Evropa potřebuje nutně nové vedení místo zkorumpované Leyenové, kterou podporuje Scholz, který se dal na cestu po Hitlerovi, aby ještě víc zdevastoval Ukrajinu, zabil další miliony lidi a dal se na Moskvu, jako Hitler. Počítá i s fašisty Hitlera, podle expertů, které oslavuje Zelenský, a Scholz je využije k boji o dosažení Moskvy. Scholz se přes protesty Ruska o fašistech na Ukrajině nikdy nezmínil.
Nevadí mu ani protesty milionů Němců proti válce na Ukrajině, protože nechtějí prožít novou Hitlerovi válku. Teď by to byla Scholzova válka, proti níž je i bavorský Söder, který prosazuje i vyměnění Leyenové v EU, Macrona a další lidovce. kteří jsou také pro válku na Ukrajině, z níž budou mít miliardy. Proto znovu EU, Leyenová, podepsala novou smlouvu se Zelenským, že dodají další munici na ničení Ukrajiny a vraždění lidí. Prosazuje to i Fiala a celá jeho vláda.
X X X
BIDEN NEMOCEN? KDO HO NAHRADÍ V USA?
Je to vážné, nad Bidenem lámou hůl už i sponzoři. Náhrada? Gayové či dislektik
Reuters: Devadesátiminutová první předvolební debata mezi bývalým republikánským prezidentem Donaldem Trumpem a stávajícím šéfem Bílého domu zvoleným za demokraty Joem Bidenem podtrhla Bidenovu největší slabinu, a to obavy ohledně toho, zda by ve svém pokročilém věku dokázal řádně vykonávat prezidentskou funkci další čtyři roky.
Podle deníku The New York Times (NYT) Bidenovo vystoupení některé jeho sponzory šokovalo natolik, že si začali v panice psát zprávy o záložním plánu.
Jedenaosmdesátiletý Biden se během debaty zadrhával, hovořil tišším chraplavým hlasem a podle hodnocení amerického tisku působil nejistě. Osmasedmdesátiletý Trump naproti tomu vystupoval sebejistě, přestože někdy předkládal zavádějící tvrzení, píše NYT.
Do nominačního sjezdu demokratů zbývá sedm týdnů, do listopadových voleb čtyři měsíce a mezi demokraty nyní zavládla panika. Část těch, kteří dosud potlačovali své pochybnosti ohledně Bidenovy způsobilosti, nyní v zákulisí začala lobbovat u vysoce postavených stranických kolegů a zjišťovat, jak by se podle pravidel dal Biden na demokratické kandidátce nahradit.
„Katastrofální,“ řekl stanici CNBC po debatě jeden nejmenovaný demokratický dárce, což podle NYT odráží náladu mezi dalšími sponzory demokratů. „Game Over,“ poznamenal další, zatímco se demokratický sponzor Mark Buell tázal, zda by Bidena v této fázi kampaně ještě vůbec šlo nahradit.
Další sponzor podle listu The Washington Post (WP) napsal zprávu s emodži znázorňujícím takzvaný face-palm, tedy gesto tváře v dlani, které obvykle značí frustraci, zoufalství a šok. K tomu připsal pouze citoslovce, které lze přeložit jako „jaj“.
Demokratičtí zákonodárci byli Bidenovým projevem konsternováni. Podle řady z nich se nálada při sledování debaty výrazně zhoršila, když začalo být jasné, že je Biden ten večer unavený, píše WP. Další demokraté obviňovali moderátory CNN, že v přímém přenosu neuváděli na pravou míru řadu Trumpových nepravdivých tvrzení. Také ale připustili, že se Biden proti Trumpovi kolikrát neohradil, když měl.
„Jsme totálně v p*deli,“ uvedl podle WP nejmenovaný demokratický stratég z jednoho z klíčových států, kde voliči někdy dávají přednost republikánům a jindy demokratům. „Má skvělý materiál. Jenom není schopen dokončit jedinou myšlenku,“ dodal.
Julián Castro, který působil v administrativě Baracka Obamy a byl starostou San Antonia, poznamenal, že od Bidena se před debatou moc neočekávalo, ale ani tato nízká očekávání prezident nedokázal naplnit. „Působil nepřipraveně, ztraceně a nedostatečně silně na to, aby dokázal Trumpovi účinně oponovat, který neustále lže,“ uvedl.
Sám Biden se tyto obavy snažil rozptýlil, ale i jeho viceprezidentka Kamala Harrisová připustila, že měl „pomalý začátek“ debaty. Zároveň ovšem uvedla, že jeho práce za poslední tři a půl roku znamená víc, než vystoupení v devadesátiminutové debatě. Kalifornský guvernér Gavin Newsom, o němž se spekuluje jako o možném alternativním kandidátovi demokratů, odmítl, že by Biden mohl být nahrazen. Demokratický guvernér Pensylvánie Josh Shapiro vyzval stranické kolegy, aby si přestali dělat starosti, a raději se dali do práce.
„Joe Biden měl špatnou debatu, fajn, ale Donald Trump byl špatným prezidentem,“ prohlásil Shapiro.
Média se už poohlížejí po možném Bidenově náhradníkovi. Kromě viceprezidentky Kamaly Harrisové se hovoří o další ženě, michiganské guvernérce Gretchen Whitmerové. Další možností je kalifornský guvernér Gavin Newsom, jehož první mediálně propíranou slabinou je dyslexie.
Dále se nabízejí politici z Indiany Pete Buttigieg a z Colorada Jared Polis, které může u hruběji uvažujících voličů sympatizujících s trumpovským světem hendikepovat to, že jsou gayové. Určitě vlivnější by z demokratů mohl být nejbohatší politik v USA vůbec, a to majitel hotelového řetězce JB Pritzker.
Hodně se spekuluje o návratu exministryně zahraničí Hillary Clintonové nebo nástupu bývalé první dámy Michele Obamové. Ty však zatím neprojevovaly v současnosti takové ambice, aby se to dalo brát vážně. I když v případě Obamové panuje široké přesvědčení, že by se mohla stát pro demokraty velkým trumfem.
X X X
BARTOŠKŮV FILMOVÝ FESTIVAL VE VARECH, 30 LET?
Filmový Aragorn se prošel po červeném koberci. Festival ve Varech od pátku 28.6. června do 6. července
V Karlových Varech začíná 58. ročník mezinárodního filmového festivalu. Potrvá do 6. července. Hlavní hvězdou slavnostního zahájení je herec a režisér Viggo Mortensen, který v Thermalu převezme cenu od Jiřího Bartošky. Příjezdy hvězd na červený koberec můžete sledovat živě na iDNES.cz.
Jako první se po červeném koberci symbolicky prošli Kryštof Mucha a Karel Och s manželkami, tedy výkonný a umělecký ředitel festivalu. Oba páry tradičně přivítala primátorka Karlových Varů Andrea Pfeffer Ferklová. Pak už začaly najíždět známé tváře, mezi prvními herci Milan Peroutka, Robert Mikluš, moderátor Libor Bouček či třeba hokejista Jakub Voráček.
Prvních větších ovací však bylo slyšet až při příjezdu australského oscarového herce Geoffreyho Rushe s manželkou. Červený koberec před Thermalem si vychutnal už podruhé. Před dvěma lety si odsud totiž odvezl Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii; letos zasedne v porotě hlavní soutěže. Těsně po Rushovi vystoupila z vozu další členka poroty, česká herečka Eliška Křenková.
Výrazného potlesku se dočkal i prezident a hlavní tvář přehlídky Jiří Bartoška. Letos je to třicet let, co oblíbený herec stojí v této roli. Hned za ním se pak po červeném koberci prošel hlavní moderátor festivalu Marek Eben. Mezi dalšími pak do Thermalu zamířili herci Miroslav Donutil, Jana Švandová, Elizaveta Maximová, Aňa Geislerová, Jiří Macháček či modelka Tereza Maxová.
Hlavní hvězda zahájení, herec a režisér Viggo Mortensen do Karlových Varů dorazil už ve čtvrtek. Na červeném koberci se jako největší jméno večera objevil před tři čtvrtě na šest. Po vystoupení z vozu okamžitě vyrazil k fanouškům a začal se poctivě podepisovat a pózovat fotografům i kamerám. Před hotelem Thermal tak strávil dlouhé minuty.
Herec, jenž se proslavil rolí Aragorna v sáze Petera Jacksona Pán prstenů, převezme Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary a uvede snímek Až na konec světa, v němž hraje, napsal k němu scénář a je jeho režisérem. „Hlavní hrdinkou je neobyčejná žena, což je pro western dost neobvyklé,“ prozradil autor k filmu ještě na červeném koberci. „Je to tu každoroční oslava filmu, takže možnost uvést tu film je pro mne velkou poctou,“ dodal pak na adresu festivalu.
Premiéru na pátečním zahájení festivalu bude mít znělka, jejímž hlavním protagonistou bude herec a producent Benicio del Toro, který v roce 2022 dostal Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary. V budově Sparkasse začne výstava Stars by Tono Stano. Expozice fotografií Tona Stana představuje veřejnosti tradiční i dosud nepředstavené fotografie významných hostů festivalu, které vznikaly mnoho let. Na večerním koncertě vystoupí večer před hotelem Thermal britská skupina Kosheen. Koncert bude pro veřejnost zdarma.
Festival každoročně představuje kolem dvou set filmů z celého světa. V soutěžních sekcích Hlavní soutěž a Proxima a v nesoutěžní sekci Zvláštní uvedení lákají organizátoři na 32 filmů, z toho téměř polovinu debutů. Program je k vidění na stránkách festivalu.
Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary převezme na závěr festivalu také britský herec, držitel Zlatého glóbu, ceny BAFTA a nominace na Oscara Clive Owen a Cenu prezidenta filmového festivalu Karlovy Vary za mimořádný přínos české kinematografii dostane herec Ivan Trojan. Dalším hostem letošního festivalu bude německý herec, režisér a producent, několikanásobný držitel Evropské filmové ceny Daniel Brühl. Ten rovněž obdrží Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary.
Festival přivítá i režiséra a producenta Stevena Soderbergha. Oscarový tvůrce uvede své dva filmy Kafka a Mr. Kneff v sekci nazvané „Touha stát se Indiánem: Kafka a film“.
X X X
Odpůrci Leyenové očekávají, že další tlak proti ní vyvinou spolu Meloniovopu z Itálie i poslanci EU z jednotlivých zemí. Jenže mnozí z nich jsou rádi, že se tam dostali, byli zvolení, a budou teď zřejmě poslouchat i zkorumpované politiky v mnohých zemí Západu, kteří jsou pro válku s Leyenovou, jako je Macron, který může být ve Francii při volbách odstraněn, ale počítá s tím, že by mu pak pomohla ke korytu v EU Leyenovoá.
Další politici jsou z chudého Řecka, kteří vydělali na EU, Merclové z Německa, Belgičani, Holanďané, Španělé, kteří odmítají odchod ze země národ bohaté Barcelony. V Anglii silou drží i Skoty, kteří chtějí být samostatní. Král s vedením státu to ale odmítají. Tam lid těžce prosazuje svůj názor, protože rozhodují zkorumpovaní politici, kteří také mají miliardy z válek. Většina zemí Evropy očekává jedině spasení v novém prezidentu USA Trumpovi, kdyby byl zvolen a udělal pořádek v Evropě. Už dříve chtěl odvolat i velký počet vojáků USA z Německa a dalších zemí Evropy, kteří tady jsou už od Hitlerovy války.
X X X
POŘÁDEK V ČR MŮŽE ZAJISTIT JEDINĚ GEN. STÁVKA ODBORŮ,
ĎURČA, PRACOVNÍKŮ SOUDŮ, ZEMĚDĚLCŮ, ŠKOL, DOPRAVY, LIBERTY V OSTRAVĚ A DALŠÍCH FIREM A ÚŘADŮ, JAKO TO BYLO ZA HAVLA
ČR PRO POŘÁDEK V ZEMI POTŘEBUJE ODSTRANIT FIALU A MÍT NOVOU VLÁDU, JAKO EU BEZ LEYENOVÉ, ALE DO ČELA ITALKA MELANIOVÁ, ORBÁNA, FICA, SÖDERA…
V ČR ČR STÁVKU ZAJISTIT I ANO, SPD, JUCHELKA, NACHER a DALŠÍ POLITICI, ŠLACHTA, TUREK, MACINKA, POLITICI, KTEŘÍ SE NEBOJÍ
Poslanci ČR zrušili přes protesty ANO a SPD zaručené mzdy v soukromém sektoru. Poslanci schválili novelu zákoníku práce. Zaručené mzdy podle ní mají od roku 2025 platit jen pro veřejný sektor, ne už pro soukromé firmy. To zasáhne statisíce lidí, namátkou řidiče či stavební dělníky. Změnu zákoníku práce nyní posoudí Senát. Přijatá novela také předpokládá postupný růst minimální mzdy do roku 2029 tak, že by měla odpovídat 47 procentům průměrné mzdy.
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr financí Zbyněk Stanjura před mimořádnou schůzí Sněmovny k nižšímu růstu penzí. | foto: Ladislav Křivan, MAFRA
Zaměstnavatel také nově bude moci se zaměstnancem uzavřít písemnou dohodu, podle níž si zaměstnanec za sjednaných podmínek bude sám rozvrhovat pracovní dobu do směn.
Zachování zaručených mezd ve čtyřech stupních i v soukromém sektoru navrhli v zákoníku práce zachovat nový místopředseda Sněmovny a stínový ministr práce a sociálních věcí opozičního hnutí ANO Aleš Juchelka i poslankyně Lucie Šafránková z SPD. Když s návrhem neuspěli, hnutí SPD hlasovalo proti celé novele zákoníku práce.
„Nemůžeme souhlasit se zrušením zaručených mezd v soukromém sektoru. Pro mnoho zaměstnanců v odvětvích, jako jsou například doprava či sociální služby, by zrušení zaručených mezd mělo negativní dopad,“ reagovala dříve na nápad vlády místopředsedkyně odborové centrály ČMKOS Radka Sokolová.
Ministr Stanjura řekl, že by zrušil zaručené mzdy i ve veřejném sektoru
„Kdyby bylo na mě, tak to zruším i ve veřejné sféře,“ hájil rušení zaručených mezd v soukromém sektoru ministr financí a první místopředseda ODS Zbyněk Stanjura.
„Když tak strašně tlačíte na pilu, komu tím pomáháte?“ podivovala se nad tím poslankyně opozičního ANO Jana Pastuchová.
Vládní novelu zákoníku práce poslanci doplnili i o možnosti až 24hodinových směn pro zaměstnance ve zdravotnických zařízeních s nepřetržitým provozem nebo například u záchranné služby. Za takto dlouhé směny by pracovníci dostávali zákonem stanovený příplatek. Nyní mohou zdravotníci sloužit čtyřiadvacetihodinové služby. Směna ale může trvat podle úpravy schválené loni nejvýše 12 hodin, na ni navazuje přesčasová práce.
Závěrečné hlasování má v pátek být i o uzákonění veřejných kulturních institucí a významného Dne samizdatu, který má připadat na 12. října.
V ten den v roce 1988 protestovala skupina 92 českých a slovenských vydavatelů samizdatů v dopise tehdejšímu komunistickému prezidentu Gustávu Husákovi proti uvěznění jednoho z nich, křesťanského aktivisty Ivana Polanského z Dubnice nad Váhem.
X X X
Okamurova SPD a Rajchlovo PRO si k sobě hledají cestu. V některých krajích budou společně kandidovat
Poučení z výsledku eurovoleb na „národně konzervativní scéně“ vedlo k apelu na zahlazování křivd a spojování menších stran. Sněmovní SPD chce jít do zářijových krajských voleb v koalicích s jinými podobně smýšlejícími subjekty, jak pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál potvrdil místopředseda Radim Fiala. Navzdory dřívějším sporům bude SPD v některých krajích kandidovat s PRO Jindřicha Rajchla, Svobodnými či opět s Trikolorou.
Okamurova SPD a Rajchlovo PRO si k sobě hledají cestu. V některých krajích budou společně kandidovat Jen pár týdnů po volbách do Evropského parlamentu už strany horečně ladí taktiku i kandidátky pro krajské volby, které proběhnou na konci září.
Inspirováni úspěchem koalic Stačilo! (KSČM, SD-SN a ČSNS) a Přísahy s Motoristy si nyní strany, které se označují za národně konzervativní či vlastenecké, vyhodnotily, že krajské volby budou pro test nových spojenectví ideální přípravou před volbami do Poslanecké sněmovny v příštím roce.
„Že se dnes SPD a PRO spojují, je přímou reakcí na úspěch koalice Stačilo! v eurovolbách, ta může v krajských volbách být pro SPD primární hrozbou prakticky ve všech krajích. Hrozbu odlivu hlasů tímto směrem vnímám jako o něco větší než úspěch Přísahy a Motoristů,“ říká Aleš Michal z Institutu politologických studií FSV UK.
Ostatně minulé krajské volby v roce 2020 stranám současné vládní koalice posloužily úplně stejně. Vyzkoušely si různé formáty spolupráce, stejně jako to letos plánuje SPD, Trikolora, PRO, Svobodní a další.
‚Vlastenecká‘ čtyřkoalice
Po spolupráci už měsíce volá hlavně předseda PRO Jindřich Rajchl. Zatímco před evropskými volbami nebyl v SPD vyslyšen, po odlivu voličů od Okamurova hnutí se vše změnilo.
„Výsledky voleb jsou pro nás všechny politiky na národně konzervativní scéně ponaučením. Měli bychom odložit všechny rozpory a postavit národně konzervativní Spolu. Obdobu toho, co dokázali oni,“ burcoval Rajchl s tím, že je třeba přestat řešit malichernosti.
Jeho lamentování našlo úrodnou půdu. Celostátní grémium SPD si eurovolby vyhodnotilo a doporučilo svým krajským organizacím, aby se pro zářijové volby pokud možno spojily s jinými národně konzervativně smýšlejícími stranami a vytvořily s nimi koalice.
„V mém Olomouckém kraji jsme se spojili do čtyřkoalice SPD, Trikolora, PRO a Svobodní. Pokud získáme ještě nějaké nezávislé osobnosti, tak bychom je na kandidátku chtěli také,“ potvrdil pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál místopředseda SPD Radim Fiala.
Klíčovým argumentem pro spojení národních konzervativců je snaha minimalizovat propadlé hlasy. Tak jako se to stalo s milionem voličů ve sněmovních volbách 2021.
„Je naší povinností tyto hlasy spojovat a jít proti vládní pětikoalici,“ říká druhý muž SPD Fiala.
Podle politologa Michala je spolupráce Okamury s Rajchlem logickým vyústěním výsledků eurovoleb. „SPD nastoupila sestupnou trajektorii a hrozí jí, že se do izolace dostane i na úrovni Evropského parlamentu. I v českém prostředí se začíná objevovat konkurence, která má sílu nabourat její dominantní roli v rámci tzv. vlastenecké scény.“
Kosti minulosti
Tradičním problémem, na který tyto strany v minulosti narážely, je vnitřní rozhádanost a nekompatibilní ega jednotlivých lídrů.
„V tomto politickém prostoru, který byl dlouhodobě roztříštěný až atomizovaný a kde vznikaly a zanikaly strany prakticky v závislosti na individuálních rozhodnutích lidí tíhnoucích k autokratickému stylu, je snaha o spojování braná jako pozitivní hodnota, něco, co je dlouhodobě žádoucí,“ popsal politolog Michal.
„Tomio Okamura se něčemu takovému roky bránil, protože mu v rámci stranického systému jednoduše nerostla konkurence. To už teď tak není a je třeba změnit strategii,“ dovysvětlil.
Zmíněné strany už mají za sebou spory, které je v minulosti několikrát rozdělily.
Rajchl byl členem Trikolory, v roce 2022 z ní odešel a založil si své PRO, Okamura si na podzim 2021 na facebooku zablokoval šéfa Svobodných Libora Vondráčka a z Trikolory chtěl přetáhnout do své SPD Václava Klause mladšího. A například poté, co ve sněmovních volbách 2021 kandidovali Svobodní společně s Trikolorou, se za tuto spolupráci oficiálně omluvili.
„Hnutí Trikolora se však v posledních měsících programově transformovalo natolik neslučitelně s naší stranou, že naše tehdejší spojení poškozuje značku Svobodní.“
Svobodní (20. 1. 2023)
Vztahy mezi SPD a Trikolorou se zlepšily natolik, že spolu nejdříve v roce 2022 šly do komunálních voleb a před rokem podepsaly memorandum o spolupráci pro evropské, senátní i krajské volby. Šlo tehdy částečně o reakci na nově vzniklé Rajchlovo PRO, se kterým SPD spolupracovat nechtěla.
To se ale teď mění a zdá se, že kvůli tomu dokonce SPD mění svůj dříve jasný postoj k referendu o EU.
Vztah k EU
Rajchl v jednom ze svých nedávných videí zmínil, že mezi programy PRO a SPD je obrovský průnik, a kde není, je připraven k jakýmkoliv kompromisům. Tím největším rozdílem je vztah k českému členství v Evropské unii.
Od okamžiku, kdy se z PRO před více než rokem stal relevantní politický subjekt s přibližně tříprocentní podporou měřenou v průzkumech renomovaných agentur, začal Okamura na Rajchla útočit a zdůrazňovat odlišný pohled na EU. Zatímco SPD deklaruje, že chce za pomoci referenda vystoupit, PRO chce zůstat a změnit Unii zevnitř.
„V kampani pro eurovolby jsme měli hesla jako referendum o Evropské unii, to ale nutně neznamená referendum o vystoupení, znamená to třeba referendum o setrvání, referendum o migračním paktu, referendum o euru, referendum o Green Dealu,“ vyjmenoval Radim Fiala.
X X X
Toho se demokraté obávali. Biden v debatě zklamal, píšou zámořská média
Americký prezident Joe Biden svým výkonem v první předvolební debatě neuklidnil voliče, kteří mají obavy, že je na výkon funkce příliš starý. Před kamerami byl jednaosmdesátiletý demokrat nejistý a zasekával se, uvádí ve svých hodnoceních americký tisk.
„Možná největší otázkou před tímto večerem bylo, jak si povede Biden, vzhledem k silným obavám voličů ohledně jeho věku a bystrosti,“ napsal deník The Washington Post (WP). „Čtvrteční výkon nebyl dobrý. V některých momentech byl dokonce mizerný,“ pokračuje analýza.
Jak uvádí deník The New York Times (NYT), prezident měl od začátku přenosu chraplavý hlas. Podle agentury AP se často zasekával a měl problém dokončovat své argumenty a účinně útočit na svého oponenta i ve chvílích, kdy měl fakta na své straně. List The Wall Street Journal (WSJ) poznamenal, že mezi dvěma kandidáty není velký věkový rozdíl, ale Biden před zraky televizních diváků vypadal starší.
„Byl to ten druh vystoupení, jehož se demokrati obávali,“ uvádí WSJ. NYT zase napsal, že Biden potřeboval rozptýlit pochybnosti ohledně své mentální kondice, svým „nekoherentním“ výkonem je ale pouze rozdmýchal.
Trump byl na druhé straně sebevědomý a vyrovnaný, napsala agentura AP. Zároveň ale ignoroval fakta ohledně potratů či imigrace a předkládal „nepravdivá tvrzení, prázdná superlativa a zřetelně přeháněl“. „Už to není žádné překvapení, ale Trumpovo vystoupení zahrnovalo tradiční proud nepravdivých a zavádějících tvrzení,“ dodává WP.
X X X
Válka Izraele s Hizballáhem se blíží, naznačují i USA. Chystají evakuace
V příštích několika týdnech by mohlo dojít k rozsáhlé vojenské konfrontaci mezi Izraelem a libanonským hnutím Hizballáh, pokud se nepodaří dojednat příměří v Pásmu Gazy. Podle portálu Politico to naznačují zpravodajské informace Spojených států. Ty pro takový případ připravují plány k evakuaci Američanů z Libanonu, píše agentura Reuters.
Ozbrojené střety mezi Izraelem a Hizballáhem začaly loni, den po začátku války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy, kterou 7. října podnítil teroristický útok Hamásu a jeho spojenců na Izrael. V posledním týdnu však vzrostly obavy, že by letitý konflikt Hizballáhem, který má podporu Íránu, a Izraelem mohl přerůst ve válku.
Představitelé USA se snaží obě strany přesvědčit ke snížení napětí, což by bylo výrazně jednodušší, pokud by v Pásmu Gazy platilo příměří, píše Politico.
Dohoda o klidu zbraní je předmětem intenzivních jednání, avšak podle amerických činitelů není pravděpodobné, že na současný návrh v blízké budoucnosti přistoupí válčící strany, tedy Izrael a palestinské teroristické hnutí Hamás. Podle dvou informovaných amerických zdrojů Izrael a Hizballáh mezitím vypracovaly bojové plány a snaží se získat další zbraně.
Izrael i Hizballáh veřejně uvedly, že o válku neusilují. Vysoce postavení představitelé administrativy amerického prezidenta Joea Bidena se však domnívají, že dojde k intenzivním bojům, navzdory snahám tomu zabránit. Podle dalšího nejmenovaného amerického zdroje je riziko tentokrát vyšší než v uplynulých týdnech.
Válka mezi Izraelem a Hizballáhem by mohla USA dostat do situace, kdy budou pomáhat bránit Jeruzalém, a přiměla tak Bidenovu administrativu k hlubšímu zapojení do regionu, který se po léta snažila opustit. Zároveň by hrozila další humanitární krize vedle té v Pásmu Gazy.
Opusťte Libanon, vyzývá česká diplomacie
Některé evropské země odhadují, že válka mezi Izraelem a Hizballáhem může propuknout v řádu dní. Mnohé z nich své občany vyzvaly, aby opustily Libanon. České ministerstvo zahraničí na svých webových stránkách před cestami do Libanonu s ohledem na bezpečnostní situaci varuje a vyzývá občany, kteří tam jsou, aby zemi urychleně opustili.
Odhad USA je naproti tomu podle Politico konzervativnější, avšak americké ministerstvo zahraničí v aktualizované čtvrteční výzvě uvedlo, že by Američané měli plánované návštěvy Libanonu „silně přehodnotit“.
Mluvčí Národní bezpečností rady Bílého domu Adrienne Watsonová uvedla, že Bidenova administrativa pracuje na „diplomatickém řešení“, které by umožnilo Izraelcům a Libanoncům v pohraničí návrat domů. „Pokračujeme také ve snahách o dosažení dohody, která by vedla k trvalému ukončení války v Pásmu Gazy. Příměří a dohoda o rukojmích v Gaze urychlí šanci na pokrok, včetně trvalého bezpečí a klidu podél severní hranice Izraele s Libanonem,“ dodala s tím, že je nyní na Hamásu, zda dohodu přijme.
Řada amerických představitelů, včetně zmocněnce pro Blízký východ, region navštívila v posledních dnech a snažila se obě strany přesvědčit, aby do války nevstupovaly. Vysoce postavený představitel Bidenovy administrativy ve středu novinářům řekl, že šéf Hizballáhu Hasan Nasralláh situaci vnímá tak, že „vše je spojené s Pásmem Gazy a dokud tam nedojde k příměří, nepřestane útočit na Izrael“.
Američtí představitelé sdělili portálu Politico, že zpravodajské informace naznačují, že válku by mohl spustit velký útok Izraele či Hizballáhu a že se pravděpodobně odehraje bez většího upozornění.
Izraelský ministr obrany Joav Galant, který tento týden navštívil Washington, ve středu novinářům řekl, že Izrael „válku nechce“. „Cílem je přivést naše občany bezpečně domů. Dáváme přednost tomu, aby se tak stalo prostřednictvím ujednání, ale připravujeme se na všechny možné scénáře,“ dodal s odkazem na rukojmí zadržované v Pásmu Gazy.
Podle izraelského deníku Haarec američtí představitelé Galanta varovali, že izraelské pokusy o omezené pozemní manévry v jižním Libanonu by pravděpodobně vyústily v otevřenou válku s Hizballáhem, do které by se zapojil Írán. Varování přišlo poté, co izraelští činitelé Američanům představili plány, jejichž cílem by bylo zahnat Hizballáh o několik kilometrů dále na sever, pryč od izraelské hranice.
USA varují, že by pravděpodobně nebyly schopny pomoci Izraeli bránit se proti Hizballáhu tak účinně, jako když mu v dubnu pomohly odrazit íránskou palbu raket a bezpilotních letounů.
Stanice CNN s odvoláním na své zdroje z administrativy Joea Bidena uvedla, že Američané i Izraelci se obávají propustnosti systému protivzdušné obrany Železná kopule (Iron Drome) v případě masivního útoku Hizballáhu. Izraelská armáda odhaduje, že libanonské hnutí má díky vojenské podpoře z Íránu k dispozici 150 tisíc raket.
X X X
„Radši do vězení než do armády!“ Ultraortodoxní židé zablokovali dálnici
Stovky ultraortodoxních židů na dvě hodiny zablokovaly hlavní dálnici ve středním Izraeli. Muži protestovali proti rozhodnutí nejvyššího soudu z tohoto týdne, na jehož základě mají být povoláni do armády. Ultraortodoxní židé, takzvaní charedim, mají v Izraeli řadu výjimek, včetně té z branné povinnosti.
Ačkoli v armádě židovského státu musí povinně sloužit naprostá většina mužů a žen, muži ze skupiny charedim se místo fyzické přípravy na potenciální konflikt věnují studiu náboženských textů, které chápou jako podíl na ochraně země.
Tato výjimka platí od založení Izraele v roce 1948, kdy charedim bylo ale asi jen pět procent. Od té doby se počet ultraortodoxních židů výrazně zvýšil a dnes tvoří asi 13 procent izraelské populace.
Protestující dálnici blokovali těly, policejní složky je z místa musely odvléct. Proti davu byli také nasazeni policisté na koních. Řada demonstrantů držela transparenty a provolávala protestní hesla jako „Radši do vězení než do armády!“.
„Přišli jsme sem s jedním cílem, a to sice vyjádřit postoj celé ortodoxní komunity. Všichni bychom raději šli do vězení, než aby nás povolali do armády,“ vysvětlil svůj názor jeden z demonstrantů.
Izraelský nejvyšší soud o možnosti povolat do zbraně ultraortodoxní muže rozhodl v úterý. Na základě současného znění zákona justice nevidí důvod, proč by se vojenská služba neměla týkat všech mužů, kteří jsou k ní způsobilí.
Tento krok by mohl způsobit pád kabinetu současného premiéra Benjamina Netanjahua, upozorňují média. Jeho ultraortodoxní koaliční partneři, kteří Netanjahua z velké části drží u moci, s rozhodnutím soudu kategoricky nesouhlasí.
Političtí vůdci z řad charedim zatím neřekli, zda vládu opustí. Na neděli nicméně jejich stoupenci svolali velký protest v Jeruzalémě.
Debata o branné povinnosti pro komunitu charedim se zintenzivnila v říjnu, kdy Izrael v Pásmu Gazy zahájil vojenskou operaci v reakci na bezprecedentní teroristický útok hnutí Hamás, které například Spojené státy, EU a česká vláda považují za teroristickou organizaci.
Při útoku přišlo o život 1200 lidí, dalších 250 jich ozbrojenci odvlekli jako rukojmí. Palestinské úřady ovládané Hamásem tvrdí, že Izrael už od října zabil více než 37 700 Palestinců. Podle izraelských dat ve válce zatím padlo přes 600 židovských vojáků.
X X X
Írán volí. Sankce utužují režim, moc může zdědit Chameneí junior, říká expert
V Íránu se v pátek konají prezidentské volby, v nichž lidé z pečlivě prověřených kandidátů vybírat menší zlo. „Budou se snažit svojí volbou zabránit konkrétnímu kandidátovi dostat se do úřadu, například Saídu Džalílímu, ultrakonzervativci, který chce dál utahovat šrouby. Paradoxně může on mobilizovat liberální voliče,“ říká blízkovýchodní expert Josef Kraus v podcastu Kontext.
Ale ať už se Íránci zmobilizují či nikoliv, mnoho to nezmění. Šestici kandidátů vybrali íránští mudrcové z Rady dohlížitelů tak, aby připadalo pět loajalistů nejvyššího duchovního vůdce Chameneího na jednoho mírně pokrokového kandidáta. Dva adepti navíc do čtvrtka z boje odstoupili…
Úkolem prezidenta je pak hlavně držet ekonomiku na uzdě a v budoucnu po smrti vládce země ajatolláha Alího Chameneího zajistit hladké předání moci do rukou nástupce – jímž podle Krause bude pravděpodobně jeho syn.
„Dosazení Modžtaby Chameneího má za paradoxní nemalá část politické elity. Kritici namítají ‚Podívejte se, vy si z toho zase děláte dynastickou monarchii jako za Páhlavího, kterého islámská revoluce svrhla.‘ Ani konzervativní tábor v nástupci není zajedno,“ popisuje Kraus.
Prezident je podle Krause manažerem státu a hospodářství. Tady se ukazují praskliny systému Íránské republiky. Trápí ji třicetiprocentní inflace a vysoká nezaměstnanost mladých. Člověka na vysokou funkci v Íránu kvalifikuje to, zda je duchovně „nezávadný“. „Dosazují se lidé ne podle odborné kompetence, ale lidé s dobrými rodinnými vazbami, korupčníci. A samozřejmě má být vyšším duchovním,“ říká Kraus.
Podíl na stavu ekonomiky mají i západní sankce, jež ale podle Krause režim v určité rovině posilují. „Můj osobní názor je, že tužší sankce pomáhají radikálům a konzervativcům udržet se u moci. Mají svého vnějšího nepřítele, proti kterému sjednotí národ. Za jejich ekonomickou situaci může zlý Západ, který uvaluje sankce, které mají důležitou roli na stavu země, ale stejně tak i špatná správa země.“
Doba před vypovězením íránské jaderné dohody Donaldem Trumpem v roce 2018 nahrávala podle Krause reformistům a liberálům a ekonomice se dařilo také. Mnohdy se z ekonomických utrap rodí podhoubí pro válečný konflikt. Kraus stále považuje totální válku za málo pravděpodobnou.
„Nikdo velkou válku nechce. I když probíhají lokální konflikty a existují problémy na celé řadě úrovní, tak je vidět, že se to zatím nevymklo kontrole,“ říká a ilustruje to na odvetnému útoku Íránu proti Izraeli za bombardování jeho ambasády v Sýrii, kdy s ním byly všichni regionální státy srozuměny, aby se minimalizovaly škody. „Bylo nutné vyslat gesto za zabití íránských diplomatů, ale zároveň se Írán bojí jakékoliv eskalace a nenechává nic náhodě.“
X X X
Bolivijský prezident odmítl účast na pokusu o převrat. Generál jej dříve obvinil, že to byl jeho nápad
Bolivijský prezident Luis Arce odmítl, že by stál za středečním nezdařeným pokusem o převrat. Pučistický generál jednal ze své vlastní vůle a nikoliv na pokyn prezidenta, uvedl podle agentury AP ve čtvrtek Arce. Generál Juan José Zuňiga tvrdil, že ho o pokus o puč požádal právě prezident, prý aby zvýšil svou popularitu.
Ve středu se vojáci s využití obrněných vozidel pokusili proniknout do prezidentského paláce v centru La Pazu. Zhruba po třech hodinách se ale zase stáhli a kontrolu nad hlavním náměstím bolivijské metropole převzala policie. Za vůdce operace označují média generála Zuňigu, který byl podle dřívějších zpráv lokálních médií tento týden propuštěn z funkce. Policie ho při operaci v La Paz zatkla.
„Nejsem politik, který by získával popularitu prostřednictvím krve národa,“ řekl Arce novinářům. Zuňiga podle Arceho „jednal na vlastní pěst“ a jeho tvrzení o prezidentské objednávce puče jsou lživá.
Policie v souvislosti s pokusem o převrat zadržela 17 lidí. Vedle Zuňigy byl zatčen i bývalý viceadmirál námořnictva Juan Arnez Salvador. Podle prezidenta byli mezi pučisty nejen vojáci, ale také bývalí příslušníci ozbrojených sil a civilisté.
Podle médií v současnosti vládou zmítají politické spory, neboť někdejší spojenci Evo Morales a Arce bojují o to, kdo se stane kandidátem Hnutí za socialismus (MAS) pro prezidentské volby v příštím roce. Vládě se i proto nedaří bojovat se zhoršující se ekonomickou situací země a v posledních měsících čelí rostoucím protestům obyvatel.
X X X
Udělejte něco s provokacemi amerických dronů, nařídil ruské armádě Belousov
Ruský ministr obrany Andrej Belousov nařídil generálnímu štábu, aby přišel s návrhy, jak naložit s „provokacemi“ ze strany amerických strategických dronů nad Černým mořem, informovalo ministerstvo obrany v Moskvě.
V prohlášení uvedlo, že sleduje zvýšenou aktivitu amerických dronů, které podle něj provádějí průzkum a sbírají informace pro vysoce přesné západní zbraně používané ukrajinskou armádu k útokům na ruské cíle.
„Dokládá to zvýšené zapojení Spojených států a zemí NATO do konfliktu na Ukrajině na straně kyjevského režimu,“ tvrdí Moskva.
Lety podle názoru země, která před více než dvěma lety zahájila invazi na sousední Ukrajinu, „znásobují pravděpodobnost incidentů ve vzdušném prostoru s ruskými letouny, což zvyšuje hrozbu přímé konfrontace mezi aliancí a Ruskou federací“. Odpovědnost za takové incidenty by podle ministerstva obrany byla na straně NATO.
Agentura Reuters podotýká, že v prohlášení není zmíněn Krym, ukrajinský poloostrov, který Rusko v rozporu s mezinárodním právem anektovalo před deseti lety. Na ruské vojenské objekty na Krymu opakovaně útočí ukrajinská armáda, a to i s nasazením raket dodávaných západními spojenci.
X X X
Nové detaily: V autobusu, který smetl vlak z Prahy, zemřelo sedm z osmi cestujících
Tragická srážka vlaku, jedoucího z Prahy do Budapešti, se slovenským autobusem u Nových Zámků stále vybízí k novým spekulacím. Slovenská média například píší o tom, že po předchozích deštích nefungovala světelná a zvuková signalizace. Svědci také tvrdí, že autobus přijel ke staženým závorám, projel první vlak, přičemž se závory zvedly a autobus vyjel. Bohužel se v tu chvíli přiřítil druhý vlak.
„V tuto chvíli už je železniční přejezd znovu zprovozněn. Nefunguje signalizace, na což upozorňuje velká výstražná tabule, auta tedy musí projíždět velmi pomalu. Zprovozněna je i jedna kolej,“ informoval z místa reportér CNN Prima NEWS Robert Héč.
Co se týče příčin nehody, stále nejsou k dispozici žádné nové informace od policie. Médii se ale šíří informace, že zvuková a světelná signalizace nefungovala už přes tři dny. Mohly za to údajně silné lijáky, které řádily na Slovensku.
Několik svědků se také shodlo na tom, že autobus, který přijížděl od Nových Zámků, přijel ke staženým závorám, projel jeden vlak, pak se závory zvedly a autobus vjel na železniční přejezd. V tu chvíli došlo k drtivému nárazu, protože přijel další vlak. Informoval deník MY.
Vlak autobus doslova roztrhl na dvě poloviny, přičemž jednu polovinu před sebou táhl zhruba 500 metrů.
V autobusu cestovalo osm lidí a řidič. Bohužel sedm lidí z autobusu zemřelo, řidič byl letecky transportován do nemocnice v Nitře. Měl by být ve velmi vážném, ale stabilizovaném stavu.
Z lidí cestujících ve vlaku se zranil pouze český strojvedoucí, který byl popálen na rukou. Údajně se ale zachoval velmi duchapřítomně a svou včasnou reakcí zabránil tomu, aby vlak vykolejil. Cestující z vlaku byli v pořádku evakuováni.
X X X
Blesková povodeň poničila sedm obcí na Přerovsku. Protrhla se hráz rybníka
Další velmi náročný večer a noc absolvovali hasiči z části Olomouckého kraje, kteří museli ze čtvrtka na pátek vyjíždět k následkům silných bouřek. Ty zasáhly především Přerovsko, kde blesková povodeň zaplavila sedm obcí. V některých jsou velké škody.
„Přívalovou vlnou bylo zasaženo sedm obcí – Šišma, Hradčany, Domaželice, Kladníky, Hlinsko, Nové Dvory a Oldřichov. Během večera a noci hasiči prováděli především záchranné práce. Zachránili deset lidí ohrožených bleskovou povodní buď přímo z rodinných domů, nebo z nepřístupných míst,“ uvedla v pátek ráno mluvčí krajského hasičského sboru Lucie Balážová.
Celkově podle ní hasiči na Přerovsku zaznamenali v souvislosti s bleskovou povodní 58 zásahů. V obci Šišma byla podle ní vlna tak silná, že plavala i auta, některá skončila v korytě řeky.
„Ve spolupráci s hasiči Správy železnic a jejich těžkou technikou jsme v noci čtyři vozidla vytáhli na břeh. Také jsme čistili propustky, čerpali vodu z více než 70 nemovitostí a zahájili likvidační práce, vše ve spolupráci se starosty a místními jednotkami dobrovolných hasičů, s nimiž komunikujeme i nyní a řešíme další postup likvidačních prací dle požadavků místních obyvatel,“ dodala Balážová.
Podle oslovených starostů se místní potůčky během chvíle proměnily v řeku, která strhla i osobní vozy a mnohde zdevastovala centrum obcí. V řadě domů byl téměř metr vody.
„Byla to blesková povodeň, během okamžiku se vylil potok, škody jsou v řádech milionů korun, jsme ale rádi, že nejsou na životech. Celý střed obce je zdevastovaný vodou. Máme roztrženou hráz rybníka, který je nad obcí Šišma, což je pro nás nyní hlavní krizová situace,“ nastínil starosta Šišmy Marek Krystek.
„Náhradní bydlení jsme zajišťovat nemuseli, nakonec jsme to zvládli tak, že jsme obyvatele evakuovat nemuseli. Nicméně je to pořád ve hře kvůli poškozené hrázi nad obcí. Čekáme na příjezd odborníků, kteří nám řeknou, zda bude nutná,“ dodal.
Z potoku byla rázem řeka velikosti Bečvy
Voda způsobila velké škody také v sousedních Kladníkách. „Naštěstí na životech a zdraví škody nemáme, jsou ale na majetku – jak na obecním, tak i soukromém. Teprve je mapujeme, v noci jsme to dělali při baterkách. Všude je bahno, voda nebo směsice ornice a vody, v některých nemovitostech bylo až 70 centimetrů v interiérech,“ shrnul starosta David Štěpánek.
„Jsme vesnice umístěná v dolíku. Vzhledem k tomu, že prší už tři týdny, byla půda tak nasycena, že se vše valilo z okolních polí. Při normálním stavu má náš potok na šířku metr a sotva teče, nyní byl v šířce Bečvy, tedy zhruba 25 metrů. Bral vše po cestě, u bytovky plula pračka, v Šišmě i auta. Katastrofa, tohle nebylo ani v roce 1997,“ popsal Štěpánek.
V Hradčanech dostala starostka varování z olomouckého operačního střediska o přívalové vlně ze Šišmy pět minut před jejím příchodem, v 19:30.
„Nestihli jsme na to bohužel zareagovat, stačila jsem jen vyhlásit občanům, ať zabezpečí maximálně svá obydlí a vypnou elektřinu. Z Přerova jsem dostala informaci, že k nám jedou pytle, ale ty dorazily, až nás to spláchlo,“ přiblížila starostka Marie Galetová.
„Byl to metr vody, posunulo nám to u úřadu o sedm metrů osobní auto a vymlelo dlažební kostky. Máme komplet vytopené dva byty v bytovém domě a dva domy. Voda se dostala také do sklepů domů. Zázemí a vybavení obce je komplet zničeno. Nikdo však nemusel být evakuován a nikomu se ni nestalo,“ doplnila.
Voda řádila i na Frýdecko-Místecku
Bleskové povodně ve čtvrtek vpodvečer zasáhly rovněž dvě obce na Frýdecko-Místecku. Voda tam zaplavila především zahrady a sklepy rodinných domů, škody hlásí i firmy, které v zasažené oblastí podnikají.
„Hasiči na Frýdecko-Místecku od čtvrtečních 16 hodin do dnešního rána vyjížděli ke 33 událostem. V obcích Baška a Pržno bouřka způsobila bleskovou povodeň. Hasiči tam hlavně čerpali vodu a čistili kanalizační vpusti,“ uvedla mluvčí moravskoslezských hasičů Kamila Langerová.
Starosta Pržna Petr Blokša uvedl, že v jejich případě voda zasáhla desítky rodinných domů. „Mají zaplavené zahrady, sklepy, v některých případech i obytné prostory. Nemáme zatím informaci, že by povodeň způsobila větší škody na obecním majetku,“ řekl.
Obec je podle něj připravena lidem pomoci. „Nechali jsme přistavit kontejnery. S lidmi komunikujeme, nabízíme zapůjčení vysoušečů a čekáme, zda se na nás někdo obrátí s konkrétní žádostí o pomoc. Zatím se tak ale nestalo. Lidé k tomu zatím přistupují až překvapivě optimisticky,“ sdělil Blokša.
Podobně je na tom i jeho kolega z nedaleké Bašky Tomáš Břežek. „Situaci monitorujeme a vyčíslujeme způsobenou škodu. Voda nezasáhla jen rodinné domy, škody hlásí i firmy,“ shrnul.