ČR populistou Fialou, Pavlem ve válce s NATO už od jara. Letos to ČR už stálo přes 3 mld. Pavla odmítají i Romové

Populista Fiala špatně poslouchal, nebo neslyšel a neslyší exprezidenta Klause, který několikrát varoval s dalšími experty Fialu, aby nezatahoval ČR do války proti Ukrajině, protože je to válka USA, Anglie, NATO a spol. proti Rusku. Dobře to věděl a ví také generál z NATO Pavel.

Pro záchranu ČR dosud populisté Pavel a Fiala však nic nepodnikli, i když na Ukrajině stále umírají tisíce lidí a země je čím dále více devastována. Bojí se toho také většina lidí ČR, kteří jsou už válkou v chudobě, a tak spoléhají na zkušeného, světového politika Babiše, že je zachrání, jako prezident. Zasadí se o konec války na Ukrajině i jinde, kam generál Pavel vysílal s NATO i vojáky ČR.

X X X

ERDOGAN  SE  ZNOVU  NABÍZÍ  BABIŠOVI,   ŽE  MU  POMŮŽE  ZAJISTIT  KONEC  VRAŽDĚNÍ  LIDÍ  NA  UKRAJINĚ

Zprostředkujeme jednání o míru, nabídl se znovu Erdogan 

Ankara je připravena sehrát roli prostředníka mezi Ruskem a Ukrajinou v jednáních o ukončení války. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan to v pondělí ve druhém letošním telefonátu zopakoval ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Ruská agentura TASS napsala, že prezidenti hovořili také o další možné rusko-ukrajinské výměně zajatců, rusko-turecké spolupráci v energetice či o turecko-syrských vztazích. Ty se Ankara v posledních týdnech snaží normalizovat za zprostředkování Moskvy.

„V telefonátu prezident Erdogan zopakoval, že Turecko je připraveno převzít úkol usnadnit a zprostředkovat nastolení trvalého míru mezi Ruskem a Ukrajinou,“ uvedl úřad tureckého prezidenta. Podle něj oba lídři jednali mimo jiné také o ruském vývozu obilí a hnojiv přes Černé moře.

Podle agentury TASS byla mezi tématy rozhovoru také kooperace v energetickém sektoru. „Obě strany potvrdily záměr dál rozvíjet rusko-tureckou spolupráci. Mezi priority patří spolupráce v energetickém sektoru, včetně dodávek ruského zemního plynu a vytvoření regionálního plynového uzlu v Turecku,“ uvedl Kreml.

Putin s Erdoganem hovořili také o snaze Turecka normalizovat vztahy a Damaškem. Turecko-syrské vztahy zamrzly po vypuknutí občanské války v Sýrii v roce 2011, kdy se Ankara postavila na stranu části povstalců proti režimu prezidenta Bašára Asada.

Tomu se s podporou Moskvy podařilo dobýt zpět téměř celé území Sýrie z rukou různých povstaleckých skupin. Turecká armáda působí na severu Sýrie a svou už několikátou intervenci opět zdůvodnila ochranou tureckých hranic před kurdskými radikály, které označuje za teroristy. Loni koncem prosince poprvé po 11 letech v Moskvě jednali ministři obrany Ruska, Sýrie a Turecka.

Pondělní telefonát Putina s Erdoganem je už druhý od začátku letošního roku. Už 5. ledna se turecký prezident nabídl jako zprostředkovatel jednání o míru a ve stejný den totéž telefonicky řekl i ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému.

 X X X

 RUSKO:  VYMAŽEME  BRITY  Z  MAPY,  KDYŽ  BUDOU  PODPOROVAT  VÁLKU   PROTI  RUSKU

 Shoří jako jiné, vymažme Brity z mapy, reaguje Rusko na tanky pro Ukrajinu

 Britské tanky Challenger 2, které Londýn posílá na Ukrajinu, podle Kremlu situaci nikterak nezmění. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov prohlásil, že britská těžká vojenská technika na Ukrajině „shoří“. A ruští propagandisté vyzvali rovnou k „vymazání“ Velké Británie z mapy.

 Britský premiér Rishi Sunak záměr dodat Ukrajině moderní tanky Challenger 2 potvrdil v sobotním telefonickém rozhovoru s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Británie tak zřejmě bude mezi prvními zeměmi, které Ukrajině poskytnou tanky vyrobené na Západě.

„Používají tuhle zemi jako nástroj k dosažení svých protiruských cílů,“ prohlásil Peskov o plánované dodávce. „Tyto tanky hoří a budou hořet jako zbytek (západní vojenské techniky),“ dodal.

Podle Peskova dodávky vojenské techniky z Velké Británie či Polska nezmění situaci na bojišti. Prohlásil, že západní země se tím pokouší prodloužit konflikt, což jen v konečném důsledku přinese Ukrajině „více problémů“.

Rusko opakovaně obviňuje Západ, že zneužívá Ukrajinu k tomu, aby zničil Rusko. Moskva se snaží vytvářet dojem, že ukrajinský lid osvobozuje od západních zlovolných machinací. Západ i Kyjev ruské konspirační teorie odmítají a upozorňují, že to bylo Rusko, kdo z neopodstatněných důvodů zahájil válku.

Pohrdavá vyjádření na adresu západních zbraňových systémů od ruských představitelů není nic neobvyklého. Například ruský prezident Vladimir Putin označil americký systém protivzdušné obrany Patriot je zastaralý a dodal, že Rusko na něj najde protilék.

Ruští propagandisté na vyjádření Londýna reagovali s velkým podrážděním. „Velká Británie fakticky vstoupila do války,“ prohlásil moderátor ruské televize Rossija 1 Vladimir Solovjov. „Považuji nyní Velkou Británii za náš legitimní vojenský cíl.“ Tuto větu ostatně použil v minulosti již mnohokrát.

Ruský poslanec Andrej Guruljov vyzval k obnovení ruských jaderných zkoušek, aby se celý svět „třásl“ strachy. Pohrozil vyhlazením Velké Británie. „Když nebude Londýn, budeme mít vítězství. Už před šesti měsíci jsem řekl, že by Velká Británie měla být vymazána z povrchu země.“

Oba propagandisté zničením už vyhrožovali také Francii poté, co francouzský prezident Emmanuel Macron slíbil, že na Ukrajinu pošle lehká obrněná průzkumná vozidla AMX-10 RC zvaná stíhač tanků. Solovjov prohlásil, že Francie se tím stává stranou konfliktu a Rusko by mělo reagovat „preventivním úderem“. „Neměla by být žádná Francie,“ uvedl Guruljov.

Tanky jako projev méně vyděšeného Západu

Britský premiér podle listu The New York Times vede úsilí, aby USA, Kanada a Evropa poslaly na Ukrajinu to vybavení, které se západní státy doposud zdráhaly Ukrajině dodat z obav z ruské reakce a eskalace konfliktu. „Stáváme se odvážnějšími, méně couváme před rizikem. Jsme méně vyděšeni Putinovou rétorikou, že jakékoliv vážné západní zapojení může mít následky,“ komentoval Sunakovo rozhodnutí šéf obranného výboru britské Dolní sněmovny Tobias Ellwood.

„Konečně uznali, že to bude dlouhá válka, pokud nezasáhnou s ještě více zdroji, aby urychlili ukrajinské vítězství,“ hodnotí změnu dosavadní strategie západních států neposílat na Ukrajinu moderní těžkou techniku Mick Ryan, vojenský stratég a bývalý generálmajor australské armády z Lowyho institutu. Podle Sunakova mluvčího se premiér domnívá, že „dlouhá a statická válka slouží jen ruským cílům“ a dodávka britských tanků může „zajistit vítězství Ukrajiny v této válce“.

Svým krokem Londýn vyvíjí tlak na Berlín, aby schválilo poskytnutí německých tanků Leopard Ukrajině. Leopardy už Kyjevu přislíbily Polsko a Finsko, podle ukrajinského ministra zahraničí Dmytro Kuleby dodávky chystají i další tři nejmenované země. Klíčový je však souhlas Německa.

X X X

MEDVEDĚV  CHRÁNÍ  VELMOC  RUSKO,  JAKO  ANGLIE,  NECHCE  PUSTIT  SKOTSKO,  AUSTRÁLII  A  DALŠÍ  ZEMĚ

Měl by spáchat harakiri. Medveděv šokoval vzkazem pro japonského premiéra

Někdejší ruský prezident Dmitrij Medveděv se o víkendu dopustil kontroverzního prohlášení, když japonskému premiérovi Fumiu Kišidovi doporučil, aby „odčinil svou hanbu“ rituální sebevraždou zvanou seppuku. Medveděv tak reagoval na Kišidovu páteční schůzku s americkým prezidentem Joem Bidenem, kterou se Japonsko podle ruského exprezidenta USA „poddává“ .

Ruského exprezidenta rozhněvalo zejména společné prohlášení, které Kišida s Bidenem po páteční schůzce zveřejnili. Lídři mimo jiné uvedli, že pokud by Rusko na Ukrajině použilo jaderné zbraně, bylo by to zcela neospravedlnitelné a byl by to nepřátelský čin proti lidskosti.

Medveděv, který Rusko vedl v letech 2008 až 2012 a nyní je místopředsedou Ruské rady bezpečnosti, na Telegramu označil dvojici státníků za „paranoidní“. „Kišida je služebníkem USA, který v loajální extázi říká o Rusku blbosti. Zradil tak památku tisíců Japonců, kteří byli spáleni při útocích v Hirošimě a Nagasaki,“ napsal s odkazem na shození atomových bomb na dvojici japonských měst v roce 1945.

„Jediným způsobem, jak by Kišida mohl odčinit takovou hanbu, je provést harakiri před schůzí japonského kabinetu,“ napsal Medveděv za použití vulgárního výrazu pro takzvanou seppuku – rituální sebevraždu prováděnou pomocí proříznutí břišní dutiny. Ruská státní agentura TASS se opakování Medveděvova komentáře vyhnula a napsala pouze, že japonskému premiérovi doporučil, aby činil pokání za to, že „zradil“ památku obětí nukleárního bombardování.

Ačkoli jako prezident byl Medveděv západními zeměmi vnímán coby potenciální partner při vytváření lepších vztahů, po odchodu z úřadu se radikalizoval. Od ruského vpádu u na Ukrajinu se Medveděv dopustil mnoha extrémních prohlášení, mimo jiné Západu hrozil použitím nukleárních zbraní nebo Ukrajinu vyzval k „totální kapitulaci“.

Japonsko Medveděvova slova podle listu The Washington Post nekomentovalo. Kišida o víkendu ale zopakoval své obavy, že východní Asie může čelit podobnému osudu jako Ukrajinu, a to s ohledem na „kypící ambice Pekingu v regionu“.

Biden v pátek Kišidu ujistil o odhodlání bránit Japonsko, pokud by to bylo nutné, a ocenil jeho novou bezpečnostní strategii, která počítá se zdvojením investic do armády až ke dvěma procentům hrubého domácího produktu. Podle Reuters je tak považována za odklon od pacifismu, kterým se tato země vyznačovala od konce druhé světové války.

X X X

BABIŠ:  NECHCI  FIGURKU  POPULISTY  FIALY  –  PAVLA,   AGENTA  NATO,  NIČÍ  UKRAJINU  S  CELÝM  ZÁPADEM

Nechci Fialova favorita, nebudu ničí figurka, říká Andrej Babiš o boji o Hrad

Andrej Babiš v rozhovoru pro MF DNES mluví o strategii pro druhé kolo i útoku na protikandidáta Petra Pavla. Svěřil se ovšem i s tím, že bude mít další talkshow v krajích a bude se setkávat s lidmi. Bývalý premiér mimo jiné plánuje zavítat i do některých televizních debat. „Na Pražském hradě by měl sedět prezident, který dnešní krizi zvládne,“ říká.

 x Nemrzí vás, že jste skončil druhý?

Ne, nemrzí. Je to fantastický výsledek. Mám obrovskou radost a chtěl bych poděkovat všem, co za mnou stáli. Manželce, dětem, týmu a všem lidem v hnutí ANO, kteří mi během kampaně pomáhali a podporovali mě. Nemyslím jen vedení hnutí, ale i lidi v krajích, ve městech nebo menších obcích. Vážím si každého hlasu – od seniorů, matek samoživitelek, podnikatelů, tátů od rodin, zaměstnanců. A samozřejmě podpory od spousty občanů, kteří měli odvahu si vylepit Babiše na své ploty a domovy. Takovou podporu jsem ještě nikdy neměl.

x Čekal jste, že výsledek nakonec bude tak těsný?

Nečekal. Doufal jsem, že postoupím do druhého kola, ale takto těsný výsledek jsem nečekal. Zvlášť když proti mně stála skoro všechna média a takzvané elity. Dostat 1 952 213 hlasů je úžasný výsledek, vždyť ve sněmovních volbách v roce 2021 mělo hnutí ANO 1 458 140 hlasů. To je skoro o půl milionu hlasů víc. Bylo to skutečně nad moje očekávání a je to obrovská síla. Ale jedna věc mě hodně zklamala.

x Co konkrétně?

To, jak spousta lidí na Twitteru, kteří za každým druhým slovem mluví o pravdě, lásce a demokracii, se začala navážet do lidí žijících na vesnicích za to, že mě volili, a mluvila o nich jako o ovcích, hlupácích a omezencích. Psali, že „Praha a láska musí zvítězit nad vsí a nenávistí“, nebo že „Vzdělaná a inteligentní Praha zase zachraňuje tupý vidlákov“. To je neskutečná arogance. Skutečný demokrat přece snese názor druhého.

Na Pražském hradě by měl sedět prezident, který dnešní krizi zvládne, a to je Babiš

x Jaký pro vás bude generál Petr Pavel soupeř?

Pana Pavla a jeho lobbisticko-mediální mašinerii rozhodně nepodceňuji. On se připravuje na prezidenta už víc jak čtyři roky. Měl velmi dlouhou, drahou a propracovanou kampaň, která se na veřejnosti snaží budovat image hrdiny a zkušeného diplomata. V mnoha ohledech ale lže a přikresluje si realitu.

x K tomu se ještě dostaneme. Nicméně zmínil jste, že generála Pavla volila zejména města. Čím budete chtít tento trend zvrátit?

Budeme mít další talkshow v krajích a setkávání s občany. Prostě to, co dělám v politice už deset let a budu dál dělat, pokud by si mě lidé zvolili za svého prezidenta. Setkávání se a debatování s občany přímo u nich ve městě nebo vesnici je pro mě ta nejdůležitější práce pro politika, ať to je místní zastupitel, poslanec, nebo prezident.

x  Čím chcete chtít před druhým kolem oslovit a přesvědčit voliče, aby dali hlas vám, a ne generálu Pavlovi?

Jsem konzistentní, takže budu opakovat to, co říkám celou dobu. Jdeme do nejisté doby a jsem přesvědčený, že by na Pražském hradě měl sedět prezident, který dnešní krizi zvládne. Takový, který dokáže lidem naslouchat, ne jim jen rozkazovat. Můj program je jasný – budu pomáhat lidem. Kvůli Fialově vládě se propadla reálná mzda zaměstnanců zhruba o 10 procent, nejvíc ze všech zemí OECD. Životní úroveň je teď na úrovni roku 2018.

x Máte ještě nějaké další priority?

Určitě. Na rozdíl od pana Pavla budu bojovat za české zájmy a pomáhat našim občanům. Nebudu ničí figurka. Generál Pavel je kandidát současné vlády, podpořený přímo premiérem Fialou. Stojí za ním paní Pekarová, pan Rakušan a další politici pětikoalice. Dá se proto očekávat, že Pavel na Hradě ochotně půjde na ruku současné vládě, která se už chystá zvyšovat daně, upravovat důchody, placení u doktora a další a další věci. Vláda jen čeká na to, až bude mít na Hradě tvárného prezidenta, aby všechny ty šílenosti prosadila.

x A myslíte, že za vás by je neprosadila, když má většinu ve Sněmovně?

Já nejsem vládní kandidát. Já budu této bezohledné vládě šlapat na paty. Pokud se ale pan Pavel stane prezidentem, vláda se úplně utrhne z řetězu. Upozorňuji, že dosud alespoň musela předstírat zájem o každodenní starosti a problémy našich lidí. Pokud bude Pavel na Hradě, i s tím je konec.

x Myslíte, že to bude stačit, když jste na podzim v komunálních a senátních volbách neuspěl u lidí s myšlenkou, aby vyslovili nedůvěru Fialově vládě?

Důvodů, proč nevolit generála Pavla, je spousta. Na rozdíl od něj já usiluju o mír a nemyslím si, že trvalý mír je iluze. V Evropě máme mír už 78 let, kvůli míru vlastně vznikla Evropská unie. Nechci, aby se válka rozšířila, musíme se snažit dostat znesvářené strany k jednomu stolu a na rozdíl od pana Pavla si nemyslím, že český prezident v tom nic nezmůže. Jak už napsal Masaryk: „Ježíš, ne Caesar, toť smysl našich dějin a demokracie.“ Na tom se nesmí nic změnit.

Jak konkrétně byste se v tom chtěl angažovat vy?

Já nejsem voják, jsem diplomat. Mám zkušenosti z byznysu i politiky. Jako podnikatel jsem vybudoval firmu, která je jedním z pilířů české ekonomiky a která dává práci 40 tisícům lidí. Byl jsem premiér a ministr financí s jasnými výsledky – především růstem životní úrovně. Každý ví, že za Babiše bylo líp. Umím jazyky a mám kontakty na politiky a byznysmeny po celém světě, které bych využil ve prospěch naší země a našich občanů.

x Jak budete usilovat o hlasy neúspěšných kandidátů, kteří už podporu vyjádřili Petru Pavlovi?

To, že někdo někoho podpořil, ještě nic neznamená. Každý volič je osobnost s vlastním úsudkem. Příkladem tomu může být pan Středula. Ten také doporučoval svým voličům, aby volili paní Nerudovou, a nemyslím si, že jí to výrazně pomohlo.

x Budete opět i během nadcházejících čtrnácti dnů objíždět republiku v obytňáku?

To ještě probereme s týmem. Obytňák je taková pojízdná reklama, ale teď v zimě jsme v něm spíš vozili reklamní předměty. Uvidíme, na čem se domluvíme.

x Pokud dostanete pozvání do debat, půjdete do nich diskutovat s Petrem Pavlem?

Ano, do některých televizních debat půjdu. Ale jde o pozvání, ne předvolání, jak se to některá média snaží hrát, takže to s týmem probereme a vybereme si, kam půjdu debatovat. V prvním kole se ukázalo, že jít do jedné největší debaty je správná cesta, takže ani teď nechci lidi zahltit.

x Zapojí se teď do kampaně víc vaše manželka?

Bavíme se o tom. Ona je připravená mi pomáhat, s dětmi mě podporují, čehož si moc vážím. Ale nechci z toho zase dělat rodinnou reality show. Je to moje kampaň, moje rodina má právo na svůj život. Takže uvidíme.

Předseda hnutí Andrej Babiš se svou ženou Monikou na tiskové konferenci volebního štábu na pražském Chodově. (14. ledna 2023)

x Kolik do závěru kampaně investujete? Vyčerpáte celý desetimilionový limit?

Nevím, neznám detaily, ale myslím, že se limitu přiblížíme.

x Čekáte, že kampaň před druhým kolem bude vyhrocenější? V sobotu jste zaútočil na generála Pavla…

… já ale chci i nadále vystupovat pozitivně. Když se ale dozvím, že se na mě chystají nějaké podpásové útoky, nemůžu to nechat jen tak.

x Ano, ve svém projevu po vyhlášení výsledků jste zmínil, že se na vás chystá kompro. A to ve spojitosti s KGB. Máte konkrétnější informace, co se chystá?

Ano, mám, ale teď z logických důvodů nechci víc říkat. Budu nicméně rád, když se informace, které se ke mně dostaly, nakonec vůbec nepotvrdí.

x V souvislosti s Pavlovou minulostí jste už také prohlásil, že jediným prezidentem v Evropě, který byl „komunistickým rozvědčíkem“, je ruský prezident Putin. Je podle vás toto srovnání fér?

A bylo férové, když mě SPOLU, které teď podporuje pana Pavla, dalo před volbami na billboard s Putinem, kterého jsem nikdy neviděl? Na tiskovce jsem jen srovnal kariéry obou pánů, nic víc.

Generál Petr Pavel v reakci na váš projev prohlásil, že jen kňučíte a ztrácíte nervy před druhým kolem. Má pravdu?

Znáte české přísloví: Nezlob se na zrcadlo, máš-li křivá – slušně řečeno – ústa. Beru to tak, že se potrefená husa ozvala.

x Při oznámení kandidatury jste řekl, že povedete slušnou kampaň. Platí to i pro druhé kolo prezidentské volby?

Ano. Ale to neznamená, že nebudu upozorňovat na snadno ověřitelná fakta, která mediální mainstream, který stojí za panem Pavlem, záměrně upozaďuje. Vláda a média si už ale svého kandidáta vybrala. Dobře vím, že do druhého kola jdu jako outsider. Ale naštěstí je to na lidech. Proto bych jim chtěl vzkázat: Budu vás potřebovat. Teď víc než kdy jindy. Čekají nás náročné dva týdny.

X X X

Historik o minulosti kandidátů v KSČ 

KOMUNISTÉ  JSOU  DNES  VE  VŠECH  STRANÁCH,  ZA  DR  HUSÁKA   SE  LIDEM  VEDLO  LÉPE,  NEŽ  DNES  ZA  POPULISTY  FIALY

 Oba prezidentské kandidáty pojí komunistická minulost. Historik Petr Blažek a badatel Radek Schovánek v pořadu 360° vysvětlili, v čem se u Andreje Babiše (ANO) a Petra Pavla tyto konexe lišily. Schovánek také doplnil, že s ohledem na současnost bývalý premiér ze své ulity tajného pracovníka nikdy „nevyskočil“. Blažek rovněž konstatoval, že i přes všechna fakta dá svůj hlas generálovi ve výslužbě.

„Kdybych to měl porovnat, tak Andrej Babiš z toho vychází podstatně hůř. Tam došlo k naplnění spolupráce. V případě Petra Pavla, ať už proto, že se režim zhroutil, nebo proto, že je mladší, byl jen v kurzu na rozvědčíka,“ vysvětlil Schovánek.

Dodal, že navíc vojenská rozvědka nebyla zaměřena proti exilu. „Osobně jsem zažil několik výslechů. Musím říct, že mi vždy byly příjemnější ‚estébáci‘ než agenti. Členové StB byli hajzlové, ale s otevřeným hledím, byla to jejich práce,“ přiblížil.

 Agenti se prý tvářili jako jeho kamarádi a pak šli udávat. „To ale to nebyl Petr Pavel, ten se chystal na dráhu zpravodajce, který bude sbírat informace, tipovat lidi a než to dokončil, tak přišel listopad 89. Nikdy nebyl nasazen, nevedl žádný spis,“ doplnil.

Blažek však zmínil, že nešlo jen o to, že byl ve zpravodajském kurzu, ale také nastoupil do rozvědky. „Stal se příslušníkem, podle dat to bylo 23. srpna 1988. Byl ale zároveň jako pracovník rozvědky nasazen v demokratickém Československu, nebyl to někdo, kdo by pracoval na zpravodajské akci,“ podotkl ve vysílání CNN Prima NEWS.

X X X

FILIP  O  KOMUNISTECH,  KTEŘÍ   BYLI  S  ANO  A  ČSSD  V  PARLAMENTU

DNES  PRO  LIDI  NEDĚLAJÍ  NIC,  JEN  BABIŠOVO  ANO

Bývalý politik a předseda KSČM Vojtěch Filip v pondělí na svém Twitteru zveřejnil příspěvek, kde vyzdvihuje postup generála Petra Pavla a expremiéra Andreje Babiše do druhého kola prezidentské volby. Upozorňuje na to, jak prozíravá byla vlastně kádrová politika někdejší KSČ, když její bývalí členové dokázali i po takové době opanovat politický prostor.

 V pondělí odpoledne, dva dny po vyhlášení výsledků prvního kola prezidentských voleb, se na Twitterovém účtu bývalého politika a straníka za KSČM Vojtěcha Filipa objevil příspěvek, ve kterém Filip připomněl, že do boje o Hrad se zapojili hned tři kandidáti, kteří byli členy KSČ. Kromě Pavla a Babiše ve straně byl i bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

„Ve druhém kole jdou dva členové, mají tam 100 procent.“ dodal Filip. V duelu, který se koná 27. a 28. ledna se střetnou Pavel a Babiš. „Ukazuje se jak prozíravá byla kádrová politika bývalé KSČ. Jeden byl tenkrát a je i dnes obchodník, ten druhý pořád válčí, jen mění za žold nepřítele,“ komentuje oba postupující kandidáty bývalý šéf KSČM.

Tato následnická strana po KSČ ve volbách do Sněmovny v říjnu 2021 zažila poprvé po 30 letech takový debakl, že z dolní komory parlamentu úplně vypadla.

Prezidentské volby se chtěl zúčastnit aktivní člen KSČM Josef Skála. Podařilo se mu však nasbírat jen 36 tisíc podpisů, přičemž nutných jich je 50 tisíc. Skála tvrdil, že potenciální podporovatelé se mu báli pod vlivem nynější politické situace v zemi do formulářů podepsat.

 V prvním kole prezidentské volby byli 3 bývalí členové KSČ( nikoliv KSČM), 37,5 %, ve druhém kole jdou 2 členové, tam mají 100%. Ukazuje se jak prozíravá byla kádrová politika bývalé KSČ. Jeden byl tenkrát a je i dnes obchodník, ten druhý pořád válčí, jen mění za žold nepřítele.

Na komunistickou nótu sází v druhé fázi kampaně Andrej Babiš, který se chce voličům představovat jako ten „hodný komunista“, který, jak pravil v minulosti, do strany vstoupil pod tlakem své matky a aby mohl cestovat. Svého konkurenta Pavla vykresluje jako rozvědčíka, který vítal sovětskou invazi do Československa v roce 1968 a připodobnil ho ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Každý nastupující člen KSČ nicméně pro přijetí do strany musel podepsat i klauzuli schvalující invazi nazývanou oficiálně jako „bratrská pomoc“.

X X X

Generál Kolář povede od března misi na Sinaji, velet bude tisícovce vojáků

Brigádní generál Pavel Kolář se počátkem března stane velitelem mise MFO, která na Sinaji dohlíží na dodržování mírové smlouvy mezi Izraelem a Egyptem. Bude velet 1 150 vojákům. S jeho ustavením do funkce v pondělí souhlasily Izrael i Egypt, sdělila Vlastimila Cyprisová z tiskového oddělení generálního štábu.

„Je to výborná zpráva pro Českou republiku i naši armádu. Za působení v této misi nás spojenci dlouhodobě vysoce hodnotí. Výběr generála Pavla Koláře je důkazem, že čeští vojáci jsou spolehlivými partnery,“ komentovala výběr Petra Koláře ministryně obrany Jana Černochová.

Radost má také samotný generál, informuje generální štáb na webu. „Jsem opravdu poctěn. (…) Proces mezinárodního výběrového řízení nebyl jednoduchý, zpráva od generální ředitelky MFO, že jsem byl vybrán a akceptován státy Egypt a Izrael, mne opravdu potěšila,“ sdělil budoucí velitel mise MFO.

Česká stopa v misi MFO

Mise MFO (Multinational Force and Observers, Mnohonárodní síly a pozorovatelé, pozn. red.) je odpovědná za kontrolu dodržování bezpečnostních podmínek izraelsko-egyptské mírové dohody z roku 1981. Dnes čítá 1 151 vojáků, nejčastěji z USA, Kolumbie či Fidži.

Mise, jíž bude velet generál Kolář, působí na Sinajském poloostrově ze dvou základen, z North Camp u El Gorah a South Camp v Šarm aš-Šajchu. Česká armáda se do mise MFO poprvé zapojila v roce 2009, republiku zastupuje osmnáct vojáků.

Kolář bude v pořadí čtrnáctým velitelem sil mise MFO, ve funkci střídá generálmajora Evana Williamse z Nového Zélandu. Kolář působil v Pozemních silách AČR na pozici zástupce velitele či jako ředitel Ředitelství speciálních sil ministerstva obrany.

Byl nasazen v SFOR v Bosně a Hercegovině a zastupoval Českou republiku jako starší národní představitel v Tampě na Floridě. Prošel také operacemi Trvalá svoboda a ISAF v Afghánistánu.

Čeští důstojníci dosud dvakrát veleli výcvikové misi Evropské unii v Mali, pod českým velením je také alianční mnohonárodní bojové uskupení na Slovensku.

X X X

ROMOVÉ  VOLÍ  BABIŠE,  JEN  BABIŠ  JIM   POMOHL

POPULISTA  FIALA  SE  O  LIDI  NESTARÁ,  MYSĹÍ  JEN  NA  VLASTNÍ  KARIÉRU

Jedině Babiš. Bude lepší než voják Pavel, tvrdí Romové z vyloučené lokality, dali mu 79 % hlasů

Kdyby se v celé republice volilo jako v romské čtvrti v okolí Jílové ulice v Ostravě, Babiš by se stal pánem Pražského hradu již po prvním kole prezidentských voleb. V okrsku číslo 8013 totiž získal 78,89 procenta hlasů. „Celý náš barák volil Babiše,“ tvrdí Marie Holubová. Ve vyloučené lokalitě žije 743 voličů, tedy jako ve středně velké vesnici. Romští předáci se ale na podpoře Babiše pro druhé kolo neshodnou.

K volbě Andreje Babiše vyzýval Romy například Marco Cavali z Prahy, předseda strany Roma Luma (Romský svět), kterou založil předloni. „A Romové také Babiše v prvním kole volili. Jedině tento kandidát je pro Romy jistou garancí bezpečného života v České republice,“ říká Cavali pro CNN Prima NEWS.

X X X

BABIŠ  PREZIDENTEM  VŠECH  OBČANŮ,  ŹADNÁ  VÁLKA   A  ŽIVOŘENÍ,  ROZHAZOVÁNÍ  MILIARD,  JAKO  JE  TO  DNES  ZA  POPULISTY  FIALY

Vítěz Babiš bude prezidentem pro všechny

Oblibě Babiše mezi Romy Stojka nerozumí: „Nechápu to, ale podpora Babiše mezi Romy na sociálních sítích se šíří jako lavina. To nejde zastavit.“ Romská menšina přitom téměř vůbec neřeší Babišovy přešlapy, jeho působení v KSČ, spolupráci s tajnou policií či kontroverzní podnikání. Spíš oceňují, že za jeho vlády se zvýšily důchody včetně těch invalidních.

Olašský vajda nicméně pro CNN Prima NEWS také státnicky dodal, že bude ctít každého prezidenta, který vyjde vítězně z druhého kola. „Pokud se jím stane Babiš, tak to nebude prezident Babišových voličů, ale všech občanů,“ věří Stojka.

Jílovou ulicí v Ostravě někam spěchá 52letý Miroslav Žiga. Koho bude volit v druhém kole? „Babiše, to se tady nikoho ani nemusíte ptát. Romové volí Babiše.“

X X X

Britský policista sexuálně zneužíval ženy, nadřízení roky mhouřili oči

Člen britské metropolitní policie čelí více než osmdesáti obviněním ze spáchání sexuálně násilných trestných činů. Sám se zatím přiznal ke znásilnění devíti žen. Obětem například zakazoval vídat se s rodinou nebo je držel v komoře bez jídla. Podle vyšetřovatelů zneužíval svého postavení, i přes opakované stížnosti policie vůči němu dříve nezasáhla.

Osmačtyřicetiletý David Carrick čelí obviněním, že v letech 2003 až 2020 spáchal 49 trestných činů proti dvanácti ženám. Protože jsou vícenásobná, celkem je to více než 80 případů sexuálního násilí zahrnující znásilnění, napadení či omezování osobní svobody, uvádějí britská média. Podle nich je Carrick jedním z nejaktivnějších sexuálních predátorů v novodobé britské historii.

On sám se v pondělí při soudním slyšení přiznal k 48 činům, z toho ke čtyřiadvaceti znásilněním devíti žen. Některé ženy zneužíval měsíce až roky, uvádí stanice BBC. Poslušnost si vynucoval často násilím.

Své obětí Carrick často vyhledával na online seznamovacích platformách, jako je Tinder či Badoo. „Podle vyšetřovatelů oběti popisovaly, že zprvu působil jako zábavný, okouzlující a charismatický muž,“ píše list Evening Standard.

Policie jej zadržela až v říjnu 2021 poté, co jedna žena jej obvinila ze znásilnění po schůzce na Tinderu. Svědčit přišlo dalších dvanáct dalších žen, vyšetřovatelé se domnívají, že další oběti se mohou ještě ozvat. Soud vynese verdikt příští měsíc.

Se mnou jsi v bezpečí

Vrchní žalobkyně Shilpa Shahová uvedla, že Carrick zcela jasně zneužíval své pozice. „Já jsem policista, se mnou se můžeš cítit v bezpečí,“ sděloval často svým obětem. Při některých příležitostech to řekl otevřeně, při jiných to pouze naznačil. „Myslím, že mu to umožnilo získat si důvěru žen,“ podotkla žalobkyně.

Bývalý voják, který od roku 2009 působil v metropolitní policii, se též snažil ohromovat ženy svými styky s britskými politiky. Jedné ženě například říkal, že pracoval jako ochranka britského expremiéra Borise Johnsona.

Své pozice u policie využíval rovněž k tomu, aby zneužívané ženy odradil od toho, aby jej nahlásily anebo svědčily proti němu. „Většina obětí přiznala strach, že by jim sotva někdo uvěřil, když to byl policista,“ uvedla Shahová.

Carrick ženským obětem též zakazoval vídat se a být v kontaktu s přáteli nebo rodinnými příslušníky, a to včetně dětí. Měnil jim také denní program, kontroloval, co jí, nosí a kde spí. Některé jeho oběti byly několik hodin bez jídla v komoře pod schody v jeho domě.

Já jsem bastard Dave

Je s podivem, že jeho činy nevyšly najevo již dříve. Během let 2000 až 2020 přitom policie devětkrát dostala na stůl stížnosti, že Carrick se chová násilně, obtěžuje bývalé přítelkyně nebo napadá ženy. Nikdy ale nebyl obviněn ani zatčen, prošel i dvěma koly prověrek a získal zbraň.

Asistentka komisaře Barbara Grayová, jež má na starost na dohlížení profesních standardů v metropolitní policii, Carrickova provinění označila za „bezprecedentní“. Měli jsme si všimnout vzorců jeho násilnického chování, ale protože jsme to neudělali, promeškali jsme příležitost ho odstranit z organizace,“ řekla. „Je nám opravdu líto, že pokračujícím zneužíváním své role policisty prodlužoval utrpení svých obětí,“ dodala.

I podle názoru kolegů se Carrick choval zle a krutě. Dali mu proto přezdívku „Bastard Dave“. Samotný Carrick se pak přezdívkou rád chlubil i na schůzkách se ženami.

Deník The Times podotýká, že případ dále poškodí už tak silně pošramocenou pověst britské metropolitní policie. Ta opakovaně čelí obviněním, že se jí nedaří zbavit se sexuálních predátorů ve vlastních řadách. Policie nyní provádí přezkum případů 1 000 strážců pořádku, kteří byli obviněni z domácího násilí nebo zločinů sexuální povahy včetně znásilnění.

x x x

V Bělorusku začalo společné cvičení s ruskými silami. Zapojí do něj letectvo i protivzdušnou obranu

Bělorusko, nejbližší spojenec Moskvy, se do ruské invaze na Ukrajině napřímo nezapojilo. Podle Kyjeva by ale právě z běloruského území nyní mohlo Rusko vést novou ofenzivu. Tak jako loni v únoru na ukrajinskou metropoli Kyjev. Doteď Moskva používá běloruský vzdušný prostor k úderům na Ukrajinu. V Bělorusku navíc v pondělí začalo společné vojenské cvičení s ruskými silami.

 Společné cvičení běloruských a ruských sil, které začalo v pondělí, by mělo trvat do 1. února. Ani jedna ze stran ovšem neupřesnila, kolik vojáků na něj plánuje nasadit. Běloruské ministerstvo obrany bez dalších podrobností pouze uvedlo, že do manévrů zapojí všechna tamní vojenská letiště a letecké polygony a také svoji protivzdušnou obranu.

Odhady toho, kolik má nyní Rusko vojáků na běloruském území, se rozcházejí. Šéf ukrajinské pohraniční služby Serhij Dejněko první lednový týden uváděl, že v Bělorusku tou dobou mělo být přes 10 tisíc ruských vojáků. Jiné odhady jich zmiňují až 20 tisíc. Nezávisle ověřit tyto počty ovšem není možné.

Informační operace

Běloruský generál Pavel Muravějko, který je zároveň náměstkem tajemníka běloruské bezpečnostní rady státu, deklaroval, že manévry s ruskými silami mají mít výlučně obranný charakter. Přesto se Ukrajina připravuje i na variantu, že pod zástěrkou aktuálního cvičení se může Rusko znovu pokusit vést z běloruského území rozsáhlou ofenzivu.

Někteří představitelé běloruské exilové vlády nedávno mluvili o obavách z možné mobilizace v Bělorusku. Podle bývalého ministra kultury Pavla Latušky měli už údajně skoro všichni zaměstnanci běloruského ministerstva vnitra dostat výzvu, aby odevzdali své pasy.

To, že jedním z možných směrů nového útoku by mohlo být právě Bělorusko, zmiňoval již v prosinci velitel ukrajinské armády Valerij Zalužnij. Minulý týden pak také přímo prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval, aby armáda byla připravená u hranic, byť ze strany Běloruska jde podle něj v tuto chvíli pouze o silná prohlášení.

Hojně citovaný washingtonský Institut pro studium války minulý měsíc, po návštěvě Vladimira Putina v Minsku, uváděl, že přímé zapojení běloruské armády do války je prý v dohledné době nepravděpodobné.

Podle něj Rusko provádí informační operace, které mají ukrajinské síly vázat k běloruským hranicím, aby nemohly být nasazené jinde. Navíc agentura Reuters upozorňuje, že na hranicích mezi Ukrajinou a Běloruskem jsou nyní řeky vylité z břehů a podmáčená půda.

Běloruští Wagnerovci

Kromě přímého vojenského zapojení do invaze může Alexandr Lukašenko Kremlu nabídnout i nadále nepřímou podporu. Jak již loni koncem roku upozorňovalo mimo jiné britské ministerstvo obrany, Bělorusko se mělo nejspíš zapojit do výcviku mobilizovaných Rusů.

Zmiňovaný americký Institut pro studium války pak poukazoval také na to, že měl Minsk Rusům předat několik set kusů techniky včetně tanků a bojových vozidel pěchoty, pravděpodobně i dělostřeleckou munici.

Kabinet exilové běloruské vůdkyně Svjatlany Cichanouské nedávno rovněž varoval, že se v Bělorusku údajně formuje tamní obdoba Wagnerovy armády. Tedy soukromé ozbrojené skupiny, jako je ta řízená petrohradským podnikatelem Jevgenijem Prigožinem.

Konkrétně na vznik podobného uskupení upozorňoval člen takzvaného přechodného kabinetu Cichanouské Valerij Sachaščik, odpovědný za obranu a bezpečnost.

Aktuální cvičení, které má trvat do 1. února, není jediné, které Minsk a Moskva pro tento rok plánují. Kromě ryze rusko-běloruských manévrů avizovalo Bělorusko na svém území i cvičení v rámci takzvané Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti, která sdružuje spřátelené postsovětské země. Tři ze čtyř cvičení tohoto vojenského paktu se mají letos konat právě v Bělorusku.

X X X

Babiš chtěl navštívit Pražské Jezulátko. Správci kostel uzavřou, obávají se zneužití v kampani

Kostel Pražské Jezulátko se v úterý dopoledne kvůli chystané návštěvě prezidentského kandidáta Andreje Babiše uzavře. Správci nechtějí, aby předseda hnutí ANO Babiš zneužil poutní místo k útočné a strach vyvolávající kampani. V pondělí večer to řekl rektor kostela Pavel Pola. Zároveň se návštěvníkům omluvil za komplikace. Babiš řekl, že návštěvu ke kampani zneužít nechtěl. Byl tam už třikrát a nikde to nezveřejnil, uvedl.

 „Vzhledem k načasování a mediální prezentaci této návštěvy ji jednoznačně považujeme za součást předvolební kampaně, která je navíc vedena velmi útočným a strach vyvolávajícím stylem, a se kterou se rozhodně nemůžeme ztotožnit,“ uvedl Pola.

„Nepřejeme si, aby toto celosvětově známé poutní místo a významný náboženský symbol, kterým je soška Pražského Jezulátka, byly zneužity k takovýmto účelům,“ doplnil. Babiš stejně jako ostatní návštěvníci může podle něj kostel navštívit jindy k osobním modlitbám.

Babiš řekl, že návštěvu ke kampani zneužít nechtěl. Naposledy tam byl 12. ledna a nikde to tehdy nezveřejnil, přestože to bylo krátce před prvním kolem volby, uvedl. Poznamenal také, že jezulátko, které dostal darem, nosí u sebe.

Dále Babiš řekl, že agresivní kampaň nedělá na rozdíl od druhého kandidáta, bývalého představitele české armády a NATO Petra Pavla. Na sobotní tiskové konferenci po prvním kole volby se do něj ale ostře pustil.

„Je mi to líto. Půjdu tam jindy a nikdo o tom nebude vědět,“ dodal expremiér. Uvedl také, že Pavel měl v roce 2019 v kostele přednášku.

Babiš chtěl kostel Panny Marie Vítězné na Malé Straně, přezdívaný Pražské Jezulátko, navštívit v úterý dopoledne. Během dne se chystá také na výstavu korunovačních klenotů a do Sněmovny na hlasování o nedůvěře vládě. Start Babišovy předvolební kampaně před druhým kolem voleb označili politologové a komentátoři za útočný. Sám Babiš přitom několikrát zopakoval, že chce vést pozitivní kampaň.

X X X

Zemřel nestor českého práva profesor Zdeněk Češka

 V sobotu 14. ledna zemřel ve věku 93 let prof. JUDr. Zdeněk Češka, CSc., dr. h. c. mult., nejdéle sloužící rektor Univerzity Karlovy a zakládající společník advokátní kanceláře CÍSAŘ, ČEŠKA, SMUTNÝ.

Kariéra profesora Češky je spojena zejména s Univerzitou Karlovou v Praze, kde postupně působil jako proděkan a děkan Právnické fakulty, prorektor Univerzity Karlovy a v letech 1976–1990 pak jako její nejdéle sloužící rektor. Zdeněk Češka se odborně věnoval zejména otázkám spojeným s civilním procesem.

Byl spoluautorem původního znění návrhu občanského soudního řádu z roku 1963 a zúčastnil se přípravy řady dalších zákonů a jiných právních předpisů. V roce 1985 byl na dobu pěti let v Los Angeles zvolen jedním ze dvou místopředsedů Mezinárodní asociace univerzit, největší světové organizace vysokých škol se sídlem v Paříži. Profesor Češka byl autorem či spoluautorem řady učebnic a komentářů k občanskému soudnímu řádu i k občanskému zákoníku a několika desítek odborných knižních publikací i článků.

Vedle své funkce prorektora zastával úřad ředitele Ústavu státu a práva Československé akademie věd. Následně se jako rektor UK stal členem Prezidia Československé akademie věd. Čtyři zahraniční univerzity mu udělily titul doctor honoris causa. Byl nositelem zlaté medaile Univerzity Karlovy a stříbrné medaile Československé akademie věd za zásluhy o vědu a lidstvo. Společně s Jaromírem Císařem a Pavlem Smutným v roce 1993 založil advokátní kancelář CÍSAŘ, ČEŠKA, SMUTNÝ, jednu z nejúspěšnějších advokátních kanceláří v Česku, ve které  vychoval desítky  advokátů, ceskajustice.cz

X X X

 Bývalý náčelník Generálního štábu Opata by se měl stát velvyslancem v Litvě

 Někdejší náčelník Generálního štábu Armády České republiky by se měl stát podle tří nezávislých zdrojů Ekonomického deníku velvyslancem České republiky v Litvě. Aleš Opata se k tomu nevyjádřil. Jmenování Aleše Opaty velvyslancem v Litvě má podle neoficiálních informací souviset se snahami ministerstva, aby někdejší nejvyšší činovníci armády nekončili v privátních zbrojařských firmách.

Bývalý náčelník Generálního štábu Opata by se nejspíš na podzim zamířit do litevského Vilniusu, kde by měl nastoupit na post velvyslance České republiky.

Ekonomickému deníku to potvrdily nezávisle na sobě tři zdroje, které si přejí zůstat v anonymitě. „Tyto záležitosti nejsou v kompetenci ministerstva obrany, ale ministerstva zahraničí,“ sdělil Ekonomickému deníku mluvčí ministerstva obrany David Jareš.

„Dobrý den, personální záležitosti týkající se velvyslaneckých postů nemůžeme komentovat, protože jde o informace v utajovaném režimu. Díky za pochopení,“ zareagovala mluvčí ministerstva zahraničních věcí Mariana Wernerová.

Generál Opata, který skončil ve funkci náčelníka generálního štábu na konci loňského června, dostal nabídku i na post ambasadora v Maďarsku, ale nakonec „klapla“ Litva.

Bývalý náčelník Generálního štábu české armády Aleš Opata. Foto: Ministerstvo obrany

Aleš Opata na sms zprávu nereagoval a při telefonickém kontaktu bez vysvětlení položil hovor ukončil.

Velvyslancem v Litvě je nyní Vít Korselt, který do roku 2018 vedl americký odbor ministerstva zahraničních věcí.

Jmenování Aleše Opaty velvyslancem v Litvě má podle neoficiálních informací souviset se snahami ministerstva, aby někdejší nejvyšší činovníci armády nekončili v privátních zbrojařských firmách. Delší dobu se totiž objevují poznatky, že bývalí vysocí důstojníci po nástupu do privátního sektoru zneužívají svoje kontakty a znalosti z oboru k prosazování zájmů svých zaměstnavatelů, ceskajustice.cz

X X X

Prymula: Koronavirus chtěli v laboratoři adaptovat na lidi. Jako detektivka, říká Hostomský

Podle epidemiologa Romana Prymuly či biochemika Zdeňka Hostomského unikl koronavirus z čínské laboratoře, a nemá tak ryze přírodní původ. Řekli to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Nemyslí si to ale imunolog Václav Hořejší, který takový závěr označil za nekorektní.

První případy onemocnění covidem se objevily už v prosinci 2019 v čínském Wu-Chanu. Stále není zcela jasné, jaký byl jeho původ. „Máme ale nějaká data, která velmi významně ukazují na únik z laboratoře. Je to pravděpodobnější postup, než že vznikl v nějakém přirozeném rezervoáru,“ uvedl pro CNN Prima NEWS epidemiolog Roman Prymula. „V laboratoři se snažili adaptovat virus na lidské buňky. Ale určitě nešlo o výrobu nějaké biologické zbraně,“ dodal epidemiolog v pořadu 360° s tím, že nikdo nechtěl, aby se s virem stalo to, co se nakonec stalo.

 

/

 

Pořád se díváte?

Pokračovat Zpět

Souhlasí s ním také biochemik Zdeněk Hostomský. „Přikláním se k tomu, že je to pravděpodobnější hypotéza, než že to přišlo přírodním přenosem,“ míní biochemik. Podle něj pochybnosti nastaly už během prvních zpráv o šíření covidu. „Byl až podezřele dobře přizpůsobený na šíření v lidských buňkách. To třeba u SARS nebylo, a to způsobilo pochybnosti.“

V poslední době se změnilo také to, že jsou velké tlaky na americkou stranu. „Je to trošku jako detektivka. Ukazuje se, že americká vláda v podstatě financovala část výzkumu, který se v té wu-chanské laboratoři dělal,“ uvedl Hostomský. Dodal, že věda přestala být objektivní a nezávislá. „Ukázalo se, že byla svolána skupina virologů, kteří měli rozhodnout, jestli je to z laboratoře, nebo přírodní,“ upozornil s tím, že zadání bylo vyvrátit, že je to z laboratoře. „To je chyba, virologové během pár týdnů otočili a řekli, že je to stoprocentně přírodní,“ vysvětloval svůj postoj Hostomský.

Pohled s nimi však nesdílí imunolog Václav Hořejší. „Já se řadím k těm vědců, kteří si myslí, že to má opravdu přirozený původ a ne ten laboratorní. A dělat závěry, že už je to jisté, že za to mohou vědci, je naprosto nekorektní,“ řekl Hořejší.

 Nenalezený mezihostitel

První konkrétní hypotézy hovořily o přenosu nemoci z netopýrů. „Je zvláštní, že tady ten virus hned od samého začátku byl tak dobře adaptovaný na člověka. Musel tam být ještě nějaký jiný mezihostitel, který se zatím nenašel. A je možné, že se ani nikdy nenajde,“ uvažoval Hořejší.

V souvislosti s očkováním proti covidu vyšla studie, která tvrdí, že očkování zvyšuje u lidí starších 65 let riziko mrtvice. Jedná se konkrétně o bivalentní posilovací dávku výrobce Pfizer/BioNTech. „Ačkoliv souhrn dosavadních údajů naznačuje, že je málo pravděpodobné, že by vakcína představovala skutečné klinické riziko, domníváme se, že je důležité tyto informace sdílet s veřejností,“ stojí ve zprávě o studii z amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

X X X

Otěhotnět jsem zkoušela s pomocí léčitelů i andělů, říká bývalka Harryho

Třiatřicetiletá britská modelka a herečka Cressida Bonasová se po vytrvalém úsilí dočkala prvního dítěte. Ačkoli problémy s početím řešila bývalá láska prince Harryho dlouho mnoha různými způsoby marně, nakonec zafungovalo až umělé oplodnění.

 „Vydala jsem spoustu času a peněz na reflexologii, výživové odborníky, akupunkturu i jasnovidce. Dokonce jsem zkusila i nějakého německého léčitele, který komunikuje s anděly. Nefungovalo vůbec nic,“ popsala Cressida Bonasová potíže s otěhotněním v článku publikovaném magazínem The Sunday Times.

„Ocitla jsem se v začarovaném kruhu obav. Ta posedlost otěhotněním už mě začala vyčerpávat. Nehledě na to, kolik astrologických pořadů jsem viděla nebo kolik drahých přípravků jsem užívala, nemohla jsem se zbavit pocitu, že mě zklamalo mé vlastní tělo,“ píše bývalá láska prince Harryho.

Přiznala, že se dokonce začala vyhýbat rodinným večírkům, které pořádali její blízcí, protože společnost přátel s dětmi jí tím palčivěji připomínala vlastní obtíže.

Nakonec se rozhodla pro umělé oplodnění (IVF, tedy „in vitro fertilisation“) přestože ji podle vlastních slov tato možnost zprvu spíš děsila kvůli tomu, jak nejistý může být výsledek. K její velké radosti však touto cestou otěhotněla hned napoprvé.

Umělé oplodnění je lékařská procedura, při které je do lůna ženy zavedeno laboratorně oplodněné vajíčko. Využívá se v případech, kdy se páru nedaří počít dítě přirozenou cestou. Zákrok však bývá finančně nákladné, přičemž statistická šance na úspěch nepřekračuje třicet procent.

Prvorozeného syna nakonec Bonasová a její manžel Harry Wenworth Stanley, syn markýzy z Milford Haven, přivítali v listopadu minulého roku. Od té doby se prý nad potomkem rozplývají radostí.

„Uvědomuji si, jak obrovské štěstí jsme měli. Nevytrpěli jsme si různé extrémní tragédie jako mnohé jiné páry. Mám opravdu ohromné štěstí, že umělé oplodnění nám zafungovalo hned napoprvé,“ uvedla britská herečka.

Do hledáčku médií se Cressida Bonasová dostala v roce 2012, kdy ji princezna Eugenie seznámila s princem Harrym. Jejich vztah trval následující dva roky, po rozchodu oznámili, že zůstávají dobrými přáteli. Cressida se v roce 2018 zúčastnila dokonce i svatby prince Harryho s herečkou Meghan Markleovou.

X X X

Přemýšlím nad světem, do kterého se narodí mé vnouče, píše Bill Gates

Bill Gates zveřejňuje již tradičně každý rok na svém blogu s názvem Gates Notes dlouhý příspěvek, ve kterém se zmiňuje o uskutečněných aktivitách své nadace, nejnovějších pokrocích v oblasti technologií či klimatických změnách. Tentokrát přidal i několik postřehů ze soukromého života.

„V říjnu mi bylo 67 let. Sotva dokážu uvěřit, že už jsem tak starý – v Americe už je většina lidí mého věku v důchodu,“ napsal Bill Gates na úvod.

Vzápětí uvažuje nad tím, že v blízké budoucnosti již možná nebude patřit na seznam oficiálně nejbohatších lidí světa. „Je mi vlastně jedno, kde se na tomto seznamu nejbohatších lidí umístím. Ale je mi jasné, že jelikož mám velký úspěch v rozdávání všeho možného, časem z této soupisky vypadnu úplně,“ píše slavný miliardář a spoluzakladatel Microsoftu.

Prozradil také, že se v roce 2023 stane dědečkem. Jeho nejstarší dcera Jennifer u příležitosti svátku Díkůvzdání oznámila, že čeká první dítě s manželem Nayelem Nassarem.

„Když mi starší dcera oznámila tu úžasnou novinu, že budu dědečkem, začal jsem se na svět dívat z úplně jiné perspektivy. Už když to píšu, jsem z toho dojatý. Ta představa dodává celé mé práci nový rozměr. Přemýšlím nad světem, do jakého se mé vnouče narodí. A víc než kdy dřív mě to inspiruje k tomu, abych všem dětem a vnoučatům na světě pomáhal přežít a žít šťastně,“ svěřil se.

O to se snaží prostřednictvím nadace Gates Foundation, kterou založil spolu se svou nyní již bývalou manželkou Melindou. Podle Gatese se díky nadaci v uplynulém roce podařilo snížit úmrtnost dětí na polovinu, pomoci světu připravit se na budoucí pandemie, vymýtit dětskou obrnu či pomáhat matkám s dětmi v nerozvinutých zemích s pomocí nových technologií.

„Vzhledem k pandemii, válce na Ukrajině a poklesu ekonomiky byly uplynulé tři roky obecně těmi nejtěžšími za poslední dobu,“ napsal Bill Gates. „Každý člověk na světě během nich zažil nějakou ztrátu – ať už ztrátu svých blízkých, finanční jistoty či svého způsobu života. Díky svému postavení jsem od mnoha takových těžkostí uchráněn. Ale i já za těch posledních pár let zažil osobní strasti, například odchod mého otce nebo konec manželství,“ popisuje.

Na závěr poděkoval svým přátelům a příbuzným, kteří jej v této náročné době podporovali. „Bohatství sice činí můj život pohodlnějším, ale ne naplněnějším. Na to potřebuji rodinu, přátele a práci, v níž se mohu věnovat tomu, na čem opravdu záleží. Jsem vděčný, že všechny tyto tři věci mám,“ dodal Gates.

X X X

Starosta Žák: O Americkou zahradu se společně starají lesníci, ochránci přírody i občané

 Dohodu o společné péči o národní přírodní památku Americká zahrada na Klatovsku v Plzeňském kraji podepsali v pátek 13. ledna zástupci státního podniku Lesy České republiky, Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky a Městyse Chudenice. Pro svou jedinečnost je arboretum od roku 1969 chráněným územím.

Americkou zahradu založil v roce 1842 hrabě Evžen Černín jako školku okrasných dřevin pro park u nedalekého zámku Lázeň. S nejucelenější sbírkou severoamerických dřevin na našem území patří k nejvýznamnějším tuzemským památkám svého druhu. Je považovaná za arboristický skvost. Kromě dendrologické výjimečnosti má ale i estetický a krajinotvorný význam. Celoročně přístupnou památkou vede naučná stezka Chudenice a lesní komplex Žďár. Zájem na zachování a rozvoji „zahrady“ má tedy kromě správce pozemku – Lesů ČR a AOPK pečující o ochranu přírody také Městys Chudenice, v jehož katastru se nachází.

„Dohodli jsme se na společné péči, protože chceme zlepšit stav zahrady, vzájemně se informovat o plánovaných krocích a naplňovat dlouhodobou koncepci rozvoje tohoto území z roku 2016,“ říká Miroslav Rozner, ředitel Oblastního ředitelství Lesů ČR v západních Čechách.

Jeho slova potvrzuje ředitel regionálního pracoviště AOPK ČR, Správy CHKO Český les Tomáš Peckert: „Vzájemná spolupráce přináší více možností, jak o Americkou zahradu pečovat a propagovat ji na veřejnosti“.

Chudenický starosta David Žák k tomu dodává: „Chudenicko je jako krajinná památková zóna každoročně hojně navštěvováno. Jeho hodnota tkví právě v harmonické kombinaci kulturních památek a přírodně cenných míst. Americká zahrada je jeho neoddělitelnou součástí a společně s poblíž ležící rozhlednou Bolfánek patří ke zdejším nejatraktivnějším turistickým cílům. Městys Chudenice se aktivně snaží zlepšovat stav krajiny a jejích hodnotných aspektů, a proto náležitý a odpovědně udržovaný stav arboreta je pro nás významný, přičemž se v rámci našich možností snažíme k němu též přispívat“.

Partneři se budou pravidelně setkávat a plánovat konkrétní akce v „zahradě“. Prvním letošním úkolem je prosvětlení lesa po obvodu arboreta, aby měly dřeviny optimální růstové podmínky.

Městys Chudenice

Městečko (městys) leží 11 km severozápadně od Klatov. Patří mezi nejstarší české osady. Od 12. století bylo sídlem rodu Černínů. V roce 1996 bylo Chudenicko vyhlášeno krajinnou památkovou zónou.

x x x

 TENISTA  NADAL  PŘIŠEL  O  RAKETU

Rutinér Nadal nevěřícně zíral. Podavač míčků mu vzal raketu, navrácení se nedočkal

Absolutní pečlivost, rutina a pověrčivost. Tyto věci jsou nedílnou součástí kariéry Rafaela Nadala. Proto byl podle počtu grandslamových titulů nejlepší tenista historie celkem vykolejený, když mu jeden z podavačů míčků vzal v úvodním zápase Australian Open raketu. Svého „ukradeného“ náčiní se nedočkal, pokračoval s náhradním a ve čtyřech setech si obhájce trofeje došel k postupu do druhého kola.

Rafael Nadal lpí na detailech. Kromě tenisových schopností se na kurtu proslavil tím, že z pověrčivosti u lavičky rozmisťuje lahve s pitím. Podání oddaluje rutinou, kdy si vždy povytáhne šortky, triko, poté si upraví vlasy za pravé ucho, sáhne si na nos a upraví vlasy za levé ucho.

Zkrátka všechno musí dělat tak, jak je roky zvyklý. Do jeho dennodenní praxe nezapadlo, když mu v úvodním setu prvního zápasu na Australian Open proti Britovi Jacku Draperovi zmizela raketa, se kterou chtěl ještě hrát. Během pauzy – ve chvíli, kdy nasazená jednička melbournského grandslamu vedla 4:3 – chtěl Nadal dát vyplést své náčiní, ale ne to, které doposud používal.

Jenže jeden z podavačů míčků konal rychleji, než se zkušený Španěl stihl rozkoukat. A najednou s úsměvem musel situaci vysvětlovat svému soupeři i umpirovému rozhodčímu. „Podavač míčků mi vzal raketu. Tahle měla jít na výplet, ne tamta. Potřebuju raketu zpátky, potřebuju tlumítko vibrací, které na ní je,“ vyprávěl nevěřícně.

Bylo mu to málo platné, musel pokračovat bez své – v tu chvíli upřednostňované – rakety, jež už byla někde v útrobách Rod Laver Areny. Ale i s náhradní výbavou doklepl první sadu do konce v poměru 7:5. Druhý set prohrál jasně 2:6, ale velký šok 36letý Nadal odvrátil po dalších dějstvích s výsledky 6:4 a 6:1.

Majitele 22 rekordních grandslamových titulů čeká ve druhém kole Američan Mackenzie McDonald. Pokud vyhraje, odpoutá se v tabulce výher ve dvouhře na třetím místě od Ivana Lendla. Momentálně oba mají 1068 vítězství.

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.