Expert: Rusko na Ukrajine použiť chemické zbrane. Fico sa Čaputové neospravedlní. Podľa Kollára dobre vyskladaná vláda SR. Matovič očakáva vyrovnaný rozpočet

Britský expert na chemické zbrane Hamish de Bretton-Gordon varoval, že Rusko by mohlo na Ukrajine použiť „strašné“ chemické zbrane, a vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby ich použitie odsúdilo. Kremeľ naopak tvrdí, že nemá v úmysle použiť chemické zbrane. Referuje o tom web euronews.com.

Rusko čelí obvineniam, že v obliehanom meste Bachmut v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny použilo fosforové zbrane. Biely fosfor vytvára jasné oblaky dymu a rýchlo šíriace sa požiare, ktoré je ťažké uhasiť. Je taktiež „notoricky známy pre závažnosť popálenín, ktoré spôsobuje“. Horí s teplotou 800 stupňov Celzia a dokáže spôsobiť extrémne popáleniny. Látka je mimoriadne lepkavá, ťažko sa odstraňuje a po odstránení obväzov sa dokáže znova vznietiť.

 Kyjev obvinil Rusov z použitia fosforovej munície v Bachmute

Rusko je signatárom Dohovoru o určitých konvenčných zbraniach, ktorý zakazuje používanie zápalných zbraní – a teda tých, ktorých účelom je vznietiť sa, v civilných oblastiach. Biely fosfor však nespadá pod dohovor, pretože jeho primárny účel je „vytvoriť dymovú clonu na skrytie vojenských operácií“.

Napriek tomu, že je to „absolútne hrozná zbraň“, De Bretton-Gordon tvrdí, že z vojenského hľadiska môže byť na bojisku „neuveriteľne úspešná“. „Bola to obľúbená zbraň sýrskeho režimu. Bol použitý na vypálenie celých miest a dedín na severozápade ako nejaký druh stredovekej politiky spálenej zeme,“ podotkol britský expert.

 Rusko a Sýria si podľa neho uvedomili, že keď zmenia mestá na trosky, je veľmi ťažké vytlačiť nepriateľa. „Ľudia sa môžu skrývať. Ale ak hodíte fosfor, spáli ich to.“ Poznamenal tiež, že fosfor býva pravdepodobne použitý zo „zúfalstva“ a v prípade Sýrie, keď fosfor nefungoval, prezident Baššár Asad použil iné chemické zbrane ako chlór a nervovoparalytické látky. „Bola to takmer predposledná zbraň, ktorú sme videli v Sýrii. Keď sa to nepodarilo, išli po chemických zbraniach. Je to možnosť,“ skonštatoval De Bretton-Gordon./agentury/

X X X

Fico sa prezidentke neospravedlní. Tvrdí, že iba používa tvrdé fakty. Pellegrini sa Čaputovej zastáva

“Pokyny, ktoré dostáva odniekadiaľ inakadiaľ”, “už nevie, čo má robiť so zahraničnými pokynmi ktoré dostáva” či “budú robiť pokyny americkej ambasády a budú sa tváriť, my sme len úradníci”. To je len niekoľko z vyhlásení, ktoré zazneli v ostatných pár dňoch z úst šéfa Smeru, Roberta Fica na adresu prezidentky Zuzany Čaputovej.

 Robert Fico sa prezidentke Zuzane Čaputovej odmieta ospravedlniť.

Tá práve kvôli takýmto výrokom šéfa Smeru včera na facebooku oznámila, že využije všetky právne prostriedky na ochranu. “Dnes Robert Fico opäť šíril klamstvá o americkej agentke, sorošovej vláde, konzultáciách s americkou ambasádou. Zhruba v tom istom čase som mala ďalšie dva výsluchy ako poškodená pre nové vyhrážky zabitím voči mne a mojim blízkym. Dôvody vyhrážok ako vždy rovnaké – americká agentka, soroš, americká ambasáda,” ozrejmila.

 Prezidentkina reakcia o právnych krokoch predsedu Smeru nijako nevystrašila. „To nie je žiadny extrémny slovník. Včera sme pani prezidentke dali dve otázky a ona na ne nevedela odpovedať, tak reagovala takto,“ bránil sa Fico v relácii TA3 Tak takto. Dodal, že jeho už chceli dať za mreže a nebojí sa.

„Nehovorili sme o žiadnej americkej agentke,“ tvrdil s tým, že sú aj vážnejšie témy ako psychický stav prezidentky. „Aké invektívy som hovoril, veď som hovoril fakty, pomenovali sme, z akého prostredia pochádza pán Ódor,“ bránil sa Fico. Dodal, že si prezidentka musí uvedomiť, že je súčasťou politickej súťaže. „Tvrdo pomenúvame fakty. Pani prezidentka je takisto Sorošove dieťa, ako je pán Ódor a bodka. Bola platená z peňazí tohto človeka,“ zavŕšil Fico.

 Politici sa Čaputovej zastávajú

Na výroky predsedu Smeru na adresu Zuzany Čaputovej reagovali aj ďalší slovenskí politici. Podľa Petra Pellegriniho z Hlasu-SD Fico už pred časom opustil priestor sociálnej demokracie a prešiel do extrémnejšieho prostredia. Pellegrini poznamenal, že si treba uvedomiť, že takého vyjadrenia vedú k nárastu napätia v spoločnosti a môže to vystupňovať agresiu u niektorých ľudí a viesť k útokom. Útoky odsúdil aj Eduard Heger.

„Sám som otec štyroch detí, viem aké je to mať strach o svojich blízkych. V politike môžeme súhlasiť alebo nesúhlasiť, ale toto je neprijateľné! Pán Fico prerážate dno! Hanba,“ napísal na sociálnu sieť.

„Upozornil by som všetkých politikov, aby si dávali pozor, čo budú hovoriť v kampani. Posledné, čo potrebujeme je, aby sme mali v uliciach bitky medzi ľuďmi kvôli názorom na politiku, lebo politici ich rozoštvávajú,“ zapojil sa aj Peter Pčolinský zo Sme rodina.

Richard Sulík zas vyzval Roberta Fica, aby sa prezidentke ospravedlnil. „Politika je tvrdá, politici preto musia znášať kritiku verejnosti aj oponentov, no aj tá má svoje mantinely. Robert Fico ich prekračuje denne. V ľuďoch cez bludy živí nenávisť, ktorá, bohužiaľ, vedie až k vyhrážkam smrti smerom k rodine prezidentky,“ reagoval Sulík.

Agenda k prezidentským voľbám

Podľa politológa Jozefa Lenča sa Smer vyhýba tvrdeniam o americkej agentke, ktoré ich kolegovi Ľubošovi Blahovi už súd zakázal používať. “Využívajú len to, že rozhodnutie súdu sa týka konkrétneho slovného spojenia a tak ho modifikujú. Možno dúfajúc, že to bude mať konzekvencie, ktoré sa budú snažiť politicky využiť v boji o priazeň voličov,” hovorí Lenč.

Zaujímalo nás najmä, prečo je prezidentka pre Smer takým častým cieľom. “Na jednej strane tieto útoky na prezidentku Smer používa v rámci kampane do predčasných parlamentných volieb. Boli čiastočne vyvolané tým, ako sa postavila ku vláde Eduarda Hegera a k termínu volieb. Osobne si však myslím, že celá tá ich agenda je namierená prednostne k prezidentským voľbám. Snažia sa znížiť jej dôveryhodnosť pred verejnosťou. A následne dosiahnuť, aby uspel ich kandidát,” vysvetľuje politológ.

Zaujímavé je, že hoci Smeráci tvrdia, že inštrukcie majú ísť z americkej ambasády, akoby zabúdali, že práve v roku 2013 si v Bielom dome podával ruky s Barackom Obamom a Joeom Bidenom práve vysmiaty Robert Fico. “Smer využíva to, že voliči zabudli. Voliči radi zabúdajú,” hovorí Lenč.

Prezidentka vo svojej reakcii hovorí o vyhrážkach smrťou nielen jej, ale aj jej blízkym. Podľa Lenča sa kadencia rôznych typov zastrašovania a vyhrážok politikom v ostatnom čase naozaj zvýšila. “Od roku 2022, kedy bola v parlamente debata o obrannej zmluve s USA,“ hovorí Lenč. Podľa neho to môže byť potenciálne nebezpečné a môže to skončiť aj útokmi na politikov ako v Spojenom kráľovstve či USA.

Blaha prehral súd

Nebude to prvýkrát, čo sa bude Čaputová domáhať ochrany pred podobnými výrokmi a spájaniami. Vlani v marci dostal podpredseda Smeru, Ľuboš Blaha súdny príkaz, aby odstránil všetky posty na sociálnych sieťach, kde o nej hovoril ako o vlastizradkyni či agentke.

V Smere si odvtedy dávajú na jazyk väčší pozor. Na zhromaždení na Slavíne v kruhu priaznivcov tak Fico priamo Čaputovú agentkou nenazýval. Tvrdil však, že dostáva “pokyny odniekadiaľ inakadiaľ”. Raz sa však preriekol a zahlásil, že po vytvorení úradníckej vlády “nová predsedníčka vlády pani Čaputová spolu s úradníkmi budú robiť pokyny americkej ambasády a budú sa tváriť, my sme len úradníci.”

Zazneli aj obľúbené mantry o Georgovi Sorosovi, 92-ročnom finančníkovi, ktorý vraj stále ťahá nitkami v pozadí. Podobne vyznela aj tlačovka Smeru z utorka, kde sa vyjadrovali k vytvoreniu úradníckej vlády./agentury/

X X X

Čaputová nepozvala na rokovania o novej vláde Fica. Dôvody sú v jeho vystúpeniach, vyhlásila

Prezidentka Zuzana Čaputová sa stretla s lídrami parlamentných politických strán Borisom Kollárom, Eduardom Hegerom, Petrom Pellegrinim, Richardom Sulíkom a s Igorom Matovičom, aby ich informovala o pripravovanej vláde odborníkov. Zatiaľ jediná strana, ktorá deklarovala podporu, je Saska. Ostatní čakajú na programové vyhlásenie novej vlády, no už vopred hovoria, že ju nepodporia. Prezidentka na stretnutie nepozvala Roberta Fica.

Prezidentka zdôvodnila Ficovu absenciu jeho verejnými vystúpeniami na jej adresu. „Dôvody, pre ktoré prezidentka na stretnutie nepozvala Roberta Fica nájdete vo všetkých jeho verejných vystúpeniach z posledných dní a tiež vo včerajšom statuse prezidentky na sociálnych sieťach,“ spresnila kancelária prezidentky.

Podľa informácií denníka Pravda Július Barczi nakoniec odmietol ponuku stať sa ministrom kultúry. Zatiaľ sa stále hľadá meno, ktoré by obsadilo stoličku na ministerstve školstva.

Podľa Kollára je to dobre vyskladaná vláda

„Myslím si, že je to veľmi dobre vyskladané. Nie je to tak, ako sme sa obávali, že to bude progresívne. je to vláda odborníkov,“ povedal Boris Kollár (Sme rodina) po stretnutí s prezidentkou.

 Či vysloví dôveru vláde, zatiaľ nepovedal. „Musíme počkať na programové vyhlásenie vlády,“ uviedol. „Určite nebudeme proti nim len preto, aké sú to personálne nominácie,“ uviedol. Podľa predsedu parlamentu je to vyvážené a medzi členmi sú aj konzervatívni aj liberálni nominanti. Negatívne ho neprekvapilo ani jedno meno.

 Premiérom bude Ódor

Zatiaľ jediným potvrdeným menom z úst prezidentky, je meno budúceho šéfa úradníckej vlády, ktorým sa stane doterajší vicegurvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Ľudovít Ódor. Ponuku prezidentky už akceptoval a k 14. máju sa vzdáva svojej funkcie. Medializované boli už takmer všetky mená. Kancelária prezidentky včera uviedla, že medzi spomínanými menami ministrov sú aj také, o ktorých sa neuvažuje.

Heger chce počkať na programové vyhlásenie

 Ešte stále premiér Eduard Heger (Demokrati) odmietol priblížiť, či ho zoznam nových ministrov sklamal. „Boli tam nejaké mená, ktoré človek nečakal, ale ok,“ priznal.

Opozícia kritizovala, že zatiaľ neoficiálny zoznam nových ministrov tvoria zväčša predstavitelia pravicovej politiky. Heger to však tak nevníma. „Išlo sa po odbornosti,“ zdôraznil. Podľa neho bude veľmi dôležité s akým programovým vyhlásením príde nový odborný kabinet. Priznal, že ho nezaujímalo, ako prezidentka mená novej vlády vyberala.

Nateraz nevedel povedať, či novú vládu v parlamente podporí. „Uvidí sa, čo prinesie samotný minister, ministerka a ako sa vláda dohodnú a čo urobia. Počkáme na programové vyhlásenie vlády a podľa toho sa uvidí, či vládu podporíme,“ ozrejmil. Podľa neho by nemali medzi odborníkmi vzniknúť ideologické spory.

Dodal, že zostavenie je „ideologicky rôznorodé“. Kollár ani Heger nechceli komentovať neúčasť Smeru na rokovaní o budúcom kabinete. Šéf Sasky Richard Sulík by predsedu Smeru Roberta Fica tiež nepozýval a myslí si, že by „bolo dobré zaplatiť mu kurz dobrého správania“.

„Keď sa nevie slušne správať. Povedal si, že v zúfalstve stratil strašiaka Hegerovej vlády, tak si uvedomil, že mu to vo voľbách ublíži. Teraz sa rozhodol, že pôjde do úplného extrému. Pri tom alkohole a kombináciách (…) prešiel do vulgárnych vyjadrení voči pani prezidentke a ani sa nečudujem, že ho nepozvala,“ ozrejmil Matovič.

Sulík by novú vládu podporil

 „Spokojný som s nomináciou na premiéra, pretože to je jediné meno, ktoré je v tomto momente potvrdené. Prezidentka ma oboznámila so všetkými menami, no ma upozornila, že zoznam je predbežný a môže sa zmeniť, tak sa nebudem k žiadnym menám vyjadrovať,“ vyhlásil po stretnutí v prezidentskom paláci Sulík. Sú to však podľa neho „solídne nominácie“.

K menám nového kabinetu sa vyjadrí až keď bude oficiálny. Podľa neho je logické, že pokiaľ nie je dohodnuté všetko, nie je dohodnuté nič, no považuje prezidentkin postup za korektný.

Podľa Sulíka nie je jednoduché na malom päť miliónovom Slovensku nájsť vhodného kandidáta na pozíciu ministra školstva. „Ľudia si myslia, že je to med lízať, lenže v prvom rade je to, ak sa tam nejdete zašívať a kradnúť, makačka,“ spresnil.

Priznal, že ak prezidentka zohľadní jeho dnešné pripomienky, tak dôveru novej vláde klub Sasky vysloví. „Eduard Heger dopadol veľmi potupne a môže si za to sám. Minulé leto stačilo nestrčiť hlavu do piesku ale postaviť sa najväčšiemu problému čelom. Najväčší problém sa volal Igor Matovič,“ podotkol. Vláda s ním bola podľa Sulíka nefunkčná, pretože riešila „jeho atómovky“.

Pellegriniho žiadne mená nevyrušili

 Predsedu mimoparlamentného Hlasu a poslanca Národnej rady Petra Pellegriniho nevyrušujú žiadne mená nadchádzajúcej úradníckej vlády. Skonštatoval to po stredajšom stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou, ktorá mu predstavila nominácie na členov kabinetu. Naďalej neplánuje vysloviť kabinetu dôveru. Sľubuje však podporu pri opatreniach na pomoc ľuďom či na riešenia krízových situácií.

„Má to šancu byť technicky lepšia vláda ako vláda Igora Matoviča a Eduarda Hegera, ale nemyslím, že to bude vláda, ktorá posunie Slovensko dopredu, na to nemá mandát. Skôr treba od nej očakávať upokojenie situácie a také pragmatické, technické, odborné riadenie dennodennej agendy štátu,“ komentoval Pellegrini. Zároveň dodal, že sa treba chystať na predčasné parlamentné voľby, kde si to rozdajú politické strany so svojimi programami.

Vláda odborníkov by sa podľa neho mala prioritne venovať plánu obnovy a eurofondom. Pripomenul tiež, že bude musieť aj pripraviť rozpočet a zabezpečiť kontrolu verejných financií. S prezidentkou sa zhodol, že kabinet by nemal prichádzať so žiadnymi kultúrnymi otázkami alebo ideologickými témami.

Pellegrini zhodnotil, že kabinet budú tvoriť ľudia, ktorí by nemali mať žiadne politické ambície ani chuť zneužiť funkciu v predvolebnej kampani v prospech konkrétnej politickej strany.

Ocenil, že vládu odborníkov má tvoriť minimum štátnych tajomníkov. Mala by tak podľa neho byť nezávislá od aktuálneho kabinetu. Budúci premiér Ľudovít Ódor sa so všetkými členmi budúcej vlády stretol a stotožnil sa s nomináciami, tlmočil Pellegrini slová prezidentky.

Matovič očakáva vyrovnaný rozpočet

Líder OĽaNO Igor Matovič priznal, že časť z medializovaných mien bola správna. To, že či podporí vládu, podobne ako Heger, zistí až po zverejnení programového vyhlásenia. Priblížil, že v novom kabinete bude chýbať post podpredsedu vlády Slovenskej republiky pre legislatívu a strategické plánovanie. Ten momentálne zastáva Štefan Holý (Sme rodina).

 „Niektoré mená novej vlády poznáme, niektoré nepoznáme. Ja osobne by som pár ľudí do vlády, ktorú by som skladal nenominoval. Taká bežná vláda,“ ozrejmil. Svoje výhrady však komunikoval len s prezidentkou.

„Pani prezidentka nezapla dobre prvý gombík. Ak by jej išlo o to, aby tu nebol chaos a bola tu stabilita, tak by sa snažila zostavovať vládu tak, aby mohla mať vyslovenú dôveru v parlamente. Zobrala to opačne,“ dodal. Nepáči sa mu však, že parlamentným stranám predstavila hotový zoznam. Myslí si, že sa takýmto monarchistickým štýlom vládnutia inšpirovala na korunovácii kráľa Karola III. Je presvedčený, že najskôr mala rokovať s politickými stranami.

Matovič očakáva, že vláda bude ‚prázdninová‘. „Riešenia kríz sú rozbehnuté, v parlamente nebudú presadzovať žiadne zákony, lebo nie sú schôdze. Ideálna úradnícka vláda do prázdninového obdobia,“ spresnil.

Podľa neho je na prezidentkinej zostave jedna zaujímavá vec. „Premiérom bude človek, ktorý vymyslel trest pre ktorúkoľvek vládu a tým je vyrovnaný rozpočet. Vyrovnaný rozpočet by sme mali mať na budúci rok. Kto iný ho vie lepšie zostaviť, ako človek, ktorý je autorom tejto idey,“ ukázal Matovič prstom na Ódora a na jeho pravú ruku z NBS Michala Horvátha, ktorý má byť ministrom financií.

Z úškrnom dodal, že je zvedavý „ako to tí analytici, ktorí to vymysleli dokážu zrealizovať“. Podľa Matoviča sa Slovensko má pripraviť aj na „scenár, že sa nepodarí zložiť po voľbách novú vládu a Ódor bude premiérom aj za dva roky“./agentury/

X X X

Budúci minister Šimko po rokoch prehovoril o financovaní jeho bývalej strany

Ivan Šimko sa vyjadril k vzťahu s IT oligarchom Petrom Lukešom. Stretnutia s ním si pamätá, Lukešove firmy neregistruje.

Ivan Šimko by sa budúci týždeň mal ujať ministerstva vnútra. Hoci sa z politiky nikdy nestiahol, vo vláde sedel naposledy pred viac ako 15 rokmi. O funkciu ministra obrany vtedy prišiel po hádke s bývalým premiérom Mikulášom Dzurindom. Nezhody boli také zásadné, že sa rozhodol opustiť aj Dzurindovu SDKÚ, ktorú spoluzakladal.

Konkurenciou sa mala stať strana Slobodné fórum (SF), ktorú Šimko zakladal spolu so Zuzanou Martinákovou. Hoci sa strana nikdy nedostala do parlamentu a Šimko sa, paradoxne, napokon ani nestal jej predsedom, zostal po nej kontroverzný záznam v spise SIS Gorila. Týka sa financovania Šimkovej strany, za ktorou mal stáť šéf kontroverznej IT firmy Ditec Peter Lukeš.

Záznam v Gorile

„Podľa Haščáka dal majiteľ Slobodného Fóra Peter Lukeš na chod SF zatiaľ len cca 10 mil. Sk. Lukeš je obrovský žid a všetkých v SF drží nakrátko,“ uvádza spis Gorila o strane Slobodné Fórum, ktorej predsedníčkou sa napokon stala Martináková.

Budúci minister vnútra Ivan Šimko vzťah s Lukešom v minulosti verejne nekomentoval, pred nástupom do prvej politickej funkcie po vyše pätnástich rokoch pre Aktuality.sk popísal Lukešovu úlohu pri zakladaní strany. S IT veľkopodnikateľom vzťahy dlhodobo neudržiava a nemá ani jeho telefónne číslo.

„Moc si to nepamätám, nemal som to na starosti,“ hovoril Šimko o financovaní strany Slobodné Fórum dodávajúc, že predsedom sa nikdy nestal.

„Stranu som viedol len do snemu, to vtedy nevyžadovalo veľké prostriedky, vždy sme sa skladali,“ vysvetľuje Šimko.

Známosť s podnikateľom

Známosť s jedným z najbohatších Slovákov otvorene priznal. „Pána Lukeša som poznal, chcel nás podporiť politicky,“ tvrdí Šimko. „V prvom rade tým, že nás bude voliť,“ spresnil, čo znamená politická podpora od bohatého človeka, ak by nešlo o finančný dar.

Peter Lukeš bol aj jedným z mien spomínaných v rámci kauzy skupinka, ktorá napokon stála Ivana Šimka kreslo ministra obrany.

Kauzu skupinka v roku 2003 začali vyjadrenia vtedajšieho premiéra Mikuláša Dzurindu, ktorý uviedol, že na Slovensku existuje skupinka, ktorá vyrába škandály a mediálne kauzy – na mysli mal kauzy SDKÚ. Hoci jej členov nikdy verejne nepomenoval, vtedajší opozičný politik Robert Kaliňák zverejnil mená údajných členov skupinky – exšéf NBÚ Ján Mojžiš, bývalý vyšetrovateľ Jozef Šátek, novinári Martin M. Šimečka a Milan Žitný a podnikatelia Miloš Žiak, Peter Lukeš a Michal Lazar. Existenciu skupinky vyšetrovanie nikdy nepotvrdilo.

Na kauzu si spomína aj Šimko. „Aj verejne som hovoril, že premiér by sa nemal do toho miešať, že na to sú štátne orgány, ktoré to riešia. Tí ľudia, ktorých Dzurinda považoval za skupinku, niektorí sa so mnou stretli, pán Lukeš bol medzi nimi,“ tvrdí Šimko.

Aktuality.sk sa Šimka spýtali aj na Michala Lazara, ďalšieho údajného člena skupinky, veľkopodnikateľa a bývalého šéfa štátnych železníc z éry Vladimíra Mečiara.

„Je to možné,“ odpovedal Šimko na otázku, či bol medzi podporovateľmi Slobodného Fóra aj Lazar. „Toho som asi nikdy nevidel, Lukeša som stretol, mali sme nejaký obed, alebo kávu,“ dodal Šimko.

Hoci známosť s Lukešom priznáva, ako podnikateľa ho vraj dlhodobo neregistruje. „Vôbec o ňom nič neviem. Nevidel som ho, netelefonoval s ním, nemám ani jeho číslo.“

Šimko si spomenul na meno Lukešovej firmy Ditec. O jej zákazkách, ktorých časť mala firma aj na ministerstve vnútra, však nemá vedomosť. „Nebol to predmet môjho záujmu a nebude to predmet môjho záujmu v prípade, že budem poverený vedením ministerstva vnútra,“ uzavrel Šimko.

Podobne sa o kontaktoch so Šimkom vyjadril pre Aktuality.sk aj Lukeš. „Nevediem si síce záznamy mojich plánovaných či náhodných stretnutí, ale myslím si že pána Šimka som videl naposledy v rokoch 2005- 2006,“ uviedol dnes Peter Lukeš pre Aktuality.sk

Lukeš o strane

Peter Lukeš minulý rok potvrdil, že stranu Slobodné Fórum financoval.

„Na začiatku musím povedať, že mi boli veľmi sympatické reformy, ktoré urobili Dzurindove vlády. Jeho vládnutie však bolo neskôr spájané aj s mnohými kauzami. V danom čase sa mi zdalo, že Slobodné fórum môže byť pokračovateľom toho dobrého z toho obdobia. Zavážil aj fakt, že mi ľudia ako pani Martináková či pán Šimko ľudsky sedeli. Tak som im finančne aj ľudsky pomáhal,“ vyjadril sa Lukeš minulý rok v rozhovore pre denník SME, aktuality.sk

X X X

Najväčšia policajná razia Doktor sa skončila s výsledkom, že skutok nie je trestným činom

 Na čerpacích staniciach siete Benzinol Slovakia zasahovalo 210 policajtov. Podnikateľ s pohonnými hmotami Martin Čepel v rámci záťahu Doktor nebol nikdy obvinený. Podľa svedectiev od príslušníkov štátnych zložiek sa v minulých rokoch dali u policajných funkcionárov objednávať nielen samotné razie, ale aj ich miernejšie formy či dokonca zrušenie vznesených obvinení.

KRÁĽOVÁ PRI SENCI: Koncom júna 2017 zasahovalo až 210 policajtov na 29 miestach po celej krajine – na čerpacích staniciach siete Benzinol Slovakia, ale aj priamo doma v Kráľovej pri Senci u jej majiteľa Martina Čepela. Firma Benzinol Slovakia prevádzkuje vyše 20 čerpacích staníc po celom Slovensku.

Polícia vtedy na sociálnej sieti zverejnila viaceré kontroverzné zábery z razie v rozľahlom luxusnom dome, tie musela neskôr z internetu stiahnuť. Na jednom z nich bol aj zadržaný polonahý Čepel v kuchyni, ale aj fotografia ako sa vyšetrovateľ prehrabáva v skrinke so spodným oblečením či v detskej izbe medzi hračkami.

V tom čase šlo o najväčšiu policajnú raziu, akú kedy polícia na Slovensku uskutočnila. Razia dostala krycí názov Doktor podľa vysokoškolského titulu z moldavskej štátnej univerzity v Kišiňove, ktorý vtedy používal hlavný terč policajného záťahu – Dr. Čepel. Akciu spustila Národná jednotka finančnej polície národnej kriminálnej agentúry. Šéfoval jej funkcionár Bernard Slobodník s dvomi zástupcami – Ľubicou Králikovou Kupcovou a Milanom Mihálikom.

Polícia vtedy nezverejnila, aké mala konkrétne podozrenia z páchania údajnej daňovej trestnej činnosti. Vo februári 2021 sa Aktuality zaujímali o to, ako pokračuje vyšetrovanie. Od zásahu vtedy prešli takmer štyri roky, ale polícia pritom nikoho neobvinila.

Skutok nie je trestným činom

Po takmer šiestich rokoch od najväčšej policajnej razie v dejinách slovenskej kriminalistiky polícia koncom februára 2023 prípad uzavrela bez akýchkoľvek obvinení s tým, že „skutok nie je trestným činom“. Informáciu pre Aktuality potvrdzuje policajná hovorkyňa Karolína Barinková.

„V uvedenej veci bolo dňa 22. júna 2017 vyšetrovateľom začaté trestné stíhanie vo veci zločinu skrátenia dane a poistného, v rámci ktorého bola Národnou kriminálnou agentúrou realizovaná akcia Doktor. Trestné stíhanie bolo dňa 22. februára 2023 zastavené, nakoľko skutok nebol trestným činom a nebol dôvod na postúpenie veci. Uznesenie nadobudlo právoplatnosť dňa 29. februára 2023,“ konštatuje Barinková.

Podnikateľ s pohonnými hmotami od Senca v rámci záťahu Doktor pritom nikdy nebol obvinený z trestnej činnosti. Pre Aktuality.sk to už dávnejšie potvrdila jeho obhajkyňa v trestnom konaní – bývalá prokurátorka Generálnej prokuratúry Eva Mišíková.

K raziám pritom policajti pri podozreniach z ekonomickej trestnej činnosti pristupujú iba v krajných prípadoch, kedy je napríklad potrebné zadržať príslušné dôkazy avšak podozrenia z páchania zločinov sú veľmi silné.

Policajná razia vyznieva čudne

Podľa trestného poriadku k domovým prehliadkam dochádza v prípadoch, ak je dôvodné podozrenie, že v byte alebo v inom priestore slúžiacom na bývanie alebo v priestoroch k nim patriacim je vec dôležitá pre trestné konanie alebo sa tam skrýva osoba podozrivá zo spáchania trestného činu, alebo je potrebné vykonať zaistenie hnuteľných vecí na uspokojenie nároku poškodeného na náhradu škody.

Vyšetrovateľ vtedy požiada dozorového prokurátora, aby podal návrh na vydanie príkazu na domovú prehliadku. Ak prokurátor takýto návrh predloží, samotný príkaz k domovej prehliadke vydáva službukonajúci sudca. Policajnú raziu Doktor však od začiatku sprevádzajú pochybnosti o jej skutočnom cieli. Jej zákulisie sa začalo odkrývať až po inej policajnej razii – Očistec namierenej do vnútra policajných štruktúr.

Firma Benzinol Slovakia sa priamo spomína v uznesení Špecializovaného trestného súdu v kauze Očistec. Tá bola namierená voči organizovanej skupine skorumpovaných vysokopostavených policajtov, ktorá na objednávku zahladzovala trestné činy alebo naopak podnikateľov v problémoch so zákonom vypaľovala.

Čudná policajná akcia Doktor tak dostala nový rozmer. Jej údajné pozadie opísal v jednej zo svojich výpovedí pred vyšetrovateľmi dnes už bývalý šéf národnej jednotky finančnej polície NAKA Bernard Slobodník, ktorý je takzvaným kajúcnikov vo viacerých trestných konaniach.

Kajúcnik hovorí o úplatku za raziu

Slobodník tvrdí, že sa k nemu sprostredkovane dostala informácia, podľa ktorej si mal raziu u policajnej elity sám na seba objednať práve Martin Čepel. Dôvodom údajne malo byť, že sa chcel zbaviť svojho partnera v podnikaní Pavla Hojčku. Vtedajší šéf finančnej jednotky NAKA Bernard Slobodník bol z rýchlosti realizácie celej akcie Doktor prekvapený.

„Väčšinou nám takéto realizácie a ich príprava trvali omnoho viac času. Po vykonaní som sa o nejaký čas stretol s Ľudovítom Makóom (pozn. red. – v tom čase šéf Kriminálneho úradu finančnej správy), ktorý mi uviedol, že načo robíme také sprostosti, ako bola akcia Benzinol,“ povedal Slobodník v jednej zo svojich výpovedí.

Slobodník v súvislosti s raziou ďalej vo výpovedi parafrázoval Makóove slová: „Tú si u vás objednal Róbert Krajmer (pozn. red. – v tom čase riaditeľ protikorupčnej jednotky NAKA), ktorý chcel pomôcť jednému z majiteľov firmy, pánovi Čepelovi, aby sa na základe našich zistení vedel zbaviť svojho druhého spoločníka, pričom Krajmer za vykonanie tejto akcie mal zinkasovať 300-tisíc eur.“

V tomto prípade je vraj nedôveryhodný

Vyšetrovateľom ďalej Slobodník tvrdil, že o prípravu zásahu na podnikateľa Martina Čepela jeho nikto nepožiadal. S návrhom iniciatívne prišiel iný vysokopostavený policajt, Marián Kučerka. Šéfoval operatívcom NAKA, ktorí majú v popise práce riešenie ekonomickej trestnej činnosti.

„Kučerka povedal, že na základe dobrých informácií sa im podarilo zbúchať túto rýchlu akciu a budeme mať zase dobrý bod, že škoda tam môže vyjsť aj niekoľko miliónov eur,“ pokračoval ďalej Slobodník k akcii Doktor.

Právna zástupkyňa Martina Čepela Eva Mišíková v trestnom konaní Slobodníkovu výpoveď spochybňuje a označuje ju za klamstvo. „Ako kajúcnik je v tejto veci absolútne nedôveryhodný, svedectvo je nepravdivé a nanajvýš pochybné,“ vraví Mišíková.

V závere svojho výsluchu Bernard Slobodník hovoril aj o úplatku. „Som toho názoru, že keď mi toto Makó uviedol, niekto z funkcionárov expozitúry musel túto akciu dohodnúť a profitovali z nej nejakí ľudia. Teda okrem mňa,“ naznačil ďalšiu korupciu v radoch polície vo svojej reči k akcii Doktor.

Neprávoplatne odsúdený za branie úplatkov

Kučerka si pre obvinenia z korupcie posedel v najprísnejšej kolúznej väzbe. Bývalý šéf bratislavskej finančnej jednotky, ktorého sa pred časom zastával expremiér Robert Fico, skončil aj v nemocnici.

 Kučerku vlani v marci odsúdil Špecializovaný trestný súd za branie úplatkov na jedenásť rokov a trest prepadnutia majetku. Expolicajt voči rozhodnutiu podal odvolanie, o ktorom rozhoduje Najvyšší súd. Z nariadených termínov verejného zasadnutia sa však neprávoplatne odsúdený expolicajt opakovane ospravedlňoval.

Začiatkom roka vycestoval do Bosny a Hercegoviny, kde ako tvrdí sa mu zhoršil zdravotný stav. Predseda senátu Juraj Kliment preto na neho vydal zatýkacie rozkazy. Kučerka sa následne 1. februára sám prihlásil úradom v Bosne a Hercegovine a zároveň oznámil, že požiadal v krajine o azyl.

Podľa svedectiev od príslušníkov štátnych zložiek sa v minulých rokoch dali u policajných funkcionároch objednávať nielen samotné razie, ale aj ich miernejšie formy či dokonca zrušenie vznesených obvinení. Známy je napríklad prípad okolo exsiskára a podnikateľa s pohonnými hmotami Františka Böhma.

Na polícii sa dala objednať razia aj jej zrušenie

Böhm mal roky dobré kontakty najmä na polícii a za mesačné paušály zabezpečoval, že polícia či daniari nebudú jemu spriaznené firmy vyšetrovať, prípadne aspoň včas posunú informácie, čo sa bude diať.

„Niekedy na jeseň 2017 ma oslovil František Böhm, že dostal informáciu od Jozefa Kertésza, že má byť u nich vykonaná razia s tým, že či by sa dalo na NAKA vyriešiť, aby táto razia nebola, aby konkrétni ľudia (Jozef Kertész, Štefan Nagy, Mário Csente a Miroslav Šafárik, Peter Leškovský + 1), neboli zadržaní, prípadne im boli uznesenia o vznesení obvinenia doručené poštou. Zároveň mi povedal, že každý z týchto ľudí je ochotný za takýto ústretový krok zaplatiť 50-tisíc eur,“ povedal napríklad exšéf Kriminálneho úradu Finančnej správy Makó.

Dodal, že napokon od Böhma dostal športovú tašku s balíkom 200-tisíc eur. Z výpovede vyplýva, že zaplatil Jozef Kertész, Štefan Nagy, Mário Csente a Miroslav Šafárik. Peter Leškovský a ďalší obvinení sa napokon na úplatok neposkladali.

Peniaze vraj Makó odovzdal ďalej – vyšetrovateľovi Kučerkovi aj Slobodníkovi. O niekoľko dní sa Makó dozvedel, že akcia prebehla tak pokojne, ako si to obvinení želali – bez razie, nenásilne, bez zaisťovania vecí, polícia im len doručila papier o vznesení obvinenia.

Peter Leškovský je bývalý obchodný partner Martina Čepela. Čepel mu napríklad cez svoje firmy Benzinol Slovakia a Pozemné stavby SC dodával technologické vybavenie do recyklačnej fabriky v Snine, kde zmizlo 12 miliónov eur z eurofondov. Kauze sa podrobne venovali Hospodárske noviny. Peter Leškovský figuruje aj v ďalších kauzách, o ktorých písali aj Aktuality – napríklad vytuneloval nápojovú spoločnosť v Korytnici či stál v pozadí podvodné prepisu odkaliska po bani v Nižnej Slanej. Na súde v Prešove čelí obžalobe z podvodu.

Obvinení elitní policajti

V Slobodníkovom prípade ide o kajúcnika, ktorý spoluprácou s políciou odhaľuje ďalšiu trestnú činnosť príslušníkov silových zložiek štátu výmenou za nižší trest. Slobodník totiž čelí viacerým obvineniam za vlastné korupčné správanie a aktuálne je stíhaný na slobode.

V rovnakej pozícii sa nachádza aj Ľudovít Makó, ktorý sa po niekoľkých mesiacoch strávených v najprísnejšej kolúznej väzbe vďaka spolupráci s vyšetrovateľmi ocitol na slobode. V poslednom čase sa zdržuje v Dubaji a na výsluchy chodí na Slovensko súkromným lietadlom.

Slobodník sa rozhovoril po zadržaní vtedajšieho šéfa špeciálnej prokuratúry Dušana Kováčika, keď svedčil proti bývalým kolegom aj proti sebe samému v rámci akcie NAKA s krycím názvom Očistec.

Tá odkryla v polícii fungujúcu organizovanú skupinu označovanú ako „bödörovci“, ktorej podľa obvinení šéfovali policajný prezident Tibor Gašpar a nitriansky oligarcha Norbert Bödör. Väzobne stíhaný je aj Róbert Krajmer. Podobne ako Makó čelí obvineniam zo založenia zločineckej skupiny, prijímania úplatku a zneužívania právomoci verejného činiteľa.

X X X

Čo je to úradnícka vláda? Základné informácie o tom, ako bude Slovensko fungovať do volieb

Eduard Heger požiadal v nedeľu 7. mája prezidentku Zuzanu Čaputovú o zbavenie poverenia viesť vládu. Zároveň s odchodom Samuela Vlčana a Rastislava Káčera z ministerských pozícií sa tak dočasne poverená vláda rozpadla. Zuzana Čaputová sa preto rozhodla, že 15. mája vymenuje úradnícku vládu, ktorá sa bude skladať z 15 odborníkov. Aké scenáre môže teraz Slovensko čakať?

Parlament vyslovil Hegerovej vláde nedôveru vlani v decembri. Prezidentka poverila kabinet vládnutím do septembrových predčasných parlamentných volieb. Okrem Vlčana a Káčera však už skôr odišli minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský a minister financií a líder OĽANO Igor Matovič. Po odchode štyroch ministrov a nakoniec aj predsedu vlády sa prezidentka rozhodla neskúšať žiadne iné varianty a vymenovať úradnícku vládu.

Na takúto situáciu bola vraj pripravená už dlhšie a dopredu vedela, kto zaplní vládne kreslá. Čaká už iba na to, kým si dotyční uzavrú svoje súkromné a pracovné záležitosti. Pri ich výbere sa zameriavala na dva faktory, a to na ich odbornosť a na to, že neplánujú kandidovať v najbližších voľbách. „Bude to teda vláda ľudí, pre ktorých vládnutie nebude predvolebnou kampaňou,“ vyhlásila Čaputová.

Kto bude vo vláde?

Zatiaľ predstavila iba premiéra, ktorým by sa mal stať viceguvernér Národnej banky Slovenska Ľudovít Ódor. Ponuku prezidentky viesť vládu odborníkov akceptoval a k 14. máju sa vzdá svojej funkcie viceguvernéra. „Rozhodnutie pani prezidentky vymenovať ma za predsedu vlády odborníkov je pre mňa cťou a zároveň veľkou zodpovednosťou. Slovensko sa dnes nachádza v neľahkej situácii a so svojím tímom urobíme všetko preto, aby sme krajinu priviedli k predčasným voľbám do Národnej rady SR a priniesli želaný pokoj, stabilitu, ale zároveň aj konštruktívnu odbornú diskusiu v témach, ktoré sú pre ľudí a krajinu dôležité,“ uviedol Ódor.

Zvyšných členov zatiaľ spoločnosť oficiálne nepozná. „O menách budem najskôr informovať predsedov politických strán a následne verejnosť,“ povedala prezidentka.

Z doposiaľ medializovaných informácií by na posty ministrov mohli zasadnúť tieto mená. Informácie budeme priebežne aktualizovať.

Čo je to úradnícka vláda?

Ústava nepozná pojem úradnícka vláda, no umožňuje jej vytvorenie. Ako vysvetľuje politológ z Karlovej Univerzity v Prahe Miloš Brunclík vo svojej publikácii z roku 2014, môže byť zložená z nominantov politických strán zastúpených v národnej rade, ale aj z nestranných expertov. Podľa slovenskej ústavy členom vlády nemusí byť osoba nominovaná niektorou z politických strán, ktoré sa po voľbách dostali do parlamentu. Jedinými podmienkami na vymenovanie je slovenské občianstvo a voliteľnosť do národnej rady (teda dovŕšený vek 21 rokov a trvalý pobyt na Slovensku).

To, že sa vláda zvyčajne skladá z nominantov strán, ktoré získali vo voľbách dostatočnú podporu, sa pripisuje existujúcemu ústavnému nastaveniu vzájomných vzťahov medzi národnou radou a vládou, uviedol pre Časopis pro právní vědu a praxi Marek Domin z Katedry ústavného práva Právnickej fakulty Univerzity Komenského. Vláda poskladaná z nominantov víťazných strán má totiž predpoklad, že jej parlament vysloví dôveru.

Pri vytvorení úradníckej vlády by sa mali poslanci národnej rady zhodnúť na človeku, ktorý by nebol politickým nominantom, no pre nadpolovičnú väčšinu poslancov by bol politicky akceptovateľný. Toto rozhodnutie by následne mali prebrať s hlavou štátu, ktorá by predsedu vlády a následne i jednotlivých ministrov mala vymenovať./agentury/

X X X

Na akom aute jazdí Sulík a kúpil by si niekedy elektromobil?

Strana SaS je proti zakazovaniu spaľovacích motorov. Je to jednou z tém ich kampane. Predseda strana Richard Sulík už natočil predvolebný klip, kde kritizuje rozhodnutie EÚ a členských štátov zakázať predaj nových áut na spaľovacie motory od roku 2035.

Predseda SaS Richard Sulík. Vo videu Sulík vysvetľuje, na akom aute jazdí, kedy a či si kúpi elektromobil a aj to, prečo je téma zákazu spaľovacích motorov témou aj predvolebnej kampane SaS.

Elektromobil si kúpi až vtedy, keď budú na to vhodné podmienky. „Niekedy, keď budú na to vhodné podmienky. Dúfam, že vtedy to už bude vedieť aj samo šoférovať. Ale neviem, kedy presne to bude,“ povedal Sulík.

 Zákaz predaja nových áut na spaľovacie motory od roku 2035 považuje za hlúpy. „Považujem to za najviac nezmyselný zákaz za posledné roky. Je pekné mať elektroautá, ale je potrebné sa pozrieť na to, odkiaľ elektrický prúd pochádza. Napríklad v Nemecku spália historicky najviac uhlia, z ktorého vyrobia elektrinu a to preto, lebo si odstavili jadrové elektrárne. Majú asi milión elektromobilov a tretina z nich jazdí de facto na uhlie. To je tak absurdné, že proti tomu sa jasne postaviť,“ dodal Sulík./agentury/

X X X

Stovky eur k penzii navyše? Sociálna poisťovňa vyplatí rodičovské dôchodky už v máji

Viac ako 850 tisíc penzistov dostane už tento mesiac rodičovský dôchodok. Maximálna suma pre jedného dôchodcu je viac ako 2300 eur, najnižšia iba niečo vyše eura.

 Seniori, ktorí na tento druh dávky majú nárok a ich deti neposlali do Sociálnej poisťovne rozhodnutie o tom, že si neželajú poslať im peniaze zo svojich odvodov, tak už dostávajú peniaze na účet.

Prilepšili si už penzisti, ktorí majú výplatný termín dôchodku v prvých májových dňoch. Ostatní, ktorým na rodičovský dôchodok vznikol nárok, ho dostanú vo svojom výplatnom termíne v máji v jednej platbe za celý rok 2023. Zároveň poštou dostanú písomnú informáciu – Rozhodnutie o priznaní rodičovského dôchodku.

Všetko, čo musíte urobiť, aby ste dali-dostali rodičovský dôchodok a kedy vám ho prvý raz pošlú?

„Po prvý raz dostane svoj dôchodok, prilepšený už o rodičovský bonus, vyše 850-tisíc slovenských dôchodcov. K penzii si prilepšia v priemere o 300 eur. Peniaze dostanú tento rok vyplatené v jednej dávke. Ten nasledujúci bude rodičovský bonus súčasťou ich mesačného dôchodku, a teda sa rozpočíta na 12 mesačných súm,“ uviedol Milan Krajniak, ktorý je poverený vedením rezortu práce.

 Penzisti, u ktorých Sociálna poisťovňa nemá ešte k dispozícii všetky údaje potrebné na posúdenie nároku, bude rodičovský dôchodok vyplatený neskôr. Týka sa to približne 60 tisíc seniorov. Zákonná lehota na posúdenie nároku na rodičovský dôchodok v roku 2023 je do 30. septembra 2023.

Nárok na rodičovský dôchodok nevznikol 240 tisícom penzistov, najčastejšie z dôvodu, že ich dieťa v roku 2021 nepracovalo.

Rodičovský dôchodok v číslach

852 tisíc penzistom vznikol nárok na rodičovský dôchodok.1,15 milióna penzistov posudzovala Sociálna poisťovňa. 240 tisíc dôchodcov nárok na túto dávku nemá. 2304 eur je najvyšší rodičovský dôchodok (192 eur/mesačne) od 11 detí 13 detí je najviac na jedného penzistu, ktoré poslali 1680 eur (140 eur/mesačne).

306,20 eura je priemerný rodičovský dôchodok (25,50 eur/mesačne) jeden rodič spolu od všetkých detí. 261,60 eura (21,80 eura/me­sačne) je maximálna výška rodičovského dôchodku. Dostane ju 335 tisíc rodičov. 1,20 eura je najnižší rodičovský dôchodok (0,10 eura/me­sačne). 238 tisíc rodičov bude poberať 283,20 eura (23,60 eura/me­sačne) – jeden rodič spolu od všetkých detí

21,80 eura mesačne je maximálna suma rodičovského dôchodku v roku 2023 pre jedného rodiča za jedno dieťa.

 Rodičovský aj riadny dôchodok v ten istý deň

Dôchodca dostane riadny aj rodičovský dôchodok v termíne výplaty jeho dôchodku. „Ak si penzista necháva dôchodok zasielať na účet, v jeden deň dostane zo Sociálnej poisťovne dve platby: riadny dôchodok a rodičovský dôchodok. Pre jednoduchšiu identifikáciu má platba rodičovského dôchodok v tzv. správe pre prijímateľa uvedené ROD.DOCH 012023–31.12.2023,“ vysvetlil Martin Hloušek, riaditeľ sekcie dôchodkového poistenia Sociálnej poisťovne.

Ak penziu dostávate v hotovosti poštou, dostanete v obvyklom výplatnom termíne riadny dôchodok aj rodičovský dôchodok.

Výšku rodičovského dôchodku v roku 2023 ovplyvňuje príjem dieťaťa v roku 2021. Vyráta sa ako 1,5 % jednej dvanástiny úhrnu vymeriavacieho základu dieťaťa spred dvoch rokov.

Keď nárok vznikne automaticky, trvá najmenej 5 rokov od roku 2024 bude vyplácaný v mesačných dávkach.

Rodičovský dôchodok nezvyšuje dieťaťu súčasné odvody ani neznižuje jeho budúci dôchodok.

Na účet ho dostane viac ako 637 tisíc, v hotovosti takmer 214 tisíc penzistov. Na jeho výplatu štát v máji minie 260 miliónov eur./agentury/

X X X

Primátor Malaciek tvrdí, že ministerstvo vnútra chce v meste kemp pre nelegálnych migrantov

V areáli Záchrannej brigády Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) na Továrenskej ulici v Malackách má vzniknúť humanitárne centrum pre nelegálnych migrantov, ktorí nežiadajú o azyl a štát ich ani nevie vrátiť domov. Vo svojom statuse na sociálnej sieti to tvrdí primátor Malaciek Juraj Říha.

 „Ministerstvo vnútra SR koná pritom bez toho, aby o tomto kroku informovalo mesto,“ zdôraznil. Rezort pre TASR uviedol, že v areáli sa v súčasnosti nevykonávajú žiadne aktivity, ktoré by súviseli s výstavbou dočasného núdzového ubytovania.

Malacký primátor na sociálnej sieti uviedol, že podľa jeho informácií končiaci minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) mal podpísať kontingenčný plán a nariadiť, aby Malacky neboli informované.

Říha zdôrazňuje, že jeho hnev nie je namierený voči ľuďom, ktorí žiadajú o azyl a snažia sa nájsť na Slovensku miesto, kde môžu v pokoji prežiť nepriaznivú situáciu vo svojej domovine. „Takýmto ľuďom musíme poskytnúť ochranu. Rezort vnútra však chce na územie mesta a bez vedomia Malačanov vpustiť migrantov, ktorí hranice prekročili nelegálne,“ upozorňuje. „Toto zariadenie má byť navyše bez obmedzenia pohybu, rovnako tam nemá byť zabezpečená zdravotná starostlivosť,“ dodáva primátor Malaciek vo svojom statuse.

 Ministerstvo vnútra v reakcii pripomenulo, že kontingenčný plán sa pripravoval preventívne pre prípad, ak by Slovensko čelilo zvýšenému náporu tranzitných migrantov. Hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová zároveň v tejto súvislosti uistila o ochote zástupcov ministerstva stretnúť sa so všetkými relevantnými stranami vrátane vedenia Malaciek. Má sa tak stať pri prezentácii finálnej verzie materiálu. „Fakt je, že v areáli Záchrannej brigády HaZZ Malacky v súčasnej dobe nie sú vykonávané žiadne práce v súvislosti s výstavbou dočasného núdzového ubytovania,“ upozornila Eliášová.

 Priznala, že plánované aktivity smerujú k výstavbe takéhoto zariadenia, má však prioritne slúžiť pre civilné obyvateľstvo v prípade krízových situácií, ako sú požiare, povodne a podobne. „Dočasné núdzové ubytovanie môže byť tiež využité pre členov bezpečnostných zložiek v súvislosti so zabezpečovaním ochrany života, zdravia a majetku občanov SR, prípadne budú na základe platných dohôd poskytnuté na krátkodobé ubytovanie bezpečnostných zložiek iných štátov alebo využité s cieľom poskytovania núdzového ubytovania pre osoby utekajúce pred vojnovým konfliktom či z iných dôvodov,“ dodala hovorkyňa./agentury/

X X X

Romana Tabák ponúka lístky na zápas Rytmusa. Zákon je na ňu prikrátky

Poslankyňa Romana Tabák odmieta, že by za príspevok, v ktorom ponúka lístky, dostala zaplatené. Poslankyňa Romana Tabák sa počas výkonu svojej funkcie nevyhýba kontroverziám. Zaujala napríklad nelegálnym kúpaním sa v potoku či bitkou v nočnom klube s poslankyňou Janou Bittó Cigánikovou.

Tentoraz na svojich sociálnych sieťach zverejnila video, v ktorom propaguje boxerské zápasy, kde bude hlavnou hviezdou raper Rytmus. Svojim sledovateľom ponúka na zápas dva lístky a víťazovi súťaže návštevu parlamentu.

Mimovládna organizácia Transparency International Slovensko aj niektorí poslanci považujú video za reklamu, čo ústavný zákon zakazuje. Tabák to odmieta a hovorí, že ide o jej iniciatívu, za ktorú nevzala žiadnu protiodmenu.

Mimovládka reklamu vidí

Poslankyňa vo videu divákom predstaví „prekvapenie, ktoré sa im bude veľmi páčiť“. Získať môžu dva lístky na podujatie, v ktorom sa známe osobnosti postavia proti sebe v ringu. Táto súťaž má len jediný háčik. Víťaz musí sledovať profil poslankyne aj podujatia a komentovať jej príspevok.

„Ide o formu propagácie, športového podujatia, ktorú možno z nášho pohľadu označiť za reklamu – čo je konanie, ktoré majú politici zakázané,“ vysvetlil Ľuboš Kostelanský z Transparency International Slovensko.

Nepozdáva sa mu najmä to, že vo videu sa zobrazí aj vizuál z akcie s informáciou, koľko lístkov je ešte voľných. „Pri influenceroch, za akých možno do istej miery považovať aj poslankyňu Tabák, je reklamou, za ktorú sa platí, už len to, ak produkt spomína v pozitívnych súvislostiach. Presne to bývalá tenistka robí, keď o lístkoch na podujatie hovorí ako o prekvapení, ktoré sa bude jej priaznivcom veľmi páčiť,“ doplnil Kostelanský.

Tabák: Idem s kamarátkami oslavovať svoje narodeniny

Poslankyňa však popiera, že ide o reklamu a zdôrazňuje, že žiaden zákon neporušila. „Nemám s nimi žiadnu spoluprácu, je to všetko moja iniciatíva,“ odpovedala na našu otázku s tým, že na podujatie ide oslavovať s kamarátkami svoje narodeniny a rozhodla sa preto darovať lístky aj svojím sledovateľom.

Odmieta aj to, že za propagovanie podujatia dostala zaplatené. Nevedela ale vysvetliť, prečo je jednou z podmienok pre výhru v súťaži sledovanie profilu podujatia. „Ja nič nepredávam. Len hovorím, že toto sú pravidlá súťaže. To je všetko,“ reagovala. Súťažou chce podľa jej slov priblížiť ľudom politiku.

Organizátor boxerského zápasu tiež popiera, že by mali s poslankyňou spoluprácu. „Poslankyňa Romana Tabák si lístky na FNC 4 kúpila, súťaž prebieha v jej osobnej réžii a vzájomnú platenú či neplatenú spoluprácu s ňou nemáme,” odkázal organizátor.

„Je to všetko v súlade so zákonom. Nie som ale jediná poslankyňa, ktorá robí súťaž cez sociálne siete,“ obhajuje sa Tabák. V tomto smere má poslankyňa pravdu. Ústavný zákon síce zakazuje verejným funkcionárom používať svoje meno na reklamu. Avšak na prípady, keď tak robia poslanci na sociálnych sieťach, je zákon prikrátky.

Výbor rozhodol, že nejde o porušenie zákona

Upozorňuje na to Transparency international Slovensko či poslanci Ondrej Dostál (SaS) a Milan Vetrák (OĽaNO). Výbor Národnej rady pre nezlučiteľnosť funkcií totiž rozhodol, že poslanec musí za reklamu preukázateľne dostať odplatu. Ak teda nie je príspevok označený ako sponzorovaný a poslanec neuzavrel so spoločnosťou zmluvu, o porušenie zákona nejde.

„V každom prípade je to zvláštne, ak poslanec Národnej rady nejakým spôsobom priamo propaguje komerčné výrobky. Ústavný zákon pochádza ešte z doby, keď sociálne siete v podstate neexistovali,“ vysvetlil pre Aktuality.sk Dostál.

Precedens pri výklade zákona určil výbor v roku 2020 keď rozhodol, že zákon explicitne neupravuje príspevky na sociálnych sieťach. Konkrétne tak spravil v prípade poslanca OĽaNO Jozefa Pročka, ktorý propagoval na sociálnej sieti vlastnú reštauráciu.

Zákon je príliš benevolentný

Vetrák takýto prístup kritizuje. Výbor je podľa neho príliš benevolentný. „Pokiaľ sa nepreukáže, že poslanec mal uzatvorenú zmluvu s niekým, koho propaguje, a pokiaľ si nezaplatí reklamu, nepovažuje sa to za propagáciu,“ uviedol pre Aktuality.sk.

Výbor navyše prípady ani neprešetruje a dôkazy o tom, že poslanec dostal za reklamu peniaze, musia byť uvedené už v samotnom podaní.

Vetrák preto chce, aby sa našla v parlamente široká podpora pre novelu ústavného zákona, ktorá by ho spresnila a zamedzila poslancom v propagácii na sociálnych sieťach.

Vetrák v zhode s Tabák upozorňuje, že podobné reklamy zverejňujú na svojich profiloch viacerí poslanci. V decembri 2020 riešil výbor predstaviteľa klubu OĽaNO Erika Ňarjaša, ktorý propagoval energetické nápoje. Nedávno zas Vladimíra Marcinková (SaS) nafotila pre módny časopis spolu s rodinou fotografie v značkovom oblečení, aktuality.sk

X X X

Hazardné hry v sebe skrývajú aj riziká. Ako im predísť?

Týždeň zodpovedného hrania sa v tomto roku zameria na propagáciu zásad bezpečného hrania, prevenciu rizík a na pomoc problémovým hráčom.

 „Prečo? Dôvod je jednoduchý. Hoci pre drvivú väčšinu ľudí sú hazardné hry zábavou, pre zhruba tri percentá populácie predstavujú riziko. V rámci Týždňa zodpovedného hrania preto chceme verejnosť vzdelávať o tom, ako hrať bezpečne, čo už je možné považovať za problémové hranie a aké riziká z toho vyplývajú,“ objasňuje Peter Papanek, riaditeľ Inštitútu pre zodpovedné hranie.

Druhou témou kampane je prevencia. V rámci nej prebieha informovanie o pravidlách, ktoré by si každý hráč mal nastaviť, aby hranie bolo pre neho zábavou a bolo bezpečné.

Treťou oblasťou je komunikácia na tých hráčov, ktorí už problém majú alebo sa k nemu blížia. „Nástrojov na pomoc ľuďom, ktorí prepadli hazardu je viacero. Okrem legislatívnych nástrojov, o ktorých ich vieme informovať, dokážeme im napríklad sprostredkovať aj kontakty na odbornú pomoc,“ hovorí P. Papanek.

Súčasťou komunikácie na túto cieľovú skupinu v Týždni zodpovedného hrania je aj premiéra videodokumentu, ktorý vznikol s podporou Inštitútu zodpovedného hrania a ktorého prvý diel je vložený aj v tomto článku. „Dokument sme podporili s úmyslom poukázať na význam zodpovedného hrania, s cieľom, aby sme aj týmto spôsobom pomohli zabrániť nárastu počtu problémových hráčov,“ vysvetľuje P. Papanek.

V dokumente vystupujú bývalí problémoví hráči, v súčasnosti už úspešne abstinujúci. Formou osobných výpovedí opisujú svoju vtedajšiu situáciu s hraním, ale aj bod zlomu, ktorý ich smerovanie otočil opäť pozitívnym smerom. Okrem samotných hráčov v ňom účinkujú aj ich rodinní príslušníci a odborníčka na liečbu nelátkových závislosti. Dokument tak poskytuje pohľad na situáciu konkrétnych ľudí z viacerých uhlov pohľadu, čo ho robí pútavým a súčasne poučným. Zároveň môže byť inšpiráciou pre ľudí, ktorí sa ocitli v podobnej situácii a v súčasnosti hľadajú spôsoby nápravy.

Inštitút zodpovedného hrania vznikol na jar 2022. Jeho členmi sú stávkové spoločnosti Tipsport, Niké a Fortuna, ktoré deklarovali spoločné úsilie o to, aby tipovanie zostalo zábavou a zároveň, aby prispeli k úsiliu obmedziť následky patologického hráčstva./agentury/

X X X

Súhlasia Slováci s neúčasťou hráčov z KHL na MS? Výsledky prieskumu môžu prekvapiť

 Takmer až tri pätiny Slovákov nesúhlasia s tým, že na hokejových majstrovstvách sveta sa slovenská reprezentácia predstaví bez hráčov z ruskej KHL.

Slovenská reprezentácia nebude mať na MS žiadneho hráča z KHL po prvýkrát od roku 2009. (ilustračná snímka)

Vyplýva to z prieskumu denníka Plus 1 deň, ktorý si nechal spraviť agentúrou MNFORCE. Až 58 percent respondentov v druhej polovici apríla uviedlo, že rozhodnutie vedenia hokejovej reprezentácie považuje za nesprávne.

 Realizačný tím národného tímu sa totiž rozhodol neumožniť reprezentovať Slovensko hráčom, ktorý pôsobia v spomenutej ruskej súťaži, to všetko pod vplyvom vojny, ktorú ešte vo februári 2022 rozpútali na ukrajinskom území Rusi s podporou a pomocou Bielorusov. Táto vojna naďalej trvá a ruské vojská na Ukrajine spôsobili smrť tisícok ľudí vrátane detí.

Ako informuje Plus jeden deň, podľa prieskumu rozhodnutie tímu považuje za správne 21 percent respondentov a rovnaký podiel sa k tomu nevedel vyjadriť.

Podľa spomenutého prieskumu až dve tretiny opýtaných tvrdí, že slovenskí športovci by sa nemali vyhraňovať proti účasti Rusov na medzinárodných podujatiach.

Opačný názor zastáva tretina respondentov. Dovedna 54 percent respondentov výskumu odmieta, aby bola účasť ruských športovcov na medzinárodných podujatiach podmieňovaná odsúdením spomenutej krvavej vojny, ktorú vedú Rusi na Ukrajine.

 Na polovicu sú rozdelené názory opýtaných v otázke reprezentovania ruských športovcov pod neutrálnou vlajkou na veľkých športových podujatiach.

V ruskej KHL pôsobí niekoľko hráčov SR, pričom brankár Július Hudáček z kazašského Barysu Astana už ukončil reprezentačnú kariéru.

V ročníku 2022/2023 v KHL hrali aj obrancovia Christián Jaroš a Michal Čajkovský či útočníci Michal Krištof, Adam Liška a Tomáš Jurčo. Krídelník Samuel Buček začal ročník v ruskom Nižnekamsku, od polovice októbra 2022 však hral v Česku za majstrovský Třinec./agentury/

X X X

Vyhodíš ho z balkóna, vráti sa komínom. Ľupták sa stal majiteľom Liptovského Mikuláša

Novým majiteľom Liptovského Mikuláša sa stal Róbert Ľupták. Ako informoval Facebook RTVS, bývalý majiteľ Detvy a momentálne stále aj Prešova zvíťazil vo verejnej obchodnej súťaži vyhlásenej mestom.

 Róbert Ľupták bol v poslednej sezóne Tipos extraligy majiteľom Prešova.

Liptovský Mikuláš skončil v poslednej sezóne extraligy na predposlednom 11. miesta a zachránil sa tak v najvyššej súťaži. Horší bol už len Ľuptákov Prešov, ktorý vypadol do 1. Slovenskej hokejovej ligy.

Vďaka aktuálnemu úspechu v obchodnej súťaži tak ostáva kontroverzný majiteľ súčasťou Tipos extraligy aj pre nasledujúcu sezónu.

 „Vyhodíš ho z balkóna, vráti sa komínom,“ komentoval novinku jeden z fanúšikov na sociálnej sieti. Faktom je, že Ľupták je netuctovou postavou medzi majiteľmi hokejových klubov na Slovensku.

V minulosti ho napríklad disciplinárna komisia potrestala dvojmesačným zákazom vstupu na akýkoľvek zimný štadión. Dôvodom boli urážky rozhodcov, hráčov, športových činovníkov v zápase extraligy aj divákov./agentury/

X X X

Budúci minister Šimko po rokoch prehovoril o financovaní jeho bývalej strany

Ivan Šimko sa vyjadril k vzťahu s IT oligarchom Petrom Lukešom. Stretnutia s ním si pamätá, Lukešove firmy neregistruje.

Ivan Šimko by sa budúci týždeň mal ujať ministerstva vnútra. Hoci sa z politiky nikdy nestiahol, vo vláde sedel naposledy pred viac ako 15 rokmi. O funkciu ministra obrany vtedy prišiel po hádke s bývalým premiérom Mikulášom Dzurindom. Nezhody boli také zásadné, že sa rozhodol opustiť aj Dzurindovu SDKÚ, ktorú spoluzakladal.

Konkurenciou sa mala stať strana Slobodné fórum (SF), ktorú Šimko zakladal spolu so Zuzanou Martinákovou. Hoci sa strana nikdy nedostala do parlamentu a Šimko sa, paradoxne, napokon ani nestal jej predsedom, zostal po nej kontroverzný záznam v spise SIS Gorila. Týka sa financovania Šimkovej strany, za ktorou mal stáť šéf kontroverznej IT firmy Ditec Peter Lukeš.

Záznam v Gorile

„Podľa Haščáka dal majiteľ Slobodného Fóra Peter Lukeš na chod SF zatiaľ len cca 10 mil. Sk. Lukeš je obrovský žid a všetkých v SF drží nakrátko,“ uvádza spis Gorila o strane Slobodné Fórum, ktorej predsedníčkou sa napokon stala Martináková.

Budúci minister vnútra Ivan Šimko vzťah s Lukešom v minulosti verejne nekomentoval, pred nástupom do prvej politickej funkcie po vyše pätnástich rokoch pre Aktuality.sk popísal Lukešovu úlohu pri zakladaní strany. S IT veľkopodnikateľom vzťahy dlhodobo neudržiava a nemá ani jeho telefónne číslo.

„Moc si to nepamätám, nemal som to na starosti,“ hovoril Šimko o financovaní strany Slobodné Fórum dodávajúc, že predsedom sa nikdy nestal.

„Stranu som viedol len do snemu, to vtedy nevyžadovalo veľké prostriedky, vždy sme sa skladali,“ vysvetľuje Šimko.

Známosť s podnikateľom

Známosť s jedným z najbohatších Slovákov otvorene priznal. „Pána Lukeša som poznal, chcel nás podporiť politicky,“ tvrdí Šimko. „V prvom rade tým, že nás bude voliť,“ spresnil, čo znamená politická podpora od bohatého človeka, ak by nešlo o finančný dar.

Peter Lukeš bol aj jedným z mien spomínaných v rámci kauzy skupinka, ktorá napokon stála Ivana Šimka kreslo ministra obrany.

Kauzu skupinka v roku 2003 začali vyjadrenia vtedajšieho premiéra Mikuláša Dzurindu, ktorý uviedol, že na Slovensku existuje skupinka, ktorá vyrába škandály a mediálne kauzy – na mysli mal kauzy SDKÚ. Hoci jej členov nikdy verejne nepomenoval, vtedajší opozičný politik Robert Kaliňák zverejnil mená údajných členov skupinky – exšéf NBÚ Ján Mojžiš, bývalý vyšetrovateľ Jozef Šátek, novinári Martin M. Šimečka a Milan Žitný a podnikatelia Miloš Žiak, Peter Lukeš a Michal Lazar. Existenciu skupinky vyšetrovanie nikdy nepotvrdilo.

Na kauzu si spomína aj Šimko. „Aj verejne som hovoril, že premiér by sa nemal do toho miešať, že na to sú štátne orgány, ktoré to riešia. Tí ľudia, ktorých Dzurinda považoval za skupinku, niektorí sa so mnou stretli, pán Lukeš bol medzi nimi,“ tvrdí Šimko.

Aktuality.sk sa Šimka spýtali aj na Michala Lazara, ďalšieho údajného člena skupinky, veľkopodnikateľa a bývalého šéfa štátnych železníc z éry Vladimíra Mečiara.

„Je to možné,“ odpovedal Šimko na otázku, či bol medzi podporovateľmi Slobodného Fóra aj Lazar. „Toho som asi nikdy nevidel, Lukeša som stretol, mali sme nejaký obed, alebo kávu,“ dodal Šimko.

Hoci známosť s Lukešom priznáva, ako podnikateľa ho vraj dlhodobo neregistruje. „Vôbec o ňom nič neviem. Nevidel som ho, netelefonoval s ním, nemám ani jeho číslo.“

Šimko si spomenul na meno Lukešovej firmy Ditec. O jej zákazkách, ktorých časť mala firma aj na ministerstve vnútra, však nemá vedomosť. „Nebol to predmet môjho záujmu a nebude to predmet môjho záujmu v prípade, že budem poverený vedením ministerstva vnútra,“ uzavrel Šimko.

Podobne sa o kontaktoch so Šimkom vyjadril pre Aktuality.sk aj Lukeš. „Nevediem si síce záznamy mojich plánovaných či náhodných stretnutí, ale myslím si že pána Šimka som videl naposledy v rokoch 2005- 2006,“ uviedol dnes Peter Lukeš pre Aktuality.sk

Lukeš o strane

Peter Lukeš minulý rok potvrdil, že stranu Slobodné Fórum financoval.

„Na začiatku musím povedať, že mi boli veľmi sympatické reformy, ktoré urobili Dzurindove vlády. Jeho vládnutie však bolo neskôr spájané aj s mnohými kauzami. V danom čase sa mi zdalo, že Slobodné fórum môže byť pokračovateľom toho dobrého z toho obdobia. Zavážil aj fakt, že mi ľudia ako pani Martináková či pán Šimko ľudsky sedeli. Tak som im finančne aj ľudsky pomáhal,“ vyjadril sa Lukeš minulý rok v rozhovore pre denník SME, aktuality.sk

X X X

Róbert Ľupták kúpil ďalší extraligový klub

 Podnikateľ Róbert Ľupták sa v stredu stal majiteľom ďalšieho extraligového klubu. Za vyše 150 tisíc eur odkúpil od mesta MHk 32 Liptovský Mikuláš. V minulosti bol majiteľom Detvy či Prešova, ktoré v súčasnosti už nefigurujú medzi slovenskou hokejovou elitou.

Mesto svoje rozhodnutie predať klub súkromnému majiteľovi označilo za krok, akým chce zachrániť hokej v Liptovskom Mikuláši. Liptáci boli posledným klubom v extralige, ktorý bol stopercentne vlastnený samosprávou. Novému majiteľovi však dalo isté záväzky.

„Víťaz bude povinný zaviazať sa v kúpnej zmluve, že nepredá licenciu klubu a súčasne ju zachová v meste Liptovský Mikuláš. Zároveň bude povinný mestu predkladať rozpočet na financovanie klubu vždy pre nasledujúce dve sezóny. V prípade nedodržania tejto povinnosti mámesto právo odkúpiť klub späť za rovnakú cenu, za akú ho predal,“ píše sa vo vyhlásení Liptovského Mikuláša.

O klub okrem Ľuptákovej firmy R-Stav s.r.o., ktorá zaplatí 151 200 eur, mali záujem aj Tibor Višňovský a spoločnosť Drevomax. Pre Ľuptáka pôjde už o tretie mesto, v ktorom bude prevádzkovať extraligový klub. V minulosti bol majiteľom Detvy i Prešova, klub z východu Slovenska však v uplynulej extraligovej sezóne skončil posledný a s extraligou sa rozlúčil. Len o päť bodov nad ním finišoval predposledný Liptovský Mikuláš.

X X X

Jozef Habánik: Študentom otvárame dvere k výborným pracovným ponukám

Elektronické skútre, špičkové technologické vybavenie, ale aj zelené parky. To všetko patrí k Trenčianskej univerzite Alexandra Dubčeka v Trenčíne. Okrem kvalitného vzdelávania ponúka mladým ľuďom aj skvelú šancu na uplatnenie v praxi. Jej absolventi patria na trhu práce k najžiadanejším.

Študenti i zamestnanci Trenčianskej univerzity sa už druhý mesiac presúvajú po meste elektrobicyklami a skútrami, ktoré sú umiestnené priamo v areáloch fakúlt. „Okrem podporovania mobility študentov chceme prispieť aj k ochrane životného prostredia,“ hovorí rektor Trenčianskej univerzity Jozef Habánik. V podmienkach slovenských univerzít a vysokých škôl ide o absolútnu novinku. „Bicykle využívajú kombináciu pohonu cez pedále s výraznou pomocou elektromotora. Ak sa batéria vybije, môžu sa používať ako klasické bicykle. Zelená alternatíva klasických skútrov šetrí životné prostredie, odvezie dvoch pasažierov má dojazd 65 kilometrov a do siedmich hodín sa plne nabije,“ približuje novinku rektor, aktuality.sk

 Elektrobicykle študenti využívajú aj na presuny medzi budovami fakúlt.

Študenti majú k dispozícii pätnásť skútrov a tridsať elektrobicyklov. „Sú rozmiestnené po fakultách, aby sa študenti mohli jednoduchšie presúvať medzi jednotlivými budovami,“ dodáva Habánik. Prostriedky na zriadenie stanovísk – 266 010 eur získala univerzita pomocou projektu Zelená revitalizácia a podpora udržateľnej mobility pre napĺňanie iniciatívy Race to Zero. Zariadenia používajú študenti a zamestnanci prostredníctvom mobilnej aplikácie. Smart stojany majú na streche solárne články, ktoré pokryjú časť energie na nabíjanie. Trenčianska univerzita disponuje celkovo tromi stojanmi.

Excelentný výskum

Ambíciou Trenčianskej univerzity je podľa rektora Habánika poskytnúť kvalitné vzdelanie kreatívnym mladým ľuďom, ktorí chcú experimentovať, hľadať nové riešenia a inovácie. „Sme mladou univerzitou, ktorá v obľúbenom študentskom meste prešla obrovskými pozitívnymi zmenami. Ponúkame štúdium technických, ekonomických a zdravotníckych smerov. Jednou z fakúlt je Fakulta sociálno-ekonomických vzťahov, ktorá patrí počtom študentov medzi naše najväčšie a najatraktívnejšie,“ približuje Habánik. Pripravuje odborníkov v oblasti personálneho manažmentu a riadenia ľudských zdrojov a na prvom stupni aj odborníkov pre verejnú správu. „Fakulta ako prvá na Slovensku zaviedla do univerzitného vzdelávania dovtedy neexistujúci študijný program Ľudské zdroje a personálny manažment, ktorý bol inšpirovaný svetovým hospodárskym a spoločenským vývojom,“ vraví rektor Habánik. V končiacich ročníkoch je štúdium doplnené aj o odbornú prax v podnikoch a organizáciách. Činnosť HR špecialistov a personálnych manažérov si môžu študenti vyskúšať aj prostredníctvom intenzívneho kurzu Generalista ľudských zdrojov v špeciálnom Tréningovom centre personálnych činností priamo na fakulte.

Okrem vzdelávania sa Fakulta sociálno-ekonomických vzťahov na vysokej úrovni venuje aj výskumu. Ministerstvo školstva jej po posúdení výsledkov v oblasti vedy a výskumu opätovne potvrdilo status Excelentné výskumné pracovisko. Získala ho za vynikajúce výsledky v excelentnej publikačnej činnosti a úspešnosť pri získavaní vedeckých grantov. Celkovo sa hodnotilo 76 spoločensko-vedných fakúlt.

 Zelená alternatíva skútrov šetrí životné prostredie.

Technológie pre kreatívcov

Na univerzite budujú Kreatívne centrum FabLab, ktoré má vytvoriť prostredie rozvíjajúce tvorivosť a motivovať k podnikateľským zručnostiam. Momentálne sa inštaluje technologické vybavenie a postupne bude v kreatívnych dielňach viac ako 100 zariadení. Do dielne na obrábanie kovových materiálov ako prvú inštalovali centrálnu kompresorovú stanicu na rozvod stlačeného vzduchu, zároveň aj jedno z menších zariadení – digitálny výškomer pre presné meranie produktov v procese obrábania.

„Nainštalované je už aj vybavenie zváračskej a zámočníckej dielne, konkrétne pieskovacie a umývacie zariadenie na dokonalé čistenie materiálov pred zváraním či povrchovou úpravou, ohýbačka plechu a zariadenie na strihanie a tvarovanie plechov. Tieto zariadenia rozšíria možnosti práce vo FabLabe aj s kovovými materiálmi,“ ozrejmuje Habánik. Členovia kreatívneho centra FabLab majú v zdieľaných remeselných dielňach k dispozícii aj zariadenie na meranie tvrdosti materiálov, ktoré sa spracúvajú v rámci CNC obrábania či 3D tlače alebo veľkoformátovú tlačiareň pre tlač plagátov a veľkoplošných schém na rôzne typy materiálov.

 Oáza zelene a športu

Vo februári spustila Trenčianska univerzita realizačnú fázu projektu Zelená revitalizácia univerzitného areálu. Ide o stavebnú časť budovania zelenej infraštruktúry v areáli Fakulty špeciálnej techniky, kde sa nachádza aj študentský internát a univerzitné Kreatívne centrum FabLab. „Chceme zvýšiť kvalitu prostredia pre študentov i pracovníkov univerzity a rešpektovať pritom environmentálne potreby územia a biodiverzitu.

Pomocou takmer 500 tisícovej investície zrealizujeme opatrenia pre zníženie hluku a prašnosti v urbanizovanom prostredí, aj opatrenia na zadržiavanie dažďovej vody,“ vysvetľuje rektor Trenčianskej univerzity. Dodáva, že rátajú s výsadbou stromov, živých zelených plotov a nahradením veľkých trávnatých plôch za kvitnúce lúčne pásy pre opeľovačov. Okrem toho pribudnú v areáli aj herné a športové prvky pre deti i dospelých – veľkoplošné multifunkčné ihrisko pre basketbal, streetball a volejbal, vonkajšie stoly na stolný tenis, detské ihrisko a veľké exteriérové workout ihrisko s prvkami pre exteriérový parkúr. Funkčnosť doplní inštalovaný mobiliár a altánky. Odovzdanie „zeleného“ areálu, herných a športových prvkov do užívania naplánovali na začiatok nového akademického roku, v septembri 2023./agentury/

 

 

  

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.