„Není přehnané, že pro globální mír a prosperitu není nic důležitějšího, než je zřejmé blaho amerických a čínských národů, než dobré a stabilní vztahy mezi dvěma největšími ekonomikami světa. Každý vyhraje, když jsou čínsko-americké vztahy dobré; každý prohrává, když čínsko-americké vztahy nejsou stabilní.“ Touto myšlenkou uvádí Robert Lawrence Kuhn na stránkách China Daily Website komentář k vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách.
Kuhn, jeden z nejplodnějších vykladačů pekingské politiky v západním světě, uvádí: Podívejme se na pozadí americké politiky. Je průkazné, dokonce objevné, že zatímco demokraté a republikáni bojují o téměř každou představitelnou otázku a propagují radikálně protichůdné světonázory, jsou pozoruhodně jednotní v zaujímání tvrdého postoje vůči Číně. Ve skutečnosti se dvě hlavní politické strany snaží navzájem předčít v tom, že jsou (nebo jen vypadají) „tvrdší“ na Čínu. Na druhou stranu „Soft on China“ může být přídomek ničící kariéru.
Proč se americký postoj k Číně během posledních zhruba 10 let přitvrzuje, je podle autora mimo rozsah tohoto článku, ale předpokládat, že je to všechno nějaké hluboce zakořeněné spiknutí s cílem izolovat, oslabit a zadržet Čínu, by znamenalo přehlédnout základní rysy čínského vztahu k USA, které by mohly pomoci zvrátit zhoršení.
Politika USA vůči Číně se však v drsné a sporné předvolební kampani příliš neobjevila – kromě nějaké nepřekvapivé sprosté rétoriky. Tato relativní nedůležitost je dobrá věc. Jistě, Trump i kandidátka demokratů Kamala Harris kritizovali čínskou politiku toho druhého, ale mnohem podstatnější v jejich nepřetržitých, pomlouvačných debatách byly na domácí půdě nelegální přistěhovalectví, ekonomika, potraty, probuzení, zdanění, atd. a mezinárodně rusko-ukrajinský a izraelsko-palestinský konflikt. To, že Čína hrála v předvolební rétorice nízkou kartu, je dobrá věc, protože vítězi poskytuje větší flexibilitu při optimalizaci čínské politiky v reálném světě.
Autor připomíná, že v průběhu let byl Trumpův přístup k Číně konzistentní a, inu, zjednodušující. Na jedné straně již dlouho obviňuje slabou politiku USA vůči Číně jako zodpovědnou za úpadek americké výroby, což je často opakované obvinění, které podporuje jen málo ekonomů. Na druhou stranu Trump čínskému vůdci vyznává uznání a jakýsi obdiv.
„Trump je právem nazýván „transakčním“, protože se snaží uzavírat dohody, které považuje za výhodné pro Spojené státy a jeho představy o tom, jak by takové dohody zlepšily jeho vlastní image. „Transakční“ znamená bez ideologie; někdo by řekl „bez hodnot“, uvádí své hodnocení Robert Lawrence Kuhn, který je také investičním bankéřem.
Opětovně zvolený prezident by se pravděpodobně moc nezajímal o „lidská práva“ nebo „práva menšin“ v Číně. Nezaměřoval by se na čínská domácí témata, pouze na ty, které podle jeho pohledu na svět ovlivňují USA. Staral by se o zákaz drog, obchodní bilanci, hospodářskou soutěž a podobně.
Trump si libuje v obchodní válce. Sám sebe popsal jako „pana tarifů“. Cla považuje za hlavní, první politický předpis pro různé globální neduhy, ať už protivníků nebo spojenců. Má pravdu v tom, že cla by poškodila jiné země, ale nemá pravdu, že by cla celkově pomohla USA.
„Trump téměř jistě zvýší cla plošně a se zvláštní intenzitou na čínské zboží. Důsledky takových cel by téměř jistě vedly ke globální nižší ekonomické efektivitě a vyšším cenám pro americké spotřebitele. Nicméně, Trump je Trump, bude se snažit uzavřít nějakou velkou dohodu s Čínou.“
Obvykle platí, že lze předvídat zahraniční politiku prezidenta USA posouzením pozadí a politických pozic těch, které vybírá na nejvyšší zahraniční politické pozice, jako je ministr zahraničí, poradce pro národní bezpečnost a další vedoucí role. Tato pravda už méně platí pro Trumpa, který má za sebou historii opovrhování radami odborníků, propouštění seniorů, jako by herci zkoušeli roli, a řídí se svými instinkty.
Kromě toho se zdá, čteme na stránkách China Daily, že Trump se ze svého prvního prezidentského období, kdy se mnoho z jeho bývalých vedoucích zaměstnanců obrátilo proti němu, vzal pochybné ponaučení, a tak nyní upřednostňuje osobní loajalitu nad odbornou způsobilostí, což je pro amerického prezidenta znepokojivá hierarchie priorit. „Mám podezření, že ti, kteří jsou považováni za nejvíce loajální k Trumpovi, jsou ti, kteří s největší pravděpodobností zastávají rigidní pozice proti Číně. Přesto je Trump odvážný a nebojácný a rád překvapuje,“ hodnotí Kuhn.
„Co dělat? Můj trojí recept na čínsko-americké vztahy je jednoduchý — nabízím oběma stranám stejnou radu: Nedělejte věci horšími, například tím, že budete tlačit proti vzájemným „červeným liniím“; najít malé oblasti spolupráce, jako je boj proti nelegálním drogám, organizovanému zločinu, epidemiím, riziku AI a změně klimatu; a nechat čas plynout v míru a působit jeho uklidňující kouzlo. Čínský a americký národ to podpoří. A na tom závisí mír a prosperita světa.“ – činí Robert Lawrence Kuhn na China Daily Website závěr svého komentáře k výsledku amerických prezidentských voleb.
(Překlad, zpracování – J. Putzlacher), server vasevec
X X X
Putin pogratuloval Trumpovi ke zvolení prezidentem. Uvedl také, že je s ním připraven jednat
Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek pogratuloval Donaldu Trumpovi k vítězství v amerických prezidentských volbách a řekl, že je připraven s ním hovořit. Podle agentur tak ve čtvrtek učinil v Soči na konferenci diskusního klubu Valdaj, kde rovněž prohlásil, že se nebrání obnovení kontaktu ani s dalšími světovými lídry.
Trump podle stanice NBC řekl, že s Putinem ještě nemluvil, ale že uspořádání společného rozhovoru předpokládá. Poznamenal, že od středy mluvil s asi 70 světovými představiteli.
Republikán Trump, který se do Bílého domu vrací po čtyřech letech, před volbami opakovaně tvrdil, že pokud se dostane znovu k moci, rychle ukončí válku na Ukrajině. Tu svou invazí na území sousední země zahájilo Rusko v únoru 2022.
K možnému rozhovoru s Trumpem Putin řekl, že jakýkoli návrh, který by mohl pomoci ukončit konflikt na Ukrajině, si zasluhuje pozornost. Západní představitelé i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zdůrazňují, že válku může Putin kdykoli ukončit zastavením bojů a stažením ruských vojáků z Ukrajiny.
Rusko podle Putina usiluje o trvalé řešení situace na Ukrajině. Zdůraznil ale, že pokud nebude mít sousední země neutrální status, může být zneužita proti Rusku. K dřívějšímu uznání ukrajinských hranic v postsovětské podobě řekl, že se tak stalo na základě pochopení, že Ukrajina bude neutrálním státem. O ukrajinských hranicích dále řekl, že jejich podoba by měla být v souladu s rozhodnutím lidí, kteří tam žijí.
Moskva v minulosti využila referenda, aby obhájila připojení ukrajinských regionů k Rusku. Západ i Kyjev tato referenda považují za zmanipulovaná a podvodná.
Putin ve svém projevu zmínil červencový pokus o atentát, který Trump přežil. Ruský prezident poznamenal, že na něj Trumpovo chování po tomto útoku udělalo dojem. Budoucího amerického prezidenta, který se do Bílého domu vrátí po čtyřleté vládě demokrata Joea Bidena, označil za statečného muže.
O Trumpovi a jeho tvrzení o řešení války na Ukrajině ve čtvrtek hovořil také mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Ten řekl, že vedení Ruska si dobře Trumpova dřívější slova pamatuje, i když Trumpovo vyjádření, že by mohl mír vyjednat do 24 hodin, označil za přehnané. „Pokud bude nová administrativa chtít hledat mír, a ne pokračování války, bude to ve srovnání s tou předchozí lepší,“ řekl Peskov.
Peskov rovněž reagoval na dřívější slova neúspěšné demokratické prezidentské kandidátky Kamaly Harrisové, podle které Putin spořádá Trumpa k obědu. „Putin lidi nejí,“ dodal kremelský mluvčí.
X X X
Prezident Biden přislíbil Trumpovi klidné předání moci, jeho vláda bude spolupracovat
Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek ohlásil poklidné a spořádané předání moci exprezidentovi Donaldu Trumpovi, který se po čtyřech letech vrátí do Bílého domu po vítězství v úterních volbách. Končící hlava státu uvedla, že ve středu mluvila se svým nástupcem a slíbila mu plnou spolupráci současné vlády. Biden také apeloval na zklidnění vášní kolem politiky a vyzval stoupence poražené Demokratické strany, aby zůstali politicky angažovaní.
„Včera jsem mluvil se zvoleným prezidentem Trumpem, abych mu poblahopřál k vítězství. Ujistil jsem ho, že nařizuji celé své administrativě, aby spolupracovala s jeho týmem a zajistila poklidné a spořádané přechodné období,“ uvedl prezident v krátkém projevu na zahradě Bílého domu.
Republikán Trump se po výhře nad Bidenovou viceprezidentkou Kamalou Harrisovou ujme prezidentské funkce 20. ledna, americký systém tak nechává více než dva měsíce pro přípravy na nástup nové administrativy. Před čtyřmi lety proces předání moci poznamenala Trumpova neochota uznat Bidenovo vítězství, která vedla až k útoku jeho stoupenců na sídlo Kongresu.
„Já splním svou povinnost prezidenta, naplním přísahu, budu se řídit ústavou,“ prohlásil ve čtvrtek Biden. „20. ledna se v Americe odehraje poklidné předání moci,“ pokračoval. Podle agentury AP už prezident pozval vítěze voleb na setkání v Bílém domě a Trump pozvání přijal.
Biden chtěl původně mandát obhajovat, kampaň ale v červenci vzdal po nejistém výkonu v televizním duelu s Trumpem, který potvrdil obavy Američanů, že 81letý prezident je na svou funkci příliš starý. Po bezprecedentním zvratu kandidaturu na straně demokratů převzala Harrisová, kterou ale 78letý Trump tento týden přesvědčivě porazil.
Biden nyní čelí kritice z řad Demokratické strany, že porážku způsobil, když se snahy o znovuzvolení nevzdal dříve. Frustraci demokraté vyjadřují především v zákulisí a v anonymních vyjádřeních, patrná je však i v některých veřejných výrocích. Vysoce postavený poradce Harrisové David Plouffe například ve středu na sociální síti X napsal, že kampaň se musela „vyhrabat z hluboké jámy“, načež o den později celý svůj účet smazal.
Ve čtvrtečním projevu na kritiku nereagoval a hájil působení své administrativy, které označil za „historické“. „Dílčí neúspěchy jsou nevyhnutelné. Ale vzdávat se je nepřijatelné,“ vzkázal svým příznivcům. „Americký experiment přetrvává, dobře to dopadne. Ale musíme zůstat angažovaní,“ dodal.
Zatímco Biden mluvil o úspěších, průzkumy dlouhodobě ukazují, že je velmi nepopulárním prezidentem a že Američané zejména kvůli nárůstu životních nákladů nejsou spokojeni s ekonomickým vývojem. Trump administrativu Bidena a Harrisové v kampani popisoval jako nejhorší vládu v dějinách USA a prohlašoval, že zemi „ničí“. Obě strany se pak navzájem označovaly za hrozbu pro americkou demokracii.
Končící prezident dnes Američany vyzval, aby „ztlumili teplotu“ při debatách se spoluobčany s jinými politickými názory. „Doufám, že budeme schopni udělat jednu věc, nehledě na to, koho jsme volili, a to je dívat se jeden na druhého ne jako na soupeře, ale jako na Američany,“ řekl Biden.
X X X
Fico blahopřál Kobachidzemu k vítězství Gruzínského snu ve volbách
Slovenský premiér Robert Fico poblahopřál gruzínskému premiérovi Kobachidzemu k vítězství vládnoucí strany Gruzínský sen v parlamentních volbách.
V Maďarsku se dnes sešli předsedové vlády Slovenska a Gruzie Robert Fico a Irakli Kobachidze. Podle oficiálních zpráv diskutovali o dynamice rozvoje a prohlubování bilaterálních vztahů v různých oblastech, včetně obchodu, ekonomiky a cestovního ruchu.
Jde o první zahraniční návštěvu gruzínského předsedy vlády po parlamentních volbách 26. října. Kobachidze se účastní pátého summitu Evropského politického společenství v Budapešti. Kobachidze pozval Roberta Fica na oficiální návštěvu Gruzie. Poznamenejme, že prvním zahraničním návštěvníkem v Gruzii po volbách byl maďarský předseda vlády Viktor Orbán.
Evropské politické společenství je mezivládní fórum založené pro politické a strategické diskuse o budoucnosti Evropy, které navrhl francouzský prezident Emmanuel Macron v květnu 2022.
Před zahájením fóra uvedli francouzský prezident Macron, německý kancléř Olaf Scholz a polský premiér Donald Tusk, že nepodpoří zahájení přístupových rozhovorů unie s Gruzií, pokud Tbilisi nepřistoupí na podmínky Bruselu v oblasti tzv. „evropských hodnot“.
Západ sice zpochybňuje proběhlé gruzínské parlamentní volby a podporuje místní extrémní opozici, ale na žádost orgánů spravedlnosti gruzínští opozičníci, včetně prezidentky Salome Zurabišvili, odmítli sdělit konkrétní poznatky, server vasevec.cz
X X X
Odemkněme potenciál Evropy, vyzval před grilováním maďarský kandidát na komisaře pro zdraví
Přišel čas eliminovat zbytečnou byrokracii, zkrátit postupy, snížit náklady a odemknout plný potenciál našeho kontinentu. S těmito slovy včera vystoupil kandidát na post evropského komisaře pro zdraví a blahobyt zvířat Olivér Várhelyi z Maďarska před členy Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI) a Výboru pro zemědělství a rozvoj venkova (AGRI), kterým představil své cíle pro funkční období příštích pěti let. Během svého úvodního projevu kladl důraz na zdravotní prevenci, posílení Evropské zdravotní unie, rozvoj inovací ve zdravotnictví a posílení nezávislosti Evropy na zahraničních dodavatelských řetězcích léčiv.
Olivér Várhelyi na úvod vyzdvihl své dlouholeté zkušenosti v evropské politice, které zahrnují například práci na evropské legislativě týkající se léčivých přípravků, tabákových výrobků či geneticky modifikovaných organismů. „Zdravotnická politika byla vždy velice důrazně přítomná během celé mé kariéry,“ zdůraznil s tím, že si váží možnosti, kterou mu funkce evropského komisaře pro zdraví a blahobyt zvířat nabízí.
„Společně dokážeme ještě více“
Várhelyi v projevu definoval svou vizi Evropy jako silného a zdravého kontinentu, který je schopen konkurovat na globální úrovni v oblasti zdravotnictví. Zmínil, že klíčovými sektory, ve kterých chce EU dosáhnout konkurenční výhody, jsou digitální zdraví, farmaceutika, biotechnologie a lékařské prostředky. „Teď je ta správná chvíle eliminovat zbytečnou byrokracii, zkrátit postupy, snížit náklady a odemknout plný potenciál našeho kontinentu. A co je důležitější, pomoci našim občanům,“ uvedl Várhelyi.
Kandidát na komisaře připomněl, že pandemie covidu ukázala, jak je spolupráce mezi členskými státy Evropské unie v otázkách zdravotnictví zásadní. „Komise spolupracovala s Evropským parlamentem a členskými státy na řešení covidové krize a přípravě odolnější a lépe vybavené Evropy,“ ocenil s tím, že společně položily základ silné Evropské zdravotní unie, zajistili bezpečné potraviny či zlepšily životní podmínky zvířat. „Jsem si jist, že společně dokážeme daleko více,“ řekl optimisticky.
Prevence jako investice
Pro nadcházející období chce Várhelyi pokračovat v budování Evropské zdravotní unie a řešit klíčové zdravotní problémy, jako je rakovina a kardiovaskulární onemocnění, které jsou hlavní příčinou předčasných úmrtí v Evropě. „Lze u nich do značné míry působit preventivně. Prevence je ten nejlepší lék… A právě proto by preventivní zdravotní péče měla být naší prioritou. Musíme do ní investovat – a to prostřednictvím komplexního a horizontálního přístupu,“ řekl. A dodal: „Peníze utracené za prevenci jsou investicí, ne nákladem.“
Kromě prevence je podle Várhelyiho důležité, aby evropský farmaceutický a biotechnologický sektor zajistil dostupnost léčiv pro evropské pacienty a umožnil rychlou a přesnou diagnostiku. „Chci, aby klinický výzkum zůstal v Evropě a aby zde rostl,“ řekl.
Priorita: nezávislost na dovozu léčiv
Jedním z klíčových bodů Várhelyiho plánu je snížení závislosti Evropy na zahraničních dodavatelských řetězcích, zejména pokud jde o léčiva. „Ohrožuje to samotné zdraví Evropanů. Snížení závislosti na jiných je další výzvou, které se musíme věnovat,“ řekl Várhelyi a oznámil záměr prioritizovat práci na Zákonu o kritických léčivech, který má zajistit dostupnost klíčových léčivých přípravků v Evropské unii. Tento zákon by měl také podpořit rozvoj inovativního farmaceutického průmyslu v Evropě a umožnit vývoj nových antibiotik i léků na vzácná onemocnění.
Podpora inovací a legislativa pro biotechnologie
Kromě nezávislosti na dovozu plánuje Várhelyi posílit konkurenceschopnost evropského zdravotnického průmyslu prostřednictvím zákonů zaměřených na kritická léčiva, biotechnologie a zdravotnické prostředky. „Potenciál máme obrovský, obzvlášť pokud ho podpoříme silou umělé inteligence a dat,“ uvedl. Evropský prostor pro zdravotní data (EHDS) by měl usnadnit využití dat pro inovace ve zdravotnictví a podpořit klinický výzkum, který by měl podle Várhelyiho zůstat v Evropě.
Maďarské kandidát na komisaře rovněž přislíbil, že bude s Evropským parlamentem a Radou EU usilovat o kompromisní dohody u revize farmaceutické legislativy. Ocenil, že parlament již přijal své stanovisko a vyjádřil naději, že i Rada rychle schválí svoji pozici.
Zkušený komisař
Várhelyi není v Komisi žádným nováčkem. V minulém mandátovém období vykonával funkci komisaře pro sousedství a rozšíření. V roce 2023 na sebe upozornil, když krátce po útocích palestinského teroristického hnutí Hamás na sociální síti X (dříve Twitter) v říjnu loňského roku napsal, že všechny platby z evropského rozvojového programu pro Palestinu budou okamžitě pozastaveny. Pár hodin poté ale komisař pro humanitární pomoc, Slovinec Janez Lenarčič slova svého kolegy mírnil. Napsal, že se krok netýká humanitární pomoci. Evropská komise následně vydala oficiální prohlášení, v němž uvedla, že se nejedná o „žádné pozastavení finanční pomoci“, nýbrž o zahájení „naléhavé revize“ pomoci Evropské unie pro Palestinu.
Důvěra i pochyby
Várhelyiho konzervativní postoje a maďarský původ vzbuzují nedůvěru v některých levicovějších členech Evropského parlamentu. Samotnou nominaci do čela resortu pro zdraví a blaho zvířat například europoslankyně a předsedkyně výboru AGRI Veronika Vrecionová (ODS) označila za umístěnku pro reprezentanta „zlobivého dítěte“ Evropy Viktora Orbána. Várhelyiho letité zkušenosti z bruselské politiky nicméně někteří čeští europoslanci oceňují a věří, že si v případě úspěšného průchodu grilovacím procesem povede zdařile.
(fk), ceskajustice.cz
X X X
HEJTMAN MORAVSKOSLEZSKÉHO KRAJE ŽÁDÁ VLÁDU O SOUHLAS S PRODLOUŽENÍM STAVU NEBEZPEČÍ
Hejtman kraje Josef Bělica žádá českou vládu o souhlas s prodloužením stavu nebezpečí pro 5 obcí s rozšířenou působností. Konkrétně pro Bohumín, Bruntál, Krnov, Opavu a Ostravu. S ohledem na zlepšení situace tak stav nebezpečí skončí ve středu 13. 11. v obcích s rozšířenou působností Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí a Kravaře.
„Stav nebezpečí nám významně pomáhá řešit potíže, které na mnoha místech v našem kraji po povodních stále přetrvávají. Ať se jedná o zjednodušení procesu demoličních, odklízecích nebo stavebních prací nebo třeba urychlení zásobování. Věřím, že naší žádosti vláda stejně jako Olomouckému kraji vyhoví, zajistí nám to efektivně řešit krizovou situaci, která prostě ještě neskončila,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica.
Povodí Odry pokračuje v operativních sanacích, pokračuje odklízení naplaveného materiálu v oblasti Krnov-Kostelec, obnovují se poničené hráze, například na Palhanci je již hotová horní část, do konce roku by měla být hotová spodní část hráze. Práce budou v celém povodí pokračovat i v zimním období, pokud to dovolí počasí.
„V kraji nám pořád významně pomáhá Armáda České republiky. Zhruba dvě stovky vojáků provádějí sanační práce například v Branticích, Opavě, Široké Nivě, Vrbnu pod Pradědem, počty vojáků se ještě navýší třeba i ve Velkých Karlovicích. Kromě úklidu prováděného s pomocí těžké techniky u nás armáda také například buduje mostní konstrukce a další provizoria,“ řekl hejtman kraje Josef Bělica.
Krajská hygienická stanice pokračuje v očkování dětí z vytipovaných obcí proti žloutence, také se na ni obrací obce kvůli vodě ze studní. „Celkem 53 obcí požádalo o 823 odběrů, zatím 90 procent výsledků vykazuje vysoké znečištění vody, proto stále doporučuji majitelům studen z postižených oblastí, aby spodní vodu využívali, pouze až budou mít stoprocentní jistotu, že je nezávadná,“ upozornil hejtman kraje Josef Bělica.
Krizový štáb dnes také řešil likvidaci nebezpečného odpadu vzniklého kvůli povodním. Požádal ministerstvo životního prostředí o pomoc při likvidaci 40 tun zaplavené zábavní pyrotechniky. „Za nejvhodnější řešení považuji požádat Záchranný útvar Hasičského záchranného sboru České republiky, který v Hlučíně působí, aby nebezpečný materiál přepravil do trhací jámy, kde jej zabezpečí pyrotechnická služba Policie České republiky. Věřím, že ministerstvo tento postup podpoří a schválí,“ sdělil hejtman kraje Josef Bělica.
Další nebezpečný materiál je potřeba řešit v Bohumíně. Jedná se o odpad pocházející z nelegální přeshraniční přepravy nebezpečného materiálu. V důsledku zaplavení se změnily jeho vlastnosti, hejtmanství jej proto zlikviduje a vzniklé náklady pak bude vymáhat.
X X X
Chataři, část místních obyvatel i spolky jsou proti developerskému plánu v Karlových Dvorech u Lipna
Soukromý investor chce u Lipenské přehrady poblíž Horní Plané postavit obří komplex pro trvalé i rekreační bydlení. Na 27 hektarech v Chráněné krajinné oblasti má vyrůst 130 domů a přístaviště.
Záměr v Karlových Dvorech krajský úřad už jednou zamítl. Firma ale projekt přepracovala a včera ho její zástupci představili na veřejném projednání, kam dorazili odpůrci z řad chatařů a místních spolků.
Soukromý investor chce u Lipenské přehrady poblíž Horní Plané postavit obří komplex
„V létě, když je sucho, klesne hladina. Tak vždyť my máme problémy nahoře, abychom měli vodu a vy nám sem dáte takovou zástavbu? Kde budeme brát potom vodu?“ Ptal se během veřejného projednání v Horní Plané Milan Beránek, jeden z majitelů chaty poblíž nového developerského projektu v Karlových Dvorech a pokračoval: „Proč jezdí lidi na Lipno kvůli těmto lunaparkům? Ne, ti sem jezdí kvůli v přírodě.“
Zástupce investora Čestmír Luhan upozornil, že projekt vychází z platného územního plánu Horní Plané. Po přepracování záměru výstavba zahrnuje tři velké apartmány a dalších skoro 130 menších domů pro trvalé bydlení. Podle Čestmíra Luhana půjde o jiný typ developerské výstavby, než je například v Lipně nad Vltavou:
„V Lipně jsou monobloky. Tady jsou jednotlivé domy a je zachovaný průhled na vodu,“ vysvětlil.
Nezávislý starosta Horní Plané Petr Šimák doplnil, že u projektu je problematické odkanalizování a zásobování vodou:
„Celý záměr se opírá o výstavbu centrálního vodovodu a kanalizace. Ten projekt je nazvaný Polipenský vodovod. Současné době má územní rozhodnutí, stavební povolení nebylo dosud dosaženo v rámci problému s majetkoprávními vztahy. V současné době nemáme, jak se hmatatelně opřít o to centrální odkanalizování a o centrální zásobování vodou.“
Veřejného projednání se zúčastnila taky Pavla Setničková, předsedkyně spolku Lipensko pro život, který bojuje proti masové zástavbě u Lipenské přehrady a dlouhodobě kritizuje i tento záměr v Karlových Dvorech.
„Nebyly dostatečně vyhodnoceny kumulativní vlivy. Nebyly brány do úvahy už výstavby, které vznikly, a proto si myslíme, že ty negativní vlivy na životní prostředí budou daleko vyšší, než jak byly uváděny. Dále si myslíme, že naprosto nebyl prokázán přínos pro místní obyvatele. Víme i z jiných lokalit, že to bude čistě apartmánová výstavba a investiční výstavba. Tady opravdu není problém se zaměstnaností. Spíš je problém sehnat síly pro turistické provozovny,“ sdělila Pavla Setničková.
Krajský úřad vydá k záměru v Karlových Dvorech na základě posudku v nadcházejících měsících závazné stanovisko EIA, ve kterém posoudí vliv na životní prostředí. Pokud bude negativní, je na investorovi, zda projekt znovu přepracuje.
X X X
Méně kanálů, zpravodajů i tvorby. Pokud se nezvýší poplatky, připravila Česká televize plán Armagedon
V případě nezvýšení televizních poplatků směřuje Česká televize ke snížení počtu kanálů ze šesti na tři. Ředitel veřejnoprávní televize Jan Souček to řekl v rozhovoru pro web Info.cz. Reagoval tak na vyjádření předsedy poslaneckého klubu ODS Marka Bendy, který na konci října řekl, že zvýšení poplatků pro ČT a Český rozhlas (ČRo) letos Sněmovna už nestihne prosadit. Předloha je nyní před druhým čtením.
Výsledkem nezvýšení televizního poplatku od nového roku by podle Součka bylo to, že v prvních měsících příštího roku by začala zásadní redukce současného modelu veřejnoprávní televize. ČT podle něj nebude moci utrácet za hranou tvorbu a velké dokumenty tolik peněz jako dosud. „Pokud se poplatky od začátku roku nezvýší a my reálně pojedeme podle rozpočtu nazvaného Armageddon, který jsme už odevzdali Radě ČT, tak to radikálním způsobem zasáhne i do zpravodajství a publicistiky,“ řekl pro Info.cz Souček. Úspory by se podle něj týkaly originálních produktů, které vznikají pro zpravodajský kanál ČT24, a dotkly by se například i pozic zahraničních zpravodajů.
Pokud by na rozpočtovou variantu „Armageddon“ skutečně došlo, pak v příštím roce ještě ČT udrží sestavu kanálů, která je nyní v provozu, minimálně ještě v prvním pololetí. „Nicméně v horizontu jednoho roku by došlo i k jejich podstatné redukci,“ upozornil Souček. Veřejnoprávní televize by tak podle něj směřovala ke snížení počtu kanálů ze stávajících šesti na tři, a to ČT1, ČT2 a ČT24. Jako doplněk k nim by fungoval ještě sportovní kanál, protože sportovní práva se nakupují dlouho dopředu.
Novela zákonů o veřejnoprávní televizi a rozhlasu má od ledna zvýšit poplatek pro veřejnoprávní televizi o 15 korun na 150 korun měsíčně a pro rozhlas o deset korun na 55 korun za měsíc. Počítá také s pravidly jejich valorizace v případě, že součet ročních měr inflace přesáhne šest procent.
Předloha také rozšiřuje okruh poplatníků. Domácnosti mají nově platit za zařízení schopné jakýmkoli způsobem přijímat vysílání, tedy i prostřednictvím internetu, nejen s televizním či rozhlasovým přijímačem jako dosud. Úhrada se tedy má týkat i domácností, které používají takzvaný chytrý telefon, tablet či počítač. Předloha navíc obsahuje změnu plateb pro právnické osoby. Výše poplatku by už neměla záviset na počtu přijímačů, ale na počtu zaměstnanců. Změny by měly podle vlády zajistit udržitelnost financování a nezávislost dvojice veřejnoprávních médií.
Veřejnoprávní televize letos hospodaří s rozpočtem 7,95 miliardy korun a rozhlas má mít výnosy a náklady 2,37 miliardy korun. Díky novele by ČT získala příští rok do rozpočtu 865 milionů korun navíc a ČRo 331 milionů korun navíc. Novela na druhou stranu mimo jiné omezuje oznámení o sponzorování televizních nebo rozhlasových pořadů na 260 hodin za rok, což je asi 85 procent stavu z loňska.
X X X
Porodnice Sokolov ze skupiny Penta Hospitals přináší ženám další novinku. Od listopadu je v ní možné rodit do vody.
Porodnice tak vychází vstříc přáním žen, které kladou maximální důraz na individuální přístup, pohodlí i respekt k jejich osobním potřebám. Sokolov je aktuálně jedinou porodnicí v Karlovarském kraji, která tuto možnost cíleně nabízí.
„Porod je jedinečnou životní událostí a každá žena má svou vlastní představu o tom, jak by měl probíhat. Proto klademe mimořádný důraz na přání rodiček a nasloucháme jim,“ vysvětluje Markéta Kubalová, jedna z lékařek sokolovské porodnice. Díky tomu v Sokolově zavedly v posledních letech celou řadu novinek od vaginálních napářek přes aromaterapii až po rautové snídaně. Část z nich dokonce přímo na přání žen. A nyní jim porodnice pořídila i speciální porodní bazének.
„Podporujeme ženy, aby se na porod připravily tak, jak si samy přejí, ať už jde o volbu polohy, atmosféru v místnosti, nebo o možnost využít různé techniky úlevy od bolesti. Dobrá psychická pohoda je pro zdárný průběh porodu velmi důležitá. A pokud je pro pohodu ženy důležitá i možnost rodit do vody, jsme připraveni jim ho umožnit. Pro tento účel jsme pořídili speciální prostorný porodní bazének, který odpovídá nejvyšším standardům bezpečnosti a komfortu,“ říká lékařka. Zároveň ale upozorňuje, že porod do vody není vhodný pro každou ženu. „Základem je fyziologicky probíhající těhotenství, bez známek infekčního onemocnění a donošený plod.“
Využití příznivých účinků vody během porodu přitom není v Sokolově nic nového. Běžně s ní porodníci pracují například během první doby porodní, a to ve formě vany či sprchy. „Porody do vody jsou tedy dalším logickým krokem, který ženám umožní zůstat v teplé vodě až do samotného konce porodu. Teplá voda má velmi pozitivní vliv na jeho průběh, protože uvolňuje svaly, odbourává stres, napomáhá relaxaci a usnadňuje zvládání bolestí. Nadnášející vlastnost vody navíc umožňuje ženě snáze měnit polohy, což přispívá k pohodlnějšímu a přirozenějšímu průběhu porodu,“ dodává lékařka Porodnice Sokolov.
Aby v Sokolově mohly ženy rodit bezpečně i ve vodě, porodnice zakoupila také moderní voděodolné CTG sondy. Ty umožňují sledovat srdeční ozvy plodu přímo pod vodní hladinou. Díky tomu může rodička zůstat ve vodě po celou dobu, aniž by musela vanu opouštět, zatímco tým porodníků má k dispozici všechny potřebné údaje o fetální srdeční frekvenci, děložních stazích a také o pohybech dítěte.
Skupina Penta Hospitals CZ je součástí největšího středoevropského zdravotnického holdingu Penta Hospitals International. V České republice Penta Hospitals CZ provozuje celkem deset nemocnic, pod značkou ALZHEIMER HOME síť 35 specializovaných center péče o pacienty s Alzheimerovou chorobou i desítky ambulancí různého typu. Skupina má 4337 zaměstnanců v přepočtu na FTE a v roce 2023 dosáhla obratu téměř 6 miliard korun, což je meziroční nárůst o 31 %, tedy 1,43 miliardy korun. Jedna třetina tohoto růstu přichází vlastních rozvojových projektů a akvizic skupiny. V České republice je firma největším soukromým poskytovatelem následné intenzivní péče, nebo sociálních pobytových služeb. Vlastníkem holdingu je investiční skupina Penta. V roce 2023 Penta Hospitals ve svých zařízeních v České republice proinvestovala v oblasti modernizace a rozvoje více než půl miliardy korun a se zhruba stejným objemem investic počítá i letos. Vladislav Podracký
X X X
Krejčíková porazila na Turnaji mistryň Gauffovou a je v semifinále, v něm narazí na olympijskou vítězku
Barbora Krejčíková postoupila do semifinále tenisového Turnaje mistryň. Nad dosud neporaženou Američankou Coco Gauffovou ve čtvrtek zvítězila 7:5 a 6:4 a vyhrála Oranžovou skupinu. O postup do finále se utká s olympijskou vítězkou Čeng Čchin-wen z Číny. Výhra české tenistky znamenala zároveň vyřazení obhájkyně titulu Igy Šwiatekové z Polska.
Wimbledonská šampionka Krejčíková zápas dobře rozehrála a odskočila do vedení 4:2. Ve výměnách měla dlouho převahu, ale v desáté hře udělala několik chyb a zápas nedopodávala.
Vzápětí čistou hrou znovu získala servis Gauffové a tentokrát dotáhla sadu do vítězného konce, i když odvracela čtyři brejkboly. Ve druhém setu rozhodla brejkem za stavu 4:4. Znovu měla v závěru problémy, ale třetí mečbol v dlouhé desáté hře využila.
Po úvodní těsné porážce se Šwiatekovou zaznamenala Krejčíková druhou výhru 2:0 a má nejlepší bilanci setů z trojice tenistek se dvěma výhrami. S předstihem jistě postupující Gauffovou „poslala“ na světovou jedničku a největší favoritku Arynu Sabalenkovou z Běloruska.
X X X
Plzeň – Real Sociedad 2:1, první výhru v samém závěru trefil náhradník Vašulín
Plzeňští fobalisté v Evropské lize poprvé vyhráli. Štastné vítězství 2:1 nad Realem Sociedad San Sebastian v poslední minutě trefil střídající Vašulín, který tečoval střelu Kalvacha. Domácí brzy vedli, když skóroval jejich nejlepší střelec Prince Adu. Ještě do poločasu však islandský mladík Óskarsson vyrovnal, ale poslední slovo měla Viktoria.
Favorizovaný španělský tým se v průběhu druhého poločasu nespokojil s nerozhodným výsledkem, tlačil se dopředu a hnal se za druhým gólem. Jenže jaksi zapomněl, že jeho český soupeř je mistr defenzívy a rychlých protiútoků.
Viktorii se tak se štěstím vrátil smolný závěr předchozího utkání v Soluni, kde vedla 2:0, ale domácí PAOK dokázal srovnat. Druhý gól padl v nastavení, kdy už Plzeň hrála bez vyloučeného Dweha. A poté červenou kartu dostal i kouč Miroslav Koubek. Oba tak proti Realu Sociedad chyběli.
„Je to velké vítězství pro celý klub, pro hráče. Porazili jsme tým ze španělské ligy s množstvím vynikajících technických hráčů