Exkancléř Schröder odmítá násilí v Evropě, plyn, ropu z Ruska Německu, EU. Sberbank ne sankcím

Reuters: Gerhard Schröder je už téměř 20 let v politickém důchodu. Nyní by byl rád „tajnou diplomatickou zbraní“ nejen Německa, ale sjednoceného Západu a vyjednával za něj podmínky konce ruské invaze na Ukrajině. „Nemá roli, ze které by mohl něčeho dosáhnout,“ popisuje pro iROZHLAS.cz odborník Jakub Eberle. Místo toho se od něj odvrací významní spojenci i jeho vlastní strana. Zůstává mu ale přítel Vladimir Putin.

 „Obě naše rodiny hrozivě trpěly během druhé světové války. Já jsem přišel o otce. Putinův bratr zemřel během německého obléhání Leningradu,“ vysvětloval Gerhard Schröder, odkud pramení hluboký a vřelý vztah mezi ním a ruským prezidentem.

K moci se dostali ve stejné době. Schröder se stal německým kancléřem v roce 1998, Putin premiérem následující rok a od 2000 zastává pozici prezidenta. Tuto roli plní stále. Ne tak Schröder, který je už skoro dvě dekády mimo rozhodující politickou reprezentaci. Naopak nyní bývá označován za ruskou loutku a lobbistu nebo beneficienta ruských peněz.

KDO JE GERHARD SCHRÖDER?

V letech 1998 až 2005 byl spolkovým kancléřem. Jeho kariéra je spojena s německou sociální demokracií (SPD). Odchodem z politiky odstartoval kapitolu v byznysu. Schröder je předsedou výboru akcionářů společnosti Nord Stream AG a předsedou představenstva firmy Nord Stream 2 AG. Tyto podniky spravují plynovody vedené Baltským mořem, které spojují Rusko a Německo. Zatímco plynovod Nord Stream je v provozu, spuštění produktovodu Nord Stream 2 Německo zablokovalo. Schröder byl také šéfem dozorčí rady v ruské státní energetické společnosti Rosněfť a ještě před půlrokem se mluvilo o tom, že by se mohl stát členem dozorčí rady ruského státního plynárenského podniku Gazprom.

Kvůli svým vazbám na Kreml se jen těsně vyhnul vyloučení z SPD, za kterou sedm let vykonával funkci kancléře. Dvě desítky žádostí o Schröderovo vyloučení posuzovala rozhodčí komise regionální organizace v Hannoveru. V pondělí oznámila, že působením v ruských státních koncernech neporušuje stranické předpisy. Členové ale dali jasně najevo, že s jeho postojem nesouhlasí.

Odborník na německou zahraniční politiku Jakub Eberle pro server iROZHLAS.cz zdůraznil, že nešlo o politické rozhodnutí, ale o správní řízení. „Není to o tom, že by se sociální demokraté rozhodovali, jestli mají nebo nemají rádi Schrödera. Etická či správní rada posuzovala sedmnáct podnětů za jeho vyloučení. A shledala, že zkrátka nejsou dostatečná. Schröder podle nich neporušuje statut SPD a jeho názory nebo postoje nejsou tak vzdálené od sociálnědemokratických pro to, aby měl být vyloučen,“ řekl.

Upozornil zároveň, že politické strany jsou v Německu velmi podrobně regulovány a vyloučení z nich se zdá být až nemožné pro složitost samotného procesu. „Pokud se člověk nechce nechat vyloučit, tak to často trvá léta,“ uvedl Eberle, který působí jako ředitel výzkumu Ústavu mezinárodních vztahů. Zmínil v této souvislosti případ jiného sociálního demokrata Thila Sarrazina, který napsal sérii protiislámských knih, a jeho vylučování trvalo přes 10 let.

Členové SPD ale dali ve Schröderově případě jasně najevo, že s jeho postojem nesouhlasí. Spolupředseda Lars Klingbeil v reakci na verdikt komise řekl: „Pro nás platí, že bývalý kancléř Gerhard Schröder je politicky se svým postojem v SPD izolován.“ Sociálnědemokratický poslanec Holger Becker pro Deutche Welle pak také zdůraznil, že obhajoba ruské politiky za něj není v pořádku a rozhodně odmítl, že by to odráželo postoj strany samotné.

Jméno mezi sankcionovanými

Hlasité kritice čelí někdejší německý kancléř od začátku ruské invaze na Ukrajinu. V prvních dnech k tomu dokonce nevydal žádné prohlášení. Přestože se právě na něj čekalo, zejména kvůli jeho konexím. Ale Schröder mlčel.

Nakonec zveřejnil krátkou zprávu, ve které se vyhýbal hodnotícím soudům, zejména byl opatrný s kritikou Kremlu. Všeobecné nadšení nebudilo ani to, že se zprvu odmítal vzdát členství v dozorčích radách ruských státních energetických podniků.

Také proto se hned z jara mluvilo o tom, že by se jméno exkancléře mělo objevit na sankčních seznamech. V květnu o tom měli jednat europoslanci, ale bez výsledku. Aktualizačním momentem pro rozproudění debaty pak byly Schröderovy cesty do Moskvy a nyní také řízení SPD.

Bývalý německý kancléř Schröder může zůstat členem SPD. Komise řešila vyloučení kvůli vazbám na Rusko

„Je to opodstatnění. Dostává peníze od ruských státních nebo polostátních koncernů,“ zamýšlel se Eberle. Podle jeho názoru se v tomto kontextu nemá hovořit čistě o Schröderovi, ale obecně o tom, zda lidé profitující z ruských peněz mají být zařazeni na sankční listiny.

„Schröder se vymyká v tom, že není moc bývalých takto významných politiků, kteří by byli – když to řeknu zkratkou – na výplatní pásce Putinova režimu,“ připustil expert z Ústavu mezinárodních vztahů.

Co začala válka, je od něj výrazný politický distanc. Eberle to pro iROZHLAS.cz vysvětluje tím, že v průběhu posledních let byl Schröder pro německou sociální demokracii „rozporuplnou“ postavou a jeho vztah k Rusku, potažmo k samotnému prezidentu Putinovi, byl jedním z důvodů.

Současné problémy pak nejsou jediným důsledkem jeho jednání. Musel se například vzdát čestného občanství Hannoveru, dále přišel o čestné členství ve spolku oblíbeného fotbalového klubu Borussia Dortmund i ve fotbalovém svazu DFB. Univerzita v dolnosaském Göttingenu, kde vystudoval práva, ho vyzvala ke složení čestného doktorátu.

Vstřícný vztah Německa k Rusku přitom nebylo až donedávna nic neobvyklého. Co ale zvedlo nejedno obočí: 17 dní po skončení mandátu začal Schröder pracovat de facto pro jiný stát. Přijal nabídku na vedoucí pozici ve firmě, která stavěla Nord Stream 1.

Graffiti na Berlínské zdi, krátce po ruské invazi na Ukrajinu. „Drahý bože, pomoz mi přežít tuto lásku,“ duben 2022 | Foto: Anne Barth | Zdroj: Reuters

Jeho vláda přitom schválila výstavbu plynovodu vedoucího pod Baltským mořem z Ruska přímo do Německa. „Nikoho nikdy nenapadlo, že by ten projekt byl problematický. Byla to jen cesta, jak zajistit plyn pro Německo, pro náš těžký a chemický průmysl,“ obhajoval krok Schröder v rozhovoru pro The New York Times.

V průběhu posledních měsíců přistoupil na několik „kosmetických úprav“, co se týče jeho angažmá v ruských společnostech. Vzdal se například svého postu předsedy dozorčí rady Rosněfť. Nicméně dále působí v Nord Stream AG a Nord Stream 2 AG.

„Byznysové vazby tam jsou evidentní. Zhruba 17 let je de facto beneficientem ruského plynového a ropného průmyslu. Je to člověk, který pro ně pracuje, je jejich lobbistou a významným manažerem,“ řekl o propojení odborník na německou politiku.

‚Tragickomický‘ osobní příběh

Podle Eberleho tím osmasedmdesátiletý Schröder nešťastně ukončuje svůj životní příběh. Vyzdvihuje přitom, že je to člověk, který se na politickou špičku vypracoval z hrůzných poměrů. „Je to válečný sirotek, který vyrůstal v malém domku někde u fotbalového hřiště a vypracoval se až úplně na vrchol. Ale teď je až v tragikomické situaci člověka, který se chová jako někdo, kdo všechno zařídí a vyřeší. Přitom je lobbistou a prodavačem ruské politiky,“ poznamenal.

Možná ještě můžu být užitečný, tak proč bych se měl omlouvat, řekl Schröder o další schůzce s Putinem

 Kancléřem se stal v roce 1998, když prolomil 16 let trvající vládu Křesťanskodemokratické unie (CDU) v čele s Helmutem Kohlem. Vytvořil tzv. rudo-zelenou koalici, která se zasadila o liberální reformy na pracovním trhu, nastartoval německou cestu k obnovitelné energii a odstřižení se od jádra. Jeho vláda také vytvořila systém pro integraci přistěhovalců.

Kontroverze pak vzbudil některými svými kroky na mezinárodním poli. Třeba když rozhodl o prvním bojovém nasazení německé armády od konce druhé světové války v Kosovu a naopak se jako první ze západních spojenců vzepřel Spojeným státům a nepřidal se k invazi do Iráku. Což bylo něco, co přispělo ke sblížení někdejšího německého kancléře a ruského prezidenta.

Zároveň se shodovaly představy obou mužů o tom, jak se dělá vysoká politika. „Pro ně je politika ‚macho contest‘, během kterého se alfa samci mezi sebou domluví,“ přiblížil Eberle. „Schröder fungoval tak, že když se s ním někdo domluvil nad vínem nebo doutníkem, tak se to nějak zařídilo,“ dodal s tím, že tenhle způsob náramně vyhovoval Putinovi.

Vedlo to až k velmi blízkému vztahu, poznamenává DW. Ruský prezident například Schrödera bral na vánoční projížďku na saních do Moskvy, Putin se zase opakovaně objevoval na jeho narozeninových oslavách.

Nejprve u příležitosti šedesátin v Hannoveru, o deset let později – v době, kdy už Rusko anektovalo Krym – slavil dokonce v Petrohradu. Svého speciálního hosta Putina pozdravil velkým objetím a popsal ho jako mimořádně spolehlivého přítele, se kterým si vybudoval vztah založený na vzájemné důvěře. „Říkejme tomu přátelství,“ řekl Schröder. A o čtyři roky později si za to vysloužil pozvání do první řady na dosud poslední Putinovo prezidentské jmenování.

Poslední inaugurace Vladimira Putina (2018). Rukou mu potřásá Gerhard Schröder, vedle něj stojí Dmitrij Medveděv | Zdroj: Reuters

Reflexe?

Svého postavení chtěl exkancléř využít. Od počátku ruské invaze na Ukrajinu letěl do Moskvy hned dvakrát, pokaždé se ale vrátil s prázdnou.

Schröder lavíruje mezi svou pozicí lobbisty a touhou být užitečným a hlavně viditelným mediátorem současné mezinárodní krize. Aspoň tak chápe jeho počítání a výjezdy odborník Eberle. „Jenže když pak přijede, jsou jeho vyjádření často opakování ruských pozic. Posledně například tvrdil, že problém s Nord Streamem je turbína Siemensu. Což všichni vědí, že není,“ uvedl.

Scholz připustil smysl prodloužení životnosti jaderných elektráren, možnost dosud odmítal

Hlavní překážkou je podle Eberleho fakt, že Schröder v tom nevidí rozdíl. „Zastává konzistentní názor – nikdy neviděl rozpor. Živit vazby mezi Německem a Ruskem, je dobré jak politicky, tak ekonomicky. Proto dělal obojí.“

Otázkou je, jestli je o jeho snahy zájem z ukrajinské strany. Když totiž letěl bývalý kancléř do Moskvy poprvé z jara, mluvilo se o tom, že by třeba mohl sehrát roli vlivného prostředníka. Server Politico o tom tehdy psal v návaznosti na Schröderův rozhovor s ukrajinskou delegací v Istanbulu. Tu vedl ukrajinský poslanec Rustem Umerov a Schröder se s ní za přispění tureckého ministerstva zahraničí sešel v pondělí. Umerov však setkání nekomentoval, nicméně prý jednal na základě instrukcí ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Setkání trvalo dvě hodiny. Schröder následně kontaktoval Moskvu a požádal o schůzku s Putinem. Kreml setkání obratem odsouhlasil. Výsledky to však žádné nepřineslo.

„Je to jeho ego, jako to hlavní, co za vším počínáním je. Jeho osobní postoj byl, že šel vždy proti všem,“ komentoval Eberle. Co si z toho vzít? Nic co by ocenil sjednocený Západ nebo Ukrajina. Že by totiž byl někdejší kancléř jakousi „tajnou diplomatickou zbraní“ se podle odborníka nezdá.

Gerhard Schröder a Vladimir Putin během návštěvy prezidentské rezidentce u Černého moře, fotografie z roku 2004 | Zdroj: Reuters

„Zaznamenal jsem komentáře v německých novinách, které poznamenávaly, že Schröder už teď nic pokazit nemůže. Nemá roli, ze které by mohl něčeho dosáhnout, kdy by jeho jednání s Putinem mohlo komukoliv ublížit,“ poznamenal ředitel výzkumu Ústavu mezinárodních vztahů.

Schröderovo jednání je v Německu vnímáno jako ostuda. „Je v pozici ostrakizovaného člověka, za kterého se hlavní proud a zejména pak sociální demokraté stydí,“ uzavírá pro iROZHLAS.cz Eberle.

X X X

Trump, Corbyn i Fico

Schröder ale není jediným evropským, respektive západním, politikem, který dodnes alespoň z částí hájí Vladimira Putina a jeho Rusko. Někteří státníci svými výroky podporují například to, že by se Ukrajina měla Rusku, jež válku začalo, podvolit.

Mezi lidi s tímto názorem patří třeba bývalý americký prezident Donald Trump. „Mohli se vzdát Krymu. Mohli udělat něco s NATO, říct: ‚O.K., tak do aliance nevstoupíme,‘ a měli byste svou zemi, protože věřím, že Putin chtěl dosáhnout dohody,“ prohlásil Trump v jistém podcastu, přičemž takový krok podle něj mohli Ukrajinci učinit před 24. únorem, tedy před zahájením invaze. Nyní je podle něj Putin už v režimu, kdy chce válčit a o dohodu nestojí.

To bývalý předseda britských labouristů a v jedné chvíli také aspirant na post ministerského předsedy Jeremy Corbyn dnes apeluje na západní mocnosti, aby přestaly Ukrajině dodávat zbraně a výzbroj, které jsou pro ni v boji s Ruskem mimořádnou vzpruhou. „Vlévání dalších zbraní nepřinese žádné řešení, pouze prodlouží a zhorší tuto válku,“ prohlásil Corbyn v televizním rozhovoru pro libanonskou stanici Al Mayadeen. Podle něj může být západ v ukrajinské válce zapleten po dlouhá léta.

Corbyn si navíc stěžuje, že západní politici přilévají olej do ohně. „Co shledávám jako zklamání je fakt, že takřka žádný ze světových lídrů nemluví o míru. Stále hovoří jazykem války,“ dodal bývalý lídr labouristické strany.

Podobný slovník má i slovenský expremiér Robert Fico, který je taktéž proti tomu, aby se na Ukrajinu posílaly zbraně, a to zejména z jeho domovského Slovenska. Vadí mu, že válka ekonomicky dopadá i na občany jiných zemí. „Kvůli komu mají lidé platit dvě a půl nebo tři eura za benzín a naftu? Kvůli Zelenskému? Kvůli Ukrajině? Co my s tím máme, proboha. To je válka mezi Spojenými státy a Ruskou federací,“ prohlašoval před časem Fico a dodal, že on s válkou v zemi svého východního souseda „nechce nic mít“. Ukrajinského prezidenta navíc nazval „komediantem, který lže na denní bázi“.

X X X

Bývalý kancléř Schröder podal žalobu na Spolkový sněm, chce zpět peníze na chod kanceláře

Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder podal žalobu na Spolkový sněm, chce tak získat zpět peníze na chod kanceláře. V pátek o tom agenturu DPA informoval Schröderův právní zástupce. Schröderovi jako někdejšímu šéfovi vlády náleží zvláštní práva, část z nich mu ale parlament v květnu kvůli kontroverzním vazbám na Rusko a ruského prezidenta Vladimira Putina odebral.

V květnu rozpočtový výbor Spolkového sněmu rozhodl, že Schröder již nebude mít nárok na kancelář placenou z veřejných peněz. Výbor tehdy jednal o dvou hlavních návrzích, jak bývalého sociálnědemokratického kancléře potrestat. Opoziční konzervativní unie CDU/CSU mu chtěla sebrat veškeré výhody s výjimkou ochranky.

Bývalý německý kancléř Schröder lobbuje za ruské zájmy. ‚Problém je jeho ego, nenechává ho v klidu‘

 Vládní sociální demokraté (SPD) kancléře Olafa Scholze a koaliční Zelení a liberální svobodní demokraté (FDP) zvolili mírnější postih, kdy by Schröder přišel jen o kancelář a její personál. Tento návrh také získal podporu. Na kancelář a personální výdaje obdržel Schröder loni od daňových poplatníků 407 000 eur (přes deset milionů Kč).

Kancelář ale byla letos po řadu týdnů prázdná, neboť zaměstnanci krátce po ruské invazi na Ukrajinu podali výpověď. Důvody zveřejněny nebyly, média ale nepochybují, že to bylo na protest proti Schröderovým postojům k Rusku. Zaměstnanci bez práce nezůstali, jejich formálním zaměstnavatelem je totiž kancléřství, proto přešli na jiné pozice.

Potrestat chtěla Schrödera také sociální demokracie, kde bývalý kancléř čelil hrozbě vyloučení ze strany. Rozhodčí komise regionální organizace SPD v Hannoveru ale v pondělí oznámila, že Schröder působením v ruských státních koncernech stranické předpisy neporušil, takže smí v sociální demokracii zůstat.

Po politice byznys s Ruskem

Schröder, který německou vládu vedl v letech 1998 až 2005, po ruské invazi na Ukrajinu čelí tvrdé kritice za to, že útok dostatečně neodsoudil a že se zprvu odmítal vzdát členství v dozorčích radách ruských státních energetických podniků.

Schröder mimo jiné působil ve společnostech Nord Stream 2, která je nyní v úpadku, v koncernu Rosněfť, který opustil, a ucházel se i o členství v dozorčí radě Gazpromu. Stále je uváděn v dozorčí radě společnosti Nord Stream. K válce na Ukrajině řekl, že Rusko i Západ se dopustily chyb, což ale Moskvu neopravňuje k tomu, aby na obranu svých bezpečnostních zájmů nasadila vojenské prostředky.

Rovněž se vymezil proti sankcím vůči Rusku. V minulosti Schröder o Putinovi hovořil jako o čistokrevném demokratovi. Moskvu navštívil Schröder naposledy na konci července a setkal se i s Putinem. Po jednání uvedl, že Rusko si přeje diplomatické řešení války na Ukrajině a že invaze byla chybou ruské vlády, zároveň ale zdůraznil, že se přátelství s Putinem zříci nehodlá.

X X X

 Rusové dokončili „ponorku soudného dne“. Její unikátní torpéda děsí Američany ve snech

Kýl ponorky Belgorod (K-329) byl položen už v červenci 1992, přičemž mělo jít původně o další jednotku Projektu 949A (v kódu NATO třída Oscar II) vyzbrojenou střelami s plochou dráhou letu. Konstrukční plány byly ale později přepracovány na loď pro speciální operace schopnou nést bezpilotní podmořské prostředky.

Rozestavěná loď kvůli tomu byla v prosinci 2012 přebudována, ale kvůli kritickému nedostatku financí se stavba táhla až do roku 2019. Od té doby probíhaly dokončovací práce a plavební testy, obojí ovlivněné pandemií koronaviru.

Flotila ponorek v jednom

Nová ponorka, kterou Moskva označuje za první ruskou ponorku páté generace, je v mnoha ohledech rekordní. Se svými 185 metry (podle jiných zdrojů 178 metrů) je Belgorod delší než americké jaderné ponorky třídy Ohio nesoucími balistické rakety (171 metrů). Podstatné na této ponorce ale nejsou ani rozměry, ani výkon dvou vodou chlazených jaderných reaktorů dodávajících 190MW turbínám dost energie, aby Belgorod mohl plout na hladině rychlostí 59 km/h. Podstatná je její atypická výbava.

  Belgorod je v prvé řadě na spodku trupu vybaven dokem pro další, mnohem menší jadernou ponorku, kterou je Lošarik (Projekt 10831). Ruské námořnictvo ji využívá ke speciálním operacím, jakými je například záchrana posádek potopených plavidel. Lošarik je něco přes 60 metrů dlouhý, jeho posádku tvoří 25 mužů a potopit se může až 2500 metrů hluboko. Do povědomí se Lošarik dostal 11. července 2019, kdy na něm vypukl požár. Ponorka byla v tu chvíli v hloubce 300 metrů a i když posádka oheň zvládla vlastními silami, 14 jejích členů včetně kapitána zahynulo.

Kromě Lošariku může ale Belgorod nést i další menší jadernou ponorku třídy Paltus (Projekt 1851.1) o délce 30 metrů, která je schopná ponoru do hloubky 1200 metrů. Belgorod může vypustit i záchrannou ponorku Bester (18270), která se v srpnu 2000 proslavila neschopností zachránit ze stometrové hloubky posádku potopené ponorky Kursk.

Hrozba Poseidonu

Největším trumfem Belgorodu jsou ale bezpochyby torpéda Poseidon (Status-6). V podstatě se jedná o plně automatické bezpilotní miniponorky poháněné jaderným reaktorem s odhadovaným výkonem 15 MW. Torpéda vybavená jadernou nebo konvenční náloží mohou plout rychlostí až 185 km/h v maximální hloubce 1000 metrů a mají de facto neomezený rádius. Jakmile je Belgorod vypustí, mohou celé měsíce křižovat světovými oceány a čekat na povel k útoku.

Ten by mohl vypadat tak, že torpédo pohybující se v blízkosti dna odpálením jaderných hlavic u pobřeží Spojených států vyvolá jadernou tsunami, která učiní rozsáhlé části pobřeží na desítky let neobyvatelnými. Podle amerických představitelů představují 20 metrů dlouhá a 2 metry široká torpéda úplně novou hrozbu, na níž bude muset Washington najít odpověď.

Na druhou stranu Poseidony stejně jako samotná ponorka Belgorod jsou stále ve stádiu testování a podle Hanse Kirstensena, který řídí Projekt jaderných informací při Federaci amerických vědců (FAS), nebudou schopny nasazení dřív než v roce 2027. A pokud vezmeme v potaz chabý výkon ruských ozbrojených sil ve válce na Ukrajině, který západní analytici přičítají špatné konstrukci zbraní a korupci uvnitř armády, může se tento termín ještě prodloužit.

X X X

Agenti FBI našli u Trumpa doma jedenáct sad utajovaných dokumentů, tvrdí list

Agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) v pondělí zajistili 11 souborů dokumentů s různými stupni utajení, když prohledali sídlo bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa na Floridě. Napsal to v pátek deník The Wall Street Journal (WSJ), který se dostal k záznamům souvisejícím s bezprecedentním zásahem.

 O povolení k prohlídce žádali i kvůli podezření na porušení zákona o špionáži. Informace amerických médiích potvrdily povolení k prohlídce a seznam zabavených věcí, jež v pátek nechal zveřejnit soud na Floridě.

Podle seznamu zveřejněného soudem FBI zajistila dokumenty ve stupni utajení důvěrné, tajné a přísně tajné, což by znamenalo, že byly určené k uchovávání pouze ve speciálních vládních prostorách. Mezi zabavenými věcmi jsou i dokumenty týkající se milosti pro Trumpova blízkého spolupracovníka Rogera Stoneho či francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.

Zprávy navazují na předchozí informace amerického tisku o tom, jaké materiály v Trumpově rezidenci federální vyšetřovatelé hledali. Podle informací listu The Washington Post se agenti FBI na místo vydali i kvůli dokumentům týkajícím se jaderných zbraní. Deníku The New York Times zase nejmenovaný informovaný zdroj řekl, že panovaly obavy ohledně výskytu záznamů souvisejících s takzvanými programy se zvláštním přístupem, což je označení, které je zpravidla vyhrazené pro „extrémně citlivé operace“ Spojených států v zahraničí.

Nové informace vychází z povolení k domovní prohlídce, které minulý pátek vydal federální soudce, a ze stručného výčtu zabavených věcí, jehož kopii Trumpovi právníci dostali po zásahu. V povolení k prohlídce se podle médií mluví o třech zákonech, jejichž možným porušením FBI zdůvodnil žádost. Kromě zákona proti špionáži z roku 1917 je to norma zakazující manipulaci s dokumenty ve snaze mařit vyšetřování a zákon o nepovoleném odstraňování vládních materiálů, píše NYT.

Seznam zabavených předmětů, do něhož nahlédli reportéři WSJ, podle listu neobsahuje mnoho podrobností k nalezeným dokumentům. Jedna sada je v něm například označena jako „různé“ tajné a přísně tajné dokumenty. Na přísně tajné dokumenty údajně odkazovaly ještě další čtyři body seznamu.

Agenti FBI podle informací WSJ z exprezidentova resortu Mar-a-Lago odnesli asi dvacet krabic s předměty. Americká média už dříve informovala, že pondělní domovní prohlídka, kterou odsouhlasil federální soudce, trvala několik hodin a týkala se také Trumpovy pracovny v areálu u města West Palm Beach.

Zásah znamenal mimořádnou eskalaci mnohaměsíčního vyšetřování, které se zabývá osudem některých oficiálních záznamů po odchodu Trumpa z Bílého domu na začátku roku 2021. Trump si podle všeho na Floridu odnesl i řadu materiálů, na které se vztahuje povinnost předávat je Národnímu archivu. Ten letos do věci zapojil federální ministerstvo spravedlnosti, když nabyl podezření, že na Floridě jsou nadále také materiály podléhající utajení. Úřady se zjevně domnívaly, že takovéto dokumenty v Mar-a-Lago zůstávaly i poté, co jisté jiné dokumenty vyzvedli archiváři a vyšetřovatelé.

Trump a jeho právníci po pondělní domovní prohlídce odmítali jakékoli pochybení a zásah bez důkazů vykreslovali jako politicky motivovaný. Nově přicházejí s argumentem, že Trump před odchodem z funkce využil své pravomoci a dané dokumenty vyňal z utajeného režimu. „Zaprvé, všechno to bylo odtajněné,“ uvedl exprezident v dnešním prohlášení, aniž by poskytl jakékoli podrobnosti.

Média podotýkají, že hlava státu může takovýto krok učinit, ovšem na její pravomoci se vztahují jisté limity a pravidla. Za nepovolené odstranění či přechovávání tajných dokumentů hrozí v USA až pětileté vězení.

X X X

 Majetek české Sberbank nepodléhá protiruským sankcím, tvrdí analytický úřad. Rusko ji neovládá

Majetek české banky Sberbank CZ podle Finančního analytického úřadu (FAÚ) nepodléhá protiruským sankcím. Na svém webu to uvedla Sberbank CZ, která zveřejnila také stanovisko FAÚ. Na zprávu upozornil server Seznam Zprávy. Sberbank CZ vlastní přes rakouskou firmu Sberbank Europe největší ruská banka Sberbank, na kterou letos Evropská unie uvalila sankce po útoku Ruska na Ukrajinu.

 Ministerstvo financí, sice ruská Sberbank českou Sberbank CZ formálně vlastní, ale neovládá ji. Sberbank CZ je nyní v insolvenčním řízení.

Hrozba vážné komplikace pro insolvenční řízení s českou částí ruské bankovní skupiny Sberbank v podobě zmrazení účtů kvůli sankcím je z velké části zažehnána, dodal server Seznam Zprávy.

Mluvčí ministerstva financí Tomáš Weiss řekl dříve serveru iROZHLAS.cz, že zařazení firmy na sankční seznamy EU fakticky znamená i zmrazení majetku ovládaných subjektů. Podle Finančního analytického úřadu ale majetek Sberbank CZ zmrazení nepodléhá, protože česká firma není ovládána ruskou Sberbank.

„Úřad si zároveň není vědom žádných skutečností nasvědčujících tomu, že sankcionovaná osoba (ruská Sberbank) majetek společnosti Sberbank CZ drží či že jí tento majetek náleží,“ píše se v rozhodnutí FAÚ.

Insolvenční řízení

Sberbank CZ je však podle úřadu vázána nařízením, podle kterého nesmí žádné peníze ani hospodářské zdroje přímo, ani nepřímo zpřístupnit žádným sankcionovaným osobám, včetně ruské Sberbank. Soud zahájil insolvenční řízení se Sberbank CZ. Banka vůči věřitelům eviduje závazky přes 60 miliard korun

„A musí zmrazit jakékoli finanční prostředky či hospodářské zdroje jakékoli sankcionované osoby, jež se u ní nachází,“ doplnil FAÚ.

Městský soud v Praze před týdnem zahájil insolvenční řízení se Sberbank CZ. Ke konci června měla banka desítky tisíc věřitelů, vůči kterým eviduje závazky 61,762 miliardy korun. Banka je v platební neschopnosti a podle červnových údajů má závazky, které jsou více než 30 dnů po lhůtě splatnosti, za 42,3 miliardy.

Česká národní banka (ČNB) na začátku května pravomocně odebrala Sberbank CZ bankovní licenci a Městský soud v Praze poté poslal banku do likvidace. Kroky k odnětí licence zahájila ČNB 28. února. Důvodem bylo zhoršení situace Sberbank CZ kvůli odlivu vkladů po zahájení ruské invaze na Ukrajinu.

X X X

Ukrajina v konfliktu s Ruskem přišla už také o více než 60 procent svých uhelných ložisek

Bezmála šest měsíců bojů přineslo Rusku jednu nespornou výhodu – nejrozlehlejší země světa si rozšířila kontrolu nad územím s obrovským surovinovým bohatstvím. Přestože Ukrajina je známá především svým zemědělstvím, disponuje také nalezišti 117 ze 120 nejpoužívanějších nerostů a kovů a významnými zdroji fosilních paliv. Na Ukrajině se nacházejí jedny z největších zásob titanu a železné rudy na světě, zatím netknutá ložiska lithia a rozsáhlá ložiska uhlí. Celková hodnota surovin se pohybuje v řádech desítek bilionů dolarů.

Větší část uhelných ložisek, která po desetiletí udržovala v chodu ukrajinský ocelářský průmysl, se nachází na východě země, kde také Rusko zaznamenává významné územní zisky. Rusko získalo kontrolu také nad zdroji energie a nerostů, které nacházejí široké využití – od leteckého průmyslu až po výrobu chytrých telefonů.

Rusko od únorové invaze zabralo mimo jiné 41 uhelných polí, 27 nalezišť zemního plynu, 14 nalezišť propanu, devět ropných polí, šest nalezišť železné rudy, dvě naleziště titanové rudy, jedno naleziště lithia a jedno uranové naleziště.

„Podle nejhoršího scénáře Ukrajina kvůli ztrátě území přijde o své komodity a stane se… zemí, která nebude schopna udržet si průmyslové hospodářství,“ řekl generální ředitel kyjevské poradenské společnosti GMK Stanislav Zinčenko. „A přesně toto si Rusko přeje – oslabit nás,“ dodal.

Vedle částí Doněcké a Luhanské oblasti, které společně tvoří na východě Ukrajiny průmyslový region známý jako Donbas, ruská vojska od února ovládla také části Charkovské, Záporožské a Chersonské oblasti. Získala tím kontrolu nad pásmem území na východě a jihu země.

X X X

Francouzský soud zahájil vyšetřování Babiše kvůli podezření z praní špinavých peněz a daňových úniků

Francouzský Soud pro vyšetřování závažné trestné činnosti (PNF) zahájil předběžné vyšetřování pro podezření z praní špinavých peněz a daňových úniků v souvislosti s nákupem nemovitostí českým expremiérem Andrejem Babišem ve Francii, uvedl v pátek deník Le Monde. PNF podle zjištění novinářů zkoumá podmínky nabytí vily v Mougins na jihu Francie a vyšetřování zahájil v únoru. Babiš zopakoval, že nákupy ve Francii se uskutečnily v souladu se zákony.

 Babišovým majetkem se francouzská média začala zabývat loni na podzim po úniku důvěrných dokumentů, tzv. Pandora Papers. Novináři tehdy zjistili, že mnoho šéfů států a vlád skrývá svůj majetek za nastrčenými společnostmi v daňových rájích. Podle pátečního článku Le Monde kvůli Pandora Papers neuspěl Babiš v loňských parlamentních volbách a přišel o post ministerského předsedy.

PNF svěřil vyšetřování Ústřednímu úřadu pro boj proti korupci a finančním a daňovým deliktům (OCLCIFF), píše Le Monde. Tento úřad zkoumá podmínky, za kterých Babiš nabyl panství s rozlehlými pozemky v Mougins (v departementu Alpes-Maritimes) dále ve vnitrozemí od města Cannes.

Babiš v pátečním vyjádření pro ČTK zopakoval své dřívější tvrzení, že veškeré nákupy nemovitostí ve Francii se uskutečnily v souladu se zákony. „Já můžu jen znovu zopakovat, že veškeré nákupy nemovitostí proběhly v souladu se zákony. Detaily neznám, vaši informaci mám jen z médií,“ uvedl.

Podle deníku Le Monde v září 2009 Babiš nakupoval prostřednictvím řetězce offshorových společností. Dvě nemovitosti včetně honosné vily s tříhektarovým pozemkem podle listu koupila společnost se sídlem v Monaku; tu vlastní offshorová společnost ze Spojených států. Nemovitosti vyšly na 14 milionů eur (340,8 milionu korun).

Ve smlouvě o koupi, do níž nahlédl Le Monde, se uvádí, že tato částka byla „zaplacena v hotovosti“, což lze chápat také jako běžný převod. Dokumenty z Pandora Papers však uvádějí, že Babišova americká společnost použila na financování nákupu domů v Mougins půjčku 15 milionů eur od offshorové společnosti registrované na Britských Panenských ostrovech.

Oficiální francouzské dokumenty ale tuto půjčku nezmiňují, upozorňuje deník.

Vyšetřovatelé se podle Le Monde budou muset pokusit pochopit účel této dohody a zjistit, proč je Babiš vlastníkem jak úvěrové společnosti, tak struktury, která si peníze půjčila. Vyšetřování bude komplikované, protože popisované události jsou několik let staré a mohly by být promlčené.

„Využití offshorových společností v daňových rájích a utajená půjčka by mohly představovat případ praní peněz, které má zakrýt jejich původ, který je dodnes neznámý,“ píše Le Monde.

Vyšetřování v Česku

Případem se zabývala i česká Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ), Česká televize ale v únoru uvedla, že v Babišově jednání neshledala trestný čin.

„K vašemu dotazu mohu pouze odkázat na naše vyjádření pro média z února 2022, že na základě provedeného šetření policisté NCOZ zjistili, že jednání bývalého premiéra ČR nelze posoudit jako podezření ze spáchání trestného činu spáchaného na území České republiky, kdy námi zjištěné informace jsme předali policejnímu orgánu jiné členské země Evropské unie,“ řekl v pátek ČTK mluvčí centrály Jaroslav Ibehej. Podle Deníku N byly české závěry postoupeny do Francie.

Podle mezinárodního konsorcia investigativních novinářů (ICIJ) poslal Babiš na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře přes své offshorové firmy zhruba 380 milionů korun. V dokumentech souvisejících s kauzou podle webu Investigace.cz neuvedl, že vlastní akcie offshorových firem.

Expremiér už dříve v souvislosti s kauzou odmítl, že by se dopustil čehokoliv nelegálního. Tvrdil, že před lety poskytl půjčku, která byla řádně zdaněna, a že při nákupu postupoval podle doporučení realitní kanceláře.

„Tato soudní agenda nebrání bývalému premiérovi a současnému poslanci v tom, aby křižoval zemí a vedl kampaň před prezidentskými volbami v roce 2023, i když ještě oficiálně kandidaturu neoznámil. Turné je poznamenané demonstracemi a napětím mezi jeho odpůrci a příznivci,“ uvádí český kontext francouzský deník Le Monde.

Deník Le Monde je součástí holdingu Le Nouveau Monde (LNM), v němž vlastní podíl 49 procent český podnikatel Daniel Křetínský.

X X X

Holcová: ‚Půjčkou sám sobě mohl Andrej Babiš obejít ve Francii solidární daň

  Francouzský soud pro vyšetřování závažné trestné činnosti zahájil předběžné vyšetřování nákupu nemovitostí Andreje Babiše (ANO). Podezírá ho z praní špinavých peněz a daňových úniků. Jak říká ředitelka serveru investigace.cz Pavla Holcová, na takové zveřejnění, které může ovlivnit zahraniční politiku, musel mít soud dostatečné a relevantní důkazy.

 X Vy už jste před časem referovala o dotyčném vyšetřování. Představuje ta dnešní informace jasný posun v celé věci?

Představuje posun v tom, že francouzská prokuratura si musí být do jisté míry jistá tím, že mají relevantní informace proto, aby toto oznámila po několika měsících veřejně.

X A na jaké okolnosti té zmíněné transakce se mohou francouzské orgány zaměřovat?

Jak oni uvádějí, tak budou vyšetřovat možné praní peněz. To znamená, že budou vyšetřovat zdroj těch peněz, které byly použité pro nákup těchto nemovitostí. Myslím si, ale nemám to zatím potvrzené od kolegy, že se budou zaměřovat i na vyšetřování možného daňového podvodu.

X Koresponduje to s vašimi poznatky na základě tzv. Pandora Papers? To, co dosud tedy uveřejnil nejenom Le Monde, ale i další sdělovací prostředky?

Koresponduje to s tím, o čem my jsme psali někdy v tom říjnu, když jsme vydali kauzu Pandora Papers. Nejsou to ovšem čistě naše poznatky. Jsou to věci, na které nás upozorňovali experti na praní peněz, na daně, kdy oni nám vysvětlovali, k čemu schéma, které použil Andrej Babiš, které se týkalo firmy na Britských Panenských ostrovech, půjčce sám sobě. K čemu takové vlastně finančních struh bývají využívány.

X A můžete to popsat? Ono je to složité asi vysvětlit, ale jaký přínos mohl mít ten postup přes offshorové společnosti při nákupu francouzské vily? Odborníci poukazovali na to, že mohlo jít právě o daňově výhodnou operaci.

Jedna z těch teorií a kdy by vlastně šlo o vyhýbání se placení daní, je ta, že ve Francii se tou dobou platila tzv. solidární daň, to znamená daň z luxusní nemovitosti, která se vztahovala na nákup nemovitostí, které ovšem nebyly nakoupeny přes půjčku. Tím, že Andrej Babiš půjčil peníze 15 milionů euro, což je zhruba 400 milionů korun sám sobě, se této dani mohl vyhnout.

Na druhou stranu to, co uvádí prokuratura je, že bude vyšetřovat praní peněz nebo tzv. možnou legalizaci výnosů z trestné činnosti. To znamená, že se velmi pravděpodobně budou zaměřovat nebo budou chtít, aby Andrej Babiš nejenom vysvětlil, ale i doložil, odkud tyto peníze vzal na nákup nemovitostí

X A jak tu cestu nákupu vysvětluje sám Andrej Babiš? O jaké argumenty se opírá jeho ujišťování, že se v té souvislosti neodehrálo nic nelegálního?

Na to jsem se ho také chtěla zeptat. On nám ale nikdy neodpověděl. To, co vlastně já o tom vím, jsou teď pouze vyjádření pro média a svolání nějaké pracovní skupiny. Co jsem se akorát dozvěděla, je, že vlastně on to sice nějak vysvětluje, ale nikdy nedokázaly žádné dokumenty nebo důkazy, že to tak opravdu bylo.

X Pokud vím, nešlo pouze o dvě zmíněné nemovitosti, jsou v hledáčku francouzského soudu pro vyšetřování trestné činnosti i ty další, které Andrej Babiš pořídil ve Francii.

Ano, a všech 16.

X Jak složité je v takovém případě dokazování?

Je to velmi složité, protože musí spolupracovat několik jurisdikcí. Na druhou stranu se nestává příliš často, aby majitelé offshorových společností byli reálně podepsáni pod dokumenty. V případě Andreje Babiše to tak bylo. To znamená, že v tomto ohledu, kdy tam nejsou právníci nebo nějací nastrčení ředitelé by to mohlo být jednodušší. Nicméně nemyslím si, že by to vyšetřování bylo uzavřeno v nejbližší době.

X Mimochodem Městský úřad Černošice tento případ odložil kvůli promlčení. Ve Francii to tak není?

Ve Francii to tak není. Hlavně v Černošicích úřad nevyšetřoval možné praní peněz, ale vyšetřoval, proč vlastně Andrej Babiš nikdy tyto nemovitosti nepřiznal v nějakém majetkovém přiznání veřejně činných osob.

X A jsou v hledáčku francouzských orgánů i další osobnosti nebo transakce, které figurují v tzv. Pandora Papers?

Předpokládám, že ano, a zejména těch, které se týkaly Francie. Přehled ale o tom úplně nemám.

X Pokud jsem správně četl, tak to vyšetřování bylo zahájeno už tuším někdy v únoru. Máte ponětí, proč s tou informací přichází Le Monde právě dnes?

Protože dnes byla zveřejněna informace, že toto vyšetřování bylo zahájeno. Předpokládám, že prokuratura čekala právě na to, až když si budou jistí, že s touto informací, která může ovlivnit i zahraniční politiku. Že mají dostatek důkazů nebo dostatek nějakých stop k tomu, aby tuto informaci mohli zveřejnit.

X Pokud by se to podezření prokázalo, co by to pro Andreje Babiše konkrétně znamenalo?

Já nejsem právník a nejsem ani vyšetřovatel. Nedokážu vám říct, co přesně by to znamenalo. Pravděpodobně by to znamenalo, že bude obviněn, možná později obžalován, že bude muset prokazovat a vysvětlovat původ těch peněz, transakcí a že bude muset jít hluboko do svého archivu, aby prokázal, že vlastně všechno, co udělal, je naprosto legální.

X Ale jak jste naznačil, tak v závěru toho vyšetřování asi nelze očekávat v řádu týdnů, ani možná měsíců.

Francouzská justice je o něco rychlejší než dejme tomu ta středoevropská. Nicméně si nemyslím, že by to bylo v řádu týdnů. V řádu měsíců můžeme doufat.

X X X

 Police v Českém Krumlově nezvládla koordinaci, taktiku postupu a velitelskou roli, řekl šéf police

Závěry šetření Úřadu vnitřní kontroly policejního prezidia k zákrokům na politických mítincích předsedy hnutí ANO Andreje Babiše zveřejnil policejní prezident Martin Vondrášek. Úřad se zabýval zákrokem policistů v Českém Krumlově. „Co police nezvládla, je koordinace hlídek, taktika postupu a velitelská role. Velitelé porušili nejen taktiku ale i interní akty řízení,“ řekl policejní prezident Martin Vondrášek.

V Českém Krumlově odvezli neuniformovaní policisté z akce ženu protestující proti Babišovi neoznačeným autem na služebnu. Použití donucovacích prostředků proti ženě, která na mítinku ANO napadla policistu, bylo podle policejního prezidenta oprávněné.

Sled událostí byl podle Vondráška tak rychlý, že uniformovaní policisté se nedokázali dostat na místo včas. „Vyčítám kriminalistům jedinou věc, a to, že neprokázali svou příslušnost k policii, když využívali své oprávnění a zasahovali. Mnozí účastníci nemohli vědět, že jsou to policisté.“ řekl o zásahu, kdy se policisté snažili oddělit znesvářené strany při hrozícím fyzickém střetu.

Vondrášek vyzval ředitele jihočeské policie, aby vyvodil osobní odpovědnost policistů i velitelů, kteří v něčem v Českém Krumlově situaci nezvládli. Informace o navržených opatřeních očekává do dvou týdnů.

Policisté v civilu zasahovali také v jihočeských Borovanech, kde odnesl žák osmé třídy reproduktor, který za chvíli vrátil Babišovu týmu. Vondrášek už v pondělí uvedl, že pokud bude policie muset v budoucnu zakročit na politických mítincích, měli by primárně zasahovat jasně označení uniformovaní policisté.

Jeden ze zasahujících policistů měl na hlavě kšiltovku s heslem Babišovy kampaně. „Nechci předjímat to šetření, ale předpokládám, že minimálně tato záležitost bude součástí kázeňského řízení,“ řekl o incidentu dříve Vondrášek. Velitelé městských a obvodních policejních ředitelství a územních odborů dostanou školení o zásazích a přítomnosti policie na shromážděních.

Protesty odpůrců provázely Babišova shromáždění i tento týden ve čtvrtek, například v Ústí nad Labem mítink provázely potyčky. Policisté na akci zaznamenali jedno protiprávní jednání, budou ale ještě vyhodnocovat pořízené záznamy. Na shromáždění dohlíželi uniformovaní policisté a antikonfliktní tým.

X X X

Britský spisovatel Salman Rushdie byl pobodán na pódiu v New Yorku. Vrtulník ho převezl do nemocnice

Britský spisovatel indického původu Salman Rushdie byl v pátek napaden při vystoupení v americkém státě New York. Podle reportéra agentury AP, který byl na místě, na pódium vtrhnul muž a zaútočil na Rushdieho. Podle policie spisovatel zřejmě utrpěl bodnou ránu do krku a byl vrtulníkem převezen do místní nemocnice. Útočníka policisté zadrželi, nyní je ve vazbě.

 Podle AP na Rushdieho zaútočil muž, když se spisovatel začal představovat publiku. Krátce po útoku Rushdieho obklopila skupinka lidí, kteří mu drželi nohy nahoře. Většina šokovaného publika byla evakuována. Kromě Rushdieho utrpěl lehká zranění na hlavě i moderátor diskuze.

Rushdie se měl v neziskovém vzdělávacím centru Chautauqua Institution účastnit debaty o tom, že Spojené státy slouží jako azyl pro pronásledované spisovatele a umělce v exilu.

Rushdie kvůli své tvorbě léta dostával výhrůžky smrtí. Jeho kniha Satanské verše je od roku 1988 zakázaná v Íránu. Nad Rushdiem vynesl ve své fatvě rozsudek smrti někdejší íránský duchovní vůdce Chomejní. Přestože se íránská vláda od tohoto postoje distancovala, fatva je podle konzervativního výkladu stále platná.

Kritika z muslimských kruhů Rushdiemu vyčítala, že v knize urážel korán a proroka.

Rushdie se kvůli fatvě musel v minulosti nesčetněkrát stěhovat z jednoho přísně tajného místa střeženého britskou vládou na druhé. Jeho překladatel do japonštiny byl zavražděn, italský překladatel a norský vydavatel byli zraněni.

Západní státy kvůli fatvě přerušily diplomatické styky s Íránem, v muslimských městech se konaly demonstrace podobné těm, které o téměř 20 let později protestovaly proti karikaturám proroka Mohameda zveřejněným dánským tiskem.

Rushdieho romány dostaly řadu literárních ocenění, například za Děti půlnoci získal v roce 2008 prestižní Man Bookerovu cenu.

V roce 2012 vydal memoárovou knihu Joseph Anton: Vzpomínky (2012), v níž vzpomíná i na Václava Havla, který jej podporoval. Do češtiny byla přeložena většina jeho děl, včetně kontroverzních Satanských veršů.

X X X

Mnozí obyvatelé východní Ukrajiny odmítají evakuaci. Boje se ale blíží a navíc hrozí, že si v zimě nezatopí

Mnozí obyvatelé východních částí Ukrajiny neposlouchají důrazné výzvy úřadů, aby se z oblasti evakuovali, uvedla stanice CNN. Dostatečnou motivací k odjezdu pro ně nejsou ani přibližující se boje nebo vyhlídky, že v zimě nebudou moci topit. Někteří lidé, kteří se dříve evakuovali, se dokonce vrací do nebezpečné oblasti zpět.

„Utratila jsem všechny peníze za nájem, jsem na mizině,“ vysvětluje novinářům CNN paní Valentyna své pohnutky k návratu. „Musela jsem se vrátit, i když nám říkali, že tuhle zimu tady nebude voda ani vytápění,“ dodává.

Začala povinná evakuace z Doněcké oblasti, oznámila ukrajinská vicepremiérka. Týká se na 200 tisíc lidí

„Pro naši armádu je těžké bránit město, když tu máme hodně civilních obyvatel,“ vysvětluje starosta Kramatorsku Oleksandr Hončarenko. Ve městě, kam pravidelně dopadají ruské rakety, podle něho zůstává ještě asi 65 tisíc obyvatel.

Evakuaci se lidé brání také v Bachmutu, přestože i v něm jsou jasně slyšet blízké exploze. „Rusové jsou už na okraji města. Pokud by měli místní odjet, tak je to teď, nebo nikdy,“ říká v reportáži novinář, jehož slova přerušuje hřmot výbuchů.

„Vím, že nám vláda říká, abychom odjeli, ale já nemůžu. Mám tady tři byty, kdo se o ně bude starat?“ oponuje Serhej. Doufá, že až přijdou boje, poslouží mu jeho sklep jako kryt.

Na konci července ukrajinské úřady oznámily, že evakuace z Doněcké oblasti je povinná, protože region se zcela určitě v nejbližší době stane dějištěm intenzivních bojů. Lidé ale mají možnost evakuaci písemnou formou odmítnout.

Přípravy na zimu

Místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryna Vereščuková podle ruské redakce BBC v pátek zopakovala, že ukrajinské úřady chtějí do zimy z Doněcké oblasti evakuovat ještě asi 200 tisíc lidí kvůli obavám, že kvůli zničené infrastruktuře bude pro tamní obyvatele krajně obtížné udržet v domácnostech teplo.

Jde asi o dvě třetiny z přibližně 350 tisíc obyvatel z těch částí Doněcké oblasti, které jsou stále pod kontrolou Kyjeva. Mezi nimi je přibližně 52 tisíc dětí, upřesnila Vereščuková.

Gubernátor Doněcké oblasti Pavlo Kyrylenko obyvatele upozornil, že příprava na podzimní a zimní sezonu pokračuje a lidé se musejí připravit na reálnou možnost, že do regionu nebude proudit plyn.

Plynovod, který ho do oblasti přivádí, je totiž na hranici s Charkovskou oblastí přerušen. Poškozená část se navíc nachází v zóně aktivních bojů.

„Podzim a zima tak budou bez plynu. Budeme hledat alternativu pro ochranu života a zdraví malého množství lidí,“ přiblížil Kyrylenko.

Denně se z regionu podle Kyrylenka podaří přepravit asi 600 až 700 lidí a většina obyvatel už oblast opustila. Na Kyjevem kontrolovaných územích Doněcké oblasti dříve podle odhadů žilo 1,8 milionu lidí, respektive 1,3 milionu bez započítání Mariupolského okresu, který během invaze na Ukrajinu ruské síly zcela ovládly.

X X X

Do ČR zase teče ropa ropovodem Družba. Ukrajina obdržela v pátek peníze za tranzit

Tranzit ropy do České republiky ropovodem Družba byl v pátek ve 20.00 obnoven. Dodávky strategické suroviny z Rusky do střední Evropy byly přerušeny od 4. srpna kvůli problému s ruskými platbami za přepravu ropy přes Ukrajinu. Ukrajina v pátek potvrdila, že peníze za tranzit obdržela. Večer tak do České republiky přes Slovensko mohla po osmi dnech znovu začít téct ropa. O obnovení provozu informovala společnost Mero, která je vlastníkem a provozovatelem české části ropovodu, a firma Unipetrol, která ropu v ČR zpracovává.

„Dodávky ruské ropy jižní větví ropovodu Družba byly na území ČR obnoveny dnes ve 20.00. Zásobování tuzemských rafinérií probíhá plynule dle plánu,“ uvedla večer firma Mero, jejímž stoprocentním vlastníkem je ministerstvo financí.

Také Unipetropol patřící pod polský PKN Orlen potvrdil, že dodávky ropy přes ropovod Družba do jeho rafinérií byly večer obnoveny. „Situace neměla žádný dopad na naši každodenní činnost. Naší prioritou nadále zůstává zajištění nepřetržitých dodávek palivových produktů na český trh. V současné době mají obě rafinérie skupiny Orlen Unipetrol v Litvínově a Kralupech nad Vltavou zajištěnu surovou ropu pro svůj provoz a produkce je na plánované úrovni,“ sdělil Unipetrol.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) odpoledne na twitteru informoval, že se podařilo najít po právní i technické stránce nejvhodnější způsob, jak platbu za tranzit, kterou komplikují protiruské sankce, odblokovat. Osmidenní výpadek podle něj nicméně nijak nenarušil fungování rafinérií ani trhu s pohonnými hmotami v České republice.

Našli jsme způsob, jak odblokovat platbu za tranzitní poplatky za dodávky ropy a její přeprava přes Družbu bude v nejbližši době obnovena. Zvolili jsme řešení, které je nejvhodnější po právní i technické stránce. Výpadek nijak nenarušil fungování

Přeprava ropy jižní větví Družby se 4. srpna přerušila kvůli problémům s úhradou poplatků za tranzit ropy přes Ukrajinu. Rusko sice peníze za tranzit odeslalo, ale ještě v červenci se mu v důsledku protiruských sankcí vrátily zpět. Dodávky na Slovensko a do Maďarska se obnovily už v uplynulých dnech, protože poplatky za Rusko uhradil Slovnaft a jeho maďarský vlastník, petrochemická skupina MOL. Toto řešení se ale netýkalo dodávek do ČR.

Ruská státní společnost Transněfť, která je monopolním provozovatelem ropovodů v Rusku, v pátek dopoledne oznámila, že platba za tranzit ruské ropy do České republiky dorazila do banky příjemce. Odpoledne platbu potvrdila i Ukrajina. Podle informací agentury Reuters se jedna z evropských bank rozhodla platbu za tranzit ruské ropy přes Ukrajinu zpracovat. Odstranila tak příčinu přerušení dodávek ropovodem Družba do střední Evropy.

Ropovod Družba začíná v Rusku na východním břehu Volhy a v Bělorusku se dělí do dvou větví – severní vede do Polska a do Německa, jižní přes Ukrajinu do Maďarska, na Slovensko a do České republiky. Tranzit ropy severní větví podle dřívějších informací pozastaven nebyl.

Západní země zavedly vůči Rusku kvůli jeho invazi na Ukrajinu několik sérií sankcí. Evropská unie se dohodla, že od 5. prosince přestane dovážet ruskou ropu a o dva měsíce později i ropné produkty. Přeprava ropy ropovodem Družba bude z embarga dočasně vyňata.

X X X

Cena pšenice klesla na úroveň před válkou, čeští pekaři ale nezlevní. Na vině je hlavně drahá energie

Pekaři v Česku neplánují zlevňovat pečivo ani přes klesající ceny pšenice na burze. Podle Svazu pekařů a cukrářů je spíš pravděpodobné, že ceny pečiva ještě naopak porostou. Pekařům totiž zdražují vstupní suroviny, jako je máslo, kmín nebo sůl. Výrazně na ně pak doléhá zdražování elektřiny a plynu. Právě na něm jsou přitom pekaři závislí. Některým u plynu stouply náklady o víc než 300 procent.

 V řemeslném pekařství v pražských Nuslích hučí bílá plynová pec. Velikostí připomíná menší obytný karavan.

„V téhle etážové peci pečeme chleby, bagety… průměrně tak pět hodin denně je zapnutá,“ popisuje ředitel pekárny Zrno Zrnko Jan Sklenář. Zdejší pekaři pečou z dražších surovin a všechno dělají ručně.

„My si s tím pečivem hrajeme, je to všechno ruční práce. Třeba chleba zaděláme jeden den v půlnoci a upečeme ho druhý den kolem čtvrté hodiny ráno,“ popisuje Jan Sklenář.

I tady ale, stejně jako v dalších pekárnách po celém Česku, s napětím očekávají fakturu za elektřinu a zejména za plyn.

„Vyúčtování čekáme na konci roku, takže to pro nás bude možná překvapení. Samozřejmě budeme muset reagovat na případný růst nákladů,“ pokračuje Jan Sklenář.

Pekaři v Česku se kvůli inflaci potýkají taky s vyššími cenami soli, cukru nebo kmínu. Od začátku války na Ukrajině jim zdražila i mouka. Za kilogram teď pekaři dávají skoro o čtyři koruny víc než loni.

Cena pšenice sice na světové burze klesla na úroveň před válkou – a to i díky tomu, že Rusko přestalo blokovat ukrajinské přístavy a umožnilo vývoz obilí, na ceny v Česku prodávaného pečiva to ale nebude mít vliv.

„I kdyby cena mouky poklesla třeba o třicet nebo čtyřicet procent, nárůst cen energií, hlavně plynu, je bohužel tak obrovský, že se zlevnění mouky vůbec neprojeví na cenách pečiva. Výsledkem by bylo, že růst cen se zpomalí, ale rozhodně se nezastaví,“ uvádí ředitel Svazu pekařů a cukrářů Bohumil Hlavatý.

Hlavatý předpovídá, že část pekařů naopak ještě zdraží. Předběžně s tím počítá i pekař Jiří Balabán. Ve všech čtyřech prodejnách, které mu patří, zdražil už v květnu. Kvůli vyúčtování za plyn ale nevylučuje, že bude muset cenovky přepsat znovu.

„Ceny elektřiny mám o třicet procent vyšší, plyn mi naskočí od nového roku. Takže když si to sečtu, materiálové náklady na chleba se mi zvedly zhruba o šedesát procent,“ říká Balabán.

Podniku Jizerské pekárny, který má zhruba 350 zaměstnanců, pak stouply výdaje za plyn měsíčně až o dva miliony korun. Konečné ceny rohlíků nebo chleba pak podle Balabána neovlivní ani letošní sklizeň.

„Obilí ze současné sklizně se do mlýnů začne navážet nejdřív v půlce září. Začne se pomalu přimíchávat do staré pšenice a nejdřív v půlce října se překlopí na větší podíl čerstvého obilí. Ještě dva měsíce se pojede z větší části ze staré sklizně,“ dodává Balabán.

Podle Hlavatého ze Svazu pekařů a cukrářů by proto pomohlo, kdyby stát připravil pro pekaře a jiná energeticky náročná odvětví finanční pomoc. Zástupci firem a ministerstva průmyslu a obchodu se ale zatím na ničem konkrétním nedohodli.

X X X

Rusa Frančettiho v Praze obžalovali z účasti na anexi Krymu

Vrchní státní zastupitelství v Praze podalo obžalobu na Rusa Alexandra Frančettiho za účast na anexi Krymu. Podle spisu vytvořil v Sevastopolu rozvědnou skupinu. Frančetti i nadále vinu odmítá.

 O obžalobě informovala v pátek ráno Česká televize (ČT), žalobci informaci následně potvrdili v tiskové zprávě. „Dne 11. srpna 2022 byla k Městskému soudu v Praze podána obžaloba na ruského občana pro zločin účasti na organizované zločinecké skupině (…), a to v souvislosti s jeho účastí na protiprávní anexi Krymu v březnu roku 2014,“ uvedl na stránkách vrchního státního zastupitelství žalobce Marek Bodlák.

Rusa zadržela česká policie na základě ukrajinského zatykače loni v září. Ukrajina ho viní z účasti na činnosti nelegálního ozbrojeného útvaru. Pražský Vrchní soud jeho vydání na Ukrajinu nepřipustil kvůli válečné situaci v této zemi.

Podle ukrajinských orgánů Frančetti souhlasil v roce 2014 po příjezdu do Sevastopolu s tím, že se zapojí do činnosti útvaru Sebeobrana Krymu, který ukrajinské zákony nepovolily a který byl mimo jiné zaměřený na potlačení odporu proukrajinsky naladěného obyvatelstva v dané oblasti.

Muž údajně vytvořil zpravodajskou skupinu Severní vítr a vybral do ní 11 členů, kterým denně udílel pokyny. Informace, které získali v terénu, předával podle Ukrajiny velení ruského námořnictva.

Frančetti vinu odmítá, proti jeho vydání bylo i Rusko. Muž trvá na tom, že pouze hlídal v lese s dalšími civilisty, aby pomohl ochránit obyvatele v okolí Sevastopolu. Uvedl, že do oblasti přijel už v době, kdy anexe probíhala, a že chtěl kvůli nebezpečí válečného konfliktu zachránit svou rodinu a majetek.

Pražský městský soud nejprve vydání Frančettiho k trestnímu stíhání na Ukrajinu připustil. Stalo se tak krátce před únorovou ruskou invazí. Frančetti si ale podal stížnost k Vrchnímu soudu v Praze. Ten koncem června zveřejnil rozhodnutí, podle kterého je vydání nepřípustné kvůli válečné situaci na Ukrajině.

 

Podle soudců by tam hrozilo reálné riziko porušení mužových lidských práv. Navíc podle soudu existuje důvodná obava z toho, že by Frančetti byl na Ukrajině po svém vydání vystaven pronásledování a zhoršení postavení v trestním řízení kvůli svému státnímu občanství a zejména pak kvůli účasti na bojových akcích na straně proruských separatistů.

Vrchní soud sice Frančettiho propustil z předběžné vazby, Rus se ale na svobodu reálně nedostal – bezprostředně poté jej zadržela česká Národní centrála proti organizovanému zločinu a obvinila jej v souvislosti s ruskou anexí Krymu z účasti na organizované zločinecké skupině. Obvodní soud muže následně poslal do vyšetřovací vazby. Vyjádřil obavy z toho, že by Rus mohl utéct.

X X X

GIBS odmítla informace, že prověřuje šéfa rozvědky kvůli kauze Dozimetr

 Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) odmítla jako nepravdivé zprávy, že začala prověřovat ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petra Mlejnka kvůli úniku informací v kauze údajné korupce v dopravním podniku (DPP) Dozimetr. Únik informací v tomto případě sice inspekce prověřuje, ale se šéfem rozvědky to podle ní nijak nesouvisí. GIBS to dnes uvedla v tiskové zprávě. O Mlejnkovi se začalo hovořit kvůli jeho opakovaným kontaktům s lobbistou Michalem Redlem, který je v kauze Dozimetr stíhaný.

O pravidelných stycích mezi Redlem a nedávno jmenovaným šéfem ÚZSI Mlejnkem informoval tento týden server Seznam Zprávy. Ve čtvrtek napsal, že podle jeho informací začala GIBS prověřovat podezření, že právě Mlejnek donášel skupině kolem Redla citlivé policejní informace. Inspekce se dnes proti těmto informacím ohradila.

Mluvčí GIBS Ivana Nguyenová uvedla, že pravdivé je v článku vyjádření šéfa inspekce Radima Dragouna, podle něhož GIBS od Národní centrály proti organizovanému zločinu obdržela poznatek týkající se úniku informací. „Tato skutečnost se zakládá na pravdě, nicméně poznatek nemá nic společného s příslušníkem ÚZSI, nýbrž se jednalo o poznatek v počáteční fázi, na základě kterého jsme únik informací v kauze ‚Dozimetr‘ začali prověřovat,“ zdůraznila.

Je podle ní už veřejně známou informací, že GIBS v případu prověřuje podezření z možného úniku některých informací z trestního řízení a podezření z neoprávněných lustrací. „Obecně můžeme sdělit, že GIBS trestní řízení, ve kterém by figuroval jako podezřelá osoba příslušník ÚZSI, nevede,“ uvedla mluvčí inspekce. Za mylnou označila i další informaci Seznam Zpráv, že o prověřování Mlejnkovy role byly rozšířeny úkony trestního řízení.

„K vyvrácení těchto zveřejněných informací jsme se uchýlili z toho důvodu, že informace uvedené ve výše zmíněných článcích mohou zásadním způsobem destabilizovat situaci v ÚZSI a poškodit ÚZSI samotný,“ dodala Nguyenová.

Policejní prezident Martin Vondrášek dnes novinářům řekl, že policie podávala v souvislosti s kauzou Dozimetr na GIBS dva podněty a ani jeden z nich se netýká současného šéfa ÚZSI.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) už dříve řekl, že o vazbě s Redlem před jmenováním Mlejnka věděl a nevadila mu, protože vztah obou mužů byl pracovní. Případem se bude 25. srpna zabývat sněmovní komise pro kontrolu ÚZSI, o situaci chce s Rakušanem mluvit příští týden i premiér Petr Fiala (ODS).

Mlejnek sdělil serveru Seznam Zprávy, že se s Redlem zná od roku 2012. Potkával se s ním údajně jednou až dvakrát ročně. V dané době pracoval ve firmě Techniserv, která dodává a instaluje technologické systémy a často se uchází o státní zakázky. Důvodem podle něj bylo to, že jako obchodník poptával zakázky pro svou firmu, ale žádnou jeho prostřednictvím nezískal, uvedl.

Server Aktuálně.cz dnes napsal, že Mlejnkova žena se v roce 2017 stala čtvrtinovou spolumajitelkou firmy poskytující ochranu proti odposlechům Dyn Tedes. Dalších 40 procent vlastní manželka bývalého detektiva Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Luďka Vokála, kterého soud před několika měsíci pravomocně potrestal v kauze Vidkun za korupci a vynášení informací z policejních spisů.

Mlejnek Aktuálně potvrdil, že se s Vokálem osobně zná, víc jejich kontakty nekomentoval. Nereagoval ani na dotaz, zda se sám někdy podílel na aktivitách firmy Dyn Tedes. Uvedl, že jeho žena ve firmě figurovala, svůj podíl už ale odprodala, a to letos 28. června. Pravomocný trest přitom Vokál dostal už v dubnu, připomnělo Aktuálně.cz. Mlejnkova žena je přitom podle serveru v obchodním rejstříku stále vedena jako spolumajitelka. Firma porušuje zákon a dlouhodobě nezveřejňuje účetní závěrky, napsalo Aktuálně. Mlejnek je bývalý voják, v roce 2012 skončil ve Vojenském zpravodajství a začal podnikat.

Rakušan už dříve uvedl, že nového šéfa ÚZSI považuje za profesionála s úctyhodným kariérním profilem a nesdílí názor, že pouhý kontakt s jakkoliv problematickou osobou by měl člověka automaticky diskreditovat. Jediným důvodem k Mlejnkovu odvolání by podle něj bylo, kdyby nezískal prověrku na stupeň přísně tajné.

X X X

Ruský centrální depozitář podal u Soudního dvora EU žalobu kvůli sankcím

Ruský Národní vypořádací depozitář (NRD) podal u Soudního dvora Evropské unie žalobu, ve které žádá zrušení sankcí. Ty na něj v červnu kvůli invazi ruských vojsk na Ukrajinu uvalila Evropská unie a jejich zavedení pak Rusku znemožnilo uhradit dluh zahraničním věřitelům. Informují o tom dnes tiskové agentury.

„Cílem žaloby je prokázat nezákonnost a neopodstatněnost zařazení NRD na sankční seznamy EU, v důsledku čehož utrpěli ruští i zahraniční investoři,“ uvedl depozitář podle agentury TASS ve své tiskové zprávě.

Rusko mělo na konci května zaplatit úroky ze dvou emisí zahraničních dluhopisů v celkovém objemu zhruba 100 milionů dolarů (více než 2,3 miliardy Kč). Věřitelé však peníze kvůli sankcím nedostali ani v 30denní odkladné lhůtě.

X X X

Tenistka Hlaváčková se zapletla do bazaru s padělky. Hrozí jí milionová pokuta

Pokud byste zatoužili po teniskách, které nosila slavná česká tenistka Andrea Sestini Hlaváčková, můžete je mít doma za pár korun. Na tom by nebylo nic špatného. Jenže na instagramovém profilu jejího bazaru se objevila i nabídka padělků známých značek, za což hrozí vysoká pokuta.

Andrea Sestini Hlaváčková patří mezi nejúspěšnější české tenistky. Za svou kariéru vydělala v přepočtu přes 125 milionů korun. Tenistka již mnoho let prodává své věci spojené s tenisem a výdělek věnuje na dobročinné účely. Na instagramovém profilu tenisového bazárku, kde se její věci prodávají, se ovšem objevily i napodobeniny značkového zboží.

„Ikonické bílé tenisky – sleva z tisícovky, nyní za pět set. Velikost 39 – napodobenina,“ stálo u jednoho z příspěvků. Za takové jednání ale podle České obchodní inspekce (ČOI) hrozí vysoká pokuta. „Zákon hovoří o nabízení prodeji a skladování padělků. V takovém případě to znamená porušení zákona o ochraně spotřebitele. Ze strany české obchodní inspekce hrozí sankce v podobě zabavení výrobků i milionové sankce, v tomto případě až pět milionů korun,“ sdělil mluvčí ČOI Jiří Frohlich s tím, že napodobeniny jsou buď zlikvidovány nebo se použijí na charitativní potřeby.

Andreu Sestini Haváčkovou redakce CNN Prima NEWS okamžitě oslovila s dotazem, zda o nabízených padělcích ví. „Rozhodně jsme si vědoma, že je to protizákonné, takže bych si to nikdy nedovolila, na druhou stranu, bazárek nespravuji jenom já. Je to tenisový bazárek, takže se o něj staráme v několika holkách a nemůžu ručit úplně za všechno,“ uvedla Hlaváčková.

Krátce po rozhovoru provozovatelé bazárku všechny položky odstranili. „Celou svoji kariéru jsem prodávala tenisové suvenýry, relikvie, svoje oblečení, rakety a všechno na výdělek pro nadační fond a i teď v tom pokračuji,“ dodala tenistka.

Bývalá světová trojka ze čtyřhry, vítězka 27 deblových turnajů WTA a stříbrná medailistka z Olympiády v Londýně ukončila kariéru letos v červenci a naplno se věnuje rodině.

Mezinárodní ratingová agentura Moody’s Investors Service pak Rusko označila za zemi v platební neschopnosti, což Moskva neuznává. U závazků vůči zahraničním věřitelům je to první platební neschopnost od bolševické revoluce před více než 100 lety.

Evropská sedmadvacítka od únorového začátku ruské invaze na Ukrajinu přijala několik balíků sankcí. Jejich cílem je zejména omezit možnosti režimu prezidenta Vladimira Putina financovat válečnou kampaň.

X X X

Král, Kuchta a další jsou zrádci. Mají vymyté mozky, proto odchází z Ruska, říká hráč

Jan Kuchta patří mezi fotbalisty, kteří po vpádu ruských vojsk na Ukrajině nechtěli zůstávat v zemi Vladimira Putina. FIFA dotčeným hráčům umožnila beztrestně přerušit angažmá, reprezentační útočník se vydal na hostování do pražské Sparty. Prchnul i další člen národního týmu Alex Král. Přesně těmto profesionálům vzkazuje srbský kolega Nemanja Pejčinovič: Chováte se jako holky a jste zrádci.

 Kuchta dal po pouhém půlroce prozatímní sbohem Lokomotivu Moskva, Král využil upraveného pravidla mezinárodní fotbalové federace FIFA. Pozastavil smlouvu u městských rivalů ve Spartaku a našel domov v bundesligovém Schalke 04.

Několik dalších zahraničních hráčů rovněž vyhodnotilo, že bude aktuálně lepší v Rusku nepůsobit a vydali se západním směrem. Jedním z impulsů mohlo být i to, že ruské kluby jsou kvůli činům Putinovy armády vyloučené z evropských pohárů spadajících pod orgán UEFA a není vůbec jasné, kdy se do nich vrátí.

Žádný pádný argument pro odchod ale nevidí Srb Nemanja Pejčinovič, který v Rusku strávil více než šest let kariéry. V „Kuchtově“ Lokomotivu, pak v týmu Fakel Voroněž. A zřejmě mu země přirostla k srdci, jinak by nezmiňoval to, co zmiňuje. Prý je nesmysl odcházet, když je možné si vydělat velký balík.

„Pokud půjdou na Západ, nebudou moct vydělávat tolik peněz jako v Rusku. Pokud míří do Evropy, dělají velkou chybu. Rusko je soběstačné, tato země nikoho nepotřebuje. Na rozdíl od Evropy má příznivé podmínky pro život. Nepotřebuje zrádce, ať táhnou pryč,“ cituje Pejčinoviče srbský web Espreso.

V kritice pokračoval bývalý stoper francouzského Nice nebo Herthy Berlín takto: „Chovají se jako ženské. Chlapi tohle nedělají. Přijeli do Ruska, vydělali peníze a pak řeknou, že je to tady špatné? Je to jako zlý sen. Západní propaganda vymývá fotbalistům mozky. Nechápou, co se vlastně děje, jen se bojí.“

Nemanja Pejčinovič ještě v dresu Lokomotivu Moskva.Zdroj: Profimedia.cz

Je pravda, že Pejčinovičův podivný pohled na věc reflektuje to, jaký názor se razí v jeho domovině. Pochází ze země,  která v kontextu probíhající války nestojí na straně Ukrajiny. V hlavním městě Srbska Bělehradě se konaly demonstrace na podporu Moskvy, prezident Vladimir Putin je tam populární a srbská vláda se nepřipojila k sankcím směřovaným proti kremelskému režimu.

X X X

Střelec v Černé Hoře zabil jedenáct lidí. Mezi oběťmi jsou i děti

V černohorském městě Cetinje došlo ke střelbě. Útočník zabil jedenáct lidí včetně několika dětí. Útočníka pak zasáhl jiný civilista, uvedla stanice RTCG. Podle deníku Vijesti muž střílel po kolemjdoucích v okolí svého domova, útok odstartovala rodinná hádka.

Černohorská média dříve informovala o celkovém počtu 12 obětí včetně útočníka, upozornila agentura Reuters. O 11 obětech později hovořily úřady při tiskové konferenci.

Vláda Černé hory v reakci na „velkou tragédii, která se stala dnes v Cetinje“ vyhlašuje tři dny smutku, oznámil premiér Dritan Abazović, který společně s ministrem zdravotnictví zamířil do Cetinje.

Útočníka, podle informací stanice RTCG 34letého Vuka Boriloviče, zasáhl jiný civilista, řekla prokurátorka Andrijana Nastičová. Média dříve spekulovala, že muž mohl spáchat sebevraždu nebo zemřel při přestřelce s policií.

Čtyři zraněné lékaři hospitalizovali v Cetinje, další dva byli převezeni do nemocnice v černohorské metropoli Podgorica. Podle RTCG jsou nejméně čtyři zranění ve vážném stavu. Na místě bylo nalezeno devět těl, dva lidé později podlehli svým zraněním.

Dnes (v pátek) naše Cetinje zažila tragédii, jakou nepamatujeme, uvedl starosta města. Podobně se o incidentu vyjádřili jiní černohorští politici, kteří pátek označili za „nejtemnější den v dějinách Černé hory“, píše Vijesti. „Jde o bezprecedentní tragédii, která zasáhla celou Černou horu,“ napsal na twitteru prezident Milo Djukanović

Útočník začal střílet z lovecké pušky v krátce po 16:00 ve čtvrti Medovina, nedaleko staré budovy parlamentu z dob, kdy bylo město černohorskou metropolí. Jeho cílem byli lidé, kteří bydleli v jeho domě jako nájemníci.

„Zabil dvě děti, jednomu bylo osm a druhému 11 let, a zranil jejich matku, která zraněním podlehla v nemocnici. Potom vyšel ven a stejnou zbraní střílel po dalších lidech,“uvedl šéf místní policie Zoran Brdjanin.

Policie po střelbě část města uzavřela. Jeden z příslušníků bezpečnostních složek je mezi zraněnými, jeho jeho stav stabilizovaný.

X X X

 Nová data výzkumu MEDIA PROJEKT potvrzují stabilitu zájmu čtenářů o tiskové publikace

Ve čtvrtek 11. srpna 2022 byla uživatelům předána nejnovější data jednotného celostátního výzkumu MEDIA PROJEKT o čtenosti periodického tisku v České republice za 3. čtvrtletí 2021 až 2. čtvrtletí 2022.

Výsledky za sledované období od 3. čtvrtletí 2021 až do 2. čtvrtletí 2022 Celkový zásah tiskových médií byl za sledované období v porovnání s předchozími výsledky výzkumu zveřejněnými v květnu letošního roku stabilní a dosáhl 82 % populace ČR ve věku 12 až 79 let. Deníky a jejich suplementy čte 60 % zkoumané populace čtenářů a časopisy čtou dokonce celé tři čtvrtiny ze všech dotazovaných respondentů. Celková čtenost tisku na jedno vydání činí 66 % populace ve věku 12 až 79 let, což je rovněž dlouhodobě stabilní hodnota. Stejně stabilní data vykazuje také čtenost deníků a příloh s podílem 38 % a časopisů 57 %.

Podrobnější údaje o zásahu tisku a jeho jednotlivých skupin obsahují první dva grafy v příloze této zprávy. „Čtenáři dokazují, že tisk je pro ně důvěryhodným informačním zdrojem a pevnou součástí jejich životního stylu i ve složité době probíhajících ekonomických změn, napjaté politické situace ve světě a rostoucí inflace“, uvedl u příležitosti zveřejnění výsledků výzkumu Václav Mach, výkonný ředitel Unie vydavatelů.

Inovace ve výzkumu Výzkum prošel od začátku letošního roku v souvislosti se zahájením nové etapy jeho realizace celou řadou inovací. Těmi především reaguje na vývoj na mediálním trhu a na celospolečenské trendy, jako je například klesající ochota veřejnosti účastnit se osobně dotazování mezi tazatelem a respondentem.

Hlavními metodickými změnami jsou: Rozšíření spektra používaných dotazovacích metod (CAPI 70 %, CAWI 15 %, CATI 15%): – CAPI face to face (CAPI F2F) se stalo pevnou součástí dotazování a v celkovém podílu se i nadále využívá ze 60 %. Doplnilo se metodou distančního dotazování CAPI screen to screen (CAPI S2S), kde interakce mezi tazatelem a respondentem probíhá na dálku online formou prostřednictvím zvolené komunikační platformy.

Touto metodou je dotazováno 9 % respondentů. Další 1 % tvoří osoby bez internetových kompetencí, které jsou dotazovány s pomocí třetí osoby, která jim zajišťuje technickou podporu při komunikaci prostřednictvím vhodného online nástroje, tedy CAPI asistované screen to screen (CAPI A-S2S). – CAWI je součástí dotazování již od předchozí realizační etapy výzkumu a tato metoda samostatného online vyplňování dotazníku zůstala zachována v poměrné části pro vzorek 15 % respondentů. – CATI je nově využívaná metoda na zbývajícím 15 % vzorku respondentů. Takto získaná data jsou prostřednictvím datové fúze propojována do celkového vzorku provedených dotazovacích rozhovorů.

Jedná se o progresivní dotazovací metodu odpovídající současným trendům ve výzkumné praxi. Získaná data jsou pomocí matematicko-statistického modelování propojena s daty o čtenářském chování osob, 2 jejichž sociodemografické charakteristiky odpovídají struktuře čtenářů konkrétního deníku nebo časopisu. Tím je dosahováno zpřesnění struktury čtenářů jednotlivých titulů. – Roční kumulace dat pro výstupy v rozsahu minimálně 12 500 rozhovorů, která eliminuje náhodné výkyvy ve čtenosti titulů a stabilizuje data v rámci aplikace dalších metodických změn. – Od začátku roku 2022 se nově začala sledovat také frekvence a kvalita kontaktu čtenářů se čtenými tituly.

Protože se jedná o zcela nové dotazování, probíhá zatím shromažďování dostatečného množství dat o těchto parametrech čtenářského chování, aby mohla být tato data následně využita v rámci analytických a plánovacích softwarových nástrojů. Všechny prováděné inovace byly aplikovány do výzkumu s maximální možnou měrou odpovědnosti a snahou o zachování vypovídající hodnoty všech naměřených parametrů.

Realizátoři výzkumu věnovali zvýšenou pozornost kvalitě dat a sledují, aby aplikace nových metodických postupů neměla vliv na výsledky výzkumu. Zůstala tak i nadále zachována jejich vysoká důvěryhodnost a široká míra možného využití v rámci mediálního plánování. Kdo jsou čtenáři tisku?

Výsledky výzkumu MEDIA PROJEKT ukazují, že tisk preferuje řada prestižních sociodemografických skupin obyvatel, například osoby s vyšším vzděláním nebo osoby nadprůměrně ekonomicky situované. Toto zjištění by mělo být podnětem zejména pro inzerenty prémiových značek, aby tiskovou inzerci v rámci svých reklamních kampaní více využívali. Vyšší je například podíl čtenářů mezi příslušníky vyšších socioekonomických tříd A a B, oproti průměrné populaci. Lze říci, že čím je vyšší socioekonomický status občanů, tím více čtou tiskové tituly.

Většími čtenáři, než je obecná populace, jsou podle výzkumu MEDIA PROJEKT i lidé s vysokoškolským vzděláním. Tyto závěry potvrzují poslední dva grafy v přiložené zprávě. Informace o základních údajích o čtenosti jednotlivých titulů a jejich pořadí v příslušných žánrových skupinách jsou zájemcům k dispozici v příloze této zprávy. Za delší časové období jsou údaje k dispozici na webu profesní asociace Unie vydavatelů v sekci Mediální data/Výzkum čtenosti. MEDIA PROJEKT je „one currency“ výzkum čtenosti titulů českého periodického tisku a sociodemografické struktury jeho čtenářů.

Ročně je dotazován masivní vzorek respondentů vybraných kombinací náhodného a kvótního výběru proporcionálně z celého území České republiky. Jedná se v evropském kontextu o nadstandardní výzkum, například z hlediska počtu respondentů připadajících na celkovou populaci nebo díky důslednému celoplošnému pokrytí celého území a obcí všech velikostních typů.

MEDIA PROJEKT je nejdéle probíhajícím mediálním výzkumem v ČR. Byl zahájen již v roce 1994 a od té doby výzkum prochází průběžným zkvalitňováním. Do výzkumu jsou zařazovány také nové progresivní dotazovací metody. Od roku 2022 je integrální součástí výzkumu dotazování metodami CAPI 60 % a distančními metodami CAPI online 10 %, CAWI 15 % a CATI 15 %. Vzorek respondentů výzkumu tak pokrývá co nejrovnoměrnější územní a sociodemografickou strukturu populace České republiky. Zadavateli výzkumu jsou Unie vydavatelů (UV ČR) a Asociace mediálních agentur (ASMEA).

MEDIA PROJEKT je datovým zdrojem pro mediální plánování a jeho data jsou pro jejich důvěryhodnost široce akceptována celým reklamním trhem. Součástí výsledků výzkumu MEDIA PROJEKT jsou pouze data o těch tiskových publikacích, které jsou součástí systému auditu tištěného a distribuovaného nákladu ABC ČR a jež se finančně spolupodílí na úhradě nákladů za realizaci tohoto výzkumu.

X X X

Na nové dálnici D35 si v září zazávodí silniční cyklisté

 Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický jednal s předsedou Cyklistického klubu Pardubice Josefem Říhou. Tématem bylo nejen nedávné Mistrovství České republiky a Slovenské republiky cyklistů do 23 let v České Třebové, ale také další plánované závody na území Pardubického kraje. Jedním z nich bude divácky velmi atraktivní časovka na novém úseku dálnice D35 z Časů směrem na Ostrov, která se uskuteční v sobotu 10. září.

 „Ještě před oficiálním otevřením nového úseku dálnice D35 z Časů do Ostrova si ji vyzkouší silniční cyklisté. Pro ně bude připraven 11 kilometrů dlouhý úsek, na kterém se uskuteční pohár mládeže a žen Techniserv Cup a také Extraliga Masters, což je nejvyšší amatérská silniční liga v České republice. Osobně považuji nápad využít dokončovanou dálnici jako velmi dobrý z hlediska diváckého zájmu, ale i zážitku samotných cyklistů,“ řekl hejtman Martin Netolický, který s Josefem Říhou hovořil také o podpoře cyklistiky v Pardubickém kraji a nedávném Mistrovství České republiky a Slovenské republiky cyklistů do 23 let, které se uskutečnilo v České Třebové.

„Závod byl velmi kladně hodnocen nejen samotnými závodníky, ale i jejich kluby a organizátory, a proto doufám, že se vrcholné závody do našeho kraje brzy vrátí. Ostatně zajímavých cyklistických závodů je v regionu vícero. Jedná se například o závody Regionem Orlicka, Závod míru nejmladších v okolí Jevíčka, Pardubické kritérium či závody horských kol na Dolní Moravě,“ sdělil Martin Netolický. Mgr. Dominik Barták, tiskový mluvčí Pardubického kraje

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.