Bush se dohodli na převratu v ČSFR za pomoci StB a studentů. Aby se převrat uskutečnil, vymysleli mrtvého studenta na 17. listopadu, jehož hrál Ludva Zifčák. Tím měl být národ dohnán k tomu, aby masově protestoval, byl aktivnější, naštvanější a starý režim odstranil demonstracemi proti vedení státu.
V Pamětech Ludvy Zifčáka, alias Růžičky, (tři díly), které vyšly v roce 1991 v nákladu téměř půl miliónu výtisků a jsou ve všech knihovnách v ČR i SR a mezi lidmi, je uvedeno něco jiného: Několik dní po schůzce s tajemným panem Albertem seznámil Petr Fiala, údajně student Matematicko fyzikální fakulty UK v Praze, Růžičku s jistou slečnou či paní Drahomírou Dražskou.
Pracovala jako noční vrátná na stejné fakultě, na níž Fiala studoval. Nakonec se ukázalo, že byla vdanou paničkou. Podle Fialova sdělení dobře znala prostředí na fakultě a ještě lépe studenty. Na Růžičku působila celkem obstojně, avšak nejvíc jej potěšil její vztah k Fialovi, který byl víc než přátelský. A Fiala patřil k lidem, kterým Růžička věřil. A to hlavní, kterého Růžička dosadil do vedení NSS. Byl to prostě jeho člověk. Oba měli s Dražskou stejný úmysl – zapojit ji do studentského hnutí jako studentku, ač jí nikdy nebyla… Vzhledem k Fialovým poznatkům mu Růžička důrazně uložil, aby s Dražskou o jejich stycích s Bendou promluvil. Uvědomoval si, že by ji mohli potřebovat. Dražská byla vcelku ovladatelná osoba, snadno manipulovatelná a jako vrátná měla dost příležitostí dostat se do styku s dalšími studenty, které mohla ovlivnit k náklonnosti k NSS. Mělo by to především význam v případě politických změn…
V rozhovoru se Dražská Fialovi svěřila s tím, že ji mladý Benda (dnes poslanec ODS) požádal, aby mu zjistila dvě jména studentů na MMF UK v Praze. Fiala Růžičkovi rovněž sdělil, že Dražská Bendovi ta dvě jména zjistila. Jednalo se rovnou o dva Martiny Šmídy! Shodou okolností se Dražská hned po manifestaci potkala s mladou ženou, která k ní byla velmi milá. Pomohla jí dojít na ošetření do nemocnice.
V té době Dražská netušila, že mladá žena se představila jako Mirka Litomiská, je sitgnatářkou Charty 77. Dražská Litomiské předala informaci, jak byly spolu dohodnuté. V případě, že Litomiská nevolala Uhla, zavolá mu večer Dražská. Ing. Petr Uhl, šéf VIA, obdržel magnetofonový záznam se zprávou Dražské, která popisuje, jak úderem příslušníka Bezpečnosti zůstal její přítel Martin Šmíd ležet pod státní, červenomodrobílou vlajkou… A Uhl tomu naletěl… Ani mu nevadilo, že pásek dostal o den později. Informaci si vůbec neověřil. Byla to poplašná zpráva, která vedla k převratu v ČSFR. A o všem byli informováni důstojníci ze SSSR, kteří působili na vnitru v Praze, byli poradci generála Lorence, který byl šéfem StB, a poradci USA, Bushe.
X X X
ŘEDITEL NEMOCNICE V PRAZE LUDVÍK
NEMOCNICE ČR BEZ PENĚZ, NEMAJÍ KDE UŠETŘIT
FIALA ČR DOTÁHL TAK DALEKO, NEMOCNICE NA DNĚ
KDY DOSTANE\ CELÝ NÁROD ODVAHU NA ODSTRANĚNÍ FIALY?
MUSÍ ZA VOLAT EXPERTY USA, RUSKA, NĚMECKA, BELGIE NEBO JINÝCH ZEMÍ?
NEBO VSTANOU ODVÁŽLIVCI, JAKO HAVEL, Z MLADÝCH LÉKAŘŮ?
Nemocnice nemají jak ušetřit. Pokles příjmů od pojišťoven jsem za 25 let nezažil, říká Ludvík
Chystaná úhradová vyhláška na příští rok, podle které se přerozdělují peníze ve zdravotnictví, vyvolává spory. Malé nemocnice chtějí napadnout u Ústavního soudu, protesty kvůli ní plánují i ambulantní specialisté. S těmi chce ministerstvo ještě jednat. Lékařům totiž vadí podle nich nízké úhrady za péči. „V tuto chvíli zbývá k přerozdělení opravdu minimum peněz,“ přiznává pro Radiožurnál ředitel Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík.
X Co na návrh úhradové vyhlášky pro příští rok říkáte vy?
Úhradová vyhláška byla nastavena tím, že vláda rozhodla, že příjmy a výdaje zdravotního systému musí být vyrovnané. A proto to dopadlo takto, protože v tu chvíli zbývá k přerozdělení opravdu minimum peněz.
Rozhovor s ředitelem Fakultní nemocnice Motol Miloslavem Ludvíkem
X Malé nemocnice upozorňují na nerovnost plateb mezi jednotlivými zařízeními. Jsou výtky opravdu oprávněné? Měly by pojišťovny platit všem nemocnicím za jejich práci stejně?
Ony nejsou oprávněné. Je trošku složitější to vysvětlovat. Tam dochází k takzvanému sbližování sazeb, ale víceméně malým nemocnicím vadí dvě věci. Zaprvé centralizace, což je podle mě naopak správná věc. Komplikované výkony patří do velkých nemocnic, protože jsme malá země a nemáme tolik specialistů. Druhá věc je, že všichni v podstatě dostáváme stejné peníze, za které my musíme dělat daleko víc specializovaných výkonů. Ono to vypadá, že k nám jde víc peněz, ale když se to přepočítá na pacienta, tak to prostě pravda není.
X Propad příjmů se bude týkat výrazně i velkých fakultních nemocnic, třeba zrovna Motola. Ten má v příštím roce přijít podle předběžných propočtů o skoro 200 milionů. Co to pro vás znamená? Kde budete šetřit?
Je to velmi nepříjemné. My ještě hledáme cesty, jakým způsobem výpadek nahradit. Ale je pravdou, že za mou pětadvacetiletou kariéru ředitele je to poprvé, kdy nám poklesnou příjmy od zdravotních pojišťoven. Nedá se šetřit na platech ani na lécích a zdravotnickém materiálu, takže v podstatě zbývá údržba a případné investice.
X Bude tedy dost peněz na platy lékařů? Ti stále požadují jich navýšení?
V této chvíli je dohoda z tripartity taková, že každý zaměstnanec, to znamená lékaři, sestry, ale i dělníci v nemocnicích, dostane přidáno 1400 korun. Víceméně žádný jiný prostor ve vyhlášce na další přidávání není.
X Také zaznělo, že ambulantní specialisté na konci října budou protestovat a chtějí zavřít ordinace. Ministr zdravotnictví s nimi chce ještě jednat. Připravujete se nějak na situaci, kdy víc pacientů zamíří na ošetření právě do nemocnic?
Oni sem míří pořád. Teoreticky byste se do nemocnice neměl dostat jinak než sanitkou nebo v akutním stavu. Když se půjdete projít po urgentních příjmech velkých nemocnic, tak zjistíte, že tam celý den sedí pacienti, kteří by patřili do ordinace ambulantních specialistů. Takže pro nás to zase tak velký rozdíl nebude.
X Pojišťovny navrhují úhradovou vyhlášku úplně zrušit. Tvrdí, že by se na platbách za péči měly domlouvat s lékaři a nemocnicemi samy. Jak to vidíte vy?
Hezký příklad je Slovensko, kde v podstatě úhradovou vyhlášku před mnoha lety zrušili a každých pět let tam musí oddlužovat nemocnice. V Česku je tak jedna, možná dvě nemocnice, které mají dostatečnou sílu, aby se prosadily ve vyjednávání se zdravotní pojišťovnou. Motol může být jedna z nich. Ale jakmile budete jenom střední nebo malá nemocnice, tak ve vyjednávání s pojišťovnou vždycky budete tahat za kratší konec. Vždycky musí být nějaká autorita, která na trh vnese trochu rovnováhu.
X X X
MMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM
X X X
POLICITÉ PROTESTUJÍ, NEBUDOU VYBÍRAT POKUTY
POLICISTÉ CHTĚJÍ VÍC PENĚZ
Policisté nebudou vybírat pokuty. Protestují tak proti nízkým platům
Policisté po celém Česku chystají na první listopadový týden netradiční protest – nebudou lidem dávat pokuty, ale přestupky budou řešit jen domluvou. Chtějí tak upozornit na to, že na mnoha služebnách chybí značné množství policistů, mají nízké platy a část policistů odejde během prvních pár let po nástupu. Policisté tvrdí, že vedení tlačí právě na to, aby vybírali pokuty. Policejní prezidium to odmítá a varuje policisty, že nemohou svévolně odpouštět pokuty, ale že pro „domluvu“ musí být důvod.
Za akcí policistů, kteří nebudou dávat třeba pokuty za dopravní přestupky, jako je špatné parkování, zapomenuté doklady, za přestupky proti veřejnému pořádku jako pokřikování v noci nebo drobnější prohřešky, stojí vedoucí obvodního oddělení v jihočeském Písku Martin Červenka. Zkušený policista, který slouží u policie dvacet let a teď na internetu zveřejnil dokument, ve kterém fungování policie kritizuje. Na akci jako první upozornily Seznam Zprávy.
Na sociálních sítích vznikla skupina, ve které je přes šest tisíc policistů. Drtivá většina z nich se k protestu připojí. Tvrdí to policisté od Aše po Ostravu a od Liberce po Kaplici. „To, za kolik peněz děláme, je výsměch.“
X X X
DR PŘÁDA: S VÁLKEM SE NEDÁ JEDNAT
LÉKAŘI JEDNAT S FIALOU, VÁLEK PÁTÉ KOLO U VOZU
LÉKAŘI PŘESTAT JEDNAT, VELKÝ PROTEST, JAKO HAVEL, ODSTRANIT FIALU, NOVOU VLÁDU
LÉKAŘI SE NESMÍ BÁT, ODVAHU, JAKO 17. LISTOPADU STUDENTI, MRTVÝ STUDENT ZA HAVLA 1989
PRO ČR NEJLEPŠÍ
Komunikace s Válkem vázne, občas je to nedůstojné, říká před stávkou Přáda
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek z TOP 09 stále nenašel společnou řeč s ambulantními specialisty. Zatím tak pořád platí, že budou 29. a 30. října stávkovat. Viceprezident České lékařské komory (ČLK) Jan Přáda však doufá, že prostor pro dohodu existuje, i když připouští, že komunikace s Válkem není vůbec snadná.
„Myslím si, že by velmi prospěla změna v komunikaci,“ řekl Jan Přáda v Rozstřelu na adresu Vlastimila Válka. „Velmi často jsme totiž konfrontováni se situací, že dostaneme podklady až večer před jednáním. A to je od ministra velmi nešťastné, protože to často bývají mnohastránkové dokumenty.“
Někdy je to až nedůstojné
„V tom skutečně komunikace občas vázne. Není to dobré. A byl bych rád, aby se to během posledního roku této vlády a tohoto ministra nějakým způsobem zlepšilo, protože občas je to až nedůstojné a rozhodně to nepomáhá nějakému zlepšení atmosféry, ve které bychom měli problémy konstruktivně řešit,“ dodává viceprezident ČLK.
Podle něj je zřejmě ministr Válek ovlivněn mimo jiné svým medicínským oborem, v němž není nutná tak intenzivní komunikace s pacienty.
„Pan ministr Válek dělá radiodiagnostiku, což je obor, který se diametrálně liší od těch, které jsou více orientované na pacienty. Nechci říkat, že je někde zavřený. Ale v zásadě má daleko menší kontakt s lidmi než lékaři v interních nebo chirurgických oborech. A nesmíme se na medicínu dívat jen optikou svého oboru.“
Komunikace s Válkem vázne, občas je to nedůstojné, říká před stávkou PřádaRozstřel
Poté ale ministra zdravotnictví také pochválil. „Pan ministr Válek ale spoustu věcí rozjel, třeba digitalizaci různých procesů.“
Jan Přáda se zviditelnil v loňském roce, kdy jako jedna z nejvýraznějších tváří Sekce mladých lékařů ČLK vedl protest za zlepšení podmínek pracovníků ve zdravotnictví. Došlo to do situace, kdy přes šest tisíc lékařů odmítlo loni v prosinci sloužit přesčasy a doktoři odvolali akci až poté, co se do složité situace vložil premiér Petr Fiala a nalil do systému na platy doktorů deset miliard korun navíc.
Ale problémy přetrvávají i letos. Zatímco s praktickými lékaři se ministr zdravotnictví dohodl na navýšení plateb z veřejného zdravotního pojištění a praktici následně stávku odvolali, ambulantní specialisté na protestu i nadále trvají. Přáda jejich postoj chápe, i když by byl rád, aby se s Válkem nakonec přece jen dohodli a dvoudenní stávku odvolali.
Péče ohrožena nebude
„Ale všichni víme, že za posledních pět let byla inflace zhruba 37 procent, což je obrovské číslo. A v ambulanční sféře to funguje tak, že lékaři jsou ve skutečnosti podnikatelé a jako podnikatelům jim pojišťovna, tedy stát, říká, kolik si mohou účtovat za své služby,“ vysvětluje viceprezident ČLK.
„Takže když děláte něco navíc, něco lepšího, pořídíte si třeba dražší a kvalitnější přístroj, tak se stále musíte vejít do původního rozpočtu. A to jim vadí. A zároveň pacient si v dnešním systému nemá možnost legálně připlatit skoro nic. A tím se nabízí otázka, jestli to je tak správně nastaveno?“ ptá se Přáda.
Podle něj je logické, že ambulantní specialisté žádají změny a budou stávkovat. Podle Přády by to mělo otevřít legitimní diskusi o nastavení standardů a nadstandardů v českém zdravotnictví, kdy by měli mít pacienti možnost si za nadstandardní služby připlatit, čímž by se otevřely možnosti k výraznějšímu navýšení platů nejen u ambulantních specialistů.
A nehrozí při chystané stávce, že bude ohrožena zdravotnická péče v ČR? „Nemocniční lékaři se k tomu v tuto chvíli nepřipojují, takže to by mělo být garancí toho, že když bude někdo mít opravdu problém, tak se může obrátit na síť nemocnic. A tím nikdo nepřijde k úhoně,“ uzavírá Přáda.
Nenapadlo ho někdy kvůli nízkým platům v českém zdravotnictví odejít za lepšími penězi na Západ? Jak konkrétně by měly fungovat nadstandardy? Nenarušilo by to systém veřejného zdravotnictví v ČR? A nebyli by znevýhodňováni sociálně slabší občané? I na to odpovídal viceprezident ČLK v Rozstřelu.
X X X
MMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM
X X X
Braňte se Bruselu jako v roce 1956 Sovětům, volal Orbán na výročí povstání
Maďarský premiér Viktor Orbán při příležitosti 68. výročí protikomunistického povstání vyzval Maďary, aby čelili Bruselu tak, jako v roce 1956 čelili sovětské armádě. Stalo se tak poté, co v průzkumu veřejného mínění Orbánovu stranu Fidesz poprvé od roku 2010 předstihlo opoziční uskupení, jehož mítink má následovat po Orbánově projevu.
Maďarské povstání začalo 23. října 1956 v Budapešti demonstrací 200 tisíc lidí žádajících mimo jiné svobodné volby, osvobození politických vězňů, odstranění cenzury či odchod sovětské armády, která byla v zemi od konce druhé světové války.
Povstání skončilo krveprolitím, když v noci na 4. listopadu 1956 šestnáct divizí sovětské armády zaútočilo na maďarskou metropoli s využitím tanků i dělostřelectva; podle dostupných údajů zemřelo nejméně 2 700 Maďarů a 722 sovětských vojáků.
„Máme se podvolit cizí velmoci, tentokrát z Bruselu, nebo jí máme klást odpor? To je vážné rozhodnutí, které Maďarsko čeká. Navrhuji, aby naše odpověď byla stejně jasná a jednoznačná jako v roce 1956,“ prohlásil Orbán před tisíci lidmi v jednom z budapešťských parků. Agentura AFP, která ho citovala, označila premiérova slova za nový výpad proti Evropské unii. Podobně se na výročí povstání vyjádřil už dříve.
„Slovanské vojáky u nás nechceme“
Orbán obvinil vůdce EU, že chtějí donutit Maďarsko k zapojení do války na Ukrajině, vnutit mu migranty, odebrat maďarské děti a předat je genderovým aktivistům, jeho svrhnout a nastolit v zemi loutkový režim. „Nedovolíme přeměnit Maďarsko v loutkový stát, ve vazala Bruselu,“ prohlásil.
Tvrdil také, že EU plánuje po budoucím vítězství rozmístit ukrajinské vojáky v Maďarsku. „My Maďaři bychom jednoho dne po probuzení zjistili, že slovanští vojáci z východu jsou zase na území Maďarska. To nechceme, ale tlak z Bruselu sílí každým dnem,“ prohlásil.
Orbán nepředložil žádné důkazy, které podpořily jeho tvrzení. Brusel dosud veřejně nereagoval, poznamenala AP a připomněla, že EU zadržela Budapešti vyplacení miliard eur finanční podpory kvůli porušování zásad právního státu, zatímco Maďarsko pravidelně zkouší blokovat a oddalovat unijní pomoc Ukrajině a sbližuje se s Moskvou.
Agentura Reuters zase připomněla silné vazby „nacionalisty Orbána“ na Rusko i skandál, který před měsícem vyvolal Orbánův spolupracovník a jmenovec Balázs Orbán, který kritizoval ukrajinský boj proti ruské agresi a naznačil, že Maďarsko by se sovětské invazi nebránilo.
Orbán, jenž v roce 1989 získal popularitu, když žádal odchod sovětských vojsk, označil „dvojznačná“ slova svého spolupracovníka za chybu, zatímco vůdce maďarské opozice je odsoudil jako „zradu“.
Magyarova strana umí zúročit pocit zmaru
Mediálně zdatný politický nováček Péter Magyar (43), který dříve spolupracoval s Orbánovou vládou, dokáže přilákat davy na mítinky své nové politické strany Respekt a svoboda (TISZA), na kterých obviňuje vládu z korupce a zneužívání propagandistické mašinérie.
Vláda nařčení odmítá, ale Magyar podle komentátorů úspěšně využívá frustrace voličů z Orbána, který se v posledních měsících potýká s ekonomickými problémy.
Podle průzkumu budapešťského analytického střediska 21 Research Center, jehož výsledky zveřejnil list Partizan, má TISZA podporu 42 procent voličů rozhodnutých jít k volbám, zatímco Fidesz zaostává se 40 procent.
Při projekci do celé populace Fidesz stále vede s podporou 29 procent voličů před Magyarovou stranou s 26 procenty. Tenčící se náskok vládní strany ukázaly dva předchozí průzkumy.
Magyarova strana umí zúročit široce rozšířený pocit zmaru, který u mnoha Maďarů vyvolávají ostatní opoziční strany, jež nedokázaly Orbánovi vytvořit vážnější potíže během jeho 14 let trvající vlády, poznamenal Reuters. Další parlamentní volby se v Maďarsku mají konat v roce 2026.
X X X
Co spojuje BRICS
Vladimír Putin nevypadá osaměle, když hostí takové množství světových lídrů na kazaňském summitu BRICS, konstatuje Bloomberg.
Nikoliv snad soupeř, ale protiváha Západu v podobě Globálního Jihu, tak je nejčastěji charakterizováno seskupení BRICS. Když se letos z původní pětky regionálních mocností rozšířilo na desítku, setkáváme se i s označením BRICS+, kam tedy patří Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika (originální první pětka), ke kterým přibyly Saúdská Arábie, Egypt, Etiopie, Írán a Sjednocené arabské emiráty.
Typické je členství Saúdské Arábie a Íránu, dvou soupeřících regionálních center, ze kterého je zřejmé, že nejde o spojenectví, ale hledání společných nebo mnohostranně využitelných mechanismů hospodářské spolupráce. A tyto společné zájmy převažují nad tím, co jednotlivé země dříve rozdělovalo.
Na summitu je spousta příležitostí jak problémy řešit při vrcholném dvoustranném jednání, ke kterému by se těžko hledala lepší příležitost. V podobném duchu vyznělo jednání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga s indickým Narendem Módim, ze kterého vzešel kompromisní režim pro sporné pohraniční území v Himalájích. Taky hostitel setkání, ruský prezident Vladimír Putin už se Si a Módím jednal.
Putin uvítal v Kazani i řadu dalších zájemců o členství. Nejzajímavější je Turecko, člen NATO, které nechce chybět u stále většího stolu, kde se rozhoduje. A protože jedním z cílů BRICS je utváření nových mezinárodních organizací, které by lépe vycházely vstříc potřebám Globálnímu Jihu než orgány a agentury Spojených národů, do Kazaně přispěchal i generální tajemník OSN António Gutteres, který se má setkat s Putinem ve čtvrtek. Ruský prezident zdaleka nepůsobí osaměle, konstatuje agentura Bloomberg.
Z dřívějších Putinových prohlášení vyplývá, že hlavním úkolem BRICS je teď konsolidace, teprve pak lze uvažovat o dalším rozšiřování nebo zásadních projektech, kterým je vytváření společné měny. Zatím má přednost usazování obchodní výměny za národní měny. Dedolarizace, jak se tyto záměry také označují, není něco úplně na spadnutí.
Ale ruské předsednictví trvá jen do konce roku, naváže brazilské, které sice tyto priority uznává, ale může je posunout. Naznačil to rozhovor čínských Global Times (GT) s brazilskou vedoucí výzkumnicí v Centru pro politiky BRICS a profesorkou Institutu mezinárodních vztahů s krásným jménem Ana Elisa Saggioro Garcia.
GT: Co od tohoto summitu očekáváte?
Garcia: Pro BRICS je to velmi důležitý a jedinečný okamžik, protože se jedná o první summit od jeho rozšíření o nové členy. BRICS zároveň obdržel rostoucí počet žádostí a nyní se etabloval jako skupina, která skutečně přitahuje mnoho zemí na globálním Jihu.
Je opravdu důležité, aby země spojily své síly a posílily spolupráci. Myslím, že Brazílie má v tomto procesu vedoucí roli. Příští rok bude na Brazílii, aby s návrhy pokročila alespoň ve dvou hlavních oblastech. Jedním z nich je konsolidace fixní expanze a druhým je přejít ke konkrétnějším opatřením ke zvýšení používání místních měn a snížení závislosti na americkém dolaru.
GT: Rostoucí počet zemí vyjádřil přání připojit se letos k BRICS. Jaké jsou důvody tohoto nárůstu?
Garcia: Myslím, že každá země má své vlastní důvody, ale shodují se, jak pozoruji, v tom, že BRICS je atraktivní pro země, které se cítí přehlížené v západních institucích a hodnotách.
Světový řád se mění a období po druhé světové válce je u konce. Mnoho zemí hledá různé typy spolupráce. Vidí výhody v tom, že jsou součástí BRICS. Každá země má také pragmatický důvod ke vstupu, ke spolupráci blíže k Číně nebo k tomu, aby byla blíže k jiným regionálním mocnostem, jako je Indie, Brazílie a Jižní Afrika. BRICS je slibnou skupinou pro spolupráci globálního Jihu, aby byl slyšet jeho hlas.
GT: Jednou jste zmínila, že BRICS má za úkol hledat rovnováhu mezinárodních vztahů a vytváření konsensu, který se liší od konsensu zavedeného západními mocnostmi. Na co v této souvislosti odkazuje“ konsensus“? Proč by BRICS měly vytvářet konsensus, který se liší od konsensu západních mocností?
Garcia: Země BRICS se v některých případech ne vždy shodují, protože mají různé historie, kultury, náboženství a postoje. Z tohoto důvodu musíme najít ta témata a témata spolupráce, kde existují společné zájmy mezi zeměmi.
Jedním z hlavních témat je boj proti změně klimatu a energetická transformace.
Další oblastí konsensu je reforma mezinárodní finanční architektury.
Společnou akcí zemí BRICS během krize v roce 2008 byla výzva k reformě MMF, aby odrážela nový ekonomický řád. Země BRICS jsou významnými ekonomickými mocnostmi, ale nejsou dobře zastoupeny v brettonwoodských institucích, což je pro ně důležitým bodem programu.
Země BRICS se zároveň dohodly na vytvoření nových institucí, jako je například Nová rozvojová banka. To také představuje společný základ, kde najdou shodu v otázce potřeby reformy mezinárodní finanční architektury. Myslím si, že Čína tam musí hrát svou roli. Čína je důležitým partnerem při používání místních měn a mohla by podpořit další země BRICS při vývoji společného mechanismu plateb v rámci BRICS, který snižuje závislost na americkém dolaru.
GT: Některá média pomlouvají hospodářskou spolupráci Číny s Brazílií a dalšími latinskoamerickými zeměmi a tvrdí, že čínské investice jsou „hrozbou“.“ Jaký je váš názor?
Garcia: Musíme pochopit, že Čína je globální mocnost. Je významným hráčem v rámci BRICS a v současném světovém řádu. Na globálním Jihu jsou země, které jsou schopny navázat dialog s Čínou, aby pochopily její roli a to, že Čína může dělat věci jinak, než to historicky dělaly tradiční mocnosti. Čína je otevřená globálnímu jihu a nashromáždila tam mnoho zkušeností, zejména v Africe. Čína hraje roli jako hlavní mocnost, pokud jde o finance, obchod a investice, a je opravdu užitečná pro globální jih. Nezavádí podmíněnost ani nevyžaduje víc, než si tyto země mohou dovolit. Čína předkládá lepší podmínky pro své rozvojové strategie.
Například Brazílie získala významnou investici od čínské automobilové společnosti BYD, která vytvořila pracovní místa ve výrobě. To je druh investic, které potřebujeme, a mohli bychom více spolupracovat s Čínou ve výzkumu a vývoji.
GT: Jak bylo oznámeno, že brazilská vláda zřídila pracovní skupinu, která analyzuje účast Brazílie v iniciativě Pás a stezka (BRI). Proč Brazílie zvažuje své připojení?
Garcia: Jde o velmi důležitou otázku, zejména proto, že letos oslavujeme 50. výročí vztahů mezi Brazílií a Čínou. To je ten správný okamžik k prohloubení vztahů s Čínou.
Myslím, že nyní je čas, aby Brazílie diskutovala a vyjednávala o BRI. Kolumbie projevila zájem připojit se k BRI. To je velmi významné, protože Kolumbie byla historickým partnerem USA, zejména v bezpečnostní a vojenské spolupráci. Pokud by se nepřipojila, zůstala by Brazílie v Jižní Americe sama, přestože byla příjemcem čínských investic. Tak proč se nepřipojit? Myslím, že to je celkový kontext a doufám, že se věci pohnou kupředu.
Zbyněk Fiala, server vasevec.cz
X X X
V CDU je spor o Sahru Wagenknechtovou
Německý Focus píše, že Křesťanskodemokratickou unii (CDU) rozděluje vnitostranická debata o vyhlídce na vytvoření regionálních koalic s Aliance pro rozum a spravedlnost Sahry Wagenknechtové.
Diskuse vycházejí z probíhajících koaličních jednání o sestavení vlád ve dvou východoněmeckých spolkových zemích – Durynsku a Sasku. Nedostatek hlasů, stejně jako touha CDU a Sociálně demokratické strany Německa (SPD) zabránit proruské a údajně „radikální pravicové“ Alternativě pro Německo v nástupu k moci, donutily politické síly hledat spojenectví se stranou Sarah Wagenknechtové.
Ta prý obratně využívá současné situace a položila „konzervativcům“ i sociálním demokratům řadu podmínek souvisejících s konfliktem na Ukrajině, nasazením amerických dlouholetých střel s dostřelem v Německu a podporou Izraele.
„Wagenknechtová nadále způsobuje CDU spoustu problémů.“ Mezi „konzervativci“ roste nespokojenost spojená s plánovaným vytvořením koalice s její stranou. Tisíce členů CDU požadují rozhodnutí odmítající vyhlídky na vytvoření spojenectví s touto politickou silou,“ uvádí Focus.
Apel několika tisíc členů žádá, aby vedení CDU „zastavilo“ saského premiéra Michaela Kretschmera a šéfa CDU v Durynsku Maria Voigta, dokud se nedohodnou s nevhodným partnerem. Existuje prý riziko, že spolupráce s „tímto stalinistou“ se stane pro „konzervativce“ zátěží.
Focus však připomíná, že navzdory sílícímu tlaku řadových členů strany předseda CDU Friedrich Merz nedávno naopak změnil svůj veřejný postoj k partnerství s Aliancí Sahry Wagenknechtové a dal Kretschmerovi i Voigtovi zelenou k jednání, server vasevec.cz
X X X
MAFIE NA UKRAJINĚ, KDYŽ KRADE ZELENSKÝ, KRADOU I DALŠÍ LIDÉ
GEN PAVEL, FIALA, ANGLIE, USA… SPOĆÍTAT MRTVÉ NA UKRAJINĚ, ŠKODY
NA UKRAJINĚ UŽ PŘESTAT LIDI VRAŽDIT
Pijavice v týlu. Invalidní mafie otřásla Ukrajinou, v Kyjevě padají hlavy
Zatímco tisíce ukrajinských vojáků krvácejí na frontě, někteří úředníci si mastí kapsu úplatky – a ještě přitom podrývají válečné úsilí vyčerpané země. Po obřím skandálu v Chmelnycké oblasti musel zakročit i prezident Zelenskyj a v úterý odvolal nejvyššího státního zástupce.
Ukrajinci určitě nemají o svých úřednících žádné velké iluze, policejní záběry ze začátku října ale otřásly i těmi největšími cyniky. Státní vyšetřovací výbor vypustil na internet záběry razie u šéfky lékařské komise v Chmelnycké oblasti, při které zabavili šest milionů dolarů v hotovosti.
Teťjana Krupá měla bankovky narvané skoro v každém šuplíku, její rodina vlastnila devět luxusních aut, nejméně třicet nemovitostí v regionu a další v Rakousku, Španělsku a Turecku. Čtyřiašedesátiletá regionální politička vládnoucí strany Sluha národa se na poslední chvíli pokusila vyhodit kufr s půlmilionem dolarů z okna.
X X X
Rusko a Írán brzy podepíší dohodu o strategickém partnerství, oznámil Putin
Rusko a Írán brzy podepíší dohodu o strategickém partnerství, řekl ruský prezident Vladimir Putin ke schůzce se svým íránským protějškem Masúdem Pezeškjánem na summitu rozvíjejících se ekonomik BRICS v Kazani. Írán vystupuje jako spojenec Moskvy v ruské agresi proti Ukrajině.
Írán dodal ruským vojskům mimo jiné drony Šáhed, používané k útokům na Ukrajinu. Rusko na oplátku začalo podle médií Íránu poskytovat moderní systémy protivzdušné obrany a připustilo, že s Teheránem spolupracuje i „v těch nejcitlivějších oblastech“.
„Brzy budeme moci dosažené výsledky upevnit novou velkou mezinárodní smlouvou o komplexním strategickém partnerství mezi Ruskem a Íránem,“ řekl Putin s tím, že s Pezeškjánem chce jednat také o situaci na Blízkém východě, v Sýrii a v Zakavkazsku.
Pezeškján podle agentur uvedl, že vztahy jeho země s Ruskem mají „strategický charakter“ a jejich další rozvoj je v zájmu obou států. S odkazem na Spojené státy také uvedl, že Írán a Rusko dokáží společně „svrhnout světovou hegemonii“ a „neutralizovat“ dopady všech amerických sankcí.
Mezivládní organizace BRICS je považována za konkurenta skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7. Sdružuje Brazílii, Rusko, Indii, Čínu, Jihoafrickou republiku. Írán a další země včetně Spojených arabských emirátů jsou jejími členy od letoška.
Summit v Kazani komentátoři vykládají jako doklad selhání snahy Západu o izolaci Ruska, které na Putinův rozkaz v únoru 2022 rozpoutalo válku proti Ukrajině, pokládanou za nejkrvavější konflikt v Evropě od druhé světové války.
X X X
Vysoký představitel Hamásu přijel do Moskvy na plánovanou návštěvu
Vysoký představitel politického křídla palestinského teroristického hnutí Hamás Músa abú Marzúk přijel do Moskvy na plánovanou návštěvu. Napsala to podle agentury Reuters ruská státní agentura RIA Novosti s odkazem na diplomatický zdroj.
Člen politbyra palestinského hnutí abú Marzúk má na programu sérii jednání s ruskými představiteli, napsala RIA Novosti, aniž by poskytla další podrobnosti. Rusko má vazby na všechny klíčové hráče na Blízkém Východě, včetně Izraele, Íránu, Libanonu, Palestinské autonomie a hnutí Hamás.
X X X
MALÁČOVÁ: SOC DEM SE MUSÍ DÁT DOHROMADY, “ STAČILO “ DO VOLEB
SOCDEM se musí dát dohromady, říká Maláčová. Nevyloučila spolupráci se Stačilo!
Dát se jako sociální demokraté dohromady, to je podle nově zvolené předsedkyně SOCDEM Jany Maláčové priorita. Zaměřit se chce především na domácí problémy, které podle ní současná vláda zanedbává, protože se příliš soustředí na zahraniční politiku. A jednat bude s každým, kdo každodenní problémy lidí řešit chce. Včetně koalice Stačilo!.
„Chci, aby se naši případní spojenci zajímali o to, že lidé nemohou sehnat doktora, že platí neuvěřitelné částky u zubaře, že rodiny platí strašné peníze za doučování dětí, že se dětem zhoršuje duševní zdraví, že se nehýbou, že nás tato vláda zadlužuje, že se nám všem daří hůř,“ řekla Maláčová v rozhovoru pro Rádio Impuls.
Komentovala také možné spojenectví s koalicí Stačilo!, jejíž součástí jsou i komunisté a se kterou se rozchází v některých zahraničních otázkách. „Budeme se muset domluvit na těch prioritách. Já to říkám celou dobu, domácí politika má přednost, protože tam máme ty největší problémy,“ uvedla předsedkyně SOCDEM.
„Pokud bychom se Stačilo! vyjednávali o případné předvolební spolupráci, budeme je přesvědčovat, že domácí problémy jsou v tuto chvíli akutní a urgentní, nebo o odsunutí těch priorit,“ dodala Maláčová s tím, že pro sociální demokraty je ukotvení v EU a NATO důležité.
Věnovat se v současnosti chce ale především samotné SOCDEM jako straně. „Chci se zaměřit na to, abychom se jako sociální demokraté dali dohromady, vše ostatní musí počkat,“ sdělila v rozhovoru. Připravují se podle ní výjezdy do regionů. „Dlouho jsme to zanedbávali,“ dodala.
„Když někdo pracuje, má se slušně uživit“
Podle Maláčové je nutné se více zaměřit na domácí politiku. Vláda Petra Fialy se totiž spíše soustředí na tu zahraniční, tvrdí předsedkyně.
„Myslím si, že ji často používají, aby odváděli pozornost od domácích problémů, protože Fialova vláda nezvládá hospodařit, nezvládá řešit ekonomické problémy této země, a tak se často vymlouvá na zahraničí,“ řekla Maláčová. „Často vytváří umělé konflikty. Viděli jsme to dobře na roztržce se slovenskou vládou, a to musí skončit.“
Vládě například vyčetla, že inflaci jenom přihlížela. „Měli v ten moment jednat. Druhou věcí je hospodářský růst. Pan ministr financí stále ještě nechápe, že jeho hlavním úkolem je, aby v Česku byl hospodářský růst. A státní rozpočet je pouze nástroj k tomu, abychom v Česku ekonomicky rostli a ekonomicky se rozvíjeli. Má na to prostředky, má si stanovit priority a do nich investovat,“ kritizovala Maláčová.
„Ministr práce a sociálních věcí by si měl konečně uvědomit, že je ministrem práce. To znamená, že když v Česku někdo pracuje, tak se má uživit, a to slušně,“ pokračovala.
„První věc, kterou panu Jurečkovi nikdy neodpustím, je to, že nepochopil, že nemá osekávat důchody a nemá brát lidem, kteří celý život odváděli do systému a chtějí mít klidné stáří. On obere důchodce a místo toho, aby se ty peníze někde objevily, tak ani nepohlídá to, abychom se nepropadli v reálných mzdách,“ prohlásila předsedkyně SOCDEM.
X X X
Nemocnice nejsou vítězi, vyhláška znamená pokles úhrad, tvrdí asociace
Úhradová vyhláška na rok 2025 znamená pro nemocnice reálně pokles úhrad. Na středeční tiskové konferenci to řekl ředitel Fakultní nemocnice Motol a předseda Asociace nemocnic ČR Miloslav Ludvík. Organizace podle něj počítá s poklesem péče o procento, úhrady naopak porostou o 0,9 procenta.
Úhradová vyhláška počítá s nárůstem pro nemocnice o 0,9 procenta, a to při předpokladu, že objem péče klesne o jedno procento. „Reálně nemocnice dostanou mínus 0,1 procenta. Poslední pokles, který kdy byl, byl někdy v roce 2013. Od té doby víceméně žádný pokles v úhradové vyhlášce nebyl,“ sdělil Ludvík.
Podle dat, které asociace ve středu prezentovala, stoupy za posledních pět let příjmy praktických lékařů celkem o 170 procent, příjmy ambulantních specialistů vzrostly o šest procentních bodů víc. Naopak nemocnicím bez specializovaných center vzrostly příjmy o 165 procent, těm centrovým o 192 procent. „Ani v pětiletém horizontu nejsou nemocnice vítězi klání o úhradovou vyhlášku,“ poukázal Ludvík.
Uvedl, že pro srovnání úhrad je důležitá problematika centrových léčiv, neboli léčiv poskytovaných ve specializovaných centrech. Náklady na ně se letos blíží 40 miliardám korun.
Náklady specializovaných center meziročně podle dat asociace vzrostly o 11,7 procenta, náklady nemocnic bez center stouply o 10,7 procenta. Oproti tomu praktickým lékařům vzrostly náklady o 14,5 procenta a ambulantním specialistům o 16,6 procent.
Podle Ludvíka se veřejným prostorem v poslední době šíří mýty o převaze nemocnic ve vyjednávání o úhradách na příští rok. Od roku 2018 podle něj rostou úhrady jak praktickým lékařům, tak ambulantním specialistům. „Ambulantní specialisté nás poslední dobou vysloveně očernili, že peníze jdou jenom za námi a za nimi nic,“ okomentoval Ludvík.
Praktici i ambulantní specialisté vedli spor s ministerstvem zdravotnictví o navrhované úhradové vyhlášce na příští rok. Zatímco praktičtí lékaři se s ministerstvem tento týden domluvili na vyšších úhradách, ambulantní specialisté k dohodě nedošli. Další jednání se zástupci resortu je tak čeká ve čtvrtek.
Úhradová vyhláška na příští rok počítá s příjmy 530 miliard korun. Příjmy ordinací praktických lékařů podle ní měly meziročně vzrůst o 2,8 procenta, praktici ale žádali 3,3 procenta. Předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka po pondělním jednání s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem uvedl, že toto kritérium bude nově splněno.
X X X
Vyplavená města chtějí žalovat stát. Nepostavil protipovodňová opatření
Vyplavené moravské obce chystají unikátní žalobu. Chtějí žalovat stát za to, že za sedmadvacet let od ničivých povodní nebyl schopen postavit dostatečná protipovodňová opatření, která by je před velkou vodou ochránila. Chtějí, aby jim stát škody zaplatil.
Obce argumentují tím, že stát měl dostatek času upravit koryta řek, vybudovat na březích hráze a valy a nebo přehradu a vypořádat se i s aktivisty, kteří proti stavbám brojili. Tvrdí, že stát má nyní šanci na „smír“ – má jim uhradit obecní škody tak, aby v obcích do dvou let nebylo poznat, že se tudy velká voda prohnala.
Měly se postavit zídky, měly se posunout či zvednout mosty a podobně. Nic z toho se ale nestalo.
X X X
Ředitel Cermatu končí. Ministerstvu si na něj stěžovali někteří zaměstnanci
Ředitel státní organizace Cermat Miroslav Krejčí končí ve funkci. Rezignaci by měl oznámit ve čtvrtek na tiskové konferenci, uvedl Deník N s odvoláním na dva zdroje. Rozhodnutí podle serveru padlo ve středu na schůzce Krejčího s ministrem školství Mikulášem Bekem (STAN) a dalšími lidmi z rezortu.
Důvodem je podle informací Deníku N především nespokojenost zaměstnanců s Krejčího vedením, stěžovali si na něj na ministerstvu školství a řada z nich hrozí výpověďmi.
Krejčí v pondělí serveru řekl, že rezignaci zvažuje už 16 měsíců, krok nyní ale nepotvrdil. Podle mluvčí ministerstva školství Terezy Fojtové bude ve čtvrtek jednání pokračovat, o jeho výsledcích bude ministerstvo informovat na briefingu. Podle ní na jednání padla celá řada různých možných řešení situace.
Ředitelem Cermatu se Krejčí stal v září 2022. Rezignovat by podle Deníku N měl ke konci října, či k 1. listopadu. Krejčího by zatím ve funkci měla podle serveru nahradit jeho zástupkyně Barbora Rosůlková.
Ministr školství Bek pověřil vrchního ředitele sekce vzdělávání a mládeže ministerstva školství Jana Mareše, aby jednal se zaměstnanci Cermatu, kteří mají výhrady k fungování Krejčího, informovala v úterý Fojtová. Jde podle ní o standardní postup.
Státní organizace Cermat je zodpovědná například za přijímací řízení na střední školy a elektronický systém přihlašování ke zkouškám DiPSy či za přípravu státních maturit. Testy pro jarní období roku 2025 Cermat podle Krejčího připraví, vytvořeny budou ve standardní kvalitě.
„Samozřejmě v žádném případě nemůže dojít k ohrožení ani přijímacích zkoušek, ani maturit, to prostě není možné,“ uvedla na dotaz MF DNES mluvčí ministerstva školství Fojtová.
Minulý týden se kvůli situaci v Cermatu se zaměstnanci organizace i ředitelem Krejčím sešel státní tajemník ministerstva Ondřej Andrys. Podle něj se na schůzce řešily „věcné záležitosti i komunikace“. Krejčí ČTK sdělil, že diskuse na schůzce byla věcná. „Řešily se problémy při přípravě nového projektu i jiné otázky, na které existují v Cermatu různé názory,“ uvedl ve vyjádření.
X X X
Vrátí se soudkyně do taláru? Podvádění při testu na covid byl jen přestupek, řekl soud
Obvodní soud pro Prahu 9 (OS) zprostil bývalou místopředsedkyni Krajského soudu v Praze Evu Sofii Vodičkovou obžaloby z trestného činu podplácení. Skutek se sice podle soudu stal, ale není trestným činem. O výsledku jednání informoval server Info.cz. Vodičkovou soudy opakovaně odsoudily, do kauzy však zasáhl Nejvyšší soud. Rozhodnutí není pravomocné.
Bývalá soudkyně Krajského soudu v Plzni (KS) Eva Sofie Vodičková má opět šanci, že se vrátí do taláru. O ten přišla, když jí loni na podzim odvolací Městský soud v Praze (MS) shledal vinou z podplácení a uložil jí peněžitý trest. Vodičková ovšem podala dovolání, kterému vyhověl Nejvyšší soud a nyní ji osvobodil soud prvního stupně. Trestný čin podplácení je podle NS možné vztahovat pouze na skutky v souvislosti s obstaráváním věci obecného zájmu a čin Vodičkové tak může být maximálně přestupkem.
Soudkyni už nehrozí ani kárné řízení. Podle soudkyně totiž uplynuly příslušné lhůty pro podání kárného návrhu.
Vodičková, která vedla od listopadu 2021 jako pověřená místopředsedkyně úsek insolvenčního soudnictví Krajského soudu v Plzni, chtěla podle obžaloby získat počátkem roku 2022 potvrzení o prodělání covidu. Zajistilo by jí to cestovatelské, sociální a jiné výhody, aniž by se proti nemoci musela nechat očkovat. Přijala údajně nabídku spoluobžalované Lucie Enzmannové, že covidový test podstoupí plzeňská taxikářka Ulrichová, která v té době nemoc prodělala.
U své praktické lékařky si pak podle obžaloby Vodičková nechala vystavit žádanku na provedení PCR testu a předala Ulrichové přes Enzmannovou svou kartičku pojištěnce. Ulrichová pak v době, kdy správně měla být v izolaci, podstoupila v Plzni test jménem Vodičkové. Test jí ale vyšel negativně, takže k předání slíbených tří tisíc korun nakonec nedošlo. Vodičková u soudů uváděla, že certifikát o prodělání covidu nepotřebovala, protože ji pandemie v cestování neomezovala.
Vodičková vinu popírala. Obvodní soud pro Prahu 9 i Městský soud v Praze však už před zásahem NS pokládaly důkazy za dostatečné. Ženu usvědčily například záznamy telefonických hovorů.
Soudkyně má do pravomocného rozhodnutí dočasně pozastavený výkon funkce soudce a pobírá tak 60 procent platu, ceskajustice.cz
X X X
Hackerská show v reálném čase. Císařské lázně hostí konferenci o digitálním zdraví a bezpečí
Myslíte si, že máte dobře nastavená hesla, zabezpečené účty a zařízení? Tušíte, kolik práce dá hackerovi proniknout do vašeho počítače nebo mobilního telefonu? Proč a jak by někdo kradl vaši identitu? Na tyto a mnohé další dotazy získáte odpověď díky jedinečné akci s názvem CYBERSHOW – digitální zdraví a bezpečí, která se uskuteční 6. listopadu 2024 v Císařských lázních. Konferenci pořádá odbor bezpečnosti a krizového řízení ve spolupráci s odborem školství, mládeže a tělovýchovy Krajského úřadu Karlovarského kraje, spolkem you connected, Krajským ředitelstvím policie Karlovarského kraje a dalšími partnery.
„Moderními technologiemi jsme obklopeni téměř nonstop a stále více pronikají do našich pracovních i osobních životů. Ulehčují nám práci, zefektivňují komunikaci, a zvláště mladí na nich tráví mnoho volného času. I přesto, že mohou být efektivním pomocníkem, musíme mít stále na paměti rizika a nebezpečí, která se s jejich používáním pojí. Akce Cybershow je ideální příležitostí, jak si tyto aspekty připomenout a vidět názorné ukázky v praxi. Těšit se můžete na hackování v přímém přenosu a seznámíte se blíže s aktuálními trendy, kterým vévodí umělá inteligence,“ uvedl hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek, pod jehož záštitou akce proběhne.
Program je rozdělen do dvou částí. Dopolední blok je zaměřen na žáky středních škol, odpoledne pak může dorazit odborná veřejnost (pedagogové, školní metodici prevence, výchovní poradci) i laici, kteří se o problematiku zajímají. Odborníci se zaměří na témata spojená s digitální stopou, kybernetickými útoky, digitálním wellbeingem a dalšími. Mimo jiné představí i web kybertabu.cz, což je edukativní projekt na zvýšení mediální gramotnosti a porozumění informačního prostředí internetu. Mgr. Jarmila Ivasková
X X X
Fotbalisté Sparty na hřišti Manchesteru City bodovat nedokázali, s anglickým mistrem prohráli 5:0
Fotbalisté Sparty utrpěli ve třetím utkání ligové fáze Ligy mistrů na hřišti Manchesteru City debakl 0:5 a poprvé nebodovali. Papírově největšího favorita soutěže poslal do vedení už ve třetí minutě Phil Foden. Domácí definitivně rozhodli třemi brankami v rozmezí 58. až 68. minuty, kdy se mezi dvě trefy Erlinga Haalanda vměstnal gól Johna Stonese. V závěru skóroval z penalty Matheus Nunes.