Expert: Je to diplomatické víťazstvo Moskvy. Rusko v OSN žiada nové územné ústupky.Rokovanie USA a Ruska sa skončilo, Kremeľ spokojný. Papež zápal pluc, bude nový nástupca? SR bude mať o mesiac velvyslanca v ČR. Bezvýznamné rokování o Ukrajine Macron, nemá význam. Kritizoval to už aj Fico

O prvom stretnutí Ruska a USA. Vyjadrenie amerického ministra Marca Rubia po rokovaní s Ruskom o tom, „že s riešením konca vojny na Ukrajine musia súhlasiť všetky zúčastnené strany“, je vyvážené. Otázka ale znie, aké ústupky by malo urobiť Rusko a či je pripravené ich urobiť, hovorí v podcaste český analytik, ktorý sa špecializuje na Ukrajinu, Michal Lebduška.

USA a Rusko začali rokovania o vzájomných vzťahoch a aj o vojne na Ukrajine. V Saudskej Arábii sa stretli ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov a americký šéf diplomacie Marco Rubio. Rokovania trvali viac ako štyri hodiny a konali sa bez prítomnosti zástupcov z Ukrajiny. Aký signál vysiela dnešné stretnutie Ukrajine a európskym spojencom? Téma pre českého odborníka na Ukrajinu Michala Lebdušku.

„Tá rétorika naznačuje a môžeme sa určitým spôsobom obávať, že by Spojené štáty mohli hodiť Ukrajinu cez palubu, ale na druhú stranu primárne záleží na tom, čo sa bude diať na bojisku,“ hovorí v podcaste.

Spojené štáty a Rusko po stretnutí uviedli, že sa dohodli napríklad na vymenovaní tímov na vysokej úrovni pre rozhovory s Ukrajinou. Americký minister zahraničia Marco Rubio tiež tvrdí, že s riešením konca vojny na Ukrajine musia súhlasiť všetky zúčastnené strany. Podľa analytika Lebdušku toto vyjadrenie znie vyvážene. „Otázka znie, aké ústupky by malo urobiť Rusko a či je na ne pripravené. To teraz na bojisku relatívne vyhráva,“ hovorí, aktuality.sk

X X X

  Rusko v OSN požaduje nové územné ústupky. Nebenzia: Ukrajina sa musí vzdať ďalších oblastí.

Ukrajina „nenávratne stratila“ územia okupované Ruskom a musí sa vzdať ďalších častí oblastí. Ako upozornil americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW), počas zasadnutia Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (OSN) to povedal stály predstaviteľ Ruska pri OSN Vasilij Nebenzia. Podľa ruského predstaviteľa sa Krym a okupované časti Doneckej, Luhanskej, Chersonskej a Záporožskej oblasti údajne stali „navždy“ súčasťou Ruska.

X X X

Rokovanie USA a Ruska sa skončilo, Kremeľ je spokojný. Zelenskyj nie: O Ukrajine – bez Ukrajiny

Rozhovory medzi Ruskom a USA v saudskom Rijáde po štyroch a pol hodinách rokovania skončili, uviedla agentúra Reuters. Podľa zahraničnopolitického poradcu Kremľa Jurija Ušakova rokovania prebehli dobre, diskutovalo sa o budúcej schôdzke amerického prezidenta Donalda Trumpa s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Termín schôdzky však nebol stanovený.

Rokovanie vedú ministri zahraničných vecí Marco Rubio a Sergej Lavrov. Zúčastnia sa na nich aj Trumpov vyslanec pre Blízky východ Steve Witkoff a poradca pre národnú bezpečnosť Mike Waltz a na ruskej strane zase poradca ruského prezidenta Jurij Ušakov.

„Delegácie oboch krajín čaká náročná práca. Sme na to pripravení, ale zatiaľ je ťažké hovoriť o konkrétnom dátume stretnutia oboch lídrov,“ povedal Ušakov. Spochybnil skoršie informácie zverejnené agentúrou Bloomberg o tom, že stretnutie prezidentov sa môže uskutočniť už budúci týždeň. „Je to nepravdepodobné,“ vyhlásil.

V najbližšom čase by sa mali skontaktovať tímy vyjednávačov, ktoré sa budú zaoberať vojnou na Ukrajine. „Vyjadrili a prediskutovali sme naše principiálne postoje a dohodli sme sa, že špeciálne tímy vyjednávačov nadviažu kontakt v primeranom čase,“ vyhlásil Ušakov. Kto bude viesť rokovania za ruskú stranu neprezradil a uviedol, že toto rozhodnutie je na ruskom prezidentovi.

 Počas rokovania sa podľa Ušakova otvorila aj otázka opätovného zbližovania medzi Ruskom a USA. Poradca ruského prezidenta však tvrdí, že zatiaľ je ťažké povedať, či k nemu skutočne dochádza. Ušakov ozrejmil, že „viedli vážne rozhovory ohľadom všetkých otázok“ a zhodli sa, že „budú zohľadňovať záujmy jeden druhého“.

Obnovenie spolupráce

Zástupcovia Ruska a USA sa dnes v saudskoarabskom Rijáde dohodli na nutnosti vytvoriť podmienky, ktoré povedú k plnému obnoveniu spolupráce medzi oboma krajinami. Zároveň sa zhodli, že je potrebné vytvoriť proces vedúci k urovnaniu vojny na Ukrajine, povedal dnes podľa agentúry Reuters ruský minister zahraničia Sergej Lavrov po rokovaní so svojím americkým náprotivkom Marekom Rubím. Zopakoval tiež, že ukrajinské členstvo v NATO by pre Rusko bolo neprijateľné a ohrozovalo by ruské záujmy. Vojnu na Ukrajine rozpútalo Rusko na príkaz prezidenta Vladimira Putina pred takmer tromi rokmi.

Výsledkom dnešného rokovania je podľa Lavrova zhoda v troch bodoch. Po prvé, čo najskôr vymenovať veľvyslanca a zrušiť „prekážky voči diplomatickým misiám“, a to vrátane obmedzenia bankových prevodov pre veľvyslanectvá. Druhým bodom je podľa Lavrova začatie procesu urovnania situácie na Ukrajine; USA a Rusko podľa Lavrova na tento účel vymenujú osobitných splnomocnencov. Po tretie podľa Lavrova existuje zhoda ohľadom vytvorenia podmienok pre obnovenie rusko-americkej spolupráce v plnom rozsahu a pre jej rozšírenie v rôznych oblastiach.

Ruská delegácia dnes podľa Lavrova „vysvetlila“ Američanom, že rozširovanie NATO priamo ohrozuje Rusko. Vyslanie aliančných síl na Ukrajinu, aj keby to bolo pod inými prápormi, napríklad členských štátov alebo EÚ, by Rusko podľa Lavrova pokladalo za neprijateľné.

„Vysvetlili sme dnes našim kolegom to, čo opakovane zdôrazňoval prezident (Vladimir) Putin: že rozširovanie NATO, pohlcovanie Ukrajiny Severoatlantickou alianciou, je priamym ohrozením záujmov Ruskej federácie, priamym ohrozením našej suverenity,“ povedal Lavrov.

O Ukrajine – bez Ukrajiny

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok označil rokovania amerických a ruských predstaviteľov v Saudskej Arábii za rozhovory o vojne na Ukrajine bez ukrajinskej účasti. V súvislosti s týmito rokovaniami oznámil odloženie svojej cesty do Saudskej Arábie, naplánovanej na stredu. Vyhlásil, že rokovania o ukončení vojny by mali byť spravodlivé a za účasti európskych krajín a tiež Turecka. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Rozhovory „prebiehajú medzi zástupcami Ruska a zástupcami Spojených štátov amerických. O Ukrajine – opäť o Ukrajine – a bez Ukrajiny,“ povedal Zelenskyj v utorok počas oficiálnej návštevy Turecka. Vyzval tiež na „spravodlivé“ rozhovory o Ukrajine so zapojením Európy a Turecka.

„Ukrajina, Európa v širšom zmysle slova – a to zahŕňa Európsku úniu, Turecko a Britániu – by sa mala zapojiť do rozhovorov a vypracovania potrebných bezpečnostných záruk s USA, pokiaľ ide o osud našej časti sveta,“ povedal Zelenskyj.

Ukrajinský prezident tiež odložil plánovanú cestu do Saudskej Arábie s odvolaním sa na skutočnosť, že predstavitelia Ukrajiny neboli pozvaní na americko-ruské rozhovory v Rijáde, píše AP. Saudskú Arábiu podľa AFP navštívi 10. marca.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan po takmer trojhodinovom stretnutí s ukrajinským lídrom povedal, že Turecko by bolo „ideálnym hostiteľom“ pre možné rozhovory medzi Ruskom, Ukrajinou a Amerikou o ukončení vojny, píše AFP.

Popredný ukrajinský predstaviteľ kritizoval v utorok amerického prezidenta Donalda Trumpa za začatie rozhovorov s Ruskom bez Ukrajiny. Udialo sa tak po tom, ako predstavitelia Washingtonu a Moskvy mali v utorok prvé stretnutie od ruskej invázie na Ukrajinu.

„Obaja (bývalí americkí prezidenti Barack) Obama pred rokom 2014 a (Joe) Biden pred touto vojnou hovorili s Putinom o všetkých bez všetkých, o Európe bez Európy a niekto z Trumpovho tímu ho viedol v rovnakých stopách. To len priživí Putinovu chuť do jedla,“ povedal pre agentúru AFP popredný ukrajinský predstaviteľ, ktorý hovoril pod podmienkou anonymity.

S riešením konca vojny musia súhlasiť všetky strany

Všetci, ktorí sa zúčastňujú konfliktu na Ukrajine, musia súhlasiť s riešením, ktoré ho ukončí. Po dnešných americko-ruských rozhovoroch v saudskej Rijáde to vyhlásil americký minister zahraničia Marco Rubio. Vymenoval pritom Ukrajinu, Rusko aj Európu. Cieľom je spravodlivý, trvalý a udržateľný koniec vojny, dodal Rubio podľa agentúry Reuters. Rusko je podľa ministra ochotné zapojiť sa vážne mieneného procesu vedúceho k ukončeniu vojny.

„Prvý krok na dlhej a zložitej ceste,“ opísal dnešné rokovanie Rubio, podľa ktorého musí k ukončeniu akéhokoľvek konfliktu dôjsť k ústupkom zo strany všetkých zúčastnených. „Európska únia bude musieť v určitom momente byť pri rokovacom stole, pretože aj oni uvalili sankcie (na Rusko),“ dodal minister.

„Musí to byť trvalý koniec vojny, nie nejaký dočasný koniec, akého sme boli svedkami v minulosti,“ povedal poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Mike Waltz. „Realitou je, že predmetom debaty bude územie a predmetom rozpravy budú tiež bezpečnostné záruky,“ dodal.

 Americkú stranu viedol minister zahraničných vecí Marco Rubio, v ruskej delegácii nechýba jeho náprotivok Sergej Lavrov. Na stretnutí v paláci Diríja sa zúčastňuje tiež saudský minister zahraničia Fajsal bin Farhán, uviedla agentúra AP. Ukrajinskí zástupcovia na dnešné rokovanie o ukončení vojny, ktorú Rusko rozpútalo svojou inváziou spred troch rokov, pozvaní neboli.

Rokovania v Rijáde sú ďalším krokom administratívy prezidenta Donalda Trumpa k zmene politiky Spojených štátov, ktorá sa doteraz snažila Rusko izolovať, pripomínajú agentúry. Môže tiež pripraviť pôdu pre prípadnú schôdzku Donalda Trumpa s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

„Skutočná normalizácia s Washingtonom,“ citovala stanica Al-Arabíja zástupcu ruskej delegácie, ktorý tak opísal prioritu Moskvy.

„Dobré americko-ruské vzťahy sú veľmi dôležité pre celý svet. Iba spoločne sa môžu Rusko a USA zamerať na množstvo svetových problémov, vyriešiť globálne konflikty a ponúknuť riešenia,“ citovala agentúra AP Kirilla Dmitrijeva, výkonného riaditeľa Ruského fondu priamych investícií (RDIF). Jeho tím sa podľa AP môže zúčastniť na časti rokovaní zameranej na ekonomické otázky. Podľa Dmitrijeva prišli americké spoločnosti kvôli odchodu z Ruska o 300 miliárd dolárov, uviedla agentúra Reuters.

Denník The Guardian pripomína, že Dmitrijev, ktorý študoval v USA a býval investičným bankárom pri Goldman Sachs, hral kľúčovú úlohu pri nadväzovaní kontaktov medzi Moskvou a Washingtonom za Trumpovho prvého funkčného obdobia.

Podľa skorších informácií sa na schôdzke v Rijáde za ruskú stranu zúčastňuje minister zahraničia Lavrov a zahraničnopolitický poradca Kremľa Jurij Ušakov. Spojené štáty zastupujú minister Rubio, poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Mike Waltz a splnomocnenec pre Blízky východ Steve Witkoff. Fotka vyhotovená pred začiatkom rozhovorov ich zachytáva sediaci po stranách veľkého mahagónového stola spoločne so saudským ministrom zahraničia Fajsalom bin Farhánom a saudským bezpečnostným poradcom Musáadom bin Muhammad Ajbánom za vrchom stola.

„Ukrajina sa nezúčastní. Ukrajina o nich (rozhovoroch) nič nevedela,“ povedal v pondelok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Ukrajina považuje akékoľvek vyjednávanie o Ukrajine bez Ukrajiny za bezvýsledné. Nemôžeme uznať akékoľvek dohody o nás bez nás,“ citovala prezidenta napadnutej krajiny agentúra Reuters.

 Na mierových rokovaniach o vojne na Ukrajine by sa mali zúčastniť všetky zainteresované strany. V reakcii na stretnutie predstaviteľov USA a Ruska v Rijáde to uviedlo čínske ministerstvo zahraničia, napísala agentúra AFP.

„Vítame úsilie smerujúce k mieru. Zároveň však dúfame, že sa na mierových rozhovoroch budú môcť vo vhodnom čase zúčastniť všetky zainteresované strany,“ povedal hovorca čínskeho ministerstva Kuo Ťia-kchun.

Peking preto v tejto súvislosti vidí príležitosť na rokovania s Európskou úniou, ktorých „vzájomné zdravé a stabilné vzťahy sú teraz potrebné viac ako kedykoľvek predtým“. Spolupráca by priniesla väčšiu istotu a stabilitu v nepokojnom svete, kde by Čína pôsobila ako konštruktívna sila, citovala hovorcu agentúra Reuters.

Tieto vyhlásenia podľa Reuters predstavujú možný obrat vo vzťahoch EÚ a Číny, ktorých zlepšenie však budú pravdepodobne brániť úzke väzby Číny na Rusko./agentury/

X X X

 Blanár u Lipavského povedal, čo bolo podľa neho za čiarou. Je to neprofesionálne a hlúpe, prišla reakcia

Slovensko bude mať zhruba o mesiac či mesiac a pol nového veľvyslanca v Česku. Na tlačovej konferencii po rokovaní s ministrom zahraničia Jánom Lipavským (nestr.) to oznámil šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár. Poďakoval súčasnej veľvyslankyni Ingrid Brockovej za upevňovanie vzťahov. Blanár však uviedol aj príklad toho, čo nazýva zasahovanie do vnútorných záležitostí Slovenska.

Minister zahraničia spomenul vyjadrenie českej ministerky obrany Jany Černochovej (ODS) k zákonu o slovenskej televízii. Bolo to podľa neho za čiarou, povedal v Prahe na tlačovej konferencii. Premiér Robert Fico na začiatku februára opäť obvinil ČR z toho, že jej politici a médiá zasahujú do vnútorných záležitostí Slovenska. Premiér Petr Fiala (ODS) a Lipavský vtedy jeho tvrdenia odmietli.

Blanár ako príklad uviedol vyjadrenie Černochovej v situácii, keď nová vláda a parlament, ktorý vzišiel z minuloročných volieb na Slovensku, menil zákon o slovenskej televízii. „A pani Černochová to komentovala takým spôsobom, že či prejde tento zákon o slovenskej televízii, tak to bude vlastne propagandistický nástroj, parafrázujem, Roberta Fica pre robenie politiky na Slovensku,“ povedal Blanár. Bolo to podľa neho za čiarou. „My tiež nekomentujeme a nebudeme komentovať zákony, ktoré prijíma Česká republika,“ dodal.

 Lipavský sa na tlačovej konferencii Černochovej zastal. „Bola to ona, ktorá nedávno predniesla výrok ‚Slováci boli vždy najlepší spojenci‘,“ povedal. Spomenul tiež obrannú spoluprácu medzi oboma krajinami.

Neprofesionálne a hlúpe

Ministerka obrany Jana Černochová (ODS) žiada šéfa slovenskej diplomacie Juraja Blanára, či oznámi, kde predniesla výrok, za ktorý ju dnes kritizoval, alebo či sa ospravedlní. ČTK o tom informovala hovorkyňa predsedu vlády Silvia Glendová.

„Je veľmi neprofesionálne a hlúpe, ak sa najvyšší predstaviteľ diplomacie, v tomto prípade minister zahraničia Slovenska, pustí do osočovania kohokoľvek s odvolaním na výrok, ktorý daná osoba nikdy nepovedala,“ uviedla pre ČTK Černochová. „Žiadam preto pána ministra, či oznámi, kde som výrok predniesla, alebo či sa ospravedlní,“ dodala.

Blanár na konferencii uviedol chybnú informáciu a podľa riaditeľky komunikačného odboru rezortu diplomacie sa ospravedlnil Českej strane. Splietol si meno, minister mal na mysli predsedníčku Poslaneckej snemovne českého parlamentu Markétu Pekarovú Adamovú.

Česká vláda vlani v marci prerušila česko-slovenské medzivládne konzultácie kvôli rozdielnym názorom na kľúčové témy zahraničnej politiky. Fiala predtým povedal, že na obnovenie konzultácií nie sú ani podmienky, ani dôvod. Príčinou sú terajšie zahraničnopolitické aktivity slovenskej vlády na čele s Ficom, napríklad jeho nedávne rokovania s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Lipavský dnes povedal, že v tejto chvíli nemá informácie, že by sa medzivládne rokovania pripravovali.

„V Česku máme slobodu slova, čiže, každý môže vyjadrovať svoje rôzne názory, hodnotenia. Úplne rovnako sa vyjadrujeme na adresu USA, Nemecka,“ vyhlásil Lipavský v reakcii na vyjadrenia slovenského prezidenta Petra Pellegriniho. Slovensko sa podľa neho stáva súčasťou predvolebnej kampane a je zneužívané českými politikmi. Podľa Lipavského je potrebné mať určitú mieru nadhľadu, ak sa to objavuje od ľudí, ktorí nie sú súčasťou vlády a nereprezentujú vládnu politiku.

„Verím, že sme dnes jasne demonštrovali na celom rade otázok praktickej spolupráce, že skutočne na vzťahu medzi Českom a Slovenskom pracujeme, tak sa tým nenechajme znervózňovať,“ dodal.

 Vojaci na Ukrajine

Ján Lipavský je zdržanlivý v debatách o vysielaní vojakov na Ukrajinu, keď nie je známe potenciálne mierové usporiadanie či garancia jednotlivých aktérov. Povedal to na tlačovej konferencii po rokovaní so svojím náprotivkom Jurajom Blanárom v Prahe. Diskusiu o vyslaní vojakov ako jednej z foriem bezpečnostných záruk pre Ruskom napadnutú krajinu predchádzali pondelkovému parížskemu summitu viacerých európskych lídrov, zhoda medzi krajinami však zatiaľ nepanuje. Slovensko podobný krok odmietlo.

Práve pondelkové rokovanie v Paríži bolo tiež jednou z tém dnešného rokovania šéfov diplomacií, ako aj bezpečnostnej konferencie v Mníchove, ktorá sa uskutočnila minulý týždeň. Európski lídri sa v pondelok zhodli okrem iného na potrebe zvýšiť výdavky na obranu.

„Naozaj nechcem špekulovať o nejakom vysielaní vojakov alebo jednotiek na Ukrajinu. Vôbec nevieme, aké potenciálne mierové usporiadanie, aké by boli garancie jednotlivých aktérov. Takže ja som maximálne v tejto zdržanlivej a verejne na túto tému nešpekulujem,“ povedal dnes Lipavský.

 Na snímke slovenský minister zahraničných vecí Juraj Blanár s českým rezortným partnerom Janom Lipavským v Černínskom paláci v Prahe. Praha, 18. februára 2025.

„Náš postoj je úplne jasný. Slovensko nevyšle svoje vojská na územie Ukrajiny,“ uviedol Blanár. Následné kroky podľa neho budú závisieť od vývoja diskusie o mieri a o garancii bezpečnostných záruk Ukrajine a ďalším aktérom, čo by podľa ministra mohlo byť zabezpečené z úrovne Bezpečnostnej rady OSN.

Rusko podľa Lipavského vedie proti Európe rôzne sabotáže a informačnú vojnu, je nutné sa tomu vedieť brániť. Ukrajina zároveň podľa ministra potrebuje mať čo najlepšiu východiskovú pozíciu, aby bola silná, dokázala sa brániť, a preto je potrebné ju podporovať vojensky, politicky i humanitárne, myslí si.

Blanár poznamenal, že slovenská zahraničná politika je jasná, čitateľná a suverénna. Konflikt na Ukrajine podľa neho nemá vojenské riešenie, mal by sa riešiť diplomaticky. Slovensko podľa ministra podporuje akékoľvek mierové iniciatívy a mohlo by hostiť prípravné rokovania o mieri, poznamenal.

Britský premiér Keir Starmer v nedeľu večer uviedol, že je pripravený vyslať vojakov na Ukrajinu, ak to bude potrebné. Podobne sa vyjadrilo Švédsko, ktoré vyslanie svojich vojakov po nastolení mieru „nevylučuje“. Naopak poľský premiér Donald Tusk zopakoval, že jeho krajina svojich vojakov na Ukrajinu nevyšle. Spojené štáty dali už skôr najavo, že posielať vojakov na Ukrajinu nemienia. Podľa nemeckého kancelára Olafa Scholze je diskusia v tejto fáze úplne predčasná a nie je na ňu vhodná doba. Podobný postoj podľa agentúr vyjadrili aj španielsky premiér Pedro Sánchez či šéfka talianskej vlády Giorgia Meloniová.

Nový veľvyslanec

„V súčasnosti prebehli všetky diplomatické kroky, ktoré boli potrebné v tejto oblasti. Predpokladám, že nástup nového veľvyslanca v Českej republike bude o nejaký mesiac, mesiac a pol,“ poznamenal Blanár. Brocková sa stala slovenskou veľvyslankyňou v Prahe v októbri 2023, dovtedy bola štátnou tajomníčkou na ministerstve zahraničných vecí.

„Chcem poďakovať našej veľvyslankyni za skvelú prácu, ktorú vykonáva v Českej republike pri upevňovaní našich vzťahov,“ povedal Blanár. Taktiež Lipavský Brockovej poďakoval, rovnako ako českému veľvyslancovi v Bratislave Rudolfovi Jindrákovi. „Pracujú na veľmi intenzívnych, výnimočných, špeciálnych vzťahoch medzi Českou a Slovenskou republikou. Odvádza tú najnáročnejšiu diplomatickú prácu,“ poznamenal. Viac sa k otázke výmeny veľvyslanca vyjadrovať nechcel.

Blanár v Prahe pred oficiálnym prijatím uctil pamiatku obetí streľby na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej (FF UK). Predvlani 21. decembra tam prišlo o život 14 ľudí, medzi ktorými boli študenti a pedagógovia, 25 ľudí bolo zranených. Blanár spoločne s Lipavským položili kvety k pomníku na námestí Jána Palacha. Minister tiež krátko hovoril s dekankou fakulty Evou Lehečkovou.

Po rokovaní ministri prezrú archívy ministerstva zahraničných vecí a podpíšu plán konzultácií medzi ministerstvami na tento a budúci rok, čím podľa slovenského úradu upevnia partnerstvo v konkrétnych oblastiach. Blanár sa popoludní stretne tiež s krajanmi, s Lipavským navštívi Národný pamätník hrdinov heydrichiády.

Praktická spolupráca

Medzi Českom a Slovenskom musí podľa šéfa slovenskej diplomacie Juraja Blanára prevládať praktická spolupráca. Podľa neho sa na tom v utorok zhodli s českým ministrom zahraničných vecí Janom Lipavským. Blanár tiež ocenil aktivitu prezidentov oboch krajín, ktorí by podľa jeho slov chceli vzťahy ČR a SR upevniť a emócie súvisiace s ich narušením schladiť. Povedal to po rokovaní v Prahe, informuje spravodajkyňa TASR.

„S pánom ministrom sme sa zhodli, že musí predovšetkým prevládať praktická spolupráca… a na tom budeme spoločne maximálne pracovať a som rád, že sa na to podujali aj obaja prezidenti. Aby veci, ktoré sa tu vyskytujú pod tlakom emócií, už neboli tie dominantné,“ priblížil Blanár.

Česko podľa Blanára prijalo ponuku SR na zorganizovanie podujatia v Topoľčiankach. Pôjde o slovensko-české fórum, na ktorom by sa podľa Blanára malo diskutovať o vzájomných vzťahoch krajín a ministri sa dohodli, že sa na ňom zúčastnia osobne. Termín zatiaľ nie je presne daný, podľa slovenského ministra je v hre máj alebo jún. Slovenský minister tiež ocenil pomoc ČR a predĺženie ochrany slovenského vzdušného priestoru.

EÚ je konaním Trumpa zaskočená

Európska únia je dnes podľa slovenského ministra zahraničných vecí Juraja Blánara zrejme zaskočená konaním amerického prezident Donalda Trumpa v súvislosti s prípravou mierových rokovaní, do ktorých zatiaľ nie je zapojená. Únia však podľa neho mala na začatie rokovaní dosť priestoru a nevyužila ho. Povedal to po stretnutí s rezortným partnerom Janom Lipavským, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

„Možno je dnes EÚ zaskočená konaním prezidenta Trumpa. Tým, že aktívne vstúpil do riešenia konfliktu a povedal úplne jasne, že sa ho chce pokúsiť čím skôr ukončiť… Logicky môžeme povedať, že EÚ na to, aby začala mierové rokovania, mala priestoru až-až, ale nevyužila to… Urážlivosť zo strany EÚ nie je úplne na mieste,“ povedal Blanár. Dodal, že aktuálne je potrebné podrobne počúvať všetkých aktérov. „Teraz sa to všetko začína kreovať, ale tie ohlasy boli jasné – americká strana jasne povedala, že za stolom bude aj Ukrajina,“ podotkol.

Slovensko podľa jeho slov podporuje akékoľvek mierové iniciatívy – či Trumpovu alebo aj ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. „Sme pripravení hostiť na nižšej úrovni prípravné rokovania týkajúce sa mieru… Nepoznáme ešte podrobnosti, ale chceme k tomu prispieť aj my, ak o to bude záujem všetkých strán, ktoré v tom sú zainteresované,“ avizoval Blanár. Zopakoval, že ak by sa rokovalo o otázke vyslania vojsk na Ukrajinu, SR ich nevyšle.

Dodal, že postoj Slovenska sa od českého líši v tom, že podľa SR už akékoľvek dodávanie zbraní v tomto okamihu riešeniu konfliktu nepomáha. Krajiny sa však zhodnú na tom, že je neakceptovateľné, aby sa hranice štátov menili silou.

Lipavský sa podľa svojich slov snažil Blanárovi vysvetliť českú pozíciu. Rusko vedie podľa neho proti Európe rôzne sabotáže a silnú informačnú vojnu a je nutné sa proti tomu brániť. Práve z toho vychádza aj česká zahraničná politika vo vzťahu k Ukrajine./agentury/

X X X

 Paríž chystá nové rokovania o Ukrajine, pozýva ďalších spojencov

Francúzsko v stredu (19. 2.) usporiada druhé rokovanie o Ukrajine a bezpečnosti v Európe. S odvolaním sa na diplomatické zdroje o tom informovala agentúra Reuters.

 Pondelkovú schôdzku obmedzil francúzsky prezident Emmanuel Macron iba na niekoľko európskych predstaviteľov, teraz Paríž podľa Reuters pozve aj ďalších spojencov zo Severoatlantickej aliancie. Medzi pozvanými krajinami je Česká republika, Nórsko, Kanada, Litva, Lotyšsko, Estónsko, Grécko, Fínsko, Rumunsko, Švédsko a Belgicko.

Dva zdroje uviedli, že niektorí pozvaní by sa mohli na stretnutí zúčastniť prostredníctvom videokonferencie. Elyzejský palác na žiadosť o komentár bezprostredne nereagoval.

 Macron pondelkovú schôdzku do Paríža zvolal v reakcii na zámer Spojených štátov rokovať s Ruskom o prímerí na Ukrajine bez Európanov. Jedným z hlavných cieľov rokovaní, o ktorom médiá informovali ako o krízovom summite, bolo preto stanoviť spoločný postoj európskych krajín k Ukrajine. Schôdzky sa zúčastnili šéfovia vlád Francúzska, Nemecka, Británie, Dánska, Poľska, Talianska a Španielska a tiež najvyšší predstavitelia Európskej únie a NATO. Takýto formát rokovaní však vyvolal kritiku niektorých európskych krajín.

Medzitým sa v Saudskej Arábii zišli zástupcovia Spojených štátov a Ruska k rozhovorom, ktoré Washington považuje za úvod procesu k ukončeniu vojny na Ukrajine. Tá sa tretím rokom bráni ruskej invázii, ktorá je najväčším ozbrojeným konfliktom v Európe od konca druhej svetovej vojny.

Americký minister zahraničia Marco Rubio po dnešnom rokovaní v Rijáde povedal, že všetci, ktorí sa zúčastňujú konfliktu na Ukrajine, musia súhlasiť s riešením, ktoré konflikt ukončí. Vymenoval pritom Ukrajinu, Rusko aj Európu. Cieľom je spravodlivý, trvalý a udržateľný koniec vojny, dodal Rubio.

 Predchádzajúci Summit v Paríži sa skončil bez konkrétneho vyhlásenia, pretože lídri sa nedohodli na vyslaní vojakov, ktorí by kontrolovali dodržiavanie prípadnej mierovej dohody, píšu portály Politico a Euronews.

Neformálne zasadnutie zvolal francúzsky prezident Emmanuel Macron v reakcii na minulotýždňové vyjadrenia predstaviteľov USA, že začnú rokovania s Ruskom o ukončení vojny bez Ukrajiny a Európy.

Európski lídri v pondelok po asi 3,5-hodinovej porade v Elyzejskom paláci neprišli so žiadnymi novými spoločnými nápadmi, nezhodli sa v otázke vyslania vojakov na Ukrajinu a opäť sa vyjadrili frázovito o pomoci Ukrajine a zvýšení výdavkov na obranu, píše Politico.

Hlavným predmetom nezhôd bola podľa oboch portálov otázka, či sa majú vyslať vojská na Ukrajinu, ak sa dosiahne dohoda o ukončení vojny. Trump vylúčil vyslanie amerických síl aj povolenie vstupu Ukrajiny do NATO. Akékoľvek úsilie zabrániť Rusku v ďalšom útoku na Ukrajinu by tak museli znášať Európania. V tejto otázke sa nedosiahol konsenzus.

 Francúzsko a Spojené kráľovstvo podporujú túto myšlienku, hoci britský premiér Keir Starmer povedal, že by sa to mohlo stať len vtedy, ak by sa na prípadných mierových silách zúčastnili aj Spojené štáty.

Poľsko, sused a blízky spojenec Ukrajiny s jednou z najväčších armád v Európe, to však odmietlo. „Nepredpokladáme vyslanie poľských vojakov na Ukrajinu,“ povedal poľský premiér Donald Tusk vo Varšave pred odletom do Paríža. Krajina podľa jedného z vládnych predstaviteľov nemá dostatočné kapacity na takúto operáciu.

Nemecký kancelár Olaf Scholz po stretnutí povedal, že akákoľvek diskusia o vyslaní mierových síl na Ukrajinu je „úplne predčasná“ a „veľmi nevhodná“, keďže vojna naďalej pokračuje. Dánska premiérka Mette Frederiksenová uviedla, že pred vyslaním vojakov na Ukrajinu je potrebné objasniť „veľa, veľa“ vecí.

 Predstavitelia sa zhodli v otázke potreby zvýšenia výdavkov na obranu. Scholz napríklad obhajoval uvoľnenie dlhových pravidiel, aby sa umožnilo zvýšenie vojenských výdavkov. Vzťahy medzi USA a EÚ v oblasti obrany podľa Tuska vstupujú do „novej etapy“, keďže Európania si uvedomujú potrebu vyšších výdavkov na obranu a väčšej sebestačnosti.

Francúzsky prezident Macron na neformálny summit pozval len niektoré európske krajiny, čo viaceré nepozvané štáty z Európskej únie jasne kritizovali. Na stretnutí sa zúčastnili lídri Nemecka, Británie, Talianska, Poľska, Španielska, Holandska a Dánska, ktoré zastupovalo pobaltské a škandinávske krajiny. Prítomní boli aj predseda Európskej rady António Costa, predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová a generálny tajomník NATO Mark Rutte.

V utorok je v Saudskej Arábii naplánované stretnutie americkej a ruskej delegácie. Cieľom je prediskutovať možnú dohodu o ukončení vojny na Ukrajine a pripraviť summit prezidentov USA a Ruska. Stretnutie sa udeje necelý týždeň po telefonáte Trumpa a ruského prezidenta Vladimira Putina. Podľa stanice BBC schôdzka vyvolala veľké znepokojenie Kyjeva, ale aj jeho spojencov zo Západu, ktorí sa obávajú americko-ruskej dohody uzavretej bez Ukrajiny a Európy./agentury/

X X X

 Ferenčák hovorí o rozuzlení koaličnej krízy, Taraba a Šimkovičová sú ochotní vzdať sa svojich postov. Danko: Na ťahu je Hlas

Koaliční lídri by mali aj v utorok rokovať o riešení problémov v koalícii. Vyplýva to zo statusu poslanca Jána Ferenčáka (Hlas) na sociálnej sieti. Líder koaličnej SNS a podpredseda parlamentu Andrej Danko si myslí, že situáciu v koalícii treba vyriešiť do najbližšej riadnej schôdze parlamentu.

 „Od rána cestujem do Bratislavy, kde ma v utorok čaká množstvo stretnutí a rokovaní. Snahou bude nájsť stabilitu a podporu všetkých 79 poslancov súčasnej vládnej koalície, a teda predísť predčasným voľbám,“ poznamenal.

Na rokovaniach bude koalície podľa poslanca hľadať rozuzlenie koaličnej krízy. „Urobím všetko preto, aby sme sa vyhli predčasným voľbám. Držte palce priatelia,“ odkázal Ferenčák na sociálnej sieti.

Danko chce krízu vyriešiť do marcovej schôdze NR SR

Šéf SNS Andrej Danko si myslí, že situáciu v koalícii treba vyriešiť do najbližšej riadnej schôdze Národnej rady, ktorá sa má začať 25. marca. Uviedol to pre novinárov v parlamente. Zároveň poukázal na to, že SNS urobila všetko pre zachovanie súčasnej vlády a teraz je na ťahu Hlas.

 „Ja som urobil, čo sa dalo, všetko pre to, aby vláda vydržala. Je zrejmé, že keď nebude 79 poslancov, tak sa fungovať nedá. Teraz je na ťahu asi Hlas, aby urobil takisto nejaké gesto a rozhodnutie,“ povedal šéf národniarov.

Aktuálna situácia a možné zmeny vo vláde sú teraz podľa neho v rukách premiéra Roberta Fica (Smer). „Či bude nastavený aj na otvorenie celej koaličnej zmluvy,“ skonštatoval. Danko si myslí, že problémy v koalícii treba vyriešiť do začiatku ďalšej riadnej schôdze parlamentu. „Dôležité je, aby v marci bola schôdza otvorená a zákony sa schvaľovali,“ poznamenal.

 Líder SNS zároveň predpokladá, že zákony v parlamente sa už nebudú schvaľovať tak, ako to bolo „zažité“. „Bude treba, aby ministri chodili viacej medzi poslancov,“ avizoval.

Žiga: Na konci dňa bude mať koalícia 79 poslancov

Vládna koalícia by sa mohla dohodnúť a na konci dňa mať podporu 79 poslancov. Predpokladá to podpredseda parlamentu, ktorý je poverený jeho riadením, Peter Žiga (Hlas). Uviedol to v utorok novinárom v súvislosti s prebiehajúcimi rokovaniami o riešení problémov v koalícii.

 „Ja si myslím, že na konci dňa sa dohodneme na 79 a vládna koalícia bude ďalej pokračovať,“ skonštatoval Žiga. Zároveň potvrdil prebiehajúce rokovania koaličníkov. „Keď budú výsledky, tak vám budeme na nich odpovedať,“ deklaroval.

Žiga sa vyjadril aj k možnej schôdzi k voľbe predsedu parlamentu. Avizoval, že ju zvolá po dohode v koalícii. „Či to bude o týždeň, o mesiac, ako sa koaliční lídri dohodnú,“ dodal.

Drucker sa nebráni otvoreniu koaličnej zmluvy

Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas) očakáva, že koaličné strany sa dohodnú. Nepočíta s tým, že by sa zmeny vo vláde dotkli jeho postu. Zároveň deklaroval, že Hlas by sa v prípade potreby nebránil otvoreniu koaličnej zmluvy a novému prerozdeleniu síl. Minister to v utorok uviedol v reakcii na novinárske otázky.

„My sme povedali, že chceme zabezpečiť, aby sa plnil program vlády, pokiaľ by mala vyzerať koalícia inak, ako vyzerá, sme pripravení. (…) Nebránime sa ani tomu, otvoriť celú koaličnú zmluvu k absolútne novému prerozdeleniu síl podľa toho, ako sa dohodneme. To je normálne legitímna téma,“ povedal minister.

Zdôraznil, že vláda má zmysel, ak je schopná plniť záväzky a svoje programové vyhlásenie. Je preto podľa neho prirodzené snažiť sa zabezpečiť, aby mala v parlamente väčšinu. Drucker tak reagoval na otázku, či si podľa neho odídenci zo strán Hlas a SNS zaslúžia získať nejaké posty.

 Koaliční lídri o riešení problémov rokovali aj v pondelok (17. 2.). Premiér Robert Fico (Smer) dal totiž partnerom z Hlasu a SNS do daného dňa ultimátum, aby si vyriešili situáciu s odídencami v ich stranách a priniesli riešenie na obnovenie stálej vládnej väčšiny v parlamente.

Avizoval, že v opačnom prípade prezidentovi Petrovi Pellegrinimu predloží svoje návrhy na personálne výmeny vo vládnom kabinete.

Šéf SNS Andrej Danko na rokovaní deklaroval absolútnu podporu vláde a ponúkol všetky pozície SNS vrátane ministerstiev a iných nominácií s cieľom uspokojiť každého, s kým bude predseda vlády rokovať.

Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS) na dnešnej (18.2.) tlačovej konferencii uviedol, že ak to bude potrebné, tak sa spoločne s ministerkou kultúry Martinou Šimkovičovou (nom. SNS) vzdajú postu na čele svojich rezortov.

„Ak by premiér povedal, že nás dvoch nechce vo vláde, tak sa s absolútnym pokojom spoluvrátime do parlamentu. Ja žiadny iný rezort nechcem,“ uviedol Taraba. Na druhej strane ale považuje veci, ktoré na ministerstve rozbehol, za potrebné dokončiť.

Šimkovičová súhlasila v tom, že by sa v prípade potreby pri rekonštrukcii v pokoji vrátila do parlamentu a vzdala sa postu ministerky. Taraba doplnil, že ak by ho so Šimkovičovou mali odvolať, tak by potreboval počuť dôvody./agentury/

 X X X

 Pápež František má zápal pľúc. Vraj sa bojí, že tentokrát to nezvládne a cirkev pripravuje na svoj odchod

 Pápež František má začínajúci obojstranný zápal pľúc, uviedli v utorok s odvolaním sa na Vatikán tlačové agentúry. Infekciu dýchacích ciest hlavy katolíckej cirkvi charakterizoval Vatikán slovami o komplexnom zdravotnom stave.

 .Osemdesiatosemročný František už viac ako týždeň trpí zápalom dýchacích ciest a od piatku je v rímskej Gemelliho nemocnici. V pondelok Vatikán oznámil, že mu lekári museli zmeniť liečbu, keďže testy preukázali polymikrobiálnu infekciu dýchacích ciest, čo je infekcia spôsobená vírusmi aj baktériami.

Dnes vyšlo najavo, že sa pápež kvôli chorobe nezúčastní na akciách plánovaných na tento víkend. Od piatka do nedele sa bude vo Vatikáne konať takzvané Jubileum diakonov.

Chce vraj, aby jeho vízia pokračovala

Portál Politico zároveň informoval, že podľa dvoch od seba nezávislých zdrojov pápež František prežíva intenzívne bolesti a v súkromí sa vyjadril, že si je istý, že tentoraz to už nezvládne.

„Bojí sa, že jeho čas sa naplnil,“ uviedol jeden z nich. Zdravotníci mu v nedeľu dokonca zakázali predniesť tradičnú modlitbu Anjel Pána, čo Františka hlboko zasiahlo, keďže túto udalosť zvyčajne nevynechal ani počas predchádzajúcich hospitalizácií.

 Pápež pôvodne odmietal hospitalizáciu, no lekári ho dôrazne varovali, že ak zostane vo svojom byte vo Vatikáne, vystavuje sa riziku smrti. Aktuálne sa riadi výhradne pokynmi lekárov, čo je podľa informácií zo zdrojov blízkych Vatikánu mimoriadne nezvyčajná situácia pre tohto odhodlaného cirkevného lídra.

S narastajúcimi zdravotnými problémami František intenzívne pracuje na dokončení kľúčových iniciatív a menovaní osôb, ktoré zdieľajú jeho progresívnu víziu cirkvi. Jeho pontifikát sa niesol v duchu sociálnej spravodlivosti, inkluzívnosti a otvorenosti, no zároveň vyvolal nemalé ideologické spory v rámci cirkevných kruhov.

Prekonal viacero problémov

Rodák z Buenos Aires, občianskym menom Jorge Mario Bergoglio, stojí na čele katolíckej cirkvi od marca 2013. Už v mladosti trpel veľmi vážnou respiračnou infekciou, kvôli ktorej mu lekári odobrali časť pľúca. So zápalom priedušiek bol pápež niekoľko dní hospitalizovaný tiež pred dvoma rokmi.

V posledných rokoch má pápež tiež problémy s kolenom, a pohybuje sa preto často na invalidnom vozíku. V júni 2023 podstúpil v Gemelliho nemocnici operáciu gýčky a v júli 2021 mu lekári odobrali časť hrubého čreva./agentury/

X X X

Chlapec na východe Slovenska strelil so vzduchovkou do hlavy 9-ročné dievča

V obci Chminianske Jakubovany v okrese Prešov 10-ročný chlapec strelil so vzduchovkou do oblasti hlavy 9-ročné dievča a spôsobil jej povrchové poranenia ucha.

 Zásah záchranárov v obci Markíze potvrdila hovorkyňa Operačného strediska ZZS.

„Môžeme potvrdiť, že na základe volania na tiesňovú linku 155 sme dnes pred 16.0 h. vyslali rýchlu lekársku pomoc do obce Chminianske Jakubovany k maloletej osobe. Po prvotnom ošetrení bola transportovaná do nemocnice v Prešove. Vzhľadom na to, že išlo o maloletú osobu nebudeme poskytovať bližšie informácie,“ uviedla hovorkyňa Operačného strediska ZZS Danka Capáková./agentutury/

X X X

Chlapec na východe Slovenska strelil so vzduchovkou do hlavy 9-ročné dievča

V obci Chminianske Jakubovany v okrese Prešov 10-ročný chlapec strelil so vzduchovkou do oblasti hlavy 9-ročné dievča a spôsobil jej povrchové poranenia ucha.

Zásah záchranárov v obci Markíze potvrdila hovorkyňa Operačného strediska ZZS.

„Môžeme potvrdiť, že na základe volania na tiesňovú linku 155 sme dnes pred 16.0 h. vyslali rýchlu lekársku pomoc do obce Chminianske Jakubovany k maloletej osobe. Po prvotnom ošetrení bola transportovaná do nemocnice v Prešove. Vzhľadom na to, že išlo o maloletú osobu nebudeme poskytovať bližšie informácie,“ uviedla hovorkyňa Operačného strediska ZZS Danka Capáková, agentury/

X X X

Propagandista a Putinov priateľ spomína Slovensko pri údajnom porcovaní ukrajinského územia

Viktor Medvedčuk a Vladimir Putin na archívnej fotografii z roku 2019Zdroj: reuters

 Medvedčuk hovorí, že to bude „jediné správne východisko zo súčasnej situácie“.

Viktor Medvedčuk, bývalý ukrajinský politik a oligarcha, ktorý roky podporuje Vladimira Putina, nedávno pre prokremeľskú tlačovú agentúru TASS komentoval snahy okolo ukončenia ruskej vojenskej agresie na Ukrajine.

Ukrajinský propagandista, ktorý bol zbavený svojho občianstva, uviedol, že mnohé európske krajiny – vrátane Slovenska – podľa neho túžia zmocniť sa časti Ukrajiny.

Medvedčuk je právnik a bývalý ukrajinský poslanec obvinený z velezrady. Momentálne žije v Rusku. Agentúra ho oslovila, aby vyjadril svoj názor na povojnovú budúcnosť Ukrajiny, aktuality.sk

X X X

SNS sa rada predvádza. Luxus na športe jej platíme všetci (názor Natálie Nash)

Peter Žiga, Andrej Danko a Tibor Gašpar počas parlamentnej schôdzeZdroj: David Ištok/Aktuality.sk

 Namiesto arény za 20 miliónov sa dá postaviť 20 telocviční pre šesťtisíc detí, 75 atletických dráh pri školách, 100 opravených školských ihrísk alebo 150 multifunkčných ihrísk.

Autorka je poslankyňa NR SR za Progresívne Slovensko

Slovenská národná strana sa rada predvádza. Sedieť v exkluzívnej budove, predstavovať svetu drahé plány, poklepkávať žulové kamene, strihať pásky, odovzdávať trofeje na okázalých ceremóniách, lietať na futbal špeciálom a popíjať s kamošmi vo VIPkách. Takí vždy boli a sú národniari.

Velikášstvo, ktoré majú v sebe zakorenené, nás všetkých stojí milióny. V rezorte športu sa to začalo hľadaním sídla. V hlavnom meste určite nie je núdza o kancelárske priestory rôznej kvality. Zadanie zhora bolo jasné: „Chceme niečo špeciálne, peniaze nie sú problém.“

 Do moderných industriálnych priestorov zrekonštruovanej technickej pamiatky Skladu číslo 7 v Eurovei sa tak nezačali sťahovať nádejné startupy s ajťákmi a hipstermi, ale ministerskí úradníci a úradníčky. A to za 15 miliónov na desať rokov.

Nájom je v prepočte na štvorcový meter o 75 percent vyšší oproti ministerstvu investícií, ktoré je hneď za rohom, a o 55 percent vyšší oproti ministerstvu školstva, ktoré sa sťahovalo v podobnom čase do kancelárskej budovy v Petržalke.

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.