Likvidujú západnú techniku. Ruské sily používajú čoraz častejšie lacné drony Lancet na jedno použitie, ktoré dokážu poškodiť armádne vybavenie ako západné tanky alebo húfnice s výrazne vyššou hodnotou, upozornila agentúra Reuters. Práve tieto drony ruskej výroby sú jednou z najväčších hrozieb, ktorým Ukrajinci na bojisku čelia, oznámili agentúre ukrajinskí delostrelci.
V priebehu uplynulého mesiaca sa podľa Reuters na proruských kanáloch na sociálnych sieťach objavovali videá, ktoré zrejme zachytávajú, ako drony Lancet poškodzujú alebo priamo ničia drahú techniku dodanú Západom, ako sú tanky Leopard 2 alebo samohybné húfnice Caesar. Cena jedného dronu je podľa Reuters približne tri milióny rubľov. Približná cena tanku Leopard 2 sa v rôznych zdrojoch líši, Nemecko sa ale podľa skoršej správy Reuters z mája chystá kúpiť 18 týchto tankov za 525 miliónov eur. Z toho možno vyvodiť, že jeden tank krajine vyjde na 29 miliónov eur.
Intenzita, s akou Rusi používajú tieto drony, podľa ukrajinských vojakov narastá. „Skôr, na jar nepoužívali Lancety tak často ako teraz,“ povedal novinárom Reuters blízko frontu pri Avdijivke 35-ročný delostrelec Bohdan.
„Každý deň zostrelíme najmenej jeden alebo dva Lancety,“ uviedol potom poradca ukrajinského ministra obrany Jurij Sak. Ukrajinské sily ich však podľa neho nezachytávajú so stopercentnou úspešnosťou. Drony Lancet letia pomaly a v nízkej výške, čo mate tradičné systémy protivzdušnej obrany, ktoré sú konštruované tak, aby zachytávali rýchlo sa pohybujúce ciele.
Podľa Saka nesú drony pomerne malú nálož výbušnín s váhou, ktorá sa pohybuje od 1,5 do päť kilogramov. Majú tak menšiu silu ako väčšina delostreleckých granátov alebo rakiet, ale aj tak môžu spôsobiť vážne škody.
Drony Lancet majú dolet asi 50 kilometrov. Let v reálnom čase koriguje navádzač. To je podľa Saka rozdiel oproti dronom Šáhed-136 iránskej výroby, ktoré letia po predprogramovanej dráhe./agentury/
X x x
Rusko dalo ľuďom na výber: Prijať ruské pasy alebo deportácia
Rusko počas ostatných štyroch dní odpálilo takmer 70 rakiet rôznych typov a vypustilo takmer 90 bezpilotných lietadiel Šáhid pri útokoch na Odesu, Mykolajiv a ďalšie obce na juhu Ukrajiny. Ruské okupačné úrady nútili obyvateľov ukrajinskej dediny v Chersonskej oblasti prijať ruské pasy, pričom im hrozili, že v opačnom prípade ich deportujú do Ruska. Uviedlo to ukrajinské Národné centrum odporu.
X X X
Investičná divízia Svetovej banky zvažuje investície vo výške 1,5 miliardy USD (1,35 miliardy eur) do ukrajinského bankovníctva, agrobiznisu a infraštruktúry. Uviedol to v piatok vysoký predstaviteľ Medzinárodnej finančnej korporácie (International Finance Corporation, IFC) Alfonso Garcia Mora, informuje agentúra Reuters.
Mora, regionálny viceprezident IFC pre Európu, Latinskú Ameriku a Karibik, ocenil odolnosť ukrajinského súkromného sektora počas vojny a uviedol, že veriteľ poskytol Kyjevu takmer 400 miliónov USD od začiatku ruskej invázie pred takmer 17 mesiacmi.
Tieto finančné prostriedky podporili zahraničný obchod a kľúčové odvetvia agrobiznisu a informačných technológií (IT). Mora dodal, že IT sektor by mohol priniesť „revolúciu“, pomôcť Ukrajine s oživením a vybudovaním pokrokovejšej a viac diverzifikovanej ekonomiky.
IFC sa podľa neho bude naďalej zameriavať na sektor agrobiznisu, plánuje podporiť bankový sektor a očakáva ďalšie dlhodobé projekty v oblasti infraštruktúry.
Mora v rozhovore pre agentúru Reuters počas návštevy Kyjeva pri príležitosti opätovného otvorenia kancelárie IFC uviedol, že by bol rád, keby Ukrajina dostala týchto 1,5 miliardy USD v nasledujúcich 12 až 18 mesiacoch.
Ukrajinskú ekonomiku vážne zasiahla ruská invázia a minulý rok klesla približne o tretinu. Zatiaľ čo vláda sa vo veľkej miere spolieha na západnú finančnú pomoc pri financovaní rozpočtu a sociálnych výdavkov, súkromné spoločnosti zápasia s prístupom ku kapitálu.
Mora uviedol, že banky majú dostatok likvidity, ale potrebujú podporu na zníženie rizík. IFC pracoval na produktoch s rozdelením rizika a snažil sa tiež poskytnúť prevádzkový kapitál menším podnikom prostredníctvom ukrajinských bánk, povedal.
Veriteľ v piatok oznámil, že vytvára nástroj na zdieľanie rizika v hodnote 20 miliónov eur pre ukrajinské pobočky OTP Bank a OTP Leasing.
Mora pri opätovnom potvrdení záväzku IFC podporovať súkromný sektor Ukrajiny pri plánoch povojnovej obnovy poznamenal, že najväčší potenciál pre súkromných investorov je v energetike, doprave a tiež agrobiznise.
Vláda a Svetová banka v spoločnom hodnotení v marci odhadli, že náklady na rekonštrukciu a obnovu na Ukrajine už dosiahli približne 411 miliárd USD a podľa Moru približne 140 miliárd USD by mohlo pochádzať od súkromných investorov.
X X X
Kremeľ v piatok vyhlásil, že „nepredvídateľné kroky Kyjeva“ predstavujú nebezpečenstvo pre civilnú lodnú dopravu v Čiernom mori. Ukrajinské jednotky tam totiž podľa Moskvy podnikajú „teroristické útoky“, citovala tvrdenie hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova agentúra AFP.
Peskov to vyhlásil po tom ako, ruské rakety zasiahli v noci na piatok sklady s obilím v Odeskej oblasti, na ktorú útočili už štvrtú noc po sebe. Podľa Kyjeva Rusi po odstúpení od tzv. obilnej dohody zámerne útočia na odeský prístav a jeho okolie, aby znemožnili akékoľvek pokusy o vývoz ukrajinského obilia cez Čierne more. Pri intenzívnych ruských útokoch z posledných dní boli zničené už tisíce ton obilia.
X X X
Ruský vodca Vladimir Putin obvinil Poľsko, že má územné ambície v častiach bývalého Sovietskeho zväzu. Ako referuje web news.sky.com, na adresu poľských lídrov povedal, že „zabudli“, že „západná časť Poľska je darom Stalina pre krajinu“.
X X X
Nemecko v rámci novej pomoci Ukrajine poslalo Kyjevu prvých desať tankov Leopard 1 A5. Podľa aktualizovaného zoznamu zbraní poskytnutých Ukrajine, ktorý zverejnila nemecká vláda, súčasťou najnovšej dodávky bolo aj dvadsať guľometov MG3, ktoré sa používajú v tankoch Leopard 2 a v bojových vozidlách Marder a DACHS. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.
Súčasťou dodávky je aj približne 1 300 kusov 155-milimetrovej munície pre húfnice, 2 064 kusov dymovej munície rovnakého kalibru a ďalší premosťovací systém. Medzi dodanou vojenskou technikou je aj desať pozemných radarových staníc.
Počas nedávneho samitu Severoatlantickej aliancie v litovskom hlavnom meste Vilnius nemecký minister obrany Boris Pistorius potvrdil nový balík pomoci Ukrajine v hodnote približne 600 miliónov eur.
X X X
Horná veková hranica pre povolávanie brancov do povinnej vojenskej služby v Rusku sa zvýši z 27 na 30 rokov, spodná hranica zostane na 18 rokoch, uviedol dnes predseda branného výboru dolnej komory ruského parlamentu Andrej Kartapolov. Zmeny začnú platiť od budúceho roka, napísal list Kommersant na svojom webe. Minister obrany Sergej Šojgu pôvodne navrhoval posunúť vekové rozpätie povolancov z doterajších 18 až 27 rokov na 21 až 30 rokov, pričom spodná hranica sa mala zvyšovať postupne.
„Hlavnou zmenou je horná hranica stanovená na 30 rokov. Dolnú hranicu sme sa rozhodli ponechať na 18 rokov, pretože veľa chlapcov chce na vojnu práve v 18 rokoch,“ povedal Kartapolov, ktorý v armáde býval generálom. Príslušné normy majú nadobudnúť účinnosť od budúceho roka.
X X X
Ruské školy začnú 1. septembra v rámci kurzu základnej vojenskej prípravy vyučovať „základy bojového použitia dronov“. Referuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na agentúru Ria Novosti.
Predseda Rady pre rozvoj digitálnej ekonomiky v rámci Rady Ruskej federácie Arťom Šejkin povedal, že návrh odobrilo i ruské ministerstvo školstva. Vo vyhlásení ruského ministerstva obrany sa uvádza, že študijný program zabezpečuje „štúdium typov, účelu, taktických a technických charakteristík a všeobecnej konštrukcie, vykonávanie prieskumu oblasti a spôsobov boja proti nepriateľským UAV“.
Ruský vodca Vladimir Putin v apríli vyzval na zavedenie kurzov pilotovania dronov na školách. Začiatkom júna ruské médiá informovali, že ruské školy začali nakupovať „cvičné drony“ a ďalšie vybavenie potrebné na to, aby deti naučili lietať s dronmi.
X X X
Rusko nevylučuje zavedenie kvót na vývoz ropných produktov s cieľom stabilizovať ceny benzínu, ktoré sa dostali na historické maximá. Uviedol to v piatok podpredseda ruskej vlády Alexander Novak, ktorého citovali štátne médiá.
X X X
Ruské okupačné úrady nútili obyvateľov ukrajinskej dediny v Chersonskej oblasti prijať ruské pasy, pričom im hrozili, že v opačnom prípade ich deportujú do Ruska. Uviedlo to ukrajinské Národné centrum odporu. „V dedine Hornostajivka na ľavom brehu rieky Dneper okupačná polícia uskutočnila razie. Rusi všetkým vzali odtlačky prstov a nútili ich podpísať žiadosť o ruský pas,“ konštatovalo centrum. Informuje o tom web Kyiv Independent.
Počas rozsiahlych záplav v Chersonskej oblasti po zničení Kachovskej priehrady Rusko podľa generálneho štábu ukrajinskej armády dovolilo evakuáciu len držiteľom ruských pasov.
X X X
Štyria civilisti zahynuli a ďalší dvaja utrpeli zranenia pri ruskom útoku na infraštruktúrne zariadenie v Záporožskej oblasti na juhu Ukrajiny. Uviedol to na komunikačnej platforme Telegram šéf vojenskej administratívy Záporožskej oblasti Jurij Malaško. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.
„Štyria zamestnanci vo veku 29, 30, 33 a 43 rokov boli zabití pri útoku na infraštruktúrne zariadenie v okrese Polohy,“ uviedol Malaško. Dodal, že ďalší dvaja ľudia boli zranení. Za uplynulý deň ruské sily podnikli celkovo 80 útokov na 20 obcí v Záporožžskej oblasti. Miestna administratíva prijala 33 správ o zničení obytných budov a infraštruktúrnych zariadení.
X X X
Rusko počas ostatných štyroch dní odpálilo takmer 70 rakiet rôznych typov a vypustilo takmer 90 bezpilotných lietadiel Šáhid pri útokoch na Odesu, Mykolajiv a ďalšie obce na juhu Ukrajiny. Ako referuje spravodajský web CNN, vyhlásil to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
„Samozrejme, našim vojakom sa podarilo zostreliť niekoľko nepriateľských rakiet a bezpilotných lietadiel a ďakujem za to každému z našich obrancov oblohy,“ povedal vo štvrtok vo svojom nočnom príhovore. „Bohužiaľ, ukrajinské schopnosti protivzdušnej obrany zatiaľ nepostačujú na ochranu celého ukrajinského neba.“
Ukrajina spolupracuje s partnermi „v čo najväčšej možnej miere“ na ďalších systémoch protivzdušnej obrany, ktoré môžu poskytnúť bezpečnosť Odese a ďalším mestám po celej krajine, uviedol Zelenskyj.
X X X
Ruská armáda útočí na ukrajinské prístavy s cieľom eskalovať napätie po tom, ako Rusko odstúpilo od čiernomorskej obilnej dohody s Ukrajinou. Moskva tak chce dosiahnuť ústupky od Západu. Uviedol to americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW). Podľa ukrajinských predstaviteľov v prístavoch, na ktoré Rusko útočí, je viac ako milión ton potravín. Ruský vodca Vladimir Putin v stredu vyhlásil, že obnoví platnosť obilnej dohody o bezpečnom exporte ukrajinských potravín cez Čierne more, ak sa splnia jeho podmienky. Ide o odstránenie ekonomických sankcií voči Rusku a opätovné pripojenie Moskvy k medzinárodnému platobnému SWIFT. Informuje o tom web Kyiv Independent.
Opakované útoky na ukrajinské prístavy podľa ISW ukazujú ochotu Putina využiť globálnu potravinovú bezpečnosť ako nástroj na dosiahnutie ústupkov pri vyjednávaniach. „Dlhotrvajúce narušenia obilnej logistiky na Ukrajine budú pravdepodobne mať čoraz silnejší reťazový efekt na dodávky obilia, čo zväčší pocit naliehavosti, ktorý chce Putin vytvoriť,“ uviedol ISW.
X XX
Ruské rakety dnes zasiahli obilné terminály poľnohospodárskeho podniku v Odeskej oblasti na juhu Ukrajiny a zranili dvoch ľudí, uviedla agentúra Reuters odvolaním sa na miestneho gubernátora. Moskva krátko predtým oznámila, že jej sily vykonali vojenské „cvičenie“ v severozápadnej časti Čierneho mora. Podľa agentúry AFP to znamená, že boli vypálené protilodné rakety, ktoré mali zostreliť cieľ na mori./agentury/
X X X
Zelenskyj odvolal veľvyslanca v Británii, ktorý ho kritizoval. Pre nezhody odchádza aj minister kultúry
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal veľvyslanca v Británii Vadyma Prystajka. Výnos zverejnený na stránkach prezidentskej kancelárie síce neuvádza dôvody odvolania, ale list Ukrajinska pravda pripomenul, že veľvyslanec nedávno kritizoval hlavu štátu za „nezdravý sarkazmus“ Zelenského výrokov na adresu britského ministra obrany Bena Wallaca. Agentúra AFP označila Prystajka za kľúčovú osobu vo vzťahoch medzi Kyjevom a Londýnom.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (vpravo) a britský premiér Rishi Sunak pózujú na Downing Street 10 v Londýne v stredu 8. februára 2023.
Británia patrí k hlavným spojencom Ukrajiny, ktorá už 17 mesiacov čelí ruskej agresii. Minister obrany Wallace počas nedávneho summitu Severoatlantickej aliancie vo Vilniuse vyzval Kyjev, aby svojim partnerom prejavoval viac vďaky za poskytnutú vojenskú pomoc namiesto ustavičného žiadania nových typov zbraní. Viac ukrajinskej vďačnosti by podľa ministra tiež uľahčilo rozhodovanie o ďalšej pomoci.
Ukrajinské ministerstvo obrany sa poďakovalo Londýnu za podporu a dodávky tankov Challenger 2 a delostreleckých systémov AS90. „Ukrajinské tankové posádky dokončili výcvik v Spojenom kráľovstve a vrátili sa domov, aby pokračovali v boji proti ilegálnej invázii Ruska,“ informoval britský rezort obrany. / Zdroj: Britské ministerstvo obrany
Zelenskyj vtedy na tlačovej konferencii vo Vilniuse vyhlásil, že Ukrajina je veľmi vďačná Británii a jej ľudu za podporu. Dodal však aj pár viet na ministrovu adresu. „Zdá sa mi, že sme vždy boli vďační predsedovi vlády a ministrovi obrany. Len neviem, čo tým myslí, ako inak mám poďakovať. Nech mi napíše. Mohli by sme každé ráno ďakovať ministrovi osobne. Briti sú naši partneri, sme im vďační a možno si minister praje niečo špeciálne,“ uviedol šéf štátu.
Prystajko tieto vyjadrenia označil za „nezdravý sarkazmus“, čo všetci – vrátane britských médií – prijali ako kritiku hlavy štátu, dodala Ukrajinska pravda. Veľvyslanec následne svoju kritiku zmiernil do podoby vyjadrenia, že medzi spriatelenými krajinami nie je sarkazmus potrebný.
Ukrajinský denník pripomenul, že vlani v októbri Prystajko ako prvý zo zahraničných diplomatov odovzdal svoje poverovacie listiny novému britskému kráľovi Karlovi III. Veľvyslancom v Británii ho Zelenskyj vymenoval pred tromi rokmi. Predtým bol podpredsedom vlády pre európsku a euroatlantickú integráciu a ešte skôr ministrom zahraničia a veľvyslancom pri NATO.
Ukrajinský minister kultúry odstúpil pre nezhody s hlavou štátu
Ukrajinský minister kultúry Olexandr Tkačenko vo štvrtok neskoro večer odstúpil, pretože prezident Volodymyr Zelenskyj kritizoval ministrove rozhodnutia týkajúce sa udeľovania štátnych peňazí na projekty. TASR prevzala piatkovú správu z tlačovej agentúry DPA.
Nastala „vlna nedorozumení o dôležitosti kultúry v časoch vojny“, napísal Tkačenko vo štvrtok večer na platforme Telegram.
Aj pri predkladaní demisie bránil míňanie štátnych peňazí na kultúrne projekty, dokonca aj v období vojny.
„Kultúra počas vojny je dôležitá, pretože neprebieha len vojna o územia, ale aj o ľudí,“ uviedol Tkačenko.
„Súkromné a rozpočtové peniaze pre kultúru počas vojny nie sú menej dôležité než drony, pretože kultúra je štítom chrániacim našu identitu a naše hranice,“ dodal.
Zelenskyj predtým vo štvrtok v pravidelnom večernom videopríhovore oznámil, že požiadal premiéra Denysa Šmyhaľa, aby zvážil nahradenie Tkačenka iným politikom.
„V čase vojny, ako je táto, by sa mala maximálna pozornosť štátu, a teda aj štátne prostriedky, venovať obrane. To je jasná vec,“ povedal Zelenskyj.
„Múzeá, kultúrne centrá, symboly, televízne seriály – toto všetko je dôležité, ale teraz sú tu iné priority,“ vyhlásil ukrajinský prezident.
Miestne úrady by mali využívať peniaze zo štátneho rozpočtu „spravodlivo a správne“, vysvetlil Zelenskyj.
„Dlažobné kocky, výzdoba mesta a fontány môžu počkať na obdobie po víťazstve,“ dodal vo videu prezident./agentury/
X X X
Poľsko presunulo vojakov k hraniciam Bieloruska. Prezident Putin ich varuje
Wagnerova skupina trénuje bieloruských vojakov, preto sa Poľsko rozhodlo presunúť svojich vojakov na východ krajiny. Putin ako reakciu na to varoval, že v prípade útoku na Bielorusko bude Moskva krajinu chrániť.
Ruský prezident Vladimir Putin v piatok varoval Poľsko, ktoré sa rozhodlo presunúť svojich vojakov k hraniciam Bieloruska, že v prípade útoku naň bude Moskva svojho spojenca brániť. TASR správu prevzala z agentúry DPA.
„Bielorusko je súčasťou Zväzového štátu Ruska a Bieloruska. Rozpútanie agresie voči Bielorusku bude znamenať agresiu voči Ruskej federácii,“ povedal Putin na zasadnutí Bezpečnostnej rady Ruskej federácie. Dodal, že Rusko bude v takomto prípade reagovať so všetkými prostriedkami, ktoré má k dispozícii.
Ide o obranu krajiny
Poľsko v piatok oznámilo, že jeho armáda presunie časť svojich jednotiek zo západu na východ krajiny. Dôvodom je prítomnosť žoldnierov z ruskej Wagnerovej skupiny na území susedného Bieloruska a aj ich spoločné cvičenia s bieloruskými vojakmi.
Putin tiež obvinil Poľsko z úmyslov o okupáciu západnej časti Ukrajiny, dôkazy však nepredložil, píše DPA.
Ruský prezident poukázal na údajné plány vytvorenia poľsko-litovsko-ukrajinskej vojenskej jednotky, ktorá má byť nasadená „údajne na zaistenie bezpečnosti súčasnej západnej Ukrajiny“, aktuality.sk
X X X
Premiér Orbán rokoval so zástupcami Maďarov susedných krajín
Témou stretnutia mali byť aktuálne otázky maďarskej národnej stratégie. Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán a vicepremiér Zsolt Semjén sa v piatok stretli v rumunskom Baile Tušnad s lídrami maďarských politických organizácií susedných krajín. Zo Slovenska pricestoval predseda strany Aliancia-Szövetség Krisztián Forró. S odvolaním sa na agentúru MTI o tom informuje spravodajca TASR v Budapešti.
Schôdzka sa konala v rámci pravidelnej letnej univerzity Maďarov v Sedmohradsku. Orbánov hovorca Bertalan Havasi k nej povedal iba toľko, že účastníci stretnutia hovorili o aktuálnych otázkach maďarskej národnej stratégie. Orbán v sobotu vystúpi s prejavom pred účastníkmi letnej univerzity, aktuality.sk
X X X
Vražda Daniela Tupého: Advokát Puškár zostáva vo väzbe. Nepomohol mu sľub, dobrovoľní hasiči ani 50-tisícová kaucia
Advokát obvinený z brutálnej vraždy študenta spochybňuje kľúčového svedka. Tvrdí, že na jeho obvinenie a väzbu nie je dôvod. Na súde neuspel. Mestský súd jeho žiadosť o prepustenie z väzby zamietol a krajský súd mu dal zapravdu.
Advokát Adam Puškár sa nedávno pokúsil dostať z vyšetrovacej väzby na slobodu. Súdu ponúkol písomný sľub, záruku svojej matky a dobrovoľných hasičov aj peňažnú kauciu vo výške 50-tisíc eur. Neúspešne. Mestský súd aj bratislavský krajský súd jeho žiadosť o prepustenie z väzby zmietli zo stola. Jeho obvinenie považujú za dôvodné rovnako ako hrozbu, že by mohol utiecť a skrývať sa pred spravodlivosťou.
Puškár je vo vyšetrovacej väzbe od marca tohto roka, keď ho vyšetrovateľ obvinil v prípade vraždy Daniela Tupého. Len 21-ročného študenta filozofickej fakulty dobodali v novembri 2005 na Tyršovom nábreží v Bratislave. Až po osemnástich rokoch sa po veľkej policajnej akcii s názvom Karma objavil očitý svedok, ktorý za útočníka označil práve Puškára. Svedok bol súčasťou partie útočníkov a až doteraz mlčal.
Spochybňujú kľúčového svedka
A práve tento muž sa stal terčom kritiky zo strany obhajoby aj Puškára samotného. Svorne tvrdia, že jeho výpoveď je v príkrom rozpore so závermi znalcov, ktorí skúmali zranenia zavraždeného študenta. Kľúčový svedok vypovedá, že videl Puškára, ako kľačí nad obeťou ležiacou na chrbte alebo na boku a údery prichádzajú zhora nadol. Podľa znalcov mala však obeť pravdepodobne utŕžiť smrteľné rany v stoji, maximálne v miernom predklone.
„Jediný priamy dôkaz proti nemu – výpoveď podozrivého F. je v absolútnom rozpore so znaleckými posudkami patológov, ktorí mechanizmus zranení poškodeného popísali diametrálne odlišne, než ako ich uvádza svedok F., pričom ide o tak zásadné odlišnosti, že túto výpoveď možno jednoznačne označiť ako nepravdivú,“ parafrázoval krajský súd výpoveď obvineného Puškára v uznesení, ktorým zamietol jeho sťažnosť. Aktuality.sk si uznesenia vyžiadali cez inozákon. Súd ho sprístupnil v anonymizovanej podobe.
Dôkaznú situáciu podľa obhajoby ešte viac oslabila samotná previerka na mieste činu. Advokáti tvrdia, že svedok nesprávne určil miesto útoku aj to, koľko mal trvať.
Priamo na Tyršovom nábreží si svedok spomenul aj na ďalší detail. Policajtom povedal, že Puškár sa spolu s ním po skutku „zbavoval oblečenia“. Obhajoba pritom tvrdí, že pri pôvodných výsluchoch nič také nespomínal, „pričom pri obvinenom uviedol iba údajne odhodený nožík – ktorý nikdy nevidel – do Dunaja“.
Vraždu skúmajú noví znalci
„Akceptovanie výpovede kľúčového svedka je podľa nášho názoru v príkrom rozpore so zákonmi fyziky, mechaniky, biológie, ale aj elementárnej logiky. Pokiaľ sa tvrdí, že sú tam aj iné dôkazy, ktoré podporujú túto nimi označenú nezmyselnú a absurdnú výpoveď kľúčového svedka, tak také sa v spise žiadne nenachádzajú,“ tvrdí aj ďalší Puškárov advokát Roman Benedikovič.
Obhajoba od začiatku upozorňuje, že práve kľúčový svedok môže byť potenciálnym páchateľom. Benedikovič pripomenul stretnutie partie útočníkov niekoľko rokov po vražde. „Je zjavné, že nebol to obvinený, ale práve kľúčový svedok, kto si týchto bývalých kamarátov obiehal a predložil im svoju verziu o obvinenom.“
Podľa advokátov tak nezrovnalosti vo výpovedi kľúčového svedka oslabili dôkaznú situáciu, že by ich klient mal byť prepustený z väzby na slobodu. Dozorujúca prokurátorka na kritiku obhajoby reagovala pripomenutím, že „výpovede tohto svedka, ich vierohodnosť a reálnosť deja, ktorý popisuje vo svojich výpovediach, je predmetom znaleckého skúmania“.
„Nateraz podľa názoru orgánov činných v trestnom konaní zatiaľ neexistuje žiaden taký dôkaz, ktorý by výpovede svedka F. spochybnil,“ dodala.
Sudcov nepresvedčili
Mestský súd ani krajský súd obhajoba svojou argumentáciou nepresvedčila. „Doposiaľ zistené skutočnosti nasvedčujú tomu, že skutok, pre ktorý sa vedie trestné stíhanie voči obvinenému, sa stal, vykazuje znaky vyššie uvedeného trestného činu a existuje dôvodné podozrenie, že tento skutok spáchal obvinený,“ konštatoval senát krajského súdu.
V prípade sa podľa sudcov pod vedením predsedu senátu Karola Kováča neobjavil žiadny nový dôkaz, ktorý „by sám alebo v spojení s inými dôkazmi úplne eliminoval dôvodnosť podozrenia zo spáchania skutku obvineným“. Odchýlky v opise udalostí priamo na mieste činu označil za pochopiteľné, keďže tvár miesta sa za 18 rokov výrazne zmenila.
Sudcovia tiež upozornili na znenie znaleckého posudku, ktorý vznikol priamo po vražde. Podľa neho bodné rany „vznikali v rýchlom časovom slede za sebou, najpravdepodobnejšie vo vzpriamenej polohe poškodeného chrbtom voči útočiacej osobe“. Posudok teda hovorí o najpravdepodobnejšej možnosti, nie o istote. Súd pripomenul, že tieto okolnosti skúmajú znalci, ktorých vyšetrovateľ pribral ešte v máji.
„Ich úlohou je posúdiť a zodpovedať, a to po naštudovaní spisového materiálu vrátane už vypracovaných znaleckých posudkov, otázky o zraneniach na tele poškodeného, popísať mechanizmus ich vzniku a napr. vyjadriť sa aj ku skutočnosti, či by po uvedených zraneniach bol poškodený schopný sa postaviť. Uvedený znalecký posudok môže vniesť viac svetla do problematiky týkajúcej sa dôvodnosti podozrenia zo spáchania stíhaného trestného činu obvineným,“ konštatoval súd. Námietky obvineného preto označil v tejto chvíli za neopodstatnené.
Súd: Pred policajtmi sa zatajoval
Pokiaľ ide o samotnú útekovú väzbu, súd konštatoval, že nebezpečenstvo úteku alebo skrývania sa obvineného, aby sa tak vyhol trestnému stíhaniu, hrozí akútne, teda bezprostredne.
Opäť pripomenul, ako Puškár neprevzal predvolanie na výsluch a nedvíhal policajtom telefóny. „Obvinený do takéhoto skrývania a zatajovania sa pred príslušníkmi Policajného zboru a vyhýbania sa úkonom trestného konania zapojil aj iné osoby,“ konštatuje súd. Manželka tvrdila policajtom, že Puškára už dávno zatkli ich kolegovia, koncipientka zasa pri odchode z advokátskej kancelárie zaprela, že je jej šéf stále v jej priestoroch. Policajtom dokonca tvrdila, že ho tri dni nevidela. Práve pri odchode z kancelárie o pár hodín neskôr policajti napokon Puškára zadržali.
To, ako policajti napredujú v hľadaní, zisťoval obvinený advokát u svojej manželky. Znalec tiež konštatoval, že vedome selektívne nedvíhal mobil, keď mu volali pre neho neznáme čísla. S inými ľuďmi však normálne telefonoval.
„Znovu je potrebné zdôrazniť, že pokiaľ obvinený svoje obštrukčné správanie a zatajovanie sa pred príslušníkmi Policajného zboru zahmlieva a maskuje údajnou náhlou zdravotnou indispozíciou, ako aj výraznou pracovnou zaťaženosťou, tak tento spôsob jeho obrany je príliš priehľadný, naivný a evidentne účelový, aby bol uveriteľný a akceptovateľný.“
Puškár pred súdom argumentoval zložitou rodinnou situáciou. Má malé deti a matku, o ktorú sa stará spolu s bratom. Navrhoval, že bude doma, pod dohľadom matky, probačného úradníka a s elektronickým náramkom.
„Týchto okolností si obvinený musel byť vedomý aj v tom čase, ktorý predchádzal jeho výsluchu v procesnom postavení obvineného, pričom svojím neakceptovateľným konaním (správaním) vo vzťahu k orgánom činným v trestnom konaní evidentne chcel podstúpiť riziko, že si takto môže skomplikovať rodinný život,“ reagovali sudcovia.
Sľuby, záruky stupavských dobrovoľných hasičov a občianskych združení Dobrý pastier a Dom nádeje ani kaucia podľa súdu v Puškárovom prípade nestačili na jeho stíhanie na slobode. Senát sa oprel aj o posudok znalkyne z odboru psychológie. Podľa neho je Puškár orientovaný len na seba, svoje potreby a nemá záujem o vzťahy s inými ľuďmi. Má tiež mať tendencie zatajovať a „sklony ku klamaniu za účelom dosiahnutia svojho cieľa“.
„Za daných okolností nemožno dôvodne očakávať, že prípadná záruka dôveryhodnej osoby či záujmových združení, písomný sľub, dohľad probačného a mediačného úradníka, ako aj peňažná záruka by boli vôbec schopné zmysluplným spôsobom korigovať správanie sa obvineného.“, aktuality.sk
X X X
Moskva zamínovala okolie prístavov a bombarduje ich tretí deň po sebe. Ohrozujú civilné lode, tvrdia USA
Moskva pri ukrajinských prístavoch položila nové námorné míny, tvrdí Biely dom. Ukrajina zvažuje novú trasu obilného koridoru, ktorá by mohla viesť cez teritoriálne vody štátov NATO. Podľa nich by Rusko mohlo zintenzívniť útoky na infraštruktúru čiernomorských prístavov, ktoré slúžia na export obilia.
Na videosnímke hasiči zasahujú na mieste zničenej budovy po ruskom raketovom útoku v ukrajinskom Mykolajive 20. júla 2023
Ako píše portál IDNES.CZ, ktoré odkazuje na ruské ministerstvo obrany, Moskva ohlásila, že pristúpi k zredukovaniu humanitárneho koridoru v Čiernom mori. „Lode plávajúce do ukrajinských prístavov budeme považovať za možných dopravcov zbraní a krajiny, pod vlajkou ktorých tieto lode plávajú, ako zapojené do konfliktu na strane Kyjeva,“ oznámilo ministerstvo.
„Domnievame sa, že Rusko sa snaží o ospravedlnenie útokov na civilné lode v Čiernom mori. Vinu za tieto útoky sa potom bude snažiť zvaliť na Ukrajinu,“ uviedol hovorca Bieleho domu Adam Hodge. Poukázal na vyhlásenie Kremľa.
„Zaznamenali sme, že Rusko zaútočilo 18. a 19. júla raketami a drony na prístavy slúžiace na vývoz ukrajinského obilia v Odese, čo viedlo k zničeniu poľnohospodárskej infraštruktúry a 60-tisíc ton obilia,“ dodal Hodge. Kremeľ o týchto objektoch tvrdí, že v nich Ukrajina pripravovala „teroristické útoky“.
Juh Ukrajiny pritom už tretiu noc po sebe čelil ruským vzdušným útokom. V Mykolajive utrpelo zranenia 19 ľudí a jeden človek zomrel. Jedného mŕtveho a osem zranených hlási tiež Odesa, ktorá je znovu terčom ruských zbraní od chvíle, keď Moskva začiatkom týždňa vypovedala dohody o vývoze ukrajinského obilia. Protivzdušná obrana podľa ukrajinského letectva zostrelila 18 z 38 vzdušných cieľov. Moskva uviedla, že útočila na výrobne dronov.
„Zatiaľ čo teroristi útočili na prístavy, ktoré boli súčasťou obilnej dohody, a spôsobili škody na prístavnej infraštruktúre, zasiahli aj civilnú infraštruktúru, ktorá s prístavmi nesúvisí. Zničili administratívnu budovu v centre Odesy, kde tlaková vlna poškodila niekoľko ďalších budov vrátane obytných. Zranenia utrpeli štyria miestni obyvatelia vrátane jedného dieťaťa,“ opísal šéf odeskej oblastnej vojenskej správy Oleh Kiper.
Server News.ru uvádza, že ruská obrana už 14. júla vydala varovanie, že „cesta do ukrajinských prístavov nie je spoľahlivá“. „Velenie Čiernomorskej flotily vydalo varovanie námorníkom o prítomnosti mínového nebezpečenstva na námornej ceste v severozápadnej časti Čierneho mora,“ uvádza.
Ruský rezort obrany uviedol, že „trasa z Odesy do Istanbulu je nebezpečná“. „Hliadková loď Sergej Kotov z Čiernomorskej flotily, plniaca úlohy v juhozápadnej časti Čierneho mora, 180 km severovýchodne od Bosporu objavila unášanú ukrajinskú mínu,“ uviedlo ministerstvo a zverejnilo video, na ktorom vrtuľník Ka-27 strieľa na mínu./agentury/
X X X
Ukrajinský podnikateľ, ktorý prebaľuje ukrajinské mäso do slovenských obalov hovorí o biznise s kurčaťami, ktoré hnevajú Čechov
Dmytro Borodavka je ukrajinský podnikateľ, ktorý má na Slovensku firmu EU Poultry, ktorá spracováva kuracie mäso a potom ho predáva ďalej. Do našej krajiny dováža najmä hydinové mäso z Ukrajiny, prebalí ho a do Európskej únie ide v slovenskom balení. Rastúci export kuracieho mäsa zo Slovenska sa nepáči Česku. Borodavka pre Pravdu vysvetľuje, ako vyzerá jeho podnikanie.
Borodavka podotýka, že kuracie mäso nedováža iba z Ukrajiny, ale nakupuje aj slovenskú, rumunskú či poľskú hydinu. Vraví, že na Slovensko ho priviali následky ruského vpádu na Ukrajinu. Zvládol slovenčinu a blízkosť vidí aj v mentalite oboch národov.
Zdôrazní, že nestojí bokom slovenského hydinárstva, jeho spoločnosť EU Poultry je členom Únie hydinárov Slovenska. „Naša úloha je spracovať – rozporciovať kurčatá a urobiť nejaké marinády, polotovary. Tie potom predávame do celej Európskej únie,“ vraví Borodavka. Na Slovensku predáva okolo 20 percent svojej produkcie./agentury/
X X X
Erdogan si verí, že presvedčí Putina vrátiť sa k obilnej dohode
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan si myslí, že sa mu podarí presvedčiť Moskvu, aby sa vrátila k dohodám o preprave poľnohospodárskych komodít cez Čierne more. Podľa neho by sa však západné krajiny mali snažiť vyjsť v ústrety ruským požiadavkám, píše agentúra Reuters. Moskva tvrdí, že nepristúpila na predĺženie čiernomorských dohôd, pretože nebola napĺňaná časť, ktorá sa týka exportu ruských potravín a hnojív.
„Domnievam sa, že podrobnou diskusiou o záležitosti s prezidentom (Vladimirom) Putinom môžeme zabezpečiť pokračovanie tejto humanitárnej snahy,“ povedal Erdogan novinárom. Pozastavenie čiernomorských dohôd môže mať podľa neho množstvo nepriaznivých dopadov, napríklad rast cien potravín a ich menšia dostupnosť v chudobnejších častiach sveta. To podľa Erdogana môže okrem iného vyvolať nové migračné tlaky.
„Rusko má nejaké očakávania. Ak budú naplnené, tak Rusko súhlasí s aktívnym fungovaním obilného koridoru, „dodal Erdogan. Podľa neho je na západných krajinách, aby zareagovali na ruské požiadavky.
Podmienky Putina pre obnovenie obilnej dohody
odstúpenie od sankcií pri dodávkach ruského obilia a hnojív, odstránenie všetkých prekážok pre ruské banky zásobujúce svetový trh potravinami, vrátane ich napojenia na SWIFT, obnovenie dodávok komponentov a náhradných dielov pre poľnohospodárske stroje a výrobu hnojív do Ruskej federácie
riešenie všetkých problémov s prenájmom lodí a poistením vývozu ruských potravín, obnovenie prevádzky čpavkového potrubia Togliatti – Odesa, ktoré „bolo vyhodené do vzduchu, zničené, zrejme na príkaz kyjevského režimu“, odblokovanie ruských aktív súvisiacich s poľnohospodárstvom, obnovenie pôvodnej humanitárnej podstaty obilnej dohody
Na ruské potraviny USA a EÚ síce priamo sankcie nezaviedli, Moskva ale tvrdí, že export silno limitujú iné sankcie, napríklad vo finančnom sektore. Podľa denníka Financial Times napríklad Európska únia zvažovala zavedenie výnimky, vďaka ktorej by sa dcérska spoločnosť ruskej banky zaťaženej sankciami mohla pripojiť k systému medzinárodných platieb SWIFT.
Erdogan tiež uviedol, že chce o situácii hovoriť s Putinom počas jeho návštevy v Turecku v auguste, „ak sa uskutoční“. Predtým však turecký prezident o návšteve hovoril spôsobom, akoby bola už dojednaná, uvádza agentúra AFP. Moskva návštevu v krajine, ktorá je členom NATO, nikdy nepotvrdila.
Takzvané obilné dohody od minulého leta umožňovali aj napriek pokračujúcej ruskej invázii na Ukrajine vyvážať ukrajinské poľnohospodárske produkty cez čiernomorské prístavy. Jedným z cieľov dohôd bolo zaručiť dostatok poľnohospodárskych komodít v chudobnejších krajinách. Súčasťou dohody sprostredkovanej Tureckom a OSN bola okrem iného ochrana nákladných lodí priplávajúcich a vyplávajúcich z troch ukrajinských prístavov – Odesy, Čornomorsku a Južného. Moskva po niekoľkoročnom predĺžení platnosti dohôd od nich nakoniec tento týždeň odstúpila s argumentom, že sa neplnia body týkajúce sa okrem iného exportu ruských hnojív./agentury/
X XX
Armádu posilní flotila štvorkoliek, ktoré preveril Afganistan. Zaplatia nám ich Američania
Slovenská armáda bude odolnejšia. Ministerstvo obrany podpísalo ponuku na nákup 160 kusov ľahkých taktických viacúčelových vozidiel (JLTV) 4×4 americkej firmy Oshkosh v hodnote 190 miliónov dolárov, teda približne 172,9 milióna eur. Peniaze na ne poskytla americká vláda z fondu na podporu spojencov a partnerov ovplyvnených ruskou agresiou na Ukrajine. Kritici tvrdia, že financie sa dali využiť aj lepšie. Zelené monštrá Oshkosh by mali Slovensku slúžiť už o dva roky.
Hlas nákup kritizuje
Z viac ako dvojmiliardového grantu, ktorý vlani vyčlenila americká vláda, sa Slovensku ušlo 200 miliónov dolárov. Do tohto rozpočtu sa zmestí nákup 160 vozidiel JLTV 4×4 Oshkosh. „Tieto vozidlá získavame prakticky zadarmo,“ skonštatoval minister obrany Martin Sklenár po podpise dohody s tým, že rezort uhradí v procese obstarania 20 percent DPH. Dodávky budú trvať deväť až 12 mesiacov. „Očakávame, že najneskôr začiatkom roka 2025 budeme mať vozidlá,“ uviedol. Celkové náklady na údržbu vozidiel budú závisieť na úlohách a frekvencii používania. Orientačne ich vyčíslili na 30-tisíc eur ročne.
Balík peňazí však Slovensko mohlo využiť len na produkty americkej výroby určené pre ozbrojené sily. Výber štvorkoliek kritizovala strana Hlas-SD. Vyzvala vládu, aby rozhodnutie o nákupe zrušila. Je to podľa nej premrhaná príležitosť získať za americké zdroje sofistikovanú techniku a slovenské zdroje použiť na podporu domáceho priemyslu výrobou tohto typu vozidiel na Slovensku. Hlasu sa nepáči, že Slovensku vzniknú náklady na úhradu DPH. „Ide o sumu minimálne 34 miliónov USD, ktoré nie sú kryté v štátnom rozpočte. Úradnícka vláda preto nemá mandát rozhodovať o takýchto verejných finančných záväzkoch do budúcnosti,“ tvrdí nezaradený poslanec Kmec.
Bývalý minister obrany Jaroslav Naď (Demokrati) s jeho tvrdeniami nesúhlasí a hovorí, že Hlasu chýbajú odborníci na problematiku, pretože „daň z takejto akvizície skončí v slovenskom štátnom rozpočte a financie sa môžu použiť v prospech občanov SR“.
Za dobré riešenie pre ozbrojené sily to naopak považuje generál vo výslužbe Pavel Macko. „Optimálne by bolo, keby sme mohli kúpiť niečo úplne iné, ale zrejme táto možnosť v ponuke pre ministerstvo obrany nebola,“ povedal pre Pravdu. Spomína, že ozbrojené sily robili prieskum trhu už v roku 2017. „K dispozícii z domácej produkcie, alebo aj z produkcie v okolí by bolo vozidlo od Zetoru, vozidlo Aligátor II alebo Hron. To sú všetko prototypy, nie sériovo vyrábané vozidlá. Nie sú ešte preskúšané a zavedené do výzbroje ozbrojených síl.
Aligátorov je málo
Štvorkolky Oshkosh využili v minulosti na viacerých zahraničných misiách, vrátane Afganistanu. Podľa Macka je o ne záujem nielen v členských krajinách NATO. „Kupujú si ich aj tí partneri, ktorí mali predtým starší model Hamvee, ktorý sa vyrábal desaťročia a nahradili ho týmito ľahkými taktickými vozidlami,“ vysvetlil.
Sklenár ocenil, že ide o preverené vozidlá, teda nie o prototypy, na ktorých vývoj by Slovensko muselo čakať. Ich výhodou je vysoká mobilita, flexibilita, možnosť upravovať ich na konkrétne úlohy a tiež balistická a protimínová ochrana posádky.
Obdobou, ktorú má armáda nateraz, je 34 kusov obrnených vozidiel tuzemskej výroby Aligátor. Tie sa momentálne na Slovensku nevyrábajú, a je komplikované ich udržiavať v prevádzke, aj pre nízky počet vyrobených kusov a servis komponentov. Okrem toho ich je podľa odborníkov aj málo – náhradu sme pre zhoršenú bezpečnostnú situáciu v Európe teda potrebovali takpovediac už včera. Spôsobilosť 4×4 podľa Náčelníka generálneho štábu Ozbrojených síl Daniela Zmeka v armáde extrémne chýba, takúto techniku podľa neho potrebujeme v stovkách kusov. Za najdôležitejšiu preto označil rýchlu dodaciu dobu vozidiel Oshkosh. „Tieto vozidlá získavame prakticky zadarmo a získavame ich naozaj rýchlo. Dodacie lehoty sú v súčasnosti jeden z najťažších problémov, ktoré treba vyriešiť pre obstarávanie vojenskej techniky,“ povedal.
Peter Kmec z Hlasu-SD hovorí, že nákup je v rozpore s vyhláseniami vlád Igora Matoviča, Eduarda Hegera aj Ľudovíta Ódora o podpore slovenského obranného priemyslu. Poukázal na to, že na Slovensku sa vyrábajú štyri typovo porovnateľné a výrazne lacnejšie typy vozidiel (Aligator Master II, Patriot II, Gerlach, Hron). Podotkol, že fond FMF by mal byť prednostne využívaný na nákup takej techniky, ktorú na Slovensku nevieme vyrobiť, ktorá nám súrne chýba a ktorú USA ponúkajú na špičkovej úrovni. Ako príklad uviedol strategickú, ale aj taktickú protivzdušnú obranu, protidronovú ochranu a ďalšie prostriedky.
Aligátory v pôvodnej verzii nie sú ani zďaleka tak pancierované a vyzbrojené ako sú Oshkosh, vysvetlil Macko. Vo výzbroji okrem toho viac nemáme. „Máme deväť kusov Iveco, s ktorými bola dlhodobo starosť, pretože sa tam dodatočne zabudovávali strelecké veže. Boli problém s interparabilitou a údržbou,“ pokračoval.
Voľné prostriedky z 200-miliónového balíčka pôjdu aj na obstarávanie ručných zbraní a protidronovú ochranu. Čaká sa na ponuky zo Spojených štátov, potom sa Slovensko rozhodne.
Dodatočné objednávky sa budú odvíjať od požiadaviek ozbrojených síl. „Berieme to ako prvý krok k budovaniu takejto spôsobilosti. Podľa skúseností budeme postupovať ďalej,“ uviedol minister. Aj Zmeko predpokladá, že ak budú mať s vozidlami dobrú skúsenosť, príde ďalšia požiadavka.
Pôjdu aj do Prešova
Obrnence, ktoré vyrobia v zámorí, sfinalizujú až na Slovensku. Príležitosťou budú preto aj pre slovenský obranný priemysel. Americká firma Oshkosh už podpísala memorandum o porozumení s viacerými slovenskými podnikmi. „Nielen servis, ale aj záverečné spájanie komponentov jednotlivých vozidiel bude na Slovensku,“ vysvetlil Sklenár.
Macko hovorí, že požiadavky na tento typ techniky sú v armáde už dlhodobo, pôvodne sa počítalo s vyše 400 kusmi. Zmenilo to však obstarávanie vozidiel 8×8. Vozidlá 4×4 potreboval prieskumný prápor Istar v Prešove, ktorý bol síce postavený, no nemal techniku. Tá chýbala aj v Trebišove. Zmeko spresnil, že Oshkosh pôjdu k 63. prieskumnému práporu do Prešova, ďalej k 52. výsadkovému práporu, ktorý je pod riadením veliteľa síl pre špeciálne operácie a posledná časť zamieri k pozemným silám k 25. pešieho práporu.
4×4 Oshkosch kupujeme v dvoch variantoch, s ktorými sa počítalo už v projekte, ktorý vláda schválila v roku 2017. Prvý bol bojové obrnené vozidlo 4×4, druhým viacúčelové taktické vozidlo 4×4. Rozdiel je podľa Macka vo výzbroji. Bojové obrnené vozidlo bolo primárne určené pre motorizovaný prápor, ktorý ho mal používať ako bojový prostriedok, alebo pre prieskumný prápor. Viacúčelové taktické vozidlá majú slabšiu výzbroj, ale namiesto toho majú podstatne viac iných zariadení, napríklad rôzne spojovacie či prieskumné prostriedky.
Vojaci ich využijú aj na monitorovanie a hliadkovanie na hraniciach. Užitočné budú aj pri mimoriadnych udalostiach ako sú prírodné katastrofy, záplavy, požiare či zosuvy pôdy či počas pátracích akcií. „Zároveň budú využívané ako podporné vozidlá pre ostatné jednotky, kde budú využívané na rôzne špecializácie – chemický či ženijný prieskum,“ dovysvetlil Macko./agentury/
X X X
Akcia Karpat sa týka miliónového podvodu s eurofondmi v pivovare, potvrdil Úrad Európskej prokuratúry
V rámci prípadu vyšetrujú aj dvoch štátnych úradníkov zo Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry.
Tohtotýždňová policajná akcia s krycím názvom Karpat sa týka miliónového podvodu s čerpaním eurofondov na rekonštrukciu pivovaru. V rámci prípadu vyšetrujú aj dvoch štátnych úradníkov zo Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry. Vyplýva to zo stanoviska Úradu Európskej prokuratúry (EPPO).
Policajná akcia sa uskutočnila v stredu 19. júla na viacerých miestach západného Slovenska, zadržali pri nej šesť ľudí. Po výsluchu ich na pokyn EPPO prepustili a budú stíhaní na slobode.
Úrad európskej prokuratúry vyšetruje spoločnosť, ktorá požiadala o eurofondy na rekonštrukciu pivovaru a zavedenie inovatívnych procesov na výrobu piva. Manažéri pivovaru na tieto účely podpísali so Slovenskou inovačnou a energetickou agentúrou zmluvu o nenávratnom finančnom príspevku vo výške 7,8 milióna eur, z ktorého 45 percent spolufinancovala EÚ, vysvetlil EPPO.
Manažéri pivovaru vyhlásili 11. októbra 2017 verejnú súťaž na realizáciu projektu. Postup verejného obstarávania bol však podľa dôkazov, ktorými disponuje EPPO, zmanipulovaný tak, aby zákazku dostala vopred určená firma.
Medzi obvinenými sú majiteľ, konateľ a účtovník pivovaru a tiež konateľ spoločnosti, ktorá zvíťazila vo verejnom obstarávaní. V súvislosti s prípadom vyšetrujú aj dvoch úradníkov zo Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry a tri právnické osoby.
Všetci podozriví boli obvinení z podvodu pri verejnom obstarávaní, z úverových podvodov a prania špinavých peňazí. Organizovaná skupina podľa slovenskej polície v období rokov 2016 až 2019 vo veľkom rozsahu zneužívala finančné prostriedky z fondov EÚ vyplácaných v rámci programu v pôsobnosti rezortu školstva a štátneho rozpočtu SR, aktuality.sk
X X X
Kauza Mýtnik: Peter Kažimír varoval šéfa daniarov, že utajený kontrakt zaujme médiá. Korupciu poprel
S Brhelovcami sa exminister Kažimír podľa vlastných slov poznal. Odmietol, že by ovplyvňovali jeho rozhodnutia.
V kauze Mýtnik sa v piatok na lavicu svedkov posadil exminister financií za Smer a v súčasnosti guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír. Cez neho mal oligarcha blízky Smeru Jozef Brhel starší podľa kľúčových svedkov zabezpečiť politické krytie pre podozrivý biznis u daniarov. Celým prípadom sa zaoberá špecializovaný trestný súd.
Obžaloba v Mýtnikovi hovorí o predražených a účelovo utajených štátnych zákazkách na IT služby pre finančnú správu. Prokurátor tvrdí, že systémy, ktoré zvýhodnená firma daniarom dodala, boli predražené a škoda štátu presiahla 45 miliónov eur.
Pozná Brhela aj jeho rodinu
Kažimír sa s Brhelom starším pozná už od 80. rokov z čias vysokej školy ekonomickej a pozná aj jeho manželku a synov, vrátane Jozefa Brhela mladšieho, ktorý je spolu s otcom medzi obžalovanými.
V minulosti bol u Brhela doma a opakovane aj v jeho kancelárskych priestoroch. Tvrdí však, že počas jeho ministrovania obmedzil kontakty a na desiate poschodie bratislavského hotela Double Tree by Hilton, odkiaľ vplyvný podnikateľ „úradoval“ a kde sa mal stretávať aj s aktérmi kauzy Mýtnik, nechodil.
„Po mojom vstupe do politiky som vedome znížil intenzitu kontaktov nielen s Brhelom starším, ale aj s inými z môjho bývalého okolia,“ vypovedal pred súdom.
Ich stretnutia mali mať následne len„náhodný spoločenský charakter“. Naposledy ho videl v roku 2019. „Stretnutie sa týkalo ajurvédického pobytu v Indii, ktorý som mu odporučil,“ opisoval Kažimír vzťahy sBrhelom starším.
„Nemám o nich vedomosť,“ vypovedal oskutkoch, z ktorých prokurátor viní obžalovaných vrátane Brhelovcov, bývalého štátneho tajomníka rezortu financií Radka Kuruca a Kažimírovho rodinného priateľa, architekta Miroslava Slahučku.
Obžaloba hovorí o porušovaní povinnosti pri správe cudzieho majetku, machináciách pri verejnom obstarávaní, legalizácii príjmov z trestnej činnosti a prijímaní úplatkov.
Suchoba: Dvadsať percent malo byť pre Kažimíra
Z biznisu u daniarov mala profitovať nielen firma Allexis IT podnikateľa Michala Suchobu, ale z pozadia cez reťazec firiem v zahraničí aj Brhel starší a jeho syn Jozef Brhel mladší. Diať sa tak malo za vlády Smeru, Kažimíra ako ministra a Františka Imreczeho ako šéfa daniarov, ktorého do funkcie odporučil ďalší politik Smeru, vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák.
Suchoba aj Imrecze sa priznávajú, že korumpovali, v prípade sú vyčlenení na samostatné konanie.
Suchoba pred súdom dosvedčil, že politické krytie pre biznis na finančnej správe zabezpečil Brhel starší cez jeho vplyv na ministra Kažimíra. Brhelovcov Suchoba opísal ako „výpalníkov“, ktorí sa mu natlačili do firmy.
Odkaz, že ak chce uspieť, má sa „ohlásiť u Brhela“, mal Imrecze Suchobovi doniesť práve od Kažimíra. Podľa obžaloby prišiel za Brhelom do jeho kancelárie na 10. poschodie Hiltonu.
„Povedal mi, že Kažo má so mnou nejaký problém z minulosti, ale on ho vie vyriešiť tým, že vstúpi do spoločnosti Allexis a podiel si rozdelíme v pomere 40 percent ja, 40 Brhel a 20 Kažimír,“ vypovedal Suchoba ešte v novembri.
Odmietol akúkoľvek korupciu
Kažimír vypovedal, že v roku 2012 bola finančná správa v zlom stave. „Výber DPH bol na historicky najnižšej úrovni“ a elektronizácia „v stave rozvratu“, čo vytváralo prostredie na daňové úniky.
Imreczeho, ktorý prichádzal zo súkromnej sféry, vymenoval za šéfa daniarov na odporúčanie kolegu z vlády, ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Politik Smeru dnes v kauze Mýtnik obhajuje Kažimírovho bývalého štátneho tajomníka Kuruca, o ktorom Suchoba vypovedal, že mu v taškách od vína doniesol spolu 120-tisíc eur. Vypýtať si ich mal za „iniciatívu pri presadzovaní eKasy“, čo bol jeden zo systémov Allexisu. Kuruc to odmieta.
„Mirovi“ (Slahučkovi – pozn. red.) mal Suchoba poslať cez Imreczeho 150-tisíc eur. Podľa exšéfa daniarov a súčasného spolupracujúceho obvineného „pre osobu, ktorá mala vplyv na štátny rozpočet“.
Kažimír potvrdil, že Slahučka bol jeho priateľom a ich rodiny v minulosti absolvovali niekoľko spoločných dovoleniek. Slahučka Kažimírovi istý čas prenajímal vilu, ktorú neskôr exminister kúpil od firmy S.I. Developer. Jej spolumajiteľmi sú Slahučka a podnikateľ Ladislav Rehák.
„Je absolútna lož, že by som posielal Miroslava Slahučku k Františkovi Imreczemu pre úplatok s tým, že ak nedostanem od Suchobu päťpercentnú províziu z eKasy, neschválim rozpočtové opatrenie pre tento projekt,“ povedal Kažimír pred súdom.
Akýkoľvek podiel na korupcii popiera a tvrdí, že tento opis udalostí nemá žiadnu logiku, keďže eKasu verejne presadzoval a vláda ju mala v programovom vyhlásení.
Rovnako sa obhajuje aj vtedajší druhý muž ministerstva, obžalovaný Kuruc, ktorý tvrdí, že eKasu nikdy nijako neblokoval a nemalo by to význam, keďže jeho rezortný minister ju podporoval. Žiadny úplatok od Suchobu vraj nedostal.
Kažimír odmieta aj Suchobove tvrdenie, že by Brhel starší žiadal od Suchobu podiel vo firme Allexis pre seba alebo pre vtedajšieho ministra.
Brhelovci skutočne podiel na Allexise mali, a to cez firmy v Českej republike a na Malte. Kým prokurátor Ondrej Repa vidí vo vzťahoch spoločností a transakciách medzi nimi pranie špinavých peňazí, Jozef Brhel mladší tvrdí, že šlo o legálne podnikanie. S advokátom Michalom Mandzákom dnes pred novinármi argumentovali aj znaleckým posudkom francúzskeho profesora, ktorý má dokazovať, že o legalizačnú schému pri firmách napojených na Allexis nešlo.
Na Suchobu mal zlé referencie
Exminister financií zároveň pred súdom priznal, že dopredu vedel o pláne Imreczeho ako vtedy nového prezidenta finančnej správy obstarať IT systém „formou utajenéhokontraktu“. Imrecze mu o zámere povedal na stretnutí koncom roka 2012, pričom nespomínal priamo firmu Allexis, ale jej majiteľa Michala Suchobu.
„Upozornil som ho (Imreczeho – pozn. red.), že akékoľvek rozhodnutie je jeho osobná zodpovednosť. Argumentoval, že pri tejto metóde ušetrí čas. Vzniesol som obavy, že takáto metóda bude predmetom mediálneho záujmu a postup si bude musieť vedieť obhájiť,“ opisoval obsah stretnutia exminister. Imreczemu poradil, nech si k neštandardnému spôsobu zaobstará stanovisko Úradu pre verejné obstarávanie.
To šéf daniarov skutočne získal. Médiá neskôr na netransparentnosť zadania zákazky a osobnú známosť Suchobu s Imreczem skutočne upozornili.
Kažimír potvrdil, že v súvislosti so Suchobom mal obavy. „Myslím si, že dodávanie systému v utajenom režime, ak vôbec, malo byť zverené renomovanej nadnárodnej spoločnosti a nie podnikateľovi, okolo ktorého sú otázniky z minulosti“.
O podnikateľovi, ktorý za jeho pôsobenia ako ministra zarobil na zákazkach pre daniarov milióny, sa vyjadril, že ho pozná ešte z 90. rokov, ale iba spoločensky. Nikdy s ním nijako nespolupracoval. „Naposledy som ho videl na koncerte Rolling Stones v Prahe v roku 2002.“
O Suchobovi nemal Kažimír vysokú mienku, mal o ňom „mediálne informácie súvisiace s nie úplne transparentným procesom obstarávania štátnej pokladnice z konca 90. rokov“. „Vyslovene negatívne“ osobné referencie mal tiež „z rozprávania dvoch žien“, ktoré nekonkretizoval.
O tom, že so Suchobom mal Kažimír problém, vypovedali Imrecze aj samotný IT podnikateľ.
Na konkrétne otázky médií po piatkovej svedeckej výpovedi Kažimír odpovedať nechcel s tým, že všetko povedal v súdnej sieni.
Kažimír je zároveň prvým funkcionárom Smeru z najvyšších mocenských poschodí, ktorý skončil na lavici obžalovaných. Špecializovaný trestný súd ho nedávno začal súdiť pre podozrenie, že dal úplatok 48-tisíc eur práve niekdajšiemu šéfovi finančnej správy Imreczemu. Úplatok mal byť za urýchlenie a želané ukončenie daňových konaní týkajúcich sa firiem Loject 1 až 6, v ktorých medzi konečnými užívateľmi výhod figuruje podnikateľ Ladislav Rehák, aktuality.sk
X X X
Bez povolenia si pri Šulianskom jazere postavili chatky či drevené prístrešky. Polícia obvinila 28 ľudí
Pozemky, na ktorých si ľudia postavili neoprávnené stavby, sa nachádzajú vo viacerých chránených územiach.
Obvinenie voči 28 fyzickým osobám pre úmyselný trestný čin ohrozenia a poškodenia životného prostredia vzniesol vyšetrovateľ enviropolície oddelenia Bratislava v súvislosti s neoprávnenými stavbami na brehu Šulianskeho jazera v okrese Dunajská Streda. Dotknuté pozemky sa nachádzajú vo viacerých chránených územiach, informovala o tom hovorkyňa Prezídia Policajného zboru SR Denisa Bárdyová.
V prípade dokázania viny im hrozí trest odňatia slobody na jeden až päť rokov.
Ako uviedla, osoby neoprávnene a bez akýchkoľvek povolení postavili rôzne drevené prístrešky, chatky a domčeky v lokalite obcí Bodíky a Vojka nad Dunajom, ktorá je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti a Chráneného vtáčieho územia Dunajské luhy, európskej sústavy chránených území Natura 2000 a medzinárodne významného mokraďového územia.
Škoda dosahuje viac ako 51 000 eur
„Takýmto konaním narušili biotopy európskeho významu a pôvodný vzhľad a funkciu chránených území,“ dodala hovorkyňa. Doplnila, že škoda na životnom prostredí v súčasnosti dosahuje viac ako 51 000 eur. „Ide však len o predbežnú škodu, ktorá sa bude v ďalšom konaní prehodnocovať. Polícia vykonáva mimoriadne rozsiahle vyšetrovanie, naďalej preverujú aj ďalšie podozrenia z protiprávnej činnosti, s možnosťou rozšírenia vznesenia obvinenia aj na ďalšie subjekty,“ spresnila Bárdyová.
Polícia v danej súvislosti upozorňuje občanov a aj podnikateľskú verejnosť, že akékoľvek zásahy do životného prostredia sú prísne regulované, pretože takýmto konaním dochádza k ohrozovaniu a poškodzovaniu environmentálnych a ekonomických záujmov spoločnosti a v prípade ich porušenia sa vystavujú postihu za takéto konanie, aktuality.sk
X X X
Maďarský ústavný súd zrušil referendum o školstve
Ústavný súd (ÚS) v Maďarsku zrušil referendum o školstve iniciované Odborovým zväzom pedagógov (PSZ), vláda sa totiž podľa neho obáva názoru občanov na túto oblasť. Uviedol to v piatok server hrportal.hu, informuje spravodajca TASR v Budapešti.
Ústavný súd svojimi dvoma rozhodnutiami zverejnenými vo štvrtok zrušil rozhodnutie Najvyššieho súdu, ktorý predtým potvrdil dve z piatich referendových otázok PSZ. Ústavný súd to odôvodnil tým, že otázky referenda sú protiústavné.
Podpredsedovia PSZ Gábor Gosztonyi a Tamás Totyik iniciovali ako súkromné osoby referendum o vzdelávaní. Ich päť referendových otázok sa týkalo situácie odborných pedagógov, učiteľskej kvalifikácie, zníženia počtu hodín pre žiakov a podmienok zatvárania škôl, avšak ani jednu z nich Národná volebná komisia (NVB) neschválila.
Bude platiť nový školský zákon
PSZ uviedol, že sa obrátil na právnych expertov s otázkou, či sa môže v tejto záležitosti obrátiť na medzinárodné právne fóra.
Poslanci parlamentu z vládnuceho bloku Fidesz-KDNP 4. júla schválili návrh zákona o štatúte pedagógov, ktorý bol predložený pod názvom Nový kariérny postup učiteľov. Proti zákonu dlhodobo protestovali učitelia, žiaci i viaceré občianske združenia.
Koncom marca spustili učitelia petíciu, v ktorej naznačili, že v prípade schválenia zákona podajú výpoveď. Petíciu doposiaľ podpísalo 5000 pedagógov. Vo štvrtok denník Népszava uviedol, že v uplynulých mesiacoch podalo výpovede vyše 2000 učiteľov.
Podpredseda PSZ Gábor Gosztonyi upozornil, že mnohí pedagógovia podajú výpovede počas nadchádzajúceho školského roka a je otázne, akým spôsobom budú nahradení. Podľa neho sa nedostatok pedagógov pokúsi vláda riešiť povolaním učiteľov na dôchodku, aktuality.sk
X X X
Albánsky parlament schválil pestovanie marihuany
Pestovanie marihuany bude slúžiť na lekárske účely. Zatiaľ nie je známy priebeh regulácie. Albánsky parlament v piatok legalizoval pestovanie marihuany na lekárske účely. Tento krok ostro kritizovala opozícia. TASR správu prevzala z agentúry AP.
Zákon, ktorý umožní obmedzené a kontrolované pestovanie rastlín konope, poslanci schválili pomerom hlasov 69:23.
Zatiaľ nie je jasné, ako bude pestovanie marihuany na liečebné účely regulované. Vláda verí, že obmedzená produkcia môže zvýšiť príjmy z daní.
História marihuany v Albánsku
Pestovanie marihuany v minulosti v Albánsku prekvitalo. Po nástupe k moci v roku 2013 si vláda premiéra Ediho Ramu ničenie plantáží stanovila za svoj hlavný cieľ. Počas nasledujúcich dvoch rokov zničila milióny rastlín konope s odhadovanou trhovou hodnotou sedem miliárd eur. V tom čase to predstavovalo viac ako dve tretiny hrubého domáceho produktu krajiny.
Albánsko je naďalej tranzitnou krajinou, cez ktorú sa ďalej do Európy dostávajú tvrdé drogy. Polícia stále zasahuje proti ojedinelým prípadom pestovania marihuany, no podľa AP oveľa menej často ako pred desiatimi rokmi, aktuality.sk
X X X
Chorvátska polícia zadržala deväť ľudí podozrivých z pašovania migrantov
Migrantov prevážali zo susedného Srbska. Zadržaní sú Chorváti, ktorí za tento prevoz dostali finančnú odmenu.
Chorvátska polícia zadržala deväť ľudí podozrivých z pašovania migrantov do krajiny zo susedného Srbska. V piatok to oznámila miestna polícia. TASR správu prevzala z agentúry AP.
Podozriví spolu s neidentifikovanými osobami v Srbsku zorganizovali pre finančný zisk nelegálny prechod cudzích štátnych príslušníkov cez rieku Dunaj, uvádza sa vo vyhlásení. Zadržanými sú chorvátski občania.
Dunaj vytvára prírodnú hranicu medzi Chorvátskom a Srbskom. Obe krajiny ležia na takzvanej balkánskej trase, ktorú využívajú migranti snažiaci dostať sa do západnej Európy.
Migranti sem prúdia z okolitých krajín
Každoročne po nej prúdia tisíce ľudí z Blízkeho východu, Afriky alebo Ázie cez Turecko, Grécko alebo Bulharsko. Odtiaľ ďalej mieria do Severného Macedónska, Srbska alebo Bosny a Hercegoviny.
V Srbsku sa migranti často spoliehajú na to, že ich prevádzači prepravia bez dokladov do susedných štátov Európskej únie – Chorvátska, Maďarska alebo Rumunska, aktuality.sk
X X X
Ceny ropy v piatok zrástli o viac ako 1 %
Ceny ropy v piatok podvečer vzrástli o vyše 1 %. Podporili ich dôkazy o obmedzovaní dodávok a správy o ekonomických stimuloch v pomaly sa zotavujúcej Číne, ktorá je druhým najväčším spotrebiteľom ropy na svete. TASR o tom informuje na základe správ Bloomberg.
„Deficit dodávok, ktorý hrozil v druhej polovici roka, je teraz podporený tvrdými číslami,“ uviedli analytici Commerzbank s odvolaním sa na nedávne údaje naznačujúce, že dovoz ropy z Ruska do Číny a Indie dosiahol v júni historické maximum.
Medzitým sa Rusko začiatkom júla pripojilo k Saudskej Arábii a oznámilo zníženie produkcie v auguste. Čína zase v piatok oznámila plány stimulov na podporu stagnujúcej čínskej ekonomiky, síce bez detailov, ale prispela tým k rastu cien ropy.
Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v septembri sa v piatok o 18.05 h SELČ predával po 76,57 USD (68,84 eura). To bolo o 92 centov alebo 1,22 % viac ako v predchádzajúci deň na konci obchodovania.
Cena septembrového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent vzrástla o 89 centov alebo 1,12 % na 80,53 USD za barel, aktuality.sk
X X X
Rytieri, šľachta aj korunovaný kráľ budú opäť v Bratislave
Bratislava bude opäť hlavným mestom Uhorska. Síce len na tri dni, ale s o to väčšou parádou. Zažite Bratislavské korunovačné dní od 28. do 30. júla.
Ponorte sa do bohatej kráľovskej minulosti a užite si slávnosti na počesť korunovácie kráľa Leopolda I. v uliciach Bratislavy. Vďaka bohatému programu vám ponúkne jedinečnú príležitosť vychutnať si atmosféru korunovačných sprievodov, historických prehliadok a ďalších podujatí.
Zažite historické rytierske súboje, naučte sa dobové tance
Rytierske skupiny ukážu svoje umenie už od piatka, kedy na Bratislavskom hrade predvedú techniky sokoliarskeho lovu z koňa, ukážky lovu dravcov a loveckých plemien psov, porovnanie jednotlivých škôl šermu, súboje, tance, hru na lutnu, ale aj krátku módnu prehliadku.
Na Hlavnom námestí môžete vidieť aj sokoliarske vystúpenie, ukážky protitureckých bojov a divadelno- šermiarske vystúpenia. Tu sa môžete naučiť tancovať aj tance z obdobia renesancie. Profesionáli vám predvedú ukážky dobových tancov spojenú s tanečným workshopom pre malých aj veľkých. Kompletný program Bratislavských korunovačných dní nájdete tu.
Pocíťte atmosféru historického sprievodu
Najdôležitejšia časť programu sa odohrá v sobotu 29. júla. Vtedy sa z Bratislavského hradu o tretej popoludní vydá na cestu slávnostný sprievod , ktorý ukončí svoje putovanie v srdci Starého Mesta na historickom Hlavnom námestí. Tu v rámci programu od 16.00 hod. začne program venovaný korunovácii Leopolda I. Po ňom si môžete prostredníctvom príbehov a tanca pripomenúť život Márie Španielskej, manželky cisára a kráľa Maximiliána II. Habsurského.
Tí, čo nestihnú veľkolepý sobotný sprievod, môžu v uliciach Bratislavy zažiť aspoň jeho menšiu podobu. Malý historický sprievod prejde historickým centrom aj v piatok o 18.00 hod a v nedeľu dokonca až trikrát v rôznych časoch.
Prezrite si výstavu z histórie podujatia
Súčasťou Bratislavských korunovačných dní je aj výstava fotografií z histórie organizovania tohto podujatia. Nájdete ju v unikátnych priestoroch Martinenea, ktoré je súčasťou Katedrály sv. Martina. Vstup na výstavu je voľný.
Pokochajte sa leskom vzácnej repliky uhorskej koruny
Do katedrály, v ktorej korunovali uhorských kráľov sa vráti kráľovská koruna. V sobotu a nedeľu bude v Katedrále sv. Martina vystavená verná kópia uhorskej koruny, ktorá je dielom skúsených klenotníkov.
Vezmite na korunovačnú parádu aj deti
Deťom bude počas Bratislavských korunovačných dní venovaných niekoľko sprievodných aktivít. Spoznávať korunovačnú históriu mesta môžu už od piatka vďaka špeciálnym detským prehliadkam s Pátračom Tinom. V Bibiane si na tvorivých dielňach môžu vytvoriť svoj rodinný erb a niečo sa dozvedieť aj o ich histórii a význame. Počas celého víkendu bude k dispozícii aj nová bezplatná šifrovacia hra s názvom Príbeh Ukradnutej koruny. Hru si môže ktokoľvek zahrať na svojom mobilnom telefóne s pripojením na internet v centre Bratislavy.
Počas festivalu čaká najmenších návštevníkov aj bábkové divadlo na motívy hry ľudových bábkarov ako i rozprávka v podaní Divadla Havran.
Deti a ich rodičia sa počas korunovačných podujatí dozvedia aj ako fungovala kníhviazačská dielňa, ako vyzeralo pečatenie listín, alebo stredoveký sústruh. Budú si môcť vyraziť vlastnú mincu a previezť sa na historickom drevenom kolotoči.
Spoznajte korunovačnú cestu Bratislavy
Tí, čo by sa z histórie korunovácií radi dozvedeli viac, majú možnosť vybrať sa na bezplatné prehliadky v slovenčine, angličtine, nemčine, maďarčine alebo ukrajinčine, ktoré organizuje Turistické informačné centrum Bratislava Tourist Board počas všetkých troch dní od piatka do nedele./agentury/