Ukrajinci Rusov zastihli nepripravených. Rusi sa snažia postup Ukrajincov zastaviť letectvom. Do Kurskej oblasti údajne zamieria aj vagnerovci z Mali.Záleží nám na tom, aby sa dôveryhodné informácie dostali ku každému, bez rozdielu a preto máte prístup k zamknutému obsahu na 3 hodiny ZADARMO. Buďte súčasťou našej komunity aj vy a pomôžte nám poskytovať dôležité informácie pre všetkých.
Snažia sa Ukrajinci obsadiť v Kurskej oblasti strategické objekty? Alebo sa usilujú stiahnuť do oblasti ruské rezervy z úsekov frontu na juhu či východe Ukrajiny? Ani po troch dňoch ukrajinskej operácie v Kurskej oblasti nie je úplne jasné, čo je cieľom ukrajinských manévrov.
To, čo však bije do očí najviac, je, že sa im podarilo ruskú obranu hranice zastihnúť úplne nepripravenú.
Ukrajincom sa v priebehu 48 hodín podarilo obsadiť viacero dedín a dostať sa až na predmestie pohraničného mesta Sudža, ktoré je od ukrajinských hraníc vzdialené zhruba osem kilometrov. Tam sa však ukrajinská misia pravdepodobne neskončila. Niektorí ruskí vojenskí blogeri tvrdia, že ukrajinské sily sa najnovšie objavili aj obci Anastasjevka, ktorá sa nachádza 28 kilometrov od Sudže.
Zatiaľ nie je jasné, koľko vojakov a z akých jednotiek Ukrajina v Kurskej oblasti nasadila. Rusi tvrdia, že ich mohlo byť okolo tisíc. Hranicu na pomedzí Sumskej a Kurskej oblasti mali prejsť na amerických a nemeckých obrnených vozidlách a tankoch.
To, koľko kusov techniky majú ukrajinské jednotky k dispozícii, takisto nie je známe.
Ruské ministerstvo obrany ešte v utorok na Telegrame napísalo, že na hranicu s podporou 11 tankov zaútočila ukrajinská 22. mechanizovaná brigáda. Niektoré zdroje tvrdia, že v Rusku by mohli operovať výsadkári z 80. leteckej útočnej brigády.
Jasné nie je ani to, ako má Ukrajina zabezpečené zásobovanie svojich síl.
Kyjev totiž nateraz žiadnu informáciu o operácii oficiálne nekomentuje.
Podcenili Rusi Ukrajincov?
Ak si na nej analytici niečo všímajú, potom je to práve ticho, ktoré okolo nej zavládlo. Rovnako ako to, že sa Ukrajincom podarilo zámer obsadiť časť ruského pohraničia pred samotnými Rusmi.
Rusi hranicu s Ukrajinou kontrolujú veľkým počtom dronov a kamier. Zhromažďovanie ukrajinských jednotiek si teda museli všimnúť. Svoju rolu mohol zohrať jednoduchý faktor: podcenenie protivníka.
Podobne ako sa v to v jeseni v roku 2022 stalo v Charkovskej oblasti. Rusi vtedy Ukrajincov pravdepodobne podcenili v schopnosti útočiť na viacerých úsekoch naraz. Ruské sily sa preto primárne sústreďovali na odrážanie ukrajinských útokov na južnom fronte v Chersonskej oblasti.
Ukrajinská armáda však v rovnakom čase rozbehla ďalší manéver na východe. Vo výsledku sa Rusom začal v priebehu niekoľkých dní v Charkovskej oblasti sypať front natoľko, že ich ukrajinské jednotky na severe regiónu vytlačili za ruské hranice a na juhu za rieku Oskil.
Pohraničníci sa rovno vzdali
Nateraz ukrajinská operácia pripomína tú, ktorú v máji tohto roka podnikli Rusi, aby získali operačný priestor pri Charkove. Išlo o rýchly prienik cez hranice v úsekoch, kde mali Ukrajinci slabé miesta v obrane. Plán dostať sa k bránam Charkova a zatlačiť na Ukrajincov aj východne od Pečenizkej priehrady im však nevyšiel a uviazli v pohraničnom meste Vovčansk.
Podobne rýchly manéver prieniku na ruské územie teraz využili aj Ukrajinci v Kurskej oblasti. Rusi neboli schopní operatívne zareagovať. Zrejme i preto sa Ukrajincom prakticky bez boja vzdali vojaci ruskej pohraničnej stráže a branci slúžiaci v rámci povinnej vojenčiny na hranici.
Niektoré telegramové účty ukrajinských vojakov napríklad zdieľali záber z dronu, ktorý ukázal, ako zajatci sedia alebo ležia na ceste neďaleko hraničného priechodu pri meste Sudža.
Čísla, koľko Rusov už majú Ukrajinci v zajatí, sa môžu priebežne meniť. V stredu mali ukrajinské sily podľa ukrajinského novinára Jurija Butusova v zajatí okolo 60 ruských vojakov.
Čo je cieľom?
Čo je cieľom ukrajinskej operácie v Kurskej oblasti, je zatiaľ predmetom špekulácií.
Ako jedno z najpravdepodobnejších vysvetlení sa javí pokus ovládnuť zásobovacie trasy, ktoré využíva zoskupenie ruských vojsk Sever. Ukrajinci dnes podľa všetkého kontrolujú cestný úsek medzi mestami Sudža a Ryľsk, niekoľko kilometrov od Sudže zároveň prechádza železnica.
Ruské štátne agentúry informovali o tom, že železnica bola nútená dočasne zatvoriť tri stanice: v meste Sudža, Korenevo a Psel.
V súvislosti s operáciou sa takisto objavovali špekulácie o cieli zadať Rusku úder tam, kde ho to bolí najviac – v oblasti energetiky.
Denník Washington Post s odvolaním sa na zdroj medzi poradcami ukrajinského prezidenta napísal, že Ukrajina aktuálne v Sudži kontroluje pohraničnú plynovú meraciu stanicu. Ide o úsek, kde ruský plyn vstupuje do potrubia, ktoré vedie popod ukrajinské územie ďalej do Európy.
Denník ale pripomína, že je nepravdepodobné, aby Ukrajina stanicu používala ako nátlakovú páku.
Kyjev totiž plynovod kontroluje na svojom území, stanicu navyše mohla ukrajinská armáda ostreľovať spoza hraníc. Nedávalo by preto zmysel posielať k nej vojakov.
Pri Charkove po dlhom čase nepadajú bomby
Jednou z verzií, prečo Ukrajinci operujú na ruskom území, je aj ich pokus odlákať do oblasti ruské rezervy z úsekov frontu na východe, prípadne juhu Ukrajiny.
Rusi podľa niektorých zdrojov už ku Kursku rezervy sťahujú, a to z Belgorodskej oblasti. Podľa webu Meduza.io sa v éteri objavila zatiaľ nepotvrdená informácia o tom, že do oblasti mieria rovno z Mali vojaci Vagnerovej skupiny.
Pripomíname, že vagnerovcom v Mali nedávno uštedrili bolestivý úder tamojší povstalci z radov Tuaregov a islamistov. Hovorca ukrajinskej vojenskej rozviedky tvrdil, že „povstalci dostali potrebné informácie a nielen to“. Najnovšie uvádza, že tým nepotvrdzoval účasť ukrajinskej rozviedky na operácii na severe Mali.
Ukrajinských vojakov sa Rusi snažia v Kurskej oblasti spomaliť najmä letectvom, čo môže nasvedčovať, že stále nesformovali jednotky, ktoré by ukrajinský postup mali zastaviť na zemi.
Ukrajinský armádny web ArmyInform si v tejto súvislosti všíma, že po dlhom čase neostreľovali Charkovskú oblasť tzv. KAB-ami, leteckými pumami, ktoré masívne využívajú pri ostreľovaní ukrajinských prifrontových miest a ukrajinských obranných pozícií.
Taktické letectvo teraz zrejme využívajú práve v Kurskej oblasti.
Z Donbasu sa rezervy sťahovať nebudú
Ukrajincom by hralo do karát, keby Rusi do Kurska poslali rezervy z Doneckej oblasti. Podľa analytikov je to však nepravdepodobné.
Rusi sa totiž už týždne pomaly, ale systematicky posúvajú pri ukrajinských mestách Časiv Jar, Pokrovsk, Ňju-Jork a Toreck a podľa vojenských expertov by bolo krajne nelogické vzdať sa tempa, ktoré na danom úseku frontu majú. Obzvlášť v situácii, keď sa špekuluje o tom, že prioritou ruskej armády je aktuálne dobyť celé územie Doneckej oblasti predtým, než sa v USA ujme kresla v Bielom dome nový prezident.
Ako takmer vylúčená sa zatiaľ javí teória o pokuse obsadiť Kurskú atómovú elektráreň. Tá je od hranice vzdialená zhruba 70 kilometrov a ukrajinské jednotky by sa nielenže museli prebiť týmto územím a fyzicky elektráreň obsadiť, museli by ju hlboko na nepriateľskom území byť schopné i udržať pod kontrolou.
A to je s tisíckou vojakov nemožné zrealizovať, aktuality.sk
X X X
Putin je v rozpakoch, žiadna krajina od druhej svetovej nenapadla Rusko. Západ komentuje ukrajinský výpad za hranice
Prekvapivý vpád ukrajinských síl do Ruska spôsobil evidentné rozpaky vodcu Kremľa Vladimira Putina, odhalil krehkosť ruskej pohraničnej obrany, posilnil na Ukrajine morálku a narušil Kremľom starostlivo budovanú predstavu o Putinovi ako ochrancovi obyčajných Rusov. O bojoch, ktoré tretím dňom pokračujú v Kurskej oblasti na západe Ruska, to napísala agentúra Bloomberg.
„Je to prvýkrát od druhej svetovej vojny, keď armáda inej krajiny napadla Rusko,“ píše Bloomberg. A vojna, ktorú začal Putin na Ukrajine, sa teraz čoraz viac prelieva do Ruska, kde ľudia v pohraničí žijú pod ustavičnou hrozbou ostreľovania a kde drony útočia na kľúčové priemyselné zariadenia.
VIDEO
Archívne video z 12. marca 2024. Tank partizánskeho odboja Ruský dobrovoľnícky zbor. / Zdroj: Telegram / Ruský dobrovoľnícky zbor
Ukrajina nepovedala nič o tejto operácii, ani o jej cieľoch. Podľa Bloombergu existuje mnoho teórií, ktoré akciu vysvetľujú: od pokusu zmocniť sa územia ako potenciálneho triumfu v budúcich rokovaniach s Moskvou až po diverznú taktiku, ktorá má zmierniť tlak na roztiahnutú ukrajinskú obranu tým, že prinúti Rusov k presunu časti síl z frontovej línie do Kurskej oblasti.
Akcia „pravdepodobne posilní argument Kyjeva, že americkí a európski spojenci by sa nemali báť kremeľských hrozieb eskalácie a že by Ukrajine malo byť dovolené viesť boj proti Putinovi akýmkoľvek spôsobom, ktorý uzná za vhodný, aby urýchlil koniec vojny“, píše Bloomberg.
Viac otázok ako odpovedí
Nad dôvody, prečo Ukrajina podnikla výpad cez hranice do Ruska, sa zamýšľa aj komentátor britskej stanice BBC, ktorý odpoveď na otázku „prečo? „tiež hľadá v snahe eliminovať dopady ruskej prevahy v živej sile na bojisku, ako sa doteraz prejavoval aj pozvoľným postupom ruských síl k východoukrajinskému mestu Pokrovsk. Podľa stanice je veľmi nepravdepodobné, že by Ukrajina usilovala o okupáciu ruského územia, ale rýchlo sa plnia dohady, že cieľom bolo zrejme stiahnuť ruské sily z ukrajinského bojiska.
Vojenský analytik Mychajlo Žyrochov BBC povedal, že Rusko bolo nútené do Kurskej oblasti presunúť niektoré sily z frontu na východe Ukrajiny. „Keď sa pozriete na oficiálne správy, bolo v Doneckej oblasti zvrhnutých podstatne menej ruských kĺzavých bômb. Znamená to, že lietadlá, ktoré bomby zvrhujú, sú teraz nasadené inde v Rusku,“ povedal.
BBC pripomenula aj rastúce obavy Ukrajincov z poslednej doby, že by Rusko mohlo začať v Sumskej oblasti podobnú cezhraničnú ofenzívu, akú predtým podniklo do Charkovskej oblasti, kde sa však postup ruských síl spomalil, keď Spojené štáty dali Ukrajine povolenie použiť americké rakety proti cieľom v Rusku. Ale vzhľadom na ustavičné obavy Západu z eskalácie, je nepravdepodobné, že by Ukrajina dostala nejaké povolenie na takú rozsiahlu operáciu na ruskom území, domnieva sa BBC.
Až doteraz Rusko využívalo početné prevahy svojich jednotiek nad ukrajinskými silami na sústavné zaberanie ukrajinského územia. Odteraz musí ale myslieť aj na niečo iné, podotkla stanica. Upozornila, že Kremeľ už útok na Kurskú oblasť vykladá ako dôkaz, prečo by mal pokračovať vo svojej vojne, ktorú stále označuje za obrannú, hoci to boli ruské vojská, ktoré vpadli do susednej krajiny.
„Ohľadom udalostí v Kurskej oblasti existuje viac otázok ako odpovedí,“ hovorí analytik Žyrochov. Ale Ukrajine je jasné, že ak zastaví či dokonca zabráni Rusku začať veľkú ofenzívu na severovýchode krajiny, bude môcť súdiť, že táto operácia stála za to, píše BBC a cituje výrok ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského: „Čím väčší bude tlak na Rusko, na agresora, ktorý priniesol vojnu na Ukrajinu, tým bližšie bude mier – spravodlivý mier dosiahnutý spravodlivou silou.“
Nečakaná prehra Ruska
Agentúra AFP označila rozsiahly vpád ukrajinských síl do ruskej pohraničnej oblasti za „nečakanú prehru Ruska, ktorého armáda až doteraz mala na fronte prevahu“. Kým ruské ministerstvo obrany tvrdí, že „pokračuje ničenie ukrajinských síl“, ktorým ruské jednotky „zabránili preniknúť hlbšie“ do Ruska, prípadne regionálne úrady ubezpečujú, že „situácia je stabilná a pod kontrolou“, obrázok črtaný vojenskými expertmi budí ďaleko poplašnejší dojem. Spravodajský kanál Rybar, blízky ukrajinskej armáde, hlási, že mesto Sudža „prakticky ovládli“ ukrajinské sily. A ukrajinskí komentátori zverejňujú zábery vzdávajúcich sa ruských vojakov. A v Kyjeve sa opýtaní Ukrajinci delia o svoje nadšenie: „Dáme Moskvanom spoznať, čo to je vojna,“ povedal AFP jeden z oslovených obyvateľov ukrajinskej metropoly.
Cieľom Kyjeva by mohlo byť prinútiť Moskvu, aby svoje zálohy stiahla do Kurskej oblasti, čo by mohlo oslabiť ruské útočné operácie na viacerých miestach ukrajinskej Doneckej oblasti, kde ruské sily pomaly postupujú k operačne významným ziskom, odhaduje agentúra AP. Súčasne upozornila, že aj keby Rusko vyslalo rezervy na stabilizáciu nového frontu, malo by to z dlhodobejšieho hľadiska pravdepodobne len malý vplyv vzhľadom na obrovské ľudské zdroje Ruska a relatívne malý počet nasadených ukrajinských síl. „Operácia by však mohla posilniť ukrajinskú morálku v čase, keď kyjevské sily čelia neúprosným ruským útokom a ďalšie sa očakávajú v najbližších týždňoch,“ napísala AP.
Legitímne právo na obranu
Európska únia považuje vpád ukrajinských ozbrojencov do pohraničnej Kurskej oblasti za legitímne právo na obranu vo vojne proti Rusku. TASR o tom informuje podľa správy agentúry DPA.
Ukrajina „má právo brániť sa“ proti Rusku, a to vrátane „zasiahnutia nepriateľa na jeho území“, uviedol vo štvrtok hovorca šéfa európskej diplomacie Josepa Borrella. Zároveň zopakoval, že EÚ plne podporuje Ukrajinu v jej „legitímnej obrane proti agresii“ a bude jej naďalej poskytovať politickú, finančnú, humanitárnu aj vojenskú pomoc.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa ani vo štvrtok priamo nevyjadril k situácii v pohraničí, iba vyzdvihol ozbrojené sily za ich schopnosť „prekvapiť“ a dosiahnuť výsledky.
„Dôkazom toho je bojisko, kde naši vojaci nielenže odolali presile okupantov, ale ničia ju spôsobom, ktorý je nevyhnutný na ochranu Ukrajiny – nášho štátu a nezávislosti,“ poznamenal Zelenskyj vo videu na platforme Telegram, ktoré zverejnil pri príležitosti predstavenia novej digitálnej aplikácie na zníženie administratívnej záťaže pre armádu.
Podľa agentúry Reuters sa zdá, že ukrajinská armáda nateraz zvolila stratégiu úplného mlčania v súvislosti s dianím v Kurskej oblasti, kde ruské úrady vyhlásili výnimočný stav. Americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW) tvrdí, že ukrajinské jednotky postúpili až desať kilometrov na ruské územie, táto informácia však potvrdená nebola, dodala agentúra AP.
Zástupca hovorcu generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa Farhán Hak v stredu vyhlásil, že spolu s vývojom v ruskom pohraničí vzniklo riziko, že dôjde k „alarmujúcej eskalácii krízy“. OSN podľa neho chce, aby sa situácia čo najviac zmiernila./agentury/
X X X
Ukrajinci obsadili na ruskom území dôležitý uzol Gazpromu. Prestane jeho plyn prúdiť na Slovensko?
Po prekvapujúcom útoku ukrajinskej armády v ruskom vnútrozemí musia spozornieť tri stredoeurópske štáty. Jej vojakom sa totiž podarilo získať kontrolu nad mimoriadne významnou plynárenskou stanicou, cez ktorú prúdi plyn aj na Slovensko. Cez tlakovú stanicu v Sudži v napadnutej Kurskej oblasti smerujú dodávky tejto suroviny aj do Česka a do Rakúska.
Ruské médiá tvrdia, že do Surdžského okresu preniklo približne tisíc ukrajinských vojakov. Tamojšia kompresorová stanica je posledný funkčný tranzitný uzol pre vývoz ruského plynu cez Ukrajinu do krajín Európskej únie vrátane Slovenskej republiky. Dodávky zabezpečuje plynárenský gigant Gazprom.
Západní spojenci z NATO povolili Ukrajine použiť dodané zbraňové systémy na útoky na vojenské ciele na území Ruska. Ide o ďalší z dôležitých míľnikov vo vojne. Rozhodnutie USA či Veľkej Británie možno považovať za odpoveď na ruské útoky na Ukrajinu zbraňami dovezenými z Iránu či KĽDR.
Odborník na energetiku Michail Krutichin vo svojom príspevku, ktorý zverejnil server Moscow Times, kladie v titulku otázku, či nastal koniec tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu. „Do Sudže vedú dva známe plynovody Urengoj – Pomary – Užhorod s kapacitou 28 miliárd kubických metrov ročne a Progress, ktorý dokáže prečerpať ďalších 26 miliárd kubických metrov za rok,“ upozornil expert.
Pred ruskou inváziou na Ukrajinu, ktorá sa začala vo februári 2022, fungoval už len jeden ďalší podobný uzol, ktorý zabezpečoval tok plynu aj na Slovensko. Nachádza sa v Rostovskej oblasti, ale od vpádu vojsk nie je v prevádzke. Krutichin pripomenul, že Ukrajinci to odôvodňujú tým, že už naň nemôžu dohliadať, lebo sa nachádza v oblasti, ktorú okupujú ruskí vojaci.
Odborník poukázal na to, že keby Ukrajinci vyradili z prevádzky aj stanicu v Sudži, utrpel by Gazprom aj tri zmienené stredoeurópske štáty. Plynárenský gigant totiž ročne tadiaľ prepraví až 15 miliárd kubických metrov plynu. „Poškodení budú nákupcovia tohto plynu v Rakúsku, na Slovensku a v Českej republike. Budú musieť prejsť k iným predajcom a zaplatiť viac ako Gazpromu,“ varoval Krutichin.
Podľa experta sa žiadny odberateľ (čiže ani Slovensko) nebude mať šancu domáhať odškodného od Gazpromu: ide o takzvanú vyššiu moc, na čo sa dvojstranné obchodné dohody nevzťahujú, v tomto prípade je to zásah ukrajinskej armády. Krutichin tvrdí, že Ukrajine po vyradení Sudže z prevádzky klesne hrubý domáci produkt o 0,46 percenta, ruské straty však budú oveľa výraznejšie. Každý rok Gazprom inkasuje z predaja plynu, ktorý prúdi cez tento uzol, zhruba päť až šesť miliárd dolárov, čo sú v nemalej miere aj zdroje na financovanie Putinovej vojny proti Ukrajine.
Treba dodať, že nič ešte nie je isté, takže treba tieto názory dať do podmieňovacieho spôsobu. Kyjev zatiaľ neoznámil, ako mieni v Sudži postupovať v spojitosti s tranzitom ruského plynu. Krutichin sa však nazdáva, že Sudžský okres si ukrajinská armáda mohla vybrať ako terč zámerne práve pre tamojší kľúčový energetický uzol, aby zastavila tok plynu.
Keby Ukrajina teraz naozaj vypla prístroje v Sudži, v podstate by v predstihu splnila svoju hrozbu, s ktorou počíta, že sa zmení na skutočnosť o niekoľko mesiacov. Kyjev dal totiž opakovane jasne najavo, že kontrakt s Gazpromom, ktorého platnosť vyprší 31. decembra 2024, už nemieni predĺžiť. Samozrejme, že jedna vec je vyhrážanie sa a druhou vecou by bol tlak stredoeurópskych odberateľov ruského plynu na Ukrajincov.
Rusi sa určite budú snažiť získať opäť kontrolu nad Sudžou a preto môže vzniknúť niečo nepredvídateľné: čo ak plynovod poškodia boje medzi dvomi armádami? Energetický expert Vjačeslav Kulagin pre server Novyje Izvestia objasnil, čo by znamenalo poškodenie potrubia v dôsledku bojov. Poznamenal, že prederavenie potrubia nad zemou by nebol horor, pretože cena rakety, ktorá by ho trafila, by bola vyššia ako náklady na opravu. Inak by to však vyzeralo pod zemským povrchom: „Ak príde k poškodeniu plynovodu vo veľkých hĺbkach, je to obrovský problém. Treba potrubie nadvihnúť, odčerpať vodu a vykonať veľa ďalších prác,“ podčiarkol Kulagin. V prvom aj v druhom prípade by samozrejme platilo, že plynovod by si na nejaký čas vyžiadal kompletnú odstávku./agentury/
X X X
Ukrajina zamlčala pred Spojenými štátmi informáciu o vpáde do Kurskej oblasti
Spojené štáty sa idú obrátiť na Ukrajinu kvôli informáciám o vpáde ozbrojených skupín do pohraničnej Kurskej oblasti.
Spojené štáty sa chystajú obrátiť na Ukrajinu, aby získali informácie o vpáde ozbrojených skupín do pohraničnej Kurskej oblasti na západe Ruska. V stredu večer to uviedol Biely dom s tým, že Washington o útokoch vopred nevedel. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters.
Prienik ukrajinských síl na ruské územie, ku ktorému došlo ešte v utorok, je podľa agentúry AFP považovaný za najvážnejší cezhraničných vpád zo strany Kyjeva za posledné mesiace.
Ukrajinské sily prenikli na ruské územie, čo vyvolalo boje
,,Oslovíme ukrajinskú armádu, aby sme sa dozvedeli viac o jej cieľoch,“ uviedla hovorkyňa Bieleho domu Karine Jeanová-Pierrová na margo situácie v Kurskej oblasti. Ruské sily tam podľa vyjadrení Moskvy viedli „intenzívne“ boje s ukrajinskými jednotkami.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa vo svojom večernom videopríhovore k situácii v pohraničí vôbec nevyjadril. Skonštatoval len, že je potrebné pokračovať vo vyvíjaní tlaku na Rusko. Spomenul tiež, že sa stretol s hlavným veliteľom ukrajinských ozbrojených síl Olexandrom Syrským a ministrom obrany Rustemom Umerovom.
Stanica BBC s odvolaním sa na ruské médiá napísala, že v Kurdskej oblasti zahynul spravodajca ruskej štátnej televíznej a rozhlasovej spoločnosti VGTRK Jevgenij Poddubnyj. O jeho smrti predtým informovali aj provojnové kanály.
Samotná VGTRK aj ruské ministerstvo zdravotníctva však neskôr správu vyvrátili, pričom uviedli, že 40-ročný Poddubnyj je pri vedomí, no v dôsledku útoku dronom leží hospitalizovaný na jednotke intenzívnej starostlivosti v miestnej nemocnici.
Ruské ministerstvo zdravotníctva hlásilo 31 zranených vrátane šiestich detí v dôsledku ostreľovania ukrajinskými „nacionalistami“. Podľa lekárov je stav štyroch osôb vrátane jedného mladistvého vážny.
V Kurskej oblasti bol v stredu tamojším gubernátorom Alexejom Smirnovom vyhlásený výnimočný stav. Podľa neho v pohraničných oblastiach pretrváva „zložitá operačná situácia“.
Rusi hovoria o tisícke ukrajinských vojakov
Podľa ruských médií sa situácia v regióne vyhrotila 6. augusta ráno, keď sa približne 1000 ukrajinských vojakov pokúsilo zmocniť sa časti územia Sudžanského okresu.
Náčelník generálneho štábu ruských ozbrojených síl Valerij Gerasimov uviedol, že „nepriateľ“ prišiel o najmenej sto vojakov a ďalších 215 utrpelo zranenia. Zničených podľa neho bolo aj 54 obrnených vozidiel nepriateľa vrátane siedmich tankov.
Ruská agentúra TASS vo svojej správe tvrdila, že pokus o prienik cez štátnu hranicu bol zmarený. Dodala, že protivzdušná obrana nad Kurskou oblasťou zostrelila 26 ukrajinských dronov a niekoľko rakiet. Gerasimov však povedal, že postup ukrajinských síl bol zastavený, ale „nepriateľské akcie“ na ruskom území pokračujú, aktuality.sk
X X X
Donalda Trumpa prirovnal k Hitlerovi, teraz je jeho pravou rukou
Nomináciou Tima Walza a J. D. Vancea sú karty rozdané a hra o Biely dom sa môže začať. V článku sme sa pozreli na to, aké sú slabiny a prednosti kandidátov na amerického viceprezidenta.
Keď si pred štyrmi rokmi Joe Biden vybral za svoju viceprezidentku senátorku a bývalú kalifornskú štátnu zástupkyňu z rodiny prisťahovalcov Kamalu Harrisovú, nevyvolalo to prekvapenie. Už niekoľko mesiacov bola favoritkou. Ako vtedy písalo CNN, jednoducho to dávalo zmysel.
Mala 55 rokov a predstavovala mladšiu generáciu lídrov. Dopĺňala tak Bidena, ktorý mal o 22 rokov viac. Harrisová zároveň pochádza z Kalifornie, a prinášala tak veľa hlasov demokratických voličov. Asi ani jej vtedy nenapadlo, že o štyri roky to bude práve ona, kto si bude vyberať svojho kandidáta na viceprezidenta.
Posledné dni americké média zúžili výber Harrisovej potenciálnych spolupracovníkov na dve mená: 51-ročného guvernéra Pennsylvánie Josha Shapira a 60-ročného guvernéra Minnesoty Tima Walza. Podľa amerického portálu Politico Harrisovej tím počítal s možnosťou, že by si mohla vybrať ktoréhokoľvek z finalistov. Pripravovali preto podklady do kampane pre všetkých možných kandidátov.
Napokon sa viceprezidentka rozhodla pre guvernéra Minnesoty. Predtým pomerne neznámy Tim Walz sa stal internetovou senzáciou po tom, čo o republikánoch povedal, že „sú čudní“. Podľa New York Times práve to ho dostalo na zoznam nádejných viceprezidentských kandidátov.
Tím republikánov do nadchádzajúcich amerických volieb je už dlhšie kompletný. Po tomto týždni už aj voliči demokratov poznajú hlavných hráčov v súboji o Biely dom. Oficiálne sa však veci ešte zavŕšia na zjazde Demokratickej strany v auguste.
V texte sme sa pozreli na to, ako môžu Tim Walz a J. D. Vance pomôcť Kamale Harrisovej a Donaldovi Trumpovi na ceste k víťazstvu.
Väčší liberál ako Harrisová
Kým Donald Trump mal na rozhodnutie, koho si vybrať za viceprezidenta, mesiace, Kamala Harrisová bola v náročnejšej situácii. Kandidátkou demokratov sa stala nečakane po tom, ako sa Joe Biden 21. júla vzdal kandidatúry S výberom viceprezidenta sa musela poponáhľať.
Ostávali jej dva týždne. Meno svojho kandidáta na viceprezidenta musela podľa pravidiel Demokratickej strany oznámiť do 7. augusta. Harrisovej tím tak nemal veľa času na preverenie potenciálnych kandidátov. Zistiť ich slabé miesta, minulosť a vyhnúť sa prípadnej rozbuške, ktorú by mohli vyloviť protikandiáti.
Tim Walz tak vzišiel z najrýchlejšieho hľadania kandidáta na viceprezidenta v novodobej histórii. 60-ročný bývalý stredoškolský učiteľ, tréner amerického futbalu a vyslúžený dôstojník americkej národnej gardy je v súčasnosti je už druhé funkčné obdobie guvernérom Minnesoty. Práve Walzov životopis mal podľa zdrojov portálu Politico zaujať Harrisovú.
Ako opisuje pre Aktuality.sk odborník na americké voľby Branislav Ondrášik, Tim Walz je ešte progresívnejší ako Kamala Harrisová. Súčasná viceprezidentka pritom pochádza z liberálnej Kalifornie a je progresívnym hlasom v Demokratickej strane, aktuality.sk
X X X
Európa alebo USA? Odpoveď je Kuba
Najväčší karibský ostrov skrýva výnimočné investičné príležitosti vhodné najmä pre investorov, ktorí hľadajú investície s vyššími výnosmi, aké napríklad v Európe už nedokážu dosiahnuť. Získajte prioritné akcie v projekte v kubánskom meste Baracoa a podieľajte sa na atraktívnych výnosoch zo spracovania kakaa.
Kubánske kakao je celosvetovo známe svojou mimoriadnou kvalitou.
Exotická Kuba bola donedávna pre investorov neprebádaným územím. Slovenská investičná skupina Proxenta ako jedna z prvých na svete získala možnosť vstúpiť na tento unikátny trh. Aktuálne skupina nadväzuje na prvú úspešnú investíciu do potravinárstva na Kube a zakladá druhú slovensko-kubánsku joint venture, ktorej predmetom činnosti bude spracovanie kakaových bôbov a výroba čokoládových produktov.
Vznikajúca spoločnosť má názov Baracocoa. Jej veľkou pridanou hodnotou bude využívanie synergií s ďalšími dvomi potravinárskymi závodmi skupiny, a to s továrňou na cukrovinky Proxcor v Caibariéne na Kube a s továrňou na proteínové tyčinky HFS Slovakia v Galante.
Táto jediná továreň na spracovanie kakaa na Kube sa nachádza na východe ostrova a je obklopená plantážami kakaovníkov. PROXPERIA a. s., člen skupiny Proxenta, ktorá financuje projekt Baracocoa, je emitentom prioritných akcií, ktoré sú investorom ponúkané v rámci verejnej ponuky s predajnou cenou 1 117 eur za akciu. Minimálna výška investície je 10.000 eur.
„Továreň na Kube na spracovanie kakaových bôbov ponúka unikátnu investičnú príležitosť. V rámci kubánskeho trhu bude mať továreň exkluzívne postavenie, na svetových trhoch môže kvalitné kubánske kakao uspokojiť stále rastúci dopyt, ktorý nedokážu pokryť pôvodní producenti. Takúto investíciu nenájdete ani v Eurozóne, ani v USA. Náš prvý úspešný projekt s fabrikou na cukrovinky nám otvoril dvere k tejto jedinečnej investícii.“ – hovorí Slavomír Frešo, analytik skupiny Proxenta.
Kubánske podnebie je mimoriadne vhodné na pestovanie kakaa.
Zarábajte na raste kakaa
Kakao patrí ku komoditám, ktorých cena priebežne rastie. Rovnako tak rastie aj svetový dopyt po kakau a prognózy predikujú, že čokoládový trh bude rásť najbližších päť rokov v priemere o viac ako 5 % ročne. Investícia spojená s pestovaním a spracovaním kakaa má svoje výhody aj v tom, že je priamo prepojená s potenciálnym rastom dopytu po čokoládových výrobkoch. Rastúci trend v obľube kvalitnej čokolády môže viesť k rastu cien kakaa. Okrem toho je investícia spojená s kakaom menej náchylná na geopolitické zmeny napríklad v porovnaní so zlatom, čo môže byť pre niektorých investorov mimoriadne atraktívne.
Staňte sa aj vy akcionárom slovenskej akciovej spoločnosti zakladajúcej slovensko-kubánsku join venture spoločnosť, ktorej predmetom podnikania je spracovanie kakaa a zarábajte na jeho raste.
Investujte so slovenskou investičnou skupinou
Proxenta patrí medzi najväčšie investičné skupiny na trhu. Spravuje projekty za viac ako 500 miliónov eur. Dbá na zdravý pomer financovania medzi vlastnými zdrojmi, investíciami klientov a bankovými úvermi. Skupina svoje aktivity sústreďuje do rezidenčných developerských projektov a potravinárskeho segmentu, v ktorých má dlhoročné skúsenosti. Skupina kladie dôraz na transparentnosť, stabilitu a dlhodobý rast, čo ju robí ideálnym partnerom pre investorov hľadajúcich výnosné investície.
Spoločnosť Proxenta prináša unikátnu možnosť invetovania na Kube.
Jej osobní makléri denne využívajú roky praxe v prostredí investovania, rozsiahle vedomosti a skúsenosti v prospech svojich klientov. Vedia, že vzťah s nimi je založený na dôvere a je potrebné ho neustále budovať. Investícia šitá na mieru klientovi je alfa a omega práce investičných maklérov. Veľmi dobre si uvedomujú, že každý klient má svoje vlastné očakávania, motivácie, ale aj obavy a tomu je potrebné prispôsobiť aj navrhované riešenia. Osobní makléri investičnej skupiny Proxenta radi poradia aj vám./agentury/
X X X
Európska komisia zvažuje sprísnenie opatrení voči Kosovu
Napätie medzi Belehradom a Prištinou zvýšilo prípadné znovuotvorenie mosta v Kosovskej Mitrovici.
Opatrenia Európskej únie, ktoré sú v platnosti voči Kosovu, sa môžu sprísniť, ak sa všetky členské krajiny dohodnú, že je to potrebné, uviedol hovorca eurokomisie (EK) Peter Stano, informuje spravodajca TASR.
Hovorca exekutívy EÚ pre oblasť zahraničnej politiky upozornil, že namiesto opatrení na zmiernenie súčasnej situácie v Kosove vláda v Prištine prijíma jednostranné kroky, ktoré zvyšujú napätie.
„Všetci medzinárodní partneri Kosova hovoria vláde v Prištine, aby sa nezapájala do tejto série nekoordinovaných, kontraproduktívnych, jednostranných a negatívnych krokov. Dúfame, že nakoniec Priština toto posolstvo vypočuje a zabráni nám zvažovať, aké ďalšie opatrenia by sme mali prijať, ak sa situácia nezmení,“ povedal Stano počas tlačovej konferencie v Bruseli.
Stredobod nového napätia
Stano zareagoval na otázku, ktorú položila srbská tlačová agentúra Tanjug, s odkazom na jednostranné opatrenia prijaté Prištinou, vrátane zatknutia piatich Srbov, zatvorenia deviatich kancelárií Srbskej pošty a oznámenia, že most v Kosovskej Mitrovici na rieke Ibar, ktorý v nepokojnej oblasti oddeľuje Srbov a etnických Albáncov, plánuje opätovne otvoriť pre dopravu.
„V posledných dňoch sme veľmi jasne tlmočili našu pozíciu našim kolegom v Kosove. Na viacerých úrovniach, mnohými spôsobmi a prostredníctvom mnohých partnerov – nie je to len Európska únia,“ opísal situáciu Stano.
KFOR varovalo kosovskú vládu
Stredobodom nového napätia medzi Belehradom a Prištinou je hlavne prípadné znovuotvorenie mosta v Kosovskej Mitrovici. Most je symbolom rozdelenia mesta medzi jeho severnú časť obývanú prevažne Srbmi a južnú časť, kde väčšinu obyvateľov tvoria etnickí Albánci, ktorých je v Kosove väčšina.
Kosovský premiér Albin Kurti minulý týždeň vyhlásil, že most v Kosovskej Mitrovici „by mal byť otvorený“ pre motorové vozidlá. Medzinárodné mierové sily v Kosove (KFOR) pod vedením NATO, v utorok (6.8.) varovali kosovskú vládu pred snahami tento most pre cestnú dopravu otvoriť, aktuality.sk
X X X
Starbucks otvára na východnom Slovensku novú kaviareň. Do konca roka pridá ešte jednu
Firma postupne rastie a k dvanástim pobočkám pribudnú ďalšie. Konkurenčný reťazec odišiel.
Kaviarenská sieť Starbucks rozšíri svoje pôsobenie na tunajšom trhu a v nasledujúcom období plánuje otvoriť dve ďalšie pobočky. Budú sa nachádzať v našich najväčších mestách.
Spoločnosť má aktuálne kaviarne v mestách Nitra, Trenčín, Žilina, Prešov, Košice a najviac ich prevádzkuje v hlavnom meste – v Eurovei, Nivy, Bory Mall, Avion, Aupark, Central a v blízkosti Hlavného námestia.
Dve nové kaviarne
Slováci sa môže tešiť na dve nové kaviarne tohto reťazca. Ide o skôr avizovanú druhú pobočku v Košiciach v OD Urban. Pobočka v Košiciach bude umiestnená v blízkosti centra, aby bola dostupná pre čo najväčší počet zákazníkov. Spoločnosť pre Aktuality.sk spresnila, že prevádzka bude otvorená už v stredu 14. augusta, aktuality.sk
X X X
Kultúra chce dialóg, ministerka Šimkovičová ho odmieta. Nech prídu za mnou, odkazuje
Ministerka kultúry ľuďom z kultúrnych inštitúcií odkázala, že ak sa chcú rozprávať, majú prísť za ňou. Spomínalo sa aj ďalšie prepúšťanie zamestnacov.
Po odvolaní Mateja Drličku z postu generálneho riaditeľa Slovenského národného divadla (SND) a následnom odvolaní Alexandry Kusej, ktorá od roku 2010 viedla Slovenskú národnú galériu (SNG), sa začali ozývať hlasy o sieťovaní zamestnancov inštitúcií. Dnes do médií dorazila správa, že zástupcovia kultúrnych inštitúcií chcú otvoriť dialóg s vedením rezortu kultúry – Martinou Šimkovičovou a Lukášom Machalom.
Zamestnanci SND a SNG oznámili, že pozvali ministerku kultúry Martinu Šimkovičovú na stretnutie v Sále Opery a Baletu SND v pondelok 12. 8. 2024 o 15.00 h. K zamestnancom sa pripája Asociácia slovenských divadiel a orchestrov ako aj nestranícka občianska platforma Otvorená kultúra.
Ja nemusím chodiť za nimi, odkázala ministerka
Umelcom, ktorí ministerku pozvali na stretnutie, ministerka odkázala, že za nimi nepríde. „Zamestnanci Slovenského národného divadla chodia za mnou na ministerstvo kultúry, ja nemusím chodiť za nimi,“ uviedla ministerka počas otázok na tlačovej konferencii.
Dodala, že keď sa s ňou niekto zo zamestnacov SND chcel stretnúť, tak ich požiadavke vyhovovala. „My sme sa s nimi stretli a nesúhlasili s tým, čo sa v Slovenskom národnom divadle deje,“ uviedla a doplnila, že SND nie je iba činohra, ale aj opera a balet. Uviedla ďalej, že je pripravená „prijať pozvanie na ministerstve kultúry“, tam by ich však musela pozvať ona sama, kedže stojí v jeho čele. Zamestnancom v kultúre vedenie rezortu pohrozilo aj prepúšťaním.
O stanovisko sme požiadali aj odborovú organizáciu SND, ktorá spojenie umelcov iniciovala. Správu budeme o ich stanovisko aktualizovať.
Exšéfka SNG Alexandra Kusá na včerajšej tlačovej konferencii dala vstupné do inštitúcie zadarmo. Reagovala tak na tvrdenia ministerky o neefektívnom riadení. Pripojila sa k nej aj Považská galéria v Žiline, ktorá sa takto rozhodla odvolanú riaditeľku podporiť. Ďalšími inštitúciami sú Galéria Jána Koniarka v Trnave, ale aj Stredoslovenská galéria.
„Symbolicky sa pripájame k Slovenskej národnej galérii a aj u nás máte od dnes až do nedele vstup úplne zadarmo,“ píše na FB stránke Východoslovenská galéria.
Voľný vstup okamžite zrušil
Prvým krokom povereného šéfa národnej galérie Antona Bittnera bolo, že voľný vstup pre verejnosť zrušil. Odkaz sa objavil na sociálnych sieťach. To, že nový poverený generálny riaditeľ vo svojom prvom kroku zrušil voľný vstup, nám potvrdili aj zdroje z galérie, aktuality.sk
X X X
Situácia pod Strečnom: Začali sa obmedzenia, kamióny a havárie ešte viac komplikovali dopravu
Kamióny majú cez Terchovú prejazd zakázaný, a preto policajti vracajú vozidlá s hmotnosťou nad 7,5 tony späť.
TERCHOVÁ/STREČNO: Dopravné obmedzenia v súvislosti so sanáciou svahu nad cestou I/18 medzi Strečnom a Dubnou Skalou sa do 13. augusta zmiernia.
Podľa nového plánu dopravných obmedzení bude v pracovné dni premávka obmedzená na jeden jazdný pruh od 7.00 do 17.00 hodiny.
Dopravné obmedzenia medzi Strečnom a Dubnou Skalou sa začali v pondelok 5. augusta. Premávka je usmerňovaná do jedného jazdného pruhu a riadená svetelnou signalizáciou. Pre nákladné autá je obchádzková trasa určená cez Rajeckú dolinu. Kamióny však jazdia aj cez Terchovú, kadiaľ vedie obchádzková trasa iba pre osobné autá.
„Kamióny majú tade prejazd zakázaný, a preto policajti vracajú vozidlá s hmotnosťou nad 7,5 tony späť,“ potvrdil starosta obce Terchová Jozef Dávidík.
Na obchádzkovej trase cez obec sa kolóny zatiaľ netvoria. „Situáciu zatiaľ zvládame, v niektorých intervaloch síce narástol počet vozidiel prechádzajúcich cez Terchovú, ale premávka je plynulá.“ Nárast vozidiel očakávajú v obci v sobotu a nedeľu. „Počas víkendu prichádzajú do obce turisti a premávka sa zahusťuje, očakávame teda, že na trase môžu vzniknúť dopravné zápchy,“ uviedol Dávidík.
„Je vidieť, že sa doprava zhustila, autá jazdia jedno za druhým. Včera cestou na Biely potok som videl policajné hliadky, ktoré kontrovali prejazd nákladných vozidiel,“ vyjadril sa jeden z obyvateľov obce.
Vodiči idúci smerom zo Žiliny dnes (8. 8) hlásili na sociálnych sieťach v úseku pod Strečnom v priebehu dne rôzne zdržiania aj prejazd bez problémov. Pohybovali sa od pár minút až po hodinu v kolóne. Upozorňovali aj na dopravné zápchy na obchádzkových trasách.
Smerom na Terchovú sa na križovatke ciest, ktoré vedú do obcí Varín a Gbeľany vo štvrtok zrazili tri osobné motorové vozidlá. Na náhradnej trase pre nákladné vozidlá cez horský priechod Fačkovské sedlo sa zase zasekol kamión. Autá tam stáli v kolónach z oboch smerov.
Víkendové uzávery
Cez víkendy si práce vyžadujú úplné uzávery cesty. Tie budú počas siedmich za sebou idúcich víkendov. Začínajú sa v sobotu 10. augusta a vodiči budú musieť využiť obchádzkové trasy.
Pre nákladnú dopravu je medzi Žilinou a Martinom určená obchádzka cez Rajeckú dolinu. Ďalej trasa vedie cez horský priechod Fačkov, Nitrianske Pravno a priechod Vyšehradné. Obchádzková trasa pre osobnú dopravu v oboch smeroch bude cez Terchovú.
Slovenská správa ciest uviedla, že v smere západ – východ je odklon pre nákladnú dopravu na diaľničnej križovatke Trnava a ďalej po R1 na Zvolen, Lučenec a Rimavskú Sobotu, prípadne cez Donovaly a Čertovicu.
Vyhýbať sa ceste pod Strečnom odporúčajú aj počas týždňa. „Keďže intenzita dopravy v úseku je cca 40-tisíc vozidiel denne, vodiči by mali využívať obchádzkové trasy aj počas pracovných dní,“ upresnila Lukáčová.
Jednou z možností, v ako si motoristi môžu skrátiť cestu popod Strečno, kde je dlhodobo komplikovaná dopravná situácia je aj kompa. Kompári však od pondelka, kedy začali obmedzenia platiť, nárast záujmu nevidia. „Ľudí je dnes približne ako vždy, dokonca si myslím, že ešte menej.“ odpovedal prievozník.
Hovorkyňa Slovenskej správy ciest Jana Lukáčová spresnila, že začiatok prvej z uzáver 10. augusta posunuli na 14:00 hodinu, keďže na obchádzkovej trase cez Rajeckú dolinu sa beží Rajecký maratón, aktuality.sk
X X X
Jedna z veľkých slovenských bánk zlacnela hypotéky
Jedna z najväčším bánk na slovenskom trhu zlacňuje hypotéky na bývanie. Úprava sadzieb sa týka dvoch fixácií.
Tatra banka po viac ako roku upravila hypotekárne sadzby, informovali tvnoviny.sk.
O desatinu percenta zlacnila pri fixácii na dva roky.
Výraznejšia úprava sa týka trojročnej fixácie. Sadzba sa aktuálne pohybuje na úrovni 4,19 percenta.
Úroky Tatra banky pri hypotékach od 8. 8. Fix 1 od 4,49 % p.a. Fix 2 od 4,39 % p.a. Fix 3 od 4,19 % p.a. Fix 5 od 4,29 % p.a. Fix 7 od 4,49 % p.a. Fix 10 od 4,69% p.a
„V zmenách úrokových sadzieb môžu v zmysle konkurenčného boja o klienta banku napodobniť aj ďalší poskytovatelia hypoték na našom trhu,“ uviedol podľa portálu výkonný šéf Finančného kompasu Matej Dobiš.
Podľa jeho slov nejde o reakciu na politiku Európskej centrálnej banky (ECB, ktorá pravdepodobne zostane po očakávanom náraste inflácie za mesiac júl stále opatrná a svoj plán na uvoľňovanie monetárnej politiky tak zrejme v tomto období pozastaví, aktuality.sk
X X X
Vatikánskeho sudcu podozrievajú, že v mladosti maril vyšetrovanie mafie. Bolo to krátko po smrti legendárneho Falconeho (výber investigatívy)
Poznajú ho ako oduševneného bojovníka proti organizovanému zločinu, teraz sa mu vynára kostlivec zo skrine.
Predseda vatikánskeho mestského súdu Giuseppe Pignatone má dnes 75 rokov a je váženou osobou talianskej justície, ktorá zasvätila svoj veľkú časť profesijného života boju proti mafii. Teraz ale na neho padol nepríjmený tieň podozrenia. Dôvodom je jeden starý prípad, ktorý sa riešil na Sicílii v roku 1992. Otvoril ho v tom čase veľmi známy prokurátor Paolo Borsellino, ktorý spolu s ešte legendárnejším kolegom Giovannim Falconem viedli ťaženie proti mocnej Cosa Nostre, kým ich oboch nepripravila o život bombovými atentátmi.
Ale teraz poďme k prípadu, v ktorom sa objavilo meno sudcu Pignatoneho. Krátko po vražde legendárneho Falconeho sa Borsellino pustil do rozpletania nitiek okolo dvojice známych mafiánov z Palerma – Antonina Buscemiho a Francesca Bonuroma. Bol presvedčený, že sú prepojení, alebo vlastne úplne ovládajú finančnú skupinu, ktorú viedol taliansky podnikateľ Raul Gardini.
Táto ekonomická partia získala v zmanipulovaných tendroch štátne zákazky, čo Borellina veľmi zaujímalo. Vtedajší šéf prokuratúry v Palerme Gioacchino Natoli ale vyšetrovanie rýchlo stopol so zdôvodnením, že na podozreniach nevidí nič protizákonné. Jeho asistentom bol v tom čase práve Giuseppe Pignatone – dnes uznávaný vatikánsky sudca.
Natoli a Pignatone spolu s bývalým vysokým predstaviteľom talianskej finančnej polície Stefanom Screpantim teraz čelia vyšetrovaniu, že prípad bol zmarený v prospech mafie. Kauzu odštartoval jeden taliansky právnik, dnes manžel Borellinovej dcéry, ktorý poskytol svedectvo národnej komisii pre boj proti mafii. Sudca Pignatone vinu popiera a prisľúbil, že bude pri vyšetrovaní nápomocný, aktuality.sk
X X X
Časť rímsy sa v centre Prahy zrútila na zastávku MHD, jeden človek zomrel
1Časť rímsy spadla vo štvrtok na zastávku električky v centre českej metropoly Praha. Zasiahla jedného muža, ktorý aj napriek pomoci záchranárov vážnym zraneniam podľahol.
Hasiči zasahujú na zastávke MHD na Lazarské ulici v Prahe, kde došlo k zrúteniu časti rímsy, 8. augusta 2024
„Na mieste prebiehala resuscitácia jedného muža, ktorá bohužiaľ nebola úspešná,“ napísala polícia na platforme X.
K nešťastiu došlo na Lazarskej ulici v centre Prahy. Totožnosť obete nebola bezprostredne známa. Podľa pražskej záchranky nie sú známe ani informácie o prípadných ďalších zranených; v prípade obete išlo o približne 50-ročného muža.
„V čase, keď rímsa spadla, čakalo na zastávke približne päť až šesť osôb,“ uviedol pre iDnes.cz hovorca polície Jan Daněk.
Na mieste incidentu zasahovali aj hasiči a z rímsy rozobrali dovedna zhruba 100 kilogramov uvoľneného materiálu hroziaceho pádom.
Ulica bola v dôsledku nešťastia pre električky i autá uzavretá, opätovne ju pre dopravu otvorili až po pol druhej popoludní, uvádza server.
Hovorca polície dodal, že pražskí kriminalisti v súčasnosti zisťujú príčinu spadnutia časti rímsy a spresnil, že v čase nešťastia prebiehala v Prahe intenzívna búrka.
Podľa meteorológov z Českého hydrometeorologického ústavu však nešlo o enormne silnú búrku. „V Prahe nemáme hlásenie, že by fúkal extra silný vietor, skôr ide zrejme o zhodu náhod,“ uviedol ČHMÚ./agentury/
X X X
Šéf polície Solák píše kolegom, chce zastaviť odchody policajtov do civilu
V oficiálnom liste, ktorý sa šíri na sociálnych sieťach, sa Ľubomír Solák snaží vyvrátiť správy o zmene podmienok odchodu do civilu, výsluhových dôchodkov či vyhlásení mimoriadneho stavu.
Z polície už tento rok stovky ľudí odišli, v najbližších mesiacoch ich môže byť ešte niekoľkonásobne viac. Končia pre neuspokojivú situáciu v zbore, ale aj lákavú valorizáciu výsluhových dôchodkov vo výške 14,5 percenta. Situáciu si uvedomuje aj minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, ktorý opakovane vyzýval policajtov, aby neodchádzali.
Teraz sa k nemu pridal aj policajný prezident Ľubomír Solák. V oficiálnom liste adresovanom kolegyniam a kolegom píše, že bude rád, ak policajti naberú silu a zostanú v zbore aj naďalej. Šéf polície sa snaží vyvrátiť aj správy, ktoré sa začali šíriť medzi policajtmi.
„V posledných dňoch som zachytil informácie o tom, že sa má predĺžiť lehota na uvoľnenie zo služobného pomeru z dvoch kalendárnych mesiacov na šesť mesiacov a taktiež znížiť výška odchodného. Rovnako sa šíria nepravdivé zvesti v súvislosti s výsluhovým dôchodkom a jeho vyplácaním až od veku 55 rokov, a to len do výšky 1 100 eur. Dokonca by mal byť vyhlásený núdzový, či výnimočný stav, kedy nebude možné podať žiadosť o uvoľnenie zo služobného pomeru a tak ďalej,“ zhrnul v liste Solák.
Solák: Nič sa meniť nebude
Kolegov ubezpečuje, že tieto informácie nie sú pravdivé a uisťuje ich, že podmienky sa meniť nebudú. „Stanovená lehota na uvoľnenie zo služobného pomeru, podmienky podania žiadosti o uvoľnenie zo služobného pomeru, aj výška odchodného a podmienky jeho vyplácania, ale aj podmienky vyplácania výsluhového dôchodku, vrátane veku, či jeho výšky sú pevne zakotvené v zákone. Uisťujem Vás, že sa nemenia, ani sa meniť nebudú!“, aktuality.sk
X X X
Psychiatrička ma dohnala k pokusu o samovraždu. Príbehy žien, ktoré doplatili na neprofesionalitu lekárov
Tri ženy pre Aktuality.sk opísali, ako sa k nim zachovali lekári vo chvíli, keď ich najviac potrebovali. Zažili ponižovanie, urážky či nezáujem. Namiesto pomoci si tak odniesli doživotnú traumu.
S mladou ženou sa stretávame v pondelok ráno v bratislavskej kaviarni. Predstaví sa nám ako Laura, objedná si zelené matcha latte a sadá si na stoličku vedľa nás. Na prvý pohľad pôsobí veselo, komunikatívne a otvorene. Keď však začne rozprávať príbeh, kvôli ktorému je tu, úsmev jej z tváre mizne.
Vracia sa do dňa, keď sa zobudila na jednotke intenzívnej starostlivosti po tom, čo užila 60 antidepresív naraz. Pamätá si len záblesky z momentov, keď strácala vedomie. Kričiacu kamarátku, ktorá vtrhla do jej bytu, zavolala sanitku a zachránila jej tým život. Aj keď tieto spomienky si Laura vybavuje len hmlisto, to, čo im predchádzalo, si pamätá veľmi živo.
„Moja psychiatrička na mňa strašne kričala. Povedala mi, že nie som hodná liečby, že by som ju mala celú preplatiť. Hovorila, že tie tabletky mám jesť, pretože mi to povedala,“ spomína mladá žena na traumatizujúci moment, ktorý sa odohral pred šiestimi rokmi v ambulancii bratislavskej psychiatričky. O pár týždňov na to sa predávkovala a takmer zomrela.
Aktuality.sk prinášajú príbehy troch žien, ktoré trpeli psychickými ochoreniami a obrátili sa na odborníkov. Namiesto pomoci si však z ambulancií odniesli doživotnú traumu a nedôveru v slovenské zdravotníctvo. Z dôvodu zachovania anonymity sme niektoré mená pozmenili. Celé mená pacientiek aj lekárov má naša redakcia k dispozícii.
Laura: Uverila som, že si liečbu nezaslúžim
Laura začala prvýkrát pociťovať úzkosti v roku 2017, keď ešte študovala na vysokej škole. Sama nevedela, čo za ich vznikom stojí, keďže o svoje psychické zdravie sa vždy starala – pravidelne navštevovala školskú psychologičku, meditovala, avšak nič z toho jej nepomáhalo cítiť sa lepšie. „V istom momente ma psychologička poslala ku psychiatrovi. Povedala, že už je čas,“ hovorí, aktuality.sk
X X X
Donald Trump chce v septembri tri prezidentské debaty. Čaká na odpoveď Kamaly Harrisovej
Kandidát na prezidenta dúfa, že jeho protivníčka bude súhlasiť.
Republikánsky kandidát a exprezident Donald Trump vo štvrtok uviedol, že chce tri prezidentské debaty, ktoré by sa mali uskutočniť v priebehu septembra. Očakáva odpoveď demokratickej protikandidátky a úradujúcej viceprezidentky USA Kamaly Harrisovej. TASR informuje podľa agentúry Reuters.
Trump na tlačovej konferencii v svojej rezidencii Mar-a-Lago na Floride spresnil, že s televíznymi stanicami Fox News a ABC sa dohodli na termínoch debát 4., 10. a 25. septembra.
„Dúfam, že bude súhlasiť,“ dodal v súvislosti s reakciou Harrisovej. Exprezident USA na tlačovej konferencii zároveň varoval, že sme „veľmi blízko k svetovej vojne“, cituje Reuters, aktuality.sk
X X X
Syn nórskej princeznej vraj napadol ženu. Jeho otčim na olympiáde v Paríži prehovoril: Je to vážne, hovorí princ Haakon
Nenechal si síce ujsť olympijské dianie, ale ktohovie, či sa naozaj dokázal sústrediť na dianie na športovisku. Doma v jeho vlasti (a obzvlášť v kráľovskej rodine) panuje napätá situácia.
Nórsky korunný princ Haakon (v hornom rade v strede) počas návštevy olympiády v Paríži.
Nórsky korunný princ Haakon sa objavil vo štvrtok na pretekoch kanoistov v Paríži, no všetkým novinárom v mysli znela otázka: Čo hovorí na dianie doma? V nedeľu štvrtého augusta totiž došlo k zadržaniu jeho nevlastného syna.
Dvadsaťsedemročný Marius Borg Høiby, ktorého mala princezná Mette-Marit ako slobodná matka pred vydajom za nórskeho princa, údajne napadol mladé dievča. Skončilo v nemocnici s otrasom mozgu. Samotného Mariusa zadržiavala polícia viac ako 24 hodín.
Nórska princezná Mette-Marit a jej najstarší syn Marius na archívnom zábere.
Ako informoval nórsky denník Se og Hør, najstarší syn Mette-Marit vraj psychicky aj fyzicky napadol dievča vo veku zhruba dvadsať rokov. Stalo sa tak v byte v jednej zo štvrtí Osla, dievčaťu sa podarilo ujsť a celú vec nahlásiť polícii. Denník tiež pridáva informáciu, že meno obete zverejnené nebolo, ale zdroje z polície potvrdili, že nešlo o mužovu priateľku.
„Ide o veľmi vážnu vec, keď je v tom polícia zapojená do takej miery,“ uviedol samotný princ Haakon na otázky médií. „Zároveň si myslím, že nie je vhodné, aby som sa nejakým spôsobom vkladal do tohto prípadu a komentoval ho,“ dodal ešte korunný princ. Na návšteve metropoly Francúzska sa objavil sám. Jeho manželka Mette-Marit zostala Nórsku.
Manželia sa spoznali v roku 2001, spolu majú dvoch potomkov – princeznú Ingrid Alexandru a princa Sverre Magnusa./agentury/
X X X
Vojenský súd v Konžskej demokratickej republike odsúdil na smrť 26 povstalcov z hnutia M23
Medzi obžalovanými je aj bývalý predseda konžskej volebnej komisie Corneille Nangaa, ktorý je na úteku.
Vojenský súd v Konžskej demokratickej republike (KDR) vo štvrtok odsúdil na smrť 26 príslušníkov povstaleckého Hnutia 23. marca (M23) za vojnové zločiny, účasť na povstaní a zradu. 21 z nich je na úteku. Informovala o tom agentúra AFP.
Vláda KDR v marci zrušila moratórium na trest smrti, ktoré platilo od roku 2003. Prokuratúra v procese, ktorý sa začal 24. júla, požadovala tresty smrti pre 25 obžalovaných a pre jedného 20 rokov väzenia.
Najvýznamnejším z obžalovaných je Corneille Nangaa, bývalý predseda konžskej volebnej komisie, ktorý je na úteku. Vlani v decembri oznámil v kenskom hlavnom meste Nairobi vytvorenie koalície povstaleckých skupín zahŕňajúcej M23 s názvom Alliance Fleuve Congo (AFC), ktorej cieľom je zvrhnutie vlády KDR. Súd nariadil skonfiškovať jeho majetok v prospech štátu.
Za smrť bol odsúdený aj líder M23 Bertrand Bisimwa, veliteľ hnutia Sultani Makenga a hovorcovia M23 Willy Ngoma a Lawrence Kanyuka.
Majú päť dní na odvolanie
Ďalšími osobami na zozname obžalovaných boli členovia Ľudovej strany pre obnovu a demokraciu (PPRD), ktorá vstúpila do AFC. PPRD je stranou bývalého prezidenta Josepha Kabilu, ktorý bol pri moci v rokoch 2001 – 2019. Piati obžalovaní, ktorí boli prítomní na procese, majú päť dní na odvolanie proti rozsudku.
Hnutie M23 tvoria prevažne Tutsiovia. Vzniklo v apríli 2012 za výraznej podpory Rwandy. Koncom marca 2022 spustilo ofenzívu v provincii Severné Kivu, ktorá viedla k vysídleniu státisícov civilistov.
M23 patrí medzi desiatky povstaleckých skupín aktívnych na nepokojnom východe KDR. Mnohé z nich sú dedičstvom regionálneho konfliktu, ktorý vypukol v 90. rokoch po zosadení dlhoročného diktátora Mobutu Sese Seka, aktuality.sk
X X X
USA, EÚ kritizovali rozhodnutie Izraela zrušiť diplomatický štatút nórskych vyslancov
Tento krok označil šéf európskej diplomacie za neoprávnený.
USA vo štvrtok kritizovali Izrael za zrušenie diplomatického štatútu ôsmich nórskych vyslancov pri Palestínskej samospráve. Krok izraelskej vlády odsúdil aj šéf diplomacie EÚ Josep Borrell. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.
„Nórsko dlhodobo zohráva produktívnu úlohu, pokiaľ ide o spoluprácu s izraelskou vládou a Palestínskou samosprávou,“ povedal hovorca ministerstva zahraničných vecí USA Matthew Miller a dodal, že kroky, ktoré by Nórsku zabránili zastávať túto úlohu, nie sú obzvlášť užitočné.
Miller poukázal na to, že Nórsko v roku 1993 hostilo tajné izraelsko-palestínske rokovania, ktoré viedli k podpisu tzv. „dohôd z Osla“, pričom podotkol, že boli podpísané pred Bielym domom.
„Dôrazne odsudzujem toto neoprávnené rozhodnutie, ktoré je v rozpore s duchom dohôd z Osla a neprimerane narúša normálne vzťahy a spoluprácu s Palestínskou samosprávou,“ uviedol vo svojom vyhlásení Borrell a dodal, že vo štvrtok v telefonickom rozhovore s nórskym ministrom zahraničných vecí Espenom Barthom Eidem vyjadril v mene EÚ solidaritu Nórsku.
Nórsko: Vláda vyhodnocuje ďalšie opatrenia
Podľa Borrella nejde o bilaterálnu otázku medzi Izraelom a Nórskom. Je to otázka, ktorá je v záujme všetkých, ktorí sa usilujú o mier a stabilitu na Blízkom východe.
Eide si v reakcii na krok Izraela predvolal izraelskú vyslankyňu v Nórsku, aby vyjadril protest proti tomuto rozhodnutiu. Uviedol, že zástupkyňu počas stretnutia požiadal o vysvetlenie, ktoré podľa jeho slov „nebola schopná na mieste poskytnúť“.
Nórsky minister zároveň oznámil, že vláda v súčasnosti vyhodnocuje ďalšie opatrenia. Povedal tiež, že jeho krajina je a vždy bude priateľom Izraela a jeho ľudu, ale zároveň jasne kritizuje okupáciu palestínskeho územia a vojnu v Pásme Gazy a jej následky na civilné obyvateľstvo.
Nórsko v máji oficiálne uznalo Palestínu ako štát. Spojené štáty tvrdia, že podporujú Palestínsky štát, avšak je potrebné, aby vznikol na základe rokovaní s Izraelom, píše AFP, aktuality.sk
X X X
Prípad, ktorý šokoval celý národ. Známeho britského odborníka na krokodíly odsúdili na desať rokov za sexuálne zneužívanie psov
Známy britský odborník na krokodíly Adam Britton bol v Austrálii odsúdený na desať rokov a päť mesiacov vo väzení. Zoológ sa priznal k sexuálnemu zneužívaniu a týraniu desiatok psov, informoval dnes spravodajský server BBC News, podľa ktorého prípad šokoval celý národ.
Adam Britton na snímke z roku 2011 počas merania krokodíla na Filipínach
Expert na krokodíly, ktorý okrem iného pracoval v produkciách BBC a National Geographic, sa priznal k 56 obvineniam zo sodomie a týrania zvierat. Priznal sa tiež k štyrom obvineniam z prístupu k materiálom zachytávajúcim týranie a zneužívanie detí.
Päťdesiattriročný Britton sa podľa najvyššieho súdu Severného teritória natáčal pri mučení zvierat, kým takmer všetky nezomreli, a potom tieto videá zdieľal na internete pod pseudonymami.
Týranie zostávalo roky nepovšimnuté, kým sa v jednom z videí nenašla stopa. Britton bol zatknutý v apríli 2022 po prehliadke jeho vidieckeho pozemku v Darwine, pri ktorej boli v jeho notebooku objavené aj materiály o zneužívaní detí.
Mnohé detaily Brittonových zločinov sú príliš násilné na to, aby mohli byť zverejnené, a tak „groteskné“, že sudca Michael Grant varoval prítomných, že by im mohli spôsobiť „psychický šok“.
Keď boli nahlas prečítané detaily prípadu, niektorí ľudia podľa BBC opustili súdnu sieň. Iní prizerajúci z galérie plakali a urážali Brittona. Ten chvíľami vešal hlavu a siahal po vreckovkách.
„Nefalšované potešenie“, ktoré Brittonovi pôsobilo mučenie zvierat, bolo „nechutne zjavné“, vyhlásil sudca. „(Vaša) zvrátenosť sa úplne vymyká akémukoľvek bežnému ľudskému chápaniu,“ povedal. Vrátane už odslúženého trestu by Britton mohol byť podmienečne prepustený v septembri 2028. Do konca života má ale zakázané vlastniť akékoľvek cicavce.
Britton sa narodil v západnom Yorkshire, vyrastal v Británii a pred viac ako 20 rokmi sa presťahoval do Austrálie, kde pracoval s krokodílmi. S doktorátom zo zoológie si vybudoval celosvetovú povesť vďaka svojim odborným znalostiam, dokonca hostil sira Davida Attenborougha, keď tento televízny veterán na jeho pozemku nakrúcal časť dokumentárneho seriálu Svet plazov a obojživelníkov.
Miestni obyvatelia oznámili médiám, že pôsobil ako tichý, ale vášnivý ochranca zvierat. Podľa súdnych dokumentov však o ne prejavoval „sadistický sexuálny záujem“. Výmeny s „podobne zmýšľajúcimi“ ľuďmi v tajných internetových chatovacích miestnostiach podrobne popisujú, ako Britton začal v 13 rokoch zneužívať kone.
Najmenej posledných desať rokov Britton zneužíval svojich vlastných domácich miláčikov a manipuloval s ostatnými majiteľmi psov, aby mu darovali tie svoje, keď sa ich museli vzdať kvôli sťahovaniu alebo pracovným povinnostiam.
Zvieratá týral v prepravnom kontajneri na svojom pozemku, ktorý bol vybavený nahrávacím zariadením – nazýval ho „mučiarňou“ – a potom zdieľal zábery svojich zločinov na internete pod prezývkami. Britton tiež inštruoval ostatných, ako napodobniť jeho správanie a zbaviť sa dôkazov.
Na otázku, ako sa zbavuje psích pozostatkov, Britton – ktorý zdieľal svoj rozľahlý pozemok na predmestí Darwinu s ôsmimi krokodílmi – odpovedal: „Niektorými kŕmim iné zvieratá“.
Chytili ho až potom, čo nahral klip, na ktorom mučí najmenej osem psov – všetci okrem jedného boli šteňatá – a ktorý bol odovzdaný polícii na základe anonymného tipu. Britton si obvykle dával záležať, aby vo svojich videách neidentifikoval seba ani svoju polohu, ale v tomto videu bolo v pozadí vidieť jasne oranžové vodítko pre psov mesta Darwin. Počas niekoľkých týždňov, v apríli 2022, polícia vtrhla na pozemok a zatkla Brittona, ktorý je odvtedy vo väzbe./agentury/
X X X
Šimkovičovej čistky pokračujú. Podrží ju koalícia? Maďarič: Spôsob odvolania bol nehorázny, sú to pseudodôvody
Ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nom. SNS) má za sebou už niekoľko nepopulárnych krokov, kvôli ktorým čelila obrovskej kritike. Po zmene zákona o Fonde na podporu umenia (FPU), zrušení Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS), ale aj po viacerých kontroverzných vyjadreniach prichádzajú čistky vo vedení kľúčových kultúrnych inštitúcií. Nespokojnosť sa ozýva nielen aj z radov opozície. V koalícii sa totiž neoficiálne trasie stolička nielen pod šéfkou zdravotníctva Zuzanou Dolinkovou (Hlas), ale nespokojní sú aj s krokmi ministerky kultúry. Podrží koalícia sporné ministerky?
Politológ Juraj Marušiak ani bývalý minister kultúry Marek Maďarič nepredpokladajú, že by koalícia Šimkovičovú nahradila. Smer a Hlas doteraz podporili všetky jej sporné zákony.
Matej Drlička deň po odvolaní: Nejde o mňa, ale divadlo musí ostať slobodné. Spím dobre, lebo svedomie mám čisté
Po šéfovi Slovenského národného divadla (SND) Matejovi Drličkovi si Šimkovičová hneď na druhý deň vzala na paškál generálnu riaditeľku Slovenskej národnej galérie (SNG) Alexandru Kusú. Galérii šéfovala 14 rokov a o jej odvolaní sa špekulovalo prakticky od nástupu ministerky do čela rezortu. Obaja dostali do rúk odvolávacie dekréty bez udania dôvodu. Drlička uviedol, že mu ho doručila priamo k nemu domov pracovníčka rezortu kultúry s dvoma „100-kilovými chlapmi“.
Drlička deň po odvolaní uviedol, že nesledujeme odvolávanie riaditeľov, ale kultúrnu vojnu. „Martina Šimkovičová a jej ideológ Lukáš Machala vyhlásili vojnu umeniu. Odvolávania a zmeny nie sú podložené racionálnymi argumentmi, iba valcujú všetko, čo im stojí v ceste,“ vyhlásil. Kusú spôsob odvolania urazil. „Všetci, ktorí pracujú v kultúre, vedia, v akých podmienkach to robíme, a potom to niekto hodí do koša a povie, že sme neefektívni. Uráža ma to,“ uviedla.
Šimkovičová v oboch prípadoch v oficiálnom odvolávacom dekréte dôvody neuviedla a s dnes už odvolanými riaditeľmi sa nestretla. Svoje dôvody zverejnila na Telegrame a prostredníctvom tlačovej správy. O oboma bola dlhodobo nespokojná. Pri Drličkovi jej prekážali sťažnosti zamestnancov a sólistov Opery SND, jeho postoj k odvolanej šéfke Baletu SND Nine Polákovej, starší výrok z Budapešti, pre ktorý ho už raz odvolala bývalá ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO) či spadnutý luster počas predstavenia opernej rozprávky Čert a Káča.
Alexandra Kusá: Dôvody odvolania ma urážajú. Dúfali sme, že ministerstvu ide o kultúru
Problémom bola pre Šimkovičovú aj zmluva o prenájme priestorov v obchodnom centre v Lamači, kam dočasne presunul časť zamestnancov Umelecko-dekoračných dielní. „Matej Drlička si pomýlil funkciu generálneho riaditeľa národnej kultúrnej ustanovizne s politickým aktivizmom a opakovane vnášal do SND politiku,“ konštatoval rezort.
Pri Kusej prekážal ministerke konflikt záujmov v prípade rekonštrukcie budovy SNG, narábanie s verejnými financiami, neefektívne riadenie či prezentácia umenia na podujatiach galérie doma aj v zahraničí, pričom spomenula konflikt po prestížnych bienále v Benátkach. Kusú zatiaľ nahradí krízový manažér Anton Bittner, Drličkov nástupca známy nie je. Po Drličkovi a Kusej by malo na rad prísť odvolanie šéfa Slovenského národného múzea Branislava Panisa. Zatiaľ však žiadnu písomnosť nedostal, aktuálne je na dovolenke v zahraničí.
Generálny tajomník služobného úradu rezortu kultúry Lukáš Machala obhajuje odvolanie Drličku. „My sme vás neodvolali na základe toho, že s vami nejakým spôsobom politicky nesúhlasíme, ale na základe toho, že ste vážne manažérsky pochybili, a to nie raz,“ uviedol. Tvrdí, že pre Drličkovu PN nemalo ministerstvo inú možnosť, ako mu odvolanie doručiť domov. Rezort kultúry neskôr dodal, že Drlička v pondelok PN ukončil a sám inicioval stretnutie so Šimkovičovou.
„Ministerka bola pripravená prijať generálneho riaditeľa na pôde ministerstva kultúry o 10:00 v utorok 6. 8. 2024. V utorok ráno však Matej Drlička prostredníctvom svojho sekretariátu stretnutie s ministerkou kultúry zrušil, a to z dôvodu návratu choroby a opätovnej práceneschopnosti. Odvolávací dekrét mu bol preto doručený domov,“ uviedol rezort na stránkach. Machala Drličku vyzval, aby „politicky nekomentoval veci, ktoré mu neprináležia“. Vo videu na Telegrame uviedol, že exšéfovi SND doručili dekrét nie ochrankári, ale zamestnanci právneho oddelenia. V deň odvolania Kusej komentoval len vyčíňanie výtržníka, ktorý na okno budovy rezortu kultúry nakreslil hákový kríž. Páchateľa rieši polícia.
Nespokojnosť rastie aj v koalícii
V opozícii to vyvolalo obrovskú vlnu nevôle. „Ministerka Šimkovičová robí hanbu slovenskej kultúrnej obci, robí hanbu doma aj v zahraničí,“ uviedol predseda SaS Branislav Gröhling s tým, že sa chce len pomstiť kritikom. „Ako funguje táto vládna koalícia? Na jednej strane vidíme, že sa predstavitelia Hlasu fotia s pánom Drličkom a hovoria, že to bol dobrý riaditeľ SND a na druhej strane ho ministerka odvolá,“ uviedol.
Herci Milan Ondrík a Rebeka Poláková reagujú na odvolanie Mateja Drličku: Nechápeme to. Vagabundi ovládajú tento štát
Progresívne Slovensko (PS) uviedlo, že vo funkcii nemajú končiť odborníci, ale Šimkovičová. PS preto začína zbierať podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu na odvolanie ministerky kultúry a na utorok 13. augusta zorganizovali protestné zhromaždenie v Bratislave. „Arogancia a autoritárske zásahy ministerky Šimkovičovej presahujú všetky hranice,“ reagoval podpredseda PS Ivan Štefunko.
„Niečo podobné sme ešte nezažili. Ešte aj v časoch Vladimíra Mečiara sa politici aspoň snažili zachovať zdanie zákonnosti, demokracie a zdravého rozumu,“ uviedla podpredsedníčka kultúrneho výboru Zora Jaurová (PS). Petícia za odvolanie Šimkovičovej má za necelých 24 hodín vyše 100-tisíc podpisov. Koaliční predstavitelia konanie ministerky zatiaľ oficiálne nekomentovali. V kuloároch sa hovorí o pomerne veľkej nespokojnosti s jej konaním. O rozhodnutí nemali podľa informácií Pravdy vedomosť ani v koalícii či v SNS. Je možné, že sa bude o situácii hovoriť aj na koaličnej rade. V lete sa však žiadna nekonala a žiadna ani nie je v dohľadnej dobe plánovaná. Situácia sa však ešte môže zmeniť.
„Je to čisto vec ministerstva kultúry, je ich povinnosťou, aby si to zdôvodnili. S parlamentom ani s výborom to nemá nič spoločné. Dozvedel som sa to tak, ako všetci ostatní, z médií,“ reagoval pre Pravdu poslanec SNS Roman Michelko. Smer ani Hlas na otázky Pravdy nereagovali. S Dušanom Jarjabkom, členom kultúrneho výboru, sa nám telefonicky spojiť nepodarilo. Medzi Hlasom a SNS sa tak môže napätie zdvihnúť ešte viac, keďže líder SNS verejne deklaroval nespokojnosť s ministerkou zdravotníctva Dolinkovou (Hlas) a v Hlase zas majú byť naopak nespokojní so Šimkovičovou.
Aj keď je SNS najmenšou koaličnou stranou, svoje si vedela presadiť už v niekoľkých prípadoch oveľa ráznejšie, než Hlas, ktorý nakoniec ustúpil aj pri zákone o STVR aj pri zmenách vo Fonde na podporu umenia, ktorých kritikmi boli poslanci Hlasu Roman Malatinec a Ľubica Laššáková. K situácii sa nevyjadril a na otázky Pravdy nereagoval ani prezident a bývalý šéf Hlasu Peter Pellegrini. Bývalá prezidentka Zuzana Čaputová zdôraznila potrebu slobody umenia a odvolaným riaditeľom vyjadrila podporu.
Výzvu koaličným poslancom adresoval aj Drlička. „Vážení poslanci, ministerky a ministri tejto vlády. Dokedy sa budete prizerať, ako vaša kolegyňa robí hanbu tejto krajine nielen doma, ale aj v zahraničí. Verím, že je v tejto vláde dostatok slušných a príčetných politikov, ktorým záleží na tom, aby krajina nestagnovala, ale išla dopredu. S Martinou Šimkovičovou a pánom Machalom to nebude možné. Prosím zakročte a urobte zmenu na pozícii ministra kultúry,“ povedal na tlačovke.
Maďarič: Spôsob odvolania je nehorázny
Spôsob, akým sa odvolanie realizovalo, je podľa politológa z Ústavu politických vied Slovenskej akadémie vied (SAV) Juraja Marušiaka určite neprijateľný. „Zároveň však vládna koalícia v tomto nie je ojedinelá. Aj predošlá koalícia, osobitne v začiatkoch Matovičovej vlády, realizovala niektoré personálne zmeny spôsobom, ktorý nie je civilizovaný. Napokon, to bolo aj v prípade odvolania riaditeľa SND – toho istého Drličku – ministerkou Milanovou,“ uviedol.
Podľa bývalého ministra kultúry za Smer Mareka Maďariča boli odvolaní dvaja z najlepších riaditeľov kultúrnych inštitúcií, akých máme. „Dôvody odvolania, ktoré boli uvedené pri pánovi Drličkovi, sú veľmi pochybné. Spôsob jeho odvolania alebo doručenia odvolacieho dekrétu je podľa mňa nehorázny. Je mi to ľúto, že sa také veci dejú takýmto spôsobom,“ povedal pre Pravdu.
Čo sa týka dôvodov na odvolanie šéfky SNG, Maďarič pripomína, že projekt na rekonštrukciu budovy bol vysúťažený päť rokov predtým, než sa stala riaditeľkou galérie. „Neviem, aký tam mohol nastať konflikt záujmov. Pán Kusý nebol zhotoviteľ, ale jeden z architektov – teda autorov návrhu rekonštrukcie,“ hovorí. „Minister má právo odvolať štatutára, ale má to byť riadne odôvodnené. Mne sa nikdy nestalo, ak som niekoho odvolával, že by som si ho osobne nezavolal a z očí do očí mu nepovedal dôvody,“ pokračoval.
Jednotlivé prípady treba podľa Maďariča posudzovať vždy individuálne. „Pre mňa aj Drlička, aj Kusá sú na slovenské pomery veľmi dobrí riaditelia, za ktorými sú výsledky. Nevidím, že by mali tieto pseudodôvody takú závažnosť. Tak, ako zmrzačili fondy, tak teraz drsným a tvrdým spôsobom likvidujú ľudí, pri ktorých cítia, že ich mentálne svety sú iné,“ uviedol exminister kultúry. Čo sa týka Bittnera, Maďarič nevie, o koho ide. „Zrejme to bude niekto zvonka. Optimálne je, ak do času, kým je vo výberovom konaní zvolený nový riaditeľ alebo riaditeľka, nájdete niekoho v samotnej inštitúcii, kto ju pozná a riadi ju so znalosťou veci.
Odvolať ministerky? Preváži mocenský kalkul
Napriek tomu, že sa stolička neoficiálne láme pod Dolinkovou aj pod Šimkovičovou, politológ ani bývalý minister kultúry neočakávajú, že by vláda svoje nominantky v blízkej budúcnosti odvolala, aj keď na to sú dôvody. Okrem toho má ministerka Šimkovičová oproti Dolinkovej výhodu verejnej podpory premiéra a šéfa Smeru Roberta Fica. Ten sa jej zastal koncom apríla tohto roka po tom, čo ju kritizovali za návrh zákona o zrušení RTVS.
Ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS) tlieska v parlamente po schválení zákona o STVR. Bratislava, 20. júna 2024.
Po kontrolnom dni na rezorte kultúry uviedol, že Šimkovičová čelí kritike, pretože plní vládny program s dôrazom na „slovenskú národnú kultúru, a nie kultúru transsexuálov, zvrhlosti a vulgárnosti“. Naopak pri Dolinkovej mal Fico napríklad zasiahnuť do jej kompetenecií, keď zvolal stretnutie k Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP). Dolinková na stretnutí nebola, aj keď je jej rezort stopercentným akcionárom VšZP. Aj projekt vojenskej nemocnice v Prešove prezentoval minister obrany Robert Kaliňák (Smer) bez nej. Dolinková aj Šimkovičová už úspešne ustáli jeden pokus na ich odvolanie.
„Je faktom, že pracovníci kultúry majú dosť silné nástroje ako ovplyvňovať verejnú mienku, takže tento postup sa koalícii nemusí vyplatiť. Druhá vec však je, že ak aj spôsob, akým svoju politiku Šimkovičová s Machalom robia, sa nemusí viacerým členom vlády páčiť, to neznamená, že sa im nepáči obsah ich politiky,“ konštatuje Marušiak. „Myslím, že Šimkovičová plní pre koalíciu nezastupiteľnú úlohu, keď svojimi krokmi púta pozornosť verejnosti a odvádza pozornosť od ostatných krokov koalície. Pritom jej odvolanie teda nemusí byť problém, ešte to môže aj verejnosť oceniť. Koniec-koncov koalícia má vo svojich radoch dosť ľudí z kultúry, ktorí by ju mohli nahradiť,“ uviedol politológ.
Podľa Maďariča by koalícia aj premiér mali dbať na výber členov vlády. „Napriek tomu, že ministerstvo patrí v úvodzovkách konkrétnej strane. Z môjho pohľadu bola už aj pred týmito odvolaniami oprávnene nastolená otázka vhodnosti a schopnosti pani ministerky túto pozíciu vykonávať. Na druhej strane si myslím, že v koalícii prevážia politicko-mocenské dôvody, pre ktoré nebude ani premiér do týchto vecí zasahovať, pretože koalícia má krehkú väčšinu,“ myslí si exminister.
Šimkovičová: Štát bude kontrolovať, aké umenie sa podporí
„V tomto zmysle preto premiér nebude útočiť na svojho koaličného partnera a uprednostní mocenské záležitosti pred ohľadom na kultúru a objektívnym zhodnotením toho, čo sa deje,“ uviedol Maďarič. „Ak dám nabok túto realitu tak si myslím, že nemôže byť koalícia spokojná s tým, čo sa deje v kultúre a čo ministerka kultúry robí. Vidíme, že zákony, ktoré predkladá, či už o STVR alebo o fondoch sú nakoniec schvaľované aj poslancami Hlasu, aj poslancami Smeru. Čiže podporujú tú líniu, ktorú v kultúre v tejto chvíli razí Šimkovičová, Machala a SNS,“ skonštatoval.
Čo sa týka hodnotenia Šimkovičovej pôsobenia v rezorte kultúry, Maďarič ostáva vecný a hodnotí len to, čo sa v rezorte spravilo. „A to, čo zatiaľ vieme povedať, z môjho pohľadu, je, že nastal veľký krok späť v otázke kultúrnych fondov, ďalej ide o veľmi zlý zákon o STVR a teraz sú to podľa mňa neodôvodnené a zlé personálne rozhodnutia v SND a SNG. Je to rad vecí a ja nemám takú fantáziu, aby som vedel povedať, čo ešte môže v rezorte kultúry napáchať, ale nepresvedčila ma, že by som mal očakávať niečo pozitívne,“ uviedol. Podľa Marušiaka môže byť Šimkovičová pre kultúru nebezpečná v tom, že dokončí zmeny pravidiel podľa svojich predstáv. „A môže svojím vystupovaním ohroziť medzinárodnú spoluprácu v oblasti kultúry,“ dodal politológ.
Napriek tomu, že každý z ministrov má svoj názor na svet či politiku, rozhodne by to nemalo byť podľa Maďariča v ich práci citeľné. Pri ministerke Šimkovičovej a jej názoroch je však zámer v jej konaní citeľný pomerne jasne. „Jeden z princípov, ktorými som sa riadil ja je, že vo vzťahoch s kultúrnymi inštitúciami, ktoré spadajú pod ministerstvo kultúry, ani na samotnom úrade ministerstva kultúry nemá byť cítiť ani to, že som bol členom nejakej politickej strany. A už teda vôbec nie to, že by mal minister kultúry vo svojom výkone uprednostňovať nejaký svoj vkus alebo svetonázor,“ konštatuje Maďarič. „Minister je v danej chvíli reprezentant kultúry v celej jej šírke. Nemal by jednoducho do svojej práce vťahovať ani svoj svetonázor, ani svoju politickú príslušnosť. Aspoň pre mňa je to nemysliteľné a tak som sa snažil ako minister správať,“ dodal./agentury/
X X X
Na bicykloch a v županoch. Demonštranti prichystali protestnú jazdu do Kittsee. Šimkovičová: Vyštvali ste ma, v Rakúsku už nebývam
Vezmite si župany, vlajky, výzdoby, zvončeky a napriek všetkému aj pozitívnu náladu, píšu organizátori cyklojazdy na protest proti krokom ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nom. SNS).
Tá v uplynulých dňoch odvolala šéfa Slovenského národného divadla Mateja Drličku, ktorý si dekrét o odvolaní prevzal doma v župane, aj riaditeľku Slovenskej národnej galérie Alexandru Kusú. Tá bola pri akte oblečená.
Critical Mass Bratislava a Cyklo Kuchyňa v reakcii zorganizovali protest proti krokom ministerky. Vo štvrtok po 18.00 vyrazili z bratislavského Námestia SNP až do rakúskeho Kittsse, kde má šéfka rezortu kultúry dom.
Je Martina Šimkovičová dobrá ministerka kultúry?
Ako uviedla vo štvrtok popoludní na tlačovej konferencii, v Rakúsku už nebýva. „Chcem upozorniť tých, ktorí sa chystáte na cyklokultúru z Bratislavy do Kittsee, že práve vy štvavou politikou, aj vy niektorí novinári, ktorí tu sedíte, ste ma vyštvali z môjho domova, aby som si hľadala nový domov tu na Slovensku a určite vám nepoviem adresu, aby ste vašu cyklotrasu nezmenili k môjmu bydlisku, kde by ste ohrozovali mňa a moje maloleté dieťa len preto, lebo si robím svoju prácu,“ uviedla Šimkovičová.
Organizátori tvrdia, že protest bude a majú vraj informácie, že tam ministerka býva stále. „Miesto nie je dôležité. Pointou jazdy je protest proti nej ako ministerke,“ dodávajú.
Herci Milan Ondrík a Rebeka Poláková reagujú na odvolanie šéfa SND Mateja Drličku: Nechápeme to. Vagabundi ovládajú tento štát. A čo na to filmová producentka Zuzana Mistríková?
„Závažné udalosti v slovenskej kultúre, ale aj v celej spoločnosti, nás nútia reagovať a nemlčať. Slovenská kultúra je z dôvodu riadenia nekompetentnej a pomstychtivej politickej predstaviteľky v rozklade a ten ohrozuje nielen veľké národné ustanovizne, ale aj malé kultúrne centrá, ktoré dnes vytvárajú podhubie slobodnej spoločnosti. Nemlčať znamená hovoriť nahlas, čo si neželáme,“ uviedli organizátori.
Matej Drlička deň po odvolaní: Nejde o mňa, ale divadlo musí ostať slobodné. Spím dobre, lebo svedomie mám čisté
„Neželáme si ďalší rozklad a pľundrovanie kultúry na Slovensku, jej inštitúcií a zastrašovanie jej kritických predstaviteľov a predstaviteliek. Naopak, želáme si urýchlenú výmenu na poste Ministra kultúry SR,“ dodali organizátori.
Ministerka Šimkovičová vyvolala najnovšiu vlnu nevôle svojim rozhodnutím odvolať riaditeľov dvoch štátnych inštitúcií. Rozhodnutie aj spôsob, kritizovala umelecká obec aj napríklad bývalý minister kultúry za Smer Marek Maďarič./agentury/
X X X
Ukrajinci postúpili až desať kilometrov do ruskej Kurskej oblasti. Bombardujú Rusi vlastné mesto?
Ukrajinské ozbrojené sily postúpili až desať kilometrov do ruskej Kurskej oblasti, ktorá susedí so severom Ukrajiny. Vo svojej analýze vývoja bojov to píše americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW), ktorý tento rozsah ukrajinského prieniku na ruské územie označuje za potvrdený. Server Meduza upozorňuje na informácie ruských prokremeľských telegramových kanálov, podľa ktorých ukrajinské jednotky pokračovali v postupe. Nepotvrdené správy uvádzajú, že ruské delostrelectvo a letectvo musia bombardovať obce obsadené ukrajinskými silami. O ukrajinskom prieniku do Kurskej oblasti informovali ruské úrady, zatiaľ čo Kyjev sa oficiálne nevyjadril.
Potvrdený rozsah a miesta ukrajinského postupu v Kurskej oblasti naznačujú, že ukrajinské sily prenikli do najmenej dvoch ruských obranných línií, píše ISW. Cituje informovaný nemenovaný ruský zdroj, podľa ktorého ukrajinskí vojaci od začiatku operácie obsadili 45 kilometrov štvorcových Kurskej oblasti. Podľa ďalších ruských zdrojov Ukrajinci dobyli celkovo 11 ruských obcí.
Ruské zdroje tiež uviedli, že ukrajinskí vojaci obsadili v Sudži stanicu, ktorá je súčasťou siete zabezpečujúcej prepravu plynu do Európy. Podľa ISW geolokalizované snímky ukazujú, že Ukrajinci zajali na kontrolnom stanovišti v Sudži vyše 40 Rusov. V Sudáne je posledný funkčný tranzitný bod pre vývoz ruského plynu do Európy cez Ukrajinu, upozornila už skôr agentúra Reuters.
Telegramový kanál Rybar, ktorý má väzby na ruskú armádu, v noci na štvrtok napísal, že situácia v regióne je zložitá. „Čiastočne sa však – aspoň súdiac podľa kusých informácií – podarilo zastaviť nájazdy nepriateľských diverzných a prieskumných skupín a zabrániť ich ďalšiemu rozsiahlemu postupu,“ uvádza Rybar. Ukrajinské jednotky však podľa neho obsadili západnú časť mesta Sudža, prevzali kontrolu nad cestami v okolí a v meste sa bojuje. Tieto informácie však nie sú nezávisle potvrdené, poznamenal server Meduza.
Ruský provojnový kanál Dva majora, ktorý je podľa Meduzy kritický k ruskému ministerstvu obrany, uvádza, že ukrajinskí vojaci prenikli k dedine Korenevo, „kde ich zastavili boje“. O bojoch na tomto území informujú aj ruské prokremeľské platformy.
Úrady v Kurskej oblasti rozsah postupu ukrajinských síl nekomentovali. Gubernátor regiónu Alexej Smirnov vo štvrtok ráno informoval, že protivzdušná obrana nad regiónom zostrelila v noci a ráno šesť ukrajinských dronov a päť rakiet. Ruské ministerstvo obrany oznámilo zostrelenie dvoch bezpilotných lietadiel nad Kurskou oblasťou a ďalších 14 nad susednou Belgorodskou oblasťou.
Správy o prieniku ukrajinských vojakov do Kurskej oblasti začali prichádzať z Ruska v utorok. Ruské ministerstvo obrany podľa portálu Meduza tvrdí, že ruskí vojaci zastavili postup ukrajinských ozbrojených síl do hĺbky Ruska. Náčelník ruského generálneho štábu Valerij Gerasimov uviedol, že na ofenzíve sa zúčastňuje najmenej 1 000 ukrajinských vojakov. Úrady z prihraničných obcí evakuujú obyvateľov a v Kurskej oblasti zaviedli núdzový stav. Rusi tiež zvýšili bezpečnostné opatrenia okolo miestnej jadrovej elektrárne.
Situácia v Kurskej oblasti zostáva pomerne nejasná, rovnako nie sú zrejmé vojenské straty na oboch stranách. Ruské úrady informovali o zhruba piatich zabitých civilistoch a troch desiatkach zranených v dôsledku bojov. Reuters označuje súčasné dianie v Kurskej oblasti za jeden z najväčších ukrajinských útokov na Rusko počas vojny, ktorú Moskva vo februári 2022 vyvolala svojím vpádom na Ukrajinu.
Krátko po ruskom útoku minulý rok Ukrajinci ukoristili tank T-80BVM. Dostal prezývku Bunny (Zajačik) a v radoch 93. mechanizovanej brigády sa stal najznámejším a najúspešnejším ukrajinským tankom./agentury/
X X X
Zákaz „sexuálnych ideológií“ na školách? SNS nech sa stará o problémy svojich rezortov, odkazuje Drucker
Minister školstva, vedy, výskumu a mládeže (MŠVVM) SR Tomáš Drucker (Hlas) oceňuje, že kolegovia zo SNS prejavujú záujem o školstvo. Verí však, že vnímajú dostatok problémov vo svojich vlastných rezortoch. Minister to uviedol v reakcii na zámer SNS predložiť na septembrovej schôdzi Národnej rady SR návrh, ktorým chce v školskom vzdelávacom programe obmedziť propagáciu tém, súvisiacich so sexuálnou orientáciou a rodovou identitou.
„Ministerstvo školstva sa plne sústreďuje na plnenie programového vyhlásenia vlády a naďalej bude úsilie venovať tomu, aby deti mali lepšiu šancu na kvalitné vzdelanie a aby mali učitelia dôstojné podmienky,“ zdôraznil ďalej Drucker. Avizoval, že MŠVVM predloží v tejto súvislosti rozsiahle zmeny zákonov, ktoré chce predložiť už v závere augusta.
Pripomenul tiež, že na základe koaličnej dohody zodpovedajú za rezorty jednotlivé strany a ich nominant, ktorý má zákonodarnú iniciatívu. „Hlas si ctí koaličnú dohodu a nikdy sa nebude púšťať do kompetencií rezortov, ktoré patria koaličným politickým stranám,“ dodal Drucker.
SNS vo štvrtok oznámilo, že chce obmedziť propagáciu tém súvisiacich so sexuálnou orientáciou a rodovou identitou v školskom vzdelávacom systéme. Na septembrovú schôdzu Národnej rady SR preto predloží návrh zákona. Cieľom návrhu je zabezpečiť, aby školské prostredie zostalo neutrálnym miestom z hľadiska sexuálnej orientácie a rodovej identity./agentury/
X X X
Stále má len dvoch poradcov. Banáš povedal Pellegrinimu „zdvorilostné“ nie
Spisovateľ Jozef Banáš, ktorý dostal v júni ponuku stať sa poradcom prezidenta Petra Pellegriniho, ju napokon odmietol.
Jozef Banáš
Podľa Aktualít ponuku pôvodne akceptoval, ale neskôr sa rozhodol z pozície cúvnuť. „Ponuku pána prezidenta som zdvorilo odmietol,“ povedal s tým, že dôvody prezidentovi vysvetlil a Pellegrini ich akceptoval.
Pellegrini tak má momentálne oficiálne iba dvoch poradcov. Bývalý generálny tajomník Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a exminister zahraničných vecí Ján Kubiš radí prezidentovi v otázkach zahraničných tém. Kubiš zároveň neúspešne kandidoval za prezidenta, pred druhým kolom podporil Pellegriniho.
Poradcom pre právne otázky je profesor Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Miroslav Slašťan. „Je to osoba, ktorá možno nie je taká mediálne známa, ale je to profesor v primeranom veku s primeranými skúsenosťami a cením si na ňom, že sa viac venuje odbornej práci ako svojej vlastnej prezentácii v médiách. Myslím si, že môže byť veľmi dobrou posilou,“ povedal o ňom Pellegrini ešte v júni v RTVS. Slašťan sa nedávno zviditeľnil názorom, že podanie prezidentky na Ústavný súd SR v súvislosti s novelou Trestného zákona bolo treba zamietnuť, aby následne nedošlo k „právnemu chaosu”. Podľa neho by mal Ústavný súd rozhodovať o právnej úprave až po tom, čo je zverejnená v Zbierke zákonov.
Banáš sa mal stať poradcom prezidenta pre kultúru a médiá. Pred voľbami verejne podporil Pellegriniho. Banáš je populárny aj na konšpiračnej scéne a rád vystupuje v alternatívnych médiách, počas pandémie spochybňoval ochorenie COVID-19. Patrí medzi najpredávanejších slovenských spisovateľov a jeho knihy sú prekladané aj do iných jazykov. V minulosti sa angažoval aj v politike, a to v stranách SDKÚ a ANO./agentury/
X X X
Hajduk Split na Liptove narazil. Ružomberok uhral proti slávnemu klubu cenný výsledok
Futbalisti MFK Ružomberok remizovali v úvodnom zápase 3. predkola Konferenčnej ligy s 9-násobným chorvátskym majstrom Hajdukom Split 0:0. V druhom polčase sa v drese hostí na trávnik dostali aj hviezdni Ivanovia Rakitič a Perišič. Odveta je na programe vo štvrtok 15. augusta v Splite.
X X X
Katalánsky parlament potvrdil socialistu Salvadora Illu za predsedu regionálnej vlády
Vodca separatistickej strany Spolu za Katalánsko Charles Puigdemont sa ráno po siedmich rokoch v dobrovoľnom exile vrátil do Barcelony.
Katalánsky parlament vo štvrtok zvolil socialistu Salvadora Illu, spojenca španielskeho premiéra Pedra Sáncheza, za šéfa regionálnej vlády. Podľa agentúry Reuters sa tým ukončilo dlhé vládnutie predstaviteľov podporujúcich odtrhnutie Katalánska od Španielska, píše TASR.
Španielski vládnuci socialisti sa nedávno dohodli s umiernenou separatickou stranou Republikánska ľavica Katalánska (ERC) na podpore Illu, bývalého španielskeho ministra zdravotníctva a súčasného šéfa socialistov v Katalánsku.
Socialisti v májových regionálnych voľbách zvíťazili, ale nezískali celkovú väčšinu. Podpora ERC bola pre zvolenie Illu preto kľúčová. Napokon získal minimálnu potrebnú väčšinu 68 hlasov v 135-člennom parlamente.
Puigdemont sa vrátil
O odklad štvrtkovej voľby neúspešne požiadala separatistická strana Spolu za Katalánsko (Junts), ktorej vodca Charles Puigdemont sa ráno po siedmich rokoch v dobrovoľnom exile objavil v Barcelone, kde adresoval krátky prejav svojím priaznivcom. Organizátori stanovili ich počet na približne 10.000, miestne úrady hovorili o zhruba 3500 účastníkoch.
Šesťdesiatjedenročný separatistický líder sa do vlasti vrátil aj napriek hrozbe, že ho zatknú. Za úlohu pri neúspešnom pokuse o vyhlásenie nezávislosti Katalánska v roku 2017 je na neho vydaný zatykač.
Puigdemont vystúpil na pódiu v centre mesta obklopený predstaviteľmi svojej strany pri Víťaznom oblúku neďaleko katalánskeho parlamentu. Potom z miesta zmizol.
Katalánska polícia po ňom odvtedy pátra. V Barcelone aj mimo mesta postavila zátarasy a vykonávala aj kontroly vozidiel. Dosiaľ zadržala dvoch policajtov, ktorých podozrieva z napomáhania pri úteku Puigdemonta. Jeden z nich údajne poskytol biele vozidlo, v ktorom politik ušiel.
Puigdemont stál na čele regionálnej vlády Katalánska v roku 2017, keď presadila nezákonné referendum o odtrhnutí sa od Španielska. Nasledovalo vyhlásenie krátkej nezávislosti, madridské úrady ju však zrušili. Puigdemont onedlho nato ušiel do zahraničia, aby sa vyhol trestnému stíhaniu, ale španielska justícia ho stále hľadá, aktuality.sk