Dvořákovi, Pekarové, Fialovi exkomunista Pavel na Hradě nevadí. Gen. Pavel s justicí problém řešit nebude? Špína v Bruselu, vizitka EU. Kaderkova firma tenisu se řeší. Maďarsko hledá vztahy v ČR

Dvořák chytil s Fialou výnosné koryto, jako lidovci, takže musí tancovat podle jejich písničky, aby měli miliony z politiky. ČR přivedli do chudoby. Nedokáží sami podnikat, jako chytří a nápadití ing. Babiš, doc. Čuba, Baťa a předsedkyně Stačilo Konečná, která nemyslí jen na sebe, ale celou společnost ČR, aby se měla dobře, jako lidé ve Švýcarsku, Rakousku, Německu i jinde. Důchdci ČR, SR v Německu mají 50 tisíc měsíčně a jezdí každý rok do Františkových Lázní, Varů i jinam.

EXMINISTR  FINANCÍ  TLUSTÝ

Tlustý: Růst ekonomiky bude blízký nule, může za to tragická vláda Fialy.

Vládní hospodaření označil za tragédii. „Budu optimista. Když to dobře dopadne, tak česká ekonomika bude v tomto roce na růstu nula,“ uvedl Tlustý a dodal, že vláda by měla rychle odejít.

X X X

Špína Bruselu. O město válčí drogové gangy, štěkot kalašnikovů stěží utichnou.

Je to roky přehlížený nádor v srdci Evropské unie, jenž nyní naplno prorostl na povrch. Brusel má drogový problém, kterého se jen tak nezbaví. Gangy přímo v ulicích belgické metropole bojují o území i vliv, metody přejímají od nejbrutálnějších mafiánských bossů z francouzského Marseille. Drogy do země putují přímo od kartelů z Latinské Ameriky.

Ze stanice metra Clemenceau v Bruselu se vynořují dvě postavy zahalené do bund s kapucí, tváře mají překryté šátky. V ruce drží AK-47 a míří k východu. Tam několikrát vystřelí a dají se na útěk zpět do útrob metra. Mizí v tunelech a policie po nich mnoho hodin pátrá. Hluk kalašnikovů zní v belgické metropoli v následujících hodinách ještě třikrát, naposledy v Anderlechtu ve čtvrti Peterbos.

Ani v jednom případě nešlo o teror, ale eskalaci dlouhé roky probíhající války gangů, která z nedalekých Antverp přetekla až do sídla institucí Evropské unie. Výsledkem scén jako vystřižených ze slavného seriálu The Wire: Špína Baltimoru jsou nejméně tři zranění a jeden mrtvý.

Mladí lidé z chudších čtvrtí nemají co ztratit. Může to znít cynicky, ale nikdo dospělý nebude riskovat život za dvě stě eur. Platí tady rovnice, že čím mladší útočník je, tím vyjde levněji.

 X X X

  Rusové rychlejší růst ekonomiky

Ruská ekonomika loni vzrostla o 4,1 procenta, což překonalo očekávání, jak ukázal první odhad ruského statistického úřadu. Zároveň byl revidován růst za rok 2023 na stejnou hodnotu. Prognózy na letošní rok však nejsou tak optimistické – tempo růstu má zpomalit a inflace zůstane vysoká.

 Ruské ministerstvo hospodářství očekávalo, že hrubý domácí produkt za loňský rok vzrostl o 3,9 procenta. Prognóza ruské centrální banky pak počítala se zvýšením HDP o 3,5 procenta až čtyři procenta, upozornila agentura Interfax.

„Je to více, než jsme očekávali,“ řekl podle agentury AFP ruský premiér Michail Mišustin na dnešním setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Dodal, že významný podíl na této expanzi měly vojenské výdaje, které podpořily růst zpracovatelského průmyslu.

Údaj za rok 2023 byl revidován z původních 3,6 procenta. V roce 2022 ruská ekonomika klesla kvůli invazi Moskvy na Ukrajinu. Od té doby se ale válečné úsilí stalo hlavním pohonem růstu ruské ekonomiky, která je nyní silně závislá na investicích spojených s vojensko-průmyslovým komplexem.

Ruskou ekonomiku ale trápí nedostatek pracovních sil kvůli odchodu statisíců Rusů na frontu nebo do zahraničí a vysoká inflace, která loni činila 9,5 procenta. Zvýšení cen másla a slunečnicového oleje se na podzim dostalo na titulní stránky ruského tisku.

Ruská centrální banka očekává v letošním roce zpomalení růstu HDP na 0,5 procenta až 1,5 procenta. Náměstek premiéra Alexandr Novak na konci prosince uvedl, že vláda počítá v letošním roce s růstem v rozmezí dvě až 2,5 procenta. Podle analytiků se má HDP zvýšit o 1,5 procenta.

 X X X

 GEN  PAVEL  SE  ZÁSTUPCI  JUSTICE  POŽADAVKY  ŘEŠIT  NEBUDE?

Pavel se seznámil s argumenty zástupců justice k platové novele, jednání nyní v plánu není

Prezident Petr Pavel se pečlivě seznámil s argumenty zástupců justice, kteří po něm žádají veto novely zákona o zvyšování platů veřejných činitelů. Dnes to uvedl mluvčí Hradu Vojtěch Šeliga. V tuto chvíli není plánované jednání.

K vetování novely vyzval prezidenta ve čtvrtek prezident Unie státních zástupců (USZ) Tomáš Foldyna. Podle žalobců je norma v rozporu s nálezem Ústavního soudu a porušuje principy právního státu. Minulý týden tak učinila Soudcovská unie, za protiústavní novelu považuje i justiční grémium.

Senát minulý týden přijetí novely umožnil, když ji sice neschválil, ale taky nijak nepozměnil. Prezident tak normu dostane k podpisu jako přijatou po uplynutí měsíční lhůty.

Novela má stanovit, že letos vzrostou platy vrcholných politiků téměř o sedm procent, v dalších letech nejvýše o pět procent. Soudcovské platy by se měly letos v porovnání s loňskem zvýšit o méně než jedno procento ve vazbě na verdikt Ústavního soudu, který zrušil loňské snížení platů soudců. Pětiprocentní omezení v příštích letech se na platy v justici vztahovat nemá.

 O tom, že návrh zákona je protiústavní, je kromě USZ přesvědčeno i justiční grémium, složené z vrcholných představitelů soudů a soustavy státních zastupitelství. Předseda Nejvyššího soudu Petr Angyalossy napsal jménem grémia tento týden prezidentovi dopis, ve kterém mu navrhl obšírnější vysvětlení otázky soudcovských platů při osobním setkání.

„Takové jednání v tuto chvíli plánované není. S argumenty zástupců justice se však pečlivě seznámil,“ sdělil Šeliga.

Justice kritizuje, že novela vůči soudcům pro letošní rok opakuje snížení platové hranice. „Ta situace je stejná, jako byla v loňském roce, kdy Ústavní soud potom v květnu konstatoval, že takový postup je protiústavní,“ uvedl Angyalossy. Ve shodě s předchozím vyjádřením Soudcovské unie navíc poukázal na retroaktivitu – tedy zpětnou účinnost – zákona, ceskajustice.cz

X X X

 Trump myslí anexi Kanady smrtelně vážně, vyklouzlo Trudeauovi.

Kanadský premiér Justin Trudeau v pátek vyjádřil znepokojení nad obchodními praktikami Spojených států, které se podle něj snaží o snížení dovozu z Kanady. Řekl to během setkání podnikatelů a odborových předáků, na němž diskutovali, jak reagovat na hrozby prezidenta Donalda Trumpa o uvalení cel, Trudeau poukázal na to, že Trumpův zájem o „pohlcení“ Kanady je míněn smrtelně vážně.

Podle Trudeaua chtějí Spojené státy pojmout Kanadu jako další stát kvůli rozsáhlým zásobám přírodních zdrojů. „Trump se domnívá, že jedním z nejjednodušších způsobů, jak toho dosáhnout, je pohlcení naší země,“ prohlásil podle deníku Toronto Star kanadský premiér. Trumpův záměr označil za „reálnou věc“, tedy že ho míní opravdu vážně.

Tento komentář, který omylem vyšel ze zavčas nevypnutého reproduktoru, potvrdil agentuře Reuters kanadský vládní zdroj. Trudeauova slova tak podtrhují rostoucí napětí mezi oběma zeměmi, kdy Trump opakovaně naznačil, že by pro Kanadu bylo lepší, kdyby se stala 51. státem USA.

Trudeau v této souvislosti upozornil na to, že Spojené státy velmi dobře vědí o kanadských přírodních zdrojích, jako je ropa a minerály, a silně touží po jejich kontrole. K tomu by mohlo dojít právě nátlakem spojeným se zavedením cel na export kanadských surovin do USA, o kterém informoval Trump.

Kanada se snaží tato americká obchodní opatření odrazit a zdůrazňuje svou roli jako důvěryhodného partnera a významného dodavatele surovin. Při přímém vyjádření pro novináře Trudeau připustil, že i kdyby Kanada dokázala odvrátit Trumpovy hrozby cel, může se v budoucnosti potýkat s dalšími politickými problémy ve vztazích s USA.

Ústupky v otázce ochrany hranic

Americký prezident Trump nedávno oznámil, že uvalení cel na kanadský vývoz odloží o 30 dní, pokud bude Kanada souhlasit s ústupky v otázce ochrany hranic. Důležité podle něj také bude, jak se postaví k potírání trestné činnosti, zejména pašování fentanylu.

Trudeau však vyjádřil, že Kanadě nezbývá než přesvědčit Washington, že dělá vše, co je v jejích silách, aby omezila pašování fentanylu na americko-kanadské hranici, přičemž se podíl Kanady na zabavených zásilkách fentanylu ve Spojených státech pohybuje kolem 0,2 procenta.

Pokud by byla cla zavedena, Kanada by podle Trudeaua reagovala protiopatřeními, ale jejím cílem by bylo co nejrychleji dosáhnout odstranění těchto opatření. „Strategická úvaha, kterou musíme nyní vést, je, jak projít a prosperovat v příštích čtyřech letech, kdy bude politická situace se Spojenými státy možná náročnější,“ uvedl Trudeau při setkání s podnikateli a odborovými lídry.

Peter Navarro, hlavní obchodní poradce prezidenta Trumpa, mezitím kritizoval Kanadu za to, že se stala „hlavním zdrojem malých, bezcelních zásilek drog“ a upozornil na problémy s vízovou politikou a vstupem osob uvedených na americkém seznamu teroristů.

 S ohledem na to, že Kanada vyváží až 75 procent svého zboží do Spojených států, je země výrazně závislá na svém jižním sousedovi. Právě vysoký podíl na exportu vystavuje Kanadu větším rizikům vyplývajícím z případných amerických obchodních tlaků. Trudeau navíc připustil, že vnitřní obchodní bariéry mezi kanadskými provinciemi brzdí ekonomiku, což považuje za výzvu, kterou je nutné překonat.

„Toto je jeden z těch okamžiků, kdy máme otevřené možnosti pro změnu. Musíme využít tuto příležitost,“ dodal Trudeau.

 X X X

MAĎARSKO  HLEDÁ  VZTAHY  V  ČR

 Návštěvu je slušné avizovat předem. Szijjártó a Orbán ukázali, kdo jsou jejich spojenci v Česku, říká Petříček

Prahu navštívil maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó – pouze soukromě, aniž by se setkal se svým českým protějškem nebo oficiálně informoval o svém programu zdejší ministerstvo zahraničí. Jeho kroky směřovaly za představiteli opozice – mimo jiné za předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem. „Měli bychom být schopni spolu hovořit,“ řekl pro Radiožurnál Tomáš Petříček, seniorní výzkumník Ústavu mezinárodních vztahů a bývalý ministr zahraničí.

Szijjártó Deníku N řekl, že současná vláda v Praze podle něj nepovažuje dobré maďarsko-české vztahy za důležité. Premiér Petr Fiala a ministr zahraničí Jan Lipavský se zase shodli, že Maďarsko nechce dobré vztahy s Českem, předseda vlády také na síti X napsal, že nepovažuje za vhodné, aby ministr zahraničí potají objížděl jiné země, aby kritizoval jejich vlády a podporoval opozici. Nakolik je standardní cesta šéfa diplomacie za těchto okolností?

Určitě není úplně standardní, že o cestě vysoké státní představitele cizí země nejsou informovány úřady země, kam směřuje. Minimálně je slušnost avizovat návštěvu, seznámit protistranu s programem, byť by to byla čistě soukromá návštěva nebo návštěva třeba za jinými účely, jako je účast na konferenci nebo setkání s politicky blízkými partnery v dané zemi.

 Ve vysílání byl Tomáš Petříček, seniorní výzkumník Ústavu mezinárodních vztahů a bývalý ministr zahraničí

Přesto Petra Szijjártó ukazuje, kdo jsou pro něj a zejména pro Viktora Orbána klíčoví spojenci v ČR. Je to možná i jistý politický signál, jak začíná fungovat spolupráce Patriotů pro Evropu, že to může mít i jistý evropský a středoevropský přesah.

X Jak si vysvětlit, že ministr dostal podle Deníku N policejní ochranku a kolonu a přijel s početným týmem, když podle premiéra přijel potají?

Jestliže dostal ochranku, měl doprovod policie, tak to očividně české úřady musely vědět.

X A to znamená, že je to vstřícný krok z české strany?

Není úplně neobvyklé, že osoba, která používá ochranu ve své zemi, tak dostane policejní doprovod při návštěvě, i kdyby to byla soukromá návštěva. I já jsem v minulosti měl takovou ochranu, i když to byla cesta, která nesměřovala na pracovní nebo oficiální setkání s mými protějšky

Je otázka, jak se celá cesta komunikuje. Jestliže o tom úřady informovány byly, tak nevím, proč hovoříme o tom, že se to nevědělo.

X Byla reakce Prahy adekvátní? Místopředseda TOP 09 a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek uvedl na síti X, že tímto způsobem posílá Moskva do Prahy svého trojského koně. Co říkáte na to, jak reagují čeští politici?

Ukazuje to na hluboké názorové rozdíly mezi českými představiteli a dalšími partnery ve střední Evropě, ať už se to týká Slovenska, nebo také Maďarska. Hlavní téma je rozcházející se pohled na vývoj konfliktu na Ukrajině a to, jak se maďarští a třeba i slovenští představitelé podbízí v Moskvě.

Myslím si, že to je pro evropskou bezpečnost a evropskou jednotu nebezpečné. Mám velké pochopení pro řadu českých představitelů, protože z jejich úst padá kritika na konání (Maďarska a Slovenska – pozn. red.).

Zároveň bychom se měli snažit s našimi sousedy mít alespoň nějaký pragmatický dialog o věcech, které skutečně jsou v zájmu středočeských zemí, byť se neshodneme na takto důležitých strategických otázkách. Neznamená to, že se musíme milovat, ale měli bychom být v kontaktu. Měli bychom být schopni spolu hovořit.

Szijjártó otevřeně řekl, že současná česká vláda podle něj nepovažuje dobré maďarsko-české vztahy za důležité, a vyjádřil naději, že za Andreje Babiše to bude lepší. Nedá se toto chápat jako zasahování do předvolební kampaně?
Je to do jisté míry opakování politiky maďarských představitelů vůči českému dění. Viktor Orbán se osobně účastnil předvolební kampaně Andreje Babiše v minulosti. Viktor Orbán má své spojence a blízké partnery ve středoevropských zemích. Spoléhá na to, že s nimi může lépe prosazovat svoji evropskou agendu.

Vnímal bych to tak, že je to jistá příprava na spolupráci po českých volbách. Je to i signál, že tady máme Patrioty pro Evropu, kteří mají svoji evropskou agendu. Andrej Babiš byl velmi užitečným spojencem pro Viktora Orbána v minulosti, takže tady je jasná linka.

  X X X

 Exprezident Sarkozy nastoupil k trestu, musí nosit elektronický náramek

Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy nastoupil k výkonu ročního nepodmíněného trestu. Ode dneška musí nosit elektronický náramek monitorující jeho pohyb, který mu justiční úředník nasadil odpoledne. Podle agentury AFP je Sarkozy prvním exprezidentem Francie ve výkonu trestu.

 Sarkozy v posledních letech čelil vícero vyšetřováním a soudním řízením. V současnosti se soud zabývá kauzou korupce a ilegálního financování jeho volební kampaně z roku 2007 penězi z Libye, kdy podle obžaloby Sarkozyho prezidentská kampaň získala miliony dolarů od režimu tehdejšího libyjského vůdce Muammara Kaddáfího.

V procesu, ve kterém Sarkozy dostal nepodmíněný trest, byl exprezident uznán vinným z toho, že spolu se svým advokátem zorganizoval korupci soudce nejvyššího soudu, aby získával informace o svých justičních kauzách.

Sarkozy vinu popírá a oznámil, že se v záležitosti obrátí na Evropský soud pro lidská práva. To však nemá pro výkon trestu odkladný účinek.

 

 

 

Podle agentury AFP Sarkozy bude moci požádat soud o předčasné propuštění z domácího vězení. S touto možností počítají francouzské zákony pro všechny osoby ve výkonu trestu, kterým je 70 a více let. Sarkozy oslavil 70. narozeniny letos v lednu. Součástí trestu je i zákaz výkonu veřejných funkcí na tři roky.

Stejný trest jako Sarkozy dostali i další obžalování v kauze – advokát Thierry Herzog a soudce Gilbert Azibert.

První pravomocně odsouzeným bývalým francouzským prezidentem byl podle tisku Jacques Chirac. V roce 2011 ho soud uznal vinným v kauze fiktivních zaměstnanců na pařížské radnici, kterou politik vedl v 90. letech. Chirac tehdy dostal dvouletý podmíněný trest.

 X X X

 Vězni v Kongu při útěku upálili 150 žen, všechny předtím znásilnili, potvrdila OSN

Trestanci při útěku z věznice ve městě Goma na východě Demokratické republiky Kongo v minulém týdnu znásilnili a upálili více než 150 vězeňkyň. V pátek to uvedl mluvčí OSN. Vězni zosnovali hromadný únik 27. ledna, kdy dvoumilionové město ovládli povstalci z uskupení M23 s pomocí rwandských jednotek. OSN varovala, že násilí na východě Konga se může rozšířit i přes hranice.

„Většina ze 165 vězeňkyň, které uprchlí vězni znásilnili, zemřela při požáru. Devět až třináct vězeňkyň, které rovněž čelily znásilnění, oheň přežilo,“ uvedl mluvčí Úřadu OSN pro lidská práva Seif Magango s odkazem na soudní zdroj v Demokratické republice Kongo (DRK).

 Znásilnění 165 žen potvrdil také ministr komunikací DRK Patrick Muyaya, který uvedl, že vláda tento barbarský zločin co nejrozhodněji odsuzuje.

Zabíjení a hromadné znásilňování odráží opakující se scény sexuálního násilí v důsledku konfliktů, které sužují zemi už několik desítek let.

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk v pátek varoval, že násilí na východě Konga bude dále eskalovat a možná se rozšíří i přes hranice. Vyzval proto na pátečním zasedání Rady pro lidská práva OSN (UNHRC) všechny, kteří mají na dění vliv, aby pomohli násilí ukončit.

Konžská demokratická republika proto navrhla vytvoření vyšetřovací komise OSN, která by porušování lidských práv v oblasti prošetřila. Desítky členských zemí násilí a porušování práv ve východním Kongu odsoudily a konžský návrh přijaly. Proti byla pouze Rwanda.

„Podle odhadů v oblasti od 26. ledna zahynulo asi 3000 lidí a dalších téměř 2 900 utrpělo zranění,“ řekl v pátek Türk s tím, že skutečné počty jsou pravděpodobně o dost vyšší.

Jeho úřad ověřuje četné zprávy týkající se obviněních ze znásilnění, skupinového znásilnění a sexuálního zotročování, dodal.

Türk zdůraznil, že všichni pachatelé násilností v rámci tohoto konfliktu musí stanout před spravedlností.

Kongo nás chtělo napadnout, tvrdí Rwanda

„Mezinárodní společenství dnes lituje, že nezasáhlo v roce 1994, aby zastavilo genocidu ve Rwandě,“ řekl konžský ministr pro zahraniční obchod Julien Paluku. „Ale pozor, stejný prezident Kagame, jehož lid byl obětí této genocidy, teď provádí stejnou věc,“ dodal. Paul Kagame vládne ve Rwandě od roku 2000.

Rwanda není zodpovědná za nestabilitu ve východní Kongu, řekl v pátek na zasedání rwandský velvyslanec při OSN James Ngango. Po obsazení města Goma Rwanda naopak získala nové důkazy, že Kongo mělo v úmyslu zaútočit na Rwandu, řekl, aniž by důkazy zveřejnil či blíže popsal.

Zmínil nicméně, že v Gomě nalezené zbraně jako drony a děla nebyly určeny k boji proti M23, ale k útoku proti Rwandě.

X X X

„USA mohou uvalit sankce na rwandské a konžské představitele,“ varovala diplomatická nóta zaslaná Keni, jež předsedá Východoafrickému společenství a snaží se zprostředkovat jednání mezi Rwandou a Kongem, které by vedly ke zklidnění situace. Podle USA zajištění stability v regionu předpokládá stažení rwandských jednotek a jejich výzbroje z Konga.

Rwanda dlouhodobě obviňuje Kongo, že poskytuje úkryt rwandským protivládním povstalcům i některým Hutuům, kteří se v roce 1994 podíleli na genocidě ve Rwandě.

Skupina M23 se před více než deseti lety odštěpila od konžské armády, tvoří ji především etničtí Tutsiové a podporuje ji sousední Rwanda. Na konci roku 2021 se povstalecká skupina znovuobjevila a zmocnila se značných částí provincie Severní Kivu. Současné boje vysídlily statisíce obyvatel.

 X X X

TENISOVÁ  FIRMA  KADERKY  SE  V  ČR  ŘEŠÍ

 ‚Pro účely náhrady škody.‘ Žalobci v kauze dotačního podvodu zajistili firmu bývalého šéfa tenistů Kaderky

Vrchní státní zastupitelství zajistilo firmu bývalého prezidenta tenisového svazu Iva Kaderky, Radiožurnál to zjistil z obchodního rejstříku.

Svou společnost Game Management Consulting teď Kaderka nesmí rozprodávat nebo z ní vyvádět peníze a snižovat její hodnotu, kontrolu nad firmou převzala správkyně.

Kaderka je s dalšími pěti lidmi obviněný z rozsáhlého dotačního podvodu se škodou zhruba 52 milionů. Státní zastupitelství zajistilo jeho firmu právě kvůli náhradě škody.

 Pro účely náhrady škody.‘ Žalobci v kauze dotačního podvodu zajistili firmu bývalého šéfa tenistů Kaderky

„Mohu potvrdit, že Vrchní státní zastupitelství zajistilo podíl ve společnosti Game Management Consulting pro účely náhrady škody. Týká se to trestního řízení ohledně dotačního podvodu spáchaného v souvislosti s dotacemi na podporu sportu, které byly poskytnuty Českému tenisovému svazu,“ řekl Radiožurnálu státní zástupce Ondřej Trčka, jenž má případ zneužívání dotací v Českém tenisovém svazu na starosti.

Tenisová kauza pokračuje. Dotační úřad posílá na svaz další kontrolu, první skončila sankcí 30 milionů

Obviněný exprezident svazu Ivo Kaderka má ve firmě Game Management Consulting stoprocentní podíl. Založil ji už v roce 1996 nejprve jako poradenskou firmu, z posledních účetních závěrek ale vyplývá, že se firma věnovala reklamní činnosti a také stavebnictví.

Až do roku 2010 neměla téměř žádný majetek ani obrat. Až pak se jí začalo dařit a podle účetních závěrek na tom byla nejlépe v letech 2019 a 2020, kdy vykázala milionové zisky – 5,4 a 6,6 milionu po zdanění. Pak ale zisky klesaly a v roce 2022 skončila v půlmilionové ztrátě. Aktuální finanční kondice firmy není z obchodního rejstříku zřejmá.

Podle informací z katastru nemovitostí také vlastnila několik pozemků a starších budov. Konkrétně jí patřily dvě budovy v obcích Pecka a Veliš na Jičínsku, pozemky v Roprachticích u Semil a také kus potoka s vodní nádrží v obci Poniklá. Od poloviny loňského roku je Kaderka začal rozprodávat, část majetku ovšem firmě zůstal i po jejím zajištění.

Správkyně na scéně

Policie Kaderku obvinila z dotačního podvodu loni v únoru, jeho stoprocentní podíl ve firmě ale Vrchní státní zastupitelství (VSZ) zajistilo až 9. prosince. Podle informací Radiožurnálu totiž firma Game Management Consulting není mezi obviněnými a zajistit podíl v neobviněné společnosti je složitější než v případě stíhaných společností.

Zároveň se zajištěním firmy Vrchní státní zastupitelství pověřilo právničku Martinu Jinochovou Matyášovou, aby se stala správkyní Kaderkova stoprocentního obchodního podílu ve firmě. Správkyně popsala, že Kaderka tímto okamžikem přišel o některá práva majitele firmy, musí zachovat hodnotu zajištěného majetku, aby z něj případně mohla být vyplacena způsobená škoda.

 Kaderka dál může působit jako jednatel firmy, ale musí se zodpovídat správkyni, která nyní převzala jeho vlastnická práva. Správkyně Jinochová Matyášová Radiožurnálu řekla, že se nyní seznámí s tím, jaký majetek ve firmě zůstal a v čem podniká.

Kaderka působil a dodnes působí i v dalších firmách. Měl také rozsáhlý majetek, včetně nemovitostí, které ale podle policie už v lednu 2023 darem převedl na manželku, a policie je tudíž zajistit nemohla.

Radiožurnál požádal Kaderku, aby se k zajištění firmy vyjádřil. Kaderka ale na zaslanou zprávu nereagoval. 

Dům, byt, parcely

V souvislosti s dotační kauzou stíhá policie také bývalého vlivného tenisového funkcionáře a blízkého Kaderkova spolupracovníka Vojtěcha Flégla, jenž měl jako předseda dozorčí rady hospodaření svazu kontrolovat. Místo toho ale podle policie byl jedním z hlavních aktérů dotačního podvodu.

Jeho majetek zajistila Národní centrála proti organizovanému zločinu už loni v září. Konkrétně mu zajistila dům a tři parcely v pražské městské části Satalice a byt, který vlastní jeho firma Český tenis, jež je také obviněná.

Podezřelé využívání státních dotací v tenisového svazu odhalil investigativní tým Radiožurnálu v květnu 2023. Detailně zmapoval, že jen za rok 2021 poslal svaz téměř třetinu celé státní dotace – přes 40 milionů – spolku Orel Jednota Praha Balkán, který ovládal Vojtěch Flégl.

Tenisový boss Kaderka stíhaný za dotační podvod rezignoval. ‚Nesouvisí to s aktuální situací,‘ hájí se

 Peníze měly jít na pořádání tenisových turnajů, Radiožurnál ale zjistil, že část peněz za jednotlivé služby na turnajích končily na účtech firem, které vlastní právě Flégl nebo jeho manželka. A že firmy inkasovaly státní miliony i za služby, které na turnajích ve skutečnosti vůbec neodvedly. Například za dopravu, lékařskou péči nebo fyzioterapeutické služby.

Policie loni v únoru zatkla Kaderku, Flégla, obvinila je z dotačního podvodu a soud poslal na tři měsíce do vazby. Kromě nich policisté obvinili i ekonomickou ředitelku tenisového svazu Hanu Baierovou, generálního sekretáře svazu Jakuba Fastra, podnikatele a tenisového trenéra Daniela Vacka, Fléglovu manželku Veroniku a osm firem.

Obvinění lidé podle policie kryli finanční toky fiktivními fakturami, které vystavovali i na své příbuzné a známé. Fastr a Baierová dostali výpovědi, ve svazu skončili i Kaderka s Fléglem a valná hromada loni v červnu zvolila nové vedení.

Finanční úřad chce víc

Policejní vyšetřování ale není jediným problémem, jemuž tenisový svaz musí nyní čelit. Kvůli machinacím s veřejnými penězi a porušování dotačních pravidel za Kaderkovy éry navíc Národní sportovní agentura (NSA) nařídila, aby svaz vrátil skoro 30 milionů korun ze státní dotace, jejíž využití za rok 2021 Radiožurnál zmapoval.

Svaz ale tolik peněz neměl a případ převzal finanční úřad, aby ho posoudil. Podle zjištění Radiožurnálu však finanční úřad zastává stejný názor jako Národní sportovní agentura, dokonce je ještě přísnější a požaduje o dalších zhruba 10 milionů korun víc. Řízení ale dosud není definitivní a vedení svazu se bude snažit konečnou částku snížit.

 Svazu navíc hrozí i další finanční potíže, protože Národní sportovní agentura už před koncem loňského roku zahájila kontrolu využívání dotací i v letech 2022 a 2023. A nový předseda svazu Jakub Kotrba předpokládá, že revize mohou dopadnout podobně jako ta za rok 2021, neboť machinace s veřejnými penězi probíhaly i v těchto letech. Celková sankce se tudíž může vyšplhat i ke 100 milionům.

Funkcionáři svazu chtějí s finančním úřadem vyjednat dlouhodobý splátkový kalendář a podle informací Radiožurnálu již zazněl na poradě výkonného výboru návrh platit pět milionů korun po dobu dvaceti let. „Ano, je to úvaha,“ potvrdil předseda svazu Jakub Kotrba.

„Intenzivně jednáme, abychom, až ta skutečnost přijde, měli možnost se bavit o dlouhodobém splátkovým kalendáři, aby vyměřená pokuta zasáhla svaz co nejméně,“ řekl. „Bude záležet na všech okolnostech, jestli to bude možné, nebo nebude. Teď se ale bavíme o něčem, co ještě není pravomocné,“ doplnil.

X X X

 Rakousko zavádí u dálnic turecké záchody. Návrat do středověku, běsní kritici

Rakouský provozovatel dálnic ASFiNAG na odpočívkách nově ve zvýšené míře zavádí turecké toalety známé mimo jiné z jihovýchodní Evropy. Pochvaluje si jejich hygienické přínosy. Kritiky uklidňuje, že jde jen o alternativu a zájemci mohou stále využívat i klasické záchody.

„Zhruba před deseti lety jsme do našich standardních plánů pro odpočívky zahrnuli turecké toalety, protože jsme si uvědomovali jejich potřebu,“ řekla stanici ORF Elfriede Mayrová, která zodpovídá za výstavbu odpočívek. Neupřesnila, kolik takových záchodů podnik zřídil.

„Rozhodnutí, zda v místnosti dojde k instalaci turecké toalety, nebo normálního záchodu, nastává po konzultaci s oddělením údržby dálnic,“ dodává Mayrová. Podle ní je tento typ záchodu odolnější vůči vandalům a snáze se čistí. Odpočívky společnost uklízí v průměru pětkrát denně.

Dřepění nad tureckým záchodem má podle Mayrové i zdravotní přínosy. „Zdraví střev hraje velkou roli v životě nás všech. Pokud se dá věřit odborníkům, je to nejzdravější forma vyprazdňování. Má to tedy i zdravotní aspekt,“ uvedla. Připouští ale, že sama tento typ toalety nevyzkoušela.

Impulz k jejich zavedení podle ní vzešel z jižní části Rakouska. Společnost je nicméně instaluje po celé zemi. Odezvy jsou podle Mayrové dobré, chválí si je nejen pracovníci oddělení údržby a zaměstnanci úklidových služeb, ale i zákazníci.

Walter Mocnik, tiskový mluvčí ASFiNAG pro Štýrsko a Korutany, uklidňuje, že turecký záchod je vždy alternativa, která nemá za cíl nahradit to, na co jsou lidé zvyklí. „Pokud správce údržby dálnice řekne, že to má smysl kvůli četnosti nebo úklidu, bude instalován turecký záchod. Ale jak jsem řekl, vždy jen jako alternativa,“ cituje jej list Kleine Zeitung.

 Bulvární portál Heute cituje internetové uživatele, z nichž někteří popisují své znechucení. Tvrdí, že tyto záchody jsou v Itálii noční můrou a že se Rakousko jejich použitím vrací do středověku. „Jestli někdy najdu takový záchod, tak se na protest vykadím před dveře záchodu, aby viděli, co si o tom myslím,“ napsal jeden.

 X X X

 VE  VARECH  NOVÁ   VYSOKÁ  ŠKOLA?

  Hejtmanka chce v kraji zřídit veřejnou vysokou školu, připravila proto návrh o zřízení Vysoké školy kraje Karlovarského

Karlovy Vary (7. 2. 2025) Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová předloží v pondělí na zastupitelstvu kraje ke schválení zákonodárnou iniciativu kraje na zřízení veřejné vysoké školy. Chce tak reagovat na dlouhodobou absenci veřejné vysoké školy na území Karlovarského kraje a usilovat o vytvoření institucionálního zázemí pro rozvoj vysokoškolského vzdělávání v regionu.

„Náš kraj nemá veřejnou vysokou školu jako jediný v republice. To je špatně. Odchází mladí lidé, region se nerozvíjí. Zřízení vlastní vysoké školy proto považujeme za strategický krok ke zvýšení konkurenceschopnosti kraje,“ vysvětluje hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová, proč se rozhodla k tomuto kroku.

Už před dvěma roky podepsal bývalý hejtman Karlovarského kraje memorandum s ministrem školství o zřízení vysoké školy. To ale dodnes situaci příliš nepomohlo. „Jednalo se o vysokou školu polytechnickou. Bohužel se ale ukázalo, že by to byla vysoká škola soukromá s placeným školným, a to není to, co tu potřebujeme. Jsem ráda, že pan ministr školství myšlenku veřejné vysoké školy v Karlovarském kraji podporuje a bude naší iniciativě nakloněn,“ říká Mračková Vildumetzová.

Plán je takový, že na základě přijatého usnesení bude návrh zákona předložen vládě a pak následně Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky. K jednání s příslušnými orgány by následně měla být pověřena právě hejtmanka Karlovarského kraje, která bude hájit zájmy kraje v legislativním procesu.

Mračková Vildumetzová zároveň plánuje, že Zastupitelstvo Karlovarského kraje uloží Radě Karlovarského kraje, aby vyzvala Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy k vytvoření dotačního programu na finanční podporu fakult, které již v Karlovarském kraji působí, případně budou v budoucnu zřízeny podle potřeb regionu. Tento krok má být zaměřen na rozvoj stávajících vzdělávacích kapacit a posílení atraktivity Karlovarského kraje pro vysokoškolské studenty.

„Potřebujeme mít vše co nejdříve schválené, abychom mohli začít na projektu intenzivně pracovat. Proto chci, aby byl součástí usnesení i realizační tým, který bude ministerstvu školství k dispozici,“ vysvětluje hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová. Bc. Jitka Čmoková

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.