Exkancelár Schröder na dovolenke v Moskve, Scholz se mu nevyrovná, žádné úspěchy pro Německo

 Kremeľ nevylúčil Schröderovo stretnutie s Putinom. Bývalý nemecký spolkový kancelár Gerhard Schröder je v Moskve. Oznámil to v utorok hovorca Kremľa Dmitrij Pesko, ktorý nevylúčil ani možné stretnutie exkancelára s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. „Pokiaľ mi je známe, je v Moskve,“ povedal Peskov novinárom v súvislosti so Schröderovým pobytom. „Stretnutie nie je naplánované, avšak možný kontakt nevylučujeme,“ dodal Peskov.

Schröder na otázku novinárov o dôvode svojej návštevy Moskvy povedal, že je na dovolenke. Do Moskvy priletel v nedeľu lietadlom azerbajdžanských aerolínií z Baku. „Som tu na pár dní na dovolenke. Moskva je pekné mesto,“ povedal Schröder televízii n-tv. Na poznámku novinára, že je blízko centrály Rosnefť, odpovedal: „Skutočne? Ach áno, máte pravdu.“

Schröder zo Sociálnodemokratickej strany Nemecka bol nemeckým spolkovým kancelárom v rokoch 1998–2005. Neskôr sa stal členom dozornej rady ruskej štátnej ropnej spoločnosti Rosnefť. Takisto podporoval výstavbu plynovodu Severný prúd 2 (Nord Stream 2), ktorý priváža ropu do Nemecka z Ruska cez Baltské more.

Nemecký exkancelár čelí tvrdej kritike za to, že dostatočne neodsúdil pokračujúcu ruskú inváziu na Ukrajine a že sa spočiatku odmietal vzdať členstva v dozorných radách ruských štátnych energetických podnikov. V dôsledku narastajúceho tlaku sa však v máji tohto roka rozhodol rezignovať na svoj post v Rosnefte. Uchádzal sa aj o členstvo v dozornej rade Gazpromu, nakoniec svoju nomináciu odmietol.

V máji sa rozpočtový výbor nemeckého parlamentu rozhodol, že zbaví Schrödera niekoľkých oficiálnych výhod, ktoré mal ako bývalý spolkový kancelár – vrátane kancelárie v Bundestagu./agentury/

X X X

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok odmieta tvrdenia Budapešti, že v otázke rusko-ukrajinskej vojny sa Česká republika a Slovenská republika chcú zapáčiť Európskej únii. Zároveň tvrdí, že robia to, o čom sú presvedčené, že je správne, pričom postojom z Budapešti rozumie čoraz menej. Uviedol to na spoločnej tlačovej konferencii s nemeckou ministerkou zahraničných vecí Annalenou Baerbockovou./agentury/

X X X

Tri prístavy na ukrajinskom čiernomorskom pobreží začínajú zase fungovať a pripravujú sa na obnovenie plavby, potvrdili podľa agentúry Unian ukrajinské námorné sily. V súvislosti s piatkovými dohodami Ukrajiny, Ruska, Turecka a OSN o vývoze obilia, sa k fungovaniu vracajú prístavy v Odese, Čornomorsku a v Južnom.

Lode budú z prístavov vyplávať alebo sa do nich vracať v konvojoch, na čele ktorých bude vedúce plavidlo. Obnoveniu plavby predchádza pre pretrvávajúce bezpečnostné riziká náročná a zdĺhavá práca mnohých odborníkov, zdôraznilo ukrajinské námorníctvo.

X X X

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán hovoril o rusko-ukrajinskej vojne minulú sobotu (23.7.) na 31. letnej univerzite Maďarov v rumunskom meste Baile Tušnad v kontexte, z ktorého bolo už počas víkendu zrejmé, že sa bude páčiť ruskej propagande. Konštatoval to v stredu spravodajský server 444.hu, ktorý pripomenul, že Orbánove slová citovala aj ruská štátna televízia, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Orbán okrem iného vyhlásil, že ak by v Spojených štátoch zostal pri moci exprezident Donald Trump a v Nemecku bývalá kancelárka Angela Merkelová, tak by teraz nebola vojna. Práve toto tvrdenie citovala ruská štátna televízia v politickej diskusnej relácii Vladimira Solovjova, ktorý sa pozvaných expertov pýtal na ich názory k tejto otázke, píše 444.hu.

 X X X

Slovinská ministerka zahraničných vecí Tanja Fajonová pricestovala v stredu do Kyjeva so zámerom vyjadriť za Slovinsko „politickú a praktickú podporu Ukrajine a odvážnemu ukrajinskému ľudu“.

Slovinský rezort diplomacie spresnil, že Fajonová predstaví doterajšiu pomoc Slovinska Ukrajine a bude sa miestnych predstaviteľov pýtať, akú ďalšiu pomoc Ukrajina potrebuje. Slovinsko je tiež ochotné podieľať sa na obnove Ukrajiny po vojne, ktorú ruskí agresori rozpútali vo februári.

X X X

Turecko v Istanbule otvorilo koordinačné centrum, ktoré bude zabezpečovať obnovenie vývozu obilia z ukrajinských čiernomorských prístavov. Informuje o tom agentúra AFP. Na vytvorení takéhoto centra a obnovení exportu obilia z ukrajinských čiernomorských prístavov sa minulý piatok dohodli OSN, Turecko, Rusko a Ukrajina.

X X X

  Ukrajinský parlament schválil právnika a poslanca Andrija Kostina za nového generálneho prokurátora. Stalo sa tak niekoľko hodín po tom, ako ho na tento post navrhol prezident Volodymyr Zelenskyj. Informovala o tom agentúra Unian. Za Kostina hlasovalo 299 zákonodarcov jednokomorového parlamentu, zdržalo sa 32 a 33 nehlasovalo. Zasadnutie parlamentu sledoval aj Zelenskyj.

X X X

Tribunál Európskej únie potvrdil marcový zákaz EÚ vysielania ruskej televízie RT (predtým Russia Today) z dôvodu systematických dezinformácií. Informovala o tom agentúra Reuters. Súd podľa agentúry AFP zamietol žiadosť RT France o zrušenie pozastavenia jej vysielania, ktoré únia nariadila v rámci sankcií voči Moskve po ruskej invázii na Ukrajinu. Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov označil verdikt za „extrémne negatívny“ a pohrozil podobnými krokmi voči západným médiám v Rusku.

Európska únia zakázala krátko po ruskej invázii na Ukrajinu vysielanie Moskvou podporovanej stanice RT a tiež internetového servera Sputnik, ktoré nemožno šíriť na káblovej televízii ani prostredníctvom internetu. Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell vtedy povedal, že cieľom zákazu je znemožniť „systematickú manipuláciu s informáciami a šírenie dezinformácií, ktoré Kremeľ používa ako nástroj pri útoku na Ukrajinu“.

X X X

 Kremeľ vedie plynovú vojnu s Európou. Ďalšie obmedzenie dodávok príde už o pár dní

Kremeľ stále vedie plynovú vojnu s Európou. Nedodáva málo plynu, ale ani ho nie je dostatok. „Praktikuje poučku, že neistota pre protivníka je horšia, než zlá istota,“ hovorí v komentári český ekonóm a hlavný analytik Trinity Bank, Lukáš Kovanda.

 Muž chytá ryby pred mrakodrapom Lachta Centrum, v ktorom sídli spoločnosť Gazprom v Petrohrade.

Gazprom od stredy 27. júla dramaticky zníži dve dodávky plynu do EU potrubím Nord Stream 1. A to až zo 40 percent jeho kapacity na 20 percent. K redukcii prepravovaného objemu suroviny má podľa vyjadrenia Gazpromu prísť v stredu. Potrubím bude prúdiť len 33 miliónov metrov kubických plynu denne. Veľkoobchodná cena za plyn stúpla, o približne 12 percent.

 „Dôvodom redukcie dodávok je podľa ruskej strany nutnosť odoslať ďalšiu turbínu do servisnej opravy. Pritom za to, že dnes prúdi plynovodom plyn len na 40 percent jeho kapacity môže údajne to, že iná, už opravená turbína, je stále na ceste do Ruska,“ vysvetľuje Kovanda. Dodáva, že cez ju víkend prepravca nemohol naložiť na plavidlo spájajúce Nemecko s Fínskom. Pretože Gazprom nedodal potrebné dokumenty. Ruský podnik však uvádza, že k tomu došlo preto, že potrebné dokumenty nezískal on od „servisáka“ turbíny, spoločnosti Siemens Energy Canada./agentury/

X X X

Proti ruským ponorkám a bombardérom: NATO nasadilo americkú lietadlovú loď

Severoatlantická aliancia má posilu, akú nemala už niekoľko desaťročí. A v mimoriadne napätej zahraničnopolitickej situácii, ktorú spôsobila ruská vojna proti Ukrajine, sa môže hodiť. Tento rok sa útočná skupina lietadlovej lode Harry S. Truman námorníctva USA dostala pod velenie Severoatlantickej aliancie. Nie je to vôbec bežná vec. V skutočnosti je to po prvý raz od studenej vojny, čo je lietadlová loď Spojených štátov pod velením NATO.

Európske moria tak dostali nového strážcu a ochranu. „Priame velenie spojeneckých lodí pomáha námorným veliteľom testovať ich schopnosti hladko spolupracovať od severných morí až po južné. Spoločne posilňujú obranu NATO. Stíhačkami pomáhajú zabezpečiť vzdušný priestor. A NATO poskytujú silnú prítomnosť na mori,“ uviedla Severoatlantická aliancia.

Na summite NATO v Madride koncom júna padlo rozhodnutie, že členmi aliancie sa stanú Fínsko a Švédsko. Dva severské štáty si podali prihlášku do transatlantickej organizácie v máji. Prístupový protokol teraz musí schváliť všetkých 30 krajín aliancie.

Budúce členstvo Fínska a Švédska v NATO s nevôľou vníma Rusko. Moskva však nemá žiadnu reálnu páku na to, aby zabránila Helsinkám a Štokholmu vstúpiť do NATO. No Rusko aspoň pred niekoľkými dňami opäť raz vyskúšalo ostražitosť západných spojencov. Do blízkosti vzdušného priestoru Nórska, Fínska a Švédska vyslalo dva nadzvukové strategické bombardéry TU-160, ktoré sú schopné niesť jadrové zbrane. Lietadlá sprevádzali stíhačky MiG-31.

Rusko sa preletom pochválilo aj na videu, ktoré zverejnilo ministerstvo obrany. „Všetky lety strojov vzdušno-kozmických síl sú vykonávané v striktnom súlade s medzinárodnými pravidlami o využívaní vzdušného priestoru,“ vyhlásila Moskva.

Okrem lietadiel však Rusko aktivovalo aj svoje plavidlá. Britské námorníctvo minulý týždeň oznámilo, že v Severnom mori sledovalo dve ruské ponorky. Stalo sa to v čase, keď Spojené kráľovstvo pomáha ukrajinským vojakom, aby sa naučili používať mínolovky.

Britský štátny tajomník pre ozbrojené sily James Heappey pre BBC uviedol, že je obdivuhodné sledovať Ukrajincov, ako pristupujú k cvičeniam. „Pracujú s nasadením jednotiek, ktoré vedia, že už o niekoľko týždňov budú bojovať vo vojne,“ povedal Heappey./agentury/

X X X

Cena plynu vyletela. Môže za to len Moskva? Analytik vidí za tým aj jednu európsku krajinu

 Burzová cena plynu v EÚ letí rýchlo nahor. Dnes ráno vyskočila zatiaľ až na úroveň 224 eur za megawatthodinu. To je najviac od začiatku invázie na Ukrajinu a súvisiacich západných sankcií.

 Teraz plyn zdražuje najmä Rusko. To totiž obmedzuje svoje dodávky kľúčovým odberateľom v EÚ, ako je nemecký energetický gigant Uniper alebo taliansky gigant Eni. Ruská strana zdôvodňuje zníženie dodávok technickými problémami.

Európska solidarita

Český ekonóm Lukáš Kovanda z Trinity bank si všíma, že neistota v rámci EÚ vedie k určitým treniciam medzi jednotlivými členskými krajinami, hoci tie zostávajú pre bežného pozorovateľa skryté za ľúbivými vyjadreniami o európskej solidarite. Avšak napríklad nemenovaný nemecký predstaviteľ agentúre Bloomberg povedal, že v prípade závažnej plynovej krízy v EÚ by táto solidarita mohla byť rýchlo preč.

Nemecko sa samo snaží plynom predzásobiť, bez ohľadu na ostatných. „Tento nemecký postoj naštval niektoré iné krajiny EÚ, pretože Nemci nákupom plynu pre vlastné predzásobenie šponujú jeho cenu ešte vyššie,“ dodáva Kovanda.

Dodávky klesli

Dodávky ruského plynu do Nemecka cez plynovod Severný prúd 1 klesli v stredu na zhruba polovicu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters, ktorá sa odvolala na údaje operátora.

Na základe údajov operátora plynovodnej siete klesli dodávky od 8.00 h SELČ na necelých 14,424 milióna kilowatthodín za hodinu (kWh/h). Pôvodne sa pohybovali okolo 27 miliónov kWh/h.

Ruský plynárenský koncern Gazprom už v pondelok (25. 7.) upozornil, že od stredy plánuje znížiť dodávky plynu cez Severný prúd 1 na polovicu, čo predstavuje iba 20 % prepravnej kapacity plynovodu. Ako dôvod uviedol nevyhnutnú údržbu ďalšej turbíny. Európska únia však považuje znižovanie dodávok za energetické vydieranie Európy a štáty EÚ sa v utorok dohodli na opatreniach na obmedzenie spotreby suroviny počas nadchádzajúcej zimnej sezóny./agentury/

X X X

Minister Korčok: Postojom z Budapešti prestávam rozumieť

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok odmieta tvrdenia Budapešti, že v otázke rusko-ukrajinskej vojny sa Česká republika a Slovenská republika chcú zapáčiť Európskej únii.

Zároveň tvrdí, že robia to, o čom sú presvedčené, že je správne, pričom postojom z Budapešti rozumie čoraz menej. Uviedol to v utorok na spoločnej tlačovej konferencii s nemeckou ministerkou zahraničných vecí Annalenou Baerbockovou.

 „Osobitne sa nás dotklo to, ak náš blízky sused potrebuje povedať, že Slovenská republika a Česká republika robia to, čo robia, aby sa zapáčili Bruselu. Odmietam to! Opak je pravdou,“ konštatoval.

„Robíme to, o čom sme presvedčení, že je správne,“ zdôraznil Korčok, pričom dodal, že má pocit, že Budapešti veľmi záleží na tom, aby využila každú príležitosť, ako sa od spoločných riešení v rámci EÚ trochu odkloniť.

„Týmto odkazom a postojom, ktoré počúvame z Budapešti – vrátane toho z minulého týždňa – rozumiem čoraz menej,“ povedal Korčok a zdôraznil, že v tom nie je sám. Podľa jeho slov z mnohých krajín nasledovali veľmi jednoznačné reakcie na to, čo z maďarskej strany zaznelo. Súčasne však podotkol, že Maďarsko je sused, s ktorým má SR veľmi dobré vzťahy a také ich aj chce mať.

Minister podčiarkol, že vo Vyšehradskej štvorke (V4) sú tri krajiny (Česko, Poľsko a SR), ktoré ukázali jasný postoj v súvislosti s konfliktom na Ukrajine. Ak sa podľa neho Maďarsko rozhodlo stáť niekde inde, medzi, berie to na vedomie.

 Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán na 31. letnej univerzite Maďarov v rumunskom meste Baile Tušnad vyhlásil, že Poliaci sa cítia byť súčasťou rusko-ukrajinskej vojny, do ktorej sa však Maďarsko nechce zapojiť, lebo to nie je ich vojna. „Česi a Slováci mali výmenu vlád, ktoré sa snažia získavať priazeň Bruselu. Je to rozhodnutie, ako keby ste chceli ustajniť kone v horiacej maštali,“ konštatoval.

Ďalej uviedol, že dodávanie zbraní Ukrajine iba predlžuje vojnu, pretože Ukrajina dostáva západné zbrane, ktoré potom získavajú Rusi. „Vojnu možno skončiť iba rusko-americkými rokovaniami,“ zdôraznil premiér, podľa ktorého sa Európa po druhej svetovej vojne opäť dostala do situácie, že nie ona má rozhodujúce slovo, ale Američania a Rusi.

Maďarský ministerský predseda taktiež kritizoval Západ za „rozbitie“ vzťahov v rámci V4. Vzťahy s Poľskom sa však podľa jeho slov skomplikovali už pred vojnou na Ukrajine, pričom strategické záujmy sú totožné. „Chceme mier a nechceme, aby sa k nám Rusi priblížili,“ uzavrel./agentury/

X X X

V reakcii na Orbánov prejav v Sedmohradsku odstúpila jeho dlhoročná poradkyňa

Medzinárodný osvienčimský výbor označil Orbánov prejav v Sedmohradsku za „hlúpy a nebezpečný“ a vyzval EÚ, aby sa naďalej dištancovala od „Orbánovho rasistického podtónu a dala svetu jasne najavo, že Orbán nemá v Európe budúcnosť“.

Medzinárodný osvienčimský výbor v utorok dôrazne odsúdil vyjadrenie maďarského premiéra Viktora Orbána o „nezmiešanej maďarskej rase“, ktoré predniesol počas uplynulého víkendu v prejave v Rumunsku. Informovala o tom agentúra AFP.

Medzinárodný osvienčimský výbor založili v roku 1952 preživší holokaust. Zástupcov v ňom má 19 krajín, vrátane Česka a Slovenska.

Výbor označil Orbánov prejav v Sedmohradsku za „hlúpy a nebezpečný“ a vyzval EÚ, aby sa naďalej dištancovala od „Orbánovho rasistického podtónu a dala svetu jasne najavo, že Orbán nemá v Európe budúcnosť“.

Tento prejav pripomína preživším holokaust „temné časy ich vlastného vylúčenia a prenasledovania“, uviedol podpredseda organizácie Christoph Heubner vo vyhlásení zaslanom agentúre AFP.

Heubner osobitne vyzval rakúskeho kancelára Karla Nehammera, aby zaujal stanovisko, keď vo štvrtok Orbána prijme na oficiálnej návšteve Viedne.

Orbán sa v podobnom duchu vyjadril aj v minulosti

AFP konštatovala, že Orbán – známy svojou protiimigračnou politikou – sa v podobnom duchu vyjadril aj v minulosti, ale podľa odborníkov to bolo bez použitia maďarského výrazu pre „rasu“.

Hovorca vlády Zoltán Kovács podľa AFP uviedol, že Orbánov prejav „nesprávne interpretovali“ tí, ktorí „zjavne nechápu rozdiel medzi miešaním rôznych etnických skupín, ktoré všetky pochádzajú zo židovsko-kresťanskej kultúrnej sféry, a miešaním národov z rôznych civilizácií“.

Orbán vo svojom prejave zrejme narážal aj na plynové komory nemeckého nacistického režimu, keď kritizoval plán Bruselu znížiť dopyt po plyne v Európe o 15 percent.

„Nechápem, ako sa to bude presadzovať – hoci, ako som pochopil, minulosť nám v tomto smere ukazuje nemecké know-how,“ povedal maďarský premiér.

AFP dodala, že židovská komunita v Maďarsku a hlavný rabín Róbert Frölich odsúdili Orbánov prejav tiež.

Odstúpenie a kritika

Dlhoročná Orbánova poradkyňa Zsuzsa Hegedüsová podľa maďarských médií v utorok odstúpila z funkcie a kritizovala Orbánov „hanebný postoj“ a „čisto nacistický text hodný Josepha Goebbelsa“ – šéfa nacistické propagandy.

Podľa britskej stanice BBC je nepravdepodobné, že by odstúpenie Zsuzsy Hegedüsová malo v Maďarsku ďalšie dôsledky. Stranícka disciplína v Orbánovej strane je prísna a rezignácia je takmer neslýchaná.

V odpovedi na list tejto svojej dlhoročnej poradkyni Orbán svoje výroky obhajoval.

„Viete lepšie ako ktokoľvek iný, že v Maďarsku moja vláda uplatňuje politiku nulovej tolerancie voči antisemitizmu aj rasizmu,“ napísal, aktuality.sk

X X X

Poľsko podpísalo s Južnou Kóreou zmluvy na nákup zbraní

Poľsko podpísalo v stredu vo Varšave v rámci posilňovania obrany krajiny zmluvy na nákup juhokórejských zbraní vrátane tankov, delostrelectva a bojových stíhačiek.

 Počet zmlúv, ktoré boli podpísané na ceremónii so zástupcami spoločností Korea Aerospace Industries a Hyundai, konkretizovaný nebol.

Poľský minister obrany Mariusz Blaszczak po ceremónii novinárom povedal, že jeho krajina sa vyzbrojuje aj vzhľadom na situáciu na Ukrajine, ktorá od februára bojuje proti ruským inváznym silám. „Berieme si ponaučenie z toho, čo sa deje na Ukrajine,“ uviedol. „Čas (nás) tlačí, potrebujeme vyzbrojiť poľskú armádu,“ dodal.

Predstavitelia rezortu obrany vo Varšave priblížili, že prvé zo 48 stíhacích lietadiel typu FA-50 budú dodané budúci rok. Tieto stroje majú nahradiť ruské stíhačky MiG-29.

Poľsko tiež nakúpi najprv 180 tankov typu K2 Black Panther výrobcu Hyundai Rotem. Následne má získať viac ako 800 tankov špeciálnej verzie, ktorá sa bude nazývať K2PL. Ich produkcia sa začne v Poľsku v roku 2026.

Už tento rok sa očakáva dodávka 48 samohybných húfnic K9. Poľské ministerstvo obrany uviedlo, že v roku 2024 sa začne akvizícia ďalších približne 600 kusov. Výroba týchto húfnic by sa mala v Poľsku spustiť v roku 2026.

AFP pripomína, že začiatkom júla Poľsko oznámilo, že od talianskej zbrojárskej firmy Leonardo kúpi 32 viacúčelových vojenských vrtuľníkov AW149 v hodnote 1,75 miliardy eur. Varšava si tiež objednala 366 amerických tankov typu Abrams a európske raketové systémy zem-vzduch. Poľsko vlani finalizovalo zmluvu na nákup 32 kusov stíhacích lietadiel F-35 a vlastní zhruba 50 stíhačiek F-16, dodáva AFP./agentury/

X X X

Najväčším problémom Slovákov je neochota pozrieť sa, kam idú ich financie

Posledné viac ako dva roky naše životy sprevádza neistota. Po dvoch rokoch pandémie, prišla vojna u nášho východného suseda, čo samozrejme ovplyvnilo aj celú ekonomiku. Máme vysokú infláciu, ceny nehnuteľností sú na svojom vrchole a banky začali dvíhať úroky na hypotékach. Ako si udržať aj napriek neistej budúcnosti svoje financie pod kontrolou? Vypočujte si podcast portálu Nehnutelnosti.sk s generálnym riaditeľom spoločnosti Finax Jurajom Hrbatým.

Stále sa musíme učiť ako hospodáriť s peniazmi

Aj keď v poslednom čase povedomie o financiách mierne stúpa, pretože je aj vplyvom aktuálne spoločenskej situácie dopyt po finančných témach. Slovensko patrí dlhodobo medzi najzadlženejšie krajiny v Európskej únii. Podľa Juraja Hrbatého je to aj pre to, že historicky sme naučení vlastniť nehnuteľnosť. „Keď si pozrieme dlhodobé štatistiky, tak myslím, že sme druhí v Európskej únii vo vlastníctve nehnuteľnosti, hneď po Rumunsku. Čiže každý mladý človek, ktorý príde do produktívneho veku chce vlastniť nehnuteľnosť. Nie je pre neho cesta prenájom, čo je možno niekedy na škodu. No a na to, aby si to odfinancovali, tak ten úver je nevyhnutná vec. Väčšina z nás bola vo fáze, kedy nám úver pomohol k lepšiemu a dostupnejšiemu bývaniu. A časom sa dá povedať, aj vplyvom inflácie, je to spôsob ako ľudia menej platia voči svojmu príjmu a aj tá nehnuteľnosť rastie, takže majú to tak spojené, že na tom vždy nejakým spôsobom zarobili a neprerobili, takže vďaka tomu majú úvery takú vysokú popularitu.“

Pracujeme veľa, no o naše peniaze sa staráme málo

Podľa Hrbatého sme veľmi pracovitý národ a mnohí z nás pracujú aj viac ako 160 hodín mesačne, aby sme peniaze zarobili. No je tu jeden paradox. „Nie sme schopní mesačne venovať ani hodinu tomu, aby sme sa povenovali tomu, ako tie peniaze míňame, čo s nimi robíme a čo sa s nimi deje. Nielen to, že my by sme mali pracovať, ale aj peniaze by mali pracovať pre nás. Toto je vec, ktorú podľa mňa veľa Slovákov nevyužíva, nemá finančné návyky, ale nemali ich ani odkiaľ získať.“ Nenaučili nás to rodičia, ani sme sa to neučili v školách, čo je pochopiteľné vzhľadom na spoločenskú situáciu, v ktorej naše generácie vyrastali. „Ľudia vôbec nedokážu rozmýšľať nad tým, že čo keby som si niečo bokom odložil, nejako rozumne s tým narábal a ten majetok nebudujú.“

Ako začať hospodáriť s peniazmi lepšie?

V prvom rade si je potrebné uvedomiť to, čo nás robí šťastnými. Tvrdí Juraj Hrbatý a vysvetľuje to na príklade z jeho vlastného života. „Pred pár rokmi sme boli na dovolenke. Dvakrát na lyžovačke v Rakúsku, potom v Taliansku na dva týždne na pláži a na jeseň sme išli s deťmi stanovať do Karpát. A potom, keď som na konci roka deti pýtal, že ktorý výlet sa im najviac páčil, tak povedali, že ten výlet do tých Karpát. Vtedy som si uvedomil, že ja blbec som vyhadzoval tisíce eur na zahraničné dovolenky a pritom aj mňa osobne ten výlet do tých Karpát, robil najviac šťastným. Úplne som zmenil zmýšľanie a takto sa treba pozrieť aj na tú každodennú rutinu.“, aktuality.sk

 X X X

 Ak sa situácia v Českom Švajčiarsku nezlepší, Slovensko je pripravené poslať vrtuľník, tvrdí Naď

Pri hasení rozsiahleho požiaru v Národnom parku České Švajčiarsko by mohol pomôcť vrtuľník Ozbrojených síl (OS) SR. Potvrdil to minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) na stredajšom brífingu v Ružomberku. Podľa jeho slov sú pripravení vrtuľník vyslať v prípade, ak sa tam nezlepší situácia. Zdôraznil, že komunikujú s českou stranou.

„Pomoc obyvateľstvu je na prvom mieste. Robíme, čo vieme, kapacity sú limitované. Zároveň sa snažíme pomôcť aj našim priateľom v Slovinsku, Českej republike alebo kdekoľvek inde. Keby nastala situácia, že by u nás boli tak zásadné a obrovské požiare, aké sú v týchto krajinách, aj my by sme boli vďační, keby nám prišli pomôcť,“ skonštatoval Naď.

Šéf rezortu obrany pripomenul, že v Českom Švajčiarsku je momentálne nasadený vrtuľník Leteckého útvaru ministerstva vnútra SR vrátane hasičov. „Náš vrtuľník hasil ešte predvčerom (25. 7.) v Slovinsku, ďalšie dva hasili v Malej Lodine a vo Veľkej Fatre,“ priblížil.

V národnom parku České Švajčiarsko horí plocha približne 1000 hektárov. Na mieste naďalej zasahuje viac ako 400 hasičov, aktuality.sk

X X X

 Slovensko dostalo od Nemecka 2510 balení lieku na liečbu ochorenia COVID-19

Ministerstvo zdravotníctva ozrejmilo, že liek sa využíva najmä pri pacientoch, pri ktorých sa predpokladá ťažší priebeh COVID-19.

Nemecko darovalo Slovensku 2510 balení lieku Lagevrio s účinnou látkou molnupiravir na liečbu ochorenia COVID-19. TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR.

„Na základe dlhodobej spolupráce v boji proti COVID-19 Nemecko ako odpoveď na zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu zaslalo na Slovensko 2510 balení. Liek bol prepustený k distribúcii a od pondelka je liek možné opäť objednať štandardným spôsobom,“ spresnil rezort. Minulý týždeň bolo podľa neho na Slovensku k dispozícii približne 1500 balení liečiva.

MZ ozrejmilo, že liek sa využíva najmä pri pacientoch, pri ktorých sa predpokladá ťažší priebeh COVID-19. Medzi rizikové skupiny patria napríklad pacienti starší ako 60 rokov, pacienti s chronickým srdcovocievnym ochorením v štádiu srdcového zlyhávania, s cukrovkou s pokročilými chronickými komplikáciami, neurologickými ochoreniami, chronickými ochoreniami pľúc či artériovou hypertenziou. Ak je ochorenie potvrdené prostredníctvom PCR testu, môžu liek predpísať všeobecní i špecializovaní lekári.

Rezort pripomenul, že riziká v súvislosti s ochorením COVID-19 možno najúčinnejšie minimalizovať očkovaním, aktuality.sk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.