Lipšic podal obžalobu na Miroslava Vlčeka. Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic podal obžalobu na Miroslava Vlčeka pre obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy. Obvinený si mal v roku 2016 z pomsty objednať únos exmanželky do areálu skladu vo Veľkých Ripňanoch, následne ju tam mal usmrtiť a jej telesné pozostatky rozpustiť v plastovom sude s kyselinou sírovou a chlorovodíkovou. Šéf Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) o tom informoval na štvrtkovom tlačovom brífingu.
Motívom konania Vlčeka bola podľa špeciálneho prokurátora pomsta, pretože Andrea Vlčeková, po ktorej zostali dve deti, vypovedala proti svojmu exmanželovi v ekonomických trestných veciach.
Lipšic priblížil, že dlho sa nevedelo o tom, kde sa nachádzajú telesné pozostatky poškodenej. Pred dvomi rokmi sa pri prehliadke priestorov skladu vo Veľkých Ripňanoch našiel plastový sud. „Bol predmetom veľmi rozsiahleho znaleckého dokazovania a zrejme prvýkrát v histórii slovenskej kriminalistiky sa podarilo stotožniť pozostatky poškodenej na základe fotokompozitných výplní, čiže zubných plomb,“ podotkol.
Dôkazmi sú aj výpovede osoby, ktorá sa zúčastnila na únose, ale aj ďalšie svedecké výpovede a znalecké dokazovanie, ktoré podľa špeciálneho prokurátora „mimo rozumnej pochybnosti preukazujú vinu obvineného“.
Vlček bol pôvodne právoplatne odsúdený za zločin pozbavenia osobnej slobody. Krajský súd v Trnave však 18. apríla vyhovel návrhu špeciálneho prokurátora a povolil obnovu konania. V rovnaký deň bolo Vlčekovi doručené uznesenie o vznesení obvinenia z úkladnej vraždy. Obvinený je stíhaný väzobne./agentury/
X X X
Niektoré Ukrajinky sa musia hlásiť armáde. Na front ich však nepošlú (podcast Nahlas z Ukraїny)
V akej fáze sa nachádza protiofenzíva Ukrajincov, ktorá trvá takmer štyri mesiace? V podcaste odpovedá Stanislava Harkotová. Stále sa rozoberá druhá línia obrany a teraz sa rozpráva veľa o tom, že sa začala bitka o mesto Tokmak, hovorí.
„Práve v súvislosti s mestom Tokmak sa hovorí o tom, že pokiaľ by tam Ukrajinci boli úspešní, tak by sa im podarilo plniť hlavný cieľ ofenzívy – odrezať Rusov od Krymu,“ hovorí v podcaste Stanislava Harkotová, ktorá pôsobí na Ukrajine.
Podľa Harkotovej sa Rusi poučili z chýb z predošlých fáz vojny. „Teraz majú na juhu Ukrajiny skoro okolo 420-tisíc vojakov,“ spomína.
V súvislosti s mobilizáciou Ukrajincov sa teraz pozornosť venuje aj ženám. Stanislava Harkotová v podcaste približuje, čo si máme predstaviť pod mobilizáciou žien. „Niektoré ženy v istých povolaniach sa budú musieť zaregistrovať a bude sa s nimi rátať pre prípad krízy. No a od prvého októbra sa musia prihlásiť ženy, ktoré majú profesie v zdravotníctve.“
Podľa Harkotovej to ale neznamená, že budú poslané na front. „Znamená to, že ak v meste, v ktorom žije žena, budú mať lekári veľa práce v nemocnici, tak ju armáda bude môcť zavolať pomôcť.“, aktuality.sk
X X X
Šéf polície Hamran o streľbe v Dúbravke: Útočníka zneškodnil začínajúci policajt. V byte našli päť zbraní
V noci na dnes sa v Bratislave strieľalo uprostred sídliska. Útočník zranil troch ľudí aj policajta. Muža zneškodnil jeho kolega, ktorý je v službe len dva a pol mesiaca. V byte sa našlo päť krátkych guľových zbraní, ktoré mal v legálnej držbe otec útočníka.
„Pri tragickej udalosti dnes v noci bol eliminovaný páchateľ, ktorý zaútočil na spoluobčanov aj zasahujúcich príslušníkov policajného zboru. Nesmierne ma teší, že na mieste činu bol pomerne mladý kolektív a dokázal sa s takým náročným prípadom vysporiadať,“ povedal Štefan Hamran o dnešnej streľbe v bratislavskej Dúbravke.
Pripomenul, že strelec sa nezdráhal zaútočiť ani na policajnú hliadku. „Kolega, ktorý strieľal a eliminoval páchateľa, je dvaapolmesačný policajt a nezaváhal. Použil zbraň vtedy, keď mal, vystrelil šesť rán a zneškodnil osobu, ktorá zranila jeho kolegu, ktorý spolu s ním zasahoval na tom schodišti,“ dodal šéf polície.
Prvé hlásenie o udalosti prišlo podľa Hamrana 00:52. Vtedy už bola na mieste hliadka, ktorá zachytila výbuch pyrotechniky. „O pár minút – 00:59 tam bola už druhá hliadka, 1:06 bol eliminovaný strelec,“ zdôraznil Štefan Hamran.
Muž zraneniam podľahol. Podľa šéfa polície mal čistý register trestov.
„Neevidujeme ju ako osobu, ktorá by sa dopustila nejakého trestného činu. My sme túto osobu nikdy ani nevyšetrovali,“ povedal. Za celý kalendárny rok polícia z Dúbravky evidujem deväť nahlásených prípadov použitia pyrotechniky.
„Len v jednom prípade označili konkrétnu osobu a byt. Teraz v auguste jedna poškodená označila, že by to mohlo byť z tohto bytu na tomto poschodí. Dopátrali sme sa k bytu, nikto nekomunikoval, osoba podozrivá z priestupku na predvolanie nereagovala a ani jeho rodičia, ktorí s ním žijú v domácnosti. Aj správkyňa domu s nimi ťažko komunikuje,“ zhrnul Štefan Hamran.
Polícia v takýchto prípadoch nemôže vniknúť do bytu násilím. „Domová sloboda je chránená ústavou. My máme striktne zákonom upravené, kedy môžeme vstupovať do obydlia. Do dnešného dňa je toto právo postačujúce a ja ho rešpektujem,“ dodal Hamran.
V byte našli policajti päť legálne držaných krátkych guľových zbraní, všetky boli písané na otca útočníka.
„Domnievali sme sa, že nájdeme aj výbušné predmety, to sa nepotrvdilo, narazili sme len na zábavnú pyrotechniku,“ povedal Hamran. Viacerí obyvatelia Dúbravky kritizovali políciu za to, že voči strelcovi nezakročila už skôr, keď sa riešilo odpaľovanie pyrotechniky v nočných hodinách na viacerých miestach sídliska.
„Predpokladať, že ak niekto používa zábavnú pyrotechniku, jedného dňa otvorí okno a začne strieľať po spoluobčanoch, sa nedá. Považujeme to za skratové konanie, neevidujeme obdobný skutok vo vzťahu k tejto osobe,“ vysvetlil šéf polície.
Podľa informácií Aktuality.sk privolaní policajti zistili, že muž rozbil okno na treťom poschodí bytového domu a strieľal z neho po ľuďoch na ulici. Keď hliadka vošla do paneláka, tak na medziposchodí útočník napadol nožom policajta. Jeho kolega pohotovo zareagoval, použil služobnú zbraň a páchateľa M. V. usmrtil, aktuality.sk
X X X
Na mítingoch Smeru a Republiky stretávam typovo rovnakých ľudí, tvrdí reportérka Respektu Ivana Svobodová (podcast)
„Z predvolebného Slovenska na mňa zavial pocit obrovského zmätku,“ tvrdí reportérka Respektu Ivana Svobodová.
„Pred kultúrnym domom kúsok od Fontány lásky na námestí Osloboditeľov v Michalovciach sa hodinu pred Ficovým príchodom zhlukujú ľudia. Pivo a malinovky tu pri stánkoch Smeru tečú prúdom zadarmo, ľudia čakajú vo fronte na trhance s jahodami, najdlhšia fronta je na guláš“.
Máte pocit, že ste tam? Ja hej. A veľmi plastický.
„Stojí tu aj štyridsiatnik Jozef, ktorého sem priviedla viera, že Fico dokáže zodvihnúť ľuďom na východe výplaty alebo aspoň zlacnieť veci v obchodoch“ – to zas pokračujem v reportáži.
Ak vám prezradím, že úryvok je prekladom a teda zo zahraničnej tlače, nastúpi hneď otázka: kde dokážu tak plasticky písať o Slovensku pred voľbami? A kto?
Nebudem to zbytočne naťahovať: rozmítingované Slovensko pred voľbami pochodila a takto reportážne na stránkach českého Respektu zachytila majsterka reportážneho pera Ivana Svobodová. Na „súboj o charakter štátu“, na čo sa podľa nej menia naše voľby, nahliadneme práve s ňou a jej optikou.
„Zrazu si uvedomíte, že politika je všade okolo nás a zasahuje do našich životov, do života jednej krajiny“, tak vysvetľuje svoj pozvoľný prechod od čiste politického spravodajstva k reportovaniu „z ulice“.
Obyčajní ľudia sú podľa Svobodovej oslobodení od nánosov mediálnych školení, ktorých výsledkom je „hovoriť tak, aby nič nepovedali“, na ktorých pri politikoch pracujú celé poradcovské tímy.
Na pochôdzkach mítingovým predvolebným Slovenskom si všimla, že najmä na podujatiach strany Smer stretávala ľudí, ktorí „si mysleli, že si myslia“. Opakovali pritom len počuté frázy z politických tribún.
„Na mítingoch Smeru a Republiky stretávam typovo rovnakých ľudí. Ficovi sa podarilo vysať extrémistickú scénu kotlebovcov,“ tvrdí.
Rozdiel vidí v návštevníkoch mítingov Pellegrinovho Hlasu. „Prichádzali tam na jednej strane bývalí voliči Smeru, ktorí by s ním nemali problém ani dnes. Na druhej strane tam prichádzalo veľa takých, ktorí vidia v Pellegrinim „neficovskú nádej“.
Z predvolebného Slovenska na mňa zavial pocit obrovského zmätku, tvrdí Svobodová. „To Slovensko akoby bol jeden kotol, v ktorom sa miešajú neskutočné dezinformácie, propaganda, nezodpovedné vyjadrenia politikov, lži,“ opisuje svoje postřehy, aktuality.sk
X X X
Prudký pokles vkladov Slovákov v bankách. Domácnosti schudobneli, spoločnosť Allianz hovorí o prekvapení
Hrubé finančné aktíva slovenských domácností vlani klesli o 3 %. Vyplýva to zo štúdie skupiny Allianz, ktorá skúmala finančný majetok a dlhy domácností v takmer 60 krajinách sveta. „Rok 2022 bol pre sporiteľov doslova annus horribilis, teda strašným rokom. Prepad bol všadeprítomný, ceny aktív plošne klesli a výsledkom bol žalostný pokles globálnych finančných aktív domácností o 2,7 %, čo je najsilnejší pokles od globálnej finančnej krízy v roku 2008,“ tvrdí štúdia.
Jednou z príčin bola podľa skupiny trieda aktív poistenie a dôchodok, ktorá stratila na hodnote 3,2 %. Cenné papiere stagnovali. Veľkým prekvapením však bol podľa Allianzu prudký pokles bankových vkladov, a to o 5,8 %. Tie aj napriek tomu s podielom portfólia 51 % zostali dominantnou triedou aktív na Slovensku.
Úlohu tu zohrali zmeny správania pri sporení. Zatiaľ čo čerstvé úspory sa po vrchole vyvolanom pandémiou spomalili a prepadli o 87 %, slovenskí sporitelia dokonca vyberali prostriedky z bankových vkladov, aby naďalej investovali na kapitálových trhoch a v menšej miere aj v poistení a dôchodku.
Slovenské domácnosti tak v minulom roku nakúpili podľa Allianzu rekordné množstvo cenných papierov za 1,5 miliardy eur. V porovnaní s predpandemickým rokom 2019 sú finančné aktíva stále o 13,6 % vyššie, ale len v nominálnom vyjadrení. Po očistení o infláciu sú slovenskí sporitelia „chudobnejší“ ako pred pandémiou, keďže ich aktíva stratili na kúpnej sile 3,4 %.
Rast pasív sa mierne spomalil na 7,5 % po 8,9 % v roku 2021. V dôsledku toho sa pomer dlhu k HDP sotva znížil, s 50 % je podľa Allianzu najvyšší v regióne. Čisté finančné aktíva napokon poklesli o výrazných 12,5 %. S čistým finančným majetkom 9 010 eur na obyvateľa sa Slovensko podľa štúdie prepadlo v rebríčku najbohatších krajín na 40. miesto. Na rozdiel od väčšiny krajín priemerný dlh Slováka vo výške 9 920 eur tak prevyšuje jeho finančný majetok./agentury/
X X X
Rusko opäť ‚vzkriesilo‘ admirála, vyjadril sa k Čiernomorskej flotile. Niečo na tom nesedí
Viktor Sokolov, admirál Čiernomorskej flotily, predstúpil v stredu pred novinárov, pri príležitostí odovzdania cien futbalovému tímu, ktorí vyhrali armádny šampionát. Respektíve ruské média tieto zábery zverejnili 27. septembra. Jeho vyjadrenia pred kamerou sú však časovo nesúladné a víťazný tím FK Černomorec sa s medailami pochválil na sociálnych sieťach 19. septembra. Ukrajinské špeciálne sily skoršie uviedli, že Sokolov prišiel o život pri útoku na veliteľstvo flotily v Sevastopole.
„Nič sa nestalo. Život ide ďalej. Čiernomorská flotila plní úlohy, ktoré jej zadáva velenie, spoľahlivo a úspešne. Úlohy úspešne plnia aj pozemné sily a ponorky, námorné letectvo a pobrežné sily. Sami viete, že o hrdinských činoch našich príslušníkov sú priebežne informácie v televízii,“ povedal na videu veliteľ Čiernomorskej flotily pre ruskú televíziu TV Zvezda.
Nie je jasné pri akej príležitosti bol komentár vytvorený. Na videu nie sú žiadne časové značky, Sokolov nespomína nijaké udalosti, ktoré by mohli približne naznačovať načasovanie jeho vyjadrení a samozrejme vôbec nevyvracia medializované správy o jeho likvidácii.
Moment dopadu rakety Storm Shadow, ktorú Ukrajine dodala Británia, na veliteľstvo ruskej Čiernomorskej flotily v Sevastopole na okupovanom Kryme. Pri ataku zomrelo najmenej deväť ľudí, ďalších 16 ich bolo zranených. / Zdroj: Twitter/Nexta
Admirál sa tiež vyjadril o tom, že 810. brigáda ruskej námornej pechoty získala Rád Ušakova. Aj to má ale háčik. Rusmi dosadený gubernátor Sevastopoľa Michail Razvožajev informoval na telegrame o odovzdaní rádu pre 810. brigádu pred mesiacom, 29. augusta.
Nepresvedčivé sú taktiež udalosti ohľadom ocenenia futbalistov. Na ruskej sociálnej sieti VKontakte, priamo na profile futbalového tímu FK Černomorec sa objavilo video s fotografiami s obdržanými oceneniami už 19. septembra. Armádny šampionát, ktorého sa zúčastnili sa ukončil deň predtým, 18. septembra.
Ukrajinský denník zaujal tiež fakt, že o účasti veliteľa Čiernomorskej flotily, jedného z najmocnejších mužov ruského námorníctva, neinformovali žiadne lokálne médiá, iba tie celoštátne.
Na webe víťazného klubu FK Černomorec sa tiež objavila informácia, že odovzdávanie cien za účasti Sokolova sa uskutoční 20. septembra. Túto stredu ju však nahradili ‚aktuálne zábery‘. Dokonca ani ruským komentárom v diskusii na sociálnej sieti Vkontakte pod fotografiami, sa to celé akosi nezdá. Používateľ pod prezývkou Anatolij Viktorovič, sa pýta: „Odkedy sa medaily odovzdávajú dvakrát?“
Deň predtým Ruské ministerstvo obrany zverejnilo zábery, ktoré zachytávajú veliteľa ruskej Čiernomorskej flotily Viktora Sokolova na videokonferencii vojenských činiteľov s predstaviteľmi ministerstva. Namiesto toho, že potvrdzujú, či naozaj žije, vytvárajú len ďalšie špekulácie.
Ukrajinská armáda v piatok na Krym, ktorý Rusko anektovalo v roku 2014, podnikla kombinovaný útok s nasadením dronov a rakiet. Videá vyhotovené počas úderu ukazovali, že budova veliteľstva flotily bola opakovane zasiahnutá a ťažko poškodená./agentury/
X X X
Svedkovia nočnej mory v Dúbravke prehovorili: Strelec bol čudák, na sídlisku sa ozývali výbuchy pravidelne
Z bytovky sa ozývali časté výbuchy, ale okolo jednej v noci zo stredy na štvrtok prišiel jeden veľký a zdá sa aj osudný. Nasledovalo rinčanie skla, streľba a krik. Na konci nočnej mory v bratislavskej mestskej časti Dúbravka bol jeden mŕtvy a ďalší štyria ľudia utrpeli zranenia.
Respondentka Jana pre Pravdu z miesta činu priblížila, že problémy so strelcom neboli v bytovke žiadne tabu. Ani podľa miestnych to nebol prvý problém so strelcom a na sídlisku sa opakovane ozývali výbuchy. Väčšinou išlo o jeden výbuch, ktorý okolo bývajúci pripisovali niečomu inému, ako streľbe. Jednu noc sa mali ozvať výbuchy trikrát v priebehu 15 minút.
Na sociálnej sieti sa objavila aj spoveď o tom, ako po príchode policajtov začal tento „narušený jedinec strieľať po ľuďoch a policajtoch.“
Podľa svedkov mali okolnosti rýchly spád. Najskôr bol výbuch a potom ako sa ľudia zhŕkli pod oknom a chceli sa pozrieť, čo sa deje, 32-ročný Matej začať z okna na druhom poschodí na nich strieľať. Zbraň mal mať údajne v legálnej držbe jeho otec. Potom ako na miesto dorazila polícia, Matej vybehol z bytu a na policajtov údajne zaútočil nožom. Následne pravdepodobne na medziposchodí podľahol zraneniam.
„Možno som mal šťastie v nešťastí v tom, že som prišiel domov z práce krátko predtým, možno päť minút, ako sa stala udalosť,“ opísal pre Pravdu nočnú streľbu svedok Richard.
„Zaparkoval som auto pred domom útočníka a išiel som 30– až 40-metrov k opačnému paneláku. Keď som prišiel domov, počul som silný výbuch. Vedel som, že to je streľba, následne sa ozval hlas ľudí, ktorí sa hádali, ktorí na niekoho kričali, vzápätí som počul zraneného, ktorý zrejme dostal zásah. Možno tých päť minút rozhodlo o tom, že som tu,“ pokračoval svedok. Tvrdí, že útočníka nepoznal, miestni ho však opisovali ako čudáka./agentury/
X X X
Minimálna penzia nie je ani štyristo eur. Budú vám stačiť? Kedy dostanete vyšší dôchodok?
Na výšku penzie vplýva aj výška odvodov, ktoré si živnostník platí. Minimálne odvody posiela podľa Sociálnej poisťovne okolo 80 percent živnostníkov a práve im hrozí v budúcnosti nízky dôchodok.
Dôchodkový vek pre živnostníkov sa pohybuje v rozmedzí od 62 do 65 rokov.
Základná suma minimálneho dôchodku za 30 rokov dôchodkového poistenia, ktoré sa hodnotia na účely minimálneho dôchodku, bude od 1. októbra 2023 predstavovať 145 % (namiesto doterajších 136 %) sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu. Základná suma minimálneho dôchodku sa tak od 1. októbra 2023 z doterajších 365,70 eur mesačne zvýši na 389,90 eur mesačne.
Príprava na dôchodok z pohodlia domova. Čo všetko už o vás Sociálna poisťovňa vie a kedy budete online vidieť odhad výšky vášho budúceho dôchodku?
Od roku 2008 platí zákon, ktorý ukladá povinnosť živnostníkom povinne prispievať na dôchodkové sporenie.
Platením nízkych odvodov majú síce SZČO k dispozícii viac peňazí ako zamestnanci, platenie minimálnych odvodov sa však odrazí na výške budúcej penzie aj na dávkach od štátu.
Platiť nízke odvody umožňuje SZČO možnosť uplatňovať si paušálne výdavky. Na ich základe si môže živnostník odpočítať až 60 percent z príjmov bez ohľadu na to, aké sú jeho skutočné výdavky. Týmto spôsobom si SZČO vie znížiť daňový základ aj vymeriavací základ pre platenie odvodov.
Práve z neho sa živnostníkovi počítajú napríklad dávky v nezamestnanosti aj dôchodok. V roku 2023 platí minimálny vymeriavací základ vo výške 605,50 eura.
Minimálny vymeriavací základ je vo výške polovice priemernej mzdy spred dvoch rokov. Ak si teda živnostník platil len minimálne odvody, bude mať nárok na starobný dôchodok približne v polovičnej výške, ako keby bol zamestnaný a poberal priemernú mzdu.
Dôchodkový vek pre živnostníkov sa pohybuje v rozmedzí od 62 do 65 rokov podľa počtu odpracovaných rokov a splnenia ďalších podmienok.
Ak si živnostník praje ísť do dôchodku skôr, môže sa rozhodnúť pre predčasný dôchodok, ale s určitými obmedzeniami a penalizáciami. Takými istými, ako platia pre zamestnancov.
Okrem platenia odvodov si živnostníci môžu založiť aj dobrovoľné dôchodkové sporenie, ktoré im umožní zhromažďovať dodatočné finančné prostriedky na dôchodok.
Tieto dobrovoľné dôchodkové sporenia sú spravované rôznymi dôchodkovými správcami a živnostníci si môžu vybrať ten, ktorý im najviac vyhovuje.
Je však dôležité poznamenať, že dôchodkový systém a pravidlá môžu byť časom menené a aktualizované, preto je vhodné sledovať oficiálne informácie od slovenských dôchodkových inštitúcií a vlády, aby ste mali aktuálne a presné informácie o dôchodkoch pre živnostníkov na Slovensku.
Ak by ste dosiahli vyšší dôchodok ako samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO), musíte o tom premýšľať už počas vašej podnikateľskej činnosti. Kľúčom k zvýšeniu dôchodku je kombinácia I., II. a III. piliera spolu s individuálnym investovaním na vlastnú päsť.
Ak máte menej ako 50 rokov, stále sa vám oplatí vstúpiť aj do II. piliera. No aby ste dosiahli čo najvyššie zhodnotenie vašich finančných prostriedkov, odporúča sa investovať do tzv. indexového fondu v rámci tohto piliera. Tento fond investuje nasporené prostriedky na akciovom trhu, ktorý dlhodobo prináša najvyšší výnos.
III. pilier, známy ako doplnkové dôchodkové sporenie, je pre SZČO výhodný aj z hľadiska dane. Príspevky do tohto piliera si totiž môžete odpočítať zo základu dane vo výške 180 € ročne, čím ušetríte 34,20 € na dani z príjmu.
Ak sa rozhodnete pre samostatné investovanie, dôležité je zvoliť dlhodobú, likvidnú, nadpriemerne výnosnú a diverzifikovanú investíciu, ktorá môže rásť až do dôchodku.
Takéto kritériá spĺňajú napríklad investície do nehnuteľností alebo individuálne investovanie do indexových fondov. Naopak, životné poistenia, stavebné sporenie a ukladanie peňazí na účet v banke by ste mali obísť, keďže tieto spôsoby investovania obvykle neposkytujú nadpriemerný výnos a môžu byť spojené s poplatkami.
Živnostníci môžu platiť aj dobrovoľné odvody, pomôžu si tak k lepšej penzii
Fyzická osoba, ktorá má na Slovensku trvalý pobyt, povolenie na prechodný pobyt alebo povolenie na trvalý pobyt a dosiahla vek 16 rokov, sa môže dobrovoľne zapojiť do dôchodkového poistenia. Nemôže však mať súčasne nárok na priznanie predčasného starobného dôchodku.
Na dobrovoľné poistenie sa fyzická osoba prihlasuje prostredníctvom Registračného listu FO, ktorý vyplní ako prihlášku dobrovoľne poistenej osoby (DPO). Spolu s prihláškou pobočke Sociálnej poisťovne v mieste bydliska doručí aj Vyhlásenie dobrovoľne poistenej osoby.
V ňom okrem iného deklaruje, že k dátumu prihlásenia nie je povinne poistená v inom členskom štáte EÚ ani v Nórskom kráľovstve, Islandskej republike, Lichtenštajnskom kniežatstve, ani vo Švajčiarsku a že berie na vedomie všetky podmienky dobrovoľného poistenia.
Dobrovoľné poistenie vzniká najskôr dňom podania prihlášky a zaniká dňom odhlásenia z dobrovoľného poistenia, najskôr odo dňa podania odhlášky, teda nie je možné spätné prihlásenie ani odhlásenie z dobrovoľného poistenia.
Ako postupovať?
Fyzická osoba, ktorá splní predpísané podmienky, vyjadruje záujem o komplexný balík dobrovoľného poistenia. Na tento účel vyplní Registračný list FO – prihlášku DPO a uvedie dátum, kedy sa začína platnosť nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia a poistenia v nezamestnanosti – 29. jún 2023.
Prihlášku osobne doručí najneskôr 29. júna 2023. Dobrovoľné poistenie pre túto osobu sa potom začne 29. júna 2023. V prípade, že prihlášku osobne doručí alebo zašle poštou až 30. júna 2023, začne sa jej dobrovoľné poistenie až 30. júna 2023.
Fyzická osoba sa prihlasuje na dobrovoľné dôchodkové poistenie vyplnením tlačiva Registračný list fyzickej osoby v pobočke Sociálnej poisťovne, ktorá je príslušná podľa miesta bydliska.
Na registračnom liste je potrebné vyznačiť, že ide o prihlášku dobrovoľne poisteného jednotlivca (DPO). Následne vyplníme údaje v bode 2 – identifikácia FO, teda titul, meno a priezvisko.
Adresu uvádzame v bode 3 a v bode 6 uvedieme názov banky a číslo účtu. Dobrovoľne poistená osoba musí vyplniť aj bod 10, kde uvedie dátum, kedy sa začína platnosť dôchodkového poistenia, a vymeriavací základ v rozmedzí od minimálneho do maximálneho vymeriavacieho základu.
Po podaní prihlášky na dobrovoľné poistenie pobočka Sociálnej poisťovne pridelí dobrovoľne poistenej osobe variabilný symbol, ktorý uvádza pri platení poistného.
Okrem neho pri platení poistného správne uvedie aj špecifický symbol a číslo účtu pobočky. Poistné sa platí za predchádzajúci kalendárny mesiac – do 8. dňa nasledujúceho kalendárneho mesiaca./agentury/
X X X
Zomrel herec Michael Gambon, ktorý hral legendárneho profesora Dumbledora
Vo vyhlásení v mene jeho manželky Lady Gambonovej a syna Fergusa, ktoré vydala publicistka Clair Dobbsová, sa uvádza: „So zdrvením oznamujeme, že nás opustil sir Michael Gambon.“
Správu sme aktualizovali o 14:05.
„Milovaný manžel a otec Michael zomrel pokojne v nemocnici so svojou manželkou Anne a synom Fergusom pri posteli, po zápale pľúc,“ uvádza ďalej publicistka Clair Dobbsová. Michael mal 82 rokov, informuje denník The Guardian.
Od staviteľa kulís na javisko
Gambon opustil školu ako 15-ročný a na rozdiel od mnohých svojich rovesníkov neabsolvoval žiadne formálne vzdelanie na hereckej škole, ale získaval skúsenosti účinkovaním v amatérskych predstaveniach. Narodil sa v Dubline v roku 1940; jeho otec sa presťahoval do Londýna a počas druhej svetovej vojny bol policajtom v zálohe. Na konci vojny sa Gambon aj so svojou matkou dostali do Anglicka za otcom.
Neskôr sa presťahovali do Kentu, kde vo veku 16 rokov nastúpil na strojnícku prax do továrne Vickers Armstrong. Začal pracovať v amatérskom divadle ako staviteľ kulís, potom skončil na javisku ako náhradník v malých úlohách v divadle Unity a v divadle Tower v Londýne. K prvým profesionálnym úlohám sa dostal blafovaním, keď predstieral svoje skúsenosti a debutoval v Dubline v malej úlohe v Othellovi. Ako 22-ročný debutoval na West Ende ako dablér v The Bed-Sitting Room.
Herecká kariéra
Obdivovali ho celé generácie hereckých kolegov, vynikal v hrách od Pintera, Becketta a Ayckbourna. Práve Ayckbourn ho v roku 1987 režíroval v hre Arthura Millera Pohľad z mosta, za ktorú Gambon získal Olivier Award za úlohu konfliktného brooklynského prístavného robotníka Eddieho Carboneho.
Gambon zožal úspech v artovom filme Petra Greenawaya Kuchár, zlodej, jeho žena a jej milenec (1989) a pokračoval úlohami vo významných filmoch ako Ospalá diera, Insider a Gosford Park. Potom s rozviatymi fúzmi a klobúkom so strapcami stvárnil profesora Harryho Pottera, Albusa Dumbledora v niekoľkých filmových trhákoch, pričom túto úlohu prevzal po Richardovi Harrisovi po jeho smrti v roku 2002. Svoj výnimočný hlas prepožičal mnohým filmom, napríklad ako strýko Pastuzo v oboch filmoch o Paddingtonovi a ako rozprávač vo filme bratov Coenovcov Hail, Caesar!
Gambon s impozantnou postavou a zničenými črtami o sebe hovoril, že vyzerá ako riaditeľ obchodného domu a „veľký, zaujímavý starý chrobák“, zatiaľ čo Ayckbourn ho nazval „úžasným, neobmedzeným strojom, ako Lamborghini“. Divákmi zbožňovaný Gambon s mohutným prejavom, ktorý dokázal dodať váhu aj tomu najľahšiemu materiálu, si chránil svoje súkromie a neochotne poskytoval rozhovory. V roku 2004 pre Observer povedal: „Len sa snažím držať jazyk za zubami.“, aktuality.sk
X X X
Ropné látky tiekli z piatich slovenských lodí priamo do Dunaja, upozornila inšpekcia životného prostredia
Inšpektori spresnili, že na každom jednom kontrolovanom plavidle zo Slovenska zistili pochybenia.
Splašky a ropné látky tiekli z piatich slovenských lodí priamo do Dunaja, uviedla to Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP). V prípade dvoch zahraničných plavidiel inšpektori porušenie zákona nepreukázali.
SIŽP v spolupráci s Dopravným úradom, poriečnou políciou a colnou správou počas spoločnej medzinárodnej operácie kontrolovali prístaviská a plavidlá na Dunaji. „Na každom jednom kontrolovanom plavidle zo Slovenska sme zistili pochybenia. Predovšetkým to bolo vypúšťanie splaškových odpadových vôd a nesprávne zaobchádzanie so znečisťujúcimi látkami,“ priblížila.
Inšpektori sa zamerali aj na nelegálnu migráciu
Inšpektori sa zamerali na plavebnú bezpečnosť, nelegálnu prepravu zakázaných materiálov a tovarov, ochranu životného prostredia a nelegálnu migráciu, aktuality.sk
X X X
Rusi útočia aj z tesnej blízkosti jadrovej elektrárne v Záporoží, tvrdí Greenpeace
Satelitné zábery poskytujú dôkazy o presune, manévrovaní a odpaľovaní rakiet ruských síl zo vzdialenosti pár kilometrov od Záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine. Organizácia Greenpeace preto vyzýva členské štáty Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu k akýmkoľvek opatreniam, ktoré okupáciu elektrárne ruskými silami ukončia.
Environmentálna organizácia Greenpeace upozorňuje na bezpečnostné riziko v najväčšej jadrovej elektrárni v Európe – Záporožskej elektrárni na Ukrajine –, ktorú od 4. marca 2022 nezákonne okupujú Rusi.
Správu so znepokojivými dôkazmi, v ktorej sa prihovára členom rady Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) patriacej do štruktúr OSN, zverejňuje pred zasadnutím jej hlavného orgánu – Rady guvernérov, ktoré sa má začať 2. októbra.
Greenpeace Nemecko a Greenpeace pre strednú a východnú Európu v správe konštatujú, že Rusko v areáli elektrárne skladuje vojenský materiál, odpaľuje rakety len pár kilometrov od elektrárne a zároveň ju používa ako štít, keďže ukrajinský protiraketový systém na toto miesto útočiť nebude.
Odvolávajú sa pritom na satelitné zábery, ktoré to majú dokazovať. Od 4. marca 2022, teda od začiatku okupácie elektrárne, ich pre Greenpeace Nemecko analyzovala anglická spravodajská služba McKenzie Intelligence Services (MIS), ktorá je celosvetovo známa analyzovaním rôznych globálnych udalostí, prírodných katastrof či terorizmu zo satelitných záberov.
Stovky vojakov aj obrnené transportéry
Z analýzy satelitných snímok vyplýva, že Rusko v areáli jadrovej elektrárne skladuje vojenský materiál, a to aj napriek zásade MAAE nepoužívať elektráreň ako sklad či základňu pre zbrane či vojenský personál. V areáli elektrárne sa má pohybovať približne 500 až 600 príslušníkov Ruskej národnej gardy, ktorá nepatrí pod ruské ministerstvo obrany, ale priamo pod velenie ruského prezidenta. Elektráreň okupuje aj ruská štátna korporácia Rosatom.
Satelity zachytili prítomnosť transportérov (BTR-80) a kombináciu nákladných vozidiel Ural a Kamaz, ktoré sú určené na prepravu všetkého základného vybavenia či spotrebného materiálu vrátane zbraní, munície, výbušnín aj jednotiek.
„Na obrázku z 12. augusta 2022 vidieť stopy po odpaľovacom zariadení, manévrovaní a odpálení salvy. Medzi 7. a 12. augustom 2022 sa objavili najmenej tri samostatné pozície. Zdá sa, že po vytvorení stôp bolo pole poorané. Vzdialenosť od elektrárne je 4,8 km,“ uvádza sa v hodnotiacej správe aktivistov. Analýza však obsahuje viacero potenciálnych palebných pozícií ruských síl v širšom okolí elektrárne.
Ruské sily využívajú elektráreň ako štít
Analytici z MIS pomocou satelitných snímok identifikovali ruskú vojenskú aktivitu, ktorá poskytuje dôkazy, že jadrová elektráreň v Záporoží je strategicky a takticky využívaná ruskými ozbrojenými silami v nezákonnej vojne proti Ukrajine. Vojenské prostriedky sú podľa analýzy pravdepodobne umiestnené v blízkych osadách vrátane neďalekého mesta Vodyanoye.
„Analýza satelitných snímok naznačuje, že oblasť na juh od priemyselnej oblasti vo vzdialenosti od 1 do 18 kilometrov od elektrárne používajú ruské sily na odpaľovanie rakiet a nepriamu paľbu. Takýto postup účinne odrádza ukrajinskú paľbu z protiraketovej obrany,“ uvádza sa v správe.
Podľa analýzy sa v elektrárni vyskytli aj opakované detonácie a poškodenia dodávky energie do elektrárne. Na udržanie chladiacich systémov elektrárne v prevádzke bolo potrebné núdzové napájanie. Existujú dôkazy o nepriamej streľbe zameranej na elektráreň, ktorá viedla k poškodeniu budov a chladiaceho systému.
Grossi bol na podujatí ruského Rosatomu
Greenpeace upozorňuje, že Rusko prítomnosťou vojakov, vojenskej techniky a okupáciou elektrárne porušuje všetkých päť zásad MAAE, ktoré generálny riaditeľ Rafael Grossi navrhol na Bezpečnostnej rade OSN 30. mája 2023 a ktoré mali dodržiavať Rusko aj Ukrajina.
Podľa prvej zásady nesmie dôjsť k žiadnemu útoku z elektrárne ani proti nej. Ďalšia zásada hovorí o tom, že elektráreň sa nebude používať ako sklad ani ako základňa pre zbrane či vojenský personál. Žiadne ohrozenie elektrickej energie mimo areálu elektrárne a ochrana všetkých základných štruktúr, systémov a komponentov elektrárne pred útokmi či pred sabotážou. Posledná zásada vylučuje konanie, ktoré by tieto zásady narušilo.
Podľa aktivistov je znepokojivé, že MAAE o nedostatočnom dodržiavaní zásad zo strany Ruskej národnej gardy a Rosatomu neinformuje.
Naopak, všíma si, že generálny riaditeľ MAAE nedávno hovoril na konferencii EXPO & IX sponzorovanom Rosatomom v Istanbule. „Propagácia zo strany MAAE na akcii Rosatomu je v priamom rozpore s jeho úlohou na Ukrajine, pretože ten istý Rosatom okupuje jadrovú záporožskú elektráreň,“ tvrdí Greenpeace v správe s tým, že správna rada MAAE by mala okamžite prijať opatrenia na to, aby sa zastavila účasť Ruska na podujatiach MAAE a naopak.
Zlyháva nezávislá kontrola
Podľa Greenpeace zlyháva v areáli elektrárne aj nezávislá kontrola. V správe uvádza, že pracovníci misie MAAE boli schopní skontrolovať len niektoré časti elektrárne a do niektorých im ruské sily zakázali vstúpiť (napríklad budovy reaktorov alebo turbínové haly).
Generálny riaditeľ však má podľa aktivistov nevysvetliteľnú dôveru voči okupantom a napriek nedostatočnej kontrole hovorí o tom, že v areáli neboli pozorované nášľapné míny alebo výbušniny.
„Súčasný prístup MAAE nezabráni jadrovej katastrofe. Greenpeace sa domnieva, že generálny riaditeľ nedokáže poskytnúť komplexný prehľad a hodnotenie skutočných podmienok v elektrárni v Záporoží,“ uvádzajú v správe.
Greenpeace preto vyzýva členské štáty MAAE k tomu, aby preskúmali rozsah misie MAAE, spolupracovali s ukrajinskou vládou a zaviedli akékoľvek opatrenia, ktoré by vyvinuli tlak na ruskú stranu a ukončili jej okupáciu elektrárne.
X X X
Opäť Kosovo! Djokovič si koleduje o hejt. Zdieľanou fotografiou však zmieruje nepriateľov na život a na smrť
Po tom, čo si fanúšikovia večných rivalov Crvenej zvezdy Belehrad a Partizanu Belehrad spoločne uctili pamiatku obetí z Kosova a Metohije, prehovoril na túto tému aj najlepší tenista všetkých čias – Novak Đoković.
Na svojej sociálnej sieti zdieľal fotografiu transparentu, ktorý fanúšikovia vyvesili pred Chrámom Svätého Sávu.
Kvôli tragickým udalostiam v Kosove a Metohiji bola streda v Srbsku vyhlásená za deň štátneho smútku a pri tej príležitosti najvýznamnejšie belehradské kluby pred kostolom sv. Sávu zorganizovali zhromaždenie.
Pred kostolom vo Vračari sa zišlo veľké množstvo fanúšikov, členov viacerých fanúšikovských skupín a medzi nimi boli aj ultras Crvenej zvezdy, Partizanu, Zemunu a OFK Belehrad, ktorí si inak nevedia prísť na meno.
Pred chrámom vyvesili transparent „každá slza sa modlí k Bohu, každého Srba bolí duša…“
Na svojom instagramovom profile túto fotografiu zdieľal aj najlepší tenista sveta Novak Djokovič. K príspevku pridal aj tri modliace sa emotikony.
„Dnes večer sa v chráme Svätého Sávu zišlo niekoľko tisíc ľudí, aby si pripomenuli našich bratov Štefana, Bojana a Igora, ktorí hrdinsky položili svoje životy za vlasť v Kosove a Metohiji. Spomienku slúžil biskup Štefan s miestnym duchovenstvom.
Chceme sa poďakovať všetkým, ktorí zareagovali na našu výzvu, najmä fanúšikom iných klubov, ktorí ukázali, že sú veci, ktoré sú oveľa dôležitejšie ako naša klubová príslušnosť.
Ďakujem fanúšikom OFK Belehrad, Zemun, Voždovac, ale najmä vďaka fanúšikom Partizanu, ktorí prišli na pietnu spomienku v hojnom počte. Namiesto toho, aby sme stáli proti sebe na ulici a na tribúnach, dnes sme stáli vedľa seba v chráme.
Ukázala sa vysoká miera uvedomelosti a ľudskosti, čo by malo byť len začiatkom a základom budúcej normalizácie našich vzťahov,“ napísal fanklub Crvenej zvezdy, ktorý si hovorí Delije.
Pre Djokoviča je Kosovo srdcová téma. Na tohtoročnom Roland Garros totiž napísal na objektív kamery „Kosovo je srdce Srbska. Zastavte násilie.“ Reagoval tak na už vtedy napätú situáciu v okolí Mitrovice.
Kosovskí politickí predstavitelia zareagovali podráždene a preto srbský šampión ešte raz odpovedal.
„Počul som, že na sociálnych sieťach bolo veľa kritiky. Neviem, či ma niekto potrestá, ale urobil by som to znova. Som proti vojnám a konfliktom akéhokoľvek druhu.
Kosovo je naše srdce, bašta, centrum najdôležitejších udalostí, odohrala sa tam najväčšia bitka, je tam najviac kláštorov. Je mnoho dôvodov, prečo som to napísal.“/agentury/
X X X
Slovan povedie kouč majstrov sveta. Klub, kde doteraz trénoval, už oznámil meno nástupcu.
Novým trénerom hokejistov Slovana Bratislava sa stane Vladimír Růžička.
Ako informovali viaceré české médiá, Slovan Ústí nad Labem, kde bývalý kouč českej reprezentácie doteraz pôsobil, dnes oznámil meno jeho nástupcu. Druholigový klub namiesto Růžičku povedie Jiří Merta.
Olympijský šampión z Nagana je dnes v Bratislave, kde doťahuje detaily spolupráce. Stanovisko klubu by malo odznieť dnes popoludní.
Vo funkcii hlavného trénera belasých nahradí Jána Pardavého, ktorý skončil na Nepelovom štadióne po neúspešnom vstupe do novej extraligovej sezóny. Z rovnakého dôvodu sa porúčal aj športový riaditeľ Oto Haščák.
Belasí sa o Růžičku zaujímali už v minulosti, ale až teraz sa im podarilo priviesť lodivoda, ktorý s českou reprezentáciou vyhral dvakrát titul majstra sveta.
Slovan hrá v piatok v Nitre, hostí v tomto zápase povedú doterajší Pardavého asistenti Richard Kapuš s Rudolfom Jendekom. Nový tréner by si mohol odbiť premiéru v nedeľnom domácom stretnutí proti Dukle Trenčín.
Kouč ovenčený úspechmi
Růžička počas hráčskej aj trénerskej kariéry dosiahol viaceré významné úspechy, nad ktorými vyniká olympijské zlato.
Hokejistov Česka doviedol v pozícii kapitána k triumfu na hokejovom turnaji v Nagane, v roku 1985 sa vo farbách Československa tešil z titulu majstra sveta.
Produktívny útočník, úspešný tréner a výrazná osobnosť hokejovej scény oslávil 6. júna okrúhle 60. narodeniny.
Z jeho rodinného zázemia pritom nevychádzali predpoklady na žiarivú hokejovú kariéru. Vyučil sa za automechanika, jeho matka pracovala ako poštárka.
Otec bol baník a brat Jaroslav nemal príliš vrúcny vzťah k športu. „To by ste však nemohli vyrastať v Litvínove. Je to ako Montreal. Keď sa tu narodí chlapec, musí skúsiť hokej,“ povedal Vladimír Růžička pre iDnes.
Pozornosť pútal už od vstupu do „veľkého“ hokeja. Do najvyššej československej súťaže naskočil vo veku 16 rokov, keď v drese materského Litvínova skóroval do bránky Jihlavy.
Jeho otec Vladimír v minulosti spomínal, že syn sa prezentoval nie príliš rýchlym korčuľovaním, no mimoriadne šikovnými rukami a prehľadom v hre: „Iní hráči okolo neho lietali, no on spravil zopár kľučiek a oklamal ich.“
Už ako 18-ročný sa oženil. S manželkou Evou sa im krátko nato narodila dcéra Eva a v roku 1989 syn Vladimír, z ktorého sa takisto stal profesionálny hokejista.
Jeho prvá manželka zomrela v roku 2016 po ťažkej chorobe a v roku 2017 sa druhýkrát oženil.
Čo rok, to medaila
Kariéru popretkávanú významnými momentmi začal tromi striebornými medailami – z MS „20“ v roku 1982, MS 1983 a ZOH 1984 v Sarajeve.
Ešte v juniorskom veku, ako 20-ročný, zvíťazil v kanadskom bodovaní československej súťaže (54 bodov) a zároveň bol v ročníku 1983/1984 aj jej najlepší strelec (31 gólov).
Na MS v Prahe v roku 1985 sa stal majstrom sveta a spoločne s Jiřím Lálom bol s ôsmimi gólmi najlepší strelec československého tímu, ktorému pomohol k titulu majstra sveta.
V ďalšom ročníku obhájil pozíciu najlepšieho strelca súťaže a získal prvé zo svojich dvoch prvenstiev v ankete Zlatá hokejka pre najlepšieho hokejistu Československa.
V produktivite súťaže triumfoval celkovo trikrát, päťkrát zvíťazil medzi strelcami. V rokoch 1987 – 1989 si odkrútil vojenčinu v Dukle Trenčín, ktorej pomohol k striebornej medaile vo federálnej lige. V jej drese strelil 84 gólov v 89 zápasoch.
V roku 1982 ho draftoval klub Toronto Maple Leafs, ale na rozdiel od klubových či reprezentačných spoluhráčov Petra Klímu, Michala Pivoňku či Petra Nedvěda sa nerozhodol emigrovať.
S odchodom do zámoria počkal po revolúcii a záver sezóny 1989/1990 strávil vo farbách Edmontonu Oilers.
Klub získal na konci svojej slávnej éry Stanleyho pohár, no Růžička v menoslove víťazov chýba. Vtedajší tréner John Muckler ho do play-off nenasadil po tom, čo chcel od neho viac práce v defenzíve.
Nasledovali tri sezóny v drese Bostonu Bruins a počas sezóny 1993/1994, v ktorej nastúpil za Ottawu Senators, sa vrátil do Česka. V NHL odohral celkovo 263 zápasov, v ktorých nazbieral 185 kanadských bodov (86 gólov, 99 asistencií).
Kapitán tímu z Nagana
V Česku sa však z jeho návratu netešil materský Litvínov, ale Slavia Praha, ktorej ostal verný až do konca kariéry v roku 2000.
Medzitým absolvoval svoju jedinú veľkú reprezentačnú akciu v drese českej reprezentácie – olympijský turnaj v Nagane.
„Pán tréner Ivan Hlinka ho povolal ako jedného z najstarších veteránov a dal mu úlohu kapitána.
Do bodky ju splnil,“ povedal obranca Jiří Šlégr, ktorý bol takisto súčasť českého tímu na ZOH 1998.
Na olympijskom turnaji nastupoval v prvej formácii po boku Jaromíra Jágra a Martina Straku.
Pamätný bol najmä jeho preslov v kabíne po 1. tretine štvrťfinálového zápasu s USA, v ktorom Česi otočili skóre z 0:1 na 4:1. Po historickom úspechu českého hokeja sa už do reprezentácie nevrátil.
Po hráčskych prišli trénerské úspechy Růžička sa po hráčskej kariére vrhol na trénerskú a dlhých 15 rokov pôsobil v Slavii Praha.
Popri extraligovom A-mužstve trénoval aj mládežnícke tímy, na starosti mal aj športový úsek. V najvyššej českej súťaži doviedol mužstvo k triumfom v rokoch 2003 a 2008.
Úspechy dosiahol aj ako tréner českého reprezentačného mužstva.
Spočiatku v ňom pôsobil ako asistent, do pozície hlavného kormidelníka sa posunul pred sezónou 2004/2005. Začal ju účasťou na Svetovom pohári, na ktorom mužstvo stroskotalo v semifinále.
V sezóne, v ktorej sa NHL nehrala, sa na MS vo Viedni predstavilo viacero hviezd profiligy a Růžička doviedol svoj tím k zlatým medailám.
V reprezentácii následne skončil a vrátil sa k nej v roku 2009. Dvojročné obdobie ukončil ďalším titulom majstra sveta, ktorý Česi získali na MS 2010 v Nemecku.
Tretíkrát, a naposledy, sa stal trénerom národného mužstva vo februári 2014 a po MS z neho definitívne odišiel.
V roku 2015 podpísal s vtedajším extraligovým klubom z Chomutova nevídaný 10-ročný kontrakt. K jeho naplneniu napokon nedošlo, keďže zadĺžený klub v roku 2019 vypadol z extraligy.
Růžička následne dva roky viedol tím Hradca Králové, neskôr nahradil Vladimíra Országha v pozícii hlavného trénera Litvínova. Počas sezóny 2022/2023 ho vedenie klubu odvolalo z funkcie.V úvode aktuálnej sezóny viedol Slovan Ústí nad Labem./agentury/