Exministryně Valachová, křivá výpověď, soudkyně podnět ke stíhání. Prohlídku u Trumpa ministr…

 Soudkyně z Obvodního soudu pro Prahu 1 Pavla Hájková dala státnímu zástupci podnět k zahájení trestního stíhání exministryně školství Kateřiny Valachové. Důvodem má být její možná křivá výpověď. Informoval o tom ve čtvrtek server Seznam Zprávy. Za zmíněný přečin hrozí šest měsíců až tři roky vězení.

 Valachová podle Hájkové, která soudila část dotační kauzy kolem bývalého šéfa českého fotbalu Miroslava Pelty, nemluvila pravdu, když u soudu vypovídala o pracovních a smluvních vztazích s advokátkou Petrou Novákovou. Ta poskytovala ministerstvu školství právní služby v letech 2016 až 2017, kdy Valachová byla v jeho čele.

Exministryně z řad ČSSD uvedla, že ji policie ani žalobci ohledně tohoto podnětu nekontaktovali. Státní zástupci to odůvodnili tím, že v kauze podali odvolání, kterým se bude nyní zabývat Městský soud v Praze. „Budeme čekat na to, jak důkazy posoudí odvolací soud, a až bude rozsudek pravomocný, tak podnět posoudíme,“ řekl serveru Seznam Zprávy obvodní státní zástupce pro Prahu 1 Jan Lelek.

Městský soud uložil bývalému šéfovi FAČR Peltovi v kauze sportovních dotací šest let vězení

Server připomněl, že v květnu 2017 zasahovala na ministerstvu policie a obvinila Peltu a tehdejší náměstkyni ministerstva Simonu Kratochvílovou. Další část kauzy, která se dostala k Obvodnímu soudu pro Prahu 1, se týkala krácení daně a Nováková v ní byla obžalována spolu s bývalým úředníkem ministerstva Zdeňkem Břízou. Soudkyně oba nepravomocně zprostila obžaloby. Nyní dokončila písemné znění rozsudku a v něm napsala o podnětu ke stíhání Valachové.

Valachová vypovídala u soudu i v hlavní části kauzy, v níž Pelta dostal loni v listopadu za zmanipulování sportovních dotací šest let vězení a Kratochvílovou poslal soud do vězení na 6,5 roku. Pelta, Kratochvílová i státní zastupitelství se proti rozhodnutí na místě odvolali.

Valachová byla ministryní školství ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD) od roku 2015 do roku 2017. V reakci na kauzu manipulování sportovních dotací podala demisi. Případ stál místo i Kratochvílovou a Peltu, který se svého postu ve Fotbalové asociaci ČR vzdal z vazby. Svou vinu odmítají.

X X X

Politolog: Ministr vnitra Rakušan chromá kachna, už ministrem neměl být

Po kauze Dozimetr musí ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) vysvětlovat jmenování šéfa civilní rozvědky Petra Mlejnka. Podle politologa Jana Kubáčka je předseda Starostů jako chromá kachna – pro bezpečnostní komunitu pouze v roli symbolického ministra. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS řekl, že za běžných okolností by Rakušan už ministerstvu vnitra nešéfoval.

 Sám Kubáček nevidí jakoukoliv možnost, jak by mohl současný ministr vnitra svůj krok jmenování, respektive neodvolání, Petra Mlejnka odůvodnit. „Myslím si, že obhájit Rakušanův krok bude velký problém,“ říká politolog a dodává, že je pravděpodobné, že to za něj bude muset vyřešit sám premiér. Kauza se pak může podepsat nejen na reputaci Starostů, ale i ODS a samotného Petra Fialy.

O nynější Rakušanově vážnosti uvnitř bezpečnostní komunity Kubáček pochybuje. „Pro ně už je jen ministrem pro formu a symboliku,“ popisuje vicepremiérovu pozici, kterou přirovnává ke chromé kachně.

„V běžných okolnostech, tedy bez předsednictví, bez skutečnosti, že Starostové jsou jednou z nejmocnějších politických sil stávající vlády, a kdyby jejich strana nebyla v situaci, že jejich poslední silnou osobností je právě Vít Rakušan, tak by odcházel i ministr vnitra,“ domnívá se politolog. „Sám Rakušan má momentálně jeden obrovský bonus. Ukazuje se, že je jeden z mála Starostů, který se s panem Redlem nikdy v životě nepotkal a kontakty na něj nepěstoval,“ pokračuje ironicky.

Kubáčkovi současná situace přijde spíš než jako realita jako nějaká hra z produkce Divadla Járy Cimrmana. „Nesvéprávný člověk (Redl, pozn. red.) tady může dělat vrcholnou politiku a ovlivňuje mocenské a ekonomické vazby velmi silné parlamentní strany,“ podivuje se.

Politolog si ale v důsledku myslí, že Rakušan svůj post udrží: „Dokud jeho poslanci zůstanou jednotní, tak zůstane ministrem. Jejich klub totiž drží vládu pětikoalice.“

Současné protesty odpůrců Andreje Babiše (ANO) vnímá expert jako spíše kontraproduktivní. „Odvážně si myslím, že pomáhají spíše Babišovi. Přitahují mu mediální pozornost, utužují jeho voličské jádro a je dost možné, že mu k volbám přivedou část levicových, extremistických nebo protestních voličů.“

Že se nyní jedná o prezidentskou kampaň Andreje Babiše si ale nemyslí. „Nejsem toho názoru, že jde primárně o prezidentskou agitaci. Spíš chce přivést ke komunálním a senátním volbám příznivce ANO, kteří tam obecně moc nechodí. Vytváří si tedy předpolí k tomu, aby se stal nejsilnějším lídrem opozice,“ myslí si Kubáček a uzavírá domněnkou, že by byl Babiš daleko raději premiérem, nebo hlavním kritikem premiéra, než prezidentem.

X X X

Americký ministr spravedlnosti: Schválil jsem prohlídku u Trumpa

Americký ministr spravedlnosti Merrick Garland osobně schválil rozhodnutí požádat o povolení k domovní prohlídce v sídle exprezidenta Donalda Trumpa. Řekl to při čtvrtečním brífinku, který byl jeho prvním veřejným vystoupením od bezprecedentního zásahu Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) na Floridě. Média mezitím informují, že Trump před prohlídkou obdržel obsílku kvůli podezření, že u sebe stále má citlivé oficiální dokumenty.

„Osobně jsem odsouhlasil rozhodnutí usilovat o povolení k prohlídce,“ řekl Garland, když se navzdory zvyklostem vyjádřil ke stále běžícímu vyšetřování. „Ministerstvo takové rozhodnutí nepřijímá bez rozvahy. Když je to možné, je standardní praxí hledat méně obtěžující nástroje,“ pokračoval.

Zároveň oznámil, že ministerstvo spravedlnosti žádá soud, aby povolení k prohlídce odtajnil, společně s výčtem věcí zabavených při operaci. Postup vysvětlil mimo jiné „značným veřejným zájmem“ spojeným s vyšetřováním bývalé hlavy státu. Garland také potvrdil, že Trumpovi právníci dostali kopii soudem uděleného povolení k prohlídce, jakož i kopii seznamu zabavených předmětů. Komentátoři v uplynulých dnech podotýkali, že Trump by mohl tyto dokumenty kdykoli zveřejnit.

Trump si z Bílého domu odnesl 15 krabic

Kdy soud žádosti vlády vyhoví, nebo zda se tak vůbec stane, nebylo ihned jasné. Povolení k prohlídce by každopádně podle médií nebylo odtajněné v celém rozsahu. Agentura AP poznamenala, že Trump dostane možnost se k věci vyjádřit. Oznámení Garlanda při tom označila za zarážející, neboť dokumenty uvedeného druhu obvykle při vyšetřování zůstávají skryté. „Ministerstvo spravedlnosti ale patrně cítí, že jeho mlčení od prohlídky vytvořilo vakuum pro ostré útoky ze strany bývalého prezidenta a jeho spojenců,“ dodala.

Trump bezprostředně po Garlandově vystoupení nenaznačil, jak se k novému právnímu vývoji postaví. V prohlášení pouze uvedl, že jeho právníci „plně spolupracovali“ a že byly navázány „velmi dobré vztahy“, informovala agentura Reuters.

I bez odtajnění těchto záznamů se zdá být jasné, že prohlídka pramenila z mnohaměsíčních tahanic kolem oficiálních materiálů Bílého domu, které musí prezidenti předávat Národnímu archivu. Trump si po odchodu z funkce odvezl 15 krabic s předměty z Bílého domu, k jejichž obsahu se archiváři dostali až letos. Případ tím ovšem nebyl uzavřen a archiv do věci zapojil ministerstvo spravedlnosti kvůli výskytu utajovaných dokumentů.

Garland: Útoky na vyšetřovatele jsou nepodložené

Americká média ve čtvrtek s odvoláním na své zdroje informovala, že pondělní prohlídce ve floridském resortu Mar-a-Lago předcházelo na jaře adresování obsílky. Vyšetřovatelé se domnívali, že Trump u sebe nadále měl oficiální záznamy i poté, co na začátku roku předal Národnímu archivu některé materiály. Trumpův resort následně na začátku června navštívila skupina federálních činitelů, která si z Floridy odnesla další dokumenty, uvedla na svém webu televize CNN.

 Podezření z přechovávání tajných záznamů v Trumpově bydlišti nicméně přetrvávalo. Podle jednoho ze zdrojů CNN o tom vyšetřovatelé shromáždili důkazy i za pomoci jednoho svědka. „Dvě osoby informované o tajných dokumentech, které podle vyšetřovatelů zůstávaly v Mar-a-Lago, naznačily, že (dokumenty) byly natolik citlivé povahy, že ministerstvo spravedlnosti muselo konat,“ napsal deník The New York Times.

Existence obsílky podle něj naznačuje, že ministerstvo spravedlnosti hledalo jiné cesty předtím, než se uchýlilo k politicky výbušnému rozhodnutí poslat do Trumpova resortu agenty FBI. Domovní prohlídka u bývalého prezidenta nemá v moderních amerických dějinách obdoby. Trump, zákonodárci jeho Republikánské strany a jejich spojenci v médiích ministerstvo spravedlnosti a FBI bez důkazů obviňují z politicky motivovaného postupu a dokonce šíří divoké spekulace o tom, že agenti mohli podstrčit falešné důkazy proti exprezidentovi.

Garland se ve čtvrtek proti „nepodloženým útokům“ na vyšetřovatele ohradil. „Nebudu tiše přihlížet, když je nespravedlivě napadána jejich integrita. Muži a ženy v FBI a ministerstvu spravedlnosti jsou oddaní, vlastenečtí státní zaměstnanci,“ prohlásil.

X X X

Byl to vojenský útok, míní o explozi na Krymu bývalý náčelník generálního štábu Šedivý

Moskvou anektovaný Krym začátkem týdne otřásla exploze. Ukrajina se k žádné akci na poloostrově nepřihlásila. Nové satelitní snímky však podle zpravodajského serveru BBC ukazují, že by se mohlo jednat o cílený útok. Ruští vojáci navíc obsadili jednu z ukrajinských jaderných elektráren a využívají ji jako štít. Bude mezi zeměmi další dohoda? A jak to bylo skutečně s explozí na Krymu, ptal se Český rozhlas Plus.

 Na Ukrajině stále pokračují těžké boje a Rusové posilují své počty vojáků i techniky. Šéf prezidentské kanceláře Andrij Jermak na sociálních sítích napsal, že je životně důležité, aby aktivní fáze války skončila před začátkem zimy, jelikož by pak hrozily ruské útoky na tepelnou energetickou infrastrukturu.

Kromě toho také Rusy obvinil z využívání Záporožské elektrárny jako štítu. Podle něj se ruští vojáci v oblasti elektrárny ukrývají, protože ví, že je tam Ukrajinci nemohou napadnout.

Kyjev uvádí, že je v areálu elektrárny okolo 500 vojáků s obrněnými auty, zbraněmi a těžkou technikou. Krom toho tam ale stále pracuje tým ukrajinských zaměstnanců, kteří se starají o nejnutnější chod zařízení. Město proto také zažádalo, aby ještě v srpnu do elektrárny přišli experti Mezinárodní agentury pro jadernou energii. Takovému kroku se údajně nebrání ani sama Moskva.

Začátek vyjednávání o elektrárně

Na žádost Ruska se má ve čtvrtek sejít Bezpečnostní rada OSN, jejímž tématem jednání má být právě situace v Záporožské elektrárně. Toto téma by mohlo být projednáváno i na konferenci ministrů obrany partnerských států Ukrajiny v Kodani. Tam ale bude hlavním bodem jednání pomoc a podpora Kyjeva a bezpečnostní situace v Evropě.

Podle bývalého generálního konzula v Rusku Vladimíra Votápka (Piráti) bude však jednání Bezpečnostní rady OSN bez výsledku. Areál elektrárny byl totiž minulý týden ostřelován a obě země, jak Rusko, tak i Ukrajina, se obviňují navzájem.

„V okamžiku, kdy se diskuse bude schylovat k přijetí usnesení, které by nevyhovovalo Moskvě, tak ho Moskva zavetuje. Jinými slovy, velmi pravděpodobně tam čtvrtek stráví bez jakéhokoliv patrného výsledku,“ míní Votápek.

Nehoda to nebyla

Exploze na Krymu byla oficiální zprávou Ruska usnesena za nehodu, při které došlo k nesprávnému zacházení s leteckou municí. Rusové kolem letiště vytvořili bezpečnostní zónu a začali evakuovat obyvatele.

„Myslím si, že můžeme vyloučit to, že šlo o nehodu, při které, jak říkají Rusové, došlo k výbuchu nesprávným zacházením s municí. Satelitní snímky jasně ukazují, že došlo k několikanásobným úderům jak na budovy, tak na stojáky letadel,“ říká bezpečnostní analytik institutu CEVRO a bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý.

Satelitní snímky ruské základny na Krymu ukazují rozsáhlé škody. Naznačují cílený útok

Otázkou je, jaké rakety mohly být k ostřelování letiště na Krymu použity. Ukrajinci totiž oficiálně podle Šedivého nemají takové prostředky k tomu, aby mohli útočit na více než 200 kilometrů vzdálený cíl.

„Teď je debata o tom, zda sami Ukrajinci dosáhli při zlepšování svých vlastních prostředků takového dostřelu nebo mají rakety, ať už od Američanů, nebo Němců, které skutečně dosahují oněch téměř 300 kilometrů a myslím si, že dříve nebo později se to dovíme,“ vysvětluje Šedivý.

Rusko slábne a vyjednává

Podle Votápka má Rusko nyní jasný cíl. Snaží se zafixovat současnou situaci, protože si je vědomé své slábnoucí pozice, která je patrná po posledních útocích na Krym. Myslí si, že aby Rusko svůj stávající stav alespoň udrželo, přistupuje k jednání, popřípadě k uzavření dohody o zastavení palby.

„Rusko má takový modus operandi, že vyvolá krizi, přepadne nějakou zemi, poruší mezinárodní práva a potom se začne tvářit, že mu jde o mír a o ukončení lidského utrpení. Tím ale jenom fixuje to, co dobylo. Tímto způsobem ukradlo část území Gruzie, část území Ukrajiny v roce 2014 a zjevně tento způsob chce opakovat i teď. Rusko zjistilo, že nemá sílu, aby porazilo celou Ukrajinu, tak si chce ukousnout alespoň kousek,“ říká Votápek.

„Ruští násilníci mají celkem slušnou šanci dát průchod své úchylce na frontě s Ukrajinou.“

Vladimír Votápka

Sám bývalý generální konzul se vyjádřil, že by byl velmi nerad, kdyby na takovouto taktiku Ruska kyjevská vláda přistoupila. „Rusko je vyčerpané a jeho armáda se začíná stahovat do obrany a podle všeho ji čeká v nejbližších týdnech porážka. Pokud bychom dovolili Putinovi, aby se zastavila palba, dostal by šanci posílit znovu svoji armádu. V budoucnosti bychom pak museli čelit ještě silnějšímu a agresivnějšímu Rusku,“ vysvětluje.

Hlavním problémem Ruska je nyní podle všeho nedostatek vojáků. Stanice CNN napsala, že ruští vězni se nechávají do války verbovat výměnou za příslib svobody a údajně i finanční odměny jejich rodinám.

„Ruské armádě zatím nedochází těžká vojenská technika, ale to, co jim dochází, je pěchota. Teď ze zoufalství sahají do vězení, přičemž je tam verbuje jak oficiální ruská armáda, tak Wagnerova vojenská skupina, což jsou žoldáci, kteří ovšem slouží Kremlu. Ruští násilníci tak mají celkem slušnou šanci dát průchod své úchylce na frontě s Ukrajinou,“ dodává Votápek.

X X X

Záporožská elektrárna dostala další zásahy, Rusko a Ukrajina se obviňují

Záporožská jaderná elektrárna, největší v Evropě, byla znovu ostřelována, hlásí Enerhoatom. Údery podle něj dopadly v blízkosti úložišť radioaktivního materiálu. Z ostřelování se vzájemně obviňují Rusové a Ukrajinci.

 Enerhoatom uvedl, že elektrárna byla zasažena pětkrát. Kromě menšího požáru trávy se nic vážného nestalo a nikdo nebyl zraněn, uvedla firma.

Pět střel dopadlo poblíž ředitelství elektrárny a úložiště odpadu, dalších pět následovalo u hasičské strážnice v blízkosti zařízení. Kvůli ostřelování nebylo možné na elektrárně vystřídat pracovní směny. Enerhoatom ujistil, že situace je pod kontrolou, a ruská tvrzení o panickém útěku zaměstnanců neodpovídají skutečnosti.

Člen Rusy dosazené správy okupované části Záporožské oblasti Vladimir Rogov naopak tvrdí, že elektrárnu ostřelovali Ukrajinci. „Jadernou elektrárnu ostřelují z raketometů a těžkých děl z pravého břehu Dněpru, z území Dněpropetrovské oblasti, kontrolovaného režimem (ukrajinského prezidenta Volodymyra) Zelenského,“ prohlásil podle ruské agentury TASS.

Sám Zelenskyj varoval, že Rusko může v Záporožské jaderné elektrárně vyvolat největší havárii v dějinách, což by v podstatě podle něj znamenalo použití jaderné zbraně. „Každý z vás zvažoval, jak postupovat, pokud Rusko použije taktické jaderné zbraně. Ale zvažte ještě jedno – Rusko může způsobit největší radiační havárii v dějinách na Záporožské jaderné elektrárně, jejíž faktické následky by mohly být ještě katastrofálnější než Černobyl. V podstatě by to bylo totéž jako nasazení jaderných zbraní Ruskem, ale bez jaderného útoku,“ řekl Zelenskyj ve videu účastníkům čtvrteční dárcovské konference v Kodani.

Ukrajinci a Rusové se opakovaně navzájem obviňují z „nezodpovědných“ útoků na areál elektrárny. Generální tajemník OSN António Guterres v této souvislosti vyjádřil vážné znepokojení. „Jakýkoli útok na jadernou elektrárnu je sebevražedná záležitost,“ řekl v pondělí s tím, že by do areálu měli mít přístup odborníci z Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), jejž šéf Rafael Grossi varoval před rizikem „jaderné katastrofy“.

 Šéf Enerhoatomu chce, aby Záporožská jaderná elektrárna byla místem bez vojenské přítomnosti a měly by tam být jen mírové síly. Podle Ukrajinců Rusové cíleně rozmisťují v areálu vojenské síly, aby z elektrárny učinili štít proti ukrajinským úderům a udržovaly kontrolu na jižní frontové linii, kde Ukrajinci zahájili protiofenzivu.

Potřebujeme připravit protiútok, říká Reznikov

Nutnost zastavit postup Rusů a připravit protiútok s cílem osvobodit jimi obsazené území na konferenci v Kodani zdůraznil ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov. Podle něj délka fronty přesahuje 2500 kilometrů, přičemž aktivně se nyní bojuje na frontě dlouhé 1300 kilometrů.

„Náš cíl se nezměnil: je to obnova svrchovanosti a územní celistvosti našeho státu v mezinárodně uznaných hranicích,“ řekl Reznikov podle Ukrinform. Vysvětlil také, že k tomu si Kyjev určil několik priorit, mezi nimi například zajištění, že Rusko nebude moci manévrovat v severozápadní části Černého moře, funkční protivzdušná obrana velkých měst a objektů kritické infrastruktury, obrana hranic s Běloruskem a také konkrétní možnosti potřebné ke stabilizaci fronty a vytvoření podmínek pro ukrajinský protiútok.

„Rusko je nebezpečný nepřítel, nerespektující pravidla, a disponující obrovskými zdroji,“ řekl Reznikov. „Je to stát-terorista, který nerespektuje lidská práva a nehledí na ztráty. Páchá masové vraždy válečných zajatců a civilistů. Využívá dezinformace, migraci, obilí, energetiku a jadernou energii jako zbraň. Ruská taktika ohrožuje nás všechny,“ zdůraznil.

Ministr poděkoval partnerům za pomoc ukrajinské armádě. Konference v Kodani se účastní zástupci 26 států. „Stát-terorista nedosáhl svých cílů, protože hodně zemí přispělo k odporu a každý příspěvek má význam. Jakékoliv úsilí, které odvádí Rusko od vyslání všech zdrojů na Ukrajinu, představuje pro nás také vážnou pomoc,“ zdůraznil Reznikov.

Ukrajinská armáda podle něj již zničila velké množství ruských elitních jednotek, ať už výsadkových, námořních nebo speciálních sil. „Existuje věc spojující ruská města Murmansk, Kaliningrad a Pskov – jejich hřbitovy se rychle rozrůstají,“ poznamenal v narážce na posádková města ruských jednotek.

X X X

Expert: Rusové obsazením jaderné elektrárny likvidují Ukrajinu

Bezpečnostní analytik Josef Kraus z katedry politologie Masarykovy univerzity uvedl, že v momentě, kdy se kolem jaderné elektrárny střílí a existují informace, že je podminovaná, tu určité riziko je. „Není ale potřeba vyvolávat paniku. Ani jedna ze stran nemá potřebu vytvářet katastrofu, která by postihla celý kontinent,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS. Podle něj jde o zajímavý vyděračský potenciál, který lze využít jak vůči protivníkovi, tak vůči Evropě.

Kraus se domnívá, že Západ do konfliktu kvůli hrozbě v záporožské jaderné elektrárně nevstoupí. „Pokud to neudělal doteď, nedovedu si představit, jak by to udělal nyní a pod jakým mandátem. Vstoupit do konfliktu by mohly jednotky OSN. To ale nelze očekávat v momentě, kdy je Rusko stálým členem rady bezpečnosti, návrh by pochopitelně vetovalo,“ vysvětlil bezpečnostní analytik.

Obsazením elektrárny se Rusko podle Krause snaží Ukrajinu oslabit. „Jde o ekonomické oslabení a likvidaci Ukrajiny. Pokud zlikvidují elektrárny, země nebude schopna fungovat,“ podotkl Kraus s tím, že jde o velmi strategické místo. „Nikdo nechce ostřelovat jadernou elektrárnu. Využívat ji jako štít je sice možné, ale politicky hodně komplikované,“ dodal.

Ukrajincům by se podle něj mohlo podařit získat elektrárnu zpět pod svou kontrolu dobytím okolních území. „Vytlačení ruských sil z okolí a přerušení dodávek, je mechanismus, který by mohl fungovat a záporožská jaderná elektrárna by mohla být zpět v ukrajinských rukách,“ zakončil Kraus.

X X X

FBI jedná nestranně. Zásah v Trumpově domě ale Američany ještě víc rozdělí, soudí amerikanista Lepš

Pondělní zásah FBI v sídle Donalda Trumpa se pravděpodobně týkal zadržovaných dokumentů z Bílého domu. Přesné důvody návštěvy federálních agentů u amerického exprezidenta jsou ale zatím nejasné. „O akci dopředu nevěděla ani administrativa současné hlavy státu, což svědčí o nezávislosti úřadu pro vyšetřování,“ říká amerikanista z University of New York in Prague Jakub Lepš (TOP 09).

 Host Tématu dne navíc připomíná, že to byl právě Trump, kdo do funkce v roce 2017 nominoval stávajícího šéfa FBI Christophera A. Wraye. „Postup vypadá zcela korektně,“ konstatuje a dodává: „Když se FBI rozhodla takovýto krok udělat, musela mít velmi dobrý důvod, který navíc musel schválit nějaký soudce. Není to tak, že se někdo jednoduše rozhodl Donaldu Trumpovi uškodit.“

Celá situace je skutečně výjimečná. „Přesně nevíme, o co jde. Nahrává to různým konspiračním teoriím, i když ta věc možná není zas tak závažná, jak to vypadá. Je ale rozhodně bezprecedentní, aby do soukromého objektu bývalého prezidenta vtrhla FBI a odnesla si dokumenty, které zjevně zadržoval,“ uvažuje Lepš, který nicméně stále klade důraz na to, že s jistotou zatím nevíme, o co přesně v případu jde.

Co se týká reakcí příznivců nebo odpůrců Donalda Trumpa, nelze podle amerikanisty očekávat velké změny:

„Ten, kdo měl a má Donalda Trumpa rád – a je to nemalá část Spojených států – za ním bude stát nadále, a dokonce je to může povzbudit, aby ho podporovali v již téměř neskrývaných ambicích znovu v roce 2024 kandidovat.“

„Amerika tak s velkou pravděpodobností zůstane ještě víc rozdělená. Otázkou je, jak toho exprezident využije v úvahách o příští kandidatuře,“ uzavírá Lepš.

X X X

 Podnikatel Římský a dalších 13 zadržených. Velká razie celníků a kriminalistů se týkala krácení daně

Po celorepublikovém zásahu policie a celní správy z konce července je stíháno 14 lidí. Serveru iROZHLAS.cz to potvrdil Jan Daněk, mluvčí pražských kriminalistů, kteří na případu také pracovali. Mezi zadrženými je i kontroverzní podnikatel Vlastislav Římský, který je podle informací serveru iROZHLAS.cz vyšetřovaný více policejními útvary. Celníci a pražští policisté skupinu viní z krácení daní

„Ve spolupráci s Generálním ředitelstvím cel pracuje pražská policie na případu, který se týká zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby,“ potvrdil na dotaz serveru iROZHLAS.cz mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Vyústěním zmíněného případu byla velká razie celníků z konce července, kdy společně s kriminalisty zasahovali na několika místech po celé republice. Daněk doplnil, že zadrželi celkem 14 lidí.

Podle informací serveru iROZHLAS.cz soud vyhověl žádosti státního zastupitelství na jejich vzetí do vazby. Pokud se policistům podaří obviněným prokázat vinu, hrozí jim podle zákona dva až deset let vězení v závislosti na rozsahu trestné činnosti.

Případ celníků

Jak už dříve informoval server iROZHLAS.cz, mezi zadrženými je i kontroverzní podnikatel Vlastislav Římský. Ten je zároveň obviněn z podvodu v kauze investic na Olomoucku, kterou vyšetřují pardubičtí kriminalisté. A v minulosti se jeho firmami zabývala třeba i Národní centrála proti organizovanému zločinu kvůli mnohasetmilionovým pohledávkám vůči ministerstvu obrany.

„Celní správa prověřovala případ s podezřením na páchání trestné činnosti  a při následné realizaci ve spolupráci s orgány Policie České republiky zadržela tohoto muže,“ řekla na dotaz redakce mluvčí Generální inspekce cel Hana Prudičová. Důvody zadržení a další podrobnosti k tomu podle ní celníci sdělí příští týden.

I proto není sdílnější ani Městské státní zastupitelství v Praze, které případ dozoruje. „Mohu potvrdit informaci, že Městské státní zastupitelství v Praze se dotazovanou věcí zabývá a vykonává v dané věci dozor nad zachováváním zákonitosti v přípravném řízení. V současnosti s ohledem na fázi trestního řízení a na krátkou dobu od realizovaných úkonů není možné podávat žádné bližší informace,“ vysvětlil mluvčí Aleš Cimbala

Dodal, že je přípravné řízení zpravidla neveřejné, není proto možné potvrdit ani typ vazby, kterou soud na zadržené uvalil.

Obviněný a vyšetřovaný

Nejde o jedinou kauzu, ve které Vlastislav Římský figuruje. V minulém týdnu server iROZHLAS.cz informoval o obvinění Římského pardubickými kriminalisty z podvodu v případu investic na Olomoucku.

Ještě dříve pak server iROZHLAS.cz přinesl informace o kauzách okolo Římského bývalé firmy Xena Praha, která získala několik státních zakázek na dodávku sportovního oblečení pro vojáky a policisty. Ti ale záhy zjistili, že jim firma dodala nekvalitní nebo úplně jiné zboží, než bylo smluveno. Pokus o dodávku jiných bot, než se kterými firma vyhrála soutěž, řešili i pražští strážníci.

Ministerstvo obrany nyní po nástupní firmě společnosti Xena Praha vymáhá smluvní pokutu za dodávku nekvalitní sportovní obuvi pro vojáky. S úroky se vyšplhala na vyšší stovky milionů korun.

Pohledávka ale zatím není vyřízená. Firma totiž v Česku zanikla a její majetek i s dluhy přešel přeshraniční fúzí přes britskou společnost Renter Holding na italskou firmu Milano Lavora, která je podle italského registru firem už také zlikvidovaná.

Vymáhání peněz bude obtížné nejen kvůli zániku firmy, ale třeba i proto, že jejím jediným dohledatelným majitelem je invalidní důchodce Jaroslav Š., jehož majetek odhadla insolvenční správkyně na 50 tisíc korun. Případem převodu firmy do zahraničí se stále zabývají podle informací serveru iROZHLAS.cz policisté.

Pražská policie pak v minulosti vyšetřovala i případ požáru skladu firmy v pražské Michli, kde podle dřívějších informací médií pracovala i s verzí, že sklad byl zapálen úmyslně, aby firma mohla vymáhat více peněz od pojišťovny.

X X X

Unie obhájců se kvůli potížím se znaleckými posudky v trestních věcech obrátila na Velkou čtyřku

 Na tzv. Velkou čtyřku auditorských a poradenských firem se obrátila Unie obhájců. Podle informací advokátů tyto korporace odmítají vyhotovovat znalecké posudky obhajoby v trestním řízení. Firmy tvrdí, že jim vždy brání jen konflikt zájmů, ohrožení nezávislosti a cena za práci, kterou zadavatel neakceptoval nebo ekonomické riziko zakázky. Na potíže s posudky si stěžuje i obžaloba ve výroční zprávě Nejvyššího státního zastupitelství.

Pokud by Velká čtyřka odmítala zhotovovat posudky pro obhajobu v trestním řízení, považovala by to Unie obhájců ČR za podstatné omezení práva na obhajobu. Informace, že čtyři nejznámější nadnárodní poradenské a auditorské firmy odmítají posudky pro obhajobu, zazněla na semináři.

„Oblast znalecké činnosti je pro obhajobu podstatná a jakékoliv omezení má značný vliv na případy klientů. Pokud by se tato informace potvrdila, jednalo by se o podstatné omezení práva na obhajobu. Zejména v mimořádně složitých trestních věcech je nezbytné, aby znaleckou činnost prováděly auditorské a poradenské společnosti s potřebným zázemím, a to nejen pro obžalobu a soud, ale také pro obhajobu,“ uvádí k tomu Unie obhájců.

Unie se proto s žádostí o stanovisko a důvody obrátila na předmětné v oboru renomované nadnárodní korporace KMPG, Deloitte, Ernst & Young a PricewaterhouseCoopers (PwC). Stanovisko a dopisy Unie obhájců jsou zde.

Střet zájmů, nezávislost znalce a peníze

Jak vyplývá z prvních odpovědí, principiálně firmy psát posudky neodmítají a zda zakázku vezmou či nikoli rozhodují podle individuálních podmínek. A to zejména s ohledem na konflikt zájmů, jak uvedla PwC. „Rovněž se setkáváme i se situací, že námi podaná nabídka je odmítnuta, neboť objednatel neakceptoval námi navrhovaný honorář,“ vysvětluje v odpovědi PwC.

Takto na svém webu popisuje firma střet zájmů: „PwC definuje střety zájmů jako jakoukoli okolnost, která by mohla zpochybnit schopnost PwC jednat objektivně při poskytování služeb nebo v souvislosti s obchodní činností PwC. PwC definuje citlivou situaci jako jakoukoli okolnost, která by mohla PwC způsobit závažný obchodní problém nebo problém týkající se dobrého jména PwC nebo jeho vztahu s klienty.“

Totožné důvody pro eventuální odmítnutí zhotovit posudek napsala i firma Ernst & Young: „Společnosti EY mají striktní pravidla předcházející střetu zájmů a ohrožení nezávislosti auditora a v jejich souladu postupujeme před akceptací jakékoli zakázky,“ uvedla firma EY s tím, že zpracovává mimo jiné také posudky pro mezinárodní arbitráže nebo revizi znaleckých posudků kolegů.

Předmětná znalecká kancelář podle svého stanoviska přistupuje ke všem posudkům stejně. Při jejich přijetí nebo nepřijetí „vždy zvažuje nezávislost znalce, pravidla předcházející střetu zájmů a ohrožení nezávislosti auditora, aktuální kapacity s ohledem na požadované datum vyhotovení znaleckého posudku a rovněž riziko a ekonomiku samotného projektu“.

Kritika ze strany žalobců

Na problém se znalci a znaleckými posudky si ovšem nestěžuje jen obhajoba, ale i obžaloba prostřednictvím poslední výroční zprávy Nejvyššího státního zastupitelství. Podle státních zástupců je fundovaných znalců málo, dodací lhůty jsou dlouhé nebo posudek zaneprázdněný znalec úplně odmítne, jak Česká justice už informovala.

Vrchní státní zastupitelství v Praze pak ve Zprávě upozornilo na „snahy ovlivňovat prostřednictvím posudku do té doby pro orgány činné v trestním řízení jasnou důkazní situaci“. Podle tohoto stanoviska si každá znalecká firma rozmyslí, zda posudek v takovém řízení vyhotoví, aby jí nakonec „nezpůsobil obchodní problém“ nebo „nezpochybnil schopnost jednat objektivně“.

„Odbor závažné hospodářské a finanční kriminality VSZ v Praze upozorňuje na četnější snahy obviněných prostřednictvím jimi předkládaných znaleckých posudků rozporovat do té doby celkem jednoznačnou důkazní situaci a s ní korespondující závěry znaleckého posudku opatřeného policejním orgánem tak, aby ve shodě s uplatněnou obhajobou došlo ke znepřehlednění skutkového stavu věci a zejména znaleckého závěru o prokazatelném vzniku škody a její výši v případech, kdy vznik škody je zákonným znakem skutkové podstaty stíhaného trestného činu,“ uvádí OZHFK pro Zprávu Nejvyššího státního zastupitelství.

Ministerstvo spravedlnosti chce kvalitu znalců zlepšit úpravou znalečného. Plánuje jim zvýšit odměnu z dosavadních 300 až 450 korun za hodinu na 800 až 1000 korun za hodinu. Soudní tlumočníci mají nově dostávat 750 korun za hodinu, překladatelé pak 550 Kč za každou započatou normostranu textu.

Původně se počítalo s tím, že odměny podstatně vzrostou již loni a část znalců poukazovala na to, že schválené navýšení na 300 až 450 korun bylo zcela nedostatečné. Podle ministerstva však nebylo vyšší přidání možné s ohledem na to, že státní rozpočet ovlivnily dopady koronavirové pandemie. Irena Válová, ceskajustice.cz

X X X

Nejvyšší žalobce podal dovolání v neprospěch dozorců z litoměřické věznice

 Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž nesouhlasí s tím, aby případ zbití vězně v Litoměřicích skončil jen jako kázeňský přestupek. Podal dovolání v neprospěch dvou dozorců litoměřické věznice. Bili muže z Lotyšska i poté, co ležel spoutaný na podlaze výtahu a nepředstavoval pro ně hrozbu. Dovolání je dostupné na webu veřejné žaloby. Nejvyšší soud podnět obdržel v červnu, zatím podle databáze InfoSoud nerozhodnul.

„O překročení pomyslné hranice mezi trestným činem a kázeňským přestupkem hovoří zejména intenzita útoku, charakter bezdůvodně použitého nástroje a četnost ran, směřujících nejen proti trupu, ale mj. i do citlivé oblasti hlavy,“ stojí v dovolání. Dozorci uštědřili Lotyšovi nejméně 12 ran gumovým obuškem.

Podle Stříže dozorce neomlouvá to, že situace byla emočně vypjatá. Lotyš měl před tím konflikt s jiným dozorcem. Při jízdě výtahem se prý snažil kopáním rozpohybovat kabinu.

„Jestliže se sami rozhodli pro výkon povolání příslušníků bezpečnostních sborů, pak v rámci takového rozhodnutí museli být připraveni na to, že v jejich profesionálních pracovních podmínkách k takovým situacím může běžně docházet,“ míní Stříž. Šlo podle něj o zkušené dozorce, kteří znali předpisy.

Podle zákona musí příslušníci Vězeňské služby volit donucovací prostředky přiměřené situaci. V Litoměřicích dozorci podle Stříže možná zpočátku postupovali přiměřeně, když vězně spoutali, pak se ale situace „zvrhla“.

„Za tohoto stavu je jakékoli další užití násilí vůči takové již paralyzované osobě zcela nepřípustné, tím spíše lze za nepřípustné považovat, pokud obvinění v početní převaze uštědří takovému poškozenému dalších nejméně dvanáct (!) ran gumovým obuškem, situovaných převážně do horní části těla,“ napsali žalobci.

Incident se odehrál v roce 2018. Okresní soud v Litoměřicích dozorce nejprve osvobodil, jeho rozsudek zrušil odvolací krajský soud. Napodruhé pak litoměřický soud případ postoupil řediteli věznice jako možný kázeňský přestupek a krajský soud rozhodnutí potvrdil. Stříž žádá, aby Nejvyšší soud vrátil kauzu na začátek do Litoměřic. Dozorci pochybení popírají, hájili se tím, že Lotyš byl agresivní a oni provedli povolený služební zákrok.

X X X

Zvrat v kauze frýdlantské nemocnice. Kvůli otravě krve pacientů je obviněno šest zdravotníků

Zásadní zvrat nastal v kauze otravy krve pacientů ve frýdlantské nemocnici. Státní zastupitelství v Liberci obvinilo šest zdravotníků z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. „Došlo k pokynu ze strany státní zástupkyně k trestnímu stíhání ve vztahu k šesti fyzickým osobám z řad zdravotnických pracovníků,“ řekl CNN Prima News vedoucí státního zastupitelství Lukáš Pauldura.

Devět pacientů na konci roku 2018 mělo vážné zdravotní potíže poté, co všichni v jeden den podstoupili jednoduché zákroky na stejném operačním sále. Někteří byli v přímém ohrožení života. Většina pacientů skončila na jednotce intenzivní péče. Do frýdlantské nemocnice přitom přišli s banálními problémy – absolvovali operace kýly nebo gynekologické zákroky. Na operačním sále frýdlantské chirurgie se prostřídali v řádu hodin. Ještě během následující noci se ale jejich stav razantně zhoršil a museli být převezení do krajské nemocnice. Všichni naštěstí přežili.

Ostře sledované vyšetřování pak ale výsledek nepřineslo. Policie po osmi měsících věc odložila s tím, že nenašla konkrétního viníka. Jan Ružanovský, který po otravě krve málem zemřel, se s tím ale odmítl smířit a podal stížnost. „Nemůžou říct, že za to nikdo nemůže, jestliže se nás tam nakazilo tolik lidí. Kdyby to byl jeden člověk, tak neřeknu, ale bylo nás tam devět. Zdálo se mi, že policie s tím byla moc rychle hotová, proto jsme podali tu stížnost. Teď se mi naopak zdá, že to trvalo dost dlouho, vždyť už je dalších dva a půl roku. Ale jsem rád, že se to konečně pohnulo,“ řekl reportérovi CNN Prima NEWS 72 letý muž, který se z následků otravy zotavoval téměř dva roky.

 Obvinění podle vedoucího státního zastupitelství stojí na zjištění znalců. „Byl identifikován při nakládání s anestetikem, léčivem Propofol,“ vysvětlil Pauldura. Ve frýdlantské nemocnici měli používat velké balení přípravku pro více pacientů, to ale výrazně zvyšuje riziko kontaminace. Velké balení přípravku je určené především pro velké nemocnice, kde často operace jednoho pacienta trvá i několik hodin. Před používáním jedné lahvičky pro více pacientů varoval už v roce 2017 Státní ústav pro kontrolu léčiv, který tuto praxi zaznamenal hned v několika nemocnicích.

Frýdlantskou nemocnici mezi tím od společnosti EUC převzala liberecká krajská nemocnice, dřívější i současný provozovatel ale obviněné zdravotníky shodně hájí. „Z nám dosud známých informací provedené úkony a kroky v rámci vyšetřování neprokázaly, co bylo skutečnou příčinou náhlého zhoršení stavu těchto pacientů,“ uvedla Eva Hokrová Pánová, mluvčí klinik EUC. Podle mluvčího liberecké krajské nemocnice je obvinění spekulativní a vykonstruované. „To, že směřuje ke konkrétním fyzickým osobám, považujeme za absurdní,“ tvrdí Václav Řičář.

Čtyři roky vězení i peněžitý trest

Obviněným zdravotníkům hrozí až čtyři roky vězení, soud ale může vynést i peněžitý trest. Všichni obvinění si proti zahájení trestního stíhání podali stížnost, kterou teď posuzuje krajské státní zastupitelství. Poškození pacienti si již vymohli odškodnění, jeho výše se ale v jednotlivých případech výrazně liší. Někteří dostali statisíce, jiní pouze desetitisíce.

 X X X

Británie obvinila z terorismu vydaného člena islamistické buňky „The Beatles“

Britská policie dnes obvinila z terorismu 38letého člena islamistické skupiny známé jako The Beatles poté, co byl vydán z Turecka do Británie. Prokuratura původně navrhla obžalovat Ainea Davise podle zákonů o terorismu už v roce 2014.

 Davis byl zatčen po příletu na letiště Luton poblíž Londýna, kam ho deportovaly turecké úřady. Byl předveden před vazebního soudce v Londýně, kde krátce promluvil, aby potvrdil své jméno a datum narození. Soudce Paul Goldspring nařídil, aby Davis zůstal ve vazbě do dalšího jednání, které je naplánováno na 2. září.

Podle BBC a dalších médií Davise obvinili rukojmí, zadržovaní v Sýrii kvůli svému britskému původu, z členství v teroristické buňce takzvaného Islámského státu, zvané The Beatles.

„Osmatřicetiletý Davis byl obviněn z porušení zákonů o terorismu a z držení střelné zbraně za účelem spjatým s terorismem,“ uvedla britská královská prokuratura. Podle Reuters prokuratura uvedla, že byl konkrétně obviněn z držení střelné zbraně za teroristickým účelem a ve dvou bodech v souvislosti s financováním terorismu. Jeho přítel se údajně pokusil do Sýrie dostat 20.000 eur (téměř 490 000 korun). Obvinění se vztahují k činům z let 2013 a 2014.

Davis byl zatčen v Turecku v roce 2015 a v roce 2017 tam byl usvědčen z členství ve skupině IS. U soudu však popíral, že by byl jedním z „Beatles“.

Čtyřčlenná skupina britských radikálů The Beatles měla na starosti západní zajatce. Její členové se objevili na několika videích, která ukazovala popravy britských a amerických zajatců. Jejich oběťmi byli například američtí novináři James Foley a Steven Sotloff a humanitární pracovníci Kayla Muellerová a Peter Kassig.

V dubnu americký soud vyměřil doživotní trest vězení dalšímu členovi skupiny, bývalému britskému občanovi Alexandovi Koteymu. Další člen buňky El Shafee Elsheikh v USA čeká na oznámení výše trestu. Vůdce buňky Mohammed Emwazi známý jako „džihádista John“ zahynul v roce 2015 při útoku amerického dronu.

X X X

Odpálení raket do japonské ekonomické zóny nařídil přímo Si Ťin-pching

Dopad balistických raket do japonské ekonomické zóny nařídil čínský prezident Si Ťin-pching, uvedly ve čtvrtek zdroje japonské tiskové agentury Kjódó. Hlavním účelem zásahu mělo být odradit Japonsko od vměšování se do událostí v Tchajwanském průlivu.

Rozsáhlá vojenská cvičení začala 4. srpna jako čínská odpověď na návštěvu americké předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu.Ten Peking vnímá jako odpadlickou provincii, kterou „nebude váhat“ získat zpět pod svoji kontrolu silou, pokud demokratický ostrov vyhlásí nezávislost.

Do japonské výlučné ekonomické zóny, která se rozkládá 370 kilometrů od pobřeží, dopadlo pět čínských balistických raket.

Japonsko v reakci podalo diplomatickou stížnost. Ministr obrany Nobuo Kiši uvedl, že něco takového se stalo poprvé. Čína v okolí Tchaj-wanu během cvičení odpálila celkem 11 balistických raket.

X X X

Tady je Hadamczikovo. Šéfa hokeje oponenti z Kravař vnímají jako všemocného bosse

Nový prezident Českého svazu ledního hokeje Alois Hadamczik má doma ve slezských Kravařích pověst bosse. „V Příbrami měli Jaroslava Starku, v Kravařích zase máme Aloise Hadamczika,“ s nadsázkou porovnává kravařský zastupitel Herbert Kahler. Podle svých slov vstoupil do komunální politiky také proto, aby přibrzdil penězovod tekoucí z radnice k rodinnému byznysu Hadamcziků. „Z pana Kahlera mluví jen závist, na rozdíl ode mě pro Kravaře nikdy nic neudělal,“ kontruje Hadamczik.

Kravařům v okrese Opava se občas přezdívá Hadamczikovo. Někteří investigativní žurnalisté totiž považují nového prezidenta Českého svazu ledního hokeje za kontroverzního podnikatele, který umí dělat byznys na hraně zákona. Poukazují na to již od konce devadesátých let, a třeba v roce 2006 ekonomický redaktor časopisu Týden Jaroslav Mašek nazval Hadamczika „ledovým kmotrem z Kravař“. Mašek se zajímal například o spolupráci tehdejšího trenéra hokejové reprezentace s Petrem Lamichem a jeho firmou Naftařská těžební či o jeho koupi zkrachovalé firmy Elpo Opava.

Zvolení Hadamczika hokejovým prezidentem považuje v tomto smyslu za nešťastné i respektovaný hokejový publicista Karel Knap. „Copak se úplně zapomněly kontroverzní prvky jeho účinkování v extralize, u národních týmů nebo v podnikání? Hadamczikova kariéra se rozjela v devadesátkách, jež byly patřičně divoké rovněž v hokeji,“ napsal v komentáři pro iDNES.cz. „Jeho kreditu neprospívají četné zprávy o podivných (a tuze výnosných) obchodech s pozemky v Opavě a okolí. S některými novináři navázal vyloženě nadstandardní vztahy, s jinými bojoval a vyhrožoval jim,“ dodal Knap.

 Reportér CNN Prima NEWS navštívil Kravaře a Opavsko, aby se na podnikání šéfa českého hokeje zeptal přímo v Hadamczikově rodišti. Byznys svého souseda Aloise asi nejvýrazněji kritizuje 72letý kravařský opoziční zastupitel Herbert Kahler z nezávislého sdružení Jistota. Kahler považuje Hadamczikův sportovní areál za bezednou studnu, do níž už 20 let tečou miliony z městské pokladny sotva sedmitisícových Kravař. „Od roku 2002 do letošního roku dostal Hadamczik od města cca 200 milionů korun,“ počítá Kahler.

Jsem patriot, ne podnikatel

„Postavil jsem v Kravařích zimák s aquaparkem, udělal dětské hřiště, sehnal 10 milionů na rekonstrukci fotbalového stadionu i na opravu kostela. A tohle všechno zpochybňuje nějaká bezejmenná opozice, která lže. Takoví lidé mě opravdu nezajímají,“ reaguje Hadamczik v rozhovoru pro CNN Prima NEWS, v němž se má vyjádřit ke kritice opozice. Ta není bezejmenná, kromě Herberta Kahlera je z nezávislého sdružení Jistota hodně slyšet i hlas zastupitelky Ireny Sentenské.

„Nejsem podnikatel, jsem patriot. Vybudoval jsem areál, který nemá v Česku konkurenci,“ vypráví 70letý Hadamczik. „Kdybych v Kravařích areál nepostavil, dodneška by v Praze nikdo nevěděl, kde ty Kravaře vůbec leží. Vozil jsem sem všechny nejlepší sportovce i umělce.“

Kahler nesouhlasí. V historii Kravař prý město mnohem významněji proslavili třeba šlechtici Petr z Kravař a Johann Rudolf von Eichendorff. Ten první byl v 15. století moravským zemským hejtmanem, ten druhý nechal v Kravařích postavit zámek slavným vídeňským barokním architektem Johannem Lucasem von Hildebrandtem, autorem císařského Belvederu.

Tak trochu německé Kravaře

Kravaře leží téměř na doteku polských hranic, na takzvaném Hlučínsku. Zdejší obyvatelé nosí převážně německá či poněmčená příjmení, neboť v letech 1742–1920 a znovu v období 1938–1945 patřilo Hlučínsko nejprve k Prusku a poté k Německu. Za druhé světové války museli zdejší muži do wehrmachtu, po jejím skončení byl ovšem většině obyvatel Hlučínska prominut odsun; zachránil je dávný slovanský původ. Spolková republika přitom starousedlíky stále považuje za Němce, a tak nejméně polovina dnešních obyvatel Kravař nosí v kapse německý pas.

 Ani Alois Hadamczik netají, že základy byznysu vstřebal na počátku devadesátých let jako hokejový trenér v německém Füssenu. A protože majitel tamního klubu vlastnil realitní kancelář, naučil se i základům byznysu s nemovitostmi. Doma v Kravařích se pak na počátku milénia pustil do stavby zimního stadionu Buly Aréna. Na zimák navazuje hotel s minigolfem, areál venkovních sportovišť i luxusní dětské hřiště. A s výraznou podporou radnice vybudoval hned vedle také aquapark.

Nad popisovanými projekty ovšem celých dvacet let visí i stín pochybností. Když Hadamczik v roce 2002 začínal areál stavět, na radnici zrovna získala zásadní postavení jeho partaj s názvem Za Kravaře prosperující. „A podle toho vypadaly i smlouvy, které výstavbu areálu právně upravovaly. Například stavba aquaparku byla výhodná jen pro Hadamczikovu rodinu, nikoliv pro město,“ říká opoziční zastupitel Kahler.

Smlouvy výhodné jen pro Aloise

Při setkání s Herbertem Kahlerem se na stole vrší výpisy z účetnictví města i jiné materiály dokumentující stavbu a provoz aquaparku. Dnešní šéf českého hokeje například dokázal přesvědčit kravařskou radnici k vytvoření společného sdružení, jehož členem se stalo město Kravaře (tři osminy) a Zájmové sdružení Buly Aréna ve vlastnictví otce a syna Hadamcziků (pět osmin). Město se přitom zavázalo, že bude samo platit provoz aquaparku, zisk se ale rozdělí v poměru 5:3 ve prospěch Hadamcziků. A pokud by byl areál s bazény ztrátový, platí dluh výhradně městská kasa.

CNN Prima NEWS žádá od Hadamczika konkrétní odpověď, zda nešlo o střet zájmů. Proč by měla radnice ovládaná Hadamczikovými lidmi platit ztráty aquaparku, zatímco většinu zisků si vezme on? „Víte proč? Protože nikdo nedal do města tolik úsilí jako já. Já tomu obětoval kus kariéry a sháněl jsem v Praze dotace. Kdyby měl aquapark nějaký zisk, tak bych si ho přece zasloužil, protože jsem do toho dal tolik práce,“ odpovídá šéf českého hokeje.

Herbert Kahler dál listuje v úředních papírech: „Z dokumentů lze vyčíst, že Kravaře zaslaly na účet Buly Arény jen v letech 2002 až 2008 celkem 106 milionů korun, k letošnímu roku to bude cca 200 milionů.“ V částce přitom nejsou zahrnuty milionové náklady na provoz a ztráty aquaparku, které uhradila městská kasa. „Zatímco Alois dál spokojeně pobíral dotace od města na svá další sportoviště,“ říká Hadamczikův vrstevník Kahler.

 Oba sedmdesátníci se znají od dětství. Hadamczik nicméně říká, že kdyby mu redakce CNN Prima NEWS jméno Kahler nepřipomněla, prý by ani nevěděl, zda takový člověk vůbec žije. „Dáváte prostor lidem, kteří lžou, a to je smutné. Uráží mě odpovídat na vaše stupidní novinářské otázky,“ dodává hokejový prezident.

Obchodování s pozemky

Jen pár dnů poté, co byl Alois Hadamczik 18. června 2022 zvolen šéfem českého hokeje, slavil doma v Kravařích sedmdesáté narozeniny. A mezi hosty se objevil třeba Miroslav Pelta. Fotbalový „kmotr“ odsouzený za kouzla s dotacemi na šest let do vězení. Zatím nepravomocně, kauza Pelta jde ještě k Vrchnímu soudu v Praze, podle žalobce dostal fotbalový boss příliš nízký trest.

Nový hokejový prezident jako by se neuměl zbavit kontroverzních kontaktů z minulosti. Netají třeba, že o prodeji fotbalového Baníku dokonce na počátku milénia jednal i s Radovanem Krejčířem, osobně se potkali přímo v Ostravě.

V Moravskoslezském kraji proslul i jako obchodník s realitami. V roce 2008 se proti Hadamczikovi vyhranila opavská zastupitelka Pavla Brady (sdružení Chcete změnu, volte mladé). Komunální politička odhalila zajímavý pokus o obchod. Na programu zastupitelstva se tehdy ocitl podivuhodný bod, který radní zařadili mezi prodej zahrádek. Šlo o schválení smlouvy, podle níž by město Opava koupilo 20 hektarů pozemků od Aloise Hadamczika za 106 milionů.

Zastupitelka a soudní znalkyně v oboru stavebnictví a oceňování nemovitostí Pavla Brady ale zjistila, že vyhlášková cena těchto pozemků byla stanovena jen na 28,50 Kč za m², zatímco Hadamczik žádal od radnice 550 Kč za m². Inkriminované pozemky přitom sám získal za pouhý milion korun. „Navíc velmi zvláštním způsobem. Nejprve koupil za milion pozemky v Milostovicích u Opavy od Pozemkového fondu ČR, kde pracoval jeho synovec. Pak je směnil právě za pozemky v Opavě,“ informovala Pavla Brady před čtrnácti lety.

Komunální političce se upozorněním na sporný bod programu zastupitelstva podařilo obchod zastavit. Dlužno také dodat, že tehdejším opavským primátorem byl Zbyněk Stanjura (ODS), nyní ministr financí. Hadamczik ovšem ani dnes nepřipouští žádné pochybení: „Paní Brady na mě a na Stanjuru jen házela špínu a pomluvami chtěla dosáhnout vítězství ve volbách. Dneska jsem jí ale vděčen, že jsem ty pozemky neprodal. Teď mají trojnásobnou cenu, nějakých 1500 korun za metr čtvereční.“

Nepodnikám, pomáhám dceři

Okresní město Opava leží jen sedm kilometrů od Kravař a podnikání je tam lukrativnější. Aktivity hokejového prezidenta jsou květnaté a byznys rozjel i ve zdravotnictví, loni v říjnu společně s dcerou Nikol Barinkovou otevřeli v Opavě nové zdravotnické zařízení s názvem Dům zdraví a rehabilitace. „Dům zdraví není od toho, aby vylepšil naši ekonomickou situaci. Chceme lidem pomáhat,“ prohlásil Hadamczik v místním tisku po otevření zařízení. Regulérní je tak otázka, zda při svých podnikatelských aktivitách bude mít dostatek času na prestižní hokejovou funkci?

 Prezident odpovídá popuzeně: „Otázky jsou totálně za hranou slušnosti. Vy mě zkoušíte jako malého kluka, jenže mně už bylo sedmdesát. V životě jsem toho dost dokázal, ale nikdy nic neukradl.“ A k Domu zdraví se vyjadřuje spíše oklikou: „Ve zdravotnictví nepůsobím. Jestliže moje dcera má v Opavě dům a má v něm firmu, tak já jí jako otec prostě pomáhám. To je pro mě naprostá samozřejmost.“

Trestní oznámení za Kocourkov

Opoziční kravařský zastupitel Herbert Kahler trvá na tom, že rodinné firmy Hadamcziků podnikají ne úplně standardně: „Až do roku 2017 byla v platnosti další krajně nevýhodná smlouva mezi městem Kravaře a podnikatelem, která soukromé Buly Aréně zajišťovala každý rok 3,1 milionu korun dotací,“ říká. Nejvíce odsuzuje, že městská pokladna sypala 600 tisíc korun ročně na Hadamczikovo dětské hřiště. „Zatímco na dalších deset dětských hřišť a koutků ve městě radnice dávala jen směšných 60 tisíc korun za rok,“ popisuje, jak se v Kravařích podle něj posílá „malá domů“.

Hadamczik sice po žádných vítězných komunálních volbách nevzal funkci starosty, sám ale vybíral, kdo bude stát v čele města. „Moniku jsem natáhl do politiky já. A já jsem řekl, že bude starostkou,“ netají se Hadamczik svým vlivem v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Onou Monikou je Monika Brzesková, za svobodna Žídková. Česká a evropská miss z roku 1995. Starostkou je pořád, i když dnes v barvách lidovců.

V roce 2017 se Herbert Kahler společně s několika dalšími zastupiteli výdaje radnice přece pokusil přibrzdit. A to návrhem na zastavení výše popisované a více než třímilionové dotace na soukromá sportoviště a zimní stadion. „Hadamczika to rozezlilo a reagoval ultimativním požadavkem, že když nedostane požadovanou částku 3,1 milionu korun, odstřihne aquapark od elektrické energie,“ vypráví zastupitel.

Kahler vyhrocenou situaci následně popsal na webových stránkách sdružení Jistota. „Město má Buly Aréně přispívat na elektrickou energii, kterou následně Buly prodá aquaparku, tedy městu. To město se nejmenuje Kocourkov, ale Kravaře,“ napsal. Buly Aréna se nařčení bránila. „Za ten Kocourkov jsem si vysloužil trestní oznámení a pan Hadamczik o mně účelově vyprávěl zastupitelům, že jsem trestně stíhaný. Ve skutečnosti na mě bylo jen podáno trestní oznámení, které policie odložila,“ říká Kahler.

Spor o cenu aquaparku

Dnešní prezident českého hokeje se nakonec v roce 2021 domluvil s kravařskou radnicí, aby od něho celý ztrátový aquapark odkoupila. „Za aquapark s dvacet let zastaralými technologiemi zaplatilo město přemrštěnou cenu 30 milionů korun, odhad byl přitom stanoven jen na 16,5 milionu,“ tepe Kahler rozhodnutí Kravař na čele s bývalou miss. Podle opozičního zastupitele tak dostal Hadamczik od města třináctimilionový bonus.

 Podnikatel oponuje, že prodával hluboko pod reálnou cenou: „V aquaparku jsou stavební práce za 150 milionů. Dostal jsem 30, po zdanění 24 milionů, za to dnes nepostavím větší dům. Dneska lituji, že jsem aquapark městu prodal.“ Hadamczik podotýká, že měl plavecký areál raději zavřít. „Pořád ale myslím na místní děti. Než aby seděly doma u počítačů, je lepší, aby sportovaly. Proto jsem zatím nepodepsal lukrativní nabídku Penty, která by můj hotel u aquaparku proměnila v Alzheimer centrum.“

Anonymní kritici

Zastupitel Herbert Kahler i jeho kolegyně ve sdružení Jistota Irena Sentenská na praktiky Aloise Hadamczika ukazují veřejně. Ostatní kritici mluví jen pod slibem anonymity. „Je to nejbohatší člověk v Kravařích, tak se tu snaží diktovat,“ říká muž, který také dělal komunální politiku (redakce CNN Prima NEWS zná jeho jméno).

„Alois na každého něco ví, každého si nějak zaváže. To je jeho taktika a lidi mu jdou ze strachu na ruku,“ pokračuje. Několik lidí z radnice prý vytáhl z finančních nesnází, a tím získal další věrné. „Vlastně město řídí mobilem, to tady každý ví. Aquapark si od něho město určitě nemělo kupovat, to je strašná zátěž pro rozpočet. To už bylo lepší ty bazény úplně zavřít,“ dodává.

Přestože radnice za koupi aquaparku utratila 30 milionů, zároveň ještě dotuje Hadamczikovy firmy. Město i v roce 2022 do soukromé Buly Arény poslalo 2,5 milionu korun. „Letos Buly Aréna tyto peníze dostala, stejně jako loni. Příští rok si o dotaci musí znova požádat,“ potvrzuje „příspěvek“ radnice místostarosta Kravař Martin Schwarz (ANO).

Hadamczik reaguje, že dotována jsou přece i jiná sportoviště v zemi. „To je úplně normální, na rozdíl od vašich otázek,“ říká. A jak by měla znít správná otázka? Alois Hadamczik ji pohotově naformuluje: „Vážený pane, proč jste vlastně udělal tolik dobrých věcí pro Kravaře?“

Ruská sborná v Buly Aréně

Obavy, že se styl Hadamczikova podnikání i jeho rétorika při jednání s kritiky teď může přenést i na půdu Českého svazu ledního hokeje, jsou pochopitelné. Nový šéf navíc funkci převzal třeba nešťastnými slovy o ruské agresi na Ukrajině. Výrokem o ukrajinských uprchlících v luxusních vozech Alois vyloženě ujel.

On má zkreslený pohled na ruskou invazi na Ukrajinu, což možná bude i tím, že v kravařské Buly Aréně trénovala v roce 2015 i ruská sborná,“ přemítá Herbert Kahler. Na soustředění do Kravař přijel jindy i několikanásobný ruský ligový mistr Dynamo Moskva.

Ačkoliv Hadamczikův výrok o ukrajinských běžencích i jeho obhajobu českých hokejistů v ruské KHL ostře kritizovaly mnohé hokejové celebrity, v Kravařích se jeho výroky neřeší. „Že se pan Hadamczik stal prezidentem hokeje, to je velký úspěch i pro celé naše město. Pokud jde o jeho slova o Ukrajincích, o tom nic nevím. Je pěkné počasí, na televizi se teď skoro nedívám,“ říká pro CNN Prima NEWS kravařský místostarosta Martin Schwarz.

„Nejhorší je, že cokoliv uděláte, vždycky se najdou závistivci, kteří vás pomlouvají. S tím se nedá bojovat, lepší je pracovat dál pro město a pro lidi. Všechno, co jsem kdy udělal, je podloženo v papírech, nikoho jsem nepodvedl,“ tvrdí Hadamczik. „V podzimních komunálních volbách budu samozřejmě kandidovat. Ale starostou být nechci,“ dodDo voleb půjde znova i Herbert Kahler: „Nejsem ten, který by na Aloise chtěl házet špínu za každou cenu. Postavil jsem se mu jako soupeř. A hraju čestně.“

  X X X

Maďaři propadli gumovým bazénům. Ve vedrech v nich odpočívají i pracují

Nafukovací bazény se staly novou nezbytností v okolí Budapešti. Obyvatelé rozlehlého hlavního města Maďarska se snaží zůstat v pohodě či alespoň se trochu ochladit uprostřed jedné z nejtěžších vln veder v historii země. Z nafukovacích bazénků dokonce pracují.

Nafukovací bazény a bazénky se objevují všude; ve sdílených otevřených prostranstvích před panelovými domy, na malých balkonech a také na dvorcích domů na předměstích, kde okolní zeleň nedokáže zmírnit horko.

Obyvatelé Budapešti v honbě za ochlazením utíkají k příbuzným, kteří mají dům na zalesněném předměstí anebo mají doma klimatizaci. Někdy tak musí sdílet životní prostor až s tuctem dalších příbuzných.

Někteří, jako Barnabás Kántor, berou svou práci s sebou i do bazénku. Devětadvacetiletý manažer sociálních sítí už několik dní pracuje za pomoci mobilního telefonu, zatímco sdílí bazén se svou ženou a švagrovou. Sestry nainstalovaly bazén před předměstským domem svých rodičů, kde celá rodina pobývá celé týdny, aby unikla městskému vedru.

V samotném městě rodiny s malými dětmi během nejteplejší části dne často zůstávají ve svých klimatizovaných bytech a na své balkony se odvažují až poté, co slunce klesne nízko na oblohu, aby si děti mohly hrát ve vodě.

Ale pravidla ochrany starých budov v historickém centru Budapešti znemožňují instalaci klimatizace. Majitelé jinak ceněných bytů tam tedy tráví dny v zatemněných místnostech před elektrickými ventilátory.

Velký návrat slaví vodní hadice, které představují další relativně levný a časem prověřený způsob, jak zůstat v pohodě během dlouhých parných dnů. Obzvlášť si je oblíbily děti a domácí mazlíčci.

Maďarsko zažilo od poloviny června několik vln veder, přičemž denní teploty vystoupily na 40 stupňů Celsia a moc neklesly ani přes noc. Země nedávno překonala rekord v nejteplejší noci vůbec, když byla 26. července v Budapešti zaznamenána teplota 25,4 stupňů Celsia. Předchozí rekord 24,6 stupňů Celsia, naměřený ve městě Segedín, vydržel 128 let.

X X X

Řítíme se do studené občanské války, popsal Paroubek mítinky ANO. Babiš nemůže uhnout

Poslanec Andrej Babiš (ANO) pokračuje v cestách po českých regionech. Předvolební mítinky hnutí ANO se ale v posledních dnech nesou ve velmi bouřlivém duchu a provází je mnoho kontroverzí. Odpůrci hnutí často verbálně útočí na expremiéra i jeho podporovatele. Z řad obou stran pak dochází k fyzickým potyčkám, které vedou k zásahům policistů (někdy i neuniformovaných). Bývalý premiér Jiří Paroubek, který má s napjatou atmosférou na politických akcích bohaté zkušenosti, ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že se Česko dostává do stavu „studené občanské války“.

Kontaktní kampaň Andreje Babiše v jednotlivých regionech zvedá v poslední době velké vášně. Často jsou zmiňovány fyzické konfrontace mezi jeho příznivci a odpůrci. Obzvlášť přitom lidem v paměti utkvěl týden starý incident z jihočeských Borovan. 15letý autistický chlapec se na mítinku pokusil organizátorům akce ukrást reproduktor. Následoval zásah tří policistů v civilu. Fotografie, na které tři z nich klečí na mladém výtržníkovi, se rychle objevila jak v médiích, tak na sociálních sítích.

 Babišovy mítinky svou bouřlivostí a mírou agresivity přítomných odpůrců i podporovatelů v lecčem připomínají protesty proti akcím sociálních demokratů v čele s tehdejším předsedou Jiřím Paroubkem, to se psal rok 2009. ČSSD tehdy objížděla republiku u příležitosti kampaně do evropských voleb. Vzhledem k tomu, že častým prvkem protestů bylo házení vajec, si série událostí vysloužila přízviska jako „vaječná kampaň“ či „vaječná intifáda“.

 „Rozbilo nám to tehdy volební kampaň, nebylo to příjemné. Odpůrci ve stejném duchu chtěli pokračovat i před sněmovními volbami v roce 2010. Když začaly první ataky na našich mítincích, možná jsem udělal politickou chybu v tom, že jsem ty akce přerušil,“ vzpomínal Paroubek ve vysílání CNN Prima NEWS. Své rozhodnutí zpětně považuje za rozporuplné.

„Nechtěl jsem být ve stavu studené občanské války, do kterého se teď situace zvolna dostává. Zájmům státu to tehdy prospělo, ale zájmům ČSSD příliš ne. Když uhnete, tak prohrajete. Andrej Babiš je ve složité situaci, nebude moci uhnout,“ prohlásil bývalý politik.

Je však přesvědčen, že hnutí ANO se nyní nenachází v tak kritické situaci jako ČSSD v roce 2009. Podle Paroubka je totiž Babišovi více nakloněno veřejné mínění. „Na rozdíl od něj (Babiše) proti nám v té době byla všechna média. On má polovinu médií. Jakmile jsem řekl, že se do mě někdo netrefil a že neumí házet, tak se to hned rozvíjelo,“ zmínil Paroubek.

Hnutí ANO zatím neuvažuje o tom, že by svou kontaktní kampaň kvůli odpůrcům jakkoliv přerušovalo. Ve čtvrtek Babiš vyrazil na další setkání do Středočeského kraje. Odpoledne ho čeká Ústecký kraj.

Aby policisté i pořadatelé předešli konfliktům mezi příznivci a odpůrci, budou postupovat jinak než v minulosti. Muži zákona budou v reakci na incidenty policistů v civilu jasně označeni a bude jich na místě více, a to včetně takzvaných antikonfliktních týmů.

X X X

Muž znásilnil na toaletě v Paříži turistku z USA. Její partner čekal venku

Pařížany šokovalo znásilnění sedmadvacetileté americké turistky, na kterou se útočník vrhl na veřejné toaletě v rušném centru města. Místo napadení, které se nachází u řeky Seiny, místní považují za bezpečnou. Policie pachatele činu zadržela.

Američanka byla v metropoli na dovolené společně se svým partnerem. Dvojice večer vyrazila na drink na nábřežní promenádu nedaleko katedrály Notre Dame a pařížské radnice. Na nábřeží v létě s oblibou chodí Pařížané i turisté a je obvykle rušné ve dne v noci.

Turistka s přítelem zamířila zpět na ubytování krátce po sobotní půlnoci a zastavila se na veřejné toaletě poblíž mostu Ludvíka Filipa.

Toaleta vzdálená nedaleko místních barů je podle listu The Guardian považována za bezpečnou a dobře udržovanou. Je součástí nových sociálních zařízení, které město zřídilo před šesti lety.

Partner na ženu čekal venku, když se ale dlouho nevracela, vydal se ji hledat. Na dámských toaletách poté zaslechl z jedné z kabinek pláč a útočníka zastihl přímo při činu. Prchajícího muže následně zadržel za pomoci kolemjdoucích až do příjezdu policie, která jej okamžitě zatkla.

Třiadvacetiletý pachatel je podle stanice Fox News bezdomovec a pochází ze Severní Afriky. Muž policii při výslechu řekl, že nešlo o znásilnění, neboť žena se sexem údajně souhlasila. Oběť, kterou záchranáři po napadení odvezli do pařížské nemocnice, ale něco takového odmítá.

Francouzská policie pachatele následně obvinila ze znásilnění a drží ho ve vazbě. Žena se po propuštění z nemocnice vrátila s partnerem domů do USA, odkud nadále spolupracuje s francouzskými vyšetřovateli.

X X X

Kdybych tu už nebyla, tak mi to nevadí, překvapila zpěvačka Šárka Rezková

Šárka Rezková (53) překvapila svým prohlášením v rozhovoru pro iDNES.cz. Svěřila se s tím, že kdyby dnes už nebyla na světě, nevadilo by jí to. Zpěvačka zažila kdysi stejnou tragédii, jako Vendula Svobodová. Její manžel, známý muzikant Jiří Brabec, se zastřelil.

 X Jak byste reflektovala svůj současný život?

To nechcete vědět, viďte? (smích) Žiju, jak se dá. Ostatně jako my všichni. Mám pocit, že se celý svět zbláznil. Některým věcem nerozumím. Buď je to stářím, že už blbnu, nebo tomu nechci rozumět. Žiji tak nějak normálně a sžívám se s novými věcmi, které tady dříve nebyly. Asi máme teď všichni svých starostí dost. I když musím říct, že občas se nám vloudí do života i nějaké radostné chvilky.

X Dlouho jste žila v Nizozemsku. Dá se říci, že jste už trvale usazená v Česku?

Trvale usazená nejsem a nikdy nebudu. V Čechách jsem nastálo už tři roky. Když se to tady všechno začalo měnit a přišly různé války a podobně, tak jsem si říkala, jestli by nebylo dobré třeba žít v Německu. Ale myslím si, že už bych měla být zakořeněná tady.

X V jednu dobu byl váš osobní život hodně přetřásán v bulváru. Jste po rozchodu s bývalým partnerem Miroslavem Kolodziejem, se kterým jste byli 18 let, nově zamilovaná?

Nechávám věcem volný průběh. Nejsem zamilovaná, nečekám na žádnou lásku, nikoho nehledám. Nejsem smutná. Snažím se žít tak, jak se dá. Ostatně musím říct, že moji kluci, tři synové, mi dělají radost. Náš benjamínek Mínek Brabec, ten nejmladší, kterému bylo devatenáct, konečně úspěšně dokončil ročník. Předtím totiž rupl, zmetek jeden. Tak proč bych se neradovala?

X Promítáte si někdy svou minulost a říkáte si, že jste musela být opravdu silná žena, když jste vše zvládla? Obdivujete se někdy za to?

Podívejte se, já se neobdivuju. Já si říkám, že by to zvládla každá žena. Já jsem se s tím musela popasovat po svém, i když mi to trošku nalomilo zdraví. Ale to se bohužel tak někdy stane. Neberu to tak, že jsem statečná, nebo odvážná. Zkrátka v tu danou dobu jsem dělala věci, o kterých jsem si myslela, že jsou v tu chvíli nejlepší.

X Jak moc divoká byla vaše devadesátá léta?

To se ani neptejte. Jo, jo, byla divoká. Ale zase až tak divoká ne. Pochlubím se jednou věcí. Já se tedy moc nechlubím, ale zrovna v 90. letech lámal můj hit Borůvková, který se mnou půjde tedy až do důchodu, šest týdnů v hitparádě zpěváka Michaela Jacksona na rádiu Frekvence 1. Když jsem se to dozvěděla, tak mě to velmi potěšilo, že i já a moje maličkost válcovala takový fenomén té doby.

X A můžete být pyšná i na to, že jste ho přežila.

Nevím, jestli jsem na to pyšná. Myslím, že je možná dobře, že má klid, že se toho dnešního dění nedožil. Mně by vůbec nevadilo, kdybych tu nebyla. Je to strašné, co říkám. Ale je to ode mě hodně upřímné. Vím, co říkám.

X X X

Reakce na návrh vyhlášky o regulaci topení a úsporných tarifů

 Nápady tohoto druhu, které nikdo v sektorech nejvíce zasažených pandemií COVID-19, tedy v cestovním ruchu, nijak nekonzultuje, vyvolávají v podnikatelích rozporuplné reakce. Mají se smát či plakat? Jedná se o návrh Ministerstva průmyslu a obchodu?

Po celé období pandemie COVID-19 současná vláda tvrdě kritizovala tehdejšího premiéra Andreje Babiše a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka o tom, jak málo pomáhají sektoru služeb a cestovnímu ruchu. Nyní však podnikatelům říká: lákejte vaše domácí i zahraniční klienty s téměř 6x a vícenásobně drahými energiemi do aquaparků, bazénů a saun na teplotu 19°, zasněžujte lyžařské svahy „úsporně,“ do hotelů přijeďte se svetrem a na večeři nabízíme jen studenou kuchyni? Většina podnikatelů si po dvou letech restrikcí klade zásadní otázku, jak dále podnikat nebo je lepší ukončit činnost?

Nejistota podnikatelů je obrovská, dlouhé zanikání bude drahé i pro stát. Bohužel zde zcela zásadně chybí dialog vlády, Ministerstva průmyslu a obchodu, a to minimálně se střešními sektorovými organizacemi.

Nezastropuje-li vláda cenu elektrické energie (jako to již udělalo několik států EU), k čemuž má již hotový „Klausův“ zákon o cenové regulaci 526/1990, pak se dá očekávat velmi turbulentní podzim a nejistá zimní sezóna. Česká unie cestovního ruchu
Jakub Juračka,  předseda 

X X X

Federer udělal nádherné gesto. Dojal mladíka, když mu tajně splnil jeho dětský sen

I když ho v počtu grandslamových titulů trumfli Novak Djokovič i Rafael Nadal, pro mnohé fanoušky stále bude Roger Federer tenista označovaný jako G.O.A.T. Ne koza, jak si lze čtyři písmena z angličtiny přeložit, nýbrž „greatest of all time“ – nejlepší všech dob. Díky nenapodobitelné eleganci na kurtu nebo pořádné porci gentlemanství. O druhé vlastnosti může vyprávět mladík Izyan Ahmad, který si říká Zizou.

Ahmad se poprvé s Federerem setkal v roce 2017 na speciální tiskové konferenci během US Open. Malé děti tehdy dostaly možnost položit švýcarskému šampionovi několik otázek a Zizou možnosti okamžitě využil. „Zdravím, pane Federere. Můžete, prosím, hrát ještě osm nebo devět let, abychom si proti sobě zahráli, až se stanu profesionálem?“ tázal se roztomile americký klučina v té době 36letého hráče.

„Ano,“ usmál se Federer. „Když to dotáhneš na okruh ATP, kvůli tobě se vrátím,“ pokračoval s vědomím, že za osm nebo devět let už bude v tenisovém důchodu, ale nechtěl kazit fanouškovi radost. „Je tohle slib?“ položil neodbytně otázku Zizou. „Takový malý slib,“ zněla tenistova odpověď.

Tenista na slib nezapomněl

Roky utíkaly, z malého fanouška už se stal teenager, z Federera profesionál postupně pomýšlející na konec kariéry. A protože se možná necítí na to, aby vytahoval raketu ze skříně, když už ji tam jednou uloží, rozhodl se Ahmadovi splnit přání s předstihem.

Dohodu, kterou před pěti lety s malým fanouškem upekl, zrealizoval spolu s partnery ve velkolepém stylu.

Ahmad byl pozván na trénink do Curychu, aniž by věděl, co a kdo na něj čeká. Zaměstnanci místního tenisového klubu ho přivítali jako celebritu. Jedna žena dokonce ukázala, že má na triku jeho podobiznu. Do toho skupina dětí začala skandovat mladíkovo jméno. Nevěděl, jak reagovat, a byl evidentně zaskočený, v celém tom neobvyklém rozruchu se pochopitelně choval i stydlivě. A to nejlepší teprve přišlo.

Na kurt za ním dorazil muž, se kterým si od dětství toužil zahrát, přičemž ale tomu, že se to jednou skutečně povede, musel dávat mizerné šance. „Všichni tě teď budou sledovat, jak si zahraješ konečně proti pořádnému soupeři. Tady je tvé překvapení,“ prozradil mu doprovod. Zizou schoval obličej do dlaní a nevěřil. „Zdravím, pane Federere,“ zopakoval větu, kterou vyřkl už před lety na tiskové konferenci. „Rád tě vidím. A jsem Roger,“ opravil ho 20násobný grandslamový vítěz. „Měli jsme nějaký slib, že jo?“ řekl dále a následovala krátká partie, ve které si mladík podle záběrů počínal víc než dobře.

Federera trápí zdraví

Federer opět ukázal jeden z mnoha důvodů, proč má po celém světě tolik obdivovatelů. Ti budou brzy smutní, protože den jeho odchodu z tenisových dvorců se blíží. Kvůli zraněním a operacím už nehrál soutěžní zápas déle než rok, zdravotní problémy ho brzdily i předchozí sezony.

Pokud se ale nic nepokazí, comeback si připíše na konci září v Londýně v rámci Laver Cupu, tedy třídenního turnaje, který je soubojem mezi těmi nejlepšími z Evropy a zbytku světa.

X X X

Panathinaikos – Slavia Praha 1:1. Pražané vzdorovali bouřlivým Aténám, Jurečka stvrdil postup v závěru

Fotbalisté Slavie Praha remizovali v aténské odvetě s Panathinaikosem 1:1 a postoupili do závěrečného čtvrtého předkola Evropské konferenční ligy. Ve čtvrtečním duelu navázali na úvodní vítězství v Praze 2:0 a stvrdili postup díky vyrovnávací trefě Václava Jurečky v posledních minutách. Od základních skupin dělí český klub jediný duel, a to s Rakówem Čenstochová z Polska.

 Brankář Slavie Mandous ve 32. minutě včas vystoupil a v situaci jeden na jednoho střelu Šporara vyrazil pryč z nebezpečí. Slovinský fotbalista ale situaci využil k vyburcování pověstně hlasitých fanoušků Panathinaikosu.

Burcoval stejně jako Cantalapiedra o deset minut před ním, i jeho ránu vykryl gólman pražského týmu. Podobně rozpohybovával diváky i Pérez po dvou 75 vteřinách hry, když po jeho pasu trefil Šporar tyčku.

Na podmáčeném trávníku vládli domácí. Po hodině hry už nemusel tribuny burcovat ani Pérez, ani Cantalapiedra.

A ani Šporar, právě on prolomil remízový stav. Juankar utekl na levé straně Schranzovi, zatočil centr do malého vápna a Andraž Šporar po výskoku zakončil volejem. Rozbouřil Atény, 1:0.

„Nenechme se zmást, že je to jenom 16 tisíc. Když to rozpoutají, je to vyloženě peklo,“ varoval pro klubovou televizi před střetnutím asistent trenéra Zdeněk Houštecký. „Když se dostaneme pod tlak a stadion začne bouřit, je to potom těžší. Moc se na to nedá připravit,“ souhlasil kapitán Tomáš Holeš.

Ale jako by se na takovou situaci připravili. A to dokonale. Od gólového momentu Panathinaikos přestal vytvářet příležitosti. Nepřesnost vedle nepřesnosti. Jediné ohrožení branky hostů zařídil Schranz, který srazil míč těsně vedle Mandousovy branky na roh.

Nejsme tým, který si jen stoupne a brání, hlásí před odvetou v horkých Aténách kouč Slavie Trpišovský

 Ovšem to bylo všechno. Slávisté navíc cítili šanci a pokračovali v agresivním presinku. Dorley zatlačil napadáním ofenzivního hráče Kampetsise u vlastního pokutového území do kouta. Rodák z Atén tak poslal míč zpátky brankáři Brignolimu. Slabý pas však odchytil pozorný Václav Jurečka, bezmocného gólmana jedním dotekem obhodil, druhým srovnal na 1:1.

Rozzuření fanoušci na Apostolos Nikolaidis Stadium házeli po slavícím chumlu fotbalistů Slavie kelímky a další předměty. Fair play utrpěla znovu, předtím v průběhu zápasu hosty několikrát oslňovaly zelené lasery. Pocítil to třeba Tiéhi, když se připravoval na přímý kop ze třiceti metrů.

Nečestná gesta dobře ilustrovala frustraci řeckých diváků. Na tabuli totiž svítila minuta číslo 90. Zásah nové posily pražského celku znamenala definitivní stvrzení postupu. S domácím triumfem 2:0 v zádech se Slavie přesune do závěrečného předkola o Evropskou konferenční ligu.

Potkají se s Rakówem Čenstochová. Polští vicemistři i bez zraněného kapitána týmu a reprezentačního obránce Tomáše Petráška porazili 1:0 Trnavu a po úvodním vítězství 2:0 postoupili. O základní skupinu stejné soutěže se popere i Slovácko, jež spadlo níž po prohře s Fenerbahce v kvalifikaci o Evropskou ligu.

X X X

Slovácko v odvetě remizovalo s Fenerbahce 1:1 a v Evropské lize končí, čeká je play off o nižší soutěž

Fotbalisté Slovácka remizovali v odvetném utkání 3. předkola Evropské ligy s Fenerbahce 1:1, po porážce v Turecku 0:3 jsou vyřazeni a čeká je play off o skupinu v Evropské konferenční lize proti švédskému AIK Stockholm.

 Skóre odvety otevřel v 56. minutě Serdar Dursun, první branku Slovácka v Evropské lize o dvě minuty později vstřelil dorážkou Trávníkovy hlavičky Ondřej Šašinka. Real Madrid porazil Frankfurt 2:0 a slaví zisk evropského Superpoháru. Rozhodli Alaba a Benzema

 Slovácko jako vyřazený tým narazí ve 4. předkole Evropské konferenční ligy na AIK Stockholm. Švédský tým zdolal po dvou remízách 1:1 až na penalty (3:2) celek Škendija Tetovo. První zápas se bude hrát 18. srpna v Uherském Hradišti. Fenerbahce čeká v play off Evropské ligy vídeňská Austria.

„Náš cíl je probojovat se do skupiny. Takové zápasy jako proti Fenerbahce jsou pro náš tým velkým přínosem a zdrojem zkušeností,. Ale já si soupeře nevybírám, v play off nebudou slabí soupeři,“ řekl na tiskové konferenci trenér Martin Svědík.

Rovněž záložník Michal Trávník se nijak netrápil tím, na koho Slovácko narazí. „Já jsem teď chtěl Fenerbahce, což se splnilo, ale nepostoupili jsme. Takže k losu nic neřeknu,“ uvedl.

Domácí tým nastoupil se čtyřmi změnami oproti prvnímu utkání, na hrotu tříčlenného útoku začal Šašinka. V kádru tureckého vicemistra hráli od začátku jen tři fotbalisté, kteří začali před týdnem v Istanbulu. Pouze mezi náhradníky byl opět český reprezentační obránce Filip Novák, nastoupil do hry až ve druhé půli.

V plánech Slovácka figurovala aktivní hra, která by dostala hosty pod tlak a přinutila je k chybám. Ve druhé minutě sice pálil Duskí nad, byla to ale na dlouhou dobu jediná akce směrem k turecké bráně. ‚Dva zápasy od obrovského úspěchu.‘ Plzeň si proti Karabachu zahraje o Ligu mistrů i finanční polštář

 Fenerbahce s vědomím pohodlného náskoku poctivě bránilo a vyráželo k rychlým kontrům. Po jednom z nich skončila spolupráce Gülera s Crespem v náručí Ngyuena. Slovácku dělala problém vysoká intenzita pohybu soupeře a také skvělá organizace hry, což znemožňovalo kvalitní rozehrávku i možnost dostat se na dostřel Bayindirovy svatyně.

A tak gólové šance první půle se rodily převážně před Nguyenem. Ve 27. minutě pálil tvrdě Rossi, o chvíli později Dursun a v náručí slováckého gólmana skončila i Rossiho hlavička.

„Měli jsme přílišný respekt k soupeři, nechávali jsme moc místa v našem útočném prostoru,“ hodnotil tuto fázi Svědík.

Ve druhé půli přece jen dostalo Slovácko soupeře pod tlak. Sice mu nechybělo nasazení a bojovnost na hranici možností, ale na kvalitu tureckých fotbalistů to bylo málo. Naplno to dokázal Dursun, který si před šestnáctkou poradil s nedůraznými obránci domácích a tvrdou střelou k tyči otevřel skóre.

Tým z Uherského Hradiště se brzy dočkal vyrovnání. Trávníkovu hlavičku gólmam ještě vyrazil, na dorážku Šašinky už nedosáhl. Z domácích spadla nervozita a ostych, snažili se strhnout vítězství na svou stranu. V 69. minutě tvrdě pálil Kohút, leč pouze do brankáře. Zkušení hosté si remízu i postup pohlídali.

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.