Rusko od úterý pořádá třídenní summit států skupiny BRICS. Do Kazaně se tak sjeli zástupci Číny, Indie nebo Brazílie. Podle CNN to ukazuje, že i když se Západ snažil Putina odříznout po invazi na Ukrajinu od zbytku světa, teď se naopak Rusko snaží odstřihnout Západ. Když ruská armáda na rozkaz Vladimira Putina podnikla v roce 2022 plošnou invazi na Ukrajinu, Moskva čelila silné mezinárodní kritice. Západ okamžitě uvalil na Rusko sankce a snažil se ho ekonomicky i politicky odříznout od zbytku světa.
To se ale nepodařilo. Už mnoho analýz prokázalo, že se Rusku efektivně daří skrze své partnery obcházet západní sankce a že tak má Moskva nadále přístup k západním produktům, které najdou často uplatnění i ve válce.
Čím dál více se ale ukazuje, že Západu nevyšla ani snaha Rusko odříznout po politické stránce. Na začátku invaze se možná zdálo, že Moskvu každý zatratil. Teď je zřejmé, že Rusko nadále podporuje okruh blízkých partnerů a že navíc existují další země, které chtějí být ruskému tygru na blízku.
Dokazuje to i letošní mítink skupiny BRICS, který od úterý hostí ruská Kazaň. BRICS je primárně ekonomické uskupení států, partneři prostřednictvím této platformy ale řeší i politická témata. Ještě v letošním roce šlo o formaci pouze pěti zemí – Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jihoafrické republiky. K letošku se ale skupina rozšířila o další čtyři členy, Egypt, Etiopii, Írán a Spojené arabské emiráty.
Tím už vzniká slušný arzenál regionálně více či méně vlivných států, které se od Ruska nechtějí distancovat, ale naopak s ním hodlají úzce spolupracovat.
Putin chce Západ rozdrolit
„Setkání skupiny BRICS a dalších zemí, které se uskuteční tento týden, bude zdaleka největším mezinárodním setkáním, které ruský prezident hostil od začátku války v únoru 2022, a upozorňuje na rostoucí sbližování zemí, které doufají, že dojde ke změně globální rovnováhy sil. A některý z nich – Moskva, Peking či Teherán – se přímo postaví Západu vedenému Spojenými státy,“ komentuje CNN.
Právě toto poselství bude Putin a čínský prezident podle CNN v nadcházejících dnech prezentovat, že je to Západ, kdo stojí ve světě v izolaci se svými sankcemi a aliancemi, zatímco „globální většina“ zemí podporuje jejich snahu zpochybnit americké globální vedení.
S tímto výkladem souhlasí i Alex Gabujev, ředitel Carnegie Russia Eurasia Center v Berlíně. Podle něj se snaží Rusko naopak vykreslit jako odpadlíka Západu.
„Tento summit BRICS je pro Putina skutečným dárkem. Vzkaz bude znít: jak můžete mluvit o globální izolaci Ruska, když všichni tito lídři přijíždějí do Kazaně,“ řekl.
Ruský zpravodaj Jiří Just pro CNN Prima NEWS popsal, co bude patřit mezi hlavní témata lídrů skupiny BRICS na probíhajícím summitu.
„Neformálně budou probírat válku na Ukrajině. Formálně se bude mluvit o těsnějších vzájemných vztazích, o společné měně a platebních systémech, agenda summitu BRICS bude velmi nabitá. Státy budou provádět společné schůzky, ale i ty bilaterální,“ uvedl Just.
Podle něj je pravděpodobné, že se bude skupina BRICS nadále rozpínat. Nejvíce se čeká na vstup Turecka, které už roky marně usiluje o členství v Evropské unii. Ankara je ale členem NATO.
X X X
Putin na summitu v Kazani vítal spojence. Chválil Indii, Módí naléhal na mír
Vztahy mezi Ruskem a Indií jsou strategickým partnerstvím. Ruský prezident Vladimir Putin to řekl indickému premiérovi Naréndrovi Módímu na okraj právě začínajícího třídenního summitu mezivládního uskupení BRICS v ruské Kazani. Módí vyzval k urychlenému návratu k míru na Ukrajině.
\„Rusko-indické vztahy představují zvláště privilegované strategické partnerství a nadále se aktivně rozvíjejí,“ řekl Putin v krátkém prohlášení, které odvysílala ruská televize.
Organizace BRICS je někdy pokládána za konkurenta skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7. Kromě Ruska a nejlidnatější země světa Indie sdružuje Čínu, Brazílii či Jihoafrickou republiku a od letoška další země, včetně Íránu či Spojených arabských emirátů.
Premiér Módí v úterý Putinovi řekl, že si přeje urychlený návrat míru na Ukrajinu a vyjádřil ochotu Dillí sehrát jakoukoli roli na podporu míru a stability. „Dnes jsme měli další příležitost o těchto tématech hovořit,“ uvedl.
„Ohledně konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou jsme v neustálém kontaktu,“ řekl indický premiér. „Věříme, že konflikty se mají řešit pouze mírovou cestou. Plně podporujeme úsilí o rychlé obnovení míru a stability,“ dodal Módí.
Lula kvůli zranění hlavy nepřijede
Summitu se neúčastní brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva, který zrušil cestu do Ruska poté, co si v sobotu doma při nehodě poranil hlavu.
Nemocnice v hlavním městě Brasília uvedla, že prezidentovi doporučila, aby se dočasně vyhnul dálkovým letům; jinak ale může vykonávat všechny své funkce jako obvykle, dodala nemocnice v prohlášení. Místo osobní účasti se prezident k summitu, který se koná 23. a 24. října v ruské Kazani, připojí prostřednictvím videospojení.
Nemocnice bez dalších podrobností uvedla, že prezident utrpěl tržnou ránu na zátylku, která vyžadovala pět stehů.
X X X
HROZBA USA Z PACIFIKU?
Amerika proti Číně vymyslela projekt Hellscape. V oceánu by rozpoutal dronové „peklo“
Spojené státy se domnívají, že největší bezpečnostní hrozba pro ně v současnosti leží v Pacifiku. V případě, že Čína zvolí cestu násilného připojení Tchaj-wanu, bude Washington stát před otázkou, jak mu reálně zamezit. Podle informací amerických tajných služeb by k tomu mohlo dojít snad již v roce 2027.
Vojenskou pomoc Tchaj-wanu komplikuje řada faktorů, v první řadě však značná vzdálenost od okolních amerických základen, neřkuli od americké pevniny. Ostrovní republika je od nejbližších opěrných bodů na Guamu a v japonském městě Jokosuka přes dva tisíce kilometrů daleko, do slunné Kalifornie je to dokonce 10 tisíc kilometrů. To odkazuje jakýkoli urychlený přísun posil do říše snů.
Připomeňme navíc, že americké základny v Pacifiku disponují jen omezenou výzbrojí a vybavením. Kupříkladu mezi červencem a zářím neměly USA kvůli kombinaci několika důvodů v oblasti jedinou letadlovou loď. Jakákoli vojenská odpověď tedy bude v první řadě motivována cílem zdržet prvotní čínský nápor a počkat, dokud nebudou moct dorazit zálohy.
Jak zkomplikovat čínské vylodění
To se samozřejmě snáze říká, nežli provádí, a i v amerických bezpečnostních kruzích probíhá čilá debata, jak toho nejlépe dosáhnout. Jako nejrealističtější se v současnosti jeví takzvaný plán Peklo (Hellscape), který prosazuje šéf amerických ozbrojených složek v Pacifiku admirál Samuel Paparo.
Jeho cílem je zahltit Tchajwanskou úžinu v případě invaze tisícovkami dronů, které budou mít za úkol komplikovat čínskou vyloďovací operaci a získat tak Američanům čas. Toto „peklo“ má sestávat z leteckých, vodních i podvodních dronů, jako jsou MQ-9 Reaper, Muskie M18 či Remus. Počítá se i s užitím prostředků, které jsou v režimu utajené, tedy pravděpodobně dosud ve fázi prototypu. Podle Papara Američané potřebují takto získat měsíc, než budou schopni své síly vystřídat a doplnit.
Tento plán se od dřívější americké strategie liší. Jejím cílem bylo zbrzdit a porazit čínskou vyloďovací operaci za použití jaderných ponorek. Ty měly díky své rychlosti a dlouhé výdrži pod vodou komplikovat čínský provoz v úžině a zamezit přísunu posil. Na tomto základě uspořádali Američané hned několik válečných simulací. V té nejznámější, kterou pořádalo začátkem roku 2023 Centrum pro strategické a mezinárodní studie (CSIS), se Spojeným státům podařilo zvítězit. V boji však přišly o tucet ponorek a zhruba dva tisíce námořníků.
Jak vypadá alternativa
Na nutnosti obrany Tchaj-wanu existuje vzácná shoda mezi republikány a demokraty – na rozdíl kupříkladu od války na Ukrajině. Teprve v poslední době začali otázku pomoci ostrovní republice zpochybňovat někteří analytikové blízcí Donaldu Trumpovi, jako je Elbridge Colby či Robert O’Brien.
Podle nich je vojenská konfrontace kvůli ostrovu jednou, nikoli však jedinou možností, jak zabránit čínské agresi v Pacifiku. Jako alternativu navrhují budování široké protičínské koalice v čele s Japonskem, Jižní Koreou, Austrálií, Indií a Filipínami. Tyto jejich výroky mají patrně primárně za účel přimět Tchaj-pej k větším výdajům do vlastní obrany. V současnosti dává tamní vedení na obranu 2,5 procenta HDP, což je výrazně víc než většina Evropy, avšak výrazně méně než Spojené státy s 3,4 procenta.
X X X
PAVEL NA HRADĚ JEDNAT, ODVOLAT FIALU, DEMISI, URČIT NOVOU VLÁDU
S CELÝM NÁRODEM NESPOKOJENÍ I SUDCI, POLICISTÉ, ŽALOBCI…
Rozhodnutí o platech soudců? Nedůstojné a zničující pro právní i politickou kulturu, říká Šuk
Rozhodnutí vlády o růstu platů vrcholných politiků, soudců a státních zástupců o 6,95 procenta v příštím roce je podle místopředsedy Nejvyššího soudu Petra Šuka „mimořádně nešťastné“. „Každý pozorovatel si musí klást otázku, zda stát, jehož vláda jde znovu a znovu vědomě proti nálezům Ústavního soudu, je ještě právním státem. Je to nedůstojné a zničující pro právní i politickou kulturu,“ řekl Šuk České justici s tím, že opakované řešení problému se zmrazováním platů soudců a politiků už je „fraška“. Krok vlády za neústavní označil i prezident Soudcovské unie Libor Vávra nebo předseda Nejvyššího správního soudu Karel Šimka.
Jak hodnotíte návrh vlády, podle kterého bude platová základna soudců v roce 2025 činit 2,822násobek průměrné mzdy v národním hospodářství za předminulý rok?
Lidem říkáme, že pravomocná soudní rozhodnutí je třeba respektovat, ale vláda je vesele porušuje jak na běžícím pásu. Potřetí za jedno funkční období. Návrh vlády ve skutečnosti znamená prakticky zmražení soudcovských platů, aniž by pro tento krok byly splněny podmínky nastavené Ústavním soudem. Počínaje kultivovaným věcným projednáním s reprezentací soudní moci a konče tím, že se stejně zachází s ostatními služebníky státu. Není totiž pravda, jak tvrdí vláda, že její návrh znamená růst platů soudců o 6,95 %. Bude li návrh přijat, platy soudců vzrostou o cca 0,6 %.
Další peníze, které byly zahrnuté v rozpočtu na původně navrhovaný vyšší růst platů, se podle představitelů vlády využijí na vyšší platy administrativních pracovníků v justici. Má to být až 700 milionů korun. Jak to jako hlavní vyjednavač o navýšení platů administrativy vnímáte?
Spojování tohoto kroku se zvýšením objemu peněz pro zaměstnance soudů tomu nasazuje korunu. Vláda se s námi nejprve dohodne na tom, že počínaje příštím rokem dorovná platy zaměstnanců soudů na úroveň průměrného rozpočtovaného platu (bez započtení ozbrojených složek a školství), pak tuto dohodu bez mrknutí oka poruší a teď pro změnu tvrdí, že ji může dodržet jen za cenu porušení ústavního pořádku. Eufemisticky řečeno, velmi smutné. K platům zaměstnanců mohu jen dodat, že nadále trváme na dodržení naší dohody.
X Proč znovu a znovu musíme řešit dorovnávání platů soudců, které politici neústavně zmrazují?
Protože čeští politici neumí jasně říci, že si svoje zákonem určené platy zaslouží. A neumí ani veřejnosti vysvětlit, že již tři čtvrtě roku ve skutečnosti přispívají do státního rozpočtu tím, že pobírají platy ve snížené výši. To ale nejde dělat do nekonečna, souhlasím s předsedou NSS Karlem Šimkou, že tento „race to the bottom“ musí skončit. Politika je náročné řemeslo a chceme li, aby zemi spravovali ti nejlepší, musíme je adekvátně zaplatit.
X Část veřejnosti ale volá po tom, aby se politikům platy nezvyšovaly. Jak by se tedy podle vás měla situace napravit a stabilizovat?
Já chci, aby premiér, ministři i zákonodárci měli solidní platy, které jim nahradí alespoň část příjmů, o něž přicházejí tím, že se pustili do správy věcí veřejných. A souhlasím s politiky v tom, že mezi jejich platy a platy soudců má být rozumná korelace. Ale cesta k nápravě současného stavu, který zavinili politici, ne soudci, nevede přes neústavní zásahy do soudcovských platů, nýbrž k navrácení do stavu, který tu byl předtím, než si politici začali v honbě za domnělou přízní části veřejnosti své platy snižovat. Politici volají, že chtějí automat a že si nechtějí o svých platech znovu a znovu rozhodovat. Ale ten přece mají, stačí do něj nesahat. Platy ústavních činitelů sledují vývoj průměrné mzdy ve státě. To je fér. Jen je třeba vnímat a vysvětlovat, že tak činí s dvouletým zpožděním. A chtějí-li politici ze svého přispívat státu, ať tak činí, nic jim v tom nebrání. Ať ale kvůli tomu nesahají do nastaveného systému. Eva Paseková, ceskajustice.cz
X X X
Ministerstvo zdravotnictví se s ambulantními specialisty nedohodlo, stávka platí
K dohodě s ambulantními specialisty ministerstvo zdravotnictví v pondělí nedospělo. Po jednání to řekli ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) a předseda Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko. Protest plánovaný na úterý a středu příštího týdne na rozdíl od odvolaného uzavření ordinací praktických lékařů zatím trvá.
„Stále platí to, že protest není cíl,“ řekl novinářům Jojko. Dál je podle něj o čem diskutovat. „Stále vidíme cestu k tomu, aby se nám mohlo podařit vyjednat podmínky, které by vedly k odvolání protestu,“ dodal předseda sdružení, které zastřešuje například ordinace kardiologů, neurologů, plicních lékařů, alergologů a dalších odborností.
S ministrem se Sdružení ambulantních specialistů znovu sejde ve čtvrtek, do té doby budou jednat i se zdravotními pojišťovnami.
Veřejné zdravotní pojištění bude mít příští rok k dispozici téměř 530 miliard, na ambulantní péči je vyhrazeno 43,9 miliardy korun, meziročně o 4,7 procenta víc. Definitivní podobu vyhlášky musí ministerstvo zdravotnictví publikovat do konce října.
Protestní uzavření ordinací na 29. a 30. října, kdy jsou podzimní prázdniny, oznámili minulý týden praktičtí lékaři pro dospělé a pro děti, ambulantní specialisté se k němu připojili. Po pondělním jednání ale praktičtí lékaři protest odvolali, MZd jim přislíbilo zvýšit meziroční navýšení z plánovaných 2,8 na 3,3 procenta.
X X X
TALIBÁN NA PRAŽSKÉM HRAĎE
Vznik Československa na Hradě oslaví i velvyslanec spojovaný s Tálibánem
Afghánský velvyslanec v Česku Shahzad Gul Aryobee obdržel z Hradu oficiální pozvánku na oslavy Dne vzniku Československa 28. října. Kancelář prezidenta Pavla ho pozvala i přes to, že prezidentův předchůdce Miloš Zeman tak nečinil. Podle afghánského exilového deníku je Aryobee v blízkém kontaktu s radikálním hnutím Tálibán. To velvyslanec dříve kategoricky odmítal, informaci však potvrzuje i známý arabista Petr Pelikán.
„Je protokolární zvyklostí zvát všechny vedoucí diplomatických misí. Jedinou výjimkou je z pochopitelných důvodů Rusko a Bělorusko. Pozvánky jsou jménem prezidenta republiky a první dámy,“ potvrdil redakci iDNES.cz pozvání velvyslance Afghánistánu mluvčí Kanceláře prezidenta Vojtěch Šeliga. Předchozí prezident Miloš Zeman s chotí afghánského velvyslance nezval.
Blízké kontakty Tálibánu s velvyslancem Aryobeem potvrzuje afghánský nezávislý tisk, především pak 8AM Media, také známý jako Hasht-e-Subh Daily. Jde o exilový, nezávislý server, který tvoří afghánští novináři a obhájci lidských práv, kteří ze země unikli po převzetí moci Tálibánem v roce 2021, nebo pro deník pracují pod rouškou anonymity.
Ve svém článku „Využívání diplomatických výsad: Obavy z korupce. Pět afghánských diplomatických misí spolupracuje s Tálibánem“ varují před pěticí diplomatů, kteří úzce spolupracují s Tálibánem.
Úzké vazby s režimem Tálibánu
„Čtyři afghánské ambasády a jeden konzulát v Evropě fungují pod dohledem ministerstva zahraničních věcí Tálibánu. Patří mezi ně ambasády v Nizozemsku, Španělsku, České republice a Bulharsku, a také konzulát v německém Mnichově. Tyto politické reprezentace udržují úzké vazby s Tálibánem a fungují pod kontrolou režimu,“ uvádí.
Představitelé Tálibánu se účastní slavnostního ceremoniálu k otevření plynovodu Turkmenistán-Afghánistán-Pákistán-Indie (TAPI) v Kábulu (11. září 2024)
Diplomatické zdroje deníku Hasht-e-Subh Daily naznačují, že někteří z těchto představitelů jednají s Tálibánem kvůli etnické příslušnosti, obavám z odhalení minulé finanční a administrativní korupce, politickým napojením na bývalé úředníky a osobním zájmům. Zmíněn je i velvyslanec v Česku Aryobee.
„Pan Aryobee dříve působil jako afghánský ministr komunikací a informačních technologií. Jeho vzdělání je nejasné. Bakalářský titul, který předložil tehdejší vládě prezidenta Ašrafa Gháního (prezidentský úřad zastával do roku 2021, kdy byla vláda svržena a nahrazena zástupci Tálibánu, pozn.red.) je přinejmenším sporný. Absolvoval i IT kurz a kurzy angličtiny v Péšáváru a do Kábulu se přestěhoval pět let po konferenci v Bonnu, která v roce 2001 ustanovila vládu,“ píše deník.
Velvyslance přímo viní z toho, že se řídí směrnicí, které radikální hnutí nastavilo a předává mu veškeré informace o žadatelích o konzulární služby. Ministerský post podle exilového deníku získal za „donášení“ informací z ministerstev a institucí Ghánímu před tím, než se stal prezidentem. Ten ho nakonec z postu odvolal, především kvůli rozsáhlé korupci a nedodržování právních právních postupů.
Redakce iDNES.cz oslovila velvyslance Aryobeeho, který po pádu tehdejšího režimu v rozhovoru tvrdil, že by s Tálibánem nikdy nespolupracoval. „Nechci pracovat pod vlajkou Tálibánu. Nikdy,“ uvedl v roce 2021. Na tom trvá podle odpovědi ambasády i nyní.
„Velvyslanec Afghánistánu v České republice zastupuje Islámskou republiku Afghánistán, nikoliv Tálibán. Na velvyslanectví je vyvěšena tříbarevná vlajka a neexistuje žádné spojení s takzvaným emirátem nebo Tálibánem,“ odpověděla zástupkyně ambasády paní Rena. Radikální hnutí oficiálně používá bílou vlajku s černou šáhadou, tedy vyznáním víry, které patří k pěti pilířům islámu.
Redakce iDNES.cz má z důvěryhodného zdroje k dispozici i nově vystavený pas, který vystavila současná vláda v Afghánistánu, tedy radikální hnutí Tálibán a další dokumenty, které prokazují úzký kontakt s hnutím, například žádost o zařazení vládní delegace z roku 2022 na veletrh zbrojních technologií IDET v Brně.
Diplomatický pas velvyslance Aryobee vystavený v dubnu tohoto roku.
Vedoucí tiskového oddělení ministerstva zahraničních věcí ČR Mariana Wernerová uvedla, že v případě možného ohrožení by Česko přijalo opatření. „Velvyslanec Afghánistánu je v Česku akreditován od roku 2019. Nezastupuje režim Tálibánu a nezprostředkovává jakékoliv naše kontakty s nim. Pokud by jeho činnost ohrožovala zájmy Česka, naše strana by přijala, podobně jako by tomu bylo v jiných případech, příslušná opatřeni,“ řekla.
„Při výkonu konzulární agendy lze předpokládat praktickou komunikaci s úřady, což ale není nutně komunikace s politickým vedením Tálibánu. S úřady v Kábulu ostatně komunikuje například i tamní zastoupení EU, aniž by to znamenalo uznání tálibánského režimu,“ dodala.
Víza vyřizuje nový režim Tálibánu
Arabista Petr Pelikán v současném diplomatickém zastoupení vidí paradox a myslí si, že spolupráce s Tálibánem je očividná. „S Afghánci a jejich vyslanectvím je to roztomilý paradox. Na jedné straně jsme halasně zrušili náš zastupitelský úřad v Kábulu a odvolali velvyslance z funkce, na druhé straně tady funguje afghánské vyslanectví, přestože neuznáváme jejich vládu. Minulý měsíc mi tam normálně vydali vízum, ke schválení to posílají na afghánské ministerstvo zahraničních věcí, to znamená, že současný režim je uznává a platí,“ myslí si.
Současným ministrem zahraničních věcí v Afghánistánu je Mawlawi Amir Khan Muttaqi. V Tálibánu je od začátku, byl dokonce mluvčím hnutí a vyjednavačem po převzetí moci v Kábulu.
Pelikán v zahraničních zastoupeních Afghánistánu vidí pokrytectví. Zmiňuje i Německo, o jehož konzulátu článek v Hasht-e-Subh Daily také hovoří. Opět v souvislosti s řadou podivných praxí.
„Pokud vím, podobně pokrytecky to funguje v Německu. Afghánští migranti žádající v Německu o mezinárodní ochranu si chodí na tamní vyslanectví pro náhradní doklady, se kterými potom pracují německé orgány při azylovém řízení. Vyslanectví je přitom taky kompletně obsazené lidmi jmenovanými za minulého režimu tvrdícími, že jsou jednoznačně protitálibánští,“ dodává Pelikán.
Odvolání, či demise velvyslance podle Pelikána nepřipadá v úvahu. „Afghánci ho neodvolají, protože bez velké reklamy slouží novému režimu, a zároveň ho nemůžou vyměnit, protože nový velvyslanec by tady nedostal agrément. A totéž bude v Německu a s velkou pravděpodobností i ve většině dalších států,“ dodává k situaci zastupitelského úřadu.
A jak známý arabista hodnotí pozvání velvyslance Aryobeeho na Den vzniku Československa na hrad? „Můj odhad je, že jenom v prezidentské kanceláři nezafungovala rutinní administrativa. Patrně úředník, co má na starosti rozesílání pozvánek vzal mechanicky seznam hlav diplomatických misí včetně afghánského velvyslance. I kdyby mu to poslali úmyslně, mne osobně by to nepobuřovalo. Trapný dvojí metr naší zahraniční politiky mi vadí obecně, tohle je drobnost. Kdyby to s postojem k afghánskému režimu mysleli vážně, už je pan velvyslanec dávno persona non grata,“ dodává na závěr Pelikán.
X X X
Rakouský prezident pověřil sestavením vlády kancléře Nehammera, FPÖ obešel
Rakouský prezident Alexander Van der Bellen v úterý pověřil sestavením vlády současného kancléře Karla Nehammera, lídra Rakouské strany lidové (ÖVP), která skončila v zářijových volbách druhá. Hlava státu požádala současného kancléře, aby zahájil jednání s třetí nejsilnější stranou rakouských parlamentních voleb – Sociálnědemokratickou stranou Rakouska (SPÖ).
Jako důvod svého rozhodnutí nepověřit sestavením vlády vítěze voleb Van der Bellen uvedl to, že Svobodní nenašli žádného koaličního partnera, který by byl ochotný nechat jejich lídra Herberta Kickla stát se kancléřem.
„Doteď bylo v Rakousku tradicí, že spolkový prezident pověří sestavením vlády lídra strany, která vzešla z voleb jako nejsilnější. Tentokrát jsem to neudělal, protože došlo k nové situaci,“ uvedl prezident.
„Nejednalo se o závod, ze kterého automaticky vzejde vítěz, který pak může vládnout úplně sám,“ poznamenal také. „Nikdo si nemůže nárokovat celý národ. Každá strana musí najít jednoho nebo více partnerů, aby byla schopná vládnout. Tak funguje naše demokracie,“ míní.
Krok prezidenta kritizoval šéf Svobodných Kickl, podle něhož pověření vítěze voleb jednáním o nové vládě patří k „osvědčeným a normálním procesům“. Van der Bellenovo rozhodnutí tak podle něj mohou voliči vnímat jako „facku“. Ještě ale nebylo řečeno poslední slovo, míní.
Podle hlavy státu by jednání mezi ÖVP a SPÖ mělo také vyjasnit, zda bude zapotřebí třetí koaliční partner. K tomu se jasně kloní dvaapadesátiletý šéf vlády Nehammer.
„K zajištění stabilní parlamentní většiny bude zapotřebí třetí partner,“ uvedl v krátkém prohlášení pro média poté, co oznámil, že v příštích týdnech povede rozhovory s SPÖ. Vláda lidovců a sociálních demokratů by v parlamentu měla většinu jediného křesla.
Van der Bellen v úterý také připomněl, že SPÖ stejně jako Zelení a liberální NEOS spolupráci se Svobodnými odmítají ze zásady, zatímco ÖVP spolupráci nevyloučila, ovšem pouze za podmínky, že by se kancléřem nestal Herbert Kickl. Šéf Svobodných pak zase dal jasně najevo, že jeho strana půjde do vlády jenom s ním jako kancléřem.
Zástupci strany NEOS v úterý uvedli, že jsou připraveni o nové vládě s lidovci a sociálními demokraty jednat.
Zářijové volby poprvé vyhrála FPÖ se ziskem 28,8 procenta hlasů, následovaná lidovci kancléře Nehammera s 26,3 procenta a sociálními demokraty s 21,1 procenta. Do parlamentu se dostali ještě NEOS s 9,1 procenta a Zelení s 8,2 procenta.
X X X
Záruku za podmínečně propuštěné může převzít i školka, rozhodl Ústavní soud
Záruku za člověka podmínečně propuštěného z výkonu trestu může převzít i soukromá mateřská školka. Rozhodl o tom Ústavní soud (ÚS). Trestní řád přiznává právo nabídnout záruku za dovršení nápravy odsouzeného výslovně jen „zájmovému sdružení občanů“, jako jsou například spolky či odborové organizace. To ale podle soudu neznamená, že jiné subjekty takovou možnost nemají.
„Pro přijetí záruky není důležitá právní forma osoby poskytovatele, nýbrž to, zda věrohodně a uvěřitelně nabízí možnost pozitivního ovlivňování dovršení nápravy odsouzeného,“ stojí v nálezu, který je dostupný na webu ÚS.
Nález se týká opakovaně trestaného muže, který usiloval o podmíněné propuštění z výkonu trestu. Okresní soud Plzeň-město mu vyhověl. Přijal záruku obchodní společnosti, která provozuje mateřskou školu, a stanovil sedmiletou zkušební dobu. Krajský soud v Plzni dvakrát rozhodnutí zrušil, dvakrát však také zasáhli ústavní soudci.
Napoprvé vytkli krajskému soudu hlavně to, že se soustředil na mužovu trestní minulost a nezohlednil, že tentokrát už má zajištěné sociální, rodinné a pracovní zázemí pro život na svobodě a upřímně se snaží o zahájení nové životní etapy. Druhý nález se týká hlavně nepřijetí záruky mateřské školy. Krajský soud musí rozhodovat potřetí.
ÚS se nedomnívá, že jsou zájmová sdružení občanů pro nabídku záruky obecně způsobilejší než jiné subjekty. „Těžko například předpokládat, že by zájmové sdružení občanů v podobě odborové organizace čítající tisíce členů bylo schopno působit na podmíněně propuštěného účinněji než úzký kolektiv malé firmy, která poskytne podmíněně propuštěnému zaměstnání,“ stojí v nálezu.
X X X
Kam zmizelo půl milionu zařízení Apple za miliardy? ‚Zatím se našlo maximálně sto kusů,‘ říká analytička
Kam se podělo půl milionu telefonů, sluchátek a dalších zařízení značky Apple ze zkrachovalého e-shopu Mamut, není ani po víc než roce a půl jasné. Obchod měl zařízení přes prostředníka pronajímat tisícům klientů, na začátku loňského roku se ale ukázalo, že prostředník i se zbožím zmizeli. „Kontrola byla zjevně velmi slabá,“ popisuje v rozhovoru pro Radiožurnál hlavní ekonomická analytička Českého rozhlasu Jana Klímová.
E-shop Mamut patřil skupině Plus4U IT magnáta Vladimíra Kováře, která tvrdí, že se i ona stala obětí největšího podvodu se spotřební elektronikou v dějinách České republiky. Společnost po zboží také celou dobu údajně bezvýsledně pátrá. „Bohužel nemáme žádné informace o tom, kde by se údajně pronajímaná zařízení měla aktuálně objevit nebo kde by měla být,“ řekl Radiožurnálu Vladimír Kovář mladší. Skutečně se za ten rok a půl nenašel ani jeden kus ztracené elektroniky?
Nějaké desítky nebo maximálně stovka kusů se podle Vladimíra Kováře mladšího našla, a to díky aplikaci Lovci jablek, kterou tato softwarová skupina speciálně vyvinula.
V kauze Mamut zatím nikdo nebyl obviněn, stále se zjišťuje výše škody, vysvětluje ekonomická analytička Českého rozhlasu Klímová
Aplikaci si stáhlo asi sedmnáct tisíc majitelů různé elektroniky Apple a podle identifikačního čísla si nechali ověřit své zařízení, jestli se nejedná o ta ztracená. Pokud ano, měli od Plus4U slíbenou odměnu 100 tisíc korun s tím, že si zařízení samozřejmě mohou nechat.
Právník firmy Jaromír Císař z kanceláře Portos tvrdí, že zlomek nalezených mobilů či sluchátek ukazuje na to, že velká část dodávek elektroniky ve skutečnosti mohla být fiktivní, tedy jen na papíře, kdy jeden kus byl třeba fakturován i osmkrát.
X Jak je to možné? To dodávky elektroniky za miliardy nikdo nekontroloval?
Kontrola byla zjevně velmi slabá, a to jak ze strany Mamutu a Plus4U, tak i dodavatelů zboží, tedy firem JT Leasing a T-Mobile. Hlavní roli totiž v obchodu hrál zmíněný prostředník, kterým byl podnikatel Břetislav Janoušek.
Ten osobně i přes své firmy vyjednával s dodavateli zařízení pro Mamut s tím, že byl externí spolupracovník celé Kovářovy další a známé skupiny Unicorn, což dodávalo důvěryhodnost obchodu.
Kauza Mamut
Obchod Mamut zkrachoval a dva hlavní dodavatelé elektroniky, firmy J&T Leasing a T-Mobile přihlásili do konkurzu pohledávky za pět miliard korun. E-shop patřil skupině Plus4U IT magnáta Vladimíra Kováře, která v úterý zveřejnila výsledky posudku KPMG, podle kterého jí krachem obchodu vznikla škoda přes 182 milionů korun. Kauzou se také již rok a půl zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu, doposud ale nebyl nikdo obviněn.
Janoušek také vymyslel takový systém, že si zboží pro své firmy odebíral a v Mamutu to pouze „proteklo“. Tvrdil, že ho dál půjčuje na leasing. Měl nad zbožím kontrolu na začátku i na konci a platil jen údajné splátky.
Takto to trvalo skoro tři roky. Oběma stranám, tedy dodavatelům i e-shopu vyhovovalo, že obrat rostl. Dokonce i zakladatel Unicornu i konečný vlastník Plus4U Vladimír Kovář měl od e-shopu licenční poplatky, protože mu kdysi poskytl software, které byly vázány právě na obrat.
Po krachu obchodu je pan Kovář vrátil do konkurzní podstaty, jednalo se asi o 25 milionů. T-Mobile a J&T Leasing každopádně svoje pochybení nebo fiktivní dodávky zboží odmítají s tím, že pan Kovář se jen snaží skrýt vinu. Postoj Janouška není znám, protože od loňského roku nekomunikuje a ani nám se ho nepodařilo nikdy kontaktovat.
Oběti kauzy
X E-shop i věřitelé shodně tvrdí, že oni se na podvodu nepodíleli a že jsou všichni poškození. Co doposud ukázaly různé posudky, které si obě strany zadaly?
Je to asi tak, jak se dalo čekat. Věřitelský výbor zkrachovalého e-shopu, v němž sedí J&T Leasing i T-mobile, si nechal nedávno vypracovat forenzní audit, který ukázal na propojení mezi Mamutem a skupinou Unicorn a údajné vyvádění stovek milionů korun v její prospěch. Podle zprávy také existovaly antedatované faktury ve prospěch Unicornu.
To ale dnes (v úterý) odmítl manažer Unicornu Jan Jaroš. Podle něj bylo cílem zprávy zastřít roli samotných věřitelů a hodit vinu na Unicorn, který s tím nemá podle Jaroše nic společného. Nikdy podle něj nedocházelo k antedataci, falšování účetnictví nebo vyvádění peněz v jejich prospěch.
Skupina Plus4U, kam e-shop spadal, si také nechala udělat audit, a to od firmy KPMG. Jeho výsledkem je, že krach e-shopu ji připravil o 182 milionů korun a je také obětí celé akce.
X Jak daleko je s prověřováním a hledáním policie?
Moc daleko ne, alespoň z toho, co víme. Policie stále pracuje na znaleckém posudku, kolik zboží vlastně zmizelo a jaká vznikla škoda. Stále nedospěla k žádnému závěru.
Podle informací dozorujícího státního zástupce Borise Havla z letošního léta se nikomu prozatím nepodařilo ztotožnit více jak 100 tisíc kusů elektroniky s doklady a transakcemi s peněžními prostředky. Nikdo z aktérů toho obřího obchodu tedy nebyl z ničeho obviněn, protože není jasné, jaká je výše škody. Výsledek podle žalobce Havla nelze nijak předjímat.
X X X
Sázkař z Olomoucka vyhrál pohádkovou rentu. Po dobu dvacet let bude pobírat 100 tisíc měsíčně
Sázkař z Olomoucka vyhrál v pondělí v loterii od Sazky měsíční rentu ve výši sto tisíc korun, kterou bude pobírat po 20 let, pokud si nezažádá o jiné vyplacení. Zprávu o výhře uvedla loterijní společnost Sazka na svých stránkách.
V Olomouckém kraji padla Extra renta, informovala společnost Sazka na sociálních sítích. Výherce bude po dalších dvacet let pobírat sto tisíc, přičemž má ale i možnost vybrat výhru najednou. Jestli čísla vybral daný šťastlivec sám, nebo si je nechal náhodně vygenerovat, firma nepíše.
Sázející měli letos štěstí. V červenci například tipér z Jihomoravského kraje získal tehdy devátou největší výhru v historii Česka, když sázenku podal v trafice. Čísla 7, 13, 17, 28, 48, 49 plus dodatkové 43 mu stačila k získání banku o hodnotě 127 965 984 korun. Podobnou trefu zaznamenal o pár měsíců dříve i účastník evropské loterie Eurojackpot z Prahy, který bral ještě o dva miliony více než on.
Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost. Účast na hazardních hrách je zákonem zakázána osobám mladším 18 let.
Jde sice o velké částky, ale v zahraničí se hraje ještě o větší. Například v Oregonu trhal rekordy tipující v dubnu. Za svou sázenku dostal astronomickou odměnu 1,32 miliardy dolarů, tedy v přepočtu téměř 31 miliard korun. Majitel tiketu si bude moct vyzvednout najednou až 608,9 milionů dolarů či třicet ročních rent, uvedla společnost Powerball.
Zisk obrovské sumy nepřináší ovšem jen radost. O tom by mohl vyprávět jeden z výherců, který si počátkem srpna postěžoval webu The Mirror, že se kvůli penězům cítí izolovaný, ačkoliv si v přepočtu přišel na 900 milionů korun. Jeho vztah s blízkými se zcela změnil, jelikož ho prý kvůli bohatství využívali.
X X X
FIALA NEMŮŽE PRODAT ZÁMEK ŠTIŘÍN
Zámek Štiřín stále hledá majitele. Úřad zrušil i druhou dražbu, zájemce nebyl
Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) zrušil druhý pokus o prodej středočeského zámku Štiřín v elektronické aukci. Ani po snížení vyvolávací ceny na 2,5 miliardy korun žádný zájemce nesložil požadovanou dražební kauci 25 milionů korun, vyplývá z aukčního webu.
Se stejným výsledkem skončil už první pokus o prodej zámku v září, kdy byla vyvolávací cena 3,3 miliardy korun.
„Zákonem preferovaný způsob nakládání s nepotřebným státním majetkem je prodej prostřednictvím transparentního výběrového řízení. ÚZSVM v případě zámku Štiřín neshledal důvod pro odchýlení se od tohoto postupu, i kvůli vysokým nákladům daňových poplatníků na správu prázdného a pro stát nepotřebného majetku,“ uvedl majetkový úřad v tiskové zprávě.
Podmínky nového kola dražby zveřejní ÚZSVM na webu www.nabidkamajetku.cz. „Cílem ÚZSVM je pro tento výjimečný a pro stát nepotřebný areál s barokním zámkem a rozlehlým parkem najít definitivního vlastníka, který by pro něj nalezl smysluplné využití,“ uvedl majetkový úřad.
Zámek dříve sloužil jako hotel s restaurací, wellness centrem a golfovým hřištěm. Původně Štiřín spravovalo ministerstvo zahraničí, které ale oznámilo, že areál nepotřebuje a loni v červnu ho převedlo na majetkový úřad. V době převodu už byl podle úřadu areál uzavřen. Letos úřad oznámil, že o zámek neprojevila zájem žádná jiná státní instituce, a proto zahájí prodej soukromým zájemcům.
Náklady na správu areálu jsou podle ÚZSVM vysoké. Ředitelka úřadu Kateřina Arajmu řekla letos v březnu poslancům ze sněmovního kontrolního výboru, že prázdný areál stojí měsíčně stát 600.000 korun, největší částku tvoří údržba golfového hřiště.
Kontrolní výbor proti prodeji protestoval a navrhoval, aby se správa Štiřína převedla například na Sněmovnu. Proti dražbě se stavěla také obec Kamenice, která navrhovala společný projekt se státem. V části zámku mohly být podle ní ordinace a školka a zbytek by mohl dál využívat stát.
Zámek Štiřín byl postaven v polovině 18. století. Dnešní podobu získal kolem roku 1900 po úpravách podle projektu architekta Jiřího Stibrala. V roce 1945 se vlastníkem zámku stal stát. V letech 1985 až 1993 byly v zámku provedeny úpravy, aby se mohl využívat jako hotel. Štiřín v minulosti využívali skauti, kteří se o zámek později neúspěšně soudili. Soud ale v roce 2005 rozhodl, že nynější skautská organizace Junák na zámek právo nemá.
V případě úspěšné aukce by se zámek Štiřín mohl stát nejúspěšnějším prodejem v historii majetkového úřadu. Dosud nejvyšší částku 790 milionů korun získal stát z prodeje areálu na náměstí Republiky v Praze.