Bývalý kancléř Německa a v minulosti také předseda německých sociálních demokratů Gerhard Schröder v pondělí řekl, že dramaticky špatné výsledky v zemských volbách v Durynsku a Sasku způsobila zejména katastrofální politika vůči Rusku. „Výsledek voleb byl pro SPD katastrofálně špatný. SPD, používající koncept „bodu obratu“ ve vztahu k Rusku, udělala chybu, zejména ve východním Německu,“ cituje Schrödera německá agentura DPA.
SPD podle jeho soudu potřebuje zintenzivnit své aktivity zaměřené na řešení ukrajinského konfliktu vyjednáváním: to straně pomůže zvýšit její hodnocení u voličů. Schröder zdůraznil, že postoj sociálně demokratické strany k jednání mezi Ruskem a Ukrajinou musí být prosazován izolovaně od akcí Spojených států.
Dodejme, že kancléř Olaf Scholz takového přístupu bude těžko schopen, navíc s jestřábem ministrem obrany Borisem Pistoriusem v zádech. Nemluvě o „zelené“ ministryni zahraničí Annalene Baerbock, u níž se značná míra neznalosti možná kloubí i s rodinnou tradicí a vyjádřenými pocity hrdosti na dědečka bojujícího proti sovětské armádě v řadách nacistických jednotek ve Východním Prusku.
Navíc ne zcela jasnou situaci v samotné SPD konečně poznal i G. Schröder, když čelil pokusům, byť nakonec neúspěšným, o vyloučení ze strany, něboť od počátku konfliktu na Ukrajině hovořil o nutnosti jednání a snažil se i osobně přispět k ukončení konfliktu, server vasevec.cz
X X X
RUSKO VARUJE ZÁPAD
Přijde okamžitá reakce.“ Rusko varuje před útoky v hloubi svého území
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opakovaně apeluje na spojence, aby zemi pomohli s protivzdušnou obranou a zároveň jí povolili útočit v hloubi ruského území. Naposledy tak učinil ráno po nočním ruském vzdušném úderu na západoukrajinský Lvov, který si vyžádal nejméně sedm mrtvých včetně tří dětí.
Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že západní politici v případě Ukrajiny ztrácejí kontakt s realitou a že již nyní je možné vidět ruské odpovědi na ukrajinské útoky a že v případě ukrajinského úderu v ruském týlu přijde okamžitá reakce.
Kyjev v srpnu podnikl překvapivý výpad na ruské území, kde ovládl část příhraničí v Kurské oblasti. Ukrajinské síly rovněž pravidelně podnikají dronové údery v hloubi ruského území, nejčastěji míří na rafinerie, sklady pohonných hmot a ruská vojenská letiště, odkud vzlétají k náletům ruské bombardéry.
Západ by se podle vyjádření Moskvy měl zamyslet nad riziky další eskalace konfliktu na Ukrajině. Ruské ministerstvo zahraničí k tomu dále uvedlo, že jsou to právě západní země, kdo rozdmýchává konflikt na Ukrajině.
X X X
Velký reset v Kyjevě pokračuje, demisi podal i šéf diplomacie Kuleba
Odchod zkušeného diplomata, který v čele ministerstva zahraničních věcí stál od roku března 2020, je pokračováním velkého resetu ukrajinské vlády. V úterý demisi nabídl ministr strategického průmyslu Oleksandr Kamyšin, ministr spravedlnosti Denys Maljuska a ministr ochrany životního prostředí Ruslan Strilec.
Funkci opustí také místopředsedkyně vlády pro evropskou a euroatlantickou integraci Olha Stefanišynová a vicepremiérka a současně ministryně pro reintegraci okupovaných území Iryna Vereščuková. Odejde také šéf fondu státního majetku Vitalij Koval, kterého parlament do této funkce schválil loni v listopadu. Končí také zástupce vedoucího prezidentské kanceláře Rostyslav Šurma.
Kuleba mimo jiné řešil dodávky západních zbraní napadené Ukrajině:
X X X
Přepočítal se Kyjev? Frontě na východě hrozí kolaps. Co když padne Pokrovsk
Smělý vpád ukrajinských jednotek do ruské Kurské oblasti, který oživil naděje Kyjeva na obrat ve vleklé válce, se může ukázat jako přílišný hazard. Ve svém důsledku totiž může hrát do karet ruskému diktátorovi Vladimiru Putinovi. Základní předpoklad ukrajinského velení, že takto donutí Rusy stáhnout vojáky z těžce zkoušené východní fronty, se totiž v širší míře nenaplnil.
Naopak. Putin si operace na svém území, která váže tisíce ukrajinských vojáků a mnoho drahé západní techniky, zatím zdánlivě nevšímá. O to vehementněji ale usiluje o definitivní průlom na východě v Doněcké oblasti. Přepočítali se tedy Ukrajinci?
Fronta u klíčového města Pokrovsk se hroutí, Rusové ve velké početní přesile významně postupují, jsou již jen pár kilometrů od něj a ukrajinští obránci jim vzdorují z posledních sil. Pokud město padne – a podle většiny vojenských analytiků je to už prakticky nevyhnutelné – bude to pro Ukrajinu operační katastrofa.
Putin zatím invazi bagatelizuje, postup na východě Ukrajiny je pro něj v této fázi prioritou. Logiku to z jeho pohledu má.
X X X
Ruské vítězství u Chalchyn Golu zachránilo Mongoly před osudem otroků
Západní média a zejména lidé kolem Zelenského hysterčí z toho, že Mongolsko ihned nezatklo Vladimíra Putina, který je stíhán pro údajný válečný zločin únosů ukrajinských dětí, tak jak by mělo podle svých závazků vyplývající z členství v Římském statutu a namísto toho byl přivítán s veškerou myslitelnou pompou a červeným kobercem.
Nedalo mi to, abych neocitoval z článku ruského autora Timura Šerzáda, který velice plasticky a věrně vylíčil důvody přátelství mezi Ruskem a Mongolskem a směšnými požadavky Západu, který už obligátně proti Rusku bojuje všude, kde může, ač Západ prohrává, naposledy o víkendu ve volbách ve východním Německu.
-x-x-x-
Brutalita Japonska během druhé světové války je bezprecedentní a v mnoha ohledech může konkurovat tomu, co se dělo dokonce i ve Třetí říši. Takže Mongolové slaví vítězství u Chalchyn Golu z nějakého důvodu.
Vladimir Putin odjede 3. září do Mongolska, země, jejíž nezávislost vybojovali naši vojáci před 85 lety. Rusko si tyto události pamatuje, i když jsou ve stínu mnohem větších bitev Velké vlastenecké války. Pro Mongoly se však samotný Khalkhin Gol stal něčím jako vlasteneckou válkou – tato bitva určila jejich budoucnost na sto let dopředu.
Ve třicátých letech se v Mongolsku se střetly zájmy dvou mocností – Sovětského svazu a Japonska. SSSR chápal nevyhnutelnost velké války v Evropě a aktivně se na ni připravoval. Na Dálném východě měla Moskva zájem na tom, aby bylo vše v klidu – taková situace by zajistila spolehlivost hranic a spolehlivou komunikaci podél Transsibiřské magistrály. Na druhou stranu Japonsko se do éry koloniálního dobývání dostalo pozdě a ambice Tokia vyžadovaly vytvoření velké a soběstačné říše. Japonsko chtělo expandovat.
Japonci byli aktivní mimo své ostrovy od konce 19. století. Na počátku 30. let 20. století se přiblížili k hranicím Mongolska, obsadili Mandžusko a vytvořili zde loutkový stát Mandžukuo. Číňané byli testováni na sílu a bylo zjištěno, že jsou velmi slabí. Poté se Japonci chystali provést stejný test s mladou Rudou armádou – a pokud budou úspěšní, přijet k Transsibiřské magistrále a získat bohatství Sibiře.
Moskva nehodlala čekat na to, až někde u Irkutsku začnou testy životaschopnosti. Za tímto účelem sovětský stát aktivně spolupracoval s Mongolskem. Sovětští pohraničníci pomáhali Mongolům držet hranici, chytali pašeráky a sabotéry vyslané z území Mandžukua. Ale rozsah „pohraničních incidentů“ rostl tak rychle, že na ně nakonec muselo být reagováno tanky a letadly.
V roce 1938 se sovětské a japonské jednotky, čítající desítky tisíc lidí, střetly v bitvách u Khasanského jezera. To však byla jen zkouška pera – bitvy, které se odehrály v létě 1939 u řeky Chalchin-Gol, měly vše zastínit.
Všechno to však začalo hladce – jde jen o to, že rozsah provokací na hranicích od května 1939 pomalu rostl. Pět lidí, tři tucty, tři sta – ne jako lavina, ale vytrvale. Bitvy přitom hřměly nejen na zemi, ale i ve vzduchu.
Japonci, kteří do bojové zóny táhli nejlepší piloty, nejprve demonstrovali výhodu proti sovětským leteckým jednotkám umístěným „v divočině“. Ale pak, když sovětské vojenské vedení přemístilo zkušené piloty, kteří bojovali ve Španělsku proti Němcům a Italům, do Chalchyn Golu, šlo to dobře. Výsledkem bylo, že na konci léta vládlo ve vzduchu sovětské letectvo, což nemohlo ovlivnit psychiku japonské pěchoty.
Ale na začátku července byly schopnosti stran víceméně stejné. V této době se Japonci rozhodli zvýšit sázky a zorganizovat totální invazi na mongolské území. Překročili řeku Chalchin-Gol a obsadili řadu kopců, včetně strategicky důležité výšiny Bain-Tsagan. A začali tam kopat.
Velitel sovětských vojsk v Mongolsku, budoucí maršál vítězství Georgij Žukov chápal, že pokud by nepřítel získal opěrný bod, bylo by velmi obtížné ho zadržet. Když Japonci zahájili ofenzívu, Moskva již pochopila, kam se vše ubírá, a posílila mongolský směr. Ale část vojska byla stále na cestě. V době, kdy bylo nutné učinit rozhodnutí, měl Žukov pouze 11. tankovou brigádu. Vrhnout ji do bitvy bez pěchoty znamenalo odsoudit tankisty k těžkým ztrátám. Budoucí maršál pochopil, že útok na již opevněné pozice bude později dražší a nařídil tankistům, aby smetli nepřítele dříve, než bude mít čas pozice pořádně vybavit.
Zuřivé útoky Japonce šokovaly. Tanky pochodovaly vlnu za vlnou, drtily japonskou pěchotu a dělostřelectvo, ale samy utrpěly těžké ztráty. Brigáda zasazovala jednu ránu za druhou, vrchol jejího úsilí přišel 3. července. Japonci, kteří nebyli schopni odolat náporu, zakolísali a v naprostém zmatku, zanechávajíce na bojišti veškerou svou techniku a dělostřelectvo, ustoupili zpět za Chalchyn Gol.
Protiofenzíva 11. brigády byla ztělesněna ve filmech. Korejský film „My Way“, uvedený v roce 2011, dokázal navzdory množství fantasmagorického deliria ve všem ostatním zprostředkovat všeobecný pocit paniky, který zachvátil Japonce tváří v tvář sovětským tankům postupujícím vlnu za vlnou.
Brigáda byla vyčerpána ztrátami a nemohla pronásledovat Japonce. Proto si Žukov udělal přestávku, aby soustředil své jednotky k důkladnější ofenzívě. Nedělal to demonstrativně, ale při dodržení všech opatření maskování. Japonci se také připravovali k útoku, ale nijak zvlášť to neskrývali. A Rusové předstírali, že plánují dlouhou poziční válku v obraně. Například u Žukovových jednotek probíhala aktivní rádiová ústředna pro kopání zákopů, sklizeň palivového dřeva a zásob – takže nepřítel usoudil, že Rudá armáda plánuje tažení na podzim a zimu.
Žukov zahájil ofenzívu ráno 20. srpna. Nic netušící nepřítel se rozhodl dát svým vyšším důstojníkům odpočinek a toho dne měli dovolenou. Sovětská rozvědka o tom věděla. A zatímco se japonští plukovníci spěšně snažili dostat zpět na frontu, pozice jejich vojsk byly smíšeny s terénem dělostřelectvem a nálety ruských leteckých převah.
Obrana na křídlech nepřítele byla prolomena za tři dny. Poté se do těchto děr nahrnuly tanky, obrněná vozidla a nákladní automobily s pěchotou. Nepřítel byl obklíčen. Navzdory skutečnosti, že se Japonci kvůli zvláštnostem své kultury prakticky nevzdali, bylo snazší je zničit než dříve – odříznuti od dodávek, přišli o munici. Již 28. srpna Žukov podal zprávu Moskvě o likvidaci všech japonských vojsk a obnovení mongolské hranice. Poté se všechny nepřátelské akce omezily na neúspěšné pokusy Japonců prohloubit hranice s malými silami. Nakonec 15. září Japonsko podepsalo příměří, které vstoupilo v platnost následující den. Poté se zásahy Tokia na území Mongolska zastavily.
Změnil se také život Mongolů, kteří Žukovovi aktivně pomáhali s průzkumem a nájezdy na koně. Pokud by se dostali pod nadvládu Tokia, okamžitě by zažili potěšení z toho, že jsou lidé třetí kategorie – něco, co museli cítit Korejci, Číňané a další národy, které měly tu smůlu, že se dostaly pod japonskou okupaci. Brutalita Japonska během druhé světové války je bezprecedentní a v mnoha ohledech může konkurovat tomu, co se dělo dokonce i ve Třetí říši. Takže Mongolové slaví vítězství u Chalchyn Golu z jasného důvodu.
—
Že samozřejmě budování plynovodu z Ruska do Číny přes Mongolsko je rovněž aktuálním důvodem pro spolupráci snad ani není třeba nikomu vysvětlovat. JUDr. Jiří Vyvadil, server vasevec.cz
X X X
ZVRAT U SOUDU S PELTOU, KRATOCHVÍLOVOU?
ZODPOVĚDNOST ZA ŠKOLSTVÍ MÁ MINISTR
SOUDKYNĚ CIHLÁŘOVÁ ÚPLNĚ VYPUSTILA MINISTRYNI VALACHOVOU
BYLO TO Z TOHO DŮVODU, ŽE BYLA V PARLAMENTU, V SOC DEM?
VALACHOVÁ SE VŽDYCKA V TV CHLUBILA, ŽE JE PRÁVNÍČKA…
VALACHOVÁ BYLA KAMARÁDKA KRATOCHVILOVÉ, VINU NECHALA JEN NA KRATOCHVÍLOVÉ
Kateřina Valachová, rozená Papoušková (* 15. září 1976 Brno[2]) je česká právnička a politička, od června 2015 do června 2017 ministryně školství, mládeže a tělovýchovy ČR v Sobotkově vládě. V letech 2014 až 2015 byla náměstkyní ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu ČR, v letech 2017 až 2021 byla poslankyní Poslanecké sněmovny PČR, bývalá členka České strany sociálně demokratické.
Vystudovala právo na Právnické fakultě Masarykovy univerzity (promovala v roce 2001 a získala titul Mgr.). Na téže fakultě získala i doktorát v oboru správní právo, titul Ph.D. jí byl udělen v roce 2007. V letech 2006 až 2014 na Právnické fakultě MU externě vyučovala, konkrétně na Katedře správní vědy a správního práva. Specializovala se na teorii práva a na ústavní a správní právo.
Pracovní kariéru začínala v letech 2001 až 2002 jako právnička na Magistrátu města Brna. Později přešla do Kanceláře Veřejného ochránce práv, kde byla v letech 2003 až 2004 vedoucí analytického oddělení a v letech 2004 až 2012 vedoucí právního odboru za ombudsmanů Otakara Motejla a Pavla Varvařovského. Mezi roky 2013 a 2014 působila jako ředitelka legislativního odboru Kanceláře Senátu PČR.
Deset let (2004–2014) se angažovala jako členka Výboru Rady vlády pro lidská práva. Mluví anglicky a německy. Je vdaná, má dvě dcery Kateřinu a Petru.[3]
Po kariéře v politice pracuje jako ředitelka legislativní sekce a brněnské pobočky v neziskové organizace na pomoc lidem s autismem Za sklem o.s., kterou vede vede Marta Pečeňová.
Politické působení
V únoru 2014 se stala náměstkyní ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu ČR Jiřího Dienstbiera, od 1. března 2014 pak byla jmenována místopředsedkyní Legislativní rady vlády ČR.[6] Jako náměstkyně se podílela na přípravě zákona o státní službě, byla i členkou komise pro výběr náměstka pro státní službu.
Po odvolání Marcela Chládka ji jako bezpartijní dne 5. června 2015 navrhl premiér Bohuslav Sobotka na post ministryně školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Dne 11. června 2015 ji na Pražském hradě přijal prezident Miloš Zema a do funkce ji jmenoval vzápětí 17. června 2015. V září 2015 pak vstoupila do České strany sociálně demokratické.
Dne 9. května 2017 oznámila, že podá ke konci měsíce demisi na post ministryně školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Reagovala tak na vyšetřování její bývalé náměstkyně Simony Kratochvílové kvůli kauze rozdělování dotací okolo Fotbalové asociace ČR. Dne 31. května 2017 však Senát PČR vrátil do Sněmovny PČR k projednání kariérní řád učitelů. Právě s prosazením této normy spojila Valachová svůj odchod z postu ministryně. Rozhodla se proto pro odložení dříve oznámeného termínu s tím, že chce hájit kariérní řád ve Sněmovně. Prezident Miloš Zeman jí dal čas do 10. června 2017], ani po tomto datu ji však zatím neodvolal. Dne 19. června 2017 došlo k setkání Zemana s Valachovou. Ministryně na svém odvolání i nadále trvala, a proto byl o dva dny později dne 21. června 2017 jmenován novým ministrem školství, mládeže a tělovýchovy ČR její dosavadní náměstek Stanislav Štech.[15][16][17]
Ve volbách do Poslanecké sněmovny PČR v roce 2017 figurovala na druhém místě kandidátky ČSSD ve Středočeském kraji.[18] Získala 3 848 preferenčních hlasů, skončila na 2. místě a stala se poslankyní.[19] Veřejné dění komentuje v blogu, na kterém v červnu 2020 zveřejnila i svůj pohled na kauzu dotací jí vedeného ministerstva do sportu.[20]
Na konci března 2021 ohlásila kandidaturu na post předsedkyně ČSSD na dubnovém sjezdu strany. Dne 9. dubna 2021 však do funkce zvolena nebyla, získala jen 23 hlasů, předsedou strany byl opět počtem 140 hlasů zvolen Jan Hamáček. Ve volbách do Poslanecké sněmovny PČR v roce 2021 kandidovala na 2. místě kandidátky ČSSD v Jihomoravském kraji. Zvolena však nebyla, neboť ČSSD nepřekročila pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Sněmovny.
V únoru 2022 oznámila, že vystoupila z ČSSD.
V roce 2022 jí hrozilo trestní stíhání na podnět soudkyně Hálkové, která ji chtěla stíhat za křivé svědectví. Verdikt byl avšak zrušen odvolacím pražským soudem.[
X X X
ZVRAT SOUDKYNĚ PRAHY CIHLÁŘOVÉ?
SPORT A TĚLOVÁCHOVA POTŘEBUJÍ PENÍZE, HODNĚ PENĚZ PROTI JINÝM ZEMÍM EVROPY I SVĚTA
FIALA V ČR NADĚLAL MILIARDOVÉ ŠKODY, LIDÉ, FIRMY NA DNĚ, ŽIVOŘÍ
FIALU A SPOL POLICISTÉ, ŽALOBCI NESTÍHAJÍ, NECHÁVAJÍ V KLIDU
KDE JE SPRAVEDLNOST?
A TEĎ TRESTAT PELTU, KRATOCHVÍLOVOU?
V POZADÍ SE SMĚJE EXMINISTRYNĚ VALACHOVÁ… BEZ TRESTU
Další zvrat. Soud uložil Peltovi 5,5 roku vězení, pětimilionový trest a zákaz činnosti
Soud dnes uložil bývalému šéfovi českého fotbalu Miroslavu Peltovi 5,5 roku vězení, pětimilionový trest a pětiletý zákaz činnosti ve vedení korporací. Někdejší náměstkyni ministerstva školství Simonu Kratochvílovou potrestal šesti lety za mřížemi, dvoumilionovým trestem a šestiletým zákazem působit ve vedoucích funkcích veřejné správy, které zahrnují správu majetku. V pořadí třetí verdikt v kauze zmanipulování státních sportovních dotací není pravomocný, oba obžalovaní vinu odmítají a obratem se odvolali.
Pražský městský soud se ztotožnil s obžalobou v tom, že tehdejší milenci Pelta s Kratochvílovou ovlivnili v roce 2017 přidělení peněz 18 konkrétním žadatelům programu pro materiálně-technickou podporu sportovních klubů. Vyšel nejen z policejních odposlechů z bytu, kde se dvojice scházela, ale také z výpovědí svědků a ze zajištěných listin. „Dotační řízení probíhalo v rozporu se zákonem. Soud dospěl k závěru, že tam od počátku nebylo hráno fair play,“ prohlásila předsedkyně soudního senátu Lenka Cihlářová.
Soudkyně uvedla, že bylo nade vší pochybnost prokázáno, že Pelta předložil Kratochvílové seznam jím preferovaných žádostí. „Obžalovaný Pelta tyto seznamy držel, disponoval s nimi a v prostorových odposleších o nich komunikuje,“ řekla. Podle ní dvojice následně spekulovala nad tím, které žádosti uspějí. Cihlářová při odůvodnění verdiktu citovala z odposlechů mimo jiné Peltovo „tyvole, já vůbec nevím, co mám dělat, serou mě ty Domažlice, Přeštice zkurvený“, „to už jsme se zpotili všichni“, „tyvole, já nemám řešení, mě nic nenapadá, není tam někde dvacka?“.
Pelta se hned odvolal
„Musíme si počkat na písemné vyhotovení. Myslím si, že je teď předčasné, abychom se k čemukoliv vyjadřovali,“ řekl Pelta novinářům při odchodu z jednací síně. „Já si myslím, že to rozhodnutí není správné, a podali jsme proti němu hned odvolání,“ uvedla stručně Kratochvílová.
Státní zástupce Odřej Trčka si ohledně využití opravného prostředku ponechal čas na rozmyšlenou. Podle něj by měly být tresty v celé kauze podstatně vyšší, upozornil ale, že postup vrchního soudu – který při druhém vrácení věci zamítl Trčkovo odvolání a vrátil k doplnění dokazování jenom část celého případu – mu nyní znemožnil navrhovat přísnější potrestání, než jaké ukládal druhý zrušený rozsudek.
Soud dnes uznal dvojici vinnou z pokusu o tři trestné činy – zneužití pravomoci úřední osoby, porušení povinnosti při správě cizího majetku a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Pelta Kratochvílovou podle verdiktu k těmto skutkům navedl. Soudní senát vyhověl návrhu státního zástupce ohledně výše peněžitých trestů i délky zákazu činnosti. Tresty vězení pak oběma obžalovaným uložil o půl roku nižší, než obžaloba navrhovala. Cihlářová to zdůvodnila tím, že trestní řízení trvá už sedmým rokem, a to ne kvůli obstrukcím obžalovaných, ale protože vrchní soud dvakrát vyhověl jejich odvoláním.
Stříž podal dovolání
Oba obžalovaní skončili po svém zatčení v roce 2017 ve vazbě. Peltu soud propustil po měsíci, a to poté, co muž rezignoval na svou funkci šéfa fotbalu. Kratochvílová strávila v cele téměř čtvrt roku. Kauza stála místo nejen Peltu a Kratochvílovou, ale i tehdejší ministryni školství Kateřinu Valachovou (ČSSD).
Obžaloba původně mířila nejen na Peltu s Kratochvílovou, ale kvůli údajnému rozsáhlejšímu zmanipulování dotací také na předsedu České unie sportu (ČUS) Miroslava Janstu, sekretáře unie Jana Boháče, šéfa ministerského odboru Zdeňka Břízu, ČUS a Fotbalovou asociaci ČR. V této části případu soudy všechny obžalované včetně Pelty s Kratochvílovou osvobodily s tím, že popsané skutky se sice staly, nejsou ale trestnými činy. Nejvyšší státní zástupce s tímto závěrem nesouhlasí a v neprospěch všech obžalovaných se dovolal k Nejvyššímu soudu. Podle Trčky navrhl, aby se nejprve projednalo právě toto dovolání, a až následně aktuální rozsudek nad Peltou a Kratochvílovou u odvolacího soudu. Zatím není zřejmé, k jakému postupu se pražský městský soud a pražský vrchní soud přikloní, ceskajustice.cz
X X X
Turečtí převaděči migrantů před soudem otočili, uznali vinu. Běženci si mohli část odpracovat v kebabu
Čtrnáct převaděčů nelegálních migrantů, kteří do evropských zemí dostali na dva tisíce běženců, stanulo v úterý před soudem. Organizovaná skupina devíti mužů turecké národnosti a pěti Ázerbájdžánců k porozumění potřebovala tlumočníky. Hned v úvodu ale přišel zvrat, když se turečtí občané prohlásili vinnými.
Organizovaná skupina převaděčů vozila migranty přes maďarsko-srbskou hranici dva roky. A zatímco ázerbájdžánští obžalovaní po dopadení ihned spolupracovali s policií a k převádění běženců se přiznali, jejich turečtí komplicové zapírali.
Zvrat nastal až v momentě, kdy státní zástupce Milan Šimek navrhl Ázerbájdžáncům tresty v rozmezí 3 až 5 let a tureckým mužům mezi 10 a 16 lety za mřížemi. V úterý tak všichni za ohrádkou pro svědky u Krajského soudu v Hradci Králové najednou překvapivě souhlasili s podanou obžalobou a přiznali vinu.
Státní zástupce ale neshledal důvody k uzavření dohody o vině a trestu, takže soud pokračuje v dokazování, aby mohl předseda Petr Mráka se senátem rozhodnout o druhu trestu. Všechny v síni navíc upozornil, že představa podmíněných trestů je v tomto případě nereálná.
Jednání se konalo za velkého zájmu veřejnosti, především rodin a známých obžalovaných mužů. Už při příchodu všech převaděčů, kteří jsou dodnes ve vazbě, vyhrkly některým ženám do očí slzy. Někteří podporovatelé zase jejich příchod s vězeňskou eskortou přenášeli pomocí videohovoru dalším příbuzným.
Obžalované přišly podpořit na čtyři desítky lidí z řad rodin a známých | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz
Z Turecka do kebabu
Trestnou činnost začali obžalovaní na jaře roku 2021. „V Turecku rekrutovali osoby, před nastoupením cesty byla vybírána hotovost podle vzdálenosti, kam chtěla osoba dojet,“ popsal státní zástupce Šimek. Cesty některých běženců totiž končily vedle Česka i v Německu nebo Francii. Organizované partě především tureckých Kurdů pak museli zaplatit od 3 do 8,5 tisíce eur. Do evropských zemí se skupině podařilo převést na dva tisíce běženců.
Někdo ale mohl zaplatit i méně. Obžalovaní, kteří v Česku provozují i síť stánků s kebabem, jim totiž navrhli, že si to u nich mohou odpracovat.
Nejsložitější bylo pro skupinu převaděčů překročit se svými „zákazníky“ maďarsko-srbskou hranici. Když se to ale už povedlo, zamířili s nimi do hlavního maďarského města Budapešti, kde je častokrát na několik dní ukryli.
Nad hladkým průběhem v soudní síni dohlížela Vězeňská služba a Justiční stráž | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz
Poté pokračovali dále. Převaděči koupili migrantům jízdenky na vlaky Českých drah a Regiojetu nebo na autobusy. Tak se uprchlíci dostali do dalšího stanoviště – Prahy. Po celou dobu navíc byli v kontaktu se členy gangu, kteří jim pomocí hlasových zpráv často v kurdském jazyce pomáhali reagovat na situaci, která nastala během cesty. „Vše bylo operativně přizpůsobováno s ohledem na situace, do kterých se běženci dostávali,“ popsal Šimek.
Když organizátoři zvolili tuto variantu, zvládli i několikrát do týdne převést skupinky přesahující deset lidí.
Jindy si obžalovaní objednali taxi služby nebo sami řídili auta a překročili hranice společně s nimi. Skupina navíc byla podle obžaloby dobře organizovaná a každý člen měl na starost řešení jiných věcí. Někdo kupoval jízdenky, jiný objednával ubytování, další komunikoval se spolupracovníky v Turecku.
Případ se řeší u královéhradeckého soudu, protože dva z obžalovaných bydleli v obvodu Okresního soudu Rychnov nad Kněžnou a jeden za tu dobu získal i české občanství. Jelikož ale svou nelegální činností získali prospěch velkého rozsahu, musí o jejich vině rozhodovat krajský soud.
Další spolupachatelé, kteří vytipovávali vhodné běžence, se nacházeli v Turecku a v době podání obžaloby na ně česká policie nedosáhla, protože Turecko na žádost o spolupráci neodpovědělo.
Běženci jim celkem zaplatili nejméně dva miliony eur (49,5 milionu korun). Policie pak u jednoho z obžalovaných zajistila hotovost 900 tisíc korun, nemovitosti nebo osobní auta.
X x x
Tragický konec pátrání. Uznávaný dětský psycholog Radek Ptáček byl nalezen mrtev
Známý dětský psycholog Radek Ptáček byl nalezen mrtev. Uznávaný 48letý odborník se podle policejní databáze pohřešoval už od neděle, před zmizením odeslal své ženě několik zpráv, které vyzněly jako loučení. Informaci o nalezení těla CNN Prima NEWS potvrdil tiskový odbor Policie ČR.
„Pátrání po pohřešovaném 48letém muži má bohužel smutný konec. Muž byl dnes odpoledne nalezen v Praze, bohužel bez známek života,“ informovala policejní mluvčí Barbora Schneeweissová.
Radek Ptáček odjel v neděli odpoledne autem z domova do práce, za rodinou se však již nevrátil. Uznávaný expert, který se zabýval mimo jiné i forenzní psychologií, odeslal své ženě několik zpráv, které vyzněly jako loučení.
Krátce po jeho zmizení se navíc na jeho oficiálním Facebooku objevil znepokojivý příspěvek. Jeho manželka však upozornila, že Ptáčkova aktivita na sociálních sítích není vodítkem, jelikož jeho profily spravují jeho kolegové. Následně se objevily na jeho profilu další.
Byl profesorem lékařské psychologie, klinickým psychologem a také psychoterapeutem. Mimo to působil na 1. lékařské fakultě a University of New York in Prague, za svou práci získal několik prestižních ocenění. Věnoval se také vzdělávání lékařů, soudců a sociálních pracovníků. V roce 2018 se stal prezidentem největšího světového kongresu o ochraně dětí.
Na začátku roku Ptáček v rozhovoru pro CNN Prima NEWS mluvil o selhání justice v případu, kdy soud v Brně změnil tříletý trest za znásilnění na podmínku. Před pár týdny byl také hostem podcastu ON TOPIC.
X X X
‚Věřím, že policejní orgány přesvědčím o své nevině.‘ Šéf chomutovských strážníků zůstává ve funkci
Obviněný ředitel chomutovských strážníků Tomáš Douda zůstává ve funkci. Zastupitelé v úterý nepřijali usnesení ani o jeho ponechání ve funkci, ani o jeho odvolání. Douda figuruje v kauze machinací s tendry a hrozí mu až pět let vězení. V případu je obviněný i někdejší primátor Marek Hrabáč (ANO), kterého zastupitelé už odvolali. Je ve vazbě a hrozí mu až 12 let vězení.
Nový primátor měl být zvolen 16. září na řádné schůzi zastupitelstva, volba ale není na programu. Zřejmě se bude znovu jednat o Doudovi.
„Věřím, že policejní orgány činné v trestním řízení přesvědčím o své nevině,“ řekl Douda. Uvedl, že na pokyn primátora, jenž měl obavu, že ho někdo sleduje, lustroval poznávací značky několika vozidel.
Doplnil, že to řádně zaevidoval do systému městské policie. „Tímto se zcela distancuji od zločinecké skupiny,“ doplnil Douda. Dodal, že z jednání neměl žádný prospěch a město tím nepoškodil.
Zastupitel Martin Bocian (Nový Sever) uvedl, že v zájmu města a občanů je, aby Douda ředitelem zůstal, než rozhodne soud. „Jsem přesvědčen, že pan ředitel nijak nepoškodil dobré jméno našeho města,“ uzavřel.
Opoziční zastupitel Marian Bystroň (PRO Chomutov) řekl, že městská policie je na tom nejlépe za poslední léta, ale že si město nemůže dovolit mít trestně stíhaného ředitele strážníků.
Primátora nyní zastupuje jeho náměstek Milan Märc (Nový Sever), jenž už dřív řekl, že nemá ambice stát se primátorem. Druhý náměstek Milan Petrilák (ANO) tuto možnost nevyloučil. Kdo Hrabáče nahradí, zatím není jasné.
„Předpokládám, že na řádném zastupitelstvu, které je naplánováno na 16. září, zvolíme primátora,“ sdělil v srpnu Märc. V úterý řekl, že nevylučuje rozpad koalice složené z ANO a Nového Severu, nicméně kauzu vnímá pouze jako selhání Hrabáče.
„Ve hře je úplně všechno. My v téhle chvíli nemáme volbu primátora na programu 16. září. Mě to velice mrzí,“ uvedl Märc. Koalice by tak měla město reprezentovat nadále, míní náměstek.
Radní už v také odvolali obviněnou ředitelku zooparku Věru Fryčovou. Zůstala tam však zaměstnaná. Pokud soud rozhodne o její nevině, bude opět instituci řídit. Podle Märce se nikoho dalšího z chomutovského magistrátu kauza netýká.
Hrabáče už vyloučilo hnutí ANO, vedení ho také vyškrtlo z čela kandidátky do krajských voleb. Zřejmě skončí i jako krajský radní pro dopravu, rozhodovat o tom bude 9. září krajské zastupitelstvo. Krajská rada už odvolala ředitele krajské správy a údržby silnic Libora Tačnera, který je v kauze také obviněný.
V případu ovlivňování zadávání veřejných zakázek kriminalisté dosud obvinili 14 lidí a pět společností. Podezřelí a firmy v úmyslu zvýhodnit konkrétní stavební společnosti vytvořili podle žalobce systém, v němž si poskytovali majetkové a jiné výhody.
Stíháni jsou kvůli přijetí úplatku, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, krácení daně a poplatku, zneužití pravomoci úřední osoby a podplácení. Všichni nejsou obviněni ze všech trestných činů. Nejvyšší trest hrozí za úplatkářství, to až 12 let.
X x x
Krutý osud letadla směřujícího do Německa. Zkušený kapitán podcenil bouřku, zemřelo 150 lidí
Stačilo, aby pilot podcenil riziko špatného počasí, a katastrofa byla na světě. Od toho nešťastného dne, kdy u mezinárodního kubánského letiště José Martího zemřelo 150 lidí, uplynulo v úterý 35 let. Letadlo společnosti Cubana de Aviación nejprve vystoupalo do výšky 53 metrů, poté se ale dostalo do větrných proudů, narazilo do navigačního zařízení a zřítilo se k zemi. Na smutnou událost zavzpomínal zpravodajský web BBC.
Nedokončený let 9046 se zapsal do kubánské historie. Neštěstí si vyžádalo 150 životů – 126 mezi cestujícími na palubě letadla. Na zemi se pak zranilo dalších 40 lidí, z toho 24 smrtelně. Jeden ze zraněných zemřel až po osmi dnech v nemocnici, napsal BBC.
Letoun typu Ilyushin Il-62M, který vyrobili Sověti, se 67 sekund od oznámení vzletu zřítil do obytné zóny. Na místě zůstaly jen trosky domů, líčila nezisková organizace Síť pro bezpečnost letectví. Stroj měl doletět na německé letiště Kolín/Bonn, s mezipřistáním na letišti Malpensa v Itálii.
Kapitán letadla, 50letý Armando Oliveros Arguelles, měl nalétáno přes 12 tisíc hodin. V osudný moment se měl ale špatně rozhodnout a podcenit bouřku se silnými větry, která se blížila k letišti. Státní komise podle deníku Flight International jeho jednání odsoudila.
V roce 2018 se poblíž kubánského letiště udála další nehoda. Při havárii letadla Boeing 737, které se zřítilo krátce po startu, zemřelo přes 100 lidí. Kubánské úřady vyhlásily dvoudenní státní smutek, informoval tehdy deník The Washington Post.
X x x
Lékař byl odsouzen na základě odcizeného emailu. Zasáhl Nejvyšší soud
Povrchnost a ledabylost vytkl Nejvyšší soud (NS) soudům nižších stupňů v případu mosteckého lékaře, který byl uznán vinným přečinem zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění. Toho se měl dopustit tím, že měl údajně zahrnout do nákladů na renovaci ordinace výdaje na opravu chaty a nákup sekačky na trávu. Obžaloba, nalézací i odvolací soud přitom podle NS zcela ignorovaly důvodnou obhajobu lékaře, že jeho soukromé emaily, na kterých bylo obvinění postaveno, mu byly odcizeny a následně i pozměněny.
Na počátku celého případu bylo trestní oznámení, které učinila duševně nemocná dcera lékaře, obsahující mnoho podezření na možnou trestnou činnost. Vyšetřující policisté si nakonec „vybrali“ z tohoto podání informace, které měly nasvědčovat tomu, že lékař do daňově uznatelných nákladů na renovaci ordinace zahrnul faktury za přibližně 180 tis. Kč. Mělo se přitom jednat o výdaje na rekonstrukci soukromé chaty (cca 160 tis. Kč) a nákup sekačky na trávu (cca 20 tis. Kč). Toto podezření vyplývalo z fotokopií soukromých emailů lékaře se svým synem, které jim oznamovatelka poskytla.
Nalézací soud napoprvé lékaře obžaloby zprostil, po odvolání státního zástupce ovšem odvolací Krajský soud v Ústí nad Labem (KS) toto rozhodnutí zrušil a vrátil mu věc k novému projednání. Po tomto zásahu okresní soud obrátil a lékaře odsoudil. Jeho odvolání KS odmítl.
Na základě lékařova dovolání se věcí zabýval senát NS v čele se soudcem Jiřím Říhou, který v květnu rozhodnutí odvolacího soudu zrušil. Z aktuálně zpřístupněného písemného rozhodnutí vyplývá, že se soudy nižších stupňů dopustily zásadních chyb při svém rozhodování.
Pochybnosti o zákonnosti důkazů
„Jsou dány především závažné pochybnosti o zákonnosti důkazů, na nichž byly založeny závěry soudů nižších stupňů o skutkovém stavu. Především nebyl náležitě vyhodnocen původ listinných důkazů, které byly v dané trestní věci stěžejním (klíčovým) důkazem, zákonnost způsobu jejich opatření, způsob, místo, účel a další okolnosti jejich opatření, jakož i zachování jejich integrity (mezi jejich pořízením a předáním orgánům činných v trestním řízení). Tyto listinné důkazy zřejmě nebyly ani následně nijak verifikovány dalším postupem policejního orgánu, především zůstal zcela opomenut základní důkazní prostředek užívaný při odhalování a vyšetřování tohoto typu trestné činnosti (trestného činu podle § 254 odst. 1 tr. zákoníku) v podobě vyhledání a zajištění účetnictví. Odsouzení v této věci je tak doposud založeno primárně na nepřímých důkazech pochybného původu, které navíc netvoří uzavřený řetězec vylučující jiné alternativy skutkového děje,“ konstatuje se v úvodu odůvodnění rozhodnutí NS.
Kriticky se NS vyjádřil i na adresu státního zastupitelství, když konstatoval, že během celého trestního řízení nebyl státním zástupcem předložen již zmíněný klíčový důkaz, totiž účetnictví společnosti, která provozovala zmíněnou ordinaci lékaře. A ze spisu podle NS nevyplynula ani snaha jej opatřit.
Přitom závěry soudu prvního stupně o vině lékaře byly opřeny například o takové důkazy, jako jsou svědectví lidí, že za zavřenými dveřmi ordinace rekonstrukční práce nezaznamenali. Popřípadě soud neuvěřil obhajobě, že práce v ordinaci byly opravdu provedeny se zdůvodněním, že je měl provádět řemeslník, který má jinou specializaci.
Jak se žena k listinám dostala?
„Z výše uvedeného jednoznačně vyplývá, že soud prvního stupně odmítl uvěřit důkazům jednoznačně a přímo prokazujícím, že byla provedena rekonstrukce či renovace ordinace, a to vlastně (kromě několika nepřímých indicií – jako je živnostenské oprávnění subdodavatele, který ale jistě mohl provést i jiné práce, či výpovědi obyvatel domu, že rekonstrukci prováděnou za zavřenými dveřmi nezaznamenali) výlučně jen na základě e-mailové komunikace předložené oznamovatelkou S. H., která ani k okolnostem pořízení a předložení listinných důkazů nebyla vyslechnuta a tyto významné informace nebyly v trestním řízení ani žádnou jinou cestou zjištěny,“ konstatuje se v odůvodnění NS.
Ačkoliv od počátku trestního řízení lékař zpochybňoval relevanci tohoto důkazu, v průběhu celého trestního řízení, ani v řízení přes soudem se ovšem jeho argumentací nikdo vážně nezabýval. Soudy nižších stupňů tak pracovaly s listinami obsaženými v trestním spise, u nichž podle NS panuje pochybnost, jak byly vůbec pořízeny. Tedy zda je vytiskli sami policisté, což oba před soudem popřeli, anebo listiny přinesla již sama oznamovatelka. Podle NS nebylo ani zjištěno, jak se oznamovatelka k těmto listinám dostala a zda je neupravovala. Podle NS tak vzniklo vážné podezření z účelové manipulace s nimi ze strany oznamovatelky.
„Doposud tak nebylo vyvráceno vážné podezření, jakým způsobem si mohla (alespoň část) listinných důkazů oznamovatelka opatřit, vyslechnutí policisté ani pořádně nevěděli, jak se k těmto listinám dostali, jejich opatření nijak neprověřovali,“ uvádí se k tomu v rozhodnutí NS.
„Bude-li státní zástupce coby veřejný žalobce na podané obžalobě trvat, bude muset nabídnout důkazy k prokázání svých tvrzení tak, aby byla vina prokázána jistě a nepochybně (bez důvodných, tj. rozumných pochybností, tedy s praktickou jistotou). Odvolací soud se bude muset náležitě případem zabývat a vypořádat se s obhajobou obviněného, jak bylo nastíněno shora. Nebude-li jiným nepochybným způsobem tvrzená vina obviněného prokázána, bude namístě jej obžaloby zprostit,“ uzavírá v rozhodnutí NS. Petr Dimun, ceskajustice.cz
X X X
ÚS: Nemožnost rodit doma s porodními asistentkami vede k absurdním důsledkům
Porodní asistentky mohou vést domácí porody, rozhodl Ústavní soud (ÚS) v průlomovém nálezu. Doplnil však, že to nelze z hlediska právní úpravy považovat za poskytování zdravotní péče, na rozdíl od porodu, který asistentka vede ve zdravotnickém zařízení. Na domácí porod s asistentkou se tak nevztahují garance, které se pojí s běžnou zdravotní péčí, a rizika nese matka, případně ženy, které jí pomáhají.
Advokátka Ligy lidských práv Zuzana Candigliota nález přivítala. „Cílem bylo, aby ženy nebyly kriminalizovány a aby porodní asistentky nebyly pokutovány,“ uvedla. Cíl se podle ní podařilo naplnit, porodní asistentky nyní mohou ženám pomáhat i v domácím prostředí, aniž by jim hrozila pokuta.
Úřady i soudy v ČR dosud převážně rozhodovaly tak, že služby porodních asistentek v domácím prostředí se omezují na přípravu ženy k porodu a péči v šestinedělí, zatímco fyziologické porody mohou asistentky vést jen na vybavených pracovištích. Podle ÚS však dosavadní výklad právní úpravy vedl k absurdním důsledkům. Dovoloval totiž ženám rodit doma, ale o samotě, případně za přítomnosti někoho jiného než zdravotníka.
„Může-li se žena rozhodnout pro domácí porod a využít k tomu asistenci např. duly či jiných osob, aniž by to právní úprava jakkoliv zakazovala, neexistuje rozumný důvod, aby nemohla využít služeb osoby odborně vzdělané v oblasti porodnictví (např. porodní asistentky), byť nepůjde o zdravotní péči,“ stojí v nálezu soudce zpravodaje Jana Wintra.
Nový výklad problematiky
Soud se konkrétně zabýval stížností porodní asistentky a její potenciální klientky. Asistentka neúspěšně usilovala o rozšíření svého oprávnění i na vedení domácího porodu. ÚS sice stížnost zamítl, současně ale rozhodl o novém výkladu problematiky.
Soud také kriticky poukázal na to, že právní úprava činnosti porodních asistentek je „velmi spletitá až nepřehledná, pro adresáty obtížně srozumitelná, a zejména co se týče potenciálních sankcí také poměrně nepředvídatelná“. „Taková situace je v právním státě nežádoucí,“ konstatoval soud v nálezu. Proto apeloval na státní orgány, aby nepřehlížely problémy, které současná právní úprava domácích porodů přináší a aby do budoucna reflektovaly vývoj v oblasti porodnictví a reprodukčních práv.
„Nález ÚS končí apelem, aby zákonodárce právní úpravu vyjasnil. My jsme se to pokusili co nejlépe vyložit, ale je to velmi komplikované, a tudíž by jistě stálo za to, aby se zákonodárce jasně postavil k vedení domácích porodů a aby bylo pro všechny zúčastněné jasnější, co se smí, a co se nesmí,“ řekl soudce Wintr.
Jednou z možností je podle Wintra třeba přímá regulace domácích porodů po vzoru některých západních zemí, včetně definice nároků na vybavení nebo dojezdové vzdálenosti do porodnice pro případ komplikací. „Ale tohle všechno je na zákonodárci, jeho roli nemůže ÚS suplovat, protože by byl nepřiměřeně aktivistický,“ uvedl Wintr.
Plánované domácí porody jsou v některých evropských zemích poměrně běžné, v Česku ale představují ožehavé téma. Část matek si je přeje jako alternativu k porodnicím, větší část lékařské obce je odmítá jako hazard. Nemocnic, které dávají porodním asistentkám větší autonomii, postupně přibývá, ceskajustice.cz
X X X
Soudce Vávra: Většina soudců podporuje omezení přísedících
Systém laických přísedících u soudů by v českém prostředí bylo možné zefektivnit jen vynaložením značného množství peněz. Dvě poslední vlády se přitom shodly na tom, že zlepšení finančně zajistit nelze. Dnes to řekl šéf Soudcovské unie Libor Vávra v reakci na to, jak dnes prezident Petr Pavel zdůvodnil svoje veto novely o omezení činnosti soudců z lidu. Drtivá většina soudců podle Vávry podporuje významné omezení přísedících nebo jejich úplné zrušení.
Vávra míní, že současná podoba institutu přísedících vůbec nenaplňuje původně zamýšlené poslání. Současní přísedící se totiž vzhledem k nízkému finančnímu ohodnocení funkce rekrutují z řad důchodců, státních zaměstnanců a lidí svobodných povolání. Nezastupují tak většinovou společnost. „Jak motivovat lidi z privátních firem, aby seděli tři neděle u projednávání složité hospodářské trestné činnosti?“ podotkl.
Prezident Soudcovské unie Libor Vávra na kongresu Právní prostor v Seči Foto: Kongres Právní prostor
„Návrh byl hodně rozumná remíza,“ uvedl Vávra k novele. K požadavku prezidenta Pavla na „podrobnou politickou debatu, aby předloha měla větší oporu v hlasech opozice“, podotkl šéf Soudcovské unie, že z politiků je podle jeho informací proti návrhu jen poslankyně a bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO). Právě Válková měla s prezidentem nedávno schůzku. Vávra přitom upozornil na to, že činnost přísedících chtěla omezit nejen současná vláda Petra Fialy (ODS), ale i předchozí kabinet Andreje Babiše (ANO).
Přísedící se omezují v celé Evropě
Z řad soudců pak podle Vávry varovala před omezením činnosti přísedících jen menšina. Byli to zejména ti, kteří s laickými přísedícími nikdy nesoudili, uvedl s tím, že takový názor tedy pokládá spíše za akademický. Upozornil, že k omezování činností přísedících dochází i jinde v Evropě. Zmínil Nizozemsko a podobná debata se podle něj vede i v Německu. Z praktických problémů Vávra zmínil, že když přísedící nedorazí k soudu, musí se jednání odročit. Sankcionovat ho za to nelze. O funkci není zájem, a přísedících tak nikdy není takový přebytek, aby se z jejich seznamu dalo vybírat.
Vedle vynaložení množství finančních prostředků je podle Vávry druhou možností pro zefektivnění systému přísedících zavedení povinnosti dělat přísedícího, a to pod hrozbou sankce – podobně jako v porotě v USA. V kontinentálním právu je ale tato varianta nepoužitelná, protože zatímco americká porota hlasuje o vině či nevině, v ČR řeší laičtí přísedící například i změnu právní kvalifikace skutku, ceskajustice.cz