Exkomunista Pavel více zbraní Ukrajině, slova Babiše se potvrzují. Šetření Němcové. Korupce ve vládním Forum

Exkomunista Pavel se neobejde bez války a bojů, zabíjení a vraždění lidí, protože od malička tak byl vychováván otcem, plk. Pavlem v Táboře, který se zaměřoval na sledování NATO a později se tam dostal i syn, kam ho poslali nadřízení soudruzi ČR a stal se předsedou vojenského výboru NATO.

Syn Pavel se teď snaží dostat do vedení NATO v Bruselu i prezidentku SR Čaputovou, protože v SR nemá naději, že by se stala podruhé prezidentkou Slovenska. Lid SR i politici už jí mají dost, protože Slovensko na 10 let zatáhla do spolupráce s USA. Uzavřela smlouvu na leteckou základnu u Banské Bystrice, ve Sliači. Mnozí obyvatelé se proti tomu ale brání, protestují.

X X X

Pavel teď dělá všechno možné kolem dodávek zbraní na Ukrajinu od Západu, jenom se nestará s Fialou o nedostatek léků v nemocnicích, v lékárnách a odstraňování všech bolestí, potíží a problémů lidí a firem ČR. Ministr zdravotnictví Válek neřídí ministerstvo, nechodí na konference lékařů o rychlém řešení všech závad v ČR i v Evropě. Už dávno měl být odvolán, jak to dělají i na Slovensku, kde dokonce padla vláda Hegera a budou brzy nové volby. Totéž by se mělo stát i v ČR s neschopným Fialou.

X X X

Pavel: Víc odvahy. Západ by měl Kyjevu poslat vše kromě jaderných zbraní

Zvolený český prezident Petr Pavel v rozhovoru s francouzskou agenturou AFP řekl, že spojenci by měli při podpoře Ukrajiny projevit více odvahy. Navrhuje proto, aby Západ Kyjevu poslal veškeré dostupné zbraně vyjma jaderného arzenálu.

„Pokud jde o konvenční zbraně, pak skutečně nevidím žádný důvod k limitům. Bez obrněné techniky, bezpilotních prostředků, dělostřelectva a raketových systémů delšího dosahu, ale výhledově možná i bez nadzvukového letectva se Ukrajina opravdu s takto těžkým protivníkem nedokáže vypořádat,“ uvedl Pavel.

V souvislosti s aktuální diskuzí o možných dodávkách stíhaček F-16 na Ukrajinu tak souhlasil s postojem Polska, podle kterého to dává smysl, pokud se na nich shodne celé NATO.

„Je potřeba více odvahy, protože některé země mají trochu rezervovaný postoj k dodávkám moderních zbraní. Pokud zaujmeme jednotné stanovisko, dává nám to největší šanci na úspěch,“ cituje dále Pavla agentura AFP.

Série rozhovorů pro světová média

Jednašedesátiletý zvolený prezident ČR od svého sobotního vítězství nad expremiérem Andrejem Babiše poskytl rozhovory už několika zahraničním médiím včetně britské veřejnoprávní BBC a deníku Financial Times. Zahraniční novináři se Pavla ptají především na mezinárodní politiku a AFP nebyla v tomto směru výjimkou.

Pavel v rozhovoru zopakoval, že Ukrajina by se po skončení války a odchodu ruských vojsk měla stát členem NATO i EU. „Pak už to bude jen otázkou politické vůle, protože z hlediska shody v hodnotách, v dlouhodobých strategických zájmech a z hlediska technické interoperability mezi armádami NATO a Ukrajiny už Ukrajina splnila podmínky,“ řekl Pavel a k členství v NATO dodal, že „ukrajinská armáda bude s ohledem na probíhající konflikt tou nejzkušenější a nejpřipravenější armádou v Evropě“.

Rusové musí opustit Ukrajinu

Konflikt na Ukrajině může podle Pavla skončit jedině tím, že Rusko opustí ukrajinské území, dojde k mírovým jednáním, nápravě škod a poté i k poválečné obnově země a „v rámci práva dojde i k vyšetření válečných zločinů“.

K fyzickému ukončení bojů mohou nicméně podle Pavla partneři Kyjeva přispět jen pokračováním vojenské pomoci a tím, že budou „velmi důslední v uplatňování sankcí proti Rusku“.

„Jedině takto soustředěným úsilím si Rusko může uvědomit, že jednalo v rozporu s normami a že v civilizovaném světě 21. století ani velká země jako Rusko nemůže ve svém konání ignorovat normy fungování světového společenství,“ dodal Pavel.

X X X

UKRAJINSKÝ  NÁMĚSTEK  DO  VĚZENÍ,  ŘADA  POLITIKŮ  UŽ  BYLA  ODVOLÁNA  ZELENSKÝM,  JDE  PŘES  MRTVOLY,  NECHRÁNÍ  LIDI,  SÁM  DO  BOJŮ  S  MANŽELKOU  NEJDE

LIDÉ  NA  UKRAJINĚ  NUCENI  BOJOVAT  PROTI  RUSKU,  S  KTERÝM  VYHÁNĚLI  HITLERA,  NACISTY

Ukrajinský exnáměstek jde do vazby. Lobboval za přemrštěné ceny pro armádu

Ukrajinský soud nařídil vazbu pro exnáměstka ministra obrany, který je podezřelý z korupce. Uvedla to agentura Reuters s odkazem na Státní úřad pro vyšetřování DBR. Ten se zabývá trestnými činy policistů, soudců či vysoce postavených úředníků. Podle ukrajinských médií DBR mluví o Vjačeslavu Šapovalovi, jenž byl zodpovědný za zásobování vojáků. V souvislosti s korupčním skandálem už rezignoval.

Soud na žádost DBR uvalil na Šapovalova dvouměsíční vazbu a stanovil kauci pro jeho možné propuštění ve výši 402,6 milionu hřiven (kolem 238 milionů korun), píše server Ukrajinska pravda a agentura Interfax-Ukrajina. Státní úřad pro vyšetřování podle nich Šapovalova podezírá z podílu na předražených nákupech potravin a nekvalitní munice pro armádu, která už téměř rok brání zemi před ruskou agresí.

„Lobboval za uzavření smluv na dodávky jídla pro armádu za nadsazené ceny, a také za nákup neprůstřelných vest, přileb, oděvů a dalších předmětů pro potřeby ukrajinských ozbrojených sil špatné kvality v hodnotě více než jedné miliardy hřiven,“ uvedlo DBR, podle něhož si byl úředník vědom dodávek nekvalitních výrobků, ale také prý tlačil na své podřízené, aby je přijímali do vojenských skladů.

Šapovalov ke konci ledna rezignoval z pozice náměstka ministra obrany Oleksije Reznikova. Učinil tak s odvoláním na „mediální obvinění“ z korupce, která jsou podle něj i ministerstva neopodstatněná. Svou rezignaci vysvětlil snahou pomoci udržet důvěru veřejnosti v ministerstvo.

Ukrajinská média předtím informovala, že resort obrany platil neodůvodněně vysoké částky za dodávky potravin pro armádu. Reznikov tehdy reagoval slovy, že šlo o technickou chybu, nikoliv korupci. DBR ve čtvrtek podle Reuters rovněž uvedla, že zadržela „zločineckou skupinu“, kterou viní ze zpronevěry státních prostředků kvůli prodeji předražených vajec a dalších potravin úředníkům ministerstva obrany.

Na Ukrajině tento týden, ještě před návštěvou vysoce postavených představitelů Evropské unie, zesílila snaha o potírání úplatkářství, poznamenala agentura Reuters. Ukrajina se dlouhodobě potýká s problémem korupce, jejíž omezení je jednou z podmínek budoucího členství země v Evropské unii.

Skandály by rovněž mohly podkopat ochotu západních spojenců poskytovat zemi bránící se ruské agresi vojenskou i finanční pomoc. Ve středu ukrajinské bezpečnostní složky provedly sérii protikorupčních razií napříč zemí.

X X X

USA  ŠTVOU  PROTI  MAĎARSKU

Maďarský ministr se rozčílil na USA za slova o politice schvalované Putinem

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó obvinil ve čtvrtek amerického velvyslance v Budapešti, že se snaží vměšovat do vnitřních záležitostí Maďarska. Podle odborníků jde o další doklad narůstajícího diplomatického rozkolu mezi Spojenými státy a Maďarskem.

Szijjártó reagoval na vyjádření velvyslance Davida Pressmana pro web Politico, kde diplomat přístup Maďarska k válce na Ukrajině označil za „politiku schvalovanou ruským prezidentem Vladimirem Putinem“.

Szijjártó řekl, že je naprosto nepodstatné, co si Pressman nebo jakýkoliv jiný velvyslanec myslí o domácích politickém dění v Maďarsku, protože se ho to netýká. „Není na něm, aby se vměšoval do maďarských vnitřních záležitostí,“ dodal.

Pressman, který se úřadu ujal loni v srpnu, má situaci v Maďarsku poměrně nesnadnou. Na podzim ho maďarský pravicový tisk blízký premiérovi Viktoru Orbánovi kritizoval za to, že se setkal se dvěma soudci, a obvinil ho, že prosazuje „americký kolonialismus“.

Velvyslanec se neváhá veřejně vyjadřovat k posilování protiamerických nálad v Maďarsku nebo k odporu, jaký Orbánova vláda projevuje vůči sankcím, které Evropská unie uvalila na Rusko kvůli vpádu na Ukrajinu. Velvyslanec se v lednu v jednom z tweetů zeptal, „jak snaha chránit ruské oligarchy před sankcemi poslouží Maďarsku a Maďarům?“.

 Vláda v Budapešti, která měla přátelské vztahy s administrativou předchozího amerického prezidenta Donalda Trumpa, tvrdí, že unijní sankce proti Moskvě ekonomiku zemí sedmadvacítky poškozují více než tu ruskou. Tvrdí, že konec bojů na Ukrajině mohou přinést jedině jednání mezi Moskvou a Washingtonem, a ne stražení ruských jednotek z Ukrajiny.

Nyní Szijjártó Pressmanovi vzkázal, že pokud bude kritizovat politiku Budapešti, bude pro něj těžké efektivně pracovat na zlepšování spolupráce mezi oběma zeměmi. „Toto období skončilo. Maďarsko je suverénní země, nikdo zvenčí nám nemůže říkat, jak máme žít,“ řekl Szijjártó.

Pressman v reakci na jeho výroky napsal na Twitteru, že „se vší úctou snahy Ruska jednostranně překreslit hranice v Evropě nepovažujeme za pouhou vnitřněpolitickou událost v Maďarsku.“

X X X

ANGLIE  UŽ  NECHCE  DODÁVAT  ZBRANĚ  UKRAJINĚ

Londýn se nad letouny pro Ukrajinu ošívá. Výcvik je na léta, zdůvodňuje

„Poskytnutí britských bitevníků Ukrajině by bylo nepraktické kvůli dlouhému výcviku pilotů.“ Řekl to dnes mluvčí britského premiéra Rishiho Sunaka. Pilot se s takovým strojem naučí létat nejdříve za 35 měsíců a praktické problémy, spojeny s dodáním letounů Ukrajině na pomoc s bojem proti Rusku, by byly dle Londýna značné.

Velká Británie tvrdí, že by nyní nebylo praktické posílat bitevní letouny na Ukrajinu kvůli jejich komplexnosti a délce výcviku. „Budeme Ukrajincům nadále naslouchat a zvažovat, co je správné z dlouhodobého hlediska, ale – pokud to pomůže pochopit situaci – nejrychlejší výcvikový program pro nového pilota je přibližně 35 měsíců,“ řekl mluvčí novinářům. „Současný britský program výcviku na tryskové letouny trvá pět let,“ dodal mluvčí.

Britský ministr obrany Ben Wallace ve středu řekl, že Velká Británie se zatím definitivně nerozhodla, jestli Ukrajině pošle bojové letouny, a podotkl, že v tuto chvíli to nepovažuje za „správný postup“. V tomto roce podle něj konflikt posune především schopnost Ukrajiny nasadit západní obrněnce.

Vojenská pomoc spojenců Kyjeva se od začátku rozsáhlé ruské invaze na Ukrajinu stupňuje; země nejdříve dodávaly jen munici, ruční zbraně a vojenské vybavení. Nyní, po necelém roce od začátku války, oznámily Německo, Británie, USA a další země dodávky moderních tanků na Ukrajinu.

Jako další požaduje Ukrajina západní stíhačky. Jejich dodání vyloučil americký prezident Joe Biden, poměrně otevřeně se k věci však staví francouzský prezident Emmanuel Macron i polský premiér Mateusz Morawiecki. K poskytnutí bojových letounů Ukrajině vyzývá Sunaka například britský expremiér Boris Johnson. Spekuluje se, že by Britové dodali letouny Eurofighter Typhoon.

X X X

Medveděv se rozpovídal o zbrojařích a dodávkách pro „drtivé“ vítězství

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv řekl, že ruští zbrojaři letos výrazně zvýší své dodávky, aby pomohli armádě „drtivě porazit“ Ukrajinu.

 „Naše ozbrojené síly pravidelně dostávají plné dodávky různých typů raket. Dodávky všeho druhu těžké vojenské techniky v roce 2023 výrazně vzrostou,“ uvedl na sociálních sítích Medveděv, který je nyní místopředsedou bezpečnostní rady a řídí vládní komisi pro výrobu zbraní.

Podle některých západních činitelů a analytiků mohou ruské armádě docházet zásoby poté, co za jedenáct měsíců invaze na Ukrajinu vystřílela miliony dělostřeleckých granátů a tisíce raket, připomíná agentura Reuters. Ruští představitelé taková tvrzení odmítají a tvrdí, že mají dost zdrojů pro pokračování takzvané speciální vojenské operace proti Ukrajině.

Medveděv také po návštěvě v podniku MKB Raduba, který vyrábí například raketové systémy, řekl, že nové dodávky umožní Rusku „zasadit zdrcující ránu ukrajinským neonacistům, kterým dodává zbraně různá západní lůza“.

Moskva tvrdí, že cílem války proti Ukrajině je zbavit tuto zemi nacistů a jejich sympatizantů. Podle Kyjeva a Západu jsou taková odůvodnění jen neopodstatněnou záminkou pro ilegální válečnou agresi s cílem zmocnit se ukrajinského území a svrhnout stávající ukrajinské vedení.

Členské země NATO v čele se Spojenými státy v čele doposud dodaly Ukrajině, aby se mohla bránit ruské agresi, vojenské vybavení za miliardy dolarů.

Západ do Medveděva v letech 2008 až 2012, kdy byl ruským prezidentem, vkládal naděje coby do politika, jehož vláda by mohla znamenat sblížení ve vzájemných vztazích. Nicméně od začátku ruské invaze na Ukrajinu patří k největším „jestřábům“ v ruském vedení, uvádí Reuters.

X X X

POSLANEC  FOLDYNA:  VRACÍME  SE  DO  50  LET

Vracíme se do 50. let, tvrdil Foldyna. Nevzniká cenzurní úřad, oponoval Klíma

Vášně planuly ve Sněmovně při projednávání bodu „Aktuální opatření vlády v boji proti šíření dezinformací“. „Vracíme se do padesátých let. Aby se lidem zakazovalo poslouchat informace, to je vrchol,“ vztekal se poslanec SPD Jaroslav Foldyna. Prostě chcete přerazit pravdu a diskusi o pravdě zákonem,“ vyčítal koalici.

Vládní zmocněnec pro oblast médii a dezinformací Michal Klíma a Benedikt Vangeli, vedoucí Centra proti terorismu a hybridním hrozbám Ministerstva vnitra, při jednání o bodu Aktuální opatření vlády v boji proti šíření dezinformací. | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

Místopředseda výboru za ODS Rudolf Salvetr ho vyzýval, aby nepoužíval srovnávání s padesátými lety, kdy komunistický režim popravoval odpůrce.

„Když jednáme o dezinformacích, neměli bychom je šířit,“ reagoval na Foldynu také předseda poslanců TOP 09 Jan Jakob.

„První stupeň cenzury je autocenzura,“ řekl předseda volebního výboru Aleš Juchelka z ANO. Znepokojila ho zpráva, kterou 27. prosince zveřejnil Deník N a podle níž by stát mohl šiřitele dezinformací stíhat, odstřihnout takové weby od reklamy státních institucí nebo desítkami milionů korun podporovat nezávislá média.

„Nevzniká žádný úřad cenzurní,“ řekl poslancům vládní zmocněnec pro oblast médii a dezinformací Michal Klíma. Uvedl, že o plánu vlády pro boj s dezinformacemi nyní diskutuje se zástupci koaličních stran.

„Není tady zákon, který by omezoval svobodu slova,“ řekl poslanec vládní ODS, bývalý ministr Petr Bendl. Poslanci tak podle něj zatím ani nemají o čem jednat. Opozice má možnost využít interpelace, upozornil.

„Celý život jsem se zasazoval o svoboda slova,“ řekl poslancům Klíma. Stát podle něj nebude platit někoho, kdo vyhledává dezinformace, ale toho, kdo podporuje připravenost společnosti orientovat se v dezinformacích. „Lidi se musí naučit pravdu vyhledávat,“ popsal. Jde podle něj o to, naučit všechny generace orientovat se na internetu. „Nesestavujeme žádný seznam dezinformačních webů,“ zdůraznil vládní zmocněnec pro boj s dezinformacemi.

X X X

Odvolejte Köppla z mediální rady, vyzval Sněmovnu výbor kvůli analýze pro ANO

Volební výbor doporučil Sněmovně odvolání člena Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Daniela Köppla. Mohla být porušena nezávislost a nestrannost rady, míní. Dostal peníze za analýzu pro ANO. Köppl to výboru přiznal. „Žádné doporučení ke komunikaci tam není,“ hájil se na výboru.

Při hlasování o doporučení ho odvolat se zdrželi jen poslanci ANO.

I poslanec opozičního hnutí ANO Martin Kolovratník při jednání volebního výboru pochyboval nad tím, že Köppl v lednu v průběhu prezidentské volby vystupoval ve štábu kandidáta Andreje Babiše. A poukazovali na to i poslanci vládní koalice.

„Uvědomuji si, že vystoupení nebylo šťastné, rozumné. Nejsem členem ani marketingového týmu hnutí ANO, ani volebního týmu ANO,“ řekl poslancům volebního výboru Köppl.

Poslanec ODS Petr Bendl se ho ptal, zda je pravda, že je poradcem místopředsedy Sněmovny za ANO Karla Havlíčka. Köppl mu to potvrdil.

„Neznala jsem vás,“ obrátila se na něj v průběhu jednání výboru poslankyně hnutí STAN Milada Voborská a vyzvala ho, aby sám rezignoval, aby si poslanci proceduru odvolávání mohli odpustit. Köpp na ni nereagoval.

„Nevím, na jakém právním základě to chtějí postavit. Trvám na tom, že jsem neříkal nic ve prospěch ANO,“ řekl po skončení jednání výboru novinářům.

X X X

KORUPCE  V  DENÍKU  FIALY,  FORUM  SE  SEZEMSKÝM

KOLIK  MILIONŮ  PLATÍ  FIALA   Z  ÚŘADU  VLÁDY?

PŘITOM   LIDÉ  NEMAJÍ  NA  JÍDLO,  POTRAVINY

Korupce ve vládním deníku Forum24.cz

Internetový deník Forum24.cz se plně oddal myšlenkám podpory Fialovy vlády a jejího produktu, generála Pavla. Ostatně podobně jako Česká televize.

Když jsem viděl jásající dav příznivců pana generála, kterak euforicky skanduje „ČT děkujem“, za přítomnosti redaktora ČT Takáče (mimochodem tohoto muže jsem měl vždy za relativně korektního, pokud jde o redaktory ČT), šel mně mráz po zádech. Takto explicitně vyjádřit poděkování veřejnoprávnímu médiu za podporu jimi podporovaného prezidentského kandidáta, to je vizitka české demokracie. Špatná vizitka. Ve skutečně demokratické zemi by to bylo nemyslitelné.

To, že do ČT jsou dlouhodobě pouštěni jen osoby a různé zjevy, které jen tvrdí muziku mediálního mainstreamu, netřeba pochybovat. Svého druhu cenzurními zásahy je i to, kdo je zván do ČT, aby komentoval různé poltické jevy.

Už mnoho let jsem, ač bývalý premier,nedostal pozvánku od ČT, abych mohl říci svůj pohled na věc. A tak je do ČT zván např. údajný politolog Daniel Kroupa, jehož hlavní kvalifikace spočívá v tom, že byl místopředsedou naprosto zkorumpované a s ostudou rozpadlé někdejší vládní Občanské demokratické aliance. A mohl bych ve výčtu těchto podivných zjevů, které se objevují na obrazovkách ČT pokračovat. Nemá smysl zatěžovat čtenáře, kteří to dobře vědí.

Včera jsem se dostal na mušku vládního věstníku zvaného Forum24.cz. Tomuto věstníku, kterému je údajně poskytována reklama jak ODS, tak TOP 09, aby přežil, neni žádná lež cizí. Těmito stranami jsou jejich příznivci vyzýváni, aby dávali tomuto internetovému deníku příspěvky na činnost.

Sám sebe přitom Forum24.cz prezentuje jako „nezávislé médium“.

Musím říci, že jsem byl přímo šokován sdělením televize Jany Bobošíkové, že jeden z redaktorů Forum24.cz, Ing. Jiří Sezemský, má uzavřenou poradenskou smlouvu s Úřadem vlády, aby mohl radit premiérovi Fialovi. To je neslýchaná korupce ze strany předsedy vlády, který by po tomto zjištění měl okamžitě rezignovat na svou funkci. Nevím, co konkrétně Sezemský dělá anebo spíše může dělat pro předsedu vlády. Domnívám se, že na to jeho kvalifikace nestačí. A mít uzavřenu smlouvu, která mu garantuje 500 Kč/hod. bez DPH za nejspíš fiktivní činnost, je opravdu do nebe volající.

Jinak řečeno, Forum24.cz je díky tomuto odhalení třeba pokládat za zkorumpované médium, zobající vládě z ruky. Ostatně, stačí si přečíst tvorbu redaktora Forum24.cz Sezemského, ve které hromadami špíny před volbami zahrnoval prezidentského kandidáta Babiše, který vystupoval z protivládních pozic. Lhář, populista, agresivní jedinec – to byly ty největší perly z jeho zcela tendenčních článků. Tedy, dá se říci, že J. Sezemský je placen vládou, aby poblinkával ty politiky, kteří se této vládě protiví. Je tedy příkladem novinářského šmoka, který nemá obdoby.

Vládní koalice ráda mluví o politické kultuře. Stejně tak média, která jsou s ní spojená pupeční šňůrou, jako je např. Forum24.cz. Ale „skutek pochopitelně utek“.

Chci se zeptat pana redaktora Jandourka, který mě poblinkal ve svém včerejším článku, zda je také placen z vládních peněz, respektive z jakých peněz je placen. Je to už konec konců několikátý článek, ve kterém mi věnuje svou „vzácnou“ pozornost. Nechci s ním polemizovat ve všech blábolech, které ve svém dílku spatlal. Ale přeci jen některé věci bych rád uvedl na pravou míru.

To, jestli jsem byl úspěšným politikem anebo ne, bych ponechal bez většího komentáře. Mám na to jiný názor, nežli je tendenční názor Forum24.cz. Chci připomenout, že v čele ČSSD jsem s touto stranou dosáhl nejlepších volebních výsledků v její 144leté historii. A pokud tento zjev píše o tom, že jsem prý „přes dryáčnickou volební kampaň, která zdevastovala stranickou pokladnu…“, tak to je nehorázná lež. To bych se rád ohradil. Myslím, že si pan redaktor může dohledat články svých kolegů z prvního pololetí roku 2011 (skončil jsem jako předseda ČSSD v roce 2010) a z nich se dozví, že podle finanční zprávy, kterou ČSSD zpracovala za rok 2010, tato strana skončila s finančním přebytkem téměř čtvrt miliardy korun. Vím, že posláním Forum24.cz, Sezemského, Jandourka a podobných šmoků, je měnit bílé na černé a opačně. Proto se mě podobné bláboly nijak nedotýkají a chci je ubezpečit, že to, co je rozčílilo, tedy můj popis kolosální chyby nově zvoleného prezidenta, který se pár desítek hodin po svém zvolení spojil telefonicky s „prezidentskou“ Tchaj-wanu, budu dál tepat.

Tchaj-wan je jednou z provincií Číny, tedy pokud i ve Forum24.cz uznávají zásadu jediné Číny, takže celý tento telefonát je silně podivný a nekritizoval jsem ho jen já. To je jako kdyby si čínský prezident chtěl konverzovat se starostou nějakého většího města v Česku. Toho by to ovšem ani nenapadlo.

Rád bych zdůraznil jednu věc, kterou z mého článku o Pavlovu telefonátu na Tchaj-wan Jandourek neuvedl. To je ta pasáž, kde tiše upozorňuji na to, že v komunálních volbách na podzim zvítězila na Tchaj-wanu opoziční strana Kuomintang. A to tak, že drtivým způsobem. A pokud bude tento trend pokračovat i za dva roky v parlamentních a prezidentských volbách a Kuomintang se stane znovu stranou vládní, začne nepochybně realizovat svůj záměr pokojného připojení ostrova k Číně. A tak Pekarová Adamová, Vystrčil a Pavel už nebudou mít kam jezdit na výlety. Možná by to chtělo vyměnit tchaj-wanské voliče, pane redaktore.

Ještě bych přeci jen generálu Pavlovi připomněl jednu věc. Nedivil bych se, pokud budou útoky na Čínu z jeho úst pokračovat, kdyby Čína přikročila k jistým protiopatřením.

V této chvíli jsou v jednání přímé letecké linky z Číny do ČR. Před Covidem, tedy v roce 2019, přiletělo z Číny k nám téměř 700 tisíc turistů. A to většinou z těch nejbohatších, příjmově nejsilnějších společenských vrstev, kteří zde utráceli v hotelích, ve službách a v obchodech hezké peníze. Tehdy jsme měli čtyři letecké linky, dnes to vypadá na jednu linku. A další linky si rádi rozeberou letiště ve Vídni, v Budapešti a v Mnichově…

Druhá, ještě vážnější věc, která by mohla nastat, ale nechci strašit. Kdyby nám např. Číňané přestali dodávat čipy do automobilů. To by asi bylo hodně nepříjemné.

Představitelé vlády i pan generál mohou být při útocích na Čínu poměrně odvážní, neboť většina českých výrobku, která je exportována do Číny, tam jde de facto reexportem jako součást německých finálních výrobků, např. v automobilovém průmyslu. Možná je dobré si to jen připomenout.

Co by mě ovšem velice vadilo, jako fotbalovému příznivci pražské Slavie, kdyby odsud odešla čínská státní firma CÍTÍC, která je majitelem tohoto klubu. A celý fotbalový zázrak Slavie v posledních pěti letech se podařil díky čínským penězům… Byla by škoda, kdyby jeden z nejlepších českých klubů, v posledních pěti letech suverénně nejlepší, se opět propadl do propasti průměrnosti a do dluhů, ve kterých se potácel před příchodem Číňanů, Ing. Jiří Paroubek, expremiér.cz, server vasevec.cz

X X X

Týmu generála Pavla hrozí, že by se mohl brzy historicky znemožnit

Jedním z nepatřičných důsledků přímé volby prezidenta je pocit jakéhosi vyššího mandátu, který si pro sebe osobuje nestandardní a nesystémová síla, které se v případě Miloše Zemana říká hradní parta a v případě Petra Pavla generálův tým. Jsme parlamentní republikou a máme v úmyslu jí zůstat. Proto si na chování prezidentského okolí dávejme dobrý pozor.

Posledním výstřelkem je sdělení Pavlova ekonomického poradce Davida Marka pro Aktuálně.cz, že nový prezident nenechá vládu na pokoji a bude ji pobízet k reformám. Vláda by prý také měla předkládat nové zákony prezidentovi dříve, než je odešle do parlamentu. K těmto nepatřičným nápadům je třeba říci masarykovské tak tož to ne. Jsou to bludné nesmysly.

Nalijme si čistého vína. Pavel nás během kampaně mile zaskočil zdrženlivostí a rozvahou. Nyní, pár dní po volbě, bychom si už velmi přáli, aby se k této rozvaze ráčil vrátit. Pavel by měl nejprve složit slib, a až potom jednat s domácími i světovými činiteli. A jestli se s někým setkává, tak to nemá přesahovat neformální seznamovací rozhovory, které ani nemusí být předmětem veřejné komunikace.

Dalším rysem nastupující sestavy je něco, co by se dalo nazvat havlománií. Je zcela správné udržovat kontakt s Tchaj-wanem, jsme suverénní stát a Čína do toho nemá co mluvit. Ale i zde by Pavlovi a jeho týmu slušelo, kdyby to nebyla do světa halasně vytroubená hurá akce. Takové kroky je třeba jednak důsledně koordinovat s vládou, která je v této věci držitelkou politické zodpovědnosti, a pak je třeba mít také ohled na vlastní občany, kteří mají právo na to, aby jim byly takové kroky dobře vysvětleny. Pro velkou část obyvatelstva je legitimní otázkou, zda se jedná o hlavní agendu nastupující hlavy státu. K zacelování ran ve zraněné společnosti je prostě nutná jistá empatie k lidem, jimž byl Havlův koncept vzdálený.

Ruku na srdce. Tým, který Pavlovi pomohl na Hrad, není složený z geniálních supermanů, kteří nás nyní mají obšťastnit svojí genialitou. Jejich postupy během kampaně byly mimochodem i plné chyb a trapností. Za ten největší a zbytečný lapsus bych rád označil utrácení peněz za inzerci u jeho protikandidáta Babiše ve vydavatelství Mafra. Zástupce týmu nám k tomu s prostoduchou nevědomostí sdělil, že novináři v Mafře přece nepracují pro Babiše. Máme celou prezentaci o tom, jak servilně se chovají Babišovy redakce, a mezery v mediální gramotnosti nejsou pro Pavlův tým právě dobrou vizitkou.

 Sečteno a podtrženo. Týmu Petra Pavla se po oscarové euforii mohlo snadno stát, že se historicky znemožní. Doporučení je prosté. Bylo by více než dobré vrátit se k proklamovanému klidu a pokoře. Méně by bylo více.

Zároveň je pro úplnost nutné dodat, že po těch letech naprostého kulturního úpadku se těšíme z příchodu civilizovaného prezidenta a chyby, jež se dějí z euforie po vítězství, je možné do určité míry pochopit a brát s nadhledem. Jen by byla škoda, kdyby Pavlův tým získal pověst domýšlivých aktivistů.

X X X

PELTA  ODMÍTÁ  STÍHÁNÍ  ZA  DOTACE  VE  SPORTU

Jen jsem nezávazně žvanil, řekl u soudu k odposlechům Pelta

Bývalý šéf českého fotbalu Miroslav Pelta ve čtvrtek u soudu znovu popřel tvrzení, že ovlivňoval rozdělování sportovních dotací z ministerstva školství. U soudu uvedl, že v odposleších jen nezávazně „žvanil“. Pelta zdůraznil, že s žádným žadatelem o dotaci nejednal a s žádným si nedohadoval protislužbu.

Soud původně Peltovi uložil šestileté vězení, pětiletý zákaz činnosti ve vedení korporací a pětimilionový peněžitý trest. Odvolací senát ale verdikt zrušil, a proto se kauza řeší znovu.

Státní zástupce Ondřej Trčka tvrdí, že Pelta se přes svou milenku, tehdejší náměstkyni ministerstva Simonu Kratochvílovou, dostával v roce 2017 k zákulisním informacím o rozdílení dotací. Společně pak údajně proces rozdělování ovlivňovali ve prospěch nejen Fotbalové asociace ČR (FAČR), ale také lidí, s nimiž se Peltovi vyplatilo udržovat dobré vztahy.

Někdejší předseda FAČR k tomu ve čtvrtek u pražského městského soudu řekl, že jediným „pseudodůkazem“ v jeho neprospěch jsou odposlechy z bytu na Senovážném náměstí, kde se scházel s Kratochvílovou. „Dával jsem jen komentář a postřehy k jednotlivým žadatelům. Kdo má jakou sílu. Já jsem třeba takhle mluvil, ale nemělo to následný kroky: tady to je mafiánka, tady to je Lojza. To je můj způsob komunikace,“ uvedl.

„My jsme nic reálnýho nedělali, já jsem akorát žvanil,“ pokračoval s tím, že denně míval ze sportovního prostředí stovky telefonátů. „Slibem nezarmoutíš,“ doplnil. „V tom sportu je to jako v politice. Musíte umět s lidma, abyste v tom proplouval. Premiér taky slíbí cokoliv,“ poznamenal.

Pelty se v soudní síni zastal i spoluobžalovaný Miroslav Jansta, šéf České unie sportu. „Pan Pelta, to je básník života! Vždyť všichni čekáme, co řekne,“ prohlásil. Dodal, že Peltovi často zavolá jen proto, aby se pobavil. „Říkám to proto, aby si přítomní novináři uvědomili, jaká fraška se tady hraje – stát mocí výkonnou není schopen nastavit pravidla a nás mocí soudní soudí za to, že jsme k tomu měli připomínky,“ dodal.

 Popření podplacení voucherem

Pelta ve čtvrtek také popřel obvinění, že Kratochvílovou podplatil voucherem na zahraniční zájezd a poskytnutím bytu. Řekl, že jí chtěl jen pomoci. S Kratochvílovou shodně tvrdí, že žena mu za byt platila nájem, a to v hotovosti. „Říkal jsem si, že si holky nevedou špatně, protože chodily hezky oblečený,“ odpověděl na dotaz soudkyně, zda znal majetkové poměry Kratochvílové.

Obžaloba dále tvrdí, že Kratochvílová zajistila Peltově FAČR na úkor dalších žadatelů o dotace navýšení státní podpory o 19,8 milionu korun, a to za pomoci obžalovaného ředitele odboru sportu Zdeňka Břízy. Pelta to popírá, v tomto bodu ho v minulém hlavním líčení osvobodil i soud.

„Žil jsem v tom, že prostředky pro fotbal jsou výrazně větší, protože v tom byly nově i loterijní peníze. Jsme suverénně největší sport, máme největší členskou základnu,“ vypověděl ve čtvrtek fotbalový činovník s tím, že když se dozvěděl výši stanovené částky, nechápal, jak mohlo dojít k takovému propadu oproti pracovním materiálům. „Myslel jsem, že mě raní mrtvice. Začal jsem bejt agresivní,“ popsal. Odmítl ale, že by pak na někoho vyvíjel nátlak. „V žádném případě nedošlo k nějakému ovlivňování, jen jsem přišel říct paní Kratochvílové a panu Břízovi, že jsem v šoku,“ uvedl.

Městský soud v Praze začal znovu projednávat kauzu rozdělování sportovních dotací na ministerstvu školství. Mezi obviněnými je bývalý šéf českého fotbalu Miroslav Pelta či bývalá náměstkyně ministerstva Simona Kratochvílová. (30. ledna 2023)

Pelta tvrdí, že se původní částku určenou pro fotbal dozvěděl nikoliv z odposlouchávaného telefonátu od Kratochvílové, ale už dříve. U prvního hlavního líčení uváděl, že se tak stalo na zasedání Národní rady pro sport. Ve čtvrtek zmiňoval jako zdroj informace web ministerstva s tím, že si ale není jistý.

Někdejší fotbalový boss rovněž trvá na tom, že na informace k rozdělování dotací měl nárok už proto, že byl poradcem tehdejší ministryně Kateřiny Valachové (ČSSD). „Já jsem byl takovej mediátor těch vztahů,“ podotkl s tím, že „k nejužšímu vedení“ ministerstva patřil už za předchůdců Valachové Josefa Dobeše (Věci veřejné) a Marcela Chládka (ČSSD).

Pracovněprávní vztah sice s ministerstvem neměl, ve čtvrtek ale řekl, že Valachová ho jako svého poradce představovala na poradách. K Valachové dále poznamenal, že na ministerstvo přišla s velkým elánem a že její silnou stránkou bylo to, že měla dobré kontakty na tehdejšího ministra financí Andreje Babiše (ANO).

Po svém zadržení v květnu 2017 strávil Pelta měsíc ve vazbě. Soud ho propustil poté, co rezignoval na svou funkci šéfa FAČR. Po dotační kauze rezignovala i Valachová, která má v trestním řízení postavení svědkyně.

X X X

POLICISTÉ  ŠETŘÍ   POLITIČKU  NĚMCOVOU,  VYTÁHL  JI  KLAUS  NAHORU

VÍME PRVNÍ: Advokát Norbert Naxera se v prosinci obrátil na média s informacemi o odvolacím soudu s Tomášem Čermákem a Patrikem Tušlem, kteří byli Okresním soudem v Kladně odsouzeni za nadávky Ukrajincům.

Naxera uvádí, že soud v tomto případě neměří stejným metrem. Za kritiku Ukrajiny prý padly tresty, zatímco za kritiku Ruska nikoli. Svá slova opírá o trestní oznámení mířící na senátorku Miroslavu Němcovou (ODS). PrahaIN.cz má jeho plné znění k dispozici.

Trestní oznámení bylo podáno v Praze dne 31. října v souvislosti s textem, který členka horní komory Parlamentu uveřejnila na svém Facebooku. Doslova napsala: „Na Václavském náměstí se sešla ruská pátá kolona s naší pátou kolonou. Našinci plivli na státní svátek země, která vznikla s ideou svobody, suverenity a demokracie. Ruští parchanti žijící v ČR se oklepali a rozkládají naší společnost. Protože jsme je včas nevyhodili.”

Podle advokáta senátorka Němcová, přičemž o ní hovoří výhradně jako o podezřelé, mohla navíc zneužít svou politickou funkci. „Dále urážela české občany, kteří nesouhlasí s vládní politikou a využili svého ústavně zaručeného práva proti vládě demonstrovat. Přitěžující okolností je, že čin spáchala veřejně přístupnou počítačovou sítí,“ tvrdí advokát.

Psali jsme

Němcová za „ruské parchanty v Česku“ pykat nebude. „Poženu to výš!“ vzkázal…

VÍME PRVNÍ: Norbert Naxera se v úterý obrátil na média s informacemi o odvolacím soudu s Tomášem Čermákem a Patrikem Tušlem, kteří byli…

Nejprve byl případ odložen

Policie ovšem případ odložila.

„Oznámení kriminalisté posoudili a provedeným šetřením nebyly zjištěny skutečnosti důvodně nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin. Oznámení bylo uložena ad acta,“ sdělil pro PrahaIN.cz tiskový mluvčí Jan Daněk.

Advokát Naxera se poté obrátil na Obvodní státní zastupitelství v Praze. Žádal přezkoumání tohoto rozhodnutí.

„Oznamovatel připomíná, že povinností policejního orgánu je provést vyšetřování, tedy provést vhodné důkazy a na jejich základě vyhodnotit, zda je důvodné podezření, že se podezřelý dopustil trestného činu a poté rozhodnout, zda podezřelému sdělí obvinění, či nikoliv. Z vyrozumění vyplývá, že pravděpodobně k řádnému vyšetření věci nedošlo, protože vyrozumění není nijak odůvodněno. A není tedy vůbec zjevné, na základě jakých podkladů došel policejní orgán k závěru, že nebyl spáchán trestný čin,“ stojí v dokumentu, který má PrahaIN.cz k dispozici.

Psali jsme

Noční můra ve dne: Lídr JAR Oto Klempíř bojuje proti černé stavbě. Vyrostla mu…

KAUZA: Uprostřed městečka Roztoky u Prahy vznikla stavba. Využívá se v současnosti jako průmyslový areál, jezdí tam vysokozdvižné vozíky,…

Změna v postupu policie

Naxera v něm rovněž namítá, že zákony by měly platit pro každého stejně a ne podle politiky současné vlády. „Proto je nepřijatelné, že podle téhož policejního orgánu je možné hanobit Rusy, a to i ze strany vrcholných politiků a Ukrajince nikoliv,“ doplňuje.

Naxera v žádosti o přezkoumání namítá i to, že policejní orgán, konkrétně v Praze sídlící odbor extrémismu a terorismu, nepostupuje v obdobných případech stejně, ale naopak zcela rozdílně. „Neboť tento policejní orgán obvinil dva občanské aktivisty ze stejných trestných činů, protože ve videu na Facebooku hanobili Ukrajince.“

Státní zastupitelství v souvislosti s citovanými větami skutečně vrátilo policii případ Miroslavy Němcové k šetření. Stalo se tak na konci prosince loňského roku.

„Státní zastupitelství to 20. 12. 2022 vrátilo policii s pokynem pokračovat ve vyšetřování,“ potvrdil redakci advokát Naxera.

„Ke konkrétní osobě se vyjádřit nemohu. Nicméně k případu mohu sdělit, že ho šetříme a zjišťujeme, jestli se jedná o protiprávní jednání, nebo ne,“ sdělil redakci vedoucí oddělení tisku Krajského policejního ředitelství v Praze Jan Daněk. Senátorku Němcovou jsme oslovili opakovaně. Nereagovala.

X X X

KLAUS:  NĚMCOVOU  JSEM  VYTÁHL  Z  NULY

Němcovou jsem vytáhl z nuly, v politice mi vděčí za vše, prohlásil Klaus. Senátorku nevytočil

Miroslavu Němcovou (ODS) jsem z naprosté nuly vytáhl do politiky. Bývalý prezident Václav Klaus to prohlásil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS v návaznosti na dřívější vyjádření senátorky, dle které bychom se měli naučit si Klause i prezidenta Miloše Zemana nevšímat. „Vděčí mi za všechno, co v politice má,“ konstatoval dále s opovržením bývalý předseda ODS. Kritická twitterová vyjádření političky podle něj představují její smutný konec. Němcová na jeho vyjádření reagovat nechtěla.

„Miloš Zeman a Václav Klaus se vzájemně podporovali a budou v tom pokračovat. Petr Pavel jistě ví, že od nich nemůže nic pozitivního čekat. A my bychom se mohli naučit si jich nevšímat. Protože to jediné jim doopravdy vadí,“ rýpla si na Twitteru Němcová do bývalého prezidenta a jeho dosluhujícího nástupce.

Samotný obsah jejího vyjádření se Klaus rozhodl nekomentovat, ostře se však pustil do osoby své bývalé kolegyně z ODS. „Kdybych ji tehdy (nevytáhl) proti vůli celé ODS, která ji považovala za naprostou nulku, a nechápala mě, že jsem jí dal prostor získat funkci místopředsedkyně, tak by to snad stálo za seriózní diskuzi po dvou desetiletích. Ale teď to pro mě seriózní není,“ rozhořčil se bývalý politik s tím, že její odvaha o něm takto na „Twitterech“ psát je jejím ještě smutnějším koncem.

 Němcová s Klausem si dříve byli velmi blízcí. Jejich vztah se však časem zhoršil. Politička se dlouhodobě vymezuje proti Klausovým názorům a postojům. Ten naopak často kritizuje jak svoji bývalou politickou stranu, tak její někdejší místopředsedkyni Němcovou. „Kdyby ji někdo vylučoval, tak bych proti tomu asi nevystupoval,“ uvedl například po vyloučení svého syna Václava Klause mladšího ze strany v roce 2019, kdy o tom informoval deník E15.

Celý rozhovor s Václavem Klausem, ve kterém řeší mimo jiné dopady přímé volby prezidenta na společnost i současné problémy v komunikaci mezi Zemanem a zvoleným prezidentem Petrem Pavlem, si můžete pustit ve videu přímo v tomto článku.

X X X

Markéta Pekarová Adamová se cestou na Tchaj-wan může dostat na černou listinu. Je třeba zvážit, zda se cesta Česku vyplatí, říká Andor Šándor

Čína dnes označila plánovanou návštěvu předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové (38) na Tchaj-wanu za nesprávné rozhodnutí a vyzvala k jejímu zrušení. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na čínské ministerstvo zahraničí. Předsedkyně Poslanecké sněmovny však svůj program měnit neplánuje. Podle bezpečnostního experta a generála v záloze Andora Šándora (65) by měla nejen ona sama, ale také nově zvolený prezident Petr Pavel (61) i vláda důkladně zvážit, zda se Česku z diplomatického hlediska vyplatí takovou cestu podniknout. „Markéta Pekarová Adamová může například dostat doživotní zákaz vstupu do Číny,“ uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Předsedkyně české Sněmovny Pekarová Adamová se chystá navštívit Tchaj-wan na konci března. Doprovodit ji má delegace podnikatelů, zástupců měst i vědecko-výzkumných a vzdělávacích organizací. O cestě a dalších tématech ve středu jednala prostřednictvím videohovoru s tchajwanským ministrem zahraničí Josephem Wuem. Tchaj-wan navštívil již v roce 2020 předseda Senátu Miloš Vystrčil.

Čína demokratický Tchaj-wan považuje za svou nedílnou součást a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Peking dlouhodobě upozorňuje ostatní státy, aby nejednaly s tchajwanskými činiteli, a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova.

Protesty čínské strany vyvolal i pondělní telefonát zvoleného českého prezidenta Petra Pavla s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen. Pavel podle čínské diplomacie ustoupil od svých slov, že je třeba respektovat princip jedné Číny, což podle Pekingu uváděl během volební kampaně.

Světová média upozornila, že Pavel se stal první evropskou zvolenou hlavou státu, která s tchajwanskou prezidentkou telefonovala. Necelý měsíc po zvolení americkým prezidentem telefonoval s Cchaj Jing-wen v roce 2016 Donald Trump.

„Markéta Pekarová Adamová může do budoucna pro čínskou stranu být »persona non grata«, což znamená, že jí bude doživotně zakázán vstup do Číny. Co se týče Česka jako celku, tak tam pochopitelně může být reakce ze strany Číny také ostrá. Můžeme si například vzpomenout na to, co se dělo, když Tchaj-wan v minulosti navštívila Nancy Pelosiová. Zde si je třeba uvědomit, že USA je na tom z ekonomického hlediska a i z hlediska vzájemné provázanosti s Čínou úplně jinak než Česko,“ popsal pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor s tím, že se dá očekávat, že protistrana krok předsedkyně Sněmovny bez odezvy nenechá.

V srpnu roku 2022 navštívila Tchaj-wan předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, na což Čína reagovala rozsáhlými vojenskými manévry. Většina zemí se ale kontaktům s Tchaj-wanem na vysoké úrovni vyhýbá, protože nechce druhou největší světovou ekonomiku Čínu provokovat, píše agentura Reuters.

„Je možné, že by Čína začala vyvíjet například ekonomické tlaky jako reakci. Zde je třeba zvážit, zda se to Česku vyplatí, i když je pravda, že s Tchaj-wanem máme styky výrazně vyšší, a tak by si s tím ekonomika možná poradila. Já doufám, že nově zvolený prezident a vláda mají jasnou představu, jak chtějí vést zahraniční politiku,“ uvedl Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz a dodal, že by v tomto případě mohlo dojít k opakování osudu Litvy.

Jak uvedla agentura Reuters, Čína s Litvou omezila diplomatické vztahy a začala vyvíjet tlak na nadnárodní společnosti, aby tuto pobaltskou zemi vyřadily ze svých dodavatelských řetězců, protože umožnila Tchaj-wanu otevřít ve Vilniusu zastupitelský úřad pod jeho názvem. Peking rovněž uvalil sankce na náměstkyni litevského ministra dopravy Agne Vaiciukevičiutéovou kvůli její návštěvě Tchaj-wanu.

X X X

U Babiše končí mluvčí Vořechovský i šéfka kampaně Tünde Bartha

Dlouholetá spolupracovnice expremiéra a neúspěšného prezidentského kandidáta Andreje Babiše Tünde Bartha a jeho mluvčí Vladimír Vořechovský ke konci února ukončí spolupráci s hnutím ANO. Informace potvrdil redakci iDNES.cz sám Vořechovský.

 „Je pravda, že jsme se s hnutím ANO dohodli na ukončení spolupráce ke konci února. Pro nás oba to bylo několik velmi náročných a zajímavých let spojených i s prací na Úřadu vlády,“ potvrdil redakci iDNES.cz konec obou Babišových spolupracovníků sám Vořechovský.

„Končí volební tým. Protože v nejbližších měsících nejsou žádné volby, tak je jasné, že by tito lidé nebyli zcela využiti. Část lidí přešla na pomoc poslaneckému klubu, část skončila,“ vysvětlil odchod Vořechovského a Bartha místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček.

Tünde Bartha pracovala s Babišem už v době, kdy byl od ledna 2014 do května 2017 ministrem financí. Tehdy byla vedoucí jeho kabinetu. V prosinci 2017 si ji po jmenování premiérem vzal Babiš s sebou na úřad vlády.

Nejprve působila jako ředitelka odboru kabinetu předsedy vlády, po jmenování Babišovy koaliční vlády v červnu 2018 byla pověřena řízením úřadu vlády. Odešla s demisí Babišova kabinetu po volbách 2021.

Babiš s Barthou počítal jako s případnou vedoucí Kanceláře prezidenta republiky, pokud by se stal prezidentem. V druhém kole volby ho ale v lednu porazil bývalý vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel.

Vladimír Vořechovský se věnuje komunikaci s médii ve službách Babiše téměř deset let – nejprve v Agrofertu, od roku 2015 pak v hnutí ANO. Byl také vedoucím odboru komunikace úřadu vlády a mluvčím Babišova kabinetu.

Pokud by se Babiš stal prezidentem, Vořechovský by byl nadále jeho mluvčím, uvedl dříve expremiér.

Konec marketéra Prchala

Ve středu se s Babišovým týmem rozloučil marketér Marek Prchal. „Bylo to deset let, které jsou jednou za život,“ řekl serveru Info.cz Prchal. „S Andrejem Babišem jsme se rozloučili a popřáli si hodně štěstí,“ dodal. Na svém Twitteru ke konci spolupráce Prchal uvedl pouze krátce „Tak teď.“

Prchal byl součástí marketingového týmu ANO od roku 2013, kdy se hnutí dostalo do Sněmovny se ziskem 47 mandátů. Prchal jako odborník na on-line komunikaci a sociální sítě byl od té doby u všech kampaní. Babiš ho po sněmovních volbách v roce 2017 označil za „génia sociálních sítí“, chválil ho i za knihu O čem sním, když náhodou spím.

Babiš nakonec ve druhém kole prezidentské volby prohrál o téměř milion hlasů s bývalým vysokým představitelem NATO generálem Petrem Pavlem. Babiš čelil kritice za billboardy s textem „Nezavleču Česko do války. Jsem diplomat. Ne voják. Prezident Babiš.“

Kritici mu vyčítali, že straší voliče. Babiš přiznal, že se text nepovedl, a slíbil, že ho změní. Na billboardech se pak objevily nové plakáty s nápisem „Generál nevěří v mír“ s dovětkem „Volte mír. Volte Babiše“.

X X X

Postavte oba bloky Dukovan najednou, žádá Třebíčsko. Ministr to nevyloučil

Jednání o stavbě nových bloků dukovanské jaderné elektrárny nabírají na obrátkách. Zástupci sdružení Energetické Třebíčsko, v němž jsou obce kolem Dukovan, tlačí na vládu, aby zařídila postavení hned dvou bloků v Dukovanech najednou. Bylo by to efektivnější. Takový krok připustil i ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

 „Nedovedeme si představit, že by se postavil jeden blok, pak by se odešlo na Temelín a až potom bychom se zase vrátili na další blok do Dukovan. Postavit dva bloky najednou by bylo efektivnější a vím, že pan ministr je tomu nakloněn,“ řekl předseda sdružení Vítězslav Jonáš, bývalý starosta Dukovan.

Jonáš to dnes přednesl přímo ministrovi průmyslu a obchodu Jozefu Síkelovi na jednání v třebíčském hotelu Atom. A ten tuto možnost nevyloučil. „My budeme hledat tu nejvýhodnější cestu. Náš zájem je, aby vše bylo postaveno včas a nedošlo k překročení nákladů,“ odvětil Jonášovi Síkela.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (druhý zleva) na tiskové konferenci po jednání se zástupci Energetického Třebíčska. Vedle něj sedí předseda sdružení Vítězslav Jonáš. Jednání se zúčastnil i místopředseda STAN Lukáš Vlček.

Rozumí stanovisku Energetického Třebíčska, aby dostala přednost varianta postavit vše najednou a rychleji. A to před možností, že by se postavil na Vysočině jeden blok a teprve po pětileté pauze druhý.

„My ale musíme počkat na komplexní vyhodnocení jednotlivých nabídek. A pak se rozhodnout, s kým a za kolik se domluvíme. Nebo jestli s více partnery najednou. Rozhodně to nebude jednoduché. Jsem ale přesvědčen, že uděláme správné rozhodnutí pro tuto zemi,“ ujistil ministr.

Každá z nabídek má kolem 15 tisíc stran

Vítězslav Jonáš ocenil, že už se výstavba blíží. I když v těžkostech. „Územní řízení bude delší proces, než se očekávalo. Doufám ale, že termín zahájení výstavby v letech 2029 až 2030 bude splněn,“ dodal předseda sdružení.

Na stavbě nového bloku má pracovat až pět tisíc lidí. Zájem o tuto zakázku mají francouzská společnost EDF, jihokorejská firma KHNP a severoamerický Westinghouse.

„Každá z těch nabídek má kolem patnácti tisíc stran,“ přiblížil Síkela. Považuje za klíčové, aby se na stavbě podílely minimálně ze 60 procent české firmy. „Důležité z hlediska bezpečnosti projektu je, že jsme do tendru nepřizvali žádné firmy z Číny ani z Ruska. To by bylo nepřijatelné riziko pro naši zemi a její suverenitu. Součástí podmínek tendru je, že firmy z těchto zemí nemohou být ani součástí dodavatelského řetězce,“ doplnil ministr.

Současné bloky Dukovan byly uváděné do provozu v letech 1985 až 1987. Letos plánuje společnost ČEZ do obnovy zařízení investovat přes 2,3 miliardy korun. Investicemi chce zajistit provozování bloků nejméně do roku 2047. Společnost zároveň připravuje stavbu nového dukovanského bloku.

X X X

LIDÉ  A  FIRMY  POTŘEBUJÍ  BABIŠE  PROTI  FIALOVI  A  PAVLOVI

ODSTRANIT  VONDRÁKA   A  SPOL  A  PROSAZOVAT  ŽIVOT  V  ČR  BEZ  BOJE  S  POLITIKY  EVROPY

Bydlení Andreje a Moniky Babišových. Čeká je stěhování do luxusního resortu?

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš (68) žije už delší dobu s rodinou v Průhonicích. Po prohraných prezidentských volbách jeho žena Monika naznačila, že se jí ulevilo, že se nebudou stěhovat na Hrad. Babiš by si zase prý rád od politiky trochu odpočinul. Čeká jejich rodinu stěhování do luxusního komplexu, který se právě buduje?

Ústředním bodem rodinného života je pro poslance Andreje Babiše obrovská vila v Průhonicích, kterou obýval už před vstupem do politiky. Ta je před zraky veřejnosti důmyslně skryta.

Dvoupatrový dům je obrostlý zelení a střeží ho sytém kamer. Je pravděpodobné, že některá auta, která před vilou parkují, též pomáhají dohlížet na soukromí vlivného muže a jeho rodiny.

 Babišova manželka Monika se netajila tím, že se jí trochu ulevilo, že rodina se nebudou s manželem přesouvat na Pražský hrad. Stěhování je ale možná přece jen čeká. Podle informací webu Neovlivní.cz by se šéf hnutí ANO měl stěhovat do milionářské vilové čtvrti, která vzniká také v Průhonicích. Rezidence by měla být dokončená do tří let.

Jedna z vil bude stát u lesa na rohovém pozemku, který tvoří hned šest spojených parcel. Dělníci zde v říjnu chystali masivní oplocení. „Mezi křídly ložnice rodičů a ložnice dětí je venkovní terasa s venkovním bazénem, jídelním sezením a ve snížené části se sezením pod sluneční clonou. Terasa u bytu hospodyně je lemována ocelovými truhlíky z nerezového plechu šíře 600 mm, výšky od 450 mm do 650 mm,“ uvedli v technické zprávě pro stavební úřad architekti ze studia A32.

Podle webu Neovlivní.cz by se právě tato vila měla jednou stát novým domovem Babiše a jeho rodiny. Monika Babišová to tak nebude mít daleko do restaurace Paloma Průhonice, se kterou má rodina velké plány.

X X X

Určitě bylo těžší Zlatana bránit než dabovat. Ujfaluši naučil Ibrahimovice mluvit česky

Fanoušci ikonického fotbalisty Zlatana Ibrahimovice mají důvod vyrazit do kina. Dokument o ve všech směrech originálním Švédovi už vyšel před několika lety, teď se nestárnoucí útočník AC Milán objevil v novém filmu o Asterixovi a Obelixovi coby Caesarův bodyguard Antivirus. A když už je představitel hvězdou trávníků, český dabing musel obstarat jeho profesní kolega. Nezvyklou roli si vyzkoušel bývalý reprezentační obránce Tomáš Ujfaluši.

Dabingové studio herce Zdeňka Mahdala nejprve chtělo, aby hlas Zlatanovi propůjčili jiní členové zlaté generace českého národního týmu. Zájem u Pavla Nedvěda a Jana Kollera ale evidentně nebyl tak velký, a tak měl telefonát Ujfaluši.

„Se Zdeňkem Mahdalem se znám, ptal se, jestli bych měl zájem. A já si řekl: ‚Proč ne.‘ Vždy mě lákalo to zkusit. Abych se přiznal, bylo to celkem narychlo. Je dobré, že když se něco nepovede, vrátíte se a dáte to znovu. Takže jsem nebyl vůbec nervózní,“ popsal pro CNN Prima NEWS bývalý hráč Atlétika Madrid nebo Fiorentiny svou dabingovou premiéru ve snímku Asterix a Obelix: Říše středu režiséra Guillaumea Caneta.

 „Výsledek je krásný. Měl jsem to štěstí dabovat Zlatana Ibrahimovice, proti kterému jsem několik let hrál. Těším se na celý film,“ řekl Ujfaluši, který měl jasno ohledně toho, jestli bylo těžší fotbalovou ikonu bránit, nebo dabovat. „Určitě bylo snazší Zlatana dabovat. Když to na hřišti nevyjde napoprvé, nemáte šanci na opravu. Jelikož je Ibrahimovic útočník, většinou to pak pro mě jako obránce skončilo gólem a špatnou vizitkou. Setkání s ním nikdy nebyla příjemná.“

Filmové nepřímé setkání se svéráznou osobností tak bylo daleko komfortnější a trvalo pět vět. Co tedy Antivirus hlasem odchovance Sigmy Olomouc pronáší? „Proč mluvit, když můžeme létat,“ zní jedna z replik.

Fotbalový dabér daroval Ibrahimovicovi hanácký přízvuk, čímž ve studiu vyvolal nadšení. „Slyšel jsem zpoza skla přirozený smích. Že to je dobré a mohlo by to fungovat,“ poznamenal 44letý Ujfaluši.

Kdyby dostal teoretickou nabídku na to, aby svoji roli v Asterixovi a Obelixovi posunul na další úroveň a nezahrál si jen hlasem, neodmítnul by. „Bavilo by mě to. Ale asi bych musel trochu zapracovat na figuře, protože Zlatan je hodně vysekaný. Zřejmě bych musel zapracovat i na jazyku, pokud by se to nenatáčelo ve španělštině, italštině, němčině nebo angličtině. Francouzština by mi stoprocentně dělala problém,“ usmál se.

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.