Európa čelí ďalším problémom pri dodávkach energií z Ruska. Tentoraz pre poškodenie ropovodného systému, ktorý prepravuje ropu z Kazachstanu cez Rusko do európskych krajín. Oznámil to v pondelok prevádzkovateľ ropovodu Caspian Pipeline Consortium (CPC). TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.
CPC zabezpečuje dodávku zhruba 1 % z celosvetového objemu ropy a jeho najväčším akcionárom je ruský prevádzkovateľ ropovodov Transnefť. Ako konzorcium uviedlo, pre poškodenie bolo nevyhnutné zastaviť vývoz z dvoch z celkovo troch kotevných bodov v čiernomorskom termináli. Nakládka ropy bola prerušená pri kotevných bodoch SPM-1 a SPM-2. Pokračuje tak iba v prípade bodu SPM-3, takže požiadavky na nakládku sa musia obmedziť.
CPC uviedlo, že plánuje vymeniť poškodené časti v SPM 1 a SPM 2 a hľadá firmu, ktorá potrebné práce zrealizuje. Ako dlho to bude trvať, však konzorcium neuviedlo.
Dva zdroje oboznámené so situáciou pre agentúru Reuters uviedli, že jeden kotevný bod dokáže vybaviť menej než 70 % bežnej kapacity terminálu. Pre Kazachstan, ktorý CPC používa ako hlavnú trasu pre vývoz svojej ropy, to znamená, že bude musieť obmedziť produkciu.
Kazachstan musel obmedziť produkciu ropy pre pozastavenie nakládky z dvoch SPM už v jarných mesiacoch. Za posledných šesť mesiacov sa export cez ropovod pre rôzne dôvody obmedzil už niekoľkokrát./agentury/
X X X
Rusko do vojny zaťahuje ČR: Vycvičili ste Ukrajinca, ktorý chystal útok
Proruskí separatisti z medzinárodne neuznávanej Doneckej ľudovej republiky (DNR) tvrdia, že odvrátili teroristický útok, ktorý mal podľa nich v čase konania pripravovaného referenda o pripojení DNR k Rusku spáchať Ukrajinec, vycvičený v Českej republike. Uviedla to v utorok ruská štátna agentúra TASS.
„Všetky dostupné informácie o teroristickom čine, pripravovanom Ukrajinou na území DNR, a o podiele Českej republiky na ňom sme odovzdali ruskému ministerstvu zahraničia, aby tieto materiály rozšírilo v zahraničných krajinách, v medzinárodných organizáciách a cez ďalšie komunikačné kanály k svetovej verejnosti,“ vyhlásil na tlačovej konferencii prvý námestník ministra zahraničných vecí DNR Sergej Peresada.
Ešte predtým ministerstvo štátnej bezpečnosti DNR podľa TASS uviedlo, že sa naňho obrátil ukrajinský občan Jevgenij Karpenko, ktorý uviedol, že ho počas práce v Česku zverbovali ukrajinské tajné služby.
Potom absolvoval v Česku výcvik vedený českými a ukrajinskými inštruktormi. Výcvik bol zameraný na streľbu a zaobchádzanie s trhavinami. Potom ho poslali na východ Ukrajiny s úlohou uskutočniť teroristický útok počas referenda o pripojení DNR k Rusku.
Karpenko sa tlačovej konferencie s hovorcom ministerstva štátnej bezpečnosti podľa TASS zúčastnil a tvrdil, že za útok mal sľúbených 2-tisíc eur. Ukrajinské služby sa podľa hovorcu ministerstva štátnej bezpečnosti Michaila Popova chystali, že po atentáte jeho strojcu zlikvidujú.
Médiá predpokladajú, že sa referendum o pripojení okupovaných ukrajinských území k Rusku uskutoční budúci mesiac, súbežne s voľbami v ruských regiónoch, ktoré sú naplánované na 11. septembra. Oficiálne ale termín referend nebol vyhlásený./agentury/
X X X
Západ už nechcel bojovať v Afganistane. Napadli preto Rusi Ukrajinu?
Má niečo spoločné odchod západných jednotiek z Afganistanu s ruskou vojnou proti Ukrajine? Pre Pravdu na túto otázku odpovedala Vanda Felbabová-Brownová, bezpečnostná analytička z prestížneho Brookingsovho inštitútu.
Talibanskí bojovníci nedávno oslavovali prvé výročie pádu Kábulu. Radikáli afganské hlavné mesto ovládli 15. augusta 2021.
Radikálne hnutie Taliban ovládlo Afganistan vlani v auguste, hoci aj slovenskí vojaci v ázijskej krajine strávili takmer 20 rokov. „Jedným z kľúčových problémov našej prítomnosti v Afganistane bolo, že sme venovali pridlho priveľa pozornosti regiónu, ktorý nie je zo strategického hľadiska veľmi významný,“ pripomenula Felbabová-Brownová.
X Američania nedávno v Kábule zabili šéfa teroristickej siete Al-Kajdá Ajmána Zavahrího. Prekvapilo vás alebo ani nie, že bol v Afganistane?
Existovali značné obavy, že Al-Kajdá sa v Afganistane posilní. Na jar to naznačila aj správa OSN. Preto ma neprekvapilo, že Zavahrí sa presunul do krajiny. Dôležitým faktom však je, kde bol. Zavahrí žil v príjemnej a bezpečnej štvrti Kábulu, v ktorej predtým bývali mnohí afganskí vládni predstavitelia. Dnes tam majú domy viacerí vrcholní predstavitelia Talibanu. Je takmer nemožné si predstaviť, že by bol Zavahrí v Kábule a že by o ňom nevedeli aspoň niektorí vysokopostavení členovia radikálneho hnutia, ktoré vládne Afganistanu. Už vieme, že šéf Al-Kajdá žil v dome poradcu ministra vnútra Siradžuddína Hakkáního, čo je líder jednej z najsilnejších teroristických talibanských skupín. Je až neuveriteľné, že Hakkání a Zavahrí boli takí arogantní, že mali pocit, že sú nedotknuteľní. Zabitie šéfa Al-Kajdá je aj odkazom pre Taliban, že nemá prekračovať červené čiary.
Šéfa teroristickej siete Al-Kajdá Ajmána Zavahrího, ktorý sa skrýval v Afganistane, zabili ho dve rakety Hellfire (vo voľnom preklade Pekelná strela) vypálené z dronu. Pozrite si, ako zasahujú ciele na videu US Air Force.
X Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v súvislosti s tým, že Zavahrí bol v Kábule, povedal, že Taliban zásadným spôsobom porušil dohodu z katarskej Dauhy, ktorú s USA uzavrel vo februári 2020. Čo to znamená?
Spojené štáty talibanskú vládu neuznávajú, ale majú s ňou rôzne kontakty cez sprostredkovateľov, najmä čo sa týka boja s terorizmom. USA a Západ sa usilovali, aby im Taliban verejne sľúbil, že preruší kontakty s Al-Kajdá a nedovolí zahraničným bojovníkom pôsobiť v Afganistane. Toto chcela dosiahnuť už vláda prezidenta Baracka Obamu pri prvých testovacích rozhovoroch s radikálmi v roku 2009. Potom o tom rokoval americký osobitný vyslanec Zalmay Khalilzad. No Taliban nikdy verejne nepovedal, že skoncuje s Al-Kajdá. Vyhlásil iba, že nedopustí, aby v Afganistane niekto pripravil teroristické útoky. Prítomnosť Zavahrího v Kábule však bola z pohľadu USA porušením záväzkov Talibanu. Minimálne z toho pohľadu, ako ich chápe Washington. Ale Taliban bude tvrdiť, že nikdy nesľúbil, že zakáže zahraničným bojovníkom pôsobiť v Afganistane. No bez ohľadu na to, ako budú radikáli prikrášľovať situáciu, Zavahrího pobyt je obrovskou škvrnou na ich povesti. Predstavitelia americkej vlády, ale aj analytici ako ja už mesiace vedia, že zahraniční teroristi sa do Afganistanu sťahujú z Pakistanu, z Blízkeho východu, zo Sýrie, zo Strednej Ázie či dokonca z Číny. A ako som povedala, Zavahrího pobyt v Kábule bol znakom absolútnej arogancie.
X V júni 2021 sa NATO stretlo v Bruseli a v záverečnom komuniké zo schôdzky sa Afganistan spomínal 15-krát. Čo si myslíte, koľko ráz sa o ňom hovorí v deklarácii z madridského summitu Severoatlantickej aliancie z júna tohto roku?
Nepočítala som to, ale predpokladám, že ani raz, možno jeden raz.
X Ani raz je správna odpoveď. Vyzerá to tak, že Západ na Afganistan zabudol veľmi rýchlo. Je to tak?
Nemyslím si, že je celkom tak. Ale svet čelí mnohým akútnym problémom. Najmä v Európe. Predstavte si, že NATO by stále malo v Afganistane vojakov v čase, keď ruský prezident Vladimir Putin nariadil útok na Ukrajinu. V každom prípade by sa aliancia musela zamerať na dianie v Európe a posilňovala by svoju prítomnosť v krajinách, ako je Slovensko. Ale ľudia, ktorí sa Afganistanom zaoberajú, mu stále venujú pozornosť. Či sa to týka finančných sankcií proti Talibanu, obnovy zákazu cestovania pre jeho predstaviteľov, alebo humanitárnej pomoci pre krajinu. Faktom je, že Afganistan čelí veľmi zlej situácii. A je očividné, že tlak zvonku na Taliban má len obmedzený vplyv. Pochopili sme to za posledný rok. Mnoho ľudí vrátane mňa verilo, že v Talibane sú aj takpovediac umiernení predstavitelia, ktorých ja radšej definujem ako viac medzinárodne zameraných členov hnutia. Príkladom sú mulla Baradar alebo minister zahraničných vecí mulla Mutakí.
X V čom sú umiernenejší, či ako ste povedali, medzinárodnejšie orientovaní?
Nemajú záujem o to, aby sa opakovali najhoršie veci z obdobia z 90. rokov, keď sa Taliban dostal po prvý raz k moci. Nechcú, aby ich vláda mala vyslovene nepriateľské vzťahy so Západom. Sú to ľudia, s ktorými sme niekoľko rokov rokovali v Dauhe. No ukázalo sa, že de facto líder Talibanu mulla Hajbatulláh a ľudia okolo neho majú zásadný vplyv na všetky rozhodnutia. Preto sa v Afganistane presadzuje z ich pohľadu čistý systém vládnutia. Lenže to má vplyv na práva žien, ľudské práva, slobodu prejavu, sociálnu politiku či boj s terorizmom. Výsledkom sú rozhodnutia, ktoré sú často príšerné.
Afganské dievčatá v náboženskej škole. Taliban po nástupe k moci takmer úplne obmedzil možnosti vzdelávanie pre ženy.
X Viem, že ste vlani podporovali odchod zahraničných jednotiek z Afganistanu. Bol to naozaj správny krok?
Stále si myslím, že odchod vojakov z Afganistanu bol správnym rozhodnutím. A to, čo sa deje, nám to tragicky pripomína. Hovorím o ruskej vojne proti Ukrajine. Mohlo sa stať, že naše tajné služby a špeciálne jednotky by boli stále zamerané na Afganistan. No to, čo sa deje v Európe, má oveľa vážnejšie geostrategické následky. Putinova invázia je kataklizmatická. Jedným z kľúčových problémov našej prítomnosti v Afganistane bolo, že sme venovali pridlho priveľa pozornosti regiónu, ktorý nie je zo strategického hľadiska veľmi významný. Medzitým narástli oveľa zásadnejšie hrozby v indicko-pacifickej oblasti a ruské kroky vyvrcholili útokom na Ukrajinu. Dlhé roky som podporovala a obhajovala západnú misiu v Afganistane. No okolo roku 2018 som dospela k záveru, že tam nie je možné zostať.
X Prečo ste zmenili názor?
Naši afganskí partneri a vláda v Kábule bol príliš korupční, neefektívni a robili rozhodnutia, z ktorých mali prospech len niektorí politici. Takéto správanie podkopávalo všetky snahy o budovanie funkčného štátu či vytvorenie ozbrojených síl. Afganskí politici mali jednoducho pocit, že sa môžu obohacovať, hoci ich ľudia trpia, a Západ bude do ich krajiny naďalej investovať. Neexistoval žiadny spôsob, ako ich presvedčiť, že takto to nebude donekonečna. USA však v Afganistane zostali oveľa dlhšie, ako ktokoľvek po 11. septembri 2001 predpokladal.
X Dá sa teda povedať, že odchod z Afganistanu odráža aj politickú kalkuláciu Západu, že jednoducho bolo potrebné sa stiahnuť?
Mnoho ráz som sa rozprávala s afganskými predstaviteľmi, že Spojené štáty chcú z ich krajiny odísť. Na stole to bolo už za Obamu. V roku 2012 to povedal veľmi jasne a v roku 2014 takmer urobil rozhodnutie o stiahnutí sa z Afganistanu. Vláda Donalda Trumpa v snahe nájsť spôsob, ako odísť, pokračovala, a po nástupe Joea Bidena k tomu aj skutočne došlo. Afganskí politici to však nechceli vnímať. V istom momente som stratila nádej, že môžeme urobiť niečo, aby sme ich presvedčili, že by mali aspoň do istej miery zmeniť svoje správanie. Musím však povedať, že keď Taliban vlani ovládol krajinu prakticky za šesť týždňov, veľmi ma to prekvapilo.
X Očakávali ste iný scenár?
Predpokladala som, že od momentu, keď sa zahraniční vojaci stiahnu, bude trvať asi rok, kým Taliban ovládne krajinu. Očakávala som, že vláda v Kábule v istom momente začne vážne rokovať s radikálnym hnutím, hoci nebolo jasné, či o to bude mať Taliban záujem. Nakoniec však predchádzajú režim padol za menej ako dva mesiace. Ukázalo sa, že afganský projekt bol prázdny a absolútne neudržateľný. Sú analytici, ktorí tvrdia, že sme nikdy nemali odísť, že sme v krajine mali pôsobiť ďalších päť či desať rokov. Iní zase hovoria, že sme sa v Afganistane po roku 2001 vôbec nemali zostať. Ja nie som ani v jednom z týchto táborov. Podľa mňa existovala šanca, že sme mohli v Afganistane uspieť. Ale faktom je, že sa to nestalo, pretože Západ urobil obrovské množstvo chýb, ale najmä preto, že medzi afganskými politickými elitami prevládla korupcia a sebectvo.
X Už ste hovorili o Rusku a o vojne na Ukrajine. Niektorí pozorovatelia tvrdia, že odchod z Afganistanu Putinovi ukázal, že Západ nie je ochotný bojovať, a aj preto zaútočil na Ukrajinu. Ako to hodnotíte vy?
V roku 2014 Putin anektoval Krym v čase, keď USA dokončovali zvyšovanie počtu vojakov v Afganistane. Ruský režim bol v posledných rokoch čoraz viac naladený proti Západu, ale zároveň, ako to v autoritatívnych systémoch býva, riadil sa nepresnými informáciami. A tie sa asi dostali aj k Putinovi. Nemyslím si, že o napadnutí Ukrajiny rozhodol preto, že Západ v Afganistane nedosiahol svoje ciele a odišiel. To sa už mohol Putin riadiť aj sovietskym príkladom a tým, ako ZSSR skončil v Afganistane. Skôr predpokladám, že Kremeľ sa pozeral najmä na to, ako jednoducho sa mu podarilo obsadiť Krym, a že so zvyškom Ukrajiny to pôjde rovnako hladko. Ale, samozrejme, teraz len hádame. Možno raz budeme mať šancu nahliadnuť do archívov a zistíme viac o tom, ako sa zrodilo rozhodnutie o invázii. No bez ohľadu na to, ako k nemu došlo, jedna vec sa dá povedať. Stiahnutie sa z Afganistanu umožnilo americkým spravodajským službám viac sa zamerať na Ukrajinu. Z toho vyplynuli varovania pred inváziou v zime minulého roku a tiež to prispelo k väčšej podpore pre Kyjev. Často počúvam, že by stačilo, keby sme nechali v Afganistane len päťtisíc vojakov. Lenže to nie je také jednoduché. Museli by sme vynaložiť veľké prostriedky na to, aby sme takúto misiu ochránili. Je jasné, že Taliban by nepovedal, že päťtisíc zahraničných vojakov mu predsa neprekáža a nič proti nim nepodnikne.
X Keď sa budeme o Afganistane rozprávať povedzme o rok, myslíte si, že nejaká krajina dovtedy uzná talibanský režim?
Zatiaľ s ním nikto nenadviazal diplomatické vzťahy. Na jar sa očakávalo, že Taliban by mohli uznať Rusko, Čína, Pakistan či niektoré štáty Perzského zálivu. Nestalo sa to. No z rôznych praktických dôvodov niektoré zo spomenutých krajín majú svoje misie v Kábule. De facto je to uznanie. A prednedávnom sa ruský predstaviteľ v Afganistane pridal k Talibanu, keď slovne zaútočil na USA. Vyhlásil, že krajina je konečne slobodná a všetko, čo sa udialo pred nástupom súčasných vládcov, bolo hrozné. Keď som to počula, povedala som si, že to síce nie je formálne diplomatické uznanie zo strany Ruska, ale nemalo to od toho ďaleko. Nehovoriac o tom, že takéto vystúpenie ruského diplomata bolo odporné./agentury/
X X X
USA pripravujú ďalší, tentoraz trojmiliardový balík vojenskej pomoci Ukrajine
Spojené štáty ohlásia nový balík vojenskej pomoci Ukrajine v hodnote troch miliárd dolárov. Mali by tak urobiť v stredu 24. augusta, keď uplynie šesť mesiacov od začiatku ruskej invázie a Ukrajina bude oslavovať Deň nezávislosti. Informovala o tom v utorok agentúra AP s odvolaním sa na predstaviteľov americkej administratívy, ktorí si pred oficiálnym oznámením pomoci neželali byť menovaní.
Z približne trojmiliardového balíka sa bude financovať výcvik a vybavenie pre ukrajinské sily na ďalšie roky. Niektoré zbrane a drony, ktoré bude nový balík zahŕňať, sa však nedostanú na front skôr, než za jeden až dva roky.
Na rozdiel od predchádzajúcich balíkov sa avizovaná pomoc zameria na zaistenie obrany Ukrajiny v strednodobom a dlhodobom horizonte. Predchádzajúce balíky americkej pomoci sa zameriavali skôr na okamžité potreby ukrajinskej armády a obsahovali zbrane a muníciu, ktoré už boli amerických armádnych skladoch.
Nový balík pomoci má tiež uistiť vládu v Kyjeve, že Spojené štáty chcú poskytovať vojenskú podporu Ukrajine dlhodobo, bez ohľadu na aktuálny vývoj situácie na fronte, uviedli americkí predstavitelia citovaní agentúrou AP./agentury/
X X X
V Mikulcovom rezorte uspela SBS, ktorej v minulosti šéfoval jeho brat. Konflikt záujmov minister odmieta
Spoločnosť Joseba poskytuje bezpečnostné služby. Najbližší rok má strážiť budovu bratislavskej Nemocnice sv. Michala, ktorá spadá pod rezort vnútra. Brat ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO) Ján Mikulec pôsobil do roku 2020 ako konateľ súkromnej SBS Joseba.
Rovnaká firma sa teraz uchádzala o zákazku na stráženie Nemocnice svätého Michala v Bratislave, ktorá funguje pod taktovkou ministerstva vnútra. Súťaž vyhrala práve spoločnosť Joseba. Spolupráca má trvať jeden rok a súkromná SBS má dostať 183-tisíc eur (bez DPH).
„Faktom je, že do verejného obstarávania sa zapojilo 11 účastníkov. Súťaž bola realizovaná formou verejného obstarávania cez elektronický trhový systém Eranet, a to s kritériom najnižšej ceny, pričom spoločnosť JOSEBA predložila ponuku s najnižšou cenou,“ reagovalo ministerstvo vnútra pre web pluska.sk.
Minister Mikulec v utorok popoludní na vyhlásení pred novinármi odmietol prepojenie firmy na svojho brata. „Nefiguruje tam už dva roky,“ povedal. Zopakoval, že išlo o verejné obstarávanie cez elektronický systém a zapojilo sa viacero firiem. „O tom verejnom obstarávaní som sa dozvedel od vás,“ povedal médiám. Konflikt záujmov odmietol.
So súčasnou majiteľkou firmy sa minister nepozná, s bratom sa o zákazke nebavil. „Nemôžem za to, že môj brat pred dvoma rokmi pôsobil v súkromnej spoločnosti,“ argumentoval Mikulec.
Nevylúčil, že ak by sa podobná situácia odohrala napríklad s bývalou firmou Kaliňákovho brata, rovnako by kritizoval. Dodal však, že aj on sám je pripravený čeliť väčšiemu drobnohľadu.
Riaditeľ nemocnice: Detaily neunikli
Vysvetľovať prišiel aj generálny riaditeľ Nemocnice sv. Michala Branislav Delej. Súťaž vyhlásili v júni tohto roka, keďže v polovici leta už pôvodná strážna služba mala spoluprácu ukončiť. Výzva na novú súťaž bola zverejnená na webe nemocnice a aj v elektronickom systéme. „Systém Eranet to neumožňuje, aby unikli detaily a ponuky,“ povedal riaditeľ nemocnice.
Súkromná firma pôsobí na trhu už roky. Jej tržby sa pohybovali okolo 160- až 180-tisíc eur ročne. Za rok 2021 však vzrástli na dvojnásobok, podľa Finstatu mala spoločnosť Joseba obraty v hodnote 360-tisíc eur. V tom čase už Mikulcov brat nefiguroval ako štatutár. Zmluvy podpisuje konateľ Ľuboš Lukačovič.
Uspeli aj v rezorte dopravy
Rovnaká SBS uspela aj v zákazke so Železnicami Slovenskej republiky (ŽSR), ktoré patria pod rezort dopravy. ŽSR podpísali rámcovú zmluvu na 150-tisíc eur, čo znamená, že maximálne toľko môže za stráženie „objektov a areálov mostného obvodu a mechanizačno-dopravných stredísk“ dostať, no vyčlenené peniaze sa nemusia vyčerpať úplne. Spolupráca je naplánovaná opäť na dobu jedného roka, no obdjednávateľ si vyhradil právo toto obdobie v prípade potreby predĺžiť.
Železnice sme požiadali o vyjadrenie, akým spôsobom zazmluvnili firmu Joseba, koľko z vyčleneného balíka už spoločnosti vyplatili a či riešili potenciálny konflikt záujmov a vzťah bývalého konateľa Jána Mikulca s jeho bratom a ministrom vnútra. Na odpovede čakáme.
Do tretice SBS vlani uspela aj na Štatistickom úrade SR, kde podpísala kontrakt na stráženie objektov v hodnote 83-tisíc eur (bez DPH), aktuality.sk
X X X
Matovič straší návratom mafie. Odvrátenie katastrofy má však v rukách on
Igor Matovič odišiel na dovolenku, čo je záruka, že pár dní bude na Slovensku pokoj. Pred odchodom však na facebook stihol napísať status, v ktorom obvinil SaS, že jej cieľom je „vtiahnuť mafiu k moci cez vládu Hlasu, SaS a PS“. A dodal, že nakoniec tu môžeme mať „vládu pohromy“ – Smer, Hlas a Republika. Zabudol však, že nik neurobil pre návrat „mafie“ viac ako on.
Svojou posadnutosťou Sulíkom a neustálym hádzaním viny na druhých, už ľudí unavuje. Z objektívnych príčin hrozí, že spomínaný scenár sa naozaj naplní, no tým, že ho bude dookola omieľať, ho neodvráti. Naopak, keď má niekto utkvelú predstavu, že sa niečo musí stať, tak toto sebanaplňujúce sa proroctvo sa napokon aj naplní.
Síce neustále opakuje, ako tu budú vládnuť smeráci s fašistami, no nikde nie je povedané, že sa to musí naozaj stať. Tento fatalistický prístup mu zatemňuje myseľ a nie je schopný robiť racionálne rozhodnutia. Tým, že neustále straší návratom Fica, vlastne ho privoláva.
Politický regres ani v ťažkých časoch nie je nevyhnutný. Prvá Dzurindova vláda sa nachádzala možno v ešte horšej situácii, lebo musela rýchlo resuscitovať kolabujúcu ekonomiku, v opačnom prípade by nastal kolaps celého hospodárstva. A zvládla to. Nerobila však také školácke chyby ako Matovič. K tomu, že Fico povstal ako fénix z popola, prispel do značnej miery práve on.
A na tom, že pre ľudí je prijateľný Pellegrini, hoci ešte nedávno bol členom Smeru, nie je vonkoncom nič prekvapujúce. Jednak ľudia rýchlo zabúdajú, a čím viac ich zamestnáva Matovič svojimi „eskapádami“, tým viac sú ochotní odpustiť všetky predchádzajúce hriechy jeho predchodcom v radoch opozície. No a Pellegrini, ktorý na rozdiel od čoraz radikálnejšieho Fica zvolil umiernenú rétoriku, sa potom javí ako najmenšie zlo.
Pred dvomi rokmi mali ľudia plné zuby vlády Smeru, čo ich zmobilizovalo a „hodili“ to tomu, kto bol jeho najhlasnejším kritikom. Teraz však hrozí, že ľudia znechutení z tejto koalície k urnám neprídu, čo bude voda na mlyn pre extrém. A to všetko „vďaka“ Matovičovi.
Okrem toho, ak sa v r. 1998, teda po štyroch rokoch vlády Vladimíra Mečiara, ktorý Slovensko priviedol do slepej uličky, stále našlo 27¤% voličov, ktorí dali svoj hlas HZDS, tak sa nikto nemôže čudovať, že Hlas by dnes volilo 20 percent ľudí.
Pritom Matovič má stále všetko vo vlastných rukách. Na začiatok by možno stačila úplná maličkosť – prestať ľudí „obšťastňovať“ svojimi impulzívnymi nápadmi a komunikáciu zveriť do rúk profesionálom. Už to by bola polovica úspechu. Lenže Matovič robí všetko sám a podľa toho to aj vyzerá…
No ak chce naozaj predísť hroziacej katastrofe a záleží mu na osude Slovenska, mal by jednoducho odísť. Pre neho ako víťaza volieb by to bola už druhá trpká pilulka v krátkom slede, no vždy je lepšie odísť vtedy, keď je to možné, ako keď už bude neskoro.
Pred dvomi rokmi mali ľudia plné zuby vlády Smeru, čo ich zmobilizovalo a „hodili“ to tomu, kto bol jeho najhlasnejším kritikom. Teraz však hrozí, že ľudia znechutení z tejto koalície k urnám neprídu, čo bude voda na mlyn pre extrém. A to všetko „vďaka“ Matovičovi./agentury/
X X X
Spor Bruselu s Budapešťou vstupuje do finále. Maďari už nehovoria o vydieraní
Ide o miliardy eur. A lehota, do kedy mohla maďarská vláda reagovať na výčitky Európskej komisie ohľadom rešpektovania pravidiel právneho štátu, v utorok vypršala.
Budapešť stihla zaslať odpoveď do Bruselu včas. O polnoci to na Facebooku potvrdila ministerka spravodlivosti Judit Vargová. Kabinet Viktora Orbána podľa nej v liste informuje o balíku opatrení, ktorým „reaguje na všetky obavy“ Európskej komisie.
List Budapešť nezverejnila. Analytici však predpokladajú, že postoj Orbánovej vlády je zmierlivejší, ako keď Európska komisia začiatkom apríla, bezprostredne po ďalšom volebnom triumfe Orbánovho Fideszu spustila voči Maďarsku, ako prvej z 27 členských krajín únie, nový mechanizmus podmienenosti čerpania eurofondov dodržiavaním zásad právneho štátu.
Budapešť na jar, ešte pred preštudovaním prvého listu z Bruselu rázne odmietla akýkoľvek nátlak. „Bruselu je zaťažko stráviť, že v parlamentných voľbách dostala maďarská národno-konzervatívna vláda historicky nevídaný mandát. Pre vládu má zásadný význam vôľa maďarských voličov, a nech je v tom liste, čo dostaneme, čokoľvek, určite nepodľahneme žiadnemu nátlaku z Bruselu,“ napísala vtedy na sociálnej sieti Vargová.
Tón ministerky sa odvtedy zásadne zmiernil. „Odpovedi predchádzali intenzívne konzultácie. Za jeden mesiac sme zorganizovali desať videokonferencií a množstvo stretnutí s členmi EK. Počet odoslaných a prerokovaných návrhov opatrení bolo vyše sto,“ píše teraz Vargová, podľa ktorej je Orbánov kabinet naďalej otvorený na konštruktívny dialóg s Európskou komisiou.
Niektoré kompromisné ponuky Budapešti sú už známe. Sľúbila, že zníži počty verejných súťaží len s jedným uchádzačom na 15 percent. Ďalej sa chystá umožniť súdom, aby poverili prokuratúru stíhaním prípadov, aj keď sa prokurátori rozhodli inak. Aj legislatívny proces má byť transparentnejší.
Ústupčivejší postoj je pochopiteľný. V hre je až 21 miliárd eur, ktoré sú pre Maďarsko určené v terajšom rozpočtovom období. Keby do Maďarska neprichádzali zdroje Európskej únie, HDP krajiny by mohlo klesnúť o tri percentá za rok, vyrátal Ústav pre skúmanie vývoja ekonomiky a konjunktúry.
Aj socialistický europoslanec István Ujhelyi zaznamenal, že Orbánov kabinet na výhrady Bruselu už nereaguje „propagandistickými rečami o Sorosovi, o vydieraní, alebo o vzdorovaní tlaku na chirurgickú zmenu pohlavia škôlkarov“. Vládu pritom vyzval, že ak balíček navrhovaných opatrení skutočne reaguje na všetky obavy Bruselu, potom by nič nemalo brániť jeho zverejneniu.
EK má teraz mesiac na to, aby maďarskú odpoveď vyhodnotila, svoj návrh vzápätí predloží Európskej rade, ktorá bude rozhodovať väčšinovým hlasovaním./agentury/
X X X
Naď opäť vystúpil z Matovičovho tieňa
Minister obrany Jaroslav Naď opäť raz ukázal, ako verne sa podobá na svojho straníckeho lídra.
V utorok dopoludnia sa objavila tlačová správa, že na Ukrajinu pošleme 30 starých tankov T-72 a z Nemecka na revanš dostaneme 15 moderných tankov Leopard 2. Minister Naď neváhal obratom správu na sociálnej sieti dementovať.
A neodpustil si štipľavé poznámky na novinárov. Jej prevzatie a uverejnenie bez overenia pravdivosti označil „eufemisticky“ za lajdácku chybu. A posťažoval si, prečo sa nikto neobrátil priamo na neho alebo na komunikačný odbor.
Pritom správa bola veľmi aktuálne prevzatá z ekonomického magazínu Business Insider. To minister dobre vedel. A tiež, že nemeckí kolegovia majú informáciu z tamojších vládnych zdrojov. Chcel tým Naď naznačiť, že toto renomované médium šíri hoaxy či má lajdáckych novinárov? Alebo by sme na Slovensku nemali „slepo“ preberať akúkoľvek informáciu z renomovaných západných médií? Pretože nejde o prvý prípad u ministra Naďa.
Áno, v správe bola nepresnosť. Na Ukrajinu neposielame tanky, ale 30 bojových vozidiel pechoty (BVP-1). Namiesto toho, aby minister štandardne uviedol informáciu na pravú mieru, začal robiť cirkus. Až o dve hodiny neskôr sme boli na tlačovej besede informovaní o podpísaní dohody s Nemeckom. Ako sme sa na nej dozvedeli, v hre boli aj iné alternatívy (teda tanky). Nakoniec sme dokázali vyboxovať viac. Aj preto, aby sme neoslabili svoju obranyschopnosť (naopak, posilnili sme ju) a na Ukrajinu posielame BVP, ktoré ani nevyužívame (a Ukrajine pomôžu)./agentury/
X X X
Bugár: Maslo na hlave má aj Matovič aj Sulík. Svetlá budúcnosť Slovensko počas tejto vlády nečaká
Problém je v tom, že predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič ako jediný rozhoduje, kto bude alebo nebude na kandidátke, zatiaľ čo sám enormne znižuje popularitu celej svojej strany. Každý počúva iba jeho, lebo inak bude na kandidátke veľmi nízko a už sa nedostane do parlamentu. So stoličkou v Národnej rade ale prichádza aj zárobok. Ak sa teda Matovič nebude chcieť dohodnúť, je to neriešiteľná situácia, hovorí dlhoročný člen parlamentu, predseda SMK a neskôr Mostu-Híd Béla Bugár.
x Zdá sa, že pri riešení podobných vnútorných kríz ste zvykli byť efektívnejší a rýchlejší. Ako vnímate súčasnú koaličnú krízu a jej celoletné trvanie?
To je najväčšia chyba, pretože vnútrokoaličnými šarvátkami zbytočne zaťažujú najmä občanov, ktorí majú absolútne iné problémy. Viackrát sa už napísalo, že jediná dohoda, ktorú dosiahli, je, že sa opäť zídu. To nemá význam. Návrhy ako rozhodcovská komisia pre spory medzi koaličnými partnermi sú o ničom. Buď sa to vyrieši teraz, alebo do bude znovu veľmi dlhá agónia. To Slovensko v tejto situáciu nepotrebuje.
X SaS viní Igora Matoviča, že si berie ministerstvo financií za rukojemníka a kritizuje aj jeho spájanie sa s poslancami zvolenými za ĽS NS. Ostatní zas hovoria o osobnom spore medzi Matovičom a šéfom SaS Richardom Sulíkom. Ako vnímate príčiny tejto koaličnej krízy?
Samozrejme majú na hlave maslo obaja. Keby sme ale položili na misky váh zodpovednosť Matoviča a Sulíka, samozrejme je Matovičova zodpovednosť za túto situáciu väčšia. Hlavne on útočí, hlavne on je ten, ktorý douráža iného a potom hľadá nejaké pseudoriešenie. Aj my sme mali niekedy odlišné názory a dokonca aj šarvátky. Vedeli sme to ale riešiť, lebo nikto nikoho neurážal. Argumentácia nebola vulgárna a nesnažili sme sa ukázať, že kritizovaný človek je blbec. Toto sme nerobili. Preto sme sa vedeli efektívnom časovom priestore dohodnúť.
X Prinesú ešte rokovania zotrvanie SaS vo vláde, alebo smerujeme k menšinovej vláde?
Veľmi by som sa čudoval, keby sa im podarilo ešte dohodnúť. Jediným riešením nie je menšinová vláda. Riešením by bolo aj keby odišlo Matovič aj Sulík. To napätie by bolo možno nižšie, ale pretrvá, pretože jeden aj druhý ostanú v parlamente. Tie ich šarvátky by tak pokračovali na parlamentnej pôde. Pomohlo by to tejto koalícii vydržať trošku dlhšie. Problémom ale je v tom, že predseda hnutia OĽaNO ako jediný rozhoduje o tom, kto bude a nebude na kandidátke a zároveň dosť enormne znížil popularitu celej svojej strany. Každý preto počúva iba jeho, lebo inak bude na kandidátke veľmi nízko a už sa nedostane do parlamentu. Poslanci, ktorí ani nečakali, že sa ocitnú v parlamente, zrazu zistia, že nemajú zlý zárobok. Ak sa Matovič nebude chcieť dohodnúť, je to neriešiteľná situácia.
X Očakávate predčasné voľby. Kedy?
Keď padla vláda Ivety Radičovej, ešte v ten večer sme si sadli s lídrom opozície Robertom Ficom a dohodli sme sa, či sú ochotní zahlasovať za predčasné voľby a kedy budú. Keby došla teraz koalícia k tomu, že menšinovou vládou sa dlhodobo normálne vládnuť nedá, muselo by predčasné voľby odhlasovať 90 poslancov. Množstvo poslancov si ale uvedomuje, že sú v parlamente prvý aj posledný krát. To platí nie len, ale najmä pre OĽaNO. A toto bude pre daného poslanca v tom momente najdôležitejšie.
X Takže ohľadom normálneho fungovania vlády a parlamentnej väčšiny nie ste optimista?
Keby tí, ktorí momentálne majú v rukách rozhodovaciu právomoc, chceli situáciu riešiť, nezaťažovali by celé leto verejnosť hrozbou pádu vlády a neustálym obviňovaním sa. Keby chceli, mohli to vyriešiť rýchlo. Vyzerá to ale, že ani nevedia, ako to riešiť. Preto si myslím, že svetlá budúcnosť Slovensko počas tejto vlády nečaká.
X Sledujete stále aj prípravu zjednotenej maďarskej strany Aliancia na blížiace sa voľby. Ako to vyzerá v strane?
Sledujem, ale je to mizerné. Kým Most-Híd bol ochotný podstúpiť generačnú výmenu, SMK to neurobilo. V SMK rozhodujú ľudia, ktorí sú zodpovední za 12-ročné kydanie na Most-Híd. Napätie je tam stále. Až teraz v piatok sa budú rozhodovať o tom, či v trnavskej župe predstavia kandidáta na župana. Tým chce byť silou mocou József Berényi, s čím ale dve platformy Aliancie nesúhlasia. Ak budú takto pokračovať, nedostanú v parlamentných voľbách ani trojpercentný limit na vstup do Národnej rady.
X Nehrozí, že do definitívneho zjednotenia Aliancie zasiahne György Gyimesi (OĽaNO) novým politickým projektom, kam by mohol pritiahnuť aj časť členov SMK?
Myslím si, že na to nemá. On politické témy zneužíva, ale nerieši. Aliancia vznikla skoro po dvoch rokoch a veľmi ťažkých rokovaniach. Namiesto toho, aby hneď po vzniku ukázali jednotu, SMK začalo ovládať úplne všetko a dostali sa tak do konfliktu so záujmami platforiem Most-Híd a Spolupatričnosť. Neteší ma to, lebo sme nechceli byť brzdou tohto zjednocovacieho procesu a odovzdali rokovania do rúk iným. SMK si ale myslí, že z Aliancie urobí SMK 2 a to nebude fungovať.
X Ako sa vám darí na politickom dôchodku?
Veľmi dobre. Žijem druhý normálny život bez stresu a bez toho, aby som bol za niekoho zodpovedný. Som zodpovedný za vlastnú rodinu a za seba./agentury/
X X X
Za Ukrajine darované bojové vozidlá získa Slovensko moderné nemecké tanky
Slovensko daruje vojnou trápenej Ukrajine 30 bojových vozidiel pechoty BVP1. Na výmenu za to od Nemecka získa 15 moderných tankov Leopard 2A4. Ako zdôraznil minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO), o darovaní starších sovietskych tankov T-72 Ukrajine sa v súčasnosti neuvažuje. Tie budú spolu s novými nemeckými leopardmi vytvárať slovenským ozbrojeným silám plný tankový prápor podľa štandardov NATO.
„Ukrajine pomáhame a budeme pomáhať aj naďalej,“ zdôraznil Naď po podpísaní dohody o ďalšom posilňovaní vojenskej spolupráce medzi Slovenskom a Nemeckom. Oficiálny dokument pre chorobu ministerky nemeckej obrany Christine Lambrechtovej podpísali v utorok štátny tajomník ministerstva obrany Marián Mayer a štátny tajomník ministerstva obrany Nemecka Benedikt Zimmer.
„Je to dohoda, ktorá umožní, aby Slovenská republika čoskoro poskytla 30 vozidiel BVP1 Ukrajine a Nemecko prostredníctvom Slovenska pomôže nielen zvýšením našich bojových spôsobilostí, ale tiež spoločne pomôžeme Ukrajine,“ vyhlásil minister obrany Jaroslav Naď.
V rámci tejto dodávky získame od Nemecka aj výcvik personálu, muníciu, aj náhradné diely. „Výrazným spôsobom teda posilníme bojaschopnosť ťažkej mechanizovanej brigády a obranyschopnosť Slovenskej republiky. Zároveň sa postupne zbavujeme závislosti na Rusku tým, že sa zbavujeme starej sovietskej techniky,“ poznamenal Naď.
Zdôraznil tiež, že hodnota darovanej techniky z Nemecka dosahuje „ďaleko viac ako 100 miliónov eur“, kým hodnota Slovenskej pomoci Ukrajine je na úrovni zhruba pätiny z tejto ceny.
Vlastných máme málo
„Sme veľmi radi, že sme našou podporou mohli Slovensko aspoň trochu odbremeniť od jeho záťaže,“ povedal štátny tajomník ministerstva obrany Nemecka Benedikt Zimmer. Podpísanie dohody označil za štartovaciu čiaru na ďalšiu vzájomnú spoluprácu. V čom by mohla spočívať, ale nespresnil.
„Týchto bojových tankov máme obmedzený počet. Nestačia nám ani tie, ktoré máme v našich aktívnych štruktúrach Bundeswehru (nemecké ozbrojené sily, pozn. red.). Takže z aktívnych štruktúr viac poskytnúť nemôžeme. Keď sa to bude dať, určite budeme trvať na tom, aby sme aj Slovensku poskytli ďalšie tanky,“ doplnil s tým, že tanky dodá nemecký obranný priemysel.
Len pred troma mesiacmi urobilo Nemecko podobnú výmenu aj s Česku republikou. Tá dostala rovnako 15 tankov Leopard 2A4 darom práve za tanky T-72, ktorých minimálne 40 Česko už v apríli poslalo Ukrajine. „Obe strany zároveň začnú rokovať o možnosti obstarať pre Armádu ČR v ďalších rokoch až 50 tankov najmodernejšej verzie 2A7+,“ oznámil v polovici mája hovorca českého ministerstva obrany Jakub Fajnor.
Rezort obrany ešte pred samotným spečatením dohody s Nemeckom musel dementovať správy, že výmenou za leopardy daruje aj Slovensko Ukrajine svoje tanky T-72. S odvolaním na zdroje v nemeckej vláde o tom Informoval nemecký magazín Business Insider. „Uvedená informácia sa nezakladá na pravde,“ dôrazne poprel správu Naď na sociálnej sieti.
„Potrebujeme každý jeden tank,“ zdôraznil minister. Zároveň však pripustil, že v budúcnosti bude vôľa nahradiť aj 30 sovietskych tankov T-72 technikou kompatibilnou s výbavou partnerov z NATO. Naďalej však bude požadovať, aby vojenskou pomocou Ukrajine neklesla obranyschopnosť Slovenska.
„Dbáme na to, aby sme posilňovali našu vlastnú obranyschopnosť. Chceme pomôcť Ukrajine, ale aj v aliancii je zhoda, že nemôže oslabovať vlastnú obranu. V tejto chvíli preto neuvažujeme o tom, že by sme posunuli tanky T-72 na Ukrajinu. Našli sme ale aj s Nemeckom aj Ukrajinou zhodu, že keďže máme v akvizícii už nové pásové bojové vozidlá pechoty, tak tie zo zálohy Ukrajine posunúť môžeme,“ vysvetlil Naď.
Čoskoro na Ukrajine
Odovzdanie BVP na Ukrajinu minister očakáva v priebehu niekoľkých týždňov, po sfinalizovaní právnych krokov. „Samozrejme, sú absolútne dostatočne funkčné. Už prešli aj inšpekciou zo strany Ukrajiny, aby videli, v akom stave sú. Sú veľmi radi, že tieto stroje pôjdu na Ukrajinu,“ ubezpečil Naď.
Rovnako ako v prípade predchádzajúcich dodávok napríklad systému protivzdušnej obrany S-300 či samohybných húfnic Zuzana 2, ale ani v tomto prípade nebude rezort obrany termíny dodávok z dôvodu bezpečnosti bližšie konkretizovať.
Nemecké tanky by mali na územie Slovenska začať prichádzať na prelome rokov. Do konca roka by podľa Naďa mal prísť na Slovensko z Nemecka minimálne jeden tank. Všetkých 15 leopardov by mali dodať v priebehu budúceho roka. „Sú vo veľmi dobrom stave a ešte prejdú komplexnou generálnou opravou zo strany Nemecka. Vieme, čo dostaneme a sme za to veľmi vďační,“ priblížil minister obrany.
O migoch sa rokuje
Slovensko v rámci vojenskej pomoci Ukrajine už darovalo v apríli jednu batériu systému protivzdušnej ochrany S-300, jeden vrtuľník Mi-2 a štyri vrtuľníky Mi-17s. Okrem toho Slovensko cez svoju štátnu zbrojovku Konštrukta Defence v rámci bežného komerčného kontraktu predalo osem samohybných húfnic Zuzana 2. Prvé štyri boli dodané ešte v polovici augusta.
Okrem tejto výbavy s najväčšou pravdepodobnosťou pomôže Ukrajine aj posila stíhacieho letectva prostredníctvom viac ako desať kusov sovietskych stíhačiek MiG-29. Tie Slovensko definitívne uzemní na konci augusta. Od septembra budú s ochranou slovenského vzdušného priestoru pomáhať Česko a Poľsko. V priebehu najbližších dvoch rokov by už ale Slovensko malo dostať prvé kusy amerických stíhačiek F-16.
Minister Naď tiež v utorok uviedol, že na budúcnosti stíhacích lietadiel MiG-29 po ich uzemnení zatiaľ nie je dohoda. Ako dodal, ich hodnota je približne 300 miliónov eur. Cieľom je získať za ne po prípadnom darovaní Ukrajine finančnú alebo materiálnu náhradu.
„Rokujeme o tom, čo ďalej s MiGmi. Hodnota, ktorá je za migy, je niekde na úrovni 300 miliónov eur. Buď dostaneme finančnú náhradu, že to niekto kúpi, alebo materiálnu náhradu v takejto hodnote. Finančnú by sme použili na nákup inej techniky,“ načrtol minister. O budúcnosti migov sa podľa neho vedú rokovania na medzinárodných fórach i s jednotlivými krajinami./agentury/
X X X
Matovičovi neprekazí dovolenku v Španielsku ani ultimátum Sulíkovej SaS. Nebude „tancovať ako ujo píska“
Predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič odchádza so svojimi dcérami na dovolenku do Španielska. A to aj napriek tomu, že v súčasnosti vrcholí koaličná kríza. Matovič na sociálnej sieti napísal, že už nebude „tancovať ako ujo píska“. Podľa všetkého tým myslel predsedu SaS Richarda Sulíka.
„Pripraviť rodinu o rodinné dovolenky, lebo tatko musí bojovať najprv voči mafii, ktorá štát ovládla, a potom voči tým, ktorí ju chcú silou-mocou späť, je hlúpe. Ja som to urobil a do smrti si to budem vyčítať. S babami sme si preto povedali, že na konci prázdnin pôjdeme na blind do Španielska. Keď potom prišiel kolega so svojím obsesívnym ultimátom, opäť som stál pred otázkou, či uprednostním baby, alebo budem tancovať, ako ujo píska. Som rád, že baby mu tentokrát dali KO v prvom kole a ja som s radosťou neprotestoval,“ napísal Matovič.
Podľa neho kolegovi niet pomoci. Od prvej chvíle sa podľa Matoviča začal správať ako opozícia vo vlastnej vláde, bez ohľadu na to, že demoralizoval v očiach verejnosti svojich kolegov v najťažších chvíľach, aké Slovensko zažívalo. „Od začiatku robil kroky, ktorých jasným cieľom bolo vládu povaliť skôr či neskôr. Pred rokom sme mu na poslednú chvíľu plán prekazili, keďže s mojím samopokorením vôbec nepočítal. Z plánu však neuhol. Strategicky následne rozbil Za ľudí, získal tak blokačnú väčšinu … a prišiel s vydieraním, o ktorom veľmi dobre vie, že je nesplniteľné. Vopred bol upozornený, že vydieraniu tentokrát už neustúpime, ale napriek tomu to spravil,“ zdôraznil Matovič.
Predseda hnutia OĽaNO obdivuje premiéra Eduarda Hegera, že to so Sulíkom ešte nevzdal. „V dobrom veria, že jemu (Sulíkovi, pozn. red.) možno naozaj ide o dobro. Nejde a nikdy nešlo. Len svoje a “dobro” svojich tajomných priateľov. Bohužiaľ. Len málo ľudí zatiaľ vidí, že pred očami sa nám od volieb rozohrala hra na blbých. Pár mocných a veľmi bohatých ľudí sa rozhodlo viac chybu vo voľbách nedopustiť. A odvtedy, prvým dňom po voľbách, začal hon na Matoviča a OĽANO. Lebo sme chybou v systéme, okrádať ľudí naozaj nedopustíme … a nebojíme sa dať vyšetrovateľom slobodu. To je v slovenskej politike smrteľný hriech. S nami sa nedohodnú, sme pre nich nebezpeční. Hriech, ktorý sa neopúšťa,“ myslí si Matovič, ktorý znova obvinil z nenávisti k jeho osobe aj Denník N, pomocou ktorého sa má vytvoriť budúca vláda zo strán Hlas, SaS a Progresívne Slovensko.
V piatok 12. augusta oznámil Sulík na tlačovej besede po stretnutí v hoteli Bôrik, že si nevie predstaviť, že by sa strana SaS vrátila do koalície, pokiaľ predseda OĽaNO Igor Matovič ostane vo vláde. Zároveň zopakoval, že pokiaľ Matovič neodíde zo svojho postu do konca augusta, ministri za SaS začiatkom septembra podajú demisiu./agentury/
X X X
Súd vymeral profesionálnemu rodičovi za zabitie ročného dieťaťa trojročnú podmienku
Krajský súd v Prešove v utorok uznal za vinného Ivana G. zo zločinu zabitia, potvrdila hovorkyňa súdu Ivana Petrufová. Prípad sa týka úmrtia 19-mesačnej Simonky, o ktorú sa staral ako profesionálny rodič v rodinnom dome vo Veľkom Šariši. Rozhodnutie Krajského súdu v Prešove je právoplatné.
„Odvolací senát Krajského súdu v Prešove na dnešnom verejnom zasadnutí, po doplnení dokazovania výsluchom znalca, zrušil rozhodnutie Okresného súdu Prešov zo dňa 5. mája 2021 v celom rozsahu a sám vo veci rozhodol tak, že obžalovaného uznal za vinného zo zločinu zabitia. Obžalovanému uložil trest odňatia slobody v trvaní troch rokov s podmienečným odkladom výkonu uloženého trestu a zároveň s uložením probačného dohľadu nad správaním obžalovaného v skúšobnej dobe v trvaní piatich rokov,“ uviedla Petrufová.
Obžalovanému odvolací senát uložil trest zákazu činnosti spočívajúci v zákaze vykonávať činnosť profesionálneho náhradného rodiča v trvaní desať rokov. Rovnako mu súd uložil povinnosť spočívajúcu v príkaze zamestnať sa v skúšobnej dobe alebo sa uchádzať preukázateľne o zamestnanie. Odvolací senát napokon zamietol odvolanie okresného prokurátora.
K smrti dievčatka došlo 11. marca 2015 vo večerných hodinách. Polícia vtedy informovala, že „znalec z odboru súdneho lekárstva predbežne vylúčil, že by si zranenia spôsobila Simonka sama alebo ďalšie maloleté osoby, ktoré sa v tom čase v dome nachádzali.“ Simonka mala viaceré poranenia a modriny, okrem iného aj pomliaždené tenké a hrubé črevo a vnútorné krvácanie.
Proces s Ivanom G. sa začal začiatkom októbra 2015. Prokuratúra ho vinila zo zločinu zabitia z nedbanlivosti. Obžalovaný na prvom pojednávaní vyhlásil, že je nevinný. Profesionálna rodina vychovávala tri maloleté deti z košického detského domova./agentury/
X X X
Tajomník Dostál: SaS bude tvrdá opozícia. Vládu budeme kritizovať a jej návrhy podporíme len výnimočne
Viem si predstaviť návrh na odvolanie ministra Matoviča, ktorý by sme podporili. Najskôr to však preberieme na rokovaní poslaneckého klubu, hovorí štátny tajomník ministerstva spravodlivosti Ondrej Dostál.
Už budúci týždeň sa zrejme dočkáme vyvrcholenia koaličnej krízy. Ministri SaS sa chystajú podať demisiu, pretože Igor Matovič zatiaľ odmieta opustiť svoju funkciu šéfa rezortu financií. Štátny tajomník ministerstva spravodlivosti za SaS a predseda OKS Ondrej DOSTÁL, ktorý sa po prípadnom odchode z vlády vráti do parlamentu, hovorí, že SaS bude tvrdá opozícia.
X Máte zbalené?
Ešte nie. Ako prokrastinátor si to nechávam na poslednú chvíľu. Keď sa ma niekto spýta, ako sa mám, tak symbolicky hovorím, že už sa balím.
X Základná otázka, ktorú si ľudia môžu klásť, je, či to stojí za to. Používajú sa tu manželské prirovnania. Ale poznám veľa manželstiev, kde sa ľudia nemajú radi, dokonca sú si neverní, ale dohodli sa, že zostanú spolu kvôli deťom, kým nebudú mať 18. Takže, nedá sa to vydržať?
Koaličné spolužitie nie je manželstvo, takže si nemyslím, že by boli tie metafory najvhodnejšie. V manželstve by mala byť láska, vzájomné porozumenie, alebo aspoň základná pohoda. V koaličnom vzťahu má byť minimálne rešpekt a ten tu dlhodobo neexistuje. A najväčší problém je v osobe Igora Matoviča.
X Čiže tie riešenia, ktoré ponúkal naposledy premiér, teda rozhodcovské komisie a výmeny štátnych tajomníkov, nič neriešia?
Sú to náhradné riešenia, podobne ako to bolo v prípade, keď vládni poslanci podpisovali koaličnú zmluvu, čo bol úplný nezmysel. Koaličnú zmluvu podpisujú predsedovia koaličných strán a koaliční poslanci ju dobrovoľne rešpektujú. Viacerí poslanci, ktorí ju podpísali, už nie sú pritom poslanci koalície. Takéto riešenia nemajú zmysel. Politické dohody sú politické dohody a sú založené na tom, že medzi partnermi existuje elementárna dôvera. V tom prípade ich rešpektujú, čo posilňuje dôveru medzi partnermi. To sa žiaľ v prípade našej koalície nedeje.
X Dnes je to ping pong medzi SaS a OĽaNO. Aj premiér sa venoval tomu, či máte dôvody na odchod alebo nie. Keď to zjednoduším, ten kľúčový dôvod je nedôvera k Igorovi Matovičovi ako vládnemu partnerovi?
Ja to vnímam tak. Hlavný problém je Igor Matovič a nemožnosť normálnej spolupráce s ním. Je to človek, ktorý, keď využil narodenie dieťaťa Borisa Kollára na ďalší štuchanec do Richarda Sulíka. Keď normálny človek zistí, že jeho známy má dvanáste dieťa, buď mu zagratuluje, alebo sa zamyslí, či je toto model tradičnej rodiny, alebo nehovorí nič, ale Igor Matovič je človek, ktorý ešte aj takúto príležitosť využije na atak na koaličného partnera.
X Čo keď vás Igor Matovič predbehne a slávnostne oznámi, že odchádza z vlády? Čo urobíte? Zostanete vo vláde, poprípade, bude to dôvod na návrat do nej?
Zásadná požiadavka, ktorú vyslovila republiková rada SaS, bolo, že Igor Matovič má odísť z vlády. Ak by bola splnená táto požiadavka, myslím si, že je všetko otvorené a nič nebráni tomu, aby štvrkoalícia pokračovala.
X Akou opozíciou budete? Vládna koalícia nemá ani 76 hlasov, aby otvorila schôdzu. Bude to niečo za niečo? Pomôžeme otvoriť schôdzu, ak tam budú body, ktoré sú naše, alebo to bude vyjednávanie o každom jednom návrhu zákona, alebo pôjdete tvrdo po krku vláde?
Keď bude SaS opozičnou stranou, mala by sa tak správať. Z tejto povahy vyplýva, že sa má snažiť vytvárať alternatívu k vláde, podrobovať ju kritike a neuľahčovať jej situáciu. Čiže, nemysílm si, že ak by tá situácia nastala, SaS bude zhovievavá opozícia, ktorá sem-tam za niečo nezahlasuje a za niečo áno. Bude kritická voči vláde, bude hlasovať proti vládnym návrhom, asi budú nejaké výnimky, ale skôr si myslím, že pôjde o výnimky, nie pravidlo.
X Keď sa budú dovolávať, že ide o návrhy z vládneho programu, za ktorý hlasovala aj SaS, bude to korektný argument?
Ten argument je korektný, keď to žiadate od koaličného partnera. Nie je to relevantný argument, keď sa použije voči bývalému partnerovi, ktorý je v opozícii. Aj v programovom vyhlásení vlády sú viaceré veci, pri ktorých by som bol radšej, keby sa nikdy nezrealizovali. Dostali to tam koaliční partneri, napríklad vládne noviny. Dosiaľ sa to nezrealizovalo a verím, že k realizácii takéhoto hlúpeho nápadu ani nepríde. Pokiaľ sme súčasťou vládnej koalície, máme povinnosť napĺňať vládny program. Môžeme sa baviť o tom ako, ale členovia vládnej koalície sú viazaní vládnym programom, opozícia nie.
X Keď hovoríte, že budete štandardnou opozičnou stranou, k tomu patrí aj hlasovanie za odvolanie ministra, ktorý podľa vás nie je dobrým ministrom. Už teraz hovoríte, že Igor Matovič nie je dobrý minister. Keď príde takýto návrh, vy osobne zahlasujete za?
Určite sa o tom budeme radiť v rámci poslaneckého klubu. Otázka je aj od koho príde ten návrh a ako bude zdôvodnený. Ak by s takou iniciatívou prišli fašisti, myslím si, že taký návrh by sme nemali podporiť.
X Ak by s ním prišiel napríklad Peter Pellegrini?
Viem si predstaviť návrh, s ktorým by prišla nejaká opozičná strana, ktorý by poslanci SaS podporili, ale v tejto chvíli o tom nie je rozhodnuté. Ak takýto návrh príde, bude sa o ňom hovoriť na poslaneckom klube.
X V roku 2011 pri inej kríze ste povedali: „Nedokážem jednoslovne odpovedať na otázku, či mám rád bryndzové halušky a sex so zvieratami.“ Vtedy išlo o reakciu na spojené hlasovanie o dôvere vláde Ivety Radičovej a euroval. Kto sú dnes bryndzové halušky a kto sú zvieratá?
Síce som s týmto výrokom vystúpil v parlamente, ale iba som citoval Luciu Piussi. Dnes tá otázka nestojí tak, že kto sú bryndzové halušky a čo je sex so zvieratami. Dnes otázka stojí, či Igor Matovič uprednostní svoje zotrvanie vo vláde pred pokračovaním štvrkoalície.
X SaS už mala príležitosť vytlačiť Igora Matoviča z vlády. Neprichádza tá požiadavka neskoro? Dokážete si ju pred voličmi obhájiť?
Považujem za chybu, že minulý rok, keď bola vládna kríza a SaS formulovala požiadavku, že Igor Matovič by mal odísť z postu premiéra, sme súhlasili s veľmi zvláštnou interpretáciou, že zostane vicepremiérom a ministrom financií.
X Dobehol vás?
Bol to jeho ťah, s ktorým sa SaS dokázala stotožniť. Asi už toho mali všetci dosť, tak súhlasili s týmto neštandardným riešením a nikto nechcel vymýšľať nové ministerstvo pre boj proti korupcii. Aj keď spätne si myslím, že dnes by to bol možno menší problém, keby sme mali Igora Matoviča ako ministra pre boj s korupciou, než keď je ministrom financií.
X Nová kríza sa rozhorela pri miliardovom balíčku Igora Matoviča. Prečo vtedy SaS nepoužila veto?
Myslím si, že ho mala použiť. Keby som bol ja ten, kto o tom rozhoduje, veto by som použil. Ale chápem ten prístup, že SaS nechcela používať veto príliš často. Potom by sa nič nepresadilo a jeho váha by sa znižovala. Možnosť použitia veta bola zároveň zo strany Igora Matoviča opakovane spochybňovaná.
X Nebolo napriek spochybňovaniu Igora Matoviča na mieste to veto skúsiť na koaličnej rade?
Môžem iba zopakovať, že keby to bolo na mne, ja by som to spravil. Vedenie SaS sa rozhodlo inak, že nebude vetovať balíček. No malo to neskôr svoju dynamiku aj so skráteným legislatívnym konaním, aj so spoluprácou s fašistami, aj s prelomením prezidentkinho veta, keď už si aj ďalší koaličný partner Za ľudí uvedomil, že postup cez skrátené konanie nebol správny. Nebola to teda iba jedna vec.
X Ľudia si volia politikov na to, aby sa za nich takpovediac zašpinili v politike a vydržali aj s tým, koho nemajú radi. Vzhľadom na situáciu, ktorá sa na nás valí, nie je to útek z boja, ako vás obviňuje OĽaNO?
Nie je a myslím si, že OĽaNO má veľmi jednoduchú cestu, ako si vyskúšať, či to je útek z boja. Stačí, aby Igor Matovič odišiel z vlády a SaS ani Richard Sulík neodídu.
X Predstavme si, že Igor Matovič odíde z vlády. Presunie sa do parlamentu a bude presadzovať politiku, ako ju robí doteraz. Čo sa zmení?
To, že nie je premiérom, ale ministrom financií, je zmena. Iné možnosti mal vtedy, iné má ako minister financií. Netvrdím, že by sa vyriešili všetky problémy, ale tak ako koalícia funguje lepšie pod vedením premiéra Hegera, tak by vláda bez Igora Matoviča fungovala lepšie ako s ním.
X Je Eduard Heger dobrý premiér? Nie je to alibizmus všetky tie komisie?
Myslím si, že je oveľa lepší ako bol Igor Matovič. Je to jeho pokus udržať vládnu koalíciu pokope aj s tým, že predseda jeho hnutia zostane vo vláde. Myslím si, že je to nerealistický pokus. Nemám dôvod vyčítať Eduardovi Hegerovi, že je lojálny voči predsedovi jeho hnutia. Mohol by sa správať inak, ale je to jeho zodpovednosť. Nie som tu na to, aby som mu dával rady. Mohol by do toho vstúpiť razantnejšie, ale ja som s pôsobením Eduarda Hegera ako premiéra spokojný.
X Ak sa nedospeje k dohode, ministri SaS by mali zhruba o týždeň podať demisiu. Očakávate, že keď sa to stane, OĽaNO prehodnotí svoje postoje?
Keď odíde SaS do opozície, vláda bude menšinová. Predpokladám, že to bude spojené so značnými ťažkosťami a neviem, ako dlho to bude trvať. Ale skôr či neskôr prídu aj v OĽaNO na to, že v takej konštelácii sa fungovať nedá. A buď budú musieť prizvať naspäť SaS a rokovať s ňou o podmienkach, za ktorých bude ochotná vrátiť sa do vládnej koalície, alebo si povedia, že to nemá zmysel a ideme robiť predčasné voľby, alebo si nájsť iných partnerov, ako si zabezpečiť väčšinu.
X Zdvihli by ste ruku za predčasné voľby?
Neviem, ako bude situácia vyzerať o pol roka, ako budem ja hlasovať o pol roka. V tejto chvíli si myslím, že predčasné voľby nie sú dobré riešenie, najlepšie riešenie by bolo, keby sme dokázali fungovať ďalej ako štvorkoalícia. Ale podmienkou toho je, že Igor Matovič nebude vo vláde.
X Viete dnes v parlamente narátať 90 poslancov, ktorí by hlasovali za predčasné voľby?
Ústava pozná viaceré možnosti, ako dospieť k predčasným voľbám aj bez ústavného zákona. U nás doteraz neboli nikdy vyskúšané. Po rozhodnutí ústavného súdu je problematické ísť cestou ústavénho zákona o skrátení volebného obdobia. Čistejšie riešenie by bolo zmeniť ústavu. V tejto chvíli tam tú väčšinu však nevidím. Dokonca si myslím, že ani prostá väčšina poslancov nie je za to, aby boli predčasné voľby. No nikto nevie, aká bude situácia o pol roka.
x Čo to bude za situáciu, do ktorej smerujeme? Na jednej strane nie je väčšina na skrátenie volebného obdobia, na druhej hovoríte, že SaS nebude mať problém s otváraním schôdzí. Parlament teda formálne bude fungovať. Kam sa to teda dostaneme?
Nehovoril som, že nebudeme mať problém s otváraním schôdzí. Hovoril som, že SaS sa bude správať ako opozičná strana a pokojne si viem predstaviť situácie, keď bude využívať to, že vládna koalícia nebude mať dosť poslancov na otvorenie schôdze a nebudú sa poslanci SaS prezentovať. Je to obštrukcia, ale to opozícia robí bežne. My dnes ako vládna koalícia máme ústavnú väčšinu, napriek tomu nás párkrát opozícia načapala na hruškách, že sme neboli schopní ani otvoriť schôdzu alebo hlasovať, lebo tam nebolo 76 poslancov. Minimálne 15 poslancov, ktorí patria k vládnej koalícii tam vtedy nebolo. Tak som veľmi zvedavý, ako chce vládna koalícia bez SaS fungovať, ak bude mať dohromady 73 alebo 74 poslancov.
x Keď ste spomínali, že SaS sa bude správať ako opozícia, zrejme sa nevyhnete zo strany budúcej koalície obvineniam zo spolupráce so Smerom, s fašistami. Čo to urobí s SaS?
Celé volebné obdobie 2016 až 2020 bola SaS aj ĽSNS v opozícii, ale to neznamená, že spolupracovali alebo sa spájali. Pevne verím, že SaS nebude spolupracovať s fašistami. To, že s niekým rovnako hlasujete, neznamená, že sa s nimi spájate. Je tu taký mýtus, že sa všetci spájajú s fašistami, lebo OĽaNO a Sme rodina hlasovali za Matovičov balíček spolu s ĽSNS a SaS hlasovala proti Matovičovmu balíčku, takže sa spájala s fašistami z Republiky alebo so Smerom a Hlasom. Ale keď rovnakým spôsobom hlasujete, to neznamená, že sa s niekým spájate. To, k čomu by nemalo dochádzať, je, že demokratickí politici by nemali hlasovať za návrhy fašistov a demokratickí politici by sa nemali snažiť o podporu fašistov ako to napríklad urobil Igor Matovič.
X Aká bude pozícia SaS v opozícii? Na jednej strane bude Hlas a Smer, na druhej extrémisti. Niekde uprostred bude SaS. Dá sa vyhnúť tomu, aby ste sa ocitli v jednom vreci s týmito stranami?
Nebude to opozícia, ktorá by navzájom spolupracovala. Súčasná opozícia už spolupracuje. Smer nemá problém so spoluprácou s Republikou, s Hlasom. SaS sa do tejto spolupráce určite nezapojí.
X Lucia Ďuriš Nicholsonová hovorí, že SaS sa rozplynie v opozičných výkrikoch.
Nemyslím si, že by rozoplynula. SaS už bola niekoľkokrát v opozícii, ukázala, že vie robiť opozičnú prácu, vie kritizovať vládne návrhy, čiže nemám obavu o to, že by SaS nedokázala fungovať aj v rámci opozície, alebo že by sa mala obávať splynutia s fašistami alebo so smerákmi.
X Vždy mala na svojej strane Igora Matoviča.
Nemyslím si, že by schopnosť SaS robiť opozičnú politiku akokoľvek závisela od Igora Matoviča.
X Keby vás stretol volič, ktorý by vám vyčítal, že ste zhodili vládu, ženiete Slovensko do chaosu, do menšinovej vlády. A prečo? Pre Igora Matoviča? Čo by ste mu povedali?
Opoveď je, že chceme normálne fungovanie vlády. Normálne fungovanie vlády a koalície s Igorom Matovičom ako členom vlády nie je možné. Nežiadame jeho odchod preto, aby sme privodili predčasné voľby. Chceme, aby sme normálne dovládli do riadneho termínu volieb, aby sme mohli normálne a konštruktívne pracovať a nebyť v neustálom strese a konflikte. Nejaké, samozrejme, budú. Napriek tomu všetky tie konflikty sú znesiteľné, dajú sa vyriešiť, ale konflikt s iGorom Matovičom je permanentný boj a nedá sa fungovať takýmto spôsobom, aktuality.sk
X X X
Matovičovci menia Žilinkov paragraf. Kollár tlmí ich nádeje
Nie je to napokon koaličná rada ani iný formát rokovaní, čo by konečne posunulo dopredu snahu o zmenu dôležitého paragrafu Trestného poriadku. Jeho § 363, ktorý využíva generálny prokurátor Maroš Žilinka, za čo viackrát čelil aj ostrej kritike, by sa mohol upraviť v súlade s nedávnym rozhovorom, ktorý profesor Jozef Čentéš poskytol. V ňom apeloval na návrat k pôvodnému zneniu tohto paragrafu.
Obmedzenie právomoci generálneho prokurátora podľa predstaviteľov OĽaNO údajne prisľúbili podporiť všetky vládne strany. Šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár však koaličných kolegov brzdí v ich optimizme. „Nedali sme prísľub podpory,“ reagoval pre Pravdu.
Oslobodzuje prominentov, prepúšťa ich z väzby, zneužíva svoje právomoci, robí politiku, brzdí boj proti korupcii, obchádza súdy či nedemokraticky hromadí príliš veľa moci vo vlastných rukách. Takéto výčitky počúva generálny prokurátor Maroš Žilinka od konca vlaňajšieho augusta pre využitie paragrafu 363 Trestného poriadku.
Vtedy Generálna prokuratúra pomohla bývalému riaditeľovi SIS Vladimírovi Pčolinskému, vplyvnému finančníkovi Jaroslavovi Haščákovi, konkurznému právnikovi Zoroslavovi Kollárovi a neskôr aj guvernérovi Národnej banky Petrovi Kažimírovi. U všetkých totiž bolo konštatované porušenie zákona a obvinenie im preto bolo zrušené.
„Mnohé z tých prípadov by sa nestali. Uznesenie o vznesení obvinenie totiž nie je meritórne rozhodnutie, ktorým sa končí vec, ale je to len v priebehu konania. Obvinení by museli hľadať iné spôsoby, ako obštruovať trestné konanie,“ tvrdia predstavitelia OĽaNO. O preskúmanie zákonnosti svojho obvinenia navyše čerstvo požiadali aj predseda Smeru Robert Fico a exminister vnútra Robert Kaliňák, ktorí sú obžalovaní zo založenia zločineckej skupiny.
Čo má priniesť zmena § 363 Trestného poriadku
V súčasnosti môže generálny prokurátor zrušiť každé rozhodnutie policajta alebo prokurátora, ktoré vyhodnotí ako nezákonné. Takto bolo zrušené obvinenie bývalému riaditeľovi SIS Vladimírovi Pčolinskému alebo vplyvnému finančníkovi Jaroslavovi Haščákovi.
Podľa navrhovanej zmeny by sa zákon vrátil k podobe platnej od 1. januára 2006. Vtedy mohol generálny prokurátor zrušiť uznesenie len pri podstatnom pochybení zákona, ktoré mohlo mať navyše vplyv na rozhodnutie vo veci.
Znamenalo by to, že generálny prokurátor by tak nemohol zrušiť uznesenie o vznesení obvinenia. Mohol by ale zrušiť rozhodnutie o zastavení trestného stíhania, o podmienečnom zastavení trestného stíhania, o pokračovaní v trestnom stíhaní alebo napríklad aj rozhodnutie týkajúce sa zaistenia nároku poškodeného.
Týždeň pred uplynutím ultimáta SaS, po ktorom sa strana chystá opustiť koalíciu, predstavitelia OĽaNO predstavili zmenu paragrafu 363 Trestného poriadku. Rozhodli sa vraj pre skromný návrh, ktorý by mal mať šancu presvedčiť aj hnutie Sme rodina. „Ak zrušia paragraf 363 a obídu Sme rodina, odídeme z vlády,“ vyhrážal sa totiž ešte takto pred rokom predseda parlamentu a líder Sme rodina Boris Kollár.
Používanie tohto paragrafu podľa predstaviteľov OĽaNO dlhodobo traumatizuje spoločnosť. Tvrdia, že je zneužívaný na obštrukcie. „S takýmto využívaním paragrafu 363 nie sme spokojní dlhodobo,“ zdôraznil predseda ústavnoprávneho výboru parlamentu Milan Vetrák (OĽaNO). Vyhlásil, že koalícii sa podarilo dohodnúť na „najmenšom spoločnom základe“.
„Náš návrh je určitým spôsobom návrat do bodu nula, do doby, keď sa tento inštitút zaviedol. Chceme sa vrátiť len k preskúmavaniu rozhodnutí, ktoré sa týkajú merita veci,“ vysvetlil Vetrák, ktorý je spolu s poslancom OĽaNO Lukášom Kyselicom aj predkladateľom tejto legislatívnej zmeny.
Vetrák priznal, že inšpiráciou mu bolo aj stanovisko Žilinkovho protikandidáta na funkciu generálneho prokurátora profesora Jozefa Čentéša. „Paragraf 363 by sa mal používať len v tej miere, v akej bol pôvodne v roku 2006 zavedený, teda len na meritórne rozhodnutia. Ja som sa rozprával aj s profesorom Jozefom Čentéšom, má takýto istý názor,“ priblížil Vetrák./agentury/
X X X
Súd vymeral profesionálnemu rodičovi za zabitie ročného dieťaťa trojročnú podmienku
Krajský súd v Prešove v utorok uznal za vinného Ivana G. zo zločinu zabitia, potvrdila hovorkyňa súdu Ivana Petrufová. Prípad sa týka úmrtia 19-mesačnej Simonky, o ktorú sa staral ako profesionálny rodič v rodinnom dome vo Veľkom Šariši. Rozhodnutie Krajského súdu v Prešove je právoplatné.
„Odvolací senát Krajského súdu v Prešove na dnešnom verejnom zasadnutí, po doplnení dokazovania výsluchom znalca, zrušil rozhodnutie Okresného súdu Prešov zo dňa 5. mája 2021 v celom rozsahu a sám vo veci rozhodol tak, že obžalovaného uznal za vinného zo zločinu zabitia. Obžalovanému uložil trest odňatia slobody v trvaní troch rokov s podmienečným odkladom výkonu uloženého trestu a zároveň s uložením probačného dohľadu nad správaním obžalovaného v skúšobnej dobe v trvaní piatich rokov,“ uviedla Petrufová.
Obžalovanému odvolací senát uložil trest zákazu činnosti spočívajúci v zákaze vykonávať činnosť profesionálneho náhradného rodiča v trvaní desať rokov. Rovnako mu súd uložil povinnosť spočívajúcu v príkaze zamestnať sa v skúšobnej dobe alebo sa uchádzať preukázateľne o zamestnanie. Odvolací senát napokon zamietol odvolanie okresného prokurátora.
K smrti dievčatka došlo 11. marca 2015 vo večerných hodinách. Polícia vtedy informovala, že „znalec z odboru súdneho lekárstva predbežne vylúčil, že by si zranenia spôsobila Simonka sama alebo ďalšie maloleté osoby, ktoré sa v tom čase v dome nachádzali.“ Simonka mala viaceré poranenia a modriny, okrem iného aj pomliaždené tenké a hrubé črevo a vnútorné krvácanie.
Proces s Ivanom G. sa začal začiatkom októbra 2015. Prokuratúra ho vinila zo zločinu zabitia z nedbanlivosti. Obžalovaný na prvom pojednávaní vyhlásil, že je nevinný. Profesionálna rodina vychovávala tri maloleté deti z košického detského domova./agentury/
X X X
V susednom Poľsku prijmú zákon na ochranu znečistenej rieky Odra
Nový zákon má poskytnúť zdroje na nepretržité monitorovanie vôd Odry či nové čistiarne odpadových vôd, aby sa zabezpečilo, že vypúšťanie odpadových vôd nebude ohrozovať riečny ekosystém.
V Poľsku vstúpi tento rok do platnosti nová legislatíva na ochranu rieky Odra, ktorej cieľom je zabrániť podobným katastrofám, akou je súčasné znečistenie tohto toku a hromadný úhyn rýb. V utorok to oznámil námestník poľského ministra pre infraštruktúru Marek Grobarczyk, na ktorého sa odvoláva agentúra AP.
Nový zákon má poskytnúť zdroje na nepretržité monitorovanie vôd Odry či nové čistiarne odpadových vôd, aby sa zabezpečilo, že vypúšťanie odpadových vôd nebude ohrozovať riečny ekosystém. Má tiež zabezpečiť finančnú kompenzáciu podnikom najviac zasiahnutým touto podľa poľských úradov najhoršou prírodnou katastrofou na rieke Odra za niekoľko rokov.
Z Odry od konca júla vylovili v Poľsku a Nemecku desiatky ton uhynutých rýb. Zatiaľ čo nemecké úrady sa o tom probléme dozvedeli až 9. augusta, v Poľsku bolo badať náznaky environmentálnej katastrofy už koncom júla. Berlín obvinil poľských predstaviteľov, že ich na tento problém upozornili neskoro, čo skomplikovalo prešetrovanie celej záležitosti.
Odborníci z Poľska a Nemecka našli v rieke toxické riasy a zistili tiež zmeny v chemickom zložení vody. Príčinu ich výskytu však dosiaľ neobjasnili a neuviedli ani dôvod masívneho úhynu rýb. Minister životného prostredia v nemeckej spolkovej krajine Brandenbursko Axel Vogel uviedol, že k rastu toxických rias prispeli viaceré faktory vrátane vysokej koncentrácie soli, nízkej hladiny vody a vysokých teplôt.
Predstaviteľ štátnej spoločnosti spravujúcej poľské vodné toky Krzysztof Woš informoval, že na Odre objavili 282 nelegálnych a nemonitorovaných lokalít, kde sa vypúšťajú odpadové vody, pričom polícia vyšetruje 57 z nich, píše agentúra DPA.
Približne 840 kilometrov dlhá rieka Odra pramení v Českej republike, jej tok potom vedie cez juhozápadné Poľsko a popri hranici s Nemeckom a napokon sa vlieva do Baltského mora, aktuality.sk
X X X
Rusko „adoptovalo“ tisícky detí z „oslobodeného“ Mariupoľa
Rusko oznámilo „adopciu“ tisícok detí deportovaných zo zničeného ukrajinského mesta Mariupoľ na pobreží Azovského mora. Referuje o tom web Ukrajinská pravda.
Len v ruskom Krasnodarskom kraji bolo odovzdaných na „adopciu“ viac ako 1000 ukrajinských detí, ktoré boli ilegálne odvezené z Mariupoľa ruskými okupantmi. Svedčia o tom informácie na webovej stránke ministerstva pre rodinu a detstvo Krasnodarského kraja, ktoré Mariupoľ cynicky nazýva „oslobodeným“.
Rusi uviedli, že deti, ktoré vzali z rozbombardovaného ukrajinského prístavného mesta, budú teraz žiť v Ťumeni, Irkutsku, Kemerove a Altajskom kraji. Okrem toho je v súčasnosti v poradovníku na „adopciu“ viac ako 300 ukrajinských detí. Údajne sú v špecializovaných inštitúciách Krasnodarského kraja.
Ruské úrady chcú povzbudiť obyvateľov k adopcii detí nelegálne deportovaných z Ukrajiny vyplatením rodičovského príspevku a každoročnou štátnou pomocou. Podľa údajov ukrajinských úradov bolo k 1. augustu nezákonne deportovaných do Ruska 5 754 detí./agentury/