Exkomunista Pavel od NATO k dr. Husákovi, Klausovi, Zemanovi? Národ: Pavel neměl nic podepisovat. Polsko proti potratům, šikanují ženy. V Bavorsku antisemitismus

Generál Pavel: Musíme se postarat i o ty nejchudší. Tak to bylo i za dr. Husáka a za vlády Klause, Zemana, kteří se snažili pomáhat lidem i podnikům. Nebránili výstavbě nových bytů, bytovým družstvům, podnikům, JZD, statkům, obcím, městům v rozvoji obyvatel. Na venkově byly prodejny Jednoty, pošty, doprava autobusů a vlaků. Levné půjčky na byty od bank a nerozdávaly se miliony, miliardy lidem, jako to dnes dělá Fiala a pětikoalice.

To už několikrát kritizoval Zeman i Klaus, který Fialu důrazně varoval Fialu, aby ČR nezatahoval do války na Ukrajině, protože s ČR nemá s tím nic společného, ale je to válka Západu, USA, Anglie a spol. s Ukrajinou proti Rusku.

Generál Pavel by se měl víc radit s exprezidenty Klausem, Zemanem a dalšími skutečnými odborníky, nikoliv těmi, které má Fiala, neboť Fialovi jde jen o to, aby se udržel se všemi poskoky co nejdéle ve vládě a ČR rozházeli co nejvíce miliard.

Kdyby chtěl Fiala udržel prosperující ČR, jako Švýcarsko, Austrálie, Maďarsko, Rakousko atd., polovinu vlády rozpustí, přestane dodávat miliardy Ukrajině, jako to už dělá Německo, USA, Francie, Anglie a další země, protože lidé v těchto zemích už odmítají Ukrajinu podporovat, protože Zelenský nechce dohodu, mír, a napadl kvůli tomu i Izrael, papeže a Vatikán.

X X X

PAVEL  KRITIZOVAL  FIALU,  LIDÉ   NEBYLI  O  ZMĚNĚ   INFORMOVÁNI

LIDOVEC  JUREČKA   NENÍ  ODBORNÍK,  FINANČNÍK,  POUZE  TRAKTORISTA

MĚL  BY  SE  DRŽET  VOLANTU  TRAKTORU

Prezident Pavel kritizoval Fialovu vládu také za to, že veřejnost nebyla o novele dostatečně a včas informovaná. MPSV mu oponuje mimo jiné počtem podaných žádostí o předčasný důchod, který je i letos ve srovnání s rokem 2021 výrazně vyšší.

„Z našich dat je navíc zřejmé, že zkrácení lhůty pro odchod do předčasného důchodu z pěti na tři roky není pro většinu žadatelů překážkou,“ uvedl František Boháček, ústřední ředitel České správy sociálního zabezpečení, který dodal, že v minulosti drtivá většina žadatelů odcházela do předčasného důchodu v rozmezí do tří let před řádným termínem.

„Změna nastala až v loňském roce, kdy o předčasný důchod začali žádat lidé především z důvodu finanční výhodnosti, a ne jako v minulosti proto, že by potřebovali akutně vyřešit svoji životní situaci nebo že chtěli odejít do důchodu dříve, a to i za cenu nižších příjmů,“ upřesnil Boháček.

X X X

GENERÁL  PAVEL SE  CHCE  KONEČNĚ  OD  FIALY  ODLIŠIT?

TO  UŽ  MĚL  UDĚLAT  PAVEL  DÁVNO

Prezident se chce od vlády odlišit. Nechce sdílet její nepopularitu, míní Schmarcz

Pozdější podepsání penzijní reformy ze strany prezidenta mohlo být způsobeno tím, že se chtěl od vlády odlišit. Pokud bude popularita kabinetu stále nízká, bude si chtít vydobýt Petr Pavel vlastní pozici, uvedl komentátor Martin Schmarcz, který byl hostem pořadu Partie PLUS na CNN Prima NEWS. Podle něj je jasné, že hlavní slovo měli poradci hlavy státu, jejichž pozici jako prostředníka považuje za špatnou možnost.

Schmarcz upozornil, že je důležité, aby měl prezident dobré vztahy s vládou. „Pokud nastane podobná chyba jako v podepsání penzijní reformy, pak šlo o jasnou chybu v komunikaci. U dalších legislativních změn může jít o mnohem vyšší částky. Příště by bylo dobré si předjednat s prezidentem schůzku a vše si vyjasnit,“ řekl.

 Vládla podle komentátora udělala z prezidenta „podepisovací stroj“, jelikož mu členové kabinetu neposkytli patnáctidenní lhůtu a vše přišlo na poslední chvíli. „Nebylo dobré ho vystavit časovému presu a nejednali s ním dopředu, jelikož mezi nejvyššími ústavními činiteli musí být zcela přímá komunikace,“ zdůraznil.

 „Zákon byl sice přijat, ale za cenu ohromných zmatků a toho, že vláda nejspíš Pavla naštvala. Ten pak udělal krok, kterým ze sebe před veřejností udělal někoho, kdo se neumí rozhodnout,“ uvedl v pořadu Partie PLUS.

Podle Schmarcze mohlo jít rovněž o záměr udržet si distanc od kabinetu Petra Fialy. „Prezident tak touto cestou potřeboval dát najevo, že se potřebuje odlišit. Pokud v souvislosti se sněmovními volbami bude popularita vlády klesat, zatímco jeho bude nadále stoupat, bude si chtít vydobýt svou pozici. Je však důležité, aby si takové postavení vůči premiérovi získal sám, a ne prostřednictvím poradců,“ pronesl.

„Pokud spolu budou tyto ústavní instituce skutečně jednat, může nakonec i předseda vlády pochopit některé kroky ze strany hlavy státu, kterými si nechce poškodit své jméno a vlastní popularitu. Tohle škobrtnutí bylo naprosto zbytečné,“ uvedl. V případě složitějších problémů by podle něj mohl na tuto překážku v komunikaci doplatit celý zákonodárný systém. V souvislosti s tím komentátor uvedl, že opozice nemá v rukou žádnou zbraň a nemůže z celé situace „vytěžit vůbec nic“.

X X X

Politolog kritizuje Pavlův podpis pod důchody: Chová se jak chytrá horákyně.

Otálením kolem podpisu pod novelu důchodového pojištění se prezident Petr Pavel dopustil chyby. Myslí si to politolog Lukáš Valeš, který hlavu státu zkritizoval ve vysílání CNN Prima NEWS.

„Všechno naznačovalo tomu, že novela nebude podepsána a důchodci si od příštího roku polepší více. Musím konstatovat, že pan prezident se poněkolikáté chová jako chytrá horákyně. Nejdříve hýří statečností a kritikou v případě zmírnění valorizace penzí. Pak se nakonec přikloní na stranu vlády,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Valeš.

 Politolog připomíná, že tímto způsobem by ústavní činitel neměl postupovat. „Přijde mi to podivné a divím se, že se tak prezident chová,“ dodal Valeš.

Ekonom Vladimír Pikora v pořadu K věci řekl, že rozhodnutí Pavla je velkou úlevou pro celý vládní kabinet. „To, že to podepsal, je z tohoto pohledu dobře. Samozřejmě, někteří lidé budou říkat, že celá reforma je od základu špatně, těm rozumím. Nejhorší co je, je nejistota,“ řekl Pikora.

Vládní politici Pavlův podpis vítají. Okamžitě poté, co Hrad oznámil, že prezident novelu podepsal, reagoval ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). „Vítám rozhodnutí prezidenta Pavla podepsat novelu o důchodovém pojištění. Jako vláda chceme těmito změnami docílit, aby důstojné důchody pobírala nejen současná, ale i budoucí generace. Jsme zodpovědní za udržitelnost důchodového systému. Podle toho jednáme,“ uvedl.

Obdobně reagoval i místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček (ODS). „Vítám rozhodnutí prezidenta republiky nevetovat a podepsat novelu zákona o důchodovém pojištění. Omezit nadužívané předčasné odchody do penze je potřebné jak z hlediska udržitelnosti penzijního systému, tak z hlediska napjatého trhu práce. Stejně nezbytné je upravit ve vysokoinflačním prostředí způsob valorizace penzí. Je to dobrý posun pozitivním směrem. Nicméně i tak musí změny v průběžném systému penzí v budoucnu pokračovat a být hlubší, demografický trend je neúprosný,“ dodal.

X X X

Pavel najíždí na zemanovské koleje. Nepodepsáním novely si uškodí u Fialy

Nepodepsáním penzijní novely chce prezident s poradci nejspíše ukázat, že se postaví za chudé lidi nebo důchodce. Bohužel se zdá, že zajíždí do zemanovských kolejí. Tak se k čtvrtečnímu rozhodnutí Petra Pavla vyjádřil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS komentátor Martin Schmarcz. Podobně to vidí i politolog Jan Kubáček, který míní, že to pro hlavu státu znamená jak zhoršení vztahů s vládou, tak i narušení důvěry u široké veřejnosti.

Rozhodnutí prezidenta, který ve čtvrtek večer oznámil, že nehodlá podepsat vládní penzijní novelu, je pro Schmarcze šokem. „Nadhodil jsem, že prezident může uvažovat, že svoji vysokou popularitu obětuje té nízké tím, že se něčím pokusí odstřihnout od vlády. Prý tak učinil kvůli vážným chybám ve znění, ale spíše podle mě šlo o snahu jeho poradců ukázat, že je svébytný prezident,“ myslí si komentátor.

 Svým krokem se tak podle něj snažil zavděčit svým voličům v prezidentských volbách, kteří nepodporují vládu. „Chce dát možná této skupině najevo, že se hodlá postavit za chudý lid nebo důchodce, jak to dělal Andrej Babiš. Bohužel mi přijde, že začíná najíždět do zemanovských kolejí. Bývalý prezident přesně tohle dělal z mocichtivosti nebo proto, aby ukázal svou moc,“ uvedl v pořadu 360°.

 Kubáček označil způsob řešení prezidenta Pavla za „velmi rozpačitý“, a to hlavně v souvislosti s tím, že sám přesvědčuje veřejnost, že se dané problematice dlouhodobě se svým týmem věnuje, tudíž by mohl chyby, proti nimž se nepodepsáním novely vymezil, ještě předtím konzultovat s vládou. „Očekával bych tedy, že má vlastní stanovisko již dlouhodobě hotové a že se ztotožní s návrhem prošlým Sněmovnou a podpoří ho, popřípadě bude hrát roli chytré horákyně, jako to dělali jeho předchůdci, a bude mít jasné výhrady či upozorní na hrubé či parametrické chyby,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

„Jako člověk se zodpovědností titulu prezidenta má zodpovědnost za celou společnost, soudržnost a důvěru v politický a ústavní systém. To by potvrdil tím, že by vystoupil okamžitě, třeba se setkal s premiérem či navštívil schůzi vlády,“ vyčetl hlavě státu Kubáček.

„Jeho rozhodnutí takto reagovat považuji za netaktní a nedá se to svalit na to, že je v úřadu nováčkem. Celou situaci mu to zkomplikuje, a to jak před vládou, tak před Sněmovnou i Senátem. Mnozí řeknou, že se staví do nekonformní pozice, což nakonec povede k oslabení důvěry ze strany veřejnosti,“ řekl politolog. „Pak to vypadá, že v podstatě alibisticky sedí na takových argumentech a celkové rozhodnutí protahuje,“ doplnil.

Schmarcz také konstatoval, že jestliže se poradci prezidenta snaží pro něj vydobýt lepší pozici v očích veřejnosti, „nedělají to úplně chytře“. Pavlovu volbu označil za „netransparentní“. Narušení vztahu mezi premiérem a prezidentem by podle něj mohlo být v budoucnu mnohem větším problémem než nejasnosti ohledně tohoto samotného zákona.

X X X

Balaštíková: Co udělal Pavel, je nedůstojné. V penzích jsou hrubé ekonomické nedostatky

O den odložený podpis penzijní novely zákona ze strany prezidenta Petra Pavla označila členka sněmovního rozpočtového výboru Margita Balaštíková (ANO) za nedůstojný vůči občanům. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS dále kritizovala, že v penzích jsou hrubé ekonomické nedostatky. Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob ale podpis novely ocenil. Podle něj totiž řeší systémovou chybu, která nastala již minulý rok.

Novela měla být původně účinná už 1. září, ale kvůli několikahodinovému odkladu podpisu prezidenta Petra Pavla vstoupí v platnost až o měsíc později. „Jestliže k ní měl výhrady, měl je diskutovat včas. To, co prezident udělal, mi přijde nedůstojné vůči občanům,“ řekla členka sněmovního rozpočtového výboru Margita Balaštíková (ANO) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

 Pavel měl k zákonu dvě výhrady. Upravuje mimořádné valorizace důchodů způsobem, který by v případě dalšího inflačního výkyvu vedl k fiskálně nákladnějšímu řešení. U předčasných důchodů prezidentovi vadí, že změna přichází příliš rychle. Podle Balaštíkové jde o chybu ve výpočtech. „Ekonomové poukazují na to, že když nebude valorizace v pořádku a bude se vyplácet přes dávky, tak stát na tom neušetří a bude to dražší. A to je docela zásadní. Myslím, že k tomu došlo právě proto, že vše bylo šité horkou jehlou,“ podotkla.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) podle ní rád rozdává sociální dávky. „Chtěl si polepšit a výsledek je ten, že nakonec jeho vlastní poradce upozorňuje na chybu. To je pro mě zásadní věc,“ řekla Balaštíková a dodala, že se nejedná o žádnou změnu důchodového systému, ale parametrické změny. „A jak je vidět, ani ty parametrické změny se nepodařilo udělat v pořádku, mají tam hrubé ekonomické nedostatky,“ kritizovala Balaštíková.

X X X

Reálná mzda v Česku znovu klesla. Platy ztrácejí hodnotu již druhým rokem, tvrdí analytici

Průměrná mzda v Česku ve druhém čtvrtletí tohoto roku v reálném vyjádření znovu meziročně klesla, a to sedmý kvartál v řadě. Shodují se na tom analytici. Důvodem je podle nich přetrvávající vysoká inflace, protože v nominálním vyjádření mzdy rostly. Vzhledem ke slábnoucí inflaci ale byl podle analytiků pokles reálné mzdy nižší než v prvním čtvrtletí. Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejní informace o vývoji mezd ve druhém čtvrtletí v pondělí.

„I v letošním druhém čtvrtletí s největší pravděpodobností pokračoval meziroční pokles kupní síly českých zaměstnanců. Jediným odvětvím, kde růst mezd překonal inflaci, byly zřejmě činnosti v oblasti nemovitostí, ve všech ostatních pak mzdy za inflací zaostaly. Relativně lépe přitom dopadli pracovníci v průmyslu a ve finančním sektoru, naopak nejrychleji chudli zaměstnanci v zemědělství a ve veřejném sektoru,“ uvedl hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil. Nominální mzdy podle něj celkově vzrostly o 7,7 procenta, v reálném vyjádření ale klesly o 3,1 procenta.

 Podle analytiků Raiffeisenbank čeští zaměstnanci zřejmě nevyužívají naplno ve svůj prospěch napjatou situaci na trhu práce, takže byl růst mezd relativně umírněný. „Po 8,6 procenta v prvním čtvrtletí letošního roku patrně meziroční růst (nominálních mezd) ve druhém čtvrtletí neakceleroval blíže k deseti procentům, jak jsme původně předpokládali v rámci naší dlouhodobé prognózy, ale poněkud překvapivě dokonce zpomalil pod osm procent,“ uvedli. Vzhledem k pokračující inflaci by to podle nich znamenalo pokles reálných mezd o tři procenta.

Podle analytiků České spořitelny mzdy ve druhém čtvrtletí nominálně rostly o 8,5 procenta, reálně se propadly o 2,4 procenta. Ve zbytku roku podle nich bude nominální růst mezd zpomalovat k osmi procentům, vzhledem ke slábnoucí inflaci by se ale v reálném vyjádření mohly mzdy dostat k meziroční stagnaci.

V prvním čtvrtletí dosáhla průměrná mzda v Česku 41 265 korun. Meziročně se v nominálním vyjádření zvýšila o 8,6 procenta, při zohlednění inflace se ale reálné výdělky zaměstnanců naopak o 6,7 procenta snížily. Reálné mzdy klesaly už šest čtvrtletí v řadě, kupní síla průměrné mzdy se podle analytiků snížila na úroveň roku 2017. Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.

X X X

Vesnice zkouší udržet obchody, nejsou prodavači, pošty na venkově, ve městech

 Úbytek malých prodejen v Česku nahrává novým projektům. Fungují tak už první obchody, kde se zákazníci obslouží úplně sami. Vstup do krámu zajistí aplikace, hotovostí tam nicméně lidé nezaplatí. Obce tak hlavně seniorům nahrávají peníze na speciální karty. Na bezobslužné prodejny je možné získat dotaci od státu.

Když loni na podzim skončil kvůli rostoucím provozním nákladům obchod v Měrotíně na Olomoucku, přišly místní asi tři stovky lidí o možnost rychlého nákupu základních potravin přímo v obci. Do nejbližších supermarketů v deset kilometrů vzdálené Litovli to pro Měrotínské bez osobního auta znamenalo minimálně půlhodinovou cestu hromadnou dopravou. Navíc podstatnou část museli od zastávek dojít pěšky.

X X X 

 ÚTOK  NA  FIALŮV  ROZPOČET

 České rozpočtové hospodaření působí dojmem, že smyslem naší existence jsou útočné války, kdy už nezáleží na tom, kolik to stálo. Na co jiného bychom potřebovali stíhací jaderné bombardéry?

Česká vláda představuje pozoruhodný hybrid, kdy formálně uznává prošlé neoliberální teorie, ve kterých peníze vládnou světu a vzorem ctnosti je strýček Skrblík. Fakticky se však chová podle nejprogresívnější nové monetární teorie, podle které má vláda nezadatelné právo emitovat potřebné peníze – ví na co je potřebuje, jsou kapacity to vyrobit, tak to zaplatíme a dluh se neřeší. K tomu lze dodat jen to, že vláda střílí ze správné hlavně, jen špatným směrem – chce stíhačky F-35, americká Lockheed Martin má kapacity je (za deset let) vyrobit, tak to zaplatíme a dluh neřešíme. Ledaže by dluh řešil nás a rána mířila do vlastního kolena.

Skutečně, nemá cenu Fialově vládě vytýkat  špatné hospodaření – neví, co to je. Bylo to patrné z radosti ministra financí Zbyňka Stanjury, že schodek státního rozpočtu za srpen činil jen 230 miliard korun. A odhodlání sekat čtvrtmiliónové schodky i v příštích letech jako Baťa cvičky.

Letos ekonomika míří k poklesu na úrovni „červené nuly“, ale vládě pomáhala inflace, takže státní příjmy rostly. Není to o málo. Celostátní výběr daní a pojistného je o 12 procent vyšší než v loňském roce. Kdo ale tuhle rundu platil? Stačí se podívat do vlastních peněženek, neboť reálné mzdy na jaře klesaly o dalších 7 procent. Přírůstek cen byl prostě o 7 procent vyšší než přírůstek mezd za stejné období.

Tento pokles reálných mezd se měl ve druhém čtvrtletí údajně zastavit, ale nastřádaná pětinová nebo čtvrtinová ztráta kupní síly nás bude držet pod krkem dál. Vysoké ceny zůstanou nahoře a mzdy je nedohoní.

Rozpočtové díry se daří trochu lepit díky jednorázovým příležitostem, k jakým patřilo třeba odčerpání veškerého zisku ČEZ na dividendy. Stát má v ČEZ dvoutřetinový podíl, a tak do státní kasy zamíří nečekaných 54 miliard korun. Ale znovu se zeptejme, kde se ty peníze vzaly? Zaplatili jsme je na horentních účtech za elektřinu, takže vládní pomoc občanům a firmám s vysokými cenami energií stála státní rozpočet víc, dokonce o 2,6 miliardy korun. Naše nejvyšší ceny elektřiny navíc podtrhly konkurenceschopnost českého průmyslu a jsou jednou z příčin klesajících zakázek.

Zajímavý je letošní vývoj daňových příjmů od fyzických osob. Tam, kde jsou vybírány srážkově od zaměstnanců (nikdo se vás na nic neptá a prostě vám to strhnou na pásce), vzrostly meziročně skoro o polovinu (index 146,0). Zato tam, kde jsou placeny poplatníkem, čili dobrovolně, výběr daní z příjmů poklesl (index 0,95). Efekt zrušení EET je tu jako na talíři.

Obsluha státního dluhu představovala pro státní rozpočet výdaj v objemu 40,0 mld. Kč, to je o 11,8 miliard korun více než loni. Máme však za sebou jen dvě třetiny roku a na konci to bývá hustší. Celoročně počítejme se 70 miliardami korun jen na úrocích ze státního dluhu. V příštím roce to bude víc, protože státní dluh na konci prvního pololetí překonal hodnotu 3 bilionů korun a musela se dofinancovat a refinancovat – při vysokých úrocích –obzvlášť velká porce. Třeba tříletý státní dluhopis 6,00/26 byl vydán v objemu 110 miliard korun s kuponem 6,0 procent. Ten se teď na burze prodává za plnou cenu, takže podobné úroky státnímu dluhu ještě chvíli vydrží.

Pokusy jásat nad aktuálním vývojem plnění státního rozpočtu jsou proto zcela mimo mísu.

Optimistické prognózy pro příští rok mluví o obnově mírného hospodářského růstu, ale daňové příjmy mají poklesnout, protože jim bude chybět ta inflační berlička. Zprávy o chystaném rozpočtu jsou stále ještě hodně ředěné, rvačka o peníze se drží v okruhu vládní koalice a jen málo čísel prosákne na světlo boží. Nicméně ze zajímavého přehledu, který připravila v sobotní Mladé frontě Dnes redaktorka Sabina Ali, vidíme upřímné zoufalství ministerstva financí, když má udržet cifry v ohrádce čtvrt biliónového schodku, jak o něm mluví ministr Stanjura.

Zoufalství je to správné slovo, neboť třeba výdaje ministerstva pro místní rozvoj se mají ořezat o polovinu (o 45,9 procenta), přestože ještě na jaře toto ministerstvo slibovalo rozjev výstavby nájemních bytů v obcích. Bydlení už není priorita? Ministerstvo průmyslu a obchodu má přijít o čtvrtinu výdajů (o 26,2 procenta), stejně jako ministerstvo zdravotnictví. Zejména to oškubané zdravotnictví vybízí ke spekulacím, zda to není nějaká tajná zbraň, jak vyřešit penzijní reformu bez složitého hlasování…

To slovo „zbraň“ mi přišlo na mysl úplně automaticky, protože kdo asi na tomhle rozpočtu vydělá? Soutěž nevypisuju, vyhrál by každý. Ano, je to ministerstvo obrany a jeho zbrojní fantazie. To má dostat o více než třetinu víc (o 35,3 procenta) oproti dost nafouknutému letošnímu rozpočtu (111,8 miliardy korun).

Bezpečnostní poradce generál Andor Šándor, bývalý náčelník vojenské zpravodajské služby, se nad českými zbrojními plány pozastavuje, když je probírá v obsáhlém příspěvku v sobotní Mladé frontě Dnes. Připomíná zkušenosti z ukrajinské války, ze kterých by se měla ČR poučit. Má za to, že protiletadlové vojsko, kde má česká armáda „opravdu co dohánět“, je pro obranu země důležitější než sebelepší nadzvukové letouny.

„Jako stoupenec modernizace naší armády chci zdůraznit, že při zpracovávání zkušeností ze současného ukrajinského konfliktu, který je mixem starých způsobů vedení boje, mnohdy na úrovni první světové války, s moderními prvky průzkumu, radioelektronického boje, použití dronů, velení, spojení, řízení palby apod., je třeba pečlivě zhodnotit, co z toho je nutné při vyzbrojování naší armády vzít v potaz,“ píše generál a varuje před mýty, které zamlžují mysl českého ministerstva obrany.

„Války nelze vyhrát shazováním bomb. A já doplním, že ani útoky raketami různých typů či útoky dronů. Ano, nevyhrají je, ale mohou značně poškodit infrastrukturu země a civilní objekty. Zkušenosti z Ukrajiny ukazují, jak důležité jsou prostředky protivzdušné obrany. Protiletadlové raketové vojsko – tady má česká armáda opravdu co dohánět! Vůbec nezpochybňuji roli víceúčelového nadzvukového letounu, ale proti raketám?“

„Adorace stíhaček F-35 je možná pochopitelná, je to opravdu špička, není však úplně namístě. Modernizovaný švédský Gripen, pokud by se jeho cena lišila výrazně od amerických F-35 a byl by letounem páté generace, by byl dostačující pro armádu naší velikosti a její pravděpodobné úkoly za válečného konfliktu. Opravdu armáda o velikosti dvou pozemních brigád, což jednoznačně limituje její bojové nasazení, využije všechny schopnosti F-35? Nepodvážou celkové náklady na stíhačky zbytek vojska, což známe už z minulosti?“

 Zvýraznil jsem to, co kolegové z MFD, protože tento argument opravdu křičí.

Na Parlamentních listech zase poslanec Radovan Vích (SPD) připomíná případ nákupu vrtulníků. „Mají se vyměňovat zcela funkční vrtulníky řady Mi, které jsou postupně nahrazovány vrtulníky Venom a Viper z USA za částku 14,5 miliardy Kč, a zhruba jednou tolik bude stát ještě jejich doživotní údržba, kupování náhradních dílů apod. Těch vrtulníků Mi se poslalo už na Ukrajinu tolik, že se o tom raději ani veřejně nepíše. Podle snímků z alternativních webů, které zveřejňují objektivní, a nikoliv jednostranné informace o vojenské situaci na Ukrajině včetně fotografií, jich tam již moc funkčních není.

Za těmi nákupy amerických vrtulníků napřímo je také spousta otazníků, a dokonce za porušení zákonných postupů při tomto nákupu muselo MO zaplatit pokutu 500 milionů korun, a to na základě rozhodnutí ÚOHS. Kupovat a provozovat výběhové bojové vrtulníky, které používá americké námořnictvo, když potřeba je mít vrtulníky víceúčelové, na to je potřeba také velkou odvahu,“ konstatuje poslanec Vích.

Za mých mladých let se takovému bezúčelnému rozhazování peněz říkalo „opilecká pýcha“, čili bohatýrský stav mysli mimo kontrolu. Nějaké peníze stálo už to, jak se do tohoto stavu dostat. Zdá se, že někteří lidé to mají zadarmo, takříkajíc od pánaboha. A těm teď svěřujeme naše peníze. Zbyněk Fiala, server vasevec.cz

X X X

SLOVENSKO  CHCE  OMLUVU  OD  NĚMECKA

NA  UKRAJINĚ  SLAVÍ  BANDERU

Mikuláš Kočan: Oslávené je!

Keď nás médiá stroho informovali o smeráckych oslavách SNP vo Zvolene, nezabudli upozorniť, že nad davom zaviali zástavy bývalého Sovietskeho zväzu. No neprezradili, či medzi prezidentkinými hosťami v Štátnej opere a pri Pamätníku SNP boli aj „vzácne excelencie“ zo štátov, ktoré nás v Mníchove hodili Hitlerovi k nohám. Alebo zo štátu, v ktorom sa narodeniny Stepana Banderu oslavujú ako štátny sviatok. Ani nás nepotešili správičkou z kuloárov, že tak, ako sa „nemecký prezident v Poľsku ospravedlnil obetiam nemeckej agresie“ (svet.sme.sk, 1. 9. 2019), ospravedlní sa aj malému Slovensku.

Komunistom na čele spoločného štátu sme vyčítali, že premaľovali SNP podľa svojho Gusta. Dnešní samozvaní demokrati si z neho odliali poplašný zvon a búšili, že po voľbách môžeme prísť o slobodu. Posiveného svedka najväčšmi udivilo, že povrazu sa chytali nielen klesajúce strany a mainstreamové médiá, ale aj prezidentka a premiér. Nik zo zvonárov však verejnosti nevysvetlil, prečo Most SNP musel byť niekoľko rokov Novým mostom a prečo SNP muselo v parlamente bojovať o povýšenie na štátny sviatok. Podarilo sa to až na druhý pokus v roku 1992. Aspoň jeden vtedajší protiargument: „Bola to ich (bývalých komunistov – pozn. aut.) politická idea. Prehrali históriu, prehrali revolúciu a chceli sa očistiť. My sme to vnímali ako politickú stratégiu a nemohli sme ich podporiť.“ (sme.sk, 28. 8. 2004) Akoby nešlo o poctu hrdinom i náhodným obetiam.

Citnejšia k tým, ktorým sme kládli vence a kytice, nebola ani prezidentka. Nezačula ich otázku, ako sme po dvoch zažitých okupáciách mohli dovoliť, aby slovenskí chlapci zadupotali vo svete okupantskými bagančami… Aj to potvrdilo, že z odkazu padlých sa vytrháva iba to, čo sa hodí. Husákovcom či veľdemokratom. A nikomu neprekáža, že s niektorými vytrhnutými hodnotami sa doslova keťasí. „V týchto voľbách ide o JEDNO. O demokraciu. Preto vám teraz dáme Denník N za JEDNO euro.“ (dennikn.sk, 29. 8. 2023) Tak o akú dôstojnosť išlo prezidentke, keď zdôvodňovala komorný charakter spomienkových obradov? Prečo okolo nich teatrálne opísala kriedový kruh, keď bolo očividné, že hrozba neprichádza zvonka, ale zvnútra?

V čase poletujúcich titulkov typu: „Do boja idú dve Slovenská“ (hnonline.sk, 30. 8. 2023) hodnejšie prezidentského úradu by bolo, keby prezidentka nepodľahla možným krikľúňom a vystúpila na pódium na banskobystrickom námestí. A ponad hlavy zhromaždených odkázala rozkohúteným straníckym lídrom: „Kto si bez viny, hoď kameňom!“ Zo srdca Povstania, ktoré pred 79 rokmi spojilo národ, by to zaznelo naliehavejšie, ako jej odkaz z Nemecka medzi gratuláciami k Cene cisára Otta: „Posledný mesiac pred voľbami by mal byť politickou súťažou, nie politickou vojnou.“ (TA3, 31. 8. 2023) Medzi nami, prečo iba ten posledný?

Posivený svedok zbieral informácie o neprezidentských, resp. nevládnych oslavách, a pamäťou sa mu nevdojak mihla bratislavská Sviečková manifestácia z roku 1988. Zatiaľ čo vtedajšia moc na potvrdenie svojej pravdy potrebovala príslušníkov verejnej bezpečnosti a pridružených novinárov, tá dnešná na názorové „trucpodniky“ vystačí s pridruženými novinármi. Vedia, čo majú robiť alebo nerobiť. Napríklad, v hlavných večerných správach neuviesť ani záber zo zvolenského námestia. Ako inak, v mene svojej verejnoprávnosti.

A SNP? Chvíľu medzi nami pobudlo, poslúžilo a vrátilo sa do archívnych regálov…Mikuláš Kočan, (Nové slovo), server vasevec.cz

X X X

 Antisemitismus v Bavorsku „nemá místo“, hříšník ve vládě však dál ano

Bavorský vicepremiér Hubert Aiwanger i po skandálu s 35 let starým antisemitským letákem zůstává ve funkci, oznámil v neděli v Mnichově bavorský premiér Markus Söder. Aiwanger se jako středoškolák dopustil chyb, rozhodující jsou ale jeho současné postoje, řekl Söder a ujistil, že antisemitismus nemá v Bavorsku místo.

 Aiwanger je šéfem Svobodných voličů (FW), kteří jsou koaličním partnerem Söderovy Křesťansko-sociální unie (CSU). Obě strany chtějí po říjnových volbách dál společně vládnout.

„Učinil jsem rozhodnutí, které nebylo snadné, věřte mi. Jisté je, že antisemitismus nemá v Bavorsku žádné místo. Bavorsko je baštou proti antisemitismu, za to vám ručím,“ řekl Söder. Novinářům vysvětlil, že ač se rozhodnutí nemusí líbit každému, snažil se postupovat spravedlivě a neutrálně. „Neřídil jsem se postojem médií,“ řekl.

„Hubert Aiwanger učinil v mládí vážné chyby. Sám to uznal, omluvil se za ně a distancoval se od nich,“ řekl Söder s tím, že důležitější než to, jak se člověk choval v 16 letech, je jeho postoj v 52 letech. Za chybné označil také to, jak Aiwanger na počátku na aféru reagoval. Jeho nynější omluvu ale přivítal. „Ano, omluvil se pozdě, ale pro mě to nebylo příliš pozdě,“ řekl.

Skandál vypukl po zprávě deníku Süddeutsche Zeitung, který Aiwangera označil za autora 35 let starého letáku ke smyšlené soutěži o největšího zrádce národa s nabídkou cen, jako jsou průlet zdarma komínem v Osvětimi a celoživotní pobyt v hromadném hrobě. Deník navíc uvedl, že někteří svědci si pamatují, že Aiwangera v mládí fascinovala osobnost nacistického diktátora Adolfa Hitlera.

Aiwanger, který byl tehdy středoškolák, odmítl, že by leták vytvořil, připustil ale, že se našel u něj ve školní aktovce. K autorství se následně přihlásil Aiwangerův o rok starší bratr Helmut, který to zdůvodnil tím, že byl tehdy naštvaný, neboť ve škole propadal. Vicepremiér podobně jako Söder označil leták za nechutný.

Söder kvůli aféře svolal mimořádné zasedání koaličního výboru Svobodných voličů a CSU, po kterém musel Aiwanger ještě dodatečně písemně odpovědět na 25 otázek. Oba politici s dalšími stranickými činiteli se pak v sobotu kvůli kauze setkali. Söder nyní v reakci na schůzky a Aiwangerovy odpovědi rozhodl, že vicepremiéra ponechá ve funkci.

V neděli 8. října se v Bavorsku konají zemské volby, ze kterých vzejde nová vláda. V průzkumech je jasným favoritem Söderova CSU, která se ale neobejde bez koaličního partnera. CSU a FW chtějí v současné koalici pokračovat. Mnoho jiných koaličních možností Söder nemá, neboť sestavení vlády se Zelenými a také s populistickou až krajně pravicovou Alternativou pro Německo (AfD) předem odmítl.

X X X

MCRON  CHCE  VE  FRANCII  VLÁDNOUT  LÉTA

Maximálně dvě funkční období? Zatracená blbost, nechal se slyšet Macron

Poprvé se úřadu ujal v květnu 2017, minulý rok pak mandát obhájil. Úloha Emmanuela Macrona jako hlavy státu se tak naplní v roce 2027, spokojený s tím ale zjevně není. Na středečním setkání s lídry politických stran označil Macron ústavní limit dvou funkčních období za „zatracenou blbost“.

 Podle francouzské ústavy je prezident země volen na období pěti let, přičemž jeden kandidát může být zvolen do funkce hlavy státu nejvýše na dvě po sobě jdoucí volební období.

Současný prezident Francie, Emmanuel Macron, se svého prvního úřadu ujal 14 května 2017, když v druhém kole prezidentských voleb v roce 2017 porazil nacionalistku Marine Le Penovou. Na pozadí války na Ukrajině pak v roce 2022 mandát obhájil. Na postu prezidenta Francie ho tak v roce 2027 někdo nutně vystřídá. A to se Macronovi nejspíš nelíbí.

Ve středu, během dvanáctihodinového maratonu rozhovorů s opozičními lídry, se rozohnil a limit dvou funkčních období označil za „zatracenou blbost“. Podle lídra krajní levice Jeana-Luca Mélenchona doslova řekl, že je „zatracená blbost, že člověk nemůže být znovu zvolen“. Agentuře AFP potvrdili informaci i dva další účastníci jednání.

Francouzský prezident a vedoucí představitelé politických stran ve středu 12 hodin jednali bez přístupu k telefonům o řadě témat včetně Ukrajiny či inflace.

Političtí vůdci levicové strany Manuel Bompard, Olivier Faure a Marine Tondelierová po 12hodinovém setkání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem (31. srpna 2023)

Macron v průběhu jednání údajně reagoval na proslov vůdce krajní pravice Jordana Bardella, který navrhoval, aby Francie přešla na jedno sedmileté prezidentské období. Francouzský prezidentský palác se k Macronovým výrokům odmítl vyjádřit.

Není to poprvé, co člen Macronova tábora vyjádřil frustraci z limitu dvou funkčních období. France 24 například připomíná bývalého předsedu parlamentu Richard Ferrand, který v červnu prohlásil, že všechna tato ústavní pravidla „omezují projev vůle lidu“.

X X X

Turecko znovu v roli vyjednavače. Dohoda o obilí s Ruskem má vyšachovat Ukrajinu

Rusko se snaží s Tureckem dohodnout na alternativě k obilné dohodě, od které Moskva v polovině července ustoupila. Hlavní roli má tentokrát hrát nikoli ukrajinské, ale ruské obilí. V nově diskutované dohodě by Ankara mohla převzít komodity od Kremlu a distribuovat je chudým státům, napsala agentura Reuters.

Minulé léto Rusko po táhlých jednáních s Tureckem a OSN přistoupilo na obilnou dohodu, která garantovala bezpečný koridor pro obchodní lodě ze tří ukrajinských přístavů – Čornomorsku, Oděsy a Južnije.

 Ukrajinská obchodní plavidla i přes válečný stav dokázala v určité míře vyvážet obilí, hnojiva a další komodity. Dohoda se v pravidelných intervalech prodlužovala. Až do letošního července. V polovině měsíce Rusko od dohody odstoupilo.

Moskva obratem zahájila blokádu a prohlásila, že se teď na veškeré obchodní i civilní lodě v Černém moři nahlíží jako na plavidla, která mohou sloužit vojenským účelům a ruská armáda po nich může pálit. Ukrajinské obchodní lodě se od té doby snaží hledat alternativní trasy, díky nimž by se podařilo komodity vyvézt. A některým se to daří.

Export ruského obilí

Rusko od původní dohody odstoupilo, protože prý nedocílila většího odbytu ruského obilí a Kreml nemá důvod v ní pokračovat. A právě ruské obilí má hrát hlavní roli v alternativní dohodě, kterou má Moskva domlouvat společně s Tureckem.

Ankara hraje od začátku války roli vlajkového prostředníka mezi Ruskem a Západem. Ačkoli Ukrajinu vojensky podporuje, udržuje i diplomatické spojení s Kremlem. V současnosti se podílí na tvorbě nové obilné dohody.

Ve čtvrtek a pátek budou o její podobě v Moskvě jednat ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a jeho turecký protějšek Hakan Fidan (ten v minulém týdnu navštívil Kyjev). Informoval o tom list The New York Times.

 Podstatou dohody je zajištění dodávek obilí pro chudé státy, které byly doposud závislé na obilí z Ukrajiny.

„Na základě plánu by Rusko za finanční podpory Kataru poslalo za sníženou cenu do Turecka miliony tun obilí. Turecko by ho následně zpracovalo a poslalo potřebným zemím,“ napsala o ruském plánu agentura Reuters.

Další jednání

Jakou motivaci pro vyplnění takové dohody má Katar, není zřejmé. Bohatý emirát se už po ztroskotání původní obilné smlouvy zavázal, že bude zdarma dovážet obilí do šesti chudých afrických států.

Po Fidanovi se má do Ruska brzy vypravit také turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Ten má jednat s Vladimirem Putinem, a to údajně už v pondělí. Agentura Bloomberg spekuluje o tom, že Erdogan bude chtít přesvědčit Putina, aby se vrátil k původní obilné dohodě, která umožňovala vývoz ukrajinského zboží.

X X X

Na její přínos nesmíme zapomenout. Britové mají výbor pro uctění Alžběty II.

Nejdéle panující britská královna Alžběta II. zemřela loni v září ve věku 96 let. Rok poté nyní v Británii vzniknul zvláštní výbor, který má připravit návrhy, jak její památku trvale uctít. Pracovat bude zejména na jejím připomenutí budoucím generacím.

 „Bude to jedinečná výzva pokusit se zachytit pro budoucí generace mimořádný přínos Jejího Veličenstva pro život našeho národa,“ řekl Robin Janvrin, který působil jako osobní tajemník Alžběty II. a v Buckinghamském paláci pracoval dvacet let.

Výbor vypracuje návrhy, které pak předloží současnému králi Karlovi III. a britskému premiérovi. Podněty výboru může zasílat i veřejnost. Plány mají být představeny v roce 2026, kdy si Británie připomene 100 let od narození Alžběty II.

Tato nejdéle vládnoucí britská panovnice zemřela 8. září na skotském zámku Balmoral. Na trůn po boku manžela Philipa usedla v pouhých 27 letech a svůj život zasvětila službě monarchii, ve které byla nesmírně populární.

Panovala dlouhých sedm desítek let a v Evropě překonal její délku vlády pouze francouzský král Ludvík XIV., který vládl od svých čtyř let až do své smrti, tedy víc jak 72 let. Alžběta za dobu svého vládnutí zažila například 15 premiérů a sedm papežů.

Pro mnoho Britů byla Alžběta II. symbolem stability země. Na trůnu ji po smrti vystřídal její nejstarší syn Karel, kterého jako nového krále Karla III. korunovali ve Westminsterském opatství letos 6. května. Společně s Karlem III. byla korunována i jeho manželka Camilla, která se tak stala královnou Camillou.

X X X

Rusko letos nabralo 280 tisíc vojáků, řekl Medveděv. Odměny jsou pro ně vysoké

 Ruská armáda od začátku roku najala do svých služeb asi 280 tisíc lidí, prohlásil v neděli místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv. Britské ministerstvo obrany uvedlo, že Rusko verbuje jako vojáky do války na Ukrajině i migranty ze Střední Asie a občany sousedních zemí.

 „Podle údajů ruského ministerstva obrany bylo od 1. ledna do řad ozbrojených sil na základě smlouvy přijato asi 280 tisíc lidí“, včetně rezervistů, prohlásil Medveděv během své návštěvy ruského Dálného východu. Ruský exprezident řekl, že se v regionu setkal s místními představiteli s cílem spolupracovat na posílení ruské armády.

Podle informací britské rozvědky se Rusko snaží do armády najímat také lidi z okolních států, k čemuž ho nutí i rostoucí počet obětí bojů na Ukrajině, kam Moskva podnikla loni v únoru invazi. V zemích, jako je Arménie či Kazachstán, Rusko zveřejnilo on-line inzeráty s nabídkou působení v ruské armádě a nabídlo zálohy ve výši 495 tisíc rublů (115 tisíc Kč) a měsíční mzdy od 190 tisíc rublů (44 tisíc Kč), napsala britská rozvědka. To je výrazně více než průměrná mzda v těchto zemích, uvádí agentura DPA.

Vysoké mzdy a urychlené udělení ruského občanství za službu v armádě slibuje Moskva údajně také středoasijským migrantům. „V Rusku je nejméně šest milionů migrantů ze Střední Asie, které Kreml pravděpodobně považuje za potenciální rekruty,“ uvedlo v neděli britské ministerstvo obrany. Cílem Ruska je podle něj vyhnout se další nepopulární mobilizaci před prezidentskými volbami plánovanými na rok 2024.

Podle britského ministerstva obrany se Rusko při najímání vojáků do armády uchyluje i k nátlaku. Do ruské armády byli údajně nuceni vstoupit například uzbečtí stavební dělníci pracující v okupovaném jihoukrajinském městě Mariupol.

Členové branného výboru Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu, Andrej Guruljov a Viktor Sobolev podle ruskojazyčné verze BBC uvedli, že Rusko má v plánu rekrutovat do konce roku na základě smluv více než 400.000 vojáků. Dosavadních 280.000 rekrutů označil Sobolev v rozhovoru s rozhlasovou stanicí Govorit Moskva za nedostatečný počet.

„Do konce roku potřebujeme najmout 421 tisíc vojáků. Je to kvůli vytvoření nových formací, které plánuje generální štáb,“ řekl Sobolev. „Počet byl stanoven tak, aby již nedocházelo k mobilizacím, na které nejsme zcela připraveni,“ dodal. Stejné údaje tento týden zmínil i Sobolevův kolega z branného výboru Guruljov. O tom, že ruské úřady chtějí na základě smluv přijmout do armády až 400 tisíc lidí, informovala již koncem března agentura Bloomberg.

Nucená mobilizace, která byla v Rusku vyhlášena na podzim loňského roku, vyvolala u velké části Rusů pobouření. Za mobilizace bylo podle ruských představitelů do zbraně povoláno asi 300 tisíc mužů.

X X X

Z Ukrajiny už plulo šest lodí bez ruského souhlasu. Musí se chtít, míní Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu uvedl, že „dočasným“ černomořským koridorem, který byl zřízen poté, co Rusko v červenci odstoupilo od dohody o vývozu obilí, v sobotu propluly další dvě lodě. Podle úřadů koridorem v pátek proplula ještě jiná dvě plavidla, od srpna ho tak využilo už šest lodí. Moskva zintenzivnila dronové útoky proti ukrajinským přístavům.

 „Dvě lodě úspěšně propluly naším dočasným obilným koridorem,“ informoval v sobotu prezident na síti X, aniž by specifikoval, o jaká plavidla se jednalo. „Ukrajina obnovuje skutečnou svobodu plavby do Černého moře. Svoboda vyžaduje rozhodnost,“ napsal.

Ministerstvo pro komunity, území a rozvoj infrastruktury Ukrajiny už v pátek sdělilo, že koridor využily dvě lodě z přístavu Pivdennyj, jedna pod vlajkou Libérie a druhá Marshallových ostrovů. Plavidla přepravovala 56 tisíc tun surového železa a 172 tisíc tun koncentrátu železné rudy.

 „Humanitární koridor“ objímající západní pobřeží Černého moře poblíž Rumunska a Bulharska Ukrajina vyhlásila v reakci na červencové ruské odstoupení od obilné dohody podporované OSN. Moskva totiž tehdy pohrozila, že se všemi plavidly bude zacházet jako s potenciálními vojenskými cíli.

Od jeho vyhlášení s platností od 8. srpna koridor využilo už šest lodí. Kontejnerová loď JOSEPH SCHULTE a přepravce volně loženého nákladu PRIMUS použily tuto trasu jako první ve dnech 16. a 27. srpna.

Obilná dohoda umožňovala Ukrajině, která je významným vývozcem zemědělských produktů, exportovat desítky milionů tun produkce i navzdory válce. O její oživení nyní usiluje Ankara a OSN. Ruský prezident Vladimir Putin se tak v pondělí v černomořském letovisku Soči setká s tureckým protějškem Tayyipem Erdoganem.

Ukrajinské ministerstvo dříve připomnělo, že koridor zřízený plavebním řádem ukrajinského námořnictva slouží především k evakuaci lodí, které se nacházely v ukrajinských přístavech Čornomorsk, Oděsa a Pivdennyj v době totální ruské invaze. Jak se zdá, ruské útoky na tyto přístavy od jeho vyhlášení zintenzivnily. V neděli ráno na infrastrukturu v přístavní Oděse útočilo 25 dronů íránské výroby Šáhed, které vyslalo Rusko. Ukrajinská protivzdušná obrana 22 dronů sestřelila, dva lidé však utrpěli zranění.

X X X

Polská policie šikanuje ženy kvůli potratům, plod hledala i v žumpě

Strážník jako ochránce mravů – tak svou funkci někteří polští příslušníci policie vnímají, když důsledně dohlíží na dodržování předpisů, které ženám prakticky zakazují podstoupit potrat. Při pátrání po lidském plodu neznají překážek a s ženami podezřelými z podstoupení interrupce jednají jako se zločinci.

Ponižující zásahy způsobují, že stále více těhotných si hledá gynekologa v Česku, píše německá stanice Mitteldeutscher Rundfunk (MDR).

Ole z Varšavy je 41 let, je vdaná a má tříletého syna. Když se jí znovu podaří otěhotnět, má obrovskou radost. Chce druhé dítě, ale dvakrát už samovolně potratila. Tentokrát vše vypadá dobře. V 18. týdnu těhotenství ji ale přepadne nepopsatelná bolest v podbřišku a stěží doběhne na toaletu. „Tam to ze mě doslova vystřelilo,“ popsala v magazínu Wysokie Obcasy, který je přílohou liberálního listu Gazeta Wyborcza. Záchodová mísa je plná krve – potrat. Skončí v nemocnici a je operována.

Když se probere, volá manželovi, že nejhorší už má za sebou. Ale mýlí se, protože vedle jejího muže stojí policista, který mu telefon vytrhne z ruky a začne výslech. Na policii se zřejmě obrátila záchranářka a udala Olu, že si potrat vyvolala pomocí léků. V nemocnici se objeví policisté, kteří hlídají její pokoj a následují ji při každém kroku po oddělení. Vynutí si také odběr krve.

O něco později k Olině domu přijede čerpací vůz, protože státní zástupkyně nařídila, aby kvůli pátrání po plodu byla vyprázdněna žumpa. Má podle všeho podezření, že Ola nepotratila spontánně. V odpadním potrubí v domě se plod nenašel a prokurátorka žádá posádku fekálního vozu, zda by obsah žumpy prohledala ještě jednou, tentokrát za pomoci síta. Posádka to odmítá. Jako důkazní materiál slouží vložky, které Ola použila, legíny, které měla na sobě, a krev z podlahy. Po necelém půlroce bylo vyšetřování bez výsledku zastaveno.

Advokátka Aleksandra Kosioreková, která se specializuje na právo v medicíně, nenechává na postupu policie a státního zastupitelství nit suchou. Podotýká například, že v případě podezření na spáchání trestného činu postupovala policie v rozporu s předpisy, když vyslýchala Olu telefonicky v době, kdy byla v nemocnici. Měla si ji k výslechu pozvat později. Také odběr krve a vyprazdňování žumpy nebylo podle Kosiorekové potřeba – k rozptýlení podezření stačilo nahlédnout do Oliny zdravotnické dokumentace.

Policie v amoku zahajuje chaotické procedury

„Slovo potrat vyvolává v polských státních orgánech amok a zahajují bez jasného důvodu chaotické procedury. Jde to nebezpečným směrem. Policie porušila různé předpisy,“ říká Kosioreková.

Olin příběh je už z loňska. Zveřejnit se ho rozhodla poté, co se na veřejnost dostal další otřesný případ. Týká se Joanny z Krakova. Tato žena delší dobu trpí psychickými problémy a během těhotenství se její stav zhoršil. Během panické ataky použila „potratové pilulky“, které si sama koupila na internetu. Zcela mimo sebe zavolala své lékařce, která o ní informovala policii. Lékařka také uvedla, že její pacientka má sebevražedné úmysly, což však Joanna popírá.

Následuje naprosté martyrium. Policejní eskorta odváží Joannu do nemocnice. Na pohotovosti se musí svléknout až do kalhotek, policisté ji nutí, aby dělala dřepy a kašlala. Nejdříve jsou u ní policisté, teprve později na ni dohlížejí policistky. Policie se pokouší zastrašovat lékaře, s Joannou zachází jako s kriminálnicí a to i před ostatními pacienty. Zabaví jí telefon a laptop, aby zjistila, odkud potratové pilulky získala. Pokud si totiž žena farmakologicky vyvolaný potrat v Polsku vyvolá sama, o nic trestného nejde. Pomáhat nebo nabádat k tomu už ovšem trestné je.

Postup policie je protiprávní – k takovému závěru dojde i soud na Joannin podnět. Protože se nestal žádný trestný čin, neměla policie důvod jí zabavovat telefon a laptop. Právnička Kamila Ferencová říká, že i kdyby existovalo pádné podezření, že se trestný čin stal, mohla policie vyslechnout Joannu později a bez ponižujících scén v nemocnici.

Případy Joanny a Oly nejsou ojedinělé. Poté, co se se své příběhy rozhodly zveřejnit, přihlásily se další ženy, které se do hledáčku úřadů dostaly poté, co na ně padlo podezření, že měly potrat. Dále tu jsou případy žen, které zemřely na sepsi, kterým lékaři odmítli z těla odstranit odumřelý plod.

Ženy utíkají z polského zdravotnictví

Tato „potratová psychóza“, která postihla státní aparát, přivádí ženy v regionech u hranic s Českem k „útěku“ z polského zdravotnictví, informovala Gazeta Wyborcza. V obavách, že by s nimi v případě komplikací nebo spontánního potratu mohlo být zacházeno jako s Joannou nebo Olou, si raději hledají lékaře v Česku.

Tyto obavy přiživuje povinná registrace těhotenství – od loňského října musejí lékaři graviditu zapisovat do elektronické zdravotní karty pacientky. Vláda to odůvodňuje dobrem těhotných – má se tak zabránit například tomu, že jim lékaři předepíší lék, který by mohl poškodit plod. Nicméně vzhledem k atmosféře, jaká v zemi panuje během působení národně-konzervativní vlády, se mnoho lidí domnívá, že evidence těhotenství slouží státu ke kontrole žen a případnému stíhání.

K rozhodnutí, že na gynekologii bude jezdit do Česka, Patrycju z Bielska-Bialé přivedly dobré recenze jiných Polek, které těhotenské prohlídky absolvovaly za hranicí. Také ona si nemůže české lékaře vynachválit, prý se jí věnují více než ti v Polsku, nemusí nijak dlouho čekat a má o všem dost informací. Navíc ji to vyjde laciněji, než kdyby si návštěvu v soukromé ordinaci zaplatila v Polsku.

„Útěk“ do Česka pro mnoho Polek nejen kvůli vzdálenosti ale nepřipadá v úvahu. V polovině října se v Polsku konají parlamentní volby a pro řadu lidí by téma potratů mohlo hrát velmi důležitou roli. To ví i šéf opozice Donald Tusk: slíbil, že první den po vyhraných volbách jeho strana, Občanská platforma, předloží v parlamentu návrh zákona, který by interrupce legalizoval do 12. týdne těhotenství.

X X X

 Měli bychom se snažit odpovídat srozumitelně, říká nová ústavní soudkyně Křesťanová

 S očekáváním i obavami pohlíží nová ústavní soudkyně Veronika Křesťanová na rozvoj umělé inteligence (AI), který nastolí mnoho nových právních otázek, například v oblasti ochrany duševního vlastnictví. „Řada otázek nás napadá a ještě na ně neznáme odpovědi. Ale řada otázek nás zatím ani nenapadá,“ řekla Křesťanová v rozhovoru s ČTK. Soudkyně se dosud odborně specializovala na autorské právo, mediální právo nebo ochranu osobnosti.

Křesťanová věří, že legislativa a judikatura si postupně s novými výzvami poradí a najdou řešení problémů, které se například v autorském nebo pracovním právu objeví. „Ale co všechno to přinese? Já to nevím, je to směs naděje a obav,“ uvedla Křesťanová. Současnou situaci na poli umělé inteligence připodobnila k událostem zachyceným v aktuálním filmovém hitu Oppenheimer, kde tým vědců pracuje na vývoji nové zbraně, aniž může dohlédnout všechny potenciální důsledky.

Kauzy spojené s umělou inteligencí a jejím využitím se mohou v příštích deseti letech objevit také na stolech čtvrté generace českých ústavních soudců. Křesťanová se její součástí stala 8. srpna, jmenoval ji prezident Petr Pavel a brzy poté se jako členka senátu s Josefem Fialou a Radovanem Suchánkem zapojila do rozhodování.

Justiční dráha od 40 let

Pro justiční dráhu se Křesťanová rozhodla až ve 40 letech, kdy opustila velkou advokátní kancelář a stala se soudkyní Městského soudu v Praze. „Tehdy jsem dospěla k tomu, že právě to je moje pozice, že umím naslouchat argumentům obou stran, nějak je vyhodnotit a pak podle toho s respektem k právu rozhodnout, případně vést strany ke smíru, což se také nejednou podařilo,“ řekla Křesťanová, která je zároveň také vysokoškolská učitelka.

U městského soudu od roku 2010 soudila řadu kauz, ve kterých šlo o známá jména, třeba politiky, umělce či sportovce, ale také třeba o animovaného Krtečka, respektive o licence k výrobě předmětů s jeho vyobrazením.

Když přišla nabídka stát se ústavní soudkyní, zvážila mnohá pro a mnohá proti, včetně přesunu pracoviště z Prahy do Brna, a rozhodla se přijmout novou výzvu. „Je to opravdu velká profesní pocta,“ řekla soudkyně s tím, že v její generaci jsou jistě i další ženy se stejnými předpoklady pro práci u Ústavního soudu. „Já jsem byla do jisté míry viditelná třeba i díky agendě mediálního práva, navíc je to agenda s významným ústavně právním rozměrem,“ uvedla.

Je zvyklá rozhodnutí vysvětlovat

Se sledovanými kauzami přicházela u městského soudu i pozornost veřejnosti, Křesťanová je tak zvyklá svá rozhodnutí vysvětlovat. Srozumitelnost pokládá za podstatnou hodnotu, ke které chce směřovat i v nové roli při písemném a ústním zdůvodňování svých rozhodnutí. „Měli bychom se snažit odpovídat stěžovatelům srozumitelně na podstatné námitky, které vznáší. Aby rozhodnutí porozuměli. Protože pocit, že jsme se jejich argumenty zabývali, je pro ně nezřídka stejně důležitý jako to, zda uspějí,“ řekla.

Nominačním procesem procházela Křesťanová zároveň s Robertem Fremrem z Vrchního soudu v Praze, jenž sice získal souhlas Senátu, později se však sám rozhodl o pozici ústavního soudce dál neusilovat. V médiích se totiž objevily informace o jeho působení před rokem 1989, včetně desítek rozsudků nad emigranty, a prezident jmenování Fremra pozastavil.

Podle Křesťanové je nominační proces náročný a nejspíš pro nikoho nebude příjemný. „Na druhou stranu, dostala jsem řadu otázek, o kterých bych třeba dřív nepřemýšlela a v ten daný moment jsem nad nimi přemýšlet musela. Považuji vlastně ten proces v Senátu za osobně strašně cenný,“ řekla, ceskajustice.cz

X X X

Léčbu defektu plic poskytuje stát jen v Praze, lékaři i pacienti žádají změnu

Přesto, že ve všech krajích jsou pneumologové, pacienti s genetickou vadou, kterým chybí enzym chránící plíce, nemají na výběr. Za léčbou musí do pražské Fakultní Thomayerovy nemocnice. Pouze tam jim totiž lékaři mohou předepsat infuze, které nahradí chybějící protein: alfa-1 antitrypsin. Nemocným lidem, pro které je cestování náročné i drahé, to vadí. Chtějí změnu. A lékaři také.

 „Žádali jsme ministerstvo zdravotnictví, aby umožnilo vznik dalších čtyř center s touto léčbou ve fakultních nemocnicích v Plzni, Brně, Hradci Králové a Olomouci,“ uvedl docent Vladimír Koblížek, přednosta královéhradecké plicní kliniky a vědecký sekretář České pneumologické a ftizeologické společnosti.

Pokud lidem chybí zmíněný enzym, projeví se to velkými dýchacími potížemi, nejčastěji ve věku nad padesát let. A leckdy je právě tato genetická vada příčinou chronické obstrukční plicní nemoci, kterou trpí v Česku asi čtvrt milionu lidí. Infuze, které umějí výrazně zpomalit zhoršování plicních funkcí, by podle odborníků potřebovalo několik set lidí. Ale většina z nich o své vadě dosud neví. Navíc pražské centrum, které má aktuálně v péči asi 150 pacientů a třetině podává infuze, je už teď přetížené.

 Komplikovaná domluva

To, že je Thomayerova nemocnice zaplněná pacienty, potvrdila primářka tamní pneumologické kliniky a předsedkyně odborné společnosti Martina Koziar Vašáková.

„Usilujeme o akreditaci dalších center, aby lidé, jimž alfa-1 antitrypsin chybí, mohli zahájit léčbu v podobě doplnění proteinu od zdravých dárců co nejblíž bydlišti,“ dodala.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob na dotaz Mladé fronty DNES sdělil, že nedostali oficiální žádost od odborné společnosti. Podle docenta Koblížka je s ministerstvem poněkud složitější domluva.

„Dlouho jsme čekali na vyjádření. Teď víme, že dojde ke změně podmínek pro vznik specializovaných center a že máme jednat s pojišťovnami. Věřím, že brzy bude léčba dostupnější,“ řekl lékař.

X X X

Strážníci kontrolují jezdce na koloběžkách a cyklisty, spouští akci Koloběžka

Vedení hlavního města se snaží dlouhodobě řešit problémy způsobené uživateli sdílených kol a koloběžek. Nyní se na neukázněné koloběžkáře a cyklisty zaměří Městská policie. Od čtvrtka do neděle budou strážníci v rámci bezpečnostní akce Koloběžka více dohlížet na nesprávný způsob jízdy cyklistů a uživatelů koloběžek, a to na celém území hlavního města.

Ten, kdo bude ve čtvrtek a o víkendu jezdit na kole či koloběžce po chodníku nebo bude jinak porušovat pravidla silničního provozu, má větší šanci, že jeho přestupek bude řešit městská policie. Na bezpečnostní akci Koloběžka od čtvrtečního rána do neděle večer určila městská policie speciální hlídky, celkem vyrazí do ulic 64 strážníků. Jejich prací bude odhalování, dokumentování a projednávání, případně oznamování přestupků ze strany uživatelů koloběžek a cyklistů.

„Akci městské policie vítám. Zvláště provoz půjčovaných koloběžek představuje v širším centru hlavního města velký problém, ať už kvůli neukázněné jízdě či často bezohlednému parkování na chodnících. Akce Koloběžka je jednorázová, kromě toho ale pracujeme na dlouhodobém řešení, jehož cílem je zvýšit bezpečnost na pražských chodnících,“ říká primátor Prahy Bohuslav Svoboda.

Problém v ulicích metropole představují především sdílené koloběžky a kola komerčních poskytovatelů, na jejichž uživatele si Pražané stěžují s tím, že jezdí po chodníku a nevhodně parkují. Vedení hlavního města se snaží problémy s poskytovateli sdílených koloběžek řešit dlouhodobě, problémem je však nedostatečná legislativa. Nyní se ve spolupráci s poskytovateli připravuje nové memorandum, které má vyřešit problémy, jako je úprava oblastí, kde se nesmí parkovat, vymezení zakázaných zón, kam se nesmí vjet, postup pro odstraňování koloběžek a kontaktní linky, kam lze nevhodně zaparkovaná kola a koloběžky hlásit.

Mezi nejčastější přestupky, které strážníci a policisté řeší, je jízda po chodníku, nerespektování dopravního značení, jízda po přechodu pro chodce a jízda v protisměru. Cyklistům a jezdcům na koloběžkách za případné dopravní přestupky hrozí na místě pokuta do výše 2 tisíc korun. Za jízdu na kole či koloběžce pod vlivem alkoholu nebo drog hrozí řidiči ve správním řízení pokuta v rozmezí od 2,5 tisíce do 20 tisíc korun. Tato pokuta se zvyšuje na 25 až 50 tisíc korun, řídí-li řidič vozidlo ve stavu vylučujícím způsobilost, který si přivodil požitím alkoholického nápoje nebo užitím jiné návykové látky.

Problematice kol a koloběžek se městská policie věnuje celoročně, a to s ohledem na klimatické změny, kdy jízda na těchto dopravních prostředcích není jen sezónní záležitost. Záměrem však není jen represe, každým rokem se pořádají nejrůznější preventivní akce. V rámci nich strážníci společně s preventisty kontrolovali vybrané frekventované cyklostezky a cyklisty upozorňovali zejména na nedostatky v jejich vybavení.

Na podzim se pak každý rok městská policie zapojuje do preventivní akce „Nejezdi jako netopejr“.  Tato akce je zaměřena především jako preventivně informační kampaň, jejímž cílem je na místě upozorňovat cyklisty na nutnost dodržovat pravidla stanovená zákonem o provozu na pozemních komunikacích i při jízdě na jízdním kole, zejména na jejich povinnost být za snížené viditelnosti řádně osvětlen.

Statistika v souvislosti s cyklisty a jezdci na koloběžkách:

Od ledna do července letošního roku městská policie v metropoli zatím řešila 3 211 přestupků v souvislosti s cyklisty. Za tyto přestupky uložila 468 pokut v celkové výši 166 900 korun, 22 přestupků oznámila správnímu orgánu a ostatní řešila domluvou.

Za rok 2022 strážníci zjistili 6 667 přestupků, udělili 964 pokut v celkové výši 283 100 korun, 42 přestupků oznámili správnímu orgánu, ostatní řešili domluvou.

Za rok 2021 strážníci zjistili 6 963 přestupků, udělili 1 142 pokut v celkové výši 284 300 korun, 62 přestupků oznámili správnímu orgánu, ostatní řešili domluvou. Za rok 2020 strážníci zjistili 5 584 přestupků, udělili 1 610 pokut v celkové výši 518 200 korun, 63 přestupků oznámili správnímu orgánu, ostatní řešili domluvou.

Za rok 2019 strážníci zjistili 6 058 přestupků, udělili 3 188 pokut v celkové výši 958 720 korun, 61 přestupků oznámili správnímu orgánu, ostatní řešili domluvou. Za rok 2018 strážníci zjistili 758 přestupků, udělili 718 pokut v celkové výši 149 690 korun, 40 přestupků oznámili správnímu orgánu, ostatní řešili domluvou. Vít Hofman, tiskový mluvčí Magistrátu hl. m. Prahy

X X X

 ŠÉF  SVAZU  HOKEJE  HADAMCZIK  A  AGENT  JALONENA  U  SOUDU

Kdo je lhář? hrozí si soudy Hadamczik a agent Jalonena. Já ho tak neoznačil, hájí se Hamal

Aloise Hadamczika jsem v médiích nikdy za lháře neoznačil, uvedl pro CNN Prima NEWS Jiří Hamal, agent bývalého kouče české hokejové reprezentace Kariho Jalonena. V médiích prý pouze komentoval informace, které mu byly sděleny, a které si mohl ověřit v tisku. V souvislosti s prohlášením o „lživé informaci“ na něj prezident Českého svazu ledního hokeje podává žalobu. Hamal se však brání a tvrdí, že jeho slova byla parafrázovaná v médiích. Sám prý proti Hadamczikovi zvažuje právní kroky.

Jablkem sváru je Hamalovo prohlášení z června letošního roku. „Můžu přiznat, že se (Jalonen) stále vzpamatovává ze lživé informace, kterou prezentoval prezident Hadamczik o tom, že si Kari nepřál finského asistenta Norrenu. Objevilo se to i ve finských médiích a osobně se ho to velmi dotklo. Nemohl pochopit, jak je možné, že Hadamczik takto veřejně lhal,“ měl webu iSport sdělit koučův agent.

 Hamalovo vyjádření se týkalo informací spojených s koncem finského asistenta trenéra Fredrika Norreny na české reprezentační lavičce. Jalonen podle zvukové nahrávky z jednání výkonného výboru svazu řekl, že jej nepotřebuje. „Mám ve smlouvě toho Fina, ale ve skutečnosti jej už nepotřebuju,“ konstatoval kouč podle nahrávky, kterou získal iSport. Hadamczik nicméně podle stejného média na tiskové konferenci prohlásil, že „Kari Jalonen řekl, že kolegu z Finska k sobě nechce. Jako finský trenér tu bude sám. Fredrik Norrena končí.“

Hamal pro CNN Prima NEWS popsal svou interpretaci slov. „Moje poznámka o lživé informaci platí dodneška a nikdo ji nevyvrátil. Kari totiž prý řekl ‚I don’t need him anymore‘ (anglicky ‚Už jej nepotřebuju‘, pozn. red.). Na tiskové konferenci ale zaznělo, že jej ‚nechce‘. To jsou dvě úplně diametrálně rozdílné věci,“ zdůraznil.

Zároveň se ohradil proti tomu, že by šéfa českého hokeje označil za lháře. „Následně jsem se začal pídit po tom, proč se píše o lháři Hadamczikovi. Já jsem ho tak ale v médiích nikdy neoznačil, protože moje vyjádření vůbec nebylo o něm. Mně to bylo dáno do úst, ale přitom to měla být parafráze,“ uvedl. Podle něj je celý problém v tom, že se „lživá informace“ začala parafrázovat na „lháře“.

Spor budou zřejmě řešit právníci

Od označení Hadamczika za „lháře“ se distancoval také trenér Jalonen: „Prezidenta Českého svazu ledního hokeje pana Aloise Hadamczika jsem tak neoznačil ani jsem jej jinak nenařkl v této souvislosti z lhaní,“ uvedl v prohlášení z konce srpna, které přinesl web iSport.

„Jsem rád, že to, co se objevilo v novinách, že jsem lhář, není z jeho úst. Ale z úst agenta (Hamala). Na něj jsem podal žalobu na ochranu osobnosti. Tím to pro mě končí,“ dodal stručně Hadamczik s tím, že mu slova o lháři ublížila osobně, ale také při jednáních z pozice šéfa svazu.

 Podle Hamala po něm má prezident českého hokeje požadovat omluvu a finanční odškodné. Agent nicméně neví, za co by se měl omlouvat a sám zvažuje právní kroky. „Žalovat se budeme vzájemně, protože já se cítím poškozený. On k tomu nemá důvod, protože jsem se k němu nikdy nevyjadřoval. To, co se vydává za má slova, jsem neřekl. Já se nevyjádřil tak, že Hadamczik je lhář, ale on řekl o mně, že jsem lhář,“ uvedl.

Hamal zároveň nevylučuje, že podnikne další právní kroky v souvislosti s překroucením jeho slov. Rozhodne se prý příští týden podle toho, co mu doporučí právníci. „Já mám argumenty v ruce. To, že někdo parafrázoval moje slova, za to nemůžu. To jde zcela mimo mě,“ uzavřel.

X X X

 FILIPA SALAČE ZRADILA V BARCELONĚ TECHNIKA

Z páté řady startoval do dnešního závodu kategorie Moto2 Filip Salač. Všichni jeho fanoušci se těšili, jak se probojuje minimálně do první desítky a připíše si další body do šampionátu. Ale už od prvního kola bylo zřejmé, že něco není v pořádku. V první zatáčce vyjel Filip mimo stopu a na trať se musel vracet penalizační uličkou. Místo stíhací jízdy se ale začal propadat až na předposlední místo. I když se většinou snaží za všech okolností dojet, tentokrát beznadějný závod ukončil pět kol před cílem.

Závod kategorie Moto2 byl vypsán na 21 kol a hned v úvodu zajížděl Filip Salač mnohem horší časy, než během tréninků a kvalifikace. V průběhu pak ještě zpomaloval a v závěru byl téměř o tři vteřiny pomalejší než v sobotu. „Jsem pochopitelně hodně zklamaný. Na dnešní závod jsem se těšil, ale takhle jsme si to nepředstavovali. V první zatáčce jsem musel uhnout, abych zabránil kontaktu s jiným jezdcem. Dostal jsem se mimo trať a vracel se podle pravidel penalizační uličkou. Pak mě začali předjíždět nebo spíše objíždět jezdci, kteří jsou za normálních okolností výrazně pomalejší. Měl jsem problém s akcelerací při výjezdech ze zatáček. Zatím netušíme, co se stalo a musíme to zjistit. Naštěstí je příští týden další závod, tak máme brzy čas na nápravu,“ vysvětlil zklamaný Filip Salač #12. 

V průběžném pořadí se český jezdec týmu QJ MOTOR GRESINI RACING propadl na 8. místo. Seriál MotoGP pokračuje už příští týden Velkou cenou San Marina v Misanu. Jan Koudelka, AMK

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.