Pokud má být Biden zvolen. Američtí demokraté na rozdíl od republikánů jsou jako celek svázáni s válkou proti Rusku a opírají o svou tvrdou rusofobii. Novou ukrajinskou ofenzivu pokládají za nezbytnou, aby jejich Biden přece jenom zvítězil Reportéři a komentátoři nezávislého ukrajinského portálu Strana ua. ve své včerejší relaci kromě popisu velmi dramatické situace na bojišti začali rozebírat možnost letní ukrajinské ofenzívy. Ukazují, že její zahájení je nezbytnou podmínkou v rámci možnosti znovuzvolení Bidena prezidentem.
Volodymyr Zelenskyj oznámil možnost nové ofenzívy Ukrajiny. V rozhovoru pro agenturu Bloomberg ukrajinský prezident „popřel tvrzení, že ukrajinské a ruské jednotky jsou na bojišti v patové situaci, a řekl, že armáda je nyní lépe obsazena než před několika měsíci a nová ofenzíva je otázkou vyzbrojení brigád“.
Toto prohlášení je ovšem v rozporu s další informací, podle které, nedávno zástupce západních zpravodajských služeb anonymně sdělil WSJ, že Ukrajina nemá dostatečné síly k vedení jakýchkoli útočných operací.
Na Západě, soudě podle řady signálů, se však ofenzíva ze strany ukrajinských sil stále očekává.
Bývalá americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová uvedla, že aby byl Biden znovu zvolen, musí Ukrajina přejít do ofenzívy. Řekla to ruským vtipálkům Vovanovi a Lexusovi, kteří předstírali, že jsou Porošenko.
„Věřím, že je velmi důležité, aby Ukrajina pokračovala ve všem, co děláte vy. To znamená, že musíte poskytnout podporu, abyste se pokusili nejen udržet linii, ale také přejít do ofenzívy. A pak samozřejmě mnozí v naší zemi udělají vše pro to, aby byl prezident Biden znovu zvolen. Musíte vědět, že se musíte posunout vpřed, jak nejlépe umíte. A uděláme vše, co je v našich silách, abychom vás i prezidenta Bidena i nadále podporovali,“ řekla Clintonová.
Trump je podle ní „velmi nebezpečným kandidátem“ jak pro Kyjev, tak pro Washington.
„Vezměme to krok za krokem. Nejprve dostaneme zásoby, předáme je vašim vojákům. Zkusme získat některá zmrazená ruská aktiva, pracujme na NATO. A pokud dojde k nejhoršímu a Trump vyhraje, budeme se muset všichni rozhodnout, co dělat.
Britský ministr zahraničí Cameron již dříve těmto vtipálkům řekl o potřebě ofenzívy ozbrojených sil Ukrajiny. A také v souvislosti s volbami ve Spojených státech.
To znamená, že tyto signály jasně ukazují, co od Ukrajiny očekávají orgány zemí, které Ukrajinu nejaktivněji podporují.
Jejich reakce na návrh maďarského premiéra Orbána, který včera v Kyjevě vyzval Zelenského, aby souhlasil s příměřím, vyzněla ve stejné logice. Tuto myšlenku včera večer odmítlo ministerstvo zahraničí, které navrhlo začít se stahováním ruských vojsk z Ukrajiny.
A dnes to kritizoval německý kancléř Scholz. „Podle mého názoru je příměří zaměřené na kapitulaci Ukrajiny dohodou, kterou bychom ze strany Německa nikdy neměli podporovat,“ citovala kancléřku televize ntv.
Jak je vidno, současný militaristický Západ, jehož jsme žel součástí, vsadil vše na válku proti Rusku.
Že Rusko nemůže být poraženo je racionálním komentátorům a politikům jasné.
A že Bidenovo řízení západního světa musí být 5.listopadu prezidentskými volbami ukončeno. O USA se nemusíme bát. Tam si zřejmě kyvadlo dějin už udělá pořádek. Spolu s ním musí padnout všichni političtí váleční štváči. JUDr. Jiří Vyvadil, server vasevec.cz
X X X
Tlak na Bidena po předvolební debatě roste. Po odstoupení začínají volat další sponzoři demokratů
Týden po nevydařeném výkonu v předvolební debatě čelí americký prezident Joe Biden dalším a dalším výzvám, aby vzdal kampaň za znovuzvolení a přenechal místo někomu mladšímu. Přichází od médií, kolegů z Demokratické strany a nyní také od jejích sponzorů. Biden se nutně potřebuje ukázat v lepším světle při sérii vystoupení v nadcházejících dnech, napsala agentura Reuters.
K hlasům volajícím po jeho odchodu z boje o druhý mandát se ve středu přidal kolektiv komentátorů deníku The Boston Globe. „Ve dnech od prezidentské debaty z minulého týdne tým prezidenta Bidena nepřišel s adekvátním vysvětlením toho, proč byl jeho výkon nevídaně špatný, kromě toho, že byl nachlazený,“ píše se v komentáři.
Biden je v 81 letech nejstarším prezidentem v dějinách Spojených států a v televizním duelu se svým republikánským rivalem Donaldem Trumpem potřeboval ujistit voliče, že funkci hlavy státu stále dokáže plnohodnotně vykonávat.
Místo toho byl před kamerami mdlý a nejistý, což spustilo paniku uvnitř Demokratické strany ohledně jeho schopnosti Trumpa porazit. Krátce po debatě Bidena k ukončení kandidatury vyzvala názorová sekce deníku The New York Times (NYT).
Nyní se podle tohoto listu přidávají také sponzoři demokratů. Jedním z prvních, který s takovýmto apelem vyšel na veřejnost, se stal ve středu miliardář a spoluzakladatel videotéky Netflix Reed Hastings.
„Biden musí odstoupit a umožnit vitálnímu lídrovi demokratů porazit Trumpa,“ napsal deníku NYT. Podle tohoto média mnozí další „megasponzoři“ demokratů stejné stanovisko vyjadřují v soukromí.
Poslední slovo má Biden
Někteří komentátoři podotýkají, že takovéto výzvy od společenských elit mohou prezidenta jen utvrdit v odhodlání vytrvat v kampani. Biden si zakládá na tom, že během své dlouhé politické kariéry byl v jistých momentech podceňován, a podle médií si nechává radit jen od úzkého kruhu blízkých v čele s první dámou USA Jill Bidenovou.
Dalším faktorem ale mohou být průzkumy preferencí, které po debatě nasvědčují mírnému poklesu prezidentovy podpory.
Biden má čtyři měsíce před volbami rozhodující slovo v tom, zda bude kandidátem demokratů, či nikoli. Ve stranických primárkách neměl výraznější konkurenci a s přehledem je vyhrál, čímž si zajistil právo na nominaci do listopadového souboje o Bílý dům. Vedení strany by ale mohlo vybrat jiného kandidáta, kdyby Biden sám z voleb odstoupil.
K tomu ho již veřejně vyzvali dva demokratičtí členové Sněmovny reprezentantů. Desítka dalších demokratů z Kongresu pak dala najevo pochybnosti o jeho kandidatuře, uvádí list The Washington Post.
Plnou podporu mezitím Bidenovi vyjadřují politici, kteří jsou nejčastěji skloňovaní jako potenciální náhradníci na pozici prezidentského kandidáta demokratů. Vedle viceprezidentky Kamaly Harrisové jde o guvernéra Kalifornie Gavina Newsoma a guvernérku Michiganu Gretchen Whitmerovou.
„Joe Biden je naším nominantem. Hraje na vítězství a já ho podporuji,“ napsala Whitmerová na sociální síti X po středeční schůzce Bidena s několika guvernéry.
Klíčové budou pro Bidenovu kampaň nadcházející dny, kdy má na programu několik veřejných vystoupení, píše Reuters. V pátek večer (v sobotu ve 2.00 SELČ) odvysílá televize ABC rozhovor se šéfem Bílého domu, ve stejný den Biden vystoupí na předvolebním mítinku ve státě Wisconsin.
O den později zamíří do Pensylvánie na konferenci učitelských odborů a příští týden bude ve Washingtonu hostit desítky světových lídrů na summitu NATO.
X X X
Putin: Istanbulské dohody mohou být použity jako základ pro jednání
Istanbulské dohody zůstávají na stole a mohou být použity jako základ pro jednání, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin na summitu Šanghajské organizace pro spolupráci v kazašské Astaně.
„Istanbulské dohody… Nikam nevedete. Parafoval je šéf ukrajinské vyjednávací delegace, což znamená, že se pro Ukrajinu zřejmě docela hodily. Tyto dohody zůstávají „na stole“ a mohou být použity jako základ pro pokračování těchto jednání,“ řekl Putin. Byla to Ukrajina, která odmítla vyjednávat, a to veřejně a na přímý rozkaz z Londýna a Washingtonu, dodal.
Je třeba připomenout, že krátce po zahájení ruské vojenské intervence v únoru 2022 vyjednavači obou zemí v průběhu jednání v Istanbulu dohodli mírovou smlouvu, která byla blízko podpisu. Kyjev však po návštěvě tehdejšího britského premiéra Borise Johnsona od dalších jednání odstoupil.
Ruský prezident Vladimir Putin také poděkoval členům Šanghajské organizace pro spolupráci za jejich návrhy na vyřešení konfliktu na Ukrajině. „Jsme vděční za návrhy na vyřešení tohoto konfliktu,“ řekl s tím, že Moskva je připravena vzít tyto návrhy v úvahu.
Již dříve Putin uvedl, že ruský návrh na jednání s Ukrajinou implikuje úplné ukončení konfliktu. Zdůraznil, že ukrajinská vojska musí být zcela stažena z území Doněcké a Luhanské lidové republiky, z Chersonské a Záporožské oblasti.
Rusko podle Putina vždy stálo a stojí za mírovým politickým a diplomatickým řešením situace na Ukrajině – krize, která vznikla v důsledku politiky Spojených států v čele a jejich satelitů. Dodal, že plán navržený ruskou stranou pro Ukrajinu s připraveností Kyjeva a Západu umožní okamžitě zastavit boje a zahájit jednání., ceskajustice.cz
X X X
WSJ: Trump zvyšuje náskok
Americký list Wall Street Journal provedl průzkum mezi americkými voliči, podle kterého je 48 % připraveno volit ve volbách Donalda Trumpa. Pro Joea Bidena hodlá v současnosti hlasovat 42 % respondentů.
Jak uvádí prestižní list, náskok Trumpa před Joe Bidenem je nejvyšší od konce roku 2021. Podle průzkumu 76 % voličů tvrdí, že úřadující prezident je příliš starý na to, aby mohl kandidovat v listopadových volbách, 36 % se ale také domnívá, že rovněž Trumpa je potřeba nahradit jiným kandidátem kvůli jeho věku. 47 % voličů uvedlo, že by na hlasovacích lístcích nahradili Joea Bidena i Donalda Trumpa.
Deník podotýká, že názor voličů ovlivnila debata, která proběhla 28. června. Pouze 6 % uvedlo, že Joe Biden překonal jejich očekávání. 46 % to řeklo o Donaldu Trumpovi. Více než polovina dotázaných také označila Bidena v jeho vystoupení za „příšerného“, „rozpačitého“ a „zmateného“. Pokud jde o Donalda Trumpa, více než 50 % uvedlo, že uráží a lže, server vasevec.cz
X X X
Labouristé podle průzkumů drtivě ovládli britské parlamentní volby. Měli by získat 410 z 650 křesel
Parlamentní volby v Británii podle odhadů zveřejněných bezprostředně po uzavření volebních místností vyhráli středoleví labouristé. Podle průzkumu agentury Ipsos pro stanice BBC, Sky News a ITV, labouristé ve 650členné Dolní sněmovně získali 410 křesel. Vládní konzervativci po 14 letech u moci utrpěli debakl, podle odhadů získali 131 křesel.
Hlasovací místnosti se v zemi s téměř 70 miliony obyvatel otevřely dnes v 07.00 místního času (08.00 SELČ) a uzavřely se v 22.00 (23.00 SELČ). Konečné výsledky budou známé vpátek dopoledne.
K získání většiny si strana v dolní komoře britského parlamentu potřebuje zajistit 326 křesel. Podle odhadů, které se zakládají na sondáži Ipsos u 130 volebních míst, si opoziční labouristé zajistili 410 křesel, vládní konzervativci 131, Liberální demokraté 61, nacionalistická strana Reform UK 13, Skotská národní strana (SNP) deset, velšská strana Plaid Cymru čtyři, zelení dvě a další strany 19 křesel.
Překvapivý červencový termín voleb určil šéf konzervativní vlády Sunak, který nechal dosavadní sněmovnu rozpustit na konci května. Od nástupu do funkce v roce 2022 se podobně jako jeho strana potýká s velmi nízkou popularitou a předvolební průzkumy drtivé vítězství opozičních labouristů předpovídaly.
Labouristé ve svém programu slíbili voličům obnovit ekonomický růst, ze kterého budou mít prospěch i chudší vrstvy obyvatel. Důležitým bodem je pro ně reforma systému pracovní migrace, který umožňuje snadno získávat pracovní víza cizincům splňujícím požadavky zaměstnavatelů.
Starmerova strana chce omezit počet přistěhovalců přicházejících za pracovními pobídkami například ze zdravotnictví či stavebnictví a více investovat do rekvalifikací Britů, aby sami zaplnili volná místa.
Levice chce rovněž omezení čekacích listin na péči ve státním zdravotním systému NHS či řešení nelegální migrace větším důrazem na vyšetřování a protiteroristické policejní operace cílené na pašerácké gangy.
Naopak slibuje zrušit deportace migrantů do Rwandy, které prosadili konzervativci. Hodlá též zajistit přijetí 6500 nových učitelů či vytvořit energetickou společnost ve veřejném vlastnictví.
X X X
Porušuje Stanjura zákon? Schillerová i Kalousek ho kritizují kvůli rozpočtu, ministr to odmítá
Atentát na rozpočtovou transparentnost. Těmito slovy bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) kritizuje přípravu státního rozpočtu na příští rok. Vláda ho podle ní tají. Ke kritice se přidal i další z bývalých šéfů státní kasy Miroslav Kalousek (TOP 09). Oběma vadí, že ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) doposud nezveřejnil výdaje a příjmy jednotlivých resortů, čímž prý porušuje zákon. Stanjura kritiku odmítá.
Zákon roku. Tak se přezdívá zákonu o státním rozpočtu, jehož příprava tradičně vrcholí během léta. Podle dvou bývalých ministrů financí ale letos Zbyněk Stanjura při sestavování rozpočtu postupuje nezvykle. „Jsme svědky hrubého porušení všech dosavadních zvyklostí, kterého se dopouští opět ministr financí Zbyněk Stanjura tím, že ve lhůtě do 30. června nezveřejnil návrhy výdajů, příjmů a závazných ukazatelů rozpočtu jednotlivých kapitol,“ řekla Schillerová na tiskové konferenci.
„Rozepsat limity k 30. 6. je zákonná povinnost. Stát může utajovat před veřejností jen to, co utajovat musí. Neexistuje důvod, proč tyto údaje tajit, a v minulosti je také nikdo netajil,“ napsal Kalousek na svém profilu na sociální síti X.
Zbyněk Stanjura se ale proti kritice svých předchůdců brání a odmítá, že by při chystání rozpočtu něco porušil. Ministerstvo financí podle jeho šéfa nic netají a postupuje v souladu se zákonem. Ministři prý pracovní návrhy rozpočtů dostali a do konce července je představí.
„Naše vláda raději rozpočet projedná interně a shodne se na něm jako celek. Bez PR divadel, kdy si k vám chodili ministři s kloboukem a vy jste vždy senzačně vytáhla nějakou tu miliardu ze šuplíku,“ napsal Stanjura na svém profilu na sociální síti X.
Kritiku nechápe ani Národní rozpočtová rada. „Vše dle našeho chápání souvisí se změnou zákona o rozpočtových pravidlech, který nově nevyžaduje, aby ministerstvo financí předkládalo vládě do 31. května návrh celkových výdajů rozpočtových kapitol,“ popsala pro CNN Prima NEWS mluvčí Národní rozpočtové rady Tereza Sura.
Rozpočet ale může mít jiný problém. Zatím není jasné, zda se podaří dodržet schodek 235 miliard. Každý ministr chce totiž pro svůj resort miliardy navíc. „Ve chvíli, kdy máme schodky rozpočtu v řádu stovek miliard, jak nám je předala paní předchozí ministryně financí, tak samozřejmě je těžké hledat peníze,“ řekl již dříve v pořadu Partie na CNN Prima NEWS místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček (ODS).
„Já pořád čekám, až s těmi úsporami přijdete, protože provozní výdaje státu mezi lety 2021 a 2024, teď to konečně řeknu, vzrostly z 66 miliard na 82 miliard, což je asi 16 miliard ročně,“ reagovala na Skopečka v pořadu Partie Schillerová. Finální návrh rozpočtu na příští rok chce ministr financí představit do konce srpna.
X X X
Velitel výsadkářů, který vedl Rusy v Buče, je ve vazbě. Čelí obvinění z podvodu
Ruský vojenský soud umístil do vyšetřovací vazby plukovníka Arťoma Gorodilova, který čelí obvinění z rozsáhlého podvodu. Informovala o tom ve čtvrtek ruská agentura TASS. Některá média upozornila na dřívější zprávu amerického listu The New York Times (NYT), který v roce 2022 o Gorodilovi napsal, že velel ruským jednotkám obviněným z vraždění ukrajinských civilistů ve městě Buča u Kyjeva.
Velitel 83. samostatné gardové výsadkové útočné brigády Arťom Gorodilov je obviněn z podvodu týkajícího se nejméně jednoho milionu rublů (přibližně 260 000 Kč) a hrozí mu až deset let vězení.
Soud zasedal s vyloučením médií a veřejnosti, píše TASS. Podrobnosti k obvinění neuvádí. Gorodilov vinu odmítl.
Buča se stala jedním ze symbolů vraždění civilistů ruskými vojáky v prvních měsících invaze. Rusové toto město, které leží nedaleko ukrajinské metropole, několik týdnů okupovali a po jeho osvobození se objevily informace o masakrech civilistů i masovém hrobě. Svět šokovaly snímky mrtvých lidí, jejichž těla ležela v ulicích.
Moskva zodpovědnost odmítla a obvinění označila za provokace.
Americký list nicméně v prosinci 2022 po svém vyšetřování dospěl k závěru, že hlavní pachatelé masakru na jedné z ulic byli ruští výsadkáři z 234. gardového výsadkového útočného pluku, kterému tehdy velel podplukovník Arťom Gorodilov.
Když se ruské jednotky z Kyjevské oblasti stáhly, šéf výsadkových sil Gorodilova povýšil na plukovníka, napsal deník a poznamenal, že ruské úřady ani Gorodilov na žádosti o vyjádření tehdy nereagovali.
Gorodilov je posledním z řady vysoce postavených činitelů ruského resortu obrany nebo příslušníků armády, které ruské bezpečnostní složky v nedávné době zatkly kvůli obviněním z korupce nebo podvodů.
Ruský prezident Vladimir Putin nedávno vyměnil ministra obrany – Sergej Šojgu, který 12 let ministerstvo vedl, je nyní tajemníkem bezpečnostní rady, novým ministrem obrany se stal dosavadní vicepremiér Andrej Belousov.
X X X
VÁLKA, KORUPCE, SEX
Jan Campbell: ŠOS, válka, korupce a sex
Včera (v úterý) přiletěl do Kazachstánu na státní návštěvu a aby se zúčastnil 24. zasedání Rady hlav států Šanghajské organizace pro spolupráci (ŠOS). Jedná se o pátou návštěvu Si v Kazachstánu a druhou za méně než dva roky. Poslední se uskutečnila v září 2022. Očekává se, že současná návštěva se znovu zaměří na mnohostranné aspekty dvoustranných vztahů a spolupráce, jak indikuje prohlášení prezidenta Si po příletu do Astany: partnerství mezi Čínou a Kazachstánem je jedinečné. Věčné přátelství obou národů se postupem času upevnilo a stalo se příkladem solidarity, vzájemného prospěchu a vzájemného úspěchu mezi sousedními zeměmi.
Prezident Si Ťin-pching
Nehledě na vyslovené, ústředním bodem těchto rozhovorů bude obchod a investice, rozvoj infrastruktury a kulturní a mezilidské výměny, vše v kontextu projektu Pás a cesta.
Lídři našich zemí zahájili nových ‚zlatých 30 let‘ spolupráce mezi Kazachstánem a Čínou, uvedla Gulnar Shaimergenova, ředitelka Centra čínských studií v Kazachstánu. Paní ředitelka věří, že návštěva Si otevře nové vyhlídky na bilaterální spolupráci. To i proto, že během Tokajevovy návštěvy Číny v roce 2019 se obě země rozhodly povýšit své vztahy na trvalé komplexní strategické partnerství. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí v pondělí na brífinku v Pekingu uvedl, že se očekává, že návštěva Si Ťin-pchinga dále posílí bilaterální vztahy.
Co se týče obchodu, Čína byla v roce 2023 největším obchodním partnerem Kazachstánu. Vzájemný obchod meziročně vzrostl o 32 procent a dosáhl 41 miliard amerických dolarů. Klíčový vývoz z Kazachstánu do Číny zahrnuje ropu, kovy a zemědělské produkty a Čína zase podle údajů kazašské vlády dodává Kazachstánu stroje, elektroniku a spotřební zboží.
Středoasijská země se také stala kritickým partnerem v iniciativě Pásu a cesty (BRI). Bylo to v Kazachstánu v roce 2013, kde Si Ťin-pching poprvé navrhl tuto iniciativu. Od té doby obě země učinily významný pokrok v posilování konektivity a hospodářské integrace prostřednictvím různých projektů BRI. Mezi dokončené projekty patří větrná farma Žanatas, vodní elektrárna Turgusun a modernizace rafinérie Šymkent. Čínsko-kazachstánské ropovody a plynovody jsou provozovány s pozoruhodnou stabilitou a bezpečností. Dynamické partnerství se rozšířilo i do dopravní infrastruktury. Klíčové dopravní a logistické uzly, terminál v Si-anu, dálnice Západní Evropa-Západočínská a Čínsko-evropský železniční expres, fungují bez problémů.
Podle zprávy Světové banky s názvem Jižní Kavkaz a Střední Asie: Případová studie iniciativy Pásu a cesty v Kazachstánu prospěla podpora přeshraniční dopravní infrastruktury ze strany BRI. Kazachstán bude pravděpodobně patřit mezi největší příjemce BRI.
Osobně očekávám, že během návštěvy prezidenta Si bude dosaženo konsensu o prohloubení kulturních a mezilidských výměn. To potvrzuje podepsaná dohoda mezi Čínou a Kazachstánem o vzájemném zřizování kulturních center. Čínští a kazašští filmaři koprodukovali film s názvem „Skladatel“. Byly realizovány bilaterální programy kulturní spolupráce, včetně čínského univerzitního kampusu v Kazachstánu, lubanské dílny a centra tradiční čínské medicíny. V březnu se v Pekingu konal zahajovací ceremoniál „Roku cestovního ruchu Kazachstánu“ v Číně. Díky vzájemnému bezvízovému režimu bylo v roce 2023 zaznamenáno celkem 600 000 přeshraničních cest. V prvním čtvrtletí letošního roku činil počet návštěv v obou směrech 200 000 a očekává se, že dosáhne nového maxima, ukazují oficiální údaje z obou stran.
Vůdci v české kotlině a t.č. prakticky bez důvěry voličů se mají z uvedeného co učit: 1) Čínu charakterizuje dlouhá historická paměť a Kazachstán krátká, přestože se jedná o sousedy. 2) Bezvízový styk s Čínou se dostal dokonce i do Polska. 3) Letové spojení Praha-Peking může mít z mnoha důvodů krátký život, nezmění-li se postoj oficiálních představitelů ČR k ČLR, a ČLR k věčnému ve stínu žijícímu příběhu Tvrdík. 4) V letním stínu způsobeném skandály, inflací a příběhem na Ukrajině se nabízí četba souboru 13 povídek a drobných próz Boží muka (Karla Čapka z roku 1917). Všechny směřují k neviditelné, neznámé nebo nerozluštitelné události: k původu záhadné stopy nalezené ve sněhu, k osudu dívky uprchlé z domova, k povaze a osobě prchajícího zločince, k cizí minulosti. Vše v ději ukazuje kamsi za život, ale k čemu?
Prezident Putin
Také on přiletěl do Almaty. Bilaterální jednání se uskuteční dnes (3. července), tedy před zahájením summitu SCO. Předpokládá se, že první rozhovor bude s prezidentem Mongolska Churelsuchem, pak rozhovor s prezidentem Ázerbájdžánu Alijevem a poté s vůdcem Pákistánu Sharifem. Poté by měl následovat rozhovor s prezidentem Erdoganem a schůzka s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Před neformální večeři pro účastníky summitu se prezident Putin setká s prezidentem Tokajevem.
V souvislosti se setkáním prezidentů Ruska a Turecka očekávám, že budou diskutovat o důležitých a citlivých otázkách, včetně potvrzení návštěvy Turecka. 4. června se bude prezident Putin věnovat programu summitu ŠOS i proto, že má být podepsáno 24 dokumentů, závěrečná deklarace a prohlášení o závazku k principům dobrého sousedství a jednoty. To je důležité a aktuální téma v době antropologické války.
Gruzie v objetí
Chačapuri je sýr, zapečený v těstě či bílém chlebu, který se konzumuje jako svačina. Je to specialita gruzínské kuchyně. Snad každý, kdo kdy pobýval v Gruzii (s hlavním městem Tbilisi a rozlohou cca 69 700 km2, s méně než 5 miliony obyvatel, mluvící gruzínštinou a abchazštinou, vyznávající především autokefální pravoslaví (založené již v 1. století, aby ve 4. století bylo křesťanství vyhlášeno státním náboženstvím, cca 84 % věřících) obdržel nabídku vychutnat si tuto specialitu. Gruzínci své domovině říkají Sakartvelo. Soudky s vínem, které nesmí chybět na stole, jsou uloženy v zemi a lyžaři si před vínem si mohou skvěle zalyžovat.
V rámci svých možností jsou Gruzíni vždy elegantní a upravení, muži s naleštěnými botami, ženy načesané a nalíčené. Také v interiérech vládne snaha o zdobnost: háčkované dečky, často kýčovité obrazy a umělé květiny lze vidět v mnoha gruzínských domácnostech.
V uplynulém roce se Gruzie stala dodavatelem významných mediálně zajímavých událostí pro světovou politiku, které často nebyly svým stupněm intrik a významem horší než konflikty na Ukrajině a v Gaze. Osobně, znajíc z minulosti zemi a celý Kavkaz, kde jsem již při nástupu do funkce vedoucího kanceláře TACIS EK v roce 1991 řekl o budoucí válce a nebezpečí v Čečně, dnes očekávám, že v blízké budoucnosti se situace v Gruzii bude zhoršovat. Výsledek bitev mezi různými politickými silami přímo ovlivní budoucnost západního a ruského vlivu v Eurasii.
Okouzlující zápas gruzínského národního týmu na mistrovství Evropy ve fotbale, kde tým Willyho Sagnola senzačně porazil Portugalsko a otevřel skóre v 1/8 finálovém zápase se Španělskem, Khvichovy finty a góly Mikautatzeho nepomohou gruzínské vládě oddálit konflikt a EU problémy, na které si sama EU zadělala. Třetí, kdo se směje, jsou USA. Oč se jedná?
Západ je nekompromisní vůči miliardáři Bidzinu Ivanišvili a každý den přijímá nová opatření, aby svrhl jeho chráněnce Irakliho Kobachidzeho z postu premiéra a přivedl k moci vykonavatele protiruské revoluce v čele se Saakašvilim.
Dalším závažným gestem EU vůči Gruzii bylo poslední setkání ministrů zahraničí v Bruselu. Šéf evropské diplomacie Borrell, kterého nahradí estonská premiérka Kaja Kallasová, po jednání oznámil, že Gruzínská vláda se „distancuje“ od EU. Brusel omezuje politické kontakty s Kobašidzeho kabinetem. EU zváží možnost pozastavení finanční pomoci republice a podpory z Evropského mírového nástroje. Blok zároveň navýší financování odpůrců úřadů – občanské společnosti, nezávislých médií a volebního procesu.
Důvod nespokojenosti EU je stále stejný: známý zákon o zahraničních agentech, mnohem slabší, než je zákon FARA v USA. Zákon vyžaduje, aby se organizace, jež dostává více než pětinu svého rozpočtu ze zahraničí, zaregistrovala jako „organizace nesoucí zájmy cizí moci„.
Ministerstvo zahraničí USA se koncem loňského roku pokusilo o podobný kousek s Ázerbájdžánem. Spojené státy zrušily summity a obnovily dodatek č. 907 o pozastavení vojenské pomoci Baku. Kvůli událostem v Karabachu začal být Ázerbájdžán v Evropě pod tlakem prostřednictvím PACE a Evropského parlamentu.
Po tvrdé reakci prezidenta Alijeva však Washington ustoupil a ministr zahraničí Blinken poslal do Baku svého asistenta Jamese O’Briena, aby se prakticky omluvil. Příklady Gruzie a Ázerbájdžánu ukazují, že NATO a EU se nechtějí vzdát nároků na strategicky důležitý region jižního Kavkazu ve prospěch Ruska. Existuje však rozdíl v reakci zemí, které jsou pod tlakem.
Ázerbájdžán si nedělá iluze o evropské integraci: Alijev už otevřeně prohlásil, že jeho země neplánuje vstoupit do EU. Gruzie však tuto myšlenku dosud neopustila. Touha stát se součástí NATO i EU je mimo jiné zakotvena v ústavě země. Připomínám, že gruzínský parlament současně přijal zákon zakazující LGBT propagandu, který jde proti západním hodnotám.
- června během výroční zprávy v parlamentu premiér přednesl optimistickou předpověď: Věřím, že do roku 2030 budeme žít ve sjednocené Gruzii s našimi abcházskými a osetskými bratry a sestrami a společně se staneme plnoprávnými členy Evropské unie.Jsem přesvědčen, že pan premiér se hluboce mýlí, naváže s Ruskem diplomatické vztahy a bude zpívat dále.
Nové zákony zatěžují nejenom EU, ale i Spojené státy. Biden se přitom chová rozhodněji než Brusel. USA již zavedly vízová omezení proti zaměstnancům orgánů činných v trestním řízení a poslancům Gruzínského snu. V prohlášení oznámeném ministerstvem zahraničí nebyla jména jmenována, ale důvěrné zdroje indikují, že mezi nimi je velitel speciálních sil Zviad Khazaradze, vůdce parlamentní většiny Mamuka Mdinaradze a řada členů vládnoucí strany.
Americký velvyslanec Robin Dunigan vyjádřil znepokojení nad tím, jak se vyvíjejí vztahy mezi oběma zeměmi. Po přijetí zákona o zahraničních agentech nemohou Spojené státy poskytnout Gruzii pomoc a partnerství jsou ohrožena, řekl diplomat. Kerberos (latinsky Cerberus), v antické mytologii trojhlavý černý pes, který střeží vchod do podsvětí a dovnitř pustí každého, ale ven nikdo živý nevyjde) z Benátské komise (poradní orgán Rady Evropy pro otázky ústavního práva, založený 18 státy Rady Evropa v květnu 1990, oficiální název instituce zní Evropská komise pro demokracii prostřednictvím práva) také odsoudil zákon zakazující LGBT propagandu. Mdinaradze na to reagoval prohlášením, že Gruzie by nikdy nesouhlasila s výzvami k legalizaci manželství osob stejného pohlaví.
Skutečné důvody, proč EU a USA tak brojí proti změnám v gruzínské legislativě, nebyly nikdy vyřčeny. Soudě podle rétoriky západních médií jeví se mi dva hlavní důvody:
Prvním je, že EU nechce, aby Gruzie byla suverénní. Gruzie očištěná od zahraničních agentů se stane hůře ovladatelnou, což znamená – a to je druhý důvod – méně loajální k Washingtonu a Bruselu. Západ potřebuje Gruzii jako zdroj obav Ruska na Kavkaze. To je důvod, proč zákon o zahraničních agentech, o boji proti LGBT propagandě a samotná Kobachidzeho vláda byly západními médii označeny za ruské.
Připomínám, že von der Leyen a Borrell si stěžovali na otevření přímých letů mezi Moskvou a Tbilisi, vyzvali k boji proti ruské propagandě a požadovali, aby Gruzie zaujala jasný postoj k sankcím a ukrajinskému konfliktu. Západní think-tanky se znepokojením sledují, jak Rusko a Gruzie normalizují ekonomické vztahy, a varují Gruzii před nebezpečným podnikem a sklouznutím na oběžnou dráhu ruského vlivu.
Existenci geopolitického pozadí v akcích Západu zveřejnil i gruzínský premiér. Na konci května řekl, že globální strana války vytrvale usiluje o otevření druhé fronty proti Rusku, aby zatáhla Tbilisi do nového ozbrojeného konfliktu. O měsíc později tentýž Kobachidze řekl, že úřady země nedovolí ukrajinizaci Gruzie.
Rozhodnutí EU a Spojených států indikují, že v Gruzii nebude klid, dokud nebudou oba zákony zrušeny. EU stejně jako v roce 2023 vybudovala hierarchii v evropské integraci postsovětských zemí. Jednání o členství v EU byla zahájena s Ukrajinou a Moldavskem, nikoli však s Gruzií. V loňském roce Tbilisi nezískalo status kandidáta na členství, dokud bývalý premiér Irakli Garibašvili nestáhl návrh zákona o zahraničních agentech. Západ nespěchá se zasazením smrtelné rány: zrušením bezvízového styku pro gruzínské občany a pozvání na summit NATO, který se bude konat ve Washingtonu 9. a 11. července, a které předevčírem přijala Arménie!
Prosím, neplést si taktiku s laskavostí. Spojené státy a EU už nakonec pro Gruzii vypracovaly Barbarossův plán a jedinou otázkou je, kdy a jak bude zasazen rozhodující úder. V říjnu se v Gruzii budou konat parlamentní volby. Je velice nepravděpodobné, že opozice je dokáže vyhrát, ale to nesnižuje šance na změnu moci. Brusel již oznámil, že počítá se spravedlivými parlamentními volbami. Vítězství gruzínského snu bude téměř jistě prezentováno jako podvod a volby budou prohlášeny za nespravedlivé. Opoziční politici a jejich tvář u moci, prezidentka Salome Zurabišviliová, již dříve dali jasně najevo, že sází na volby, a ne na protesty. Proto hlavní politické a možná i jiné (provokační, vojenské apod.) události v Gruzii se budou odvíjet po 26. říjnu 2024. Jak bude reagovat Putin, nevím. EU bude mít přinejmenším více starostí.
Naréndra Módí v Moskvě
Nadcházející návštěva indického premiéra Naréndry Módího v Moskvě, pravděpodobně hned po summitu ŠOS (pravděpodobně 8.7), bude diplomatickým vítězstvím prezidenta Putina. Módího cesta do Moskvy bude jeho první zahraniční návštěvou poté, co potřetí se stal premiérem indické vlády. Po svém znovuzvolení pojede indický premiér do Moskvy, a nikoli do sousedních zemí, jak tomu bylo po předchozích vítězstvích ve volbách. Nemám pochyb, že návštěva a takové gesto ovlivní vztahy mezi Moskvou a Novým Dillí na delší dobu, k nelibosti USA a EU. Lídři obou zemí se během setkání budou moci věnovat tématům dodávek materiálních a technických prostředků, společného vývoje stíhačky páté generace a partnerství v oblasti jaderné energie a dalších.
Kde je manžel?
Pozorní čtenáři vědí, že čtyřiapadesátiletá generálka Ševcovová náhle zmizela z ministerstva obrany Ruské federace. V případě dámy, která je zodpovědná za peníze ministerstva obrany, došlo k novému zvratu a nabízí se otázka: Kam zmizel její manžel? Vyšetřování korupčního skandálu totiž pokračuje, Šojgu už svému týmu nemůže pomoci a korupce zatím žije dál.
Poté, co došlo k odvolání Ševcovové z funkce na příkaz prezidenta Putina, byly zveřejněny podrobnosti o jejím materiálním blahobytu. Podle oficiálních údajů z roku 2018 činil roční příjem Ševcovové 12 milionů rublů. Nezávislé prameny ale tvrdí, že v určitých momentech empatická dáma má údajně v Moskvě rezidenci v hodnotě až 2 miliard rublů.
Podle nejnovějších údajů patřila Ševcovová mezi zakladatele několika společností, včetně společnosti Trek-E Composite LLC (specializující se na výrobu protéz), která obdržela mj. 722 milionů rublů na základě státní zakázky na dodávku protéz ruskému ministerstvu obrany.
Neexistují žádné informace o manželských vztazích Ševcovových za poslední dva roky. Poslední skupinová fotografie byla pořízena na výročí Taťány před čtyřmi lety. Je možné, že se manželé rozvedli a žena uprchla z Ruska pod svým dívčím jménem Anochina. Kam: Předpokládám, že do Francie. Proto se nabízejí další minimálně čtyři otázky a varování nejenom přeběhlíkům, zrádcům, ale i jejich hostitelům.
1) Kdo pomohl generálce utéct do jedné ze zemí NATO? 2) Kde je její manžel? Předpokládám, že i v případě rozvodu by se mohlo jednat pouze o fikci, jako například v situaci se zatčeným Timurem Ivanovem a jeho manželkou: když se zřekl své milé, aby se vyhnula sankcím ze strany Západu. 3) Kam se poděl Ševcovové státní poradce? 4) Proč MO informaci o útěku nepopřelo, proč příslušné bezpečnostní orgány mlčí a kdo dovolil Ševcovovou překročit státní hranici, aby se mohla dostat do jednoho státu NATO?
Kdo něco ví, jak to chodí a jak se chodí ve vyšších patrech politiky a zrady potvrdí, že i vzdát se nepřátelům není jednoduché a lehké. Proto musely existovat nějaké dohody. Putin musí řešit, jestliže již nevyřešil, osud novopečeného generála Vlasova ženského pohlaví a krásy, před kterým západní hostitelé by se měli mít na pozoru, protože i peníze dělají lidi slepými a krásné bohaté ženy jsou vždy potenciálně, nejenom pro muže, nebezpečné.
V kontextu příběhu Ševcovová připomínám, že během předběžného vyšetřování případu generála Ivanova bylo zjištěno, že Ivanov, další obžalovaní a ještě neidentifikované osoby, jednající jako organizovaná skupina, v období přibližně od 24. října 2018 do 31. prosince 2023 osobně obdrželi od spoluzakladatele společnosti Olympcitystroy LLC a dalších neidentifikovaných zástupců této obchodní organizace a neidentifikovaných zástupců společnosti Oboronspetsstroy LLC úplatek ve zvláště velkém rozsahu ve formě nezákonného poskytování služeb v oblasti nemovitostí v celkové výši nejméně 1, 185 miliard rublů.
Část peněz, které Ivanov nezákonně získal, nashromáždili obžalovaní v této kauze na běžných účtech v různých úvěrových institucích, dodaly orgány činné v trestním řízení. Všechny bankovní účty obžalovaných v případu a nalezené vyšetřováním byly zabaveny a rozhodnutí o zabavení bylo uznáno za zákonné. Přesto je divné, že v Rusku pokračuje soudní praxe z dob Jelcina, kterou si žádný (vojenský) zrádce nezaslouží, a která není ani v souladu s tvrzením prezidenta Putina. Ten považuje vlastizradu za největší přestupek člověka. Utěšovat se příslovím, že Boží mlýny melou pomalu, ale jistě, není v případě zrady a podvodu na místě.
Mile High Club
Termín Mile High Club se objevil v roce 1916. Jedná se o slangový výraz pro neoficiální komunitu lidí, kteří milují a mají sex ve vzduchu, během letu. Prvním členem klubu byl mladý pilot jménem Lawrence Sperry. Ten vytvořil zařízení, které se stalo prototypem autopilota. Jeho vynález pomohl letadlu zůstat stabilní po dlouhou dobu, zatímco pilot mohl přepnout svou pozornost na jiné věci. V případě Sterry s pravděpodobností hraničící s jistotou, sexem.
Sperry a jeho společnice, lehká lvice Dorothy Riceová, byli zachráněni v Atlantském oceánu po havárii letadla vybaveného autopilotem. Oba pasažéři byli nazí, ale přísahali, že v nastalém chaosu ze sebe při pádu strhali šaty. Škoda, že lži mají krátké nohy a delší život než pravda.
Údajným vysvětlením, proč chce někdo tento akt provést, je údajná vibrace letadla. I když neexistuje žádný zákon, který by výslovně zakazoval pohlavní styk za letu, sex na palubě letadla může být porušením zásad chování letecké společnosti Mít sex za letu alespoň jednu míli nad zemí je dohodnutým předpokladem pro vstup do příhodně pojmenovaného mílového klubu.
MileHighClub.com definice zní: Dva lidé, kteří se věnují sexuální aktivitě… ve výšce nejméně 5 280 stop (míli vysoko nad zemí) v letadle. Vstup do Mile High Clubu není bez rizika, podobně jako není vstup do EU a NATO. Přistižení může vést k rozpakům, pokutám nebo dokonce k zákazu (budoucích letů, výkonu funkce nebo…). Existuje také riziko zranění, vzhledem ke stísněným a někdy turbulentním podmínkám v letadle, jak dokazují zprávy posledních týdnů. Pak jsou tu zdravotní rizika. Podle průzkumu se do Mile High Clubu připojilo pět procent respondentů – a neuvěřitelných 78 procent by chtělo stát se členem.
Kdo nelétá, nebo nemůže létat, ale může jezdit v autě nebo má sny, má podobnou možnost. Tu objasňuje Carl Gustav Jung mimo jiné ve svém díle Člověk a jeho symboly, Nakladatelství Portál, ISBN 978-80-262-1259-1, EAN 9788026212591, 2017.
Takže lidé se rozhodně zdají být levnou lovnou zvěří. Ale než skočíte do sexu v letadle, nebo odevzdáte příště volební lístek je důležité, abyste pochopili možné důsledky, server vasevec.cz
X X X
Agent chaosu tápe. Po Macronovi se slehla zem, už osnuje povolební plány
Emmanuel Macron před druhým kolem parlamentních voleb zmizel z francouzského veřejného prostoru. Na jeho odklizení se podíleli i vysoce postavení členové strany Obnova. Prezident se nyní připravuje na povolební situaci, kdy mu hrozí kohabitace s Národním sdružením či paktování s krajně levicovými partajemi. Jeho politická pověst bez ohledu na výsledek utrpí.
Naposledy ho spatřili ve slunečních brýlích a bundě jako vystřižené z filmu Top Gun, pak už se na veřejnosti neobjevil. Nejde o popis hollywoodské hvězdy, ale francouzského prezidenta. Emmanuel Macron se po odevzdání hlasu v prvním kole voleb vytratil z veřejného prostoru. Neměl by Francouze motivovat, aby si to v nedělním boji o budoucnost vlasti „vyřídili s Národním sdružením“?
Podle jeho strany Obnova ne. Macron totiž budí zbytečné vášně, vyhlášením předčasných voleb po debaklu v eurovolbách si nadělal nepřátele i ve vlastních řadách. Elysejský palác místo okázalých vystoupení charismatického prezidenta vydává strohé tiskové zprávy, otěže centristů převzal mladičký premiér Gabriel Attal.
Na poslední chvíli dosazují do klíčových funkcí řízení státu „své lidi“. Ne náhodou Le Penová Macrona obvinila z „administrativního převratu“.
X X X
Clo na čínské elektromobily platí. Němci jsou proti, Francie pro, Češi nevědí
Členské státy Evropské unie váhají, zda podpořit dodatečná cla na elektromobily vyráběné v Číně, která mají platit od 5. července. Němci jsou proti, Francouzi pro a Češi zatím nevědí. Pro Brusel je problém získat shodu pro svůj zatím největší obchodní případ. V případě, že cla začnou platit, hrozí Peking rozsáhlými odvetnými opatřeními.
Evropská unie zavádí předběžná cla až 37,6 procenta na dovoz čínských elektromobilů, uvedla Evropská komise (EK). Cla budou platit od pátku 5. července. Spolupracující automobilky budou platit méně. Komise již dříve uvedla, že půjde o prozatímní dodatečná cla, která se budou vybírat navíc k desetiprocentnímu clu, které už platí. V posledních týdnech ještě probíhala jednání s čínskými úřady, žádného zásadního průlomu nicméně dosaženo nebylo.
Komise zkoumala, do jaké míry subvence čínské vlády narušují při dovozu elektromobilů unijní trh. Stanovila individuální cla, která budou v případě čínské automobilky BYD činit 17,4 procenta, u automobilky Geely 19,9 procenta a u automobilky SAIC pak 37,6 procenta.
Ostatní výrobci elektroaut v Číně, kteří spolupracovali při vyšetřování, podléhají clu 20,8 procenta. Clo pro ostatní nespolupracující společnosti je 37,6 procenta. Cla se dotknou též modelů Tesly, stejně jako BMW a dalších západních automobilek, které vyrábějí v Číně.
„Dnes, devět měsíců po zahájení antisubvenčního řízení, uvalila Evropská komise prozatímní vyrovnávací cla na dovoz bateriových elektromobilů (BEV) z Číny. Na základě vyšetřování dospěla komise k závěru, že hodnotový řetězec BEV v Číně těží z nespravedlivých dotací, které pro výrobce BEV v EU představují hrozbu hospodářské újmy,“ stojí v prohlášení unijní exekutivy.
„Tato prozatímní cla budou platná od 5. července po dobu nejvýše čtyř měsíců. V tomto časovém rámci musí být přijato konečné rozhodnutí o konečných clech prostřednictvím hlasování členských států EU,“ dodala EK. Následně by podle ní přijatá cla platila pět let.
Jak již dříve informovaly světové agentury, automobilky se v důsledku zavedení cel připravují na nové náklady v řádu miliard dolarů. Podle analytiků by takové opatření mohlo zpomalit jejich evropskou expanzi.
O zavedení prozatímní cel budou v příštích dvou dnech hlasovat jednotlivé členské státy písemně, a to prostou většinou. Toto hlasování nicméně není právně závazné, má jen poradní funkci. Mezitím budou i nadále probíhat debaty s čínskou vládou, ale i diskuse s jednotlivými státy nynější sedmadvacítky.
Německo, jehož automobilky loni třetinu prodeje uplatnily na čínském trhu, chce podle vládního zdroje uvalení cel zastavit. Naopak Francie patří mezi jejich nejtvrdší zastánce. Podle neformálního průzkumu agentury Reuters mezi vládami zemí EU však většina zemí stále zvažuje pro a proti této eskalující obchodní roztržky.
EU zahájila vyšetřování bez stížnosti ze strany průmyslu, což je první takový obchodní případ tohoto druhu. Německá automobilka Volkswagen varovala, že evropský automobilový průmysl tento krok neposílí.
„Načasování rozhodnutí Evropské komise škodí současné slabé poptávce po elektroautech v Německu a Evropě. Negativní dopady tohoto rozhodnutí převažují nad jakýmkoli přínosem pro evropský a zejména německý automobilový průmysl,“ citovala agentura Reuters mluvčího největšího evropského výrobce automobilů Volkswagen.
Automobilky se v důsledku toho připravují na nové náklady v řádu miliard dolarů. Podle analytiků by takové opatření mohlo zpomalit jejich evropskou expanzi.
Členské státy EU budou v říjnu také hlasovat o tom, zda EK na konci svého vyšetřování navrhne víceletá cla. Ta by byla zablokována, pokud by proti nim hlasovala takzvaná kvalifikovaná většina nejméně 15 zemí, které představují 65 procent obyvatel EU.
Francie, Itálie a Španělsko, tedy země, ve kterých žije celkem 40 procent obyvatel EU, sdělily, že by cla podpořily. „Evropa se musí bránit, pokud jsou naše firmy poškozovány a nekonkurují si za rovných podmínek,“ uvedlo španělské ministerstvo hospodářství.
Česká republika, Řecko, Irsko a Polsko však podle oficiálních a vládních zdrojů agentury Reuters o otázce stále jednají. Belgie má jen prozatímní vládu a nizozemská vláda se utvořila teprve tento týden.
Čína opakovaně vyzvala EU ke zrušení cel a vyjádřila ochotu jednat. Peking se nechce zaplést do další celní války, protože ho stále tíží americká cla, která na jeho zboží uvalila administrativa bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Tvrdí, že pokud celní válce nastala, podnikne všechny kroky na ochranu čínských firem.
Podle mnohých komentářů přibývající protekcionistické kroky EU vyvolávají protiopatření ze strany Číny. I evropské automobilky se nyní obávají odvety. Podle eurokomisaře pro obchod Valdise Dombrovskise ale neexistuje žádný důvod, aby Čína odvetná opatření nyní zavedla. Dombrovskis to řekl v rozhovoru s agenturou Bloomberg.
Čínská automobilka Nio již v reakci na zavedení cel uvedla, že by mohla upravit ceny svých vozů v Evropě. Společnost nicméně doufá, že se podaří s EU dosáhnout dohody ještě předtím, než by měla být od listopadu zavedena cla definitivní.
Studie: cla se minou účinkem
Dodatečná prozatímní cla by mohla zpomalit dosažení cíle sedmadvacítky výrazně snížit emise CO2. Opatření totiž sníží dostupnost bateriových automobilů, aniž by zabránilo v zaplavení trhu čínskými produkty. Dospěla k tomu analýza nizozemské banky ING.
Plán zakázat prodej nových vozů se spalovacím motorem od roku 2035 se podle autorů i bez nového opatření potýkal se zásadními překážkami. „Dodatečné poplatky za dovoz čínských elektromobilů by mohly dostupnost většího množství cenově dostupnějších modelů v Evropě ještě více oddálit,“ píší analytici banky. A dodávají, že elektromobily jsou pro průměrného spotřebitele v EU stále příliš drahé.
Například nový elektromobil MG4 od čínské automobilky SAIC vyjde německého spotřebitele na 34 900 eur (téměř 870 000 Kč), zatímco v Číně stejný vůz vyjde na 109 800 jüanů (350 000 Kč). Nicméně i více než dvojnásobná pořizovací cena čínského modelu v Německu je výrazně pod průměrem EU, kde většina prodávaných elektromobilů stále patří do kategorie prémiových vozů.
„Na cenově dostupnější elektromobily stále čeká velká skupina soukromých spotřebitelů. Nová opatření nepomůžou ani podpoře stále pomalého nárůstu přijímání elektromobilů, ani snaze vyrovnat podmínky pořízení elektromobilů s vozy se spalovacími motory,“ dodali autoři. Pokud se cena ještě zvýší, nástup elektromobilů se podle nich ještě více zpomalí.
Nová cla přitom podle analýzy ani nezabrání zaplavení unijního trhu čínskými bateriovými vozy. Dovoz elektromobilů do EU v loňském roce vzrostl o 90 procent, přičemž 54 procent tohoto importu pocházelo z Číny. „Většina vývozu elektromobilů z Číny pochází od západních automobilek, včetně Tesly a BMW, které Čínu využívají jako své výrobní místo,“ uvedli analytici.
Postupně ale roste podíl cenově dostupnějších čínských značek. Cla sice růst jejich zastoupení na trhu zpomalí, ale rozhodně ho podle autorů nezastaví. „Vzhledem k vysokým maržím, které mohou dosahovat 40 až 50 procent, mají stále prostor snižovat ceny,“ domnívají se.
X X X
Pavel předal prapor, přišla Bílá i Korn. Na sletu cvičilo 12 tisíc sokolů
Sokolové se sešli na 17. všesokolského sletu sletu a předvedli dvanáct hromadných skladeb. V pražském Edenu cvičilo celkem 12 tisíc lidí. Vystoupení sledoval z čestné lóže prezident Petr Pavel. Zahájil ho slavnostním předáním praporu starostovi České obce sokolské Martinu Chlumskému. Slet doprovázeli Lucie Bílá a Jiří Korn.
Zpěvačce Bílé se na sletu nejvíce líbilo, „jak jsou všichni lidi spolu“. „O tom je i moje práce, dávat lidi dohromady a spojovat je. Když vidím, s jakým nadšením a koncentrací lidé cvičí, mám pocit, že je svět v pořádku. Jako kdyby tady kolem létalo štěstí,“ řekla Bílá.
„Je zázračné, že někdo dá takovou masu lidí dohromady. Budu mít možnost se první hodinu a půl dívat, tak si to užiju,“ vyjádřil se Korn, který se věnuje i tanci.
„Základní součástí života je pohyb, ale také zábava, hudba a umění. A samozřejmě práce. A já jsem i tu svou práci trochu využíval ve sportovním duchu,“ dodal zpěvák.
Hromadnými skladbami ve čtvrtek a v pátek vrcholí program sletu, který v neděli oficiálně zahájilo představení hry Lucerna od Aloise Jiráska v Národním divadle.
Sokolové nacvičovali na letošní slet 12 hromadných skladeb, představili se i hosté z Česka a ze zahraničí. Vystoupili například hosté ze Slovenska a Dánska, lidé se mohli těšit také na představení nového cirkusu nebo světelné efekty.
Sletu se podle pořadatelů účastní téměř 20 tisíc lidí, více než 1500 ze zahraničí, například i ze Spojených států, Austrálie či Ukrajiny.
V neděli dopoledne prošel Prahou průvod asi 15 000 lidí, odpoledne se v katedrále svatého Víta na Pražském hradě uskutečnila ekumenická mše. Ve sletovém týdnu zkoušeli cvičenci hromadné skladby společně v Edenu.
Lidé mohli zavítat na různé výstavy, koncerty nebo například zhlédnout vystoupení na pódiích v centru Prahy, kde si sokolové i hosté ze zahraničí připravili akrobatická a další vystoupení.
V úterý sokolští sportovci společně s umělci představili na slavnostním večeru Sokol Gala 2018 v O2 areně historii organizace, kterou vyprávěli prostřednictvím svých vystoupení.
Sokol patřil od svého vzniku před více než 160 lety k hlavním hybatelům českého společenského života a vrcholem jeho činnosti jsou právě slety. První se konal 18. června 1882 na pražském Střeleckém ostrově, dvě dekády činnosti Sokola tehdy oslavilo 720 cvičících. Později se počty účastníků sletů pohybovaly až ve stovkách tisíc.
Komunistický režim v roce 1952 sokolskou organizaci, která se netajila svým odporem proti komunistickému režimu, zakázal. Sokolské slety vystřídaly státem organizované masové spartakiády, z nichž první byla v roce 1955 a poslední, sedmá, v roce 1985. Po pádu komunistického režimu a obnově Sokola se první novodobý slet konal v červenci 1994.
X X X
TZ: Jak se zachovat v případě požárů v turistických destinacích či zpoždění zavazadel?
Začátek prázdnin patří k nejvytíženějším termínům z celého roku. Ovlivňuje jej rekordní poptávka po zájezdech, přetíženost vzdušného prostoru, vytíženost pracovníků na letišti a stejně tak vysoké teploty, sucho a riziko požárů v oblíbených letních turistických destinacích. Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK ČR) proto turistům radí, jak se i v těchto okolnostech připravit na cestu, jak předejít nepříjemným situacím a jak si užít pohodovou dovolenou.
Cestující by neměli zapomenout před cestou na vhodné cestovní pojištění, které kryje nejen úrazy a zdravotní komplikace v zahraničí, ale může být praktické i v případě nutnosti storna zájezdu před samotnou cestou, odpovědnosti za škodu na zdraví a majetku či právě i v případě zpoždění zavazadel či jejich ztrátě.
„Jestli se turisté v zahraničí octnou bez zavazadla, mohou si na místě zakoupit základní hygienické potřeby či nutné oblečení, konkrétní podmínky najdou na webu letecké společnosti i u pojišťovny, kde mají sjednané cestovní pojištění. Je potřeba si uschovat účtenky spolu s potvrzením o reklamaci a štítku od zavazadla i palubní vstupenkou. Do příručního zavazadla, které si berou cestující na palubu, by si měli zabalit léky, kosmetiku v baleních do 100 ml v uzavíratelném sáčku o objemu 1 l, nabíječku na telefon, ale u letních destinací pro jistotu také plavky a sadu náhradního oblečení,“ dodává mluvčí cestovní kanceláře Čedok Kateřina Pavlíková.
V případě vykládky zavazadel při zpáteční cestě mohou cestující, kteří se potýkají s delším čekáním, využít reklamační formulář na přepážce handlingové společnosti a zavazadlo jim bude co nejdříve v následujících dnech doručeno zdarma na uvedenou kontaktní adresu ve formuláři.
Vlivem vysokých teplot, sucha a silnému větru se v oblíbených turistických destinacích setkáváme také s výstrahami před požáry či samotnými lokálními ohnisky. „Doporučujeme proto všem turistům registraci do systému DROZD, respektovat pokyny bezpečnostních složek a uvádět cestovním kancelářím správné telefonní kontakty, které mají s sebou v destinaci, aby je bylo možné včas kontaktovat s dalšími informacemi a zjistit, kde se v případě mimořádných okolností nacházejí,“ upozorňuje Jan Papež, místopředseda pro vnější vztahy ACK ČR.
Jak si užít pohodovou dovolenou a na co nezapomenout před cestou či v destinaci najdou cestující mj. i v tzv. Desateru pro vaši dovolenou. To vydala Asociace cestovních kanceláří ČR ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR. Jan Papež, místopředseda pro vnější vztahy ACK ČR
X X X
Ve Věznici Valdice byl rozsáhlý zásah kvůli podezření na vzporu vězňů
Ve věznici ve Valdicích na Jičínsku udělala Vězeňská služba ČR ve středu rozsáhlý zásah kvůli podezření na vzpouru vězňů. Podezření se týkalo i nelegálního držení drog a jiných nepovolených předmětů vězni. Na místě zasahovaly jednotky vězeňské služby z několika věznic. Vězeňská služba to uvedla v tiskové zprávě. Věznice Valdice bývá označována za nejtěžší žalář v Česku. Ve věznici v poslední měsících podalo výpověď přes 60 zaměstnanců, mezi nimi zhruba třetina dozorců.
Středeční zásah trval pět hodin a vězeňská služba jej označila jako preventivně-bezpečnostní součinnostní akci jednotek z několika věznic. „Na jejím počátku stálo reálné podezření na nekalé jednání několika vězňů. Akce byla ukončena s výsledkem prověření dobré součinnosti všech zúčastněných složek,“ uvedla Vězeňská služby ČR.
Po zjištění podezření na držení drog, nepovolených předmětů a snahy o vyvolání vzpoury vězňů vězeňská služba svolala krizový štáb na generálním ředitelství a také krizový štáb ve valdické věznici. „Povoláno bylo několik jednotek z věznic a byla zahájena rozsáhlá kontrola osob i části objektu Věznice Valdice. K žádnému ohrožení bezpečnosti věznice nedošlo,“ uvedla vězeňská služba s tím, že nyní zpracovává výsledky akce.
Začátkem června policie obvinila devět lidí z pašování drog a léčiv do věznice. Pět z obviněných jsou vězni, tři jsou ženy. Případ detektivové a vězeňská služba řešili od loňského září, kdy při kontrole zásilek dozorci narazili na balíček s podezřelou látkou. Drogy a léčiva do věznice přicházely ukryté v manžetě tepláků, v houbičkách na mytí nádobí, v propisovacích tužkách, v náplastech či pěnových samolepkách. Zasílání drog do valdické věznice policie neodhalila poprvé.
Ve Valdicích bylo v polovině června 1017 odsouzených, z toho 14 doživotně.
K výpovědím zaměstnanců věznice a dozorců mluvčí vězeňské služby Markéta Prunerová dříve uvedla, že provoz věznice není kvůli tomu v ohrožení. Tabulkový počet zaměstnanců a příslušníků Věznice Valdice je 419,5 míst, z tohoto počtu bylo v polovině června obsazeno 350 míst, ceskajustice, cz
X X X
U soudu jsem jako doma. Budeš cálovat, napsal muži advokát. Dostal pokutu
Za to, že advokát hrozil v e-mailu bývalému opatrovanci udáním na policii i fyzickou likvidací a mluvil o něm jako o „arogantním a frustrovaným“, si od kárného senátu České advokátní komory (ČAK) vysloužil pokutu 55 tisíc korun. Advokát se nesmí projevovat nevhodně a snižovat důvěryhodnost advokátního stavu, připomíná ČAK v novém čísle Bulletinu advokacie.
Advokát byl v únoru 2023 ustanoven soudem opatrovníkem muži v detenčním řízení, v P. opatrovníkem panu F. K. v detenčním řízení. To bylo vzápětí zastaveno, přičemž jeho povinnost opatrovníka skončila. Otec jeho bývalého opatrovníka, který byl propuštěn z psychiatrické léčebny, ho poté kontaktoval emailem s prosbou o právní služby.
Advokát mu odepsal následující email: „S arogantním, frustrovaným a v mládí zjevně šikanovaným jedincem s pocitem méněcennosti se opravdu odmítám bavit. Ještě napíšeš jeden mail a obratem jdu na kriminálku podat trestní oznámení a dále obratem podám žalobu za obtěžování s požadavkem částky 100 tisíc. U soudu jsem jako doma a budeš cálovat až z toho budeš hodně zpocenej. Tak mě moc netoč drzoune. Moji lidé co pro mě pracují si poradili se zlobivejma Arméncema, Rumunama, i Gruzíncema tak hoď rychle zpátečku. Určitě bys nechtěl, aby přijeli tě naučit slušnému chování.“
Advokát nakonec v rámci kárného řízení uzavřel dohodu o vině a trestu a zaplatil pokutu 55 tisíc korun.
Hůře z kárného řízení vyšla advokátka, která porušila povinnost informovat klienta, jak vyřizování jeho věci postupuje. Zaplatit musela pokutu 120 tisíc korun. Advokátka jako právní zástupkyně firmy ve sporu o 141 tisíc korun obdržela usnesení Městského soudu v Praze, kterým bylo odmítnuto odvolání žalované
společnosti. Firma poté skončila v exekuci.
„Při stanovení druhu kárného opatření přihlédl kárný senát k povaze skutku, tedy ke skutečnosti, že kárně obviněná porušila své povinnosti advokáta, které na sebe převzala dobrovolně, a to závažným způsobem. Dále kárný senát přihlédl k následkům kárného provinění v oblasti majetkových zájmů klienta,“ uvádí ČAK fakt, že společnost skončila v exekuci. Advokátce přitížilo, že nereflektovala a neuznala své pochybení přestože věděla, že jednatel klienta je v době kárného řízení po smrti, ceskajustice.cz
X X X
Od Aše po Znojmo. Velcí kopytníci pomáhají v Česku obnovovat krajinu na více než 750 hektarech, jedna rezervace je i na jižní Moravě
Před deseti lety byla přirozená pastva velkých kopytníků v České republice prakticky neznámým pojmem. Dnes pomáhá obnovovat přírodu a biologickou rozmanitost na patnácti místech v celé České republice.
„Velcí kopytníci dokáží během pouhých několika let obnovit silně degradovanou lokalitu a vrátit jí ztracenou pestrost. Navíc jde o nákladově úsporné řešení, které šetří finanční prostředky veřejným institucím i soukromým vlastníkům,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která ve spolupráci s vědci s přirozenou pastvou velkých býložravců v tuzemsku začala. Zájem o zakládání rezervací tak mají města, kraje, malé obce, národní parky, soukromí vlastníci pozemků, zemědělci i neziskové organizace.
Rezervace velkých kopytníků se tak nacházejí od nejzápadnější části České republiky, kde loni jedna vznikla u obce Krásná nedaleko Aše, až po Národní park Podyjí u Znojma.
„Nejvíce rezervací se nachází v Jihočeském a Plzeňském kraji, každý z nich hostí po třech rezervacích a připravují se další,“ doplnil Dalibor Dostál. Další rezervace pomáhají chránit přírodu v Královéhradeckém, Pardubickém, Karlovarském, Středočeském, Libereckém, Moravskoslezském a Jihomoravském kraji. Naopak žádná rezervace velkých kopytníků zatím není na Vysočině, v Olomouckém, Zlínském, Ústeckém kraji a v Praze.
„Celková rozloha pastevních rezervací v České republice dosahuje 769 hektarů. Řada rezervací má přitom potenciál dalšího růstu a jejich současná rozloha je spíše startovací. Zkušenosti s přirozenou pastvou v našich podmínkách ukazují, že pastevní rezervace nejlépe fungují, když se jejich rozloha alespoň blíží 100 hektarům. V tomto mají tuzemské pastevní rezervace velkou rezervu,“ upozornil Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd České republiky. Více než 100 hektarů mají v současné době pastviny jediné tuzemské pastevní rezervace v bývalém vojenském prostoru Milovice. Přes 50 hektarů pak mají rezervace v Kozmicích u Opavy a v Rokycanech. Nejmenší je zatím rezervace Mnišské louky u České Lípy, kde se počítá s dalším rozšiřováním nad současných 5 hektarů.
Rezervaci velkých kopytníků může veřejnost podpořit hlasováním v soutěži o ekologické Oskary https://www.eon.cz/energy-globe/hlasovani/rezervace-velkych-kopytniku/ Součástí ceny je finanční odměna, kterou by ochránci přírody využili na zlepšení zázemí pro velké kopytníky v milovické rezervaci.
Ochranářská společnost Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.
Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadace Kooperativa, Nadace Qminers, Nadace Benetheo, JRD, Accace, ČEPS, Carborundum Electrite, Amanita Design, Linde, Semix, ProfiG2, Bird & Bird, Nadační fond rodiny Orlických, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Zelená domácnost, Vertue, Pro živou zahradu, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Hotelová škola Poděbrady, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost, Dalibor Dostál:
X X X
O společnosti Česká krajina: Ochranářskou společnost Česká krajina (www.ceska-krajina.cz) založil v roce 2007 Dalibor Dostál, politolog, novinář a bývalý šéfredaktor celostátní redakce Deníku. Jako novinář se dlouhodobě věnoval právě tématům ochrany přírody, životního prostředí, ale i filantropie a neziskového sektoru. Za to obdržel v roce 2009 Poděkování Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové a v roce 2011 cenu Mediální čin roku od Nadace OKD. Spolupracuje s Fórem dárců, je členem poroty Starosta roku, členem novinářské poroty ceny Via Bona a členem hodnotící komise občanského sektoru v ČR pro USAID. Za projekt návratu velkých kopytníků obdržel v roce 2019 prestižní Cenu Josefa Vavrouška.
X X X
Musela jsem makat o každý balon, popsala Krejčíková. Těšilo ji, že má šanci bojovat o postup
Tenistka Barbora Krejčíková si jako jediná z českých singlistů zahraje 3. kolo Wimbledonu. Prošla do něj po dvou velmi napínavých zápasech, tentokrát udolala Američanku Katie Volynetsovou dvakrát 7:6.
X Báro, gratulace. Jak těžký zápas to byl?
Byl to hrozně těžký zápas, náročný. Dvakrát 7:6 po velkém boji, musela jsem makat o každý balon, protože mi nedala nic zadarmo. Nevyvíjelo se to od začátku v můj prospěch, takže jsem ráda, že jsem to ubojovala.
X Jak moc to posiluje?
Těžko říct, uvidí se v dalším duelu. V minulém zápase jsem jeden tie break prohrála, teď jsem dva vyhrála, takže z toho mám obrovskou radost. Jsem ráda, že mám šanci bojovat o další postup.
X Dá se třeba nějak porovnat vaše víra teď a v průběhu sezony?
V sezoně jsem toho moc neodehrála, pak jsem se vrátila, pak jsem onemocněla…bylo to takové složité a těžké období. Jsem ráda, že v sobě teď nacházím energii, jak zápasy strhnout na svoji stranu v koncovkách.
X Teď vás čeká Španělka, která hned první zápas vyřadila Markétu Vondroušovou. Sledovala jste ten duel?
Neviděla jsem ho, ale tím, že porazila Maky a vyhrála dva zápasy, tak to bude těžké. Budu se snažit co nejlépe připravit, podívat se, jak hraje, a budu bojovat dál.
X Jak těžké to je jít jako obhájce titulu na kurt a dostane člověka, který je maximálně nahecovaný?
Je to složité, nedá se na to připravit. Člověk ví, že to minulý rok vyhrála, ale když vstoupí na ten kurt, tak na ty pocity se nedá připravit a natrénovat.