ČNB s Rusnokem, Fiala, udělali lidi, firmy, chudáky. Svět nemůže ČR důvěřovat. Fiala nepomáhá

Přišly o peníze u Sberbank, teď si půjčují za vysoké sazby. Obce řeší, jak uplatnit svoje pohledávky. Města a obce v Olomouckém kraji, které měly své peníze uložené ve zkrachovalé Sberbank, se postupně v insolvenčním řízení přihlašují jako věřitelé. Týká se to například Senice na Hané, která přišla o 45 milionů korun určených na stavbu kanalizace. Vedení obce teď zvažuje další kroky. Zástupci Svazu měst a obcí starostům doporučili, aby postupovali při uplatňování pohledávek společně.

 „Čekal jsem, že to nebude veselé, ale nečekal jsem, že to bude až tak smutné,“ krčí rameny Michal Tichý, starosta Senice na Hané (STAN), když mluví o penězích, o které obec přišla kvůli pádu Sberbank.

Města a obce se snaží uplatnit své pohledávky vůči Sberbank. V kraji se to týká víc než 20 samospráv

Na stavbu kanalizace měla obec 45 milionů korun. Teď si vedení obce muselo na dokončení stavby znovu půjčit a tím se dál zadlužit. „Byli jsme nuceni si vzít komerční úvěr. Bohužel úrokové sazby, které jsou v současné době na trhu, jsou pro nás celkem zničující. Pěkně se nám to prodražuje,“ říká Tichý pro olomoucký rozhlas.

Majetek české Sberbank nepodléhá protiruským sankcím, tvrdí analytický úřad. Rusko ji neovládá

 Obec proto zrušila některé další plánované investice. Současný vývoj a insolvence Sberbank podle Tichého obcím neslibují dobré vyhlídky. A to přesto, že už se přihlásili jako věřitelé.

„Tím, že jsme v insolvenci z insolvenčního zákona nám vyvstává pořadí nebo upřednostňování jednotlivých věřitelů. A obce a města na tom nejsou vůbec dobře. Níž už to ani být nemůže,“ popisuje starosta.

Vytvořit skupinu

O peníze u Sberbank přišlo více než sto obcí pro celém Česku. I proto pro ně tento týden Svaz měst a obcí uspořádal seminář, na kterém podle místopředsedy a nezávislého starosty Velkého Oseka Pavla Drahovzala mluvili o nejnovějším vývoji a možnostech, které obce mají.

Finančně analytický úřad může Sberbank zmrazit majetek. Jak to ohrozí insolvenci, není jasné.

 „V současnosti je klíčové, aby správně sepsali přihlášku do insolvenčního řízení, aby pokud možno i díky seznamu věřitelů, který byl uveřejněn v pondělí, případně kontaktovali věřitele s obdobnými zájmy, což města a obce určitě jsou, a snažili se vytvořit silnou skupinu,“ zmiňuje Drahovzal.

Svaz samospráv je podle něj připravený jednat s vládou, pokud by obcím hrozilo, že o většinu peněz přijdou.

„V tu chvíli by se měl stát právě zabývat i kompenzacemi vůči veřejné správě, protože to nejsou peníze jenom jedné osoby. Ale ty peníze jsou všech v té obci nebo městě. Obce nemůžou za to, že Sberbank nakonec šla do úpadku. To bylo rozhodnutí centra,“ doplňuje Drahovzal.

Sberbank má podle insolvenčního návrhu desítky tisíc věřitelů, kterým dlužila k 30. červnu více než 60 miliard korun.

X X X

EXPREMIÉR  PAROUBEK:  NEJHORŠÍ  VLÁDA  OD  PŘEVRATU  1989

Nejméně kvalifikovaná vláda od roku 1989. Fiala je moderátor bez vize, kritizuje Paroubek

Bývalý šéf ČSSD a premiér Jiří Paroubek se ve vysílání CNN Prima NEWS ostře pustil do současné vlády pod vedením předsedy Petra Fialy (ODS). Tvrdí, že tento kabinet je nejméně kvalifikovanou vládou od sametové revoluce. Paroubek nešetřil zejména ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti), nelíbí se mu ani přístup samotného Fialy. Důvodem kritiky je prý více než chabý přístup k řešení současné ekonomické krize i války na Ukrajině.

„Vláda je nejméně kvalifikovaná od listopadu ’89 a možná vůbec v historii Československa. Jsou to lidé bez zkušeností, kteří nevidí, že po A je B a dále C a D. Lidé bez koncepčního myšlení. Pět koaličních stran znemožňuje efektivitu. V čele je dobrý moderátor, ale ne člověk s vizí. Není problém, že dopadne špatně vláda, ale u České republiky už ano,“ prohlásil Paroubek ve vysílání CNN Prima NEWS.

 Paroubek byl předsedou vlády od 25. dubna 2005 do 16. srpna 2006 po odstoupení premiéra Stanislava Grosse. Přestože ČSSD vyhrála v roce 2010 parlamentní volby, nebyla schopna sestavit vládu. Paroubek se následně rozhodl odstoupit z funkce předsedy strany. Ze sociální demokracie následně vystoupil.

Na kritice současné vlády se Paroubek shodl s dalším dříve vysoce postaveným politikem Vlastimilem Tlustým (dříve ODS). „Národní katastrofa. Netuší vůbec nic, ani že se blíží její konec. Nevím, jak budou členové moct chodit po ulicích, ani si nebudou moct nic koupit,“ nešetřil ostrými výroky Tlustý, který byl ministrem financí za Mirka Topolánka.

Co dále Paroubek řekl?

„Jsme předsednickou zemí EU a přemýšlíme, jak konflikt na Ukrajině ještě eskalovat. Měli bychom začít jednat s oběma stranami. Pokud toho není schopná vláda nebo ministr Lipavský bez zkušeností, tak udělejme širší konzilium ministrů.“

„Dlouhodobě říkám, že je potřeba vystoupit z burzy v Lipsku. Vláda bohužel neudělala nic. Šéf opoziční strany má kritizování jednoduché.“

„Krize nezpůsobuje problém jen u chudší části společnosti, ale také u širokých středních vrstev.“

 X X X

Fiala se dopustil kiksu. Ekonom volá po zvýšení normativů za bydlení, jak by pomohly?

Vláda zváží úpravu takzvaných normativních nákladů na bydlení, které slouží pro výpočet výše příspěvku. Příští týden požádá úřady o údaje pro případné navýšení částek. Ve čtvrtek to řekl premiér Petr Fiala. Debatu o podpoře vyvolal premiér svým slibem po jednání vlády, že stát lidem výdaje na byt nad 30 či 35 procent jejich příjmu dorovná. To ale podle ekonomů není splnitelné, podle Lukáše Kovandy se Fiala dopustil zásadního kiksu.

„Občané zaplatí za bydlení maximálně 30 procent svých příjmů, v Praze 35 procent, včetně poplatků za vodu a energie. Veškeré náklady nad je stát připraven jim uhradit a to formou příspěvku na bydlení,“ vzkázal po jednání vlády premiér Fiala. Na tom se ale zásadně neshodují někteří ekonomové. Podle nich předseda vlády svým velkorysým slibem zásadně chyboval.

„Fiala se při tiskové konferenci dopustil zásadního kiksu. Nemůže slibovat veřejnosti neomezené příspěvky na bydlení, to by stát přišel rychle na buben. V legislativě existují normativy,“ vzkázal ekonom Lukáš Kovanda. Doplnil, že premiér navnadil stovky tisíc domácností, že dostanou příspěvky v řádech desítek tisíc korun. Realita je však nyní jiná.

„Nic se však neměnilo, a pokud nějaké příspěvky budou, tak klidně i ve výši sta korun. Tohle by se nemělo stávat,“ doplnil. Problém je v tom, že jsou v legislativě zakotvené takzvané normativní náklady na bydlení. Ty stanovují finanční strop, za který by se mělo teoreticky najít přijatelné bydlení. Částky se liší podle počtu členů v domácnosti a velikosti obce – dlouhodobě ale neodpovídají reálným cenám bydlení.

Normativy se musí navýšit

„Jestli chce stát pomoci, tak může jednat o tom, že by normativy navýšil. Tím by se zvýšil okruh lidí i výše pomoci, která by do domácností směřovala,“ podotkl Kovanda s tím, že v tomto případě může být vláda velmi velkorysá. Cíleně by pomohla nejzranitelnějším. Následně uvedl příklad:

„Důchodkyně, která bydlí sama na vesnici do deseti tisíc obyvatel má normativ stanovený na necelých sedm tisíc korun, což je dost málo. Kdyby se u ní finanční strop zvýšil na deset nebo dvanáct tisíc, tak by jí to při současné energetické drahotě výrazně pomohlo,“ vysvětlil Kovanda.

S možností navyšování normativů premiér den po svém výroku sám přišel. „Budeme zvažovat další úpravu normativů, abychom je dotvořili tak, aby příspěvek na bydlení pomohl co největšímu počtu lidí,“ uvedl Fiala.

Dodal, že se vláda znovu obrátí na Energetický regulační úřad a statistiky (ERU) s žádostí o aktuální údaje. „Abychom viděli reálné ceny bydlení a byli schopni normativy upravit tak, aby odpovídaly potřebám lidí. Vláda bude podněty pro úpravu žádat v průběhu příštího týdne,“ doplnil. Mluvčí ministerstva práce Eva Davidová sdělila, že normativy by se případně mohly zvednout od října.

 Šéf resortu Marian Jurečka premiérova slova potvrdil. „Požádáme – tak, jak nám ukládá zákon – příští týden ministerstvo a ERU, aby nám doplnily data k predikci nárůstu cen energií. Počítáme s tím, že úpravu uděláme k 1. říjnu a platit bude tři měsíce zpětně,“ doplnil.

Na náklady padne polovina příjmů

Například mladá tříčlenná rodina z Prahy má včetně mateřské dávky měsíční příjem 35 tisíc čistého. Náklady na bydlení ukrojí z jejích celkových příjmů více než polovinu. „Jsme v pronájmu v bytě 2+KK, platíme 19 500 korun měsíčně. Zdražily se pleny, jídlo, vlhčené ubrousky. Máme rozpočet a víme, za co můžeme peníze utratit, a za co ne,“ vzkázala matka.

O příspěvek na bydlení už zažádali před několika měsíci, stále však čekají na schválení. „Čeká se na jedno řízení, už to trvá dva měsíce. Potom se rozhodne, kolik peněz nám dají,“ dodala žena. Tato rodina jako jedna z mála splňuje parametry normativních nákladů. Ne všechny domácnosti však na příspěvek kvůli aktuálně nastaveným podmínkám dosáhnou.

 X X X

 Mladí Rusové protestovali v Moskvě. Obviňovali Ukrajince z toho, co dělá jejich armáda

Desítky ruských aktivistů protestovaly před velvyslanectvím Velké Británie a USA v Moskvě proti „zločinům páchaným na civilistech na Donbase“. Demonstranti obviňují ukrajinskou armádu z toho, že používá „zbraně zakázané Ženevskou konvencí a Západ mlčí“.

„Nezapomeneme jim to a neodpustíme!“ Přesně s tímto pokřikem se ruští aktivisté vydali v pondělí do moskevských ulic. V rukou nesli transparenty, na nichž byli zachycení zmrzačení Rusové, kteří se stali oběťmi protipěchotních min, které podle ruské propagandy používá ukrajinská armáda.

„Jen si představte, kolik starších lidí, žen a dětí se stalo obětmi. Podívejte se na tyto plakáty – důkaz krutosti a bezohlednosti ukrajinských nacistů. Nezapomeneme a neodpustíme jim to,“ pokřikovala ruská aktivistka na moskevském náměstí.

Podle webu Donbass Today „vyšli mladí Rusové na náměstí před americkou a britskou ambasádu v Moskvě, aby připomněli, že Ukrajina používá proti civilistům na Donbasu zbraně zakázané Ženevskou konvencí a Západ mlčí“. Ve skutečnosti je to ale ruská armáda, kdo útočí na Ukrajinu. Zmíněné protipěchotní miny, jež zranily nespočet Ukrajinců, po sobě zanechávají právě ruské jednotky.

Je to cynismus nejvyššího řádu

Demonstrace popudila mnohé uživatele sociálních sítích. „Ruští demonstranti se shromáždili před velvyslanectvím USA v Moskvě, aby protestovali proti rozhodnutí Ameriky poslat na Ukrajinu zbraně, které zraňují a zabíjejí ruské vojáky. Váš problém má řešení, milí Rusové, nenapadejte suverénní státy,“ napsal na Twitteru zpravodajský web Visegrad24.

„Cynismus nejvyššího řádu. Ukazují fotografie svých zmrzačených vojáků, ale co naši vojáci, civilisté a děti? Kolik smutku přinesla tato válka. Ať raději pořádají taková shromáždění poblíž ruské ambasády a žádají Putlera, aby stáhl vojáky z Ukrajiny a tím zachránil statisíce životů,“ napsali pod videem k demonstraci uživatelé Twitteru.

O nastražených minách, které po sobě zanechávají ruské jednotky, již dříve informovalo britské ministerstvo obrany. Řeč je o protipěchotních minách typu PFM-1, které jsou kontroverzní i kvůli tomu, že tvarem připomínají motýla. Často proto přitahují pozornost dětí, které válečné nástroje považují za hračku. „Jde o velmi kontroverzní a nevybíravé zbraně,“ uvedlo začátkem srpna britské ministerstvo obrany s tím, že Rusové tyto miny s největší pravděpodobností využívají v oblasti Doněcku a Kramatorsku. Tyto zbraně Rusové, respektive Sověti, v minulosti využívali při první válce v Afghánistánu (1979–1989).

X X X

 Za fiasko na Krymu padají hlavy. Putin vyhodil velitele Černomořské flotily

Černomořská flotila ruského vojenského námořnictva má nového velitele, viceadmirála Viktora Sokolova, který donedávna velel námořní akademii. O personálních změnách informovala ruská média. Jde o jeden z nejvýznamnějších „vyhazovů“ od začátku invaze na Ukrajinu, píše web Express. Agentura Reuters dává jmenování nového velitele do souvislosti se sérií výbuchů na ruských základnách na poloostrově Krym

V úterý ráno otřásly severem okupovaného ukrajinského poloostrova Krym výbuchy. Podle ruských tiskových agentur vybuchl mimo jiné bývalý statek využívaný jako muniční sklad. Ruské ministerstvo obrany později exploze označilo za výsledek sabotáže.

Ve středu pak Kreml oznámil změnu na postu velitele Černomořské flotily. O nové funkci pro viceadmirála Viktora Sokolova informoval web ruského ministerstva obrany. Pokud jsou zprávy přesné, jde o nejvýznamnější vyhazov vysokého ruského vojenského představitele od začátku invaze, píše web Express.

 Útok na muniční sklad

Kreml však neuvedl, jaký je důvod výměny. Agentura Reuters změnu dává do souvislosti s několika úspěšnými útoky Ukrajinců na strategické budovy Rusů. Minulý týden výbuch otřásl ruskou leteckou základnou Saki na Krymu. Podle Moskvy tam explodovala letecká munice. Na Krymu ale podle dostupných informací působí ukrajinské speciální jednotky a provádějí sabotáže.

V úterý se ozvalo několik explozí také z ruské letecké základny u Simferopolu v centrální části Krymu. Média spekulovala o útoku bezpilotního letounu na muniční sklad ruského námořnictva. V tomto případě Rusko přiznalo úspěšný útok Ukrajinců.

Černomořskou flotilu navíc už v dubnu oslabili Ukrajinci úspěšným útokem na její vlajkovou loď. Křižník Moskva zasáhly 13. dubna dvě střely Neptun vypálené z pobřeží. Loď se potopila během toho, co se jí snažili Rusové odvléci do přístavu, osud posádky zůstává nejasný.

 X X X

Rakušan udělal s Mlejnkem chybu. Od začátku jsem byl proti koalici se STAN, říká Pirát

Šéf Starostů Vít Rakušan měl přehodnotit své rozhodnutí jmenovat ředitelem civilní rozvědky Petra Mlejnka, myslí si europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti). Mlejnek je podle něj nedůvěryhodný kvůli kontaktům s obviněným podnikatelem Michalem Redlem. Peksa zároveň přiznal, že od začátku se mu koalice PirSTAN nelíbila. Kritikou na adresu Rakušana nešetřil ani europoslanec Ondřej Kovařík (za ANO).

„Volba Mlejnka nebyla šťastné rozhodnutí. Myslím, že to měl (Rakušan) přehodnotit,“ míní Peksa. Ministr vnitra totiž do čela Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) jmenoval Mlejnka i s vědomím toho, že byl v kontaktu s obviněným podnikatelem Redlem z kauzy Dozimetr.

 Rakušan v posledních dnech opakovaně potvrdil, že Mlejnek má jeho důvěru. Vicepremiéra podržel v jeho rozhodnutí i premiér Petr Fiala (ODS). Podle předsedy vlády měl dokonce Mlejnek sehrát v kauze pozitivní roli. Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová později prohlásila, že o ničem takovém neví.

„Pokud si šéf resortu nebyl schopný Mlejnka prověřit, tak udělal chybu v tom, že nevolal po jeho okamžitém odvolání,“ kritizoval Rakušanovo rozhodnutí také opoziční europoslanec Kovařík. Předseda Starostů podle něj není schopen zvládat situaci ani ve svém hnutí. „Jsou přítěží celé koaliční vlády,“ dodal.

Vláda se ale bez Starostů a jejich 33 poslanců neobejde. STAN získal díky kroužkování nad Piráty po sněmovních volbách výraznou převahu, i proto jsou vztahy mezi oběma uskupeními napjaté. „Vůči této koalici jsem byl kritický už od začátku. Byla to chyba,“ míní Peksa. Starostové by podle něj měli být více transparentní.

 Pirátský europoslanec se ale obul i do Kovaříkova nadřízeného, bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO), kterého francouzský soud vyšetřuje kvůli podezření z praní špinavých peněz a daňových úniků. Lídr hnutí ANO tvrdí, že se vládní koalice jen snaží, aby veřejnost upřela pozornost jinam než na její problémy.

„Neexistuje způsob, jak by ‚polistopadový kartel‘ (označení, které často používá Babiš směrem k vládě, pozn. red.) mohl kontrolovat francouzskou prokuraturu. Pokud Babiš věří tomu, že ho vyšetřují na objednávku, tak je, při vší úctě, velmi paranoidní,“ rýpl si v této souvislosti do expremiéra Peksa.

 X X X

FIALA  NIKOHO  NEVYHODÍ,  PŘIŠEL   BY  SÁM  O  KORYTO  PREMIÉRA,   ODBORY  PROTESTOVAT,  JAKO  45  TISÍC  ODBORÁŘŮ  V  ANGLII

 Buď ho sejmeš, nebo jdeš. Babiš by dal Rakušanovi v kauze Mlejnek nůž na krk

Kauza kolem šéfa civilní rozvědky Petra Mlejnka a jeho napojení na trestně stíhaného podnikatele Michala Redla hýbe českým politickým prostředím. Expremiér Andrej Babiš (ANO) v Novém dni na CNN Prima NEWS řekl, že být zpět ve vládě, apeloval by na ministra vnitra Víta Rakušana, aby Mlejnek odstoupil. Kritizoval také přístup současného kabinetu Petra Fialy (ODS).

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) má pevné místo ve vládě, zdůraznil v úterý premiér Petr Fiala (ODS). Podle něj není důvod, aby předsedovi Starostů nevěřil kvůli šéfovi civilní rozvědky Petru Mlejnkovi. Ten čelí kritice kvůli kontaktům se stíhaným lobbistou Michalem Redlem. Rakušan zopakoval, že odstoupit ze svého postu kvůli tomu nehodlá.

„Buď ho sejmeš, nebo jdeš. Řekl bych Rakušanovi, že má dvě hodiny, aby Mlejnek odstoupil. Kdyby ne, udělal bych koaliční radu. Fiala by bez STANu neměl vládu, takže mohl Rakušana vyměnit třeba s ministryní obrany Janou Černochovou (ODS). Jenže oni mají koryta, to je vrchol jejich kariéry. Ta auta, platy, jídlo a všechno okolo,“ kritizoval přístup vlády Babiš.

 O Mlejnkově budoucnosti se hovořilo v souvislosti s jeho kontakty se stíhaným podnikatelem a lobbistou Michalem Redlem. Rakušan dříve uvedl, že Mlejnek má nadále jeho důvěru. Zároveň připomněl, že šéf ÚZSI disponuje prověrkou NATO Secret a bezpečnostní prověrkou na stupeň tajné, o vyšší stupeň zažádal.

„Rakušan v červnu říkal: ‚Padni komu padni‘. Gazdík a šéf České pošty kvůli kauze Dozimetr skončili, ale Mlejnek je v pohodě,“ pokračoval Babiš.

Jakou má kabinet pro své kroky argumentaci? „Vláda na středečním zasedání neshledala důvody k odvolání Petra Mlejnka z pozice ředitele civilní rozvědky. Funkci by nemohl vykonávat, kdyby nezískal prověrku na stupeň přísně tajné,“ uvedl Rakušan. Pokud by vláda či premiér vyjádřili jiný názor, mohou podle Rakušana přijít určitá rozhodnutí. Sám ale na svém postupu při Mlejnkově výběru nespatřuje nic pochybného. Úkoly, které mu dosud vláda nebo přímo ministr vnitra udělil, šéf ÚZSI podle Rakušana plnil velmi dobře.

Sám Rakušan o kontaktech Mlejnka a Redla věděl ještě před jmenováním šéfa rozvědky. Místo ve vládě má ale pevné. „Nevidím důvod pro to, abych mu nevěřil,“ řekl Fiala. Podle něj je hlavním cílem, aby se „zpravodajské služby těšily důvěře“. „Fiala ale není manažer a neví, co znamená rozhodovat se,“ rýpnul si Babiš do premiéra. Rakušana pak během rozhovoru ironicky označil za „kápa“.

Podle Fialy navíc vláda ve středu obdržela informaci, že Mlejnek sehrál „pozitivní roli“ při objasňování pražské korupční kauzy Dozimetr. Ta je spojená s pražským dopravním podnikem, v níž čelí stíhání také bývalý primátorův náměstek za STAN Petr Hlubuček.

Jenže realita je možná trochu jiná. „O participaci pana Mlejnka na vyšetřování vámi dotazované trestní věci mi není nic známo,“ řekla Deníku N vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Mluvčí vlády Václav Smolka v reakci na její slova trval na svém. „Podle nám předložených informací Petr Mlejnek sehrál v kauze Dozimetr pozitivní roli před zahájením a mimo rámec trestního řízení,“ konstatoval.

X X X

 Němci snižují DPH u plynu na 7 procent. Zkontrolujeme si to, varuje Scholz

Německo dočasně sníží daň z přidané hodnoty (DPH) u zemního plynu z běžné 19procentní sazby na 7 procent, oznámil kancléř Olaf Scholz. Spotřebitelům má opatření ulevit od vysokých cen energií. Scholz zdůraznil, že vláda prověří, zda dodavatelé snížení daně zákazníkům plně zohlední ve vyúčtování.

 „Vláda souhlasí s tím, že odběratelé plynu by neměli být dále zatíženi dodatečnou daní z poplatku za odběr plynu. Spolková vláda se proto rozhodla dočasně snížit daň z přidané hodnoty u plynu na sedm procent,“ řekl Scholz.

Německo od října zavádí nový poplatek za obstarání plynu, který má uchránit dodavatele této klíčové energetické suroviny před insolvencí. Odběratelům v Německu kvůli tomu od října zdraží zemní plyn zhruba o 2,4 centu (59 haléřů) za kilowatthodinu, což může u domácností činit ročně i stovky eur (tisíce korun).

Berlín se snažil od Evropské komise získat výjimku, aby poplatek nebyl zatížen DPH, ale Brusel to tento týden zamítl. Scholz následně uvedl, že společně s komisí hledá jiné řešení. A tím se stala nižší DPH na plyn. „Snížení bude platit současně s platností poplatku za obstarání plynu,“ uvedl Scholz. S poplatkem se nyní počítá do konce března 2024.

Kancléř při oznámení snížení sazby DPH na plyn zopakoval dřívější prohlášení, že vláda nenechá v době vysoké inflace nikoho bez pomoci. „Řekl jsem vám, že nikdo nezůstane sám,“ uvedl. Doplnil, že vláda připravuje další balík opatření, která lidem od vysoké inflace uleví.

Scholz se ve čtvrtek v prohlášení obrátil i na energetické společnosti. „Očekáváme od podniků, že snížení zákazníkům promítnou v poměru jedna ku jedné. Zkontrolujeme si to,“ dodal.

Ohlášením kontrol očividně reagoval na dočasné snížení daně z pohonných hmot, které platí od června do konce tohoto měsíce. Německý autoklub ADAC a řada odborníků poukazovali na to, že snížení daně se v konečných cenách pro motoristy plně nepromítlo, vláda proto kvůli tomu ohlásila kontroly.

X X X

 Soudce Novotný se podílel na škodě 4 miliony korun, ministr Blažek ho nemohl místopředsedou jmenovat

 Vlna kritiky ze strany odpůrců se vzedmula proti ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS) kvůli tomu, že nejmenoval místopředsedou krajského brněnského soudu soudce Aleše Novotného. Resort nyní upřesnil důvody, proč se ministr k takovému kroku rozhodl.

Za nezákonné trestní stíhání v případech, které Novotný soudil, lidé požadují téměř 365 milionů korun. Zatím byly vyplaceny téměř 4 miliony. „Ministr spravedlnosti tak nemohl do funkce místopředsedy Krajského soudu v Brně odpovědného za úsek trestního soudnictví jmenovat někoho, kdo se opakovaně podílel svými nezákonnými rozhodnutími na vzniku takto vysokých škod,“ uvedli zástupci tiskového oddělení.

Je odpovědností ministra spravedlnosti, koho jmenuje funkcionářem soudu, ale i funkcionářem státního zastupitelství. Na jeho hlavu pak padají případné ekonomické a další neúspěchy. A justiční funkcionář je role z většiny manažerská. „Je to funkce správní, kterou musí vykonávat osoba s předpoklady řádného hospodáře, který musí mimo jiné dodržovat povinnosti plynoucí ze zákona o rozpočtových pravidlech a zákona o majetku České republiky a jejím vystupování v právních vztazích,“ připomíná resort na svém webu.

Blažek si nechal vypracovat hodnocení rozhodování senátu Aleše Novotného z pohledu následných nároků na odškodnění za zprošťující rozhodnutí odvolací instancí. O tom, že ho nechce jmenovat Česká justice informovala jako první.

Soudce Aleš Novotný je širší veřejnosti znám především z případů Shahrama Zadeha či bývalé předsedkyně Energetického regulačního úřadu Aleny Vitáskové, které jeho senát projednával a rozhodoval.

Podle hodnocení činnosti soudce Novotného u něj opakovaně došlo k naplnění předpokladů vzniku odpovědnosti státu za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci. V těchto případech jeho senát uznal obžalované osoby vinnými, ale toto rozhodnutí bylo následně zrušeno a obvinění byli zproštěni obžaloby v plném rozsahu. Nezákonně trestně stíhané osoby za nezákonné trestní stíhání požadovaly na náhradě škody celkem 364 760 160,- Kč. „V rámci své rozhodovací činnosti se podílel na vzniku škody státu minimálně ve výši 3 851 958,- Kč; nadále ještě běží některá soudní řízení o náhradu škody,“ uvedlo tiskové oddělení ministerstva s tím, že částka není konečná a další řízení jsou v běhu.

Ministr, který stojí v čele ministerstva spravedlnosti je přímo odpovědný za hospodaření s prostředky státního rozpočtu a jinými peněžními prostředky státu ve své kapitole, tedy v rámci organizačních složek – státních zastupitelství. Zároveň je povinen soustavně sledovat a vyhodnocovat hospodárnost, efektivnost a účelnost vynakládání výdajů ve své kapitole, tedy v rámci organizačních složek. To se vztahuje i na VSZ v Olomouci, připomíná nyní resort.

VSZ Olomouc se podle ministerstva chovalo nehospodárně

K jeho fungování nechal Blažek zpracovat rozsáhlý srovnávací materiál. A výsledky jak sám na tiskové konferenci při uvedení nástupce Ištvana Radima Daňhela do funkce uvedl, nedopadly dobře. Blažek v rozhovoru s Českou justicí odmítl kritiku, že by se svými kroky VSZ v Olomouci mstil za razii na Úřadu vlády v roce 2013.

Čísla podle něj ale mluví jasně. Znepokojující jsou například finanční částky požadované na náhradách škody za nezákonná trestní stíhání v případech řešených olomouckým vrchním zastupitelstvím. Od roku 2012 tato částka dosahuje asi 511,5 milionu korun. „Přesnost a správnost dat, která vycházejí z účetnictví a vedených evidencí do dnešního dne nebyla zpochybněna, a to ani nejvyšším státním zástupcem, či vrchní státní zástupkyní v Praze, a v neposlední řadě ani novým vrchním státním zástupcem v Olomouci,“ uvedlo nyní tiskové oddělení.

Ministr dodal, že v případě Vrchního státního zastupitelství v Praze, které je počtem státních zástupců trojnásobné, je to jen zhruba 331 milionů korun. Neuspokojivé je podle Blažka i hospodaření olomouckého úřadu, kde průměrný plat státního zástupce s vyplácenými příplatky vzrostl na 162.127 korun a vedení se nepokoušelo učinit žádné provozní úspory.

Ministerstvo také připomnělo programové prohlášení vlády, které v kapitole spravedlnost uvádí, že kabinet přijme opatření k posílení odpovědnosti státních zástupců. „To je jak odpovědnost právní (kárná), tak samozřejmě i správa státního zastupitelství vedoucími státními zástupci v kontextu zákona č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech a o změně některých souvisejících zákonů. Uvedené pak na nazuje na preambuli Programového prohlášení vlády v rámci stabilizace veřejných financí, kde je uvedeno, že cesta ke stabilitě je v reformě výdajů státu a efektivním nakládání s penězi, nikoliv ve zvyšování daňové zátěže, jakož zodpovědné hospodaření,“ doplnil tiskový odbor resortu, ceskajustice.cz

X X X

Německý ústavní soud potvrdil povinné očkování dětí proti spalničkám

  Německý ústavní soud zamítl podání několika rodičů proti povinnému očkování dětí proti spalničkám. Podle soudců je sice zásah do práv výrazný, je však ospravedlnitelný ochranou zdraví zranitelnějších osob, uvedla agentura DPA. Očkování proti spalničkám vyžadují v Německu jesle a školky.

Od března 2020 platí v Německu nařízení, že děti starší jednoho roku, které navštěvují jesle či jiná obdobná zařízení, musejí být očkované proti spalničkám. Výjimku mají pouze děti, které nemoc prodělaly, a děti, které se očkovat ze zdravotních důvodů nemohou. Rodiče musí splnění povinnost prokázat při zápisu. U dětí, které zařízení v době vydání nařízení již navštěvovaly, měli rodiče čas do konce letošního července, aby nechaly své dítě naočkovat. Za nesplnění povinnosti hrozí pokuta až 2500 eur (přes 61.000 korun).

Proti nové povinnosti podalo k ústavnímu soudu stížnost několik rodičů, kteří odmítají své dítě nechat naočkovat proti této infekční nemoci. Podle nich nová povinnost představuje nadměrný zásah do jejich práv a práv jejich dětí.

To však ústavní soudci odmítli. „Aniž by porušil ústavní práva, zákonodárce dal přednost ochraně osob ohrožených nákazou spalničkami před zájmy stěžovatelů a jejich dětí,“ uvedl soud v Karlsruhe v dnes vydaném rozsudku. Podle něj je povinnost ospravedlnitelná tím, že spalničky mohou mít i závažný dopad na zdravotní stav nemocného.

Očkování proti spalničkám je povinné i pro učitele a vychovatele. Povinnost platí i pro zaměstnance ve zdravotnických zařízeních či místech, kde se koncentruje mnoho lidí, například v uprchlických táborech. Výjimku mají lidé narození před rokem 1971, protože se předpokládá, že spalničky velmi pravděpodobně prodělali. Proti infekční nemoci bylo v západním Německu očkování doporučené od roku 1974. V Německé demokratické republice bylo povinné už od roku 1970.

X X X

Bylo by absurdní, kdyby příspěvek na bydlení neměl strop, říká analytik

Premiér Petr Fiala slíbil proplácet náklady na bydlení, a to díky příspěvku na bydlení. Ve svém prohlášení však neuvedl, že pomoc má své limity. Podle Daniela Hůleho z Člověka v tísni se tak buď spletl, nebo nezná přesnou definici dávky. V rozhovoru pro iDNES.cz dluhový analytik připomíná, že je potřeba zvýšit normativní náklady na bydlení. Ty současné jsou z loňského roku.

x Pan premiér Petr Fiala ve středu řekl, že lidé by měli za bydlení platit maximálně 30 procent ze svých příjmů, v Praze pak 35 procent. Náklady nad to by měl platit stát. Jak si to vy vykládáte?

Já si myslím, že pan premiér se spletl, nebo nezná přesnou konstrukci příspěvku na bydlení. Zároveň bych rád připomenul, že občané zaplatí maximálně 30 % (v Praze 35 %) svých příjmů za bydlení, včetně všech poplatků za energie, vodu a teplo.

X Nepojal to tedy premiér jako neomezenou pomoc domácnostem?

Nezavádí se nic nového, vlastně jen pojmenovává dávku, kterou dlouhodobě český systém má a lidi ji využívají málo. Jedna z podmínek je, že ji mohou využít ti, kteří vydávají za bydlení více než 30 nebo 35 procent příjmu domácnosti. Ale druhá podmínka je samozřejmě to, že se příspěvek vyplácí do výše takzvaných normativních nákladů, což je de facto zastropování té částky.

 X Kdyby částka nebyla zastropovaná, co by to znamenalo

Například to, že si kdykoliv, kdo nemá žádný příjem, může pronajmout byt na Staroměstským náměstí a může platit nájem třeba šedesát tisíc. Bez příjmu by mu stát dorovnával celou tu částku, a to je absurdní. Myslím si, že panu premiérovi nedošel, kontext, jak to je.

X Vnímáte to tak, že se premiér opravdu spletl? Mluvčí vlády Václav Smolka trvá přesto na tom, že se premiér vyjádřil správně.

Podle mě se stoprocentně spletl, protože to by byla opravdu naprostá revoluce, která by stála i stovky miliard korun. Pokud by stát garantoval, a to tam zaznělo, že vláda garantuje lidem, že nebudou za bydlení dávat víc než 30 procent, vedlo by to ke kompletnímu popření úsporného jednání. Já bych pak mohl topit na pětadvacet stupňů, dávat si dvakrát denně teplou vanu a já nevím bůhví co všechno, a když by to pak stálo více než 30 procent příjmu, stát by mi to všechno zaplatil. To je naprostý nesmysl, to nemohl myslet vážně. A teď možná jen nechce přiznat chybu.

X Normativní náklady jsou zastaralé

Už jste to naznačil, přesto se zeptám znovu. Jak příspěvek na bydlení vypadá v současné době, podle čeho se konkrétně řídí?

Příspěvek na bydlení se řídí zákonem o státní sociální podpoře. U příspěvku na bydlení se neposuzuje majetek. To znamená, že někdo může mít našetřené i peníze, ale pokud prokazatelně za bydlení vydává více než 30 procent svých čistých příjmů, v tu chvíli má nárok na příspěvek na bydlení, avšak maximálně do výše normativních nákladů, které jsou stanoveny vládním nařízením každý rok.

Normativní náklady by měly odrážet reálné ceny, za které se v daném místě dá bydlet. Problém je, že ty jsou v tuto chvíli nastaveny podle odhadů z listopadu 2021, kdy nikdo netušil, že energie porostou takovým způsobem. Jsou tedy velmi zastaralé a je potřeba je novelizovat.

X Měla by je tedy nyní upravit vláda? 

My po tom voláme už několik měsíců, stejně jako Dan Prokop a další lidé, kteří se touto problematikou zabývají. Je pro nás nepochopitelné, že to vláda zatím neudělala. (Premiér Petr Fiala ve čtvrtek řekl, že vláda zváží úpravu normativních nákladů na bydlení, které slouží pro výpočet výše příspěvku na bydlení. Příští týden požádá příslušné úřady o údaje pro případné navýšení částek, pozn. red.)

X Jsou podle vás u příspěvku i nějaké jiné parametry, které podle vás nejsou nastaveny správně?     

 Příspěvek na bydlení má dva problémy. Jeden je procesní, i když vláda to od 1. července částečně zjednodušila. Dokládat náklady musí ale člověk dvakrát ročně, přitom náklady poslední dobou jenom rostou a nedává to smysl. Myslím si, že by se vyplácení příspěvku lidem, kteří jsou nejohroženější, jako jsou například senioři, mělo výrazně usnadnit.

zavřít ×

Druhá věc je, že konstrukce normativních nákladů výrazně zvýhodňuje větší rodiny a naopak jedno- či dvoučlenné domácnosti, což jsou typicky osamělí senioři, jsou velmi hendikepované, zvlášť pokud bydlí v menších městech. Pro ilustraci: ve městě do deseti tisíc obyvatel normativní náklady říkají, že strop příspěvku je 6 700 za nájem, energie, vodné a stočné, dnes jsou přitom často vyšší jen samotné náklady na energie. Je to nesmyslně nízko postaveno.

X Zmínil jste zjednodušení žádosti o příspěvek. Ani to tedy nepomohlo, případně nepomůže, aby o tuto dávku žádalo více lidí?
Ono to možná počet žádostí o příspěvek zvětší, ale nedostatečně. Proces žádání je pořád složitější než byl před rokem 2018, ale vláda odmítla se vrátit k tomu jednoduššímu mechanismu. Myslím si, že je to dáno spíše neochotou úřednického aparátu na ministerstvu.

PŘEHLEDNĚ: Jak funguje příspěvek na bydlení a kdo na něj má nárok

 

X Ještě dotaz techničtějšího charakteru: třeba pro případ, je-li člověk v nájmu a energie jsou napsané na vlastníka bytu. Jak může nájemník doložit, že energie platí a může si je pro účel příspěvku na bydlení započítat do nákladů na bydlení?
Pokud jsou energie napsané na majitele, pro účely příspěvku na bydlení nájemník doloží nájemní smlouvou, kde je rozepsaná struktura nákladů na energie.

X X X

Mlejnka prověřují jeho podřízení, to je postavené na hlavu, míní Randák

Bývalý ředitel Úřadu pro zahraniční styky ÚZSI a informace Karel Randák v rozhovoru pro iDNES.cz zdůraznil, že absence prověrky na přísně tajné u Petra Mlejnka není v pořádku. „Existuje krásné a čisté řešení. Pan Mlejnek je již ředitelem, ale nic nebrání panu ministrovi Rakušanovi, aby toho toho člověka postavil takzvaně mimo službu,“ řekl Randák.

X Je podle vás v pořádku, že nový šéf civilní rozvědky Petr Mlejnek stále nemá prověrku na přísně tajné?

Samozřejmě, že to v pořádku není. Pamatuji si, že někde na začátku 90. let či nějak po revoluci byl na prezidiu náměstkem pan Václav Jakubík. Ten na nejrůznější výjimky přetrvával na své funkci několik let. Kancléř Vratislav Mynář nemá prověrku a navíc ji nedostane, byla mu zamítnuta. A taky je ve své funkci.

V pořádku to není, ale žijeme v České republice. Je tady bordel. Určitě se to dá udělat tak, že tomu člověku po dobu, kdy ho teď budou prověřovat jeho podřízení, což je také na hlavu postavené, tak se mu může dát výjimka, aby funkci mohl vykonávat. A bude se čekat, jak dopadne prověrka. Což je víceméně jasné, jak dopadne.

X Mluvíte o výjimce. Jak dlouho může trvat? Rok, dva…

To ne. Mám pocit, že to může trvat asi šest měsíců. Ale neberte mě za slovo, já v tomhle nejsem nijak kovaný. Nejsem papírový čert, abych tyto věci věděl.

X Bylo by vhodnější, kdyby se stal šéfem ÚZSI někdo, kdo už prověrku na přísně tajné má?       

To je jasné. Hlavně by to měl být člověk, který tomu rozumí. To je jedno.

Jméno pana Mlejnka slyšel poprvé z médií

X Je pan Mlejnek vhodným člověkem?

Já jméno pana Mlejnka slyšel poprvé z médií. Vůbec nic o něm nevím. Pan ministr Vít Rakušan označil jeho životopis jako impozantní. Mně nijak zvlášť impozantní nepřipadá. Protože působil v některých soukromých firmách, jako je Škoda Transportation, jestli se nemýlím.

A  době, kdy tam byl třeba pan Jiří Diviš a další, kteří jsou odsouzení. Takže ve mně to nevzbuzuje příliš důvěry. Říkám znovu, že je to můj dojem. Pan Mlejnek sám o sobě může být člověk, který je naprosto čistý. To by měla ukázat tedy bezpečnostní prověrka.

X Co by tedy v současné situaci bylo vhodné?

Co se týče toho, jaké jsou kolem teď dohady, tak tady existuje krásné a čisté řešení. Pan Mlejnek je již ředitelem, ale nic nebrání panu ministrovi Rakušanovi, aby toho člověka postavil takzvaně mimo službu. Což je úkon, který se běžně dělá, když je nějaké podezření na něco. Po tu dobu než se prověří všechna ta podezření, která existují.

Pokud se ukáže, že pan Mlejnek je čistý jako lilie, tak nic nebrání panu ministrovi ho vrátit do funkce. Po tu dobu, kdy by byl postaven mimo službu, tak jeho pravomoci přebírá statutární zástupce. To bývá první náměstek dané služby. Vláda rozhodla tak, že pana Mlejnka jmenovala, nebude ho odvolávat a dokonce ho nepostaví ani mimo službu. Podle mě je to politická záležitost. Myslím si ale, že si tím vláda dost uškodila.

Rodinné kontakty budou věcí prověrky

X Spekuluje se i o kontaktech v kauze Dozimetr…

Pokud je tam opravdu měl a pokud o nich věděl, tak tam nemá, co dělat. Pokud si nebyl vědom, že se tam něco děje, tak je to otázka k diskuzi. Podle mého názoru, než byl ten člověk jmenován, tak se měl k takovým věcem přiznat. Protože v tu dobu už ta kauza běžela. Oni teď samozřejmě budou říkat, že to udělal. Podle mého názoru to neudělal.

X Jeho manželka měla firmu s člověkem odsouzeným za únik utajovaných informací. Je to jen další ukazatel toho, kdo vede nyní civilní rozvědku?

Podívejte se. To bude další věc bezpečnostní prověrky. Rodinné vztahy a kontakty jsou předmětem bezpečnostní prověrky. Pokud se tam někde najde podezřelá okolnost a skutečnost, tak by ten člověk neměl prověrku dostat. Říkám znovu, že tady je předem rozhodnuto o tom, že on prověrku dostane. Protože už ho prověřuje daná služba, tedy de facto jeho podřízení. Tam si myslím, že není cesty zpět.

X Je podle vás správné, že prověrku dělají jeho podřízení?

Dříve ve zpravodajských službách byl nastaven systém, že každá zpravodajská služba má svůj bezpečnostní odbor. Ten se stará, aby nedocházelo přesně k tomuhle, k čemu teď dochází. Ten si prověřuje svoje lidi, je naprosto nezávislý na službě. Spadá pouze pod ředitele. Tudíž to bylo kdysi tak, že bezpečnostní odbor dělal prověrky všem lidem ze služby, kromě ředitele. Toho prověřovala jiná zpravodajská služba, třeba BIS.

Nějaký chytrák, nevím, co to bylo za hlavu, vymyslel – a byl přijat zákon někdy loni, mám dojem –, že i ředitele bude prověřovat služba, fakticky jeho podřízení. To je samozřejmě kravina, jak každý chápe. Takový je zákon.

X Co všechno znamená na přísně tajné. Co všechno se prověřuje?
Všechno. Veškeré kontakty, kontakty jeho rodiny. Finanční situace. Jestli ten člověk neutrácí více než vydělá. Pokud ano, tak, kde ty peníze bere. Původ peněz, kterými disponuje.

X X X

Ta vila mně nepatří, říká Babiš. O vyšetřování Francouzi ví jen z médií

Diskutovaný zámeček Château Bigaud na jihu Francie už nepatří expremiérovi Andreji Babišovi. Ve čtvrtek to řekl v pořadu portálu Blesk.cz. V poslední době se o kauze, kterou odstartoval projekt Pandora Papers, mluví kvůli vyšetřování podezřelého nákupu francouzskými úřady. Babiš ale podle svých slov o žádném vyšetřování nic neví. Všechny informace se doposud dozvídá z médií.

Ve zmíněném zámečku na Azurovém pobřeží předseda hnutí ANO nebyl už dlouho. „Nejezdím tam vůbec, já jsem tam nebyl ani nepamatuji,“ sdělil Babiš v pořadu Epicentrum portálu Blesk.cz.

Babišovým majetkem se média začala zabývat loni na podzim po úniku důvěrných dokumentů, takzvaných Pandora Papers. Novináři tehdy zjistili, že mnoho šéfů států a vlád skrývá svůj majetek za nastrčenými společnostmi v daňových rájích.

„Není podstatné, komu patří. Říkám, že mně nepatří, že ta vila je pryč, a já ji nemám,“ řekl Babiš. „Transakce byla v pořádku, já jsem tam poslal své zdaněné peníze, které jsem tam půjčil a ty se mi vrátily. A tím to skončilo,“ tvrdí bývalý premiér, který v pořadu znovu opakoval svá slova o tom, že zámeček koupil na základě doporučení svých advokátů a realitní kanceláře.

„Ten řetězec byl podle doporučení advokátů a realitky. Renomovaná globální realitka. Já věřím svým advokátům a právníkům,“ uvedl dále Babiš. O vyšetřování francouzskými úřady se prý dozvěděl až z médií. „Je to nesmysl, já o tom nic nevím, mně ani nás nikdo nekontaktoval. Akorát to teď slouží k tomu, abyste se mě ptal, jestli mám nějaký problém. Žádný problém nemám,“ uvedl Babiš.

Zámeček měl Babiš koupit obzvlášť složitě

Systém, který expremiér spustil v roce 2009, je podle Le Monde obzvlášť složitý. Dva domy v komplexu koupila monacká společnost, kterou vlastní offshorová struktura ve Spojených státech. Akce stála 14 milionů eur (340,8 milionu korun), které byly zaplaceny v hotovosti.

Dokumenty z Pandora Papers však ukazují, že Babišova americká firma na financování nákupu využila půjčku 15 milionů eur od offshorové společnosti registrované na Britských Panenských ostrovech. Po půjčce není v oficiálních francouzských dokumentech ani stopa, dodává list.

Podle názoru francouzského deníku Le Monde, který o vyšetřování věci francouzskými úřady informoval, Babiš kvůli Pandora Papers neuspěl v loňských parlamentních volbách a přišel o post ministerského předsedy.

ANO má další dva kandidáty na prezidenta

V poslední době se o Babišovi mluví jako o možném prezidentském kandidátovi, přestože svoji kandidaturu nikdy oficiálně neoznámil. Hnutí ANO má však podle expremiéra případně další dva kandidáty, kteří by se mohli ucházet o post prezidenta.

„Hnutí ANO má ještě dva kandidáty. Jsem přesvědčen, že jsou určitě lepší než ti, kteří tam chtějí být,“ uvedl předseda hnutí. Jde podle něj o muže a ženu.

Sám chce rozhodnutí ohledně své kandidatury oznámit 28. října. V pořadu na Blesk.cz doplnil, že se neřídí průzkumy veřejného mínění, o termínu ohlášení kandidatury ale přemýšlí. V souvislosti se spekulacemi, že pro něj má větší váhu návrat k vládě, uvedl, že role vlády je daleko větší než má hlava státu. Proto je podle něj pro hnutí ANO hlavním cílem vrátit se do Strakovy akademie.

„Čekáme na rozhodnutí Andreje Babiše, naši podporu má. V zásadě nebudeme řešit nic dřív, než on se rozhodne,“ doplnila šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.

Babiš už dříve poznamenal, že pokud se rozhodne kandidovat, spolehne se na podpisy poslanců. Těch je potřeba 20 a ANO má ve Sněmovně 72 křesel. Původně tvrdil, že bude sbírat podpisy občanů. Těch je pro prezidentskou kandidaturu potřeba 50 000.

Babiš od začátku léta jezdí po Česku za voliči, pořídil si k tomu obytný vůz. Odmítá tvrzení, že jde o kampaň před prezidentskými volbami. Cesty podniká jako předseda hnutí ANO v souvislosti se senátními a komunálními volbami, řekl už dřív.

Podle aktuálního volebního modelu agentury Median má Babiš pro první kolo prezidentské volby stále největší podíl hlasů, ale v druhém kole by ho porazil někdejší vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel. V prvním kole se na společné třetí místo za Babišem a Pavlem posunuli senátor Marek Hilšer a bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová.

X X X

Velvyslanec Kmoníček zůstává v diplomacii, z Washingtonu míří do Hanoje

Českým velvyslancem v Hanoji se stane končící ambasador ve Spojených státech Hynek Kmoníček. Ve čtvrtek to sdělilo ministerstvo zahraničí. V čele nové ambasády v Kataru pak stane někdejší zástupce českého velvyslance u NATO Petr Chalupecký.

V USA Kmoníčka nahradí 1. září dosavadní státní tajemník ministerstva zahraničí Miloslav Stašek. Kmoníček je velvyslancem v USA od března 2017, předtím byl čtyři roky ředitelem zahraničního odboru Pražského hradu.

Jde o zkušeného diplomata, byl v Austrálii, Asii i v OSN. Při nástupu na velvyslanecký post v USA jednal o návštěvě prezidenta Miloše Zemana u amerického prezidenta Donalda Trumpa. Návštěva se nakonec nekonala. Trump pak v březnu 2019 přijal v Bílém domě tehdejšího premiéra Andreje Babiše (ANO).

Chalupecký byl zástupcem velvyslance v NATO v letech 2010 až 2015, předtím také například působil na ambasádě ve Spojených státech. O otevření velvyslanectví v Kataru rozhodla vláda loni. Dosud se nejbližší zastupitelský úřad ČR nacházel v Kuvajtu.

V Praze se příští týden sejdou čeští velvyslanci na každoroční poradě, kterou zahájí Lipavský a premiér Petr Fiala (ODS). Představitelé české diplomacie a další hosté budou hovořit o zahraničně politických, bezpečnostních, konzulárních, unijních a ekonomických tématech včetně války na Ukrajině a jejích dopadů na Evropu a svět.

X X X

Kolik je v Česku reálně uprchlíků před válkou z Ukrajiny? Minimálně 281 tisíc

Příští týden to bude přesně půl roku od chvíle, kdy Putinovo Rusko vtrhlo na Ukrajinu a rozpoutalo válku, kvůli níž v České republice získalo vízum zajišťující roční dočasnou ochranu více než 400 tisíc občanů Ukrajiny. Podle oficiálních statistik ministerstva vnitra jich bylo k 17. srpnu přesně 414 620. Reálně je ale nyní v Česku minimálně 281 tisíc uprchlíků z Ukrajiny.

 „Do dnešního dne si u nás našlo práci asi 105 tisíc občanů Ukrajiny s dočasnou ochranou, kteří k nám uprchli před válkou. Data rozdělení podle hlavního pracovního poměru a dohod bohužel nemáme k dispozici,“ sdělil iDNES.cz Jakub Augusta z tiskového oddělení ministerstva práce a sociálních věcí.

„Tito lidé už neberou žádné dávky, tito lidé už do našeho systému naopak přispívají,“ ocenil po středečním jednání vlády ministr vnitra a šéf STAN Vít Rakušan.

Za necelou polovinu z počtu uprchlíků před Putinovou válkou, kteří si již sehnali práci – přesně za 46 245 platí zdravotní pojištění zaměstnavatel. To znamená, že mají stabilní zaměstnání.

Komu by se číslo zdálo přece jen malé, je dost ovlivněno tím, kolik je mezi uprchlíky dětí. „K 15. srpnu VZP eviduje na základě příslušného víza 349 106 osob. Z toho je 124 846 dětí, 160 089 žen nad 18 let, 64 171 mužů nad 18 let,“ uvedla mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Viktorie Plívová.

Parlament mezitím změnil pravidla pro uprchlíky, a tak jsou za státní pojištěnce, za něž stát platí peníze zdravotním pojišťovnám, považováni jen 150 dnů. Řada z nich, pokud nezískali práci, nebo nejde třeba o děti, si tak bude muset zdravotní pojištění hradit sama, nebo se přihlásit do evidence Úřadu práce jako uchazeči o zaměstnání.

I za ty platí zdravotní pojištění stát. Ale být v takové evidenci může být dvojsečné, pokud se uprchlík rozhodne v Česku zůstat. Není jisté, jak k nim bude stát přistupovat, až jim skončí roční dočasná ochrana. Je pravděpodobné, že člověk evidovaný, že zatím hledá práci, by mohl mít zhoršenou pozici při žádosti o nové vízum.

Humanitární dávku 5 tisíc korun dostalo v červenci 176 805 uprchlíků

V červenci dostalo humanitární dávku 5 tisíc korun pro uprchlíky z Ukrajiny celkem 176 805 žadatelů a vyplaceno takto bylo 887 milionů korun, sdělil také iDNES.cz Jakub Augusta z tiskového oddělení MPSV.

Právě toto číslo v součtu s počtem 105 tisíc uprchlíků, kteří již získali nějakou práci, také prozrazuje, kolik v Česku nyní těchto lidí z Ukrajiny je. Dohromady něco přes 281 tisíc.

Ti, kdo již pracují, na humanitární dávku nemají nárok. Mohou být i tací, kteří získali vízum o dočasné ochraně a dál nechtějí mít se státem nic moc společného. Ale počet minimálně 281 tisíc je nesporný. Ministr Rakušan dříve mluvil o zhruba třech stovkách tisíc.

Zbytek se buď již vrátil domů na Ukrajinu, nebo pokračoval dál do jiných zemí v rámci schengenského prostoru. O tom, kolik takových lidí je, nemá stát přehled právě kvůli tomu, že schengenský prostor funguje prakticky bez hranic.

Školy i s Ukrajinci bez omezení pro české děti

Školy budou podle Rakušan připraveny přijmout v září na začátku nového školního roku příchozí z Ukrajiny bez omezení pro české žáky. Podle údajů ministerstva školství ke konci června přišlo do škol v Česku od začátku ruské invaze zhruba 39 tisíc dětí z Ukrajiny. Počty ukrajinských dětí zapsaných do škol pro příští školní rok bude ministerstvo znát v nejbližších dnech.

„V průběhu druhé poloviny srpna budou probíhat ze strany škol ještě potřebné aktualizace dat. Zveřejnit bude tedy možné až po dokončení tohoto procesu,“ sdělila iDNES.cz mluvčí resortu školství mluvčí Aneta Lednová.

Bydlení ukrajinským uprchlíkům v červenci poskytlo 23 272 domácností, jimž byl vyplacen příspěvek pro solidární domácnost.

X X X

Mlejnkova role v „Dozimetru“ byla mimo rámec trestního stíhání, řekl Fiala

Role šéfa civilní rozvědky (ÚZSI) Petra Mlejnka v objasnění korupční kauzy Dozimetr byla před zahájením a mimo rámec trestního řízení. Premiér Petr Fiala ve čtvrtek při návštěvě Hodonína u Kunštátu upřesnil své středeční vyjádření. Podle zdrojů Deníku N předložil Mlejnek ministrům čestné prohlášení jednoho ze svědků z kauzy Dozimetr, kterému radil, aby se obrátil na policii.

 Mlejnek ve středu na jednání kabinetu vysvětloval členům vlády informace médií o svých kontaktech s podnikatelem a lobbistou Michalem Redlem, který je v kauze Dozimetr obviněn. Fiala poté uvedl, že Mlejnek sehrál při objasňování kauzy Dozimetr pozitivní roli.

Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová nicméně informaci nepotvrdila. „O participaci pana Mlejnka na vyšetřování vámi dotazované trestní věci mi není nic známo,“ řekla webům Deník N a Respekt.

Deník N ve čtvrtek s odkazem na tři členy vláda napsal, že Mlejnek na zasedání kabinetu předložil čestné prohlášení podepsané jedním ze svědků v kauze Dozimetr.

„V dokumentu podle zdrojů z vlády stojí, že Mlejnek tohoto svědka přesvědčil, aby své podezření ze spáchání trestného činu nahlásil a spolupracoval s policií,“ uvedl server. Také podle dalšího ministra radil Mlejnek svědkovi, jak postupovat.

Kabinet ve středu neshledal důvody pro Mlejnkovo odvolání. Podle Rakušana by funkci nemohl vykonávat jen v případě, kdyby nezískal prověrku na stupeň přísně tajné. Mlejnek, který se ujal vedení ÚZSI 8. července, by se měl příští týden zúčastnit jednání sněmovního bezpečnostního výboru i komise pro kontrolu ÚZSI.

 Hlasování o nedůvěře vlády

Opoziční hnutí ANO vyzvalo Fialu k odvolání ministra vnitra, jinak chce ve Sněmovně vyvolat hlasování o nedůvěře vládě.

„Pan Rakušan má důvěru, nejenom moji, ale má důvěru celé vlády. Nevidíme žádný důvod proto, proč by měl opouštět post ministra vnitra. Tento otevřený dopis spíše chápu jako snahu Andreje Babiše odvést pozornost od jeho problému,“ upozornil premiér.

Podle Fialy nebude mít případné hlasování o nedůvěře vliv na české předsednictví v Evropské unii. Vláda je podle něj navíc připravená na případné hlasování o nedůvěře.

„Každý poslanec, i když do Sněmovny nechodí, má možnost pokusit se vyvolat hlasování o nedůvěře. My se tomu postavíme a jsem si jistý, že vláda svoji důvěru potvrdí. Myslím, že výsledky loňských parlamentních voleb jsou jasné a i většiny a menšiny ve Sněmovně jsou jasné,“ řekl Fiala.

Koalice Spolu složená z ODS, KDU-ČSL a TOP 09 loni těsně zvítězila nad hnutím ANO, které do té doby vedlo vládu. S Piráty a STAN pak má ve Sněmovně většinu 108 hlasů, opoziční ANO a SPD mají celkem 92 hlasů. Ke svržení vlády je potřeba 101 hlasů.

Babiš neočekává, že ANO při hlasování o vyslovení nedůvěry uspěje. „Nemyslím si to, oni ty koryta budou držet, ta stoosmička,“ řekl serveru Blesk.cz. Hlasování podle něj má být určitou bilanci. „Budou tam (ve vládě) pomalu devět měsíců a vůbec neřekli veřejnosti, jak plní programové prohlášení, vůbec nešli do regionů, s hejtmany se nebaví,“ doplnil Babiš. Kabinet je podle něj „úplná katastrofa“ a pro lidi nic neudělal.

  X X X

Basketbalisté Prahy připisují na soupisku dvacetiletého Čecha Cortesao Joao Eduardo

USK Praha zahájil přípravu na novou sezónu Kooperativa NBL 22/23 toto pondělí. Na hřišti se kromě nové trenérské tváře v podobě Francesca Tabelliniho objevil i nový hráč. Je jím Čech s exotickým jménem, byť plynně hovořící česky, Cortesao Joao Eduardo. Dvacetiletý rodák z Kadaně se zapojil do přípravy mužského týmu, kde si začíná budovat svoji novou roli po boku svých vrstevníků, kteří naopak basketbalově vyrůstali právě na Folimance.

Vytáhlý 203 cm vysoký křídelník ročníku 2002 přicestoval z Holandska, kde dlouhodobě žije a kde mu nikdo neřekne jinak než „JR“. Po Jamesi Karlovi Kárníkovi, který již má za sebou premiéru v národním dresu, se jedná v rychlém sledu o druhého „objeveného“ Čecha pro český basketbal. „Cortesao k nám přichází jako atleticky skvěle disponovaný hráč s velkým potenciálem, který by měl být příslibem pro český basketbal. Přestože hraje basketbal teprve dva roky, tak jeho fyzické dispozice, ale i přístup, ho předurčují k velké basketbalové budoucnosti.

V létě se připravoval s německými týmy na té nejvyšší úrovni BBL a o jeho potenciálu kolují velmi dobré reference. Jeho hlavním cílem bude kromě tréninkového rozvoje získávání herních zkušeností v podobě odehraných minut, které mu zatím v mužském basketbalu chybí. Společně budeme pracovat, aby maximálně využil naši platformu pro mladé hráče, kterou na Folimance máme. Prvním krokem je jeho adaptace. Jeho vlastní přístup je již nyní na naše poměry maximálně profesionální.“ řekl k příchodu manažer týmu Petr Jachan.

Na JRově hráčském a osobním vývoji se podílela basketbalová akademie operující z holandského Haarlemu s velmi podobnou vizí a misí té naší – BC Triple Threat. Pod taktovkou CEO Sebastiana Bauera za poslední období dokázala akademie vyslat do světa basketbalu na nejvyšší úrovni hráče jako Yannick Kraag (Joventut Badalona), člena nizozemských 3×3 FIBA výběrů a hráče s přezdívkou „Dutch dunking machine“ Anouara Mellouka a další.

„Do USK Praha se těším hlavně kvůli bohaté historii, která je spojena s výchovou mladých hráčů, o čemž svědčí propojení na mnohé reprezentanty a hráče hrající na nejvyšší basketbalové úrovni. Jelikož jsem se narodil v Česku, působení v této zemi pro mě samo o sobě představuje obrovskou přidanou hodnotu! Tím, že budu mít možnost vyzkoušet domácí Kooperativa NBL, budu basketbalové veřejnosti v Česku na očích mnohem více. Mým cílem a snem, i díky českému původu, zůstává jednoznačně pozvánka do národního týmu. Uvidíme, možná se jednou s lvím logem podívám na mezinárodní akci na nejvyšší úrovni,“ řekl ke svému prvnímu profesionálnímu angažmá JR. /mš/

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.