Je to nepríjemná pravda pre mladých. Obyvateľstvo vo vyspelých štátoch vrátane Slovenska starne rýchlym tempom. Ubúda ľudí, ktorí budú pracovať a prispievať na tých, ktorí sú v penzii a už nepracujú. „Dôchodkové systémy na celom svete pripomínajú veľké stavenisko bez vyhliadky na dokončenie. Len zopár krajín je pripravených na nadchádzajúce demografické zmeny,“ hovorí nová štúdia globálnej finančnej spoločnosti Allianz. Tá sa pozrela na 75 dôchodkových systémov z celého sveta a priniesla porovnanie.
„Najnovšie údaje napríklad z Číny, Kórey alebo Talianska poukazujú na zrýchlenie demografických zmien. Najmä pôrodnosť sa vyvíja horšie, ako sa predpokladalo, a to napriek všetkým snahám v oblasti rodinnej politiky. Nepríjemná pravda znie, že najmä mladšie generácie Y a Z sa na starobu budú musieť ešte viac zabezpečiť sami. Budú musieť dlhšie pracovať a zároveň viac a cielenejšie sporiť,“ uviedla spoluautorka správy Michaela Grimmová.
Dôchodkový index pozostáva z troch pilierov: analýza základných demografických a fiškálnych podmienok, udržateľnosť a primeranosť dôchodkového systému.
Celkovo index posudzuje 40 parametrov s hodnotami od 1 (veľmi dobrý) po 7 (veľmi zlý), ktoré ukážu celkové skóre.
Celkové skóre všetkých skúmaných dôchodkových systémov sveta je 3,6 bodu.
Slovenský dôchodkový systém s celkovým skóre 3,7 patrí do spodnej polovice rebríčka. „Je len malou útechou, že väčšina krajín v tomto regióne má veľmi podobné skóre, keď len pobaltské štáty a Bulharsko sú na tom o niečo lepšie. Vzhľadom na demografické vyhliadky, ktoré sa rýchlo zhoršujú, by sa mal na Slovensku do roku 2050 podiel starých ľudí na celkovom počte obyvateľov zvýšiť na 49,9 % a tu už nie je možné otáľať,“ tvrdí štúdia.
Prepojenie veku odchodu do dôchodku so strednou dĺžkou života by podľa štúdie bolo veľkým krokom vpred. Zvýšilo by to skóre udržateľnosti zo 4,0 na 3,4, čo by slovenský dôchodkový systém posunulo na popredné priečky v regióne.
„Hoci to neznie populárne, zmeny v dôchodkových systémoch, vrátane toho nášho, budú smerovať k nižšej štedrosti. Inak sa stanú neudržateľnými. Vlastné úspory na dôchodok sa preto stanú nevyhnutnosťou,“ dopĺňa predseda predstavenstva Allianz – Slovenskej dôchodkovej správcovskej spoločnosti (ASDSS) Miroslav Kotov.
Štúdia chváli za zmeny v penzijnom systéme Francúzsko a Čínu. „Francúzsko je takmer príkladom politickej dilemy takýchto reforiem, pretože stavia na hlavu obvyklú politickú ekonómiu: keď namiesto toho, aby dnes rozdávalo výhody výmenou za neskoršie obmedzenia, vyžaduje dnes obmedzenia, aby sa neskôr vyhlo škrtom,“ tvrdí štúdia. V posledných dňoch práve vo Francúzsku vyšlo mnoho ľudí do ulíc, aby protestovalo proti zvyšovaniu veku odchodu do dôchodku.
Prezident Emmanuel Macron v noci na sobotu podpísal nepopulárny zákon o reforme dôchodkového systému, čím sa vo Francúzsku zvýšil vek odchodu do dôchodku zo 62 na 64 rokov.
Keď demografická bomba ešte len potichu tikala, sa vydali cestou udržateľnosti. To sú štáty, ktoré si najlepšie nastavili dôchodkové systémy a preto ich Allianz chváli. Ide o Dánsko, Holandsko či Švédsko so skóre od 2,2 do 2,6. „Môžu preto slúžiť ako vzor pre mnohé rozvojové krajiny, ktoré tiež ešte majú príležitosť stabilizovať svoje dôchodkové systémy. V mnohých iných krajinách to však bez bolestivých reforiem bude sotva možné,“ uzatvára Allianz./agentury/
X X X
Rusko pri Bachmute testovalo tajnú zbraň proti satelitom Starlink. Dokážu oslepiť ukrajinskú armádu?
Snahy Ruska sabotovať prístup ukrajinských síl na internet zameraním sa na satelitný systém Starlink, ktorý miliardár Elon Musk poskytol Kyjevu od prvých dní vojny, sa zdajú byť pokročilejšie, než sa predtým vedelo, vyplýva to z uniknutej správy amerických tajných služieb, ktorú získal The Washington Post.
Moskva niekoľko mesiacov experimentovala so svojimi systémami elektronického boja Tobol v snahe prerušiť vysielanie Starlinku na Ukrajine, píše americký denník.
Dokument z marca nenaznačuje, či bol niektorý z ruských testov úspešný. Zistenie spravodajských služieb je však zarážajúce. Program zdanlivo navrhnutý na ochranu kremeľských satelitov totiž môže byť použitý namiesto toho na útoky na satelity používané jeho protivníkmi.
Dokument uvádza tri miesta v Rusku, kde boli testy vykonané. Odhadované centrum sa podľa správ nachádza blízko Bachmutu v Doneckej oblasti, kde sa odohrávajú tie najťažšie boje. Experiment sa začal v septembri a údajne trval 25 dní.
Ukrajinci v októbri čelili výpadkom internetu, ktorý družice Starlink poskytujú. Pripísali to rozhodnutiu prevádzkovateľa satelitnej siete, americkej spoločnosti SpaceX, obmedziť pripojenie v určitých oblastiach Ukrajiny s cieľom zamedziť zneužitiu služby Ruskom.
Teraz nie je isté, či výpadky Starlinku neboli spôsobené práve ruskými experimentmi s Tobolom alebo inými nástrojmi na rušenie signálu.
Hovorca ukrajinského ministerstva obrany Kostjantyn Žura uviedol, že Kyjev si je vedomý ruských pokusov a „prijal kroky na ich neutralizáciu“. Ruské veľvyslanectvo vo Washingtone nereagovalo na žiadosť amerického denníka o komentár./agentury/
X X X
Rusko obvinilo v stredu Ukrajinu zo sabotovania dohody o vývoze obilia cez Čierne more požadovaním úplatkov od vlastníkov lodí. Moskva obvinenie zatiaľ nepodložila žiadnymi dôkazmi.
Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová uviedla, že Spoločné koordinačné centrum (JCC) v Istanbule, ktoré na dohodu dohliada, má problémy s registráciou nových plavidiel a inšpekciami.
Tieto problémy sú podľa nej „výlučne dôsledkom konania ukrajinských predstaviteľov a predstaviteľov OSN“. Zacharovová zároveň obvinila Ukrajinu, že sa snaží obilnú dohodu čo najviac zneužiť, pričom sa nestráni porušovať pravidlá procedúr a žiadať úplatky od majiteľov lodí. „A to všetko preto, aby maximalizovali komerčné zisky,“ uviedla.
Majitelia lodí, ktorí odmietnu Ukrajincom úplatok zaplatiť, čakajú na registráciu podľa hovorkyne viac ako mesiac. Ukrajinci reagovali nepriateľsky aj na návrh Ruska pridať plavidlá, ktoré prevažujú obilie pre africké krajiny v núdzi, tvrdí Zacharovová.
Ukrajina naopak z problémov s dohodou viní Rusko a k týmto obvineniam sa bezprostredne nevyjadrila. Obe krajiny upozorňujú na problémy s obilnou dohodou práve v čase, keď Maďarsko, Poľsko a Slovensko zakázali dovoz ukrajinského obilia.
X X X
Maďarský parlament stále nemá určený dátum, kedy by mali poslanci ratifikovať vstup Švédska do Severoatlantickej aliancie. Odklad hlasovania v zákonodarnom zbore vládna strana Fidesz už ani nezdôvodňuje, konštatovalo v stredu internetové vydanie denníka Népszava, informuje spravodajca TASR v Budapešti.
Denník s odvolaním sa na opozičných poslancov uviedol, že frakcia Fideszu už prišla s návrhom termínu hlasovania o vstupe Švédska do NATO, avšak tieto iniciatívy boli „zhora“ zastavené. Preto sa frakcia už ani nepokúša navrhnúť nový termín.
Ratifikácia vstupu škandinávskej krajiny do Aliancie sa v Maďarsku odkladá už vyše trištvrte roka. Opozičné strany Maďarská socialistická strana (MSZP), Demokratická koalícia (DK) a Momentum aj samostatne iniciovali, aby parlament hlasoval v tejto záležitosti 11. apríla, avšak neuspeli, píše Népszava.
X X X
Kremeľ odsúdil juhokórejské úvahy, nad tým, že v prípade rozsiahleho útoku na ukrajinských civilistov by Južná Kórea mohla Kyjevu poskytnúť pomoc nad rámec humanitárnej a ekonomickej podpory. Naznačil to juhokórejský prezident Jun Sok-jol v rozhovore s agentúrou Reuters. Podľa nej ide o prvý náznak, že Soul po vyše roku od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu mení postoj ohľadom vojenskej pomoci Kyjevu.
„Soul žiaľ zaujal dosť nepriateľský postoj,“ povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, ktorého citovala agentúra AFP. „Začatie dodávok zbraní by nepriamo znamenalo určitú mieru zapojenia do tohto konfliktu,“ dodal.
X X X
Moskovský súd zamietol odvolanie opozičného politika Ilju Jašina proti vlaňajšiemu verdiktu, ktorý ho poslal na 8,5 roka do väzenia za šírenie falošných informácií o ruskej armáde. Informovali o tom tlačové agentúry. Za falošné označuje Moskva všetky informácie, ktoré nezodpovedajú ruskému výkladu vojny proti Ukrajine. Jašin, ktorý sa na vypočutí zúčastnil prostredníctvom videospojenia, označil na súde ruského prezidenta Vladimira Putina za vojnového zločinca, informoval nezávislý server Meduza.
„Súd rozhodol ponechať rozhodnutie prvej inštancie v prípade I. Jašina bez zmeny a odvolania jeho obhajoby bez vyhovenia,“ uviedla sudkyňa podľa ruskej štátnej agentúry TASS.
Opozičný politik počas vypočutia vystúpil s vyhlásením, v ktorom označil šéfa Kremľa za vojnového zločinca, odkázal sa pritom na marcové rozhodnutie Medzinárodného trestného súdu (ICC) v Haagu vydať na Putina zatykač kvôli únosom ukrajinských detí z ruskou armádou okupovaných ukrajinských území.
„Je to zvláštna situácia, však? Putin je vojnový zločinec a za mrežami zostávam ja – človek, ktorý sa stavia proti zločineckej vojne, ktorú rozpútal,“ cituje Meduza Jašina, ktorý podľa nej okrem iného označil zákon, na základe ktorého bol odsúdený, za odporujúci ruskej ústave.
X X X
Bulharsko sa stalo najnovšou krajinou, ktorá zaviedla dočasný zákaz dovozu ukrajinských obilnín. Výnimkou je ich tranzit. V stredu to uviedol Bulharský rozhlas, ktorý citovala dočasného bulharského premiéra Galaba Doneva.
„Za posledný rok zostalo v našej krajine značné množstvo potravín a narušilo to potravinové reťazce,“ povedal Donev.
„Sme nútení prijať opatrenie na úrovni štátu, pretože európske úrady ešte stále zvažujú primerané opatrenie,“ vysvetlil. „Rátame s tým, že EÚ pochopí postoje Bulharska, Poľska, Českej republiky a Slovenska,“ dodal Donev. Bulharsko je podľa neho naďalej solidárne s Ukrajinou, no bankrot bulharských poľnohospodárov by nebol ani v jej prospech.
X X X
Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) v stredu uviedla, že zadržala rusko-ukrajinského občana podozrivého z plánovania sabotáže na zariadení energetickej infraštruktúry v meste Kerč na Krymskom polostrove.
„Zadržaný bol občan Ruska a Ukrajiny, narodený v roku 1971, ktorý bol zapojený do príprav tohto zločinu,“ uviedla FSB. V prípade odsúdenia mu hrozí doživotné väzenie. Ruskí poslanci tento týždeň sprísnili tresty za teroristické činy a sabotáže.
Podľa FSB bol zadržaný v kontakte „s predstaviteľom ukrajinských bezpečnostných služieb, ktorý koordinoval jeho zločineckú činnosť“.
Šéf FSB Alexander Bortnikov nedávno obvinil Ukrajinu a západné mocnosti z podnecovania Rusov k ozbrojenému povstaniu.
X X X
Ruský vzdušný útok na obec Vovčansk v Charkovskej oblasti si vyžiadal dva ľudské životy, uviedol oblastný šéf Oleh Synehubov. Rusko udrelo na Vovčansk v utorok večer, neskôr záchranári našli v troskách telá dvoch civilistov – 50-ročného muža a 44-ročnej ženy. Vzdušný úder spôsobil rozsiahly požiar na miestnom trhu a zničil tiež dva súkromné domy, napísala stanica BBC na svojom ruskojazyčnom webe.
X X X
Rusko od začiatku rozsiahlej invázie na Ukrajinu systematicky využíva informačné operácie ako hlavný prvok svojej stratégie vo vojne. V najnovšej správe to tvrdí britské ministerstvo obrany.
Podľa Britov Rusko používa viacero kanálov na šírenie dezinformácií, zámerné vytváranie a zdieľanie falošných alebo zmanipulovaných informácií. „Jednou zložkou ruských dezinformácií je tzv. ‚pranie príbehov‘, pri ktorom Rusko propaguje informácie od zástupcov alebo neoverených zdrojov zo sociálnych médií, ktoré potom prenikajú do mainstreamových alebo štátom riadených médií,“ uvádza britský rezort obrany.
Cieľom je zakryť zdroj informácií, čím sa Rusko môže ľahšie dištancovať od správy. Briti tvrdia, že ruskí štátni aktéri prezentujú zmanipulované príbehy organizovaným aj oportunistickým spôsobom a medzi ich súčasné priority takmer určite patrí diskreditácia ukrajinskej vlády a zníženie medzinárodnej podpory Ukrajine.
X X X
Moldavsko si v stredu predvolalo ruského veľvyslanca, aby mu oznámilo, že označilo zamestnanca ruskej ambasády v Kišiňove za nežiaducu osobu. Uviedol to hovorca moldavskej vlády Daniel Vode.
Vode povedal, že toto rozhodnutie súvisí s konaním zamestnancov ruského veľvyslanectva voči moldavskej pohraničnej stráži, ktorá tento týždeň zamietla vstup regionálnemu ruskému politikovi na letisko v Kišiňove. Meno vyhosteného zamestnanca ambasády však neuviedol.
Moldavsko, krajina s 2,6 milióna obyvateľov, leží medzi Rumunskom a Ukrajinou a žije v ňom početná ruská menšina. V posledných rokoch má prozápadnú orientáciu, čo Rusko kritizuje./agentury.sk
X X X
Ruské špionážne „lode duchov“ chystajú sabotáže elektrární a káblov v Severnom mori
Rusko údajne využíva flotilu plavidiel maskovaných ako rybárske a výskumné lode, s pomocou ktorých plánuje sabotáže veterných elektrární, plynovodov a komunikačných káblov v Severnom mori. S tvrdením na základe spoločného pátrania prišli verejnoprávne médiá v Dánsku, Nórsku, Švédsku a Fínsku, informoval server BBC News. Podľa Kremľa sa severské médiá mýlia a Rusko obviňujú zo špionáže nepodložene.
Lode, ktoré navonok vyzerajú ako rybárske člny alebo výskumné plavidlá, sú vybavené podvodným sledovacím zariadením a mapujú kľúčové oblasti, ktoré by bolo možné napadnúť. Podľa zdrojov dánskej stanice DR je cieľom naplánovať sabotáž proti severským krajinám, okrem iného prerušením elektrických a dátových káblov cez Atlantik a do zvyšku Európy.
Televízie uvádzajú, že analyzovali zachytenú komunikáciu ruského námorníctva, ktorá potvrdzuje existenciu takzvaných „lodí duchov“. Tieto plavidlá sa pohybujú morom s vypnutými vysielačmi a nezdieľajú tak svoju polohu. Jedným z nich je údajne tiež plavidlo Admirál Vladimirskij, ktoré je oficiálne na oceánografickej expedícii. Podľa severských krajín je to v skutočnosti ruská špionážna loď a DR zverejnila aj zábery tohto plavidla, vrátane záberov ozbrojených maskovaných mužov na jeho palube.
Kremeľ na tvrdenia severských médií okamžite reagoval, píše agentúra AFP. „Médiá z týchto krajín urobili vo svojej reportáži chybu. Radšej znovu nepodložene obviňujú Rusko, „vyhlásil hovorca Kremľa Dimitrij Peskov. Zopakoval, že Moskva žiada „nestranné a transparentné vyšetrovanie“ útoku, ktorý vlani vyradil z prevádzky plynovod Nord Stream.
Podľa spravodajských služieb a odborníkov oslovených médiami je to ruský vojenský program, ktorý je riadený priamo z Moskvy a je ústredným bodom ruských príprav na možný konflikt so Západom. Škandinávske televízie o tom nakrútili dokumentárny seriál, prvý diel odvysielajú dnes./agentury/
X X X
Smer valcuje Hlas. Kým Pellegrini zmätkuje, Fico zaútočil a berie mu voličov
Po odchode Petra Pellegriniho z materskej strany pod vedením Roberta Fica zaútočila jeho nová strana Hlas raketovou rýchlosťou na prvú priečku v prieskumoch. Bývalej dvojke Smeru prejavili voliči veľkú dôveru, a to napriek tomu, že pri Hlase nešlo o žiadne nové tváre, ani o kauzami nepoškvrnených politikov. Vzťahy medzi Ficom a Pellegrinim však zostali naštrbené. Po troch rokoch sa Ficovi podarilo trend pár mesiacov pred predčasnými voľbami zvrátiť.
Podľa odborníkov za to môže aktívnejšia a agresívnejšia politika Smeru, ktorá dokázala odstaviť Hlas na druhú koľaj – robí z nej stranu, ktorá neudáva tón. Pellegrini súperí s Ficom až o tretinu voličov a strana niekdajšieho premiéra loví aj vo vodách voličov extrému. Nie je vylúčené, že Smer voľby vyhrá a Pellegrini nebude mať na výber.
Napätie začalo pred vyše štyrmi rokmi
Napätie medzi Ficom a Pellegrinim sa začalo ešte v roku 2019. Bolo to rok po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a rok pred voľbami. Jedným z príkladov škriepok medzi lídrami bolo, keď sa Fico vo videu na sociálnej sieti zastal Milana Mazureka a jeho výrokov hanobiacich národ, rasu a presvedčenie.
Pellegrini v Ide o pravdu: Som za tvrdšiu ruku štátu. Vo voľbách chceme výsledok, aby nás nebolo možné obísť
Najvyšší súd ho uznal za vinného a uložil mu pokutu 10-tisíc eur, takže v minulom volebnom období prišiel o mandát poslanca. Podľa Fica však vraj povedal len to, čo si myslí celý národ. Vtedajší premiér Pellegrini vyhlásil, že si bude musieť Fica zavolať a hovoriť s ním. „Človek, ktorý je zodpovedný za časť histórie Slovenska, nemôže povedať, že toto si myslí celý národ,“ povedal. Napriek sporom ostal lídrom kandidátky a rozhodol sa Smer poviesť do volieb, v ktorých strana trojnásobného premiéra skončila v opozícii.
Pellegriniho odchod bol jasný, aj keď ho oficiálne spolu so vznikom Hlasu oznámil až v júni 2020. Koaličné strany na čele s hnutím OĽaNO mu dali okamžite nálepku Smer 2, no už prvé prieskumy ukázali, že to bude v ďalších voľbách veľký hráč. Fico mal na svoju niekdajšiu pravú ruku ťažké srdce. Pellegrini využil situáciu a profiloval sa ako „iný“ politik, ktorý nechce kričať, burcovať ľudí či zvolávať mimoriadne schôdze, čím jasne narážal na Smer.
Voči Ficovi sa Pellegrini vymedzil už v októbri 2021. „Ťažko si viem predstaviť, že by som sa vrátil do vlády na čele s Robertom Ficom,“ vyhlásil vtedy v relácii televízie Markíza Na telo. Zatiaľ neoficiálny, no otvorený boj sa začal vo februári tohto roka, keď Pellegrini v rozhovore pre Nový čas označil Fica za „politika minulosti“ a zopakoval, že si nevie predstaviť, že by s ním sedel v jednej vláde.
Pellegriniho stávka, pokosí vám záhradu. Za čo?
Smer v reakcii uviedol, že rešpektuje, že sa Pellegrini rozhodol vydať „pravicovou a liberálnou cestou“ a že Smer a Republiku vylúčil z povolebnej spolupráce. O tri dni neskôr strana prakticky zopakovala to isté, len inými slovami. Fico mu to pripomenul aj v druhej polovici marca, keď Hlas vyzval na vytvorenie „mierovej vlády“.
Vo videu tvrdil, že „rešpektuje, že to chcel Pellegrini radšej urobiť s Progresívnym Slovenskom a Saskou“. O pár dní na to reagoval Pellegrini videom, v ktorom sľúbil, že tomu, kto nájde výrok, ktorým by on či niekto z Hlasu tvrdil, že chystá spomínanú vládu, pokosí záhradu. Pellegrini kritizoval napríklad aj útok Ľuboša Blahu na moderátorku RTVS a uviedol, že to mal Smer vopred pripravené.
Bojujú o prvenstvo aj o voličov
Smer podľa politológov jednoznačne vie, čo na voličov zaberá. Po začiatku pandémie koronavírusu poslanci Smeru na čele s Blahom napríklad kritizovali vládne opatrenia, brojili proti očkovaniu a preberali naratív dezinformačnej scény. Po začiatku vojny na Ukrajine to nebolo inak. Pellegrini zvolil jemnejší prejav, čo sa mu spočiatku vyplácalo.
Fico v Ide o pravdu: Slovensko bude v júni v hroznom stave, v septembri v katastrofálnom
Smer a Hlas sú preferenčne najsilnejšie strany a bijú sa o rovnakého voliča. Pre štvrtinu až tretinu voličov Hlasu by bol podľa marcových dát druhou voľbou práve Smer, uviedol pre Pravdu sociológ a šéf agentúry Focus Martin Slosiarik.
„Nasleduje Sme rodina (niečo medzi desatinou a pätinou), potom menej ako desatina tiež Republike a Dobrej voľbe,“ priblížil. Tretina voličov nevie, komu by dala hlas. Čo sa týka voličov Smeru, trend je takmer rovnaký.
„Druhou voľbou pre voličov Smeru by bol najčastejšie Hlas (cca tretina voličov), Republika (cca pätina) a SNS (cca desatina),“ povedal Slosiarik s tým, že štvrtina voličov nevedela, ktorej strane by dala hlas. Keďže Smer oslovoval aj voličov extrému, mohol si dovoliť agresívnejší štýl vyjadrovania. Hlas na druhej strane tápal.
Svojich pôvodných voličov sa Fico podľa Slosiarika snaží získať späť práve osočovaním a útokmi na Hlas, čím sa zrejme snaží Pellegriniho vyprovokovať. Na prvé miesto v prieskumoch sa Smer pravdepodobne dostal vďaka väčšej miere čitateľnosti strany v porovnaní s Hlasom. „Zároveň je Smer vo svojej politickej práci aktívnejší v porovnaní s Hlasom. Smer prichádza s témami, nastoľuje ich. Hlas je častejšie v pozícii, že musí reagovať,“ povedal.
S týmto tvrdením súhlasia aj ďalší odborníci. „Hlas ako keby sa strácal v témach, hľadá to správne nasmerovanie, pričom to vôbec nemá jednoduché,“ zhodnotil pre Pravdu politológ Ekonomickej univerzity Radoslav Štefančík.
„Chce osloviť aj bývalého voliča Smeru, ale nechce stratiť ani bývalých voličov pravicových strán, ktorí si to s Petrom Pellegrinim ako premiérom vedia predstaviť,“ zdôvodnil. Práve toto lavírovanie šéfa Hlasu podľa Štefančíka robí menej autentickejším ako Fica.
Fico si berie svojich späť
„Vyzerá to tak, že práve ten bývalý volič Smeru sa ako keby vracal k Ficovi späť,“ uviedol. Podľa politológa z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave Jozefa Lenča Hlas dlhodobo surfoval na vlne úspechu, ktorý bol postavený na tom, že „sa v podstate k ničomu nevyjadroval a nič nerobil“.
„Čakal, kým sa „očistí“ z minulosti a bude žiadaný pre budúcnosť,“ zdôraznil. „Hlas chcel osloviť všetkých a postupne stráca podporu. To sa bežne deje stranám, ktoré nerobia politiku, iba trápne komentujú politiku iných,“ skonštatoval Lenč.
Túto stratégiu sa Smeru podarilo uplatniť aj v prípade rokovaní s Jednotou dôchodcov a podpísaním memoranda. Hlas síce zvolal tlačovú konferenciu skôr, Smer ho však predbehol o hodinu. Pellegriniho zahnal do kúta aj prostredníctvom účelovo zostrihaného videa, ktoré zverejnila Zuzana Plevíková, členka organizácie Mladí Demokrati Slovenska, ktorá sa otvorene hlási k Smeru.
Po videu, kde poslanca Petra Kmeca (Hlas) postavila do úlohy prvého politika, ktorý sa prihlásil ku koalícii Hlas – PS – Saska, čo nebola pravda, Kmec rezignoval na post zahraničného tajomníka v strane. Okrem toho Smer ukradol Hlasu aj tému referenda.
Pellegriniho zahnal Smer do kúta
Výsledky volieb vyrišia aj kľúčovú otázku: Sklopí Hlas uši a pôjde so Smerom, alebo ho bude zaujímať skôr spojenectvo na druhej strane rieky? Podľa Lenča by sa Pellegrini chcel pobrať cestou, na ktorej nebude závislý od Fica a Smeru.
„Nemusí to byť práve „liberálna cesta“. Lenže na to dosiaľ nemal dosť poliickej odvahy a postupne na to nebude mať ani dosť mandátov po voľbách, ak teda radikálne nezmení súčasnú ustráchanú politiku,“ povedal. Podľa Štefančíka je na príklade rezignácie Kmeca evidentné, že to Hlas so Smerom zrejme myslí vážnejšie, než sa navonok prezentuje.
„A Ficovi tento prístup vyhovuje, pretože ak on niečo potrebuje, tak je to pokoj od bezpečnostných zložiek. Potrebuje mať istotu, že mu NAKA nevyvalí ráno o pol tretej dvere. Túto istotu bude mať len s Petrom Pellegrinim v spoločnej koalícii,“ skonštatoval.
No a o prepojení Smeru a Hlasu svedčí aj prístup k obvineniu guvernéra Národnej banky Slovenska Petra Kažimíra. „Hoci sa v mnohom navonok odlišujú, tá spoločná DNA so Smerom sa poprieť nedá. Práve preto si viem predstaviť, že nakoniec skončia v spoločnej vláde. Lenže na to potrebujú minimálne ďalšieho partnera. A vyzerá to tak, že to bude skôr Boris Kollár než Milan Uhrík,“ odhadol Štefančík.
Ani Ficovo víťazstvo nemusí automaticky znamenať, že sa strane podarí zostaviť vládu. Smer zo spolupráce okrem fašistov vylúčila takmer každá strana. Hnutie Sme rodina je vo svojich vyjadreniach s blížiacimi sa voľbami miernejšie, ale na spoluprácu po voľbách si stanovilo tri podmienky, ktoré Smer podľa ministra práce Milana Krajniaka aktuálne nespĺňa.
Pellegrini začal postupne v kritike nielen Fica, ale aj pomerov v strane pritvrdzovať. Prvýkrát verejne vyjadril silný nesúhlas s Ficom ešte v roku 2019 kvôli rasistickým výrokom Milana Mazureka o Rómoch. Najvyšší súd Mazureka odsúdil na pokutu 10-tisíc eur a Fico vtedy tento rozsudok ostro kritizoval vo videu na sociálnej sieti. „Nie je to vôbec v poriadku. Nemôžem sa stotožniť ani zmieriť s výrokmi predsedu,“ povedal vtedy Pellegrini.
Ako však Lenč upozornil, Smer urobí všetko pre to – možné aj nemožné, aby Pellegrini nemal inú možnosť, ako ísť so Smerom. „Komunikuje s voličmi a stranami alternatívnej pravice. Očisťuje strany krajnej pravice a robí ich akceptovateľnými pre svojich voličov. Znižuje možnosti voľby pre Hlas a v neposlednom rade pomáha SNS opätovne dostať sa do parlamentu,“ dodal Lenč.
A ak sa nič výraznejšie v politike nezmení v politike Hlasu, ale aj ďalších strán, prípadne ak sa neobjaví nový skokan volieb alebo závažná kauza spojená so Smerom, tak nie je dôvod, aby rastúci trend Smeru, ktorý ho môže priviesť až k víťazstvu, potvrdil.
Smeru pomáhajú či už vedome, alebo nevedome aj iní. „Hlas svojou neschopnosťou odstrihnúť sa a robiť suverénnu politiku a Igor Matovič (a torzo koalície) neschopnosťou vládnuť a istou nadprácou v rozkladaní dôvery v štát a demokraciu,“ dodal Lenč./agentury/
X X X
Zuzana Čaputová a prezident Mattarella navštívili talianskych vojakov na základni Kuchyňa
Prítomnosť talianskych vojakov na Slovensku obe hlavy štátu hodnotia ako prejav priateľstva a spolupráce krajín.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová a taliansky prezident Sergio Mattarella v stredu spoločne navštívili Vojenskú základňu Malacky-Kuchyňa, kde pôsobí v rámci predsunutej prítomnosti NATO 145 talianskych vojakov so systémom protivzdušnej obrany SAMP/T Mamba. Prítomnosť talianskych vojakov na Slovensku obe hlavy štátu hodnotia ako prejav priateľstva a spolupráce krajín.
„Na Slovensko prináša Taliansko veľmi cennú spôsobilosť. Tento systém a všetci tí, ktorí zabezpečujete jeho obsluhu, ste posilou Slovenska a Severoatlantickej aliancie v čase, keď Európa zažíva najväčšiu bezpečnostnú krízu od konca druhej svetovej vojny,“ vyzdvihla Čaputová. Pôsobením talianskych vojakov na Slovensku sa podľa nej otvára nová kapitola priateľských a spojeneckých vzťahov krajín.
Mattarella zdôraznil význam služby talianskych vojakov, ich prítomnosť označil za prejav pomoci a solidarity. Slovensko a Taliansko podľa neho spája priateľstvo a spolupráca vyplývajúce aj z členstva oboch krajín v Európskej únii a NATO. Pripomenul, že ruská agresia na Ukrajine priniesla nové výzvy. Zdôraznil potrebu chrániť slobodu všetkých krajín a národov.
Taliansky prezident v rámci stredajšieho programu položí veniec k Hrobu neznámeho vojaka na nábreží Dunaja v Bratislave. Vo štvrtok ho čaká rokovanie s hlavou štátu v Prezidentskom paláci, aktuality.sk
X X X
Česká vláda navrhla povýšiť šéfa tajných na generála, Zeman to sedemkrát odmietol
Česká vláda opäť navrhla povýšiť riaditeľa Bezpečnostnej informačnej služby (BIS) Michala Koudelku do hodnosti generála. Po rokovaní kabinetu to v stredu uviedol podpredseda vlády a minister práce a sociálnych vecí Marian Jurečka. Exprezident Miloš Zeman šéfa civilnej kontrarozviedky opakovane kritizoval a návrhy vlády na jeho povýšenie sedemkrát odmietol. Súčasný prezident Petr Pavel v pondelok potvrdil, že je prípadnému návrhu pripravený vyhovieť, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.
„Veríme, že už to robíme naposledy a že prezident tomuto návrhu vlády vyhovie,“ povedal Jurečka s tým, že Koudelka podľa vlády opakovane preukázal, že chráni záujmy a bezpečnosť ČR a že BIS riadi kompetentne. Dodal, že k jeho povýšeniu malo dôjsť už dávno.
Pavel v pondelok na svojej pravidelnej tlačovej konferencii avizoval, že je návrhu vlády pripravený vyhovieť. „Ak dostanem od vlády návrh, vymenujem ho,“ vyhlásil a pripomenul, že s tým rátal už počas svojej predvolebnej kampane.
Bývalý prezident Miloš Zeman opakovane kritizoval šéfa BIS, ale aj celú civilnú kontrarozviedku. Jednou z jeho výhrad bolo, že BIS podľa neho ignoruje hrozbu islamského terorizmu v Česku. V októbri minulého roka vyhlásil, že správam BIS neprikladá taký význam, aký im pripisujú ich autori./agentury/
X X X
NAKA zadržala zamestnanca univerzity pri preberaní úplatku 20-tisíc eur
Národná kriminálna agentúra zadržala zamestnanca bratislavskej Univerzity Komenského pri preberaní úplatku 20-tiíc eur.
Prírodovedecká fakulta Univerzity Komenského v Bratislave.
Úplatok si mal zamestnanec vyžiadať v súvislosti s preberacím konaním vykonaných stavebných prác na Prírodovedeckej fakulte a Fakulte matematiky, fyziky a informatiky UK v Bratislave. „Vzhľadom na súčasné štádium trestného konania nie je možné poskytnúť bližšie informácie,“ dodala polícia na sociálnej sieti.
Samotná univerzita podľa vlastných slov poskytuje maximálnu súčinnosť pri vyšetrovaní. „Dekan Prírodovedeckej fakulty UK s okamžitou platnosťou zadržaného odvolal zo všetkých riadiacich a koordinačných funkcií a odňal mu všetky príslušné poverenia,“ informovala hovorkyňa univerzity Lenka Miller.
Univerzita vyhlásila, že odsudzuje akékoľvek prejavy korupcie. „Nechce byť v žiadnom prípade spájaná s akýmikoľvek pochybnosťami vo vzťahu k takémuto konaniu, a keď už k takémuto individuálnemu zlyhaniu prišlo, záleží nám na korektnom vyšetrení a vyvodení dôsledkov,“ dodala Miller s tým, že ďalšie kroky podniknú hneď, ako budú mať k dispozícii viac informácií./agentury/
X X X
Gyimesi odchádza z OĽaNO. Dôvodom je Heger, vojna na Ukrajine a pôrodnice: Naď ho nazval pomätencom
Poslanec György Gyimesi odchádza z koalícia a aj z hnutia OĽaNO. Dôvodom je to, aby mohol slobodne hovoriť svoje názory nahlas. S jeho materským hnutím sa rozišli na témach vojny na Ukrajine, názore na odvolaného premiéra Eduarda Hegera a rušenie pôrodníc na Slovensku. Zatiaľ však nevstupuje do žiadnej strany, aj keď rokovania s maďarskou stranou Aliancia – Szövetség stále prebiehajú.
György Gyimesi po boku Igora Matoviča a Michala Šipoša oznámil odchod z OĽaNO.
O jeho odchode sa hovorí už niekoľko týždňov. Dnes svoje rozhodnutie odísť oznámil po boku lídra hnutia Igora Matoviča a predsedu poslaneckého klubu Michala Šipoša. Matovič uviedol, že to oznamujú aj preto, lebo nemajú čo skrývať.
Tri dôvody na odchod
Prvým dôvodom, prečo sa Gyimesi rozhodol odísť, je postoj OĽaNO k vojne na Ukrajine. „Voliči OĽaNO sú najviac proukrajinskí zo všetkých,“ povedal Gyimesi s tým, že aj poslanci OĽaNO majú rovnaký názor. Gyimesiho názor je podľa jeho slov diametrálne odlišný a je zástancom zastavenia vyzbrojovania Ukrajiny zo strany Slovenska. Strane podľa neho svojimi výrokmi škodí, čo robiť nechce.
„Druhý dôvod je môj postoj k Eduardovi Hegerovi,“ povedal s tým, že má k Hegerovi najkritickejší postoj zo všetkých členov klubu OĽaNO. „Potom, čo sa stal premiérom, vedie krajinu zlým smerom,“ uviedol s tým, že OĽaNO má k Hegerovi veľmi zhovievaví postoj.
„Poslednou kvapkou bolo rozhodnutie Hegera ako zastupujúceho ministra zdravotníctva zrušiť päť pôrodníc,“ uviedol Gyimesi svoj tretí dôvod. V jednej z nich sa sám narodil, jeho otec v nej bol riaditeľom a jeho sestra primárkou, povedal. Za OĽaNO v predčasných voľbách teda kandidovať nebude.
Heger na tlačovej konferencii po rokovaní vlády uviedol, že s Gyimesim si v budúcnosti nedokáže predstaviť politickú spoluprácu. Premiér sa tiež silne ohradil voči akýmkoľvek výrokom, že si robí kampaň za štátne prostriedky. Podotkol, že s kampaňou ešte ani poriadne jeho strana Demokrati nezačala.
S Alianciou zatiaľ rokuje, no nedohodli sa
O rokovaniach Gyimesiho s Alianciou sa hovorí už niekoľko týždňov. Poslanec sa však s maďarskou stranou zatiaľ nedohodol. S nikým okrem Aliancie však nerokuje a neuvažuje ani o založení vlastnej platformy alebo vlastnej strany. „Myslím si, že platformy môžu byť úspešné, len keď sú jednotné,“ povedal Gyimesi.
Maďarské fórum a Aliancia sa nedohodli, problémom bola kandidátka
Poslanec sa tiež ospravedlnil Konrádovi Rigóovi za výrok spred dvoch mesiacov, keď Rigóa označil za „psychicky chorého muža“. Rigó na neho podal trestné oznámenie.
Naď odišiel z OĽaNO kvôli Gyimesimu
Gyimesi hovoril na tlačovke aj o názorovom konflikte, ktorý mal s dočasne povereným ministrom obrany Jaroslavom Naďom. „Jaroslav Naď, ak by skutočne myslel vážne jeho výhrady voči mne, tak za tie tri roky mal dostatok času a priestoru, a stále ho má, aby sa do parlamentu vrátil a ja by som už v parlamente nebol,“ povedal.
„Avšak podľa môjho názoru je Jaro prilepený k stoličke, takže to nikdy neurobí. Toto bol môj jediný konflikt, aj to názorový. Okolnosti, za ktorých sme vstupovali do tejto vlády, sa zmenili. Spôsobila to pandémia covidu, vojna na Ukrajine, ťažké krízy, ktoré nemali obdobu, no ja som ostal taký istý a nezmenili sa ani moje názory. Ak to niekto vníma ako konflikt, môže za to on a nie ja,“ uviedol. Minister Naď sa k prípadnej spolupráci vyjadril na rokovaní vlády./agentury/
X X X
Nákupy plynu budú spoločné a lacnejšie, s tým ruským sa už nepočíta. EÚ spúšťa Tinder v energetike
Otvoríte si zoznamovaciu aplikáciu a dáte najavo ostatným používateľom svoje sympatie. Čakáte, kto vám ich opätuje. Ak ste si navzájom „padli do oka“, aplikácia vás prepojí a môžete si začať písať. Niečo podobné plánuje Európska únia (EÚ) v energetike – nákupe plynu.
Výstavba prvého chorvátskeho plávajúceho LNG terminálu
Záujemca o kúpu plynu sa prihlási do novej platformy. Počká si na cenové ponuky a platforma ich prepojí. Následne obe strany dohodnú detaily zmluvy. Nákup plynu tak môže prebehnúť výhodnejšie. Zjednodušene takto by mala fungovať nová platforma, ktorú spúšťa Európska komisia.
EÚ pokračuje v predstavovaní opatrení, ktoré majú zabrániť podobnej energetickej kríze, akej sme boli svedkami vlani po vpáde ruských vojsk na Ukrajinu. Ceny plynu a elektriny sa minulý rok v lete dostali na historické maximá. Odvtedy ich cena klesla a v súčasnosti sa pohybujú na úrovni spred konca roka 2021.
Európska komisia v reakcii na energetickú krízu urobila opatrenia, ktoré mali zabezpečiť dostatok plynu v zásobníkoch, zrýchliť proces zavádzania obnoviteľných zdrojov energie či znížiť spotrebu plynu naprieč členskými krajinami. Vďaka týmto krokom sa Európe podarilo zvládnuť energetickú krízu aj napriek veľkým nákladom. V našich zásobníkoch je dokonca po vykurovacej sezóne toľko plynu, že by stačil aj na prežitie tej ďalšej.
Teraz v ďalšom kroku eurokomisia plánuje spustiť spoločné nákupy plynu, ktoré majú zabezpečiť, že nahradíme ruské dodávky plynu alternatívnymi dodávkami za konkurencieschopné ceny. To je jedna z vecí, ktorá v minulom roku chýbala, keďže ceny dodávok plynu boli neporovnateľne drahé.
Až 13 firiem zo Slovenska prejavilo záujem
Doteraz to fungovalo tak, že krajiny nakupovali plyn samostatne a každá mala inú stratégiu, ako si zabezpečiť pre seba čo najlepšie podmienky či cenu. Po novom by to mohlo vyzerať tak, že sa spoja sily. Nový nástroj umožní európskemu priemyslu zhromaždiť jeho celkový dopyt po plyne.
Každá firma si napríklad povie, koľko plynu bude potrebovať. Spoločný dopyt po plyne sa v ďalšom kroku ukáže dodávateľom komodity a tí zároveň prídu s cenovou ponukou. Ak sa strany dohodnú, podpíše sa zmluva. Spoločným cieľom je nakúpiť plyn za čo najlepších podmienok. Takto by sme mohli nakupovať napríklad plyn z Nórska, Alžírska či Azerbajdžanu. S ruským plynom sa pri nákupoch cez platformu už nepočíta.
Očakáva sa, že tento rok by sa mohlo cez platformu zaobstarať vyše 13 miliárd kubických metrov plynu. Nemecko dalo záväzok, že si zaobstará tri miliardy metrov kubických plynu. Na porovnanie: v roku 2021 bola celková spotreba plynu v Nemecku na úrovni 90 miliárd metrov kubických. Po výbuchoch na plynovode Nord Stream Nemecko prakticky ostalo bez ruského plynu. Nemci si rýchlo uvedomili, že musia konať. Platforma je jednou z možností, ako môžu získať neruské dodávky plynu.
Podľa informácií denníka Pravda o túto novú službu prejavilo na Slovensku záujem až 13 spoločností. Nejde len o veľkých energetických hráčov ako Slovenský plynárenský priemysel (SPP), ale aj o priemyselníkov či bratislavskú rafinériu Slovnaft, výrobcu hnojív Duslo Šaľa či košických oceliarov z U.S. Steel Košice. Zatiaľ nie je isté, či tieto firmy aj skutočne platformu na spoločný nákup plynu využijú. Svoje ponuky na nákup plynu môžu firmy zverejniť do 25. apríla. Na účasť vo výberovom konaní sú potrebné dva predpoklady. Záujemcovia sa musia najskôr zaregistrovať na platforme PRISMA, až potom môžu službu AggregateEU Service využívať. Účasť v platforme nezaväzuje k nákupu plynu. Všetky zmluvy musia byť prerokované a uzavreté mimo platformy.
SPP v reakcii uviedol, že priebežne analyzuje všetky možnosti diverzifikácie zdrojov dodávky plynu a v súvislosti so spoločnými nákupmi plynu informoval ministerstvo hospodárstva o pripravenosti zúčastniť sa v procese agregácie dopytu. To je jeden z krokov procesu spoločného nákupu plynu. „O tom, či mechanizmus spoločného nákupu definitívne využijeme, sa rozhodneme podľa finálnych podmienok (cena množstvo, dodacie miesto atď.) zohľadňujúc výhodnosť pre koncových zákazníkov,“ tvrdí pre Pravdu hovorca spoločnosti Ondrej Šebesta. Podľa neho je v súčasnosti predčasné hodnotiť presné efekty takéhoto kroku.
Bratislavská rafinéria Slovnaft chce mať vďaka platforme lepší prehľad o cenách plynu vo svete. Vyjadrili sme záujem o účasti na spoločnom nákupe plynu. „Vnímame to ako dobrovoľné zapojenie sa, ktoré nás ešte nezaväzuje k samotnému nákupu. Výhodou je získanie väčšieho informačného prehľadu o cenách plynu vo svete,“ tvrdí pre Pravdu hovorca Slovnaftu Anton Molnár. Podľa neho pri súčasnej celkovej nestabilite, ide o ďalšiu možnosť ako diverzifikovať svoje dodávky.
Tinder pre energetikov
Platforma bude praktickým miestom, kde si spoločnosti stanovia, o koľko plynu majú záujem, odkiaľ by mal prísť a v aký mesiac bude dodaný. Zjednodušene to bude fungovať na princípe zoznamovacej aplikácie. Podobne ako aplikácia na zoznamovanie s názvom Tinder spája navzájom si sympatické osoby, tak aj energetická platforma spojí tých, ktorí plyn predávajú a ktorí ho chcú nakúpiť. V praxi to bude vyzerať napríklad tak, že spoločnosť na Slovensku si stanoví, koľko plynu chce nakúpiť, dostane ponuky a na základe nich si určí, s kým uzavrie dohodu.
Uzatváranie dohôd sa bude vykonávať potom mimo platformy. Európska komisia nebude ani nakupovať plyn, ani platiť za dodávky plynu. Vytvára len trhovisko, kde zhromaždí dopyt od európskych spoločností a spojí ich s dodávateľmi. Za tieto služby si eurokomisia tiež nebude účtovať poplatky. Tento nástroj je pre účastníkov zadarmo.
Druhý aspekt tejto služby je zvýšenie súťaže medzi dodávateľmi. Slovensko a spoločnosti, ktoré v nej pôsobia, sú príliš malé na to, aby si dokázali sami vyjednať čo najlepšie podmienky. Niektoré sú napríklad príliš malé aj na to, aby si dokázali kúpiť dodávky skvapalneného plynu na svetovom trhu. Práve spomínaná platforma by im v tomto vedela byť nápomocná. Cieľom je, aby EÚ bola viac jednotná na globálnom energetickom trhu a aby aj menšie spoločnosti mali možnosť sa rokovaní o nákupe plynu zúčastniť.
Eurokomisia tak vytvára pre ne okno príležitostí, a to prostredníctvom dvoch modelov. Prvým je model založený na centrálnom nákupe. Spoločnosti sa spoja, stanovia si centrálneho nákupcu a ten za nich vybaví všetku agendu vrátane vyjednávania nákupu plynu. Druhým modelom je agent, ktorý by konal v záujme spoločností. V tomto prípade by sa menšie spoločnosti spojili a zaplatili by niekomu za transport plynu. Inými slovami: prenajali by si takúto službu.
Tretím aspektom je ten finančný. V súčasnosti sa stáva, že veľké LNG spoločnosti by aj chceli robiť obchod s menšími spoločnosťami, ktoré majú záujem o ich plyn, ale stroskotá to na tom, že sú príliš malé a ich kredibilita je nízka. Požadujú garancie, ktoré im takáto platforma vie poskytnúť. Nie tým, že eurokomisia bude garantom nákupu plynu, ale že umožní finančným inštitúciám byť partnermi platformy. Menšia spoločnosť sa tak môže zjednodušene spojiť s finančnými inštitúciami, ktoré by jej garancie umožnili.
Natíska sa otázka, aké výhody prinesie táto platforma pre sektor domácností. Tie sú síce so svojou spotrebou plynu príliš malé na to, aby sa do platformy zapojili, ale ich dodávatelia plynu takúto možnosť môžu využiť. Ak sa im prostredníctvom platformy podarí nakúpiť lacnejší plyn, mali by to pocítiť aj domácnosti vo faktúrach. Uvažuje sa aj nad pravidlami, že ak dodávatelia nakúpia plyn cez platformu a predajú ho menším kupujúcim, ich marža z predaja by nemala byť príliš vysoká. Eurokomisia bude dohliadať na to, aby nevyužívali platformu na zvyšovanie si svojich marží./agentury/
X X X
Mestá trápi akútny nedostatok hrobov. Kde zaplatíte za rezerváciu miesta najviac?
Nebožtíkov musia príbuzní neraz pochovať na vzdialenejšom cintoríne, ako je v ich štvrti. Problém s kapacitami hrobových miest majú mnohé mestá. Kritické lokality sú v Banskej Bystrici aj v Bratislave. Ide najmä o staršie pohrebiská, kde je možné pochovávať jedine v prípade už existujúceho hrobu.
Na starších cintorínoch sú mnohé hroby zarastené.
To, že na niektorých cintorínoch už vlastne nie je kde pochovávať, potvrdila hovorkyňa banskobystrického primátora Dominika Adamovičová. Zároveň upozornila, že s nedostatkom nových hrobových miest bojuje väčšina slovenských samospráv. V Banskej Bystrici majú šestnásť cintorínov. Momentálne je najkritickejšia situácia v Sásovej a Rudlovej, kde nie je možné prideliť nový hrob. Nebožtíka tam príbuzní môžu pochovať len do už existujúceho. Povedala nám to aj pani Emília, ktorú sme stretli na pietnom mieste v Sásovej.
„Viacerí ľudia sa sťažujú, že nie je šanca získať tu takýto priestor. Mne tu už dlhé roky leží manžel, vedľa neho mám zaistené miesto aj ja. Noví sa sem ale nedostanú, čo je škoda,“ mieni. V takom prípade sa vraj pozostalí musia poobzerať po iných alternatívach. „Jedna známa mi hovorila, že keď pochovávali svoju príbuznú, miesto dostali až v Kremničke. To je odtiaľto poriadne ďaleko, ale inú možnosť nemali,“ dodala.
Antropologička Monika Suchánska hovorí o tom, ako sa prírodné pohrebníctvo snaží urobiť pohreb dôstojnejším a osobnejším.
Cintorín na Námestí Štefana Moysesa, ktorý sa nachádza v centre mesta pod Urpínom, má, podľa niektorých, tiež kapacitný problém. Natrafili sme na dve dámy, ktoré sa zhodli, že nové hroby tam pribúdajú len ojedinele. „Teraz sme si síce všimli vo vrchnej časti tri čerstvé, no niekto to tam mal asi už dlhšie kúpené. Inak tu úplne nové hroby nevídať,“ podotkli.
Cintorín v banskobystrickej časti Sásová. Pochovávajú tam už len do existujúcich hrobov.
Adamovičová priblížila, že na prímestských cintorínoch v zásade problém nie je. „Miesta sa tam prideľujú priebežne. Kapacita na rozširovanie je aj na centrálnom mestskom cintoríne v Kremničke,“ ozrejmila. Práve v tejto časti do budúcnosti existuje alternatíva ďalšieho rozširovania.
„Podľa územného plánu sa v rámci rozvoja mesta v dlhodobom horizonte navrhuje rozšírenie evanjelického cintorína v Radvani, aj v lokalite Králiky či v Rakytovciach,“ vymenovala s tým, že v „hre“ je tiež výstavba nového cintorína v Rudlovej. Hroby vopred si podľa hovorkyne ľudia nekupujú. „Evidujú sa žiadosti o pridelenie, ktoré sú riešené priebežne,“ poznamenala. Nájom jedného hrobového miesta na desať rokov stojí v Banskej Bystrici 125 eur.
Prideľovanie stopli
V hlavnom meste spravuje osemnásť cintorínov vo všetkých jeho častiach vrátane vojenských – Slavín a Kopčany, Krematória, ale aj ďalších 762 vojnových hrobov, 64 pomníkov a pamätníkov organizácia Marianum – Pohrebníctvo mesta Bratislavy. Vedúca tamojšieho obchodného oddelenia Katarína Šemberová objasnila, že na území bratislavskej časti Staré Mesto sú tri historické cintoríny – Ondrejský, Mikulášsky a Kozia brána. V ostatných dvoch menovaných sa dlhodobo nepochováva.
„Na Ondrejskom cintoríne sa ukladali urny alebo pochovávalo v hrobových miestach, ktoré boli v minulosti pridelené či rezervované. Pred mesiacom bolo prideľovanie z dôvodu vyčerpania voľných kapacít pozastavené,“ spresnila Šemberová. Na ďalších bratislavských cintorínoch v ich správe sú kapacity dostatočné.
Niektoré cintoríny sú dnes historickými miestami, na ktorých sa už nepochováva.
Pochovanie do zeme aj uloženie do urny je možné na cintorínoch Vrakuňa, Podunajské Biskupice, Karlova Ves, Devín, Petržalka, Prievoz, Komárov, Stará Vrakuňa, Slávičie údolie. V Rači, vo Vajnoroch, v Dúbravke, Lamači, na Martinskom cintoríne a v Krematóriu – urnovom háji, je možnosť uloženia urny s popolom zosnulého. V urnovom háji, konkréte v Háji pokoja, sa dá dohodnúť tiež prírodné pochovanie formou vsypania popola zosnulého ku koreňom stromov.
„Počet hrobových miest sa stále vyvíja, keďže sa uvoľňujú miesta po neplatičoch nájmov. Aktuálne je voľných osemtisíc miest. Pri zohľadnení priemerného počtu pohrebov za uplynulé roky by kapacita v Bratislave mala byť dostačujúca do roku 2029,“ vysvetlila Šemberová. Súčasný ročný poplatok za prenájom jedného hrobového miesta je 13,53, čiže dekáda stojí 162,36 eur.
Nové hroby na niektorých cintorínoch vídať už len ojedinele. Kapacity sú plné.
A čo sa bude diať, keď začnú kapacity dochádzať? V súvislosti s Ondrejským cintorínom uvažujú nad vybudovaním kolumbárií – urnových stien. V prípade ďalších cintorínov v Bratislave pristúpili k ich rozšíreniu či vybudovaniu kolumbárií. Marianum počíta s plánmi na dodatočné rozšírenie napríklad vo Vrakuni, v Lamači tiež s urnovým hájom v Krematóriu. Takto by mal narásť počet voľných miest o 7 300.
V územnom pláne Bratislavy sa uvažuje aj s potenciálnymi miestami pre nový cintorín. „Skúmajú sa možnosti jeho umiestnenia s ohľadom na majetkové vlastníctva potenciálnych pozemkov a ich dostupnosť pre obyvateľov či ich dopravného napojenia na cestnú infraštruktúru,“ uzavrela Šemberová.
Peter Sasák zo Správy mestskej zelene v Košiciach hovorí, že od novembra 2019 prebrali do svojej správy dve mestské pohrebiská. Konkrétne ide o verejný cintorín a urnový háj pri krematóriu. V jeho areáli je od roku 2021 aj prírodný cintorín Les spomienok. Vysvetlil, že ďalšie cintoríny na území mesta sú v správe jednotlivých cirkevných obcí, samospráv aj súkromných prevádzkovateľov.
„Aktuálne sú na všetkých našich pohrebiskách kapacity postačujúce na viac ako desať rokov. Počet voľných miest naprieč rokom kolíše, no stále máme na súčasných pietnych miestach dostatok záložných lokalít, ktoré vieme v prípade potreby sprístupniť na pochovávanie,“ tvrdí Sasák. Skúsenosti im vraj ukazujú, že rozhodnutie o prenájme hrobového miesta väčšina Košičanov prináša s predstihom.
„Zákon v tejto oblasti nelimituje záujemcov o prenájom a rozhodnutie môžu priniesť kedykoľvek. Sú aj prípady, keď si rodina vyberie hrobové miesta vopred kvôli ich blízkosti a prenajíma si ich, aby neboli v budúcnosti zabraté,“ povedal. Dodal, že pre mestské pohrebiská platí cenník schválený VZN mestského zastupiteľstva. Nájomné za jedno hrobové miesto na desať rokov stojí 72 eur.
Patrili k najlacnejším
V Trenčíne sa nachádza dvanásť pohrebísk. „Na cintorínoch máme kapacitu hrobových miest minimálne do konca roka 2024, urnových do konca roka 2027,“ priblížila hovorkyňa mesta Erika Ságová. Pokračovala, že plánujú nový centrálny cintorín, v rámci ktorého počítajú aj s výstavbou krematória. „Situovaný bude za lesíkom Halalovka, smerom na obec Soblahov. Dokončuje sa projekt na územné rozhodnutie, zároveň tam postupne majetkovoprávne vysporadúvame pozemky,“ vysvetlila.
Ságová ozrejmila, že v súčasnosti stúpa záujem o kremáciu a urnové miesta. „Preto sme vlani na hlavnom cintoríne vybudovali sedem urnových stien so šiestimi schránkami a dve s deviatimi schránkami,“ povedala s tým, že išlo o investíciu vo výške 60-tisíc eur. „Konkrétne je teda k dispozícii 60 urnových schránok. Z nich 42 s kapacitou dvoch urien a 18 s miestami pre tri urny,“ spresnila.
Počet zomretých v krajoch v rokoch 2021 a 2022.
Keďže od roku 1998 sa cenník cintorínskych služieb v Trenčíne nemenil, v rámci Slovenska patria k najlacnejším. Desaťročný nájom jedného hrobového miesta tam stojí zhruba 32 eur. Ceny sú však, podľa rôznych kritérií, aj nižšie či vyššie. Prihliada sa napríklad na to, či ide o hrob urnový, klasický, detský, alebo hrob pre dospelého.
„Vzhľadom na rastúce prevádzkové náklady a infláciu je potrebné cenník aktualizovať. Na rokovanie mestského zastupiteľstva 26. apríla predložíme návrh zmeny všeobecne záväzného nariadenia (VZN) na zvýšenie, sprehľadnenie a zjednotenie poplatkov cintorínskych služieb,“ doplnila hovorkyňa.
Donedávna patrila k najlacnejším aj Nitra. Za nájom jedného hrobu na desať rokov tam platili iba 27 eur. Aktuálne účtujú za prvých desať rokov 280, každá ďalšia dekáda stojí 60 eur. K tomuto kroku pristúpili z rovnakých dôvodov, ako uvádza Trenčín.
V Nitre majú celkovo pätnásť cintorínov, dokopy 22 174 hrobov. Hovorca mesta Tomáš Holúbek uviedol, že kapacitne sú na tom momentálne veľmi dobre. „Len vlani sme dali do užívania dlhé roky pripravovaný nový cintorín na Chrenovej za 1 486 556 eur,“ zdôvodnil. Pokračoval, že tak vzniklo 1 444 hrobových miest pre viac ako 2 500 osôb. Vybudovali tam tiež kolumbárium s 258 urnovými miestami.
„Nový cintorín je naschvál umiestnený v lokalite, kde je možné jeho rozšírenie najmenej na dvojnásobok. Nitra má teda dosť miest na pochovávanie. Plný je len pôvodný na Chrenovej, Párovský a mestský cintorín. Na nich sa pochováva už iba do existujúcich hrobov,“ vysvetlil hovorca.
Po pandémii je úmrtnosť nižšia
Vlani úmrtnosť v krajoch podľa grafu Štatistického úradu SR klesla, ale rok predtým boli čísla zomretých podstatne vyššie. Zrejme k tomu výrazne prispela pandémia, no problém s hrobovými miestami hlásili niektoré samosprávy už aj pred ňou.
Zomretých v roku 2022 evidujú v porovnaní s rokom 2021 v každom kraji menej minimálne o tisíc. V Nitrianskom, Prešovskom a Košickom kraji to kleslo až o viac ako dvetisíc zosnulých. V obidvoch porovnávaných rokoch umrelo najviac ľudí v Nitrianskom kraji – vlani tam zaznamenali 8 368 úmrtí a rok predtým 10 514. V tesnom závese s podobnými číslami nasleduje Prešovský kraj./agentury/
X X X
Viete, koľko ovocia a zeleniny by sme mali zjesť každý deň?
So zdravým stravovaním na tom nie sme úplne najlepšie – takmer polovica dospelých denne prijme menej ako 1 kus ovocia alebo zeleniny. Ako ste na tom vy?
Naše zdravie je zo 40 % ovplyvňované stravou, načo by sme nemali zabúdať pri pravidelných nákupoch potravín. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča konzumovať minimálne 400 g čerstvého ovocia a zeleniny za deň, ideálne v piatich menších dávkach.
Dostatočný príjem ovocia a zeleniny však často ohrozujú aj rôzne mýty. Mnoho ľudí používa výhovorky, ako napríklad, že ovocie má príliš veľa cukru a zelenina spomaľuje trávenie. O nezmyselných obavách vie svoje aj dlhoročná vegánka a autorka troch kuchárskych kníh, Nikoleta Kováčová (Surová dcérka).
„Podľa mojich skúseností, na Slovensku konzumujeme nedostatok ovocia, zeleniny a celkovo rastlinnej stravy, ktorá skrýva najviac vlákniny. A práve preto, že naše trávenie nie je na tieto zložky zvyknuté, sa môžu objaviť tráviace problémy,“ vysvetľuje skúsená foodblogerka a pokračuje: „Pritom stačí začať s menším množstvom ovocia a zeleniny, dostatočne ho požuť a najmä mať ho na tanieri pravidelne, najlepšie každý deň.“
Najznámejšie mýty o ovocí a zelenine:
Ovocie sa môže jesť iba doobeda. Neexistuje žiaden rozumný dôvod, prečo si odopierať cenný zdroj vitamínov a vlákniny, a to kedykoľvek počas dňa. Pre udržanie štíhlej línie je oveľa dôležitejšie to, čo máte na tanieri ako hlavné jedlo.
Zelenina nafukuje. Za tento mýtus v skutočnosti môže priveľké množstvo, zjedené na posedenie. Ideálne je, keď si svoju dennú dávku rozdelíte na 5 menších porcií.
Vitamín C nájdete len v citrónoch. Kvalitné zdroje céčka však získate aj z iného ovocia alebo zeleniny. „Pripravte si šalát zo strúhaného jablka, mrkvy a červenej papriky, ktorá je jedným z najlepších zdrojov vitamínu C,“ radí Surová dcérka.
Pokiaľ chcete mať istotu, že prijímate dostatok vitamínov, minerálov a vlákniny, dbajte na to, aby váš tanier okrem piatich dávok ovocia a zeleniny denne obsahoval čo najviac prirodzených potravín v podobe strukovín, orechov, kvalitných mliečnych výrobkov i mäsa. Pod jednou strechou ich vo vysokej kvalite za výhodnú cenu nájdete v Kauflande.
V Poprade vymenil sladkosti za jablká
Reťazec v roku 2022 svojim zákazníkom ponúkol viac ako 100 000 ton ovocia a zeleniny. Na dôležitosť zdravej výživy upozornil aj špeciálnou akciou, kde hlavnú úlohu zohrali jablká a ktorá je súčasťou jeho komplexnej stratégie Kaufland za zdravú výživu.
V rámci nej sa Kaufland snaží upriamiť pozornosť na aktuálny problém s nezdravým a nevyvážením stravovaním u dospelých aj detí. Aj z tohto dôvodu nedávno prekvapil popradských zákazníkov. Pri štyroch pokladniach predajní na Moyzesovej a ulici J. Wolkera demontoval regály so sladkosťami a žuvačkami aj stojany s cigaretami a nahradil ich slovenskými jablkami.
„Prostredníctvom tejto aktivity chceme motivovať našich zákazníkov k pestrejšiemu a vyváženejšiemu stravovaniu. Aj preto sme im k nákupu v predajniach v Poprade darovali chutné slovenské jablko ako inšpiráciu na zlepšenie ich stravovacích návykov,“ hovorí Lucia Vargová, hovorkyňa spoločnosti Kaufland Slovenská republika v.o.s.
Zdravé stravovanie sa začína už v detstve
Problémy s vyváženým jedálničkom sa však netýkajú iba dospelých. Podľa aktuálnych štatistík za rok 2022 máme na Slovensku viac ako 12 000 detí, ktoré trpia obezitou. Aj preto Kaufland kladie veľký dôraz na vzdelávanie detí v oblasti zdravej výživy, aby lepšie rozumeli tomu, ako jedlo ovplyvňuje ich zdravie.
Prostredníctvom projektu Čerstvé hlavičky, ktorý prebieha pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, reťazec slovenským školákom a škôlkarom venoval počas štyroch rokov už viac ako 500 ton čerstvého ovocia a zeleniny, čo predstavuje 9 kíl na žiaka počas celého školského roka.
Čerstvé hlavičky však nie sú iba o ovocí a zelenine – základné a materské školy, ktoré sú zapojené v projekte, získavajú aj pravidelné online newslettre, z ktorých sa vedia inšpirovať pri edukácii žiakov ohľadom vyváženého stravovania. Školy tiež môžu súťažiť o vzdelávacie workshopy a webináre na témy zdravej výživy alebo porúch príjmu potravy v období dospievania, ktoré sú určené pre žiakov, ale aj ich rodičov a pedagógov. Vzdelávacie aktivity Kaufland realizuje spolu s dlhodobým partnerom, občianskym združením Skutočne zdravá škola.
Pre zdravie detí i dospelých je však okrem konzumácie pestrej stravy nesmierne dôležitý aj pravidelný pohyb. Preto Kaufland začal s budovaním K Parkov, kde sa mladí môžu stretávať a spoločne si zašportovať na čerstvom vzduchu.
Dostatok pohybu na čerstvom vzduchu spoločne s plnohodnotnou vyváženou stravou sú podľa odborníkov kľúčom k pevnému zdraviu. /agentury/
X X X
Do parlamentu prišla legislatívna cunami. Pozrite si, aké novinky chcú poslanci schvaľovať
Do parlamentu dorazili zákony, ktoré dokopy môžu štátnu kasu stáť aj niekoľko miliárd eur. Už začiatkom mája sa začína nová schôdza Národnej rady, kde sa bude o legislatívnych novinkách rokovať a rozhodovať. Pre poslancov je to posledná možnosť, keď môžu presadiť veci, ktoré voličom pred voľbami sľubovali. V septembri sa totiž budú konať parlamentné voľby.
Poslancov čakajú na májovej schôdzi viaceré dôležité ekonomické zákony.
Ešte z minulej schôdze sa presúva na májovú schôdzu zákaz nedeľného predaja, zmeny v dôchodkovom sporení či odmena 500 eur za hlas v predčasných voľbách. K nim do podateľne parlamentu prišli viaceré novinky. Poslanci Hlasu chcú znižovať DPH na potraviny či rozdávať v boji proti chudobe zraniteľným skupinám obyvateľstva príspevok 500 eur.
Vlajkovou loďou OĽaNO bude okrem odmeny 500 eur za hlas vo voľbách aj daňové zvýhodnenie niektorých skupín obyvateľov. Týkať sa bude matiek s deťmi do 15 rokov či mladých ľudí. Strana SaS napríklad navrhuje znížiť daňovo-odvodovú záťaž pri predaji virtuálnych mien.
Ani rastúce úrokové sadzby neunikli pozornosti zákonodarcov. Nezaradený poslanec Juraj Šeliga chce napríklad sprístupniť mimoriadne splátky hypoték.
Kľúčové bude, ako sa k jednotlivým bodom postavia poslanci parlamentných strán. V tejto chvíli je veľmi ťažké odhadovať, ktorá strana aký návrh podporí. Koaličná zmluva už neplatí, vládne strany stratili väčšinu a môžu platiť rôzne zákulisné dohody. Najväčšiu šancu prejsť má zrejme zákaz nedeľného predaja, o ktorom sa viacerí poslanci vyjadrili, že si vedia predstaviť jeho schválenie.
Denník Pravda vybral najdôležitejšie ekonomické zákony, o ktorých sa bude rozhodovať na najbližšej schôdzi parlamentu.
1. Nižšie dane pre matky a mladých
Líder OĽaNO Igor Matovič navrhuje vybraným skupinám obyvateľstva vo veľkom odpúšťať dane. Prvou skupinou sú matky detí do 15 rokov. Tie, ktoré nezarábajú viac ako 2 000 eur za mesiac, by nemali platiť podľa návrhu daň z príjmov. Ak takáto matka zarába v hrubom viac ako 2 000 eur, z príjmu presahujúceho túto sumu už daň z príjmu zaplatí. Matovič svoj návrh obhajuje rozdielmi v platoch medzi mužmi a ženami, teda rodovou rovnosťou. Šéf OĽaNO má pravdu v tom, že rozdiel v platoch medzi pohlaviami je na Slovensku výrazný. Za rok 2021 sa rozdiel pohyboval okolo 18 percent. To je až o 274 eur menej na výplatnej páske. Za posledných desať rokov sa rozdiel znížil len minimálne. Kým v roku 2011 zarábali ženy o 24,2 percenta menej ako muži, dnes je to stále spomínaných 18 percent.
Matovičov návrh „dorovnania platov“ žien odpustením dane z príjmu má však vážne trhliny. Prečo by podľa návrhu mali byť daňovo zvýhodnené len matky detí do 15 rokov, nepovedal. Žien bez detí či s deťmi nad 15 rokov by sa daňové zvýhodnenie netýkalo. V praxi by to znamenalo, že „dorovnanie platov“ by bolo určené len pre vybranú skupinu žien.
Druhou skupinou, ktorá by mala byť daňovo zvýhodnená, sú mladí ľudia vo veku do 25 rokov. Cieľom návrhu je, aby mladí ľudia mali nárok na špeciálnu výšku nezdaniteľnej časti základu dane. To by ich oslobodilo od platby dane z príjmu do výšky dvetisíc eur mesačne v hrubom. Matovič chce týmto opatrením zabrániť ďalšiemu masovému exodu mladých ľudí do zahraničia.
Štátnu pokladnicu by jeho návrhy stáli 500 miliónov eur. Časť peňazí chce získať zrušením stropu pri platení sociálnych odvodov. V praxi by sa to dotklo zamestnancov, ktorí zarábajú viac ako 8 477 eur mesačne. Ďalšie peniaze chce Matovič získať znížením podvodov pri platení daní.
2. Boj proti drahým potravinám
Rast cien sa síce spomalil, na vyšších číslach ich však stále držia najmä drahé potraviny. V marci potravinová inflácia dosiahla 29 percent. Ceny potravín medziročne pritom rastú nepretržite už tretí rok. Nákup jedla patrí v spotrebnom koši Slovákov spolu s bývaním medzi najväčšie položky. Aj preto politici prichádzajú s nápadmi, ako by mohli toto rapídne navyšovanie cien skresať.
Strana Hlas predložila do parlamentu novelu zákona, podľa ktorej by sa mala znížiť sadzba dane z pridanej hodnoty (DPH) na potraviny zo súčasných desať na päť percent. Pri takzvanom predaji z dvora sa má od DPH úplne oslobodiť. Podľa ich návrhu by sa mala DPH znížiť už v deň zverejnenia v Zbierke zákonov. Pellegriniho strana tiež navrhuje regulovať obchodnú prirážku reťazcov. „Chceme do toho ísť, lebo ak napríklad pri mäsových výrobkoch niekedy dosahuje 300 percent, to nemôže byť v poriadku,“ upozornil v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 Erik Tomáš (Hlas). Milan Krajniak (Sme rodina) či Veronika Remišová (Za ľudí) tvrdia, že aj na základe vývoja v okolitých krajinách zníženie DPH na potraviny nepomôže.
Príkladom je susedné Poľsko, kde znížili DPH základné potraviny na nulu od 1. februára 2022. Zároveň sa nulová DPH na potraviny predlžuje na celý prvý polrok roka 2023. Poľský premiér Mateusz Morawiecki pre agentúru Reuters ešte koncom vlaňajška povedal, že toto opatrenie bude stáť 1,5 miliardy eur. S odkazom na prepočty ekonómov dodal, že tento krok znížil celkovú infláciu v Poľsku o tri až štyri percentuálne body. Viacerí odborníci už dlho upozorňujú, že v boji s infláciou treba pomáhať adresne, teda tým, ktorí to potrebujú. Znížená DPH na potraviny je presným opakom. Ide o plošné opatrenie, z ktorého budú profitovať aj bohaté rodiny, ktoré na pomoc nie sú odkázané.
3. Vyššie a skoršie dôchodky
Na májovej schôdzi sa budú riešiť aj odložené návrhy na opravu valorizácie penzií a ďalšie zmeny v druhom pilieri. Nejde o nové návrhy. V prípade valorizácie chcú poslanci opraviť nepodarené a už schválené zmeny valorizácie, ktoré, paradoxne, penzistom uberú peniaze od januára 2024. Poslanci totiž zmenili vzorec výpočtu zvyšovania dôchodkov a nedomysleli, ako sa bude vyvíjať inflácia. V praxi tak dôchodca, ktorý má mediánový dôchodok 518 eur mesačne, bude mať v roku 2024 o päť eur mesačne menej a do roku 2026 to bude o osem eur mesačne menej.
Preto to chcú poslanci opraviť. Pellegriniho strana chce presadiť, aby sa použilo buď šesťmesačné, alebo deväťmesačné obdobie dôchodcovskej inflácie. Vyberie sa ten výpočet, ktorý zabezpečí vyšší rast dôchodkov. Navyše v návrhu chcú tiež posunúť dátum mimoriadnej valorizácie už na júl tohto roka. Strana SaS takisto navrhuje presunutie mimoriadnej valorizácie. Podľa starých pravidiel by mimoriadna valorizácia v roku 2024 nenastala, keďže inflácia klesá, preto ju chcú presunúť ešte na júl tohto roka.
Poslancom zostali na stole aj zmeny v druhom pilieri. Nedoriešilo sa totiž zrušenie teoretického zdanenia dôchodkových úspor a tiež zatraktívnenie posielania dobrovoľných príspevkov do druhého piliera. Aktuálny stav hovorí o tom, že peniaze určené na programový výber, teda prvú polovicu úspor v druhom pilieri, je možné vyberať zrýchlene, no za druhú polovicu úspor si musí dôchodca „kúpiť“ doživotný dôchodok. SaS chce, aby za určitých okolností bolo možné vybrať všetky úspory naraz. Túto možnosť by mali dostať tí sporitelia, ktorí by aj bez druhého piliera mali dostatočne vysoký dôchodok.
4. Peniaze pre najchudobnejších
Na najbližšej schôdzi sú predložené aj zákony, ktoré majú pomôcť zraniteľným skupinám. Nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho (Hlas) navrhujú vyplatiť jednorazový príspevok v sume 500 eur pre domácnosti ohrozené chudobou. Opatrenie by sa malo dotknúť zhruba 700-tisíc ľudí, pričom sa bude vyplácať na domácnosť. Za každú domácnosť tak bude mať nárok na pomoc len jedna fyzická osoba. Navrhovatelia sa rozhodli podporiť chudobných obyvateľov využitím najnovších dostupných údajov o hranici rizika príjmovej chudoby, ktoré budú dostupné ku dňu účinnosti tohto zákona, píše sa v návrhu zákona.
Týkať sa bude rodičov nezaopatrených detí, poberateľov peňažného príspevku na opatrovanie a osobnú asistenciu, dôchodcov, ľudí odkázaných na pomoc v hmotnej núdzi a iných osôb, ktoré sú ohrozené chudobou. Navrhovatelia neuviedli prepočty, aké by to malo dosahy na verejné financie. Takisto neuviedli, odkiaľ by chceli na jednorazový príspevok zobrať peniaze. Ak by 700-tisíc ľudí dostalo po 500 eur, výpadok v rozpočte by bol 350 miliónov eur.
Druhým návrhom v sociálnej oblasti je zvýšenie príspevkov pre osoby s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP) na úpravu bytu alebo domu a kúpu auta. Navrhujú to poslanci z hnutia OĽaNO. Cieľom návrhu je, aby sa od augusta štátne príspevky zdvojnásobili. Súčasná suma príspevku na úpravu bytu alebo rodinného domu sa má zvýšiť zo súčasných 6 640 eur na 13 280 eur.
Príspevok na kúpu vozidla s manuálnou prevodovkou má vzrásť zo súčasných 6 640 eur na 13 280 eur a príspevok na kúpu vozidla s automatickou prevodovkou má stúpnuť z aktuálnych 8 300 eur na 16 600 eur. Poslanci svoj návrh zdôvodňujú tým, že aktuálne príspevky nezodpovedajú nárastom cien automobilov na trhu a zvýšeným cien tovarov a služieb v stavebníctve. Celkové dosahy na verejné financie na rok 2023 a nasledujúce tri rozpočtové roky možno v hrubom odhadnúť na 15 až 20 miliónov eur ročne. Navrhovatelia chcú výpadok v rozpočte uhradiť z rozpočtovej rezervy na riešenie vplyvov legislatívnych zmien, kde je takmer 858 miliónov eur.
5. Mimoriadna splátka hypotéky
Nezaradený poslanec Juraj Šeliga chce viac sprístupniť mimoriadne splátky hypoték. Jeho návrh má za cieľ možnosť zaplatiť mimoriadnu splátku hypotéky bez poplatku kedykoľvek, nielen raz do roka. Zároveň chce zvýšiť ročný limit, keď je to možné urobiť bez poplatku, a to zo súčasných 20 percent istiny na 30 percent.
Sulíkovci majú v pláne zatraktívniť tlačoviny, aby ich ochránili pre úpadkom v dobe internetu. Od začiatku 2023 by sa mala 10-percentná DPH vzťahovať na všetky tlačené knihy, brožúry, letáky, noviny, časopisy a periodiká bez ohľadu na percentuálne zastúpenie zverejnenej reklamy. V súčasnosti sa 10-percentná sadzba DPH neuplatňuje na tlačoviny, v ktorých reklama a inzercia tvoria viac ako polovicu obsahu.
6. Nedeľný predaj a odmena za účasť vo voľbách
Na májovej schôdzi sa bude rozhodovať aj o zákaze nedeľného predaja. Zástancovia zákazu zdôvodňujú svoj krok tým, že predavači budú mať viac času na svoju rodinu. Argument, že zákaz nedeľného predaja pomôže rodinám, nie je platný. Ukazuje to analýza Národnej banky Slovenska (NBS), ktorá skúmala ekonomické dosahy zatvorených obchodov počas nedieľ. Pracovníci v maloobchode by okrem voľného záveru týždňa pocítili pokles príjmov. NBS tiež upozorňuje, že výpadok nedeľných tržieb by tiež spôsobil prepúšťanie. V praxi to môže spôsobiť, že predavači síce budú mať čas cez víkend na rodinu, ale ostanú bez práce.
V neposlednom rade poslancov čaká aj rozhodnutie o tom, či voliči dostanú odmenu 500 eur za účasť vo voľbách. Navrhuje to Igor Matovič. Zatiaľ čo viacerí odporcovia návrhu to označujú za volebnú korupciu, šéf obyčajných ľudí za tým vidí spravodlivú investíciu. Pri trojmiliónovej účasti v predčasných voľbách by náklady štátu boli na úrovni 1,5 miliardy eur. Peniaze chce Matovič získať napríklad zo zdanenia nadzisku Slovnaftu z predaja ruskej ropy, čo už poslanci schválili.
Hlas v sérii opatrení tiež navrhuje znížiť spotrebnú daň na pohonné hmoty o 20 centov na liter, mimoriadnu valorizáciu dôchodkov či predĺženie vyplácania rodičovského príspevku v prípade, že sa rodičom nepodarí nájsť voľné miesto v škôlke. Celkovo to strana odhaduje na 700 miliónov eur. Expremiér navrhuje vziať peniaze z rezervy rozpočtu, prípadne by si podľa neho mohla krajina financie požičať a zvýšiť tak rozpočtový deficit./agentury/
X X X
Tréner Spišiakov povedal o Réwayovi dve vážne veci. Štve ho, že sa neustále píše len o ňom
Vlastimil Wojnar, tréner Spišskej Novej Vsi, takmer dotiahol klub s najmenším rozpočtom do finále extraligy. Čech, ktorý na severe Slovenska vybudoval konkurencieschopný tím, pre české médiá povedal niekoľko zaujímavých vecí. Aj o Martinovi Réwayovi, najväčšej hviezde tímu.
Wojnar poskytol rozhovor pre český portál aktualne.cz. V ňom okrem iného uviedol, že za vyradením Spišskej Novej Vsi v sérii proti Zvolenu je krivda. Samostatný nájazd pred koncom siedmeho duelu vraj nemal byť.
Odmieta, že by za úspechom klubu stálo predovšetkým meno Martin Réway. Slovenský supertalent prišiel k tímu na začiatku januára a Wojnar pripomenul, že vtedy boli Spišiaci na štvrtom mieste v extralige.
„Prekážajú mi titulky ako – Réway dotiahol Spišskú k historickému úspechu. Prišiel k nám v priebehu sezóny z druhej nemeckej ligy, v tej chvíli sme boli štvrtí. Hráči si to uhrali aj bez neho.
Áno, on k nám vniesol určité veci, hlavne pokoj pri presilovke. Ale keby som si ako hráč tímu stále čítal len o ňom, na rovinu, bol by som nahnevaný,“ pripustil.
Réwayovi toto pôsobenie vyšlo pomerne dobre, v priemere mal jeden kanadský bod na zápas. Wojnar akoby však chcel povedať aj niečo iné.
Mal dostať Martin Réway šancu v príprave na MS v hokeji?
Áno, bol by prínosom pre tím Craiga Ramsayho Áno, bol by veľmi užitočný najmä v presilových hrách, Nie, jeho povaha by tímu viac ublížila ako pomohla, Nie, počas sezóny nepotvrdil reprezentačnú formu, Zobraziť výsledky ankety.
Hlasovať
„Nie je to jednoduché. Je to geniálny hokejista a čo on vidí, to nevidí asi nikto v extralige. Má rýchlejšie hokejové premýšľanie ako ostatní, skvelé periférne videnie aj videnie hry, nezištné prihrávky.
Nie nadarmo sa hovorí, že je to najväčší talent od čias Žigmunda Pálffyho, ale… (odmlčí sa) Nie je to len o hokeji,“ pokračoval.
„Bodovo mu to vyšlo, aj keď ani on sa nevyhol výkyvom. Ale tie peripetie okolo, nechcel by som to viac rozoberať. Je to oriešok. Na Slovensku sa rozhorel boj, či Réway do reprezentácie áno, alebo nie. Stala sa z toho mediálna prestrelka. Napísalo sa toho o ňom už veľa,“ dodal./agentury/
X X X
Sobolenkovej nepomáhajú Lukašenkove chválospevy: Ak ma budú Ukrajinci nenávidieť viac, nech
Arina Sobolenková v dejisku turnaja WTA 500 v Stuttgarte uviedla, že nemá kontrolu nad tým, čo o nej hovorí bieloruský prezident Alexander Lukašenko.
Minulý mesiac hovorila o „nenávisti“, s ktorou sa stretla v šatni zo strany niektorých hráčok po ruskej invázii na Ukrajinu.
Ako sme informovali, Bieloruska vlani zápasila s pocitom viny, no napokon dospela k záveru, že za situáciu vo svete nenesie zodpovednosť.
WTA a ATP zakázali hráčom z Ruska a Bieloruska súťažiť pod národnými vlajkami, ale trvajú na tom, že jednotliví športovci majú právo na turnajoch štartovať.
Prezident Lukašenko oslavoval Sobolenkovej januárový triumf na Australian Open a nedávno povedal, že ľudia vedia, odkiaľ pochádza, aj keď hráva pod neutrálnou vlajkou.
„Som presvedčená o tom, že to nepomáha. Neviem, čo mám povedať, pretože sa môže vyjadriť k mojej hre, môže komentovať, čo len chce,“ reagovala Sobolenková na Lukašenkove chvály, cituje ju agentúra Reuters.
Nemám nič spoločné s politikou. Ak ma Ukrajinci budú po jeho slovách nenávidieť ešte viac, čo narobím? Ak sa budú cítiť lepšie, keď ma budú nenávidieť, rada im s tým pomôžem. Môžu to urobiť.
Ale čo sa týka toho ostatného, keby som mohla zastaviť vojnu, urobila by som to, no bohužiaľ to nemám vo svojich rukách a nie je to pod mojou kontrolou,“ dodala dvojka rebríčka WTA.
Dvadsaťštyriročná hráčka sa snaží chodiť na internet čo najmenej, aby sa vyhla čítaniu negatívnych komentárov. „Budem sa sústreďovať na seba a na svoju hru a snažiť sa neskĺznuť do depresie v tejto situácii,“ dodala./agentury/