Čína, Rusko společně proti vnějším silám. Zeman Fialovi: Poražení vždycky fňukají. Nikola Bartůšek nové překvapení Šlachty do EU. Politici Ruska se vysmívají Macronovi, Scholzovi. Omyly soudců stálo ČR 457 milionů

Čína je připravena postavit se společně s Ruskem proti vnějším silám. Uvedl to čínský ministr zahraničí Wang I na setkání se Sergejem Lavrovem, svým ruským kolegou v Nižním Novgorodu. Schůzka se uskutečnila na okraj jednání ministrů zahraničních věcí zemí BRICS.

„Čína je připravena spolupracovat s Ruskem na udržení strategické spolupráce, identifikaci potenciálu spolupráce, identifikaci vnějších překážek a podpoře stability bilaterálních vztahů,“ prohlásil Wang I.

Během jednání si čínský a ruský ministr vyměnili názory na současnou mezinárodní a regionální situaci a také na problém ukrajinské krize.

Summit ministrů zahraničí zemí BRICS se koná v pondělí a úterý. Očekává se účast asi 20 až 25 zemí, včetně „desítky“ asociovaných států, server vasevec.cz

X X X

ZEMAN  O  VOLBÁCH   DO  EU:  PORAŽENÍ  VŽDYCKY  FŇUKAJÍ,  JAKO  FIALA

Zeman o eurovolbách: Poražení vždycky fňukají a označují vítěze za extremisty

Podle bývalého prezidenta Miloše Zemana si vládní strany nemohou po volbách do Evropského parlamentu připsat prakticky žádný úspěch. Zároveň v rozhovoru pro Parlamentní listy ocenil výsledek hnutí ANO. Podle Zemana byly volby referendem o vládní politice.

Zeman sdělil, že očekával, že evropské volby budou referendem o vládní politice, což se podle jeho slov nakonec i potvrdilo. „Oceňuji výsledky hnutí ANO. Překvapilo mě, jak úspěšně se prosadil pan Turek, naproti tomu jsem očekával obdobné prosazení Kateřiny Konečné,“ hodnotil Zeman.

„Z vládních stran nejhůře dopadli Piráti, ale v podstatě žádná z vládních stran si nemůže připsat jakýkoli úspěch,“ má jasno o výsledcích stran současné pětikoalice bývalý prezident.

„Vyvození odpovědnosti je součástí politické kultury. Vzpomínám si, že Vladimír Špidla byl členskou základnou sociální demokracie přinucen rezignovat právě po výsledku evropských voleb,“ odpověděl Zeman na otázku ohledně nepovedného výsledku hnutí STAN s Danuší Nerudovou jako jedničkou na kandidátce. Tehdejší předseda ČSSD Špidla svůj mandát složil v roce 2004.

 Očekával jsem, že evropské volby budou referendem o vládní politice, a to se také skutečně potvrdilo. Oceňuji výsledky hnutí ANO. Překvapilo mě, jak úspěšně se prosadil pan Turek, naproti tomu jsem očekával obdobné prosazení Kateřiny Konečné. Z vládních stran nejhůře dopadli Piráti, ale v podstatě žádná z vládních stran si nemůže připsat jakýkoli úspěch:

Mluvil také o celoevropském měřítku a častém skloňování vzestupu extremismu a úspěchu politických stran na okrajích spektra. „Myslím si, že po každých volbách následuje fáze, kdy poražení fňukají a označují své vítězné partnery za extremisty, populisty nebo používají jiné podobné nálepky. Není to nic nového,“ má jasno Zeman.

Zároveň si i on ale uvědomuje jisté překreslení politické mapy ve zbytku Evropy. „Například ve Francii prezident Macron vyhlásil rozpuštění parlamentu a předčasné volby na základě vítězství strany Marine Le Penové. V Německu získala AfD 16 procent, čímž se stala druhou nejsilnější stranou. Je to pokořující porážka německé sociální demokracie. V Rakousku je nyní nejsilnější Strana svobodných, která rovněž patří ke konzervativní pravici. Celkem lze říci, že po evropských volbách dojde k posunu, který oslabí vliv Evropské komise na jednotlivé národní státy,“ myslí si Zeman.

X X X

NĚMECKO  VARUJE  PŘED  EUREM

Riziko terorismu je velké jako už dlouho ne, varují v Německu před Eurem

Hrozba islamistických teroristických útoků je v Německu výrazně vyšší než v uplynulých letech, je přesvědčen šéf tamní civilní kontrarozvědky Thomas Haldenwang. Odpovídá tomu podle něj řada informací, které Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV) dostává. Riziko spojuje například s válkou v palestinském Pásmu Gazy či posílením Islámského státu v Afghánistánu.

„Nebezpečí džihádistických útoků je tak velké jako už dlouho ne,“ řekl šéf Haldenwang agentuře DPA jen pár dnů před začátkem fotbalového mistrovství Evropy.

Za důvody zvýšeného rizika útoků, které mohou hrozit také od individuálních útočníků, Haldenwang pokládá mimo jiné posílení organizace Islámský stát-Chorásán, což je afghánská větev tohoto teroristického uskupení, či převzetí moci Tálibánem v Afghánistánu   pár lety.

„Situace na Blízkém východě po teroristickém útoku Hamásu je rozhodně dalším důvodem zesílení hrozby islamistického terorismu,“ míní. Německo je podle něj v centru pozornosti džihádistů více než jiné evropské země, protože je vedle Spojených států vnímáno jako jeden z nejdůležitějších podporovatelů Izraele.

Vedle islamistického terorismu považuje Haldenwang za největší hrozby pro bezpečnost spolkové republiky pravicový extremismus a špionážní aktivity cizích zemí.

Zatím poslední útok, u něhož vyšetřovatelé vycházejí z islamistické motivace, se v Německu odehrál na konci května, kdy pětadvacetiletý Afghánec v Mannheimu zaútočil nožem na členy k islámu kritického uskupení Pax Europa. Několik jich zranil a při útoku navíc zabil policistu.

X X X

BABIŠ  NADŠEN  TURKEM  A  KONEČNOU,  SCHOPNÍ  POLITICI

FIALA  BEZ   ÚROVNĚ,  DO  POLITIKY  SE  DOSTAL  OMYLEM,

ZNIČIL  KLAUSOVU  ODS,  KDE  ZÍSKAL  MILIONY  DO  KAMPELIČKY

POLICIE,  ŽALOBCI   ŘÁDNĚ  VYŠETŘIT  MILIONY  FIALY  V  KAMPELIČCE,

UPOZORNILA  NA  TO  I  ČNB

S Turkem a Konečnou se dá mluvit, to v případě SPOLU nejde, říká Babiš

Hnutí ANO oslavilo v eurovolbách jasné vítězství. A začíná se rozhlížet po možných koaličních partnerech. „Jak pan Turek, tak paní Konečná jsou schopni normálně komunikovat, což v případě koalice SPOLU nejde,“ řekl v rozhovoru pro iDNES.cz předseda ANO Andrej Babiš k možné budoucí spolupráci jeho hnutí s koalicemi Přísaha a Motoristé a Stačilo!.

 X Už v noci z neděle na pondělí jste mluvil o fantastickém výsledku. Jste pořád tak nadšený?

Ano, jsem absolutně nadšený. Je to pro nás obrovská motivace. Nakopnutí na cestě za hlavním cílem, a to vyměnit tuto vládu, která ničí naši zemi, kašle na lidi.

X Hlavním soupeřem byla pro vás koalice SPOLU, kterou jste porazili o více než 100 tisíc hlasů. Jak tento výsledek čtete?

Musím přiznat, že s takovýmto výsledkem jsem nepočítal. Když jsem viděl tu vysokou účast v Praze a v Brně, kde z pro mě nepochopitelných důvodů nemáme dobré výsledky, tak jsem si fakt myslel, že nás přeskočí, že nevyhrajeme.

X Podepsalo se podle vás na výsledku koalice SPOLU i současné vládnutí?

Byla to kombinace selhání a zrady Fialovy vlády a toho, že nám se podařilo mobilizovat naše voliče. Upřímně ale, já vůbec nechápu, kdo může dneska ještě koalici SPOLU volit. Vždyť je to nesourodé uskupení, jejich kandidáti mají naprosto protichůdné názory, nemají vlastně ani program. Jejich vláda podvedla lidi, v čem mohla. Zvýšili všem lidem daně, a to nejvíc v historii, obrali důchodce o 1000 korun měsíčně, teď zvyšují věk odchodu do důchodu. Způsobili rekordní inflaci a nejvyšší ceny energií, reálné mzdy se propadly nejvíce ze všech vyspělých zemí světa. Sebrali peníze rodinám zrušením školkovného a zrušením slev na jízdné. Je to nejhorší a neprolhanější vláda, jaká tu od revoluce byla. Teď měli jen antibabiš, chtěli mě porazit, což se nepovedlo. Takže jsem zvědav, co teď zástupci koalice SPOLU budou v Bruselu prosazovat. Navíc ta jejich kampaň byla fakt nechutná.

Jak to myslíte?
Tak, že my jsme měli pozitivní kampaň. Po atentátu na Slovensku jsem také přestal vystupovat ve Sněmovně, neútočili jsme. Oni naopak o nás furt říkali, že jsme jen Putinovy podržtašky, při zahájení jejich kampaně nás pan Vondra označil za Putinovy užitečné idioty, malovali nám na tváře ruské vlajky a celou dobu jen nálepkovali, uráželi, označovali za bezpečnostní riziko a strašili tím, že potáhneme zemi na východ. Přitom s Putinem se paktovala Nečasova vláda, ve které seděl i premiér Petr Fiala. Jsem rád, že jim to lidi ve volbách sečetli.

X Jednička vaší kandidátky Klára Dostálová už ve volebním štábu zmínila, že si dokáže představit spolupráci i s dalšími českými europoslanci. Mluvila i o možné spolupráci se zástupci koalice SPOLU?

Ale vždyť celá pětikoalice vždycky zneužívala Evropský parlament jen na boj proti Babišovi. My budeme spolupracovat s těmi, kteří budou prosazovat stejné zájmy českých občanů stejně jako my.

X V eurovolbách propadli Piráti a také lidovci. Překvapilo vás to?

U pana Jurečky se to dalo očekávat. To je sice profesionální politik, ale v politice už dávno neměl být. Vždycky si jen zařídil nějaký resort, aby se postaral o spolustraníky, a ti ho pak znovu volili. Přitom on byl prvním ministrem, který devastoval resort zemědělství a naše lesy a teď pokračuje okrádáním důchodců a ničením sociálních služeb.

X A jak čtete výsledek předsedy Ivana Bartoše?

Ať si sami zhodnotí, jestli udělali dobrý výsledek. Překvapilo mě ale, že volby za ně vyhrála ta paní, která propaguje drogy (Markéta Gregorová).

X O lídrovi kandidátky ANO se také rozhodovalo poměrně dlouho. Byla nakonec Klára Dostálová dobrou volbou?

Naprosto. Nikdy v minulosti nezískal ve volbách do Evropského parlamentu tolik preferenčních hlasů. My jsme na ni vsadili, protože kromě toho, že tomu skutečně rozumí, zná evropskou problematiku a byla ministryní, tak je skvělá i v debatách. Teď je mi samozřejmě líto, že odchází do Bruselu. Co pro mě ale bylo úplně největším překvapením, tak to byl výsledek Jaroslavy Pokorné Jermanové, která se vlastně stala největším skokanem těchto voleb.

X Zmínil jste, že Klára Dostálová odchází do Bruselu. Koho bude ANO nominovat na místopředsedu Sněmovny?

Máme asi tři tipy.

X Ano, mluví se o Radku Vondráčkovi, Aleši Juchelkovi a Richardu Brabcovi. Koho z nich preferujete vy?

Musí to být člověk, který zvládne řízení schůze a měl by rád a dobře vystupovat. S tou funkcí se pojí přednostní právo a my potřebujeme někoho, kdo ho bezezbytku využije. Ale na tom se musí hlavně dohodnout klub, takže se o tom ještě budeme bavit.

X Největším překvapením eurovoleb bylo zvolení Filipa Turka a výsledek Přísahy a Motoristů. Čekal jste to?

Tak pan Turek byl samozřejmě novou tváří eurovoleb. Starostové proti němu jeli brutální kampaň, k níž se přidala dokonce i SPD. A právě to podle mě mělo ten efekt, že pan Turek nakonec udělal ještě víc, než se čekalo. Lidi nemají rádi, když se někomu už moc ubližuje.

X Kateřina Konečná ze Stačilo! také udělala neuvěřitelný výsledek. Dokázal byste si představit, že by s těmito uskupeními ANO do budoucna mohlo spolupracovat?

My budeme spolupracovat se všemi, kteří se ztotožní s naším programem. Navíc jak pan Turek, tak paní Konečná jsou schopni normálně komunikovat, což v případě koalice SPOLU nejde.

X Na podzim nás čekají krajské volby. S čím konkrétně do nich půjdete a kdy odstartujete kampaň?

Hlavním heslem by mělo být: Když nepomůže vláda, pomohou kraje. Za naší vlády jsme právě krajům změnili rozpočtové určení daní, aby dostávaly víc peněz, takže teď by mohly pomoci tam, kde peníze chybí. No a protože současná asociální vláda nedává peníze do zdravotnictví, školství nebo sociálu, tak by to mohlo být třeba tam. Přece není možné, abych v Praze navštívil školu a kuchařky tam braly 18 500 korun. To je výsměch, skandál.

X A kdy tedy odstartujete kampaň?

Moc času nezbývá. Je potřeba se do toho pustit skoro okamžitě.

X X X

NIKOLA  BARTŮŠEK  –  NOVÉ  PŘEKVAPENÍ  PŘÍSAHY,  ŠLACHTY

Byla to symbióza, říká o kampani s Turkem. Kdo je nová europoslankyně Přísahy

Šance na změnu nebo expertka na nelegální migraci. Alespoň tak o své lídryni pro eurovolby Nikole Bartůšek mluvil šéf hnutí Přísaha Róbert Šlachta, jemuž vyneslo nečekaný úspěch koaliční spojení s Motoristy. Podařilo se mu porazit zaběhnuté politické značky a utržit dva mandáty. Vedle jedničky na kandidátce Filipa Turka tak získala mandát právě i Bartůšek. Během kampaně ale zůstala spíše upozaděná. Kdo tedy je nově zvolená europoslankyně Přísahy?

 My dva s Filipem vás v Bruselu nezradíme,“ prohlásila po zveřejnění volebních výsledků nově zvolená europoslankyně Nikola Bartůšek. V duchu předvolebního hesla koalice Přísaha a Motoristé tak komentovala nečekaný úspěch formace, který jí vynesl mandát v Evropském parlamentu.

Šlachtova lídryně, o které bývalý elitní policista mluvil jako o „šanci na změnu“, zůstávala přitom během předvolební kampaně spíše upozaděná. Veškeré světlo reflektorů na sebe strhla koaliční jednička, bývalý automobilový závodník Filip Turek, který sám dostal téměř polovinu preferenčních hlasů.

Nikola Bartůšek dosud působila jako předsedkyně jihočeské krajské organizace hnutí Přísaha, kterou Šlachta vyslal oficiálně do voleb o evropské křeslo loni na podzim. Sám se totiž chce ucházet o přízeň voličů v nadcházejících senátních volbách na Břeclavsku.

„Musím říct, že spojení s panem Turkem byla taková symbióza. A bylo to cítit i na kontaktní kampani, kterou jsme společně objížděli. Zpětná vazba byla, že je to neskutečné, že takovou symbiózu neviděli. Zapadlo to profesně i lidsky,“ přiblížila kandidátka svůj dojem z předvolební kampaně pro server iROZHLAS.cz a Radiožurnál Bartůšek s tím, že se necítila upozaděná.

Šlachta prezentoval Bartůšek jako expertku na nelegální migraci a společně objížděli evropské státy, kde na hranicích vysvětlovali, jak s nelegální migrací bojovat, popsaly loni v listopadu Seznam Zprávy. Se Šlachtou dokonce i prý prošli pašeráckou trasu v Itálii, kterou využívají převaděči migrantů.

Téma migrace

Zajištění bezpečnosti a ochrany vnějších hranic Evropské unie má být také hlavní téma Bartůšek v Bruselu. Zejména se chce zaměřit na boj s pašeráctvím, které považuje za organizovaný zločin. „Tím, že jsem deset let pracovala aktivně v migrační a azylové politice v Rakousku a ve spolupráci s cizineckou policií jsme také bojovali proti pašeráctví, tak to je něco, co mi v migračním paktu úplně chybí,“ přiblížila.

„Neřeší se tam podstata věci a sice to, jak přichází lidé do Evropy, protože 90 procent přichází přes převaděče a stal se s z toho organizovaný zločin. Chtěla bych proto prosadit sjednocení a zpřísnění trestů pro převaděče včetně koncových řidičů,“ popsala dále nově zvolená europoslankyně.

Bartůšek podle koaličního webu hovoří aktivně pěti jazyky a vystudovala migrační sociologii na rakouské univerzitě Johannese Keplera v Linci a politologii na finské Tamperské univerzitě. „Angličtina, němčina, francouzština, pak je to turecký jazyk a český jazyk,“ vyjmenovala pro iROZHLAS.cz Bartůšek, která se podle svých slov naučila základy turečtiny během své práce s žadateli o azyl v Rakousku.

„Většina lidí, kteří přicházeli žádat o azyl do Rakouska, strávila nějakou dobu v Turecku, takže aktivně mluvili turecky a bylo těžké se s nimi domluvit jakýmkoli jiným jazykem,“ popsala s tím, že v „migrační a azylové politice“ v Horním Rakousku působí od roku 2015. Současně měla spolupracovat s cizineckou policií na deportacích do země původu lidí, kteří nemají právo žádat o azyl na území Evropské unie.

Aktuálně podle svých slov pracuje pro „horní kraj na rekvalifikacích“, které umožňují integraci na tamní pracovní trh. Stávající zaměstnání ale nyní kvůli angažmá v europarlamentu utlumí. „Už jsme domluvení, že si tento týden sedneme a probereme možnosti. Ale samozřejmě je pro mě teď priorita věnovat se Evropskému parlamentu a nápravě migračního paktu,“ uvedla Bartůšek.

Zkušenost z terénu

A čemu podle Bartůšek vděčí koalice Přísaha a Motoristé za svůj úspěch? „Bylo to určitě to, že jsme nabídli odbornost a odbornou zkušenost z terénu, ať už se to týká Green Dealu nebo automobilového průmyslu nebo právě migrační politiky,“ nastínila. Podle politologů, které redakce oslovila, za nebývalým úspěchem koaličního uskupení ale stojí spíše osobnost Filipa Turka. „Pro voliče to byl věrohodný macho lídr,“ řekl politolog Vít Hloušek.

Koalice Přísaha a Motoristé sobě v eurovolbách získala 10,26 procenta a vysloužila si tak dva mandáty – ty tedy obsadí Nikola Bartůšek a Filip Turek. „Úspěch jsme si vysloužili tím, že jsme nejeli dehonestující kampaň. Neútočili jsme na oponenty a nedělali jsme si na ně svodky, ale mluvili jsme o tématech těchto voleb,“ řekl v rozhovoru pro Radiožurnál budoucí europoslanec Turek.

O Bartůšek pak řekl, že se jim podařilo uspět i díky jejímu odbornému náhledu na věc. „My jsme ta témata otevírali velmi upřímně a velmi konkrétně i díky naší dvojce Nikole Bartůšek, která je opravdu asi jedním z největších expertů na masovou migraci v Česku. Tím, že jsme předkládali racionální řešení, a ne populismus, jako to dělali třeba SPD nebo STAN, a ne osobní útoky, tak myslím, že jsme získali zasloužený počet procent. Trošičku mě mrzí, že tam chybělo pár desetinek na třetí mandát,“ doplnil Turek.

X X X

Duo Diesel a Fízl? Potkaly se dva světy, ale nesmíme se hádat, říká Šlachta

Pro bývalého elitního policistu Roberta Šlachtu je to splněný sen. Až dosud se marně po odchodu od bezpečnostních složek snažil dostat své hnutí Přísaha do politiky. Nyní jej Filip Turek z uskupení Motoristé, se kterým Přísaha v eurovolbách kandidovala, vystřelil na třetí místo ziskem deseti procent. „Chceme pokračovat, kandidovat v senátních, krajských i parlamentních volbách a promlouvat do české politiky. Nesmíme udělat chybu,“ říká Šlachta v rozhovoru pro iDNES.cz.

 X Výsledek, jaký jste udělali, je v těchto volbách třetí nejlepší. Uvažujete, jak jej ale zopakovat v dalších volbách?

Už jsme se s kolegy z hnutí Motoristé domluvili na tom, že si sedneme a domluvíme další spolupráci, protože evidentně to mezi námi funguje. A proč rozbíjet něco, co funguje? To by bylo špatně. Ačkoliv Motoristé nejsou celorepublikovým hnutím, tak v krajích, kde dokážou navrhnout lidi na kandidátku, budeme kandidovat společně. Třeba v Jihomoravském kraji.

X Neuvažujete třeba o sjednocení názvu? Dneska si z vás na sítích dělají legraci a mluví o vás, že jste duo Diesel a Fízl…

… ale to je hrozně vtipný. Já se ale vůbec na lidi nezlobím, že tohle používají. Prostě se potkaly dva světy. Robert Šlachta je třicet let policajt a Filip Turek milovník automobilů. Filip je prostě úplně jiný. Má sledující na facebooku, oslovuje úplně jinou sortu lidí. My se soustředíme na bezpečnost a migraci, on na Green Deal a zákaz spalovacích motorů automobilů. Zatím ale tak daleko, abychom slučovali název, nejsme. Přísaha je v tuto chvíli zavedenou značkou, ale samozřejmě se o tom můžeme bavit, protože naším cílem jsou parlamentní volby v roce 2025.

X Neobáváte se toho, co se stalo už mnoho stranám, že se rozhádaly či neuměly vysvětlit své financování? To může být problém i u vás, protože Motoristé mají peníze z členských příspěvků, ale kdo je členem, není veřejné.

Máme koaliční smlouvu, kde řešíme i financování, tedy kdo a co bude platit a kdo a co bude inkasovat. Zjednodušeně řečeno máme nastaveno vše 50 na 50.

X Víte ale, kdo jsou dárci Motoristů?

Vždycky jsme věděli, jak to je. Tedy kdo peníze poslal, od koho jsou a podobně. Nastavili jsme si to tak, že samozřejmě všechny tisícikorunové dary neřeším, ale od padesáti tisíc výše jsem vždy věděl, kdo to poslal, a znal jsem ta jména.

X Žádné kontroverzní jméno mezi dárci nikdy nebylo?

Ne. Není mezi nimi žádné kontroverzní jméno. Podle mě vážně ve financích není nic, co by vzbuzovalo podezření. Ale samozřejmě já jsem si vše lustroval z veřejně dostupných zdrojů, jsem občan a už ne policista, který by mohl vycházet z nějakých databází.

X Za Filipem Turkem stojí i Richard Chlad, miliardář a člověk, který byl blízký v minulosti Radovanu Krejčířovi. Není třeba právě on pro vás červeným hadrem?

Richard Chlad do politiky nechce. A vůbec to není o tom, že by někam vstupoval.

X Může to být ale vlivný zákulisní hráč.

Oni jsou s Filipem jen přátelé, podporoval jej a to je vše.

X Upřímně, překvapilo mě u vás, že jste strana, kde jsou bývalí policisté, a neodhalili jste, že může být problém to, co sdílel Filip Turek v minulosti na sociálních sítích.

My jsme se na začátku s Filipem bavili o tom, co může být problém, bavili jsme se o jeho podnikání a o tom, jestli tam může být něco eticky či trestně problematické. Já rozhodně jsem člověk, který nechce svoje jméno spojovat s kýmkoliv problematickým. S Filipem jsme seděli dlouho, dlouho se bavili a žádný problém nebyl. Říkal jsem mu: Podívej, budeš jednička a tam nahoře strašně fouká, bude se hledat a vytahovat účelově cokoliv, co by ti mohlo uškodit. A ani jeho nenapadlo, že někde jsou nějaké fotky z jeho mládí. Jsem přesvědčen, že by mi to řekl.

X Nebylo to naivní?

Já nevím. Strávil jsem vedle něj teď poslední tři měsíce od rána do večera a musím říct, že jsme nezaznamenal jakýkoliv náznak, že by inklinoval k extremismu.

X Jakože by před vámi něco vykřikoval nebo hajloval?

Já jsem na toto citlivý. Jako policista jsem se podílel na rozpuštění Dělnické strany a podobně a musím říct, že u něj jsem prostě žádné takové názory opravdu nezaznamenal. To spíš já jsem v některých názorech tvrdší než on. Ale znovu říkám, upozorňovali jsme i na to, aby prošel své sociální sítě. Jakým způsobem to udělal, nevím. Ale bylo to pro nás jedno velké ponaučení.

X V neděli večer se u vás ve štábu objevil exprezident Václav Klaus. Nestanete se jeho dalším novým uskupením, které on bude nějakým způsobem „dirigovat“?

Ne, takto vás můžu naprosto ubezpečit, že sice pan Macinka je jeho spolupracovník a mají k sobě blízko, ale nehrozí nic podobného. Já jsem se s panem Klausem viděl podruhé v životě. Na druhou stranu bych byl hloupý, kdybych nenaslouchal zkušenostem jednoho z největších politických matadorů.

X A na druhou stranu, neobáváte se toho, že vy jste vyhráli s poměrně jednoduchými hesly jako „jsme proti Green Dealu“ nebo „zastavíme Green Deal a nedopustíme zákaz spalovacích motorů“. Ale upřímně – Česko má 21 europoslanců ze 720, to není příliš šance něco změnit.


To je samozřejmě velká obava, co si budeme povídat. Na druhou stranu já si myslím, že když jsme viděli výsledky v celé Evropě, tak dochází k překreslení a uvidíme, jak to teď bude fungovat. Samozřejmě máte pravdu, že máme 21 europoslanců tady v Česku, kteří se neshodnou ani mezi sebou, ale musí hledat v jednotlivých frakcích podporu.

X Ještě se vrátím zpátky k Filipu Turkovi. Když jsme spolu mluvili před pár měsíci, tak jste si zoufal, že těžce hledáte lídra. Jak jste se dostal až právě k němu?

Petr Macinka za mnou přišel s tím, že Filip Turek vyjednává se Svobodnými, ale nakonec z toho sešlo a že se mu líbí naše názory a jestli bychom nemohli uvažovat o spolupráci. Po pár setkání bylo jasné, že názorově máme k sobě blízko. A nakonec se to ukázalo jako skvělá volba. Uměl oslovit své sledující na sociálních sítích a říkat témata srozumitelně.

X X X

Obvinění z neonacismu? ‚Jen špatný černý humor, za který bych si mohl dát facku,‘ říká Turek z Motoristů

Hvězdou voleb do Evropského parlamentu se v Česku stal politický nováček a bývalý automobilový závodník Filip Turek z koalice Přísahy a Motoristů sobě. S jakým programem bude mezi europoslanci vystupovat? A proč pro něj byla kampaň „nejhezčí součástí života“? „Díky tomu, že nesklouzáváme k populismu, jsme měli tak úžasné debaty, že jsme si povídali několik hodin v sále plném občanů,“ říká Turek v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu.

 X Přenosový vůz jste si nechal poslat k Institutu Václava Klause. Znamená to, že s bývalým prezidentem konzultujete své plány pro Evropský parlament?

Teď jsem zde konzultoval spíše s Petrem Macinkou (předsedou strany Motoristé sobě) a dalšími členy, s panem prezidentem však všeobecně probírám mnoho věcí.

Myslím, že se mi akorát podařilo zburcovat tu část obyvatel, která k volbám nechodila, protože už byla znechucena z toho, že ať mají jednotlivé strany jakýkoli program, stejně se na konci začnou v podstatě chovat tak, jak si přeje Brusel, míní Filip Turek

X Pro iDNES.cz jste ostatně po půlnoci uvedl, že jeho názory jsou vám svaté. Co zatím bylo nejlepší radou, kterou vám Václav Klaus dal?

Rad od něj mám samozřejmě mnoho a myslím, že je všeobecně zásadní dlouhodobě sledovat jeho postoje a předpovědi, protože za posledních pár desítek let většina jeho předpovědí velmi vycházela a jeho kritika nabírá na obrátkách v praxi.

Všichni to nejspíše vidíme na svých peněženkách, energetice, průmyslu, a tak dále. To znamená, že bych nevyzdvihoval jednu konkrétní myšlenku či radu, ale celý komplex pozic a myšlenkových pochodů prezidenta Klause.

X Čili stejně jako on věříte, že klimatické změny jsou nepodložené i nyní v době, kdy počasí českým sedlákům likviduje úrodu? Kdy teplé zimy ruinují zimní střediska, lesy trápí kůrovec, rozsáhlé požáry…

Nejsem si vědom, že by pan prezident nějakým způsobem dané změny popíral. Nebudu rozhodně mluvit přímo za něj, ale za sebe jednoznačně vidím, že hlavních faktorů ovlivňujících počasí na planetě je přibližně osm, Milankovičovy cykly a tak dále. Jedním nebo dvěma z nich je i člověk.

Na mnoha místech planety jsou klimatické změny tragické a lidstvo bude v budoucnu, stejně jako po celou lidskou historii, čekat mnoho různých apokalyps způsobených počasím. Nicméně představa, že zničením automobilového průmyslu v Evropské unii zachráníme planetu a začne se ochlazovat, je komická a nikdo normální jí nemůže věřit.

X Na to ještě přijde řeč. Úplně jsem ale neporozuměl zmíněným cyklům, mohl byste se k nim ještě vrátit?

Ptáte-li se na důvody, které mohou za změnu počasí na planetě, popsal je například profesor Kutílek z ČVUT. U Milenkovičových cyklů jde o různá odchylování planety od zemské osy o určité stupně v různých časových pásmech okolo dvaceti až 25 tisíc let. Jedná se o póly země, odlesňování a podobně.

DŮVODY GLOBÁLNÍHO OTEPLOVÁNÍ

Současné globální oteplování je tak rychlé a intenzivní, že to lidská civilizace ještě nezažila. Jeho zásadní příčinou je činnost člověka – především spalování uhlí, ropy a plynu. Vědecká shoda na tomto závěru patří k nejrobustnějším v dějinách vědeckého bádání. K zastavení dalšího oteplování a relativní stabilizaci klimatu je potřeba dosáhnout tzv. klimatické neutrality, tedy zbavit se mj. i emisí skleníkových plynů z dopravy. Ta patří k velmi problematickým sektorům a Evropská unie k předním světovým emitentům.

Důvodů je víc. Rozhodně nejde jen o automobilový průmysl. Člověk produkuje asi 3,5 procenta ze všech emisí oxidu uhličitého a Evropa přibližně osm či devět procent a jen část z toho je doprava. (server Fakta o klimatu , vycházející z dat  Global Carbon Budge uvádí, že Emise oxidu uhličitého vzrostly z šestnácti miliard tun v roce 1959 na 41,1 miliard tun v roce 2021. Z naprosté většiny nyní pochází ze spalování fosilních paliv a z průmyslových procesů – pozn. red.)

Představa, že zničíme mikroskopickou část automobilové dopravy, která se bude vyrábět od roku 2035, a nějak to ovlivní oteplování či ochlazování planety, je jednoduše naivní.

‚Pár desetinek‘

X Komentátoři vás v Česku označují jako jednoznačného individuálního vítěze evropských voleb. Cítíte se tak?

Samozřejmě jsme dopadli dobře. Trošičku mě akorát mrzí pár desetinek chybějících ke třetímu mandátu. Objektivně jsem ale velmi spokojený, přes deset procent je krásné číslo. Chtěl bych opravdu poděkovat všem voličům a všem, kteří přišli volit zdravý rozum. Nejsme populisté, na vše máme dlouhodobé pozice.

Prezentovali jsme svůj předvolební program, neprezentovali jsme útoky na oponenty. Pokud jde o Green Deal i například řešení masové migrace, máme v hnutí Přísaha a motoristé experty. Celkově jsme dali najevo, že o tématech umíme mluvit a záleží nám na nich, což se nám vyplatilo. Moc si toho vážím a výsledek je pro mě úspěchem.

X Vaše výroky o Danuši Nerudové ale nepovažujete za útok?

Do politiky jsem vstoupil před pár měsíci a toto je několik let staré. Člověk by se takto o dámě samozřejmě vyjadřovat neměl, ale když vám někdo říká, že jsou třetí, čtvrté nebo páté pohlaví, zareagoval jsem na to holt tak, jak mi v daný moment přišlo přirozené.

X Zmiňoval jsem to právě kvůli tomu, že jste říkal, že jste se vyhnuli útokům na protikandidáty…

Kandidatura začala před pár měsíci. Komentujete rok a půl starý výrok.

X Znamená to tedy, že se ani zpětně nechcete omluvit?

Určitě se omlouvat nebudu. V automobilovém průmyslu v Evropě pracuje 13 800 000 lidí. Pokud vám někdo řekne, že je mu jedno, že miliony mohou lidí přijít o práci, a ať automobilky vyrábí auta se spalovacími motory, jen nesmí produkovat žádné emise, nelze na to bohužel reagovat jinak.

X Vraťme se ještě k volebnímu úspěchu. Byl jste jedničkou kandidátky, přesto jste získal 150 tisíc preferenčních hlasů. Čemu to přičítáte?

Asi nějaké oblíbenosti. Neumím to analyzovat, nedělám si rozbory. Dlouhodobě ale komentuji situace ohledně Green Dealu, jeho negativní přínosy, které všichni vidíme v peněženkách.

I díky tomu, že to již dva roky komentuji ve dvou internetových pořadech, jsem nejspíše nasbíral určité množství příznivců, kteří svět vidí stejně jako já. Jednoznačně chtěli dát najevo, že Evropa vypadá podle toho, že jí několik let vládne progresivistická a levicová politika, a že už není tím, co by si lidé přáli.

Myslím, že marketingové produkty, které vyhrávaly v minulých volbách bohužel selhaly a podle toho situace v průmyslu a ekonomice vypadá.

Sociální sítě

X Váš budoucí kolega v Evropském parlamentu, lídr kandidátky Spolu a místopředseda ODS Alexandr Vondra řekl, že jste dal tradičním stranám lekci. Víte jakou?

Myslím, že jsem asi trošičku zapůsobil sociálními sítěmi, měli jsme velmi individuální a osobnostní kampaň. Nejspíše to bude v daném smyslu.

X Vynesly vás tedy do Bruselu sociální sítě?

Na sociálních sítích jsou občané. Určitě nám velmi pomohly, mám silný Instagram. Jsou to ale stejní občané jako ti, kteří poslouchají Radiožurnál nebo sledují Českou televizi.

Myslím, že se mi akorát podařilo zburcovat tu část obyvatel, která k volbám nechodila, protože už byla znechucena z toho, že ať mají jednotlivé strany jakýkoli program, stejně se na konci začnou v podstatě chovat tak, jak si přeje Brusel.

X Relativně vysoká volební účast je tudíž i vaše zásluha?

Neopovažuji si říct, že to je pouze má zásluha, jen určitě nějaký podíl z toho. I podle našich interních průzkumů šlo mnoho našich voličů k volbám výjimečně či zcela poprvé. Bylo tam i poměrně dost mladých lidí, kteří jednoduše nechtějí žít v zadlužené zelené budoucnosti, nechtějí zadlužovat děti, které se jim ještě ani nenarodily.

Od daných lidí bylo racionální k volbám přijít, za což jim hluboce děkuji. Zapojení sociálních sítí bude v budoucnu do volebních klání určitě patřit. A je to správné, neboť jde o nejpřímější, nejdemokratičtější systém, jaký si lze představit.

Komunikace tam není ovlivněna tím, co si média přejí či naopak. Jde o to, jak se člověk prezentuje a jak přímo komunikuje se svými příznivci a fanoušky. Podle mého názoru půjde o stoupající fenomén, který bude mít vzestupnou tendenci.

Debaty kandidátů

X Druhé křeslo připadlo Nikole Bartušek (Přísaha), která řekla, že jste si výsledek odpracovali. Vy jste přitom poslední předvolební debaty vzdal. Proč?

Určitě jsem je nevzdal…

X Ale nebyl jste na nich.

Nebyl jsem poslední den na debatách, kdy mě CNN Prima News poprosila, abych deeskaloval situaci ohledně Pavlíny Wolfové a mně asi přišlo důležitější být se svými příznivci a pokračoval jsem kontaktní kampaň. Měli jsme rozlučku ve čtvrtek v Praze a měli jsme opravdu mnoho osobních setkání s našimi příznivci.

Vynechal jsem jednu internetovou debatu na TN.cz, která mi nepřišla úplně zásadní. Ne, že bych nebyl na všech debatách. My jsme si kampaň odpracovali především kontaktní kampaní, kdy jsme objeli desítky měst…

X Když ale vyjmenováváte debaty, na kterých jste chyběl, tak zapomínáte na superdebatu Českého rozhlasu.

Ano, to bylo přímo v pátek. To je pravda. Na dvou debatách jsem tedy chyběl.

X Pro Seznam zprávy jste řekl, že volební kampaň byla nejhezčí součástí vašeho života. V čem?

Právě jak jsme navštívili ty desítky měst, tak jsme měli všude opravdu obrovskou účast a nezaznamenali jsme v podstatě žádné nepříjemné nebo negativní reakce, díky tomu, jaký druh voličů máme. Jsou to racionální, přemýšliví lidé.

Díky tomu, že nesklouzáváme k populismu, tak jsme opravdu měli debaty tak úžasné, že jsme si povídali několik hodin v sále plném občanů a potom jsme se s nimi ještě několik hodin fotili a podepisovali.

Byla to opravdu neuvěřitelná túra, nikdy na to nezapomenu a i výsledek podle toho vypadá. Byla to opravdu pozitivní, příjemná kampaň a strašně moc děkuji celému týmu i všem lidem, kteří nás podporovali celou dobu.

‚Blbý humor‘

Zároveň jste mluvil o údajně dehonestující kampani proti vaší osobě. Proč jste ji označil za brutální?
Protože paní Nerudová společně s panem (ministrem vnitra Vítem) Rakušanem, s dalšími členy STANu a ještě společně s panem (předsedou SPD Tomiem) Okamurou se poměrně dost snažili navážet do mé, dejme tomu, ne úplně šťastné minulosti nebo do nějakých nešťastných výroků, které jsou velmi staré.

Z mého pohledu to bylo trochu nefér. Když přijdete na politickou debatu, tak se chcete bavit o tématech dneška. To znamená, chcete se bavit o Green Dealu, chcete se bavit o masové migraci. My máme Nikolu Bartůšek, což je migrační socioložka, jeden z největších expertů na migraci u nás v ČR s praxí přímo v azylových centrech.

Vy se jdete do debaty bavit o migraci, ne o nějakých starých výrocích ještě z doby, kdy jsem nebyl v politice a tak dále. Mně to přišlo trošičku zvláštní…

X Mění to něco na tom, že jste nebyl v politice? Není zajímavé to, jak se stavíte třeba k nacismu? Odmítáte podezření, že byste mohl být sympatizant?

Odmítám. Vyrostl jsem na České sodě. Já jsem určitě sympatizant velmi hloupého a blbého humoru. A kdybych dneska ve svých ani ne čtyřiceti letech potkal své druhé já, kdy mi bylo dvacetpět, tak bych si asi nafackoval.

Jednoznačně to je blbý humor, ale na rozdíl od lidí ze STANu, u nás nemáme žádné aféry, kde by umírali lidé, ani nám nikdo neumřeli z nějaké kampeličky, jako panu premiérovi (Petru Fialovi), takže…

X Distancoval jste se od neonacismu dostatečně?

Myslím, že bych měl poděkovat i mým přátelům ze židovské obce. Jsem ambasador Západočeské asociace romských podnikatelů. Všichni se za mě postavili, i moji přátelé židovského původu i můj nejlepší kamarád, který je židovského původu ze slavné židovské rodiny.

Také druhý nejlepší kamarád, který má stejně blbý humor, jako jsem míval já, a je židovského původu, se za mě postavil. Je to nevhodný humor. Myslím si, že kdo to chtěl pochopit, tak to pochopil. Jestli mě paní Nerudová nazývá neonacistou, tak nevím, proč mi teda podala před i po rozhovoru ruku.

X Tomu rozumím, ale já jsem se ptal, jestli jste se od toho dostatečně distancoval. Vy říkáte, že je to blbý humor. Už se tomu nesmějete?

Ve čtvrtek na Vox TV jsem o tom mluvil 41 minut. Je to pořad po žních s mistrem Kubelíkem. Čtyřicet minut jsem to tam vysvětloval. Já jsem generace, která vyrostla na České sodě. Jestli někomu ten humor připadá příliš, tak mě to mrzí, ale myslím si, že dostatečným důkazem je, že za mnou stojí zásadní osobnosti třeba z romské komunity.

X Stále ale neslyším ta slova, že se od toho distancujete?

Že se distancuji od černého humoru? Jednoznačně se distancuji od toho, když mě někdo nazývá, nebo když si někdo představuje, že jsem nějaký příznivce neonacismu nebo jakéhokoli socialismu.

Samozřejmě jsem velkým odpůrcem všech socialismů, takže to ani nedává žádnou logiku. Byl to prostě černý, špatný, blbý humor, za který bych si samozřejmě mohl dát facku.

Frakce Evropského parlamentu

X Která frakce v Evropském parlamentu je vám nejbližší? ECR, tedy Evropští konzervativci a reformisté?

Ano, ano, říkáme to celou dobu. Teď už se tak nějak snažíme navázat nějakou komunikaci. Mluvil jsem s panem Zahradilem, dneska (v pondělí) večer budu mluvit s panem Vondrou a myslím, že zítra nebo pozítří už mě čeká cesta do Bruselu a nějaká první povolební vyjednávání. Ale samozřejmě uvidíme, jak to všechno dopadne. ECR je asi taková nejpřirozenější cesta pro nás.

X Říkáte, že nepřicházíte rozbít Unii, ale že „sedmadvacítka“ potřebuje šok. Jaký?

To byla slova prezidenta Klause, ale já s tím souhlasím. Samozřejmě Evropská unie potřebuje šok, který, jak doufám, by po těchto volbách mohl trošičku nastat. Teď tu máme ten progresivistický „liberální“ směr, který nás začal brutálně zadlužovat a věří, že likvidací vlastního průmyslu zastavíme globální oteplování.

Myslím si, že je potřeba, aby zaznělo, že je tento směr blbost. A je potřeba, aby se za automobilový průmysl a průmysl obecně postavilo mnoho politiků. Věřím, že po těchto volbách by mohly takový šok a určité vystřízlivění přijít. Myslím si, že tato situace nastala i přirozeně tím, že už od minulého roku je v červených číslech Volkswagen, problémy začíná mít Mercedes a BMW je má již od roku 2022.

Vzhledem k tomu, že se pohybuji na trhu automobilového průmyslu nějakých šestnáct, sedmnáct let, tak mám poměrně dobrou představu o tom, jak to poté kopíruje i celkovou ekonomiku a jiná průmyslová odvětví a myslím si, že ten šok zažívají ty značky samy.

Naše ekonomika se úplně nezvedá, není ještě na úrovni roku 2019. A i v Německu se začíná projevovat špatná kondice průmyslu kvůli Green Dealu. To si myslím, že je zásadní a myslím si, že to vidí všichni. A teď konečně jsou do Evropského parlamentu zvolení politici, kteří to téma začínají zvedat a začínají říkat, čím to je a proč to tak je.

X Cíle Green Dealu byly, jak víte, schváleny také českým hlasem v roce 2019. Jak ho chcete revidovat?

V roce 2026 by měla být vytvořena iniciativa napříč frakcemi, která by měla být přednesena Evropské komisi. Měl by se vytvořit pokus o revizi zákazu výroby aut se spalovacími motory v roce 2035. To je jeden z faktorů. To je jedna z věcí, kterou bychom chtěli opravdu změnit.

Samozřejmě nejsme populisté, my nikomu neříkáme, že zastavíme Green Deal, že ho stopneme, že ho vypneme, že mu jde zabránit. To je samozřejmě nesmysl. Stejně tak s masovou migrací. My neříkáme, že zastavíme masovou migraci.

X Zůstaňme u Zeleného údělu. Protože, a to je úplně jasné, automobilový průmysl je jenom jedna část Green Dealu.

Také emisní povolenky jsou velké zlo. S polovinou emisních povolenek obchodují Číňané. To jsou všechno šokující věci. Zdražují nám tady život, stavebnictví. Máme emisní povolenky na výrobu cementu, skla, železa… Zavíráme evropské železárny, abychom si vozili železo z Číny.

X Dobrá, víme, co nechceme. Co byste naopak neomezoval? Čím byste povolenky nahradil?

Fabriky, které 200 let fungují, neomezovat a neničit našimi vlastními předpisy. Pokud předpisy začneme likvidovat, začneme změkčovat, tak velká část průmyslu ještě má šanci zase začít být konkurenceschopná.

Ale nesmíme dopustit to, že někdo má 550 zaměstnanců a kvůli ESG (hodnocení ohledně udržitelnosti podniku — pozn. red.) jich 60 propustí, aby nemuseli to ESG splňovat. To jsou prostě nesmyslné předpisy Evropské unie, která ničí něco, co tady funguje někdy 100, někdy i 200 let.

To jsou porcelánky, sklárny, který fungovaly více než 200 let a za poslední dva roky zkrachovaly. Nelze se donekonečna vymlouvat na válku na Ukrajině, faktorem jsou samozřejmě i Green Deal a přístup k evropskému průmyslu.

X Cílem Green Dealu je mimo jiné a zjednodušeně řečeno i dekarbonizovat průmysl. Jak to udělat jinak než třeba díky povolenkám?

Určitě to neudělat tak, že zničíme továrnu.

X Já se ptám, jak to udělat jinak a ne jak to neudělat.

Když máte funkční továrnu, která má odsířený provoz a filtry na arzén, tu továrnu zničíte vlastními předpisy. Když si budete produkty kupovat z Číny, tak opravdu neuděláte to, že pomůžete celkovým emisím CO2 v atmosféře.

To znamená, že to musíme udělat tak, že musíme nechat dýchat továrny, dýchat trh, dýchat průmysl. A tyto továrny si samozřejmě bez našich neuvěřitelných zásahu poradí velmi dobře a velmi dobře se jim to dařilo celou jejich historii.

X A budeme po tom mít co dýchat my?

Já si myslím, že pokud ty produkty, jako jsou železo, ocel či cement, za nás nebude produkovat Čína v provozech, kde to nikdo neřeší, a bude se všechno produkovat v našich čistých továrnách a čistých fabrikách, tak si myslím, že určitě budeme mít dál co dýchat.

Omezení emisí

X Existuje pro vás za Motoristy ještě další automobilové téma kromě spalovacích motorů, které byste rádi v EU řešili?

Všeobecně už je bezpečnostních prvků a předpisů v dnešních moderních autech tolik, že jakékoli posouvání považujeme za velmi špatné. Posun například k Euro 7 (emisní norma — pozn. red.).

Ale neměla by už vzniknout žádná další forma omezení emisí a bezpečnostních prvků, protože auta jsou opravdu velmi bezpečná, velmi čistá, ale kvůli Euro 7 se velmi zdražila. To znamená, že i pokud připustíme, že emise CO2 jsou to nejhorší na světě, tak by velmi pomohlo, kdyby Euro 7 neexistovalo a kdyby si lidé mohli dovolit kupovat modernější auta, protože třeba průměrný věk automobilů v České republice je patnáct až šestnáct let.

A lidé prostě nemají na to, aby si koupili nové auto, protože stojí o 100 nebo 150 tisíc víc, než by stálo, kdyby nemuselo splňovat nesmyslnou normu, která opravdu nic nevyřeší a vlastně jenom nutí lidi jezdit ve starých autech, která jsou mnohem více neekologická.

Takže zkrátka přestat s těmito nelogickými zásahy do automobilového průmyslu. Garantovat automobilkám, že opravdu teď třeba pět, osm nebo i deset let nepřijde žádná norma, aby se automobilky prostě stabilizovaly a mohly vyrábět.

Abychom dobrovolně nepreferovali to, že budeme kupovat čínské elektromobily a nutili automobilky, které jsou nejlepší na světě, aby vyráběly něco, na co my potřebujeme subdodávky z Číny, která vlastní strategické zdroje, které my vůbec nemáme.

Takže tématem je jednoznačně boj za automobilky, aby mohly dál fungovat, aby mohly dál produkovat tak, aby to dávalo smysl, aby ty fabriky přežily. U nás v České republice je na průmyslu celkově závislých 1 300 000 rodin, tak abychom průmysl prostě nezničili. A to stejné na evropské úrovni.

X Je pro vás přijatelné znovuzvolení současné předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové, která takovou ambici má?

V žádném případě. Ta paní je podle mě velmi nebezpečná. Když představovala Green Deal, tak říkala, že emise musí být tak drahé, aby to změnilo chování lidí. Ono to ale změnilo životní úroveň celé EU. Myslím si, že je to velmi nebezpečný člověk, stejně jako byl pan (Frans) Timmermans.

Jsou to ideologové, kteří vůbec nevnímají potřeby běžných lidí a vůbec bez jakýchkoliv dopadových studií si dovolují diktovat průmyslu, jak má fungovat. Přitom nemají žádné technické znalosti.

Ta jejich bohorovnost, nadřazenost a představa o tom, že oni jsou vládci Evropy a mohou tady dělat úplně cokoli a všechno, je pro mě děsivá. Já se opravdu modlím, aby to nebyla paní von der Leyenová.

X Šéf hnutí Přísaha už mluvil o úvahách pokračovat ve spolupráci s Motoristy v příštích, tedy krajských, a posléze možná i v parlamentních volbách. Připouštíte to?

Já jsem nestraník nominovaný Motoristy a Přísahou a musím říct, že za dobu kampaně se z nás stala v podstatě rodina. Opravdu si velmi přeji, aby se Petr Macinka za Motoristy a Robert Šlachta za Přísahu dohodli.

Mám pocit, že to z toho logicky vyplývá, že tento koncept je velmi funkční, že máme podobné názory. Už ani já pomalu nerozlišuji, kdo je z Přísahy a kdo z Motoristů. A moji plnou podporu tento subjekt, nebo tyto dva subjekty spojené v koalici, vždy budou mít.

X X X

Jsou tu nová populistická hnutí, ale na rozdíl od nás nemohou splnit, co slibují, kritizuje David z SPD

Europoslancem bude i v dalších letech Ivan David (SPD), který díky preferenčním hlasům přeskákal lídra kandidátky uskupení SPD a Trikolora Petra Macha. Sám to v rozhovoru pro Speciál Radiožurnálu přičítá tomu, že měl na rozdíl od Macha víc šancí se v minulosti zviditelnit. Nejen o tom podle něj bude vedení hnutí jednat. „Budeme hovořit také o tom, co jsme opomněli,“ říká s odkazem třeba na konkurenční koalici Přísaha a Motoristé sobě.

 X Preferenční hlasy vás dostaly z druhého místa kandidátky před lídra Petra Macha. Už jste mluvil s Petrem Machem, kterého jste předstihl?

Samozřejmě. Petr Mach mi gratuloval. Já to beru tak, že jsem měl v minulých letech větší příležitost se dostat do povědomí veřejnosti než on, takže asi proto to skončilo tímto způsobem.

X X X

MUDr.  DAVID  Z  SPD  O  EU

Ivan David o svém znovuzvolení do Evropského parlamentu

X Bude se tímto výsledkem zabývat vedení SPD? Protože se zdá, že tah Petrem Machem tentokrát nevyšel.

Nebudeme hovořit jenom o Petru Machovi, ale také o chybách, kterých jsme se dopustili. Přesněji řečeno, co jsme opomněli.

I když je pravda, že tady máme objektivní realitu. Což je oportunní hnutí ANO, se kterým těžko můžeme soutěžit z celé řady důvodů. A potom nová uskupení, která neváhám označit jako populistická, protože slibují něco, co splnit nemohou. Na rozdíl od nás.

Pro veřejnost jsou to nové tváře, které jsou třeba obratné ve vyjadřování, takže mohou přitáhnout pozornost. Bez ohledu na to, co mohou udělat s ohledem na to, že nemají ani žádnou stranickou strukturu.

 Teď mluvíte zejména o koalici Přísaha a Motoristé sobě, především o Filipu Turkovi, je to tak?

Ano, a nejenom.

X A o kom ještě?

Je to strana PRO Jindřicha Rajchla a potom další pro veřejnost celkem neviditelní, kteří nám samozřejmě také konkurovali.

Zatímco vládní strany jsou i přes velmi rozdílné postoje pevně semknuté mocí, tak opozice je vždycky rozdrobená. To tak bylo historicky a je tomu tak i v zahraničí. Protože spousta lidí v tom vidí příležitost pro své ambice.

X X X

PORÁŽKA   MACRONA,  CO  ZNAMENÁ   PRO  UKRAJINU?

UKRAJINCI  NECHTĚJÍ  BOJOVAT,  UÍKAJÍ  DO  CIZINY

Co znamená Macronova porážka pro válku na Ukrajině?

Ukrajinský nezávislý portál Strana.ua okamžitě rozvinul debakl strany Emanuela Macrona La Renaissance z hlediska zájmů Ukrajiny. Francouzský prezident Emmanuel Macron, jehož strana prohrála volby do Evropského parlamentu, již rozpustil Národní shromáždění a vyhlásil nové volby.

„Strana“ analyzuje, jak výsledky voleb a Macronova porážka ovlivní válku na Ukrajině.

  1. Z formálního hlediska se rovnováha sil v Evropském parlamentu výrazně nezměnila. Většinu ze 720 křesel stále drží centristické strany, které dříve vládly Evropskému parlamentu. Evropská lidová strana současné šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové získá podle předběžných údajů 181 mandátů (podle jiných odhadů 191), středolevicová skupina socialistů a demokratů získá 135 křesel, liberální uskupení Renew 83 křesel. Plus dalších 53 míst na greenech.
  2. Současně došlo k nárůstu pravicových sil. Dvě pravicově konzervativní skupiny v Evropském parlamentu – Evropští konzervativci a reformisté (mezi něž patří zejména Bratři Itálie premiérky Meloniové a Právo a spravedlnost polského prezidenta Dudy) a Identita a demokracie (včetně Národního sdružení Marine Le Penové a rakouské Svobodné strany) získaly 71 a 58 křesel. Podle prognóz navíc 14 křesel v Evropském parlamentu získá německá AfD, která není členem žádné z frakcí. Žádná z těchto skupin také nezahrnuje stranu Fidesz premiéra Orbána, která vyhrála volby do Evropského parlamentu v Maďarsku.
    „Hlavními vítězi těchto voleb jsou dvě radikálně pravicová uskupení,“ komentoval výsledky voleb pro Deutsche Welle Pavel Zerka, analytik Evropské rady pro zahraniční vztahy. „Dohromady se zdá, že včetně nefrakčních stran, jako jsou AfD a Fidesz, jsou blízko překročení třetinového prahu křesel, což by jim umožnilo zabránit Evropskému parlamentu ve schvalování zákonů.“
  1. Zároveň je třeba chápat, že pravicové strany jsou víceméně solidární v otázkách omezování migrace a prosazování tradičních hodnot, ale jejich postoje k Ukrajině jsou vážně odlišné. Na jedné straně je tu polské Právo a spravedlnost, které prosazuje zvýšení pomoci Ukrajině. Na druhé straně jsou rakouští Svobodní a německá AfD a také Orbán, kteří jsou proti pomoci Ukrajině a ukončení sankcí proti Rusku. Kromě toho je tu postoj Meloniové, který říká, že Ukrajina by měla být podporována, ale NATO a země EU by se v žádném případě neměly nechat zatáhnout do války s Ruskem a obecně stojí za to přemýšlet o mírových jednáních. Pozice Le Penové je někde mezi Meloniovou a Orbánem.
  2. To znamená, že pravicové strany se nebudou stavět proti pomoci Ukrajině v jednotné frontě. Především se však zvýší počet odpůrců této pomoci v Evropském parlamentu, což jistě ovlivní diskusi na toto téma jak v evropských strukturách, tak na úrovni jednotlivých zemí EU. Za druhé, volby zaznamenaly rostoucí rozkol uvnitř Evropské unie mezi vládnoucím centristickým mainstreamem a pravicovými skupinami. To ovlivní všechny aspekty politik EU a jednotlivých členských států, uvrhne je do vnitřního politického boje a odsune na vedlejší kolej otázky zahraniční politiky, jako je pomoc Ukrajině. Všichni viděli, k čemu by to mohlo vést, na příkladu konfrontace mezi republikány a demokraty v americkém Kongresu, která zpozdila přidělení pomoci Ukrajině o šest měsíců. Samozřejmě, že situace v Evropském parlamentu je úplně jiná, protože centristé mají stále většinu. Ale i tam existují možné třenice v různých otázkách.
  3. Například pokud jde o personální obsazení řídících orgánů EU. Postoje dvou největších centristických frakcí – Evropské lidové strany a socialistů – se zde ve všem neshodují. To vše může vážně zastavit rozhodovací proces v EU (který je již tak pomalý).
  4. Ale hlavním důsledkem voleb, který má přednost před všemi ostatními, je porážka Macronovy strany ve Francii a vyhlášení předčasných parlamentních voleb prezidentem. Tato událost může mít velmi významný symbolický i praktický význam. Od února letošního roku se Macron stal symbolem radikální linie ohledně účasti Západu ve válce na Ukrajině. Obhajoval vyslání vojsk NATO, požadoval odstranění všech omezení používání zbraní, byl znám mimořádně impozantní rétorikou proti Moskvě a naléhal, aby s Ruskou federací nedělali žádné kompromisy, ale bojovali až do hořkého konce.

Za to byl ostře kritizován Le Penouvou, kterého obvinila, že se snaží zatáhnout Francii do války. Výsledkem bylo, že strana Le Penové získala dvakrát více hlasů než Macronova. A i když je jasné, že nejen (a možná ne tolik) prezidentův postoj k ukrajinské otázce k takovému výsledku vedl, ale symbolicky to vypadá jako hlasování o nedůvěře ze strany Francouzů Macronovi s jeho výzvami k větší účasti ve válce na Ukrajině. V praxi to bude důležité, pokud se vláda během parlamentních voleb ve Francii změní a bude v opozici vůči Macronovi. Taková možnost je docela možná, i když Macron se jistě pokusí využít heterogenity levicové a pravicové opozice a s využitím zvláštností francouzského volebního systému dostat své kandidáty do druhého kola, jako tomu bylo v posledních volbách.

Nyní však popularita prezidentovy strany klesla tak nízko, že takový „mazaný plán“ nemusí fungovat. Levicoví i pravicoví oponenti Macrona přitom odsoudili jeho výzvy k vyslání vojsk na Ukrajinu, takže nový parlament, ve kterém jejich pozice definitivně posílí, by se mohl stát silnou brzdou jakýchkoli radikálních iniciativ prezidenta ohledně války na Ukrajině. Pokud Macron v důsledku voleb ztratí kontrolu nad parlamentem, a tedy i nad vládou, mohlo by to vést k vážné politické krizi ve Francii a možná i k předčasné rezignaci prezidenta.

Na základě toho všeho vyvstávají další a další otázky, proč Macron v předvečer voleb do Evropského parlamentu tak intenzivně prosazoval radikální agendu na Ukrajině, přestože bylo zřejmé, že ji většina voličů nepodporuje a opozice tak dostala velmi silný trumf proti prezidentovi. Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Snad kromě konspirační teorie, že některé síly daly Francii za úkol postupně se připravovat na přímou účast ve válce na Ukrajině proti Ruské federaci. Macron nemohl tyto síly přímo odmítnout, a proto, aby se „vyhnul“, sehrál kombinaci: náhlými radikálními prohlášeními o zavedení vojsk vyděsil voliče, zajistil porážku své strany ve volbách, poté vyhlásil předčasné parlamentní volby s vyhlídkou, že je také prohraje, načež by rozhodil rukama před silami, které úkol stanovily, a řekl: „Snažil jsem se, ale neuspěl jsem – lidé jsou proti.“ Tato konspirační teorie však nemá žádné potvrzení. Ve skutečnosti vektor vývoje situace ve Francii ukáží výsledky parlamentních voleb.

Jiří Vyvadil: Chtěl-li jsem velmi zhuštěně popsat současnou situaci ohledně dramatického, ovšem předvídaného debaklu Emanuela Macrona v evropských volbách, viděl jsem v této úvaze základ problému nejen Macronovy Francie, ale možná i celé EU, která postupně na sebe, i proti přáním mnohým svým občanům, zejména nově zvoleným národně konzervativním europoslancům  přejímá odpovědnost za pokračování války proti Rusku.

Něco volbami začalo, ale neskončilo. JUDr. Jiří Vyvadil, server vasevec.cz

X X X

 „Gruzínský sen“ vyzval Bidena a Macrona, aby Gruzii nedávali knížecí rady

Lídr parlamentní většiny Gruzínského snu v gruzínském parlamentu Mamuka Mdinaradze reagoval na kritiku přijetí zákona o zahraničních agentech americkými a francouzskými prezidenty Joe Bidenem a Emmanuelem Macronem a výzvu. Prezidenti podle zprávy zveřejněné Bílým domem 8. června vyzvali vládnoucí stranu Gruzie, aby se vrátila na euroatlantickou cestu.

„Vysocí představitelé Spojených států a Francie nás znovu kritizují za zákon o transparentnosti. Někdo, alespoň jedna osoba nebo organizace, gruzínská nebo zahraniční, nám dá odpověď na otázku: jak může být demokracie v Gruzii podkopána stejnou věcí, která posiluje demokracii v Americe a Francii?!“ – uvedl rozhořčený Mdinaradze.

Zdůraznil přitom, že Spojené státy mají od 30. let minulého století mnohem přísnější zákon. „Neuplynul ani týden od doby, kdy Francie přijala zákon upravující stejnou oblast, a navíc mnohem přísnější!“- zdůraznil vůdce frakce Gruzínského snu.

Poslanec Gruzínského snu Irakli Zarkua reagoval ještě tvrději než Mamuka Mdinaradze. Podle poslance je problém v Bidenovi a Macronovi. „Myslím, že problém je, chlapi, ve vašem vedení.“ Problém je váš špatný, nespravedlivý přístup k jiným zemím,“ řekl Zarkua a následně vyzval oba politiky k přemýšlení.

Připomeňme, že Výbor pro ústavní zákony a legislativu francouzského Národního shromáždění schválil v březnu návrh zákona o zamezení zahraničního vměšování ve Francii. Z návrhu zákona vyplývá zejména povinnost cizinců provozujících „lobbing, komunikační nebo fundraisingové aktivity“ zaregistrovat se do speciálně vytvořeného registru.

Jako model pro takový registr se navrhuje použít americký zákon o registraci zahraničních agentů (FARA) a britský systém registrace zahraničního vlivu (FIRS), napsala k tomu v článku pro Le Monde komentátorka Mariam Darame. Připomíná také, že zákon navrhuje trestní odpovědnost za porušení pravidel evidence a hlášení.

V Gruzii tzv. zákon o transparentnosti zahraničního vlivu vstoupil v platnost 3. června. Vytváří se registr nevládních organizací a médií, jejichž financování ze zahraničí přesahuje 20 procent. V reakci na to americké ministerstvo zahraničí uvalilo vízové sankce proti členům gruzínského vedení a pohrozilo finančními sankcemi. Evropští politici požadují zastavení procesu přistoupení Gruzie k EU, server vasevec.cz

X X X

POLITICI   RUSKA   SE  VYSMÍVAJÍ  MACRONOVI,  SCHOLZOVI

 

Čas odejít do důchodu. Ruští politici se vysmívají Macronovi a Scholzovi

Ruští politici se vysmívají francouzského prezidentovi Emmanuelovi Macronovi a německému kancléři Olafu Scholzovi za jejich prohru ve volbách do Evropského parlamentu. Podle nich voliči ukázali, že nesouhlasí s jejich proukrajinskými politikami. Ruští představitelé vyzývají oba lídry, aby odstoupili. Kreml uvedl, že výsledky „pečlivě sleduje“.

 Nikým nerespektovaní Macrone a Scholzi, viděli jste výsledky parlamentních voleb do EU?“ napsal bývalý ruský prezident a současný místopředseda Rady bezpečnosti Ruské federace Dmitrij Medveděv sarkasticky na sociální platformu X. Podle něj jsou výsledky reflexí jejich „neschopné politiky“ poskytování pomoci Kyjevu „na úkor vašich vlastních občanů“, stejně jako „idiotské ekonomické a migrační politiky“.

 „Počkejte a uvidíte, co přijde dalšího,“ dodal. „Je čas odejít do důchodu. Zmizet v propadlišti dějin.“

Ve Francii protiimigrační Národní sdružení (RN) Marine Le Penové získalo přes 31 procent hlasů, zatímco Macronovo hnutí Obnova má 14,5 procenta hlasů. Prezident v reakci na to vyhlásil nové parlamentní volby. V Německu protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD) se vyšplhala na druhé místo po vítězné konzervativní unii CDU/CSU, zatímco Scholzova sociální demokracie (SPD) skončila třetí.

Volební debakl vůdců Francie a Německa si vychutnávali i další ruští politici. „Macron a Scholz se drží u moci z posledních sil. Správné by bylo, kdyby odstoupili a přestali se vysmívat svým občanům,“ napsal podle portálu Politico předseda dolní komory ruského parlamentu Vjačeslav Volodin, podle něhož jsou oba lídři zatáhly jejich země do války na Ukrajině proti jejich „vlastním národním zájmům.“

Německo je po USA druhý největší poskytovatel vojenské pomoci Ukrajině. Též Francie poskytuje Kyjevu významnou vojenskou podporu včetně střel dlouhého doletu SCALP.

Šéfka horní komory parlamentu Valentina Matvijenková prohlásila, že výsledky voleb znovu potvrdily selhání Macrona a Scholze jako národních i evropských politiků. „V jejich případě se navíc jedná o zasloužený výsledek, který vyplývá z mnohaletého naprostého ignorování skutečných potřeb lidí a společnosti,“ dodala.

Evropský parlament bude z většiny proukrajinský, připouští Kreml

Kreml připustil, že většina politických stran, které se dostaly do europarlamentu, bude proevropská a proukrajinská. Vnímá ale též trend rostoucí popularity pravicových stran.

„Zatímco proevropské strany si zatím udržují vedoucí pozice, časem jim budou pravicové strany šlapat na paty. Pozorně tyto procesy sledujeme,“ řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Peskov dodal, že francouzským předčasným volby bude Rusko též věnovat zvýšenou pozornost, protože současný postoj francouzského vedení je „extrémně nevlídný a dokonce nepřátelský“ vůči Rusku. Do vnitřních záležitostí Francie se ale Kreml údajně nechce vměšovat. „Na rozdíl od někdy rozšiřovaných pomluv v Evropě a Americe se nevměšujeme do vnitřních záležitostí jiných zemí,“ řekl Peskov.

AfD i RN jsou dlouhodobě obviňovány z proruských postojů. Kritici jim vyčítají, že jsou trojskými koni Moskvy, která je i financuje. Obě strany to odmítají.

Trest za rozdmýchávání války, tvrdí ruští komentátoři

Prokremelský ruský vojenský bloger přezdívaný Rybak tvrdí, že krajně pravicové strany za svou skepsi k Ukrajině budou čelit novým vlnám represí a trestním stíháním. Řada ruských komentátorů vnímá jejich vítězství jako oslabení „protiruského bloku“ v EU.

„Doufám, že Macron chápe, že ho Francouzi odmítají za rozdmýchávání války proti Rusku na Ukrajině,“ uvedl prokremelský analytik Sergej Markov s narážkou na Macronovy prohlášení, že nelze vyloučit poslání západních vojáků na Ukrajinu. „Ale možná místo toho zvolí eskalaci a zahájí válku NATO s Ruskem.“

X X X

Už žádné dveře otevřené dokořán. Portugalsko zpřísňuje migrační politiku

Portugalská vláda oznámila akční plán, který zpřísní pravidla pro vstup migrantů. Naopak také slibuje zavedení systému takzvaných víz za solidaritu. Ta mají obdržet movití přistěhovalci, kteří chtějí získat povolení k pobytu za investice, pokud peníze vloží do cenově dostupného bydlení pro místní, do výstavby ubytování pro migranty v nouzi či do integračních projektů.

 „Potřebujeme v Portugalsku lidi, kteří budou s námi budovat spravedlivější a lépe prosperující společnost, ale nemůžeme to dělat způsobem dveří otevřených dokořán,“ řekl portugalský pravicový premiér Luís Montenegro, když oznamoval nový migrační plán.

Vláda ho zveřejnila jen několik dní před volbami do Evropského parlamentu, v nichž patří migrace k důležitým tématům a které mohou právě díky ní posílit zastoupení krajní pravice.

V Portugalsku, které má asi 10,5 milionu obyvatel, nyní žije na 800 tisíc migrantů. Jejich počet se za posledních deset let téměř zdvojnásobil, uvedla agentura Reuters. Za předchozí socialistické vlády, která byla u moci osm let, mělo Portugalsko jeden z nejotevřenějších režimů pro migranty.

Imigranti tvoří asi 14 procent daňových poplatníků v Portugalsku, mnozí ale mají nejistá pracovní místa a nižší platy. Některá odvětví portugalské ekonomiky by přitom bez zahraničních pracovníků nefungovala.

Nájmy rostou, pomoct mají víza solidarity

Mnozí imigranti v Portugalsku jen těžko shání bydlení a někteří končí v přeplněných bytech či dokonce na ulici, napsala agentura Reuters. Důvodem je drahé bydlení ve městech, jako je Lisabon či Porto, kde ceny nájmů žene nahoru turistický ruch.

Migrační plán nové portugalské vlády, která je v úřadu od letošního dubna, zahrnuje čtyři desítky opatření. Jedním z nich je rozšíření programu takzvaných zlatých víz o víza solidarity.

Systém víz za investice funguje v Portugalsku přes deset let a cizincům z nečlenských zemí EU nabízí povolení k pobytu za investice na základě daných podmínek.

Podle některých ale přispěl k bytové krizi, a i proto doznal v posledních letech určitých změn. Například už nelze získat vízum za investice do nemovitostí, což byla nejvíce preferovaná možnost.

Investovat lze do různých fondů, kulturních či výzkumných projektů či do projektů vytvářejících pracovní místa. Částka se pohybuje od 250 tisíc eur (asi 6,2 milionu Kč) do půl milionu eur (12,5 milionu korun) podle typu investice. Částka pro víza solidarity ještě nebyla stanovena.

Migrační plán portugalské vlády také ruší dosud široce využívaný systém, který umožňoval migrantům z nečlenských zemí EU přijet do Portugalska jen na základě turistického víza, až pak si najít práci a po placení sociálního pojištění po dobu jednoho roku dostat povolení k pobytu.

Nově budou muset mít zájemci o vstup do Portugalska ze třetích zemí předem zajištěnu i pracovní smlouvu. Přednost budou mít kvalifikovaní pracovníci (zatím není jasné jakých oborů), studenti, lidé z portugalsky mluvících zemí či příbuzní osob již žijících legálně v Portugalsku.

X X X

Milan Benkovský: Trojo volieb a atentát ako katalyzátor spoločnosti

Spoločnosť na Slovensku je dlhodobo polarizovaná, politicky, hodnotovo i morálne rozdelená. V mojom príspevku v Slove – Tí, čo vyvolali nenávisť, zrazu volajú po pokoji a zmierení, som sa týmto otázkam venoval podrobnejšie, preto teraz len v skratke.

Počiatky polarizácie a rozdeľovania spoločnosti na dva nezmieriteľné tábory, tak ako som písal, sú v politickom a ekonomickom prevrate v Novembri 89. K výraznej eskalácii napätia v spoločnosti a stupňovaniu nenávisti došlo v čase pokusu o likvidáciu vlády Smeru-SSD a Roberta Fica zneužitím vraždy novinára Jána Kuciaka v roku 2018. To sa však pre štátnickú vyzretosť Fica vnútorným a zahraničným silám aj napriek podpore vtedajšieho prezidenta Kisku nepodarilo.

Nespokojnosť opozície, ale i Bruselu s vládou Smeru-SSD rástla a prejavila sa v nenávistnej volebnej kampani začiatkom roku 2020. Tá sa pretavila do víťazstva OĽaNO a jeho spojencov. Práve to bol začiatok chaosu, rozoštvávania verejnosti.

Vládu Matoviča a neskôr Hegera možno nazvať dobou temna. Vláda v rokoch 2020 až 2023 zneužila pandémiu Covidu 19 a vojnu na Ukrajine na potieranie demokracie a ľudských a občianskych práv. Došlo ku  kriminalizácii a prenasledovaniu opozície, osobitne Smeru-SSD. Matovičove atómovky rozkladali verejné financie a zadlženosť vzrástla zo 48 na takmer 65 miliárd eur. Pri kormidle boli vojnoví štváči, ktorí oslabili slovenskú armádu dodávkami zbraní, ale i munície Ukrajine. Všetci, čo boli proti, či mali len pochybnosti o zmysluplnosti postupu vlády pri Covide a vojne na Ukrajine boli označovaní za dezolátov, luzu, čvargu, opice a div nie za nepriateľov štátu. Napätie a nenávisť medzi ľuďmi mimoriadne vzrástla. Vláde bola v decembri 2022 síce vyslovená nedôvera v parlamente, no prezidentka sa k tomuto stavu nevyjadrovala, trpela vyčíňanie vlády, zablokovala referendá o predčasných voľbách a spolu s opozíciou termín ich konania natiahla až na koniec septembra 2023.

Po víťazstve Smeru-SSD v predčasných parlamentných voľbách 2023 a zostavení vlády s Hlasom-SD a SNS, došlo namiesto uznania výsledkov demokratických volieb k eskalácii napätia v spoločnosti, až k šialeným útokom opozičného PS, SaS a OĽaNO za spoluúčasti KDH na Smer-SSD a osobitne na Roberta Fica. Protivládne demonštrácie sa konali na týždennej báze s podporou mainstreamových médií, mimovládok a dokonca s tichou podporou prezidentky Zuzany Čaputovej.

Čakalo sa na upokojenie situácie, keď opozícia predpokladala jasné víťazstvo svojho progresívno-liberálneho kandidáta na prezidenta Ivana Korčoka. Zbožné želania sa opäť nenaplnili, keď pomerne jasne zvíťazil Peter Pellegrini.

Bojové protificovské nálady, nenávisť až verbálne útoky sa po prezidentských voľbách ešte vystupňovali, a tak sme videli šibenicu či truhly pred Ficovým bytom, výkriky ako Fico do basy, Fico je zlodej, vládna mafia. Nenávistné ataky frustrovanej opozície nemali konca kraja a to vyústilo do atentátu na štvornásobného premiéra Roberta Fica.

Atentát na Fica sa vyšetruje, ale jeho príčiny sú každému príčetnému človeku jasné. Potvrdzujú to aj výsledky prieskumu agentúry SANEP s otázkou – Čo najviac prispelo k atentátu na premiéra Fica? Výsledky názorov občanov sú úplne jasné a jednoznačné: k spáchaniu atentátu najviac prispelo správanie a spôsob vyjadrovania sa opozičných predstaviteľov 61,6 %, organizovanie protivládnych demonštrácií 56,3 % a mainstreamové médiá 55,4 %. Napriek tomu sebareflexia dotknutej opozície či médií, ospravedlnenie sa a úprimná snaha o zmierenie stále absentuje. Práve naopak, predseda PS Michal Šimečka nehorázne a arogantne šíri nezmysel, že vraj „Smer-SSD politicky zneužíva atentát na premiéra Fica“, pričom ďalej burcuje ľudí, prehlbuje konfrontáciu a šíri nenávisť v spoločnosti.

Zmierenie je v nedohľadne

Očakávať upokojenie situácie a aj tú najmenšiu formu zmierenia nie je namieste. Napriek vyjadreniam Roberta Fica v jeho prvom vystúpení o  odpustení atentátnikovi, pomenovaní príčin stavu spoločnosti, výzvy na upokojenie nastalo namiesto zmieru ďalšie kolo vylievania žlče, nenávisti a výziev na boj voči Smeru-SSD. Opozícii i médiám chýba akákoľvek sebareflexia, priznanie si aspoň istého podielu na rozklade spoločnosti a pestovaní nenávisti. Žiadne ospravedlnenie, žiadna úprimná snaha o zníženie napätia, žiadna empatia k pokusu o vraždu človeka. Opozícia, osobitne PS, ďalej radikalizuje politickú scénu, ide ďalej bojovať proti legitímne zvolenej vláde. Svedčia o tom výroky Michala Šimečku na pokračovanie zápasu proti Ficovej vláde, výroky ako „Hra na zmierenie sa skončila“, aj keď sa ani nezačala, či vyjadrenie mainstreamových médií „Dosť bolo zmierenia…, žiadne zmierenie so smerákmi…, dosť bolo Fica“.

Charakteristickou črtou opozície je konfrontácia a frustrácia. Frustrácia zo všetkých volieb, frustrácia z odmietania progresívneho-liberalizmu väčšinou občanov a dokonca i frustrácia z toho, že Fico prežil a ďalej chce pracovať v prospech Slovenska. Vyjadrila to aj dnes už bývalá europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová v nenávistnej, až neľudskej vete „Ako sa dá zastaviť človeka, ktorý prežil vlastnú smrť“.

Aj súčasná koalícia by sa mala spamätať, lebo aj ona má svoje problémy

Zvyčajne som sa vyjadroval k bývalej Matovičovo-Hegerovej vláde či súčasnej opozícii. Na úvod tejto časti len pripomínam môj nemenný názor na tieto udalosti, ktoré potvrdili, že najväčšou škodnou, či inak povedané, pliagou Slovenska je minimálne od roku 2018 OĽaNO, teraz skryté za názov Slovensko. Štafetu nenávisti prevzalo a tým najväčším zlom sa stalo od volieb 2023 PS, ktorému napomáhajú kaviarenskí liberáli zo strany SaS, farizeji z KDH a mimoparlamentní Demokrati, spolitizované mimovládky a najmä médiá hlavného prúdu.

Po parlamentných a prezidentských voľbách, atentáte na premiéra Roberta Fica a eurovoľbách by si mala koalícia ujasniť, akú tu máme koalíciu a stanoviť si jasné a jednoznačné pravidlá. Je to národno-kresťanská koalícia, ako tvrdí Andrej Danko predseda strany, ktorá by nebola ani v NR SR nebyť kresťanských a nacionalistických straničiek Tarabu a Huliaka. Alebo je to sociálno-demokratická vláda Smeru-SSD a Hlasu-SD za účasti Dankovej ministrany. Koalícia by si mala ujasniť, či platí koaličná zmluva a dohody lídrov. Predišlo by sa snahám o vydieranie Danka a samoľúbe bytie sa do pŕs, požadovanie ďalších funkcií a snahu o diktovanie koalícii marginálnou SNS. Výsledky parlamentných volieb predsa platia a politická mapa sa ani v najmenšom nezmenila, a ak áno, tak v neprospech SNS. Rovnako je to s mocenskými pomermi v štáte i v koalícii, a preto niet dôvodu, čo i len uvažovať o nárokoch Danka na funkciu predsedu Národnej rady SR. Obdobne v prezidentských voľbách, ak SNS neuškodila, pamätajúc na kandidatúru samotného Danka a následnú tvrdú podporu Štefana Harabina v prvom kole volieb, na vyhlásenia o zradcovi a slabom neschopnom Pellegrinim, tak celkom iste výraznejšie nepomohla ku zvoleniu Petra Pellegriniho. Mimochodom, prezidentské voľby neboli predmetom koaličnej dohody. Navyše súčasné preferencie SNS výrazne klesajú, čo sa potvrdilo aj v totálnom prepade vo voľbách do Európskeho parlamentu.

Nie je dobré, ak Smer-SSD uprednostňuje SNS na úkor Hlasu-SD

Samozrejme, všetkým je politologicky jasné, že Smer-SSD s Hlasom-SD v koalícii potrebujú SNS, ale oveľa viac potrebuje tieto strany SNS k tomu, aby bola vo vláde, presnejšie pri korytách a nezostala mimo Národnej rady. Nie je možné, aby SNS tvrdila muziku, dávala si podmienky a neustále vydierala. Ak sa Smer-SSD snaží cez SNS o stabilitu koalície, tak je to ilúzia, na ktorú môže koalícia doplatiť. Danko išiel a vždy pôjde bez zábran za svojimi osobnými záujmami.

Zdá sa, že Robert Fico s Róbertom Kaliňákom chcú po prezidentských voľbách pristrihnúť krídla a obmedziť vplyv Hlasu-SD s podporou neadekvátnych nárokov Danka na funkciu predsedu parlamentu. Andrej Danko sa na takúto funkciu nielenže nehodí odborne, ale už vôbec nie morálne. On je neriadená strela, ktorá by robila hanbu doma i v zahraničí. Je tiež naivné si myslieť, že funkciou predsedu NR SR mu zavrú ústa a Danko nebude ďalej vydierať, má totiž charakterovo až príliš veľa spoločného s Borisom Kollárom. Je to vidieť aj na vytvorení nového ministerstva cestovného ruchu a športu, na snahe presadiť problematického Štefana Harabina do Súdnej rady, či dokonca za jej predsedu.

Bolo by vhodné, aby Smer-SSD stanovil jasné mantinely pre ihrisko Andreja Danka, ktorý získal už teraz viac postov, ako mu na základe výsledkov volieb prináleží. Kapitán Danko to má totiž akési pomýlené, keď chce rozkazovať „generálom“ Ficovi a Pellegrinimu.

Výsledky volieb do EP potvrdili rozloženie síl

Azda najväčším pozitívom volieb do Európskeho parlamentu bola rekordná účasť voličov, ktorá dosiahla až 34,4 percenta. Táto účasť bola celkom iste odrazom polarizácie našej spoločnosti, mobilizácie voličov kandidujúcimi stranami, špičkovým obsadením kandidátok a v neposlednom rade i atentátom na premiéra Fica.

Opozícia utrpela vo voľbách do Európskeho parlamentu v podstate už tretiu porážku po sebe a stav je 3 : 0 v prospech koalície. PS síce zvíťazilo, ale pomer zvolených poslancov národno-sociálnych a progresívno-liberálnych síl je 9 ku 6. Inak povedané PS – 6 poslancov, Smer-SSD – 5, čo je o dva mandáty viac ako v roku 2019, tretia Republika s dvomi a Hlas-SD a KDH po jednom mandáte.

Debakel SNS v eurovoľbách, keď získala menej ako 2 percentá, je o to väčší, že národniari postavili na kandidátku to najlepšie čo mali, od predsedu, cez ministrov až po poslancov a napriek tomu prepadli. Danko by mal aj preto na domácej politickej scéne len ticho šúchať nohami.

Pozitívny je prepad, aj keď tesný SaS a Demokratov, ale najmä totálny výbuch OĽaNO – Slovensko, ktoré dúfajme pôjde do politického zabudnutia.

Politici PS po voľbách do EP farizejsky tvrdia, my budeme hájiť záujmy Slovenska a EÚ, hoci predchádzajúcich päť rokov evidentne kydali na Slovensko a poškodzovali jeho záujmy. Ide o to, aby aspoň deviati zástupcovia Slovenska v europarlamente obhajovali národno-štátne záujmy SR a mier v Európe.

Eurovoľby potvrdili rozštiepenosť našej spoločnosti a potrebu, aby aspoň na medzinárodnej scéne kopali naši zástupcovia za Slovensko.

Bude po troch voľbách a atentáte pokoj? Nebuďme naivní

Slovenská spoločnosť by veľmi potrebovala, aby po troch voľbách a atentáte na premiéra bol konečne pokoj. Poznajúc pozadie a personálne obsadenie politických strán, je to ale nereálne. Na jednej strane sa prejavuje snaha Smeru-SSD a Hlasu-SD o akúsi formu zmierenia, je však otázne, do akej miery sa táto snaha podarí presadiť v praxi. Čaká sa, kto s tým zmierením začne. Problémom môžu byť jednotlivci v koalícii, ale i radikálna SNS.

Môžeme len dúfať v zdravý rozum KDH a možno i SaS, ktoré budú iste robiť tvrdú opozičnú politiku, no verme, že bez osobných útokov a invektív. Je však naivné očakávať od „indivíduí“ v Matovičovom Slovensku, nenávistných Šimečkových progresívcov v PS, či od mimoparlamentných vojnových štváčov v podobe Naďových Demokratov, že prekročia svoj tieň, zaprú svoju DNA a začnú sa správať a konať slušne.

Osobitnou kapitolou sú skorumpované a protivládne médiá so zahraničnými vlastníkmi, podobne ako spolitizované mimovládky s pochybným financovaním. Každému súdnemu občanovi je jasná politika administratívy Bruselu a NATO. Prekáža im pronárodná sociálno-demokratická vláda s vlastným názorom, bez prikyvovania na neraz nezmyselné návrhy EÚ. Zmierenie by podľa EÚ nastalo len vtedy, ak by sa Slovensko vzdalo svojej suverénnej politiky a slepo napĺňalo záujmy globalistov. Brusel potrebuje jasnú podporu nekontrolovanej migrácie, zrušenie práva veta a hlasovanie cez väčšinu. Potrebuje podporu jednotného európskeho národa, jednotu vo všetkom, v prijímaní ďalších a ďalších protiruských sankcií, ktoré však často škodia viac členským štátom EÚ ako Rusku. Dobrí sú len pusipajtáši súhlasiaci s vojnovým štvaním, dodávkami miliárd eur a najnovších zbraní Zelenského režimu na Ukrajine. Prosperita vlastných krajín a mier vo svete je to posledné, čo predstaviteľov EÚ zaujíma.

Úlohou sfanatizovaných šialencov z PS, médií a mimovládok je prispieť k pádu Ficovej vlády a v prípadných predčasných voľbách nastoliť probruselskú a provojnovú progresívno-liberálnu vládu. Ako hovorí sám veľký progresívec Michal Šimečka: „Je treba odstaviť Fica a jeho vládu za každú cenu.“ Pokus tu bol po Kuciakovej vražde, druhým pokusom bola Matovičova vláda, ďalšími boli (prehraté) parlamentné i prezidentské voľby a teraz im to nevyšlo podľa ich predstáv ani v eurovoľbách. Frustrácia opozície vrcholí a keďže KDH a z časti i SaS pochopili, že tadiaľto cesta nevedie, tak teraz je to už len na fanatikoch z PS.

Čo povedať na záver?

Žiaľ, nová politická kultúra je v nedohľadne a je len naším zbožným želaním. Žiada sa preto, aby Smer-SSD spolu s Hlasom-SD nastavili pre fungovanie spoločnosti nové spoločenské pravidlá a získali pre ne väčšinu relevantných politických strán. Bez vzájomného rešpektovania sa, ústupu od konfrontácie a návratu k zdravému rozumu, sa naša spoločnosť nedostane z tohto marazmu a nepohne sa dopredu.

Nuž a bodkou za týmto obdobím môže byť výrok Eda Chmelára: „V demokracii sa má rôznorodosť názorov riešiť voľbou, a nie streľbou. Len vo férovej súťaži myšlienok zvíťazí celé Slovensko.“

Milan Benkovský, (Nové slovo), server vasevec.cz

X X X

OMYLY  SOUDCŮ  STÁLO  ČR  457  MILIONŮ

Prudký nárůst. Ministerstvo loni za omyly justice lidem přiznalo rekordních 457 milionů

 Rekordních 457 milionů korun loni stát vyplatil lidem, kteří se cítí být poškozeni chybným postupem justice. Celých 100 milionů korun ministerstvo spravedlnosti lidem přiznalo za příliš dlouhá soudní řízení. Více než dvojnásobek pak dělají odškodnění za nezákonná trestní stíhání. Částka minulý týden zarazila i poslance v právním výboru sněmovny. „Výrazný nárůst státem proplaceného odškodnění téměř přesně kopíruje dva mimořádně složité a rozsáhlé případy, které byly v rozhodném období uzavřeny,“ uvedl pro Českou justici mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.

Exministryně obrany Vlasta Parkanová například za nezákonné stíhání v kauze CASA zatím vysoudila 1,6 milionů korun. V dubnu 2022 zase odvolací soud rozhodl, že zdravotní sestra Věra Marešová dostane od státu celkové odškodné 2,27 milionu korun plus úroky za trestní stíhání, ve kterém čelila obvinění z vražd šesti pacientů v rumburské nemocnici.

Lobbista a podnikatel Roman Janoušek pak chce od státu omluvu a odškodnění přes 155 milionů korun kvůli kauze kolem laboratoře Chambon, ve které byl pravomocně zproštěn obžaloby.

Podle statistik ministerstva žádá o odškodnění ročně stabilně kolem tří tisíc lidí. Minimálně zčásti v poslední době vyhoví kolem poloviny případů. Stejně jako v dřívějších letech platí, že nejčastějšími důvody, v souvislosti s nimiž je náhrada škody po ministerstvu spravedlnosti žádána, zůstává trestní stíhání osob, které nebyly shledány vinnými a trestní stíhání tak nemělo být ani zahajováno a nepřiměřená délka soudního řízení v občanskoprávních věcech. „Obě tyto převažující škodní události jsou ve zpracovávané agendě zastoupeny stejnou měrou, jedinými dalšími statisticky výrazněji zastoupenými škodními událostmi jsou nesprávný úřední postup soudu,“ vysvětlil Řepka.

Dále jde třeba o nezákonné vazby nebo třeba za chyby exekutorů. Milionová odškodnění za způsobenou škodu podle zákona o odpovědnosti státu jsou sice spíše výjimkou, dohromady ale za chyby justice daňoví poplatníci platí stamilionové částky. A zatímco v roce 2007 šlo o 50 milionů korun, za rok 2022 to bylo 153 milionů korun a za rok 2023 už částka atakuje hranici půl miliardy.

Částka 457 milionů korun zarazila minulý týden i členy Ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny. Z této částky 100 milionů stát zaplatil za průtahy v řízení, zhruba 219 milionů pak byly náklady v souvislosti s nezákonným trestním stíháním. Pirátský poslanec Jakub Michálek proto navrhl doprovodné usnesení, v němž zavázal ministerstvo, aby důsledněji postupovalo při vyvozování kárné odpovědnosti vůči státním zástupcům a soudcům, kteří se dopustili pochybení a také s tím související vymáhání regresivní náhrady.

Problémem odškodňování také je, že poškození se náhrady domáhají většinou velmi dlouho. Pokud žadatel u ministerstva neuspěje nebo se úřad k žádosti v zákonné lhůtě 6 měsíců nevyjádří, může se obrátit na soud. Výše zmiňovaná Vlasta Parkanová se například s výší odškodnění přiznaném ministerstvem nespokojila a dalších 8,5 milionu vymáhá zatím neúspěšně soudní cestou.

Desítky milionů korun stát vyplácí například za nezákonně vedené exekuce. Jednu z nejvyšších částek, za nezákonné trestní stíhání ve výši 5,95 milionu korun získal od státu kurdský lékař a podnikatel Yekta Uzunoglu, který v polovině 90. let strávil dva a půl roku ve vazbě kvůli obviněním z údajných podvodů, přípravy vraždy a mučení. Trestně stíhán byl téměř 13 let, soudy jej ale nakonec zprostily všech obvinění.

Eva Paseková, ceskajustice.cz

X X X

Soud zváží po zvolení Nagyové další postup v kauze Čapí hnízdo, bude mít imunitu

 Vrchní soud v Praze zváží další postup v kauze Čapí hnízdo, ve které je kromě předsedy hnutí ANO Andreje Babiše obžalovaná i Jana Nagyová, která byla ve víkendových volbách zvolena do Evropského parlamentu (EP). Uvedl to mluvčí soudu Vít Tomáš Vatra. Mandát, a tím i imunitu, by měla Nagyová získat zahájením první schůze EP. První plenární zasedání nového volebního období se uskuteční od 16. do 19. července ve Štrasburku. Vrchní soud se kauzou kolem dotace na stavbu kongresového areálu ve středních Čechách zabývá poté, co státní zástupce podal odvolání proti osvobozujícímu rozsudku z letošního února.

„S ohledem na výsledky voleb do Evropského parlamentu bude Vrchní soud v Praze teprve zvažovat další postup,“ sdělil Vatra. Soud podle justiční databáze obdržel spis k případu v polovině května, zatím nenařídil jednání ani jinak nerozhodl.

Ve volbách do českého Parlamentu vzniká mandát podle ministerstva vnitra zvolením, respektive ukončením hlasování. Volby do Evropského parlamentu jsou ale výjimkou, mandát u nich vzniká až při první schůzi EP. Poslanci Evropského parlamentu mají podle internetových stránek EP dvojí imunitu. Ve svém členském státě mají podobnou imunitu, jaká je přiznávána poslancům národních parlamentů, na území ostatních států EU mají imunitu, která je chrání před zadržením a stíháním.

Pokud příslušný orgán požádá Evropský parlament o zbavení imunity některého z poslanců, předseda EP oznámí žádost na plenárním zasedání a předá ji výboru pro právní záležitosti. Ten na neveřejném jednání přijme doporučení, zda žádost schválit, na základě doporučení pak rozhodne i Evropský parlament.

Obžaloba v kauze Čapí hnízdo tvrdí, že Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo z Agrofertu a prodej akcií svým dětem a partnerce. Podle vyšetřovatelů to udělal proto, aby společnost zdánlivě splňovala podmínky k získání padesátimilionové dotace pro malé a střední podniky. Nagyová podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala. Trestní senát Městského soudu v Praze ale letos v únoru už podruhé dospěl k závěru, že skutek nebyl trestným činem. Obdobně rozhodl už loni, tehdy ale nepravomocný rozsudek odvolací soud zrušil. Státní zástupce i nadále trvá na tom, že byla společnost vyvedena účelově, proti rozsudku se znovu odvolal. Babiš a Nagyová obžalobu od počátku odmítají.

V kauze Čapí hnízdo se imunita řešila vícekrát, Babiš totiž v průběhu trestního řízení opakovaně získával poslanecký mandát v Parlamentu ČR. Sněmovna ho ke stíhání vždy vydala, naposledy v březnu 2022, ceskajustice.cz

X X X

Výhrady českých vydavatelů ke stanovisku EDPB k modelu „souhlas nebo zaplať“ používanému velkými online platformami.

Čeští mediální vydavatelé zastoupení v profesních asociacích Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR) a Česká unie vydavatelů (ČUV) mají vážné výhrady ke stanovisku zveřejněnému v polovině dubna Evropským sborem pro ochranu osobních údajů (EDPB) týkajícího se modelu „souhlas nebo zaplať“ v kontextu GDPR. EDPB uvádí, že volba uživatele mezi souhlasem s cookies, nebo platbou za přístup k obsahu není u velkých platforem ve většině případů přípustná, protože nesplňuje kritéria platného souhlasu podle GDPR.

SPIR s tímto závěrem EDPB hned z několika důvodů nesouhlasí. Stanovisko Evropského sboru pro ochranu osobních údajů (EDPB) se zabývá tím, zda je platný souhlas se zpracováním osobních údajů pro účely behaviorální reklamy, pokud je uživateli nabídnuta volba mezi platbou za obsah a souhlasem s užitím osobních údajů uživatele, kterou stále více na své služby nasazují jak velké online platformy, tak řada evropských vydavatelů, včetně těch v České republice. Vydavatelé mají ke stanovisku EDPB řadu výhrad, které jsou uvedeny podrobně ve společném stanovisku. V něm uvádíme, že není možné po vydavatelích spravedlivě požadovat, aby nabízeli svůj obsah uživatelům zcela zdarma a bez oprávněného nároku na jakoukoliv kompenzaci. Náklady na tvorbu obsahu vždy představovaly významnou položku rozpočtu každého vydavatele.

Přestože se někteří uživatelé mohou nesprávně domnívat, že tento obsah konzumují zcela zdarma a bez jakýchkoliv podmínek, není tomu tak. V naprosté většině případů vydavatelé vždy umožňovali konzumaci svého obsahu ve spojení s výnosy z reklamních sdělení, která jsou uživatelům zobrazována. Primárním zdrojem příjmů vydavatelů je reklama, a to především tzv. cílená, díky které je možné doručit reklamní sdělení uživatelům, kteří mohou mít o inzerovaný produkt nebo službu skutečný zájem. Díky tomu nedochází k plošnému, náhodnému zobrazování necílené reklamy, která je pro uživatele zbytečná a zcela se míjí s jejich zájmy a potřebami. Jedná se o soubor obdobných výhod, jako v případě personalizovaného obsahu, kdy právě díky cílení je uživatelům přednostně zobrazován obsah, který je pro ně více relevantní.

V kontextu diskuse nad podporou evropského digitálního prostředí nelze přistoupit na to, aby byly vydavatelům upírány jejich oprávněné zájmy či základní práva svobodně se rozhodovat, za jakých podmínek budou provozovat své služby v mezích platných zákonů. Otázka osobních údajů nemá být posuzována izolovaně a dogmaticky, nemá ignorovat ekonomickou realitu, kdy je fakticky vytvářen nátlak na provozovatele služeb, aby své služby buďto nabízeli za finanční úplatu či je poskytovali zcela zdarma, a to bez jakýchkoliv podmínek a omezení. Takový tlak regulátorů přitom dlouhodobě zvýhodňuje např. provozovatele dezinformačních a propagandistických webů, jejichž financování totiž často není závislé na příjmech z reklamy a svůj obsah tak mohou šířit prakticky zadarmo.

Tímto způsobem se jejich obsah dostává k co možná největšímu množství čtenářů. Vydavatelé by očekávali, že v takto zásadních postojích bude EDPB připravovat svá stanoviska za spolupráce všech dotčených orgánů, s řádně provedenou veřejnou konzultací, do které se mají možnost vydavatelé a další relevantní subjekty transparentním způsobem zapojit a posléze, v souladu se zásadou proporcionality, zhodnotit všechny aspekty a hlediska, včetně základního práva na svobodu podnikání vyplývajícího z Listiny základních práv Evropské unie. Unie vydavatelů ČR.

X X X

České atletky skončily těsně pod stupni vítězů. Čtvrté místo berou tyčkařka Švábíková a čtvrtkařka Manuel

Tyčkařka Amálie Švábíková na medaili na mistrovství Evropy v Římě nedosáhla, podělila se o 4. místo s Finkou Elinou Lampelaovou. Skočila 458 cm, na 468 cm skončila. Těsně pod stupni vítězů skončila i osmnáctiletá Lurdes Gloria Manuel, která doběhla čtvrtá v běhu na 400 metrů v novém osobním rekordu 50,52 sekundy. Vlastní český rekord na 3000 metrů překážek překonal Tomáš Habarta, který v čase 8:21,83 min. skončil desátý. Tomáš Němejc obsadil na dvoustovce šestou příčku.

 Manuel ukázala, že je schopná běžet velmi rychle i tři čtvrtky ve třech dnech. V cílové rovince byla i ve hře o medaili, nakonec ji od bronzové Lieke Klaverové z Nizozemska dělilo 44 setin sekundy. Čtvrtá příčka Manuel je nejlepším českým výsledkem v této disciplíně na mistrovství Evropy od stříbra Heleny Fuchsové z Budapešti 1998.

Zkušenost s nabitým programem na ME se české juniorce zamlouvala. „Překvapilo mě to. Čekala jsem, že budu trochu pomalejší. Jsem nadšená a s časem jsem hodně spokojená,“ radovala se v rozhovoru pro Radiožurnál Sport. Finále v Římě vyhrála Polka Natalia Kaczmareková v nejlepším letošním světovém čase 48,98 sekundy, stříbro brala Irka Rhasidat Adelekeová (49,07).

Čtvrtá Švábíková

Do finále skoku o tyči vstoupila bronzová medailistka z loňského halového mistrovství Evropy Švábíková výborně. Napoprvé skočila 443 i 458. Pak se laťka zvýšila na 468 centimetrů, což bylo o tři centimetry nad sezonním maximem české reprezentantky. Na této výšce už neuspěla, i když napotřetí byla překonání laťky hodně blízko. Kulminovala nad ní, ale shodila ji drobným kontaktem s hrudníkem na cestě dolů.

Z evropského titulu se poprvé v kariéře radovala Švýcarka Angelica Moserová. Ta se nejdříve zachraňovala napotřetí na základní výšce 443 centimetrů, ale nakonec jako jediná překonala 478 centimetrů. Stříbro získala Řekyně Katerina Stefanídiová z Řecka, s bronzem se musela smířit nejlepší Evropanka této sezony Britka Moly Cauderyová. Obě zapsaly 473 centimetrů.

Rekordní zápis Habarty

Po padesáti letech byli ve finále ME na 3000 metrů překážek dva čeští reprezentanti. Lepší z nich Habarta obsadil desátou příčku, přičemž svůj květnový rekord posunul o dalších 85 setin na 8:21,83 minuty.

Damián Vích doběhl dvanáctý v osobním rekordu 8:22,95, kterým se rovněž dostal pod výkon Dušana Moravčíka, jenž do letošní sezony přetrvával v čele národních historických tabulek 52 let. Finále ovládli Francouzi. Zvítězil Alexis Miellet (8:14,01) před Djilalim Bedranim (8:14,36).

Sprinter Tomáš Němejc byl šestý ve finále dvoustovky. Finále mělo devět účastníků, ale hned na začátku přišlo o Němce Joshuu Hartmanna, který ulil start. Němejc pak v čase 20,91 sekundy proběhl cílem jako sedmý. Jenže rozhodčí ještě diskvalifikovali Francouze Pabla Matea za vyšlápnutí z dráhy, takže z toho byla šestá pozice. Vyhrál Švýcar Timothé Mumenthaler (20,28).

Mužskou čtvrtku vyhrál halový mistr světa Alexander Doom z Belgie. Časem 44,15 se přiblížil na osm setin nedávnému evropskému rekordu Brita Matthewa Hudsona-Smithe, který v Římě nestartoval.

Soutěž kladivářek ovládla Italka Sara Fantiniová výkonem 74,18 metru, která se postarala o osmé zlato pro pořadatelskou zemi na tomto šampionátu.

X X X

Vítězná generálka na EURO. Češi udolali Severní Makedonii díky penaltám

Fotbalisté v generálce na nadcházející mistrovství Evropy v Německu udolali doma Severní Makedonii 2:1. Favorita poslal v přípravném utkání v Hradci Králové do vedení po hodině hry z penalty nejlepší týmový střelec Patrik Schick, hned za pět minut srovnal Isnik Alimi, ale na začátku deváté minuty nastavení rozhodl z dalšího pokutového kopu střídající Antonín Barák.

Národní tým navázal na páteční drtivé vítězství 7:1 nad Maltou na soustředění v Rakousku a po lednovém nástupu trenéra Ivana Haška vyhrál i čtvrtý letošní zápas. V březnu porazil Norsko a Arménii 2:1. Ve čtvrtek české mužstvo odcestuje do dějiště Eura, do turnaje vstoupí 18. června v Lipsku proti Portugalcům.

 Přípravná utkání sehrál i soupeř českých fotbalistů na nadcházejícím evropském mistrovství. Turečtí fotbalisté, kteří budou na mistrovství Evropy posledním českým soupeřem ve skupině, podlehli v generálce na šampionát Polsku 1:2. O jedinou trefu Turků se postaral v 77. minutě útočník Galatasaray Istanbul Baris Yilmaz.

X X X

STÁŽE VE FIRMÁCH: REÁLNÁ ZKUŠENOST I VÝDĚLEK PRO STUDENTY

Moravskoslezský kraj opět finančně podpořil stáže ve firmách. Středoškoláci a studenti vysokých škol mají možnost sbírat zkušenosti i kontakty ve fungujících provozech. Kraj tím tak zvyšuje kompetence studentů a posiluje propojení s trhem práce. Na tento projekt jdou letos z krajského rozpočtu 3 miliony korun.

„Stáže ve firmách podporuje Moravskoslezský kraj už od roku 2017. Za tu dobu jsme přispěli na 175 projektů za celkem 28 milionů korun. Tyto prostředky firmy využívají hlavně na platy stážistů a odměny pro jejich odborné mentory, kteří se jim ve firmách několik měsíců soustředěně věnují. Toto propojení vnímám jako smysluplný nástroj, jak studenty prakticky a reálně seznámit s oborem, ve kterém se vzdělávají. Stáže jsou výhodné i pro firmy, za krajské peníze získávají do týmu posilu i mladou energii. Není výjimkou, že samotnou stáží spolupráce firmy se studentem nekončí, stává se, že si firma po ukončení studia stážistu, jak se říká, nechá a nabídne mu pracovní smlouvu,“ uvedla náměstkyně hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj Šárka Šimoňáková a upřesnila, že krajské stáže mohou trvat až 12 měsíců. O dotaci na stáž ve výši až 200 tisíc korun může požádat malý, střední nebo velký podnik se sídlem nebo provozovnou v Moravskoslezském kraji, ale také fyzická podnikající osoba.

Stáže ve firmách jsou zaměřené na 18 oborů či oblastí studia, například zdravotnictví, elektrotechniky a výpočetní techniky, strojírenství, ekologie, bezpečnostního inženýrství, architektury, stavebnictví nebo oblasti předškolního vzdělávání. „Firmy mají nejvíce zájem o mladé budoucí programátory, strojaře, architekty, informatiky nebo geodety. V oblasti IT a strojírenství se stáží nejčastěji účastní studenti Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava, středoškoláci do firem docházejí hlavně v oblastech stavebnictví nebo architektury.“ sdělila náměstkyně hejtmana kraje Šárka Šimoňáková s tím, že kraj přispěje celkem 3 miliony korun na podporu 16 projektů, díky kterým bude ve firmách sbírat zkušenosti dohromady 30 stážistů.

Letos získala na stážisty dotaci například společnost IFTSolution, v oblasti automotive zde budou sbírat zkušenosti 2 žáci. Jeden ze Střední průmyslové školy elektrotechniky a informatiky a druhý z Vysoké školy Báňské. Na projektu testování exoskeletu s inovativním kolenním kloubem budou se společností MEBSTER spolupracovat 2 studenti VŠB–TUO. Stáží se zúčastní také medici, studenti pracovního lékařství Ostravské univerzity budou posilou ve společnosti Medilam ergonomics. /bir/

X X X

Třetí ročník závodů dračích lodí se blíží, chybět nebude hokejové derby na vodě a dražba dresů

 V areálu přírodního koupaliště Michal u Sokolova se odehraje další
z lítých soubojů dračích lodí. 3. ročník akce, kterou pořádá SUAS GROUP a Sokolovská uhelná, se uskuteční v sobotu 15. června 2024. Start závodů je v 12:30 hodin a vstup mají zdarma všichni návštěvníci.

 Letošní ročník závodů, které provází motto „V roce draka poznej draka!“, bude mít rekordní účast 16 posádek složených z deseti členů. Týmy z firem, škol a institucí budou bojovat o vítězství
na lodích ve tvaru otevřené kánoe o délce 12,5 metru ozdobené na špici dračí hlavou a na zádi ocasem. Chybět nebude ani populární derby hokejistů A – týmu HC Energie Karlovy Vary a HC Baník Sokolov. „Srdečně zveme všechny fanoušky sportu a zábavy, aby přišli fandit a užili si doprovodný program při tomto unikátním závodu, který nemá v našem kraji obdoby.“ říká Jiří Štěpán, jednatel koupaliště Michal, a potvrzuje, že v den akce budou mít návštěvníci a fanoušci bezplatný vstup.

Hokejoví příznivci si přijdou na své i ve 14.00 hodin, kdy se bude konat autogramiáda hokejistů obou soutěžících klubů. A novinkou pro letošní rok se stane dražba podepsaných hokejových dresů, mimo jiné i s podpisem mistra světa Ondřeje Beránka. Během dne si budou moci jízdu v dračích lodích vyzkoušet taktéž děti, na které mysleli pořadatelé s dětským programem. Akci završí Afterparty s DJ MIRO NOVY od 18:00 hodin. Samozřejmostí budou stánky s občerstvením otevřené po celý den.

Během dne bude v areálu koupaliště Michal umístěn stánek Nadačního fondu Františka Štěpánka. Opět bude možné přispět na dobrou věc, zakoupit si tombolu či nadační merch. Nadační fond Františka Štěpánka věnuje celodenní výtěžek z akce šestileté Nelince z Toužimi, která má kombinované postižení, potřebuje nepřetržitou zdravotní péči a pravidelné rehabilitace.

Mediálním partnerem závodů dračích lodí je Český rozhlas Karlovy Vary, který bude z akce vysílat přímý přenos. Na místě bude mít také svůj stan, v němž nabídne informace o vysílání.

Historie dračích lodí sahá do období starověké Číny. Jejich moderní éra pak začala v roce 1976 festivalem v Hong Kongu. Dnes tento sport s vášní provozují miliony lidí v 50 zemích. Ať už jsou účastníci profesionálové, nebo amatéři, dračí lodě nabízí jedinečný sportovní zážitek pro všechny závodníky i fanoušky.

Mgr. Jana Pavlíková, tisková mluvčí

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.