Po Hitleovi bojuje o Ukrajinu znovu Německo a další země Západu. Hitler sliboval všem generálům statky na Ukrajině, když vyhraje nad Stalinem. Chce je dnes i Fiala, když by se mu naskytla příležitost? Dosud nic nedokázal a těžko sám už podle jeho devastování lidí a podniků ČR něčeho dosáhne. Příležitost se nyní naskytuje schopnému a rozumnému hejtmanovi dr. Kubovi, který by mohl ČR brzy vyvést místo Fialy na správnou cestu ke spokojenosti lidi a podniků. Jednat s Pavlem o demisi Fialy.
Politici Ukrajiny si už nevědí rady s korupci v zemi a fašisty Hitlera, na které upozorňuje Rusko. Schopnosti na to nemají ani kamarádi Ukrajiny z ČR generál Pavel, Černochová, Fiala, pirát Lipavský a další příznivci dnes už zničené Ukrajiny, kde jsou tisíce mrtvých Ukrajinců a vojáků Ruska a dalších zemí.
X X X
POTÍŽÍ UKRAJINY SI DNES NEVŠÍMAJÍ ANI VEDOUCÍ POLITICI EU
A EURO POSLANCI Z MNOHA ZEMÍ
Euro poslanec David šíří dezinformace o korupci politiků? Kolik už politiků Ukrajiny v base?
Unijní portál Euractiv.eu informuje o práci jednotlivých europoslanců zvolených za Českou republiku. Věcné informace jsou v pořádku, statistické asi také. Na konci však dodává: „čím se Ivan David… zapsal do povědomí… Upozornil na sebe sdílením několika dezinformací a zavádějících informací, například okolo osiva z Ukrajiny a vývoji na východní Ukrajině“, hlásá unijní portál.
K tomu připojuje odkaz na portál „Seznam zprávy“, kde se praví: „MUDr. Ivan David z SPD sdílel na svém facebookovém profilu příspěvek, v němž se negativně vymezuje vůči návrhu Evropské komise zjednodušit dovoz osiva z Ukrajiny do zemí Evropské unie. Dále obviňuje Evropskou komisi z toho, že zneužívá stavu nouze, který jí momentálně umožňuje obcházet standardní procedury. O Ukrajině se vyjadřuje jako o zkorumpované a kolabující zemi ovládané oligarchy, která své fungování předstírá kvůli tomu, aby získala z EU a USA půjčky.” Podle Seznam zprávy se jedná o “narativ proruských dezinformačních webů”.
Děkuji Euractivu za připomenutí, že jsem psal to, co je dnes každému trochu informovanému člověku zřejmé. Ukrajina JE zkorumpovaná a kolabující země ovládaná oligarchy a je závislá na “půjčkách” z EU a USA.
Proti zjednodušení dovozu osiva jsem se skutečně vymezoval, a to proto, že výrobu osiva na Ukrajině ovládají nadnárodní korporace, které využívají “koupi” rozsáhlých ploch na Ukrajině, méně přísných podmínek v korupčním prostředí a levné pracovní síly, aby dovozem do EU zlikvidovaly konkurenci v zemích EU.
Seznam zprávy mylně argumentuje, že nešlo o projednávání ve zrychleném režimu, protože se s Ukrajinou jednalo od roku 2015 o “Hluboké a komplexní zóně volného obchodu”. Konkrétní jednání ovšem mělo být ve zrychleném režimu, pro který neexistoval věcný důvod, protože neexistovaly hrozící škody z prodlení. Za celou věcí jsou nadnárodní korporace, které na Ukrajině ovládají půdu a v EU ovládají Evropskou komisi. Že to “odmával” Evropský parlament nic neznamená.
Zástupce Komise ve Výboru pro zemědělství tvrdil, že na základě jednání s ukrajinskou stranou je zajištěna přísná kontrola dováženého obilí a dalších komodit. Tomu nemůže věřit ani male dítě. Jak to s přísností kontroly je, se jasně ukázalo o tři roky později při vývozu obilí z Ukrajiny, kdy jeho část nebyla způsobilá pro potravinářskou výrobu a část musela být dokonce spálena. Ale “David má jediný důkaz, kterým je nepravdivé sdělení…”.
Je to jednoduché, “dezinformace” je skoro vždy informace, která se politické garnituře sloužící nadnárodním korporacím nehodí do krámu. A nadnárodní korporace nebo alespoň oligarchové vlastní media a uplatňují vliv na obsazování klíčových pozic ve veřejnoprávních médiích. Odtud řídí mínění většiny, která jiné informace nehledá, a to pomáhá udržovat dojem demokratického rozhodování.
Čím vice jsou potlačována nezávislá media, tím méně je skutečné demokracie, k níž patří demokratické svobody, a na prvním místě svoboda slova s právem šířit vlastní názory. Chtělo by se dodat “nejde-li o trestný čin”. Jenže zákony jsou ohýbány tak, aby za trestný čin mohlo být označeno vše, co se nehodí. Vidíme to na politických procesech v ČR z poslední doby, kdy důkazy obhajoby nejsou připuštěny, ale “důkazem” je dopis velvyslance. Ostatně i Euractiv jako argument uvádí, že proti mým výrokům protestovalo i Velvyslanectví Ukrajiny v ČR.
Ve skutečnosti trvale a masivně dezinformují media hlavního proudu zamlčováním důležitých fakt, výběrem “expertů”, které zvou do pořadů, manipulací souvislostí, atd. Má to ovšem háček. Pokud občané vidí rozpor mezi realitou a “informací” o realitě, přestanou zdroji věřit a ten tím ztratí vliv a stane se zbytečným. Aby si manipulátoři v médiích uchovali zdání objektivity, musí občas přisypat stopy pravdy. Dobře ale vědí, že bez cenzury lživá informace dlouho nepřežije a pravdivá překoná překážky. MUDr. Ivan David, europoslanec, server vasevec.cz
X X X)
TRUMP DO BOJE O BÍLÝ DŮM
Volební maraton v USA startuje v závějích. První stát ukáže, jak na tom Trump je
Americký volební maraton, který vyvrcholí na začátku listopadu prezidentským kláním mezi dvěma kandidáty, startuje. Nejprve je potřeba vybrat ústředního nominanta z každé strany a jako první budou rozhodovat republikánští voliči v Iowě. Stát ale trápí závěje a mrazy, což může ovlivnit i volební účast, píše CNN.
Už za deset měsíců budou Američané znát jméno svého příštího prezidenta. Podle prozatímních průzkumů se očekává repríza souboje současného šéfa Bílého domu Joea Bidena a exprezidenta Donalda Trumpa. Mnohé se ale ještě může změnit. Před hlavními listopadovými volbami jsou na programu primárky a takzvané caucusy.
V těch se vybere hlavní kandidát z řad republikánů a demokratů. Primární volby fungují klasicky, lidé házejí volební lístek se jménem svého vytouženého kandidáta do urny. Ne tak caucusy, které v mnohém odrážejí specifický americký volební systém.
Během caucusu se sejdou registrovaní voliči, aby diskutovali a hlasovali o vítězném kandidátovi. A právě caucusem ve státě Iowa celý volební maraton 15. ledna začíná.
Volby v mrazu
Už teď jsou volby v Iowě v jednom aspektu unikátní. Půjde totiž o zřejmě nejchladnější caucus v dějinách státu. Iowu přikryly závěje sněhu a teploty padly hluboko pod bod mrazu. Americká CNN upozornila, že to zřejmě výrazně ovlivní volební účast.
Kandidáti ale dělají všechno pro to, aby své voliče přilákali. Trump příznivcům řekl, ať se zimy nebojí, že při caucusu budou v teple. O mrazivé cestě do hlasovací místnosti se nezmínil. Napsal o tom americký list Washington Post.
„Kdybyste odvolili a pak zemřeli, stálo to za to,“ řekl na setkání ve městě Indianola, což vyvolalo smích. „Všichni budete doma, ale musíte vstát a jít volit. Protože to nemá nic společného s ničím jiným než s tím, že si vezmeme náš národ zpátky,“ doplnil exprezident.
Trump byl ale ze všech republikánských kandidátů v posledním týdnu nejméně aktivní. Nejvíce států a akcí naopak oběhal výstřední podnikatel Vivek Ramaswamy. Poslední průzkumy v Iowě každopádně Trumpa jasně favorizují. Měl by získat zhruba 48 procent hlasů.
Rošáda mezi kandidáty
Věci se ale dějí na dalších místech. Floridský guvernér Ron DeSantis, který svého času nad Trumpem v celkových průzkumech dokonce vedl, se nadále propadá a v Iowě mu prognózy prorokují až třetí příčku. Předskočila ho Nikki Haleyová, někdejší velvyslankyně USA při OSN. Její preference se naopak stále zlepšují a ve státě New Hampshire, kde jsou primární volby na programu příští týden, by podle CNN dokonce mohla Trumpa porazit. Body získává snad i proto, že se proti němu příliš nevymezuje.
„Trump byl správný prezident ve správném čase. Se spoustou věcí z jeho politiky souhlasím. Pronásleduje ho ale chaos,“ prohlásila Haleyová.
Americký volební cyklus primárních voleb a caucusů poběží až do září, nejvíce volebních akcí bude v březnu. Říjen bude volný a v listopadu přijdou na řadu hlavní volby. V lednu 2025 do Oválné pracovny dost možná usedne staronový prezident. A nebo volby skončí jedním velkým překvapením.
X X X
TRUMP V IOWĚ POTVRDIL SÍLU, A TEĎ VYMAZAT HALEYOVOU…
Primárky, které rozhodnou o republikánském kandidátovi na prezidenta Spojených států, skončily v Iowě očekávaným triumfem Donalda Trumpa. Podle zámořských médií vytěžil maximum ze své pozice rebela. Jeho soupeři budou v dalších státech bojovat o přežití. Pro Nikki Haleyovou jsou klíčové už příští primárky v New Hampshiru, kde jí poslední průzkumy přisuzovaly druhé místo s relativně těsným odstupem za bývalým prezidentem.
„V listopadu nás čeká jedna pěkná noc, vezmeme si zpátky naši vlast,“ tetelil se Donald Trump na pódiu po ohlášení výsledků primárek v Iowě. Důvodů k radosti měl řadu. V prvním díle očekávaného volebního dramatu získal přes padesát procent hlasů a uzmul si tak pro sebe dvacet delegátů. S velkým odstupem za ním skončil Ron DeSantis s jednadvaceti procenty a Nikki Haleyová, která ukořistila 19 procent hlasů.
Trump tak dál bortí zažitá politická pravidla. S takřka stovkou obvinění v zádech a mediálně propíranými soudními spory ukázal, že dlouhodobé budování vztahu s voliči má smysl. Před třemi lety vyzval své příznivce k boji za pravdu, ti následně vtrhli do Kapitolu, nikdy neuznal výsledky voleb v roce 2020, kdy ho porazil Joe Biden.
Už to není ani souboj o druhé místo, ale spíše o nějakou relevanci. Všichni dnes ztratili, kromě Donalda Trumpa.
X X X
Z ODS VYHAZUJÍ MINISTRA RAKUŠANA, MĚLI BY I FIALU… NAHRADIT KUBOU
Zalez do šatny, radí Rakušanovi z ODS. Video k debatám překvapilo Fialu i koalici
Premiér Petr Fiala v úterý reagoval na video, ve kterém se ministr vnitra a předseda STAN Vít Rakušan navezl právě do šéfa největší vládní strany ODS. Rakušan vyzývá veřejnost, aby s ním přišla debatovat bez cenzury a zve na mítinky. „Má dostatek příležitostí na koaličních jednáních,“ řekl Fiala k tomu, jak řešit kritiku společné práce kabinetu. Vyjádřil se také šéf Pirátů Ivan Bartoš.
Předseda Pirátů Ivan Bartoš pro iDNES.cz řekl, že je záležitost na uvážení marketingovému týmu STAN. „Za sebe budu rád, pokud budou Starostové odvážnější nejen v silných prohlášeních do médií, ale hlavně při reálných jednáních, kde se doposud vůči problematickým návrhům vymezovali primárně pouze Piráti,“ uvedl dále Bartoš.
Podle něj v takových chvílích také vždy předkládají i alternativní lepší řešení. „Uvítám podporu ze strany Starostů. Ostatně máme společný volební program, ke kterému jsme se lidem zavázali,“ dodal předseda Pirátů.
„K řešení výhrad je dostatek příležitostí“
Premiér a šéf ODS Petr Fiala prostřednictvím svého mluvčího Václav Smolka sdělil, že považuje po letech koaličních válek, které k ničemu nevedly, cestu kompromisu a vzájemné dohody jako jedinou možnou.
„Zároveň je premiér přesvědčen, že pokud má kdokoliv z koaličních partnerů potřebu řešit výhrady ke společné práci, má k tomu dostatek příležitostí na na koaličních jednáních,“ dodal Smolka.
Redakce iDNES.cz zjišťuje vyjádření předsedkyně a šéfa dalších dvou vládních stran, tedy TOP 09 a lidovců.
„Přijmu jakoukoli kritiku,“ zve Rakušan na debaty bez cenzury | (0:48) | video: X/@Vit_Rakusan |
„Důvěru mnohých jsme zklamali, jen abychom zůstali ve hře. Přistupovali jsme na kompromisy. Je nejvyšší čas to změnit a vrátit se k tomu, proč jsme to začali dělat,“ řekl ministr vnitra Rakušan v příspěvku na sociální síti X, ve kterém oznamuje plánované debaty s obyvateli ve městech České republiky.
Osm plánovaných zastávek má občanům vysvětlit některé legislativní kroky vlády a úsporná opatření, které byly z Rakušanova pohledu špatně komunikovány.
Rakušanovo video je pořádný vlastňák
Jenže již v pondělí se zveřejněné video snesla vlna kritických reakcí, a to i od koaličních politiků. Například náměstkyně primátora pro oblast bydlení a sociální politiky v Praze Alexandra Udženija (ODS) v úterý na sociální síti X napsala, že si myslela, že ji už v politice nic nepřekvapí.
„Kauzy, které by ostatní politiky stály jejich kariéru, podivní sponzoři, neschopní ministři, ambiciózní pan Síkela, neustále sílící „antiRakušan“ frakce ve STAN,… a takto bych mohla pokračovat ještě dlouho. Pan Rakušan si asi nevšiml, že branka kam má mířit je na druhé straně,“ reagovala Udženija.
Podle jejích slov je Rakušanovo sportovní video pořádný vlastňák. „Doporučuji sundat dres a zalézt do šatny!,“ dodala.
X X X
NEPODPOROVAT UKRAJINU, INICIATIVA STROPNICKÉHO
Nepodporujte vojensky Ukrajinu ani Izrael, ozvala se Stropnického iniciativa
Po roce o sobě znovu dala vědět iniciativa Mír a spravedlnost Matěje Stropnického. Vyzývá vládu, aby přestala pomáhat „válčícím stranám“ na Ukrajině i Blízkém východě jinak než humanitárně a usilovala o „příměří a mírová jednání s cílem co nejdříve zahájit obnovu válkou zničených zemí“.
„Strategie vyzbrojit Ukrajinu, aby vybojovala vítězství, selhala. Pomohla jí v počátku, aby nemusela kapitulovat, ale pak mělo přijít jednání. Místo toho Ukrajina propásla dobu, kdy mohla vyjednat víc i proti silnějšímu. Ti, kdo ji dál povzbuzují do boje, vedou nezodpovědnou politiku, po které zůstane zničená země, jíž nakonec Rusko svůj mír vnutí,“ uvádí prohlášení iniciativy.
První výzvu, která vznikla v minulém roce, podepsalo přes osmnáct tisíc lidí. Mezi signatáři byli mimo Kavana a Hořejšího, kteří jsou se Stropnickým v organizačním výboru iniciativy, třeba i europoslankyně KSČM Kateřina Konečná, genetik Jiří Forejt či bývalý velvyslanec ve Francii Petr Drulák.
Po vládě iniciativa požaduje, aby v souladu s Chartou OSN přestala podporovat válku jako legitimní způsob řešení mezinárodních sporů a aby se zasazovala o předcházení eskalace napětí a usilovala o příměří a mírová jednání s cílem co nejdříve poté zahájit obnovu válkou zničených zemí a zajištění bezpečnosti všem zemím v regionu
Česko by podle iniciativy nemělo jednostranně vojensky podporovat válčící strany na Ukrajině a Blízkém východě, ale snažit se o zprostředkování diplomatických řešení konfliktu. Dále by mělo třetím zemím v konfliktu poskytovat výhradně humanitární pomoc.
„V rámci OSN by česká vláda měla podpořit humanitární příměří v Gaze a vymanit se tak ze současné mezinárodní izolace,“ stojí dále ve výzvě.
Podle organizátorů se od první výzvy nic nezměnilo a z války na Ukrajině se stal jen zamrzlý konflikt, ve kterém umírají další lidé.
„Obhájci vojenské pomoci Ukrajině při mobilizaci podpory pro svůj postup dosáhli však něčeho jiného, než co zamýšleli: namísto bezpodmínečného odmítnutí násilného řešení konfliktu spojeného ovšem s okamžitým úsilím o co nejrychlejší příměří a mír v podobě statu quo ante (původní stav před válkou, pozn.red.), znovu po letech legitimizovali válku jako oprávněný způsob řešení mezinárodních sporů,“ uvádí výzva.
Palestině chybí humanitární pomoc
K mírnění konfliktů ale podle organizace nedošlo. Na počátku října svět zasáhl útok Hamásu na Izrael, který na situaci reagoval. „Svou krutou bezohledností vůči obyvatelům Palestiny porušuje všechny principy mezinárodního humanitárního práva i ženevská pravidla vedení války,“ stojí ve výzvě a dodává, že Palestině chybí základní humanitární pomoc a také infrastruktura, která by pomohla s přesunem obyvatel.
Iniciativa ve výzvě jednoznačně odsuzuje útok Hamásu. Dodává ale, že vnímá frustrace Palestinců z marných snah ukončit již více než půlstoletí dlouhou okupaci odsouzenou mnoha rezolucemi OSN.
„Neztotožňujeme však Palestince s teroristy právě tak jako neztotožňujeme Izraelce s fašizujícími elementy v izraelské vládě. Odmítáme jako rasistické antisemitismus stejně jako antiislamismus či antiarabismus,“ uvádí autoři a dodávají, že každý lidský život má pro ně stejnou hodnotu.
X X X
HNŮJ PŘED ÚŘADEM FIALY, LEPŠÍ GEN STÁVKA, JAKO ZA HAVLA
Výtržníci kydali hnůj na Úřad vlády, dvojici zajistila policie
O zvláštní a zarážející podívanou před Úřadem vlády se dnes postarali dva výtržníci, kteří se rozhodli z přívěsného vozíku před Strakovu akademii nakydat hnůj. Podle dostupných informací se jednalo o dezinformátora a proruského aktivistu Jakuba Netíka a Aleše Svobodu, který je také znám jako šiřitel dezinformací. Netík na záznamu uvedl, že se jednalo o „protestní akci na podporu českých a německých zemědělců“.
Agrární komora ČR jakoukoliv spolupráci s dezinformátory vyloučila. „Akce před sídlem Úřadu vlády ČR proběhla bez vědomí či přímé podpory Agrární komory ČR, která zastupuje většinu tuzemských zemědělců,“ napsala v příspěvku na sociální síti X.
Na místě zasahovala i policie. „Pražští policisté dnes krátce po jedné hodině odpolední zasahovali před Úřadem vlády, kde dvě osoby z přívěsného vozíku na chodník vysypaly několik desítek chlévské mrvy. Policisté obě dvě tyto osoby na místě ztotožnili a ty je následně dobrovolně následovaly na místní oddělení Malá Strana kvůli podezření z přestupku znečišťování veřejného prostranství a neuposlechnutí výzvy policie,“ uvedl pro iDNES.cz mluvčí Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy Richard Hrdina.
Jakub Netík na sociálních sítích již před několika dny oznámil, že shání fekální vůz, aby ho mohl přivézt ministru práce a sociálních věcí Marianu Jurečkovi. Zdá se, že se nakonec spokojil pouze s přívěsným vozíkem, ve kterém hnůj společně s Alešem Svobodou dovezl.
Netík je jednou z nejvýraznějších osobností české dezinformační scény a upozornil na sebe v minulosti již v několikrát, nejčastěji obhajobou ruské invaze na Ukrajinu. Okresní soud v Litoměřicích v jednom z jeho případů v prosinci nepravomocně rozhodl o patnáctiměsíčním trestu odnětí svobody podmíněně odloženým na tři roky. Soud ho shledal vinným z trestného činu veřejného schvalování a ospravedlňování zločinu proti míru. Netík se na místě odvolal. V jiném případu mu hrozí až tři roky vězení.
X X X
AKCI PROTI CIMICKÉMU ORGANIZOVALA ČT S FRIDRICHOVOU, ABY JI NEVYHODILI ZA POTÍŽE V ČT
DR UZEL NĚKOLIKRÁT ODMÍTL VÝMYSLY NAVEDENÝCH ŽEN FRIDRICHOVOU, OZVALY SE AŽ PO LETECH… JSOU TO LOUTKY
Cimický z Bohnic odešel kvůli obtěžování, řekl u soudu exředitel léčebny Bašný
Obvodní soud pro Prahu 8 v úterý pokračuje v projednávání případu psychiatra Jana Cimického, který je obžalován ze čtyř znásilnění a 35 vydírání. Těch se měl dopustit mezi lety 1980 až 2018. Lékař vinu odmítá. Několik psychiatrů potvrdilo, že se jim jejich klientky s obtěžováním svěřily. Jednání bylo přerušeno do 13:00.
Cimický se k jednání nedostavil. Už při minulém jednání uvedl, že se výslechů znalců nezúčastní. „Obžalovaný požádal o jednání v jeho nepřítomnosti vzhledem k tomu, že už byl slyšen,“ uvedl soudce Petr Novák.
Státní zástupkyně Martina Adámková navrhuje pro Cimického v obžalobě tříleté vězení a zákaz výkonu lékařské profese. Soud začal s výslechem bývalého ředitele psychiatrické nemocnice Bohnice, ve které Cimický pracoval, Zdeňka Bašného.
„Doktor Cimický odešel z léčebny v roce 1993 na základě dvou podnětů. Představitel Všeobecné zdravotní pojišťovny se ptal, jestli jsou aktivity, které pan Cimický vykonává na klientce, v souladu s našim lékařským postupem. Další příbuzní jiné klientky popisovali aktivity, které měly sexuální charakter,“ uvedl Bašný.
Podle něj příbuzní nechtěli podat písemnou stížnost. Podle Bašného měl Cimický klientky osahávat, konkrétní činy si ale nepamatuje. „Když se to stalo podruhé, tak jsem to nepovažoval v této oblasti jako vhodné a dohodli jsme se na ukončení pracovního poměru,“ uvedl Bašný.
Po bývalém primáři vystoupila před soudem sexuoložka Hana Fifková, které se začaly její klientky svěřovat v roce 1994. „Měly negativní zkušenost s některými kolegy. Objevovalo se jméno pana doktora Cimického. Věnovala jsem se tomu, pak se o tom začalo více diskutovat. Jedna z klientek mě požádala, jestli bych se sešla s její sestrou a ta mi vyprávěla, jak ji doktor Cimický dlouhodobě sexuálně obtěžoval, včetně požadování soulože,“ vypověděla Fifková.
Sestra klientky podle Fifkové nechtěla obtěžování nahlásit. Fifkové se desítka pacientek svěřila o sexuálním obtěžování ze strany čtyř doktorů. Další jména lékařů odmítla specifikovat.
„Minimálně čtvrtina klientek mluvila o doktoru Cimickém. Pacientky to nechtěly nahlásit, netroufly si proti Cimickému vystoupit. Když se toto v ordinaci děje a klientka se neohradí, tak to v ní vyvolá pocity viny, protože se nedokázala ubránit. U Cimického také uváděly, že je významná persona, popřel by to a ony by to neměly jak dokázat,“ vypověděla sexuoložka.
Psychiatrička Hana Papežová potvrdila, že její nezletilá klientka u ní řešila i problémy zahrnující sexuální nátlak ze strany Cimického. Pacientka to odmítla nahlásit, protože se bála stigmatizace a dalších následků. K nahlášení se odhodlala, až když se ozvaly další poškozené. „Popsala osahávání, nepříjemné dotyky a byla z toho vyděšená,“ uvedla před soudem lékařka.
Podle serveru iRozhlas, který cituje z obžaloby, je Cimickému kladeno za vinu, že se dopustil trestných činů na mladistvých, pacientkách i praktikantkách. Nezletilých obětí by mělo být šest. „Často to začalo tím, že je obnažil, aby provedl vyšetření stetoskopem, jindy zase osahával ženy poté, co jim zavedl akupunkturní jehličky,“ uvádí server.
„Psychiatr podle zjištění policistů a závěrů Adámkové mezi lety 1979 a 1996 napadl nebo zneužil šest dívek, které byly mladší 18 let. Mezi nimi byly jak jeho pacientky, tak praktikantka nebo dcera léčené maminky,“ píše server.
Cimický se obviněním brání
Zmocněnci jako náhradu nemajetkových škod pro poškozené požadují téměř 5,9 milionu korun. Při jednání na začátku ledna Cimický odmítl vinu.
„Ptám se sebe, jestli je možné, aby si některá moje pacientka mohla mé chování špatně vyložit. Mé jednání vždy vedeno se snahou léčit pacienta. Hluboce se omlouvám, jestli si některá pacientka to špatně vyložila,“ uvedl psychiatr na začátku ledna.
Psychiatra v roce 2021 obvinilo několik jeho pacientek ze sexuálního obtěžování či přímo napadení. Herečka a zpěvačka Jana Fabiánová uvedla, že ji lékař v minulosti sexuálně napadl.
Svěřila se o tom na sociální síti, podle médií kvůli informaci o tom, že by měl Cimický od tehdejšího prezidenta Miloše Zemana dostat vyznamenání za zásluhy o stát v oblasti kultury. V reakci na její příspěvek se začaly ozývat i další ženy. Psychiatr vinu odmítl.
Kriminalisté původně navrhli obžalobu pro Cimického loni v říjnu, tehdy ho vinili z 28 případů znásilnění či vydírání. Státní zastupitelství pak ale kauzu policii vrátilo k došetření. Nařídilo, aby se policisté vypořádali s otázkou, zda nejsou některé skutky promlčeny. Znovu policie navrhla lékaře obžalovat loni v červnu a státní zástupce podal v srpnu 2023 na lékaře obžalobu, ale bez tří nejzávžnějších skutků, u kterých došlo k pohlavnímu styku. U nich došlo k promlčení, mezi případy totiž byla prodleva delší 5 let.
X X X
EU, LEYENOVÁ, SE NA ŽÁDOST O POMOC LIBERTY NEOZVALA
NIC NEPODNIKÁ ANI „CHYTRÝ“ EXHEJTMAN VONDRÁK V OSTRAVĚ,
KTERÝ DOKÁZAL JEN ŠTVÁT PROTI BABIŠOVI
PROČ VONDRÁK NEJEDNÁ S PAVLEM, FIALOU, KDYŽ JE POSLANCEM A NECHCE SE VZDÁT MANDÁTU ANO?
PŘIŠEL BY O MILIONY…
Návrat zaměstnanců Liberty do práce se opět posouvá, huti stále chybí energie
Návrat zaměstnanců Liberty Ostrava do práce se opět odkládá o týden, a to na úterý 23. ledna. Po pondělním jednání s vedením podniku to řekl předseda základní organizace OS KOVO Liberty ČR Petr Slanina. Huť se totiž stále nedohodla s firmou Tameh Czech na dodávkách energií.
„Zaměstnanci budou i nadále doma, tentokrát se termín prodlužuje do 22. ledna,“ konstatoval odborový předák Liberty Ostrava Petr Slanina. „Doma budou podle dohody za stejných podmínek jako doposud, tedy se sto procenty platu.“
Potvrdila to i mluvčí Liberty Kateřina Zajíčková „Zaměstnanci Liberty Ostrava pokračují na takzvané jiné překážce na straně zaměstnavatele, a to do 22. ledna včetně, kdy budou informováni o dalším vývoji situace,“ potvrdila Zajíčková.
Pomůže parní generátor
„Jednání se strategickými partnery, společností Tameh Czech, probíhají pomaleji, než bychom si přáli. Avšak nadále pevně věříme, že v nadcházejících týdnech nalezneme řešení. Do hutě byl dodán parní generátor z Nizozemska, který umožní bezpečný restart koksárenských baterií,“ doplnila mluvčí Zajíčková.
Mluvčí Tamehu Patrik Schober řekl, že Okresní soud v Ostravě vydal soudní příkaz, aby Liberty Tamehu okamžitě zaplatila 500 milionů korun.
„Žádná významná platba od Liberty Ostrava na splacení dluhu neproběhla, proto Tameh Czech nemůže vyrábět potřebné energie pro výrobu a většina zaměstnanců zůstává dál na tzv. překážkách. Oprávněnost nároku Tamehu na zaplacení dlužných faktur uznal i Okresní soud v Ostravě, který vydal soudní příkaz na okamžité zaplacení půl miliardy korun,“ vysvětlil Schober.
Společnost Liberty Ostrava přerušila výrobu v předvánočním týdnu poté, co vyhasly kotle společnosti Tameh. V huti tak neteče teplá voda, nefungují dodávky páry ani elektřiny pro hutní výrobu.
Společnost Tameh přerušila výrobu proto, že jí Liberty přes půl roku neplatila za dodávané komodity, dluh tak přerostl 1,2 miliardy korun.
Do Ostravy dorazil krizový manažer Liberty
Zadržení plateb ze strany Liberty komentují zainteresovaní hlavně snahou o změnu smlouvy z roku 2014, podle níž se platby za dodávané komodity vypočítávají.
„Ty platby byly v minulosti ze strany Liberty zadrženy už několikrát, vždy se začalo platit v okamžiku, kdy Tameh slíbil jednání o nové smlouvě. Ta ale nikdy nezačala,“ konstatoval pod slibem anonymity zdroj obeznámený se zákulisím sporu.
To by se možná mohlo po vleklé krizi změnit. „Vzhledem k tomu, že do Ostravy přiletěl krizový manažer Liberty, se snad konečně začne něco dít, lidé v takových postech tady nejezdí jen tak,“ komentoval aktuální situaci Petr Slanina.
Zástupci odborů se pokoušeli rozhýbat zamrzlé vztahy mezi oběma firmami i dopisem eurokomisařce Margrethe Vestager, který zároveň adresovali také všem českým europoslancům.
„Neozval se nám ani jeden, Ostrava je pro ně asi příliš daleko,“ konstatoval odborový předák Liberty.
Ve stejné situaci jsou i zaměstnanci Tamehu, i oni zatím zůstávají doma. „Vedení firmy nám konkrétní termín zatím neurčilo,“ konstatovala předsedkyně odborové organizace Tamehu Alena Sobolová.
Huť chrání před věřiteli moratorium
Liberty Ostrava, která vyrábí ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl, má i s dceřinými firmami zhruba šest tisíc zaměstnanců, Tameh přes tři sta. Do práce chodí zaměstnanci, kteří pracují na nezbytné údržbě, nebo udržují v takzvaném teplém útlumu koksovnu. Celkem jde asi o čtyři stovky lidí.
Při teplém útlumu se udržuje podstatně nižší teplo než při běžném provozu. Od října má huť v teplém útlumu také svou poslední fungující vysokou pec.
Huť chrání před věřiteli moratorium vyhlášené soudem. Tento měsíc ale musí firma zahájit restrukturalizaci. Zástupci Liberty už dříve uvedli, že chtějí v lednu znovu uvést do provozu vysokou pec.
Tameh skončil loni v prosinci v úpadku, přičemž v insolvenčním návrhu uvedl, že mu Liberty, jeho jediný zákazník, za služby už půl roku neplatí a dluží mu dvě miliardy korun.
Liberty a Tameh jsou úzce provázané ekonomicky i technologicky. Tameh je někdejší závod Energetika, který byl postaven jako součást tehdejší Nové huti, nynější Liberty. Tameh huti dodává elektřinu, různé plyny a páry. Liberty zase dodává Tamehu palivo v podobě vysokopecních a koksárenských plynů, bez nichž se provoz energetické společnosti neobejde.
Když huť vlastnila skupina ArcelorMittal, byla Energetika vyčleněna do samostatné firmy. V roce 2019 se majitelem huti stala Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty, Tameh ale zůstal majetkem společného podniku skupiny ArcelorMittal a polského holdingu Tauron.
Liberty a Tameh se přou o ceny a placení prakticky hned od prodeje huti skupině Liberty. Kvůli značnému zpoždění s platbami hrozil Tameh huti omezením dodávek energií už loni na jaře.
X X X
HEJTMAN KUBA K SMRTI STUDENTŮ FF UK
Dlouhou zbraň nemá mít jen tak někdo. Musí doložit, že ji potřebuje, říká Kuba
Hejtman Jihočeského kraje a předseda Asociace krajů Martin Kuba z ODS přichází s myšlenkou, zda po střelbě na filozofické fakultě nenastal čas, kdy by se měla změnit legislativa a dlouhou zbraň by si mohl koupit legálně jen ten, kdo prokáže, že ji opravdu potřebuje – je sportovec, sběratel či myslivec. Návrh chce protlačit za pomoci kolegů, poslanců ODS.
Dnes totiž stačí zdůvodnění, že si například pušku s optikou kupujete pro vlastní obranu a ochranu majetku a zdraví. Martin Kuba, který je držitelem zbrojního průkazu, říká, že právě to nedává smysl.
„Většina lidí kolem mě, kteří jsou držiteli zbrojního průkazu z důvodu vlastní ochrany a obrany, tak to jsou většinou lidé, kteří drží jednu malou zbraň a nejdou si jich nakoupit osm. Pokud ji máte opravdu na sebeobranu, tak to prostě nedává smysl,“ říká Martin Kuba.
X X X
P.C. Roberts: Washington eskaluje konflikt na Středním východě
Jak jsem očekával, posouvá Washington tento konflikt směrem k Iránu. A učinil tak v těchto dnech proto, aby odvedl pozornost světa od soudního procesu proti Izraeli, právě probíhajícího u Mezinárodního soudního dvora v Haagu. A to i když de facto zamýšlel tuto eskalaci už od samého začátku války mezi Izraelem a Hamásem.
Od 11. září 2001 mi bylo jasné, že převaha neokonzervativců ve Washingtonu je zárukou toho, že se nalézáme na cestě k eskalaci, směřující k Armagedonu. Že se zkrátka svět stane obětí neschopnosti amerických a intelektuálních kruhů myslet jasně a poctivě. Blížíme se k Armagedonu, protože zahraniční politika USA slouží nikoli míru, ale izraelské agresi.
V těchto dnech zahájil Washington letecké a námořní útoky na Jemen. Americkými silami byla napadena města Sadeh, Zubaydah, Abis, Bani, Sana, Hudaybah a Taiz, čímž byla vyvolána další válka – a to bez souhlasu Kongresu, který se tím stal americkým vládním orgánem zbaveným moci.
Americký deník New York Times samozřejmě viní z rozšíření konfliktu Húsie (vojenská skupina zajdíjských ší’itů podporovaná Íránem, operující v západní části Jemenu), kteří ohrožovali lodní dopravu do Izraele. Jestli ovšem budou mít blázni ve Washingtonu aspoň trochu toho štěstíčka, podaří se jim svrhnout všechny své proamerické loutky na Blízkém východě. Vždyť i Bahrajnci vyrazili v těchto dnech do ulic, aby zde proti účasti Bahrajnu na americkém útoku proti Jemenu protestovali.
Cena ropy v reakci na americké útoky vzrostla. Ropná království, jako jsou Saudská Arábie a Omán, jásají, a blázen z Bílého domu prohlašuje, že bezohlední jsou Húsiové a nikoli Washington. The New York Times a další západní média se samozřejmě pustila do práce a svalila všechnu vinu na Húsie, kteří zase prohlásili, že v důsledku útoku USA a Británie na Jemen „se všechny americké a britské zájmy staly legitimními cíli“.
Takže je zřejmé, kam to všechno míří. Lubomír Man, server vasevec.cz
X X X
ČÍNA KONFERENCI KE GAZE
Chceme mezinárodní mírovou konferenci ke Gaze, řekl šéf čínské diplomacie
Čína požaduje svolání rozsáhlé mezinárodní mírové konference, která by se zabývala ukončením války v Pásmu Gazy. Chce také stanovení konkrétního časového rámce vzniku palestinského státu. Server listu The Times of Israel napsal, že americký prezident Joe Biden v neděli zdůraznil, že se Spojené státy nadále snaží pomoci zadržovaným izraelským rukojmím.
Čínský ministr zahraničí Wang I se ke konfliktu na Blízkém východě vyjádřil po jednáních v Káhiře. Řekl, že válka vede k masivnímu počtu nevinných obětí, což způsobuje vážné humanitární katastrofy. Infrastruktura Gazy byla podle něj zcela zničena, kvůli čemuž miliony lidí sotva přežívají
Britská vláda dnes označila islamistickou skupinu Hizb at-Tahrír za teroristickou organizaci, mimo jiné kvůli tomu, že schvaluje říjnový teroristický útok palestinského hnutí Hamás na Izrael. Uvedl to ministr vnitra James Cleverly, podle něhož bude v zemi trestná jakákoli podpora této celosvětové organizace usilující o vytvoření chalífátu řídícího se islámským právem. Pokud návrh ministerského výnosu schválí parlament, měl by začít platit v pátek. |
Izrael na Gazu útočí od 7. října, kdy palestinské radikální hnutí Hamás při teroristickém útoku na Izrael zabilo na 1 200 lidí a 240 dalších uneslo.
V Gaze, kde na území menším než Praha žije kolem 2,3 milionu lidí, od té doby zemřelo na 24 000 lidí, včetně tisíců dětí. Téměř všichni tamní Palestinci museli opustit své domovy.
Bojuje se už 101 dní
Biden se v neděli, na kterou připadl stý den bojů, vyjádřil k utrpení rodin lidí unesených z Izraele, které podle něj žijí v agonii. Poznamenal, že na ně často myslí a že spolu se svým týmem nepřetržitě pracuje na tom, aby byli propuštěni.
X X X
Kennedy Jr.: Zbrojaři vlastní Demokraty i Republikány
Kandidát na amerického prezidenta Robert Kennedy Jr. v rozhovoru s portálem Alpha News z Minnesoty řekl, že jedním z jeho hlavních plánů jako prezidenta je zničit válečnou mašinérii.
„Nyní máme 800 základen v zahraničí… a každá z těchto základen s někým začíná válku, uvedl. Zmínil také funkci zpravodajských služeb. Jeho strýc, J.F. Kennedy, ji prý pochopil během prvních čtyř měsíců ve funkci. Mají zajistit vojenskému komplexu neustálý přísun nových válek.
V souvislosti s válkou na Ukrajině uvedl Kennedy Jr. jako příklad společnosti BlackRock, State Street, Vanguard, které vlastní McDonald’s, Northrop Grumman, Raytheon, Boeing, které z toho konfliktu mají zisky.
Proč potřebujeme rozšiřovat NATO? Protože když rozšíříme NATO, země, která vstoupí do aliance, musí provádět nákupy zbraní v souladu se standardy NATO, a to pro tyto společnosti znamená okamžitě miliardy dolarů, soudí Kennedy.
„Tyto společnosti jsou největšími vlastníky jak Demokratické, tak Republikánské strany. Takže si myslím, že se tady odehrává nějaká nečestná hra.“ – prohlásil Kennedy Jr., server vasevec.cz
X X X
Raketa zasáhla americkou nákladní loď u Jemenu. Na plavidlo podle USA zaútočili Hútíové
Britská vojenská služba UKMTO podle agentur obdržela zprávu, že nákladní loď plující v Adenském zálivu 170 kilometrů od jemenského pobřeží zasáhla raketa. Podle vojenského velitelství USA v oblasti patří zasažené plavidlo jejich straně, píše BBC NEWS. Tři rakety, z nichž pouze jedna dorazila k cíli, měli vypálit jemenští povstalci Hútíové. Velitelství rovněž potvrdilo, že loď nebyla zásahem výrazně poškozena a pokračuje na své trase.
Zasažená nákladní loď má podle informací britské námořní bezpečnostní firmy Ambrey patřit k majetku Spojených států, píše BBC NEWS. Na palubě mělo dojít k požáru v podpalubí, loď ovšem zůstává schopná plavby a nedošlo k žádnému zranění.
Podle vojenského velitelství USA pro oblast Blízkého východu (Centcom) byla loď M/V Gibraltar Eagle zasažena balistickou střelou, kterou vypálilo povstalecké hnutí Hútíů. Centcom později na sociální síti X informoval, že posádka neohlásila „žádné zraněné či významné škody“ a dále pokračuje na své trase.
Bezpečnostní firma Ambrey potvrdila, že povstalci měli vypustit tři rakety, ostatní dvě však cíl nezasáhly. Plavidlo podle ní nemá žádné vazby na Izrael a útok zřejmě mířil na zájmy Spojených států v reakci na americké a britské údery na pozice povstalců z minulého týdne.
Na obchodní lodě v Rudém moři už od listopadu útočí šíitští povstalci Hútíové, které podporuje Írán a kteří ovládají velkou část Jemenu včetně hlavního města Saná. Rebelové tvrdí, že útoky jsou reakcí na válku Izraele v Pásmu Gazy a reagují na podporu některých zemí izraelské vládě. Útočí údajně jen na lodě, které mají vazby na Izrael nebo plují do tamních přístavů.
X X X
Poradce polského prezidenta kritizuje vládu za odvolání šéfa hlavní prokuratury
Poradce polského prezidenta Andrzeje Dudy kritizuje ministra spravedlnosti a generálního prokurátora Adama Bodnara za to, že minulý týden odvolal šéfa nejvyššího státního zastupitelství, který se podle něj dostal do úřadu v rozporu s předpisy. Podle agentury Reuters se tak otevírá další fronta v boji mezi proevropskou vládou, která se ujala moci minulý měsíc, a konzervativním prezidentem Dudou, spojencem největší opoziční strany Právo a spravedlnost (PiS).
„Všechny kroky, které Bodnar podniká, jsou protiprávní,“ řekl dnes v rozhlasové stanici Radio Zet šéf prezidentovy kanceláře Marcin Mastalerek. Dodal, že šéfem polského nejvyššího státního zastupitelství zůstává Dariusz Barski. S Barským a zástupci generálního prokurátora se dnes setkal prezident Duda. Podle Mastalerka mluvili o „samozřejmých samozřejmostech, tedy že šéfem nejvyššího státního zastupitelství je Barski“. Podle prezidentových spolupracovníků není možné, aby Bodnar Barského jednostranně odvolal.
Nicméně současný ministr spravedlnosti tvrdí, že Barski se do úřadu dostal v březnu 2022 v rozporu s tehdy platnými předpisy, podle kterých tuto funkci nemůže zastávat někdo, kdo už byl penzionován. Polská média o Barském psala jako o člověku blízkém Zbigniewu Ziobrovi, ministrovi spravedlnosti z dob vlády PiS, a předsedovi této národněkonzervativní strany Jaroslawu Kaczyńskému. Prokurátor byl Ziobrovi na svatbě za svědka.
Reuters připomíná, že během vlády PiS si někteří polští prokurátoři stěžovali, že čelí nepatřičnému politickému vlivu. Ti, kteří jednali podle přání strany, byli rychle povyšováni, zatímco odpůrci PiS poukazovali na to, že jsou trestáni.
Bodnar do funkce nejvyššího státního zástupce jmenoval na přechodnou dobu Jacka Bilewicze. Dnes řekl, že navrhne zákon, podle kterého by se funkce ministra spravedlnosti a generálního prokurátora znovu oddělily. Šéf resortu spravedlnosti je zastává od roku 2016.
Úkolem ministra spravedlnosti Bodnara je změnit opatření, která v justici za své vlády v letech 2015 až 2023 zavedlo PiS a která podle mezinárodních organizací včetně Evropské unie porušila principy fungování právního státu. Nová vláda vedená Donaldem Tuskem je chce zrušit, aby Polsko dosáhlo na doposud zmrazené peníze z unijního fondu ekonomické obnovy, ceskajustice.cz
X X X
ÚS nevyhověl námitce soudce o podjatosti Šámala a Ronovské při rozhodování o metodice
Ústavní soudci Kateřina Ronovská a Pavel Šámal nejsou vyloučení z rozhodování o návrhu Okresního soudu ve Vyškově (OS) na zrušení věty druhé § 2958 občanského zákoníku, která řeší nemajetkovou újmu při ublížení na zdraví. Rozhodlo tak plénum Ústavního soudu (ÚS), na které se obrátil s námitkami o jejich podjatosti soudce OS Pavel Vrcha, který návrh podal.
Soudci ústavního soudu Kateřina Ronovská a Pavel Šámal mohou rozhodovat o návrhu na zrušení části občanského zákoníku, která se týká náhrady nemajetkové újmy při ublížení na zdraví. Rozhodlo tak plénum ÚS, které nevyhovělo námitkám o podjatosti těchto soudců, které vůči nim směřoval navrhovatel, soudce OS ve Vyškově Pavel Vrcha.
Vrcha se na ÚS s návrhem na zrušení věty druhé § 2958 občanského zákoníku obrátil, když shledal možnou neústavnost v případu, který jako soudce rozhoduje. Při aplikaci tohoto ustanovení občanského zákoníku totiž soudní praxe využívá od roku 2014 tzv. metodiku pro stanovení výše tohoto odškodnění, která vznikla na Nejvyšším soudu (NS). A soudce Vrcha je hlasitým kritikem primárně okolností vzniku této metodiky.
Již v samotném návrhu vyslovil soudce Vrcha námitku podjatosti soudce Pavla Šámala, který byl od roku 2015 pět let předsedou NS. Podle Vrchy totiž Šámal „nese svůj díl odpovědnosti na tom, že jako předseda Nejvyššího soudu připustil existenci publikování Metodiky na webu Nejvyššího soudu, která ovšem není dílem Nejvyššího soudu a obsahuje celou řadu nepravdivých informací, které v dobré víře nadále přijímá soudní praxe, maje za to, že Metodika je dílem Nejvyššího soudu“.
Ronovskou kritizoval jako vyučující
O této námitce však plénum ÚS rozhodlo poněkud překvapivě až na opětovnou Vrchovu žádost. A to poté, co Šámal spolurozhodoval v plénu o námitce podjatosti soudkyně zpravodajky návrhu, Kateřiny Ronovské, kterou Vrcha uplatnil v průběhu řízení.
Vůči Ronovské, která je profesorkou občanského práva a dříve působila i jako vedoucí katedry občanského práva Právnické fakulty Masarykovy univerzity, vznesl soudce Vrcha námitku podjatosti proto, že měla jako vyučující metodiku opakovaně přisuzovat podle Vrchy nesprávně Nejvyššímu soudu. A především, že se měla o metodice pozitivně vyjádřit v podcastu Filipa Melzera, s nímž ji mohou pojit nejen kolegiální, ale i přátelské vztahy.
Podle soudce Vrchy přitom nelze vyloučit, že se Melzer jako člen kodifikační komise Ministerstva spravedlnosti pro přípravu nového občanského zákoníku a člen pracovní komise pro soukromé právo Legislativní rady vlády podílel na koncipování důvodové zprávy k § 2958 občanského zákoníku nebo i na vyjádření vlády k návrhu.
Jak Ronovská, tak Šámal možnou podjatost při rozhodování o návrhu odmítli. A neshledalo ji ani plénum ÚS.
V případě účasti Ronovské ve zmíněném podcastu Filipa Melzera soudci dospěli k závěru, že se jednalo o obecnou diskusi, v níž se Ronovská nijak detailněji nevyjádřila o samotné metodice. A pokud se jedná o její namítaný „přátelský vztah“ s Filipem Melzerem, ani v tom nespatřovali možnou podjatost.
Přátelství na Facebooku
„Důvody pochybovat o její nepodjatosti neplynou ani z toho, že udržuje s doc. Melzerem kontakt prostřednictvím „přátelství“ na sociální síti Facebook. Ústavní soud připomíná, že doc. Melzer v tomto řízení nevystupuje v žádné procesní roli (nejde o účastníka ani zástupce účastníka řízení). I kdyby doc. Melzer měl vliv na podobu důvodové zprávy nebo vyjádření vlády, o němž navrhovatel pouze spekuloval, souhrn těchto okolností by nemohl založit intenzivní vztah soudkyně zpravodajky k věci, aby existovaly důvody pochybovat o její nepodjatosti,“ konstatuje s v odůvodnění.
V případě Šámala se v usnesení pléna konstatuje, že Vrcha odůvodňuje jeho možnou podjatost k rozhodování o věci pouze okolnostmi vztahujícími se k metodice, přičemž návrh se týká části občanského zákoníku. A navíc Šámal se stal předsedou NS ještě předtím, než byla metodika připravena a na stránkách NS zveřejněna.
„Navrhovatelova tvrzení nejsou dostatečně konkrétní; neplynou z nich žádné důvody, proč by mohlo být rozhodování soudce Pavla Šámala v dané věci jakkoli ovlivněno. Odpovědnost za skutečnosti týkající se Metodiky mu navrhovatel připisuje jen na základě toho, že vykonával funkci předsedy Nejvyššího soudu. Navrhovatel však nejen přehlíží časové souvislosti, ale především mu nelze dát za pravdu v tom, že by z pouhé publikace Metodiky na webových stránkách Nejvyššího soudu, i kdyby byla Pavlu Šámalovi přičitatelná jako předsedovi tohoto soudu, plynul jakýkoli jeho osobní vztah k nyní projednávané věci, tím méně intenzity, která by dával důvod k pochybnostem o nepodjatosti,“ uvádí se v usnesení pléna ÚS. Petr Dimun, ceskajutice.cz
X X X
TRAKTORY NĚMECKA ZAPLNILY BERLÍN, FARMÁŘI ŽÁDAJÍ VÍC PENĚZ
KDY SE V ČR ZNOVU OBJEVÍ ZEMĚDĚLCI A ODBORY SE STŘEDULOU?
POKUD STŘEDULA NEMÁ ODVAHU, JAKO DŘÍVE HAVEL, AŤ ODEJDE
NEBOUŘÍ ANI ODBORÁŘI DŮCHODCŮ S POLITIKY SPD, BABIŠE
DISKUTOVAT JEN V PARLAMENTU NESMYSL, HLAVNĚ TÝDEN STÁVKOVAT, FIALU DOHNAT K DEMISI S PAVLEM
Braniborská brána v obležení traktorů. Zemědělci zablokovali dopravu v Berlíně
Němečtí zemědělci nespokojení s vládními škrty zablokovali dopravu v nejen v centru Berlína, ale také v dalších částech metropole a na příjezdu do města. Blokády policie ohlásila nejen z Berlína, kde farmáři uspořádali velkou demonstraci, ale také z dalších německých měst, mimo jiné z Hamburku a Brém.
Do Berlína se farmáři s traktory, nákladními auty a dalšími zemědělskými stroji sjížděli už od víkendu. Podle policie na demonstraci přišlo asi 8500 lidí, ve městě je pak přes 6000 zemědělských a nákladních vozidel. Šéfka berlínské policie Barbara Slowiková oznámila, že na bezpečnost v ulicích během protestů dohlíží asi 1300 policistů.
Pondělní demonstrace, která je vyvrcholením týdenní vlny protestů, je poklidná. Policie nicméně zabránila farmářům vjet do centra města s močůvkou a hnojem. „Nechceme, aby byl odpad vyložen v ulicích, jako se tomu v uplynulých dnech stalo,“ řekla Slowiková s tím, že přívěsy bez nákladu tak mají průjezd volný.
Zablokována byla v Berlíně nejen vládní čtvrť u Braniborské brány, ale celý bulvár 17. června od této významné památky až po náměstí Theodora Heusse na západě metropole. Policie musela opakovaně rozšířit odstavné plochy, aby zemědělci mohli své stroje zaparkovat.
Traktory se zaplnilo také Postupimské náměstí v centru. Zemědělci rovněž za hlasitého troubení vypravili řadu kolon, které projížděly širším centrem města. Příležitost spatřit různé zemědělské stroje ve velkém počtu využila řada školek a škol, ze kterých se učitelé a vychovatelé s dětmi vypravili do ulic.
Kvůli uzavřeným silnicím se do problémů dostali spolu s řidiči osobních aut rovněž cestující v hromadné dopravě, některé autobusové linky totiž nevyjely. Dopravní podnik BVG doporučil cestujícím přestoupit na metro a na městskou železnici.
Přítomnost rozzlobených zemědělců, kteří nesouhlasí s úspornými opatřeními vlády kancléře Olafa Scholze, je v Berlíně jasně slyšet od neděle. Farmáři po celou noc troubili, aby na protest upozornili.
Ačkoli měla demonstrace v Berlíně završit týden protestů, chtějí zemědělci v akcích pokračovat také v příštích dnech. Policie v saském Budyšíně sdělila, že pro příští dny má nahlášeno několik blokád dálničních nájezdů. V protestech chtějí pokračovat i další saští zemědělci, mimo jiné v okolí Saské Kamenice.
Farmáři protestují proti omezování dotací pro zemědělství. Vláda chtěla skončit s podporou dieselu pro zemědělce a s daňovým osvobozením zemědělských vozidel. Následně pod tlakem kritiky částečně ustoupila a nakonec schválila zachování daňového osvobození vozidel pro zemědělství, podporu dieselu chce ale postupně do roku 2026 zastavit.
X X X
Šéf exekutorů byl pokárán ministerstvem. Nenatočil správně průběh vystěhování
Ministerstvo spravedlnosti upozornilo prezidenta exekutorské komory Jana Mlynarčíka na nesprávný postup spočívající v tom, že nenatočil průběh jednoho vystěhování tak, jak mu ukládají pravidla, uvádí server iROZHLAS.cz. Zaměstnanec firmy najaté Mlynarčíkem při exekuci podle Českého rozhlasu-Radiožurnálu vyhrožoval zmocněnci vystěhovávaného. Mlynarčík se závěry ministerstva nesouhlasí a hodlá se bránit u soudu.
Případ se stal 21. června 2022 v Dolním Bousově na Mladoboleslavsku při vystěhovávání truhláře Pavla Kozáka z nemovitosti, o kterou přišel kvůli dluhu vůči zdravotní pojišťovně. Na místě byla kromě exekutora, vystěhovávaného muže a jeho zmocněnce Libora Malečka také skupina zaměstnanců firmy Pontremoli, najatých na zajištění nemovitosti.
Společnost Pontremoli patří do svěřenského fondu ve prospěch Pavla Raaba, který se při vystěhovávání dostal do slovního sporu se zmocněncem Malečkem. Podle Radiožurnálu mu Raab vyhrožoval, že ho „sedře z kůže a zařadí si ho na první místo na loveckém lístku“. Vyjádření Raaba se rozhlasu nepodařilo získat.
Maleček nechal informaci o incidentu zanést do protokolu a obrátil se na policii a na ministerstvo spravedlnosti, aby průběh exekuce včetně vyklízení prověřilo. Ministerstvo loni v listopadu Malečkovy výtky zamítlo, při kontrole ale našli úřednici na straně exekutora pochybení spočívající v tom, že jím pořízený videozáznam vyklízení nezachytil všechno, co měl, včetně údajného vydírání.
„V postupu soudního exekutora bylo v rámci státního dohledu nad rámec námitek stěžovatele ministerstvem shledáno pochybení spočívající v nezachycení veškeré aktivity všech osob přítomných při vyklizení na zvukově obrazový záznam,“ řekl Radiožurnálu mluvčí resortu Vladimír Řepka. Mluvčí zároveň uvedl, že Maleček jím pořízenou zvukovou nahrávku konfliktu s Raabem úřadu nepředal, a ten tak nemohl jeho tvrzení ověřit. Maleček tvrdí, že nahrávku ministerstvu nedal předem proto, že se bál, aby nebyla zneužita.
Exekutor Mlynarčík se závěry ministerstva spravedlnosti nesouhlasí a chce se proti nim bránit žalobou ke správnímu soudu, řekl Radiožurnálu. Svůj postup obhajuje tím, že měl za úkol provést prohlídku a soupis věcí v domě. Kozák s Malečkem se ale soupisu odmítli zúčastnit, a tak ho provedl bez nich. Oni zatím, spolu s Raabem a ostatními byli venku na dvoře, kde nastal konflikt mezi Raabem a Malečkem. ceskajustice.cz
X X X
ÚS odmítl stížnost proti blokaci některých webů po ruském vpádu na Ukrajinu
Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost advokáta z Prahy, který neúspěšně zpochybnil dočasné zablokování některých českých webů po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu v roce 2022. Důvodem zablokování, které trvalo čtvrt roku, byla obava vlády z šíření dezinformací. Muž si stěžoval na to, že kvůli blokací webů nemohl čerpat informace, které čerpat chtěl. Ústavní soudci stížnost označili za zjevně neopodstatněnou, zjistila ČTK z usnesení publikovaného v databázi soudu.
Muž podal žalobu na ochranu před nezákonným zásahem, směřovala proti vládě, ministerstvu obrany, Úřadu pro zahraniční styky a informace a Bezpečnostní informační službě. Městský soud v Praze předloni v červnu žalobu odmítl. Argumentoval například tím, že stát sporné weby sám nezablokoval, pouze k tomu vyzval provozovatele internetových služeb a operátory, což prý nelze pokládat za nezákonný zásah státního orgánu.
Následnou kasační stížnost zamítl Nejvyšší správní soud (NSS). Poukázal na to, že případný zásah veřejné moci by musel být namířen proti jednotlivci a přímo zasahovat do jeho veřejných subjektivních práv, což se v projednávané kauze nestalo. Zároveň NSS uvedl, že „nelze obecně dovodit veřejné subjektivní právo jednotlivce na přijímání informací z konkrétní internetové stránky“.
Advokát neuspěl ani u ústavních soudců. „Dle ÚS správní soudy dostatečně a logicky odůvodnily svůj závěr, že stěžovatelem deklarovaný zásah se přímo nedotýká jeho veřejných subjektivních práv. To pro odmítnutí žalobní legitimace stěžovatele v řízení před správními soudy postačí,“ stojí v usnesení soudce zpravodaje Tomáše Lichovníka, o kterém hlasovalo plénum, tedy sbor všech ústavních soudců a soudkyň.
Vláda 25. února 2022, den po zahájení ruské invaze na Ukrajinu, schválila usnesení, které se týkalo hybridního působení proti zájmům Česka. „Vláda vyzývá všechny relevantní subjekty k přijetí potřebných opatření vedoucích k zamezení šíření nepravdivých a zavádějících informací v kybernetickém prostoru, které slouží k manipulování obyvatelstva České republiky směrem k ospravedlnění a schvalování aktuální ruské vojenské agrese vůči Ukrajině,“ stálo v usnesení.
Sdružení CZ.NIC zablokovalo v ten samý den například weby Aeronet.cz nebo Protiproud.cz. V květnu pak sdružení většinu webů zase odblokovalo. Přístup na stránky znemožnili na doporučení vlády také mobilní operátoři.
Na správní soudy se kvůli tomu obrátily i neziskové organizace Institute H21 a Otevřená společnost, se žalobou však neuspěly. Podle Městského soudu v Praze nešlo ze strany vlády o autoritativní pokyn soukromým subjektům, ale spíše doporučení či žádost, v praxi nevymahatelnou. Rozsudek městského soudu, loni potvrzený NSS, hovoří doslova o „nezávazné politické proklamaci doporučujícího charakteru“, ceskajustice.cz
X X X
Přes 40 zaměstnanců ekvádorských věznic, které zadržovali vězni, je na svobodě
Více než 40 dozorců a zaměstnanců ekvádorských věznic, které drželi vězni jako rukojmí, se dostalo na svobodu. Většina byla osvobozena a jednomu se podařilo uprchnout, uvedly dnes agentura DPA a Reuters s odvoláním na zdejší správu věznic SNAI. Dalších 136 lidí ale vězni v nejméně sedmi nápravných zařízeních nadále zadržují.
Na svobodě je podle DPA nově 24 dozorců a 17 administrativních pracovníků věznic, Reuters píše o 41 lidech, kteří byli osvobozeni, a jednom dozorci, kterému se podařilo uprchnout. Při střetech v jedné z věznic přišel jeden dozorce o život a další byl zraněn.
Jak podotýká DPA, řadu vězení v Ekvádoru kontrolují zločinecké bandy. V dříve spíše poklidné zhruba 18milionové zemi se loni výrazně zhoršila bezpečnostní situace, což dokládá i srpnová vražda jednoho z prezidentských kandidátů. Nynější krize vypukla poté, co se před týdnem podařilo uprchnout z vězení šéfovi gangu Los Choneros Adolfovi Macíasovi, kterého úřady považují za nejnebezpečnějšího zločince v zemi.
V reakci vláda zavedla mimořádný stav, na což zločinecké gangy spustily vlnu násilí v ulicích a věznicích. V úterý pak ozbrojenci přerušili živé vysílání státní televize TC. Novináře a televizní zaměstnance po několik hodinách osvobodila policie. Prezident Daniel Noboa krátce poté povolal armádu do boje proti kartelům a vyhlásil stav vnitřního ozbrojeného konfliktu, ceskajustice.cz
X X X
Případů infekcí dýchacích cest přibylo. Nejde o epidemii, uklidňují hygienici
Případů akutních infekcích dýchacích cest od předchozího týdne v Česku přibylo o šest procent. Nejde o celoplošnou epidemii, uvedla Hygienická služba ČR na síti X. Případů lidí pozitivně testovaných na covid-19 je téměř o polovinu méně, než před týdnem. Nemocných je 20 lidí na 100 000 obyvatel, uvedlo ministerstvo zdravotnictví.
Zvýšil se počet akutních respiračních infekcí (ARI) jako celku i zvlášť hlášených nemocí, které se projevují jako chřipka (ILI). „Hodnoty ARI a ILI odpovídají obvyklému trendu počátku roku. Situaci nelze zatím hodnotit jako celoplošnou epidemii,“ uvedlo ministerstvo. Nemocných bylo 1 292 na 100 000 obyvatel, za předcházející týden 1 228.
Ředitelka Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Barbora Macková minutý týden na tiskové konferenci uvedla, že epidemická situace v ČR je podle odborníků na očekávaných hodnotách.
Žádná plošná protiepidemická opatření kvůli covidu-19 se podle hlavní hygieničky ČR Pavly Svrčinové nechystají. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka je vari
X X X
My k nim na nákupy, oni zas na pivo. Polský Těšín víc žije, ale politika je tabu
Těšín se naposledy výrazněji dostal do veřejného povědomí během covidových uzávěr, kdy kvůli přísným pravidlům lidé nemohli svobodně cestovat mezi polskou a českou částí města. Nařízení už jsou sice pryč, stále jsou však věci, které obě strany odlišují.
Český břeh řeky Olše, která město rozděluje, působí na první pohled unavenějším dojmem. Během chladného víkendu se toho na ulicích děje poskrovnu.
Člověka tak v liduprázdných ulicích dokážou zaujmout alespoň dvojjazyčné názvy ulic a polské hlášení na vlakovém nádraží. V místní vyhlášené restauraci, na kterou dostávám doporučení od recepční v hotelu, už je atmosféra o poznání útulnější. Po objednání „česnekačky“, jak obyvatelé Těšína nazývají česnekovou polévku, se od hostinského dozvídám, že s českými korunami to na druhém břehu nemusí být nejjistější.
„Obchody u břehu většinou koruny přijímají, ale čím jste dál, tím méně,“ vysvětluje. Tamní síť směnáren tak i v dnešní době může vést poměrně výnosný byznys. A vzhledem k všeobecnému odporu jak Poláků, tak Čechů ke společné evropské měně je dost možné, že ještě dobrých pár let povede.
Na mostě přes Olši je o poznání živěji. Nevadí ani to, že je vyhlášená prvorepubliková kavárna Avion zrovna zavřená. Ne všichni se se mnou ale chtějí bavit. Česky většinou kolemjdoucí i pracující spíše jen rozumí, než že by aktivně mluvili, a angličtina je prakticky nepřítomná. To platí i o místech, na kterých by to člověk nečekal, jako například muzeum.
První zastávka tak přirozeně směřuje do turistického centra. Jeho zaměstnankyně mi velmi dobrou angličtinou (česky totiž nemluví) popisuje těšínský život posledních měsíců. „Myslím, že předvolební kampaň byla v Těšíně stejná jako v jiných částech Polska, ale byla samozřejmě namířená i na českou stranu řeky, kde žijí lidé s polským občanstvím a mohou tu volit. Je to na obou březích řeky hodně namíchané. Poláci často žijí na české straně, protože není tak těžké sehnat tam byt, nebo alespoň ne tak drahý.“
Češi podle jejích slov jezdí do Polska hlavně na nákupy. „I když to před lety bylo naopak, hlavně v posledních měsících jsou zdejší ceny opravdu o hodně nižší.“ Její slova pak potvrzují cenovky v malých obchodech, ale i v zavedených zahraničních řetězcích. Někdy může být rozdíl v ceně i několik desítek korun za jeden produkt.
Češi ale navštěvují polský Těšín i jako turisté. Historické centrum po rozdělení zůstalo Polákům, a tak se tato část města těší většímu rozkvětu. Po delším čase korzování centrem Těšína mám štěstí a v kavárně potkávám sympatického muže ve středních letech, který nejen umí anglicky, ale dokonce je ochotný bavit se se mnou o politice.
V Těšíně získala strana Právo a spravedlnost (PiS), která sice sestavila vládu v čele s premiérem Mateuszem Morawieckým, ale následně nedostala důvěru zákonodárců, oproti celostátním výsledkům jen zlomek hlasů.
Zatímco celkově získala přes 35 procent a byla tak nejsilnějším uskupením, v Těšíně obdržela jen 26 procent a skončila na druhém místě. První byla Občanská koalice vedená Donaldem Tuskem, a tak se ptám, čím to je. „Lidé jsou zde více otevření, více volnomyšlenkářští. Víte, Těšín je opravdu staré a historicky významné město. Věděl jste, že František I. z něj asi na dva dny udělal hlavní město monarchie (v roce 1805 sem byl rakouský císařský dvůr přenesen z Vídně kvůli ohrožení napoleonskými vojsky, pozn. red.)? A nějakým způsobem to přetrvává dodnes.“
Moje otázka, zda se zdejší kampaň nějak lišila od té celopolské, mu přijde úsměvná: „Ne… Kampaň je vždycky úplně stejná,“ říká ironicky a naráží především na kampaň PiS, která tradičně polskou veřejnost straší hlavně přílivem uprchlíků. Za neúspěchem strany Jaroslawa Kaczyńského ale vidí i menší vliv katolické církve v regionu.
Poukazuje hlavně na přítomnost evangelické církve, která je zde na polské poměry nezvykle silná, ale třeba i na církev Svědků Jehovových. Právě v otázce náboženství se projevuje český vliv možná nejsilněji. V Českém Těšíně působí například Slezská církev evangelická a obecně tu člověk na protestantský kostel narazí snáze než na katolický.
Host kavárny pak ještě přibližuje, že Těšín je opravdu speciální i na regionální úrovni. Například ve městě Bílsko-Bělá, která je od Těšína vzdálená zhruba půl hodiny autem, je prý atmosféra daleko méně přátelská a ani Občanská koalice tam nezvítězila s takovým náskokem. Ne všem se ale definice „slabé“ katolické církve v regionu pozdává. Dvě mladé návštěvnice téže kavárny se shodují, že na jejich gusto je i tam katolická církev silná ažaž.
Zároveň ale dodávají, že vliv evangelické církve z české strany nějakou roli opravdu hrát může. „Víte, Poláci a Češi jsou v tomto městě jako rodina, často doslovně. Takže všechno je hodně namíchané.“ Kromě množství kaváren a historického náměstí je centrum polského Těšína plné nejrůznějších butiků, ale i obchodů zavedených značek.
Návrat na českou stranu tak v jistém smyslu působí trochu smutně, jelikož ulicím dominují hlavně večerky, které, soudě podle hloučku dívek postávající před jednou z nich, nemají problém prodávat alkohol nezletilým. Česká strana se alespoň může pochlubit prostornými hospodami a restauracemi, které jsou ve večerních hodinách zaplněné jak česky mluvícími, tak Poláky.
O tom, že i v pohraniční oblasti jsou české hospody s českým pivem stále pojem, referuje i recepční v hotelu, kde jsem se ubytoval. „Víte, jak dělají v Polsku pivo? Lijí do něj nějaký sirup, aby se to vůbec dalo pít. My máme alkohol lepší, hlavně pivo. Oni mají lepší kafe a zákusky,“ říká. Sladkosti a levné nákupy ale prý nejsou to jediné, co polská strana pro Čechy nabízí. „Češi jezdí do Polska za zábavou. V Českém Těšíně není co dělat,“ dodává.
Stejně to vidí i další zaměstnanci jednoho ze dvou jediných hotelů v české části města. „Kulturní akce jsou daleko častější u nich (u Poláků),“ myslí si paní z hotelové restaurace. Kromě nižších nájmů na české straně mohou být motivací pro přesun do české části města i pracovní příležitosti.
„Spousta Poláků pracuje ve velkých podnicích, třeba v Nošovicích,“ říká další ze zaměstnankyň a poukazuje na město, kde se mimo jiné nachází závod jihokorejské automobilky Hyundai. „Kulturní vyžití je zase ale větší asi tam, mají více akcí,“ shodují se. „Oni k nám zase jezdí na Radegast,“ směje se další ze zaměstnankyň. Co se ale při tomto rozhovoru za celou dobu mé návštěvy skloňuje úplně poprvé, je zdravotnictví.
Poláci sem prý jezdí především kvůli operacím očí. „Máme kliniky přímo tady ve městě a lidé jsou schopní sem jezdit klidně až z Gdaňsku. I s cestou je to vyjde levněji, a hlavně tady nečekají zdaleka tak dlouho na termín. Tam čekají půl roku, tady to je do měsíce.“ Co se potratů týče, je situace méně jasná. „Jednou jsme to tu asi zažili, ale potvrdit to úplně nedokážeme. Pokud sem už někdo kvůli tomu přijede, snaží se to nerozhlašovat.“
Na závěr své návštěvy se ještě jednou zkouším ptát na politiku. Celá skupina hotelových zaměstnanců je s těšínským úspěchem Tuskovy strany v říjnových volbách dobře obeznámena, ale není to prý nic, co by rezonovalo v každodenních debatách. „S pár Poláky chodím do fitka,“ říká číšník, „ale o politice nemluví. A se mnou už vůbec ne,“ uzavírá.
X X X
RESTAURACE ČR VE VELKÉ KRIZI, VINA VLÁDY FIALY
KDY PRACOVNÍCI A MAJITELÉ RESTAURACÍ DO STÁVKY PROTI FIALOVI?
České hospody jsou v krizi. Výčepy piva teď zachraňují i vietnamští živnostníci
O zkrachovalé hostince není velký zájem, výdělek je nejistý, hlavně na venkově a v menších městech. Znova roztočit pípy si tak leckde troufnou jen čeští Vietnamci. Ve staleté pivnici Partyzán v Záblatí na Bohumínsku třeba čepuje 32letá Van Hiep Nguyen. A v historickém hostinci U Pchálka v Ludgeřovicích na Opavsku zase 45letý Kiem Dinh Vu. Podobně už Vietnamci přebrali spoustu dříve zavedených hospod a vlastně tak zachraňují i české pivní tradice. Pivní kulturu, která se nyní touží dostat i na seznam UNESCO.
Kiem Dinh Vu je pro hosty vesnické hospody U Pchálka v Ludgeřovicích prostě Kamilem. „Kamile, tři piva,“ je slyšet od velkého stolu se sedmi hosty, společnost se dneska dobře baví. Vesnice Ludgeřovice leží ve Slezsku a třeba do legendární pražské pivnice U Zlatého tygra to je odtud přesně 378,2 kilometru. Ovšem i U Pchálka se ctí česká pivní kultura. „Hospoda, to je naše Karlova univerzita,“ spontánně tvrdí 57letý štamgast Petr Klézl.
„V hospodě se vždycky dalo všechno zařídit,“ dodá 69letý Alfréd Dihel. I on nad půllitrem vychvaluje institut české hospody, je to nejlepší možné komunitní centrum. „Jak jsem stavěl barák, tak co jsem nedostal ve stavebninách, to jsem sehnal vždycky tady v hospodě.“
U Pchálka. To je historický název hospody v Ludgeřovicích z doby kolem roku 1900, ale říká se jí tak dodnes. Oficiální jméno hospody zní U Kostela, protože stojí u velkého novogotického chrámu svatého Mikuláše. „Poprvé jsem byl U Pchálka tak kolem roku 1952 anebo ještě dříve, když mě sem táta poslal pro pivo. A kolikrát jsem jako děcko cestou domů upíjel,“ směje se Gerhard Machala, nejstarší člen stolní společnosti, narozený v roce 1943. Tehdy byly Ludgeřovice součástí Třetí říše a místní muži povinně rukovali do wehrmachtu. Po válce se jich přitom netýkal odsun Němců, ale to už je jiný příběh. Dneska jde o hospodu.
„Vietnamci jsou trochu kovbojové a často zkusí i byznys, do kterého už by žádný český živnostník nešel. Za to jsme teď Kamilově rodině vděční, jinak by nebylo kam zajít na pivo,“ říká Petr Klézl za všechny přítomné u stolu štamgastů. Před třiceti lety prý nebývalo v prostorné hospodě U Pchálka k hnutí. A chlap, který nedal „jedno“ po šichtě, byl v dědině výjimkou. A skoro podivínem. „Naše děti už to vidí jinak a hospody moc nepotřebují. Stačí jim sociální sítě,“ prohodí jeden z pivařů a druhý ho doplní: „Když už něco organizují, pozvou kamarády domů a narazí sud v garáži.“
Vietnamci zachraňují staleté venkovské hospody, například pivnici U Pchálka (U Kostela) v Ludgeřovicích na Opavsku. Hospodu s historií nejméně od roku 1900. Štamgasti jsou rádi, výčep by jinak zanikl.Zdroj: Ivan Motýl
Takovou důvěru v jiné hospodě nezažiješ
Když před třemi lety U Pchálků zavřeli, zdálo se, že se navždy zatáhly i výčepní kohouty. „Nikdo tu hospodu nechtěl vzít do nájmu, který je extra vysoký. Přitom je tu pořád méně hostů, za což může EET, zákaz kouření, covid i drahé pivo už z pivovaru, a teď to DPH. Za takových podmínek by to žádný našinec nepřevzal, tak jsme rádi, že tu máme Vietnamce,“ rekapituluje další host Alfréd Dihel. A jiní štamgasti o překot dodávají: „Jsou to rození obchodníci. Obětaví. Dělají všechno sami v rámci rodiny, tak ušetří na zaměstnancích. Díky za ně.“
Na hospodském stole stojí kromě piva i láhve s kořalkou a 60letý Břetislav Kaňa na mě mává účtenkou. „To v žádné jiné hospodě nezažijete! Půlky si naléváme sami a sami si je také píšeme na účtenky. Já si dokonce celý účet i sám spočítám, takovou důvěru k hostům už dnes nikde nemají, jen tady u Pchálka.“ Kaňa chválí i cenu piva po lednovém navýšení DPH: „Udrželi ji těsně pod čtyřicet korun.“
Vietnamci zachraňují staleté venkovské hospody, například pivnici U Pchálka (U Kostela) v Ludgeřovicích na Opavsku. Hospodu s historií nejméně od roku 1900. Štamgasti jsou rádi, výčep by jinak zanikl.Zdroj: Ivan Motýl
Nehorázné náklady na venkovský podnik
Nadšené řeči přiopilých štamgastů ale vietnamský nájemce trochu krotí. Před třemi lety byl 45letý Kiem Dinh Vu jediným zájemcem o pronájem ludgeřovické pivnice U Pchálka s více než stoletou historií: „Za ty tři roky jsem ale nevydělal ani korunu navíc. Pouze na živobytí, takže jen přežívám. Jsem zklamaný, a pokud se to nezlepší, tak za půl roku anebo nejpozději za rok také skončím.“ Naštvalo ho nejen zvýšení DPH točeného piva na 21 procent. „Z velkého sudu mám teď čistý zisk asi 1 300 korun. To je bída, když jdou energie pořád nahoru. Měsíční zálohy za plyn a elektřinu teď v hospodě dělají 45 tisíc korun, k tomu nájem 35 tisíc korun. To je těžké dát dohromady,“ svěřuje se CNN Prima NEWS.
Rodák z města nedaleko vietnamské metropole Hanoje už v České republice žije 24 let, češtinu zvládl obstojně. V podniku mu pomáhá pouze manželka a bratr. „Pracuji celý týden 16 hodin denně, to asi vydrží jen málokterý český živnostník. Žádní zaměstnanci, na odvody za sociální a zdravotní pojištění už bych si tady nevydělal. Český nájemce by tu byl dávno kaput, ten chce dělat jen osm hodin denně a jezdit na tři dovolené ročně,“ porovnává Kiem Dinh Vu čili Kamil.
Sám prý na dovolené ještě nikdy nebyl. „Není čas,“ říká otec čtyř dětí. Před pár dny navíc našel v mobilu jobovku, kterou teď ukazuje mezi esemeskami. „ČEZ po mně chce doplatek za elektřinu za loňský rok 128 tisíc korun. Strašná zpráva,“ kroutí nevěřícně hlavou. „Za takových podmínek se snad v Česku nedá dělat hospoda.“
Výhled českých hospod? Kaput
V pronajatém podniku se Kiem Dinh Vu snaží i vařit, s počtem jedlíků ale není spokojen. „Na vesnici nemůžete prodávat porci třeba za 250 nebo 300 korun, přitom cena surovin jde pořád nahoru. V jídelníčku mám dneska i jídla, na kterých vydělám sotva 40 nebo dokonce jen 30 korun za porci.“ Někdy má dokonce pocit, že dneska se v gastru lépe podniká ve Vietnamu než v Česku. „Vrátil bych se domů, ale u vás jsou lepší školy a já chci mít z dětí vzdělané lidi, aby nemusely dělat v hospodě jako já,“ zasní se. Velká část „banánových dětí“, tedy potomci vietnamských migrantů v České republice, skutečně vystuduje univerzity, takže tržiště a bistra už živí jen jejich rodiče.
Štamgasti U Pchálka věří, že Kamil vesnický výčep přece nezavře. „Vietnamci to vydrží. A co by dělal doma, tam je přelidněno, Vietnam má 97 milionů obyvatel,“ ozývá se stůl štamgastů. Tu informaci jim poskytl Kamil. „Nevím, nevím, uvidíme, jak to půjde,“ nejistě odpovídá Kiem Dinh Vu. „S hospodami je to dneska kaput všude mimo Prahu, Brno a některá další města,“ prorokuje. Slovo kaput si vyloženě oblíbil. „Žádné pivo, žádné hospody, to se dneska skoro nedá. Snad jedině, když je hospoda vaše a nemusíte platit nájem. Jinak kaput!“
Boj o záchranu Partyzána
Podobně uvažovali i vietnamští manželé, když si před více než rokem koupili zavedený hostinec Partyzán v Záblatí u Bohumína. Prvorepublikovou vilku z roku 1929, v níž dnes bydlí. Dům si nechala postavit rodina hostinských Kalusů, tahle famílie na stejném místě čepovala pivo již v 19. století. Dříve to byla hospoda U Kalusů či Na Zálesí, od roku 1945 se jmenuje Partyzán, když ji získal údajný účastník partyzánského odboje Gregor Roško. „Nechali jsme hospodě jméno Partyzán, ale přidali jsme k výčepu v přízemí i obchod, abychom měli větší kšefty,“ vysvětluje 32letá Van Hiep Nguyen.
Původní majitelé Partyzána totiž zestárli a před rokem ji už nikdo z rodiny nechtěl převzít. „Mladí mají jiné zájmy než skákat kolem opilců. Já to dělám třicet let, tak jim docela rozumím,“ mávne rukou servírka těsně před penzí, kterou vietnamský pár nadále zaměstnává. Často ale za pípou stojí i Van Hiep Nguyen čili Anička, častěji však stráží obchod, kde má lepší zázemí i její dvouleté dítě. Právě spí v kočárku. Chůvu, která by dítě hlídala v bytě o patro výše, si živnostníci nemohou dovolit. „Manžel má ještě jeden obchod, takže jsem tu celý den sama,“ dodává.
Partyzán, to je v Záblatí pojem. Ale i každodenní boj, aby Partyzán přežil. „Nevaříme, je to klasická česká pivnice. Zdražení piva nebylo od české vlády solidární, škodí to živnostníkům i mým hostům, kterým se nová cena piva nelíbí,“ zlobí se živnostnice.
Vietnamci zachraňují staleté venkovské hospody, například pivnici Partyzán v Záblatí u Bohumína. Hospodu s původní podobou z roku 1929.Zdroj: Ivan Motýl
Magická čtyřicítka a nedoplatek sto tisíc
Van Hiep Nguyen dvanáctku zdražila z 38 na 41 korun. Překročila tím magickou čtyřicítku, která byla pro část hostů hraniční cenou. Vyšší neakceptují a zůstávají doma u lahváčů. „Bohužel, lidí pořád ubývá. K Partyzánovi chodím od roku 1980 a tehdy tu nebylo k hnutí, jen to frčelo,“ vzpomíná štamgast Zdeněk Pavlíček. Také on vypráví, jak dříve hospody fungovaly jako korzo či burza práce anebo realitní kancelář. „Tady jste sehnal úplně všechno. V hospodě jsem koupil garáž i auto do ní. Prostě cokoliv, mnozí kamarádi tady našli i manželku,“ směje se. Sám svoji vyvolenou potkal v tanečních.
Hospodský sál hostince Partyzán vyhřívá ústřední topení napojené na plynový kotel. „Doplatek za plyn 100 tisíc korun za loňský rok, to jsme opravdu nečekali,“ posteskne si Van Hiep Nguyen nad aktuální výzvou k uhrazení. V obchodě už raději netopí, hosty ve velkém sále však nemůže nechat mrznout. „Servírka plus brigádnice, hlavně v létě na zahradu. K tomu energie, to jsou někdy náklady i 100 tisíc korun měsíčně. Manželovi jsem nedávno navrhla, ať už hospodu zavřeme, ale zatím nesouhlasí. Musíme ještě vydržet.“
Tradice pití piva vymírá
Vietnamci vydrží hodně, ale asi ne úplně všechno. „Šest let jsem neviděla rodiče ve Vietnamu. Není čas, práce od rána do večera,“ posteskne si majitelka Partyzána. „Měsíc dva nebo tři to ještě s pivnicí zkusím, pak se ale musím rozhodnout. Nemůžu hospodu pořád dotovat.“
Hosté o jejím váhání zatím nic netuší. „Je to fajne, že to vzali,“ prohodí štamgast Zdeněk Pavlíček a poroučí si další půllitr. „Vietnamci sice za výčep nepatří, ale je to pořád lepší, než kdyby se to tady zavřelo.“ Výtky posílá hlavně směrem k mladým Čechům: „Raději sedí u počítače. Mají prostě jinou zábavu a už si nepotřebují pokecat v hospodě. Pro moji generaci je hospoda součást života, prostě tradice.“
A to pivař Pavlíček asi neví, že tuhle ohroženou tradici navrhuje Český svaz pivovarů a sladoven zapsat na seznam UNESCO, do kategorie nemateriálních statků tradiční lidové kultury. Pod názvem „ČESKÁ PIVNÍ KULTURA“. Organizace UNESCO už v tomto smyslu chrání třeba moravskou Jízdu králů nebo sokolnictví.
Zní to trochu děsivě, tradice pití piva v českých, moravských i slezských hospodách ale nenápad
ně vymírá, a proto ji má chránit přímo UNESCO. V obcích Ludgeřovice a Záblatí, a možná i ve stovkách jiných dědin po celé České republice, teď českou pivní kulturu paradoxně pomáhají zachraňovat i vietnamští živnostníci.
X X X
Jedna z dcer Jany Hlaváčové je slavná herečka, druhá má překvapivé povolání
Zesnulá herečka Jana Hlaváčová měla dvě dcery. Zatímco Barbora, která se jí narodila v manželství s Luďkem Munzarem, se vydala v jejích šlépějích a stala slavnou herečkou, Tereza žije stranou mediálního zájmu. Co dělá a co ji živí?
Z prvního manželství s hercem Jiřím Michným měla Jana Hlaváčová dceru Terezu. Když bylo Tereze šest let, stala se obrovská tragédie – její tatínek v pouhých šestatřiceti letech zemřel. Příčinou byla roztroušená skleróza. Naštěstí si její maminka brzy našla skvělého člověka, hereckého kolegu Luďka Munzara, který Terezu úžasně přijal a vychovával jako svoji vlastní dceru. Však mu také neřekla jinak než taťko.
Ve stopách svých rodičů se ale nevydala. „Odmalička jsem milovala zvířátka, herectví mě nikdy nelákalo,“ svěřila se Tereza před lety redaktorovi CNN Prima NEWS.
Vystudovala vysokou zemědělskou školu – obor zootechnik. „Naši mi nic nerozmlouvali, respektovali, co jsem si vybrala. Však ta jejich profese také nebyla žádná procházka růžovým sadem. Všechno má zkrátka své,“ dodala sympatická žena. Po studiích začala pracovat v kravíně. „Bylo to fajn, bavilo mě to. Vždycky jsem si přála pracovat se zvířaty a splnilo se mi to,“ zavzpomínala na své profesní začátky.
Život v ústraní jí vyhovuje
Když se seznámila se svým partnerem Luďkem, který pracoval u městské policie, rozhodla se změnit povolání. Začala pracovat tam, kde on, tedy jako strážnice u městské policie. Žijí spokojeně poblíž Kutné Hory, mají velké hospodářství, kde se starají o koně i nemocné pejsky. O publicitu Tereza nestojí. Život v anonymitě jí vyhovuje.
„Víte, vyhovuje mi to tak, jak to je. Nechci se zviditelňovat. Když jsme s mamkou a ségrou doprovázeli taťku na Thálie, vrhli se na ně fotografové a začali je zuřivě fotit. Mě si naštěstí ani nevšimli, protože netušili, že k nim patřím. Užívala jsem si to a všichni jsme se tomu pak zasmáli. Já vážně nechci být středem pozornosti,“ vysvětlovala Tereza své důvody.
X X X
Nejlepším fotbalistou světa je Messi, rozhodla FIFA. Osmým triumfem vylepšil vlastní rekord
Cenu The Best pro nejlepšího fotbalistu světa za uplynulý rok podle mezinárodní federace FIFA vyhrál Argentinec Lionel Messi. Šestatřicetiletý útočník Interu Miami osmým triumfem vylepšil vlastní rekord a navázal na říjnové vítězství v jiné anketě Zlatý míč.
Kapitán argentinských mistrů světa stejně jako ve Zlatém míči předčil Nora Erlinga Haalanda z Manchesteru City a Francouze Kyliana Mbappého z Paris St. Germain. Ani jeden z finalistů nebyl na galavečeru v Londýně osobně přítomen.
Šestatřicetiletý Messi anketu FIFA, která nese název The Best od roku 2016, vyhrál celkově už poosmé a vylepšil vlastní rekordní bilanci. Uspěl také v letech 2009 až 2012, 2015, 2019 a 2022. V období 2010 až 2015 byla anketa FIFA sloučena se Zlatým míčem. Letos federace zohlednila výkony od 19. prosince 2022, tedy po skončení světového šampionátu v Kataru, do loňského 20. srpna.
Nejlepším trenérem byl zvolen Pep Guardiola. Španělský kouč loni s fotbalisty Manchesteru City vyhrál Ligu mistrů, anglickou ligu a Anglický pohár. Fotbalistkou roku se stala španělská mistryně světa Aitana Bonmatíová z Barcelony, která v říjnu získala rovněž Zlatý míč.
Guardiola, jenž ve čtvrtek oslaví 53. narozeniny, předčil italské trenéry Simoneho Inzaghiho a Luciana Spallettiho. Inzaghi s Interem Milán podlehl ve finále Ligy mistrů Manchesteru City 0:1. Spalletti, současný kouč italské reprezentace, dovedl Neapol k prvnímu ligovému titulu po 33 letech. Zástupce Manchesteru City kraloval také v kategorii brankářů – oceněn byl Brazilec Ederson.
Mezi trenérkami stejně jako loni uspěla Nizozemka Sarina Wiegmanová, jež s anglickými reprezentantkami získala stříbro na mistrovství světa. Vítězství v kategorii nejlepší brankářka roku obhájila Angličanka Mary Earpsová z Manchesteru United.
Puskásovu cenu za nejhezčí gól roku si odnesl Brazilec Guilherme Madruga z Botafoga za „nůžky“ zpoza šestnáctky v zápase s Novorizontinem ve druhé brazilské lize.
Cenu fair play si vysloužila brazilská reprezentace za solidární oblečení černých dresů na podporu útočníka Viníciuse Júniora z Realu Madrid, který ve španělské lize opakovaně čelil rasistickým urážkám.
Jedenáctku roku tvoří brankář Thibaut Courtois, obránci John Stones, Kyle Walker a Rúben Dias, záložníci Bernardo Silva, Jude Bellingham, Kevin De Bruyne a útočníci Haaland, Mbappé a Messi s Viníciusem Júniorem.
Na galavečeru byly rovněž uctěny nedávno zesnulé fotbalové legendy Bobby Charlton, Mario Zagallo a Franz Beckenbauer.