Dr. Vyvadil: Babišův risk v EU, aneb risk je zisk. Místo Fialy zachraňují lidi, firmy, Libertu v Ostravě, jiné, soudci. Politici ČR pořádek v ČR s Fialou, spíš než v EU. 26 mil. obětí Války Hitlera, Scholz chce znovu vraždit? Proto vozí zbraně Ukrajně? Kdo tomu zbrání?

Andrej Babiš učinil svůj nejodvážnější a nejpoctivější politický krok, když opustil< frakci liberálů navázanou na prezidenta Macrona a provokativně se rozhodl otevřeně zapojit mezi evropské nejradikálnější populisty a extremisty, alespoň podle nenávistných nálepkách Pavla a Fialy. A ANO odešlo z liberální frakce Emanuela Macrona Renew i zastřešující evropské politické strany Alde.

Je to strategický a zároveň i zábavný krok: „Vy mě osočujete za populistu a extremistu? Tak víte co?  Jste mi zcela ukradení. A s radostí  klidně se mohu spojit s momentálně bezprizorním slovenským premiérem Ficem,  maďarským premiérem Orbánem, stranou  potencionální francouzské prezidentky Marine le Pen, rozhodujícím nizozemským politikem  Geertem Wildersem  spojencem.

V pátek Andrej Babiš vysvětlil svůj krok – „Šli jsme do voleb, abychom bojovali proti ilegální migraci, abychom změnili Green Deal, který ničí evropský průmysl a zemědělství a má negativní dopad na naše občany. Na základě jednání jsme dospěli k názoru, že Renew a ALDE mají zkrátka jiná stanoviska než ANO,“ prohlásil Babiš na tiskové konferenci hnutí ve sněmovně. Novou frakci musí tvořit nejméně 23 europoslanců zastupujících sedm zemí. Výše zmínění hráči mají dohromady okolo 63 europoslanců z šesti států. Stačilo by jim tedy přibrat například rakouské Svobodné, nyní také v ID, nebo třeba belgický Vlámský zájem. A jsou za vodou.

Nová frakce by mohla efektivně spojovat pronárodní politiku, nesouhlas se zasíláním zbraní na Ukrajinu. Mohli by kritizovat Green Deal, migrační pakt nebo jakýkoli jiný krok EU, aniž by za něj nesli odpovědnost, protože by nebyli součástí vládnoucí většiny v europarlamentu.

Europoslanec Zdechovský v jednom svém komentu nechápavě kroutil nad krokem Babiše hlavou, protože  v dosavadní frakci Renew mohla mít se svými sedmi europoslanci na růžích ustláno. Mohla získat funkci předsedy významného výboru a místopředsedu Parlamentu. Pochopitelné. Lidovcům odjakživa šlo jen a jen o koryta.

Nic nenasvědčuje tomu, že by Babiš uvažoval tímto způsobem. Troufám si tvrdit, že tyto otázky ho ani tak nezajímají. Jeho zajímala potřeba radikálně se odpojit od politiky, kterou upřímně zase tak efektivně nezvládal a měl také máslo na hlavě.

Podstatný je jeho zájem o účast v politickém uskupení,  kde se zejména v zahraniční politice bude moci opřít o silné partnery. A zejména Viktor Orbán bude v případě vítězství Donalda Trumpa středem  pozornosti, ale i síly. Ale i Robert Fico mnohem odvážnější politik.

Z hlediska logiky politického uspořádání i  soutěže můžeme tak mít před příštími parlamentními volbami tři politické bloky, které se střetnou o vládnutí . progresivistickou vládní koalici  a euroskeptickou a eurokritickou opozici, doplněnou o levicovou „socialistickou“ část, pokud se levici podaří pro volby do Poslanecké Sněmovny  skutečně efektivně spojit.

Je velmi pravděpodobné, že Babišovo ANO bude první na pásce, ale je také pravděpodobné, že se neobejde bez inteligentního politického partnera a tím už v minulosti levice byla. A úspěšně. A pětikoalice bude poražena.

A co  víc si u nás politicky přát. ? JUDr. Jiří Vyvadil, server vasevec.cz

X X X

 MÍSTO  FIALY  ZACHRAŇUJÍ  LIDI  A  FIRMY  SOUDCI

Ostravský soud poslal hutě Liberty do úpadku. Náhrady bude zaměstnancům vyplácet stát

Krajský soud v Ostravě v pátek poslal do úpadku hutní společnost Liberty Ostrava, která na sebe podala minulý týden insolvenční návrh. Vyplývá to z usnesení soudu zveřejněného v insolvenčním rejstříku. Firma v insolvenčním návrhu uvedla, že její závazky po lhůtě splatnosti převyšují pět miliard korun. Huť nemá peníze na mzdy, a zaměstnancům tak jejich náhradu bude minimálně po dobu tří měsíců vyplácet stát prostřednictvím úřadu práce. Vláda chce najít pro Liberty Ostrava investora. Insolvenčním správcem soud určil pražskou společnost TP Insolvence.

Věřitelé, kteří dosud nepřihlásili své pohledávky, mají dva měsíce na to, aby tak učinili. Dosud jich pohledávky přihlásily přes tři desítky. Přezkumné jednání se bude konat 28. listopadu, schůze věřitelů o den později.

V prozatímním věřitelském výboru bude za zajištěné věřitele státní EGAP a banka Greensill, za nezajištěné věřitele pak Tameh Czech, rakouská firma Danieli a ostravská firma Reelgate.

 „Soud podle insolvenčního zákona rozhodl o úpadku dlužnice, a to bez jednání, neboť rozhodnutí nezáviselo na zjištění sporných skutečností, neboť úpadek dlužnice byl osvědčen insolvenčním návrhem a jeho přílohami,“ uvádí se v odůvodnění usnesení. Soud rozhodnutí o úpadku nespojil s tím, jakým způsobem by měl být úpadek řešen. Důvodem je skutečnost, že Liberty soudu nepředložila reorganizační plán. Úpadek může podle insolvenčního práva skončit reorganizací pod nynějším či jiným majitelem, oddlužením nebo konkurzem. Liberty minulý týden uvedla, že požádá soud o reorganizaci a zahajuje kroky směřující k prodeji ostravských provozů.

Liberty a Tameh, který je ve věřitelském výboru, jsou úzce provázané ekonomicky i technologicky. Tameh se nachází přímo v areálu Liberty. Jde o někdejší závod Energetika, který byl postaven jako součást tehdejší Nové huti, nynější Liberty. Když huť vlastnila skupina ArcelorMittal, byla Energetika vyčleněna do samostatné firmy. V roce 2019 se majitelem huti stala Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty, Tameh ale zůstal majetkem společného podniku skupiny ArcelorMittal a polského holdingu Tauron. Ve čtvrtek ministři průmyslu Jozef Síkela (STAN) a financí Zbyněk Stanjura (ODS) v Ostravě uvedli, že se odborníci shodují na tom, že by případný zájemce o odkoupení huti měl ideálně zároveň získat i firmu Tameh Czech.

Převážná část zaměstnanců, kterých má podnik zhruba 5 000, je od loňska doma. Firma už dříve uvedla, že náklady na mzdy činí měsíčně necelých 300 milionů korun. Moravskoslezský kraj zaměstnancům nabízí bezúročnou půjčku 25 000 korun na překonání nejhoršího období. Na půjčky má připraveno 125 milionů korun.

Liberty Ostrava vyrábí ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl.

X X X

 Orbán o Manfredu Weberovi: Je to Belzebub

Nyní vytvořená koalice – liberálové, levice a Evropská lidová strana – pod vedením Manfreda Webera, který se významně podílel na tom, že politika Bruselu se zhoršila a stala chybnou – je válečnou koalicí, hodnotí situaci Orbán. Sešli se prý ti, kteří chtějí zatáhnout Evropu do války, přičemž o tom otevřeně hovoří. Ve svém pravidelném pátečním vystoupení v Kossuth Rádió to řekl maďarský předseda vlády Viktor Orbán.

„Manfred Weber je starý nepřítel Maďarska. Ve srovnání s ním je Ursula von der Leyen  jen služebná,“   řekl premiér. Připomněl, že v roce 2018 Weber zahájil proces proti Maďarsku, aby ho zbavil   hlasovacích práv, protože Orbánova strana Fidesz předtím zabránila šéfovi evropských lidovců  stát se předsedou Evropské komise.

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyen je podle něho jen sloužící šéfa největší frakce Evropského parlamentu, Evropské lidové strany, Manfreda Webera, který sehrál roli Belzebuba při zhoršování politiky EU.

Připomeňme, že do roku 2021 byla strana Fidesz součástí největší frakce Evropského parlamentu  – středopravé Evropské lidové strany, kterou opustila kvůli obvinění z ústupu Maďarska od demokracie, server vasevec.cz

X X X

Erdoganův boj s inflací láká investory. Turci ale kvůli němu nezvládají splácet

Turecko se v posledních letech potýká s jednou z nejvyšších inflací na světě. Prezident Recep Tayyip Erdogan se ji nejprve v rozporu se všemi ekonomickými poučkami pokoušel zaplašit nízkými úrokovými sazbami. Později sice otočil, ale výsledkem je zatím jen to, že Turci jsou mezi dvěma ohni: dusí je přetrvávající rychlý růst cen i drahé úvěry zároveň.

Zatímco centrální banky po celém světě se snažily s inflací v uplynulých letech bojovat zvyšováním úrokových sazeb – a tedy zdražováním půjčovaných peněz – turecký prezident se držel hesla „ekonomický růst za každou cenu“.

Koncem roku 2021, kdy inflace v zemi atakovala dvacet procent, tak turecká centrální banka sazby snižovala. Zřejmě tak chtěla vyhovět prezidentu Erdoganovi, který neortodoxně tvrdil, že vysoké sazby způsobují vysokou inflaci. Opakované snižování úrokových sazeb tehdy tureckou liru poslalo na historické dno.

Otočení kormidla na opačnou stranu přišlo po volbách loni v květnu. Po Erdoganovu opětovném vítězství centrální banka razantně zvýšila svou stěžejní úrokovou sazbu, která ovlivňuje cenu úvěrů, z 8,5 procenta na 50 procent.

To se následně promítlo do úroků, které platí běžní Turci u spotřebitelských úvěrů. Ty se od loňského května zdvojnásobily na 72 procent. Prudce vzrostly i úroky z kreditních karet, na kterých jsou Turci do značné míry závislí, a v zemi začínají narůstat nesplácené úvěry. Zdejší obyvatelé si totiž v období nízkých sazeb a levných peněz nabrali půjčky na ledacos: Od nemovitostí, přes automobily až po běžné nákupy přes kreditní karty.

To vše se navíc v situaci, kdy ani inflace, který vše způsobila, nijak nepolevuje. Počátkem roku se pohybovala kolem 50 procent, v květnu pak v meziročním srovnání vystoupala na téměř 76 procent. Centrální banka sice předpokládá, že tempo růstu cen bude do konce roku poloviční, ale Turci tento optimismus nesdílejí.

Turci bez peněz

„Nevěřím lžím o takzvaném obratu v ekonomice. V žádném případě ho nepociťuji,“ řekla pro agenturu Bloomberg Elif Bulutová, která využila Erdoganovo populistickou pobídku a nedlouho po padesátce odešla do předčasného důchodu. Dnes musí pracovat deset hodin denně, aby si vydělala něco málo nad minimální mzdu.

„Kdybychom si nekoupili dům, pravděpodobně bychom už byli na ulici,“ stěžuje si 46letý úředník Murat Kose. „Nejhorší jsou ceny potravin. Nemůžeme pořádně jíst červené maso, možná tak jednou nebo dvakrát do měsíce,“ dodává. Potraviny od ledna 2022 zdražují každý rok o více než 50 procent.

Turci tak musí přemýšlet, jak s tíživou situací naložit. Úředník Murat Kose Bloombergu řekl, že se vzhledem k prudkému nárůstu nákladů na půjčky snaží nevyužívat svou kreditní kartu a zároveň splácet hypotéku, kterou si vzal v době levných peněz. Aby vše finančně zvládl, přestala jeho dcera chodit na univerzitu. Na školné už totiž její otec nemá peníze.

Krom toho se musí zdejší obyvatelé připravit i na změny v daních. Ministerstvo financí už oznámilo řadu výdajových škrtů a nyní uvažuje o nových daňových opatřeních, která by měla pomoci s dezinflačními snahami. Guvernér centrální banky Fatih Karahan prohlásil, že cenová stabilita nakonec pomůže obnovit sociální blahobyt. Věří tomu však jen málokdo.

Návrat investorů

Situace, kdy peníze zdražují, se sice vůbec nelíbí občanům, investoři na ni ale slyší. Rádi si totiž levně napůjčují dolary, které následně investují do vysoce úročné turecké měny. Do země se tak vracejí poté, co ji před časem kvůli oslabené liře opustili.

Agentura Bloomberg Economics odhaduje, že od konce března do Turecka přiteklo téměř 20 miliard dolarů v rámci takzvaných carry trade, kdy si investoři půjčují tam, kde jsou sazby nízké, a investují tam, kde jsou vysoké.

Od Erdoganova znovuzvolení v květnu loňského roku zdejší akciový index stoupl v dolarovém vyjádření o více než 40 procent, což je jeden z nejlepších výsledků na světě. Dluhopisy v lirách minulý měsíc zaznamenaly rekordní příliv zahraničních investic ve výši 6,5 miliardy dolarů.

To jsou působivé výsledky, jen pro běžné občany nepříliš uchopitelné. „Investoři jsou optimističtější než lidé, na něž dopadá břemeno inflace,“ říká ekonom David Austerweil z investiční společnosti Van Eck Associates. „Bude ještě trvat, než Turci znovu uvěří, že bude líp.

X X X

CO  FIALA  V  EU  ZKAZIL,  ZAMÍTL,  ZACHRAŇUJE  PRO  ČR  ČÍNA

Zbyněk Fiala: Výhybka v podobě obří investice

Americké čipy z beskydského Rožnova a čínské baterky ze slovenských Šuran urychlí překlopení výhybky automobilového průmyslu našeho regionu od spalovací minulosti.

Česká republika má oficiálně největší odpor k elektromobilitě, což je téma, které zabodovalo i v evropských volbách. Avšak samotný automobilový průmysl, který máme spolu se Slováky v největší koncentraci na světě, uvažuje realističtěji. V rozmezí několika dnů byly v Česku a na Slovensku ohlášeny obrovské americké a čínské investice, které oslovují elektrifikaci dopravy a mají patřit k největším v historii obou zemí.

Napřed to byla americká společnost onsemi (ON Semiconductor), která oznámila, že chce v českém čipovém regionu v Rožnově pod Radhoštěm vyrábět výkonové polovodiče z karbidu křemíku.

Jedná se o součástky, jaké využívají především výrobci elektromobilů k prodloužení dojezdu a rychlejšímu nabíjení.

Na Slovensku se budou zase vyrábět baterky do aut v konsorciu čínské firmy Gotion High-tech a slovenského InoBatu, které bude stavět v Šuranech (90 km východně od Bratislavy).

Česká vláda odmítá podpořit nákupy elektromobilů pro běžné řidiče, podporuje jen podnikatele, a tak se tu elektrické auto skoro nedá prodat. Na druhou stranu, nabíječky se trochu staví, ale aut je tak málo, že i tak na jednu vyjde polovina počtu aut než je běžné západně od našich hranic.

Průmysl však nemůže dát na přelétavé nápady politiků. Škodovka pokračuje v budování nejmodernějších linek, aby dokázala to, co slíbila, že roku 2030 už bude mít polovinu výroby bez spalovacích motorů. Byl jsem v mladoboleslavských halách ŠKODA AUTO při natáčení Nedej se (ČT2) o elektromobilitě a dozvěděl jsem se, že výrobu bateriových paketů zvládli rychleji než v Německu, kde začali stejnou linku budovat o něco dříve.

Ubezpečovali mě, že se nebojí ani čínské konkurence. Konkurenci obecně považovují za přínos, protože tlačí na snížení cen a větší dostupnost pro zákazníky. Počítají také s tím, že elektrická auta budou pomáhat stabilizaci elektrické sítě s obnovitelnými zdroji. Tato schopnost už bude do aut zakomponovaná.

Obava, že občasné poskytnutí elektřiny z auta podstatně zkrátí životnost baterky je prý planá, protože provoz auta zatěžuje baterii řádově víc než případné drobné příspěvky zpátky do drátů. Zapojení akumulátorů z aut do energetického systému je dokonce podmínkou rozvoje obnovitelných zdrojů, „aby bylo tu elektřinu ze stále nových stovek megawattů fotovoltaiky kam dávat,“ jak mi řekl předseda Asociace pro elektromobilitu Lukáš Hataš.

Elektrická auta tak usnadní potřebné strukturální změny v zemi a nové americké závody na výroby čipů v Rožnově budou součástí tohoto procesu. Přitom jak americká investice za 2 miliardy dolarů v Česku, tak čínská za 1,23 miliardy eur na Slovensku mohou počítat s investičními pobídkami vlád. O těch slovenských už něco víme. Slováci se budou podílet na čínské investici veřejnými zdroji v rozsahu 214 milionu eur. Z tohoto vládního podílu bude 70 procent v dotacích a 30 procent v úlevě na dani z příjmu. U americké investice v Česku se bude přístup vlády teprve definovat.

Investiční pobídky jsou norma, berme to tak. Fakticky jde zároveň o investici do rozvoje navazujících oborů a výzkumu. Výroba čipů, bez kterých se elektrická auta neobejdou, může pozvednout úroveň českého průmyslu na žebříčku přidané hodnoty. Nicméně zůstává problém, že výroba v oboru elektromobility v Česku roste, ale domácí poptávka moc ne. Přitom třeba první elektrický model Škodovky Enyaq je docela úspěšný, v Německu to byl vůbec nejprodávanější elektromobil v posledních dvou měsících loňského roku.

V Česku se ho udají jen stovky nebo nízké tisíce.  Znovu se tak ukazuje slabina ekonomiky nízkých mezd, protože ty pak nemohou držet krok ani s vývojem nabídky vlastního průmyslu.

Českému trhu elektromobilů vévodí ojetiny za poloviční nebo třetinovou cenu proti většinovým novým vozům. Za nižší cenou se však skrývá nebezpečná past v podobě větších nároků na údržbu a opravy. Ty se odvíjejí od cen nových vozů, a s patřičnou přirážkou. Někde to ťuknete nebo spadne vám do toho drobeček a lítají v tom statisíce.

Elektrická auta se totiž neopravují, pouze se vyměňují díly. Upozornil mě na to Jan Křižka, jeden z organizátorů pelhřimovského Elektrofestu, jednoho z hlavních kontaktních center aktivních uživatelů elektromobility. Uváděl příklady, kdy by stačila výměna jednoho kondenzátoru za pár korun, ale v opravně jsou ochotni vyměnit pouze celý díl a vystaví astronomickou fakturu.

Je to složitá oblast kvalifikace, dostupnosti, odpovědnosti. Třeba pojišťovny raději vyplatí náhradu za poškozené vozidlo, než by ho daly za těchto podmínek opravit. To je výsměch úvahám o cirkulární ekonomice, ve které by se mělo všechno znovu spotřebovat, ale jinak, než že se to rovnou rozemele do pece.

Jan Křižka vidí několik možností, jak tuto situaci řešit. Především je třeba vychovávat jak inženýry, kteří budou řídit výrobu nebo potlačí vývoj dopředu, ale také střední techniky, skutečné opraváře, a nejen domácích a nejnovějších modelů. Technické univerzity v Praze, Brně, Ostravě i jinde už prý tento problém konzultují a jsou připraveny dodávat učitele.

Jakmile budou připraveni technici, můžeme usnadnit udržování vozového parku ojetin i tím, že začneme shromažďovat havarovaná vozidla, která by se mohla nabídnout jako zdroj využitelných součástek. Křižka má vizi centrální haly, kam by se to sváželo a kde by to kvalifikovaný tým rozebíral a znovu nasazoval podle potřeby.

V tom už by sice nelítaly desítky miliard, ale zase by to sloužilo lidem, server vasevec.cz

X X X

PAPEŽ  VARUJE  ČR  PŘED  PODVODNÍKY  CESTOVEK

Česko je prošpikované podvodnými cestovkami, varoval Papež. Poradil snadný krok, jak nenaletět

Česko je prošpikované ilegálními cestovními kancelářemi, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež. Podle něj je nejlepší prevencí před podvodem zkontrolovat si konkrétní společnost na webu ministerstva pro místní rozvoj. Expert rovněž hovořil o zájmu klientů o zájezdy last minute.

Odborník upozornil, že cestovní kanceláře kvůli silnému konkurenčnímu prostředí nemají možnost výrazně zdražovat. „Navýšení se maximálně promítne do cen letenek nebo pobytů v hotelech, které byly v loňské sezóně plné,“ objasnil v pořadu Zprávy Plus.

 Konstatoval také, že Česko je „přímo prošpikované ilegálními cestovními kancelářemi a nabídkami na internetu“. „Je to dáno tím, že u nás nefunguje legislativa tak, jak by měla. Pokud chcete mít jistotu, je nejlepší se podívat na web ministerstva pro místní rozvoj, kde naleznete kompletní přehled ověřených cestovek,“ poradil ve vysílání CNN Prima NEWS.

 V případě uvedených společností platí, že pokud se objeví jakékoliv problémy, zákazník dostane své peníze zpět. Papež rovněž zmínil i oblíbené zájezdy last minute.

„V tomto období jich v nabídce není ještě tolik. Zájem o ně je stejný jako každý rok. Skoro 40 procent lidí, kteří plánují dovolenou, si naopak zakoupilo zájezd v první vlně, tedy takzvaný first minute. Hoteliéři poskytují výrazné slevy, takže si lidé v tomto režimu mohou zakoupit pobyt za skoro stejné ceny jako u last minute,“ popsal nabídku Papež.

Podle průzkumu společnosti Ipsos si prázdninový pobyt u moře chce užít 40 procent Čechů, zatímco 20 procent lidí žádnou dovolenou neplánuje. Ubytování v penzionu dává přednost 61 procent dotázaných, o kempování či pobyt v přírodě má zájem 40 procent lidí.

X X X

Turistům vstup zakázán. Oblíbený italský ostrov přistoupil k ráznému kroku, není voda

Oblíbený italský ostrov Capri zakázal turistům vstup kvůli problémům se zásobováním vodou z pevniny. Starosta města Capri Paolo Falco zákaz vydal ráno, a přiměl několik trajektů mířících na ostrov u pobřeží Neapole v jižní Itálii, aby se otočily. Později Falco nařízení zmírnil a uvedl, že na Capri budou vpouštěni turisté, kteří tam mají zarezervovaný hotel, obyvatelé ostrova a lidé, kteří na ostrově mají druhý domov, napsala agentura Reuters.

Vodárenská společnost na Capri uvedla, že ve čtvrtek došlo na pevnině k technickému problému. Ten byl sice již vyřešen, problémy s dodávkami vody na Capri ale přetrvávají. Starosta Falco řekl, že nádrže na ostrově jsou postupně vyčerpávány, a varoval před nouzovou situací. „Situace by se dále zhoršila příchodem tisíců turistů, kteří každý den na Capri připlouvají,“ řekl s tím, že bez dodávek vody není možné pro turisty zaručit základní služby.

 „Připravujeme méně restriktivní nařízení, které umožní vstup rezidentům, lidem, kteří mají na Capri druhý domov a často mají vlastní nádrž, a také turistům, kteří mají zarezervovaný hotel. V takovém případě bude odpovědností hotelu postarat se o to, aby měli vodu,“ prohlásil Falco. Obyvatelé ostrova mají podle něj nárok na 25 litrů pitné vody na domácnost z cisterny.

Capri, známé svými bílými vilami, pobřežím se zátokami a luxusními hotely, patří k nejpopulárnějším italským ostrovům. Na ostrově žije zhruba 13 tisíc obyvatel, v létě sem ale přijíždí, často jen na jednodenní výlet, velké množství turistů.

X X X

Čína Tchaj-wan získat i bez invaze. Stačí ho ekonomicky udusit

Obavy z pohlcení Tchaj-wanu komunistickou Čínou sílí a analytici či vojenští stratégové obvykle upozorňují na dvě cesty, jak by toho Peking mohl docílit. Buď plnohodnotnou invazí, nebo vojenskou blokádou. Washingtonský think tank však v nové zprávě varuje ještě před třetí, strategicky poněkud odlišnou možností. Karanténou.

Úplnou nebo částečnou karanténu by Čína podle Centra pro strategická a mezinárodní studia (CSIS) mohla zahájit za použití taktiky šedé zóny, tedy akcí, které za válečné považovat nelze. Na ní by se podílela čínská pobřežní stráž, námořní milice a policejní a námořní bezpečnostní agentury, a to odříznutím ostrova od přístupu do jeho přístavů a zastavením dodávek energie.

Podle serveru CNN, který zprávu interpretuje, by tak čínská vojenská síla složená z námořní, letecké a pozemní Lidové osvobozenecké armády sehrála pouze podpůrnou roli.

CSIS upozorňuje, že čínská pobřežní stráž je vedena jako agentura vymáhající právo. V rámci karantény by tak mohla zastavovat a regulovat lodní dopravu kolem ostrova.

Karanténa mezinárodně nesplňuje podstatu válečného aktu. Je to „operace vedená orgány činnými v trestním řízení, jejímž cílem je kontrolovat námořní nebo leteckou dopravu v určité oblasti, zatímco blokáda má především vojenský charakter“, cituje CNN zprávu. Karanténa vedená čínskou pobřežní stráží by tak neznamenala vyhlášení války Tchaj-wanu.

Před tchajwanskými snahami směřujícími k nezávislosti i jejich podporou cizími státy Čína varovala už několikrát. Naposledy tak před měsícem na summitu o obraně v Singapuru učinil čínský ministr obrany Dong Jun, když všem těmto „snaživcům“ pohrozil „sebezničujícím koncem“.

  Právě neexistence válečného stavu by dostala Spojené státy a země, které ostrov nárokovaný Čínou podporují, do složité situace.

USA Tchaj-wanu podle zákona o vztazích s ním musí poskytnout prostředky k obraně, připomíná CNN. Americký prezident Joe Biden dokonce několikrát nad rámec zákona prohlásil, že by se nezdráhal využít také vojáky, čímž Číně vyslal jasné varování, aby se do žádných vojenských akcí typu blokády nepouštěla.

V případě, že by však Biden zasáhl do operace, kterou by Čína vedla jen jako prosazování práva, mohlo by to být vnímáno jako zahájení vojenského nepřátelství.

Omezené akce by stačily

Zpráva uvádí početní stav čínské pobřežní stráže na 150 zaoceánských plavidel a 400 menších plavidel.

Další stovky plavidel má Peking ve své agentuře pro námořní bezpečnost a námořní milici, což jsou rybářské lodě začleněné do čínských vojenských a donucovacích služeb.

Tchajwanská pobřežní stráž, která má pouze 10 zaoceánských lodí a asi 160 menších, nemá dostatečné počty, aby mohla karanténní snahy zatlačit.

CSIS poznamenává, že i pouze omezená karanténní opatření Pekingu by k ekonomickému zadušení Tchaj-wanu dostačovala. „Prokázaná čínská ochota prohledat a zabavit pouze několik komerčních lodí by mohla mít nadmíru odstrašující dopad a odradit od podobných prohřešků,“ uvádí zpráva.

Prohledávání a zabavování ze strany Číny by pak mělo dopad i na leteckou dopravu, protože země kolem ostrova krouží vojenskými letadly i několikrát za den.

Karanténa by navíc podle zprávy ani nevyžadovala uzavření nebo omezení přístupu do Tchajwanského průlivu.

Nenápadná operace

Autoři zprávy uvádějí, že k tomu, aby byla situace ještě nenápadnější, nemusí Čína ani použít slovo „karanténa“, aby zahájila operaci s cílem izolovat Tchaj-wan.

Na základě tvrzení, že Tchaj-wan je čínským územím, by Peking mohl požadovat podání celních deklarací před tím, než budou moci lodě vplout na Tchaj-wan. V případě, že by je nedodržela, by donucovací mechanismy mohly mít na veškerou lodní dopravu ochromující účinek.

„Čínské donucovací orgány budou oprávněny vstupovat na paluby plavidel, provádět inspekce na místě, vyslýchat personál a přijímat další opatření proti lodím, které nedodržují předpisy,“ cituje CNN.

Tato myšlenka umožňuje Číně omezený rozsah operací. Například by se mohla zaměřit pouze na nejrušnější přístav ostrova Kao-siung, který je podle studie zodpovědný za 57 % námořního dovozu na Tchaj-wan a za většinu dovozu energie.

Pro i proti

Externí analytici, se kterými server CNN o zveřejněné zprávě hovořil, jsou toho názoru, že udržování karanténu by bylo pro Čínu velmi nákladné a časově náročné. Podle analytika Carla Schustera by se Tchaj-pej nevzdal za méně než 60 dní. Pro Peking by tak bylo nutné v úsilí vytrvat.

Londýnský stratég Alessio Patalano zase připomíná, že karanténa ostrova by měla hospodářské důsledky nejen na domácím, ale i na celosvětovém trhu, protože Tchaj-wan je významnou průmyslovou ekonomikou a výrobcem naprosté většiny nejmodernějších polovodičů na světě.

Další londýnský expert Sidharth Kaushal tvrdí, že karanténa by obyvatele spíš vedla k tomu, aby vlastní vládu podpořili, než proti ní povstali.

Patalano pak říká, že klíčem k čínské vizi „znovusjednocení“ je trpělivost. Válka podle něj není efektivní, protože stojí životy, ale i národní bohatství.

X X X

SCHOLZ  CHCE  OPAKOVAT  HITLEROVU  VÁLKU?

BYLO  MÁLO  MILONŮ  MTVÝCH  V  SSSR,  EVROPĚ?

PROTO  DODÁVÁ  SCHOLZ  STÁLE  ZBRANĚ  UKRAJINĚ?

PŮJDE  SCHOLZ  SÁM  BOJOVAT  S  FIALOU  NA  UKRAJINU?

UKRAJINCI  BOJ  ODMÍTAJÍ,  JSOU  V  CIZINĚ,  NECHTĚJÍ  BÝT  MRTVÍ

HITLEROVA  VÁLKA  26  MILIONŮ  OBĚTÍ

Cesta na východ 22. června 1941

Je to již 83let. Ti poslední hrdinové od Moskvy, Stalingradu, Leningradu, Sevastopolu, Charkova, stojí u hrobů svých spolubojovníků, drží se svého vnuka, mnozí na vozíčku, na uniformách mají válečná vyznamenání…. Jejich oči se lesknou při vzpomínkách na události před 83lety. Kolik toho vytrpěli oni a jejich blízcí za ty čtyři roky kruté války.

Je to již 83let, co agresor se vydal na východ za kořistí, vzplály ukrajinské, běloruské a ruské vesnice, letadla německého agresora ničila města, přes hranice se valila železná masa obrněné techniky, miliony vetřelců rozsévaly smrt a hrůzu. Národy slovanské měly být vyhubeny, porobeny, rozsudky smrti padaly ve vteřině … Kolik těchto vzpomínek a bolesti zůstalo navždy zaznamenáno v paměti těchto posledních žijících hrdinů druhé světové války. Dnes stojí před nimi v úctě i nejvyšší představitel státu. Tiskne jejich ruku, hladí je po rameni, děkuje jim za vše co učinili pro vlast…On ví, co je to válka, jeho rodiče zažili její krutost za 900denního obklíčení Leningradu, tam zemřel i jeho bratr Viktor.

Je to již 83let co začala nejtěžší zkouška pro národy Sovětského svazu. 22.června 1941 bez vyhlášení války, ve třech hlavních směrech, zahájila 3milionová německá armáda útok na Sovětský svaz. Za kořistí vyrazilo více než sto německých divizí, vedle nich i divize rumunské, maďarské, italské, ze severu se přidalo k útoku na SSSR i Finsko, se studem připomínáme i dvě divize slovenské, které se dostaly až k Azovskému moři pod Kavkaz. Účast Slovenska byla podpořena prohlášením slovenského prezidenta Josef Tisa: „…v plné solidaritě s Velkoněmeckou říší nastupuje slovenský národ na obranu evropské kultury na své místo.“ Za slovenskou agresí proti SSSR zůstaly tisíce obětí, zničená města, vesnice, tato agrese patří k temné součásti slovenské historie. Hitler si před vpádem do SSSR podmanil půlku Evropy.

Ti v Mnichově, kteří předhodili Hitlerovi v září 1938 Československo se dušovali, že je to za „mír na věčné časy“, nyní byli na kolenou, nad Paříží vlál hákový kříž, Británie s vypětím všech sil vzdorovala německým náletům… Také Spojené státy americké si až do prosince roku 1941 hověly ve své neutralitě, teprve japonský útok dovedl USA ke vstupu do války. Ve stejných prosincových dnech roku 1941 se odehrávala rozhodující bitva u Moskvy, agresor tady utrpěl první porážku.

Bezprostředně po útoku na SSSR se začala pod pplk. Ludvíkem Svobodou formovat československá jednotka, byla dokonce první ze všech států porobené Evropy. V březnu 1943 u Sokolova podstoupila svůj první boj s nepřítelem. Řada našich vojáků obdržela nejvyšší sovětská vyznamenání. Nelze dopustit posmrtné kádrování hrdinů, jak se nyní děje. Připomínám snahy o přebarvení dějin, včetně zneuctění sochy maršála Koněva v Praze.

Je zcela evidentní, že současná protiruská politika EU a NATO manipuluje s námi i s dějinami. Máme zapomenout na ty miliony hrdinů, kteří umírali na prahu svého života. Byli to studenti i otcové rodin, těšili se na své děti, na své lásky, chtěli toho tolik udělat… Na té své bojové cestě viděli vypálené a vyvražděné své domovy, nenašli v nich své matky, své otce. Porážka vetřelců přinesla té zemi 26milionů obětí, z toho 9.5 milionů padlých rudoarmějců, 16, 5milionů civilních ztrát. To je 14% obyvatel SSSR. To číslo je obrovské, nepředstavitelné. Nabízí se srovnání: USA 400tisíc padlých, 0.32%, Velká Británie 382tisíc, 0.94%…. místo vděku panuje spíše nenávist. Připomínám slova britského spisovatele George Orwella: “ Říkat pravdu v čase všeobecného klamu, je revoluční čin! “

Jen v Československu našlo svou smrt 140tisích Rudoarmějců… Proto jsme shlíželi na Východ s nadějí na vítězný konec války. Patřím ke generaci, která ctila bratrství slovanských národů. Bratrství, které se neslo dějinami po dlouhá staletí. Zde připomínám světoznámou „Slovanskou epopej“ od malíře Alfonse Muchy. Vrcholné dílo které s Votavae hlásí k bratrství slovanských národů. Právě dnes to připomíná

.Přemysl Votava, server vasevec.cz

X X X

Ohňostroj z jachty způsobil v Řecku požár. Výletníci ho neuhasili, tak zavolali hasiče a utekli

Hasiči na řadě míst Řecka stále bojují s lesními požáry, zatímco někteří lidé se navzdory neustálým varováním chovají nezodpovědně a ke vzniku požárů tak v tomto suchém a horkém počasí přispívají.

Agentura DPA v sobotu informovala mimo jiné o lesním požáru na ostrově Hydra způsobeném ohňostrojem, který dělali turisté na jachtě poblíž pobřeží.

V pátek zemřel pětapadesátiletý dobrovolný hasič, který pomáhal bojovat s požáry na severozápadě Peloponéského poloostrova v regionu Elida.

 Podle řeckých médií vypukl požár na ostrově Hydra v pátek asi hodinu před půlnocí. Jeho původci ze soukromé jachty se ho snažili uhasit, což se jim nepovedlo, a tak zavolali hasiče a utekli. Místo požáru je ze země nepřístupné a musí se tak hasit ze vzduchu a z moře.

Starosta Hydry Giorgos Koukoudakis uvedl, že až úřady viníky ztotožní, bude proti nim vzneseno obvinění. „Jsme rozhořčeni, že někteří lidé tak nezodpovědně vystřelili ohňostroj do borového lesa,“ citovalo ho řecké médium.

Za posledních 24 hodin vypuklo podle agentury DPA v Řecku 64 požárů lesa a porostu. Problematická je situace zejména na severozápadě Peloponéského poloostrova, kde muselo být preventivně evakuováno sedm lokalit. Hasiči a dobrovolníci tam bojovali s plameny celou noc. Situaci nyní sice mají pod kontrolou, ale v poledne se očekává silný vítr, uvedla stanice ERT.

Řecko sužují lesní požáry každoročně. I nyní k nim přispívá suché a horké počasí a teploty až 40 stupňů Celsia. Civilní obrana varovala před trvajícím nebezpečím i pro tento víkend, kdy se očekává silný vítr. Ten přispívá k šíření požárů, ale také komplikuje požárníkům práci při hašení ze vzduchu.

Vyšší tresty pro žháře

Některé požáry vzniknou z nedbalosti, jiné úmyslně. Chytit žháře je těžké, nedávno se ale místním úřadům podařilo například dopadnout muže, který založil požár východně od Atén. Hasiči pak s plameny bojovali dva dny. Žháře zachytily při trestném činu kamery.

V Řecku se podle DPA loni výrazně zvýšily tresty za žhářství i způsobení požáru z nedbalosti. Kromě pokut lze nově uložit až desetileté vězení i za způsobení požáru nedbalostí.

Loni v létě Řecko postihly velmi silné požáry, které si v červenci vyžádaly tři desítky obětí. Na ostrově Rhodos museli v červenci kvůli rychle se šířícímu ohni evakuovat přes 20 tisíc lidí. Mnozí turisté tehdy popsali evakuaci jako chaotickou, na sociálních sítích se objevily záběry desítek turistů prchajících po silnici před ohněm a dýmem. Několik tisíc turistů odvezly z pláží desítky lodí, pobřežní stráže i soukromníků.

Nejhorší lesní požáry v novodobé řecké historii vypukly 23. července 2018 u obce Mati, která leží východně od Atén, a v dalším regionu západně od Atén. Kvůli vyprahlé půdě a silnému větru se šířily tak rychle, že řada lidí nestačila utéct a uhořela či se udusila. Někteří se utopili, když se v zoufalství snažili před ohněm zachránit v moři. Celkem tehdy zemřelo 104 lidí a desítky dalších utrpěly zranění.

X X X

Vydělávají na migrantech miliardy. Jak v USA funguje byznys neziskovek

Komu by se to nelíbilo? Plat milion dolarů pro ředitele, půl milionu pro hudební terapeutku. Výsledek: za dvojnásobek peněz usídleno o polovinu dětí méně.

Na proudu migrantů mířících do USA bohatnou některé americké neziskové a nevládní organizace. Získávají miliardy dolarů. Příliv migrantů představuje zlatou žílu také pro jejich ředitele. Šéfové dvou ze tří největších neziskovek v USA nyní mají plat skoro 42 tisíc dolarů měsíčně, to je bezmála milion korun.

Kdyby to viděl feldkurát Katz, jen mírně by musel obměnit svůj výrok „to se nám to hoduje, když nám lidi půjčujou“.

X X X

Na Floridě udeřili proti Číňanům. Dům už si nekoupí, hrozí jim vysoké pokuty

Číňané na Floridě se bouří proti zákonu, který těm bez zelené karty znemožňuje pořídit si nemovitost. Považují ho za diskriminační, vystupují proti němu i u soudu. Podle některých omezuje i ty, kdo mají v USA trvalý pobyt. Podobnou legislativu přijaly i jiné americké státy, další to zvažují.

Přijetí zákonů omezujících vlastnictví nemovitosti cizinci schválily nebo zvažují více než dvě třetiny států USA. Nejdále zašla Florida. Podle jejího zákona SB 264 nemohou občané Ruska, Íránu, Severní Koreje, Kuby, Venezuely a Sýrie vlastnit nebo mít podíl ve vlastnictví na nemovitostech v okruhu 10 mil (16 kilometrů) od jakéhokoli vojenského zařízení nebo státní kritické infrastruktury. Pro čínské občany bez zelené karty jsou ale podmínky ještě přísnější.

Zákon „zakazuje Číně, představitelům nebo členům Komunistické strany Číny nebo jiné čínské politické strany, čínským obchodním organizacím a osobám s bydlištěm v Číně, které však nejsou občany USA nebo zde nemají legální trvalý pobyt, kupovat nebo nabývat jakýkoli podíl na nemovitostech ve státě“. Pokud zákon poruší, hrozí jim pokuta 5 000 dolarů a až pět let ve vězení.

„To pro mě bylo opravdu šokující,“ řekl stanici CNN jednatřicetiletý softwarový inženýr Ťin Pien, když zjistil, že by za nákup domu blíže jeho kanceláři mohl skončit za mřížemi. „Jakmile jsem se to dozvěděl, už jsem se ani neobtěžoval hledat.“

Pien žije v USA je 12 let. Je držitel víza H-1B, které umožňuje společnostem zaměstnávat zahraniční pracovníky. Zelenou kartu však nemá. „Před tímto zákonem jsem zde nikdy nepociťoval žádnou diskriminaci. Teď ale přemýšlím, jestli nemám Floridu opustit.“

I Číňané se zelenou kartou jsou znepokojeni

Podnikatelka Susan Liová zelenou kartu má. V době přijetí zákona hledala nový domov, přesto se v obavě z právních komplikací rozhodla s tím přestat. „Říkala jsem si, že je to možná příliš velké trápení, takže teď nehledám. Nezáleží na tom, jestli mám zelenou kartu, nebo jsem občan, pořád mám čínskou tvář.“

Realitní makléři přiznávají, že jim floridská legislativa komplikuje byznys. Jü-Kche Hoová řekla listu The New York Times, že musela odmítnout 10 potenciálních klientů, protože nemohla zjistit, zda mají na koupi nemovitosti nárok. Podobně jako další zprostředkovatelé prodeje nemovitostí neví přesně, co se myslí „bydlištěm“ v Číně. Pokud by úřady rozhodly, že porušila zákon, hrozí jí až rok ve vězení.

„Každý den mi volají lidé a ptají se, zda si mohou koupit dům podle zákona,“ uvádí. „Říkám jim, ať si promluví s právníkem. Nechceme ale riskovat s těmi, kteří si nejsou jisti svým statusem.“

Oprávněnost legislativy nyní řeší soud. Právník Clay Ču jej ve spolupráci s Americkou unií občanských svobod (ACLU) považuje za formu diskriminace na základě rasy, národnosti a vízového statusu. Ču tvrdí, že někteří prodejci kvůli zákonu odmítají i Číňany se zelenou kartou.

„Lidé mají pocit, že se s nimi zachází jako se špiony nebo agenty čínské vlády. Je to velmi nespravedlivé a také velmi neamerické,“ říká Ču.

Guvernér Ron DeSantis, který zákon prosadil krátce po svém oznámení kandidatury na prezidenta USA, opatření odůvodňoval jako nezbytné proti „zlovolnému vlivu čínské komunistické strany na Floridě“.

Vztahy mezi USA a Čínou jsou silně napjaté, obě země na sebe hledí s nedůvěrou a považují se za hlavní geopolitické protivníky. Řada amerických politiků, především z Republikánské strany, se obává čínské špionáže. Kvůli tomu i vystupují proti čínské platformě TikTok, stejně jako proti některým čínským obchodním aktivitám, jako je skupování zemědělské půdy. Podle amerického ministerstva zemědělství vlastní Číňané méně než jedno procento zemědělské půdy ve Spojených státech.

Třicet dva států USA k 25. dubnu zvažovalo omezit nebo rovnou zakázat občanům či právním entitám zahraničního původu pořídit si či vlastnit nemovitost, uvádí asociace amerických Číňanů Committee of 100. Za letošek tři státy – Indiana, Nevada a Jižní Dakota – zavedly zákony, které omezují možnosti čínských občanů si pořídit půdu či nemovitost v blízkosti vojenských zařízení či kritické infrastruktury státu. Přidaly se k Arkansasu, Floridě a Jižní Virginii, které k těmto změnám přistoupily dříve.

X X X

Pašeračka ukryla 350 cartridgí do podprsenky, kontrolou stejně neprošla

Čínští celníci zadrželi ženu, která se do země pokusila propašovat stovky herních cartridgí určených pro konzoli Nintendo Switch. Kontraband v hodnotě převyšující 300 tisíc korun skrývala v podprsence.

Používat přirovnání „o prsa korejské ženy“ se už dnes moc nehodí (viz článek), ale pravdou zůstává, že nepopiratelné krásy asijských žen zpravidla nebývají opěvovány kvůli obvodům hrudníku. O to bizarněji proto vypadá pokus Číňanky, která se snažila z Hongkongu pronést několik stovek cartridgí určených pro herní konzoli Nintedo Switch ve své podprsence.

Podle internetového magazínu HK01 nešlo o zkušenou pašeračku, naopak. Žena totiž na sebe ceníky z dálky upozornila svým vystresovaným chováním a pokřiveným postojem.

Přitom neriskovala tolik – hraní videoher je sice v Číně notně regulováno (viz náš článek), ovšem v tomto případě šlo jen o vyhýbání se platbě daně. Nehrozí jí tedy vězení, ale jen pokuta maximálně ve výši trojnásobku hodnoty zboží, které převážela.

X X X

Michal David funguje na Tenerife jako hodinový manžel, má i svou brašnu. Proč shodil 20 kilo?

Hvězdný hudebník Michal David připravuje v létě nové album a ještě má v plánu několik koncertů na hudebních festivalech. Pak mu ale nastane zasloužený letní odpočinek, o kterém se rozpovídal redakci ShowTime na CNN Prima NEWS. A jak přiznal, s relaxováním to má trošku jinak. Kamarádům například dělá hodinového manžela.

„Je pravda, že nerelaxuju. Takže, když jezdíme na Tenerife do našeho druhého domu – jak my říkáme na chatu – tak si lidé sice myslí, že se tam plážuju a griluju na sluníčku… tak já nejsem ten typ,“ prozradil Michal David. Podle svých slov totiž musí neustále něco dělat. „Mám tam i studio, takže často tvořím,“ popsal.

 Kromě umělecké činnosti se ale věnuje také manuální práci. „Často dělám něco na domě. Jsem trošku takovej kutílek, vždy je tam co dělat. Tvořím všechno možné od elektriky nebo instalatérských prací… Jsem takový hodinový manžel,“ řekl zpěvák, na kterého se v letovisku obracejí i jeho kamarádi z Česka nebo Slovenska. „Když jim něco nefunguje, tak si mě zavolají. Vezmu si svojí brašničku a jdu jim to v montérkách opravit,“ poznamenal.

A jaký je recept na jeho dobrou kondici? „Musíte mít nějaký cíl. Já nyní natáčím nové album v Londýně s kapelou Robbieho Williamse. Natáčíme ve studiu, kam chodí hvězdy jako Adele nebo James Blunt. Tak jsem si říkal, že musím vypadat aspoň trošku dobře jako oni. Takže jsem shodil 20 kilo, abych nedělal Česku ostudu,“ sdělil Michal David.

Aktivity slavného zpěváka tím však ani zdaleka nekončí. Rovněž uvedl, že pracuje ještě na dalším projektu, který by měl mít premiéru 25. září. „Jde o písničku Pár přátel, kterou si vybrala jedna charitativní organizace ve Washingtonu. Bude to překvapení,“ uvedl.

X X X

Vítězkou castingu Hledáme Playmate 2024 je osmnáctiletá studentka z Košic

Vítězkou castingu Hledáme Playmate 2024 je Sandra Taškovičová z Košic, kterou zvolila odborná porota. Osmnáctiletá studentka odletí soukromým tryskáčem do Francie, kde nafotí titulní stranu i pictorial a stane se hvězdou říjnového vydání Playboy magazínu.

 „Nečekala jsem výhru. V první moment jsem byla zaskočená. Vůbec jsem si neuvědomovala, že jsem vyhrála právě já. Nicméně se těším na focení a vše nové, co mi výhra přinese,“ řekla Sandra Taškovičová.

V porotě zasedly například Playmates Lady Dee, Marie Langerová, Angii, cover stars Eva Decastelo, Julie Hojdyszová a DJ Lucca, nechyběli ani zakladatel castingu Jáno Bulka, herec Jan Kopečný, fotografové Miro Šmajda a Petr Mihle a vítězka ročníku 2022 Playmate – Denisa Gudelj.

„Letošní ročník byl podle mého názoru velmi silný a rozmanitý. Každá z dívek byla jedinečná a překvapilo mě, jaká skvělá sestava se sešla. Ke každé finalistce jsem si během castingu vybudovala moc krásný vztah. Bohužel Playmate se mohla stát pouze jedna jediná a já sama jsem do poslední chvíle nevěděla, které mám dát svůj hlas,“ uvedla Gudelj.

„Bylo to opravdu těžké rozhodování. Nicméně s volbou jsem moc spokojená. Jsem si jistá, že vítězka mezi nás přinese mladou, spontánní a přirozenou energii, což je mi velmi sympatické,“ dodala Denisa Gudelj, která provázela slavnostním vyhlašovacím večerem společně s Karlem Kašákem.

V průběhu akce zazněly nové hity slovenských zpěváků Yaela a Tiana Moona, v jejichž videoklipech hraje kráska z titulní strany lednového Playboye Julie Hojdyszová. Ta se proslavila také druhým místem ve slovenské reality show Ruža pre nevestu. Vystoupil i nadějný pěvecký talent Simon Opp se svou skladbou Chains a nechyběla ani zpěvačka Olga Lounová, která zazpívala v rámci módní show finalistek svůj letní hit Hombayero.

Letošní vítězka Sandra Taškovičová se může těšit na cestu soukromým tryskáčem, který ji dopraví na francouzskou Riviéru. Tam proběhne focení pod taktovkou fotografa a zpěváka Mira Šmajdy, který pochází, stejně jako studentka, z Košic.

„S každou z osmi finalistek bych si dokázal představit povedené focení, každá má určitě svoji osobitost. Vítězka Sandra je pro mě typ, který do prostředí francouzské Riviéry vizuálně sedí. Na focení se opravdu těším, protože vím, že ze spojení atmosféry azurového pobřeží, Sandřiny přirozenosti a zatím neokřesané tajemné svůdnosti a ženskosti vytvoříme opravdu něco esteticky jedinečného,“ říká Miro Šmajda.

X X X

Turecko – Portugalsko 0:3, kuriózní vlastní gól, Ronaldo v roli asistenta

Na první příčce české skupiny F se na fotbalovém mistrovství Evropy usadili Portugalci. Ze druhého duelu na turnaji berou tři body, v Dortmundu porazili 3:0 Turky a zajistili si postup do osmifinále. K vidění byl i kuriózní vlastní gól obránce Akaydina.

Situace přitom zpočátku nevypadala vůbec nebezpečně. Cancelo si nerozuměl se spoluhráči a poslal přihrávku do prostoru, kam si žádný z Portugalců nenabíhal. K míči se jako první dostal bek Akaydin, který chtěl založit tureckou rozehrávku.

Jenže si vůbec nerozuměl s vybíhajícím gólmanem Bayindirem, kterého překvapil svižnou přihrávkou. Zaskočený brankář rychle brzdil a sprintoval zpět. On ani bek Celik balon před brankovou čárou nezastavili.

V 28. minutě tak svěřenci trenéra Montelly ztráceli 0:2. Předtím se trefil Silva, který stál na konci akce z levého křídla. Míč si šikovně vyměnil Leao s Mendesem, centr následně minul Ronalda a doskákal až k záložníkovi Manchesteru City.

Do té doby největší šance Aktürkoglua byla zapomenuta, korigovat stav zápasu zkoušel Yilmaz, ale Costa vytlačil jeho střelu na rohový kop.

Na hřišti pak začaly plát emoce. Rozhodčí Zwayer rozdal za první půli pět žlutých karet. Další zápas vynechají potrestaní Leao a Bardakci, oba přitom pykali za zbytečné přestupky, simulování respektive debatu s arbitrem.

Po pauze se hra zklidnila. Tým kouče Martíneze kontroloval průběh zápasu a čekal na příležitost zahrozit.

Šanci dostal po Nevesově průnikové přihrávce na Ronalda a následném úniku dva na brankáře. Hvězdný útočník nesobecky vybídl ke skórování Fernandese.

Jak padl třetí portugalský gól proti Turecku. Přihrávka Cristiana Ronalda před prázdnou bránu a zakončení Bruna Fernandese po předchozí delší kombinaci.

Nadějné situace pak fanoušci v Dortmundu viděli na obou stranách. V závěru na sebe podruhé nechtěně strhl pozornost Akayin, po skluzu ho museli ošetřovat lékaři, nakonec nuceně střídal.

Ve dvou šancích se ještě ocitl Silva, ale ani jednou nezakončil přesně. Poklidný finiš zápasu narušili jen fanoušci, kteří vběhli na hřiště, aby si udělali fotku s Ronaldem.

Portugalci se po výhře posouvají na první příčku skupiny F, ze které taky postoupí do osmifinále. Turci jsou druzí před Čechy a Gruzínci.

X X X

Belgie porazila Rumunsko 2:0, Tielemans rozhodl třetím nejrychlejším gólem v historii Eura

Fotbalisté Belgie zvítězili na mistrovství Evropy nad Rumunskem 2:0. Už po 75 sekundách otevřel skóre Youri Tielemans, deset minut před koncem zvýšil po přihrávce od brankáře Kevin De Bruyne.

 Skupina E je zatím nejvyrovnanější na šampionátu, protože po páteční výhře Ukrajiny nad Slovenskem mají nyní všechny čtyři celky v tabulce tři body. První dvě postupové příčky drží Rumunsko a Belgie s kladným skóre. Belgičané ve středu zakončí skupinu zápasem s Ukrajinou, Rumunsko se utká se Slovenskem.

X X X

Seemanová má na mistrovství Evropy třetí medaili, v polohovém závodě získala bronz

Plavkyně Barbora Seemanová má po dvou titulech na evropském šampionátu v Bělehradě třetí medaili. Získala překvapivý bronz v polohovém závodě na 200 metrů, což je její doplňková disciplína. Časem 2:11,48 minuty se přiblížila na 23 setin svému nedávnému českému rekordu z Londýna. Další český reprezentant Ondřej Gemov skončil na ME sedmý na 200 metrů motýlek. Kraulařka Barbora Janíčková doplavala osmá ve finále sprinterské padesátky.

 Zatímco v závodech na 100 a především 200 metrů volný způsob byla Seemanová favoritkou, do finále krátké polohovky postoupila sedmým časem a měla krajní, první dráhu. Na svůj start musela čekat, protože před její disciplínou pořadatelé program přerušili kvůli bouřce.

„Bylo to hodně zajímavé, jelikož jsme měly posunutý start zhruba o dvacet minut. Nevěděly jsme vůbec, kdy poplaveme… Takže to bylo takový trošku odlehčený. Jsem ráda, že se mi podařilo furt zůstat v té zóně a soustředit se na závod,“ přiblížila pro televizní stanici Nova Sport 1 trojnásobná mistryně Evropy Seemanová.

Zatímco před šampionátem získávala cenné kovy z velkých akcí jen na 200 metrů volný způsob, což je její hlavní disciplína, v Bělehradě proměnila ve stupně vítězů zatím všechny své disciplíny. Na krátké polohovce nestačila jen na izraelské plavkyně Anastasii Gorbenkovou a Leu Polonskou a postarala se o šestou českou medaili na tomto ME.

„Je to krásné mít medaili takhle z vedlejší tratě. Trošku mě mrzí ta stříbrná, protože to bylo o dohmat, ale už jsem vůbec nemohla,“ poznamenala Seemanová, kterou od druhé příčky dělily tři desetiny sekundy.

Rozšířit medailovou sbírku může v neděli, kdy šampionát uzavře vystoupením na kraulařské čtyřstovce. „Těším se na tu čtyřstovkovou zábavu. Bude to zajímavé. Jsem na sebe zvědavá, jak se budu soustředit, abych zůstala v módu těch závodů, protože už je to hodně dlouhé. Zatím jsem fakt natěšená,“ dodala Seemanová.

Pokud postoupí do finále, bude mít na ME celkem jedenáct dílčích startů. Na své nejdelší trati očekává především souboj s Maďarkou Ajnou Késelyovou.

Nepovedená finále českých plavců

Další čeští plavci se v dnešním finálovém programu neprosadili. Sedmý Gemov ve finále na 200 metrů motýlek časem 1:57,26 zaostal zhruba o půl sekundy za vlastním českým rekordem. „Nejsem úplně nadšený. Pocitově ve vodě jsme byl přesvědčený, že si dám osobák. Jelo se mi tak skvěle. Myslel jsem si, že tam jsem, bohužel to tam není,“ řekl.

Kraulařka Janíčková dohmátla za 25,38 sekundy a byla daleko od výkonu ze semifinále, kde se poprvé v kariéře dostala pod 25 sekund. „Ten čas byl fakt špatný. Na druhou stranu jsem dělala, co jsem mohla. Možná jsem trošku zariskovala a úplně se to nevyplatilo. Co se dá dělat, je to závod,“ řekla.

V Bělehradě pořadatelé přerušili program ještě jednou těsně před finále mužské patnáctistovky, které nakonec odložili na neděli. Z českých reprezentantů se po druhé pauze dostal do bazénu ještě Sebastian Luňák, který byl v semifinále polohového závodu na 200 metrů čtrnáctý a do finále nepostoupil.

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.