Východ Slovenska zasiahlo zemetrasenie, magnitúda mohla byť 4,3 alebo viac. Roztriaslo domy, kývali sa lampy. Východ Slovenska zasiahlo v pondelok večer zemetrasenie. Pre TASR to potvrdil vedúci oddelenia seizmológie Slovenskej akadémie vied (SAV) Kristián Csicsay. Otrasy bolo podľa svedkov, ktorí sa ozvali TASR, cítiť na viacerých miestach v Prešovskom a Košickom kraji.
„Môžem potvrdiť, že išlo o seizmický jav na východe Slovenska. Presnú magnitúdu a lokalizáciu však momentálne neviem potvrdiť,“ uviedol Csicsay. Európske-stredomorské seizmologické centrum na svojom webe informuje, že epicentrum malo byť zhruba v okolí 18 kilometrov od Humenného a dosiahnutá malá byť magnitúda 5.
„Ja tipujem, že bude menšia, lebo to je automatická lokalizácia. Presnejšia bude tá ručná. Ak by magnitúda bola okolo 5, tak naposledy sme mali zemetrasenie s epicentrom na území s takouto magnitúdou pred asi 80 rokmi. Takže na naše pomery je to silné,“ povedal pre TASR Csiscay s tým, že takéto zemetrasenie môže spôsobiť škody.
Zemetrasenie nastalo o 20:23 večer s epicentrom 9 kilometrov východne od mesta Stropkov, pričom jeho sila presiahla 4,3 stupňa. Niektoré zdroje uvádzajú aj 4,5 či 4,9.
Otrasy zaznamenali aj v Prešove, Košiciach, Humennom, Snine, Trebišove, Svidníku, Sobranciach, Bardejove, Moldave nad Bodvou, Poprade, Kežmarku, Svite, Levoči, Spišskej Novej Vsi, Medzilaborciach, Rožňave, Revúcej, Tisovci, Starej Ľubovni, Gelnici či Detve.
Z Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove TASR potvrdili, že zatiaľ nemali v súvislosti so zemetrasením vážnejšie výjazdy. „Na Domaši sa výletná loď Bohemia zrejme v dôsledku zemetrasenia uvoľnila, takže ju išli hasiči ukotviť,“ uviedli.
Na Domaši odtrhlo loď zo suchého doku
„Zemetrasenie na Domaši utrhlo loď Bohemia zo suchého doku z koľajníc priamo do Domaše. Na miesto smerujú hasiči. loď voľne pláva po Domaši,“ uviedla obec na sociálnej sieti. Vyzvali občanov, aby zachovali pokoj.
„Celý panelák sa triasol, dvierka na nábytku sa pootvárali, drobnosti vypadli, praskla mi stena v obývačke. Sused hovoril, že mu praskla stena od vrchu až dole, jedna suseda spadla z postele, vyhnali nás pred panelák, potom naspäť, čakám čo sa bude diať,“ uviedla svedkyňa.
Otrasy cítili aj obyvatelia Hencoviec. Obec je od Vranova nad Topľou vzdialená zhruba 5 kilometrov, od Vtropkova zhruba 45 kilometrov. „Myslela som si, že niekto nabúral do garáže, ale boli to skrine v zadnej izbe. Vyšla som na chodbu a musela som zastať, lebo som cítila ako sa trasie zem. Bolo to, ako keby sa dvíhala. Nikdy som nič také nezažila,“ povedala pre Pravdu jedna z obyvateliek Hencoviec.
„Prišiel som domov okolo pol deviatej. Cúval som do garáže. Zavreli sa dvere, vytiahol som kľúč z auta a zrazu sa auto začalo triasť. Myslel som, že je pokazené. Vyšiel som s autom pozrieť sa, či som niečo nezrazil. Potom som videl ako sa trasie zem,“ opísal pre Pravdu zážitok ďalší otrasený obyvateľ Hencoviec.
Prvé ohlasy ľudí na sieti FaceBook:
Potvrdzujem! Som necelých 15 km od miesta epicentra. Pomalé otrasy, ale následne rýchle, krátkodobé kmity. Záchvevy nábytku, skla, žalúzie klepali o okno. Cca do 10 sekúnd. Trebišov triasli sa lampy aj nábytok dvakrat po sebe
Košice.. Sedeli sme v obývačke a začalo sa triasť sklo a nábytok. Bolo cítiť aj v Rimavskej Sobote… triasla sa pohovka, aj poháre v skrini… Veľmi nepríjemný pocit…
Vyšný Žipov…jeden veľmi silný otras asi 5– 7 sekundový. Veru, cítil som aj na strednom Detva a ja že čo mám pod posteľou.
Áno bolo to nepríjemné aj v Poprade. Sedela som v obývačke a čítala. Pocítila som chvenie asi 4×. Za mnou polička na stene pukala, záclona sa kývala a okno tiež praskalo. Ach jaj.
Košice-Sever: Hýbala sa bytovka, posteľ šla hore dolu. 20:26 hod v Komárne sa chveli veci na poličke. Bolo to cítiť cca 3sec
X X X
Ku brehom Izraela sa presúva najväčšia americká lietadlová loď a USA posilňujú aj svoje letectvo v regióne. Aká môže byť úloha týchto síl? Ide o preventívne opatrenie alebo sa môžu zapojiť do vojenskej podpory izraelskej operácie v Pásme Gaza?
Lietadlová loď USS Gerald R. Ford pôsobí v Stredomorí od júna tohto roka. Ide o súčasť trvalej americkej prítomnosti po vlaňajšej ruskej invázii na Ukrajinu. Začiatkom októbra sa pohybovala v okolí Talianska. Po víkendovom útoku Hamasu na Izrael dostala lietadlová loď od ministra obrany USA Lloyda Austina rozkaz presunúť sa aj so svojimi sprievodnými plavidlami do východného Stredomoria.
USS Gerald R. Ford je najväčšou lietadlovou loďou na svete a celkovo najväčším vojnovým plavidlom v histórii. Pri dĺžke 333 metrov má výtlak až 100-tisíc ton. Štandardne nosí okolo 75 lietadiel, v prípade potreby to môže byť až 90. Jej sprievodná skupina je tiež úctyhodná. Tvorí ju krížnik USS Normandy a štyri torpédoborce – USS Thomas Hudner, USS Ramage, USS Carney a USS Roosevelt.
Krížnik Normandy patrí do triedy Ticonderoga. Základ jeho výzbroje tvorí 122 vertikálnych odpaľovacích šácht pre strely Tomahawk či pre ďalšie rakety šiestich rôznych typov určené k boju proti lietadlám či ponorkám. Okrem toho nesie osem rakiet Harpoon proti lodiam, šesť torpédometov a dva kanóny kalibru 127 mm. Pri dĺžke 173 metrov má výtlak 9 800 ton.
Štyri torpédoborce, ktoré lietadlovú loď sprevádzajú, patria do triedy Arleigh Burke. Tú tvorí 73 plavidiel, ďalších 10 sa stavia. Pri takej rozsiahlej triede sú medzi loďami aj odlišnosti. Ramage a Carney patria k prvej verzii týchto torpédoborcov. Majú dĺžku 154 m a výtlak 8 300 ton. Základ výzbroje tvorí 90 vertikálnych odpaľovacích šácht pre rakety. Dopĺňa ich šesť torpédometov a kanón kalibru 127 mm.
Thomas Hudner a Roosevelt patria k novšej verzii torpédoborcov Arleigh Burke. Sú väčšia a silnejšie. Dĺžka sa zväčšila na 155 m, výtlak na 9 500 ton a počet vertikálnych odpaľovacích šácht na 96. Každá z týchto lodí vrátane krížnika Normandy sama o sebe predstavuje obrovskú palebnú silu. Tu ich je päť pokope. Okrem toho zvykne americkú lietadlovú loď sprevádzať aj minimálne jedna ponorka. Údaje o jej prípadnej prítomnosti americké velenie nezverejnilo, je však veľmi nepravdepodobné, že by sa v okolí žiadna nepohybovala.
Otázkou je, či je úlohou amerických plavidiel v regióne aj odstrašenie, alebo sa do akcie zapoja aj fyzicky. Minimálne môžu narušiť dodávky zbraní do Pásma Gazy. Ich pašovanie sa totiž deje najmä po mori. Pašeráci ich na dohodnutom mieste vyhodia vo vodotesných balíkoch na hladinu a palestínski „rybári“ si ich prídu pozbierať. Tomu by mohli vrtuľníky z lodí účinne brániť.
Priame zapojenie do bojov je málo pravdepodobné. Nikdy predtým to Američania neurobili, vždy pomáhali Izraelu len dodávkami zbraní, prípadne spravodajsky. Teraz je však situácia predsa len trochu iná. Teroristi z Hamasu zobrali ako rukojemníkov mnoho cudzincov vrátane občanov USA. Snaha o ich záchranu by mohla byť zámienkou pre americkú vojenskú akciu.
Okrem vyslania lietadlovej lode minister obrany Lloyd Austin nariadil aj posilnenie amerického letectva v regióne. Týka sa to stíhačiek F-35, F-15, F-16 a bitevných lietadiel A-10. Spojené štáty majú na Blízkom východe viacero základní, najväčšia je al-Udajd v Katare. „Posilnenie našich pozícií spolu s materiálnou podporou, ktorú čo najskôr poskytneme Izraelu, zdôrazňuje pevnú podporu USA pre izraelské ozbrojené sily a izraelský ľud,“ vyhlásil minister Austin./agentury/
X X X
Pellegrini sa stretáva s Ficom aj Šimečkom. Danko tlačí na to, aby sa rozhodol
Ani týždeň po voľbách Slovensko nevie, kto zostaví vládu a kto naopak zasadne do opozičných lavíc. Lídri troch strán Smer, SNS a Hlas – Robert Fico, Andrej Danko a Peter Pellegrini – sa dnes stretli prvýkrát. Ani jeden z nich rokovania bližšie nekomentoval, no dohoda ešte stále nepadla. Danko sa navyše médiám šikovne vyhýbal. Predseda Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka uviedol, že prebiehajú aj paralelné rokovania s Hlasom a s lídrom strany je v kontakte. Ponuka premiéra stále platí, no čo sa týka rezortu vnútra bude lepšie, ak by ostal v rukách PS, povedal Šimečka. Postoju SaS nerozumie.
Už od deviatej rána začali do Historickej budovy Národnej rady SR (NR SR) prichádzať 150 zvolení poslanci, aby si prevzali svoje osvedčenia. Medzi nimi boli aj lídri strán, ktorí aktuálne rokujú o budúcej koalícii – či už formálne, alebo neformálne.
Predstavitelia Smeru aj Hlasu potvrdili, že lídri potenciálnej trojkoalície sa stihli stretnúť ešte pred začiatkom oficiálnej ceremónie, na ktorej si prevzali osvedčenia. Dohoda ešte nie je hotová a kým nepadne, nie je dôvod informovať. „To sú čiastkové rokovania. Preferovaní partneri Smeru sú Hlas a SNS. Na toto sa sústreďujem. Hľadám všetky možné riešenia,“ zopakoval Fico.
Rokovania nekomentoval ani Pellegrini, no na rozdiel od Fica a Danka mal na tvári spokojný úsmev. „Kým nie je nič dohodnuté, nebudem komentovať žiadne rokovania, to sme si sľúbili a to aj budem dodržiavať,“ povedal. „Pokračujeme ďalej,“ ozrejmil s tým, že ho novinári počas dňa naháňať nemusia, lebo nemá plánované žiadne rokovania.
Stihne Smer dohodnúť koalíciu do vypršania ultimáta? „Poprosili sme o primeraný čas, aby bolo možné diskutovať a pripraviť vládu, ktorá by bola stabilná,“ uviedol člen predsedníctva Smeru Robert Kaliňák na margo toho, či sa lídri troch strán stihnú dohodnúť do konca týždňa, kedy im vyprší dohoda.
„Deadline nemá žiadnu oporu v ústave,“ odpovedal. „Každý sa snaží o to, aby bolo možné predstaviť stabilnú vládu. Ako sa tá snaha pretaví do reality, uvidíme,“ povedal. „Väčšina zostavuje vládu. Až bude väčšina, prezidentka bude určite rada, že tento štát by mohol mať po tri a polročnom marazme konečne stabilnú vládu. Určite na to treba dostatok času,“ dodal.
Pellegrini by sa mal rozhodnúť, hovorí Danko
Kým Fico a Pellegrini sa aspoň na krátko pristavili pri novinároch, aby oznámili, že rokovania komentovať nebudú, Danko pomerne nahnevane plával pomedzi novinárov v priestore zaplnenom novými aj známymi poslaneckými tvárami a médiá ignoroval. Z prvého rokovania v trojici odišiel ako prvý. Bližšie sa Danko vyjadril až po stretnutí s prezidentkou.
Danko sa Pellegriniho na stretnutí pýtal, či je už rozhodnutý. „Ja mám ešte dnes rokovania. Ak by pán Pellegrini prestal definitívne rokovať s pánom Šimečkom, rokovania by nám išli lepšie, ale pokročili sme,“ povedal šéf SNS.
„Rokovanie nemôže byť také, že Pellegrini s Ficom sa dohodnú a SNS bude len do počtu. Ak SNS má byť vo vláde, chceme svoje relevantné miesto, ale na druhej strane už viac neviem pomôcť Robertovi Ficovi pri tvorbe vlády,“ uviedol a jedným dychom dodal, že účasť SNS v prípadnej trojkoalícii nepodmieňujú žiadnou pozíciou. Jeho poslanci Rudolf Huliak a Štefan Kuffa sa však minulý týždeň vyjadrili, že dobré by bolo mať rezort životného prostredia a pôdohospodárstva.
Danko sa s predsedom Hlasu stretol až týždeň po voľbách, Pellegrini medzitým absolvoval niekoľko stretnutí s Ficom. Či to nevnáša do ich vzťahu nedôveru nekomentoval, no uviedol, že niektoré veci začal v politike brať inak. „Politika je krvavý šport, nie sme kamaráti, sme súperi. Peter si zvolil, že môže ísť so Smerom aj s PS. My sme mali rozhovor na základe môjho vyhlásenia. Verte tomu, že aj keď sa podpíše koaličná zmluva, neznamená, že sme kamaráti na život a na smrť,“ povedal.
Premiér či predseda parlamentu? Šimečka čaká na odpoveď
Šimečka znova zdôraznil, že silnejšie karty má v rukách Robert Fico. Predseda PS sa v pondelok stretol s predsedom KDH Milanom Majerským aj lídrom SaS Richardom Sulíkom. Okrem toho sa dvakrát stretol aj s Pellegrinim, ktorému predostrel ponuku PS. Poslednýkrát sa s lídrom Hlasu stretli vo štvrtok minulý týždeň, odvtedy komunikujú telefonicky.
Neformálne rokovania budú pokračovať na báze lídrov. „Oznámil som aj Petrovi Pellegrinimu, že v záujme toho, aby rokovania pokračovali, som pripravený vzdať sa postu predsedu vlády v prospech strany Hlas,“ povedal. „Chcem, aby táto koalícia vznikla a preto som pripravený aj na tento bezprecedentný krok v našich politických dejinách,“ uviedol.
Oficiálnu odpoveď od lídra Hlasu ešte nedostal. „Teraz čakáme, ako sa vyjadrí strana Hlas,“ reagoval. „Predpokladám, že sa musia tiež poradiť vnútri strany, v najbližších hodinách, dňoch sa stretneme,“ uviedol líder PS. Pellegrini neodpovedal, či sa vidí ako premiér, alebo skôr predseda parlamentu.
„Nebudem vám dávať ani názor, lebo aj ten je súčasťou rokovaní,“ uviedol na margo postov. Fico takisto konkrétne posty nekomentoval. „Ak by sme začali nejakým porciovaním krajiny tak sa nikam nedostaneme. O to je to najnáročnejšie,“ skonštatoval šéf Smeru. Danko má však jasnú predstavu „Verím, že Pellegrini už definitívne pochopil, že v tejto zostave môže byť predsedom parlamentu a že premiérom má byť podľa výsledkov Robert Fico,“ uviedol.
Čo sa týka postu ministra vnútra, Šimečka dodal, že platí, že ak bude premiérom Pellegrini, ministrom vnútra by mal byť nominant PS a spomenul napríklad policajného exprezidenta Jaroslava Spišiaka. Rezort vnútra si chce ponechať kvôli stabilite a dôveryhodnosti vlády aj vo vzťahu k spravodlivosti. „Tak ako som povedal pánovi Pellegrinimu, o týchto bodoch som pripravený rokovať,“ hovorí.
Líder SaS Sulík má však na rezort vnútra iný názor. Ak by ho ponúkli Hlasu, umožnilo by to podľa neho vznik „lepšej koalície“. „Môžeme umrieť na krásu alebo urobíme všetko pre to, aby sa Fico nedostal k moci. Preto musíme Pellegrinimu ponúknuť premiéra a rezort vnútra, nie ako ministerstvo navyše, ale ako jeden z rezortov, ktorý by mu ako premiérovi patril,“ hovorí predseda liberálov.
Napriek tomu si nie je istý, či to Hlas presvedčí. „Isté sú len dane a smrť, ale musíme dať Pellegrinimu ponuku, ktorá sa neodmieta alebo nebude dať odmietnuť. Toto je destilát mojich politických skúsenosti,“ dodal. Šimečka tomu nerozumie a s týmto návrhom sa ani nestotožňuje.
Prezidentka cez víkend uviedla, že by bolo prekážkou vymenovať obvineného alebo obžalovaného človeka na post rezortu vnútra. Kaliňák aj bývalý policajný prezident Tibor Gašpar uviedli, že prezidentka používa dvojitý meter, najmä keď jej neprekáža, že v polícii pracujú obvinení vyšetrovatelia NAKA, čím narážal na čurillovcov.
„Ústava hovorí jasnou rečou, takže by to malo byť všetko v poriadku,“ povedal Kaliňák. V prípade zákona o policajnom zbore sú podľa neho kritériá omnoho prísnejšie. „V prípade poslancov a členov vlády je to otázka volieb, ktoré na to dali odpoveď. Platí prezumpcia neviny, ktorú treba dodržiavať,“ dodal. Gašpar neašpiruje znova na post policajného prezidenta a to, či sa chce stať šéfom Slovenskej informačnej služby, nekomentoval.
Obavy z nestabilných klubov pretrvávajú
Prekážkou aj naďalej ostáva klub SNS, ktorí je aj podľa ľudí v Hlase pomerne nestabilný. Podpredseda Hlasu Erik Tomáš uviedol, že ak chce byť Danko súčasťou vládnej koalície, musí garantovať stabilitu klubu.
Viacerí poslanci SNS vrátane Tomáša Tarabu uviedli, že sa poznajú a klub bude jednotní. V kuloároch sa však hovorí, že by mohli dostať posty štátnych tajomníkov a do parlamentu by sa tak dostalo viac členov SNS. Taraba cez víkend uviedol, že ak by premiérom nebol v trojkoalícii Fico, ale Pellegrini, aj SNS by mohla mať väčšie požiadavky. SNS však podľa neho podporí každú vládu na čele s Ficom, aj keby SNS nebola jej súčasťou.
Osvedčenia o zvolení do Národnej rady (NR) SR si poslanci prevzali v pondelok v historickej budove parlamentu na Župnom námestí v Bratislave.
Tomáš podotkol, že ani v klube KDH to nevyzerá na jednotu. Narážal tak zrejme na názory členov, z ktorých sú niektorí proti koalícii so Smerom, ale prekáža im aj PS. Majerský sa dnes k neformálnym rokovaniam štvorkoalície nevyjadril. Uviedol, že sa nestretol s členmi Rady KDH, komunikuje iba s krajskými predsedami. „To je všetko,“ povedal a od novinárov pomaly odchádzal. To, akú mu dal Robert Kaliňák ponuku, nekomentoval. „Ďakujem“ povedal a odišiel.
„Bez ohľadu na to, akej koalície budú strany súčasťou, mali by garantovať jednotu, lebo potom to bude veľmi rýchly koniec,“ povedal Erik Tomáš. Sám sa nestability Hlasu neobáva. Časť poslancov Hlasu má totiž bližšie k Smeru, časť k PS. Svoje preferencie Tomáš neprezradil. „Nech je rozhodnutie akékoľvek, budeme v tom jednotní. Mám svoju osobnú preferencie, ale rozhodneme sa kolektívne,“ dodal.
Neformálne rokovania pokračujú
Neformálne diskusie o štvorkoalícii budú podľa Šimečku prebiehať paralelne tak, ako sa to dialo aj minulý týždeň. Detaily rokovania s KDH a SaS nekomentoval, no rokovania podľa neho napredujú. „Myslím si, že robím presne to, čo treba robiť,“ dodal s tým, že nenarazili na nič, čo by malo byť problémom.
Šimečka na margo rokovaní s KDH zopakoval, že oceňuje závery predsedníctva KDH, kde vyjadrili ochotu diskutovať a rokovať o štvorkoalícii. „Pravdepodobnejší scenár je stále, že vládu zostaví Robert Fico, podľa mňa je dobrý signál už len to, že týždeň pol voľbách ešte stále existuje nádej na nejakú alternatívu. Hneď po voľbách v nedeľu sme si mysleli, že je jasné, že vznikne trojkoalícia s Ficom na čele,“ ozrejmil.
Sulík po stretnutí s prezidentkou odmietol komentovať neformálne stretnutia, oficiálne sa stretol len s lídrom PS Šimečkom a jeho poradcom. Neformálne stretnutie absolvoval aj s poslancom KDH Františkom Mikloškom, ktorý je v KDH jeden zo zástancov koalície s PS.
Sulík si nemyslí, že najväčší problém sú červené čiary. „Aj KDH aj PS keď si sadnú s chladnými hlavami, dokážu nájsť kompromis,“ myslí si líder SaS. Prezidentka poverila Fica zostavením vlády minulý týždeň v pondelok 2. októbra a dala mu na to 14 dní. Keď jej nepredloží väčšinu, poverenie dostane do rúk Michal Šimečka. Koncom minulého týždňa sa črtala dohoda medzi Smerom, Hlasom a SNS, no zatiaľ nič nie je potvrdenie a lídri pokračujú v rokovaniach./agentury/
X X X
Haščák podal trestné oznámenie pre únik informácií z policajného spisu
Trestné oznámenie má poukazovať na vážne podozrenie z nezákonného obchodovania s výsledkami prebiehajúceho vyšetrovania.
Finančník Jaroslav Haščák podal trestné oznámenie pre zneužitie právomoci orgánov činných v trestnom konaní (OČTK) v kauze mobilných správ, ktorú nedávno otvoril líder hnutia OĽANO a priatelia Igor Matovič. TASR o tom informoval jeho právny zástupca Martin Škubla. Matovičove septembrové vyjadrenia vníma obhajoba ako dôkaz o vážnom podozrení z nezákonného úniku informácií zo živého policajného spisu.
„Je zrejme len náhodou, že negatívne ladené vyjadrenia Igora Matoviča proti neštátnym zdravotným poisťovniam prišli len pár dní pred voľbami a tesne pred ukončením prepoisťovacej kampane. A rovnako bude náhodou, že obsah telefónu zrejme poskytla vyšetrovacia súčasť Národnej kriminálnej agentúry pod názvom tím Gorila,“ skonštatoval Škubla.
Trestné oznámenie je podľa právneho zástupcu smerované voči organizovanej skupine z prostredia vyšetrovania, polície a médií. Poukazovať má podľa neho na vážne podozrenie z nezákonného obchodovania s výsledkami prebiehajúceho vyšetrovania. Obhajoba zároveň avizuje, že v rámci prebiehajúcich konaní bude o týchto nezákonnostiach informovať Ústavný súd SR, Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) či Europol.
Obhajoba zároveň pripomenula, že Haščákove telefóny boli zaistené 1. decembra 2020 pri úkonoch, ktoré sú aktuálne aj predmetom podania na ESĽP. Nezákonnosť týchto úkonov mala pritom vyplynúť z rozhodnutí súdov a i generálnej prokuratúry. „Pričom Ústavný súd SR ich v januári tohto roka označil za protiústavnú fishing expedition, t. j. výpravu za hľadaním čohokoľvek,“ dodal Škubla.
Matovič zverejnil v septembri úryvok údajnej komunikácie z jesene 2020 medzi Haščákom a lídrom SaS Richardom Sulíkom. Ten mal podľa správ Sulíka inštruovať v argumentácii pri riešení dofinancovania zdravotných poisťovní, aktuality.sk
X X X
Maďarská armáda evakuovala z Izraela 215 osôb
Dve lietadlá maďarských vzdušných síl s 215 evakuovanými osobami z Izraela pristáli v pondelok nadránom na Medzinárodnom letisku Ferenca Liszta v Budapešti. Potvrdil to na Facebooku šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó.
Minister ešte v nedeľu večer uviedol, že evakuáciu maďarských občanov zorganizovali v rámci spoločnej záchrannej operácie ministerstva zahraničných vecí a ministerstva obrany. Zdôraznil, že jednou z najdôležitejších úloh jeho rezortu počas ozbrojeného konfliktu v Izraeli je čo najskôr priviesť domov občanov Maďarska, ktorí sú v ohrození.
„Ďakujeme orgánom Izraela, Cypru, Grécka, Turecka, Bulharska a Rumunska za spoluprácu pri rýchlom vydaní potrebných letových povolení,“ uzavrel Szijjártó, aktuality.sk
X X X
Osvedčenia si prevzali traja Kaliňákovia aj dvaja bývalí šéfovia polície. Niektorí poslanci chýbali.
Novozvolení poslanci parlamentu si prevzali v historickej budove Národnej rady SR na Župnom námestí v Bratislave osvedčenia o zvolení. Národná rada bude mať v novom volebnom období 33 poslankýň a 117 poslancov, čo je len o jednu ženu viac ako doteraz.
Nie všetci si prevzali osvedčenie, chýbali napríklad predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík či Anna Záborská, ktorá kandidovala za Kresťanskú úniu v koalícii s OĽaNO a priatelia a Za ľudí.
V 150-člennom pléne Národnej rady SR bude mať zastúpenie šesť politických strán a jedna koalícia. So ziskom 22,94 percenta hlasov voličov zvíťazila v parlamentných voľbách 30. septembra strana Smer, ktorá bude mať 42 poslancov. Druhé najsilnejšie hnutie Progresívne Slovensko (17,96 percenta) obsadí 32 kresiel.
Strana Hlas dostala podporu 14,70 percenta voličov, čo jej prinieslo 27 poslaneckých mandátov. Koalícia OĽaNO a priatelia (8,89 percenta) bude mať 16 kresiel, KDH (6,82 percenta) získalo 12 mandátov. Do parlamentu sa so ziskom 6,32 percenta hlasov prebojovala aj strana Sloboda a Solidarita, ktorej prislúcha 11 mandátov. Slovenská národná strana po volebnom výsledku 5,62 percenta obsadí 10 kresiel v Národnej rade.
Len jeden poslanec za SNS je však zároveň aj členom tejto strany, a to jej predseda Andrej Danko. Ostatných deväť poslancov tvoria členovia iných strán, ktorí kandidovali za SNS. Aj iné strany mali na kandidátke nečlenov, ktorí sa úspešne prebojovali do parlamentu, napríklad bývalý predseda KDH Alojz Hlina bol zvolený zo 150. miesta kandidátky SaS. Do poslaneckých lavíc zasadnú aj dvaja bývalí policajní prezidenti – Jaroslav Spišiak (PS) a Tibor Gašpar (Smer).
V pléne budú sedieť až traja Kaliňákovia – za Smer sa dostali do parlamentu exminister vnútra Robert Kaliňák a jeho synovec Erik Kaliňák, Hlas bude reprezentovať Michal Kaliňák, bývalý šéf kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska. Viac ako tretinu zákonodarného zboru budú tvoriť poslanci vo veku od 41 do 50 rokov. Len štyria noví poslanci sú mladší než 30 rokov. Najviac poslankýň bude mať hnutie Progresívne Slovensko, ktoré má pomer mužov a žien v parlamente vyvážený – 16 žien a 16 mužov. Najsilnejšia strana Smer bude mať len tri poslankyne a 39 poslancov.
Zo 150 poslancov, ktorých občania zvolili do Národnej rady SR, nezasadnú do poslaneckých lavíc všetci. Niektorí odídu do vlády, z iných sa stanú štátni tajomníci a ich poslanecké mandáty prevezmú prví náhradníci v poradí, ktorí kandidovali za príslušnú stranu. Parlament zasadne v novom zložení prvýkrát najneskôr do tridsiatich dní. Ustanovujúcu schôdzu zvolá prezidentka Zuzana Čaputová. Riadiť ju bude doterajší predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina). Do jeho rúk zložia noví poslanci slávnostne sľub a následne si zvolia nového predsedu Národnej rady SR, ktorý potom prevezme vedenie schôdze./agentury/
X X X
Trhy reagujú na konflikt na Blízkom východe
Ceny ropy v pondelok vzrástli o takmer 4 %, americký dolár sa oproti euru mierne posilnil a globálne akciové indexy klesli v reakcii na konflikt medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.
Ku konfliktu na Blízkom východe došlo v čase, keď sú trhy nervózne a výnosy dlhopisov na celom svete sú na viacročných maximách. Investori preto teraz netrpezlivo vyčkávajú na údaje o vývoji spotrebiteľských cien v USA, ktoré budú zverejnené tento týždeň. A tiež na neoficiálny začiatok výsledkovej sezóny amerických firiem za 3. štvrťrok.
Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v novembri sa v pondelok o 18.39 h SELČ predával po 86,02 USD (81,68 eura). To bolo o 3,23 USD alebo 3,90 % viac ako v predchádzajúci týždeň na konci obchodovania.
Cena decembrového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent vzrástla o 3,08 USD alebo 3,64 % na 87,66 USD za barel, aktuality.sk
X X X
Poplach vo väznici v Leopoldove. Pes označil dva balíky ako výbušninu, polícia nič nenašla
Polícia ukončila pyrotechnickú prehliadku balíka určeného do Ústavu na výkon trestu odňatia slobody a Ústavu na výkon väzby v Leopoldove s negatívnym výsledkom.
Polícia na miesto vyslala pyrotechnika, uviedla to krajská policajná hovorkyňa v Trnave Mária Linkešová, informoval portál noviny.sk.
Poštová zásielka bola podľa krajskej policajnej hovorkyne v Trnave Márie Linkešovej podrobená vizuálnej aj röntgenovej kontrole a nástražný výbušný systém nebol v nej nájdený. „Udalosť bola tým ukončená,“ informovala. Poštu označili v pondelok cvičené psy, že môže obsahovať výbušninu. Polícia na miesto vyslala pyrotechnika.
X X X
Za každý život tri roky väzenia. Nikto sa nám neospravedlnil, ani jeho rodina, hnevajú sa pozostalí po Dědečkovej jazde smrti
Aj odvolací súd na druhý krát potvrdil 15-ročný trest odňatia slobody pre Dušana Dědečka. Svoju jazdu smrti si odsedí v minimálnom stupni stráženia a po troch štvrtinách trestu môže ísť na slobodu. To znamená, že keď bude mať 72 rokov, bude môcť požiadať o podmienečné prepustenie.
Dědeček na pondelkovom pojednávaní vyhlásil, že jeho tvár by mala byť na očiach tých, ktorí sadajú za volant. Spresnil, že by sa chcel venovať protialkoholickej kampani. “Alkohol je to, proti čomu by mala spoločnosť bojovať, nie proti jednotlivcovi,” ozrejmil s tým, že mnoho nocí preplakal a nechce, „aby ho démonizovali ako ožrana“.
Dědeček dostal 8. júna 2023 za usmrtenie piatich mladých ľudí na zastávke v centre Bratislavy 15-ročný trest odňatia slobody a zákaz viesť motorové vozidlo na desať rokov. Trest si odpykáva v zariadení s minimálnym stupňom stráženia. V júni sa na výške trestu zhodla prokuratúra i obhajoba a súhlasil aj súd. To však nestačilo generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi.
„Uložený trest odňatia slobody považujem za neprimerane nízky, dôsledne nezohľadňujúci spôsob spáchania činu, jeho následky a osobu páchateľa. V neposlednom rade nezabezpečuje ani generálnu prevenciu, výchovný vplyv, teda odradenie iných od páchania obdobných trestných činov,“ uviedol Žilinka. Krajskému prokurátorovi vydal pokyn, aby proti rozsudku z júna podal odvolanie v neprospech obžalovaného pre nesprávnosť výroku o treste, no nakoniec neuspel.
Hovorca Krajského súdu Bratislava Pavol Adamčiak po pondelkovom pojednávaní vyhlásil, že rozsudok je právoplatný a nie je možné sa voči nemu odvolať. „Odvolaniu prokurátora nebolo vyhovené a súd sám rozhodol tak, že obžalovanému uložil trest 15 rokov so zaradením do ústavu s minimálnym stupňom stráženia,“ ozrejmil.
To však nenechalo chladnými prítomných poškodených a pozostalých. Tým ostali len oči pre plač a napriek tomu, že sa k nim Dědeček aj v záverečnej reči prihováral, ich odhodlanie držať ho za mrežami čo najdlhšie nezlomil.
Odvolací súd len sčasti zmenil výroky o náhrade škody, ktoré určil prvostupňový Mestský súd Bratislava I. „Piatich zabije, piatich ťažko zraní a ako keby sa nechumelilo. Nemám slov na to, čo sa v našom štáte a v našom súdnictve deje,“ zdôraznil po verdikte otec zosnulej Natálie Pavol Hamrák.
Neverí ľútosti Dědečka a je presvedčený, že súdu klamal. „Keď ste počúvali jeho vyjadrenia, jedno si protirečí s druhým. Klame, len sa mu z huby práši,“ spresnil. Je aj naďalej presvedčený, že tak koná s vidinou kratšieho trestu.
Nestačí mu ani, že by sa Dědeček po prepustení venoval osvete proti alkoholu. „On je blbec. Nemal piť a nebolo by treba ani kampaň robiť. Hovoril, že chce, aby deti nepili. Ktoré deti pijú? Asi jeho, naše nie. Aj jeho ožratý syn sedel s ním v aute,“ upozornil.
Podotkol, že od skutku sa nikto z rodiny či z Dědečkovej práce neospravedlnil. „Nikto z toho svinského klubu sa neospravedlnil. Bol v pracovnej dobe a počas nej pil alkohol,“ ozrejmil.
Neverí ani slovám o eutanázii, ktoré Dědeček vyslovil počas záverečnej reči. „Keby sa dalo, vypol by som sa hneď. Je to ťažké,“ skonštatoval Dědeček s tým, že ak by sa dalo, požiadal by o eutanáziu. „Na jednej strane chce ísť na slobodu a na druhej chce eutanáziu. Nech si rozmyslí, čo vlastne chce. Hovoril, že má nočné mory a nič si nepamätá. Buď má nočnú moru a pamätá si, čo sa stalo, alebo nemôže mať nočné mory, súd mu tie jeho báchorky zhltol,“ skonštatoval.
Dodal, že potom, čo dnes zažil, neverí v spravodlivosť na Slovensku. „Videli ste, ako tie matky plačú, my máme nespavosť do konca života a súd rozhodne takto,“ priznal. Prekáža mu aj to, že si 15-ročný trest odpyká v najnižšom stupni stráženia. „Môže chodiť do práce, môžem ho stretnúť v kaviarni,“ uzavrel.
Advokát Marco Polakovič, zástupca rodiny Hlaváčovcov, priblížil, že jeho klienti sa pojednávania nezúčastnili. „Ale ako ste mohli vidieť, ostatní pozostalí neboli s rozsudkom spokojní. Sudca síce zhodnotil, že rozsudok je spravodlivý a my ho musíme rešpektovať, neviem ale, ako ho môžeme považovať za spravodlivý, keď vyhaslo päť mladých životov,“ skonštatoval.
Nemyslí si však, že dnešný verdikt bude mať odstrašujúci vplyv na alkohol za volantom. „Môžeme o tom len polemizovať,“ uzavrel advokát./agentury/
X X X
Šéf SNS Danko nechce byť len do počtu. Viac Ficovi pomôcť neviem, hovorí v Prezidentskom paláci
Ak by pán Pellegrini definitívne prestal rokovať s pánom Šimečkom, tie rokovania by nám išli oveľa lepšie, hovorí Andrej Danko po rokovaní s prezidentkou.
Druhý týždeň pokračujú rokovania prezidentky s lídrami úspešných strán, ktoré zvíťazili v parlamentných voľbách. Dnes pred 14:00 prišiel do Prezidentského paláca predseda SNS Andrej Danko, ktorého strana vo voľbách získala 5,63 percent.
Hneď za ním prišiel na avizované rokovanie s prezidentkou Richard Sulík zo strany SaS. Dnešnými stretnutiami prezidentka ukončí povolebné diskusie s predstaviteľmi strán, ktorí vo voľbách prekročili hranicu päť percent. Koncom týždňa tak prezidentka oznámi termín ustanovujúcej schôdze parlamentu.
S prezidentkou diskutoval Andrej Danko približne 20 minút. Hlavu štátu ubezpečil, že SNS chce byť vo vláde, ktorá zachová zahranično-politické priority, aj keď priznal, že v mnohých smeroch majú odlišné názory.
„Vysvetlila mi svoj postoj k tvorbe vlády SR. Pre mňa je dôležité, že som ju mohol informovať, že prebiehajú rokovania Smer, Hlas a SNS, “ hovorí predseda SNS Andrej Danko v Prezidentskom paláci.
Šéf Slovenskej národnej strany tiež povedal, že si nepodmieňujú vstup do koalície žiadnymi miestami. Odmieta však to, že by SNS bola len do počtu a žiada „relevantné miesto“.
„Na druhej strane už neviem viac pomôcť Ficovi pri tvorbe vlády. Verím, že Peter Pellegrini pochopil, že v tejto zostave môže byť predseda parlamentu,“ hovorí pred novinármi Andrej Danko. Potvrdil, že ešte dnes ho ešte čakajú viaceré rokovania.
To, či je už Peter Pellegrini rozhodnutý, s kým pôjde do koalície, povedať nevedel. „Ak by pán Pellegrini definitívne prestal rokovať s pánom Šimečkom, tie rokovania by nám išli oveľa lepšie,“ myslí si.
SaS pokračuje v rokovaniach
Richard Sulík diskutoval s prezidentkou Zuzanou Čaputovou viac ako pol hodinu. Myslí si, že ak by si PS a KDH sadli s „chladnými hlavami“, tak by našli kompromis.
„Keď chceme spraviť všetko preto, aby sa Fico nedostal k moci, musíme Pellegrinimu ponúknuť premiéra a ministerstvo vnútra,“ myslí si Richard Sulík. Hovorí tak, že šéf Hlasu musí dostať ponuku, ktorá sa mu bude odmietať len veľmi ťažko.
„Obávam sa, že dohoda Smer, Hlas, SNS je už od minulého štvrtku večera na stole,“ hovorí predseda liberálov Sulík.
Ešte minulý týždeň poverila prezidentka Zuzana Čaputová víťaza volieb Roberta Fica zostavením vlády. Na to dostal presne dva týždne. Ešte minúlý týždeň viaceré média informovali, že príde k spojenectvu s Hlasom a SNS. Post premiéra by mohol mať Robert Fico a miesto predsedu parlamentu zas Peter Pellegrini.
Lídri Smeru, Hlasu a SNS sa dnes ráno stretli na spoločnom rokovaní. Dohodu o budúcej vláde zatiaľ neoznámili.
„Rokovania nie sú ešte ukončené a dovtedy to komentovať nebudem. Pokračujeme ďalej,“ povedal Peter Pellegrini.
„Odovzdal som odkaz Petrovi Pellegrinimu, že som pripravený vzdať sa postu predsedu vlády v hypotetickej štvorkoalícii,“ povedal dnes predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka.
V prípade, že vládny kabinet Smer nezostaví, tak diskusie s politickými stranami bude viesť predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka a Robert Fico vráti poverenie prezidentke, aktuality.sk
X X X
Pellegrini mlčí, na Šimečkovu ponuku stále nereagoval. Ráno sa stretol s Ficom a Dankom
Najpravdepodobnejší je podľa Šimečku stále scenár koalície Smeru, Hlasu a SNS, no skutočnosť, že týždeň po voľbách je stále v hre aj vznik vlády bez Smeru, považuje za dobrý signál.
Ponuka Progresívneho Slovenska Petrovi Pellegrinimu, ktorý by v koalícii PS, Hlasu, SaS a KDH mohol byť premiérom, zatiaľ zostáva bez odozvy. Líder PS Michal Šimečka hovorí, že šéf Hlasu ešte na jeho návrh nereagoval.
Ranné stretnutie
„Zatiaľ nič,“ odpovedal Pellegrini aj nám, keď sme sa ho pýtali, čo na ponuku Šimečku hovorí. Zvolení poslanci parlamentu sa dnes dopoludnia stretli v starej budove Národnej rady na slávnostnom odovzdávaní osvedčení. Predsedovia Smeru, Hlasu a SNS však ešte predtým spolu rokovali.
„Odovzdal som odkaz Petrovi Pellegrinimu, že som pripravený vzdať sa postu predsedu vlády v hypotetickej štvorkoalícii. PS robí všetko pre to, čo je v našich silách, aby sa udržala nádej na štvorkoalíciu,“ povedal dnes Šimečka.
Najpravdepodobnejší je podľa neho stále scenár koalície Smeru, Hlasu a SNS, no skutočnosť, že týždeň po voľbách je stále v hre aj vznik vlády bez Smeru, považuje za dobrý signál.
S Pellegrinim je priebežne v kontakte, no oficiálnu odpoveď ešte nedostal. „Predpokladám, že sa musia tiež poradiť vnútri strany, v najbližších hodinách, dňoch sa stretneme,“ dodal líder PS.
Návrhu SaS nerozumie
Kým progresívci čakajú na reakciu Hlasu, do debát o skladaní koalície sa vložila aj SaS, ktorá PS vyzvala, aby Pellegriniho strane ponúkli aj rezort vnútra. To však PS odmieta. „Nerozumiem tomu a nestotožňujem sa s týmto návrhom,“ tvrdí Šimečka.
Ak by koalícia PS a Hlasu vznikla a Pellegrini by bol predsedom vlády, pre stabilitu a dôveryhodnosť koalície by podľa Šimečku bolo lepšie, ak by ministerstvo vnútra patrilo progresívcom.
Rokovania o koalícii Smeru, Hlasu a SNS sú oveľa ďalej. Lídri strán sa podľa TASR zišli dnes ráno na prvom spoločnom rokovaní. Dohodu o budúcej vláde zatiaľ neoznámili. „Rokovania nie sú ešte ukončené a dovtedy to komentovať nebudem. Pokračujeme ďalej,“ komentoval stretnutie Pellegrini.
„To sú čiastkové rokovania. Preferovaní partneri Smeru sú Hlas a SNS. Na toto sa sústreďujem. Hľadám všetky možné riešenia, ale v tomto okamihu, ako som sľúbil, nebudem komentovať priebeh rokovaní,“ povedal zasa Fico, aktuality.sk
X X X
Radičová navrhuje prekopať sociálne dávky, životné minimum a zvyšovanie dôchodkov. Pripravila viacero návrhov
Čeliť sociálnym krízam umožňuje zavedenie automatických stabilizátorov. V porovnaní s členskými štátmi EÚ alebo Organizáciou pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) však patríme ku krajinám, ktoré ich používali najmenej. Uviedla to na pondelkovej konferencii sociologička Iveta Radičová, ktorá predstavila expertízny materiál s návrhmi opatrení.
Iveta Radičová
„Odporúčame prijať súbor automatických stabilizátorov, ktoré budú dostatočne chrániť adresne v danom čase a danej situácii prepad v spoločenskej realite. Sú dopredu legislatívne zadefinované a začnú automaticky fungovať, keď sa naplní kritérium krízovej situácie,“ vyhlásila Radičová.
Dodala, že tento nástroj nie je dostatočne využívaný, čo štát následne stojí obrovské peniaze s menšími efektami ako v iných krajinách. Výdavky domácností by tak boli stabilizované vyššími a dlhšími dávkami v nezamestnanosti alebo platbami sociálnej pomoci.
Slovensko podľa Radičovej čelí dvom typom sociálnych rizík. Medzi staré patrí rodičovstvo, nezamestnanosť, ochorenie, pracovná zdravotná nespôsobilosť, staroba, smrť. Zároveň prichádzajú aj nové riziká v podobe globálnych zmien a kríz.
Súčasná definícia životného minima je podľa Radičovej neakceptovateľná. „Navrhujeme aby životné minimum nezasahovalo do daňového systému. Taktiež navrhujeme, aby sme súčasné minimum zaradili dvoma úrovňami, a to existenčným a sociálnym minimom, tak aby výška existenčného minima bola garantovaná,“ doplnila.
Ako najväčší problém vidí nízke dôchodky, ako aj nižšie dôchodky žien a starnutie obyvateľstva. Jedným z návrhov je preto odvíjanie valorizácie dôchodkov nie od priemernej dôchodcovskej inflácie za určité obdobie, ale od najaktuálnejšej informácie o dôchodcovskej inflácii a raste priemernej mzdy.
Štátna tajomníčka Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR Anna Aftanasová pripomenula, že rezort upravil životné minimum, valorizoval v skoršom termíne dávky v hmotnej núdzi a zvýšil príspevok na bývanie. „Na MPSVR SR sme identifikovali niekoľko zraniteľných skupín, ktorým sme smerovali konkrétnu finančnú pomoc, aby sme zlepšili ich životnú úroveň s ohľadom na rastúcu inflačnú krivku,“ dodala.
Jedným z návrhov, ktoré Radičová predstavila, je aj zmiernenie pravidiel na poskytovanie dávky v nezamestnanosti, uvoľnenie stropu na denný vymeriavací základ, ako aj podpora kvalitných pracovných príležitostí./agentury/
X X X
Fico, Danko a Pellegrini rokovali. Šimečkova „štedrá“ ponuka zatiaľ bez odozvy
Popri tom ako prebiehajú rokovania o budúcej vládnej koalícii, sa poslanci stretli v starej budove Národnej rady na slávnostnom odovzdávaní osvedčení. Nováčikov sme sa pýtali, čo budú ich priority.
Rokovania o koalícii Smeru, Hlasu a SNS pokračujú. Podľa Andreja Danka v rokovaniach pokročili. No a šéf progresívcov Michal Šimečka, ktorý ponúkol Petrovi Pellegrinimu premiérsky post, je zatiaľ bez odozvy. Budete počuť reakcie Roberta Fica, Petra Pellegriniho, Andreja Danka a Michala Šimečku.
Lídri aj spolu s ich kolegami zo strán sa stretli v priestoroch starej budovy Národnej rady, kde si prevzali osvedčenia o zvolení. Do poslaneckých lavíc zasadnú aj nováčikovia, ktorí nemajú ešte s parlamentom skúsenosť. Pýtali sme sa ich, s akou agendou prichádzajú.
Budete počuť Zuzanu Dolinkovú a Michala Kaliňáka z Hlasu, ktorí sa chcú venovať zdravotníctvu alebo regiónom. Témou exšéfa polície Jaroslava Spišiaka z Progresívneho Slovenska bude bezpečnosť. Lucia Plaváková sa bude zasadzovať za rovnosť práv LGBTI ľudí alebo žien.
Priority niektorých poslancov SNS sa nám nepodarilo zistiť, pretože s nami odmietli komunikovať. Pavol Ľupták však napríkald medzi svoje priority okrem ekonomiky radí aj hovoriť pravdu a otvárať oči. Podľa neho by mala začať verejná diskusia o vystúpení z NATO a nech si ľudia urobia názor. Za svoju prioritu tiež považuje „robiť kroky a rozhodnutia“, aby Slovensko prestalo nekriticky vojensky podporovať Ukrajinu.
Vilam Tankó z OĽaNO, ktorý sa spolu s ďalšími kolegami z platformy Pačivale Roma prekrúžoval do národnej rady, sa chce zamerať na školstvo, zamestnanie a bývanie, aktuality.sk
X X X
Minister financií Horváth: Vyrovnaný rozpočet by viedol k obrovským negatívnym dôsledkom na život ľudí na Slovensku
Rezort financií na čele s Michalom Horváthom má povinnosť vyrovnaný rozpočet predložiť, no zároveň nabáda parlament, aby ho odmietol.
Vláda odborníkov pod vedením premiéra Ľudovíta Ódora robí, čo musí končiaci parlament jej nevyslovil dôveru, preto vláda musela pripraviť vyrovnaný rozpočet na budúci rok. Táto povinnosť jej vyplýva zo zákona o rozpočtovej zodpovednosti, ktorej súčasťou je dnes už nemoderná dlhová brzda. Tá hovorí, že s hrubým dlhom na úrovni 57,8 sa vláda nachádza v piatom sankčnom pásme a to znamená, že kabinet má povinnosť krajinu ďalej nezadlžovať a musí vytvoriť vyrovnaný rozpočet. Ak by vláda od parlamentu získala dôveru, takto prísne sankcie by sa neuplatňovali.
Vyrovnaný rozpočet je prejavom zdravých verejných financií a je dobre, keď ho krajina má, no pre Slovensko v situácii, v ktorej sa nachádza, je v súčasnosti škodlivý, pretože by spôsobil masívne prepúšťanie v štátnej správe a a aj zásadné zastavenie verejných investícií.
„Predložením vyrovnaného rozpočtu na rokovanie vlády a neskôr aj do parlamentu si plníme našu zákonnú povinnosť, ktorá nám vyplýva z ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti. Takýto rozpočet znamená obrovské okamžité škrty pre verejné financie, ktoré by boli pre ekonomiku len veľmi ťažko únosné, viedlo by to k veľkej recesii a v podstate aj k znefunkčneniu verejnej správy, k obrovským dopadom na život ľudí na Slovensku, preto neodporúčame, aby sa takýto rozpočet prijímal v rámci parlamentu. Je možnosť ho stiahnuť a odporúčame novej vláde, aby čo najrýchlejšie začala pracovať na tom realistickom riadnom rozpočte, ktorý Slovensko veľmi potrebuje,“ povedal v rozhovore pre denník Pravda minister financií Michal Horváth.
Konsolidovať Slovensko určite musí, no nie tak nárazovo. „Objemovo by (konsolidácia verejných financií) mala dosiahnuť zhruba päť percent HDP, teda čosi vyše šiestich miliárd eur. Čo sa týka rozloženia v čase, historicky to tak vždy bolo na Slovensku, že sa konsoliduje najmä v prvých rokoch po voľbách. Preto aj v našom pláne na ozdravenie verejných financií sme navrhli ambicióznejšie ciele práve v prvých povolebných rokoch,“ dodáva.
Ministerstvo financií pod vedením Horvátha pripravilo plán zhruba stovky opatrení, ktoré verejným financiám majú pomôcť k ozdraveniu. Minister pripúšťa, že toto šetrenie sa ľudí dotkne. „Každé z tých opatrení sa má nejaký dopad na nejakú skupinu ľudí, nejaký sektor. Bude na zvážení vlády ako tieto opatrenia vyskladá do nejakého vierohodného balíčka,“ doplnil minister.
Upozorňuje ale na to, že vláda, ktorá príde po končiacich odborníkoch nemá veľa času. Uvedenie niektorých opatrení si vyžiada veľa času, ak sa pre ne vláda rozhodne, mala by s ich uskutočňovaním začať rýchlo po nástupe. Iné môžu efekt priniesť hneď, napríklad zvýšenie dane z pridanej hodnoty, no takéto rozhodnutie má svoje politické náklady. „Kritický je najmä prvý rok, rok 2024, tam je potrebné konať pomerne rýchlo a pomerne razantne. Na výdavkovej strane je možné pomerne rýchlo, bez väčších procesných ťažkostí napríklad zadresniť viaceré sociálne dávky. Opatrenia podobného charakteru by sa dali uviesť do praxe relatívne skoro po začatí nového roku,“ povedal minister./agentury/
x X X
Šimečka o potenciálnej štvorkoalícii: Dobrý signál je, že aj po týždni tu je nádej. Väčšiu šancu zložiť vládu má však stále Fico
Predseda Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka po prevzatí osvedčenia uviedol, že dnes rokoval s SaS aj KDH. V kontakte je aj s lídrom Hlasu Petrom Pellegrinim. Ten zatiaľ na ponuku PS byť premiérom nereagoval. Silnejšie karty má v rukách stále Robert Fico, preto je väčšia šanca, že zostaví vládu. Líder PS však považuje za dobrý signál, že aj týždeň po voľbách prebiehajú aj rokovania o alternatívnej vláde.
Predseda PS sa dnes stretol s predsedom KDH Milanom Majerským aj lídrom SaS Richardom Sulíkom. Okrem toho sa dvakrát stretol aj s Pellegrinim, ktorému predostrel ponuku PS.
S Pellegrinim sa stretli vo štvrtok, medzitým komunikujú najmä telefonicky. „Rokovania naďalej prebiehajú a debaty napredujú. Zatiaľ sme nenarazili na nič, čo by mohol byť fatálny problém, že by sme nemohli pokračovať ďalej. Treba znovu zdôrazniť, že silnejšie karty má v rukách Robert Fico. Má poverenie na zostavenie vlády a vedie formálne rokovania,“ povedal Šimečka.
Neformálne rokovania budú pokračovať na báze lídrov. „Oznámil som aj Petrovi Pellegrinimu, že v záujme toho, aby rokovania pokračovali, som pripravený vzdať sa postu predsedu vlády v prospech strany Hlas,“ povedal. „Chcem, aby táto koalícia vznikla a preto som pripravený aj na tento bezprecedentný krok v našich politických dejinách. Som rád, že ma v tomto rozhodnutí podporili aj kolegovia v PS, že to nemá stáť na osobných ambíciách.
Oficiálnu odpoveď od lídra Hlasu ešte nedostal. „Teraz čakáme, ako sa vyjadrí strana Hlas,“ reagoval. „Predpokladám, že sa musia tiež poradiť vnútri strany, v najbližších hodinách, dňoch sa stretneme,“ uviedol líder PS. Šimečka dodal, že platí, že ak bude premiérom Pellegrini, ministrom vnútra by mal byť nominant PS. „Máme skvelých odborníkov ako je napríklad Jaroslav Spišiak. Všetko je predmetom rokovaní, nič v tomto zmysle nie je rozhodnuté a budem sa snažiť aj naďalej,“ zhodnotil.
Rezort vnútra chceme kvôli stabilite
Rezort vnútra chce PS podľa Šimečku obsadiť najmä kvôli stabilite a dôveryhodnosti vlády aj vo vzťahu k spravodlivosti. „Tak ako som povedal pánovi Pellegrinimu, o týchto bodoch som pripravený rokovať,“ hovorí.
Šimečka zopakoval, že oceňuje závery predsedníctva KDH, kde vyjadrili ochotu diskutovať a rokovať o štvorkoalícii. „Pravdepodobnejší scenár je stále, že vládu zostaví Robert Fico, podľa mňa je dobrý signál už len to, že týždeň pol voľbách ešte stále existuje nádej na nejakú alternatívu. Hneď po voľbách v nedeľu sme si mysleli, že je jasné, že vznikne trojkoalícia s Ficom na čele,“ ozrejmil.
Neformálne diskusie o štvorkoalícii budú prebiehať paralelne tak, ako sa to dialo aj minulý týždeň. Detaily rokovania s KDH a SaS nekomentoval. „Posledné, čo by som mal robiť je hovoriť o tých veciach verejne.
Majerský o rokovaniach o potenciálnej štvorkoalícii nehovoril. Uviedol, že sa nestretol s členmi Rady KDH, komunikuje iba s krajskými predsedami. „To je všetko,“ povedal a od novinárov pomaly odchádzal. To, akú mu dal Robert Kaliňák ponuku, nekomentoval. „Ďakujem“ povedal a odišiel. Poslanci za SaS ešte cez víkend na sociálnej sieti vyzvali PS, aby ponúkli Hlasu aj post ministra vnútra.
Cez víkend do debát o skladaní koalície vstúpila aj SaS. Mária Kolíková či Branislav Gröhling (obaja SaS) vyzvali PS, aby Hlasu ponúkli aj rezort vnútra. „Nerozumiem tomu a nestotožňujem sa s týmto návrhom,“ dodal Šimečka. Rezort vnútra v rukách PS je podľa neho zárukou stability./agentury/
X X X
Danko u Čaputovej: Politika je krvavý šport. My nie sme kamaráti, sme súperi
Prezidentka Zuzana Čaputová pokračuje v sérií stretnutí s lídrami politických strán, ktoré uspeli v septembrových predčasných voľbách. Privítala predsedu SNS Andreja Danka.
Predseda Slovenskej národnej strany (SNS) informoval prezidentku o tom, že prebiehajú rokovania medzi SNS a stranami Smer a Hlas. Šéf národniarov to uviedol po stretnutí s hlavou štátu. Danko uviedol, že vzhľadom na to, že sa mu podarilo dostať SNS do Národnej rady (NR) SR, na sneme svojej strany pred niekoľkými dňami dostal mandát na ďalšie štyri roky. Pripustil, že nastali špecifické podmienky, no aj Čaputovú uistil, že SNS je jednotná, a rovnako aj poslanecký klub národniarov.
„K otázkam, či sme jednotní, alebo nie, chcem uviesť, že na Slovensku neplatí imperatívny mandát, teda aj poslanci, ktorí sa v minulosti napríklad dostali do NR SR za Smer-SD si potom vytvorili vlastnú politickú stranu. Poslancov majú spájať charaktery a spoločné idey, a ľudia, ktorí sú s nami, idey národné, kresťanské, sociálne spĺňajú. Tak vás prosím, aby ste nešírili, niektoré médiá, dezinformácie o možných problémoch, ktoré nie sú,“ apeloval predseda SNS. Doplnil, že je presvedčený, že takéto problémy ani nebudú.
Hlavu štátu ubezpečil, že SNS chce byť vo vláde, ktorá uchová zahraničnopolitické smerovanie Slovenska. Poznamenal, že i napriek rozličným názorom na pomoc Ukrajine, napriek tomu, že považujú za nevyhnutnú reformu Európskej únie i Severoatlantickej aliancie, neznamená to, že by spochybňovali slovenské členstvo. Požiadal tiež Čaputovú, aby mu vysvetlila svoje vyjadrenia o tom, že môže nevymenovať niektorých ministrov v potenciálnej vláde. Čaputová mu vraj vysvetlila, že nepôjde o osobné animozity, ale že sa bude prísne riadiť administratívnymi pravidlami a vychádzať bude aj z trestnoprávnych konaní. Hlava štátu ho tiež informovala o postupe, ktorý zvolila a vysvetlila mu svoj postoj ku kreovaniu vlády.
„Ak by pán Pellegrini definitívne prestal rokovať s pánom Šimečkom, rokovania by nám išli lepšie. Ale pokročili sme“ skonštatoval predseda SNS na margo ranných rokovaní s predsedami Smeru a Hlasu Robertom Ficom a Petrom Pellegrinim. Dodal, že národniari nepodmieňujú svoju účasť vo vláde žiadnymi funkciami, no zdôraznil, že ak majú byť národniari vo vláde, budú chcieť relevantné miesto, nie byť len do počtu. Ficovi už podľa svojich slov nevie väčšmi pomôcť pri zostavovaní vlády. Verí, že Pellegrini pochopil, že by mohol byť predsedom parlamentu, no premiérske kreslo v tejto zostave a podľa výsledkov volieb prináleží Ficovi.
„Politika je krvavý šport. My nie sme kamaráti, sme súperi. Každý volí inú taktiku. Pellegrini zvolil, že môže ísť s PS aj so Smerom,“ dodal Danko.
SNS so ziskom 5,62 percenta hlasov vo voľbách tesne prekročila päťpercentný volebný prah. Strane pripadlo v 150-člennom parlamente desať kresiel. Okrem Danka zvyšných deväť poslancov za SNS však nie sú členmi tejto strany. Danko tvrdil, že napriek tomu poslanecký klub SNS bude jednotný./agentury/
X X X
Politológ ČR Kopeček: Fico zjavne počíta s tým, že sa jeho vláda časom stane menšinovou?
Je očakávateľné, že Fico na poste premiéra zatieni výkony ostatných ministrov a aj preto môže byť pre Hlas toto spojenectvo riskantné, tvrdí profesor Kopeček.
„Spojenectvo so Smerom môže byť pre Hlas rizikom,“ hovorí profesor Lubomír KOPEČEK, ktorý pôsobí na Katedre politológie Fakulty sociálnich studií Masarykovej univerzity a v Národnom inštitúte SYRI. V rozhovore o výsledkoch parlamentných volieb na Slovensku povedal, čo podľa neho stojí za víťazstvom Smeru, ale aj aké komplikácie môžu sprevádzať prípadnú vládnu koalíciu vedenú Smerom.
X Prekvapil vás v niečom výsledok predčasných volieb na Slovensku?
Očakávalo sa, že niektoré strany s preferenciami okolo päť percent sa do parlamentu nedostanú, čo sa potvrdilo. Prepad Republiky sa očakával menej, no niektoré prieskumy ten pokles v posledných týždňoch pred voľbami naznačovali. Takže ani neprítomnosť Republiky v parlamente nie je veľké prekvapenie.
Výsledok Smeru je trochu vyšší, než ukazovali predvolebné prieskumy. Ani to sa nedá považovať za prekvapujúce, predsa len, vždy je nejaké percento voličov, ktorí sa prikláňajú k pravdepodobnému víťazovi. Tiež sa mohlo stať, že v prieskumoch niektorí voliči z pochopiteľných dôvodov nepriznali, že chcú voliť Smer.
X Čomu pripisujete víťazstvo strany Smer a Roberta Fica?
Robert Fico je skúsený politik a stavil na niečo, čo u ľudí rezonovalo. To je predstava udržania a rozšírenia sociálnych dávok a zväčšenie sociálneho štátu kombinovaná s veľkou mierou nacionalizmu. Tým sa vraciame k jeho dobrému čítaniu rozpoloženia ľudí, ktorých unavuje vojna na Ukrajine a ktorí nemajú radi NATO a EÚ. Dokázal tieto aspekty celkom šikovne prepojiť do niečoho, čo fungovalo. Pôsobil v tejto roli autenticky.
Fico má za sebou dlhú kariéru a v danom kontexte veľa ľuďom nevadilo, čo s ním bolo spájané, alebo už na to pozabudli. Naopak, na ňom oceňovali niečo z toho, čo tu spomínam.
X Aké scenáre môžu očakávať Slováci pri zostavovaní vlády?
Ak sa pozerám na v tejto chvíli najpravdepodobnejší variant, teda koalíciu Smeru, Hlasu a SNS, pokojne by som si naň stavil. Robert Fico chce vládnuť. Táto trojkoalícia je z hľadiska získania dôvery v parlamente perspektívna. Keď to vezmem z hľadiska kompatibility, či už sociálne-ekonomických, alebo nacionálnych predstáv, tie strany nie sú od seba nejak zvlášť vzdialené.
Samozrejme, tu prichádza otázka, ako skĺbiť ambície predsedu Smeru s ambíciami Petra Pellegriniho. Po skúsenosti, ktorú spolu majú a hlavne po rozchode, ktorý po voľbách 2020 nastal, nie je sedenie v jednej vláde v ich prípade pravdepodobné, hoci nie úplne vylúčené.
Je zjavné, že Robert Fico chce byť premiérom a túto funkciu pustiť nechce. Obzvlášť po udalostiach z roku 2018, kedy premiérske kreslo opustil v prospech Petra Pellegriniho, ktorý sa vďaka tomu zviditeľnil. Ďalší vplyvný faktor je, že pre Hlas môžu byť zaujímavé rezorty, ktoré im Smer ponúkne práve výmenou za to, že bude môcť obsadiť premiérsky post.
X Na základe čoho usudzujete, že Fico chce premiérsky post?
Ako som vravel, variant, kedy Smer bol vo vláde, ale Fico v nej nebol a viedol ju Pellegrini, sa mu nevyplatil, pretože pomohol zrodiť politickú konkurenciu.
Po tejto skúsenosti podobný krok už Fico ťažko zopakuje. Iný vládny post ako premiér je pre lídra víťaznej strany ťažko predstaviteľný. Samozrejme, sú to vyjednávania, môže sa odohrať veľa vecí, ale bol by som veľmi prekvapený, keby tak dôležitú pozíciu prenechal Fico niekomu inému.
X V čom vidíte limity tohto vládneho spojenia?
Možnosť, že sa pre Hlas stane koaličné spolužitie so stranou, od ktorej sa oddelil, problémom. Vzhľadom ku slabo zakorenenej identite Hlasu a k tomu, že sa dá očakávať zatienenie výkonov ostatných ministrov Robertom Ficom, to pre Hlas môže byť riskantné spojenectvo.
Ďalším faktorom v tejto konfigurácii, ktorá by vznikla s nejakou, aj keď pomerne tesnou väčšinou v parlamente je, že sa nedá čakať, že by poslanecký klub SNS zostal pohromade, lebo je príliš politicky pestrý. Robert Fico tu zjavne, pokiaľ sa tento variant naplní, bude počítať s tým, že sa jeho vláda stane skôr či neskôr menšinovou a 79-mandátovú väčšinu si neudrží.
V slovenskom parlamente pribúdajú tradične v priebehu volebného obdobia nezaradení poslanci a dajú sa s nimi robiť rôzne dohody, ktoré z niektorých môžu urobiť podporovateľov vlády.
X Ďalšou z možností je štvorkoalícia Progresívneho Slovenska, Hlasu, KDH a SaS. Je možné, že by v tomto spojení dokázali spolupracovať?
Teoreticky to predstaviteľné je, prakticky sa mi to javí veľmi nepravdepodobné.
X Existuje niekde vo svete obdobná kombinácia, ktorá aj napriek ideovým rozkolom dokáže spolu vládnuť?
Prípady, keď vznikli široké koalície proti niekomu, existujú. Pozrite sa do súčasnej Českej republiky, kde je päťstranová koalícia. Sú v nej strany od pravicovej, konzervatívnej ODS až po Pirátov, ktorí majú v kultúrnych záležitostiach dosť ľavicovú agendu a v ekonomickej sfére patria skôr niekde ku stredu.
Ideovo ide o veľmi nehomogénnu koalíciu. Je však motivovaná tým, že chce udržať Andreja Babiša, lídra ANO, v opozícii. Je dobré to dať do kontextu, kedy bol Babiš roky pri moci, a tá koalícia vznikla v reakcii na jeho vládu.
Slovenská situácia je v tejto chvíli dosť odlišná v tom, že sú tu tri predchádzajúce roky chaotického vládnutia, kedy bol Robert Fico v opozícii a na jeho vlastné vládnutie sa čiastočne predsa len zabudlo.
Okrem toho sa exponovali, hlavne vo volebnej kampani, niektoré kultúrne témy, ktoré predstavujú pre vznik spojenectva PS a KDH veľkú komplikáciu. Nemyslím si, že by tu zo strany KDH bola vôľa za každú cenu zabrániť Ficovi vládnuť. Najmä nie za tú cenu, že pôjdu do koalície s niekým, kto je od nich v kultúrnych záležitostiach vzdialený takmer svetelné roky.
Okrem toho je vhodné upozorniť ešte na jeden faktor. Robert Fico rozdáva karty, má 14 dní na zostavenie vlády. Ten, kto by teoreticky prišiel na rad ako druhý, dostane šancu najskôr po uplynutí štrnástich dní. Neviem si predstaviť, že by počas tej doby boli PS, Hlas, KDH a SaS schopné sa dohodnúť, že utvoria koalíciu. To je celkom podstatné, pretože podľa mňa ponuka od Smeru pre Hlas bude veľmi zaujímavá.
X Čo môže Michal Šimečka spraviť pre to, aby naozaj vyťažil z výsledku Progresívneho Slovenska?
Pokiaľ vznikne, minimálne na začiatku, vláda s väčšinou v parlamente, tak tá vláda bude schopná presadzovať svoju agendu v podobe zákonov. Dokážem si predstaviť, že niektoré zmeny typu odvolanie špeciálneho prokurátora, ktoré vyžadujú zmenu zákona, nová vládna koalícia vedená Smerom pomerne ľahko presadí a opozícia s tým nedokáže nič urobiť.
Neviem, pri akých zákonoch by mohlo Progresívne Slovensko využiť prípadné rozpory v koalícii. Myslím si, že minimálne na začiatku vládnutia novej koalície vďaka väčšine v parlamente šance opozície blokovať nejakú vládnu agendu budú veľmi malé. V parlamentnej demokracii vládne väčšina. Má, samozrejme, nejaké obmedzenia, ale nemôžete ju obmedziť tak, aby nemohla vládnuť.
X Kľúčové témy pri Ficovom návrate do vlády sú zrušenie špeciálnej prokuratúry aj úradu pre verejné obstarávanie. Ako vnímate tieto kroky vo vzťahu k demokratickým princípom a slovenskej ústave?
Nikde nie je presne definované, čo má spĺňať demokracia, i keď základ sú vždy súťaživé voľby. Spomenuté inštitúcie vznikli v slovenských pomeroch zo špecifických dôvodov. Keď sa zameriam iba na špeciálnu prokuratúru, hlavne pre boj proti korupcii môže byť braná ako efektívna inštitúcia.
Pre Roberta Fica to však zjavne nie je priorita. Naviac aktuálneho špeciálneho prokurátora nepovažuje za osobu, ktorá by mala podobnú funkciu vykonávať. Takže vzhľadom na tieto aspekty je to v zásade niečo, čo sa dá v rámci demokratických mantinelov zrušiť. Demokracia na Slovensku tým nekončí, stále tu zostáva možnosť vymeniť túto vládnu garnitúru v ďalších voľbách. Aj napriek tomu, že niektoré aspekty dôležité pre dôveryhodnosť politiky na Slovensku môžu utrpieť.
X Je možnosť, že by k takýmto opatreniam mala čo povedať Európska únia?
Nemyslím si, že zmena jedného zákona a odvolanie špeciálneho prokurátora by vyvolali nejakú väčšiu reakciu Európskej únie. Je otázka, aká veľká kumulácia zmien by vyvolala jej reakciu. V prípade Maďarska a Poľska to muselo byť naozaj závažné narušenie právneho štátu.
X Čo bude návrat Roberta Fica znamenať pre česko-slovenské vzťahy?
Hovorí sa, že česko-slovenské vzťahy sú nadštandardné. Je ale pravda, že nikto tú nadštandardnosť nikdy nedokázal presne vymedziť. Boli obdobia, kedy to bolo z hľadiska vládnej komunikácie intenzívnejšie a bližšie, ale aj obdobia, kedy tomu tak nebolo. Rolu nepochybne bude hrať zahraničná politika a jej dnešná kľúčová téma – vojna na Ukrajine.
Robert Fico ako premiér na Slovensku a vláda tvorená Smerom, Hlasom a SNS s veľkou zdržanlivosťou k podpore Ukrajiny a proruskou inklináciou v kombinácii s Petrom Fialom z ODS v Česku a vládou, ktorá má úplne iné postoje ako slovenská, rozhodne nepovedie k vrelým vzťahom.
To ale nie je nič fatálne, jednoducho bude medzivládna komunikácia menej intenzívna. Je dobré vnímať, že vždy tu bol širší rozmer vzťahov daný historickou, jazykovou či kultúrnou blízkosťou, aktuality.sk