Vydání Okamury policii? Když chce vláda pro SPD kampaň zdarma, ať to udělá, řekl expert Valeš. Policie žádá Sněmovnu o vydání šéfa SPD Tomia Okamury. Jestli chtějí politici vládní koalice udělat Tomiu Okamurovi (SPD) kampaň, tak ho vydají policii k trestnímu stíhání.
V Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS to řekl politolog Lukáš Valeš. Krokem by prý politici udělali z Okamury mučedníka. Policie předsedu SPD podezřívá ze spáchání trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob, a to kvůli plakátové kampani z loňského léta. Ta byla podle Valeše za hranou morálních pravidel.
„Jestli chtějí poslanci Parlamentu České republiky zadarmo udělat velkolepou kampaň hnutí SPD a z Tomia Okamury udělat mučedníka, tak nechť ho vydají policii. Výsledkem bude, že SPD výrazně zvýší svoje zisky v nadcházejících parlamentních volbách,“ sdělil Valeš.
Podobný názor sdílí také politolog Jan Kubáček, podle kterého žádost policie o Okamurovo vydání politika posílí. „Bude to brát jako politický proces a využije ke zviditelnění,“ řekl Kubáček pro CNN Prima NEWS.
Kolář ostře ke kampani: Lidi nezajímá, jestli je Andrej blb a Markéta husa. Zajímá je peněženka
Podle Valeše se velmi obtížně hledá trestněprávní definice, kdy je ještě možné hovořit o svobodě slova a kdy už ne. „Svoboda slova ale požívá větší právní ochrany Ústavy a zejména Listiny práv a svobod. Tím spíš to platí u politika,“ řekl politolog.
Kampaň SPD podle něj byla za hranou všech etických a morálních pravidel, podání trestního oznámení na Okamuru však podle něj zase jiní politici využili ke zviditelnění. Jednou z osob, která v létě podala trestní oznámení, byl pražský zastupitel Jiří Pospíšil (TOP 09). Rozhodnutí policie nyní komentoval následovně: „Co z toho plyne? Že má smysl proti těmto lidem a jejich praktikám bojovat. Jedině tak se nenávist vůči rase či etniku nestane normou.“
Podle Okamury je policejní žádost o jeho vydání účelová. „Aby mě umlčeli, státní zástupce účelově nařídil obvinění, přestože podle interních informací policie původně neměla zájem to řešit. To je ukázka, jak daleko jsou lokajové sorosovských globalistických elit ochotni zajít, aby ochránili své lži a svůj systém. SPD se ale nikdy nevzdá,“ napsal Okamura na svůj profil na Facebooku.
X X X
POLITIK OKAMURA U VÝSLECHU
Už jsem byl dvakrát na výslechu. Snaží se mě umlčet, říká Okamura k žádosti policie o jeho vydání
Kriminalisté požádali Poslaneckou sněmovnu o vydání předsedy SPD Tomia Okamury. Podezřívají ho ze spáchání trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod v souvislosti s loňskou billboardovou kampaní. Kriminalisté poslali žádost do dolní komory v úterý ráno. Okamura o ní podle svých slov ví. Stíhání ale označuje za snahu o své umlčení ze strany vládní koalice, řekl na tiskové konferenci.
Předvolební plakáty SPD vyvolaly vlnu kritiky, organizace Romea kvůli kampani dokonce podala na SPD trestní oznámení.
Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně uvedl za důvod žádosti o jeho vydání trestní oznámení politika TOP 09 Jiřího Pospíšila. „Vláda se snaží kriminalizovat opozici za názory. Tento pokus mě umlčet je útokem na svobodu slova. Chtějí mě stíhat za plakát, kterým jsme si z jejich lží a pokrytectví udělali srandu,“ řekl na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.
„Samozřejmě mě neumlčí, nikdy neuhnu a budu bojovat za bezpečnou Českou republiku, protože tady nechci žádné nelegální africké a islámské migranty,“ pokračoval s tím, že ohledně plakátu udělalo jeho hnutí tu chybu, že na nich nevyobrazilo také „zahaleného muslima“. Podzimní kampaň SPD označil Okamura za „alegorii na dění v Česku a nezodpovědná rozhodnutí Fialovy vlády“.
Okamura zároveň uvedl, že už dvakrát byl v souvislosti s tímto případem na policejním výslechu, kde se ho policie na podzimní kampaň ptala. Odmítl, že by plakáty ale byly rasistické. „Ten plakát nemá s rasimem vůbec nic společného Já v tom rasismus nevidím,“ řekl.
‚Vydání podpořím‘
Pro vydání Okamury se už vyslovil vicepremér a lidovecký poslanec Marian Jurečka, podle kterého byla kampaň za hranou, nevhodná a rasistická.„Něco takového do kampaně a politického souboje fakt nepatří. Jsme v demokratické, vyspělé zemi, kde mají být nějaká zákonně elementární práva lidskosti, humanismu. To, co předvedl Tomio Okamura a SPD ještě i svou obhajobou, bylo naprosto za hranou,“ řekl novinářům Jurečka.
Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) je rasismus jednou z nejodpornějších věcí, jak může jeden člověk přistupovat k druhému. „Jistě už se tento politik chystá plamenné projevy na téma cenzura a totalita, jenže nenávist není program a vyvracení lží není cenzura,“ řekl s tím, že očekává, že sám Okamura bude pro své vydání hlasovat a nebude se skrývat za poslaneckou imunitu. „Já jeho vydání podpořím zcela jistě,“ dodal.
Pirátská poslankyně Olga Richterová na síti X napsala, že pro vydání budou hlasovat i Piráti. „Osobně si myslím, že kampaň pana Okamury je daleko za hranou. Nicméně ani já, ani Sněmovna nemá být soudcem a rozhodovat o konání trestného činu ve věci. A právě proto má o této věci spravedlivě rozhodnout soud,“ vysvětlila.
‚Probereme to na klubu‘
Předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová řekla, že osobně se k vydání nekloní. Kampaň, kvůli které policie Okamuru podezírá z trestného činu podněcování k nenávisti, se jí nelíbila a přišla jí přehnaná. Nemyslí si ale, že by za to měl být politik stíhán. Napsala, že věc budou muset politici ANO probrat na klubu.
Kauzu Schillerová přirovnala k tomu, když vládní koalice zveřejnila obrázek politiků ANO s ruskými vlajkami na tvářích. „Tady se dával Andrej Babiš na billboard s Putinem, během války na Ukrajině se politikům hnutí ANO malovaly na tváře ruské vlajky, to mně osobně přijde za hranou úplně stejně,“ popsala, proč by politik za podobu kampaně stíhán být neměl.
Připomněla loňskou kampaň před eurovolbami, kdy koalice Spolu na web umístila obrázek s heslem, v němž bylo místo Česka zmíněno Rusko, předseda hnutí Babiš a jednička kandidátky Klára Dostálová měli na tvářích také místo české vlajky ruskou. Schillerová tehdy hovořila o hybridním útoku. Kampaň kritizoval i prezident Petr Pavel.
Podzimní kampaň
Podle Martina Churavého, mluvčího předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09), vedení dolní komory zatím žádost o vydání poslance Tomia Okamury (SPD) neobdrželo.
Policisté zaslali podle jejich pražského mluvčího Jana Daňka žádost o vydání Okamury do Sněmovny v úterý ráno. „V souvislosti s případem billboardové kampaně SPD z léta, který řešíme pro podezření ze spáchání trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod, požádali kriminalisté z odboru extremismu a terorismu pražské policie o vydání poslance Tomia Okamury k trestnímu stíhání,“ popsal Radiožurnálu a webu iROZHLAS.cz Daněk.
Podle šéfa žalobců z Prahy 1 Jana Lelka policisté v případu zatím nikoho nestíhají, pouze celou věc prověřují. „Policejní orgán ale zjevně dospěl k závěru, že jsou dány podmínky pro zahájení trestního stíhání, proto učinil tuto žádost,“ doplnil žalobce pro server Novinky.cz.
Billboardy s kontroverzními motivy umístila SPD na Václavském náměstí počátkem loňského září před krajskými volbami. Na jednom z plakátů byl muž tmavé pleti se zkrvaveným nožem a v zakrvácené košili společně s textem: „Nedostatky ve zdravotnictví nevyřeší ‚chirurgové‘ z dovozu.“
Kritici reklamu označili za rasistickou, podle nich jen zbytečně strašila veřejnost. Umístění billboardu rozporoval pražský magistrát, strana podle něj požádala pouze o zábor veřejného prostranství pro techniku nutnou k natáčení předvolebního spotu a úřady neměly bližší informace o obsahu natáčení či konkrétní politické straně. SPD se bránilo, že postupovalo zcela transparentně a na natáčení klipu získalo řádné povolení od magistrátu i Prahy 1.
Součástí předvolební kampaně SPD bylo několik verzí billboardů – kromě migranta černé pleti s nožem v ruce vzbudil kritiku i plakát s romskými chlapci, kteří kouří cigarety. Organizace Romea, středočeský krajský koordinátor pro menšiny Cyril Koky a další podali kvůli tomuto plakátu trestní oznámení na hnutí SPD, Okamuru, strany Trikolora a PRO a jejich marketéry.
X X X
Další skandál Volkswagenu. Unikla data 800 tisíc elektroaut od VW i Škody
Automobilky shromažďují informace o majitelích jimi vyrobených aut, a mnohdy to bohužel dělají bez potřebného zabezpečení. V plné nahotě to opět ukázal čerstvý případ koncernu Volkswagen, kdy jeho softwarová divize Cariad uložila data od 800 000 elektromobilů značek VW, Audi, Seat a Škoda na volně přístupný cloudový server Amazonu.
Po výstražných stávkách proti propouštění v německých závodech Volkswagenu čelil koncern v závěru roku dalším problémům. Německý magazín Der Spiegel informoval o vážném narušení bezpečnosti ve společnosti Cariad, softwarové divize koncernu Volkswagen. Tato chyba způsobila odhalení citlivých dat o 800 000 elektromobilů, které využívaly online služby spojené s nabíjením. Koncern Volkswagen přitom prý celkově obhospodařuje 14 milionů vozidel připojených přes internetové aplikace.
Tuto zranitelnost jako první objevil Chaos Computer Club (CCC), největší organizace etických hackerů v Evropě, a to na základě informací od whistleblowera. Klub zjistil problém 26. listopadu a bezprostředně informoval Volkswagen. Německé úřady pak daly wolsburské automobilce 30 dní na vyřešení problému, než bude vše oznámeno veřejnosti.
Terabajty informací o zákaznících bez ochrany
O co šlo? Cariad údajně nechal citlivá data od elektrických modelů volně online dostupná v nezabezpečené (údajně špatně nakonfigurované) složce cloudového úložiště Amazonu, která byla několik měsíců přístupná online. Terabajty informací o zákaznících zůstaly nechráněné, což umožnilo komukoli s malými technickými znalostmi sledovat pohyb řidičů nebo shromažďovat osobní údaje.
Protože jednotlivá data vozidla byla pseudonymizována pro účely ochrany soukromí, museli etičtí hackeři kombinovat různé datové sady, aby přiřadili podrobnosti ke konkrétnímu uživateli. Členové organizace CCC měli přístup pouze k údajům shromážděným z vozidel, k samotným autům ale již nikoliv.
Bezpečnostní chyba postihla vozy značek Volkswagen, Audi, Seat a Škoda. Není jasné, zda byly postiženy také modely značky Cupra, Porsche a další dceřiné společnosti skupiny VW Group. V případě Cupry se to ale vzhledem k propojení se Seatem zdá pravděpodobné.
Nejzávažnější na úniku bylo, že obsahoval kontaktní údaje a přesná místa, kde auta parkovala. Naštěstí neexistuje žádný důkaz, že by byly informace zneužity a Volkswagen tvrdí, že již chybu opravil. Naštěstí nebyla při úniku prozrazena ani hesla, ani informace o kreditních kartách jejich majitelů. K datům se prý dostal pouze Chaos Computer Club. Již samotná možnost přístupu nepovolaných osob k citlivým datům je ale přesto varující.
Poloha s přesností na deset centimetrů
Únik rovněž odhalil, že více než 450 000 aut bylo možné sledovat s velkou přesností. V případě modelů VW a Seat byla tato geodata s přesností na deset centimetrů, u vozů Audi a Škoda pak jen na deset kilometrů. Mezi postiženými vozy bylo i 35 policejních elektromobilů z Hamburku, vozidla politiků, ale i ta používaná zpravodajskými službami. Informace odhalily pravidelné zastávky u sídla německé zpravodajské služby BND nebo na americké letecké základně Ramstein.
Společnost Cariad reagovala během několika hodin a poděkovala CCC za jeho práci. Mluvčí CCC Linus Neumann poté ocenil softwarovou firmu VW: „Technický tým Cariad reagoval rychle, důkladně a zodpovědně.“
Většina z 800 000 postižených aut se nacházela v Německu (300 000), a další pocházeli z Norska (80 000), Švédska (68 000), Velké Británie (63 000), Nizozemska (61 000), Francie (53 000), Belgie (68 000), Dánska (35 000), Švýcarska (11 000) a také Rakouska. O České republice se žádná ze zpráv v tisku nezmiňuje a zástupci tuzemské značky se k podobným věcem nevyjadřují.
„Značky koncernu Volkswagen shromažďují, ukládají, předávají a používají osobní údaje výhradně v rámci právních předpisů a existujícího smluvního vztahu, oprávněných zájmů nebo výslovného souhlasu zákazníka,“ říkají zástupci společnosti Cariad.
Data shromážděná z vozidel jí prý pomáhají „poskytovat, vyvíjet a zlepšovat digitální funkce“ pro její zákazníky a také vytvářet další výhody. „Bez těchto dat by nebylo možné poskytovat, optimalizovat nebo rozšiřovat chytré, digitální a personalizované funkce“, tvrdí Cariad. To je jistě pravda, ale podobné kauzy rozhodně nepřispívají k důvěře k připojeným vozidlům.
Auta sbírají přesná geolokační data
Německý magazín Der Spiegel v návaznosti na zjištění úniku dat od Cariadu sestavil tým IT expertů a novinářů, kteří pomocí volně dostupného softwaru našli podrobnosti o poloze shromážděné z koncernových aut dvou německých politiků, Nadji Weippertové a člena Bundestagu Markuse Grübela. Zjistili, kdy Grübelovo auto parkovalo před domovem důchodců, kde bydlí jeho otec, ale z údajů o jeho autě zjistili i podrobnosti z jeho dovolené.
Nadja Weippertová, starostka města Tostedt v Dolním Sasku, sama při využívání aplikace, kterou si musela stáhnout, aby mohla používat vzdálenou funkci svého Volkswagenu ID.3, zjistila, že sbírá přesná geolokační data pokaždé, když se auto vypne, a vytváří podrobný pohybový profil jejích každodenních aktivit.
Problém s nedostatečně zabezpečenými daty ale nemají jen automobilky. Občas i nějaká instituce oznámí, že ji unikla data. Loni byli v nejistotě například uživatelé tuzemské aplikace eDoklady, jejíž součástí je elektronická verze občanky. Osobní data uživatelů se totiž dostala na zahraniční server. Šlo o chybu dodavatele, kdy se s technickými daty, která pomáhala odstraňovat chyby v aplikaci, odesílala neplánovaně i další. Naštěstí se údajně jednalo o anonymizovaná data.
Je se třeba smířit, že v dnešní elektronické době již neexistuje soukromí. Ostatně telefonní operátor má přehled o tom, kde se pohybujete, a na sociální sítě navíc lidé dobrovolně umisťují i ty nejintimnější údaje ze svého soukromí, včetně informací, kde zrovna jsou či, kdy jedou na dovolenou.
X X X
ZELENÍ NĚMECKA MĚNÍ BARVY
Němečtí Zelení? Včera rudí, dnes hnědí
Dnes již fakticky bývalý ministr hospodářství a vicekancléř ve vládě Olafa Scholze a aktuálně kandidát Zelených na kancléře v předčasných volbách Robert Habeck se vyjádřil, že Německo by mělo na obranu vydávat téměř dvojnásobek toho, co v současnosti, tedy 3,5 procenta HDP. Uvedl to v rozhovoru pro nejnovější vydání týdeníku Der Spiegel.
„Výpočty odborníků ukazují, že v příštích letech jsou nutné výdaje ve výši přibližně 3,5 %. HDP. Sdílím tento názor. Musíme utratit téměř dvakrát tolik na obranu, aby se Putin neodvážil na nás zaútočit,“ řekl. Habeck poukázal na to, že v současnosti jsou německé vojenské výdaje poprvé od sjednocení země na 2 procentech HDP, což bylo možné díky speciálnímu fondu ve výši 100 miliard EUR.
Uvedené prostředky mají být využity do roku 2027. Po tomto datu nebudou podle lídra Zelených žádné prostředky na úhradu výdajů německé armády. Pro získání nových prostředků pro Bundeswehr by podle jeho názoru měla být reformována zásada obsažená v ústavě zakazující zvyšování rozpočtového deficitu.
Habeck se také vyslovil pro financování zbrojních projektů ze strany EU. Dodal, že Německo by se mělo připojit ke společně financovaným projektům.
Vyjádření Roberta Habecka a také politika „zelené“ ministryně zahraničí Annalene Baerbockové jsou potvrzením velkého přerodu strany Zelených od jejích počátků do současnosti. Od významné síly německého občanského hnutí za mír až po dnešní politiku této strany zapojení do sil globální války. Pod zelenou slupkou melounu již není rudá, jak se tehdy říkalo, ale spíše hnědá a služba zbrojnímu průmyslu. Zelené ideály počátků se staly jen kariéristickou zástěrou.
X X X
EKONOM KOVANDA: LIDÉ MOHOU NA ENERGIÍCH 10 TISÍC
Kovanda: Lidé mohou ušetřit letos na energiích i 10 tisíc. Je to ale jen ticho před bouří
Začínající rok 2025 by měl být pro spotřebitele příznivější než roky uplynulé, řekl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS ekonom Lukáš Kovanda. Podle něj letos zlevní energie, v případě potravin se dají očekávat typické sezónní cenové výkyvy, například na Velikonoce. Ekonom však varoval před možnou tikající bombou, která by českou ekonomiku mohla přijít draho.
Dobrou zprávou pro spotřebitele by měl být letos růst reálných mezd, předpovídá hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. „Je ale nutno říci, že nyní jsou reálné mzdy stále pod úrovní roku 2019, před šesti lety byly mzdy vyšší než nyní, a ta úroveň by se měla dorovnat až letos. Česko zaznamenalo nejhlubší propad reálných mezd ze všech zemí, což stále vede ke skepsi spotřebitele. Spotřebitelská nálada proto není nijak slavná,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.
ČTĚTE TAKÉ: Čeká nás rok finanční stability, ekonomika poroste, řekl Michl. Mluvil i o propouštění
Českou ekonomiku však i v roce 2025 čeká složité období, přestože bychom už měli být z nejhoršího venku. „Tento rok bude lepší než kritické roky 2022 a 2023,“ řekl. „V minulých letech vzrostl o 100 tisíc počet lidí, kteří zažívají vážný rozvrat životní úrovně. Rozhodně to není tak, že se máme dobře, akorát o tom nevíme, jak říkají politici,“ dodal Kovanda. Podle něj však jedním z pozitiv ekonomického vývoje začínajícího roku mohou být mimo jiné ustálené ceny pohonných hmot. „Ty jsou jedny z nejlevnějších v historii ČR,“ přiblížil ekonom.
Optimistické jsou podle Kovandy také vyhlídky na ceny energií, které jsou v České republice dlouhodobě jedny z nejdražších v Evropě. „Ten obrázek je příznivý, protože se dočkáme zlevnění na burze – jak plynu, tak elektřiny, ale bude to také kvůli vývoji regulované složky. Očekáváme, že běžně domácnost ušetří na energiích od tisíce do deseti tisíc korun, někdy i více,“ oznámil dobré zprávy ekonom. Vzápětí však nadšení mírnil.
„Zhoršení očekáváme v příštím roce, kvůli vývoji cen plynu i elektřiny na burze, projeví se také ta vyšší regulovaná složka, která byla nyní odsunuta – energetický regulační úřad zřejmě kvůli sněmovním volbám nechtěl voliče naštvat vysokým zdražením. Takže v příštích letech se musíme připravit na další výrazné zdražení, letos to bude jen ticho před bouří,“ dodal.
Kovanda upozornil také na možná rizika spojená s vysokou závislostí Česka na německé ekonomice, na niž bychom mohli v budoucnu doplatit – hojně diskutovaný je v posledních měsících negativní vývoj na poli německého automobilového průmyslu. „Je to výzva české ekonomiky a klíčový problém nejen pro tento rok, ale i pro ty další,“ řekl ekonom a přišel s varováním. „Můžeme být svědky toho, že nám zkolabuje 60 procent našeho průmyslu, jako se to předpokládá u průmyslu německého. To by znamenalo ztráty desítek, ne-li stovek tisíc pracovních míst v české ekonomice. To však nenastane letos, ale spíš mezi lety 2026 a 2030,“ dodal.
X X X
MÍSTO NSZ STŘÍŽE BRADÁČOVÁ?
NEBO ŽALOBCI NAVRHNOU NĚKOHO JINÉHO?
ZAČNE NSZ ČR PO STŘÍŽOVI STÍHAT FIALU, PEKAROVOU S NKÚ ZA UTRACENÉ MILIARDY UKRAJINĚ, PO CESTÁCH DO CIZINY?
ČR Z TOHO NEMÁ ŽÁDNÝ UŽITEK, ZNIČENÁ ZEMĚ, LIDÉ
Volba Bradáčové jako nástupkyně Stříže by byla logická, prošla s ním celou cestu, hodnotí Němeček
Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž se vzdal funkce, skončí 31. března. Důvody rezignace označil za ryze osobní a rodinné. Ministr Blažek navrhne vládě Střížova nástupce tak, aby mohl být ustaven k prvnímu dubnu. Stříž řídí Nejvyšší státní zastupitelství od července 2021. „Všechno se odehrálo velmi korektně. Osobní a rodinné důvody se asi těžko dají rozporovat,“ hodnotí pro Radiožurnál právník a publicista Tomáš Němeček.
X Jak se dá zhodnotit práce Igora Stříže jako nejvyššího státního zástupce? Bylo nějaké jeho rozhodnutí sporné nebo více kritizované?
Nevnímal jsem to tak. Zdálo se mi, že zůstal loajálním státním zástupcem, který je zvyklý na hierarchický systém takového zařazení do soustavy státního zastupitelství, který vykonává svoje povinnosti. Ostatně i ta jeho rezignace mi přijde v jeho stylu.
X Stříž po svém nástupu do funkce, kdy ho navrhla tehdejší ministryně Benešová, čelil kritice hlavně kvůli někdejšímu členství v KSČ a tomu, že před listopadem 1989 působil na vojenské prokuratuře. ODS a TOP 09 po nástupu do vlády mluvily o tom, že ho odvolají. To se ale nestalo. Proč, podle vás?
Nestalo se to právě z těch důvodů, které jsem naznačil. Mně se jevilo z celého jeho působení, že minulost vojenského prokurátora vedla i k určité disciplinovanosti. Nakonec vládě se to jevilo tak, že s Igorem Střížem může vycházet docela dobře.
X Vidíte vy za jeho odstoupením v tuhle chvíli nějaké politické tlaky? Mohlo by tam být něco takového?
Jsem čtenář novin jako všichni nebo čtenář médií a nemohu přehlédnout, že se o tom píše vlastně celé poslední čtvrtletí. Rezignace se ohlašovala už na vánoční nebo těsně ponovoroční období, a tak se i stalo. V této souvislosti můžu odkázat na zpravodajství třeba Info.cz nebo posledního Respektu.
Na druhou stranu oficiálně takové důvody řečné nebyly. Všechno se odehrálo velmi korektně. Osobní a rodinné důvody se asi těžko dají rozporovat. Ministr mu na závěr poděkoval čili všechno probíhá takřka tak, jak bylo ve scénářích předvídáno. Tedy že to bude z obou stran bezproblémové. Takže ano, neoficiálně jsem nemohl přehlédnout, že se předpovědi přesně takového konce objevovaly.
Politicky důležitý post
X Server Neovlivni.cz nabízí ještě jedno vysvětlení, a to že Igor Stříž rezignoval dokonce po dohodě s ministrem Blažkem proto, aby umožnil Fialově vládě obsadit mocný post v justici svým kandidátem tak, aby vydržel i během vládnutí kabinetu, který vznikne po letošních volbách. Pak se nabízí otázka, proč je tento post politicky tak důležitý?
Je to logická úvaha, která nijak nevylučuje, co jsem říkal předtím, co psali ostatní zpravodajové. Že to bylo nějakým koordinovaným způsobem, je myslím zjevné.
Proč je post důležitý? Právě proto, že je to vrcholek celé hierarchie. Nejvyšší státní zástupce má kromě personálních pravomocí i některá zvláštní oprávnění, kterými může zasahovat do věcí, které by byly například odloženy – čili má i přezkumnou pravomoc. Ale hlavně je vrcholem mocenské pyramidy státního zastupitelství.
X Za působení Igora Stříže byla přijata novela zákona o státním zastupitelství. Dá se říct, že se za jeho působení v podstatě posílila nezávislost této instituce ku prospěchu státu, spravedlnosti?
Řekl bych, že ano. Čistě z nějakého mocenského politického hlediska se asi nelze divit tomu, že vláda usiluje o to, aby takto významná pozice byla obsazena ještě za jejího mandátu.
Nehodnotím, jestli je to dobře nebo správně. Taky nevím, s jakým kandidátem chce ministr spravedlnosti přijít, ale jaksi ta politická logika v tom nepochybně je.
X Jak složité je teď po přijetí novely odvolat nejvyššího státního zástupce?
Rozhodně by již nebylo tak snadné, aby mohl být nejvyšší státní zástupce bez udání důvodu vyměněný.
X Pokud se mluví o možném nástupci, zmiňuje se pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Vzhledem k tomu, že nového nejvyššího státního zástupce navrhuje ministerstvo spravedlnosti a jmenuje ho vláda, jak je podle vás její povýšení pravděpodobné? A jsou tu i další jména, která přicházejí do úvahy?
Z mého pohledu je to asi tak, jako když se po Janu Pavlu II. stal novým papežem Josef Ratzinger, tedy Benedikt XVI. Je to zkrátka nepominutelný kandidát, který nějakým způsobem prošel tou soustavou se svým předchůdcem, byl jakousi osobou číslo dva a byť má samozřejmě i mnoho kritiků uvnitř té organizace, tak je nepominutelný.
Lenka Bradáčová se tedy v souvislosti s rezignací Igora Stříže zmiňuje takřka jedním dechem. Já si umím představit i řadu jiných kandidátů, zmíním třeba Adama Bašného, který je na soustavě Evropské prokuratury.
X Zmínil jste, že Lenka Bradáčová čelí určité kritice. Čeho se týká?
Přiznávám, že z těch publikovaných textů mi to úplně zjevné není. Z nějakých neoficiálních informací, které se ke mně dostávají jako k bývalému novináři nebo k člověku, který se zná z radou státních zástupců, tak jsem vyrozuměl, že jí vytýkají, že provádí nějaký mikromanagement při řízení, že údajně špatně snáší kritiku některých svých postupů, že se údajně kvůli tomu vzdálila s některými svými dávnými spolupracovníky, že dává přednost lidem, kteří jsou velmi loajální.
Taková zhruba kritika se ke mně neoficiálně dostává. Ale nevím, zdá se mi, že to může být i kritika, kterou lze vznést na leckteré šéfy. Prostě na vrcholu každé instituce fouká a nevyhnutelně přicházíte do konfliktu.
X X X
‚Nastavil systém pro přisluhovače Fideszu.‘ USA uvalily sankce na blízkého spolupracovníka Orbána
Spojené státy uvalily sankce na Antala Rogána, jednoho z nejbližších spojenců maďarského premiéra Viktora Orbána, kvůli jeho zapojení do korupce. Poslanec Rogán je šéfem Orbánovy kanceláře, zastává i další funkce.
O sankcích v úterý na svém webu informovalo americké ministerstvo financí, které uvedlo, že USA nebudou váhat pohnat k odpovědnosti osoby, jako je Rogán, „které využívají pravomocí svého úřadu k nezákonnému obohacování sebe a svých blízkých na úkor své země a svých spoluobčanů“.
Rogán, jehož roli v maďarské vládě americké ministerstvo označuje za klíčovou, podle Washingtonu za dobu své vládní činnosti nastavil „maďarský systém přidělování veřejných zakázek a zdrojů tak, aby je dostávali přisluhovači loajální jemu a politické straně Fidesz“. V jejím čele je dlouhá léta právě Orbán.
Americké ministerstvo poznamenalo, že korupce ve veřejném sektoru v Maďarsku se zhoršuje více než deset let, což vedlo i k tomu, že tato středoevropská země v roce 2023 skončila v žebříčku Transparency International (TI) na posledním místě ze všech států Evropské unie.
„Korupce podkopává vládní instituce země a omezuje její hospodářský rozvoj, neboť přináší krátkozraký zisk několika vyvoleným, zatímco připravuje budoucí generace o dlouhodobý prospěch,“ uvedl Bradley T. Smith, náměstek americké ministryně financí.
X X X
Expertka: Kancléř asi bude z pravicově populistické strany FPÖ. Mnoho variant Rakousko nemá
Příštím rakouským kancléřem může být předseda pravicových Svobodných Herbert Kickl. Sestavením vlády ho totiž pověřil prezident Alexander Van der Bellen po tom, co selhala koaliční vyjednávání lidovců, sociálních demokratů a liberálů. „V současnosti to vypadá, že do Hofburgu zamíří krajní pravice,“ komentuje v pořadu Českého rozhlasu Dvojka Jak to vidí… Zuzana Lizcová, vedoucí katedry německých a rakouských studií Univerzity Karlovy.
Rakouský prezident Alexander Van der Bellen nově pověřil sestavením rakouské vlády Herberta Kickla, předsedu pravicových Svobodných. Po třech měsících domlouvání lidovců, sociálních demokratů a liberálů totiž povolební jednání zkrachovala. Spolkový kancléř Rakouska Karl Nehammer ohlásil svou rezignaci.
Host: Zuzana Lizcová, vedoucí katedry německých a rakouských studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Moderuje: Zita Senková
„V současnosti to vypadá, že do Hofburgu zamíří krajní pravice,“ potvrzuje předběžné domněnky analytička Zuzana Lizcová.
Krach předchozích jednání ale podle ní nebyl předurčený. I když spolu jednaly tři velice rozdílné politické strany. „Ve finále měly strany pouze jednu jedinou spojující myšlenku: zabránit nástupu pravicových populistů do kancléřského úřadu.“
„Nedokázaly se shodnout na větších projektech. Třeba jak stanovit rakouský rozpočet, na plánované penzijní reformě, na podobě daní nebo na podpoře rakouského průmyslu.“
Rakouští populisté a lidovci
„Dalších variant vývoje už příliš mnoho nezbývá,“ upozorňuje Lizcová. „Tím, že se ty tři strany neshodly, zbývá většinová varianta. To znamená, že kancléř povstane ze strany, která vyhrála volby v září 2024, tedy pravicově populistické FPÖ.“
Juniorním partnerem by se podle výsledků voleb stali lidovci. „To je na rakouské poměry velmi nezvyklá konstelace. Protože lidová strana bývá v Rakousku nejsilnější,“ dodává.
Herbert Kickl, předseda FPÖ, který je nyní pověřen sestavením vlády, je podle expertky „velký individualista a zároveň asketa. Jeho předchůdci ve vedení strany byli známí tím, že byli velice společenští“.
„Dlouho byl ideologem. Psal projevy a vytvářel strategie. Až před třemi lety se mu podařilo převzít vedení strany. Od té doby ji posouvá stále radikálnějším směrem.“
Politická situace v Německu
„Situace v Německu je oproti Rakousku přece jenom odlišná,“ přemýšlí expertka. „Rakouští Svobodní jsou na politické scéně už velice dlouho a účastnili se spolkových vlád. Rakousko je na ně zvyklé, Německo ne.“
Německé politické strany naopak s krajně pravicovou stranou AfD odmítají spolupracovat. „Víme jistě, že AfD sleduje německá kontrarozvědka s podezřením z pravicového extremismu. Existují i četná napojení členů strany na extremistickou scénu.“
Analytička zároveň upozorňuje, že je Alternativa pro Německo dlouhodobě proruskou stranou. „Ve svých programových dokumentech sice strana odsuzuje ruskou agresi vůči Ukrajině, ale zároveň se staví za zrušení sankcí a za zrušení podpory Ukrajině.“
X X X
STÍHÁNÍ TENISTŮ ČR NEKONČÍ?
ZRUŠIT TAKÉ AGENTURU SPORTU, ZBYTEČNĚ VYHOZENÉ MILIARDY
VŠUDE NA SPORT MINISTERSTVO, V ČR ŘÍDIT SPORTOVCE DUKLA
Dotační úřad posílá na svaz další kontrolu, první skončila sankcí 30 milionů
Národní sportovní agentura (NSA) posílá další kontrolu na Český tenisový svaz. Souvisí s kauzou údajných dotačních podvodů, ze kterých policie loni obvinila skupinu lidí včetně bývalého prezidenta svazu Iva Kaderky. Agentura už dříve prověřovala, jak svaz naložil s dotacemi, které od státu dostal v roce 2021. Odhalila porušení pravidel a nařídila, aby svaz vrátil skoro 30 milionů korun.
„Český tenisový svaz obdržel před koncem roku do datové schránky oznámení od Národní sportovní agentury (NSA) o zahájení kontroly využití dotací za roky 2022 a 2023 s tím, že zahájení kontroly je 14. ledna,“ řekl předseda tenisového svazu Jakub Kotrba. Mluvčí NSA Alena Panovská kontrolu potvrdila s tím, že podrobnosti zatím sdělit nemůže.
Podle informací Radiožurnálu poslali kontroloři NSA svazu i žádost o dokumenty, které budou chtít prověřit, a seznam akcí, na které se chtějí zaměřit. Žádají například výpisy bankovních účtů, doklady o přijetí dotací a jejich zaúčtování nebo kopie účetních dokladů, které dokazují, za co svaz utrácel veřejné peníze.
Kontroloři se zajímají o platby za služby při pořádání celkem 31 tenisových turnajů v roce 2022 a 2023. A také o financování videopřenosů ze zápasů, které obvykle zajišťovala firma Vistasport. Z poloviny ji vlastní Vojtěch Flégl, jedna z hlavních postav dotační kauzy, někdejší blízký spolupracovník Iva Kaderky a bývalý předseda dozorčí rady svazu.
Fiktivní služby na turnajích
Podezřelé využívání státních dotací v tenisového svazu odhalil investigativní tým Radiožurnálu v květnu 2023. Detailně zmapoval, za co svaz utratil dotaci přes 140 milionů korun na podporu tenisu za rok 2021. Zjistil, že téměř třetinu všech peněz – přes 40 milionů – získal spolek Orel Jednota Praha Balkán, který ovládal již zmíněný Vojtěch Flégl.
Peníze měly jít na pořádání tenisových turnajů, Radiožurnál ale zjistil, že část peněz za jednotlivé služby na turnajích končily na účtech firem, které vlastní právě Flégl nebo jeho manželka. A že tyto firmy inkasovaly státní miliony i za služby, které na turnajích ve skutečnosti vůbec neodvedly. Například za dopravu, lékařskou péči nebo fyzioterapeutické služby.
Ke stejnému závěru došli i detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) a loni v únoru provedli razii v sídle svazu i na dalších místech v Česku. Zatkli Kaderku a Flégla, obvinili je z dotačního podvodu a soud je poslal do vazby, kde byli oba skoro tři měsíce. Spolu s nimi NCOZ obvinila i ekonomickou ředitelku svazu Hanu Baierovou, sekretáře Jakuba Fastra a bývalého tenistu, trenéra a podnikatele Daniela Vacka.
Později policie obvinila i Fléglovu manželku, její dvě firmy a Fléglův spolek. Celkem policie stíhá už šest lidí a osm firem a škodu vyčíslila na zhruba 52 milionů korun.
Flégl v dozorčí radě skončil. Na funkci prezidenta svazu rezignoval i Kaderka a valná hromada loni v červnu zvolila nové vedení v čele s předsedou svazu Jakubem Kotrbou.
Trest za machinace
Nešlo ale jen o podezřelé platby při pořádání turnajů. Radiožurnál v listopadu 2022 upozornil Národní sportovní agenturu (NSA) na další pochybnosti v souvislosti s tím, jak svaz využíval státní peníze za rok 2021.
Mimořádná kontrola pak odhalila, že svaz utrácel za turnaje i dotaci, která byla určená výhradně na potřeby tenisové reprezentace. A také že svaz vyplácel veřejné peníze Fléglovu spolku na základě smlouvy, která byla v roce 2021 dávno neplatná, a navíc ji uzavřel bez soutěže. NSA rozhodla, aby svaz vrátil z dotace za rok 2021 celkem 29,7 milionu korun. Svaz ale tolik neměl a případ převzal finanční úřad, který ale o výsledku zatím definitivně nerozhodl.
Radiožurnál už loni poukazoval i na to, že machinace s dotacemi neprobíhaly ve svazu jen v roce 2021, ale i v dalších letech. Rada NSA pak oznámila, že kontroloři prověří i roky 2022 a 2023 a právě tato revize začne v polovině ledna. Kdy bude hotová a jak dopadne, zatím není jasné. Současné vedení tenisového svazu ale očekává, že výsledkem mohou podobné sankce jako za rok 2021.
„Počítáme s tím, že to tak může skončit. Očekáváme, že nám NSA doměří to, co za rok 2021, takže se může stát, že nám vyměří dalších dvakrát třicet milionů,“ řekl Kotrba. „Bude ale záležet na tom, jak rozhodne finanční úřad o roku 2021,“ dodal.
X X X
Přes 700 zaměstnanců McDonald’s v Británii žaluje firmu. Viní ji z diskriminace, obtěžování i homofobie
Přes 700 zaměstnanců amerického fastfoodového řetězce McDonald’s v Británii se přidalo k žalobě podané na společnost kvůli obtěžování. Napsal to server britského deníku The Guardian. Své nadřízené viní mimo jiné z diskriminace, homofobie či sexuálního obtěžování. Žaloba se týká stovek restaurací. Skandál odhalila před více než rokem stanice BBC. Za tu dobu McDonald’s propustil 29 lidí, napsala s odkazem na vyjádření šéfa firmy před poslanci.
Stovky současných i bývalých začínajících zaměstnanců restaurace s rychlým občerstvením, z nichž některým je teprve 19 let, se obrátily na advokátní kancelář Leigh Day, aby jednala jejich jménem. Žaloba se týká více než 450 poboček řetězce.
„Mám pocit, jako bych o tom s manažery nesměl mluvit,“ řekl Guardianu jeden devatenáctiletý zaměstnanec McDonald’s, který vyhledal pomoc právníků. „Můj šéf mi řekl, že pokud se s tím neumím srovnat, měl bych odejít. To, co jsem ale slyšel, by neměl slyšet nikdo. Řekli mi, že jsem teplouš. To mi bylo velmi nepříjemné – nesnáším pracovat tady,“ dodal.
Další, nyní již bývalý zaměstnanec restaurace v regionu Midlands v centrální Anglii, se svěřil BBC, že ho kolegové šikanovali kvůli poruchám učení a vadě oka. Také byl podle BBC svědkem rasistického chování manažerů restaurace k ostatním zaměstnancům, které se pokusili také osahávat.
Případy obtěžování zahrnují podle advokátní kanceláře Leigh Day třeba i nevhodné otázky týkající se sexu včetně počtu sexuálních partnerů a vykořisťování mladých zaměstnankyň, píše The Guardian.
Případy zneužívání
První stížnosti na nevhodné chování v McDonald’s se objevily před více než rokem, kdy začala případy zkoumat BBC. Ta v úterý napsala, že pracovníci řetězce v Británii stále čelí sexuálnímu zneužívání a obtěžování navzdory slibu společnosti situaci řešit.
„Opakovaně jsme žádali BBC o poskytnutí podrobností k těmto hluboce znepokojujícím případům, abychom byli schopni věc plně prošetřit, ale neobdrželi jsme je. Jak usuzujeme, většina případů se stala před více než 12 měsíci,“ citoval The Guardian prohlášení McDonald’s.
„Jakýkoliv případ nevhodného chování a obtěžování je nepřijatelný a bude rychle a pečlivě prošetřen,“ řekl mluvčí společnosti. Firma podle něj například představila on-line kanál věnovaný whistleblowingu s názvem Red flags (v překladu varovné signály), kde se mohou zaměstnanci svěřit se svými stížnostmi, a také oddělení pro vyšetřování „určené k odstranění jakéhokoliv chování, které neplní vysoké standardy, jež McDonald’s od všech zaměstnanců vyžaduje“.
Šéf společnosti v Británii Alistair Macrow v úterý při slyšení před členy parlamentu uvedl, že kvůli sexuálnímu obtěžování firma za poslední rok propustila 29 lidí, píše BBC. V reakci na úterní zprávu BBC řekl, že případy v ní zveřejněné jsou odporné, nepřijatelné a že v McDonald’s pro ně není místo.
McDonald’s je ve Spojeném království jedním z největších zaměstnavatelů v soukromém sektoru. Ve více než 1400 restauracích pro firmu pracuje zhruba 168 000 lidí, píše The Guardian. Loni v září se ukázalo, že v jedné z britských poboček McDonald’s pracovalo jako moderní otroci několik Čechů.
X X X