Erdogan: Zriadiť medzinárodnú komisiu, vyšetrenie zničenej priehrady. Ukrajinskí sabotéri vyhodili čpavkovod. Kočner pred súd pre Donovaly

Priehrada sa pretrhla v utorok v skorých ranných hodinách po výbuchu. Zo zničenie sa navzájom obviňujú Rusko a Ukrajina. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v stredu v telefonáte s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským navrhol vytvorenie medzinárodnej komisie na vyšetrovanie zničenia Kachovskej priehrady na juhu Ukrajiny. Tento návrh predstavil aj ruskému lídrovi Vladimirovi Putinovi. TASR informuje podľa agentúry AFP.

Priehrada sa pretrhla v utorok v skorých ranných hodinách po výbuchu. Zo zničenie sa navzájom obviňujú Rusko a Ukrajina. Členský štát NATO Turecko má dobré vzťahy s oboma krajinami.

„Prezident Erdogan povedal, že by sa mohla zriadiť komisia s účasťou odborníkov z bojujúcich strán, z OSN a medzinárodného spoločenstva vrátane Turecka. Podrobne by vyšetrovala výbuch na Kachovskej priehrade,“ uviedol prezidentský úrad po telefonáte so Zelenským.

Erdogan predstavil ten istý návrh aj v samostatnom telefonáte s ruským prezidentom Putinom a povedal mu, že Turecko je ochotné zohrať v tom svoju rolu.

Putinovi uviedol, že „je dôležité vykonať dôkladné vyšetrovanie výbuchu na Kachovskej priehrade tak, aby neostal žiaden priestor pre podozrenie“.

Kachovská priehrada na rieke Dneper poskytuje chladiacu vodu pre Ruskom okupovanú Záporožskú atómovú elektráreň, zároveň zásobovala kanál privádzajúci vodu na okupovaný Krymský polostrov.

Pretrhnutie priehrady zaplavilo rozsiahle územie a tisíce civilistov museli evakuovať, nastali tiež obavy z ekologickej katastrofy, aktuality.sk

X X X

Čína v stredu vyjadrila „vážne znepokojenie“ v súvislosti so zničením Kachovskej priehrady na Ukrajine. Tvrdí, že sa obáva „humanitárnych, hospodárskych a ekologických následkov“ utorkového útoku na priehradu.

„Vyjadrujeme vážne znepokojenie nad poškodením hrádze Kachovskej vodnej elektrárne,“ povedal hovorca čínskeho rezortu diplomacie Wang Wen-pin. „Vyzývame všetky strany konfliktu, aby dodržiavali medzinárodné humanitárne právo a urobili všetko pre ochranu bezpečnosti civilistov a civilných zariadení,“ dodal.

Ukrajina v súvislosti so zničením priehrady a následným prívalom vody evakuuje približne 17-tisíc ľudí. Čína tvrdí, že je v konflikte na Ukrajine neutrálnou stranou, čelí však kritike za to, že neodsúdila Rusko za jeho inváziu. Podľa Wanga je „pozícia Číny v kríze na Ukrajine konzistentná a jasná.“

„Dúfame, že všetky strany sa zaviažu k politickému riešeniu ukrajinskej krízy a budú spoločne presadzovať zmiernenie situácie,“ povedal Wang.

Čínsko-ruské strategické partnerstvo sa zintenzívnilo od začiatku invázie na Ukrajinu. Podľa údajov zverejnených v stredu sa vzájomný obchod medzi týmito krajinami zvýšil na najvyššiu úroveň od začiatku vojny vo februári minulého roka. (afp, tasr)

X X X

Ukrajinskí sabotéri údajne v utorok vyhodili do vzduchu čpavkovod vedúci z ruského Togliatti do ukrajinskej Odesy. Informuje o tom ruské ministerstvo obrany, podľa ktorého k výbuchu došlo v Charkovskej oblasti na východe Ukrajiny, pričom utrpelo zranenia aj niekoľko civilistov.

Kyjev na tieto tvrdenia Ruska bezprostredne nereagoval. Ukrajinské úrady však ešte v utorok obvinili Rusko z ostreľovania čpavkovodu v Charkovskej oblasti s tým, že došlo k jeho poškodeniu, avšak bez úniku čpavku. (tasr, afp, reuters)

X X X

V dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu len počas prvého roka sa vytvorilo 120 miliónov ton uhlíkových emisií, čo je ekvivalent emisií vyprodukovaných krajinou veľkosti Belgicka za rovnaké obdobie, píše sa v dokumente predstavenom v stredu medzinárodným tímom výskumníkov počas Konferencie o klimatickej zmene v nemeckom Bonne.

Holandský výskumník Lennard de Klerk s jeho kolegami systematicky vypočítali priame a nepriame emisie, ktoré vyprodukovala vojna. Emisie iných skleníkových plynov – napríklad metánu – prepočítali do ekvivalentu uhlíkových emisií, aby bolo možné vykonať jednoduchšie porovnania.

Výpočet odhaduje, že najväčší podiel emisií, približne 50 miliónov ton, spôsobí povojnová rekonštrukcia, keď bude potrebné obnoviť elektrárne, priemysel a budovy. Priame bojové operácie sú zodpovedné za 19 percent celkových emisií. Väčšinu z toho spôsobilo spaľovanie pohonných látok ruským vojskom, pričom do objemu prispeli aj ukrajinské jednotky, píše sa v dokumente.

Pätnásť percent emisií vyprodukovali požiare, ktoré často prepuknú v okolí bojových línií. „V prvom rade je to, samozrejme, ľudská tragédia,“ povedal de Klerk pre agentúru DPA. „Ale sú tu aj obrovské škody na životnom prostredí,“ dodal. Výpočet zohľadňuje aj úniky z plynovodov Nord Stream a faktory, ako sú emisie spôsobené lietadlami, ktoré sa od zavedenia sankcií voči Rusku vyhýbajú jeho vzdušnému priestoru. (dpa, tasr)

X X X

Slovensko daruje Ukrajine vojenský materiál v hodnote viac ako 4,2 milióna eur. Návrh ministerstva obrany v stredu odsúhlasila vláda.

Ako pripomína rezort obrany, 24. februára 2022 sa začala masívna nevyprovokovaná vojenská invázia Ruskej federácie voči Ukrajine. Konflikt je v hrubom rozpore s medzinárodnými právom. Pomoc reaguje na pokračovanie vojenskej agresie a požiadavky Ukrajiny.

X X X

12:14 Výbuch a následné poškodenie Kachovskej priehrady v Chersonskej oblasti vyhnalo tisíce ľudí z ich domovov, hrozí humanitárna a ekologická kríza. Voda zaplavila vyše 1 300 domov na pravom brehu Dnepra, postihnutých je 24 lokalít a tisíce osôb potrebuje pomoc. Pozrite si unikátne satelitné snímky spoločnosti Maxar Technologies, ktoré porovnávajú oblasti pred a po zaplavení vodou z priehrady.

 X X X

Vyhodením Kachovskej priehrady do povetria pripravili Rusi o prístup k pitnej vode státisíce ľudí, vyhlásil v stredu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na facebooku. Zo zničenia vodného diela sa vzájomne obviňujú obe strany.

„Ruskí teroristi opäť dokázali, že sú hrozbou pre všetko živé. Úplne zámerne zničili jednu z najväčších vodných nádrží na Ukrajine. Pred ruskou inváziou žilo v tejto oblasti najmenej 100-tisíc ľudí. Minimálne desaťtisíce tam stále sú. Státisíce ľudí zostali bez normálneho prístupu k pitnej vode,“ napísal Zelenskyj.

Prezident tiež upozornil, že Ukrajina môže pomôcť iba ľuďom, ktorí žijú na území, ktoré ovláda, teda na pravom brehu Dnepra. „V časti okupovanej Ruskom sa okupanti ani nesnažia ľuďom pomáhať. To znova ukazuje, s akým cynizmom Rusko zaobchádza s ľuďmi, ktorých krajina sa zmocnilo, a čo Rusko vlastne prináša Európe a svetu,“ dodal ukrajinský prezident. (čtk)

X X X

Ukrajina a Rusko sa v noci na dstredu na mimoriadnom zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN navzájom obvinili zo zničenia Kachovskej priehrady na juhu Ukrajiny. Schôdza sa konala na žiadosť Kyjeva, ktorého zástupcu podporili pobaltské krajiny aj Spojené štáty.

„V noci na 6. júna Ruská federácia vyhodila do povetria hrádzu Kachovskej vodnej elektrárne. (…) Tým, že sa ruskí okupanti uchýlili k taktike spálenej krajiny, alebo v tomto prípade k taktike zaplavenej krajiny, v podstate uznali, že im dobyté územie nepatrí a že nie sú schopní si ho udržať,“ povedal na úvod ukrajinský veľvyslanec pri OSN Serhij Kyslycja.

Pripomenul tiež, že o zámere Ruska vyhodiť priehradu do povetria sa špekulovalo v rámci ruskej invázie na Ukrajinu už vlani. „To svedčí o tom, že bol (útok) plánovaný s veľkým predstihom,“ povedal.

Ruské obvinenia voči Ukrajine Kyslycja vyhlásil za „predvídateľne klamlivé“ a dodal, že Moskva už skôr odmietla zodpovednosť za „vojnové zločiny“, ktoré spáchala v Mariupole, Buči či Izjume. Radu veľvyslanec vyzval, aby ruský útok dôrazne odsúdila a aby podporila ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a jeho mierový plán. (čtk)

X X X

V Ruskom okupovaných častiach ukrajinskej Chersonskej oblasti bol vyhlásený „režim mimoriadnej situácie“ v súvislosti so záplavami vyvolanými poškodením blízkej Kachovskej priehrady.

Podľa vyjadrenia záchranných zložiek, ktoré zverejnili ruské štátne médiá, voda z priehrady zaplavila už približne 2700 domov a evakuovaných muselo byť asi 1 300 ľudí. Najmenej sedem osôb je nahlásených ako nezvestných, dodali Moskvou dosadené úrady.

Poškodenie Kachovskej priehrady v noci na 6. júna spôsobilo v delte rieky Dneper, v jej záplavovej oblasti i v obciach a mestách na brehu riek rozsiahle záplavy. V súvislosti s poškodením vodného diela ukrajinskí vládni predstavitelia a predstavitelia OSN varovali pred ľudskou a ekologickou katastrofou, ktorej dôsledky sa budú vyhodnocovať niekoľko dní a oveľa dlhšie sa z nich bude región zotavovať.

Z útoku na priehradu sa navzájom obviňujú Moskva a Kyjev. Podľa Ukrajiny chcelo Rusko útokom na priehradu spomaliť dlho očakávanú ukrajinskú ofenzívu. Rusko uviedlo, že išlo o sabotáž s cieľom zastaviť zásobovanie vodou na anektovaný polostrov Krym.

Americký Inštitút pre štúdium vojny už pred časom varoval, že Rusko zrejme pripravuje na Kachovskú priehradu útok „pod falošnou vlajkou“, z ktorého by následne obvinilo Ukrajinu. (reuters, tasr)

 X X X

 V okupovanom meste Nova Kachovka na juhu Ukrajiny sa po záplavách spôsobených zničením Kachovskej priehrady nezvestuje najmenej sedem ľudí. Uviedol to Moskvou dosadený starosta mesta, podľa ktorého muselo byť z Novej Kachovky evakuovaných vyše 900 ľudí. Voda v oblasti ale začala ustupovať, píše s odvolaním sa na miestnych predstaviteľov agentúra TASS. Ukrajinská správa Chersonskej oblasti uviedla, že voda na pravom brehu Dnepra k dnešnému ránu zaplavila cez 1 850 domov. OSN informovala o tom, že naliehavú pomoc potrebuje vyše 16 000 osôb. Humanitárne dopady situácie podľa nej ale pocítia státisíce osôb.

„Voda v tento čas, o 8:35 (miestneho času, 7:35 SELČ) klesla o pol metra od najvyššieho bodu,“ uviedol proruský starosta Novej Kachovky Vladimir Leonťjev. Predtým uviedol, že miestna správa vie s istotou o siedmich nezvestných.

V utorok sa z Novej Kachovky muselo evakuovať cez 900 ľudí, voda v meste dosiahla až 12 metrov a zaplavila aj menšie obce nižšie po prúde Dnepra. „Dedina Korsunka je úplne pod vodou, Dniprjany a Krynky sú zaplavené až po strechu,“ uviedol Leonťjev. Proruská správa časti okupovanej ukrajinskej Chersonskej oblasti dnes podľa agentúry TASS vyhlásila núdzový stav.

Záplavová vlna zasiahla aj opačný breh Dnepra, ktorý má pod kontrolou Ukrajina. Ukrajinský šéf chersonskej regionálnej vojenskej správy Oleksandr Prokudin podľa agentúry Unian uviedol, že zaplavených bolo 1852 domov.

„Počas noci sme nezaznamenali nič neobyčajné. Intenzita záplav slabne, napriek tomu kvôli značnému zničeniu ešte čakáme ďalšiu vodu. Podľa našich predpovedí sa hladina v najbližších 20 hodinách zdvihne o ďalší meter,“ uviedol Prokudin. K dnešnému ránu podľa neho museli úrady evakuovať 1457 ľudí, z ktorých 1286 žilo v chersonskej ostrovnej štvrti Korabel.

X X X

Ukrajinské ministerstvo poľnohospodárstva odhaduje, že v dôsledku poškodenia vodnej elektrárne Kachovka bude v Chersonskej oblasti na pravom brehu rieky Dneper zaplavených približne 10 000 hektárov poľnohospodárskej pôdy. Na ľavom brehu, ktorý je v súčasnosti pod ruskou okupáciou, bude situácia ešte horšia.

 X X X

Ruské sily za posledných 24 hodín opakovane ostreľovali ukrajinskú Chersonskú oblasť, uviedol dnes na sociálnej sieti telegram miestny gubernátor Oleksandr Prokudin. Zároveň informoval, že v dôsledku ruských útokov zahynul jeden človek a ďalší bol zranený.

„Za uplynulý deň nás nepriateľ 70-krát ostreľoval, vypálil a vyslal 353 striel z mínometov, diel, salvových raketometov, dronov, tankov a lietadiel,“ napísal Prokudin, podľa ktorého 29 striel zasiahlo aj mesto Cherson. Agentúra Reuters uviedla, že sa jej tieto správy nepodarilo nezávisle overiť, a dodala, že ďalšie podrobnosti Prokudin neuviedol.

„V dôsledku ruskej agresie jeden človek zomrel, ďalší bol zranený,“ dodal gubernátor a pripomenul, že v utorok bola na juhu Ukrajiny zničená Kachovská priehrada, ktorá zaplavila rozsiahle časti Chersonu a donútila tisíce ľudí k evakuácii./agentury/

X X X

Odpoveďou, prečo nevieme minúť eurofondy, je Remišovej britva

Výhodou úradníckej vlády je, že nemusí pred voľbami vyťahovať postupové kalkulačky ako hokejoví fanúšikovia pred štvrťfinále majstrovstiev sveta. Iba tie skutočné.

 Premiér Ódor zachraňuje eurofondy

Ľudovít Ódor môže byť vlastne rád, že jeho vláda nedostane dôveru. Požiadavka Igora Matoviča, aby premiér s poslancami dohodol presadenie 500-eurovej odmeny za voľby bola taká nehorázna, až muselo byť od začiatku jasné, že ju ani taký ignorant pravidiel, akým je šéf Obyčajných ľudí, nemohol ani na sekundu myslieť ako prejav dobrej vôle.

Výhodou úradníckej vlády je práve to, že nie je zaťažená straníckou politikou a nemusí pred voľbami vyťahovať postupové kalkulačky ako hokejoví fanúšikovia pred štvrťfinále majstrovstiev sveta.

Iba tie skutočné, na ktorých nepracuje so zbožnými želaniami, ale s tvrdými dátami. Preto si mohla dovoliť otvorene priznať, že Rázsochy sa z plánu obnovy financovať nebudú, a teraz zachraňuje aj nevyčerpané eurofondy, aktuality.sk

X X X

Nahráva zničenie priehrady Kachovka viac Rusom alebo Ukrajincom? Názory odborníkov sa rozchádzajú

Otvorenie nového frontu problematického pre Rusov, v najbližších týždňoch ale odloženie útoku v tejto oblasti a zosilnenie bojov v iných častiach Ukrajiny. Analytici predpovedajú ďalší vývoj vojny po zničení priehrady Kachovka.

 Stojím si za tým, že zničenie vodnej priehrady Kachovka hrá viac do karát Ukrajincom ako Rusom, hovorí Zdeněk Kríž z Fakulty sociálnych štúdií Masarykovej univerzity. „Nevidím žiadny racionálny dôvod, prečo by z odpálenia Kachovky malo Rusko čerpať akúkoľvek vojenskú, ekonomickú alebo politickú výhodu. To ešte ale samozrejme neznamená, že ju neodpálili. Ale to, že zničenie Kachovky neslúži ruskému vojenskému ťaženiu je úplne zrejmé,“ tvrdí.

Analytik Kříž teda predpokladá, že po uschnutí pôdy sa pre Ukrajincov otvorí možnosť na založenie nového frontu v rámci plánovaného protiútoku. „Kachovku už nemožno vypustiť druhýkrát. Rusi sa tým zbavili možnosti spláchnuť vojská prekračujúce rieku Dneper prílivovou vlnou,“ dodáva.

Inak to ale vidí riaditeľ Adapt institut Matej Kandrík. „Tie bahná a náplavy budú schnúť týždne, v závislosti od počasia aj mesiace. Nemyslím si preto, že sa ten terén teraz stane nejako lepšie priechodný pre ťažkú mechanizovanú techniku. Navyše, Ukrajina musí vynaložiť enormné úsilie na to, aby zmiernila dopad tej katastrofy. Preto hovoriť, že toto je nejakým spôsobom v prospech Ukrajiny a naopak na škodu Ruska…trochu sa pýtam na logiku tých úvah,“ reaguje Kandrík.

Obaja oslovení analytici sa však zhodujú v tom, že zodpovednosť za zničenie priehrady majú Rusi. Či už bola priama alebo nepriama, a či už bolo jej zničenie úmyselné alebo nie. „Rusko sa mohlo pokúsiť urobiť niečo čo sa vyvinulo trochu inak, ako mohli pôvodne očakávať. Niekto mohol urobiť hrubú chybu,“ myslí si Kandrík.

„To, že niekto stratil nervy je samozrejme vždy v hre. Na internete sú špekulácie, že Rusi chceli odpáliť len vrchnú časť priehrady, ale sa im to vymklo z rúk,“ dodáva Kříž. Aký bude mať zničenie priehrady Kachovka vplyv na očakávanú ukrajinskú protiofenzívu a na celkový priebeh vojny?/agentury/

X X X

Premiér Ódor odkazuje politikom: Nie sme obchodníci, ale odborníci. Vláda dôveru poslancov zrejme nezíska

S lídrami politických strán absolvoval premiér kolečko stretnutí. Pýtal sa na podporu programového vyhlásenia vlády. Na dnešnej tlačovej besede zdôraznil, že vláda odborníkov nemôže robiť politickú kampaň stranám.

Pre vládu odborníkov to nevyzerá ružovo a podporu od politických strán zrejme v parlamente nedostanú. Premiér Ódor na dnešnej tlačovej besede priznal, že nejde o „super-prekvapujúcu“ vec.

Už dnes však hovorí, že program vlády bude koncipovaný bez ohľadu na to, či získa v parlamente dôveru alebo nie. Zdôraznil, že bude obsahovať ciele, na základe ktorých sa bude dať jasne vyhodnotiť práca vlády odborníkov.

Nešlo o stratu času

Aj keď to vyzerá tak, že premiér sa s lídrami strán napokon nedohodol, stretnutia nepovažuje za stratu času. „Treba hovoriť, vypočuť si tie názory, preto som inicioval prvotné stretnutia nielen z titulu programového vyhlásenia, ale chcel som aj vysvetliť náš prístup,“ hovorí počas dnešnej tlačovej besedy premiér Ódor.

Na diskusiu tak pozval Demokratov, Hlas-SD, OĽaNO, Progresívne Slovensko, SaS, Sme rodina, Smer-SD a stranu Za ľudí.

Atmosféru na stretnutiach označil premiér za normálnu, bez osobných útokov či iných nepríjemností. „To si nechali niektorí za plot úradu vlády,“ hovorí premiér Ódor. Narážal tak na vyjadrenia niektorí predstaviteľov strán po spoločnom stretnutí.

Na predloženie programového vyhlásenia má teraz vláda už len pár dní. Ódor by tak mohol spraviť už v pondelok, tesne pred začiatkom júnovej schôdze parlamentu.

Poslanci Smeru-SD a Hlasu-SD sa už rozhodli, že nepodporia vyslovenie dôvery vláde. Hlasovať za podporu vláde odborníkov plánujú zatiaľ len poslanci SaS a nezaradený poslanec Tomáš Valášek.

Karty môže ešte zamiešať Sme rodina, ktorá avizovala, že si podporu vlády predstaviť vie, ale prečítať si najprv chce finálny program.

Červená čiara je pre Ódora jasná

Hnutie Igora Matoviča išlo na stretnutie s premiérom s podmienkami. Vládu Ľudovíta Ódora by podporili, ak zachová príspevok 200 eur na dieťa a presadí odmeny 500 eur za účasť vo voľbách formou skráteného legislatívneho konania. Premiér hovorí, že aj keď Matoviča neodmietol, tak tieto podmienky ani neprijal. Ako sa teda nakoniec strana Igora Matoviča rozhodne, je zrejme už dnes jasné.

Boli veci, ktoré vláda odborníkov nemôže akceptovať a premiér to dnes jasne povedal. Programové vyhlásenie zároveň kabinet nechcel podmieňovať vecami, ktoré s programom nesúvisia. Povedal tiež, že ministri nie sú obchodníci, ale odborníci.

Za červenú čiaru považuje to, ak by sa jeho vláda podieľala na politickej kampani pred predčasnými voľbami.

„Vláda odborníkov predsa nemôže robiť politickú kampaň pre konkrétnu politickú stranu. Nie sme tu na to, aby sme pomáhali politickým stranám robiť kampaň pred voľbami,“ uzatvára premiér Ódor, aktuality.sk

X X X

Zmena na poste šéfa SIS pravdepodobne nebude, no máme červené čiary, vyhlásil premiér Ódor

Ak sa červené čiary prekročia, nebude sa dať podľa Ódora tolerovať súčasná personálna nominácia.

Riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) sa pravdepodobne nebude meniť, ale jasne sa zadefinujú červené čiary. Ak sa prekročia, nebude sa dať tolerovať súčasná personálna nominácia. Po stredajšom rokovaní vlády to vyhlásil premiér Ľudovít Ódor. Pre vládu je kľúčové, aby sa nezasahovalo do existujúcich káuz a nevynášali sa informácie z prostredia tajných služieb pre konkrétne politické strany. Šéfom SIS je Michal Aláč.

Premiér skonštatoval, že je už na konci rozhovorov o téme postu šéfa SIS, diskutoval s prezidentkou Zuzanou Čaputovou aj s ostatnými zúčastnenými stranami. „Smeruje to k tomu, čo som komunikoval aj pred pár týždňami, že táto otázka je pre nás otvorená s tým, že pravdepodobne nebude výmena na tomto poste, ale budú jasne definované červené čiary, pri ktorých sa už nebude dať tolerovať personálna nominácia,“ priblížil. Červenou čiarou je pre vládu nezasahovať do existujúcich káuz, najmä do tých citlivých. „A druhá vec je nevynášať informácie z prostredia tajných služieb pre konkrétne politické strany,“ doplnil Ódor.

Ódor už skôr avizoval riešenie otázky prípadnej výmeny šéfa SIS. Chcel sa rozhodnúť až po presnom zorientovaní sa v situácii a zvážení všetkých „pre a proti“. Stretnúť sa mal aj so súčasným šéfom SIS Michalom Aláčom. Pripomenul vtedy základnú výzvu pre svoj kabinet – pokojne doviesť krajinu do septembrových volieb. Takto chce pristupovať aj k napätiu medzi SIS a políciou, aktuality.sk

X X X

Nákup COVID vakcín je záväzkom krajín EÚ, nejde o vyhodené peniaze, tvrdí minister Palkovič

Najvyšší kontrolný úrad informoval o stanovisku k štátnemu záverečnému účtu za rok 2022. Poukázal v ňom na to, že napriek ústupu ochorenia COVID-19 sú zo štátneho rozpočtu naďalej uhrádzané ďalšie dávky vakcín.

Nákup vakcín proti ochoreniu COVID-19 je záväzkom krajín Európskej únie, nejde o vyhodené peniaze. Po rokovaní vlády to vyhlásil minister zdravotníctva Michal Palkovič. Reagoval tak na novinársku otázku týkajúcu sa nákupu vakcín.

Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR v stredu informoval o stanovisku k štátnemu záverečnému účtu za rok 2022. Poukázal v ňom na to, že napriek ústupu ochorenia COVID-19 sú zo štátneho rozpočtu naďalej uhrádzané ďalšie dávky vakcín.

„Na skladoch je tak dnes k dispozícii viac ako šesť miliónov vakcín, ktorých počet sa bude neustále zvyšovať, a zo štátneho rozpočtu budú použité financie nielen na ich nákup, ale aj uskladnenie,“ uviedol úrad. Od decembra 2020 do februára 2023 bolo na Slovensko dodaných takmer 14,7 milióna dávok za 264 milióna eur.

Palkovič v tejto súvislosti pripomenul, že nákup vakcín bol spoločným rozhodnutím krajín EÚ. „V čase covidu bol nápor na výrobcov enormný. Vtedy sa EÚ k tomu zaviazala, aj my sme k tomu dali súhlas. Sme tým viazaní,“ uviedol. Rovnaký postoj konštatuje aj NKÚ. „Nutnosť odoberania vakcín súvisí so zmluvnými podmienkami, ktoré s výrobcami v mene členských štátov dohodla Európska komisia. Riešenie tohto vážneho problému nie je v rukách národnej vlády, tá je bez priamej možnosti ukončenia zmlúv,“ ozrejmil.

Šéf rezortu zdravotníctva zároveň dodal, že Slovensku sa v súvislosti s nákupom ďalších vakcín podarilo dohodnúť isté benefity. „Znížili sme počty dávok, ktoré budú dodané. Budú dodávané postupne, rozvrstvilo sa to na štyri roky. Dohodli sme aj nižšiu cenu,“ priblížil Palkovič. Ide podľa neho o racionálny prístup k téme aj o šetrenie peňazí.

Predseda NKÚ SR Ľubomír Andrassy sa zároveň vo veci obrátil na vedenie Európskeho dvora audítorov s podnetom na preverenie dodržiavania pravidiel zákonnosti, hospodárnosti a efektívnosti pri použití verejných financií, aktuality.sk

X X X

Od zmluvy s Pfizerom sa nedá odstúpiť. Najbližšie roky prídu na Slovensko milióny vakcín, záujem o ne nie je

 Národný kontrolný úrad (NKÚ) prišiel na to, že zo štátneho rozpočtu na vakcíny proti covidu minulo Slovensko 240 miliónov eur. Nespotrebovaných je pritom zhruba šesť miliónov očkovacích látok. NKÚ zdôraznilo, že Slovensko má nevýhodnú zmluvu, ktorú za štát ešte v roku 2020 dohodla Európska komisia (EK). V nej sa členské štáty zaviazali, že počas roku 2023 aj 2024 im budú dovezené nakúpené vakcíny aj napriek tomu, že populácia o ne nemá záujem.

 Palkovič: Musíme sa preniesť do situácie, v ktorej sme boli v pandémii

Minister zdravotníctva Michal Palkovič podotkol, že Slovensko aktuálne peniaze na vakcíny proti covidu nevyhadzuje, no nakontrahované vakcíny sú záväzkom k zmluve so spoločnosťou Pfizer. Čoskoro by tak do našich skladov malo doraziť päť miliónov vakcín od spoločnosti Pfizer. Len za ostatný týždeň sa podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií nechalo zaočkovať 48 ľudí pričom od začiatku roka využilo možnosť tzv. booster dávky 684 ľudí.

„Musíme sa preniesť do situácie, v ktorej sme boli v pandémii, kedy bol enormný nápor na výrobcov vakcín. Žiadosti na dodávky boli v rádovo desiatkach až stovkách miliónov. Z toho vyplýval aj záväzok EK, ku ktorému sme aj my dali súhlas a teraz sme takouto zmluvou viazaní,“ vysvetlil minister.

 Dodal, že táto situácia mu nie je ľahostajná. „Máme problém nie len s tým, že budú dodané tieto vakcíny, ale aj s tým že tie ktoré exspirujú sa budú musieť nejakým spôsobom zlikvidovať,“ ozrejmil.

Palkovič podotkol, že ešte kabinet Eduarda Hegera (Demokrati) rozhodol, že sa pristúpi na rokovania s EK. Výsledkom má byť výrazne zníženie počtov dávok, ktoré budú v najbližších rokoch dodané. „Vyrokovalo sa, že dávky budú dodávané postupne. To čo malo byť dodané do 30. júna, sa rozvrství na štyri ďalšie roky. Získavame jednak čas, vyrokovali sme ale aj nižšiu cenu,“ spresnil. Zatiaľ nie je známe, akú nižšiu cenu sa podarilo vyrokovať.

 Palkovič upozornil, že svet nevie, ako sa bude pandemická situácia v najbližších rokoch vyvíjať a preto treba byť pripravený. „Máme počas nasledujúcich štyroch rokov možnosť, keby sa objavila nová forma pandémie, obnoviť dodanie vakcín. Z tohto pohľadu nielen šetríme peniaze, ale aj máme racionálny manažment,“ spresnil.

Poľsko a Maďarsko však odmietli podpísať zmluvu o postupnom dodávaní vakcín, ktoré dohodla EK so spoločnosťou Pfizer. Palkovič zdôraznil, že prvotná zmluva s Pfizerom bola schválená členskými štátmi jednotne a je nevypovedateľná. Poľsko a Maďarsko však odmietli úpravy tejto zmluvy a všetky očkovacie látky im budú dovezené naraz ešte tento mesiac. V prípade 37 miliónového Poľska ide o desiatky miliónov kusov vakcín. „Tieto dávky im navezú bez toho či súhlasia alebo nesúhlasia, čiže to gesto nie je z môjho pohľadu racionálne,“ ozrejmil.

 No skladovanie vakcín, či ich logistika tiež nie sú zadarmo. Štát musel minulý týždeň pristúpiť k dočasnému pozastaveniu očkovania z dôvodu exspirácie pôvodných vakcín práve od spoločnosti Pfizer. Očkovacie látky boli zakúpené zo spoločných európskych fondov, no za skladovanie zodpovedajú jednotlivé členské štáty.

Firma, ktorá na Slovensko dodáva najviac očkovacích látok, zaujala pozornosť europoslancov. Dôvodom je, že Európska prokuratúra začala vyšetrovanie netransparentného nákupu vakcín.

 K podvodu pri nákupe malo dôjsť počas vrcholu pandémie koncom roka 2020. Covid paralyzoval spoločenský aj ekonomický život. Celý svet tak netrpezlivo čakal na nové očkovacie látky a snažil sa ich čo najrýchlejšie získať pre svojich občanov. Mimoriadna situácia si vyžadovala aj mimoriadne riešenia, ktoré sa často tvorili „za pochodu“, keďže precedens neexistoval. Ani samotná EK podľa informácií denníka Pravda ešte nikdy v histórii takýmto spôsobom lieky nekupovala.

Prokuratúra sídliaca v Luxemburgu bližšie detaily vyšetrovania poskytnúť odmieta. Odvoláva sa na verejný záujem. Vyšetrovanie by však podľa Európskeho parlamentu malo súvisieť s nákupom vakcín od farmakorporácie, spoločnosti Pfizer. Práve tých, ktoré boli ako prvé nasadené aj na Slovensku v decembri 2020./agentury/

X X X

 Prigožin: Rusko môže použiť jadrovú zbraň na svojom vlastnom území

 Rusko by mohlo uskutočniť „taktický nukleárny úder“ na miesta v Belgorodskej oblasti, kde teraz bojuje s povstalcami, tvrdí šéf Vagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin, ktorý je v dlhodobom konflikte s vedením ruského ministerstva obrany. Prigožin armádu varoval, že pokiaľ v ruskom pohraničnom regióne rýchlo nezvíťazí, pošle tam svojich vlastných mužov.

  Informoval o tom portál idnes.cz. „Obávam sa, že môžu premýšľať nad tým, že by na naše územie mohli zhodiť malú atómovku. Môže to byť dôvod, prečo sa vzdávame územia v Belgorodskej oblasti – pretože sa bojíme zasiahnuť ukrajinské územie, ale nie naše,“ vyhlásil Prigožin na adresu ruského ministerstva obrany v rozhovore pre telegramový kanál Donbas Today.

„Hodiť bombu na cudzie územie je desivé, ale môžeme zasiahnuť aj vlastné, aby sme ukázali, akí sme zvrátení a psychopatickí. Ukrajinské sily môžu obsadiť nejakú malú ruskú obec, a práve tam Rusko namieri taktický jadrový úder,“ pokračoval. „Teda pokiaľ sú naše jadrové zbrane stále funkčné, súdiac podľa toho, ako udržiavajú ostatné zbrane,“ dodal Prigožin.

Ozbrojené povstanie v Belgorodskej oblasti vypuklo na konci mája. K útokom sa prihlásili Ruský dobrovoľnícky zbor a Légia Sloboda Ruska, ktoré tvoria ruskí občania pôsobiaci na Ukrajine.

Zbor v pondelok uviedol, že získal pod svoju kontrolu ruskú obec Novaja Tavolžanka pri hraniciach s Ukrajinou. Gubernátor oblasti Vjačeslav Gladkov neskôr priznal, že ruské vládne zložky sa do obce kvôli ostreľovaniu nemôžu dostať./agentury/

X X X

Autonómna Toyota Hilux bude pomáhať baníkom pri práci

Japonská automobilka v spolupráci s výrobcom stavebnej techniky, spoločnosťou Komatsu, vytvorí autonómnu verziu modelu Hilux určenú pre prácu v baniach. Vozidlo má byť kompatibilné s dopravným systémom Komatsu a jeho zavedenie do praxe prispeje k zvýšeniu bezpečnosti práce baníkov.

 Pre spoločnosť Toyota je bezpečnosť prioritou. Značka sa snaží znížiť počet obetí dopravných nehôd na nulu, a preto už roky investuje do technológií automatizovanej jazdy a implementuje stratégiu Mobility for All (Mobilita pre všetkých). Spolupráca s Komatsu pomôže zaviesť technológie autonómneho riadenia do áut Toyota používaných v baniach, a tým zlepšiť bezpečnosť, znížiť počet nehôd spôsobených ľudskou chybou, zvýšiť efektivitu práce a znížiť dopady nedostatku pracovnej sily.

Nový prototyp vozidla pre prácu v baniach bol postavený na základe modelu Hilux. Automobil má slúžiť na prepravu dielov zariadení určených na prácu v bani a pre obsluhu iných vozidiel, ako sú napríklad nakladače či buldozéry. Auto bude vybavené mechanizmom riadenia automatizovanej jazdy značky Toyota a prispôsobené na prácu v rámci autonómneho dopravného systému (AHS) vytvoreného firmou Komatsu. Momentálne sa pick-up testuje v prevádzkach oboch spoločností a skúška v praxi je naplánovaná u jedného z potenciálnych zákazníkov na január 2024.

Komatsu má rozsiahle skúsenosti s implementáciou autonómnych technológií na miestach ťažby nerastných surovín. Systém AHS bol prvýkrát použitý už v roku 2008. Počas 15 rokov na trhu táto technológia opakovane preukázala svoju bezpečnosť a účinnosť pri zvyšovaní efektivity práce. V súčasnosti sa používa vo viac ako 650 autonómnych nákladných vozidlách v 22 baniach na piatich kontinentoch./aktuality.sk

X X  X

AllforJan: Kočnera ženú pred súd pre kauzu Donovaly. Obvinili ho po článku Jána Kuciaka

Prokurátor špeciálnej prokuratúry podal na súd obžalobu na Kočnera a spol. v kauzách donovalských hotelov aj golfového areálu v Báči.

Marian Kočner sa môže čoskoro opäť postaviť pred Špecializovaný trestný súd. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry na neho totiž podal obžalobu pre ekonomické kauzy Donovaly a Báč. O oboch napísal množstvo článkov Ján Kuciak.

O podaní obžaloby informoval Úrad špeciálnej prokuratúry na sociálnej sieti.

V prvom prípade ide o prevody hotelov na Donovaloch, ktoré sa podľa prokurátora diali len naoko s cieľom vylákať od štátu milióny eur na nadmerných odpočtoch DPH.

„Pointou malo byť, že skutočným vlastníkom hotelov bude celý čas Kočner, no majiteľ sa bude meniť len na papieri – teda že hotely budú nejaký čas napísané na iné osoby. Napríklad na firmy ovládané Kočnerovou dlhoročnou známou Janou Šlachtovou alebo jeho neskorším zaťom Christianom Ellulom z Malty,“ opísal Ján Kuciak.

Súd teraz rozhodne, či obžalobu prijme alebo nie.

Karty sa obrátili po článku Jána Kuciaka

Tieto podozrenia skončili na stole policajta NAKA Štefana Jombíka. Muž s nálepkou „Kočnerovho policajta“ vyšetrovanie stopol s odôvodnením, že skutok nie je trestným činom.

Karty sa obrátili až po tom, ako Kuciak analyzoval Jombíkovo rozhodnutie a v šiestich bodoch zrhnul, kde vyšetrovateľ vo svojich argumentoch nenapísal pravdu. Upozornil napríklad na to, že tak Šlachtovú, ako aj Ellula Kočner poznal v rokoch 2010 a 2012, keď štát pri fingovaných obchodoch s hotelmi prišiel o osem miliónov eur. Jombík totiž v uznesení tvrdil, že ani jedného z nich Kočner v danom čase nepoznal.

Vyšetrovateľ tiež poprel vzťah Kočnera k schránke IIHL, a to napriek tomu, že priamo v uznesení sa píše, ako peniaze z vratky DPH pre IIHL skončili na účte Mariana Kočnera a jeho spoločností Inkasný servis či Residence hotel.

Na chyby vyšetrovateľa upozornil vo svojej analýze aj vtedajší prokurátor špeciálnej prokuratúry Maroš Žilinka. Na jej základe dal dozorujúci prokurátor pokyn odňať spis Jombíkovi a obviniť Kočnera. Tak sa aj stalo.

Nový vyšetrovateľ NAKA Kočnera obvinil 21. septembra 2017 z trestného činu neodvedenia dane a poistného. Na tlačovej besede o tom informoval vtedajší policajný prezident Tibor Gašpar. Dnes spolu s ním čelia obžalobe aj jeho dvorný účtovník Peter Pecha a už spomínaná Jana Šlachtová.

Kočner v pozadí golfového areálu

Vyšetrovanie kauzy Donovaly sa už dávnejšie spojilo aj s ďalším prípadom, na ktorý upozornil Ján Kuciak. Išlo o golfový areál Welten v Báči neďaleko Bratislavy. Oba prípady totiž spája nielen meno Mariana Kočnera, ale aj rovnaký rukopis. S tým rozdielom, že tu štát prišiel o štyri milióny eur, pretože pôvodný vlastník – firma Welten – nemal peniaze na zaplatenie dane.

Kočner bol podľa Kuciaka hlavným hýbateľom kauzy okolo golfového areálu v obci Báč neďaleko Bratislavy: najskôr cez záložné právo ovládol firmu, ktorá ho vlastnila, potom predal jej akcie a záložné právo previedol na schránkovú firmu, aby nakoniec po dražbe areál za zlomok skutočnej ceny kúpil. Ján Kuciak dokonca predpokladal, že Kočner za pohľadávku voči Weltenu zaplatil peniazmi z vratky DPH zo štátneho rozpočtu. Ten to však vtedy odmietol.

V tomto prípade Kočnerovi vzniesli obvinenie až po vražde investigatívneho novinára. Vlani vyšetrovateľ vyšetrovanie ukončil.

„V kauze Báč bol spracovaný návrh na podanie obžaloby v súvislosti s realizáciou série účelových právnych úkonov smerujúcich k odstráneniu časti majetku konkrétnej obchodnej spoločnosti, a tým k poškodeniu jej 16 veriteľov, rozsah následku predstavuje takmer tri milióny eur,“ vysvetlila vlani polícia.

Advokát sa nedohodol

Spolu s Kočnerom boli obvinení aj účtovník Pecha a advokát Ján Falis.

Vyšetrovateľ navrhol Kočnera, Pechu a advokáta Falisa obžalovať zo zločinu poškodzovania veriteľa. Falis v minulosti zastupoval napríklad Šlachtovú v kauze Glance House. Objavil sa aj v Kočnerovej Threeme. Vymenili si viac ako dve stovky správ. Istý čas bola v jeho prípade v hre aj dohoda o vine a treste. Z tej napokon zišlo. Prokurátor teda podal obžalobu aj na advokáta Falisa.

Kočner je medzičasom právoplatne odsúdený v kauze zmeniek televízie Markíza na 19 rokov väzenia. V prípade objednávky úkladnej vraždy Jána Kuciaka a prípravy vrážd prokurátorov ho špecializovaný súd oslobodil. Kauza tak smeruje na Najvyšší súd, aktuality.sk

X X X

Premiér Ódor hovorí o šedej zóne v eurofondoch. Prídeme o peniaze, exministri Raši a Remišová ukazujú na seba navzájom

Úradnícka vláda priznala, že Slovensku hrozí prepadnutie 800 miliónov z eurofondov. Podľa premiéra Ľudovíta Ódora za to môže aj spôsob rozdeľovania eurofondov z minulosti. Hovoril doslova o šedej zóne a o tom, že sa nevyberali najužitočnejšie projekty.

 Do konca tohto roka má Slovensko predĺžený termín na dočerpanie eurofondov, pôvodne určených na roky 2014 – 2020. Ani tri roky navyše nám nestačili a podľa vlády hrozí, že časť peňazí nevyčerpáme. Odhad vlády je 800 miliónov s tým, že časť peňazí sa ešte noví ministri pokúsia zachrániť. Opozícia považuje túto sumu za optimistický scenár. Kto za to môže? V dnešnom podcaste Aktuality Nahlas sme sa pýtali premiéra Ódora, podpredsedníčky vlády zodpovednej za eurofondy Lívie Vašákovej, aj nového ministra investícií Petra Balíka.

Na obvinenia z rozdeľovania peňazí v šedej zóne reaguje Richard Raši zo strany Hlas. Podľa neho vlády po roku 2020 na čerpaní nič nezlepšili. Oslovili sme preto aj Veroniku Remišovú, doterajšiu podpredsedníčku vlády zodpovednú za túto oblasť. Tá naopak ukazuje prstom naspäť na Richarda Rašiho a eurofondové kauzy Smeru. Hovorí nie o šedej zóne, ale o čiernej diere.

Kto má teda pravdu a prečo Slovensko nevie čerpať eurofondy? Pýtali sme sa odborníka zo Slovensko.Digital Ľubora Illeka, aktuality.sk

X X X

Matovičov výkrik alebo zlodej kričí – chyťte zlodeja!

 Keď Igor Matovič vyhlasuje, že „Slovensko sa rúti do pekla“, lebo Robert Fico po voľbách získa ústavnú väčšinu, je to smutno-smiešne. Smutné preto, lebo takýto scenár je dosť možný, smiešne preto, lebo k tomu rozhodujúcou mierou prispel práve on.

 To, že burcuje svojich voličov, je z jeho hľadiska pochopiteľné. Stále nemá istotu, či sa OĽaNO dostane vôbec do parlamentu. No potom, čo tu predvádzal uplynulé tri roky, je dosť prekvapujúce, že sa ešte nájde vôbec niekto, kto mu uverí. Opäť sa potvrdzuje, že ľudia majú krátku pamäť. Preto môže strašiť Ficom a zároveň zamlčiavať, že na súčasnej mizérii má leví podiel práve on. Vyznieva to, ako keď zlodej kričí – chyťte zlodeja!

Keď Igor Matovič vyhlasuje, že „Slovensko sa rúti do pekla“, lebo Robert Fico po voľbách získa ústavnú väčšinu, je to smutno-smiešne. Smutné preto, lebo takýto scenár je dosť možný, smiešne preto, lebo k tomu rozhodujúcou mierou prispel práve on.

Politickú scénu na Slovensku ovládli pravicoví aj ľavicoví populisti. Kam len oko dohliadne, všade sú partaje, ktoré nemajú so serióznou politikou nič spoločné. Síce aj predtým tu existovali nesystémové strany, lenže teraz sa ich diapazón značne rozšíril a postupne sa stávajú súčasťou mainstreamu. Rozdiel je v tom, že kým v minulosti s nimi nebol nik ochotný vládnuť, v súčasnosti bude takmer nemožné, aby bez ich podpory niekto zostavil kabinet.

Hoci politika na Slovensku pripomína skôr cirkus, je šťastím v nešťastí, že nemáme takých ideológov, ako sú Viktor Orbán či Jaroslaw Kaczynski, ktorí by krajinu premenili na svoj obraz a demokraciu pretvorili na akýsi paškvil.

 Či už sa za tým skrýva neschopnosť, lenivosť alebo čokoľvek iné, slovenská „provinčnosť“ sa v tomto prípade ukazuje byť našou výhodu. Pretože doteraz platilo, že politici, aj keď pred voľbami používali radikálnu rétoriku a ľudí strašili, nikdy nezašli za pomyselnú červenú čiaru.

Je prirodzené, že vzhľadom na to, čo naznačujú aktuálne prieskumy, existuje obava, či sa podľa vzoru Poľska a Maďarska nerozhodnú túto „chybu z minulosti odčiniť“. Bude tragikomické sledovať, ako sa populisti rôznych odtieňov budú obviňovať z toho, kto je väčšou hrozbou pre demokraciu.

Už aj v minulosti sa v diskusiách objavovali paralely so situáciou vo Weimarskej republike, no teraz sú skutočne namieste. Spoločnosť je polarizovaná, ľudia sú z politiky unavení, nikomu neveria a majú hlboko do peňaženiek, keďže nastal rekordný prepad reálnych miezd. Proste ideálne predpoklady pre nástup totality.

Podobne ako vtedy, keď si vyberali medzi hnedou a červenou totalitou, pričom demokratický stred bol slabý, aj teraz vidíme, že demokratická alternatíva je veľmi slabá.

Nemožno však viniť iba populistov, že prevzali iniciatívu, treba sa pýtať aj politikov, ktorí sa označujú za demokratov, prečo sú takí pasívni a neposkytujú voličom dôveryhodnú alternatívu.

Pretože keď ľudia vidia, ako sa Eduard Heger snaží „posilniť“ svoju stranu takými akvizíciami ako sú Lucia Ďuriš Nicholsonová či Dorota Nvotová, tak si musia povedať, že to nemôže myslieť vážne a iba potvrdzuje, že takíto ľudia, hoci sa tvária seriózne, nemajú v politike čo hľadať. <pe>/agentury/

X X X

Pápež František úspešne podstúpil ďalšiu operáciu

Pápeža Františka v stredu podvečer po operácii hernie už vrátili do pápežského apartmánu na desiatom poschodí nemocnice s poliklinikou Gemelli v Ríme. TASR informuje podľa agentúr ANSA, AP a AFP. Podľa Vatikánu tam zostane niekoľko dní.

 Chirurgický zákrok na nápravu hernie (prietrže), trval približne tri hodiny a prebehol bez komplikácií. Bol podstatne dlhší ako štandardných 60 až 90 minút, koľko podľa lekárov táto operácia zvyčajne trvá.

Hernia sa 86-ročnému pápežovi vytvorila na jazve po operácii spred dvoch rokov, keď mu odstránili časť hrubého čreva. Počas stredajšej operácie pod celkovou anestéziou mu lekári chirurgicky otvorili brušnú dutinu a pomocou protetického materiálu mu prietrž zacelili.

V nemocnici Gemelli mal pápeža operovať tím profesora Sergia Alfieriho, ktorý ho operoval už pred dvoma rokmi.

Všetky pápežove audiencie sú do 18. júna zrušené, uviedol tlačový úrad Vatikánu ešte pred operáciou.

Počas návštevy Paríža posal pápežovi odkaz aj taliansky prezident Sergio Mattarella. „Celý taliansky ľudí je s vami,“ napísal. Zaželal pápežovi veľa šťastia, pozitívny výsledok operácie a pokojné, rýchle a úplné zotavenie.

„Môžete sa v týchto chvíľach spoľahnúť okrem modlitieb katolíckych veriacich aj na súcit nespočetného množstva ľudí, veriacich aj neveriacich,“ uviedol Mattarella v odkaze.

 František v stredu ráno – ešte pred oznámením Vatikánu o hospitalizácii a operácii – vystúpil na pravidelnej generálnej audiencii na Námestí svätého Petra.

Pápež si koncom mája musel zobrať jeden deň voľna pre horúčku, ktorú hovorca Vatikánu Matteo Bruni pripísal únave. Koncom marca zase 86-ročného pápeža hospitalizovali v Gemelli na pre akútnu bronchitídu.

V posledných dvoch rokoch sa pápežovmu zdraviu venuje značná pozornosť – v júli 2021 podstúpil operáciu hrubého čreva, pričom pre chronické bolesti kolena musí často používať invalidný vozík alebo si pri chôdzi pomáhať paličkou. V mladosti mu odstránili časť pľúc pre infekciu dýchacích ciest, aktu/agentury/

X X X

Dopravné podniky nemajú dostatok vodičov, finančná motivácia nie vždy zaberá

Žilinský dopravný podnik musí začať jazdiť v prázdninovom režime skôr. Zamestnanci sú PN, alebo odchádzajú do dôchodku.

Mestské dopravné podniky trápi nedostatok vodičov. Pokiaľ zamestnanci dlhodobo maródujú, ale odídu do dôchodku je náročné miesta obsadiť. Podniky sa snažia ľudí prilákať náborovým príspevkom, či bezplatným kurzom pre získanie vodičského preukazu. Motivácia však nie vždy zaberie, dopravné podniky musia pre nedostatok ľudí upraviť svoje fungovanie.

Žilina: Mimoriadny režim

Prázdninový režim mestskej hromadnej dopravy sa v Žiline začne takmer o dva týždne skôr. Dôvodom je nedostatok práceschopných vodičov. Spoje budú v mimoriadnom režime premávať už od pondelka 19. júna. Školské posilové spoje zostávajú v premávke.

Dopravný podnik mesta Žilina zápasí s vysokým percentom práceneschopnosti vodičov, a to najmä s dlhodobejším charakterom chorôb a úrazov. Aktuálne je PN 15,5 % vodičov. Dopravný podnik zároveň čelí odchodu starších zamestnancov do dôchodku.

„Dôsledkom toho je, že aj napriek náborom je náročné pracovnú pozíciu vodiča naplniť takými počtami, ktoré by zabezpečili bezproblémový výjazd vozidiel v režime školského vyučovania,“ povedala hovorkyňa mesta Zuzana Holienčíková.

V kategórii trolejbusových vodičov DPMŽ aktuálne finišuje s výcvikom vodičov na vedenie trolejbusu a v júli budú môcť postupne jazdiť na trolejbusových linkách už aj samostatne.

Žilinský dopravný podnik spustil zároveň nábor uchádzačov o získanie vodičského oprávnenia skupiny D. „Snahou je získať ľudí na post vodiča, ktorí si vodičský preukaz na autobus neurobia kvôli vysokej cene kurzu. Dopravný podnik príjme človeka do pracovného pomeru a hneď od prvého dňa ho zaradí do výcvikového kurzu v autoškole,“ doplnila Holienčíková s tým, že všetky náklady za výcvik hradí dopravný podnik.

DPMŽ sa ľudí snaží získať aj motivačným náborovým príspevkom vo výške 3-tisíc eur pre každého vodiča. Priemerná mesačná hrubá mzda sa pohybuje od 1 200 do 1 500 eur v závislosti od režimu práce. Ide o sumu, v ktorej sú započítané všetky zákonné príplatky, ako aj ďalšie príplatky podľa podnikovej kolektívnej zmluvy.

Situáciu sa snažia v Žiline vyriešiť tak, aby spoje od septembra opäť fungovali v režime prevádzky pre školské vyučovanie.

Zvýšili cenu

Žilinský dopravný podnik zároveň dvíha od 1. júla cenu cestovných lístkov. Cena papierových cestovných lístkov zostáva nezmenená. Zmena sa dotkne elektronických, sms lístkov, aj predplatných lístkov.

Základný hodinový papierový cestovný lístok stojí jedno euro, v elektronickej forme 0,75 eur. Zľavnený hodinový papierový lístok 0,70 eur, elektronický 0,55 eur. Základný dvanásťminútový papierový lístok 0,90 eur, elektronický 0,65 eur.

V prípade hodinového elektronického cestovného lístka narástla cena na 0,90 eur. Cena zľavneného hodinového elektronického lístka stúpla o desať centov na 0,65 eur. Cena dvanásťminútového elektronického lístka stúpla na 0,80 eur. Cena sms lístka narástla z 1,30 eur na 1,60 eur.

Bratislava: Jazdia podľa plánov

Dopravný podnik Bratislava je jeden z mála dopravcov, ktorý spoje neodrieka a jazdí podľa vopred zverejneného cestovného poriadku. Informoval o tom Martin Chlebovec, hovorca spoločnosti. Počet vodičov aktuálne umožňuje zachovanie výpravy všetkých plánovaných spojov.

„Dopravný podnik zamestnáva zhruba 1500 vodičov autobusov, trolejbusov a električiek, pričom v súčasnosti by nad rámec prirodzeného udržiavania stavu vodičov potreboval prijať približne 30 vodičov na to, aby bola prevádzka mestskej hromadnej dopravy komfortná,“ poznamenal Chlebovec.

 Tento rok sa bratislavský dopravný podnik pripravuje na rozvoj trolejbusovej dopravy a s tým súvisiacu transformáciu niektorých autobusových liniek na trolejbusové, čo vyvoláva najmä potrebu navýšenia počtu vodičov trolejbusov.

Nadčasy nad rámec zákona

„V tomto ohľade preto podnik dlhodobo komunikuje voľné pracovné miesta, ich benefity, ale aj svojim súčasným vodičom ponúka rozšírenie kvalifikácie na iný dopravný prostriedok. Ide zároveň o možnosť získať motivačnú finančnú odmenu,“ doplnil.

Vodičom autobusu ponúka podnik 1300 až 1800 eur, v prípade trolejbusov je to 1600 až 1900 eur v hrubom.

„Nadčasy prepláca podnik nad rámec zákona, naviac platí aj za čakanie medzi spojmi. Budúcim kolegom ponúkame preškolenie na skupinu D priamo v podnikovej autoškole a finančne pomáhame aj s ubytovaním.“

Samozrejmosťou sú benefity vo forme zliav u partnerov, program pre šport a relaxáciu alebo odmeny pri životných udalostiach a jubileách.

Viac od júla

Od 1. júla 2023 sa zvýšia ceny skoro všetkých cestovných lístkov, a to až o 20 percent. Týka sa to celého Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji. Okrem dopravného podniku tam patria aj spoločnosť Arriva a Železničná spoločnosť Slovensko.

V zónach 100 + 101 sa cena papierového 30-minútového lístka zvýši z 0,90 eur na 1,10 a elektronická verzia zdražie z 0,81 na 0,97 eura. V prípade študentov sa cena zvýši z terajších 0,45 na 0,55 eura.

Košice: Prázdniny od decembra

V prázdninovom upravenom režime jazdí v Košiciach mestská hromadná doprava už od vianočných sviatkov. Dôvodom je nedostatok financií. Do ukončenia školského roka zostane súčasný stav, no počas prázdnin dôjde k istým menším redukciám.

„V súčasnej dobe je počet vodičov postačujúci z dôvodu redukcie výpravy. V roku 2022 odišlo 30 vodičov z dopravného podniku. Ale do dnešného dňa nám odišlo už 34 vodičov, ďalší šiesti sú vo výpovednej lehote. Situácia sa nám začína zhoršovať,“ reagovala Vladimíra Bujňáková, hovorkyňa košického dopravného podniku.

Môžu kedykoľvek odísť

Zamestnávateľ sa snaží robiť kurzy, ale záujem zo strany uchádzačov dlhodobo nie je podľa hovorkyne dostatočný. Počet práceneschopných vodičov autobusov je aktuálne dvadsať.

„Problémy vo výprave nám to nespôsobuje, vypravujeme v súčasnosti všetko.Nateraz neevidujeme nikoho, kto by chcel ísť do dôchodku, ale máme viacero vodičov v dôchodkovom veku. To znamená, že kedykoľvek môžu z vlastnej vôle skončiť pracovný pomer,“ doplnila hovorkyňa.

 Hodinová mzda vodiča autobusu je 5,52 eura plus prémie, benefity – príspevok zamestnávateľa na DDS, voľný cestovný lístok, dovolenka nad rámec Zákonníka práce štyri dni či Multisport karta.

Jazdia drahšie

Mestskí poslanci odsúhlasili dodatok k tarife Dopravného podniku mesta Košice. Magistrát očakáva zvýšenie tržieb o dva milióny ročne, dopravný podnik odhaduje odliv cestujúcich o päť percent.

Od 1. júna sa cena 30-minútového papierového základného časového cestovného lístka zvýšila z doterajších 0,90 na 1,00 eura. V prípade 60-minútového sa suma 1,00 zvýšila na 1,20 eura. Cestovný lístok predávaný prostredníctvom SMS, platný 60 minút, sa zvýšil zo sumy 1,10 na 1,50 eura.

Stále v pohotovosti

Hrozba výpovedí zamestnancov aj ostrý štrajk hrozí v košickom dopravnom podniku. Odborári sa síce s vedením mestského podniku dohodli, že zamestnanci by si mohli prilepšiť v rozpätí od 16 do 19 percent a dvakrát ročne odmenou po 250 eur. Dopravcovi by sa tak zvýšili náklady o 2,5 milióna eur. Dodatok však musí potvrdiť mesto, k dohode ešte neprišlo. Odborári sú v štrajkovej pohotovosti od 10.januára tohto roka. Na Valentína 14.februára zvolali ostrý štrajk, ktorý aj v ten deň prerušili.

Prešov: Nízky záujem o prácu

V Dopravnom podniku mesta Prešov aktuálne chýba do plného stavu 16 vodičov. Od začiatku roka 2023 odišli do dôchodku dvaja. Okrem toho je ďalších viac ako desať vodičov práceneschopných.

„V dôsledku nedostatku vodičov premávajú tri trolejbusové linky MHD v Prešove od 13.februára 2023 v obmedzenom režime,“ konštatoval Vladimír Tomek, hovorca Dopravného podniku mesta Prešov.

Nedostatok vodičov v mestskej hromadnej doprave, ako spomenul Tomek, je celoslovenským problémom, s ktorým sa už dlhodobo stretávajú všetky dopravné podniky. Na západnom a strednom Slovensku museli dopravcovia čeliť tejto problematike už pred pandémiou.

 „V prešovskom dopravnom podniku sa nám tento nepriaznivý stav podarilo oddialiť, avšak aktuálne ho pociťujeme aj u nás. Pravidelne zverejňujeme inzeráty o voľných pracovných miestach na pozíciu vodiča a naďalej hľadáme nové posily. Faktom však je, že záujem o túto prácu je v súčasnosti veľmi nízky,“ poznamenal Tomek.

Viac dovolenky

Najmä u mladých potenciálnych vodičov môžu byť podľa Tomeka dôvodom vysoké vstupné náklady na vodičský preukaz.

V prešovskom dopravnom podniku v súčasnosti prebieha kolektívne vyjednávanie, pričom k navýšeniu miezd vodičov môže dôjsť už od 1.júla 2023. V rámci benefitov pre nových zamestnancov dopravný podnik v Prešove ponúka rôzne príplatky nad rámec zákonníka práce ako aj preplatenie kvalifikačnej karty vodiča.

„Okrem toho ponúkame aj možnosť uzatvorenia pracovného pomeru na skrátený pracovný čas, s individuálnym prístupom k záujemcovi a jeho pracovnej dobe. Ponúkame aj ďalšie benefity, napríklad príplatky za prácu v sobotu, nedeľu, vo sviatok a prácu nadčas, zvýhodnené cestovné pre zamestnanca od dňa nástupu a po uplynutí 3-mesačnej skúšobnej doby aj pre rodinných príslušníkov či päť dní dovolenky nad rámec Zákonníka práce,“ priblížil hovorca Tomek.

Banská Bystrica: Ceny za cestovné nedvihli

Bezplatné rozšírenie vodičského preukazu o skupinu C či D a bezplatný kurz na vedenie trolejbusu ponúkajú aj potenciálnym záujemcom o zamestnanie v dopravnom podniku v Banskej Bystrici. Táto ponuka platí pre ľudí, ktorí podpíšu zmluvu s dopravným podnikom aspoň na päť rokov.

Vodičov autobusov a trolejbusov momentálne hľadajú aj na strede Slovenska. Hrubú hodinovú mzdu ponúkajú vo výške 5,71 eur, plus ďalšie príplatky.

Banskobystrický dopravný podnik v súvislosti s nárastom cien a vysokou infláciou zatiaľ nedvíhal ceny cestovných lístkov. Základný lístok tu stojí jedno euro, aktuality.sk

X X X

Prezident Lukašenko omilostil Rusku Sapegovú, ktorá bola zadržaná s novinárom Pratasevičom

Oboch ich zadržali v máji 2021 na letisku v Minsku, keď ich lietadlo na linke z Atén do Vilniusu bieloruská stíhačka prinútila núdzovo pristáť.

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko v stredu udelil milosť Ruske Sofii Sapegovej, ktorú v máji 2021 zatkli s jej priateľom novinárom Ramanom Pratasevičom a neskôr odsúdili na šesť rokov väzenia. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Sapegovú po prepustení odovzdali delegácii z ruského Prímorského kraja, odkiaľ pochádza.

„Naša krajanka Sofia Sapegová dostala jedinečnú šancu začať svoj život odznova,“ uviedol v aplikácii Telegram gubernátor Prímorského kraja Oleg Kožemjako. Dodal, že bola oslobodená na základe jeho žiadosti. Zverejnil videozáznam, na ktorom sa so Sofiou víta pred budovou úradu v Bielorusku. Podľa jeho slov sa má letecky vrátiť do Ruska.

Sapegovú spolu s Pratasevičom zadržali v máji 2021 na letisku v Minsku, keď ich lietadlo na linke z Atén do Vilniusu bieloruská stíhačka prinútila núdzovo pristáť. Zadržanie novinára a jeho priateľky spoločne s odklonom lietadla vyvolalo pobúrenie. USA, Kanada, EÚ aj Británia uvalili na Minsk pre tento incident sankcie.

Sapegová bola vlani v máji v Bielorusku odsúdená za podnecovanie spoločenskej nenávisti a násilie a vyhrážky. Prataseviča v máji tohto roka odsúdili na osemročné väzenie za podnecovanie terorizmu, organizovanie masových nepokojov, hanobenie bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka a ďalšie trestné činy. Novinár však 22. mája oznámil, že bol omilostený, aktuality.sk

X X X

Je potrebné, aby Banskej Štiavnici pri obnove pomáhala aj nová vláda, pripomenula prezidentka

Zuzana Čaputová navštívila mesto a pozrela si aj niektoré poškodené objekty.

Pokračovať v plnení pomoci, ktorú pre požiarom postihnutú Banskú Štiavnici prisľúbila bývalá vláda SR, by mala aj vláda Ľudovíta Ódora. Toto starobylé banícke mesto je také unikátne, že by malo byť povinnosťou štátu zachrániť jeho pamiatky. Uviedla to prezidentka Zuzana Čaputová počas stredajšej návštevy mesta a po prehliadke niektorých poškodených objektov.

„Rozprávala som sa s primátorkou, ako aj reprezentantmi ďalších inštitúcií o tom, akým spôsobom sa darí napĺňať prísľuby bývalej vlády s pomocou pri rekonštrukcii a záchrane jednotlivých objektov. Zatiaľ ide všetko podľa plánu. Je však potrebné, aby aj vláda Ľudovíta Ódora pokračovala v tomto trende,“ uviedla na brífingu pre médiá. Vláda Eduarda Hegera ešte v apríli odsúhlasila pre Banskú Štiavnicu finančnú pomoc vo výške takmer 11 miliónov eur.

Prezidentka navštívila aj Galériu J. Kollára, kde sa stretla s dobrovoľníkmi, ktorí zachraňovali diela počas požiaru, a v sprievode Zuzany Denkovej, riaditeľky Slovenského banského múzea (SBM), pod ktoré galéria patrí, si pozrela priestory tejto kultúrnej inštitúcie, ako aj výstavy, ktoré tam iba nedávno opäť nainštalovali.

Ako uviedla primátorka Nadežda Babiaková, na transparentný účet pomoci pre mesto prišlo doteraz približne 400 000 eur, z toho najvyššou sumou, takmer 165 000 eur, prispelo na obnovu hlavné mesto ČR Praha, aktuality.sk

X X X

Minister Sklenár: Rotovanie systémov protivzdušnej obrany v NATO by posilnilo ochranu Slovenska

Minister obrany potvrdil, že prioritou rezortu je čo najrýchlejšie obstaranie vlastného systému pre Slovensko.

Systém rotovania systémov protivzdušnej obrany v rámci NATO by mohol posilniť ochranu Slovenska. Minister obrany Martin Sklenár to uviedol v súvislosti s nadchádzajúcim samitom Aliancie vo Vilniuse (11. – 12. 6.), kde by sa o téme malo rokovať.

„Je to dobrý a dlhodobo udržateľný systém. Ochrana vzdušného priestoru v NATO funguje tak, že prostriedky, ktoré majú krajiny k dispozícii, sa snažia spoločne používať, tak aby zabezpečovali čo najlepšiu ochranu vzdušného priestoru všetkých krajín. Spoločný postup krajín nám pomôže zdvihnúť úroveň aj našej ochrany,“ uviedol minister.

Zároveň potvrdil, že prioritou rezortu je čo najrýchlejšie obstaranie vlastného systému pre Slovensko. Zámerom je, aby sa do septembra pristúpilo už k rozhodovaniu o konkrétnom obstarávaní. Ako vysvetlil Sklenár, do dodania nového systému by jeho funkciu systém integrovanej vzdušnej ochrany NATO nahradil a neskôr posilňoval.

Rezort pokračuje aj v rokovaniach o obstaraní podzvukových lietadiel. Ako načrtol minister, zaoberajú sa viacerými možnosťami, keďže niektoré lietadlá sú vhodnejšie na výcvik, iné na plnenie vojenských úloh, aktuality.sk

X X X

Radičová: Polovicu spoločnosti demokracia nepresvedčila. Som politický bezdomovec

 Tragédia slovenskej politiky je v tom, že vytvorila príliš veľkú konkurenciu politikov, ktorí pracujú na základe populizmu, polarizácie a postpravdivosti, teda princípu rozmazať a spochybniť čokoľvek, ale najmä: Označovať každého iného za totálne zlo a nepriateľa ľudu, hovorí pre Ráno Nahlas expremiérka Iveta Radičová. A prečo dnes opäť zápasíme o hodnoty Novembra 89?

 Slovensko má po prvý raz v našich moderných dejinách takzvanú úradnícku vládu, teda vládu, ktorá nevzišla z výsledkov parlamentných volieb, ale naopak: Úradnícka vláda sa ujala vládnutia z rozhodnutia prezidentky, a to predovšetkým v dôsledku faktického kolapsu parlamentnej politickej scény.

Čo teda existencia úradníckej vlády vypovedá o našej ponovembrovej politike a ako vláda nestranných úradníkov zatrasie nielen s našimi politikmi, ale najmä s postojom verejnosti k tomu: Kto, ako a predovšetkým, v mene koho naši politici vládnu? A koho teda naša politická elita v súčasnosti reprezentuje, akým politickým mečom bojuje, no najmä: Kde je dnes vlastne moc suveréna demokracie, teda občana a kde ju môže a aj má, ako suverén moci, hľadať?

 “Za tých vyše 33 rokov našej cesty je tu hodnotová polarizácia spoločnosti zhruba pol na pol, kde sme nepresvedčili približne polovicu spoločnosti o tom, že demokracia je kvalitnejšie, efektívnejšie a aj výhodnejšie zriadenie, ako režim spred Novembra 89. Klaďme si tu otázku, čo všetko pred sebou tlačíme, že k tomuto presvedčeniu nevieme primäť väčšiu časť spoločnosti,” hovorí bývalá premiérka Iveta Radičová, aktuality.sk

X X X

Najdrahší Hamšík stál 70 miliónov. Majiteľ Neapola ich odmietol

V roku 1998 sa stal slovenským futbalistom roka Jozef Majoroš a odvtedy zastupoval aj nasledujúcich futbalových kráľov.

 „Celú kariéru som zastupoval aj Marka Mintála či Vlada Labanta. Ale s tými som nespolupracoval od ich pätnástich rokov,“ tvrdí.

X V čom bol Hamšík výnimočný?

Už ako pätnásťročný bol veľmi cieľavedomý. Vo futbale, ale aj vo všetkom, čomu sa venoval. V takom veku je to dosť veľká vzácnosť. Vedel presne, čo chce. Podobný typ bol ešte Marek Mintál. Obaja boli perfekcionisti.

X Ako sa tento prístup prejavoval v Hamšíkovej kariére?

Futbalu podriadil všetko. Staral sa o seba, bol málokedy zranený. Mali kemp v talianskych horách a po tréningu ste ho mohli vidieť v potoku v ľadovej vode ako regeneruje. Nič nenechával na náhodu. Vedel, že keď chce hrať veľký futbal, musí pre to niečo robiť. To nebol len tréning, ale aj stravovanie, životospráva, regenerácia… Stopercentný profesionál. Občas som to pocítil aj ja.

 X V akom zmysle?

Keď sme pripravovali s klubom zmluvu, musela byť dohodnutá tak, ako chcel. A keď sme ju podpísali, aby sa aj dodržiavala. Toto bolo občas náročnejšie, ale patril vždy k najlepším hráčom v klube, tak sa dalo do zmluvy všetko podstatné zakomponovať.

X Čo si na ňom najviac ceníte?

Bol vždy priamy. Je pravda, že keď niečo nechcel, nevedel vždy jednoznačne povedať nie. Radšej mlčal. Natoľko som ho už poznal. Vedel som, že nemá zmysel ho do niečoho nasilu tlačiť. To sa týkalo aj konca jeho kariéry.

X Ako?

Nemusel ešte končiť. Mal som na stole zopár ponúk, ale rozhodol sa, že už nikam nepôjde. A basta.

 X Aké mal ponuky?

Najzaujímavejšie a aj veľmi lukratívne boli z arabského futbalu. Fanúšikovia akiste registrujú, koľko dobrých hráčov pôsobí v Saudskej Arábii a koľko sa ich tam aj chystá. Mohol pokojne ešte sezónu-dve potiahnuť, hráčska kariéra je vo futbalovom živote najkrajšia. Už som vstúpil aj do rokovaní. Ale do finále sme sa nedostali, lebo Marek to odmietol.

X Spomínate si na prvé stretnutie s ním?

Bolo to v Senci na zmrzline, s ním aj s jeho rodičmi. Marek bol na sústredení reprezentácie pätnásťročných, tam sme podpísali aj prvú zmluvu o spolupráci. Výhodou bolo, že Markovi rodičia športovali, veľa vecí chápali, zbytočne sa do všetkého nemontovali, ale syna podporovali. A nikdy nemali príliš veľké oči. To je cenný prístup. Rodičia často chcú viac ako ich deti.

 Prvý slovenský futbalový agent Juraj Vengloš (vpravo) so svojou najväčšou hviezdou Marekom Hamšíkom.

X Do Brescie prestúpil za 60-tisíc eur, do Neapola po troch rokoch za 5,5 milióna. Jeho cena prudko stúpala. Kedy bol najdrahší?

Mal už 32 rokov a čínsky Dalian za neho vycáloval 40 miliónov eur, čo je vysoká suma. Ale najžiadanejší bol v čase ME 2016, záujem prejavovali aj z popredných líg, boli ochotní zaplatiť veľa peňazí. Vtedy bolo v hre možno až 70 miliónov. Boli dvaja-traja záujemcovia, ktorí by ich zložili. To je však len hypotetická suma, lebo nik ju napokon nezaplatil. Majiteľ Neapola De Laurentiis vyhlásil, že Hamšíka neuvoľní./aktuality.sk

X X X

Ďalší Slovák mieri do Ruska. Rodák z Košíc a bronzový medailista z Pekingu si premiérovo zahrá v KHL

Slovenský reprezentačný obranca Martin Gernát bude hrať od novej sezóny v ruskej KHL.

 Gernát bol členom slovenskej reprezentácie, ktorá minulý rok vybojovala v Pekingu bronzové medaily. Na svojom konte má rodák z Košíc dva tituly z českej extraligy v drese Třinca. Päť sezón strávil v zámorí, no v NHL neodohral ani jeden zápas.

 Posledné dve sezóny pôsobil vo švajčiarskej najvyššej súťaži v tíme Lausanne. Z účasti na posledných MS v Lotyšsku a Fínsku ho na poslednú chvíľu vyradilo zranenie brušného svalstva. /agenturyú

X X X

Naposledy zostrelil Island, vyzerá ako blonďavé kura. Po biede vo Ferencvárosi je líder späť

Marek Hamšík. Róbert Vittek. Szilárd Németh. Trojicu veľkých hviezd slovenskej futbalovej reprezentácie naháňa v najdôležitejšej štatistike nenápadný líder.

 Šikovný krídelník s výbornou strelou, rýchlymi kľučkami, veľkou ochotou prísť do národného tímu a tiež s novým účesom.

„Mali sme stávku s deťmi, že sa dáme všetci na blond. Lenže mne to chytilo ako kuraťu, bol som úplne žltý. Musel som to doma doladiť,“ vravel blonďavý Róbert Mak na zraze futbalovej reprezentácie v Šamoríne.

Hamšík nech zostane doma!

Štvrtý najlepší strelec národného tímu s 15 gólmi – Németh (22), Vittek (23), Hamšík (26 presných zásahov) – sa do reprezentácie vrátil v marci po jeden a pol ročnej pauze.

Tréner Francesco Calzona ukázal na Maka aj napriek tomu, že po nevydarených dvoch sezónach vo Ferencvárosi, prestúpil do austrálskeho FC Sydney.

„Nejdem na zraz s tým, že chcem niekoho prekonávať. Pokúšam sa o góly, aby som tímu pomohol. Urobím maximum pre to, aby som trénera presvedčil a povolal ma aj nabudúce,“ vyhlásil Mak.

Posledný presný zásah v najcennejšom drese mal prívlastok víťazný. Presná prízemná strela zariadila dôležitý triumf 2:0 v marcovom kvalifikačnom súboji na Tehelnom poli proti Bosne a Hercegovine. Mak sa nebude hnevať, keď pridá ďalší.

„Marek je prvý medzi strelcami, však? Tak nech zostane doma,“ smial sa Mak. „Žartujem. Nepremýšľam nad prekonávaním rekordov.“

Rodák z Bratislavy má radosť, že sa na zraze stretne s dlhoročným kamarátom a spoluhráčom Hamšíkom. Tréner Calzona ho povolal z núdze, nakoľko ohlásil viacero zranených hráčov.

„Neviem, či príde ako tréner, asistent hlavného kouča alebo ako hráč. Skončil ako hráč a príde hrať… Žartujem.

Bavili sme sa o tom. Máme veľa zranených hráčov. Ešte mu musíme zorganizovať jednu rozlúčku proti Lichtenštajnsku,“ zahrali Makovi kútiky.

Sydney mu prospieva

V dvadsiatich siedmich stretnutiach v klube dal desať gólov a na dva prihral. Bola to najgólovejšia sezóna v Makovej kariére, rovnakú produktivitu mal pred ôsmimi rokmi v drese PAOK Solún.

„Aj napriek tomu, že som sa na konci zranil, to bola vydarená sezóna. Dal som si vlani za cieľ ísť na miesto, kde budem hrávať pravidelne. Podarilo sa, vrátil som sa do národného tímu.

 Sydney mi prospieva, ale lietanie je náročnejšie. Liga však má svoju kvalitu a sme tam s rodinou spokojní. Nie je dôvod niečo meniť,“ opísal pôsobenie u protinožcov.

Mak má v Sydney, kde v minulosti pôsobili aj bývalí reprezentanti Karol Kisel a Filip Hološko, ešte na rok platnú zmluvu.

„Rád skúšam nové veci, aj keď je to taká diaľka. Liga je kvalitná, Austrália na MS 2022 v Katare ukázala, že vie hrať futbal.

Na Slovákov, ktorí tam hrávali v minulosti, si miestni spomínajú veľmi pozitívne. Snáď budú aj na mňa, keď skončím.“

Naposledy zostrelil Island

Mak s úsmevom naznačil, že medzi hráčmi je júnový asociačný termín „veľmi obľúbený.“ Na druhej strane chápe rozhodnutie realizačného tímu začať s kempom skôr, ako zvyčajne.

„Viem si predstaviť, že by som prišiel až o týždeň,“ smial sa Mak. „Skoro polovica líg sa skončila už 20. mája a zápas s Islandom je 17. júna, o mesiac. Keby sme sa stretli na budúci týždeň v pondelok, mali by sme len päť dní do zápasu.

Je tu mnoho mladých hráčov, pre ktorých to je skvelý kemp. Tréneri ich môžu vidieť v akcii, kvitujem to,“ doplnil Mak.

 Naposledy hrali Slováci proti Islandu v novembri 2015. V priateľskom súboji v Žiline zverenci Jána Kozáka st. vyhrali 3:1.

Mak v priebehu troch minút druhého polčasu otočil skóre, Michal Ďuriš stanovil konečný výsledok.

„Odvtedy sa veľa zmenilo. Bude to náročný duel. Máme dva týždne na poriadnu prípravu. Proti Bosne sme ukázali, že vieme hrať aj so silnými mužstvami.

Prvý duel s Luxemburskom (0:0) nám nevyšiel, ale v druhom sme dominovali. Dali sme dva góly v prvom polčase a súpera takmer k ničomu nepustili.

Hrá sa na body a my ich v boji o postup na majstrovstvá Európy potrebujeme. Každý je dôležitý. Výkonom sme ukázali ľuďom, že vieme bojovať a hrať futbal.

Chceme to potvrdiť aj na Islande a proti Lichtenštajnsku,“ uzavrel Mak. Muž, ktorý má zo slovenského tímu zrejme najlepšiu formu. /agentury/

X X X

Zverev valcuje ďalej. Nemec zostrelil aj prekvapenie z Argentíny

Nemecký tenista Alexander Zverev postúpil tretíkrát za sebou do semifinále dvojhry na grandslamovom turnaji Roland Garros. Vo štvrťfinále zdolal na parížskej antuke v pozícii nasadenej dvadsaťdvojky Argentínčana Tomasa Etcheverryho 6:4, 3:6, 6:3, 6:4.

V dueli o postup do finále nastúpi v piatok proti víťazovi večerného severského derby medzi Nórom Casperom Ruudom a Dánom Holgerom Runem.

 Zverev v úvode pozápasového rozhovoru s Alexom Corretjom zložil Etcheverrymu poklonu. „Tomas predvádzal neskutočný tenis, výborne využíva svoj forhend.

Veľmi mi pripomína Juana Martina del Potra. Je mladý a ak bude hrať takto ďalej, môže byť v najlepšej svetovej desiatke a bojovať o víťazstvá na grandslamových turnajoch. Som šťastný, že po roku som opäť v parížskom semifinále.

Uplynulý rok bol najťažší v mojej kariére. Tenis však milujem celým srdcom a bol som odhodlaný vrátiť sa na bývalé pozície,“ uviedol Zverev, ktorý si vlani v semifinálovom dueli so Španielom Rafaelom Nadalom vyvrtol členok a duel musel v tajbrejku druhého setu skrečovať. Nepríjemné zranenie pre neho znamenalo predčasný koniec sezóny./agentury/

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.