Európania sa musia pripraviť na dlhodobo vyššie ceny, upozornila komisárka EÚ pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová. Veľká časť európskeho priemyslu je založená na „veľmi lacnej energii z Ruska, na veľmi lacnej pracovnej sile z Číny a na vysoko subvencovaných polovodičoch z Taiwanu“, povedala Vestagerová v rozhovore pre nemecký ekonomický denník Handelsblatt.
Európa podľa nej nebola pri týchto rizikách naivná, ale chamtivá. Takúto závislosť však európske štáty nemôžu akceptovať ako súčasť obchodu. Podľa Vestagerovej Európa musí svoj obchod diverzifikovať a zmieriť sa s vyššími cenami. Takisto musí zvýšiť recykláciu.
Pokiaľ ide o nárast cien plynu, Vestagerová je mierne optimistická. Ak sa podarí, že Európania budú spoločne nakupovať skvapalnený zemný plyn (LNG), môže to viesť k stabilizácii a zníženiu cien. Naopak, varovala pred štátnymi stropmi na ceny plynu. Elektrina vyrábaná z takto subvencovaného plynu by totiž potom mohla smerovať aj do susedných krajín./agentury/
X X X
V Maďarsku si už za výhodnú cenu Slovák nenatankuje. Od piatka iba autá s maďarskou značkou
Od piatka 27. mája budú môcť za zvýhodnené ceny tankovať iba autá s maďarskou značkou, vyhlásil vo štvrtok šéf maďarského úradu vlády Gergely Gulyás. Dôvod prečo tak urobil je hlavne kvôli tankovacej turistike. Tá im spôsobovala problémy s dodávaním pohonných hmôt.
V Maďarsku je zastropovaná cena benzínu od novembra vo výške 1,27 eura za liter, opatrenie by malo platiť do konca júna. Gulyás zdôraznil, že v Maďarsku je možné tankovať za najlepšiu cenu v Európe, a preto sa najmä pri hraniciach rozvinul tzv. benzínový turizmus, ktorý už ohrozuje zásobovanie. Mnohí ľudia podľa neho zneužívajú, že Maďarsko je schopné udržať cenu 480 forintov, kým v Európe sú ceny 700 až 900 forintov.
Aktuálna cena na slovenských čerpačkách je už vyše 1,8 eur za liter benzínu či nafty. Zníženie DPH z 20 na 8 percent by priniesol šoférom úsporu okolo 20 centov za liter. Zníženie spotrebnej dane, ako to navrhuje SaS v pláne B, teda z aktuálnej sadzby 51,4 centa za liter benzínu tesne nad minimálnu hranicu určenú európskymi pravidlami 35,9 centa na liter, by prinieslo úsporu do 10 centov na liter z konečnej ceny paliva./agentury/
X X X
Takú cenu obilia svet nepamätá. Štát reaguje a schválil zákaz vývozu strategických surovín
Cena obilia letí do závratných výšok. Každým dňom vojny na Ukrajine sa zvyšuje. Európa takú zhánku po pšenici ešte nezažila. Kupuje sa už teraz rovno na koreni, hoci do žatvy zostáva ešte 4 až 6 týždňov.
To je aj dôvod, prečo si rezort pôdohospodárstva dal v parlamente schváliť nástroj na to, aby mohol v krajnej núdzi zastaviť vývoz obilia, olejnín či iných životne dôležitých surovín zo Slovenska. Štát jednoducho musí mať železnú rezervu potravín, keby sa situácia ešte viac vyostrila.
Slovensko je v obilí, repke olejnej aj kukurici prebytkové. Na ľudskú výživu potrebuje 500– až 600-tisíc ton obilnín a ďalších pár stotisíc ton kŕmnych zmesí pre ošípané, hydinu a hovädzí dobytok. Po tom, čo Ukrajina nedokáže doviezť zo svojich zablokovaných prístavov milióny ton obilia, jeho cena prekročila 430 eur za tonu. Takú cenu ešte história nepozná. To, samozrejme, zvýšilo záujem o slovenské obilie a obilniny. Krajina sa musí chrániť. Na druhej strane však Slovensko dováža také obrovské množstvá potravín, že nemôže úplne obmedziť vývozy. Preto štát zavádza oznamovaciu povinnosť pre všetkých, čo budú obilie vyvážať. A to z dôvodu, aby mal prehľad o tom, čo sa na trhu s potravinami na Slovensku deje.
Ako vždy za každým návrhom sú za ním nielen ekonomické, ale aj politické záujmy. To, že s návrhom prišiel Martin Fecko, bývalý štátny tajomník na ministerstve pôdohospodárstva, zrejme nie je náhoda. Je síce z vládnej strany OĽaNO, ale súčasne má možnosť ukázať, že to bol on, kto prvý myslel na zadné vrátka štátu. Aké však budú v skutočnosti tieto vrátka, to ukáže nielen samotná vykonávacia vyhláška, ale predovšetkým prax. A tú bude diktovať vojna na Ukrajine a rastúci hlad vo svete.
Obchod si vždy našiel cestu, ako aj najdômyselnejšie predpisy obísť. Teraz sa ukazuje, čo znamená, keď krajina nemá dostatočné spracovateľské zázemie, nie malú časť obilia bude musieť tak či tak vyviezť. Novinka dáva právomoc agrorezortu obmedziť vývoz plodín a potravín počas mimoriadnej situácie, núdzového alebo výnimočného stavu. Práve Feckov pozmeňovací návrh umožňuje obmedzenie vývozu poľnohospodárskych komodít a potravín. Poslanec a niekdajší štátny tajomník ministerstva pôdohospodárstva argumentuje zvýšením potravinovej bezpečnosti Slovenska.
Agrorezort určí zoznam poľnohospodárskych a potravinárskych komodít a kritickú hodnotu ich skladových zásob, ktoré sú nevyhnutné na zabezpečenie potravinovej bezpečnosti štátu. Denník sa ministerstva opýtal, o aké presné komodity pôjde a aká bude stanovená kritická hranica ich množstva. Agrorezort na vyhláške, ktorá určí tento zoznam, ešte len pracuje. „Návrh vyhlášky sa pripravuje a bude v najbližšej dobe predložený do legislatívneho procesu,“ odpísalo tlačové oddelenie agrorezortu.
Stop pre vývoz poľnohospodárskych komodít v ťažkých časoch nie je jediná novinka z novely o potravinách. /agentury/
X X X
Putin začína vydierať Západ: Ukrajinské lode pustí, za výkupné
Britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová obvinila ruského prezidenta Vladimira Putina, že blokádu obilia v ukrajinských prístavoch sa snaží využiť ako zámienku na zrušenie medzinárodných sankcií, ktoré Západ na Moskvu uvalil za ruskú inváziu na Ukrajinu, píše agentúra Reuters.
„Je úplne otrasné, že sa Putin snaží od sveta žiadať výkupné a v podstate premieňa hlad a nedostatok jedla medzi najchudobnejšími ľuďmi na svete na zbraň,“ uviedla Trussová počas návštevy Bosny a Hercegoviny.
„Jednoducho to nesmieme dopustiť. Putin musí odvolať blokádu ukrajinského obilia,“ dodala. Podľa šéfky britskej diplomacie by zrušenie sankcií či ich akékoľvek uvoľnenie Putina z dlhodobého hladiska len posilnili.
Námestník ruského ministra zahraničných vecí Andrej Rudenko v stredu uviedol, že Rusko je pripravené vytvoriť humanitárne koridory pre plavidlá prevážajúce potraviny, aby mohli opustiť Ukrajinu výmenou za zrušenie niektorých sankcií Západu.
„Je úplne otrasné, že sa Putin snaží od sveta žiadať výkupné a v podstate premieňa hlad a nedostatok jedla medzi najchudobnejšími ľuďmi na svete na zbraň,“ uviedla Trussová počas návštevy Bosny a Hercegoviny.
„Jednoducho to nesmieme dopustiť. Putin musí odvolať blokádu ukrajinského obilia,“ dodala. Podľa šéfky britskej diplomacie by zrušenie sankcií či ich akékoľvek uvoľnenie Putina z dlhodobého hladiska len posilnili.
Námestník ruského ministra zahraničných vecí Andrej Rudenko v stredu uviedol, že Rusko je pripravené vytvoriť humanitárne koridory pre plavidlá prevážajúce potraviny, aby mohli opustiť Ukrajinu výmenou za zrušenie niektorých sankcií Západu./agentury/
X X X
Andruskó na súde Kočnerovi: Stále sa z vašej strany bojím o život
Na súde sa vystriedali dve známe mená z kauzy vraždy novinára: Miroslav Marček a Zoltán Andruskó.
„Od môjho zadržania som vždy vypovedal, že objednávateľom vraždy pána Kuciaka je pán Kočner a sprostredkovateľkou Zsuzsová. Nikdy som nepovedal, že som sa mohol zmýliť,“ zdôrazňoval v stredu na súde Zoltán Andruskó, sprostredkovateľ vrahov investigatívneho novinára Jána Kuciaka.
Reagoval tak na prvotný rozsudok v tomto najsledovanejšom procese súčasnosti, v ktorom boli náznaky pochybností okolo Andruskóových tvrdení.
Teraz svoje pôvodné svedectvá opakuje pred senátom s pozmeneným zložením, ktorý má opäť posúdiť obžalobu Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej z objednávky vraždy novinára, pri ktorej nájomný vrah Miroslav Marček zastrelil aj Kuciakovu snúbenicu Martinu Kušnírovú. Súd k tomu pripojil aj prípad plánovania vrážd prokurátorov Maroša Žilinku, Daniel Lipšica a Petra Šufliarskeho. Andruskó, ktorý už za podiel na vražde Kuciaka dostal 15-ročný trest, v stredu vypovedal na súde spontánne a odpovedal na otázky.
Na dnešný deň bol naplánovaný výsluch strelca Miroslava Marčeka. Marček je odsúdený za úkladnú vraždu Jána Kuciaka, jeho snúbenice aj podnikateľa Petra Molnára, za čo dostal 25 rokov väzenia.
Marček ale na začiatku vyhlásil, že vypovedať nechce. „Rád by som využil svoje právo nevypovedať v tejto trestnej veci. Je to už 4,5 roka, čo sa stalo, už som vypovedal, je zaznamenané, čo som povedal a nechcem si protirečiť,“ povedal Marček a naznačil, že by chcel, aby sa prečítali jeho staršie výpovede,“ vyhlásil.
Sudkyňa Ružena Sabová ho upozornila, že to nie je zákonný dôvod na odmietnutie výpovede.
„Jeden z obžalovaných je aj moja rodina,“ povedal po upozornení Marček. Ide o Tomáša Szabóa, ktorý je jeho bratrancom. Tu ho zas upozornila, že odmietnuť výpovede je možné len ak ide o priameho príbuzného (rodičia, súrodenci, deti), nie bratranca.
„Dobre, do tretice: Bol som za tento skutok prípravy vrážd prokurátorov obvinený, takže som tu aj v pozícii svedka aj obvineného, tak preto nechcem,“ ohlásil Marček tretí dôvod, prečo využíva právo odoprieť výpoveď v tejto kauze.
Prokurátor ale upozornil, že Marček môže odmietnuť len výsluch pre potreby prípadu prípravy vrážd prokurátorov, ale nie vo veci vraždy Jána Kuciaka, za ktorú je už Marček odsúdený. Preto navrhol, aby ho súd v tejto časti vypočul a vo zvyšku, aby súd prečital jeho výpovede z prípravného konania.
Na dianie teraz reagujú obhacovia obžalovaných. Advokát Štefan Neszméry, obhajca Zsuzsovej navrhol overiť stav, či je Marček naozaj obvinený a aby sa to zohľadnilo pri čítaní jeho výpovedí. Sudkyňa teda opäť prečítala dokument od polície, z ktorého vyplýva, že Marček je z prípravy vrážd prokurátorov naozaj obvinený.
Súd napokon rozhodol, že nepristupuje k výsluchu Marčeka ako svedka. Sabová to zdôvodnila faktom, že v prípade vraždy Kuciaka a Kušnírovej – na základe starších rozhodnutí a judikátov NS SR – nemusí vypovedať, lebo bol za to stíhaný – platí to aj na prípad stíhania, ktoré sa už skončilo rozsudkom. V prípade prípravy vraždy prokurátorov je stále stíhaný, takže tam tiež môže výsluch odoprieť.
Súd preto prečíta jeho predošlé výpovede. To sa ale stane neskôr, súd po Marčekovom odchode pokračuje vo výsluchu Andruskóa.
Cash v 500-eurovkách
Andruskó opísal súdu, ako prebral peniaze v hotovosti od Zsuzsovej. Podľa jeho slov preberal od nej hotovosť v 500-eurovkách, ktoré boli zabalené v utierke. Nepočítal ich, ale odhadom tam mohlo byť 10-20 tisíc eur, odovzdať ich mal Szabóovi.
Vysvetlil aj, ako malo dôjsť k plánovaniu vraždy Lipšica. Szabóovi hovoril: „Najlepšie by bolo, keby pán Žilinka niekde sedel v aute s pánom Lipšicom“. Szabóovi mal povedať, že za likvidáciu Žilinku by bolo 70-tisíc a za Lipšica 200-tisíc eur. „Prioritou bolo vyriešiť Žilinku,“ dodal. To isté mal sprostredkovať Andruskó aj Kracinovi, tvrdil na súde.
Keď prišla reč na to, ako vyberal z účtu 20-tisíc eur, ktoré mal dať najatým vrahom, Andruskó priznal, že boli z firemného účtu v Tatrabanke. Vyberal ich z bankomatov – išlo o 50 a 100-eurové bankovky. Výbery urobil podľa vlastných slov v decembri 2017, resp. v januári 2018. Jána Kuciaka Marček zastrelil 21. februára 2018.
Prokurátor sa pýtal aj na exmanžela Zsuzsovej, ktorý je známy pod prezývkou Ampulka. Andruskó ho pozná, mali obchodné vzťahy. „Mám exekúcie, oficiálne som nemohol dostať úvery alebo lízingy. Od pána Markoviča som kúpil pneuservis v Komárne, tak sme sa dohodli na mesačných splátkach 1000 eur,“ dodal. Kúpil si od neho aj aj dodávky na mesačné splátky.
Szabó chcel Škorpión
Prokurátora zaujimala prvá kúpu samopalu od Adama Huszlicku. „Bolo to viac stretnutí, najprv sme si zavolali, potom sme sa stretli, mohlo to byť pred jeho domom v Komárne a tam som sa ho na to spýtal,“ dodal Andruskó. Mal informáciu od Tomáša Szabóa, čo potrebujú, vraj bolo zabezpečenie zbraní aj so súhlasom Zsuzsovej. Huszlicka mu mal povedať, že má na predaj samopal vz. 68. Škorpión, ktorý si potom Szabó aj vybral. Andruskó ho teda kúpil za 2500 eur a odviezol Szabóov do Kolárova. Odtiaľ išiel za Zsuzsovou. „Ukázal som jej fotku, čo kúpila. Ukázal som jej fotku zbrane a ona mi to hneď aj preplatila.“ Nepamätal si presne, kedy sa to dialo, ale odhaduje, že to bolo po zadaní vraždy Žilinku.
Druhý samopal kupoval v lete 2018, kedy Zsuzsová zadala objednávku vraždy Šufliarskeho. „Prvý samopal sa podľa Szabóa zasekával, preto potreboval druhú zbraň.“ Mali možnosť vybrať si, akú zbraň chcú. Szabó podľa Andruskóa chcel opäť Škorpión. Týždeň na to, údajne chcel ďalšie a väčšie zásobníky. Tento samopal už odovzdával v Komárne pri jeho reštaurácii, kam si po zbraň prišiel Szabó s Marčekom. Tento samopal mal pred odovzdaním ukázať Zsuzsovej – hneď potom, ako ho kúpil od Huszlicku. „Pán Kočner bol už vo väzení, pani Zszusová mi z tohto dôvodu nevedela vyplatiť, teda mi nedala peniaze za zbraň,“ dodal Andruskó, ktorý si peniaze pýtal. Mala mu povedať, že zaplatí hneď, ako bude mať peniaze od Kočnera. Samopal splácal Andruskó postupne.
Nejasnosti okolo Szabóa
Vo výsluchu povedal, že Zsuzsová počas príprav poznala meno Tomáša Szabóa, ktorý neskôr pomáhal Marčekovi s vraždou Kuciaka. Andruskó jej mal ukazovať profil Szabóa na sociálnej sieti, kde mal fotku so zbraňami – keď pracoval ako ochranka pred pirátmi na zaoceánskych lodiach.
„Od prvého momentu vedela o Szabóovi, lebo som vždy hral s otvorenými kartami,“ dodal Andruskó. Potom sa ale opravil, že o Szabóovi vlastne vedela až po vražde Kuciaka. Andruskó potom vysvetľoval, že už je to dávno a podrobnosti si dobre nepamätá.
Podľa neho ale vedela aj o maďarskom občanovi Kracslíkovi (ktorý dodal zbraň na vraždu Kuciaka), len nepoznala jeho meno – volal ho Maďar, aj o Kracinovi.
Zsuzsová vraj chcela, aby vraždu vykonal niekto zo zahraničia, tak jej na začiatku nepovedal, že strelec bude z Kolárova. Napokon vyhlásil, že fotky Szabóa ukazoval Zsuzsovej zrejme až po vražde Jána Kuciaka.
Keď si všimol, že Szabó s Marčekom veci neriešia a Zsuzsová mala tlačiť na vykonanie skutku, mal sa Andruskó zdôveriť o tom Kracinovi. Kracinu, ktorý mal chodiť so Srbmi sledovať Žilinku, mal potom vyplácať z vlastných peňazí. Napokon ho mal Kracina zavolať na stretnutie v Komárne, kde Andruskóovi vraj povedal, že je správna chvíľa: teda že Žilinka sedí s niekym v aute v Dubnici. Kracina sa vraj spýtal, či sa to teda má v daný moment stať, čím mal smerovať k Žilinkovej likvidácii. „Ja som povedal, že nie,“ vyhlásil Andruskó, ktorý podľa vlastných slov potom chcel vrátiť 20-tisíc eur Zsuzsovej. Tá ale vraj vrátenie peňazí odmietla a zadala inú vraždu – Kuciaka.
Andruskó sa doslova zaprisahával, že by bol na detektore lži ochotný potvrdiť, že sa mu Zsuzsová vyhrážala smrťou, ak by tento skutok nezariadil. Szabóovi síce najprv povedal, že za objednávkou je nejaký Rus, ale neskôr, zrejme až po vražde mu naznačil, že za objednávkou je Kočner – nevie, či to aj registroval. Kracina vraj tiež vedel, pre koho boli objednávky vrážd.
Spomínal mafiu a Bödöra
Po vražde Andruskó registroval, že bola verejne prezentovaná ponuka peňazí za informácie, vedúce k páchateľom vraždy Kuciaka. Zsuzsová sa mu údajne vyhrážala, že ak by išiel na políciu, oni s Kočnerom sa to hneď dozvedia a zabijú ho.
„Aj ma informovala o priebehu vyšetrovania, až kým nebola zaregistrovaná nejaká dodávka na pumpe pri Veľkej Mači, teda kým o nej nevedeli policajti.“
„Tiež som pral peniaze pre pána Bödöra a poznal som hierarchiu v zločineckej skupine. Vedel som, že celé vedenie polície pracuje pre mafiu,“ vyhlásil Andruskó na súde. Pozná aj meno firmy Fulcrum. Podľa jeho slov ho mal Kočner požiadať, aby zabezpečil bieleho koňa do nej a sídlo pre túto firmu. Zsuzsová vraj doniesla už vypísané papiere s jeho údajmi. „Chceli zo mňa spraviť bieleho koňa, s čím som následne nesúhlasil.“ Zabezpečil muža z Maďarska, ktorý firmu na seba, teda bieleho koňa. Potom mal komunikovať cez telefón Zsuzsovej priamo s Kočnerom. „Prakticky, oni s tým chceli spraviť podvod – nafingovať so zmenkami Kočnerovej spoločnosti, akože firma Fulcrum dlhuje ešte pred tým, ako na daňovom úrade evidovali jej nedoplatok vo výške 2 milióny eur a následne trojzápočtom chceli zobrať byty od majiteľov v Bonaparte. Vlastne chceli zobrať celý komplex Bonaparte,“ vysvetľoval. Vraj mal za to dohodnutú odmenu 200-tisíc eur od Kočnera.
Bojí sa o život
Dnes kládol Andruskóovi otázky aj Marian Kočner. Pýtal sa ho, aký mali spolu vzťah. „Raz sme spolu komunikovali telefonicky, pár slov, bol som s pani Zsuzsovou, niekedy v roku 2013-14. Následne sme komunikovali, ako si želáte zabezpečiť veci v mene firmy Fulcrum. Potom ste cez pani Zuzsovú odkázali, keď ste niečo potrebovali,“ odpovedal svedok.
Kočnera zaujímalo, či Andruskó vnímal ich vzájomný vzťah ako priateľský alebo nepriateľský. Svedok prehovoril o svojich obavách o život.
„Nakoľko som vás poznale len cez pani Zsuzsovú, tak do tej chvíle, kým som vydieraný nebol, kým sa mi nevyhrážali zabitím, tým, že som vás bližšie nepoznal, tak som si nič o vás nemyslel. Potom som sa od vás bál o život a stále sa bojím o život,“ vyhlásil Andrusko na margo Kočnerovej otázky.
Potom spresnil, že sa mu v Kočnerovom mene údajne vyhrážala Zsuzsová. „Priamo vy nie,“ dodal. Kočner sa Andruskóa pýtal na mnoho technických otázok a rôzne podrobnosti, ktoré vyplynuli s jeho výpovede. Zaujímal sa napríklad o to, kde mal Andruskó bankové účty, aké mal na nich denné limity výberov a podobne. Zrejme to súvisí s časťou výpovede, v ktorej Andruskó spomínal, ako vybral a chcel vrátiť peniaze Zsuzsovej.
Kočner sa pýtal aj na druhy telefónov, ktoré používal – Andruskó vravel, že všetky možné Samsungy. „To všetko boli staré, dvadsaťeurové, na iné mená registrované,“ opísal a pripustil aj to, že keď vyšiel nový model, tak si ho zaobstaral.
Padali aj otázky, akú fotku Žilinku vlastne videl. Andruskó povedal, že na internete videl len takú, kde bolo nad podobizňou Žilinku napísané KDH.
Fotku si mal stiahnuť z internetu
Andruskó v utorok opísal, ako dostal od Zsuzsovej požiadavku na likvidáciu prokurátora Maroša Žilinku. „Povedala mi, že z internetu si mám stiahnuť fotku pána Žilinku,“ vyhlásil. S objednávkou likvidácie išiel do Maďarska za svojím známym Lászlóom Krecsikom, no tam na prvý raz nepochodil.
S ponukou sa teda obrátil na kamaráta a expolicajta Tomáša Szabóa. „Peniaze, ktoré som dostal od pani Zsuzsovej, som mal už vtedy pri sebe, v mobile som mal stiahnutú fotku pána Žilinku. Išiel som za pánom Szabóom a navrhol som mu, že bola by možnosť zarobiť si. Povedal mi, že pôjde za pánom Marčekom a poradí sa,“ hovorí Andruskó. Dvojica Szabó a Marček napokon ponuku prijala, no jedna fotka Žilinku im na prípravu na vraždu vraj nestačila.
Keďže Szabóovi s bratrancom sa likvidácia prokurátora nedarila, Andruskó podľa vlastných slov s požiadavkou išiel za Dušanom Kracinom. Poznajú sa z južného Slovenska. „Desaťtisíc eur bola záloha. Najprv ich odo mňa nezobral, povedal, že mi dá vedieť,“ opisuje Andruskó plánovanie vraždy.
„Mohla byť už zima (2017, pozn. redakcie), sledovali pána Žilinku, zachytili ho aj pri Auparku. Prišla chvíľa, volal mi pán Kracina, že mám prísť na stretnutie. A povedal, že teraz je tá chvíľa, že pán Žilinka sedí v aute, a pýtal sa, či sa to má stať alebo nie. Ja som povedal, že nech sa nič nestane a zrušil som to,“ vypovedal Andruskó. Zálohu 20-tisíc eur už ale nevrátil.
Mali ho uniesť
Andruskó na súde opisoval, ako Zsuzsovej oznámil, že vražda prokurátora sa nepodarila. Tá ho vraj potom oslovila s druhou požiadavkou – zabiť novinára Kuciaka. Pôvodný plán bol, že ho unesú, „aby telo nikto nenašiel“.
Andruskó potom rozprával o vražde investigatívcva, ktorú Marček s logistickou pomocou svojha bratranca Tomáša Szabóa spáchal vo Veľkej Mači, priamo v dome novinára. V pojednávacej miestnosti boli aj rodičia zavraždenej dvojice Jozef a Jana Kuciakovci a Zlata Kušnírová, mama zavraždenej Martiny.
„Lipšic mal byť čerešnička na torte. Ale nebol priorita,“ vrátil sa Andruskó ešte k prípravám vrážd prokurátorov. „Klamal som ju (Zsuzsovú, pozn. redakcie), že sa to rieši, ale neriešilo sa to.“ Odmena za Žilinku mala byť 70-tisíc eur a za Lipšica 200-tisíc.
Po tom, čo Kočnera vzali v júni 2018 do väzby v kauze zmenky, mala prísť požiadavka na vraždu prokurátora Petra Šufliarskeho.
Andruskó odpovedal na otázky prokurátora Daniela Mikuláša. Toho zaujímalo, či mal od Zsuzsovej niekedy požičané peniaze. Svedok tvrdí, že nie. Dodáva však, že vznikol finančný rozdiel, keď najprv dostal 20-tisíc eur ako zálohu za likvidáciu Žilinku, no k vražde nedošlo. „Pani Zsuzsová mi povedala, že to nedlhujem jej, ale pánovi Kočnerovi,“ poznamenal Andruskó.
Na súde odpovedal aj na otázky súdu či prokurátora. Ide o pomerne známe veci, keďže Andruskó už v roku 2020 vypovedal ako svedok na hlavnom pojednávaní. Pýtali sa ho na pracovné mobily či na to, ako presne mu oznámili vraždu novinára a ďalšej osoby v dome vo Veľkej Mači, alebo čo vie o obžalovanom Srbovi Darkovi Dragićovi, aktuality.sk
X X X
Bola razia NAKA na súde neslýchaná? Súdna rada sa nezhodla
Došlo k zásahu do nezávislosti súdu alebo policajti pri razii postupovali zákonne? Zásah NAKA na Okresnom súde Bratislava III údajne sprevádzala argesivita a vyhrážky voči sudcom. Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic a policajný prezident Štefan Hamran svojich podriadených obhajujú. Prípad rozdelil aj Súdnu radu. Tá ani mesiac po bezprecedentných udalostiach nedokázala prijať žiadne stanovisko.
Súdna rada sa zaoberala žiadosťou predsedu Okresného súdu Bratislava III Romana Fitta o zaujatie stanoviska. Razia na bratislavskom súde sa týkala utajovanej prílohy spisu z vyšetrovania dvoch kajúcnikov: Ľudovíta Makóa a Borisa Beňu. Obaja vypovedajú proti bývalému riaditeľovi SIS Vladimírovi Pčolinskému.
Podľa Fitta NAKA raziou na súde porušila zákonný postup a Súdnu radu požiadal o nastavenie štandardov do budúcnosti, aby sa už podobné situácia neopakovali.
Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic a policajný prezident Štefan Hamran, naopak, svojich podriadených obhajovali. Hamran povedal, že prípad Krajskej prokuratúry Bratislava, podobne ako ostatné ich prípady, smrdí. Lipšic zas spochybnil samotný súd, ktorého postup označil za nekorektný.
Spor spočíva v tom, ktorá povinnosť má prednosť. Sudcovia totiž musia podľa zákona o sudcoch a zákona o utajovaných skutočnostiach zachovávať mlčanlivosť. Špeciálne v prípadoch, keď by mohlo dôjsť k vyzradeniu identity utajovaného svedka či policajného agenta. Polícia má zas podľa Trestného poriadku právo zaistiť vec, ktorá môže slúžiť na účely dokazovania.
Prvý svojho druhu
Viacerí právnici sa zhodujú, že táto situácia naozaj nemá obdobu. „Dospel som k záveru, že ide o prvý prípad takéhoto druhu,“ skonštatoval na úvod zasadnutia predseda Súdnej rady Ján Mazák. „Za 47 rokov, čo pôsobím v oblasti trestného práva, som takýto zásah v žiadnej veci nezaevidovala. Som z toho prekvapená. Je to závažný problém, ktorý stojí za to, aby sme sa mu venovali. Toto sa môže stať ktorémukoľvek sudcovi,“ upozornila členka rady, advokátka a bývalá prokurátorka Eva Mišíková.
„Stalo sa na tom súde niečo neslýchané alebo to bolo len niečo, čo sa doteraz nestalo, ale je to možné?“ pýtal sa ďalší člen rady Miloš Kolek. „Na tieto otázky stále nemám odpovede, ale súhlasím, že neskorá reakcia bude horšia ako skorá,“ dodal.
Časť členov v postupe polície pochybenia našla. „Veľmi veľa skutočností naznačuje, že mohlo dôjsť k zásahu do nezávislosti súdov, ale nemáme oprávnenie a legitimitu, aby sme to vyriešili. My až potom môžeme povedať, že došlo k zásahu do nezávislosti súdov,“ uviedol podpredseda Súdnej rady Ján Gandžala.
„Z toho, čo som si prečítal, sa zdá, že nemohlo dôjsť k zásahu do nezávislého rozhodovanie súdu. Tým ale nehovorím, že orgány činné v trestnom konaní postupovali podľa zákona. Podľa môjho názoru došlo zo strany orgánov činných v trestnom konaní pri niektorých úkonoch k pochybeniam,“ zhodnotil ďalší člen Súdnej rady Andrej Majerník.
Razia na súde
Na konci apríla policajti na Okresnom súde Bratislava III hľadali spis, a najmä jeho utajovanú prílohu k prípadu obvinenia dvoch známych spolupracujúcich svedkov Makóa a Beňu. Bývalý šéf Kriminálneho úradu Finančnej správy a niekdajší námestník SIS sú okrem iného obvinení aj z krivej výpovede v kauze týkajúcej sa korupcie bývalého riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského.
Príslušníci NAKA odboru Východ prišli 25. apríla na súd a žiadali od sudkyne Ivety Halvoňovej vydanie spisu spolu s utajovanou prílohou. Keď neuspeli prvýkrát, na súd sa 25. apríla vrátili opäť po pracovnej dobe, pravdepodobne v snahe vyhnúť sa justičnej stráži. Spis s utajovanou prílohou im však nevydal ani službukonajúci sudca.
Na druhý deň už prišli aj s príkazom na prehliadku priestorov súdu. Predseda súdu Roman Fitt po telefonáte s krajskými prokurátormi v Bratislave aj v Košiciach a po tom, čo nedostal súhlas, spis s utajovanou prílohou naďalej vydať odmietal.
Príslušníci NAKA preto obsadili priestory súdu a miestnosť s trezorom a na vydaní trvali. Medzičasom však bezpečnostná pracovníčka súdu utajovanú prílohu už odovzdala Krajskej prokuratúre Bratislava. Predseda súdu policajtom nakoniec vydal len tri zapečatené zväzky spisu.
Bezprecentný postup polície pracovníkov súde veľmi prekvapil a pobúril. V úradnom zázname, ktorý spísala sudkyňa Halvoňová, zhodnotila správanie policajtov ako „dosť agresívne, arogantné a drzé“. „Musím podotknúť, že za 32 rokov svojej súdnej praxe som sa s podobným správaním polície ešte nestrela,“ uviedla. Podľa záznamu tiež obmedzovali na osobnej slobode súdnu tajomníčku.
Agresivita a vyhrážky
Predseda súdu hovoril dokonca o vyhrážkach. Tvrdí, že sa mu policajti vyhrážali, že začnú prehľadávať všetky priestory súdu, a keď bude treba, „zavolajú zámočníka a vylomia trezor s tým, že ešte uvidia, čo všetko sa tam nájde“. „Na tieto vyhrážky som reagoval tým, že som im uviedol, že hrubým spôsobom prekračujú zákon a že si vyprosím takýto spôsob jednania,“ píše Fitt v liste, ktorým požiadal Súdnu radu o zaujatie stanoviska k tejto situácii.
Ako ešte minulý pondelok na tlačovej besede vysvetľoval policajný prezident Hamran, utajovaná príloha spisu môže obsahovať dôkazy o fungovaní zločineckej skupiny v orgánoch presadzujúcich právo. NAKA otvorila toto trestné konanie pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny ešte 8. apríla.
Práve v ten deň podal Makó na Úrade špeciálnej prokuratúry trestné oznámenie „súvisiace s diskreditáciou jeho osoby v súvislosti s trestnými konaniami, v ktorých vypovedá ako svedok“. Podľa Makóa má byť cieľom tejto diskreditácie snaha zastrašiť ho, zabrániť mu svedčiť či vytvárať nepravdivé listinné dôkazy.
Obvinenie Makóa s Beňom pre zločin krivého obvinenia a zločin krivej výpovede a krivej prísahy dozorovala Krajská prokuratúra Bratislava. Tá pre 2. apríla zadržanú dvojicu ešte žiadala väzbu. Sudkyňa Halvoňová ale tejto žiadosť 5. apríla nevyhovela a prepustila oboch na slobodu.
Toto rozhodnutie 12. apríla potvrdil aj Krajský súd v Bratislave. Ešte v ten deň Generálna prokuratúra „v záujme garancie objektívnosti konania“ prípad preložila do kompetencie Krajskej prokuratúry v Košiciach. Pred odovzdaním spisu do Košíc sa však k nemu chcela silou-mocou dostať NAKA.
Bez verdiktu
Ešte pred zasadnutím rady Mazák pripravil aj návrh predbežného stanoviska. V 10 bodoch zhrnul, že Súdna rada musí obhajovať nezávislosť súdnictva, ale nemôže preverovať legálnosť postupu polície ani správanie policajtov.
Naopak, konať môže len na základe stanovísk policajnej inšpekcie, Generálnej prokuratúry, Národného bezpečnostného úradu (NBÚ), ministerstva spravodlivosti. Mazák preto navrhol, aby sa Súdna rada venovala návrhu stanoviska, pretože k meritu podnetu predsedu Okresného súdu Bratislava sa podľa Mazáka dá vyjadriť, až keď sa preukáže pravdivosť tvrdení predsedu súdu Romana Fitta.
„Bez jednoznačných záverov orgánov Súdna rada nemôže a nesmie prijať stanovisko požadované v podnete bez ohľadu na to, či by toto stanovisko bolo kladné, alebo záporné,“ zdôraznil Mazák v predbežnom stanovisku Súdnej rady. Stanoviská inšpekcie a prokuratúry by podľa neho mohli byť Súdnej rade doručené v priebehu mesiaca. V prípade NBÚ by to ale mohlo trvať aj dlhšie.
„Je to príliš všeobecné,“ charakterizovala Mazákov návrh členka Súdnej rady Petra Príbelská. „Ak budeme čakať na výsledky vyšetrovania, už to nebude aktuálne. Verejnosť a sudcovia od nás očakávajú, že povieme niečo vecnejšie už teraz,“ vysvetlila Príbelská.
Súhlasil s ňou aj podpredseda rady Gandžala. „Motiváciou bolo predložiť nejaké stanovisko, lebo sudcovia na to naozaj čakajú. Musíme dať aj verejnosti informáciu, že sa tým zaoberáme a nerezignovali sme na to,“ upozornil Gandžala. V rozprave aj ďalší členovia Súdnej rady vyjadrili potrebu venovať sa nie návrhu stanoviska, ale priamo podnetu sudcu Fitta.
„Máme sa venovať tomu, že či postupom NAKA došlo k zásahu do nezávislosti súdnej moci,“ navrhla ďalšia členka Marcela Kosová. Tá prišla s vlastným návrhom uznesenia. „Súdna rada apeluje na orgány činné v trestnom konaní, poukazuje na zásahu primeranosti, upozorňuje, kedy je dôvod na prehliadku budovy súdu,“ zhrnula stručne svoj návrh Kosová.
Napokon sa však Súdna rada nedokázala dohodnúť a riešenie odložila. „Súdna rada po prerokovaní návrhu stanoviska k podnetu predsedu Okresného súdu Bratislava III zo dňa 29. apríla 2022 odkladá rokovanie o tomto bode programu na niektoré z najbližších zasadnutí Súdnej rady a ukladá predsedovi Súdnej rady vyžiadať od všetkých dotknutých orgánov verejnej moci stanoviská,“ konštatuje sa v prijatom stanovisku, za ktoré hlasovalo všetkých 14 prítomných členov. Najbližšie rokovanie Súdnej rady by sa malo konať až júni./agentury/
X X X
Exprezident Trump bude rečniť pred držiteľmi zbraní v Texase
Niektorí ľudia žiadajú, aby vedenie mesta Houston zhromaždenie zrušilo.
Bývalý americký prezident Donald Trump v stredu oznámil, že na výročnom zjazde Národného združenia držiteľov zbraní (NRA), ktorý sa koná v piatok v Texase, vystúpi s „dôležitým prejavom pre Ameriku“. TASR správu prevzala z agentúry AP.
Trump na sociálnej sieti napísal, že „Amerika potrebuje v tejto chvíli skutočné riešenia a skutočné vodcovstvo, nie politikov a slepú oddanosť“.
Vystúpenie politikov po streľbe na základnej škole
Zjazd NRA sa má konať v texaskom meste Houston. Jeho starosta Sylvester Turner povedal, že niektorí ľudia žiadajú, aby vedenie mesta toto zhromaždenie zrušilo. Houston však podľa starostových slov nemôže porušiť dohodu.
Za väčšiu otázku označil skutočnosť, že politici plánujú na zjazde vystúpiť aj po utorňajšej streľbe na základnej škole v texaskom meste Uvalde. O život pri nej prišlo 19 detí a dvaja učitelia.
Na zjazde NRA majú vystúpiť guvernér Texasu Greg Abbott a senátor Ted Cruz. Obaja sú republikáni, pripomína AP, aktulity.sk
X X X
Boris Valábik ako grécky poloboh! Plachta mu bola primalá, v kúpeľoch ukrýval, čo sa dalo
Na cestách počas šou S úsmevom po Slovensku zažívajú hviezdni cestovatelia naozaj neobyčajné veci. Občas sa dostanú aj do situácií, v akých byť ani nechceli.Boris Valábik a Marián Čekovský v šou S úsmevom po Slovensku.
Boris Valábik a Marián Čekovský si na cestách po Slovensku v Piešťanoch vyskúšali bahenný kúpeľ. Valábikovi však bola jeho plachta akosi primalá a tak pri bahnisku ukrýval, čo sa dalo. Čekovský si kolegu po celý čas „doberal“./agentury/
X X X
Najväčší Putinov oponent má film na HBO Max. Producenti ho opisujú ako dokumentárny triler
Film o Navaľnom prichádza na HBO Max.
Dokument Navalnyj prezradí nové skutočnosti v prípade väzneného ruského opozičného lídra.
Len v utorok prišli z Moskvy informácie o tom, že väznený ruský opozičný líder neuspel na súde so svojím odvolaním a súd potvrdil deväťročný trest odňatia slobody v prípade podvodu a pohŕdania súdom.
Vo štvrtok sa na streamovacej platforme HBO Max dostáva v premiére snímka Navaľnyj od CNN Films a HBO Max Životopisný dokument sleduje politika, ktorý v auguste 2020 prežil pokus o atentát smrtiacou nervovoparalytickou látkou novičok. Režisér Daniel Roher ho s kamerou sledoval ako neviditeľný pozorovateľ počas niekoľkomesačného zotavovania v Nemecku, kedy Navaľnyj odhalil skutočnosti o plánoch na jeho likvidáciu. Následne sa rozhodol z Nemecka vrátiť domov, napriek tomu, že bola ohrozená jeho osobná bezpečnosť.
Po návrate do Ruska – 17. januára 2021 – bol zatknutý okamžite po tom, čo s ním lietadlo pristálo v Moskve.
„Sme radi, že máme možnosť predstaviť svetu Alexejov strhujúci príbeh,“ povedala Courtney Sexton, viceprezidentka spoločnosti CNN Films. „Vďaka neopakovateľnej príležitosti byť s Alexejom v priamom kontakte pre nás Daniel so svojim tímom vytvoril majstrovský, surový, dych vyrážajúci triler.“
„Bola to jedinečná životná skúsenosť, keď sa nám doslova pred očami odohrávali dejiny. Som spoločnostiam CNN Films a HBO Max veľmi vďačný za ich neochvejnú podporu a odhodlanie sprostredkovať divákom neuveriteľný príbeh jedného muža a jeho boja proti autoritárskemu režimu,“ hovorí Daniel Roher, režisér filmu.
V auguste 2020 došlo k núdzovému pristátiu dopravného lietadla na linke Sibír – Moskva. Jeden z cestujúcich, ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj, bol v kritickom stave. Po prevoze do miestnej sibírskej nemocnice bol evakuovaný do Berlína, kde nemecké orgány následne zistili, že bol otrávený novičokom, nervovoparalytickou látkou, ktorá je spájaná aj s ďalšími útokmi na ruských disidentov.
Navaľnyj a jeho tím sa o pokuse o atentát dozvedeli z údajov platformy pre investigatívnu žurnalistiku Bellingcat, ktorá spolu s ďalšími medzinárodnými spravodajskými médiami odhalila zásadné informácie o tomto sprisahaní a nitkách, ktoré vedú až do Kremľa. Prezident Vladimír Putin akúkoľvek účasť na útoku poprel a obratom obvinil médiá, ktoré o vyšetrovaní informovali, z „informačnej vojny“ podporovanej zahraničnými tajnými službami. Životopisný dokument Navalnyj je na HBO Max 26. mája./agentury/
X X X
Minister Krajniak: Je mi jedno, že Pente budú tiecť slzy až do Dunaja
Príde ďalšia finančná pomoc od štátu pre ohrozené skupiny a dôchodcov: „Asi áno. Rozhodneme o tom v auguste,“ povedal minister Milan Krajniak (Sme rodina). V relácii Ide o pravdu oznámil, že vláda hľadá zdroje na garantované maximálne ceny plynu na dva roky.
Vláda a koalícia hľadá zdroje na to, aby dokázala určiť maximálnu cenu za plyn pre domácnosti na dva roky. „Pred zimnou sezónou by malo byť jasné, ako pomôžeme domácnostiam s cenami plynu,“ povedal v relácii Ide o pravdu Milan Krajniak (Sme rodina), minister práce, sociálnych vecí a rodiny.
Viac ako pol miliardy eur by mohlo priniesť zdanenie veľkých firiem, zdanenie hazardu, alkoholu, ale aj bánk či veľkých telekomunikačných spoločností. „Je to zásadný spor v koalícií, ktorý vedieme so stranou SaS,“ dodal.
Odmietol tvrdenie lídra liberálov Richarda Sulíka, že zdanenie bohatých subjektov už nie je témou koalície, lebo SaS takýto krok vetovala. Hnutie Sme rodina, ktorého je Krajniak podpredsedom, mieni otázku dodatočných daní predkladať v rámci koalície „zas a znova“.
Ako príklad zdanenia spomenul okrem iných aj stávkovú kanceláriu finančnej skupiny: „Pente budú tiecť slzy až do Dunaja, lebo ich hazard bude platiť viac na daniach.“ Rovnako hnutie Sme rodina trvá aj na zdanení rafinérie Slovnaft. Na skutočnosť, že SaS to zásadne odmieta, reagoval: „Nech sa pán Sulík rozhodne, či chce byť v koalícii.“
Témou bol aj schválený protiinflačný balíček, ktorý má pomôcť ohrozeným skupinám ľudí jednorazovo, a rodinám s deťmi trvalo. Minister Krajniak odmieta kritiku, že balík pomôže viac bohatším rodinám ako finančne odkázanejším. Podľa neho je dôležité, že väčšine rodín sa zvýši rodinný rozpočet o 20 percent. Vyčleniť a stanoviť hranicu pre tých, ktorí by na prídavky na deti alebo daňový bonus nemali kvôli výške príjmu nárok, je podľa neho administratívne náročné, a trvalo by to niekoľko mesiacov.
Šéf sociálneho rezortu potvrdil snahu vlády pomôcť ohrozeným skupinám a dôchodcom opäť, keď si to situácia bude vyžadovať. „Rozhodneme o tom v auguste, a pomoc by mohla byť vyplatená na jeseň,“ upresnil.
Na margo toho, že minister financií Igor Matovič (OĽaNO) hľadal podporu pre schválenie balíka pomoci u extrémistov a fašistov, uviedol: „Je mi jedno či je mačka čierna alebo biela. Podstatné je, že chytá myši.“
Krajniak sa netají tým, že sa stretáva a diskutuje s poslancami z celého politického spektra: „Majú legitimitu, majú mandát, ľudia si ich zvolili. Ja sa s poslancami stretávam kvôli ich voličom.“ Na margo izolácie extrémistických a fašistických síl doplnil: „Čím viac ponižujete ľudí, ktorí ich zvolili, tým viac im dávate dôvod na to, aby boli antisystémoví.“
Mali by byť regulované politické diskusie v médiách? Kedy chce vláda zdaniť veľké firmy? Ako vníma štrajkovú pohotovosť samospráv? Ako si rozumie s Igorom Matovičom?/agentury/
X X X
USA nechcú studenú vojnu s Čínou, no budú brániť medzinárodný poriadok
Spojené štáty budú podľa Blinkena chrániť svoje záujmy a konkurovať Číne.
Spojené štáty sa nesnažia o vyvolanie studenej vojny s Čínou, no chcú, aby Peking dodržiaval medzinárodné pravidlá. Vyhlásil to vo štvrtok americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v dlho očakávanom príhovore týkajúcom sa stratégie USA zameranej na Čínu ako rastúcu veľmoc. TASR o tom informuje na základe správ televízie NBC a agentúry Reuters.
„Nevyhľadávame konflikt ani novú studenú vojnu. Naopak sme odhodlaní sa tomu vyhnúť,“ uviedol Blinken s tým, že Washington nechce brániť Číne v ekonomickom raste ani meniť politický systém Pekingu.
„Budeme však brániť a posilňovať medzinárodné právo, dohody, princípy a inštitúcie, ktoré udržiavajú mier a bezpečnosť a umožňujú krajinám vrátane Spojených štátov a Číny koexistovať a spolupracovať,“ pokračoval Blinken.
Spojené štáty budú podľa Blinkena chrániť svoje záujmy a konkurovať Číne tým, že budú spolupracovať v súlade so svojimi spojencami po celom svete a investovať do inovácii doma. Stratégiu Bidenovej administratívy voči Číne možno podľa Blinkena zhrnúť slovami „investovanie, zbližovanie, súperenie“.
Aj napriek pretrvávajúcej vojne na Ukrajine predstavuje Čína podľa šéfa americkej diplomacie jednu z najvážnejších dlhodobých výziev pre medzinárodný poriadok.
„Čína je jedinou krajinou, ktorá je odhodlaná pretvoriť medzinárodný poriadok a má tiež v čoraz väčšej miere ekonomickú, diplomatickú, vojenskú a technologickú silu, aby to urobila,“ vyhlásil Blinken. Zároveň dodal, že vízia Pekingu by posunula svet 75 rokov späť od univerzálnych hodnôt, ktoré pomohli udržať svetový pokrok.
„Jednoducho povedané – Spojené štáty a Čína sa musia so sebou v dohľadnej budúcnosti navzájom vyrovnávať. To je dôvod, prečo sú tieto vzťahy najkomplexnejšie a najzávažnejšie, aké vo svete s kýmkoľvek máme,“ pokračoval Blinken.
„Pod vládou (čínskeho) prezidenta Si Ťin-pchinga začala byť vládnuca komunistická strana doma represívnejšia a v zahraničí agresívnejšia,“ uviedol Blinken s tým, že Peking by mal svoju moc využiť skôr na revitalizáciu zákonov, dohôd či inštitúcií, ktoré mu umožnili uspieť a z ktorých môžu ťažiť aj iné krajiny.
Šéf americkej diplomacie zároveň uviedol, že Washington je pripravený komunikovať s Pekingom o celom rade problémov, pričom dúfa, že táto komunikácia sa uskutoční.
Vzťahy Spojených štátov a Číny sa dostali na doposiaľ najnižšiu úroveň pod vedením bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa a ešte viac sa zhoršili po nástupe Joea Bidena do funkcie prezidenta. Biden totiž nezrušil rozsiahle clá, ktoré na čínske tovary uvalil jeho predchodca, a zároveň udržiava blízke vzťahy s krajinami v indopacifickom regióne a mimo neho, aby potlačil rastúci vplyv Číny, vysvetľuje Reuters, aktuality.sk
X X X
Moldavský súd nariadil proruskému exprezidentovi Dodonovi domáce väzenie
Moldavský súd nariadil vo štvrtok bývalému proruskému prezidentovi Igorovi Dodonovi domáce väzenie na 30 dní po tom, čo ho zadržali pre podozrenie z vlastizrady a korupcie. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na súd v hlavnom meste Kišiňov.
Prokuratúra, ktorá pre Dodona žiadala väzbu, uviedla, že sa proti rozhodnutiu súdu odvolá. Jeho zadržanie oznámila v utorok. Podľa prokurátora Petra Jarmaljuka exprezident „plánoval útek z krajiny“. Pri prehliadke sa podľa neho našiel cestovný lístok na 26. mája, ako aj „veľká hotovosť v cudzej mene“.
Dodon po vypočutí pred novinármi označil prípad za „politicky“ motivovaný a obvinil úradujúcu prezidentku Maiu Sanduovú, že jeho zadržanie iniciovala.
Exprezident je podozrivý z „pasívnej korupcie“, nezákonného obohacovania, nezákonného financovania politických strán alebo volebných kampaní zločineckou organizáciou a zo zrady štátu.
Kremľom podporovaný Dodon sa v roku 2020 uchádzal o znovuzvolenie do funkcie prezidenta Moldavskej republiky. V druhom kole ho však porazila proeurópsky orientovaná expremiérka Sanduová. Dodon stál na čele krajiny v rokoch 2016 až 2020.
Bývalá sovietska republika Moldavsko má 3,5 milióna obyvateľov a v posledných rokoch prešla niekoľkými politickými krízami. Krajina je rozdelená medzi prívržencov Európskej únie a tých, ktorí preferujú užšie vzťahy s Ruskom. Moldavsko patrí k najchudobnejším krajinám v Európe.
K Moldavsku patrí i Podnestersko – proruský separatistický región hraničiaci s Ukrajinou. Kišiňov vyjadril podporu Kyjevu po tom, čo ruský prezident Vladimir Putin vyslal vojakov na Ukrajinu, aktuality.sk
X X X
Ceny ropy vo štvrtok vzrástli približne o tri percentá
Ceny ovplyňujú obavy z nedostatku ponuky ako aj embargá na ruskú ropu.
Ceny ropy vo štvrtok vzrástli približne o 3 % a dostali sa na dvojmesačné maximá. Dôvodom sú signály nedostatku na strane ponuky pred letnou motoristickou sezónou v USA, rovnako ako plány Európskej únie (EÚ) týkajúce sa embarga na ruskú ropu.
Barel (159 litrov) americkej ropy WTI s júlovým kontraktom sa o 20.15 h SELČ predával s plusom 4,15 USD alebo 3,76 % po 114,48 USD (107,02 eura). Júlový kontrakt na severomorskú ropnú zmes Brent si pripísal 3,73 USD alebo 3,27 % a predával sa po 117,76 USD za barel, aktuality.sk
X X X
Šéfom Najvyššieho kontrolného úradu bude Ľubomír Andrassy
Za nového predsedu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) zvolili poslanci Národnej rady (NR) SR Ľubomíra Andrassyho. Zo 130 prítomných poslancov za neho hlasovalo 75. Andrassyho zvolili na sedemročné funkčné obdobie, ktoré začína plynúť od štvrtka (26. 5.). Výsledky oznámili v pléne po stredajšom hlasovaní.
Poslanci zvolili v stredu aj podpredsedu NKÚ. Stane sa ním Jozef Ivančo. Zo 130 prítomných poslancov za neho hlasovalo 68, potrebný bol súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných poslancov.
NKÚ kontroluje hospodárenie s prostriedkami rozpočtov, ktoré schvaľuje NR SR alebo vláda SR. Kontroluje tiež hospodárenie s majetkom štátu, verejnoprávnych inštitúcií alebo samospráv. Kontroluje napríklad spôsob vyrubovania a vymáhania daní, ciel, odvodov alebo poplatkov. Vypracúva napríklad i stanovisko k návrhu štátneho rozpočtu, aktuality.sk
X X X
Na východe Slovenska vyhorel už tretí dodávateľ paliva z odpadu pre elektráreň Vojany
Požiar skladov a lisovne plastového odpadu v obci Soľ pri Vranove nad Topľou spôsobil škodu za viac ako 300-tisíc eur. Predtým horelo v Trebišove i priamo pod komínmi elektrárne vo Vojanoch.
SOĽ: Bol pondelok 16. mája. Približne tri minúty po štvrť na jedenásť večer dostali vranovskí hasiči avízo o požiari v areáli poľnohospodárskeho družstva v Soli. Plamene zachvátili haly – sklady plastového odpadu a lisovňu tuhého druhotného odpadu – v tamojšej prevádzke recyklačnej firmy Rameko. Ďalšie má napríklad v Poprade či priamo v areáli čiernouhoľnej elektrárne Vojany neďaleko ukrajinských hraníc.
Hasiči dostali oheň v Soli pod kontrolu na druhý deň okolo tretej nadránom. „Požiar bol špecifický tým, že horeli plasty. Hasenie uhľovodíkov je komplikované, na elimináciu intenzity požiaru sme použili aj hasiacu penu,“ komentoval zásah riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru vo Vranove nad Topľou Jozef Ondrej.
Situáciu komplikoval aj hustý dym so štipľavým zápachom, ktorý sa šíril nad okolité obce Čaklov a Zámutov. Na požiarovisku napokon hasiči bojovali až do stredy 18. mája, kým tlejúce ohniská definitívne zlikvidovali.
Pri požiari zasahovalo 14 profesionálnych hasičov z Vranova nad Topľou a humenskej záchrannej brigády a 15 miestnych dobrovoľných hasičov so siedmimi kusmi hasičskej techniky. Znalci vzniknutú škodu na majetku predbežne vyčíslili na 300 až 400-tisíc eur.
Vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru vo Vranove nad Topľou v prípade začal trestné stíhanie pre zločin poškodzovanie cudzej veci. „Presné príčiny ako aj okolnosti, za ktorých k tejto udalosti došlo, sú v súčasnosti predmetom prebiehajúceho vyšetrovania,“ informuje polícia.
Horí pričasto
Predstavitelia spoločnosti Rameko, ktorej prevádzka v Soli do tla zhorela, sa k incidentu nechceli vyjadriť. Nejde pritom o prvý prípad požiaru v obci a jej blízkom okolí za posledný čas. Nedávno vyhorela reštaurácia pri čerpacej stanici v susednej obci Hlinné.
V prvej polovici marca tohto roka dokonca horelo priamo v Soli. Zhruba o polnoci sa plamene objavili v prístavbe tamojšej základnej školy, kde sa nachádzal sklad peliet. Obec nimi vykurovala budovu školy. Škoda po požiari sa vyšplhala na sumu 100-tisíc eur.
Zo zistení Aktuality.sk vyplýva, že v prípade požiaru v spoločnosti Rameko ide už o tretieho dodávateľa takzvaného tuhého druhotného paliva určeného na spaľovanie pre čiernouhoľnú elektráreň vo Vojanoch, ktorého sklad či prevádzka v poslednom období vyhorela.
Najprv horel sklad tuhého druhotného paliva spoločnosti Greencon Recycling v Trebišove, následne plamene zničili plastový odpad patriaci spoločnosti GBS Group v areáli bývalého poľnohospodárskeho družstva vo Vojanoch.
V Trebišove sa odpad zapálil sám
Koncom septembra 2021 vyhorel v Trebišove prenajatý sklad, v ktorom plastový odpad skladovala spoločnosť Greencon Recycling so sídlom v Topoľčanoch. Požiar zničil nielen plechový hangár, ale aj najmenej 700 ton smetí. Tie sa do budovy doviezli z Poľska v priebehu júla 2021 a mali byť použité ako tuhé druhotné palivo pre elektráreň v neďalekých Vojanoch.
Celková škoda bola predbežne vyčíslená na 900-tisíc eur. Podnikanie topoľčianskej firmy s tuhým druhotným palivom pritom podporila úverom a zárukami aj štátna Exportno-importná banka. Polícia miesto udalosti zadokumentovala spolu s expertmi z požiarnotechnického a expertízneho ústavu rezortu vnútra.
Obhliadka miesta činu bola aj za účasti psovoda so služobným psom špeciálne vycvičeným na vyhľadávanie akcelerátorov horenia. Vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Trebišove v tejto súvislosti začal trestné stíhanie pre trestný čin poškodzovania cudzej veci.
Vyšetrovanie požiaru, vďaka ktorému do ovzdušia uniklo množstvo škodlivých látok, polícia už uzavrela. Odpad sa podľa jej záverov zapálil samovznietením.
„Požiarno-technický a expertízny ústav Ministerstva vnútra so sídlom v Bratislave na základe výsledkov ohliadky požiariska, laboratórnych skúšok a predchádzajúcich udalostí a následným vyhodnotením všetkých uvedených skutočností ako príčinu vzniku požiaru uviedol samovznietenie naskladneného tuhého druhotného odpadu v trebišovskom sklade,“ hovorí krajská policajná hovorkyňa z Košíc Lenka Ivanová.
Vo Vojanoch horelo z nedbanlivosti
Koncom októbra 2021 horel plastový odpad dovezený z Talianska aj v areáli bývalého poľnohospodárskeho družstva vo Vojanoch. Na ten istý odpad, voľne uložený pod holým nebom, sa pritom začiatkom roka 2020 sťažovala obec Vojany i ďalší oznamovatelia tejto čiernej skládky. Celkovo ho odpadovej firme GBS Group z Lučenca zhorelo okolo 80 ton.
Miesto udalosti polícia zadokumentovala aj za účasti expertov Kriminalistického a expertízneho ústavu Policajného zboru v Košiciach. Tridsiatke nasadených hasičov pri hasení pomohlo daždivé počasie. Ku kuriozitám celého prípadu sa zaradila i nehoda hasičského auta z Veľkých Kapušian, ktoré cestou k požiaru havarovalo a skončilo v priekope.
V súvislosti s požiarom v obci Vojany polícia začala trestné stíhanie pre zločin poškodzovania cudzej veci. Ani v tomto prípade však napokon neexistuje žiadny vinník.
„Michalovský policajný vyšetrovateľ po zhromaždení a vyhodnotení všetkých dôkazových materiálov trestné stíhanie prerušil, pretože sa nepodarilo zistiť skutočnosti oprávňujúce vykonať trestné stíhanie voči určitej osobe,“ konštatuje Ivanová.
Plastový odpad na čiernej skládke sa údajne zapálil nechtiac. „Na základe výsledkov vyšetrovania bola príčinou vzniku požiaru nedbalosť pri manipulácii s otvoreným ohňom v akejkoľvek forme. Samovznietenie materiálu bolo jednoznačne vylúčené, neboli zistené ani žiadne skutočnosti úmyselného zapálenia materiálu,“ dodáva krajská policajná hovorkyňa z Košíc.
Spaľovaním odpadu vyrábajú elektrinu
Pološtátna spoločnosť Slovenské elektrárne, ktorá je majiteľom čiernouhoľnej elektrárne vo Vojanoch, totiž spustila pred vyše dvomi rokmi prvé testy spaľovania takzvaného tuhého druhotného paliva. To sa vyrába peletovaním z rôznych druhov odpadu. V energetickom zhodnocovaní odpadu vidia Slovenské elektrárne jedinú perspektívu pre udržanie výroby elektrickej energie vo Vojanoch.
„Tuhé druhotné palivo je palivo, nie je to odpad. Je to palivo, ktoré je vyrobené z odpadu typu papier, kartóny, vrecká, z ktorých sa spravia peletky a tie sa potom spaľujú spolu s biomasou,“ vysvetľoval šéf Slovenských elektrární Branislav Strýček v júni 2020.
Prechodom od spaľovania čierneho uhlia k spaľovaniu tuhého druhotného odpadu s biomasou Slovenské elektrárne vylepšujú ekonomiku výroby elektrickej energie vo vojanskej elektrárni, vďaka čomu ušetria milióny eur na emisných povolenkách. Emisné kvóty sú hlavným nástrojom Európskeho systému obchodovania s emisiami, ktorého cieľom je znížiť emisie skleníkových plynov prostredníctvom ich spoplatnenia.
Spotrebujú stovky tisíc ton odpadu
Úspech celého projektu so spaľovaním tuhého druhotného paliva s vysokým podielom biologickej zložky v odpade sa zároveň odvíja od ceny za v zahraničí nakúpenom tuhom druhotnom palive.
Kapacita spoluspaľovania tohto druhu paliva sa vo Vojanoch pohybuje na úrovni 700 až 800 ton denne. Odhadovaná ročná kapacita by po definitívnom schválení jeho použitia mohla dosiahnuť 160 až 180-tisíc ton pre jeden blok elektrárne.
Pri spustení druhého bloku by potencionálne narástla až na dvojnásobok, teda na takmer 400-tisíc ton ročne. Celá zmena palivovej základne elektrárne pritom prebieha bez riadneho posudzovania vplyvov na životné prostredie – takzvaného EIA procesu, aktuality.sk
X X X
Vo Švajčiarsku vyvinuli PCR testy na opičie kiahne
Švajčiarska firma Roche prichádza s PCR testami, ktoré dokážu zistiť opičie kiahne.
Švajčiarsky farmaceutický gigant Roche v stredu oznámil, že prichádza s PCR testami, ktoré dokážu zistiť opičie kiahne. Vírus, ktorý túto chorobu spôsobuje, sa totiž šíri už aj mimo endemických krajín, teda krajín s dlhodobým výskytom ochorenia. TASR prevzala správu od tlačovej agentúry AFP.
Tri testovacie súpravy
Roche a jeho dcérska spoločnosť TIB Molbiol vyvinuli tri testovacie súpravy, ktoré sú určené na použitie výskumníkmi vo väčšine krajín celého sveta, uviedla firma do sídlom vo švajčiarskom meste Bazilej.
Prvá testovacia súprava zisťuje vírusy širšieho rodu nazývaného ortopoxvírusy. Druhá súprava zisťuje iba vírusy opičích kiahní, tretia súprava odhaľuje oba súčasne.
„Roche veľmi rýchlo vyvinul novú škálu testov, ktoré zisťujú vírus opičích kiahní a pomáhajú v sledovaní jeho šírenia a epidemiologickej situácie,“ uviedol šéf diagnostiky vo firme Roche Thomas Schinecker.
Vyše 250 potvrdených prípadov
„Diagnostické pomôcky sú rozhodujúce pri reagovaní a nakoniec aj zvládnutí nových výziev v oblasti verejného zdravia, pretože sa vďaka nim môžu rýchlejšie zaviesť opatrenia ako trasovanie a liečba,“ dodal Schinecker.
Firma Roche uviedla, že výskumné testovacie súpravy môžu stanoviť šírenie vírusu a pomôcť pri monitorovaní prípadných účinkov liečebných metód, vakcín a opatrení verejného zdravotníctva.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) oznámila, že k 22. máju jej bolo oficiálne nahlásených vyše 250 potvrdených a podozrivých prípadov zo 16 štátov mimo endemických krajín v západnej a strednej Afrike.
Presnosť a citlivosť testu
WHO uviedla, že PCR test je „preferovaný laboratórny test vzhľadom jeho presnosť a citlivosť“. Preto sú najvhodnejšími vzorkami tie z kožných vriedkov, vyrážok a suchých chrást. Zdravotnícka agentúra OSN dodala, že antigénová metóda a metóda zisťovania protilátok nerozlišujú medzi ortopoxvírusmi, aktuality.sk
X X X
Ruská sopranistka Netrebková sa s ováciami vrátila na pódium, spievala v Paríži
Ruská sopranistka Anna Netrebková, ktorá musela po ruskej invázii na Ukrajinu rušiť koncerty, sa s ováciami vrátila na veľké európske pódiá. V stredu spievala v Parížskej filharmónii skladby Sergeja Rachmaninova, Petra Iljiča Čajkovského a Claudea Debussyho a publikum jej aplaudovalo v stoji, napísala agentúra AFP.
Ruská sopranistka Anna Netrebková sa vyjadrila k Putinovej vojne. V rodnej krajine ju už ako umelkyňu nepotrebujú.
Operná speváčka podľa zástupcov filharmónie dostatočne dôrazne odsúdila vojnu na Ukrajine, napriek tomu newyorská Metropolitná opera na zákaze jej vystupovania naďalej trvá.
Netrebková bola jedným z prvých veľkých mien na kultúrnej scéne, ktorého sa dotkol bojkot Západu po ruskom vpáde na Ukrajinu. Operná hviezda, ktorá trvalo žije v Rakúsku, vtedy o invázii hovorila len opatrne a povedala, že nehodlá verejne vyjadrovať svoje politické názory a haniť svoju vlasť. Koncom marca ale vojnu odsúdila a použila slovo „vojna“, nie „špeciálna vojenská operácia“, čo je označenie, na ktorom trvá Rusko. Nezmienila sa však o ruskom prezidentovi Vladimírovi Putinovi.
Niektoré operné domy usúdili, že sa päťdesiatročná speváčka od ruského režimu dištancovala dostatočne, a kontrakty jej obnovili. Ako prvá sa k tomu v apríli odhodlala opera v Monte Carle, ktorá jej zverila titulnú rolu v Pucciniho opere Manon Lescaut.
Sopranistka nikdy otvorene nevyjadrila podporu Putinovi, známe sú ale jej fotografie, na ktorých v roku 2015 pózuje s vlajkou proruských separatistov. Kontroverzie vzbudil i jej dar jedného milióna rubľov separatistickému vodcovi Olegovi Carjovovi, ktorý Netrebková obhajovala tak, že šlo o príspevok na prevádzku doneckej opery.
Speváčka o tom znovu hovorila v nedávnom rozhovore pre deník Le Monde, v ktorom povedala, že sa ničím neprevinila a že „jedinou chybnou bolo to, že sa viac neinformovala o situácii na Donbase“.
„Žiadali ma, aby som sa vyslovila proti Vladimírovi Putinovi. Odpovedala som, že mám ruský pas, že on je stále prezidentom a že nič také verejne vyhlásiť nemôžem. Tak som odmietla,“ povedala v rozhovore. Nie všetky kultúrne inštitúcie Netrebková svojimi vyjadreniami presvedčila o tom, že myslí kritiku Ruska vážne. Napríklad Metropolitná opera v New Yorku ďalej trvá na tom, že umelkyňu vystupovať nenechá. Zatiaľ pozastavila všetky jej zmluvy až do mája 2026./agentury/
X X X
Promenáda hviezd a Cronenbergov horor
Festival v Cannes nie sú len filmy, ale aj promenáda hviezd. Po Tomovi Cruiseovi, ktorý vyvolal priam ošiaľ u mladých, patril obdiv stále krásnej Julii Roberts a Anne Hathaway. Ako to Julia robí, neviem, ale vôbec sa rokmi nemení a jej podmanivý úsmev každého očaruje.
Režisér Ali Abbasi pózuje fotografom na festivale v Cannes, kde uviedli jeho film Holy Spider. A, samozrejme, nechýba ani vynikajúca britská herečka Tilda Swinton. Tilda rok čo rok šokuje vlasovými kreáciami, raz je takmer holohlavá, potom má zasa prijateľný účes, tohto roku má na hlave kreáciu à la Marek Hamšík. Nechýbala ani Sharon Stone, Isabelle Huppert, Isabelle Adjani a Marion Cottilard. Vymenovať všetky by bolo ako telefónny zoznam, ale skutočne je tu celý svet, teda každý, kto vo filmovom svete niečo znamená.
Súčasnosť očami Cristiana Mungiu
V súvislosti so súťažným filmom Cristiana Mungia R. M. N. sa mi žiada napísať, prečo sa slovenské filmy nedokážu prepracovať do hlavnej súťaže v Cannes. Nie sú horšie ako niektoré súťažné diela, len nie sú na pulze dňa. Nedokážeme reflektovať súčasnosť, najaktuálnejšie témy, ktoré hýbu svetom.
Vraciame sa do minulosti, a ak aj vznikne námet zo súčasnosti, tak je bezzubý, nudný a neponorí sa tak hlboko, aby dokázal pomenovať podstatu problému. Strach, aby som sa náhodou nepopálil, odsúva slovenských tvorcov na okraj svetového filmového diania. Strach nemajú Rumuni ani Maďari, ani Poliaci a politická situácia v ich krajinách tiež nie je ružová. Čoho sa to tak bojíme? Ak sa toho strachu rýchlo nezbavíme, ostaneme mimo hry.
Mungiu žije v súčasnosti, pozoruje, sleduje a dokáže svoj kritický postoj preniesť na filmové plátno. Nevybočuje z rámca svojej tvorby, drží sa výsostne pálčivých tém súčasnosti a vie ich precízne definovať.
O filme R. M. N. povedal: „Hovorím nielen o tom, čo sa aktuálne deje v Rumunsku, ale aj o tom, čo sa odohráva v súčasnom svete – hlavnými problémami sú intolerancia a rasizmus. Dej filmu som sústredil do malej dedinky, ale má širšiu platnosť a nemyslite si, že to, čo sa odohráva v Rumunsku, inde neexistuje.“
Trailer k filmu R. M. N.
Mungiu si tiež myslí, že brexit narobil veľa zla, vo Francúzsku napomohol k nárastu extrémnej pravice a v ostatných európskych krajinách sa dostali k moci populisti. Vo filme sa z dlhodobého pobytu v Nemecku vracia domov do transylvánskej dedinky otec rodiny, jeho manželstvo je v troskách, malý syn nehovorí. Zažil vraj niečo strašné v horách a nedokáže sa traumy z toho zážitku zbaviť. Vzťah s krásnou bývalou milenkou opäť ožije a žena je jednou z mála moderne a normálne zmýšľajúcich ľudí.
Vypracovala sa na vedúcu veľkého závodu a je pre ňu úplne normálne zamestnať dvoch sýrskych utečencov. Veľkej časti obyvateľstva to však prekáža. Nenávisť, intolerancia, rasizmus i neustále pretrvávajúci maďarsko-rumunský problém ožije v plnej sile.
Mungiu na vzorke mikrosveta malej dedinky zaujal stanovisko k rozbúrenému svetu so všeobecnou platnosťou a je verným a smutným obrazom súčasného komplikovaného sveta. Rumuni vedia, čo hýbe svetom, a preto sú v Cannes vždy vítaní. R. M. N. je vážnym kandidátom na cenu najvyššiu.
Švédsky režisér egyptského pôvodu Ali Abbasi nazval svoju detektívku Holy Spider. Dej filmu sa odohráva v iránskom svätom meste Mašhad, kam pricestuje z Teheránu novinárka, ktorá má napísať článok o neobjasnených vraždách prostitútok. Žena narazí na odpor tak obyvateľov, ako aj polície. Šestnásť vrážd straší obyvateľov a sedemnástou obeťou by mohla byť ona, lebo pristúpi na hru volavky.
Vraha dostane za mreže, ale súd je nevyspytateľný, lebo väčšina považuje vraha za hrdinu. Totiž vo falošnom výklade náboženstva zbavoval svet zla. Rodina je ním nadšená, nič mu nezazlieva. No nakoniec neujde spravodlivosti. Nepochopiteľný postoj ľudí priam šokuje. Súčasný Irán je však krajina obrovských rozporov i tmárstva, ale je nádej na zmenu, lebo sa dostáva do popredia moderne zmýšľajúca generácia.
Trailer k dráme Holy Spider.
Apokalyptická vízia Davida Cronenberga
Po dlhšom čase sa v Cannes objavil aj David Cronenberg so súťažným filmovým hororom Budúce zločiny (Crimes of the Future). Svet budúcnosti je tristný. Normálny sex je minulosť, ľudia ho praktizujú akosi čudne, normálne jedlo neexistuje, dieťaťu najviac chutí bakelitový kýblik, keď to matka vidí, radšej ho v spánku zadusí.
Tetujú sa orgány, dámy si krásnu tvár nechajú dorezať, lebo je to móda, muži si zasa dajú na hlavu prišiť viacero uší, jeden ich má až šesť, ak som dobre rátala. Prosto nenormálny svet, ale s maličkou nádejou, že to možno prinesie nový rozmer života.
Trailer k filmu Crimes of the Future.
Hlavná postava, čudný umelec stelesnený Viggom Mortensenom, za asistencie svojej umeleckej partnerky (Léa Seydoux) si dá vyoperovať nejaký orgán z tela. Aktivita tohto čudného spoločenstva je sústredená okolo Národného ústavu orgánov, ktorého šéfka (Kristen Stewart) využíva tajomnú skupinu umelcov na vývoj ďalšej etapy evolúcie ľudstva.
Čo k tomu dodať, fantázii sa síce medze nekladú, ale toľko absurdít som dávno nevidela. Je to možno myslené ako memento, že ak sa nespamätáme, takto dopadneme. Dá sa prijať všetko, keď to má zmysel a z filozofického hľadiska sa niekam posúva, ale Cronenbergova apokalyptická vízia nevedie nikam, len k absurdite./agentury/
X X X
Elvis a prehliadka rób a hviezd
Bola to hádam najväčšia paráda tohtoročného Cannes a veľká show pre fotografov, ktorá sprevádzala uvedenie mimosúťažného filmu Elvis, ktorý nakrútil legendárny austrálsky režisér Baz Luhrman (Moulin Rouge,Veľký Gatsby, Romeo a Júlia, Austrália).
Austin Butler ako Elvis v novom životopisnom filme režiséra a Baza Luhrmanna.
Na červenom koberci defilovali hviezdy a modelky v róbach od výmyslu sveta s vlečkami, s ktorými zároveň pozametali aj červený koberec. Niektoré samotné vlečky mali možno aj tri metre.
Hrdo kráčali do veľkej sály Ricky Martin, Shakira a Georgina Rodriguez, manželka Cristiana Ronalda, Kylie Minogue a Kaia Gerber, dcéra Cindy Crawfordovej a Agatha Rosselle. Najväčšia pozornosť sa sústredila na Sharon Stone, ktorá predviedla v rockovom looku veľkú šou. Túto slávu nevynechali ani dve členky poroty Rebecca Hall a Noomi Rapace. No samozrejme, každý žasol, ako úžasne vyzerá vdova po Elvisovi Priscilla Presley. Starne, ale krásne, možno aj vďaka plastickej chirurgii. Je však jej povinnosť dobre vyzerať.
Hlavné úlohy zveril Luhrman Tomovi Hanksovi (manažér Tom Parker), držiteľovi dvoch Oscarov za filmy Philadelphia a Forrest Gump, Austinovi Butlerovi (Elvis) a Olivii DeJonge (Priscilla), ktorí sa tešili najväčšej pozornosti fotografov. Kráčali, samozrejme, ako poslední, za veľkého potlesku a bleskov fotoaparátov. Režiséra inšpiroval k nakrúteniu „oživenia Elvisa“, ako sa píše o filme, aj starší televízny film Román o Elvisovi, ktorý vznikol v roku 1979, ktorom hral Elvisa Kurt Russell a vdovu Priscilla. V tomto filme ho stelesňuje americký herec Austin Butler.
X X X
Elvis ovládol Cannes! Prilákal brazílske krásky, Shakiru aj Kylie! Ale na vášnivé bozky mala právo iba…
Myslel si niekto, že nový film Top Gun bude tou najhviezdnejšou akciou tohtoročného Cannes? Tak potom sa zmýlil. Mesto na Francúzskej riviére si totiž podmanil Elvis. A nemal konkurenciu. Vdova po spevákovi Elvisovi Presleym Priscilla Presley a herec Austin Butler, ktorý si ho zahral v novom filme.
Reč je, samozrejme, o novom filme austrálskeho režiséra Baza Luhrmanna – životopisnej snímke, ktorá vznikala pod supervíziou Priscilly Presleyovej, vdovy po legendárnom kráľovi rock’n’rollu a ktorá sa sústreďuje na jeho divoký, no výnimočný život. Luhrmann si do hlavnej úlohy vybral amerického herca Austina Butlera, ktorý síce nebol publiku neznámy, no až touto úlohou má našliapnuté na kariéru medzinárodnej megastar. Ako naznačujú prvé zábery, nielen rolou, ale aj hereckým výkonom a talentom.
Popri Butlerovi a spomenutej dvojici Luhrmann a Presleyová do Cannes zavítalo kompletné herecké osadenstvo, v ktorom nechýba ani držiteľ Oscara Tom Hanks či herečky Olivia DeJonge alebo Natasha Bassett. Ich príchod na červený koberec bol veľkolepý, sprevádzaný pokrikmi fotografov a vejúcimi šatami vo vetre. Do kroku im hrala, samozrejme, elvisovská melódia.
Topmodelka Kaia Gerber prišla podporiť svojho partnera Austina Butlera. Oblečená v šatách Celine.
Pozornosť verejnosti a prítomných médií sa však zameriavala aj na hostí stredajšej premiéry. A veruže ich nebolo málo. Kráska za kráskou, supermodelka za supermodelkou sa striedali pred objektívmi.
Prišlo očarujúce brazílsko trio – Isabeli Fontana v kreácii Roberto Cavalli, sošná Izabel Goulart v róbe David Koma aj tehotná Adriana Lima v odhaľujúcich šatách a so spokojným partnerom. Modelkovské rady doplnili aj krásky Sara Sampaio a Winnie Harlow, ktoré obliekala značka Off-White, do kreácií z dielne BOSS sa potom navliekli sexy blondínky – Candice Swanepoel a Stella Maxwell.
Ani jednej z dám sa však nedostalo takej pozornosti ako americkej kráske Kaii Gerberovej. Dcéra slávnej Cindy Crawfordovej, ktorá má vlastnú kariéru poriadne raketovú a úspešnú, neprišla náhodou. Práve ona je totiž partnerkou hlavného predstaviteľa filmu Elvis – herca Austina Butlera. Úchvatná Kaia dorazila v minimalistickej červenej kreácii Celine, hoci najprv pózovala sama, po premiére sa už od Butlera neodtrhla. A ich bozky boli magnetom pre fotografov aj médiá.
Slávnostná premiéra Elvisa prilákala na červený koberec aj niekoľko hudobných hviezd. Medzi nimi sa objavila napríklad Luhrmannova krajanka – austrálska diva Kylie Minogue v kreácii Versace, prišla tiež speváčka Shakira alebo spevák Ricky Martin. A formácia Maneskin, ktorá do filmu Elvis nahrala pesničku. Neskôr vystúpila aj na after-párty.
Herec Austin Butler a jeho partnerka Kaia Gerber sa po premiére filmu Elvis neubránili nežnostiam.
Úchvatné looky na červenom koberci v stredu večer servírovala aj festivalové porotkyne. Herečka Noomi Rapace zaujala detailom červených rukavíc k pestrej kvetinovej róbe Dries van Noten, jej kolegyňa Rebecca Hall bola stelesnením francúzskej elegancie v kreácii Chanel Haute Couture. Najvýraznejší model však predviedla indická hviezda Deepika Padukone – išlo o róbu inšpirovanú najnovšou kolekciou Louis Vuitton. Na premiéru Elvisa dorazila v stredu večer aj známa česká rodáčka./agentury/
X X X
Premiéra filmu Elvis na festivale v Cannes.
Scenár k filmu napísal Luhrman so svojim osvedčeným spolupracovníkom Craigom Pearceom a tiež Samom Bromellom. O filme v krátkosti len toľko, že Luhrman neostal dlžný svojej povesti filmového mága, očarí muzikou i hereckými výkonmi, prosto je to opäť paráda. Máme sa na čo tešiť, lebo film sme kúpili, premiéru na Slovensku bude mať 26. júna.
Novinárom posledné dni na festivale ostáva už len hádať, kto asi dostane Zlatú palmu. Podľa mojej mienky prichádzajú do úvahy tri až štyri filmy. Na ankety novinárov v rôznych časopisoch sa spoľahnúť nedá, lebo kritici si myslia svoje a porota rozhodne inak. Potom sa píska pri vyhlasovaní víťazov, ale protest nepomôže. Bude to asi Chlapec z neba (Boy from Heaven) švédskeho režiséra Tarika Saleha pre odvahu a dokonalý prienik do zložitých pomerov v Egypte, kde vládne korupcia, intrigy a nesloboda.
Švédsky režisér Ruben Östlund filmom Trojuholník smútku (Triangle of Sadness) zaujal zasa kritickým a humorným pohľadom na súčasnosť i exkurzom do dejín myslenia sveta. Popredný rumunský režisér Cristian Mungiu zasa vynikol presným pomenovaním neduhov súčasnosti ako intolerancia a rasizmus. David Cronenberg sa veľmi snažil ísť v šľapajach vlaňajšieho víťaza Titán, ale sa asi prepočítal, lebo si myslím, že Budúce zločiny (Crimes of the Future) sa k tomuto filmu podobného razenia nedajú prirovnať ani náhodou.
Prednosť by som dala iránskej snímke Leila a jej bratia (Leila’s Brothers), ktorá dostatočne hlboko prenikne do patriarchálnych pomerov Iránu, kde je žena pre mnohých stále ešte nikto, i keď má v rodine najviac rozumu. Bratia sú nerozhodní, vynikajúci nápad otvoriť v čase nezamestnanosti butik, je najlepším riešením, čo chlapi ovplyvnení otcom zametú pod koberec, a tak, ako im to Leila rovno vmetie do tváre, že sa týmto činom odsúdili k celoživotnému živoreniu, sa asi aj stane. Film je dlhý, ukričaný, ale úprimný. To je zatiaľ všetko, ale môže sa stať zázrak, ako často s filmami uvedenými medzi poslednými.
Staronovou novinkou je ešte, že sa tohto roku lúči s festivalom jeho prezident Pierre Lescure a od júna zasadne na jeho miesto prvá žena v dejinách canneského festivalu Nemka Iris Knobloch, volená na tri roky. Knobloch pracovala ako manažérka Warner Bross./agentury/