ČR třeba nového premiéra, místo Fialy dr. Kubu s nápady na záchranu lidí, firem. Piráti pryč Mlejnka

Hejtman jižních Čech Kuba by byl skvělý premiér místo Fialy, říká šéf Ano Babiš. Poslanec Nacher už rozjel anketu. Martin Kuba z ODS by byl skvělý premiér. Takto o jihočeském hejtmanovi mluví bývalý předseda vlády a nyní ústřední postava sněmovní opozice Andrej Babiš (ANO). Chválu na výraznou postavu občanských demokratů oznámil pěl před svými příznivci v Českých Budějovicích, kde se v uplynulých dnech konala známá zemědělská událost Země živitelka.

Kuba v uplynulých dnech zaujal svým vystoupením v souvislosti s energetickou krizí, kdy kritizoval současný kabinet premiéra Petra Fialy (ODS), ačkoliv ho vede šéf jeho strany.

 „Nárůst cen je tak skokový, že už se nedá mluvit o krizi, ale o kolapsu. Pokud některé komodity tak skokově zdraží, jedná se o kolaps trhu. Tahle situace vznikla proto, že jsme ve válce, a když jsme ve válce, nemůžeme rezignovat na to, že budeme bojovat. Rusko využívá plyn jako zbraň,“ řekl na páteční tiskové konferenci Kuba.

Jeho zápal proti vládě se evidentně líbí i Babišovi, který nevynechá příležitost, kdy by si do Fialy a jeho ministrů coby opoziční lídr nerýpnul. „Teď mluvil pan hejtman Martin Kuba, to by byl za ODS skvělý premiér,“ prohlásil během soboty v Českých Budějovicích Babiš. Podle webu budejcka.drbna.cz dodal, že tentokrát „to není o stranách, ale o lidech“.

O Kubovi se hovoří jako o znovuzrozené těžké váze uvnitř ODS. Poté, co byl v předloňských krajských volbách zvolen hejtmanem Jihočeského kraje a dostal se do čela Asociace krajů ČR, se jeho postavení mocně zlepšilo. V době koronavirové krize přitom silně kritizoval i právě Babiše, který byl tehdy premiérem. Kubovi vadil pomalý postup očkování, přičemž se s šéfem hnutí ANO na jednáních s hejtmany často přel.

Kubovo vystoupení zaregistroval rovněž Babišův poslanec a kandidát na pražského primátora v nadcházejících komunálních volbách Patrik Nacher. Ten na Twitteru dokonce založil anketu. „Byl by jihočeský hejtman Martin Kuba lepším premiérem?“ táže se zákonodárce zvolený za ANO. K sobotnímu večeru mu 51 procent lidí odhlasovalo, že ano. Negativní možnost zakliklo jen lehce přes 33 procent hlasujících.

X X X

Místopředseda parlamentu Havlíček volá po konci Síkely, Babiš chce odvolání Rakušana

Babiš sám využívá příležitosti, aby Fialu a jeho vládu za kroky zkritizoval. Při jednání Poslanecké sněmovny během pátku se svými poslanci dlouho zdržoval odhlasování programu schůze. Během této doby kritizoval kabinet hlavně kvůli aféře jmenování nového ředitele civilní rozvědky Petra Mlejnka, ačkoliv má kontakty na obviněného podnikatele Michala Redla z kauzy Dozimetr.

 „Situace v naší rozvědce je natolik závažná, že se jí musíme věnovat,“ řekl během schůze Babiš. Poukazoval například na to, že kvůli kontaktům s Redlem skončil Petr Gazdík (STAN) ve funkci ministra školství a Roman Knap ve funkci ředitele České pošty. Připomněl, že ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) uváděl, že nebude tolerovat kontakty s Redlem, nyní se podle Babiše „vykrucuje“ a Mlejnek táhne civilní rozvědku podle lídra ANO ke dnu. „Každému je jasné, že Mlejnek a Rakušan musí skončit,“ mínil Babiš.

Stínový ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) si zase v pátečním vysílání CNN Prima NEWS stěžoval na chování svého nástupce Jozefa Síkely (za STAN), který je hlavní postavou kabinetu v otázce energetické krize. V souvislosti s tím Havlíček řekl, že ANO od března doporučovalo vládě, aby si připravila scénář pro zastropování cen elektřiny. „Síkela se nám jen smál. Vysmíval se nám, dneska nemá nic a ještě před týdnem říkal, že nepřipadá v úvahu, aby se něco zastropovalo, protože by to nebylo výhodné pro úspory,“ pronesl v pořadu 360° bývalý ministr průmyslu a obchodu.

X X X

Rozkol ve vládní koalici: Piráti chtějí odchod Mlejnka. Není důvěryhodný, říká Michálek

Nový ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace (zkráceně ÚZSI) Petr Mlejnek nedokázal dostatečně vysvětlit svůj kontakt s obviněným podnikatelem Michalem Redlem ani svoji roli v kauze Dozimetr, a tím pádem budou Piráti usilovat o jeho odvolání. CNN Prima NEWS o tom informoval předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) redakci v reakci sdělil, že se výzvou bude zabývat na osobním jednání právě s Piráty.

Dotace na fotovoltaiku?

Jak velkou fotovoltaickou elektrárnu si můžete pořídit, aby se vám vyplatila.

„Není jasné, proč tam byl 10 let udržován kontakt s nesvéprávným a trestně stíhaným panem Redlem. Není tam jasné, jakou skutečně pozitivní roli měl v kauze Dozimetr,“ popsal pro CNN Prima NEWS Michálek věci, které vedou Piráty k volání po konci Mlejnka v čele ÚZSI. „Toto jsou důvody, pro které nepovažujeme pana Mlejnka za důvěryhodnou osobu vzhledem k vysokým bezpečnostním nárokům na funkci ředitele rozvědky,“ pokračoval šéf pirátských poslanců.

 Ten doplnil, že Piráti jinak podporují kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) a na čtvrtečním hlasování o nedůvěře, které chce vyvolat hnutí ANO v čele s bývalým předsedou vlády Andrejem Babišem budou hlasovat proti, a tedy kabinet podpoří.

Piráti v uplynulých dnech na svém stranickém fóru navíc rozjeli diskusi, zda se mají od celé aféry s Mlejnkem coby členové vlády distancovat. Nyní chtějí jednat o jeho odvolání, což mají podle slov Michálka v plánu činit standardní politickou cestou.

Ministr vnitra Vít Rakušan, který Mlejnka do funkce jmenoval a i přes soustavnou kritiku z řad opozice, ale nyní i koaličních Pirátů, ho v ní stále podporuje, redakci vzkázal, že věc bude s Piráty řešit. „Počkám, až se s výzvou seznámím osobně, což jistě bude při jednání s Piráty,“ odpověděl na dotaz CNN Prima NEWS předseda hnutí STAN.

 Rakušan nemusí kvůli Pirátům dělat nic, říká komentátor

Podle politického komentátora deníku Právo Thomase Kulidakise ovšem Rakušan vůbec nemusí Pirátům vyhovět. „Ten rozdíl mezi hnutím STAN a jejich předsedou Rakušanem a Piráty a jejich předsedou (Ivanem) Bartošem je zhruba 30 poslanců,“ zmínil Kulidakis s tím, že i kdyby Piráti kvůli svému nesouhlasu odešli z vlády, tak to vládní většinu neohrozí, neboť by stále měla více než potřebných 101 zákonodárců.

„Kdyby odešlo hnutí STAN z vlády, tak to už by bylo citelné,“ doplnil ve vysílání CNN Prima NEWS Kulidakis s tím, že právě i kvůli síle STAN se Fiala ve věci Mlejnka postavil za Rakušana. „Je to manželství z rozumu, protože ta vláda samozřejmě mimo jiné stojí a padá na spolupráci Spolu a PirSTAN, ale už ne s PirSTAN jako takovým, pouze se STAN,“ dodal komentátor.

Piráti se podle něj pouze snaží zviditelnit a vzhledem ke kauzám, které v posledních měsících STAN stíhají, tak lidé kolem Bartoše dle slov Kulidakise „kopou do politické mrtvoly“. Komentátor nicméně dodal, že Rakušana pirátský požadavek bezprostředně nijak neohrozí.

Bezpečnostní výbor Mlejnka podpořil

Bezpečnostní výbor Poslanecké sněmovny v tomto týdnu přivítal právě Petra Mlejnka, který jeho členům odpovídal na dotazy, aby očistil pochyby spjaté se svojí osobou. Zákonodárci výboru nakonec odhlasovali, že se za dřívější vyjádření vlády, podle nichž kabinet neshledal k jeho odvolání důvody, postaví.

Kritika směřuje kromě Mlejnkových kontaktů na Redla také na to, že nový šéf ÚZSI má prověrku pouze na stupeň „Tajné“. O vyšší stupeň „Přísně tajné“ sice zažádal, ale stále ji neobdržel. Navíc ho kvůli ní prověřují jeho vlastní podřízení.

X X X

V průmyslu nás čeká katastrofa. Za vysoké ceny plynu může vláda, říká energetický expert Štěpán

Pokud lidé budou muset zaplatit stovky tisíc korun za elektřinu a plyn, vládní příspěvek až 15 tisíc korun občanům nepomůže, uvedl ve Zprávách Plus energetický expert Vladimír Štěpán. Podle něj za vysoké ceny může vláda, kvůli níž v oblasti průmyslu může dojít ke katastrofě. Ekonom Lukáš Kovanda pak vysvětlil, jak funguje nákup plynu.

„Meziročně se lidem zvýší náklady na topení plynem o 100 ale spíše 200 tisíc, u elektřiny o 200 až 300 tisíc. Jestli pak někdo dostane pět, deset nebo 15 tisíc, to příliš nepomůže,“ pustil se do vládní pomoci energetický expert Vladimír Štěpán s odkazem na vládou schválený úsporný tarif, kdy průměrná pomoc dosáhne na 15 tisíc korun.

 Štěpán také upozornil na to, za jaké ceny se nakupuje plyn v jiných zemích. „Dnes se v arabském světě – Alžír, Maroko – prodává plyn za 10 korun, v Indii také za 10 korun, v Rusku za dvě koruny a u nás za 80 korun. To dramaticky zasáhne průmysl, bude to totální katastrofa,“ varuje.

Chyba vlády

Přitom vláda podle něj mohla už dávno zakročit. „Důvod, proč v České republice jsou nejvyšší ceny plynu, je chyba této vlády, nikoho jiného,“ nebral si servítky Štěpán. O moc lepší prý nebyla ani ta předchozí. Podle ekonoma Kovandy záleží, s jakými dodavateli mají přímé smlouvy.

„Víme, že Maďarsko má o něco levnější plyn, je tam přímý kontakt s Gazpromem. Náš plyn je navázán na burzovní ceny, je dopravován přes Německo, to hraje roli a bohužel je to spíše nepříznivé,“ nastínil s tím, že ceny plynu stoupají v celé Evropě. Cena plynu pro evropský trh již přesáhla 300 eur (přibližně 7 400 korun) za megawatthodinu.

„Koupili jsme LNG terminál, máme plyn kupovat odtud. Je tam uskladněný? Kolik ho tam je? Za jaké ceny? Obávám se, že máme terminál, ale budeme nakupovat plyn na burze za 90 korun. Máme tu také zásobníky,“ dodal Štěpán.

Česko se totiž s Německem domlouvá na možnosti získat kapacity v LNG terminálech, které se tam budou budovat v příštích letech. „Je to pro nás velice důležité, protože z Německa jsme schopni zkapalněný plyn dostat plynovody poměrně snadno do České republiky,“ sdělil premiér Petr Fiala (ODS), který tuto variantu bude v pondělí řešit s německým kancléřem Olafem Scholzem.

X X X

NESCHOPNOST  FIALY  SE  PROJEVUJE  ČÍM  DÁL  VÍC

   To, že každá vláda vedená ODS končí kolapsem je tedy empirickou zákonitostí. Nástup vlády Petra Fialy podporující zpočátku jen nápady Sudetendeutsche Landsmannschaft a posléze i fanaticky banderovsko-fašistickou vládu na Ukrajině, doprovázaný ovšem jen souhrnem obecných blábolů a neschopností řešit ekonomicko-sociální problémy země, vcelku vbrzku naznačovalo, že bude muset nastat nějaký pád této vlády, jejíž premiér v rámci celé Evropské unie skončil na posledním 28 místě.

Zůstávalo ovšem otázkou, jak pádu dojde a kdy…

Tak jak se množí kritika vlády, rostou i masové aktivity občanů, připravuje se demonstrace na 3.9. vedená převážně antiwaxerskými aktivisty, kterým se daří získat pozornost v rámci celé i neantiwaxerské části společnosti. A nesporně tato aktivita dál otřese vládou.

Skvělou úlohu hrají ovšem především parlamentní opoziční strany, kdy ANO se stává naprosto rozhodující politickou stranou v České republice a stejně tak posiluje radikálnější SPD, které by asi mnohý pro kritický vztah k NATO i EU držel palce. Do atmosféry neudržitelnosti této vlády minulý týden padla slova těžkých vah ODS hejtmana Kuby a ministra spravedlnosti Blažka, kteří otevřeně zaujali velmi kritický vztah k dosavadnímu postupu ODS. Jejich souběžné načasování a široká pozitivní odezva v zemi se zdá být klíčovým momentem, co může následovat.

První reakce už se objevila. Předseda nejsilnější politické strany v Česku Andrej Babiš otevřeně prohlásil, že hejtman Kuba by byl skvělým premiérem. A jeho stranický kolega poslanec Nacher uspořádal anketu, ve které přes 50 % prohlásilo, že by byl lepším premiérem než Fiala…

1.9. bude Poslanecká sněmovna hlasovat o nedůvěře vládě a jistě bude husto. 3.9. se bude konat ona demonstrace pro pád vlády.

Samozřejmě že i k subjektům, kteří se zapojují do celonárodní snahy po svržení minimálně premiéra Fiala lze mít některé výhrady. K aniwaxerům už jsem se vyjádřil záporně, hnutí ANO je nutno vytknout jejich podlézavou politiku vůči NATO i EU, které nás svou válkou proti Rusku do této tragické situace dostaly. Ale je třeba oddělit to rozhodující od méně významného. A ekonomika země a sociální zbídačování obyvatelstva je prioritou, a proto pád vlády nebo minimálně Fialy je nezbytný, server vasevec.

X X X

VÍCEGUVERNÉRKA  ČNB  ZAMRAZILOVÁ:  CENY  PLYNU  RYCHLE  ZASTROPOVAT

Ceny plynu třeba zastropovat na celoevropské úrovni, říká viceguvernérka ČNB Zamrazilová

K zastropování cen plynu by mělo docházet na celoevropské úrovni. Ceny se totiž odtrhly od ekonomické reality a jsou v současnosti hlavním zdrojem inflace. V nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedla viceguvernérka České národní banky Eva Zamrazilová. Podle ní již ceny plynu nejsou utvářeny tržními podmínkami a jsou spíše válečným nástrojem Ruska.

Pro celoevropské řešení se v debatě vyslovila i hlavní ekonomka Raiffeisenbank a členka Národní ekonomické rady vlády Helena Horská.

Zastropování cen ale podle ní bohužel nepůjde bez společné dohody a výjimky v rámci Evropské unie. Ceny energií jsou přitom podle místopředsedy Českomoravské komory odborových svazů Víta Samka hlavní hrozbou pro fungování českých podniků.

Vláda teď už doopravdy musí obracet každou miliardu opatrně, doporučuje ekonomka Zamrazilová

„Hnacím motorem inflace jsou nyní ceny plynu, které se odtrhly od reality. Rusko používá plyn jako válečnou zbraň a není to tak neviditelná ruka trhu, která ceny určuje. Evropská unie by měla přijít s celoevropským řešením zastropování cen plynu,“ uvedla Zamrazilová.

Meziroční inflace v červenci stoupla na 17,5 procenta. V této souvislosti viceguvernérka varovala před plošnou pomocí domácnostem i podnikům. Podle ní i Horské by měla být pomoc cílená nejpotřebnějším.

„Jakmile bude pomoc plošná, tak neukočírujeme inflaci a neozdravíme veřejné finance. To jsou dvě věci, které spolu souvisí,“ upozornila Zamrazilová.

Inflační doložka

V souvislosti s vysokou inflací se Zamrazilová vyslovila i k situaci v České národní bance. Její zaměstnanci mají totiž v rámci kolektivní smlouvy takzvanou inflační doložku, která jim zaručuje růst mezd podle výše inflace.

„Opatření bylo učiněno v době, kdy byla nulová inflace a nedocházelo k růstu platu zaměstnanců. Chybou bylo, že to bylo uzavřeno na tři roky dopředu. To už se nikdy nebude opakovat, aby kolektivní smlouva byla uzavírána na delší období než jeden rok,“ uvedla viceguvernérka.

Zmrazené platy se od září zvýší o 10 procent i lidem ve státní službě. Bude to stát 1,1 miliardy korun

Dodala, že členové bankovní rady mají platy zmrazené již třetím rokem a bude tomu tak i příští rok. Čistá mzda členů bankovní rady se loni pohybovala od zhruba tří do 4,3 milionu korun. Průměrná hrubá mzda v České republice loni činila 37 839 korun.

Po dohodě s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou české předsednictví urychleně svolá jednání rady ministrů pro energetiku k mimořádným opatřením pro řešení energetické situace.

Podle vyjádření premiéra Petra Fialy (ODS) je třeba směřovat k zastropování cen energií. Vládu k přijetí rychlých opatření na národní i unijní úrovni kvůli razantnímu růstu cen vyzvali v pátek hejtmani.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v neděli v televizi Prima uvedl, že nenajde-li Evropská unie společné řešení ohledně rostoucích cen energií, je česká vláda připravena přijít s vlastním řešením. Může se týkat i zastropování cen energií.

Kritika vlády

Takový krok by ale stál desítky miliard korun, které by nepokryla ani chystaná daň z mimořádných zisků, ani dividenda od společnosti ČEZ. Místopředseda Poslanecké sněmovny Karel Havlíček (ANO) je k řešení na úrovni Evropské unie skeptický.

Poukázal na to, že mnohé země už ceny zastropovaly samy a společné řešení jim nemusí vyhovovat i kvůli rozdílným energetickým zdrojům. Zopakoval kritiku vlády, že se měla opatřením proti cenám energií věnovat dříve a intenzivněji. Jedním z řešení by podle něj mohlo být i vyhlášení nouzového stavu.

Kritický k vládě byl v České televizi i Vít Samek, podle kterého jsou vládní opatření proti vysokým cenám energií zaváděna pomalu a jsou navíc nedostatečná. Vláda by podle něj měla podpořit podniky, což by vedlo k udržení zaměstnanosti. Zároveň se vyslovil i pro růst platů a mezd.

„Vláda má pomoci podnikům. Ty totiž můžou padnout, ale ne kvůli mzdám, ale kvůli cenám energií. Již je zde nekonkurenceschopné prostředí ve srovnání se zahraničím a české firmy možná prohrají, protože nebudou mít tu pomoc,“ uvedl Samek.

X X X

Rakušané se připojují k české výzvě zastropovat ceny energií na úrovni EU

Rakouský kancléř Karl Nehammer podporuje zavedení cenového stropu u elektřiny na úrovni Evropské unie. Podle agentury Reuters to dnes uvedl v prohlášení zveřejněném jeho kanceláří. Pro zastropování cen energií na evropské úrovni se v pátek vyslovil český premiér Petr Fiala.

 Česká republika, která v tomto pololetí předsedá Evropské unii, urychleně svolává radu ministrů, na níž chce diskutovat o možných mimořádných energetických opatřeních.

„Musíme konečně zastavit šílenství na energetických trzích. A to se může povést jen díky evropskému řešení,“ uvedl Nehammer. Doplnil, že se k zastropování pokusí přesvědčit lídry unijního bloku.

„Trh se ve své aktuální podobě sám nereguluje. Vyzývám všech 27 států EU, aby táhly za jeden provaz a zastavily cenovou explozi,“ sdělil také kancléř.

Rakousko silně závisí na ruském plynu, a to hlavně jeho průmysl a teplárenství. Před zahájením ruské invaze na Ukrajinu tvořil plyn z Ruska asi 80 procent rakouských dodávek, uvedl Reuters. Většina elektřiny v Rakousku ale pochází z obnovitelných zdrojů, a Rakušané tak nemají velké pochopení pro to, že na trhu jsou ceny plynu a elektřiny úzce propojeny, podotkla agentura.

Podle Nehammera by se ceny elektřiny měly od plynu oddělit, aby se přiblížily výrobním nákladům. „Nemůžeme nechat (ruského prezidenta Vladimira) Putina, aby každý den určoval ceny elektřiny v Evropě,“ uvedl kancléř. Doplnil, že o možných opatřeních, která mohou být rychle přijata, mluvil se svými protějšky z Německa Olafem Scholzem a Česka Petrem Fialou.

Český ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka v pořadu na CNN Prima News dnes řekl, že nenajde-li EU společné řešení ohledně rostoucích cen energií, je česká vláda připravena přijít s vlastním řešením. Místopředseda Poslanecké sněmovny Karel Havlíček byl naopak ve stejném pořadu k řešení na úrovni EU skeptický. Poukázal na to, že mnohé země už ceny zastropovaly samy a společné řešení jim nemusí vyhovovat i kvůli rozdílným energetickým zdrojům.

X X X

 V  PRAZE  A  NA  JIHU  ČECH  POMOHOU  DOMÁCNOSTEM

Praha a Jihočeský kraj pomohou domácnostem ohroženým zdražováním, jinde se k tomu nechystají

Příspěvek na kroužky pro děti, pomoc s náklady na bydlení pro seniory nebo odpuštění poplatku za školní obědy – takovou pomoc připravily nezávisle na sobě Praha a Jihočeský kraj pro své obyvatele a domácnosti ohrožené zdražováním. Ostatní kraje podobné kroky nechystají.

Praha ohroženým rodinám odpustí poplatky za školku, družinu, školní obědy a kroužky v základních uměleckých školách. Některým domácnostem také přispěje na bydlení a nemohoucím lidem na osobní asistenci.

‚Už nemůžu jít ani nakoupit.‘ Chudoba trápí tisíce seniorů. Někteří si můžou stěží dovolit oběd

Jihočeský kraj nízkopříjmovým rodinám pomůže s úhradou kroužků pro děti a ohroženým seniorům s náklady na bydlení.

Hlavní město na pomoc vyčlenilo celkem 800 milionů korun. Podporu pro děti bude možné čerpat od září, na bydlení pak od ledna do konce příštího roku.

Jihočeský kraj na pomoc vyčlenil 250 milionů korun, u podpory bydlení ale počítá s 50procentní spoluúčastí obcí a měst. Projekt pomoci poběží od září do ledna.

Důvody, proč podobné kroky nepodniknou i další kraje, jsou v podstatě totožné. Kraje se bojí, že už za současné situace jim nevystačí v rozpočtu peníze na vytápění a svícení ve školách, zdravotnických zařízeních a sociálních službách, jejichž jsou zřizovateli.

Pomoci má stát

Na takovou sociální podporu tudíž nemají prostředky. Podle některých hejtmanů je sociální pomoc úkolem státu, ne krajů.

„Já si nedovedu představit, že v některých krajích by lidé měli nárok na nějaké dávky a v jiných neměli. Podle mého názoru je Česká republika unitární stát, to znamená, že tato sociální legislativa by měla být stejná, a mělo by být úplně jedno, jestli je člověk z Jihočeského, Pardubického nebo jakéhokoli jiného kraje,“ uvedl pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD).

‚Já už fakt nevím. Žiju ze dne na den.‘ Samoživitelka má na den 120 korun, bojí se zdražování energií

 Praha ale namítá, že její kroky nenahrazují pomoc státu a že součástí bude právě i pomoc s podáváním žádostí o dávky státní sociální podpory.

„Opatření v balíčku nemají nahrazovat pomoc státu, ale vhodně ji doplnit. Řada lidí totiž kvůli kontrolním mechanismům ze systému státní podpory vypadává, byť na ni mají nárok,“ řekl mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Podle odborníků rozhodně není proti ústavě ani jiným zákonům, aby kraje rozhodovaly o vlastní sociální politice.

„Zákon úplně nevymezuje, co kraje mají nebo nemají dělat, ale kraje znají obyvatele a jejich reakce samozřejmě lépe než centrum,“ uvedl odborník na veřejnou a sociální politiku Martin Potůček z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

X X X

Každé desáté dítě nemá na oběd v jídelně. V Praze jich polovina jí doma

Obědy ve školních jídelnách zdražují. I tak je ale možné vařit zdravě a udržitelně, pomoci může omezení plýtvání, věří největší český poskytovatel stravování ve školách Scolarest. Nový průzkum, který si nechali zpracovat, ukázal, že v jídelnách obědvá tři čtvrtiny dětí a rodiče mají zájem o moderní a zdravé pokrmy. Každá desátá rodina si nicméně oběd v jídelně nemůže dovolit.

 Drtivá většina rodičů se ve stravování svých děti angažuje, dle nových dat až 86 procent. Zároveň ale dvě třetiny dětí si vybírá ve školních zařízeních jídlo samy nebo jen s mírným dohledem, a rodiče tak nemají plnou kontrolu nad tím, co děti jedí. Nejdůležitější faktor je podle většiny rodičů, aby jídla byla chutná a zdravá, vyplývá to z červencového šetření agentury IPSOS, který si nechala zpracovat společnost Scolarest.

Ve školních jídelnách se celkově stravuje více než dvě třetiny dětí. Na Vysočině je to dokonce 93 procent. Nejméně dětí, okolo poloviny, do jídelen chodí v Praze a na Karlovarsku. Nejčastějším důvodem, proč rodiče děti do jídelen neposílají, je, že jim vaří doma. To uvedlo 40 procent respondentů.

Problém jsou mimo jiné právě finanční důvody. Peníze na školní obědy nemá zhruba 13 procent rodin. Obědy mají přitom ještě zdražovat, podle informací z webu jídelen v některých případech až o deset procent.

Více pestrosti

V průzkumu se dále ukázalo, že jídelny mají co zlepšovat. „Pozitivně nás překvapilo, že část rodičů má zájem o samoobslužnou možnost, tedy aby si děti samy určily, co a kolik budou jíst,“ komentoval výsledky na tiskové konferenci Michal Debrecéni, ředitel společnosti Scolarest, která zajišťuje každý den oběd pro více než 40 tisíc dětí v Česku.

Zhruba čtvrtina rodičů podporuje alternativní suroviny jako je bulgur či kuskus, stejný zájem je i o ovocné a zeleninové saláty, které často v jídelnách chybí. Třetina rodičů by uvítala větší pestrost. Rodiče si naopak na školním stravování cení, že nemusí řešit jídlo pro děti doma, to uvedlo téměř 68 procent respondentů. Necelá polovina pak chválí sociální přínos, tedy to, že je dítě s kolektivem i po škole.

Společnost Scolarest nyní chystá nové menu, která má požadavkům odpovídat. „I v době obrovské inflace dokážeme vařit zdravě a udržitelně,“ slibuje Maritn Maruniak, marketingový ředitel firmy, která dodává jídlo do 236 českých škol.

Menu bude obsahovat polévku, výběr ze tří jídel a samoobslužný bar se saláty a jogurty. Kromě tradičního českého jídla nabízí společnost mezinárodní kuchyni upravenou tak, aby vyhovovala dětem. Třetí varianta je vždy bezmasá, s jinými zdroji bílkovin a větším množstvím zeleniny, která bude povinnou součástí i všech slaných pokrmů.

„Pokud je veganská nebo vegetariánská varianta atraktivní z nutričního i estetického hlediska, počet strávníků, které ji preferují, výrazně stoupá,“ vysvětlil ředitel Debrecéni. Dle průzkumu nabídku alternativních pokrmů by si přála pětina rodičů.

Omezit plýtvání

Podle ředitele Debrecéniho s růstem cen může pomoci i omezení plýtvání. Ve školních jídelnách se podle výpočtů iniciativy Skutečně zdravá škola vyhodí zhruba 20 až 35 procent z připravených jídel.

V koši končí celosvětově zhruba třetina veškerého jídla a Češi vyhazují v průměru celou jednu porci denně. S plýtváním s jídlem dochází, kromě ztráty surovin, i k znehodnocení potřebných energií na výrobu, přepravu a balení pokrmů, kromě toho i vody. Omezením se tak dá jednak ušetřit životní prostředí, ale i náklady.

Společnost Scolarest chce ve svých receptech suroviny maximálně využít a dále vést děti k tomu, aby jídlo samy nevyhazovaly. Ve dvou svých pražských provozovnách ve spolupráci s organizací Zachraň jídlo rozjíždí darování nezkonzumovaného jídla ve vratných krabičkách potřebným. Kromě toho vedou osvětovou kampaň, do které děti zapojují.

Ceny pokrmů v jídelnách Scolarest se odvíjí od limitů, které určuje ministerstvo školství. Podle Maruniaka při určování cen záleží, zda jde o mateřskou, základní či střední školu, ale ceny Scolarest se pohybují ve středních limitech. To znamená, že například v gymnáziích vloni nabízeli obědové menu za 37 korun. Limity se mají nově zvyšovat asi o pětinu, jak ve čtvrtek informoval iRozhlas. Hrozí tak další růst cen ve všech školách.

X X X

Ministr Válek: Nezajistí se energie pro nemocnice? Pak už nebudu ministrem

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek by odstoupil ze své funkce, pokud by se nezajistily dodávky energií do nemocnic. Prohlásil to v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi, kde společně s Romanem Prymulou diskutoval o problému končících smluv fakultních nemocnic s dodavateli energií.

 „Pokud nebudou zařízené dodávky energií pro nemocnice, nebudu ministrem zdravotnictví,“ řekl Válek. Václav Moravec také upozornil na to, že fakultní nemocnice nemají distributory poslední instance a teoreticky by se od září mohly dostat do velkých problémů, které by souvisely s dodávkami energií.

„Nic takového se nestane. Do září budeme mít jasno,“ reagoval ministr zdravotnictví Válek, podle kterého máme zásluhou ministra průmyslu a obchodu Síkely a premiéra Fialy zajištěný dostatek plynu.

Soukromá nemocnice v Říčanech, kterou šéfuje Roman Prymula, má zajištěné dodávky proudu i na příští rok. „Nemáme problém v tom, že bychom neměli nasmlouváno, ale v tom, že výše záloh bude mnohem větší než letos,“ dodal Prymula.

„Nikdo nebude vypínat proud do fakultních nemocnic, o to by se státní orgány měly postarat.“ doplnil Prymula k černému scénáři, který by mohl potkat nemocnice v lednu, pokud by vláda nestihla dořešit problém s distributory energií.

„Ministerstvo hospodářství musí navrhnout, jakým modelem bude energie od distributorů nemocnicím poskytována,“ uvedl Válek. Vláda podle něj o tom v současné době intenzivně debatuje. „Uvědomuju si svůj úkol zajistit, aby zdravotnická zařízení měla smlouvy, nějakým z těch mechanismů. A dělat maximum pro to, aby výše těch zálohových plateb byla co nejnižší,“ dodal.

Pomoct by měla i kompenzační vyhláška

Podle Válka není možné nemocnicím poslat prostřednictvím veřejného zdravotního pojištění vyšší částku, aby měly na zvýšené zálohy na energie. Nemocnice jsou tímto mechanismem placené za vykázanou péči, které by musely odvést víc. S bývalým ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou (za ANO) se shodli, že jednou z možností jsou přímé dotace na energie.

Částečně by to podle Válka mohla pokrýt kompenzační vyhláška. Spolu s kompenzačním zákonem je podle něj ministerstvo připravuje a v září by měl jít návrh do Sněmovny.

Podle Válka by mohla dohodnutý meziroční nárůst úhrad zvýšit z průměrných čtyř procent na možná dvojnásobek. Je ale podle něj třeba zohledňovat, že energetická náročnost různých zdravotnických zařízení se liší.

Spolu s kompenzačním zákonem je podle něj ministerstvo připravuje a v září by měl jít návrh do Sněmovny. Podle Válka by mohla dohodnutý meziroční nárůst úhrad zvýšit z průměrných čtyř procent na možná dvojnásobek. Je ale podle něj třeba zohledňovat, že energetická náročnost různých zdravotnických zařízení se liší.

Válek také upřesnil, kolik by podle aktuálních ekonomických predikcí měl být výběr pojistného na veřejné zdravotní pojištění. Pro letošní rok se počítá nově s 431 miliardami korun, v roce 2023 s 464 miliardami.

Saldo systému bude na konci letošního roku devět miliard korun, na konci příštího šest miliard korun. Zdravotní pojišťovny v současné době mají zůstatky 60 miliard korun, v konci roku Válek očekává 42 miliard a na konci příštího jim bude zbývat ještě zhruba 36 až 37 miliard.

Stát nakoupí 3,5 milionu dávek vakcíny

Stát dosud zaplatil za covidové vakcíny 21 miliard korun, naočkováno bylo 17 milionů dávek za sedm miliard, které zaplatily zdravotní pojišťovny. Zbytek zůstane státu. Dalších 1,5 miliardy musí stát uhradit za nespotřebované léky – monoklonální protilátky, které nařídil nakoupit nemocnicím, řekl ministr zdravotnictví Válek.

Pokud vakcíny upravené na nové varianty koronaviru schválí v příštích dnech evropské úřady, získá jich ČR do konce roku asi 3,5 milionu dávek, které má objednané.

„Máme s firmou Pfizer domluvené, že pokud budou schválené upravené vakcíny, tak všechny dodávky do konce roku, zhruba 3,5 milionu, budou ty upravené vakcíny,“ řekl Válek. Schvalovat by je měla Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) na jednáních 1. a 5. září.

Roman Prymula, který byl náměstkem ministra a posléze ministrem zdravotnictví za ANO v prvním roce epidemie covidu-19, způsob nákupu vakcín kritizoval.

„EU si nechala vnutit neuvěřitelný mechanismus, že abych dostal včas milion dávek, musím si objednat pět milionů dávek. Tato strategie se šířila po celém světě a podle mě byla naprosto nekorektní,“ uvedl v OVM.

X X X

Mládež v Indii fetuje kondomy. Vyrábí si z nich drogový koktejl

Mladí Indové v Západním Bengálsku objevili nový způsob, jak se dostat k omamným látkám a zdrogovat se. Kreativním řešením jsou pro mládež z Durgapuru ochucené kondomy, ze kterých vyrábějí speciální drogový koktejl. Podle lékařů je látka z prezervativů návyková a její pití se neobejde bez následků.

Výroba drogového nápoje není složitá. Kondomy (pro lepší požitek ty s příchutí) se namočí v horké vodě, čímž se z nich uvolní polyuretan. Výsledkem je koktejl, který může působit jako droga. Stav po jejím požití může trvat 10 až 12 hodin v kuse.

„Dříve se prodávaly tři až čtyři balíčky prezervativů denně. A teď tyto balíčky kondomů z obchodu mizí,“ uvedl pro Insider jeden z místních prodavačů.

„Je známo, že kondomy, které jsou na dlouhou dobu namočené ve vodě, uvolňují uhlovodíky a alkohol podobné těm, které se nacházejí v lepidle,“ vysvětlil lékař Sanjith Saseedharan pro portál Vice.

Polyuretan je polymer, který se využívá v každodenně používaných materiálech, jako jsou stavební izolace, automobilové díly nebo lepidlo. K výrobě drogového koktejlu musí být prezervativy v horké vodě po dobu šesti až osmi hodin.

Klasické kondomy jsou vyrobeny z polyisoprenu, složky přírodního kaučuku, zatímco příchuť dodává glycerin. Pro zvýšení odolnosti a roztažnosti kondomu se používá právě polyuretan. Jsou to jeho organické sloučeniny, které způsobují intoxikaci.

Po uvaření kondomů ve vodě se polyuretan rozloží a vznikne druh alkoholu zvaný ethylenglykol. V čisté formě jde o viskózní jedovatou kapalinu sladké chuti, bez barvy a zápachu.

Příjemně návykové

Podle lékaře Dheemana Mandala z Durgapuru však existuje vysoké riziko, že si konzumenti látky vybudují návyk.

zavřít ×

„Kondomy obsahují aromatické sloučeniny (organické sloučeniny, které splňují pravidla aromaticity, pozn. red.). Rozkládají se za vzniku alkoholu. Jsou zcela určitě návykové. Tato aromatická sloučenina se také nachází například v kontaktním lepidle. Hodně drogově závislých využívá právě lepidla,“ vysvětlil lékař.

Dlouhodobé užívání koktejlu z prezervativů může vést i k duševním potížím, bezvědomí či dokonce smrti.

„Pití této vody může způsobit intoxikaci a závislost. Pokud ji jedinec bude konzumovat opakovaně, může to mít negativní dopad na jeho plíce, ledviny a také nervový systém těla,“ řekl Joydeep Ghosh, odborník na interní lékařství z nemocnice Fortis v Kalkatě.

Nejen v Indii zkoušejí lidé různé způsoby, jak dosáhnout intoxikace. Mezi několik bizarních patří například pití sirupu proti kašli, čichání lepidla, inhalování barev, laků na nehty nebo bělidel.

Stejně jako dezinfekční prostředky, sirupy proti kašli a odlakovače na nehty, lze kondomy zakoupit volně v každé drogerii či lékárně.

X X X

Místopředseda parlamentu Havlíček naznačil potřebu nouzového stavu pro zvládnutí energetické krize

Jednou z variant, jak zvládnout nynější energetickou krizi, je vyhlášení nouzového stavu, který by usnadnil prosazení nutných opatření, míní bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. „Nejsme schopni vyhlásit nouzový stav a natvrdo prostě něco někomu nadiktovat,“ řekl Havlíček v Partii CNN Prima NEWS. Opatření přijdou, slíbil ministr práce Marian Jurečka.

 „My jsme nouzové stavy vyhlašovali i vy. Je zajímavé, že když se jedná o energie, tak to nejsme schopni udělat a natvrdo někomu něco nadiktovat,“ řekl bývalý ministr a poslanec hnutí ANO Karel Havlíček v debatě s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou.

„Přijdou opatření, která musí zastavit současnou situaci a musí ty ceny zchladit. Řešení musíme najít. Nedovedu si představit, že bychom ho nenašli,“ uklidňoval Jurečka s tím, že vláda situaci intenzivně řeší.

„Tento týden běží velmi intenzivní pracovní komunikace na úrovni členských států Evropské unie. Pokud se nepodaří najít řešení na evropské úrovni, tak bychom museli hledat řešení na domácí, v úvahu připadá i zastropování cen,“ uvedl Jurečka s tím, že takový krok by ale stál desítky miliard korun, které by nepokryla ani chystaná daň z mimořádných zisků ani dividenda od společnosti ČEZ a vláda by zadlužila příští generace.

„Nechápu, co očekáváte od toho celoevropského řešení. Já netvrdím, že kdyby se Evropa dokázala dohodnout, že by to nebylo dobré. Jenomže zatím se nebyla schopná domluvit,“ opáčil však šéfovi lidovců místopředseda hnutí ANO v Partii CNN Prima NEWS.

„Dovedu si představit, a toto jsem velký optimista, že dojde k nějaké dohodě, jak by se mohla pohybovat univerzální cena elektrické energie nebo plynu napříč Evropou. Proč jsem skeptik je proto, protože celá řada zemí už na nic nečekala a ceny zastropovala. A jsem zvědav, jak ty země k tomu budu přistupovat, když už to mají třeba zastropováno na nižší částku,“ řekl Havlíček.

Vláda se dívá na volný pád ČR, míní Havlíček. Vy jste se díval roky, opáčil Jurečka

Havlíčka však ministr práce a sociálních věcí nepřesvědčil a pokračoval v kritice. „Sledujeme volný pád Česka a vláda se na to dívá. Nevím, co říkat víc, od března říkáme – zastropování ceny elektřiny. Lidé nepochopí, proč když ji vyrábíme, za ni platíme tolik,“ tepal do Jurečky Havlíček.

X X X

ADVOKÁTI:  MINISTR  BLAŽEK  PRÁVO  SOUDCE  NEJMENOVAT  MÍSTOPŘEDSEDOU.

SOUDCE NOVOTNÝ  NAVÍC  ZPŮSOBIL  ČR  ŠKODU  NA  4  MILIONY

Česká advokátní komora podpořila Blažka: Ministr má právo soudce místopředsedou nejmenovat

 Česká advokátní komora se postavila za ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) když připomněla, že nejmenovat místopředsedou soudu navrženého kandidáta je jeho zákonnou pravomocí. Zástupci komory to uvedli v prohlášení v Advokátním deníku. Blažek se má v pondělí sejít s vedením Soudcovské unie, která ho za jeho kroky zkritizovala. „Děkuji České advokátní komoře za vyjádření podpory v tzv. kauze Novotný. Žijeme bohužel v době, kdy se terčem absurdních obvinění stane ministr i tehdy, když naplňuje svou zákonnou pravomoc,“ reagoval ministr na Twitteru.

„S ohledem na některá vyjádření k tomu, že ministr spravedlnosti nevyhověl návrhu na jmenování místopředsedy Krajského soudu v Brně, z nichž některá jsou i od advokátů, považuje Česká advokátní komora za potřebné zmínit, že podle § 104 odst. 1 zákona č. 6/2002 Sb., o soudech a soudcích, v platném znění místopředsedy krajského soudu jmenuje z řad soudců na návrh předsedy krajského soudu ministr spravedlnosti,“ uvedli zástupci ČAK.

V rámci této kompetence se ministr podle advokátů nepochybně může rozhodnout, že návrhu na jmenování navrženého kandidáta do funkce nevyhoví. „Jestliže tedy JUDr. Pavel Blažek, Ph.D., nejmenoval Mgr. Aleše Novotného místopředsedou Krajského soudu v Brně, postupoval v souladu se svým zákonným oprávněním,“ stojí v prohlášení.

Soudcovská unie se minulý týden ostře ohradila proti argumentům, kterými ministr vysvětlil své rozhodnutí Aleše Novotného nejmenovat místopředsedou Krajského soudu v Brně. Ministerstvo uvedlo, že Novotný se jako soudce svými nezákonnými rozhodnutími opakovaně podílel na tom, že státu vznikla škoda téměř 4 miliony korun. Unie uvedla, že toto odůvodnění je „nepřijatelné a do budoucna velmi nebezpečné“. Proti se postavila i Unie státních zástupců, což se nelíbilo několika členům vlády včetně premiéra.

Naopak Unie obhájců stanovisko nezveřejnila.

„Nepovažujeme jako UO ČR za nutné vydávat prohlášení či stanoviska, k věci tak zjevné. Je to právě ministr, který nejenže jmenuje, ale hlavně jako jediný nese za své rozhodnutí odpovědnost. A proto může a musí být při svém uvážení nezávislý, jinak by porušil slib člena vlády ve smyslu článku 69 odst. 2 Ústavy,“ uvedl pro Českou justici člen prezidia Václav Vlk. Podle něj jde ve sporu o správu soudů, nikoliv o rozhodování soudců. „Pokud jde o partnery pro pana ministra k diskusi, rozhodně jimi není Unie státních zástupců, milý, ale velmi vlivový spolek na úrovni stejně odborné jako třeba Unie rodinných advokátů,“ dodal.

Česká justice opakovaně informovala o tom, že Novotný se také potýkal s vážnými problémy s průtahy. V minulosti dostal výtku za to, že rozsudek vyhotovil až za 19 měsíců a devětkrát žádal nadřízeného o prodloužení lhůty. Eva Paseková, ceskajustice.cz

X X X

Žena byla podle policie znásilněná zaměstnavatelem, stát ji odmítal doplatit nemocenskou

 Okresní správa sociálního zabezpečení odmítla oběti znásilnění platit nemocenské v plné výši, dokud neprokáže, že si situaci nepřivodila nebo nezavinila sama. Nemocenské se žena domohla až po roce a půl, když krajské státní zastupitelství doručilo obžalobu. Smysl a účel dávek nemocenského byl v tomto případě zcela popřen, uvedl k tomu ombudsman Stanislav Křeček. Už jeho předchůdce Pavel Varvařovský konstatoval, že správa sociálního zabezpečení může závěr učinit sama.

Šetření případu, který se stal v prosinci roku 2020, uzavřel veřejný ochránce práv 16. srpna 2022 se závěrem, že okresní správa sociálního zabezpečení se dopustila chyby. Stížnost ombudsmanovi žena podala letos v květnu, když ani po roce a půl nedostala výplatu nemocenské, která ji náležela. Peníze za první tři měsíce roku 2021 nakonec obdržela až 15. června 2022.

Záznam o úrazu: Napadení – znásilnění

Jak vyplývá z ombudsmanova šetření, žena byla v prosinci 2020 následkem znásilnění zaměstnavatelem v pracovní neschopnosti: „Stěžovatelka byla v dočasné pracovní neschopnosti od 25. 12. 2020 v důsledku násilného napadení zaměstnavatelem dne 18. 12. 2020. Toto napadení řešila Policie ČR a kvalifikovala ho jako trestný čin znásilnění, pro který je vedeno trestní řízení. Ošetřující lékařka na tiskopisu rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti (DPN) uvedla, že DPN vznikla úrazem zaviněným jinou osobou,“ uvádí ombudsman fakta případu.

Stěžovatelka vyplnila Záznam o úrazu dne 20. 2. 2021, kam napsala „napadení-znásilnění“, vylíčila rozhodné skutečnosti úrazu a uvedla, že věc řeší Policie ČR. Na základě tohoto Záznamu o úrazu vyplatila Okresní správa sociálního zabezpečení stěžovatelce nemocenské za období 8. 1. – 8. 3. 2021 pouze v 50% výši, popisuje ombudsman v záznamu o šetření.

„Dle OSSZ nebylo jasné, zda si stěžovatelka dočasnou pracovní neschopnost nepřivodila sama v souladu s ustanovením § 31 zákona o nemocenském pojištění,“ cituje ombudsman závěr správy sociálního zabezpečení.

Sociální správa: Byla to rvačka, opilost nebo drogy?

Podle zákona má správa sociálního zabezpečení právo učinit takový krok. Předmětný § 31 totiž říká, že dávku nemocenského lze vyplatit v poloviční výši v případech, kdy si pojištěnec sám přivodil pracovní neschopnost: (A) zaviněnou účastí ve rvačce; rvačkou se zde rozumí vzájemné napadení či fyzický střet dvou nebo více osob, nejde-li o sebeobranu nebo pomoc napadenému, pokud se nejedná o případ uvedený v písmenu c), (B) jako bezprostřední následek své opilosti nebo zneužití omamných nebo psychotropních látek, (C) nebo při spáchání úmyslného trestného činu nebo úmyslně zaviněného přestupku.

Při podezření podle § 110 zákona o nemocenském pojištění, že došlo k některému z výše uvedených případů, čeká správa sociálního zabezpečení až do vyjasnění situace a poté nemocenskou eventuálně doplatí.

Právě v případě znásilněné ženy pojala správa sociálního zabezpečení předmětné podezření, o kterém ovšem oběť znásilnění neinformovala a ženou dokládané dokumenty ignorovala.

Až co řekne policejní vyšetřování

Znásilněná žena se několikrát písemně dotazovala na stav řízení o dávce nemocenského a uváděla, že nejsou naplněny důvody pro výplatu nemocenského pouze v 50% výši. „Z doložených dokumentů vyplynulo, že stěžovatelka dokládala na OSSZ dokumenty prokazující, že si DPN nepřivodila sama, například dne 19. 3. 2021 doložila usnesení o zahájení trestního stíhání zaměstnavatele ve věci trestného činu znásilnění,“ uvádí veřejný ochránce práv.

„Stěžovatelka byla již od počátku v roli oběti trestného činu, kterého se na ni dopustil její zaměstnavatel. Její DPN tak vznikla v souvislosti s napadením jinou osobou a bylo zřejmé, že si ji sama úmyslně nepřivodila,“ dodává k tomu ombudsman.

Dle vyjádření ČSSZ ze dne 19. 3. 2021 ovšem „není patrné, zda si stěžovatelka nepřivodila DPN zaviněnou účastí ve rvačce, jako bezprostřední následek své opilosti či zneužití omamných nebo psychotropních látek anebo při spáchání úmyslného trestného činu či přestupku. Jakmile OSSZ obdrží výsledek šetření PČR, dávku doplatí v plné výši.“

Úsudek si ale může učinit správa sama

Ustanovení §31 není podle ombudsmana bez účelu. Jenže ten byl v tomto případě zcela popřen: „Smyslem těchto ustanovení je ochrana systému nemocenského pojištění před jednáním, které má za následek DPN v důsledku zaviněného jednání pojištěnce. Je třeba zdůraznit, že v případě stěžovatelky byl smysl a účel dávek nemocenského zcela popřen. OSSZ vyplatila stěžovatelce zbývající část nemocenského až po velmi dlouhé době, téměř po roce a půl, a po mnoha urgencích ze strany stěžovatelky,“ uvádí veřejný ochránce práv.

Poté odkázal na závěr svého předchůdce Pavla Varvařovského: „Jak konstatoval můj předchůdce ve funkci JUDr. Pavel Varvařovský, OSSZ si při rozhodování o výplatě dávek nemocenského pojištění může sama učinit úsudek o tom, zda byl pojištěnec účastníkem rvačky či nikoliv, pokud pro takový závěr má dostatek podkladů, aby mohl být zjištěn stav věci, o kterém nejsou důvodné pochybnosti.“

Nikoli až obžaloba z KSZ, ale usnesení o zahájení

Jak dále vyplývá ze záznamu případu, příslušná okresní správa sociálního zabezpečení se rozhodla dávku vyplatit až na základě doručené obžaloby Krajského státního zastupitelství.

V rozhodnutí ze dne 15. 6. 2022 o doplacení druhé části peněz uvedla, že „na základě doručené obžaloby nelze mít za prokázané, že ke vzniku DPN došlo zaviněnou účastí paní A. ve rvačce, jako bezprostřední následek opilosti nebo při spáchání úmyslného trestného činu či přestupku.“ Tímto rozhodnutím pak stěžovatelce přiznala nemocenské za období 8. 1. – 8. 3. 2021 v plné výši, stojí v záznamu o šetření případu.

Podle veřejného ochránce práv však správa sociálního zabezpečení měla jednat už na základě usnesení o zahájení trestního stíhání pachatele – zaměstnavatele znásilněné ženy, jak ho žena předložila už 19. března 2021. „V případě stěžovatelky mám za to, že si OSSZ mohla sama učinit úsudek o tom, zda si stěžovatelka sama svoji DPN přivodila. Z doloženého usnesení o zahájení trestního stíhání zaměstnavatele bylo patrné, že stěžovatelka byla obětí trestného činu. OSSZ tak měla rozhodnout o doplacení zbývající část nemocenského mnohem dříve, nikoli až dne 15. 6. 2022,“ uvedl veřejný ochránce práv.

S tím se správa sociálního zabezpečení zcela jistě ztotožní: V odpovědi správy sociálního zabezpečení ze dne 19. března 2021 je vyplacení podmíněno výsledkem vyšetřování Policie ČR, nikoli obžalobou ze strany státního zástupce, vyplývá ze záznamu případu.

„Jen pro úplnost uvedu, že pokud by OSSZ vyplatila dávku v plné výši a později se ukázalo, že přeci jen byly naplněny důvody pro výplatu v poloviční výši, mohla by OSSZ vzniklý přeplatek vymáhat na základě rozhodnutí o přeplatku,“ dodal k tomu ombudsman. Irena Válová, ceskajustice

X X X

Rusové chodí na evropské ambasády pro víza. Bojí se plošného zákazu

Mezi Rusy rostou obavy, že by jim Evropská unie mohla v reakci na invazi na Ukrajinu plošně zakázat vstup na své území. Kvůli snahám některých evropských zemí o zavádění cestovních omezení si ruští občané začali ve velkém vyřizovat doklady, které by jim umožnily vstup do Schengenu, píše zpravodajský server Moscow Times.

 Podle oslovených cestovních agentur v posledních týdnech v Rusku razantně vzrostl počet žadatelů o schengenská víza, která cestovatelům umožňují vstup do většiny zemí Evropské unie.

„Nevěřím, že Brusel Rusům přestane vydávat všechny druhy víz. S tím schengenským se ale budu cítit pohodlněji, i když teď žádnou cestu neplánuji,“ řekl novinářům jeden Moskvan, který o vstup do Schengenu požádal ihned po zahájení diskuzí o možných restrikcích.

Myšlenka zákazu vydávání víz ruským občanům vyvolala debatu poté, co ji podpořil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Kolektivní vina?

Podporovatelé plošného omezení argumentují tím, že Rusové musejí nést odpovědnost za činy své vlády. Jeho odpůrci zase zpochybňují politiku založenou na otázce kolektivní viny.

Finsko v úterý oznámilo, že počet vydávaných víz pro Rusy sníží o 90 procent. Podobné kroky chystají také tři baltské republiky.

Všechny evropské země, které sdílejí hranice s Ruskou federací, podle Moscow Times zaznamenaly nárůst počtu Rusů, kteří kvůli zákazům letů ruských aerolinek využívají tamní letiště pro tranzit do dalších zemí Evropské unie.

Česko, které předsedá Radě Evropské unie, minulý týden uvedlo, že podporuje myšlenku celounijního zákazu vydávání turistických víz ruským občanům.

Podle šéfky ruské asociace cestovních kanceláří Maji Lomidzeové se počet žádostí o evropská víza za poslední dva týdny zdvojnásobil. Odborníci říkají, že vyřizování evropských víz pro Rusy je teď i bez restrikcí obtížnější než před vypuknutím války na Ukrajině.

„Hlavním problémem je najít volný termín na ambasádě,“ popisuje Alina Procenková, zaměstnankyně jedné z ruských cestovních kanceláří. Serveru Moscow Times vysvětlila, že čekací lhůty se prodloužily kvůli vyhoštění některých evropských diplomatů.

Podle Procenkové dochází také k důkladnějším kontrolám dokumentů a některé žádosti jsou zamítány. Řada zemí, včetně Švýcarska, Maďarska nebo Rakouska, navíc začíná vydávat víza pouze na dobu trvání cesty.

„Doby, kdy si Rusové zažádali o třídenní cestu do Evropy a dostali schengenské vízum na pět let, jsou pryč,“ cituje slova Aliny Procenkové nezávislý ruský web Moscow Times.

Celý Svět ve 20 minutách najdete v audiozáznamu, připravili Jakub Rerich a Tea Veseláková.

X X X

Turecko řeší 80% inflaci obchodováním s Ruskem, na které neuvalilo sankce. To se nelíbí Západu

Turecko ekonomicky těží z toho, že jako jediná země Severoatlantické aliance nezavedlo po ruském útoku na Ukrajinu sankce proti Rusku. V posledních měsících se tak výrazně zvýšila aktivita ruských podnikatelů v zemi a s ní i turecký export do Ruska, napsal španělský deník El País. To se však nelíbí Spojeným státům a dalším západním zemím, které tureckým firmám pohrozily takzvanými druhotnými sankcemi.

 Nová situace je patrná například na letecké dopravě. Až na pár výjimek evropské země uzavřely své nebe ruským aerolinkám. To vedlo k výraznému zvýšení počtu letů mezi Tureckem a Ruskem.

Turecko teď s Putinem jedná jinak než dřív, protože ví, že je zahnán do úzkých, tvrdí Romancov

 V současnosti mezi oběma zeměmi létá na 120 spojů denně, z nichž polovina zajišťuje spojení s Istanbulem. „A letadla jsou plná,“ poznamenává španělský list s tím, že od ledna do konce července do Turecka přicestovalo na 2,2 milionu Rusů, o 40 procent více než ve stejnou dobu před rokem.

Spojení do Turecka využívají nejen mladí lidé, kteří se snaží uprchnout před čím dál dusnější společenskou atmosférou v Rusku, či turisté, kteří se chtějí opalovat v letoviscích. Do Turecka cestuje i mnoho podnikatelů, pro které se tato země stává vstupní bránou na trhy mimo Rusko.

Od ledna do června vzniklo v Turecku přes 600 firem s ruským kapitálem, z nichž polovina působí v obchodě. Ukrajina se obává, že tyto firmy mohou posloužit k dovozu zboží do Ruska, které je na sankčních seznamech EU a USA.

Šest tisíc nemovitostí

Rusové také od března do června koupili v Turecku na 6000 nemovitostí, což je výrazně více než v předchozím období. Akvizice může být pro některé movitější Rusy způsob, jak ochránit své úspory, ale také cesta k získání tureckého pasu. O ten mohou požádat, pokud v Turecku učiní investici ve výši alespoň 400 000 dolarů (zhruba deset milionů korun).

Počet ruských občanů, kteří mají v Turecku trvalý pobyt, se od začátku války na Ukrajině zvýšil o polovinu a přesáhl 100 000.

Udržení dobrých ekonomických vztahů s Ruskem je klíčové pro tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, jehož vláda se potýká se závažnými ekonomickými problémy, například osmdesátiprocentní inflací.

Vývoz tureckých firem do Ruska dosáhl od května do července dvou miliard eur (50 miliard korun) a byl o 37 procent vyšší než ve stejném období před rokem. Erdogan, kterého za rok čekají prezidentské i parlamentní volby, oznámil, že několik tureckých bank zvažuje připojení k ruskému systému plateb MIR, což by dále ulehčilo transakce s Moskvou.

Putin Erdoganovi poděkoval za dohodu o ukrajinském obilí. Poté domluvil platby za ruský plyn v rublech

 Turecký přístup se ale příliš nelíbí Spojeným státům i dalším západním spojencům Turecka v NATO. V srpnu náměstek amerického ministera financí Wally Adeyemo zaslal nejvýznamnějšímu sdružení tureckých firem TÜSIAD dopis, v němž varoval, že tureckým společnostem, jež obchodují s ruskými subjekty uvedenými na sankčních seznamech, hrozí vyloučení z amerického finančního systému.

„EU a USA toto téma velmi podrobně sledují,“ upozornila odbornice na Turecko Ilke Toygürová.

Ankara však tvrdí, že vede vyváženou zahraniční politiku. S Ruskem sice obchoduje, podporuje však také Ukrajinu, například skrze vývoz bezpilotních letounů Bayraktar nebo zprostředkováním dohody o přepravě ukrajinského obilí přes Černé moře.

X X X

Srbsko a Kosovo urovnaly spor ohledně pohybu přes hranici, oznámil šéf unijní diplomacie Borrell

Srbsko a Kosovo za zprostředkování Evropské unie urovnaly spor ohledně pohybu svých občanů přes společnou hranici, oznámil v sobotu Josep Borrell. Srbsko podle něj souhlasilo, že držitelé kosovských občanských průkazů již nebudou potřebovat speciální dokumenty pro vjezd do Srbska, a Kosovo se zavázalo, že vůči srbským občanům bude postupovat recipročně.

 „Kosovští Srbové budou mít stejně jako všichni další občané možnost volně cestovat mezi Kosovem a Srbskem jenom s občanským průkazem,“ sdělil Borrell. Diplomat doplnil, že ohledně této dohody dostal záruku od kosovského premiéra Albina Kurtiho.

Spor má kořeny v roce 2008, kdy Kosovo s většinově albánským obyvatelstvem vyhlásilo na Srbsku nezávislost. Srbsko ji ale neuznalo a považuje Kosovo i nadále za nedílnou součást svého území.

Napětí mezi oběma balkánskými zeměmi se vyostřilo, když na přelomu července a srpna Priština ohlásila záměr zavést nová pravidla pro registrační značky srbských automobilů i pro doklady totožnosti potřebné pro překročení hranic země. Pravidla chtěla uplatňovat od 1. září.

Sobotnímu oznámení o uzavření dohody předcházelo v minulém týdnu neúspěšné kolo jednání v Bělehradě. Borrell u příležitosti tohoto jednání podotkl, že vyřešení sporu mezi Bělehradem a Prištinou a usilování o mír a stabilitu je v době, kdy v Evropě zuří válka, důležité.

X X X

V ČR rekordně přibývá migrantů. Většina je ze Sýrie, policisté jich denně chytají tucty

Rekordně přibylo nelegálních migrantů, kteří překračují česko-slovenské hranice. Jen za pátek v Jihomoravském kraji policie s celníky zajistila dalších 115 běženců pocházejících zejména ze Sýrie. Většina z nich by se měla v krátké době dostat na svobodu a s velkou pravděpodobností pak bude pokračovat směrem na západ.

Jeden z největších záchytů nelegálních migrantů za poslední týdny si připsala policie v tomto týdnu na hraničním přechodu v Lanžhotě na Břeclavsku. Čtyři desítky syrských migrantů nejspíš přicestovaly ze Slovenska v jednom z kamionů a rozprchly se po parkovišti.

 Každého zadrženého migranta čeká klasické kolečko. Při něm policie za přítomnosti tlumočníka mimo jiné ověřuje totožnost i to, z jaké země pochází. „Probíhá důsledná lustrace v počítačových systémech, pořizujeme fotografie, daktyloskopické otisky, provádíme s nimi výslech,“ popsal pro CNN Prima NEWS ředitel cizinecké policie Milan Majer.

Osud v Česku zadržených migrantů ze Sýrie je pak většinou podobný. Protože utekli před válkou, po několika hodinách či dnech z nich drtivá většina Česko opustí a zamíří do „vysněné země“ – hlavně do Německa. „Je jim vydáván výjezdní příkaz z České republiky na dobu třiceti dnů, ale v případě, že chtějí zůstat v ČR, tak se mají dostavit na Odbor azylové a migrační politiky,“ pokračuje Majer.

Pašerácké gangy si z převozu lidí udělaly výnosný byznys. Při nedávném společném cvičení policie, vojáků a celníků skončilo jen v Jihomoravském kraji pět převaděčů s pouty na rukou a hrozí jim až pětiletý trest. „Ve zkráceném řízení se zodpovídají z trestného činu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice,“ sdělil redakci mluvčí jihomoravských policistů Pavel Šváb.

Statistiky cizinecké policie ukazují, že od poloviny letošního července do půlky srpna k nám ze Slovenska přišlo téměř třikrát tolik migrantů než před sedmi lety, kdy Evropu zasáhla jedna z největších migračních vln z arabských zemí. A rozhodně to nevypadá, že by se měla situace v dalších měsících měnit. Spíše naopak.

 Srovnání situace s rokem 2015

Uzavření hranic kvůli aktuální narůstající nelegální migraci je podle ministra vnitra Víta Rakušana krajní řešení. Česko k němu nepřistoupilo ani v dobách vrcholící migrační krize, která vypukla v roce 2015. Někteří politici po tom ale opakovaně volali.

Téma migrace v roce 2015 zahltilo českou i evropskou politickou scénu na dlouhé měsíce. Recepty na řešení krize měli politici různé. „Dát armádu a policii samozřejmě na hranice a tyto lidi vracet rovnou z hranic, ne je umísťovat do detenčních zařízení,“ říkal tehdy prezident Miloš Zeman.

K uzavření státních hranic nikdy nedošlo. Policisté a příslušníci dalších složek k tomu ale byli připraveni. „Jsme připraveni ve své podstatě obnovit kontroly na hranicích ve lhůtě kolem pěti hodin,“ pronesl tehdejší ministr vnitra za ČSSD Milan Chovanec. Právě ten vydal pokyn, aby se zvýšily počty kontrol v příhraničních oblastech, zejména na hlavních silničních tazích a železničních tratích. Tenkrát to pomohlo, nyní je situace opět velmi podobná.

„Z 99 procent občané Sýrie proudí přes naše území, tranzitují do Německa a ten trend bohužel neustává, neustále narůstá. My v současné době samozřejmě hledáme nějaká řešení a způsoby, co dál,“ říká dnes Majer. „Nikdo samozřejmě teď nechce reálně zavírat vnitřní hranice, nicméně v případě nějakého extrémního vývoje je i toto jedno z krajních řešení,“ připouští současný šéf resortu vnitra Vít Rakušan (STAN).

Změnilo se řešení migrační krize?

Český recept na řešení migrační krize se ani po sedmi letech nezměnil. „My potřebujeme okamžitě uzavřít Schengenský prostor, potřebujeme bránit Schengen,“ hlásal v roce 2015 tehdejší ministr financí, později premiér, Andrej Babiš (ANO). „Samozřejmě tím nejúčinnějším řešením je ochrana vnější schengenské hranice,“ říká dnes Rakušan.

Při první migrační krizi pomáhali policistům také vojáci. Aktuální situaci zatím policisté zvládají sami. Podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) jsou ale vojáci připraveni pomoci, když to bude potřeba. „Určitě tady téma migrace bude. Zatím není potřeba někoho ostře nasazovat, když to nezpůsobuje problém na Slovensku, ani v ČR. Je potřeba mít ty věci nachystané, připravené,“ míní Černochová.

Jisté podle politologa je, že se minimálně v letošním roce kvůli migraci nepovede debata o kvótách na přerozdělování uprchlíků, které v minulosti rozdělily Evropu na dva tábory. Česko kvóty odmítalo a teď EU předsedá. „Vláda Petra Fialy si uvědomuje, že v tu chvíli se může jít vypoklonkovat, zahodit klíč od Strakovky a odejít do polí. Tohle téma je hodně emoční a likviduje politikům kariéry,“ sdělil CNN Prima NEWS politolog Jan Kubáček.

X X X

Vojenská policie zjišťuje příčiny požáru ÚVN v Praze, nemocnice zkoumá přístroje

Pavilon Ústřední vojenské nemocnice, kde v sobotu hořelo, si prohlédla ministryně obrany Jana Černochová. Vyšetřováním příčin a rozsahu požáru se zabývá vojenská policie. Nemocnice bude zkoumat, jak moc především hasební voda poničila přístroje. Poté bude moci více sdělit výši škod.

 „Zatím si vyšetřování převzala vojenská policie a vojenský vyšetřovací požární útvar a dnes ráno začínají. Ještě žádné informace o příčině požáru nemáme,“ řekla iDNES.cz Lenka Gutová, náměstkyně ředitele pro nelékařské zdravotnické profese a řízení kvality zdravotní péče ÚVN.

Vojenská policie na místo nasadila slovy své mluvčí nezbytné síly a prostředky. „Probíhá plánované ohledání místa události, jakmile bude ohledáno, tak budeme dle možností postupně předávat k odstranění škod,“ řekla iDNES.cz Kateřina Mlýnková.

 Hořet v jednom z pavilonů nemocnice, kde se nachází neurologie, oční oddělení a ORL, začalo v sobotu před půl desátou dopoledne. Okamžitě začala evakuace pacientů a dalších lidí, nikdo z nich nebyl zraněn. Na hašení požáru se podílelo sedmnáct jednotek hasičů. Tři hasiči se lehce zranili.

Přes noc na místě zůstala jedna jednotka hasičů, která na požářiště dohlížela. Předtím celý objekt hasiči zkontrolovali termokamerami, aby případně našli skrytá ohniska.

Půdní prostor pavilonu je zcela zničen. Další patra nebyla dle Martina Kavka, mluvčího hasičů, zasažena plameny, ale škody v nich napáchala voda.

Na operačních sálech se nacházela technika, která se odsunula. „Teprve zdravotničtí technici budou zjišťovat rozsah škod. Jestli voda, která tam tekla, nepoškodila přístroje,“ vysvětlila Gutová.

Na neurologii není tak drahá technika, ale na očním oddělení a ORL ano. „Jsou to vyšetřovací jednotky, jak to s nimi vypadá, to teprve budeme zjišťovat,“ uvedla Gutová.

Všechna oddělení a jejich lůžkové části dále fungují v jiných prostorách nemocnice. Nemocnice řeší, zda ambulantní provoz bude zachován. Podle informací Gutové by oční mělo fungovat a pravděpodobně se podaří přesunutí ambulantní neurologie.

V sobotu se do pavilonu vedení nemocnice dostalo za doprovodu hasičů. „Včera večer jsme chodili s doprovodem hasičů. Nyní si myslím, že budeme čekat i na statiky, aby nám řekli, jak je to bezpečné,“ dodala Gutová.

V podvečer se do míst požáru byla podívat ministryně obrany Jana Černochová, kterou doprovodil ředitel HZS ČR Luděk Prudil. „Byla jsem se dnes na místě podívat a doufám, že brzy budeme znát příčinu této nešťastné události. Děkuji všem, kteří na místě zasahovali a postarali se o bezpečí pacientů i personálu,“ napsala na svém twitterovém účtě.

V pondělí ÚVN začne sepisovat s pojišťovnou škody a jako první se začne řešit střecha a její oprava.

X X X

KRÁLOVNA  BRITŮ  NEMOCNÁ?

Nezvyklá péče o královnu Alžbětu? Charles ji teď často navštěvuje, její stav se nelepší

Britská média si všímají, že princ Charles začal v posledních týdnech pravidelně navštěvovat svou matku královnu Alžbětu II., což vytváří prostor pro spekulace o zdravotním stavu slavné panovnice. Princ z Walesu totiž v minulosti v tak frekventovaném kontaktu s Alžbětou nebyl.

Již zhruba rok se královna Alžběta II. potýká s omezenou mobilitou a přidruženými zdravotními problémy, které výrazně omezují její obyčejně nabitý program. Britská panovnice v současnosti zůstává na svém oblíbeném letním sídle, na zámku Balmoral ve Skotsku.

V záři by přitom měla královna jmenovat nového britského premiéra. Média ale neočekávají, že by Alžběta kvůli svým zdravotním problémů nyní cestovala zpátky do Londýna. Je pravděpodobnější, že nový ministerský předseda – ať už se na post dostane ministryně zahraničí Liz Trussová, nebo někdejší šéf financí Rishi Sunak – bude naopak cestovat za královnou do Skotska.

 Spekulace o královnině zdravotním stavu teď ještě více rozvířilo chování prince Charlese. Nástupce trůnu teď totiž svou matku v Balmoralu velmi často po ránu navštěvuje. Ačkoli by se to mohlo zdát běžné, v minulosti se dvojice příliš nestýkala. Podle expertů na královskou rodinu jde o zjevnou změnu v chování.

Nejbližší příbuzný královny

„Je velmi nezvyklé, že princ Charles podniká takové spontánní návštěvy své matky,“ komentovala situaci Ingrid Sewardová z časopisu Majesty Magazine. „Charles je ovšem velmi pozorný člověk. Na koho jiného by se teď měla královna spoléhat, když je princ Philip pryč?“ dodala expertka.

Všichni si podle ní myslí, že dvojice se v minulosti běžně stýkala. „To ale není pravda. Většinou to sváděli na geografii, každý byl většinou v jiném koutu země,“ zmínila Sewardová.

Během posledního roku Alžběta II. odvolala účast na řadě tradiční akcí. Doposud její poslední fotografie byla pořízena 21. července na letišti ve Skotsku.

X X X

Princ William a Kate musí na kobereček před královnu. Alžběta II. se obává o monarchii

Vévodkyně Kate a princ William porušili příkaz královny Alžběty II. Cestovali totiž královským vrtulníkem, přestože to britská královna výslovně zakázala. Své činy budou muset vysvětlit.

Britská královna Alžběta II. vyhlásila zákaz cestování královským vrtulníkem. Údajně ji znepokojovalo, že ho princ William a Kate používají až příliš často na cesty z jejich venkovského sídla v Anmer Hall do Londýna. Hlavním důvodem má být ale to, že královna nechce, aby přímí následníci trůnu cestovali spolu. V případě havárie letadla s několika dědici na palubě by totiž byla budoucnost monarchie okamžitě v ohrožení.

Deník Daily Express uvedl, že dvojice byla viděna, jak se svými dětmi nastupuje do vrtulníku, přestože se královna dříve vyjádřila, že „tím není potěšena“. Alžběta II., kterou takové chování očividně znepokojilo, si Williama a Kate předvolala, aby si promluvili o jejich používání helikoptéry.

„Vypadá to, že princ William a Kate vzdorovali rozkazům královny. Tento týden byli viděni, jak nastupují do vrtulníku v zadní části Kensingtonského paláce, když vyrazili na krátkou dovolenou. To královnu znepokojilo,“ popsal expert na královskou rodinu Neil Sean.

„Z velmi zřejmých bezpečnostních důvodů je královským protokolem, aby lidé cestovali v samostatných letadlech,“ dodal Sean s tím, že královna o tom s Williamem už jednou vážně mluvila. Expert na královskou rodin zároveň podotkl, že až se princ William s Kate vrátí z dovolené, budou předvoláni do Windsoru, aby vysvětlili své činy.

X X X

Drsná bitka hooligans Sparty a Bohemky: Demolovali restauraci. Létaly stoly i půllitry

Na Strossmayerově náměstí v Praze se porvali fanoušci fotbalové Sparty a klubu Bohemians Praha. Pustili se do sebe na předzahrádce jedné restaurace, kde zničili vybavení. Policie na místě několik aktérů zadržela a po dalších pátrá.

Nejdřív to vypadalo jako klidné popíjení před fotbalovým zápasem. Situace se ale vyostřila, když dorazili příznivci pražské Bohemky. Restaurace i předzahrádka byly v tu chvíli plné, bavilo se tam kolem 120 hostů, mezi nimi i fanoušci fotbalové Sparty.

 „Přiběhlo asi třicet lidí, bylo vidět, že to je skupina chuligánů z Bohemky, takové to tvrdé jádro. Asi dostali tip na tu restauraci, protože k nám chodí hodně fanoušků před zápasem. Ti kluci, kteří vyběhli z restaurace, ji chtěli bránit, a tak se do sebe pustili navzájem. Začali demolovat zařízení předzahrádky, stoly, židle, půllitry létaly, bylo tam poměrně dost krve,“ popsal svědek bitky.

„Policisté na místě zadrželi čtyři osoby podezřelé ze spáchání trestného činu výtržnictví a jednu osobu zajistili pro neuposlechnutí výzvy,“ informovala policejní mluvčí Violeta Siřišťová. Za výtržnictví hrozí mužům až dva roky ve vězení.

Policisté se rvačkou dál zabývají a hledají další aktéry. „Zničili hlavně vybavení předzahrádky. Stoly, židle, strašně moc půllitrů,“ doplnil svědek.

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.