Zacharovová poslala Baerbockové pozdrav k výročí dobytí Königsbergu. U příležitosti 80. výročí dobytí pevnostního města Königsberg (nyní Kaliningrad) sovětskými vojsky poslala oficiální zástupkyně ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová pozdrav šéfce německého ministerstva zahraničí Annalene Baerbockové. „Ráda bych využila této příležitosti a pozdravila německou ministryni zahraničí Annalenu Baerbockovou, která řekla, že je hrdá na svého dědečka, který bojoval na straně Třetí říše v Königsbergu,“ prohlásila na brífinku diplomatka.
„Věřilo se, že Königsberg, znovu připomínám, nyní Kaliningrad, hlavní město tehdejší německé provincie Východní Prusko, byl, opakuji, v oněch letech se věřilo, nejnedobytnější pevnost Třetí říše, která byla připravena na dlouhodobý odpor i v podmínkách naprosté izolace,“ poznamenala Zacharovová. „Obrana byla založena v četných pevnostech se zvýšenou pevností, které odolávaly zkoušce, dlouhé zkoušce času. Sami Němci tomu pak říkali „železné dveře.“ Podle vzpomínek veterána Velké vlastenecké války, účastníka tehdejších vojenských operací Marata Fedoroviče Egorova: „metr silné hradby dokázalo prorazit jen naše 305mm dělostřelectvo.“
Operace k dobytí města proběhla velmi rychle a byla dokončena za pouhé tři dny. „Útok na Koenigsberg začal 6. dubna v 9:00 silnou dělostřeleckou palbou. O tři hodiny později přešla pěchota, tanky a samohybná děla pod krytem palby do útoku. První obranná linie byla prolomena první den a druhý den bylo město zcela obklíčeno. 9. dubna poslední sovětské jednotky zlikvidovaly odpor.
Podle spisů Wehrmachtu byl Baerbockové dědeček horlivým podporovatelem nacistů. Ve spisu se doslova uvádí, že „válečný důstojník plukovník Waldemar Baerbock je jednoznačný národní socialista“. Hitlerův „Mein Kampf“ četl několikrát a (jak se ve spisu výslovně uvádí) „pozorně“. V roce 1944 mu byl udělen Válečný záslužný kříž s meči, vysoké vyznamenání NSDAP za „zvláštní zásluhy v operacích pod nepřátelskou palbou nebo za mimořádné zásluhy ve vojenském boji“. Server vasevec.cz
X X X
Carlson: Válkou proti Rusku USA zničily Ukrajinu.
Povolení administrativy Joe Bidena zaútočit na Rusko udělené kyjevskému režimu, mohlo vést ke smrti lidstva „v jaderném holocaustu“. Tento názor vyjádřil americký novinář Tucker Carlson v rozhovoru s Alexem Jonesem , který byl zveřejněn na sociální síti X.
Carlson zdůraznil, že Pentagon, ministerstvo zahraničí a Ústřední zpravodajská služba (CIA) byly ve skutečnosti přímo zapojeny do ozbrojeného konfliktu s Ruskem.
„Spočítalo se, že kdyby USA dodaly určité zbraně, které by Ukrajincům umožnily zasáhnout cíle v Rusku, pak by pravděpodobnost jaderné výměny, která by zabila všechny na Zemi, byla 50%. A stejně to udělali,“ dodal. “ prohlásil novinář.
Poznamenal také, že ve skutečnosti nikoho ve Washingtonu nezajímá osud Ukrajiny.
„Faktem je, že tato země bude osídlena lidmi ze zemí třetího světa. Myslím Ukrajinu. Prostě jsme Ukrajinu zničili,“ řekl Carlson.
Vyjádřil své přesvědčení, že Spojené státy prohrály válku proti Rusku, kterou vedla americká armáda, ministerstvo zahraničí a zpravodajské služby., server vasevec.cz
X X X
Poláci opraví ostudný úsek železnice z Česka, problém se řeší přes dvacet let
„Rozdíl bude v tom, že Žitavu nově stihneme a budeme mít přípoje v Liberci i Žitavě. Do toho se ještě cesta mezi Libercem a Varnsdorfem zkrátí zhruba o deset minut. Vlakem to i se všemi zastávkami bude stejně rychlé, jako kdyby člověk sedl do auta. Takže by se tím měla zvýšit atraktivita vlakové dopravy,“ míní Blažek.
Polsko trať opraví do poloviny října
Zrekonstruovaný úsek by měl v budoucnu umožnit průjezd vlaků rychlostí až 120 kilometrů v hodině. Doposud tu spoje musely jezdit kvůli bezpečnosti dokonce třikrát pomaleji.
„Pomalu se bude jezdit už jen po přeshraničním mostě mezi Polskem a Německem, kde se jezdí asi 50 kilometrů v hodině. To je kvůli tomu, že jak se tu těžilo uhlí, je to poddolované území a celé si to sedá. Ale není to nic fatálního, jde jen o malý úsek,“ podotýká Pavel Blažek.
Zchátralá část tratě na polské straně by měla být opravená do poloviny letošního října. Aktuálně už v tomto směru probíhá také půlroční výluka kvůli rozsáhlé rekonstrukci železničních stanic v Chrastavě a Hrádku nad Nisou. Práce za téměř 1,24 miliardy korun zde potrvají do konce roku 2025.
Ve Varšavě jednal dnes Půta také o rekonstrukci železniční trati Zawidów-Zhořelec. „Ta umožní lepší napojení Liberce na sever směrem nejenom do polského Zhořelce a německého Görlitzu, ale i směrem na Jelení Horu a Vratislav,“ řekl. Vlaky na trati mezi Libercem a Zawidówem jezdily od 1. července 1875, pravidelný provoz byl přerušen po druhé světové válce. Obnovení spojení by mělo zlepšit dostupnost Frýdlantského výběžku a pomoci cestovnímu ruchu v Trojzemí.
X X X
ZEMAN V SR
Zeman navštívil Pellegriniho, na Slovensku ho doprovázejí Nejedlý s Mynářem
Bývalý prezident Miloš Zeman odjel na několik dní na Slovensko, v Bratislavě se sešel s prezidentem Peterem Pellegrinim a čeká ho jednání s premiérem Robertem Ficem. Na cestě ho doprovázejí jeho někdejší poradce Martin Nejedlý a bývalý kancléř Vratislav Mynář.
„Jsem moc rád, že jsem mohl opět zavítat za slovenskými přáteli. V rozbouřeném světě je blízkost mezi dvěma národy vzácná. Važme si toho,“ okomentoval Zeman schůzku s Pellegrinim na sociální síti Facebook.
Bývalý prezident do Bratislavy přicestoval v době, kdy jsou vztahy mezi Českem a Slovenskem napjaté. Postoje vlád se liší hlavně v názoru na válku na Ukrajině.
Martin Nejedlý, který Zemana doprovází, Deníku N řekl, že cílem cesty je „podívat se, jaké je tam počasí“.
Zeman se má podle mluvčího Jiřího Ovčáčka také účastnit slavnostního zahájení Školy sociální demokracie, kde vystoupí i slovenský premiér Robert Fico. Jednat má i s dalšími politiky.
Někdejší český prezident má s Ficem blízký vztah, v roce 2014 mu udělil Řád Bílého lva, nejvyšší státní vyznamenání. Se slovenským premiérem se naposledy setkal loni na jaře.
Vztahy mezi Českem a Slovenskem se výrazně zhoršily poté, co kabinet Petra Fialy (ODS) loni v březnu zrušil mezivládní konzultace. Stalo se tak kvůli rozdílným názorům obou zemí na klíčová témata zahraniční politiky. Ty se projevují hlavně ve vztahu k Ukrajině, která se již déle než dva roky brání ruské vojenské invazi.
Ficova vláda po svém nástupu do úřadu v roce 2023 zastavila vojenskou pomoc Kyjevu ze státních zásob. Slovenský premiér dříve také tvrdil, že strategie západních zemí ohledně Ukrajiny selhala a že Rusko nelze porazit v konvenční válce.
X X X
ANGLIE, STARMER, CHCE HLÍDAT UKRAJINU A PAK TAM ZŮSTANE,
JAKO V ŘECKU
ANGLIE NENÍ V EU A NECHCE FINANCOVAT ANI SVOBODNOU EVROPU
Británie chce poslat své vojáky na pět let na Ukrajinu, hlídali by dodržování příměří
Velká Británie zvažuje, že na Ukrajinu vyšle své vojáky na dobu pěti let. Uvádí to britský zpravodajský web The Telegraph. Podle něj by byli vojáci vysláni na Ruskem napadenou Ukrajinu v rámci plánu, který Londýn projednává se svými spojenci.
Jedna z variant plánu, o němž se jedná, je podle zdrojů serveru vyslání Evropany vedených sil na Ukrajinu. Jejich úkolem by bylo odradit Rusko od porušení možné dohody o příměří a zároveň by ulevilo ukrajinským vojákům.
Mluvčí britského premiéra Keira Starmera v březnu podle agentury Reuters uvedl, že „významný počet“ zemí je ochotných poskytnout Ukrajině mírové síly v případě, že bude uzavřena mírová dohoda s Ruskem.
Británie a Francie tvoří základ takzvané koalice ochotných, tedy zemí, které společně diskutují o další podpoře Ukrajiny. Do koalice jsou kromě klíčových zemí Evropské unie zapojeny i další státy, jako je Norsko, Austrálie, Kanada a Nový Zéland.
Součástí koalice nejsou Spojené státy, ostatně vznik skupiny je reakcí na změnu postoje USA vůči ruské agresi na Ukrajinu po nástupu nové administrativy prezidenta Donalda Trumpa.
X X X
TRUMP OŽIVIL TRHY SVĚTA, VYDĚLAJÍ I PRODĚLAJÍ
Odvolávám, co jsem slíbil, a slibuji, co jsem odvolal
Trhy jsou trochu polekané, a tak reciproční cla zatím ne, rozhodl starý americký král po vzoru kolegy z Pyšné princezny.
Těžko si představit, jak by to vypadalo, kdyby se trhy nepolekaly jen „trochu“, jak úterý poznamenal americký prezident Donald Trump v reakci na děsivé propady burzovních indexů po celém světě. Co by se ještě mělo stát, kdyby se polekaly „hodně“ před vyhlídkou, že vše, co se do USA dováží, je okamžitě o polovinu dražší?
Už v neděli přitom na Floridě do prezidenta hučel jeho ministr financí Scott Bessent, ať brzdí, protože všichni jeho bývalí kolegové z finanční sféry viseli na telefonech a bědovali, že to špatně dopadne. Dokonce i Jamie Dimun, šéf JPMorgan a největší autorita americké finanční komunity, pronesl tato varování z obrazovky Fox News. Kontaktovat Trumpa napřímo nesnadno, ale na tohle se dívá.
Ve středu ráno tedy Trump „odložil o 90 dnů“ rozhodnutí o “recipročních clech“, kterými měly USA vypálit od sítě na soupeřův return. Dvakrát naloženo měl dostat ten, kdo se odvážil na americké kroky reagovat. EU byla natolik pomalá, že zatím byla mimo mušku. Ale bůhví jak bychom byli dopadli, kdybychom byli rychlejší, protože Čína byla z odvolání toho, co bylo slíbeno, vyňata a prohne se ještě víc, než co bylo odvoláno. V reakci na probíhající tarifní výměnu, kde Číňané odpovídali už 84 procenty, čínské zboží mělo být nejprve zatíženo 105 procenty, ale pak jim Trump ve středu ráno ještě přisolil na 125 procent, aby se to lépe počítalo.
Úleva větší části světa rozpoutala na trzích peklo v opačném směru. Kdo mohl, nakupoval. Index S&P 500 vyletěl o 9,5 procenta a NASDAQ dokonce o 12 procent, což tu dosud ještě nebylo. Přihlíželi ti, kdo předtím prodávali, protože předtím sázeli za vypůjčené peníze na růst trhů, ale Trump jim svými cly podtrhl židli. Museli se tedy vyprošťovat z rostoucích závazků a skončili tak, že nemají ani akcie, ani peníze.
To se bohužel jejich prostřednictvím týká i mnoha penzijních fondů. Jestli by nebylo lepší, aby se místo na burze peníze střadatelů “zhodnocovaly“ na opravdové ruletě, kde jsou výsledky stejné, ale zábava lepší.
Největší kapitálová ztráta v průběhu této celní epizody měla být skoro sedm bilionu dolarů, samozřejmě pomyslně, ceny létají rychleji než toky peněz. Ale něco z toho může zamířit ještě k zelenému stolu. Trump údajně podlehl už v neděli naléhání Bessenta a slíbil onu 90 denní pauzu, ale napřed to podle něj mělo trochu „zabolet“. Připomíná to návštěvu dobře oblečených mužů, kteří mluví s majitelem baru, zatímco jeden z nich mu ve vší počestnosti zlomí ruku. Celá parta mu pak slíbí, že se vrátí za týden, aby měl čas si jejich nabídku promyslet.
Nejde však jen o příběh hollywoodského typu. Trump měl o věci mluvit s řadou lidí ještě předtím, než padlo rozhodnutí a biliony dolarů se uvedly do pohybu. Co a kdy komu řekl, to se asi ještě bude zkoumat. Jeho bezstarostný přístup k trhům je patrný i ze vzkazu na sociálních sítích „BUĎTE V KLIDU! Všechno jde, jak má,“ který vyšel ve středu v 9:33 newyorského času, tedy po otevření burzy. Čtyři minuty poté napsal: „Teď je obrovská příležitost nakupovat!!! DJT“. Odklad cel ohlásil až poté.
Manipulaci s trhem teď nechme stranou a věnujme se vlastním starostem. Základní sazba zůstala. Všichni tedy máme naloženo oněch základních 10 procent nového amerického cla, to se nějak vydýchá. Nezapomínejme, že my máme DPH, ale Američané ne. Americké auto. které stojí doma stejně jako podobné evropské doma, po prodeji na druhém břehu Atlantiku chytí tu DPH také, takže v očích Američanů zdraží, jako kdyby bylo stejnou měrou procleno. Tady se zatím pohybujeme jen v desetníkovém mariáši.
Podstatnější je že, hlavní bitevní linie v této celní válce se přesouvá mezi Ameriku a Čínu. Může to být stejné jako s válkou na Ukrajině – když se dva perou, třetí to schytá. Nejnovější americká celní sazba 125 procent už Číně neumožňuje prodat v Americe pomalu ani hřebík. Jestli ten hřebík nebude Američanům chybět, je jiná věc, ale čeští kapitáni průmyslu se netají obavou, že vzniklý přetlak na čínském trhu si najde cestu do Evropy. Čínský ministr zahraničních věcí Wang Ji již vyjednával s představitelem Evropské komise Markem Šefčovičem o obchodní a další spolupráci (byť dosud s neznámým výsledkem). To by byla za normálních časů výborná zpráva, ale teď se jen nestačíme rozhlížet, odkud to přiletí dřív.
Vypadá to tedy jako zběsilá střílečka, ale atraktivní provedení nás odvádí od suché logiky, která stála na začátku. Spojené státy už si nemohou dovolit vršit biliónové obchodní schodky ročně. Teď sice křičí, že jim partneři svými obchodními přebytky škodí, ale problém je spíš v tom, že nemají co prodávat, protože nic nevyrábějí. Až na nějakou tu stíhačku, kterou sice nikdo nepotřebuje, ale je přesto nakupována, protože i to někdo ustrašenější vnímá jako nabídku, kterou nelze odmítnout.
USA jsou dnes výrobně v pozici rozvojové země, pravda, extrémně vyspělé, ale s potřebou několika let ochrany domácího průmyslu, než tu vyspělost vrátí ke schopnosti produkovat něco jiného než vyždímané peníze. Je to zároveň doklad, že svět bez základní rovnováhy je docela nebezpečné místo.
Očekávání, že trhy se postarají o tuto rovnováhu samy, se nepotvrdilo. Schodky narůstají a jsou stále hůře splatitelné, pokud vůbec. A přebytek se mění v zátěž, když vám za to vyvezené zboží nakonec nikdo nic nedá.
Připomíná to moudrost, že dluh stovky tisíc může dlužníka zničit, ale dluh miliardy už dusí věřitele.
Pokusy vynutit si rovnováhu na mezinárodní úrovni funguje leda v prostředí kartelu jako je OPEC, ale ten je jinak v hospodářské soutěži zakázaný. Lepší je to sledovat na národní úrovni, kde je víc nástrojů, jak nasměrovat úsilí průmyslu, aby neožebračovalo sousedy a udržovalo naději na smysluplnou výměnu. Říká se tomu hospodářská politika. Jenže to je výraz, který u nás gentleman nepronese před dámou, natož na veřejnosti, jak strašně sprosté je to slovo. Zbyněk Fiala, server vasevec.cz
X X X
Čína může na americká cla odpovědět i jinak než odvetou. Zásah do ekonomiky bude přesto velký
Americká cla na čínské výrobky, které prezident Donald Trump ve středu zvedl na 125 procent, už tak oslabená čínská ekonomika silně pocítí. Peking však může z rychle se měnící situace i těžit. Minimálně z krátkodobého hlediska posílí také vztahy s Evropou.
Co platilo ve středu, je ve čtvrtek už jinak. Zatímco začátkem týdne se ještě mluvilo o tom, že cla při dovozu zboží do USA stoupnou desítkám států, ve čtvrtek se ve Washingtonu mluví už jen o jediné zemi – o Číně, na jejíž zboží se budou uplatňovat cla až ve výši 125 procent. Důvodem má být to, že Peking uvedl, že se bude bránit uvalením recipročních cel a že bude „bojovat až do konce.“ Na další země Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa uvalily na 90 dní plošné desetiprocentní tarify.
„V nějaký moment, snad v brzké budoucnosti, si Čína uvědomí, že doba, kdy okrádala USA a další země, už není udržitelná a přijatelná,“ napsal k tomu americký prezident Donald Trump na sociální sítě.
Čína v posledních letech čelí celé řadě ekonomických problémů, popisuje David Gardáš, sinolog z projektu Sinopsis
Drakonické clo pocítí čínští exportéři, kteří budou mít menší výnosy a nové opatření je vystaví riziku, že nebudou nejlevnější na trhu. Pro malé e-komerce obchodníky to může být až likvidační, protože se cla budou nově vztahovat i na malé balíčky nízké hodnoty. Mluví se o 30 procentech nebo 25 dolarech za balík, uvádí ve své analýze, kterou má iROZHLAS.cz k dispozici, hlavní ekonomický analytik německého think tanku MERICS Jacob Gunter.
Americké opatření přichází navíc v období, kdy se čínská ekonomika potýká s problémy, které začaly už v době pandemie koronaviru. „Čína v posledních letech čelí celé řadě ekonomických problémů, a to dokonce v takové rovině, že některé musela sama reflektovat a otevřeně přiznat,“ říká pro Český rozhlas Plus sinolog z projektu Sinopsis David Gardáš.
Připomíná například krach realitního trhu a negativní demografický vývoj, který je jedním z důvodů, proč výrobci nemají na domácím trhu dostatečný odbyt a musí se orientovat na export. Tuto strategii však nyní budou muset obchodníci přehodnocovat. „Ztráta bohatého a velkého amerického trhu bude velkou ránou,“ podotýká Gunter.
Čínské protiopatření
Na odvetná opatření je však Peking připraven. Už za prvního působení Donalda Trumpa v Bílém domě, kdy probíhala obchodní válka mezi dvěma největšími ekonomikami na světě, obcházela Čína cla tím, že přesouvala některé továrny do zemí nezatížených americkými tarify.
Platí čínská odvetná cla ve výší 84 procent na dovoz z USA. Trump opačně zvedl sazbu na 125 procent
Čínské zboží tak dodnes proudí do Spojených států například z Mexika, Vietnamu nebo jiných zemí jihovýchodní Asie.
Asijská velmoc zároveň zvyšuje poplatky za import amerického zboží na 84 procent. Má ale i jiné způsoby, jak cenu pro americké dodavatele a obchodní partnery navýšit – například pomocí speciální kontroly na vývoz ve světě žádaných kritických materiálů. Aby je mohli čínští dodavatelé poslat do jiné země, musí požádat o speciální povolení.
Podobných menších opatření, kterými lze zkomplikovat export nebo zvyšovat cenu amerického zboží, má Peking podle ekonomického analytika Guntera několik.
Peking zatím prohlašuje, že je jednání s Washingtonem otevřený a chce dojít ke kompromisu. Rétorika, kterou nastolil americký prezident, ale nestojí podle čínských komentátorů na vzájemném respektu. „Víme, že podvolováním se americké celní šikaně Čína nic nezíská, protože není žádným tajemstvím, že USA se nyní snaží odříznout Čínu od svého spotřebitelského trhu a změnit dodavatelský řetězec, aby sloužil jenom jejich zájmům,“ napsal ve středu čínský list China Daily kontrolovaný komunistickým režimem.
Co to znamená pro EU?
Přestože se nyní pozornost Spojených států zaměřila na Čínu, neznamená to, že se současná opatření nedotknou Evropské unie. Vzájemná čínsko-americká cla se podle Guntera promítnou na cenách v globální dodavatelském řetězci. „Jakékoliv výkyvy, které mohou být zapříčiněny právě těmito cly, se mohou promítnout i na globálních trzích,“ souhlasí Gardáš.
Přesto by z toho mohla Evropská unie profitovat, píše Gunter, protože ceny jejího zboží by mohly být jak na čínském, tak na americkém trhu výhodnější než v případě konkurence. Dodavatelé z Číny zároveň budou pod tlakem hledat si nové odběratele pro své zboží. Ty mohou najít právě v Evropě.
Pro Evropu to ale bude znamenat narušení snah o de-risking, tedy o snižování rizik, kdy se snažila omezit ekonomickou závislost na Číně. Nyní to pravděpodobně však už nebude prioritou vlád.
„Je pravděpodobnější, že jednotlivé členské státy uvítají nebo přímo budou vyhledávat přímé zahraniční investice od čínských firem ve jménu pozitivních ekonomických zpráv pro voliče,“ předvídá analytik ekonomického týmu.
Varuje však, že tím může Peking získat páku nad některými státy a „potenciálně ohrozit evropskou jednotu.“
Efekt může být ale i opačný. „Zatímco americká cla v krátkodobém horizontu budou tlačit ekonomiky Evropy a Číny blíž k sobě, stejná dynamika může v důsledku tlačit Evropu ke zrychlení de-riskingu a zastavení záplavy čínského exportu – za předpokladu, že ani jedna strana se mezitím nedohodne s Trumpem,“ uvádí Gunter. Další vývoj je ale těžké předvídat.
X X X
Vítěz „krvavé lázně“ na burzách. Legendární investor Buffett se na pád akcií včas připravil
Známý investor a šéf společnosti Berkshire Hathaway Warren Buffett přežil akciový otřes s minimalizovanými ztrátami. Několik měsíců před prudkým pádem na burzách totiž rozprodal řadu pozic a nahromadil hotovost. 94letý Buffett, jemuž se přezdívá Věštec z Omahy, nyní může akcie získat zpět, avšak za výrazně nižší částky. Odborníci ale očekávají, že se do zběsilých nákupů zatím nepožene.
Poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu oznámil uvalení vyšších cel na téměř všechny státy světa, akciový trh zaznamenal otřes. Další pokles nastal, když se pak k odvetnému kroku odhodlala Čína. Trhy čelily nejhorší krizi od dob začátku pandemie covidu. Z akciového trhu se vypařilo pět bilionů dolarů a světová média hovořila o tzv. krvavé lázni. Nic z toho ale nemuselo příliš trápit 94letého Warrena Buffetta.
Ten totiž v uplynulých měsících hromadil obrovské množství hotovosti. V případě investorů se tak děje v případě, kdy na trhu nevidí příležitosti. Legendární investor je také známý tím, že nakupuje akcie během tržní paniky. Business Insider uvedl, že ještě v roce 2022 měla Buffettova společnost Berkshire Hathaway rezervy hotovosti ve výši 110 miliard dolarů. Na konci roku 2024 už to bylo 321 miliard dolarů. Jde o sumu, která překonává tržní hodnotu společnosti Coca-Cola.
Buffetta v 94 letech poslouchá celý investiční svět. Kovanda v Byznysu popsal, jaké akcie má.
Jeho společnost Berkshire Hathaway dokonce zaznamenala růst o zhruba devět procent, zatímco index S&P 500 klesl o téměř 14 procent. Investor z Omahy přesto nějaké ztráty utrpěl. Jeho silné podíly jsou zejména v tradičních amerických firmách jako Apple, American Express, Bank of America nebo Occidental Petroleum. Ty klesly o více než 15 procent za dva dny.
O Buffettovi je také známo, že nedává rozhovory do médií. O to více jsou sledované jeho komentáře, které vydává prostřednictvím společnosti Berkshire. Jeden z nich se očekává 3. května před výročním setkáním jeho firmy.
Odborníci předpokládají, že se Buffett může vrhnout do velkých nákupů. Naposledy prudkého pádu akcií využil při hospodářské krizi v roce 2008, kdy investoval 26 miliard dolarů do pěti společností. „Pokud se vrhne na trh a začne nakupovat, tak to bude jasný signál, že Trumpova cla byla pouze příležitostí ke skvělému nákupu,“ řekl pro Business Insider Steve Hanke, který byl ekonomickým poradcem prezidenta Ronalda Reagana.
Podle něj jsou ale na místě i obavy. A to v případě, kdy Buffett žádné velké kroky podnikat nebude a vyšle tím vzkaz, že se ekonomika ubírá špatným směrem.
Buffett se ohradil proti videu sdílenému Trumpem
Po velkém akciovém výplachu se Buffett přes svou společnost ohradil vůči prezidentovi Spojených států. Trump totiž sdílel video, podle něhož byla cla uvalena, aby americká centrální banka (Fed) snížila úrokové sazby. To by mělo za důsledek, že akcie budou dostupnější pro investory ze střední třídy.
Video přitom naznačuje, že Buffett hospodářskou politiku Trumpa podporuje. Investor měl podle komentáře uvést, že Trump dělá nejlepší ekonomické kroky za posledních 50 let. S tím ale Buffett rezolutně nesouhlasí. „Na sociálních sítích (včetně Twitteru, Facebooku a TikToku) v současné době kolují zprávy týkající se komentářů, které údajně pronesl Warren E. Buffett. Všechny tyto zprávy jsou nepravdivé,“ uvedla společnost v prohlášení.
X X X
Britská vláda testuje systém, který pomocí osobních údajů předpovídá vraždy
Britská vláda ve spolupráci s vědci vyvíjí systém, jehož cílem je předpovědět, kdo by se mohl dopustit vážných násilných trestných činů včetně vražd, a to za pomoci analýzy dat policie a vězeňské služby. Píše to server deníku The Guardian. Kritici se obávají toho, že systém bude Brity nespravedlivě profilovat na základě citlivých osobních údajů.
Pilotní projekt britského ministerstva spravedlnosti má zvýšit veřejnou bezpečnost, zjistila nezisková organizace Statewatch, která si na základě práva na svobodný přístup k informacím vyžádala vládní dokumenty.
Projekt změnil jméno, kritika ale sílí
Program, který se původně jmenoval „projekt předpovídání vražd“, byl přejmenován na „sdílení údajů ke zlepšení hodnocení rizik“. Podle úřadů je zatím ve fázi výzkumu a je založen výhradně na údajích od jednotlivců, kteří byli alespoň jednou usvědčeni. Kritici projektu však vyjádřili obavy z profilování lidí na základě citlivých osobních informací, včetně dat vztahujících se k duševnímu zdraví, sebepoškozování či domácímu násilí.
Podle Statewatch navíc projekt analyzuje údaje i o lidech, kteří možná nikdy z žádného zločinu usvědčeni nebyli, a to včetně obětí zločinů, což však ministerstvo popřelo. Podle výzkumnice organizace Sofie Liallové je projekt „posledním mrazivým a dystopickým příkladem záměru vlády vyvinout takzvané systémy předpovídání zločinu“.
Statewatch: Využívání policejních dat prohloubí diskriminaci
„Výzkum opakovaně ukazuje, že algoritmické systémy předpovídání kriminality jsou ze své podstaty chybné. Tento nejnovější model, který využívá údaje naší institucionálně rasistické policie a ministerstva vnitra, posílí strukturální diskriminaci, která je základem trestněprávního systému,“ varovala Liallová.
Projekt vznikl v době, kdy byl britským premiérem premiérem Rishi Sunak, a využívá data nashromážděná před rokem 2015. Zkoumané osobní údaje zahrnují jména, data narození, etnickou příslušnost, pohlaví a identifikační číslo, které lidem přidělí britská policie, pokud se dostanou do jejích záznamů.
Projekt připomíná příběh z amerického sci-fi filmu Minority Report z roku 2002, který natočil režisér Steven Spielberg podle povídky Philipa K. Dicka. Elitní jednotka justičního resortu PreKrim zde díky takzvaným tušitelům předpovídá budoucí zločiny a potenciální pachatele zatýká ještě předtím, než čin spáchají. Systém má ale mezery a nakonec je jednotka zrušena., ceskajustice.cz
X X X
Tisíc izraelských pilotů v záloze vyzvalo vládu k příměří. Armáda je propustila
Téměř tisíc izraelských pilotů ve výslužbě a v záloze ve čtvrtek v otevřeném dopise vyzvalo vládu premiéra Benjamina Netanjahua, aby zajistila okamžitý návrat všech rukojmích zadržovaných v Pásmu Gazy i za cenu zastavení války proti palestinskému hnutí Hamás. Velitel letectva Tomer Bar poté oznámil, že signatáři dopisu v aktivní službě už nebudou součástí armády.
Propuštění se podle izraelské televize i24 týká asi deseti procent z tisícovky signatářů dopisu.
„Pokračování války nepomůže k dosažení žádného z deklarovaných cílů války a přinese smrt rukojmím, vojákům a nevinným civilistům,“ píše se mimo jiné v dopise, který ve čtvrtek vyšel jako inzerce v několika izraelských novinách. Záložní a vysloužilí letci v něm také uvádí, že pouze dohoda s hnutím Hamás může přivést rukojmí bezpečně zpět.
„Tato válka slouží nyní osobním a politickým zájmům spíše než zajištění národní bezpečnosti,“ konstatovali také letci.
Netanjahu v reakci na síti X napsal, že podporuje propuštění signatářů z armády. Podle něj jde o „extremistickou“ skupinu, která se „opět snaží rozbít izraelskou společnost“ a jejímž „jediným cílem je svrhnout vládu“.
Signatáři dopisu ve čtvrtek také uspořádali tiskovou konferenci, na níž jeden z nich Amnon Šarabi řekl, že jejich výzva „vyjadřuje mínění velké části veřejnosti“.
Obnovení vojenských operací izraelskou armádou v Gaze minulý měsíc, jímž izraelská vláda ukončila dvouměsíční příměří, kritizovali příbuzní rukojmích, někteří už propuštění unesení i tisíce lidí, kteří kvůli tomu vyšli demonstrovat proti vládě do ulic.
Rukojmí po kritice Netanjahua čelí hrozbám
Šarabi také ve čtvrtek řekl, že Netanjahuovi příznivci spustili nenávistnou kampaň vůči jedné z mladých vojaček Liri Albagové, kterou Hamás propustil v lednu za příměří. Albagová totiž v rozhovoru se stanicí Kan kritizovala Netanjahua a vinila ho ze selhání, které vedlo k teroristickému útoku Hamásu ze 7. října.
Premiérovi příznivci na sociální síti reagovali obviněním, že za kritiku Netanjahua „dostala peníze“, a někteří napsali, že by „měla být poslána zpět do Gazy“. Rodina Albagové poté požádala stanici Kan, aby rozhovor, na který zatím televize zveřejnila jen upoutávku, nevysílala.
Válka v Pásmu Gazy začala poté, co palestinští ozbrojenci pod vedením Hamásu zaútočili 7. října 2023 na jižní Izrael, kde zabili na 1 200 lidí, většinou civilistů, a zajali 251 rukojmích.
Při izraelské ofenzivě zemřelo podle místních úřadů ovládaných Hamásem přes 50 tisíc Palestinců. Další tisíce jsou zřejmě v troskách budov zničených masivním izraelským bombardováním.
Izraelská armáda 18. března po dvou měsících příměří obnovila letecké útoky a pak i pozemní operaci v Pásmu Gazy. Už 2. března také přestala na toto palestinské území pouštět humanitární pomoc a od té doby se tam žádné nové dodávky jídla ani zdravotnické pomoci nedostaly.
Průzkum veřejného mínění, který ve čtvrtek zveřejnil Izraelský demokratický institut, ukázal, že v průběhu války rostla podpora pro upřednostnění propuštění rukojmích před likvidací Hamásu. Zjistil, že 68 procent Izraelců si myslí, že prioritou by mělo být zajistit propuštění 24 rukojmích a vrácení těl tří desítek unesených.
X X X
Kriminálka vyšetřuje přepadení v pražském Karlíně, lupiči zmizeli s penězi
Loupežné přepadení se dnes odpoledne odehrálo v pražském Karlíně. Podle policejní mluvčí Evy Kropáčové někdo ukradl peníze. Přesnou částku ani podrobnosti však sdělit nemohla. Policisté ani neuvedli, zda pátrají po pachateli a nesdělili ani to, kde přesně se loupež odehrála. Kriminalisté zajistili podezřelý automobil.
„Krátce po poledni jsme přijali oznámení, že v Praze 8 došlo k loupežnému přepadení,“ uvedla pro iDNES.cz mluvčí Kropáčová.
Policie neuvedla přesné místo události. Jasné tedy není ani to, jestli se terčem loupežného přepadení stal člověk, firma, nebo banka.
Kropáčová dále dodala, že v současnosti policie neuvede bližší informace ani přesnou částku ukradené hotovosti, jelikož na případu pracují kriminalisté. Ti v souvislosti s vyšetřováním zajistili podezřelý vůz značky BMW.
X X X
Sokol slaví 163 let od založení, počet členů vzrostl v posledním roce o 10.000
Ilustrační foto – Starosta České obce sokolské Martin Chlumský pózuje fotografovi, 27. dubna 2024, Praha. CTK/Šimánek Vít
Praha – Sokol si v neděli připomene 163 let od svého založení, v současné době má asi 169.500 členů. V posledním roce se jejich počet i v souvislosti s všesokolským sletem, který se konal loni v červnu, zvýšil o více než 10.000, uvedla na dotaz ČTK mluvčí České obce Sokolské Jana Taušová. Loni v únoru začal Sokol řešit podvod, při kterém bývalá zaměstnankyně připravila organizaci o desítky milionů korun. V souvislosti s podvodem loni v březnu rezignovala bývalá starostka Sokola Hana Moučková. Odliv členů organizace v souvislosti s kauzou nezaznamenala. V Česku je 42 sokolských žup, které sdružují přes 1000 tělocvičných jednot.
Ze současných asi 169.500 členů Sokola tvoří více než polovinu dorost, žáci a předškoláci, uvedla Taušová, celkem jde o 87.266 členů. V roce 2023 měla organizace podle výroční zprávy více než 158.600 členů. Odliv členů v souvislosti s podvodem, který se v organizaci stal, Sokolové nezaznamenali. „Naopak v posledním roce i v souvislosti se XVII. všesokolským sletem nám přibylo přes 10 000 členů. Věřím, že jsme náročné období spojené s kauzou zvládli se ctí a vyšli jsme z ní silnější a jako spolek soudržnější,“ uvedl starosta Sokola Martin Chlumský.
Sokolové podle Chlumského čekají na ukončení vyšetřování podvodu, aby mohli podniknout další kroky. „Sokol usiluje o vrácení maxima prostředků, o něž byl podvodně připraven,“ řekl. Sokolové si například nárokují 11 milionů korun, které policie našla u zesnulé asistentky bývalé starostky Moučkové. Peníze podle policistů pocházejí ze zpronevěry, bývalá zaměstnankyně organizaci údajně připravila asi o 46 milionů korun. Policisté podle serveru zajistili v souvislosti s případem 11 milionů korun v hotovosti a majetek v podobě šperků, značkových kabelek a dalšího luxusního oblečení v hodnotě milionů korun. Vedení ČOS podalo návrh na zajištění peněz i movitých věcí.
Kauza začala loni v únoru. Bývalá zaměstnankyně sokolské obce podle policie podvedla organizaci i banku a neoprávněně získala desítky milionů korun. Obec již dříve uvedla, že poté, co případ vyšel najevo, spáchala pracovnice v jejím sídle sebevraždu. V březnu pak kvůli kauze rezignovala tehdejší starostka ČOS Moučková a o měsíc později odstoupil také někdejší jednatel Sokola Josef Těšitel. Sokolové v dubnu oznámili, že právě po Moučkové a Těšiteli budou škodu vymáhat. Z vyšetřování podle Chlumského vyplynulo, že na úvěrových smlouvách s bankou je jejich digitální podpis.
Sokol byl za 163 let své existence třikrát zakázán, nejdříve rakouskými úřady v roce 1915, poté nacisty v roce 1941, další zákaz přišel za komunistů v roce 1956. Sokolové si připomenou 163. výročí vzniku v neděli uctěním památky Miroslava Tyrše a Jindřicha Fügnera na Olšanském hřbitově v Praze, u sokolské hrobky ve Strašnicích a u sochy Miroslava Tyrše před domem, který je sídlem organizace. Letos v květnu připomenou i 100 let Tyršova domu.
X X X
LÉKAŘI NA KARLOVARSKO, KRAJ VŠEM PŘISPÍVÁ
Karlovarský kraj získá další dva praktické lékaře pro dospělé. Pomůže motivační příspěvek na specializační vzdělávání
Karlovy Vary (10. 4. 2025) Po ukončení atestace přibydou v našem regionu další dva noví praktičtí lékaři pro dospělé. Radní Karlovarského kraje schválili motivační příspěvky na podporu specializačního vzdělávání akreditovaným zdravotnickým zařízením v Sokolově a v Mariánských Lázních.
Karlovarský kraj přispívá lékaři připravujícímu se na atestaci 10 tisíc korun měsíčně, a to maximálně po dobu 36 měsíců. Stejnou částku měsíčně dostává i akreditované zařízení, které umožňuje lékaři se vzdělávat. Z uzavřeného smluvního vztahu pak vyplývá závazek, že nový lékař bude po atestaci minimálně dva roky pracovat jako praktický lékař v našem regionu, a to v rozsahu nejméně 30 hodin týdně. Je zcela na něm, zdali nastoupí do již existující ordinace, nebo si otevře vlastní praxi.
„Motivační příspěvky jsou jedním z konkrétních nástrojů, jak aktivně řešíme akutní nedostatek lékařů v našem kraji. Nejsou to ani dva měsíce, kdy jsme schvalovali podporu novému pediatrovi pro karlovarskou nemocnici, a nyní máme na stole žádosti o příspěvky pro dva budoucí praktiky. Věříme, že se nám tímto způsobem podaří přivést do našeho kraje další mladé lékaře, kteří zde založí praxi a zůstanou v našem regionu natrvalo,“ uvedl náměstek hejtmanky pro oblast zdravotnictví Petr Kubis.
Karlovarský kraj vyplácí v rámci celé České republiky jedny z nejvyšších příspěvků zdravotníkům a nabízí nejširší a nejucelenější okruh podpory pro studenty medicíny, začínající lékaře i zkušené odborníky. Kompletní přehled benefitů je k dispozici na webu Lékaři Karlovarského kraje. Vedle informací o poskytované podpoře zde zájemci najdou i nabídky volných pracovních pozic a pobídky ze strany měst a obcí. Mgr. Veronika Svobodová
X X X
Příští sezónu v první šestce, přál by si HC Baník Sokolov
Velkolepý nástup do sezóny 2024-2025 v Maxa lize a s celkovými 74 body konečné 7. místo v tabulce. Sečteno podtrženo, HC Baník Sokolov si splnil svůj cíl a pro příští sezónu už vzhlíží k vyšší metě. A právě o tom jsme se bavili s generálním manažerem klubu Martinem Štěpánkem a s trenéry Tomášem Mariškou a Václavem Eismannem.
X Jak zpětně hodnotíte uplynulou sezónu Baníku?
Martin Štěpánek: Šel jsem do klubu, ke kterému mám vztah, protože jsem tam hrál hokej a znal řadu lidí. Jako úplný nováček ve vedení HC Baník Sokolov jsem chtěl pomoci sokolovskému hokeji, získat pro něj podporu. A co se týče hodnocení, na začátku jsme chtěli lepší výsledek než loni, a to se povedlo. Samozřejmě jsem si po prvních měsících sezóny říkal, že to vypadá hodně dobře. Pak ale začala přibývat zranění, přicházely nemoci, a to nejen na naší straně, ale v lednu byl problém i v HC Energii. Před sezónou jsme byli hladoví po co nejlepším výsledku, sám jsem všude jezdil s kluky na zápasy. Jenže do předkola play off jsme dostali soupeře, kterého jsme asi nejmíň chtěli, a nakonec jsme přes něj neprošli. Celkově jsme to ale zvládli dobře a co je nejdůležitější, v kabině se sešla parta bojovníků, kteří v první řadě ctili týmového ducha, jeden hráč – jeden tým. Spolupráce fungovala skvěle i na úrovni realizačního týmu, byla naprosto bezkonfliktní. A to nebývá všude běžné.
Václav Eismann: Na začátku byl kádr díky zdravotnímu stavu a spolupráci s HC Energie silnější, ale v lednu nás pronásledovala zranění a nemoci, museli jsme si dokonce vypomáhat s regionálním partnerem v Chebu. Bodová produkce šla dolů. Nutně jsme potřebovali uhrát desítku a v tom okamžiku se tým obdivuhodně zvedl. Dokázali jsme vyhrát zápas v Přerově, a hlavně v Chomutově, a nakonec jsme z mého pohledu uhráli až nečekané 7. místo v základní části. V předkole play off jsme ale narazili, shořeli jsme především na efektivitě hry.
Tomáš Mariška: Situace před začátkem sezóny nebyla jednoduchá, vůbec jsme nevěděli, jaká bude struktura Baníku. Až s příchodem Martina Štěpánka jsme vyzkoušeli udělat pár věcí nově a jinak a během sezóny se povedlo doplnit kádr. Tým jsme pak sestavili, jak nejlépe jsme mohli, a to byla velká část celkového úspěchu. Osobně jsem rád, že jsme nehráli na hraně sestupu, ale měli jsme bez problému rezervu, chtěli jsme do play – off a byli jsme jen krůček od přímého postupu do čtvrtfinále. Zastavila nás až velká marodka kolem Vánoc. Ale celkově s tím rozpočtem malého klubu a podmínkami na začátku sezóny jsme to zvládli se ctí.
X Jaký byl za vás nejsilnější moment sezóny, který naopak ten kritický?
Martin Štěpánek: Jsem hodně emotivní člověk, pro mě byla náročná každá minuta každého zápasu. Od začátku jsme byli na vlně, všechno fungovalo a takhle to šlo až do konce prosince. Pak jsme my i HC Energie začali se zraněními a nemocemi a ze zápasu na zápas se přestalo dařit. Bylo jasné, že se nepodaří udržet tu úvodní úroveň, ale ten propad na nás dolehl. Pak se to ale zlomilo, kluci se uzdravili, sponzoři pomohli s doplněním kádru a spolupráce s Energií se zase rozběhla. Dokázali jsme se dostat zpátky. Štěstí jsme měli především v tom, že brankáři byli bez zranění a oporou týmu, a také se povedlo to, že jsme od začátku zabrali a nemuseli jsme pak řešit „záchranářské“ problémy.
Václav Eismann: Pro mě byly nejsilnější momenty sezóny hned dva. Z venkovního prostředí to bylo únorové utkání o desítku a o play off v Chomutově. Šlo o zápas s charitativním podtextem pro nemocnici, v hledišti 3,5 tisíce lidí a byla patrná velká snaha domácích derby zvládnout. I přes ten tlak náš tým podal jeden z nejlepších výkonů sezóny, kluci zaslouženě dokázali dojít k vítězství. Potěšilo mě, že jsme si dokázali body vzít i přesto, že Chomutov hodně chtěl vyhrát a měl velkou podporu fanoušků. Pak mi utkvěly v hlavě zápasy proti top favoritům Vsetín a Zlín, který jsme dokázali dvakrát porazit . A se Vsetínem, v momentě, kdy byl zápas 2:2 a v závěru v přesilovka soupeře, mám dodnes před očima, jak naši hráči skáčou do střel a Vojta Tomeček nakonec zápas rozhodl. I proti tak silnému soupeři naši udrželi krok.
Tomáš Mariška: Velkou míru nejistoty jsem cítil po šňůře sedmi porážek, ale věděli jsme, že se sestava začne vracet a tu smůlu jsme prolomili v zápase Dukle Jihlava. Pak mě taky zamrzel poslední domácí zápas, který jsme nezvládli před našimi fanoušky, a tím skončila sezóna. A největší radost jsem měl, když se tým postavil v únoru na nohy, semknul se, povedl se domácí zápas Jihlavou, v Chomutově, v Přerově, to pak byla radost stát na střídačce. Neměli jsme mužstvo postavené na individualitách, ale na týmovém pojetí, důležitá byla dobrá atmosféra v kabině – to je naše největší zbraň a síla. Proto nemůžeme v závěru sezóny vyzdvihnout jen někoho z hráčů, respekt si zaslouží všichni.
X Jaké jsou plány Baníku pro nejbližší období?
Martin Štěpánek: Nejdřív bych rád poděkoval všem, kteří podpořili sokolovský hokej. Před sezónou jsme oslovoval spoustu lidí a těm, kteří pomohli, patří dík, ať je to vedení města Sokolov, sponzoři, HC Energie, bez které by to nešlo, i když jsem se s nimi někdy „šermoval“, ale to k tomu patří. Komunikace byla oboustranně skvělá. S městem jsme se dohodli na navýšení podpory a věřím, že přízeň nám zachovají i sponzoři. A co se týmu týče, snažili jsme se, abychom klukům, kteří tady chtějí pokračovat, nabídli dobré podmínky. Už teď pracujeme na kostře hráčského kádru pro novou sezónu, připravujeme smlouvy.
Tomáš Mariška: V klubu budu začínat 3. sezónu, věřím, že jsme letos nasbírali zkušenosti, zvedli jsme se o čtyři místa, byli jsme v play off. Teď míříme zase o něco výš. Hráčský kádr se hodně obmění, věděli jsme, že se nám nepodaří udržet některé hráče, ale to je život. Díky podpoře Sokolovské uhelné a SUAS GROUP a spolupráci Martina Štěpánka budeme moci postavit širší tým, abychom uměli případně reagovat na výpadky ze spolupráce s HC Energií. Intenzivně pracujeme na náhradě odcházejících hráčů, už teď máme 90 procent týmu poskládáno, ale zatím nebudu konkrétní ve jménech. Prostor dostanou mimo jiné mladí hráči z juniorky, kteří se prezentovali velmi dobře a řekli si o místo v kádru. Jednáme o příchodu hokejistů z dalších klubů i mimo region a možná jednoho dvou cizinců, to jsme tady ještě neměli. Chceme se dívat na vytipované hráče, ale není jednoduché je přivést. Oproti bohatším moravským týmům máme podstatně nižší rozpočet, ale věřím, že to zvládneme. Děkuji i celému realizačnímu týmu, který se o hráče staral, v čele s Václavem Eismannem. Ten do klubu přinesl nové výborné věci a jsem rád, že jsem s ním mohl mohl spolupracovat. A nesmíme zapomenout na poděkování fanouškům, kteří nás drželi v dobách dobrých i zlých, doma i na venkovních zápasech.
Václav Eismann: Když jsme u těch díků, poprosil bych směrem k městu o jednu věc. Teď se daří výborná práce v náborech mládeže do HC Baník Sokolov, je tam sportovní 1. třída, ale děti nemají adekvátní zázemí. Tak kdyby byla možnosti se zamyslet a v tomto pomoci, určitě by to byl dobrý signál i pro nově přicházející malé hráče. A i když nechceme vyzdvihovat jednotlivé hráče za výkony v uplynulé sezóně, myslím, že se patří poděkovat Tomáši Rohanovi, je to dnes už jedna z legend sokolovského hokeje, která ukončuje aktivní kariéru. Je to srdcař s kvalitním charakterem a my jsme moc rádi, že bude pokračovat, přesune se do trenérské pozice a bude pracovat s mládeží.
Kromě velkých obměn kádru hokejistů se chystají změny i na trenérských postech. Klub o nich bude informovat fanoušky na webu i sociálních sítích. Na závěr rozhovoru Martin Štěpánek vzkázal příznivcům sokolovského hokeje: „Moc děkuji věrným fandům za výjezdy na zápasy a podporu týmu, ale taky za statečnost, protože se nebáli být slyšet i na stadionech soupeřů. Sám bych asi nenašel odvahu, ale fanoušci se s tím nemazali, ať už v Praze, nebo v Chomutově a jinde. A za to jim patří velký dík, pro hokejisty je to moc důležité,“ uvedl Martin Štěpánek a zavzpomínal na moment, kdy skupina fanoušků sokolovského Baníku přijela tým podpořit proti pražské Slavii a s chutí si zazpívala „tak jsme první, no a co“. A my budeme Baníku přát, aby tenhle popěvek zazněl aspoň v nějakou chvíli i v příští sezóně. Mgr. Jana Pavlíková, tisková mluvčí
Skvělý start. Češky v Ostravě porazily Brazilky, Nosková i Bouzková daly kanára
Parádním způsobem vstoupily české tenistky do kvalifikace letošního Billie Jean King Cupu, ve skupině B v Ostravě zdolaly Brazílii 2:1. Body zařídily ve dvouhrách Linda Nosková a Marie Bouzková, závěrečná prohra Noskové a Terezy Valentové ve čtyřhře skóre pouze upravila. V sobotu reprezentantky vyzvou Španělky, na finálový turnaj projdou jen vítězky skupiny.
Kapitán Petr Pála proti Brazilkám vsadil na dvě nejlepší hráčky, které v týmu má. Z prověřených reprezentantek se mu kvůli řadě omluvenek sešly jen Nosková s Bouzkovou a k nim povolal tři mladé hráčky.
I tak jsou Češky na tvrdém povrchu v RT Torax Aréně favoritkami skupiny a proti jihoamerickému celku to potvrdily. „Jsem rád, že jsme vyhráli a že v sobotu budeme hrát o postup na finálový turnaj,“ pochvaloval si Pála.
Dvacetiletá česká jednička Nosková stvrdila triumf domácího výběru suverénním způsobem. Proti Haddadové Maiaové, která se v letošní sezoně trápí, si počínala výtečně zejména na servisu.
„Právě podáním jsem si hodně pomáhala, a když někoho takhle pořád držíte pod tlakem, je to pro něj horší,“ hodnotila.
Ve druhém gamu úvodního setu odvrátila první a nakonec i jediný brejkbol soupeřky a pak už jí nedala šanci. Sama uspěla na returnu v sedmé hře a sadu zakončila pátým esem.
Hned v úvodní hře druhého dějství zaznamenala další brejk a bezmocnou protivnici už k ničemu nepustila. Třetí mečbol využila přímým bodem z podání a se zatnutou pěstí si užívala ovace diváků.
Finále bude v září místo v listopadu. V pátek se v Ostravě střetnou Španělky a Brazilky, v sobotu opět od 15:00 skupinu zakončí Češky proti Španělkám.
Na finálový turnaj pro osm nejlepších družstev v Šen-čenu postoupí pouze vítězky, Mezinárodní tenisová federace ITF ve čtvrtek oznámila, že akce se místo v listopadu uskuteční od 16. do 21. září. září, krátce po US Open. Tento termín bude tenistkám vyhovovat více, neboť po něm je čekají akce WTA právě v Asii.