Exkancléř Schröder v Moskvě, zajistí Německu levný plyn? Scholz nic, jak Fiala, Havrlíková házela mil…

 Bývalý německý kancléř a také předseda SPD Gerhard Schröder je v současné době v Moskvě. „Jsem tady na pár dní na dovolené. Moskva je krásné město,“ řekl zpravodaji televize „ntv“ Dirku Emmerichovi. Sociální demokrat a ministr práce Hubertus Heil v rozhovoru pro RTL a ntv reagoval opětovným distancováním od bývalého předsedy SPD Schrödera.

„Takové chování jsem dlouho nechápal, zvlášť v dnešní době,“ řekl Heil. „Ale to není relevantní pro politiku federální vlády a mé strany.“ Na dotaz RTL a ntv mluvčí vlády řekl: „Spolkové kancléřství nebylo a není zapojeno do cesty Gerharda Schrödera do Moskvy.“

Bývalý kancléř je považován za blízkého přítele ruského prezidenta Vladimira Putina. List „Frankfurter Allgemeine Zeitung“ nedávno uvedl, že Schröder chce zůstat v kontaktu s Putinem i nadále, navzdory konfliktu na Ukrajině. „Nevzdám se své příležitosti mluvit s prezidentem Putinem,“ řekl bývalý kancléř. Podle zprávy Schröder řekl, že nevěří ve vojenské řešení na Ukrajině, a zpochybnil, proč se pozornost soustředila na dodávky zbraní.

Na konci května byla Schröderovi jako bývalému kancléři odebrány některé náležitosti, které vyplývaly z jeho dřívějšího působení ve státní funkci a rozpočtový výbor Bundestagu rozhodl o uzavření jeho kanceláře.

U sociálních demokratů aktuálně probíhá řízení proti Schröderovi ohledně možného stranického vyloučení. Podle odborníků jsou ovšem překážky pro stranický trest nebo dokonce vyloučení velmi vysoké. Rozhodnutí má padnout během příštích tří týdnů. O tom, že by se Schröder a Putin měli setkat v průběhu této návštěvy Moskvy, nejsou žádné informace, server vasevec.c

X X X

SCHOLZ  SE  NEVYROVNÁ  SVĚTOÝM  POLITIKŮM,  NEDOKÁŽE  ÚSPĚŠNĚ  ŘÍDIT  VELMOC  EVROPY

Deset měsíců po vítězných volbách a sedm měsíců v roli spolkového kancléře se Olaf Scholz trápí. Nástupce Angely Merkelové a muž bez emocí zatím hledá svou cestu v době složité geopoliticky i speciálně pro Německo, píše ve svém komentáři politolog Petr Vaníček.

Po mediálně nevýrazných několika měsících vystupování německého kancléře Olafa Scholze se ztráta voličských preferencí německých socialistů (SPD) na opoziční konzervativce (CDU/CSU) v posledních dvou měsících ustálila na pěti procentech. Socialisté klesají k úrovni 20 procent podpory veřejnosti, konzervativcům se naopak daří držet nad 25 procenty. Zeleným se povedlo opět posílit nad 20 procent a dostávají se na průběžné druhé místo.

X X X

Středula kritizoval nízké platy hasičů: Měli bychom si uvědomit, jak těžkou práci dělají 

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula je pyšný na hasiče zasahující v Českém Švýcarsku. Mrzí ho proto, jak nízké nástupní platy příslušníci hasičských sborů mají. Měli bychom jejich těžkou práci ocenit, řekl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

Platy hasičů a policistů na tarifech od ledna příštího roku vzrostou o deset procent. Novinářům to v Hřensku, kde už třetí den panuje rozsáhlý požár v národním parku, sdělil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Josefu Středulovi ale vadí, že se to nebude týkat všech pracovníků hasičů. „Jsou to i civilní zaměstnanci, a ti zatím nedostanou vůbec nic,“ upozornil prezidentský kandidát.

Odborový předák Středula také není spokojený s nástupními platy. „Když hasičský záchranný sbor přijímá nového člena, tak je to za 28 tisíc hrubého, a to navíc za dvojnásobek běžných hodin, tedy za 240 hodin práce.“

Sám si velmi váží celého integrovaného záchranného systému (IZS). „Obrovské poděkování všem hasičům, všem, kteří jsou v IZS. Tam, odkud běžná populace odchází, tak tam oni pracují. Měli bychom si uvědomit, jak těžká práce to je,“ komentoval s respektem.

Josef Středula oznámil svůj záměr usilovat o post hlavy státu v květnu. „Lidé začali spontánně sbírat podpisy na podporu mé kandidatury. Velmi si toho vážím. Budu se ucházet o podporu občanů ČR, abych mohl kandidovat na prezidenta ČR jako občanský kandidát,“ napsal na svém Twitteru Středula. Ke kandidatuře potřebuje získat aspoň 50 tisíc podpisů.

X X X

Lékárny na suchu. Řada přípravků není, další zdražují. Zasáhnout se chystá ministerstvo

Výpadky některých léků a také zvyšování cen – tomu se v lékárnách nevyhneme. Ceny léků na předpis reguluje stát, ale do cen volně prodejných přípravků ministerstvo zdravotnictví zasáhnout nemůže.

Několik lékáren musel obejít i Martin. Potřebuje antibiotika proti streptokokovi pro svou manželku. „Bohužel ve dvou lékárnách je neměli. Takže jsem rád, že tady měli aspoň jedno balení,“ podotkl. Vedoucí Lékárny U krále Jiřího Jana Skočková uvedla, že se antibiotika dají nahradit dalšími generickými přípravky, není jich však mnoho.

„Spousta z nich je také ve výpadku,“ doplnila. Dlouhodobé výpadky mají však i léky, které se jen tak nahradit nedají. Lidé proto musí chodit od lékárny k lékárně a zjišťovat jejich zásoby. „Je pravdou, že výpadky jsou čím dál tím častější. Máme malé děti a třeba čípky od nurofenu, které jim fungují nejlépe, nejsou k sehnání,“ dodal Martin.

Lékárnice Andrea Neckařová doplnila, že chybí i Ibalgin, a to v podobě čípku i jako sirup pro děti. Kromě nich mají výpadek třeba antibiotické oční kapky, některé léky pro pacienty s leukémií, přípravky na Parkinsonovu chorobu, některé typy antidepresiv anebo třeba Endiaron.

Ministerstvo chystá novelu

„Stejná účinná látka jako Endiaron na trhu není, ale jsou věci na průjem, kterými ho můžeme nahradit, a to na probiotickém principu, klasicky jako živočišné uhlí,“ sdělila Neckařová. Prezident České lékárnické komory Aleš Krebs vedle toho vzkázal, že o chybějícím přípravku se nyní dozví až přímo v lékárně. „Poté se snažíme informovat lékaře v okolí,“ pokračoval.

I to by se mohlo změnit – o výpadku by věděl už lékař, který píše předpis. „O změně lze hovořit ve smyslu snahy o zjednodušení procesu, tedy způsobu, jakým budou lékařům tyto informace poskytovány,“ informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Ministerstvo vedle toho připravuje novelu, která by měla výpadkům zabránit nebo je aspoň omezit. „Na konci srpna chceme mít hotový draft, jak to udělat,“ doplnil Jakub Dvořáček, náměstek ministra zdravotnictví. Kromě toho pacienti musí čelit postupnému zdražování, a to i o deset procent. Toho si všímají nejen zákazníci, ale také lékárníci, kteří každé ráno dělají příjem léků.

X X X

 Diplomatka létala z Brazílie přes agenturu, stát zaplatil navíc 420 tisíc. ‚Neúměrné,‘ napsali kontroloři

Bývalá česká generální konzulka v brazilském Sao Paulu Pavla Havrlíková létala přes zprostředkovatelskou agenturu. Stát za její letenky zaplatil o 420 tisíc korun víc, než byla jejich běžná cena.

Vyplynulo to z kontroly ministerstva zahraničí, do které měl Radiožurnál možnost nahlédnout. Prověrka se týkala let 2016 až 2019, kdy byla Havrlíková generální konzulkou.

Z výsledků například plyne, že letenka na poradu do Prahy stála běžně 87 tisíc, konzulát za ni agentuře zaplatil 140 tisíc. Z jakého důvodu, není jasné. Havrlíková rozdíly nevysvětlila.

Aktuálně si výsledky kontroly nechal předložit ministra zahraničí Jan Lipavský (Piráti), protože se má Havrlíková na post do Brazílie vrátit – a to dokonce na místo velvyslankyně.

 Když konzulka v brazilském Sao Paulu Pavla Havrlíková v roce 2018 letěla na dovolenou z Brazílie do Česka se svým manželem a dvěma dětmi, letenky jí platil stát, na což má ze zákona nárok. Přišly celkem na 558 tisíc korun. Jenže když kontroloři zjišťovali ceny těchto letenek u dopravce, tak odhalili, že ve skutečnosti stály o 179 tisíc korun méně.

„Kontrolní skupina si vyžádala od KLM (dopravce KLM Royal Dutch Airlines, pozn.red) podklady k letenkám včetně jejich ceny. Zjištěný rozdíl mezi cenami letenek poskytnutými KLM a cenou fakturovanou CW (cestovní agentura Carlson Wagonlit s.r.o.) činí 179 513 korun,“ píší kontroloři.

Podobné nesrovnalosti inspekce našla i při cestách na dovolenou v předchozích letech, jak v roce 2017, tak 2016. I tehdy se ceny letenek lišily o desítky tisíc.

A nešlo jen o dovolené, ale i služební cesty. Třeba když Havrlíková letěla v roce 2019 na regionální poradu do peruáského hlavního města Limy, konzulát za letenku, která stála běžně dvacet tisíc, zaplatil dvojnásobek. Nebo když konzulka letěla v srpnu 2018 do Prahy a zpět, její letenka reálně stála 87 tisíc, přes agenturu její lístek přišel na 140 tisíc.

Celkový rozdíl mezi běžnými cenami letenek a cenami fakturovanými zprostředkovatelskou agenturou kontroloři vyčíslili na 423 tisíc korun. A označili ho za neúměrný.

„I při zohlednění případné zprostředkovatelské provize této firmy je vyčíslený celkový cenový rozdíl ve výši 422,664,46 korun neúměrný vůči poskytnutým službám,“ píše se v protokolu.

Zprostředkovatelská agentura Carlson Wagonlit na dotazy nereagovala. A ani Havrlíková nechtěla vysvětlit, proč konzulát letenky kupoval takto draze. Na volaní ani SMS nereagovala. Mluvčí ministerstva Mariana Wernerová následně uvedla, že se k tomu Havrlíková nebude vyjadřovat.

„Paní Havrlíková obdržela naším prostřednictvím Vaše otázky. Nad rámec vyjádření, které poskytlo MZV, nemá paní Havrlíková další komentář,“ uvedla.

Ministr vybírá

Ač je nákup letenek tři roky stará záležitost, tak v úřadu je případ aktuální. Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) si výsledky kontroly nechal předložit, protože se má Havrlíková do Brazílie vrátit – a to dokonce na místo velvyslankyně.

„Pan ministr Lipavský si kontrolní zprávu vyžádal a seznámil se s jejím obsahem,“ uvedla bez dalších podrobností mluvčí. „Personální otázky související s obsazováním diplomatických postů jsou ve vyhrazeném režimu, tudíž je nemůžeme komentovat,“ podotkla.

Podle ní výsledky kontroly ministerstvo v minulosti předalo policii. Kriminalisté ale nakonec vyhodnotili, že nákup předražených letenek není trestný čin a věc vrátili zpět na ministerstvo, ať prošetří, zda nedošlo k porušení interních předpisů.

„Šetření MZV neprokázalo, že by k takovému porušení došlo,“ uvedlo ministerstvo. Z jakého důvodu úřad případ nakonec odložil, ministerstvo neupřesnilo s tím, že „MZV nezveřejňuje výsledky interních kontrol“.

Kontroloři přitom ve svých závěrech přímo píší, že „při nakládání s finančními prostředky státu by měly být dodržovány zásady hospodárnosti, avšak výše popsaný postup paní Pavly Havrlíkové jakožto příkazce operace zásady hospodárnosti a efektivnosti v nakládání s veřejnými prostředky nesplňuje“.

Poplatek ve výši stokorun

Radiožurnál také zjišťoval, jak si obstarává letenky současný generální konzul v Sao Paulu a také česká velvyslankyně v Brazílii. Z jejich odpovědí plyne, že postup Havrlíkové byl ojedinělý.

Diplomatka vyvázla z řízení v opilosti bez trestu. ‚Věřím, že se ze své chyby poučí,‘ říká Kulhánek

„Pokud byste se zeptala, zda si kupuji letenky přes tuto cestovní kancelář, tak vám mohu říct, že tuto agenturu neznám a určitě si přes ni letenky nekupuji,“ uvedl současný generální konzul Miloš Sklenka. „A jediné, co k tomu mohu obecně říct, že v Brazílii se kupují letenky jako kdekoliv jinde,“ podotkl s tím, že se ke konkrétnímu případu nemůže vyjadřovat.

Česká velvyslankyně v Brazílii Sandra Lang Linkensederová pak Radiožurnálu napsala, že letenky kupuje přes místního agenta a jsou mnohdy levnější než u dopravce. V Brazílii podle ní není žádná specifická situace na trhu s letenkami a cestovní agentury si účtují poplatek maximálně ve výši stovek korun.

„Předpokládám však, že podobně jako jiné korporátní cestovní a letenkové kanceláře účtuje i Wagonlite paušální poplatek v řádu stovek korun,“ uvedla. Kontrola také přišla na to, že letenky přes agenturu kupoval konzulát přes zprostředkovatelskou agenturu jen pro konzulku a její rodinu, letenky pro ostatní pracovníky na řádnou dovolenou kupoval napřímo přes místního dopravce.

X X X

Advokát Jan Havel: Vláda může nařídit moratorium na ceny energií bez zdůvodnění

 Tak jako vláda regulovala ceny nájmů v době pandemie koronaviru, tak může vydávat moratoria na ceny energií. Jak zákon přistupuje k regulaci cen plynu nebo elektřiny České justici vysvětlil České justici partner advokátní kanceláře Řanda, Havel Legal Jan Havel. Domácnostem má zatím pomoci snížit účty za elektřinu a plyn úsporný tarif, jehož základní obrysy už schválila Sněmovna. Na schůzi, která začíná již zítra, ji posoudí Senát. Dotaci bude stát v případě elektřiny a plynu vyplácet automaticky a nebude o ni nutné žádat. 

X Řada zemí Evropské unie sáhla v důsledku růstu ceny energií po cenové regulaci. Umožňují české zákony regulovat cenu elektřiny a plynu? Které a jak?

Regulace cen je v České republice obecně upravena zákonem o cenách. Tento zákon předvídá tři možné způsoby regulace cen zboží, a to: (i) úřední stanovení cen (maximální, pevné a minimální), (ii) věcné usměrnění cen a (iii) cenové moratorium (zákaz zvyšování cen nad dosud platnou úroveň na trhu daného zboží). Stát může tyto způsoby cenové regulace aplikovat buď každý zvlášť anebo je dle potřeby kombinovat. Žádný zákon v České republice (prozatím) neumožňuje specificky regulovat cenu elektřiny a plynu pro spotřebitele. Z tohoto důvodu poslanci na schůzi konané dne 14. 7. 2022 projednali a schválili vládní návrh novely energetického zákona. Předmětná novela by měla zmocnit vládu k tomu, že svým nařízením může zavést tzv. „úsporný tarif“. Ten by měl fungovat na obdobném principu jako zlevněné jízdné, kdy by ve svém důsledku nedocházelo k regulaci cen, ale stát by distributorům energií kompenzoval část spotřebitelské ceny energií. Nyní je novela energetického zákona v rámci legislativního procesu postoupena do Senátu, přičemž následně musí zákon podepsat prezident republiky.

X Kdo tedy o regulaci ceny energií v Česku rozhoduje? Je potřeba schválení vládou či schvalování v parlamentu?
Cenová moratoria i parametry „úsporného tarifu“ budou stanoveny nařízením vlády. V případě cenového moratoria by se jednalo o cenovou regulaci podle zákona o cenách. V případě „úsporného tarifu“ by se jednalo o cenovou regulaci podle energetického zákona (resp. jeho aktuálně projednávané novely). Nařízení vlády nemusí být schvalována parlamentem.

X Musí se jednat o nějaké mimořádné opatření, které vyžaduje speciální zdůvodnění? Jaké?

Aby mohly státní orgány (např. vláda nebo Energetický regulační úřad) přistoupit k regulaci cen, musí k tomu být výslovně zmocněny zákonem. Vláda například může podle zákona o cenách vydávat cenová moratoria, a to formou nařízení vlády. Takové nařízení vlády nemusí obsahovat žádné zvláštní odůvodnění. Naposledy bylo takto regulováno nájemní bydlení po dobu účinnosti mimořádných opatření souvisejících s pandemií koronaviru. Ve vztahu k regulaci spotřebitelských cen energií má takové zmocnění vlády zavést projednávaná novela energetického zákona. Pokud se tato novela stane platnou a účinnou, bude vláda oprávněna svým nařízením konkretizovat podmínky „úsporného tarifu“. Nařízení vlády ani v tomto případě nebude muset obsahovat žádné zvláštní zdůvodnění.

X Může mít regulace ceny trvalý charakter nebo se musí jednat o dočasné opatření? Pokud se aplikuje cenová regulace na energie, vyplývá z toho nějaká povinnost kompenzace výrobcům či distributorům energie z vnitrostátního nebo evropského práva?

Cenové moratorium je v zákoně o cenách časově omezeno na dobu dvanácti měsíců. Z veřejně dostupných informací jsme porozuměli, že chystaný „úsporný tarif“ by měl být také časově omezený, nicméně z dostupného textu návrhu novely energetického zákona to přímo nevyplývá. Distributoři budou mít právo na kompenzaci části spotřebitelské ceny energie v rámci „úsporného tarifu“, a to přímo ze zákona. Eva Paseková, ceskajustice.cz

X X X

Ostrá debata Trussové a Sunaka. Spor o daně jako hlavní ‚třecí plocha‘ mezi kandidáty na premiéra

Spory o daňové škrty nebo postoj k Číně dominovaly první televizní debatě dvojice kandidátů na nového lídra Konzervativní strany a příštího britského premiéra. Do finálového výběru postoupila současná ministryně zahraničí Liz Trussová a někdejší ministr financí Rishi Sunak. V pondělí večer ji vysílala televize BBC a místy byla hodně vyhrocená.

Trussová slibuje okamžité zrušení zvýšení daní a další opatření, která ještě jako ministr financí zavedl její sok Sunak. „Zničit ekonomiku jen proto, aby se rychleji splatil dluh, by byla obrovská chyba,“ citovala ji agentura Reuters.

Ten to odmítá a plán kritizuje jako velmi nezodpovědný. Přispěje to podle něj k dalšímu růstu inflace a cen. Miliony Britů by se pak „ocitli v bídě“. Sám chce s daňovými škrty počkat, než se právě inflace dostane pod kontrolu.

Sunak tento měsíc rezignoval na šéfa britských financí s vysvětlením, že nechce pokračovat ve skandály zmítané vládě premiéra Borise Johnsona.

Otázka Číny je pro britské občany důležitá především s ohledem na historický kontext. A proto při debatě došlo také na téma Hongkongu a porušování lidských práv komunistickým režimem.

Trussová vyčítala Sunakovi, že byl jako ministr financí měkký vůči Pekingu, zatímco ona prosazuje sankce. On to však popírá a naopak obviňuje ze vstřícnosti k Číně ministryni zahraničí.

Hlasování uvnitř strany

Jedná se o stranickou volbu, přesto byla debata velmi ostrá. Sunak často Trussové skákal do řeči, bral si slovo a snažil se působit jako argumentačně silnější kandidát a lepší rétor. Důvodem jsou průzkumy veřejného mínění, které nahrávají současné ministryni zahraničí. Ta má podle nich větší šanci vyhrát souboj, a to navzdory tomu, že Sunak v posledním hlasování obdržel 137 hlasů, Trussovou tehdy podpořilo 113 konzervativců.

Sunakovi spřízněnci proto před debatou mluvili o tom, že pokud chce trend zvrátit, potřebuje se touto debatou „chytit“ a argumentačně převálcovat svoji soupeřku. Zřejmě tedy proto byl tak útočný a vystupoval razantně.

Podle průzkumů ale večerní duel dopadl vyrovnaně. Blíže k vítězství má tedy stále Trussová. Záležet nyní bude na přibližně 200 tisících členech Konzervativní strany, kteří o budoucím představiteli – nebo představitelce – strany rozhodnou. Jasno ale bude až 5. září.

X X X

V nemocnicích je s covidem téměř tisíc lidí. V pondělí přibylo 3771 nakažených

I pondělní nárůst počtu nových případů covidu potvrdil sílící epidemii. V Česku přibylo o 900 nakažených více než před týdnem. Pacientů s covidem je v nemocnicích aktuálně 992, z toho 36 lidí je ve vážném stavu. Stoupá i počet provedených testů. V pondělí zdravotníci provedli celkem 6 716 PCR testů a 5 566 antigenních testů na koronavirus.

Denní počty nově potvrzených případů nákazy koronavirem postupně rostou od začátku června. Denní nárůst případů přes 3 000 evidovaly statistiky už minulé úterý, v další dny ale počty pod tuto hranici opět klesly. V pracovních dnech se v minulém týdnu pohybovaly zhruba od 2 700 do 3 200, o víkendu byly nižší, za sobotu odhalily testy necelou tisícovku pozitivních a za neděli kolem 300.

Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

V nemocnicích bylo v pondělí s potvrzenou nákazou v mezitýdenním srovnání o 333 víc lidí, oproti neděli stoupl jejich počet o 131. V těžkém stavu je nyní 36 pacientů, před týdnem jich bylo o 14 méně.

Přírůstek nakažených s covid-19 za poslední týden

Laboratoře v pondělí provedly přes 6 700 PCR testů a kolem 5 600 antigenních testů. Pozitivita vzrostla u všech typů testů. U nejčastějších diagnostických testů, které podstupují lidé vykazující příznaky nemoci, oproti minulému pondělí stoupla z 35 na 39 procent.

U epidemiologických testů, které se dělají například kvůli kontaktu s nakaženým, se zvýšila o dva a půl procentního bodu na téměř 23 procent a u preventivních stoupla o necelé dva procentní body na 11 procent.

Počty nově hospitalizovaných podle stupně očkování

Stoupá i takzvané incidenční číslo, tedy počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem za posledních sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel. K dnešku činí 155, o osm více než v pondělí, před týdnem byla incidence 109. Nejvyšší hodnotu má i nadále v Praze, kde stoupla na 246.

Plně naočkováno proti nemoci covid-19 bylo v Česku přes 6,88 milionu lidí a asi 4,26 milionu lidí dostalo první posilující dávku vakcíny. Zhruba týden se už lidé mohou nechat očkovat i druhou posilující dávkou, zatím si pro ni přišlo 25.000 lidí.

Za nárůstem počtu případů během letních měsíců jsou nakažlivější submutace koronavirové varianty omikron. Odborníci očekávají, že letní vlna by mohla koncem července kulminovat. Reálný počet nakažených, o kterých se neví, je podle odhadů několikanásobně vyšší.

Od začátku epidemie v březnu 2020 potvrdily laboratoře přes 3,97 milionu případů covidu, k tomu ministerstvo eviduje zhruba 280 000 podezření na opakovanou nákazu. S covidem dosud v Česku zemřelo 40 403 lidí.

X X X

Televize je žrout energie, rozdíl mezi sledováním dvě a osm hodin denně je 2500 korun za rok, říká expert

Pomyšlení na účet za elektřinu a plyn je v současné době rostoucích cen energií nepříjemné stále pro více lidí. Vyplatí se investovat do dražších, ale úspornějších přístrojů? Podle čeho vybrat lednici, myčku nebo pračku, když chcete ušetřit na spotřebě? Právě v těchto otázkách mohou pomoci energetické štítky. Ty ukazují, jak moc je spotřebič náročný na odběr elektřiny, jak je účinný a kolik energie spotřebuje za rok.

Zatímco dříve jsme se mohli setkat s označeními A a k tomu například 4 plus, v loňském roce se systém sjednotil. Spotřebiče se v současné době označují na škále A až G, kdy A je nejúspornější, zatímco G nejméně.

Na tato označení bychom se měli zaměřit především u spotřebičů, které používáme denně. Například myčka energetické třídy C ve srovnání s myčkou z třídy F má ročně levnější provoz o čtyřicet procent. U ledniček je rozdíl ještě větší.

„U ledničky energetické třídy C, což bývají ty nejlepší, je při dnešních cenách energií oproti třídě F rozdíl ve spotřebě i dvojnásobný. To znamená přibližně 150 kWh. Kdybychom brali v potaz průměrnou cenu kWh hodiny deset korun, je rozdíl 1500 korun,” říká Aleš Fojtík z portálu Srovnejto.cz.

Srovnatelné parametry 

Na energetickém štítku spotřebiče můžeme v kilowatthodinách také zjistit deklarovanou spotřebu za rok. Právě na základě těchto hodnot bychom měli spotřebiče porovnávat.

„Je to nejpřesnější srovnání. Měli bychom ale myslet na to, abychom mezi sebou porovnávali přístroje s podobnými parametry, například ty srovnatelně velké,“ vysvětluje Jan Truxa z poradenské společnosti Ekowatt.

„Když budu srovnávat ledničku, která má sto litrů, s jinou ledničkou o objemu 247 litrů, tak to asi není úplně to správné srovnání, protože spotřebiče jsou nesouměrně velké a pochopitelně je to nevýhoda pro větší spotřebič,” dodává Truxa.

Spočítat, kolik bude stát provoz nového spotřebiče, je možné pomocí online kalkulačky. Lze je najít například na stránkách jaknapenize.eu nebo vypocitejto.cz. Kalkulačka je schopna vypočítat denní, týdenní nebo roční spotřebu.

Spotřebiče s nejlepší energetickou třídou však zpravidla patří mezi ty dražší. Investice se ale může do pár let vrátit. Je také důležité si spočítat, jak často se přístroj bude používat.

„Překvapivým žroutem elektřiny je televize. Rozdíl mezi jejím sledováním dvě nebo osm hodin denně vám za rok může udělat klidně dva a půl tisíce korun,“ upozorňuje Aleš Fojtík. Uspořit se dá i výměnou klasického sporáku za indukční desku, u které při vaření dochází k minimálním ztrátám energie.

X X X

Do Národního muzea dorazily dva unikátní dokumenty z Velké Británie související s atentátem na Reinharda Heydricha.

V Národním muzeu ve výstavě Nikdy se nevzdáme! jsou nově k vidění od 21. července také dva unikátní dokumenty přímo související s atentátem na Reinharda Heydricha, které do výstavy zapůjčil The National Archives z Velké Británie a do České republiky se tak dostaly úplně poprvé v historii. Konkrétně se jedná o písemné informace určené pro Winstona Churchilla týkající se atentátu i jeho dopadů a dále o korespondenci mezi zástupcem šéfa britské tajné služby generálem Colinem Gubbinsem a plukovníkem Františkem Moravcem ze dne 30. 5. 1942. Na oba jedinečné dokumenty se mohou návštěvníci přijít podívat do Historické budovy Národního muzea až do konce října 2022.

Prvním z dokumentů je přísně tajná zpráva přímo pro britského premiéra Winstona Churchilla z června 1942 – tedy z doby, kdy v protektorátu vrcholil teror stanného práva. Tato zpráva popisuje celou akci jako „úspěšnou operaci britské a československé tajné služby“. Zpráva dále sděluje, že celá akce proběhla dle plánu a příprav. Mimo jiné to potvrzuje úzkou spolupráci britské a československé tajné služby, bez které by celá akce nemohla být vůbec připravena.

Druhým dokumentem je korespondence mezi zástupcem velitele britské SOE (Special Operations Executive) Colinem Gubbinsem a plukovníkem Františkem Moravcem. V dopise z 30. května 1942, tedy jen asi tři dny po atentátu, píše František Moravec s obdivem o profesionálním hrdinském činu, který se zapíše do československé historie. Píše v něm dále, že nyní ještě nelze dohlédnout výsledky celé akce (Reinhard Heydrich totiž ještě žil), ale že se jedná o akci významnou pro celé hnutí Evropy a českoslovenští vojáci se již tímto zapsali do dějin. Dále je v dokumentu uvedeno: „Doufám, že jejich skvělý příklad bude brzy následován dalšími v ostatních částech světa a sami Němci se budu moci poučit, jaké to je být obětí vlády teroru.“ Zároveň zde Moravec vyjadřuje soucit s obyvateli protektorátu, kteří musí dle reakcí nacistů zažívat nesmírné utrpení a perzekuce. To mimo jiné svědčí také o tom, že za hranicemi protektorátu byly důsledky útoku na Heydricha zřejmé. Podobně se vyjadřuje i zpráva pro Winstona Churchilla.

Nikdy se nevzdáme!

Oba vzácné dokumenty návštěvníci uvidí ve výstavě Nikdy se nevzdáme! v Historické budově Národního muzea. Tento výstavní projekt Národního muzea a Vojenského historického ústavu Praha byl návštěvníkům zpřístupněn 28. května 2022 a vidět ho mohou až do konce letošního roku. Připomíná v širších souvislostech realitu protektorátu i události a osudy spjaté s 38 dny druhého stanného práva v období mezi 27. květnem a 3. červencem roku

X X X

Praha hledá přesnou podobu původní vitráže od malíře Mikoláše Alše. Pomoci s obnovou historického prvku na Průmyslovém paláci tak může i veřejnost

Rekonstrukce Průmyslového paláce v areálu Výstaviště Praha je v plném proudu a nyní se dostává i na obnovu historicky cenných prvků. Již několik měsíců se deinstalují a renovují původní vitráže. Nyní však hlavní město také hledá fotografii malované vitráže ze štítu vyhořelého levého křídla od českého malíře Mikoláše Alše. Fotografie pomůže uměleckému skláři Zdeňku Kudláčkovi určit přesnou barevnost repliky unikátní vitrážové malby při jejím vzniku.

„V Průmyslovém paláci jsme v oblasti záchrany historické hodnoty a cenných prvku již odvedli kus práce. Teď máme před sebou opravdu velkou výzvu – vytvořit repliku vitrážové malby od Mikoláše Alše o ploše 19 metrů čtverečních. Věřím, že nám s tímto úkolem mohou pomoci Pražané nebo kdokoli, kdo má k dispozici kvalitní fotodokumentaci vitráže ze štítu levého křídla paláce,“ říká Pavel Vyhnánek, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast financí a rozpočtu, který má areál Výstaviště Praha na starosti.

Praha v současnosti hledá kvalitní fotografii malované vitráže ze štítu vyhořelého levého křídla, který zdobila malba Orba a lov od Mikoláše Alše z roku 1890. Do záchrany historického odkazu se mohou zapojit i Pražané a návštěvníci, kteří by mohli poskytnout fotografie, na nichž by byla malovaná vitráž zachycená.

„Pevně usilujeme o to, aby rekonstrukce Průmyslového paláce probíhala tak, aby byla maximálně zachována jeho původní podoba. Dalším důležitým milníkem rekonstrukce je tak zhotovení co nejpřesnější kopie vitrážní malby od Mikoláše Alše. Nejen Pražany proto prosíme, aby nám své fotografie posílali do konce letošního roku na email HledaSeAles@navystavisti.cz. Jako odměnu za poslané fotografie nabízíme komentovanou prohlídku stavbou s architektem Vladimírem Thielem,” doplňuje Tomáš Hübl, předseda představenstva Výstaviště Praha.

Malovaná vitráž o rozměru 5,8 na 3,3 metru s názvem Orba a lov zobrazovala ženu s obilným snopem představující orbu a muže s oštěpem jako alegorii lovu. Druhá vitráž s názvem Alegorie Průmysl a věda, která se nachází na štítu pravého křídla, a proto zůstala před požárem uchráněna, se právě nyní ve sklářských dílnách Kolektiv Ateliers renovuje.

„Společně s týmem odborníků a památkářů usilujeme o co nejpřesnější podobu malované vitráže, kterou kompletně zničil požár. Obracíme se proto na všechny, kdo by měli k dispozici fotografie právě části Průmyslového paláce z dob před požárem, a prosíme veřejnost o poskytnutí fotografií, kde je zachycena malovaná vitráž na levém křídle od Mikoláše Alše. Společně tak můžeme zachránit kus historie,“ apeluje náměstek Pavel Vyhnánek.

Nyní je k dispozici zachovaná kresba, na jejíž motiv vznikne nová malba, kterou má na starosti umělecký sklář a vedoucí studia Kolektiv Ateliers Zdeněk Kudláček. Poskytnutá kvalitní fotografie pomůže tomuto odborníkovi a jeho týmu určit přesné odstíny barev pro zhotovení

X X X

Už rok jsou Karlovy Vary na seznamu UNESCO

 Před jedním rokem, 24. července 2021, se Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO rozrostl o Slavná lázeňská města Evropy. Rozhodnutím mezivládního Výboru pro světové dědictví na jeho zasedání ve Fu-čou v Číně se Karlovým Varům a dalším deseti nejvýznamnějším lázeňským městům ze sedmi evropských států dostalo osvědčení o jejich výjimečných hodnotách.

„Již rok užíváme pomyslný punc nejvyšší kvality, který pro nás úspěšný zápis představuje. V kontextu událostí posledních měsíců a let je pro nás příslušnost k UNESCO šancí, jak znovu oživit místní cestovní ruch a lázeňství. Je jasné, že musíme svou snahu o propagaci města zaměřit na novou klientelu a v tom by nám osvědčení o unikátních minerálních pramenech, léčebných procedurách, terapeutické krajině, specifické architektuře a dalších výjimečnostech mohlo pomoci. Aby pro cestovní ruch v Karlových Varech měl zápis kýžený přínos, začali jsme se značkou UNESCO pracovat,“ uvádí k výročí zápisu na seznam UNESCO primátorka Karlových Varů Andrea Pfeffer Ferklová.

Při příležitosti prvního výročí vstupu Karlových Varů do UNESCO připravilo město interaktivní expozici. V prostorách Zámecké věže nad Tržní kolonádou přibližuje všech jedenáct Slavných lázeňských měst Evropy a podtrhuje principy zápisu i výjimečnost měst představujících unikátní lázeňský fenomén. Výstava naplňuje jeden z cílů UNESCO, což je osvěta a vzdělávání veřejnosti.

Značkou UNESCO, prezentací jedinečných přírodních zdrojů, ukázkami léčebných procedur a širokou nabídkou historických i přírodních památek se Karlovy Vary spolu s Mariánskými a Františkovými Lázněmi prezentovaly účastníkům květnového obchodního setkání organizovaného v Karlových Varech agenturou Czech Tourism. Akce Travel Trade Day se zúčastnilo přes 70 zástupců zahraničních firem působících v cestovním ruchu.

„Mezi významné propagační počiny můžeme zahrnout prezentaci Karlových Varů a všech Slavných lázeňských měst Evropy na americkém a kanadském trhu prostřednictvím evropské organizace ETC (European Travel Commision) a s pomocí evropských dotací. Takto výraznou a zároveň nákladnou propagační kampaň by si jednotlivá města nemohla dovolit. Americký a kanadský trh má přitom pro nás velký potenciál. Na značku UNESCO, lázeňství, ale i kulturu a řadu dalších aktivit lákáme i české turisty. Navázali jsme spolupráci s organizací České dědictví UNESCO, která přinesla a ještě přinese další synergické efekty. Jde o prezentaci na různých veletrzích a festivalech po celé republice,“ dodává k propagaci Karlových Varů zapsaných na seznamu UNESCO Andrea Pfeffer Ferklová.

Výstava představující Slavná lázeňská města Evropy zapsaná na Seznam světového dědictví UNESCO bude na Zámecké věži v Karlových Varech otevřená do konce roku. Přístup na Zámeckou věž je možný výtahem z Lázeňské ulice nebo krátkou vycházkou na Zámecký vrch.

X X X

Komise pro krátkodobé ubytování žádá ministra Bartoše o urychlené přijetí metodiky pro stavební úřady při užívání bytu k poskytování ubytování přes platformy typu Airbnb

 Radní Hana Kordová Marvanová odeslala jménem Komise Rady hl. m. Prahy pro poskytování krátkodobých ubytovacích služeb dopis ministru pro místní rozvoj Ivanu Bartošovi s žádostí o co nejrychlejší přijetí metodiky pro stavební úřady, která by jim poskytla přesný návod, jak mají postupovat v případech využívání bytů k poskytování krátkodobých ubytovacích služeb.

 Žádost má podpořit završení dlouhodobého společného úsilí pražské komise a občanských iniciativ, které dlouhodobě poukazují na to, že byt není hotel a jako takový ho není možné využívat bez rekolaudace k poskytování krátkodobých ubytovacích služeb. Hlavní město Praha v posledních letech podniklo a i nadále podniká různé kroky směřující k nastavení pevnějších mantinelů pro poskytování krátkodobých ubytovacích služeb tak, aby se minimalizovaly negativní dopady na občany i celé čtvrti, které jsou spojené s ubytováváním turistů v bytech. Zároveň hlavní město chce, aby byl zajištěn soulad se stávajícími právními předpisy a narovnalo se podnikatelské prostředí v oblasti ubytovacích služeb.

„Jsme přesvědčeni, že je nutné, aby ministerstvo vydalo co nejdříve jasnou metodiku, která by stavebním úřadům stanovila jednoznačný postup, který povede ke zjištění způsobu užívání stavby a v případě potřeby k přijetí nápravných opatření. Nepovažujeme za možné, aby stavební úřady nereagovaly na stížnosti občanů směřující k užívání bytů způsobem, který odporuje stavebním a dalším předpisům. Právě vydání metodiky ze strany ministerstva umožní rychlé vyřizování podnětů občanů, které k problematice Airbnb dostáváme,“ říká radní hl. m. Prahy pro oblast legislativy, veřejné správy a podpory bydlení Hana Kordová Marvanová.

Z pohledu stavebního práva je podle radní Kordové Marvanové podstatné vymáhat dodržování povinností, které ze stávající legislativy vyplývají pro majitele bytů a domů. Podle právního rozboru, který vypracoval odborník na veřejné stavební právo z Kanceláře veřejného ochránce práv Martin Půček, není možné využívat byt k podnikání v oblasti poskytování krátkodobých ubytovacích služeb bez rekolaudace, protože se jedná o změnu v užívání části stavby. V tomto duchu by měly postupovat i stavební úřady. A již se první takové rozhodnutí v Praze uskutečnilo.

 Předseda spolku Snesitelné bydlení v centru Prahy Petr Městecký dodává: „Věříme, že uvedená metodika stavebním úřadům usnadní práci a bude významným stavebním kamenem systematického řešení prosazovaného komisí. Není možné přihlížet situaci, kdy stát v dané problematice disponuje na sebe navazujícími právními předpisy, ale není schopen zajistit jejich účinné vymáhání. Snaha některých řešitelů vytvořit nový nadbytečný právní předpis, který nebude opět vymáhán, je až úsměvná.“

Podle posledních informací z Ministerstva pro místní rozvoj by metodický pokyn pro stavební úřady měl být v brzké době vydán. „Byty slouží k bydlení, k poskytování ubytovacích služeb máme dostatečné kapacity legálních ubytovacích zařízení,“ uzavírá člen představenstva Hospodářské komory ČR a prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek. Vít Hofman, tiskový mluvčí Magistrátu hl. m. Prahy

X X X

Rekonstrukce divadla Spirála je v plném proudu, nový multifunkční prostor nabídne unikátní otočné jeviště i kvalitní akustiku

Rekonstrukce ikonického divadla Spirála na pražském Výstavišti pokročila do další fáze. Původně panoramatické kruhové kino (později přestavěné na divadlo) se promění v multifunkční prostor Nová Spirála, který nabídne nejen samotný kruhový sál s unikátním otočným jevištěm a sezením pro více než 750 diváků, ale také přidaný sál pro menší hudební, divadelní nebo taneční vystoupení. Celkově budou práce stát přibližně 200 milionů korun.

Lepší statika, retenční nádrže na vodu pro zavlažování okolní zeleně, devatenáct závěsných tahových jednotek s nosností několika tun, špičková technologie i akustika. To jsou jen některé z předností, které budoucí multifunkční prostor nabídne. Nová Spirála by se veřejnosti měla otevřít již v prvním pololetí příštího roku. Kompletní renovace stojí více než 200 milionů korun.

„Divadlo Spirála, které si mnozí z nás pamatují jako dějiště legendárního muzikálu Jesus Christ Superstar, bylo značně poškozeno při povodních v roce 2002. Dlouhá léta pak chátralo a město plánovalo jeho demolici, mělo už dokonce připravený demoliční výměr. Nám se ale tento ikonický prostor podařilo doslova na poslední chvíli zachránit a zahájili jsme jeho kompletní rekonstrukci. Díky tomu bude tato skutečně unikátní stavba sloužit i dalším generacím. Věřím, že Spirála bude oblíbeným místem všech Pražanů i návštěvníků města, ať už přijdou na divadlo, muzikál, koncert, nebo konferenci,“ komentuje rekonstrukci Nové Spirály Pavel Vyhnánek, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast financí a rozpočtu.

Obnovou divadla Spirála bude zachráněna unikátní postmoderní stavba, která v roce 1993 získala ocenění Grand Prix Obce architektů. Vnitřní kopule divadla je zároveň technickou a kulturní památkou.

Velmi špatný stav budovy vyžadoval radikální zásahy. Bylo nutné odstranit na 1 600 tun degradovaného betonu, asfaltu a dalších materiálů a současně posílit ocelovou konstrukci budovy. Pro lepší statiku bylo přidáno asi 100 tun materiálu do výztuží stávajících či úplně nových konstrukcí a bylo vybudováno patro s technickým zázemím. Celková rekonstrukce se týká také střechy včetně nové hydroizolace. Dále bylo nutné sejmout původní fasádu z kari sítí a doplnit a opravit konstrukci skládaného opláštění. Oproti původní podobě dozná Nová Spirála některých změn, kvůli požární bezpečnosti musela být například osazena nová okna. Budova totiž neodpovídala technickým a bezpečnostním normám. Rekonstrukční práce zajišťují stavební firma VW Wachal, a.s., a Gradior Tech, a.s., se specializací na divadelní techniku.

Vedle hlavní scény divadla Spirála, která i po kompletní rekonstrukci nabídne více než 750 míst k sezení, vznikla také malá scéna, která byla původně zkušebnou. Nyní tento prostor nabídne možnost vystoupení pro menší divadelní spolky, začínající hudebníky a menší kapely, různá taneční vystoupení nebo taneční večery. Díky svému variabilnímu uspořádání s možností demontáže pódia zde podle autorů projektu prakticky neexistují limity v zaměření akce.

„Areál Výstaviště Praha prochází rozsáhlými úpravami a Nová Spirála ještě více umocní naši celkovou pozici na trhu. Pro budoucí fungování Spirály jsme již nyní sestavili tým zkušených manažerů, kteří se pustili do programových příprav pro příští sezónu. Stejně jako celý areál Výstaviště nabídne i Nová Spirála vlastní bohatou programovou dramaturgii vedle multižánrových aktivit ze strany pronajímatelů. Díky unikátní otočné scéně sestavené z vnějšího a vnitřního samostatně otočného pódia a špičkové ocelové konstrukci se závěsnými tahovými jednotkami s nosností několika tun nabídneme široké spektrum kulturních, hudebních i akrobatických vystoupení v prostorách nejvyšší možné kvality,“ říká Tomáš Hübl, předseda představenstva Výstaviště Praha, a.s.

V Nové Spirále se mohu diváci těšit zejména na rozsáhlou divadelní nabídku – činohru, muzikály, dětská představení, operu, balet, pantomimu i další alternativní směry. Hudební produkce nabídne koncerty všech žánrů – od klasiky s velkými orchestry přes operu, jazz, folk, indie, soul až po rock, pop, elektro nebo techno. Chybět nebudou ani speciální projekty, jako například světelné show propojené s novým cirkusem, mappingem, projekcí a 3D vizualizací. Prostory budou ale určeny také k pronájmu na firemní večírky a soukromé akce různého zaměření. Hostovat zde budou sportovní, vzdělávací i charitativní aktivity.

Zajímavosti z přestavby Nové Spirály:

V rámci stavebních úprav bylo ze Spirály prostřednictvím ručních bouracích prací vyvezeno a následně řádně uloženo cca 1 600 tun stavební suti, betonů, asfaltů a ostatních materiálů.

Při stavbě bylo realizováno cca 100 tun nových ocelových konstrukcí.

Spirála nově obsahuje dvě retenční nádrže o celkovém objemu 21,2 m3(14 m3 + 7,2 m3) pro celkovou závlahu zeleně v areálu Spirály, a to včetně zelené střechy nad malou scénou.

Uskutečnilo se kompletní vybourání původní dvouplášťové střechy z ocelové konstrukce, trapézových plechů, betonu s armaturou, hydroizolace, tepelné izolace, betonu a hydroizolace.

Nová střecha je ve složení: trapézové plechy, železobeton, spádový polystyrén beton, parotěsná izolace, tepelná izolace z minerální vaty a polyuretanová pěna s antireflexním nástřikem.

Nově byla budova Spirály osazena okny – 44 ks oken na fasádě po obvodu technického podlaží a 27 ks oken na únikových schodištích.

Unikátní otočná scéna obsahuje vnější a vnitřní cylindrické podium, kde jsou dále k dispozici zvedané stoly se zdvihem do výšky 1,2 m nad úroveň pevného jeviště s možností spuštění do spodního technického zázemí na úrovni -3,0 m.

Ocelová konstrukce stropu byla kompletně přebudována, nyní je osazena 19 závěsnými tahovými jednotkami – jedna centrální s možností zdvihu břemene až dvě tuny, dále devět lanových tahových jednotek (nosnost 250 kg, rychlost zdvihu 1,2 m/s) a devět řetězových (nosnost 400 kg, rychlost zdvihu 0,1 m/s).

Kompletní jevištní technologie bude řízena dvěma ovládacími panely s LCD displeji (24‘ a 10‘ uhlopříčka).

Technické zázemí a mechanika otočných podií a zvedaných stolů zůstane pro návštěvníky částečně viditelná jako technická expozice – veřejný a technický prostor bude oddělen 24 ks nůžkových mříží.

O divadle Spirála

Původně panoramatické kruhové kino bylo přestavěno pro novou divadelní scénu v roce 1991 v rámci oslav 100 let od Jubilejní zemské výstavy z roku 1891, která dala vzniknout areálu Výstaviště Praha. Po povodních v roce 2002 budova chátrala a byl na ni dokonce vystaven demoliční výměr. Ten současné vedení města změnilo a Spirála se tak dočkala rekonstrukce a modernizace v multifunkční prostor Nová Spirála. Vít, Hofman, vedoucí oddělení médií a tiskový mluvčí

X X X

Neseženeme práci ani ubytování. Evakuovaní Ukrajinci se vrací na Donbas

Desetitisíce lidí, kteří z východoukrajinského Donbasu uprchli před válkou na bezpečnější místa v zemi, se opět vrací domů. Pro mnohé z nich to přitom znamená riskantní návrat do míst nedaleko frontové linie, kde zuří ruské ostřelování. Jako nejčastější důvod k takovému rozhodnutí uvádějí, že po evakuaci nemohli sehnat práci ani ubytování.

Dopad rakety mrštil s pětatřicetiletou Annou Procenkovou proti plotu tak silně, že se roztříštil. Když k raněné ženě doběhla matka, nedokázala dceři už pomoci. Procenková zemřela pod hrušní na zahradě v rodném Pokrovsku. O život přišla jen dva dny po svém návratu domů.

Anna o několik týdnů dříve následovala instrukce úřadů a z válkou zmítané Doněcké oblasti se evakuovala. Začít nový život jinde ale bylo těžké a drahé. Po dvou měsících se proto Procenková vrátila domů, kde sehnala práci. V pondělí ji tu blízcí naposledy pohladili po tváři a uložili do hrobu.

„Jinde nás nezaměstnají, ale potřebujeme tam peníze na nájem. Není kam jít. Náš život je tady,“ řekla Annina kamarádka Anastasia Rusanová.

Tak jako Anna, i další tisíce lidí se vrátily do míst u frontové linie. Riskují, než aby živořili na bezpečnějších místech. Kancelář starosty v Pokrovsku odhaduje, že domů se vrátilo 70 procent evakuovaných. V Kramatorsku, hodinu jízdy blíže k frontě, úřednicí uvedli, že počet obyvatel v týdnech po invazi klesl z 220 tisíc na 50 tisíc, ale od té doby vzrostl na 68 tisíc.

OSN uvádí, že v důsledku války přišlo o střechu nad hlavou a pohybuje se na území vlasti 7,1 milionu lidí. Nejvíce vysídlených Ukrajinců hostí Kyjevská, Lvovská, Dněpropetrovská, Chmelnycká a Vinnycká oblast.

Někteří z civilistů, kteří se na Donbas vrátili, agentuře AP pověděli, že jako rusky mluvící se v západních částech země necítili vítaní. Nejčastějším problémem byl ale nedostatek peněz. Lidé čekající v Kramatorsku ve frontě na humanitární pomoc uvedli, že jsou na evakuaci „příliš chudí“.

Doněckou oblast a její ekonomiku sužuje válka už od roku 2014, kdy zde začali proruští separatisté bojovat proti ukrajinské vládě.

„Kdo se o nás postará?“ říká osmnáctiletá Karina Smulská, která se do Pokrovsku vrátila měsíc po evakuaci a nyní z platu servírky živí svou rodinu. Mezinárodní organizace práce v květnu uvedla, že kvůli ruské invazi na Ukrajině zaniklo asi 4,8 milionu pracovních míst, což je skoro třetina.

„V bezpečných městech je už plno“

Domů se vrátila také dvaaosmdesátiletá Tamara Marková a její syn Mykola. Dobrovolníci je z jejich domu ve vesničce Malotaranivka v červenci odvezli do utečeneckého centra v Dněpru. Domů zamířili už po pěti dnech.

„Oddělili by nás,“ popsala Markovová. Ji chtěli přestěhovat do pečovatelského domu, jejího syna, částečně imobilizovaného po mrtvici, pak do centra pro lidi se zdravotním postižením. To dvojice považovala za nepřijatelné. „Humanitární pomoc jezdí jednou měsíčně. Stačí nám to. Když zazní náletová siréna, jdeme do sklepa,“ dodala seniorka. Obává se však, co přijde v zimě.

Podle Markovové byl život za Sovětského svazu „mnohem jednodušší“. Z ruského prezidenta Vladimira Putina je ale nešťastná. „Je hrozné, co nám jeho vojáci dělají. Je starý. Měl by jít do důchodu,“ podotkla.

Domů do Pokrovsku zamířila také Oksana Cerkovnijová se svou desetiletou dcerou. Dněpr, kde pobývaly přes dva měsíce, opustily několik dní po velkém ruském útoku z 15. července. Úder však nebyl jediným důvodem k odchodu. Cerkovnijová si jen těžko hledala práci. Nyní se chce vrátit ke svému předchozímu zaměstnání v uhelném dole.

„Žili jsme v Dněpru u příbuzných, takže jsme ušetřili, ale kdybychom si něco potřebovaly pronajmout, stálo by nás to mnohem víc. Garsonka začíná na šesti tisících hřivnách (čtyři tisíce korun) a žádnou už nenajdete. Město je plné evakuovaných,“ vylíčila AP Cerkovnijová.

X X X

KRAJSKÝ CYKLISTICKÝ TÝM ŠLAPE TISÍCE KILOMETRŮ NAPŘÍČ REPUBLIKOU. NEJEN PRO JANU

Na start 10. ročníku Metrostav Handy Cyklo Maratonu se postavil také osmičlenný cyklistický tým Moravskoslezského kraje. Přesně 2222 kilometrů ve dne v noci napříč Českou republikou štafeta jede pro svou patronku, Janu Macíčkovou, která vloni utrpěla těžké zranění na kole. Aby se po náročných operacích a rehabilitaci mohla vrátit do normálního života, ke svým dětem a partnerovi.

Závod, ve kterém závodí smíšené týmy zdravých sportovců a sportovců s hendikepem, odstartoval dnes a potrvá do 30. července. Účastníky jsou čtyř nebo osmičlenné cyklistické týmy, v nichž musí být minimálně jeden člověk s jakýmkoli druhem postižení. Náročnou trasu musí zvládnout za 111 hodin. Každý tým je navíc patronem člověku krátce po úrazu nebo nemoci, který se s handicapem teprve vyrovnává a potřebuje povzbudit.

„Chceme samozřejmě jet co nejlepší čas, ale to není to nejdůležitější. Hlavní je ukázat, že jsme skvělý tým. Že jedeme společně, bez předsudků, bez bariér. Že sport a pohyb je otevřený všem bez rozdílů. A také pomoci někomu, který se řízením osudu potýká s nelehkou situací a navzdory těžkému úrazu či nemoci má vůli žít co nejaktivnější život. A tu Jana Macíčková, která se loni na kole při sjezdu těžce zranila, rozhodně má. Už jenom pro své dvě děti,“ uvedl kapitán týmu a ředitel Krajského úřadu Moravskoslezského kraje v Ostravě Tomáš Kotyza.

Věří, že i letos krajský cyklistický tým vše ve zdraví zvládne. „Tak jako v minulých letech, kdy jsme si v některých chvílích sáhli na dno svých sil. V týmu s námi opět jede i Jiří Zdrálek. Je pro všechny ohromnou inspirací. Dokazuje, že i s hendikepem je možné vést plnohodnotný život a navíc pomáhat ostatním,“ dodal kapitán Tomáš Kotyza. Má radost, že Metrostav Handy Cyklo Maraton získal letos nejvyšší ocenění Evropské komise, a stojí tak v čele nejlepších integračních projektů sedmadvaceti států EU.

Kromě cyklistů, kteří se ve svých týmech budou snažit zdolat trasu v co nejkratším čase, vyrazí na trať také „nesoutěžní“ Peloton naděje. Jeho trasa měří 1633 kilometrů a připojit se k němu symbolicky na pár kilometrů může kdokoliv i v Moravskoslezském kraji. Tématem jsou rozhledny. Do našeho regionu dorazí Peloton naděje v pátek 29. července v 11.35 hodin pod rozhlednu Kanihůra. „Tady se k cyklistům můžete přidat a doprovodit je až do Hladkých Životic,“ zve Tomáš Kotyza. Mgr. Nikola Birklenová, tisková mluvčí

X X X

Ach můj bože, vyhrkla možná nástupkyně Johnsona. Moderátorka debaty omdlela ve vysílání v Anglii

Televizní debata dvou kandidátů, kteří se ucházejí o post britského premiéra po Borisi Johnsonovi, se v úterý náhle zastavila. Ve studiu se totiž ozval hlasitý náraz. Televize s odstupem času uvedla, že během vysílání omdlela moderátorka Kate McCannová.

 Debata, kterou živě vysílaly televize Talk TV a deník The Sun, byla po hlasité ráně přerušena. Na videu, které se šíří na sociálních sítích, je vidět znepokojení ministryně zahraničí Liz Trussové, jež s exministrem financí Rishim Sunakem soupeří o křeslo britského premiéra a lídra Konzervativní strany. „Ach můj bože,“ vyhrkla krátce po hlučném otřesu ve studiu.

Následně vyšlo najevo, že debata konzervativců byla přerušena poté, co moderátorka zkolabovala. „Kate McCannová dnes večer omdlela ve vysílání, a přestože je v pořádku, lékařská rada zněla, že bychom neměli pokračovat. Omlouváme se našim divákům a posluchačům,“ napsala v úterý na Twitteru Talk TV.

Těším se na další grilování, vzkázal Sunak

McCannová nakonec moderovala sama, protože její plánovaný kolega, novinář Harry Colle, odstoupil kvůli pozitivnímu testu na COVID-19. Incident se stal přibližně půl hodiny po začátku pořadu, ve kterém kandidáti primárně odpovídali na dotazy veřejnosti.

Jakmile se zpráva o incidentu rozšířila, objevily se vzkazy přející politické redaktorce brzké uzdravení. „Dobrá zpráva je, že se již zotavujete. Byla to skvělá debata a těším se, že se od vás zase brzy nechám grilovat,“ vzkázal McCannové Sunak.

Novinářka deníku The Sun Noa Hoffmanová s odvoláním na mluvčí britské zpravodajské společnosti News UK, uvedla, že šlo o „zdravotní problém“. „Není to bezpečnostní problém a kandidáti jsou v pořádku,“ ujistila.

Sunak a Trussová pokračovali v přijímání otázek čtenářů deníku The Sun ve studiu, uvedla Katy Ballsová z konzervativního magazínu The Spectator.

X X X

Špína, trčící dráty, v bazénu polystyren. Čeští turisté zuří kvůli výměně hotelu v Chorvatsku, CK Čedok

Z pětihvězdičkového hotelu na staveniště. Tak hodnotí změnu ubytování čeští cestující, kteří v pondělí odletěli do Řecka. O změně se navíc dozvěděli až po příletu do destinace.

Pan Ladislav s manželkou si koupili přes cestovní kancelář Čedok dovolenou na řeckém ostrově Rhodos. Po příletu je ale čekalo nemilé překvapení. Odjeli do jiného hotelu, než který si vybrali. „Přepravili nás na druhou stranu Rhodu. Jsme na severní, měli jsme jet na jižní stranu,“ popsala paní Markéta.

Místo v hotelu Costa Lindia Beach skončili manželé v hotelu Elea Beach. Podle mluvčí cestovní kanceláře Čedok přijal hotel více rezervací, než měl ubytovacích míst. Klientům ale změnu hotelu kancelář oznámila až po příletu do cílové destinace.

„Nemělo by se to stávat, kanceláře by si měly ověřovat dopředu, zda je ta kapacita, kterou si objednaly a zaplatily, v pořádku, nebo ne,“ prohlásil místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

Někteří klienti se změnou ale nebyli spokojeni. „Začaly mi chodit názvy hotelů, a tak jsem si je našel. A bylo to divné. Neodpovídaly tomu standardu, za který zaplatili,“ uvedl pan Tomáš, syn jednoho z nespokojených zákazníků.

„Původní hotel byl určený pro rodiny s dětmi, byla tam pláž s hezkým přístupem. Bohužel dovezli nás jinam, pro děti tady není vůbec nic. Cákance od barvy, všude špína, v bazénu polystyren,“ vypočítala další klientka jménem Eva.

„My jsme zakoupili pobyt s tím, že to bude u moře. Už jsme starší, chceme si to užít. Trčí tady dráty ze země, přístup do moře takový, že jsem musel překračovat zdi,“ doplnil Ladislav.

Jiné hotely jsou plné

Proto cestující kontaktovali přímo cestovní kancelář Čedok. Bylo jim ale řečeno, že jiné hotely jsou plné. „Ta situace se mění každý den. My jsme se všemi hotely v kontaktu a doufáme, že se to nebude opakovat. Kompenzace se řeší individuálně, v jakém hotelu byli ubytováni, porovnávají se konkrétní služby a co klient má zaplacené,“ vysvětlila mluvčí Čedoku Kateřina Pavlíková.

„Řecko je vyprodané, ve vyšší kvalitě budeme hledat ubytování velice těžko. Ale není to jenom Řecko, většina destinací je na hraně,“ sdělil Papež. Podle cestovní kanceláře Čedok se podobný případ letos stal podruhé.

X X X

Zelenskyj se postavil oligarchům. Občanství odebral i tomu, který mu pomohl stoupat

Prezident Volodymyr Zelenskyj odebral občanství ukrajinskému oligarchovi Ihorovi Kolomojskému a dalším deseti vysoce postaveným Ukrajincům. Samotný Kolomojskyj je spojován se stamilionovými podvody včetně vytunelování Privat Bank, ze které zmizelo 5,5 miliardy dolarů. Současného prezidenta přitom dříve podporoval, a to od dob jeho herecké kariéry až po jeho politické začátky.

Jak informuje týdeník Echo24, miliardář Ihor Kolomojskyj podnikal především v mediálním, ropném a hutním průmyslu. Na svědomí měl mít mimo jiné i skandál kolem největší ukrajinské banky Privat Bank, jež byla šest let po svém rychlém vzestupu z roku 2010 na pokraji bankrotu. Následovalo její znárodnění. Ukrajinské úřady se domnívají, že to byl právě on, kdo banku mezi lety 2008 až 2015 vytuneloval – celkem z ní vyvedl přes 5,5 miliardy dolarů, načež ochromil ekonomiku celé země.

Kolomojskij měl podle webu Pittsburg Post-Gazette dále za „špinavé peníze“ nakoupit ocelárny, kanceláře a mrakodrapy v USA, kam se v roce 2016 odstěhoval a kde rozvíjel své rozsáhlé investiční zájmy. Příkaz Zelenského odebrat oligarchovi občanství by tím mohl umožnit americkým státním zástupcům a federálům jeho vydání.

Ministerstvo zahraničí v USA navíc loni Kolomojskému zakázalo vstup do Spojených států. „V letech 2014 až 2015 byl Kolomojskij zapojen do korupčních aktivit, které podkopávaly právní stát a důvěru ukrajinské veřejnosti v demokratické instituce a veřejné procesy jejich vlády, včetně využívání svého politického vlivu a oficiální moci ke svému osobnímu prospěchu. Oligarchova snaha podkopávat demokratické procesy představuje vážnou hrozbu pro budoucnost Ukrajiny,“ stojí v prohlášení amerického ministerstva z 5. března minulého roku.

Konec starého spojenectví

Zelenského příkaz je odvážný i trochu překvapivý tah. Bývalý herec a komik byl totiž v minulosti součástí Kolomojského mediálního impéria – začínal v jeho populárním televizním pořadu. Echo24 píše, že oligarcha měl na prezidenta vliv zejména v jeho politických začátcích, ale podle expertů se od něj Zelenskyj snažil distancovat.

Když se kontroverzní miliardář vrátil v roce 2019 na Ukrajinu, začaly se podle The Kyiv Independent objevovat spojitosti mezi Zelenského stranou Sluha lidu a Kolomojského obchodními aktivitami. Rok nato byl však přijat tzv. „protikolomojský zákon“ zakazující vracet znárodněný majetek původním vlastníkům, a vztahy mezi oběma značně ochladly.

Mezi dalšími vysoce postavenými Ukrajinci, kteří přišli o občanství, se má podle The Kyiv Independent nacházet i prokremelský zákonodárce Vadyn Rabinovič, poslanec Ihor Vasylovskij ze Zelenského strany či Kolomojského bývalý spojenec a podnikatel Hennadij Korban.

X X X

Brankář Hašek malý fašista, schytal hodně puků do hlavy, tepe legendu za její výroky Rusko

Další spor na ose Dominik Hašek – Rusko. Brankářská legenda se opřela do kontroverzního přestupu útočníka Dmitrije Jaškina do Petrohradu, paradoxně viní především tuzemskou vládu. Kritiku šestinásobného nejlepšího gólmana hokejové NHL zaregistrovali i v zemi Vladimira Putina a příliš šampiona z Nagana nešetří. Padají i slova o malém fašistovi.

Nejprve Rudolf Červený, pak Libor Šulák a nyní Dmitrij Jaškin. Tyto tři české hokejisty válka na Ukrajině neodradila od angažmá v ruské KHL, ve které budou příští sezonu působit.

Poslední jmenovaný Jaškin vzdal boj o místo v zámořské NHL a vrátil se tam, kde se mu dařilo. A také do země, ve které má kořeny. V sezoně 2019–2020 se coby hráč Dynama Moskva stal prvním Čechem, který kdy byl vyhlášený nejužitečnějším hráčem KHL. Teď se pokusí na tento úspěch navázat, a to jako útočník SKA Petrohrad.

„Mrzí mě to moc. Práce českého občana v Rusku je podporou ruského režimu, války na Ukrajině, a tedy i nebezpečí pro naši zemi a občany. Neviním však toho kluka (Jaškina) ani jeho agenta, ale vládu a Parlament ČR, že doposud nepřijal zákon, který by toto zakazoval,“ naťukal na sociální sítě Dominik Hašek. „Ten člověk neporušil zákon. Parlament nechá naše občany podporovat fašismus, jedná proti zájmům ČR. Naši poslanci by se z toho měli zodpovídat. Je to jejich povinnost,“ dodal v diskuzi s jedním z uživatelů.

Zřejmě schytal hodně puků do hlavy

Už před válkou byl Hašek velkým kritikem Kremlu, teď ovšem ve své rétorice přitvrdil. A drsný tón brankářské ikony Rusku neuniká. I proto, že pardubický rodák i odchovanec končil veleúspěšnou kariéru ve Spartaku Moskva.

„Co mám na to říct, když Hašek jen blouzní. Možná má koronavirus. Z nějakých důvodů náhle mění své životní postoje. Dřív se setkával s Rusy, hrál tady a všechno bylo v pořádku. Teď se Dominik nějak změnil. Je to jen malý fašista, nemocný člověk,“ reagoval prostřednictvím agentury RIA Novosti na poslední Haškova slova Alexandr Koževnikov, dvojnásobný olympijský vítěz se „sbornou“.

 Připojila se i další známá tvář ruského hokeje. Valerij Kamenskij si myslí, že ostrými vyjádřeními si Hašek dělá PR. A že práce českého občana v Rusku a podpora tamního režimu může znamenat pro republiku hrozbu? „Jaká hrozba? Jak souvisí hokej s politikou? Zřejmě během kariéry schytal hodně puků do hlavy,“ citovala Kamenského agentura TASS.

Ozval se i jeden politický představitel, předseda výboru Státní dumy pro tělesnou kulturu a sport Dmitrij Sviščev. „Je pro mě zvláštní od něj slyšet takové prohlášení. Z minulých dob je v Rusku známý, milovaný a respektovaný jako sportovec a člověk. Teď se ale bohužel chová podivně,“ podotkl Sviščev.

Jde o pokračování ságy Hašek versus Rusko. Koncem února – tedy v prvních dnech invaze – volal někdejší brankář po tom, aby NHL pozastavila smlouvy všem ruským hokejistům. A že pokud to vedení soutěže neudělá, je spoluzodpovědné za úmrtí na Ukrajině.

„Velký Dominátor se svými výroky proměnil v obyčejného fašistu. Za současnou situaci na Ukrajině mohou jeho optikou zřejmě i naši kluci, kteří řadu let hrají NHL. Je velmi těžké najít jinou vinu kromě toho, že jsou to Rusové,“ poznamenal tehdy web sovsportu.ru.

X X X

Hašek vzdává snahu prorazit s nápoji Smarty, prodal zásoby a propůjčuje značku

Zatímco v hokejovém brankovišti se Dominik Hašek stal legendou, na podnikatelském poli bývalý gólman sbírá neúspěchy. Nápoje Smarty se dostaly do povědomí Čechů neortodoxní propagací, ale jejich prodej zůstával značně za očekáváními. Proto olympijský šampion z Nagana prostřednictvím své firmy propůjčil značku produktu společnosti Grabmuller a zbavil se zásob.

Smarty nápoj myslivecký a rybářský, který není určený jen pro myslivce, rybáře a jím blízké včelaře. Pro všechny, kteří milují přírodu. A k tomu dnes už ikonické hashtagy #onchrání, případně #onbaví. S tímto před více než sedmi lety představil Dominik Hašek nový byznys.

Zvláštní způsob marketingu, shodovali se reklamní experti. Každopádně skrze neobvyklou propagaci se Haškovy nápoje staly známými. Nikoliv však dobře prodávanými. Smarty drinky s logem lišky neprorazily na špičku trhu a bývalý legendární brankář se s projektem dostával do červených čísel.

„Je to v řádu desítek milionů korun,“ odpovídal v únoru 2020 Hašek časopisu Týden na otázku, kolik už ho byznys s nápoji stál. „Samozřejmě to bolí. Člověk to nechce pořád jen dotovat, to bych ty peníze mohl dát raději na charitu nebo si je nechat v kapse. Ale zároveň mě to baví, hrozně rád buduji tu značku. To se mi na té práci nejvíce líbí. A také když vidím, že lidé mají radost, když naše drinky pijí,“ zůstával odhodlaný. A rozšiřoval sortiment, třeba o nápoje s názvem Šprt.

 Teď už ale snahu prorazit šestinásobný vítěz Vezina Trophy pro nejlepšího brankáře NHL vzdal. Deník E15 informoval o tom, že Hašel předal byznys do jiných rukou. Obchodní nezdary a narození potomka jsou podle listu důvody, proč jeho firma DM Life propůjčila značku společnosti Grabmuller, výrobci a distributorovi nápojů. DM Life sice Smarty drinky vlastní dál, ale nebude provádět žádnou obchodní činnost.

Poslední hospodářské výsledky společnost DM Life zveřejnila k roku 2019. Tehdy utržila přes čtyři miliony korun, přičemž prodělala zhruba dvojnásobek. „S Dominikem jsme se dohodli, že jeho byznys převezmeme, budeme pokračovat v jeho práci a pokusíme se vrátit jeho produktu jméno a čest, kterou si naše devětatřicítka zaslouží,“ podotkla pro E15 Zdeňka Trávnická, hlavní akcionářka společnosti Grabmuller, která už od Haška nakoupila výrobky a materiál.

Pro někdejší oporu Buffala Sabres, Chicaga Blackhawks, Detroitu Senators, Detroitu Red Wings nebo Ottawy Senators nejde o první podnikatelský nezdar. V roce 2008 musel ukončit provoz společnosti prodávající sportovní oblečení Dominátor, která získala název díky Haškově přezdívce. Prý prodělávala 30 000 korun denně.

X X X

Chorvatsko otevřelo most na Pelješac, poprvé spojil jih se zbytkem země

Chorvatsko v úterý slavnostně otevřelo dlouho očekávaný most, který spojuje dosud oddělenou oblast kolem města Dubrovník se zbytkem země. Turisté tedy již nemusí při cestě na jih Chorvatska projíždět přes Bosnu a Hercegovinu. Cesta z Česka na poloostrov Pelješac tak zabere méně času.

 Zhruba 2 400 metrů dlouhý most překlenuje Jaderské moře a spojuje chorvatskou pevninu s poloostrovem Pelješac, čímž umožňuje snadnější přístup k nejvýznamnější turistické destinaci země – středověkému městu Dubrovník zapsanému na seznamu světového dědictví UNESCO.

Turisté budou moci objet úzký pobřežní koridor patřící Bosně, kde vznikají dlouhé kolony při hraničních kontrolách, a časově si tak cestu do Dubrovníku zkrátí. Tato trasa přitom cestující nevyjde dráž, využití mostu je bezplatné.

„Cestování touto částí země bude od nynějška mnohem praktičtější a příjemnější a jsme obzvláště hrdí na to, že most se svým komplexním a jedinečným designem zajímavým způsobem změnil výhled na Malostonský záliv,“ uvedl ředitel Chorvatského turistického sdružení Kristjan Staničić.

Stavbu označil za jeden z nejdůležitějších strategických projektů v historii Chorvatska.

Pelješský most byl navržen tak, aby odolal větru o rychlosti 180 kilometrů za hodinu. Neočekávají se tedy problémy s počasím, jako je tomu v případě některých jiných mostů v zemi. Stavba vyšla na 526 milionů eur (12,9 miliardy korun), z čehož 357 milionů eur (8,7 miliardy korun) poskytla Evropská unie.

„Velký den pro Chorvatsko“

Úterní slavnostní otevření trvá celý den a vyvrcholí večer. Mnozí Chorvaté se brzy ráno odvážili překonat letní vedra, aby byli mezi prvními, kdo most pěšky přešli, uvedla agentura AP.

Elegantní lanový most se šesti pylony, postavený čínskou společností, je podle AP vzácným počinem svého druhu v době, kdy se Evropa obává, že Čína chce posílit svůj ekonomický vliv prostřednictvím investic do infrastruktury.

Státní televize HRT označila otevření mostu za „historický den, na který čekaly celé generace“. „Pro Chorvatsko je to velký den. Dnes si to užijme!“ řekl premiér Andrej Plenkovič.

Koridor rozdělující dnes chorvatskou Dalmácii na dvě části vznikl v roce 1699 jako součást Osmanské říše. Jeho cílem bylo zajistit, aby tehdejší Dubrovnická republika nehraničila s konkurenčními Benátkami. Dokončení mostní konstrukce proto místní média vykreslovala jako dějinnou událost a dovršení více než tři století starého snu o spojení chorvatského území do jednoho celku.

Bosna v minulých letech opakovaně žádala, aby Chorvatsko realizaci silničního projektu zastavilo. Argumentovala tím, že stavba poruší její právo přístupu k otevřenému moři.

To Záhřeb odmítá s tím, že největší rozpětí mezi pilíři 285 metrů spolu s výškou 33 metrů zabezpečují bezproblémový průjezd lodí do jediného bosenského přístavu Neum.

X X X

Karlovarsko přispěje obcím na budování vodovodů a kanalizací

Karlovy Vary (26. 7. 2022) Téměř 13,6 milionu korun by mohla získat od Karlovarského kraje vodohospodářská sdružení a obce v našem regionu na  realizaci drobných vodohospodářských akcí. Odsouhlasila to Rada kraje na svém jednání 25. července 2022. Vedení kraje se zároveň shodlo, že navýší celkový objem financí, se kterými v programu počítalo. Pokud to schválí krajské zastupitelstvo, budou moci žadatelé například dostavět vodovodní a kanalizační sítě či pořídit nový vodojem.

I letos kraj musel řešit převis žádostí. „Původně jsme v tomto programu měli připraveno 10 milionů korun, nicméně přišlo 12 žádostí, které částku výrazně převyšovaly i poté, když jsme museli dvě žádosti pro nesplnění podmínek vyřadit. Víme ale, že lidé v obcích nové vodovody a kanalizace nutně potřebují, proto jsme se rozhodli dotace navýšit na 13,6 milionu korun. Na financování dotačního programu nakonec půjdou peníze z krajského rozpočtu, z poplatků za odběr podzemních vod a zbývající částku tvoří nevyčerpané finanční prostředky ze dvou jiných dotačních programů,“ vysvětlil náměstek hejtmana Karel Jakobec.

Maximální výše dotace v jednotlivém případě nesmí překročit 3 miliony korun. Maximální část nákladů, která může být hrazena z dotace, činí 80 % z celkových uznatelných nákladů. V případě, že krajští zastupitelé udělení podpory v uvedené výši odsouhlasí, mohlo by například dotace na dostavbu vodovodní a kanalizační sítě v Bublavě dostat Vodohospodářské sdružení obcí západních Čech, na výstavbu vodovodu v Pomezí nad Ohří – Tůních by byla určena dotace pro CHEVAK Cheb, další finance by mohlo získat Vodohospodářské sdružení obcí západních Čech na výstavbu automatické tlakové stanice v obci Krásný Les. Mgr. Jana Pavlíková, tisková mluvčí

X X X

V Nové Roli  koncert, festival Rock

Koncert hravých písní pro děti i rodiče, loutková interaktivní pohádka na motivy Perníkové chaloupky, návštěva dobrovolných hasičů a nebo workshop základů žonglování a chůze na chůdách. Na to všechno se můžou těšit návštěvníci akce Rock iN Roll Dětem, která se koná v sobotu 30. července u přírodního koupaliště v Nové Roli.

Kapela Kujme Pikle Band zde navíc pokřtí své nové CD s názvem Tluče bubeníček, které se zrodilo během covidové kulturní uzávěrky. Vstup na dětské odpoledne je zdarma, návštěvníci ale mohou přispět na léčbu dívky s dětskou mozkovou obrnou. Rock iN Roll Dětem je nedílnou součástí hudebního festivalu Rock iN Roll. Koná se vždy poslední červencovou sobotu odpoledne a přístupný je pro všechny, tedy i pro ty, kteří nemají vstupenku na hlavní festivalový program. ,,Chceme dát rodinám možnost, užít si hezké prázdninové odpoledne s dětmi. V dnešní době všechno zdražuje. A protože my nechceme naše návštěvníky už ničím stresovat, ponechali jsme vstup volný a ani cena lístků na hlavní program se nijak nezvýšila.

Je to díky tomu, že s námi zůstali naši sponzoři a partneři, kterým tímto moc děkuji,“ vysvětlil ředitel festivalu Jiří Švec. Hlavním lákadlem dětské akce je koncert Levorukého Edy a jeho kapely Kujme Pikle Band. Ti baví obecenstvo z celého kraje svými písněmi už více než 10 let a na pódiu u novorolské pláže pokřtí své první vlastní CD. ,,Začínali jsme jen s písničkami z pohádek a filmů. Hráli jsme ale čím dál tím víc a mě už omrzelo opakovat dokola stále stejné převzaté skladby. Tak jsem během covidu sáhl do svého šuplíku, kde jsem měl spousty dětských písní, vybral jsem 13 nejhezčích a ty jsme natočili,“ popsal hudebník Eduart Bartůšek alias Levoruký Eda. Nové CD dostalo název Tluče bubeníček a jelikož se jednalo o hudbu určenou pro děti a rodiče, uzpůsobil tomu Bartůšek také jeho obal. ,,Je to vlastně klasické dětské papírové leporelo. O originální kresby jsem požádal svojí dceru Anežku. Leporelo má 14 stránek a ke každé písni je vložený obrázek plus návod, jak jí zahrát na kytaru,“ popsal hudebník. Sám se desce chystá popřát na křtu, ať jí lidé poslouchají hlavně rádi a často.

,,Ale nemusí to být jen z CD, to už je dnes dost mrtvé medium, ale prostě všude. Ať si to pouští děti a rodiče na Spotify, Deezer, Apple music. Písniček pro děti není nikdy dost, a ty naše jsou samozřejmě nejlepší, protože jsou převážně o zvířátkách a ty děti milují,“ zakončil Bartůšek. Kromě koncertu kapely Kujme Pikle Band je na akci Rock iN Roll dětem připravena celá řada dalších aktivit. Jednou z nich je například loutková pohádka Hluboko v lese od loutkového divadelního souboru Tate Lyumni.

,,Pohádka je na motivy klasické perníky chaloupky, ale je interaktivní jako kinoautomat – diváci sami mohou svým rozhodnutím ovlivnit děj. Takže záleží jen na hlasování, co se bude dít. Jsme moc zvědaví, jak to celé v sobotu dopadne,“ popsal herec Pavel Richta. Lidé se ale mohou těšit i na workshop základů nového cirkusu jako je žonglování a nebo chůze na chůdách. ,,Žonglovací míčky si navíc budou moci sami vyrobit a odnést si je z akce domů. Kromě toho nás navštíví místní dobrovolní hasiči, děti si budou moci vyrobit také barevné plážové spinery, bude se malovat na obličej, tetovat hennou a mnoho dalšího,“ dodal Jiří Švec. Rock iN Roll dětem začíná v sobotu 30.července ve 13 hodin. Vstupné je zcela zdarma, stejně jako většina aktivit.

,,Kapela, divadlo, workshop nového cirkusu, výroba žonglovacích míčků, malování na obličej – to všechno je opravdu zdarma pro všechny. Zpoplatněna je pouze jedna vyráběcí dílnička, malování hennou, nastřikovaná tetování, pletení copánků a tisk fotek z fotodroidu. A platí se samozřejmě za občerstvení. Ale můžu prozradit, že návštěvníci hlavního večerního programu dostanou zdarma i welcome drink,“ nalákal Švec. Lidé ale mohou ušetřené peníze darovat například v místním benefičním stánku.

,,V rámci letošního ročníku festivalu Rock iN Roll, jsme se rozhodli prezentovat příběh neskutečné bojovnice Toničky Braunreiterové. To je sedmiletá dívka z Karlových Varů, která je po dětské mozkové obrně. Každý, kdo by jí chtěl přispět na léčbu, může v našem Buď dobrej stánku nechat finanční příspěvek a nebo třeba přenechat zálohu za zálohovaný kelímek,“ vysvětlil Švec. Konec dětského programu je plánovaný zhruba na 15 hodin. O půl hodiny později začne na pláži hlavní část festivalu Rock iN Roll, na které si zahrají kapely jako Krucipüsk, Fast Food Orchestra, TH!S s Vojtou Kotkem, The Sidewaves, vystoupí také legendární hudebník Michal Pavlíček a zpěvačka Monika Načeva. Vstupenka na hlavní program se dá zakoupit v předprodeji přes stránky www.rockinroll.cz za částku 440,- Kč a nebo za 540,- Kč na místě. Děti do 12 let a ZTP mají vstup zdarma i na hlavní program Tereza Švecová

X X X

Výstřední šaty, obřad na molu i přesun na svatební noc. Vše o sňatku Vémoly s Lelou

Zápasník Karlos Terminátor Vémola a jeho partnerka Lela Ceterová se konečně dočkali. Svatba bude! A to už pozítří v Praze. A protože budoucí nevěsta má dva dny před obřadem nervy na dranc, popsal pro Showtime zápasník sám, jak bude svatební den vypadat.

Kdo by čekal tradiční dopolední nebo polední obřad, ten by se spletl. „To chci ještě spát, aspoň bude čas na přípravy. Začínáme ve dvě hodiny na lodi, pojedeme s kluky na lodi a přesuneme se na Občanskou plovárnu. Ve čtyři bude obřad, žádné dlouhé zdržování, pak nějaké rychlé focení a v pět budeme sedět u svatebního stolu,“ shrnul svatební den Vémola.

Svatební noc se pak bude konat na Žižkovské věži, kde si dal pár první schůzku. „Tam se vejdeme sami dva, ale ne v celém počtu na svatbu. Máme hodně přátel a velkou rodinu,“ vysvětlil bojovník, proč se na Žižkově nebude konat i hostina.

Přestože se veselka blíží, nejsou ještě všechny detaily jasné. Dvojice ji totiž organizuje čtyři dny. Co ale jasné je, že Vémola bude muset oželet svá oblíbená zvířata. „Veterině se úplně nelíbila představa, že mezi 200 až 300 lidmi budou pobíhat lvi. To je jediná věc, co mi na svatbu nevyjde. Kolotoče tam samozřejmě pro děcka budou, ale já jsem chtěl i labutě pro chlapy, takže to je další věc, kterou aktivně řeším,“ doplnil.

Otázka předsvatební smlouvy

A protože je dnes moderní mít předsvatební smlouvu, zeptala se reportérka Showtimu i na to. „Budeme mít něco napsané pro ochranu mé manželky, kdybych bláznil a nakupoval kolotoče a dostal se do nějakých velkých dluhů,“ prozradil zápasník.Speciální svatební slib si prý nenapsal. „Nevím, jestli Lela ano. Nikdo jí ani nemůže slíbit to, co já, jinak by si mě ani nebrala,“ prohlásil sebevědomý sportovec.

A promluvil také o tom, proč během obřadu nebudou se zamilovanou dvojicí jejich dvě děti. „Moje budoucí žena se malinko bojí, protože místo na obřad jsem zvolil na molu uprostřed Vltavy, které se trošku houpe. Bojí se, že kdybychom vzali Lilinku, byla by schopná do té Vltavy skočit. Takže mi děti zakazuje, ale ještě uvidíme, budeme to řešit až na místě,“ dodal.

Šaty a svědci

Molo se prý muselo přestavět, aby se na něj Lela Ceterová se svými obrovskými šaty vešla. „Má ráda podobné věci jako já. Mám rád všechno velké, světské, velký výstřih, takže si myslím, že to budou hodně výstřední šaty,“ tipoval Vémola.

A co svědkové? „U Lely to je její kamarádka, která prožívá náš vztah úplně od začátku, byla tam od prvního dne, kdy se ta náhoda, že jsme se potkali, vůbec stala. U mě to bude dlouholetý přítel, ale nechte se překvapit,“ uzavřel zápasník.

X X X

Vémola v Co Čech, to politik!: Lva i krokodýla mám, chci slona. Čím perlili Kato a Marpo?

Covid je rýmička. Nejsme děti politiků. Gott by byl dobrý prezident. To jsou některé z výroků, které zazněly ve vysílání CNN Prima NEWS, kde v pořadu Co Čech, to politik! diskutovali zápasník MMA Karlos Vémola a rappeři Marpo a Kato. Vybrali jsme pro vás nejlepší hlášky, které v pořadu zazněly.

Lev, krokodýl, teď slon

Zápasník Karlos Vémola v posledních dnech zažíval perné období v partnerství. Hádky se svou snoubenkou řešil přes média, nyní však už detaily prozrazovat nechce. „Bavit se o tom nechci, kolega (Marpo, pozn. red.) mě nařkl, že řeším bulvár, budu se věnovat trénování. Na rozdíl od kolegy se plně věnuji trénování. Na konci května bude fight,“ prohlásil v Pořadu Co Čech, to politik!

Souboj s rapperem Marpem, který se také věnuje MMA, mu přinese také finanční odměnu. „Má to být největší money-fight, ale pak budeme muset udělat soubojů více. Musím mít velkou zahradu. Rád si plním dětské sny. Mám lva, krokodýla, teď chci ještě slona,“ prohlásil Vémola.

Covidová rýmička

Tématem debaty byl i covid, který zasahuje do sportu ikultury. Svým přístupem překvapil rapper Kato. „Vláda musí uznat, že to je další rýmička z mnoha, a konečně přestat hysterčit,“ řekl s tím, že nezná nikoho, kdo by kvůli covidu zemřel.

Nejsme děti politiků

V této souvislosti Kato nešetřil vládu. „Nevěřím také covidovým statistikám. Děda kamaráda zemřel při autonehodě, ale v době, kdy se nehoda stala, měl covid. Tak ho zapsali do seznamu lidí, co zemřeli na covid,“ sdělil svůj skeptický pohled. „Mně covid přijde už legrační. Neřeším to, dokud mi někdo vyloženě nehází klacky pod nohy. Myslím, že nejsme děti našich politiků, měli bychom mít vlastní hlavu a vlastní způsob, jak k tomu přistoupit,“ dodal Kato.

Gott prezident

Hosté ve vysílání CNN Prima NEWS naznačili i preference ohledně prezidentských voleb. „Měl by konečně kandidovat někdo, kdo by nerozděloval českou společnost. Zatím ho ale bohužel nevidím. Chtěl bych, aby jednou kandidoval ten, kterého lidé mají rádi, koho uznávají. Někdo, jako byl Karel Gott. Nikdy jste necítili, že by rozděloval společnost,“ podotkl ve vysílání CNN Prima NEWS Vémola.

Slováka nikdy?

Skepsi vůči aktuálním politikům vyjádřil i rapper Kato. „Favorita nemám. Obávám se ale, soudě podle toho, že poslední dva prezidenti byli bývalí premiéři, že se jím stane Babiš. Toho se skutečně bojím,“ přiznal Kato. Apeloval by proto na politiky, aby se i v tuzemsku přijal zákon, že se prezidentem může stát pouze občan, který se narodil v České republice.

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.