EU, Němce Leyenové, Fialovi, Lipavskému: Žádné zbraně Ukrajině, Ukrajina s Ruskem musí žít, jeden národ. Posbírat tisíce mrtvých. Němci proti Scholzovi, Braniborsko jednat s Ruskem. Trhy panikaří! Akcie se intenzivně vyprodávají. Stavební řízení dopad na ekonomiku, odstranit Bartoše, Fialu

 Odtahují se od Scholze. Braniborsko chce jednat s Ruskem. Německý deník Tagesspiegel cituje předsedu vlády spolkové země Braniborsko Dietmara Woidkeho, který na předvolební akce ve městě Schwedt řekl, že spolková vláda Olafa Scholze musí zintenzivnit diplomatické úsilí k rychlému vyřešení konfliktu na Ukrajině, a to i zahájením jednání mezi oficiálním Berlínem a Ruskem. „Válka v Evropě trvá dva a půl roku. Je nutné co nejdříve ukončit konflikt na Ukrajině. A očekávám, že německá vláda vyvine veškeré možné diplomatické úsilí,“ řekl premiér, který je členem SPD, stejně jako kancléř Scholz.

Podle Tagesspiegelu Woidke také poznamenal, že braniborské úřady se tradičně snaží udržovat úzké vztahy s Ruskem. Premiér také prohlásil, že vláda spolkové země Braniborsko vyjadřuje svou připravenost „v těchto diskusích pokračovat“. „Tyto kontakty jsou nezbytné: musíme co nejdříve zajistit mír v Evropě,“ konstatoval. Woidkeho slova o nutnosti obnovení mezivládních kontaktů s Ruskem zazněla uprostřed volební kampaně před volbami do zemského sněmu Braniborska, které se mají konat koncem září.

Podle aktuálních výsledků střednědobých průzkumů hrozí SPD pod vedením Woidkeho ztráta statusu nejpopulárnější politické síly v Braniborsku a ztráta vedení ve prospěch opoziční Alternativy pro Německo. Pokud by se volby konaly tuto neděli, 23,6 % voličů by bylo připraveno volit AfD a pouze 19,0 % SPD. Zhruba 18,4 % braniborských voličů přitom hodlá koncem září podpořit CDU. Výrazný úspěch může zaznamenat strana Sarah Wagenknechtové, kterou by podle průzkumů volilo 16,6 procenta braniborských voličů.

Jednoznačnou podporu v Braniborsku mají tedy strany, které prosazující normalizaci diplomatických vztahů s Ruskem, zrušení sankcí a urychlené řešení ukrajinského konfliktu. Kombinovaná míra volební podpory AfD a Svazu Sarah Wagenknechtové tak přesahuje 40 %, což nutí strany, včetně SPD pod vedením Woidkeho, zmírnit nebo opustit protiruskou rétoriku, která zní od spolkové vlády, aby se vyhnuly fiasko.

Podobná situace je v Durynsku, kde se také budou konat volby do zemského sněmu. Již dříve durynský premiér Bodo Ramelow z Die Linke (Levice) obhajoval vytvoření nového bezpečnostního systému v Evropě, a to včetně Ruska. Podle Ramelowa evropské země potřebují uzavřít „pakt o neútočení s Ruskem a vytvořit obrannou alianci“ zaměřenou na řešení konfliktů na kontinentu, server vasevec.cz

 X X X

 František Škvrnda: Scholzova vláda nedokáže dosiahnuť hospodársky rast

 Komentáre k hospodárskej situácii v Nemecku sa začínajú podobať na zvláštny, ponurý a málo príťažlivý seriál, v ktorom sa nevyskytujú potešujúce diely. Správy, ktoré sa objavili v posledných dňoch o predbežných výsledkoch druhého štvrťroku, len ďalej posilnili depresívne nálady v predpovediach vývoja nemeckej ekonomiky, ktoré však vyvolávajú aj ďalšie problémy v spoločenskom živote.

Nepriaznivé údaje o vývoji nemeckého hospodárstva

Neoliberálni ekonómovia a štatistici používajú na hodnotenie ekonomiky rôzne kritériá. V oblasti hospodárskeho rastu pritom dokážu sofistikovane „žonglovať“ s číslami, ktoré v záujme zahmlenia porovnávajú často v časovo rozdielnych obdobiach. Vo viacerých štátoch EÚ sa tešia cifrám aj o málo desatinách percent rastu.

Niekedy je však „účtovnícka“ realita silnejšia ako schopnosti neoliberálnych manipulátorov a mení sa veľmi rýchlo. Tak v apríli tohto roku stav nemeckého hospodárstva vykazoval znaky stabilizácie, ale v máji sa prekvapujúco ukázalo, že sa zhoršil a dosiahol najnižšiu úroveň za posledné 4 roky.

Oprieme sa o dôveryhodné oficiálne štvrťročné správy Destatis (Spolkového štatistického úradu) za posledného poldruha roka. V kalendárne očistených cenách boli prírastky HPD v jednotlivých štvrťrokoch:

Celkovo za rok 2023 prírastok HDP podľa tohto kritériá klesol o 0,1 %. Vo viac než polovici štvrťročných správ o HDP od nástupu Olafa Scholza do funkcie kancelára vykázala ekonomika obmedzený rast alebo pokles. Na začiatku roka sa živili nádeje, že zlý stav ekonomiky spojený so slabým rastom sa konečne prekoná. Situácia sa však nezlepšila tak, ako sa očakávalo. Pribúdajú hodnotenia, že ekonomika sa zatiaľ k rastu nevracia a jej perspektívy sú neisté, hoci sa snaží prispôsobiť globálnym podmienkam.

Nepriaznivý stav nemeckej ekonomiky má veľa príčin, ktoré je stručne a jednoznačne ťažko popísať. Ide o viaceré procesy, ktoré sú spojené aj s geopolitickou situáciou (prílišným podriaďovaním sa Washingtonu, príp. NATO). Úroveň podnikateľskej dôvery je nestála. Index barometra spotreby po päťmesačnom raste v júli tiež klesol a naznačuje, že súkromná spotreba sa bude počas zvyšku roka vyvíjať skôr utlmene.

S pôsobením spolkovej vlády je veľká nespokojnosť. V prieskume ARD-DeutschlandTrends na začiatku júla 2024 bolo s jej prácou veľmi nespokojných 41 % a nespokojných 38 % respondentov. Spokojnosť s ňou vyjadrilo len 19 % dopytovaných a počet veľmi spokojných štatisticky zostal na úrovni 0 %. Tento trend trvá už druhý rok a Scholzova semaforová vláda sa považuje za najhoršiu vládu prinajmenšom od čias zjednotenia Nemecka v roku 1990.

O predbežnej koaličnej dohode o štátnom rozpočte na rok 2025

Na spoločnej tlačovej konferencii 5. júla spolkový kancelár Olaf Scholz, spolkový vicekancelár a minister hospodárstva Robert Habeck a minister financií Christian Lindner predstavili základné princípy spolkového rozpočtu na rok 2025 a doplnkový rozpočet na rok 2024. Podľa O. Scholza by mal nový rozpočet vytvárať bezpečnosť a stabilitu v časoch nepokoja a neistoty a zachováva aj dlhovú brzdu. Bezpečnosť v rozpočte má spočívať na bezpečnosti v užšom slova zmysle (silná obrana a silný Bundeswehr, ale aj zdroje pre políciu a krízové situácie), bezpečnosti prostredníctvom súdržnosti a solidarity (prostriedky pre sociálnu oblasť, zdravotníctvo a rodinu ) a bezpečnosti prostredníctvom rastu (zvyšovanie investícií).

Vláda schválila aj Iniciatívu rastu – novú hospodársku dynamiku pre Nemecko (Wachstumsinitiative – neue wirtschaftliche Dynamik für Deutschland). Ide o veľký plán, ktorý má 5 základných častí a 49 bodov. Podľa R. Habecka by mala viesť v roku 2025 k vzostupu HDP o 0,5 %. Odborné kruhy sú však skeptické, že opatrenia plánu začnú pôsobiť až po dlhšom čase, možno až po parlamentných voľbách v septembri 2025.

Základné princípy spolkového rozpočtu na rok 2025 sú bezpochyby pozitívnym stimulom pre ekonomiku Nemecka, ale majú zatiaľ len všeobecnú podobu. Ide o záležitosť, o ktorej sa v médiách veľa diskutuje. O konečnej verzii rozpočtu sa bude rozhodovať na zasadnutiach Bundestagu. Prídu s nimi kritické časy, ktoré sa prejavili aj v diskusii o konečnej podobe rozpočtu už v rokoch 2022 a 2023. Pôjde najmä o snahu rezortov získať čo najviac prostriedkov, resp. brániť sa pred škrtmi z požadovaných nákladov. Rastie aj kontroverzná snaha ministerstva obrany získať čo najviac prostriedkov, ktorú vyžaduje aj NATO, kde má Nemecko stále problémy so splnením mystickej hranice 2 % HDP na vojenské výdavky. Okrem veľkej vojenskej pomoci Ukrajine, kde Nemecko patrí k najväčším donorom, nové výdavky môže znamenať aj uvažované rozmiestnenie rakiet USA na území Nemecka.

Minister obrany Boris Pistoriusa (SPD) nastúpil v januári 2023 po troch ženách na čele rezortu: Ursule von der Leyenovej (december 2013 – júl 2019), Annegret Kramp-Karrenbauerovej (júl 2019 – december 2021) a Christine Lambrechtovej (december 2021 – január 2023). Ich pôsobenie ťažko označiť za úspešné a podpísali sa najmä pod problémy Bundeswehru. B. Pistorius sa ocitol v ťažkej pozícii, ale zorientoval sa „dobre“ a rusofóbiou i agresívnosťou zapadol do línie ministrov obrany NATO. Stal sa exponentom, ktorý všestranne podporuje prehnané vojenské plány USA, NATO a michelovsko-leyenovského končiaceho vedenia EÚ (žiaľ nič lepšie sa nečrtá, len aby to nebolo ešte horšie). Cestu k rozkvetu Nemecka podivne vidí vo zvyšovaní vojenských výdavkov a vojenskej sily. Straší pri tom aj ruskou vojenskou hrozbou a potenciálnou vojnou v Európe. Veľmi mu pri tom pomáha aj ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková, ktorá „washingtonsky aktivisticky“ prispieva k deformácii zahraničnej a bezpečnostnej politiky Nemecka. Možno doplniť, že pri tom degraduje aj politiku Zelených. 

O aktuálnej podpore hlavných politických strán v prieskumoch preferencií

O náladách v spoločnosti napovedá aj podpora hlavných politických strán (CDU/CSU, AfD, SPD, Zelení, FDP a Ľavica). V prieskumoch sa medzi ne od februára tohto roku zaraďuje aj Aliancia Sahry Wagenknechtovej (ďalej len BSW), ktorá sa stala novou výraznou politickou silou. Klesá však podpora Ľavice, ktorá už neprekračuje parlamentné kvórum.

V júli zverejnili renomované agentúry 19 prieskumov. Najvyššiu podporu zaznamenala CDU/CSU (29 – 32 %). Na druhom mieste bola AfD (16 – 19 %), SPD mala preferencie 14 – 16,5 %, Zelení 11 – 13 %. BSW s podporou 7 – 10 % predbehla vládnu FDP, ktorú preferuje 4 – 6 % respondentov. Ľavica ani raz neprekročila 4 %. Z týchto prieskumov zdôrazníme fakt, že v prieskume agentúry INSA, ktorý bol zverejnený 27. júla, podpora BSW na spolkovej úrovni prvýkrát dosiahla hranicu 10 %.

Dynamický ukazovateľ posledných preferencií z 29. júla vykazoval podporu 31,0 % pre CDU/CSU, 17,3 % pre AfD, 15,2 % pre SPD, 10,8 % pre Zelených, 8,2 % pre BSW a 5,3 % pre FDP. Ľavica tam už nebola uvedená.

Doplníme známy fakt, že z 81 nemeckých europoslancov zvolených v júni 2024, je z CDU/CSU 29 (30,02 %), AfD 15 (15,89 %), SPD 14 (13,94 %), Zelených 12 (11,90 %), BSW 6 (6,17 %), FDP 5 (5,18 %) a Ľavice 3 (2,74 %). V Nemecku vo voľbách do Európskeho parlamentu (ďalej len EP) nie je stanovené kvórum a tak sa tam dostalo ešte 12 poslancov zo 7 ďalších strán a hnutí. Pri týchto údajoch je na prvý pohľad zaujímavé, že aktuálne preferencie veľkých politických strán im sú s určitými odchýlkami podobné. Volebné preferencie na spolkovej úrovni sú teda pomerne ustálené. Iná vec je však, že viaceré komentáre k výsledkom eurovolieb poukazovali na to, že medzi starými a novými spolkovými krajinami existuje stále ešte akási hranica rozdielnosti politickej orientácie. „Ossi“ (východní Nemci) volili výrazne viac radikálne strany AfD a BSW a menej tradičné politické strany.

Niektoré sily v Nemecku očakávali od kancelára O. Scholza podobný krok ako po voľbách do EP urobil francúzsky prezident, ale k nemu nedošlo. Vládne strany získali spolu viac ako 30 % hlasov a nezvíťazili radikáli, takže semaforová koalícia nevidela dôvod na ukončenie svojho pôsobenia. Žiaľ, treba dodať, že nová vláda, ktorú by viedla CDU/CSU by nič lepšie pre Nemecko asi neznamenala ani vo vnútornej ani v zahraničnej politike.

Pre vládne strany, ako aj tie, ktoré sa v rámci „monopolu“ na pravdu vyhlasujú za demokratické, však varovne vyzerá situácia v nových spolkových krajinách, kde majú byť voľby v septembri. V Durínsku a Sasku budú 1. septembra a v Brandenbursku 22. septembra.

Prieskumy renomovaných agentúr na krajinskej úrovni nie sú také aktuálne ako na spolkovej úrovni. Musíme sa preto uspokojiť s trochu staršími údajmi, ktoré sa vzhľadom na spoločenskú situáciu v jednotlivých krajinách pred voľbami ešte môžu zmeniť.

V Durínsku podľa prieskumu INSA zverejneného 26. júna, bola podpora AfD 29 %, CDU 22 %, BSW 20 %, Ľavice 14 %, SPD 7 %, Zelených 4 % a FDP 2 %. V Sasku podľa prieskumu agentúry Infratest Dimap, zverejneného 20. júna, bola podpora AfD 30 %, CDU 29 %, BSW 15 %, SPD 7 %, Zelených 7% a Ľavice 3 %. FDP nebolo uvedené. V Brandenbursku tiež podľa prieskumu INSA, ktorý bol zverejnený 16. júla, bola podpora AfD 24 %, SPD 19 %, CDU 18 %, BSW 17 %, Zelených 7 %, Ľavice 5 %, Slobodných voličov 4 % a FDP 3 %.

Možno konštatovať, že napriek masívnej kampani proti AfD na spolkovej úrovni pred voľbami do EP, ktorá bola relatívne úspešná, to však jej podpore v týchto krajinách neuškodilo. Podľa prieskumov to všade zatiaľ vyzerá na víťazstvo AfD a vysoký zisk aj pre CDU, teda silný pravicový „sentiment“ voličov.

Situácia ľavicových síl je trochu lepšia v Durínsku a Brandenbursku. Otázne je, či sa SPD a možno aj Ľavica, ktorá je ešte niekde krajinsky silná, budú ochotné dohodnúť na spoločnom postupe, popr. aj koalícii s BSW, ak by taká šanca vznikla. Nemecko však tradíciu francúzskeho Ľudového frontu proti pravicovým radikálom nemá. Pravicovú verejnú mienku „masírujú“ aj médiá hlavného prúdu, ktoré sú voči BSW zamerané nevraživo až nepriateľsky, pričom aj na slabnúcu Ľavicu sa často pozerajú s dešpektom.

S prelomením tabu spolupráce s AfD sa zatiaľ nepočíta, ale v politike a tobôž neoliberálnej, nie je nič vylúčené. Túžba po moci je u súčasných stredových pravicových i ľavicových politikov nesmierne silná. Uvažovať na základe prieskumov preferencií o vládnych koalíciách je predčasné, ale vyzerá to tak, že v krajinách zrejme dôjde k posilneniu pravicovej orientácie vlád.

Záver

Pri pohľade na stav hospodárstva v Nemecku nie sú už dlhší čas dôvody na optimizmus. Nie je to dobré ani pre EÚ, kde už Nemecko prestalo byť na dlhší čas lokomotívou, ale ani pre Slovensko, ktoré je naň ekonomicky značne naviazané.

Scholzova vláda sa zatiaľ vzdať nechystá. Troje krajinské voľby budú predstavovať prvé meranie síl po voľbách do EP. Všetky budú v nových spolkových krajinách, ktoré počtom obyvateľstva patria medzi menšie. Aj tak sa však v niektorých kruhoch očakáva, či nebudú mať predsa len určitý dopad na politickú atmosféru v celom Nemecku. František Škvrnda, (Nové slovo), server vasevec.cz

X X X

 Evropský soud by mohl vyhnat miliony dieselových aut ze silnic, varují Němci

Kvůli emisním plánům Evropské unie hrozí, že od ledna nebude možné provozovat miliony dieselových osobních aut, ačkoli nyní splňují normy Euro 5 a Euro 6, a jen v Německu by se to týkalo 8,2 milionu vozidel. Spolkový ministr dopravy Volker Wissing se kvůli tomu dopisem obrátil na předsedkyni Evropské komise (EK) Ursulu von der Leyenovou.

 „Žádám konec protiautomobilové politiky z Bruselu. Lidé potřebují svá auta a nechtějí si je nechat sebrat. Evropská komise nyní musí rychle jednat,“ řekl Wissing nejprodávanějšímu německému deníku Bild.

Prodeje elektromobilů rostou, jakkoli hlavně v Číně. V Evropě lokálně bezemisních aut pořád přibývá, ale tempo není zdaleka takové, jak plánovali politici, ekologové i samotné automobilky. Staré dieselové vozy mizí kvůli stáří z trhu sice jistě, ale pomalu. Mohlo by se ovšem stát, že jich miliony dostanou zákaz jízdy okamžitě. Milionům evropských dieselových vozidel splňujících normu Euro 5 a Euro 6 totiž hrozí soudně vynucené vyřazení z provozu.

Jádrem problému je měření emisí, které chce EU změnit. Místo stacionárních středisek se budou zplodiny měřit za skutečných jízdních podmínek. Změna by ale dolehla i na modely, které jsou už schválené k provozu za dřívějších podmínek. To zpochybňuje povolení pro osobní vozy emisních tříd Euro 5 a 6.

Otázce se věnuje Soudní dvůr EU, který dal najevo, že očekávaný listopadový verdikt by mohl vést k tomu, že by označil povolení pro řadu starších dieselových aut za nezákonně vydaná. Podle Wissinga je potřeba předpisy rychle změnit a ještě před rozhodnutím soudu (případy u Evropského soudního dvora C-251/23 a C-308/23) vyjasnit.

Soud se mimo jiné zabývá legálností takzvaných termálních oken, ve kterých spalovací motory nemusí plnit emisní normy.

Retroaktivita

Německý ministr dopravy proto Evropskou komisi a de facto celou Evropskou unii varuje, že toto zpětné posouzení by nejen připravilo miliony lidí o majetek a způsobilo chaos, ale také by se z Evropské unie stalo místo, kde se nejde spolehnout na právní předpisy.

„Výsledkem rozhodnutí Evropského soudního dvora má zatím nejasným právním konstruktem dojít ke zpětné aplikaci části pravidel platných pro později homologované vozy i na starší automobily. Podobná retroaktivita by byla zásadním porušením už víc než 100 let platného principu, že auto musí plnit pravidla platná jen v době svého uvedení na trh a pak může být dále provozováno po libovolně dlouhou dobu,“ komentuje magazín Autoforum. „Je to logické a už omezená životnost aut v kombinaci s neustálou evolucí se stará o to, že dříve vyrobených vozů zůstává na silnici hrstka a neexistuje racionální důvod se jimi zabývat. Tady se ale nebavíme o žádných veteránech.“

„EU chce rozhodnutím soudu ustanovit, aby schvalovací kritéria platná v době uvedení aut plnících normy Euro 5 (auta v provozu nejpozději od roku 2009) a Euro 6 (auta v provozu nejpozději od roku 2014) plnila sice stále stejné limity, ovšem nikoli v rámci dobového testovacího cyklu (NEDC), ale v rámci toho novějšího a stále platného (WLTP),“ vysvětluje magazín eFahrer. „Místo ryze laboratorního zkoumání by tak došlo i na test ve skutečném provozu, ve kterém naprostá většina starších aut nemá šanci obstát, prostě pro to nebyla stavěná. A problém je to hlavně pro dieselová auta.“

Registrace prakticky všech aut s naftovými motory Euro 5 a ranými verzemi normy Euro 6 by podle varování německého ministra musela být zrušena. „Auta by pak musela být vyřazena z provozu a jejich provoz by byl možný pouze mimo veřejné komunikace,“ varuje Autoforum s tím, že na ráně by byla i v Česku extrémně populární Škoda Octavia třetí generace, která vstoupila do prodeje před 11 roky a dominantně se prodávala ve verzích 2,0 TDI, jejíž motor plní emisní normu Euro 6 v její původní verzi.

„NEDC simuluje jízdní cyklus po studeném startu, a tak bere v úvahu zahřívací fáze motoru, počínaje simulovanou jízdou v městské oblasti, po níž následuje krátký mimoměstský a dálniční úsek. Mezní hodnoty jsou uplatňovány jako průměr na ujetou vzdálenost 11 kilometrů, příslušná mezní hodnota tedy nemusí být v NEDC dodržena v každé situaci, jedná se o průměrnou hodnotu, protože dochází ke kolísání vlivem přirozených fyzikálních procesů v rámci cyklu. Například motor se chová jinak na dálnici než při městských jízdách z fyzikálních důvodů. Komise nyní zaujala opačný názor a uvádí, že limitní hodnoty škodlivin mají platit i mimo provozní a environmentální podmínky NEDC a pro každý moment každé jízdní situace,“ cituje Autoforum z materiálů německého ministerstva.

Absurdní zákaz

Pravděpodobnost, že soud rozhodne ve sporu kladně, není moc velká. Šlo by totiž o zmiňovaný princip retroaktivity, tedy zpětné účinnosti právního předpisu, kdy tento právní předpis působí i zpětně do doby před svou platností.

„Podle názoru právníků ADAC nelze změny v postupu měření při pozdějším schvalování typu vozidla uplatnit zpětně. V této souvislosti je zákaz provozu absurdní,“ komentuje německý autoklub,

Předsedkyně Svazu německého automobilového průmyslu (VDA) Hildegard Müllerová také vyzvala spolkovou vládu a Evropskou komisi, aby situaci urychleně vyjasnila. „Retroaktivní aplikace nových postupů a norem by v každém případě byla porušením zásady zákazu retroaktivity a právního státu v ústavním právu EU a Německa,“ řekla pro Rheinische Post.

Problematické by toto rozhodnutí bylo i politicky, protože by se proti tomu zvedla obrovská vlna odporu. „Komise nechce přijmout žádná opatření, která by jakýmkoli způsobem znevýhodňovala občany, kteří si koupili automobil v dobré víře. Zdůrazňujeme, že výrobci automobilů by neměli být zatěžováni žádnou další administrativní zátěží,“ uvedl komisař EU pro vnitřní obchod Thierry Breton pro agenturu DPA.

EU chce prodej nových aut se spalovacími motory po roce 2035 prakticky zakázat. Norma, kterou za členské státy vyjednávalo v roce 2022 české předsednictví Rady EU, je součástí balíčku klimatických pravidel známého jako Fit for 55. Ten má EU nasměrovat k omezení emisí skleníkových plynů do roku 2030 nejméně o 55 procent proti hodnotám z roku 1990.

X X X

 Evropská komise likviduje ve prospěch Francie konkurenci unijních států

 Předpisy připravené Evropskou komisí mohou ovlivnit polské továrny na lithium-iontové baterie, důležité odvětví domácího průmyslu, napsal ve středu „Puls Biznesu“. Pro Polsko nevýhodné předpisy jsou podle deníku výsledkem francouzského lobbingu.

Jedním z připravovaných prováděcích aktů k tzv Nařízení o bateriích se týká výpočtu uhlíkové stopy baterií vyrobených pro elektrická vozidla. Novela představená v poslední fázi konzultací stanoví, že výpočty by měly zohledňovat strukturu výroby energie v dané zemi, a nikoli energii spotřebovanou společností vyrábějící baterii, píší noviny.

Novela tak zvýhodňuje výrobce z členských států, kteří již využívají převážně obnovitelné zdroje energie nebo jadernou energii, a uzavírá cestu k novým investicím v Polsku a dalších zemích s výrobou energie dosud založenou převážně na fosilních palivech. Puls Biznesu uvádí, že novela byla připravena jako výsledek lobbingu Francie, která je velkým evropským výrobcem baterií.

Noviny připomínají, že Polsko je v současnosti jedním z největších světových výrobců baterií a v Polsku funguje největší evropská továrna na lithium-iontové články pro elektromobily.

Polské ministerstvo pro rozvoj a technologie se prý v této věci obrátila na komisi s návrhem, aby metodika výpočtu uhlíkové stopy baterií elektrických vozidel odrážela skutečný energetický mix používaný továrnou, s přihlédnutím také k dohodám o nákupu energie a tzv. zárukám původu energie z obnovitelných zdrojů energie. Změny v připravovaných předpisech chce podle Puls Biznesu i Německo

 X X X

OSN připouští, že se její zaměstnanci podíleli na útoku na Izrael, propustí je

Devět zaměstnanců Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) se možná podílelo na útoku teroristického hnutí Hamás na Izrael z loňského 7. října. Jejich pracovní poměr bude ukončen, uvedla podle agentury Reuters OSN s odkazem na interní vyšetřování devatenácti lidí. Hamás při masakru zavraždil přes 1 200 lidí, dalších zhruba 250 unesl.

 V případě devíti z devatenácti lidí obviněných Izraelem „získané důkazy naznačují, že zaměstnanci UNRWA mohli být zapojeni do ozbrojených útoků ze 7. října“, uvedl Farhan Haq, zástupce mluvčího generálního tajemníka OSN. Dodal, že agentura s nimi hodlá ukončit spolupráci.

Izrael zahájil po teroristických útocích Hamásu z loňského října ofenzivu. Při prvním a dosud jediném klidu zbraní na konci listopadu byla propuštěna necelá polovina rukojmích výměnou za palestinské vězně. V zajetí zůstává zhruba 120 rukojmích, ne všichni jsou však stále naživu.

Snaha o další příměří vedená Katarem a Egyptem a podporovaná Spojenými státy zatím selhala kvůli sporům mezi bojujícími stranami, které se vzájemně obviňují z patové situace.

Izraelská odvetná ofenziva stála podle úřadů v Gaze životy nejméně 39 623 Palestinců, většinou civilistů, a na 91 400 Palestinců při ní bylo zraněno. Počty nelze nezávisle ověřit, podle expertů úřadů OSN však víceméně odpovídají skutečnosti, tisíce mrtvých jsou také podle jejich odhadu stále pod troskami domů zničených masivním izraelským bombardováním.

Řada států přestala úřad OSN finančně podporovat poté, co Izrael uvedl, že někteří z jeho členů se účastnili útoku.

UNRWA vznikla v roce 1949 po konci první arabsko-izraelské války. V Pásmu Gazy, na okupovaném Západním břehu Jordánu, v Sýrii a Libanonu poskytuje zdravotní a humanitární pomoc.

X X X

 SVAZ  OBCÍ  LUKL:  STAVEBNÍ  ŘÍZENÍ  DOPAD  NA  EKONOMIKU  ČR

ODSTRANIT  BARTOŠE,  FIALU,  ÚKOL  PRO  GEN  PAVLA,  POKUD  CHCE  POMÁHAT  ČR,  LIDEM,  FIRMÁM

 Digitalizace stavebního řízení není jen proces. Má dopad do ekonomiky státu, říká šéf Svazu měst a obcí

Svaz měst a obcí varuje před kolapsem stavebních úřadů a jeho předseda označil přípravu digitálního stavebního řízení za humpoláckou. „Představen byl jen systém, jeho komponenty,“ říká v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu předseda Svazu měst a obcí, starosta Kyjova, náměstek hejtmana Jihomoravského kraje a lídr kandidátky Starostové pro jižní Moravu v krajských volbách František Lukl.

 X Ve čtvrtek jste jako vedení Svazu měst a obcí vyzvali ministra pro místní rozvoj, aby svolal jednání s organizacemi, na které dopadají změny v digitalizaci, a to za účasti premiéra Petra Fialy. Máte už nějakou reakci?

Ve čtvrtek bychom měli mít s panem ministrem on-line setkání, kdy bychom chtěli domluvit podrobnosti našeho společného velkého setkání, věřím, že již za účasti pana premiéra.

 Šokovalo nás, že nefunkčnost systému byla svalována na starosty a úředníky. Všichni jsme byli připraveni v novém systému pracovat, místo školení nám ale byly představeny jednotlivé nedoladěné komponenty, říká František Lukl

A to z toho důvodu, aby tato jednání neprobíhala separátně pouze s jednotlivými organizacemi, ale abychom všichni zasedli k jednomu stolu, řekli k systému své výtky a možná řešení, neboť samozřejmě jedno řešení nemusí úplně odpovídat druhé straně.

Nejsem idealista a nemyslím si, že po tomto společném jednání bude vše zalito sluncem, ale myslím si, že už od počátku jsme si takto měli společně sednout, všechny námitky dát na stůl a říci si zcela otevřeně, kdy budou odstraněny a kdy systém bude ideálně funkční.

X Proč chcete, aby tam byl i pan premiér?

Považujeme to za důležité, neboť digitalizace stavebního řízení není jenom o procesu. Netýká se to pouze stavebních úřadů a stavebníků, ale má to hluboký dopad i do ekonomiky státu.

Na tiskové konferenci jsme uvedli některá tvrdá data, která vycházejí z Českého statistického úřadu, a ten jednoznačně konstatoval, že v roce 2023 bylo ročně vydáno 80 000 stavebních povolení s hodnotou staveb 600 miliard korun. Jakékoli zdržení, byť měsíční, tedy může mít hluboký dopad právě do ekonomiky ČR a vůči stavebníkům.

Netýká se to pouze ministerstva, je to problém, který jde napříč jednotlivými odbornostmi v rámci našeho hospodářství.

 X Máte pocit, že pan premiér nevnímá, jak velký problém to je?

Je možné, že jsem to nezaznamenal, ale žádné jeho vyjádření jsem neslyšel. Očekává se to ale nejenom ve vztahu k samosprávám, ale také k úředníkům a bezesporu i stavebníkům. Viděl jsem vyjádření jednotlivých ministrů napříč politickým spektrem, ale ne od hlavy vlády. Myslím si, že je to více než potřebné.

X Vy jste ve čtvrtek jako Svaz měst a obcí varovali před kolapsem stavebních úřadů. Co tím myslíte? Jak by kolaps mohl vypadat a kdy a za jakých okolností hrozí?

Musíme si uvědomit, že stavební úřady čelily k 30. červnu obrovskému náporu žádostí a podání podle starého systému. Například na městský úřad v Kyjově došlo za celý červen kolem 450 žádostí, z toho 300 bylo za poslední týden.

Pokud k tomu ještě přičteme 70 žádostí od speciálních stavebních úřadů, jde o nárůst o 440 %, se kterým se musejí úředníci stavebních úřadů vypořádat. Není to tak, že by se k 1. červenci překlopili a jeli v novém systému, všechny žádosti musejí ve starém systému zúřadovat a pak se mohou teprve pustit do toho nového.

„Problém je i podstav úředníků stavebních úřadů“

X Nedá se ale předpokládat, že o co více žádostí přišlo v červnu, o to méně jich přijde teď?

Podání je samozřejmě méně, nicméně pořád jich je velké množství. I když ministerstvo posunulo lhůty k vyřízení, samozřejmě bude velmi složité je dodržet. Velcí investoři, kteří mají projekty zaúvěrované, se obávají, že to bude mít negativní dopad i do financování.

Podstatné je, že řada úředníků stavebních úřadů skončila nebo se přesunula na jiné agendy v rámci samostatné působnosti úřadu. V tuto chvíli tedy máme podstav úředníků stavebních úřadů. Nejvíce mě ale na celé věci mrzí, a jsou z toho rozčarováni i zaměstnanců stavebních úřadů, bagatelizace rozsahu a závažnosti nefunkčnosti systému.

Šokovalo nás také to, že v první fázi byla nefunkčnost systému svalována na starosty, kteří údajně neposouvali úředníky ke školení, anebo že se úředníci nechtěli učit novým věcem. Musím důrazně říci, že opak je pravdou. Všichni jsme předpokládali, že školení bude probíhat tak, že se ukáže, jak stavebně povolit nový rodinný dům.

Představen byl ale pouze systém, jeho jednotlivé komponenty. U mnohých věcí bylo řečeno, že se stále dopracovávají. A to je holá skutečnost i na základě dopisu z ministerstva pro místní rozvoj, kdy jednotlivé skutečnosti budou opravovány v srpnu či září.

X Hlavním důvodem, proč podle vás hrozí kolaps, je tedy to, že přišlo příliš žádostí ještě na konci června, nebo to, že nový systém nefunguje, nebo to, že máte málo úředníků?

Je to mix všeho dohromady. Úředníci musejí nejprve zpracovat veškerá podání do 30. června. K tomu samozřejmě běží a jsou velká očekávání stavebníků v novém systému, který není úplně funkční.

Pokud zmíním to nejdůležitější, tak je to nepropojení s registry a s dalšími systémy, nepropojení s ekonomickými systémy, které byly ve starém systému. Chybějí šablony, kterých je mnoho desítek, a chybí poctivý manuál. Měsíc po spuštění ještě není stoprocentně odladěný.

To znamená nával na jedné straně, nefunkční systém na straně druhé a testování v ostrém provozu na tak robustní systém, kterým digitalizace je, je něco absolutně nepřijatelného. Všichni si přejeme digitalizaci, která přispěje ke zrychlení stavebního řízení, ale ne v této fázi, kdy systém takto společně odlaďujeme.

X X X

 Kdyby Piráti neměli Putina, museli by si ho vytvořit…

 Minulé volby vyhrála, jak známo pětikoalice, a její součástí je i pikantní strana Pirátů. Její předseda a ministr pro místní rozvoj momentálně uspokojivě zcela rozvrátil systém nově vytvořeného digitalizovaného stavebního řízení hned v zárodku. Ale zdá se, že to premiérovi Fialovi zjevně nevadí a Piráti dál mohou úspěšně budovat svou pozici jakési zajímavé vnitřní alternativy současné vlády a procenta zjevně mají.

Že celá vládní koalice směřuje boj na válku na Ukrajině a proti šéfovi Ruska Vladimíra Putina se rozumí samo sebou. Dělá to konec konců celý západní tábor a tak už to v lítém politickém souboji bývá.

Biden svého času zahájil svou válku proti Putinovi a věnoval tomu mnoho energie. Ovšem nevím, jak dalece neznevážil tuto svou aktivitu  svou nejrozsáhlejší výměnou vězňů Západu a Ruska v histoii, která ve stejnou dobu, kdy slovně Putina zatracoval a volal po jeho likvidaci intenzivně pracovala na tom, aby dohoda byla úspěšná ještě před koncem funkčního období Joa Bidena.

Vtipné.

V české kotlině snad nejvíce protiputinovsky krvelační jsou Piráti . A dokonce to vypadá, že totální nedostatek jiných výsledků práce se snaží co nejvíce kompenzovat.

Dnes, když se v médiích ukázaly detaily jednání mezi ruským a americkým týmem  o výměně vězňů, je zřejmé, že vězeň Alexej Navalný byl esem na obou stranách pro uskutečnění výměny a že jeho smrt  nadlouho maří možnosti úspěchu transakce.

To ovšem svého času nijak nebránilo zjevně největšímu pitomci mezi českými ministry zahraničních věcí od roku 1992 Lipavskými, aby kategoricky netvrdil, že ho Vladimír Putin a jeho tým nechal zavraždit.

Že téměř trapně předvolává kvůli každé malichernosti ruského  velvyslance d Černína je známo a obrovským mediálním plusem tohoto postupu je, že v médiích je jen důvod nespokojenosti české strany s představou, že byl velvyslanec téměř bičován, ale jestli mu náhodou velvyslanec neodpověděl, že na něho kašle se nikdo nedozví.

O vyšší level protiruské a protiputinovské úrovně diskuze se v poslední době prosadila pirátská europoslankyně.

V očích pětikoalice a Pirátů zvláště získává cenné body a opozice ví, že je to totální blbec a chtělo by to tuto vládu vyměnit…

Ta tím spíše ví, že může plácat cokoliv a nebojí se ponořit do žumpovního stylu.

Nadávno označila kolegu europoslance za koalici Stačilo za ruskou špínu a tvrdila, že diskuze ohledně účasti potencionálně mužských účastníků  v ženském boxu byly sponzorované  Ruskem. Navazovala tím  na komentáře, ohledně italské sportovkyně Angely Cariniové s alžírskou boxerkou Imán Chalífovou, která se na olympiádu dostala v ženské kategorii i přes předchozí diskvalifikaci od mezinárodní boxerské asociace, dostává nový „politický“ rozměr.

Zatímco osobnosti sportovního světa, ale i politici komentovali průběh utkání  zastáním se Italky Cariniové, měla naše protiputinovská bojovnice jasno. Je v tom ruka Putina…

Když člověk zaznamenával nenávistné komentáře například Joa Bidena ve vztahu k Vladimíru Putinovi nemůže si nepovšimnout, že se takových nízkých poznámek se naopak  nikdy za celou dobu ukrajinské krize nedopustil vůči jejich autorům. Zásadně nekomentuje jednotlivé politické soupeře či partnery. Vůbec to vypadá, že ignoruje jednotlivé západní politiky. Nepředpokládá zřejmě, že by  v dohledné době s kterýmkoliv z nich potřeboval komunikovat. A dělá dobře.

Rusko se za  se za poslední dva roky vojensky i ekonomicky upevnilo a Putin zřejmě vychází z toho, že rozhodně nepotřebuje se s kýmkoliv ze západních představitelů o čemkoliv dohadovat. Jeho zkušenost vůči celému Západu je zásadně  záporná (výjimkou Viktora Orbána či Roberta Fica)    a  místo  třetí světové velmoce a 1. geopolitické velmoce v Evropě rozhodně není závislé  je objektivně znovu nabyté a nezáleží, co si myslí či nemyslí Západ. Je to  nepodstatné.

Někdo má noblesu a někdo nemá.

Názory jsou od toho, aby se lišily. Jsou i hlasy jiných.

Rád připomínám názor čtyřhvězdičkového generála americké armády Wesleyho  Clarka a tak trochu jestřába a vrchního  velitele  spojeneckých vojsk v Kosovu a později i kandidáta  na prezidenta  za demokraty, který  se vzdal a moudře ve prospěch Baracka Obamy ve svém rozhovoru pro americký portál The Hill dne 4. 5. 2021, kdy prohlásil  prohlásil natvrdo, že Vladimír Putin  je nejzkušenější světový politik.

Je to tak…

Vladimír Putin dosáhne svého. Kde zůstal jo Biden, Olaf Scholz či Emanuel Macron ? Politicky v podstatě ztroskotali.  Doba velkých západních politiků je ta tam.

A na bezvýznamných pirátských politicích, ale i o stupeň významnějších Fialy či  Pavla fakt nezáleží.

Politické zemětřesení se blíží…

V klidu si na něj počkejme. JUDr. Jiří Vyvadil, server vasevec.cz

X X X

 Hon na Netrebko – nechá si italská opera poroučet z Kyjeva?

 Opera Giacoma Pucciniho „Tosca“ slaví v lednu 125. výročí své premiéry. Teatro dell’Opera di Roma proto připravuje speciální představení, u kterého hrozí, že se změní ve skandál. V centru pozornosti je ruská diva Anna Netrebko.

Ukrajinská vláda zahájila novou kampaň proti operní pěvkyni Anně Netrebko. Poté, co 14. ledna 2025 – přesně 125 let po premiéře – najalo Teatro dell’Opera di Roma ruskou divu na představení opery Giacoma Pucciniho „Tosca“ – šéf prezidentské kanceláře v Kyjevě Andrej Jermak požádal všechny zúčastněné a partnery, aby sopranistku bojkotovali. V pátek napsal na Telegram:

„Netrebko nesmí vystupovat v Evropě. Jediným místem pro ni a jí podobné je nyní opera v Moskvě.“

Vysoký představitel úmyslně použil malé písmeno v názvu hlavního města Ruska v ukrajinštině – stejně jako jméno ruského prezidenta Vladimira Putina. Jermak obvinil Netrebko, že byla v roce 2012 důvěrnicí vůdce Kremlu a že sloužila „ruskému režimu“. V roce 2014 přijela operní pěvkyně do Doněcku propagovat takzvané Nové Rusko.

„Nyní je velmi důležité, aby ruští exponenti neměli příležitost vydělávat peníze v civilizovaném světě a nadále přinášet ruskou kulturu do Evropy a na Západ, zatímco Rusko zabíjí naše občany a unáší naše děti a zabíjí je raketami.“

Sama Netrebko obvinění ze své údajné politické angažovanosti opakovaně odmítla. Argumentovala tím, že není odbornicí na politiku, ale umělkyní, a že jí jde o to, sjednotit lidi navzdory politickému rozdělení. Přesto je zpěvačka v posledních letech na Západě konfrontována se skutečným honem na čarodějnice. Od vypuknutí války na Ukrajině byly mnohé její koncerty v USA a Evropě buď zrušeny, nebo doprovázeny protesty. Město Luzern nedávno zrušilo její vystoupení, plánované na 1. června. Jako důvod byla uvedena ukrajinská mírová konference ve Švýcarsku, i když se konala až o dva týdny později.

I další umělci z Ruska se kvůli agitaci z Ukrajiny museli vzdát svého hostování. V březnu Kyjev vyvinul tlak na Jižní Koreu, aby ji přiměl odvolat pozvání ruské baletky Světlany Zacharovové. V důsledku toho byla zrušena představení primabaleríny moskevského Velkého divadla v Soulu, plánovaná na letošní duben.

Dá se předpokládat, že v případě, že Teatro dell’Opera di Roma neupustí od hostování Anny Netrebko, budou následovat kravály, kterými si ukrajinští a proukrajinští aktivisté budou vynucovat poslušnost Kyjevu. Kulturní život Evropy a Západu tak trpí nejen woke zpracováními klasických operních a baletních děl, na která už se mnohdy opravdu nedá dívat – viz nedávný Tristan a Isolda v Bayreuthu v šedém a s provazy visícími ze stropu – ale i tím, že obsazení hlavních rolí mnoha operních a baletních děl se inkvizičně provádí na dálku z Kyjeva.

MUDr. Ivan Dvid, europoslanec, server vasevec.cz

X X X

Trhy panikaří! Akcie se intenzivně vyprodávají

 „Investoři minulý týden přetavili svůj dosavadní extrémní optimismus v extrémní pesimismus především vlivem nových ekonomických údajů v USA, které poukazují na oslabování trhu práce,“ říká analytik BHS Timur Barotov.

 Investoři mají za sebou nejrušnější týden ve čtvrtletí, kdy vykázalo zisky více než 1000 veřejně obchodovaných společností a z toho 171 členů indexu S&P 500. Federální rezervní systém ponechal sazby na stejné úrovni, jeho předseda Jerome Powell se účastnil tiskové konference a nový příliv ekonomických údajů vyděsil investory. Recesní obavy se zmocnily sentimentu a akcie většiny společností se začaly ostře vyprodávat. Není troufalé říct, že portfolio většiny akciových investorů po celém světě nyní vykazují ztráty. I dnes ráno v předobchodní fázi hlavní americké indexy jsou ve velkém výprodeji, Nasdaq Composite byl až o 6 % níže, index S&P až o 3 % a Russell 2000 až o 4 % předtím, než začala pomalá obnova. Takové významné pohyby s futures hlavních amerických indexů jsou velmi vzácné.

 Ekonomika se řítí do recese?

 Největší zklamání přinesly ekonomické údaje ve 2. polovině minulého týdne, jež mohou naznačovat, že americký trh práce rapidně oslabuje. Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech již 4. měsíc v řadě stoupá, z květnových 3,8 % tak vystoupala až na červencových 4,3 %. Trhy takový růst neočekávaly. Ačkoli samo o sobě to není nijak vysoká míra nezaměstnaných, co trhy znepokojuje je trend, nezaměstnanost totiž má tendenci pomalu stoupat těsně před začátkem recese a pak v recesi obyčejně parabolicky velmi rychle vystoupat do extrémních recesních hodnot. Náladě nepomohlo ani spuštění tzv. Sahmova pravidla, které praví, že recese přichází, pokud rozdíl tříměsíčního klouzavého průměru míry nezaměstnanosti a minima tohoto ukazatele za posledních dvanáct měsíců překročí hodnotu 0,5 %. V současnosti je hodnota ukazatele 0,53 %. Tento ukazatel v minulosti měl 100% úspěšnost v předvídání recese. Nutno ale poznamenat, že samotná tvůrkyně indexu, bývalá výzkumnice Fedu Claudia Sahm si myslí, že tentokrát tento indikátor nemusí být přesný kvůli neobvyklým charakteristikám trhu práce v důsledku pandemie a imigrace v USA.

 Kromě rostoucí míry nezaměstnanosti, investoři museli strávit i výrazně nižší počet nově zaměstnaných Američanů v červenci, výrazně horší sentiment ve zpracovatelském průmyslu, zpomalující růst mezd a pořád ještě vysoký růst nákladů. To vytváří obrázek stagflace (pomalý růst, zvýšená inflace) což je jeden z nejhorších scénářů pro trhy, a dokonce se někteří brojí i proti recesi. Sentiment na trhu se tak velmi rychle proměnil z pozitivního na velmi negativní. Trend ekonomického vývoje je totiž znepokojivý a investoři vždy hledí do budoucnosti a činí svá rozhodnutí na základě ekonomických prognóz. Tento obrat v sentimentu způsobil ostré výprodeje na amerických ale i globálních finančních trzích. Index menších společností Russell 2000 za týden ztratil 7 %, Nasdaq Composite se snížil o necelá 4 % a index S&P 500 se propadl o 2,5 %. Hlavní japonský index akcií Nikkei 225 se za týden propadl o 18 %, německý index DAX zlevnil o 6 % a Bitcoin odepsal přes 20 %.

 Výsledková sezóna

 Výsledková sezóna ve 2. kvartále 2024 se ve Spojených státech zdánlivě vydařila. Podle společnosti FactSet více než 75 % společností indexu S&P 500 již vykázalo své kvartální výsledky a zisky v průměru meziročně vzrostly o 11,5 %. To je nejsilnější meziroční kvartální růst zisků za poslední 3 roky, to zní velmi optimisticky. V čem je tedy zahrabaný pes? Jedná se o meziroční růst a ve 2. kvartále 2023 zisky výrazně klesaly o 4,2 %. V meziročním srovnání je tak růst ve 2. kvartále 2024 velmi lehko dosažitelný a opticky to může vytvářet dojem, že se ekonomice velmi daří. Investoři ovšem i vlivem velmi vysokých očekávání, která předcházela této výsledkové sezóně tato čísla tráví se značnou opatrností. Růst zisků, ačkoli kladný tedy nebyl nijak výjimečný v tomto čtvrtletí a investory nenadchl.

 Warren Buffett vyprodává akcie Apple

 Sentimentu nepomohla ani nová zpráva o změnách v portfoliu Warrena Buffetta. Podle regulatorních oznámení zveřejněných v sobotu, společnost Berkshire Hathaway odprodala zhruba polovinu své největší akciové pozice ve společnosti Apple. Před tímto krokem společnost Apple tvořila asi 50 % celého investičního portfolia Warrena Buffetta, po této nové změně tak dojde k výprodeji jedné čtvrtiny celého jeho portfolia, což není obvyklé pro Buffetta. Buffett je dlouhodobý investor, který drží své pozice dlouhá léta a takto velké pohyby tedy mohou být jakýmsi signálem pro trh. Peněžní zásoba Berkshire se tak zvýšila a pokořila další historické rekordy. V současnosti mají mít v penězích uloženo více než 270 miliard USD (formou státních pokladničních poukázek). Buffett se pravděpodobně akcií zbavoval kolem historických maxim a v reakci na tuto zprávu nyní v předpobchodní fázi akcie Apple klesají o 10 %! Ještě předtím také umenšoval svojí druhou největší pozici v portfoliu: Bank of America. Warren Buffett přezdívaný „věštec z Omahy“ je považován za jednoho z nejlepších investorů všech dob a toto rapidní umenšování pozic v portfoliu může být investory vnímáno velmi negativně.

 Pohyb kapitálu napříč sektory

 V posledních týdnech tedy probíhá úprk investorů z předražených amerických technologických titulů, které poslední rok a půl hnaly trhy výše k rekordním maximům. Nejvíce trpí sektory, jež jsou spojovány s umělou inteligencí – jedná se tak především o výrobce čipů v čele s Nvidia, Broadcom, AMD a ASML, softwarové vývojáře jako jsou Microsoft, Adobe, Oracle, CRM apod. Ale ani velká technologická sedmička se tentokrát nevyhnula výprodejům. V reakci na slabé ekonomické údaje se minulý týden výrazně propadly největší americké banky a většina finančního sektoru. Dařilo se pouze defenzivnějším sektorům jako jsou: potravinové řetězce, výrobci slazených nápojů, tabákové společnosti, restaurace, nemovitostní sektor, tradičním telekomunikačním společnostem, zdravotnickým společnostem a veřejné infrastruktuře. K velkému propadu minulý týden došlo i u akcií cestovního ruchu, například akcie Airbnb klesly o 8,5 %, Booking klesl o 10 %, Carnival o 14 %, Marriott o 10 % atd.

 Rostly mimo jiné i ceny dluhopisů, které jsou tradičním protirecesním nástrojem. Menší společnosti, o kterých se mluvilo, že nyní budou růst rychleji než ty větší, protože se očekává snižování úrokových sazeb a také protože jsou výrazně lépe naceněné investory taktéž zklamaly. Podle našeho názoru nedávný růst menších společností (viz Russell 2000) byl způsoben jevem short squeeze, kdy se masivně uzavíraly krátké pozice na menších společnostech v reakci na očekávaný pokles úrokových sazeb v září, který je nyní téměř zaručený. Pokud následuje ekonomické zpomalení a recese, malé společnosti podle nás nejsou dobrou volbou, a to i přes relativně atraktivní ocenění vůči těm větším. Menší společnosti jsou totiž v recesi těmi nejzranitelnějšími.

 Co bude dále?

 V BH Securities se obáváme, že pokles akciových trhů může ještě nějakou dobu pokračovat. Proti trhům nyní hraje konfluence zpomalující ekonomiky USA, vysychání likvidity na trhu, nejistot plynoucích z listopadových prezidentských voleb, vysokých ocenění, zpřísňování monetární politiky v Japonsku a sezónnosti, kdy srpen a září jsou historicky nejhorší období pro akcie. Trhy jsou nyní ovšem extrémně volatilní a mohou ze dne na den výrazným způsobem otočit svůj vývoj. Ing. Štěpán Křeček, MBA, Hlavní ekonom

 X X X

 Google si nezákonně udržuje monopol na poli vyhledávání, uvedl americký soud

Společnost Google si v rozporu se zákonem udržuje monopol na poli internetového vyhledávání, čímž potlačuje konkurenci a brání inovacím. Podle světových agentur to dnes uvedl soud v americkém Washingtonu. Podle agentury AP jde o přelomové rozhodnutí, které může změnit podobu internetu. Google se proti verdiktu odvolá.

Široce očekávaný verdikt, které vynesl soudce amerického okresního soudu Amit Mehta, přichází téměř rok od zahájení soudního procesu, v němž proti Googlu stojí americké ministerstvo spravedlnosti. Podle AP jde o největší antimonopolní spor ve Spojených státech za poslední čtvrtstoletí.

„Po pečlivém zvážení a posouzení svědeckých výpovědí a důkazů dospěl soud k následujícímu závěru: Google je monopolista a jedná jako monopolista, aby si udržel svůj monopol,“ citovala AP z 277stránkového rozhodnutí soudce Mehty. Ten rovněž uvedl, že dominance Googlu v oblasti internetového vyhledávání je důkazem svědčícím o jeho monopolu.

Google „má 89,2% podíl na trhu obecných vyhledávacích služeb, který na mobilních zařízeních dosahuje až 94,9 %,“ uvádí se v rozhodnutí.

Pro společnost Google a její mateřskou společnost Alphabet představuje verdikt zásadní neúspěch. Vytrvale totiž tvrdila, že její obliba pramení z obrovského zájmu uživatelů používat její vyhledávač, který je tak dobrý v tom, k čemu je určen, že se stal synonymem pro internetové vyhledávání, připomněla AP.

Prezident pro globální záležitosti ve společnostech Google a Alphabet Kent Walker uvedl, že se společnost proti závěrům soudu hodlá odvolat.

„Toto vítězství nad společností Google je historickým úspěchem amerického lidu,“ uvedl americký americký ministr spravedlnosti Merrick Garland. „Žádná společnost – bez ohledu na to, jak je velká nebo vlivná – nestojí nad zákonem. Ministerstvo spravedlnosti bude i nadále důrazně prosazovat naše antimonopolní zákony,“ dodal.

Garlandův úřad argumentoval tím, že se Google snažil uzavřít dohody s mobilními operátory, aby získal silné výchozí pozice ve smartphonech a ovládl v nich vyhledávání. Tvrdí také, že Google platil deset miliard dolarů (bezmála 230 miliard Kč) ročně bezdrátovým společnostem, jako je AT&T, výrobcům zařízení, jako je Apple, a výrobcům prohlížečů, jako je Mozilla, aby se zbavil konkurentů a udržel si podíl na trhu s vyhledávači, ceskajustice.cz

X X X

 NA  OSTRAVSKU  PŘIBUDE DALŠÍ ZUBNÍ ORDINACE, DO KONCE ROKU ZAČNE FUNGOVAT V CHUCHELNÉ

V Chuchelné v příhraničí s Polskem vznikne nová zubní ambulance. Moravskoslezský kraj na ni přispěl 3,5 milionu korun. Další 2,2 milionu korun pak poskytl na modernizaci stávajících zubních ambulancíe ve Frýdku-Místku. Obě dotace schválili krajští radní v rámci programu cíleného na další podporu stomatologie. Letos tak kraj přispěl na nové zubní ambulance celkem přes 14 milionů korun.

„Každá nová zubní ordinace je pro stovky lidí z našeho kraje obrovskou pomocí. Nedostatek zubařů trápí dlouhodobě náš region i celou republiku, a tak jsem rád, že se nám daří pomáhat tento problém postupně řešit. Na Opavsku v obci Chuchelná, která leží hned u polských hranic, zřídí díky krajskému příspěvku naše krnovská nemocnice novou ambulanci. Za krajské peníze pořídí dvě zubní soupravy, tedy zubařská křesla s příslušenstvím včetně potřebného nábytku. Ordinovat zde budou stomatologové právě z naší nemocnice v Krnově,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica s tím, že kraj přispěl i na rozvoj stomatologické péče na Frýdecko-Místecku. Poskytl 2,2 milionu korun na modernizaci zubních ordinací v Nemocnici ve Frýdku-Místku.

Nedostatek zubařů řeší celé Česko dlouhodobě. Moravskoslezský kraj v rámci svých možností přispívá k řešení tohoto problému. Například přispěl 14 milionů korun na vybavení cvičné ordinace pro studenty nového oboru zubní lékařství na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. V minulých dvou letech hejtmanství financovalo rozvoj zubní péče na území regionu více než 50 miliony korun.

„Stomatologie samozřejmě není jediným oborem, který Moravskoslezský kraj intenzivně podporuje. Průběžně přispíváme krajským nemocnicím na obnovu či rozšíření přístrojové techniky napříč obory. Letos půjde do této oblasti z krajského rozpočtu přes 100 milionů korun. Například karvinská nemocnice teď získala 1,5 milionu korun na vybavení jednodenní gynekologie v Orlové. Jednou z našich priorit je totiž v různých oborech posílit výkony v šetrnějším jednodenním režimu tak, aby mohli pacienti do 24 hodin na rekonvalescenci do domácího prostředí,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro zdravotnictví Martin Gebauer./bir/

X X\X

 Karlovarsko: Prohlášení radního pro oblast vzdělávání, školství, mládeže, tělovýchovy a sportu

Soudní spor trvající šest let se blíží ke svému konci

 Počátek problematiky, která vedla k vleklému soudnímu sporu mezi Gymnáziem Sokolov a Krajským vzdělávacím centrem a vyučující Danou Wittnerovou, se datuje již do roku 2018. Právě tehdy totiž obdržela zaměstnankyně školy od ředitele školy Jiřího Widže první výpověď z pracovního poměru pro neplnění kvalifikačních předpokladů, s níž nesouhlasila a odmítla ji přijmout. Následně se roztočil kolotoč dalších soudních sporů a výpovědí.    

 Dana Wittnerová se obrátila na soud, kde rozporovala platnost výpovědi, a to z důvodu zpochybnění jejího řádného předání. Okresní soud v Sokolově jí dal za pravdu, proto gymnázium podalo proti rozsudku odvolání a po jeho neúspěchu také dovolání k nejvyššímu soudu, jež bylo zamítnuto.

Ještě v průběhu trvání prvního soudního sporu obdržela vyučující druhou výpověď se stejným odůvodněním, tentokrát však bez pochybností o jejím předání. Avšak i tento krok paní Wittnerová zpochybnila podáním žaloby na školu pro neplatnost výpovědi. Soud v tomto případě rozhodl v její prospěch s odůvodněním, že i když nesplňuje kvalifikaci, svou praxí dokázala odbornou způsobilost. Gymnázium se opět proti rozsudku odvolalo, a protože krajský soud potvrdil rozsudek soudu okresního, byla paní Wittnerová přijata zpět do pracovního poměru. V té době však již škola měla pozici vyučujícího anglického jazyka obsazenou kvalifikovaným učitelem, proto byla paní Wittnerové předána třetí výpověď, a to pro nadbytečnost. Paní Wittnerová nepřijala dohodu o změně pracovní smlouvy spočívající ve zkráceném úvazku ani ukončení pracovního poměru dohodou. Následovala neúspěšná jednání o mimosoudním vyrovnání za účasti právních zástupců obou stran.       

 V dalším časovém období se vyučující domáhala prostřednictvím žaloby náhrady platu a podala také žalobu proti třetí výpovědi, s níž byla opět úspěšná, a v samotném závěru měsíce dubna se tak vrátila zpět na sokolovské gymnázium. Soudní spor však stále není ukončen, neb škola se proti rozhodnutí krajského soudu, v případě třetí výpovědi, dovolala k Nejvyššímu soudu v Brně. V této věci ještě nebylo rozhodnuto.

 Karlovarský kraj byl o soudních sporech postupně informován. V průběhu soudního sporu se objevovaly dotazy, proč kraj nepřistoupí k odvolání pana ředitele. Zde je nutno si uvědomit, že zřizovatel školy může odvolat ředitele pouze v případě závažného porušení nebo neplnění právních povinností vyplývajících z vykonávané funkce. Z tohoto důvodu kraj do jednání nezasahoval, neboť soudní spor byl v běhu a nebylo zřejmé, jaký bude jeho výsledek. Navíc škola postupovala ve shodě s advokátní kanceláří, která ji zastupovala, byly tedy dodrženy běžné postupy pro průběh soudního procesu.

Náklady spojené s náhradou platu Dany Wittnerové činí více než 1,4 milionu korun. Ředitel gymnázia požádal Karlovarský kraj o příspěvek ve výši 683 tisíc korun a rada kraje jej schválila. Další finanční plnění vůči vyučující dosáhla částky 807 tisíc korun. Celkové náklady související se soudními spory jsou ve výše téměř 747 tisíc korun. V roce 2022 poskytl Karlovarský kraj Daně Wittnerové návratnou finanční výpomoc na zabezpečení životních nákladů ve výši 300 tisíc korun.

Ano, finanční náklady spojené s vedením těchto soudních sporů a s náhradou platu jsou vysoké, nicméně také samotnému řediteli školy byla vyměřena úhrada za způsobení škody. V případě první výpovědi byla řediteli uložena ze strany kraje povinnost úhrady nákladů z odpovědnosti za škodu, a to ve výši jednonásobku jeho průměrného měsíčního platu. V případě druhé výpovědi nebyla řediteli školy náhrada určena. Značnou část peněz měla škola k dispozici ve svém rezervním fondu, odkud byly peníze na vyplacení mzdových a dalších nákladů Daně Wittnerové použity.

Celou situaci vnímám jako velmi nepříjemnou a nešťastnou pro obě strany sporu. Paní Wittnerové byly v tuto chvíli vyplaceny náhrady za první a druhou výpověď. V případě třetí výpovědi obdržela odstupné. Nyní je třeba vyčkat na rozsudek Nejvyššího soudu v Brně. Samozřejmě ideální by byl stav, kdyby došlo k dohodě mezi oběma stranami, do probíhajícího soudního sporu však kraj vstupovat nemůže. Paní Wittnerová je nadále zaměstnankyní Gymnázia Sokolov a Krajského vzdělávacího centra.

X X X

 Další prohra Bouzkové ve finále. Titul ve Washingtonu vyhrála Badosaová, mužský turnaj ovládl Korda

Česká tenistka Marie Bouzková titul na turnaji ve Washingtonu nezískala. Ve finále, které bylo dvakrát přerušeno kvůli dešti, prohrála 1:6, 6:4 a 4:6 s Paulou Badosaovou ze Španělska. Mužské finále vyhrál Američan Sebastian Korda a napodobil svého otce Petra, jenž na turnaji triumfoval v roce 1992.

 S prvním zhruba hodinovým přerušením na začátku druhého setu se Bouzková vyrovnala a díky brejku za stavu 5:4 srovnala. V rozhodující sadě, která byla rovněž v úvodu krátce přerušena, šestadvacetiletá Češka ztratila dvakrát podání a Badosaová už výhodu udržela.

Bouzková promarnila šanci na druhý titul a nezvládla šestý ze sedmi finálových zápasů v kariéře. Jediný dosavadní triumf na okruhu WTA si připsala před dvěma lety v Praze. Badosaová naopak vyhrála i čtvrté finále v kariéře a ukončila přes dva roky dlouhé čekání na titul.

„Před rokem touhle dobou jsem byla na gauči, takže to je docela rozdíl. Teď jsem zase tenistka,“ uvedla bývalá světová dvojka Badosaová, jež minulý rok půl roku nehrála kvůli únavové zlomenině obratle.

‚Co jsem byl teenager‘

V mužském finále zdolal čtyřiadvacetiletý Korda 4:6, 6:2, 6:0 Itala Flavia Cobolliho a zvítězil na turnaji v americké metropoli 32 let po svém otci, bývalém českém tenistovi Petrovi Kordovi. Poprvé v historii ATP Tour se tak stalo, že jeden turnaj vyhráli otec a po něm i syn.

 „Jezdil jsem na tenhle turnaj od doby, co jsem byl teenager. Můj táta koučoval Radka Štěpánka, který zde také vyhrál v roce 2011,“ připomněl Korda bývalého českého daviscupového šampiona a jednoho ze svých současných trenérů.

„Jsme s tímto turnajem hodně spojeni, takže jedním z mých cílů bylo jednoho dne tady vyhrát a zapsat své jméno na stadionu. Tohle je možná jeden z nejmimořádnějších okamžiků mé kariéry,“ řekl rodák z floridského Bradentonu.

Čtvrtý nasazený Korda získal druhý titul v životě po triumfu v Parmě před více než třemi lety. Zároveň vyhrál turnaj v hlavním městě USA jako první domácí hráč od Andyho Roddicka v roce 2007.

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.