Exprezident Klaus: Pavel podepsal šílený rozpočet. S Fialovou vládou je naprosto propojený. Prezident Petr Pavel podepsal šílený rozpočet z dílny vlády premiéra Petra Fialy (ODS). Taková slova volil ve vysílání Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS jeden z jeho předchůdců Václav Klaus. Exprezident řekl, že Pavel je s Fialovou vládou propojený a u podpisu rozpočtu prý neváhal.
Klaus se vrátil k rozhodnutí nynější hlavy státu i přes své výhrady přidat podpis pod státní rozpočet na příští rok. Pavel sice znění návrhu rozpočtu podepsal, ale kritizoval jej a nakonec u něj podle jeho slov převládlo ujištění ze strany vlády, že schodek již nebude navyšován.
Podle bývalého prezidenta a expremiéra to však byla jen mediální hra. „Bylo naprosto jasné, že on to podepíše. Není to žádný ekonom a s vládou je naprosto propojený,“ pronesl v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS Klaus.
Zeman nebývale ostře o Fialovi: Zoufalý politik a lhář, který uráží inteligenci občanů
Připomněl, že on sám podepsal státní rozpočet v roce 2009, kdy panovala hluboká ekonomická krize, jen velmi těsně před Novým rokem. V souvislosti s tím zkritizoval nynější návrh státního rozpočtu na rok 2025. „Dneska těžkou ekonomickou situaci nemáme, není žádný pád ekonomiky. Byl to velikánský rozdíl,“ srovnával Klaus.
„Jsem udiven tím, že najednou dostávám dopisy lidí, kteří mě dlouho píšou, že jsou rozhořčeni a co s tím teď uděláte? Já nemůžu udělat nic, ale píší: ‚Co vy teď uděláte? Spustíte kanonádu, když prezident Pavel podepsal tenhle šílený rozpočet?‘,“ pokračoval exprezident ve vysílání CNN Prima NEWS.
Zároveň však zmínil, že i kdyby Pavel nepodepsal státní rozpočet pro příští rok, na celé věci by to nic nezměnilo. „Myšlenka, že by to zvrátil prezidentův nepodpis, vůbec není na místě. Je to naprostá tečka od naší vlády,“ prohlásil Klaus.
Kriticky se o rozpočtu vyjádřil i Pavlův předchůdce Miloš Zeman. „Rozpočet je, abych to řekl slušným způsobem, ekonomický zločin a projev naprosté ekonomické neznalosti,“ zhodnotil exprezident pro CNN Prima NEWS.
Dodal, že proti nynější podobě státního rozpočtu na příští rok se vyjádřili členové Národní rozpočtové rady a stejně tak exministři financí Miroslav Kalousek s Ivanem Pilným ve vysílání CNN Prima NEWS. „To byl v podstatě obžalovací spis proti Zbyňku Stanjurovi,“ komentoval Zeman směrem k nynějšímu šéfovi státní kasy z ODS.
X X X
PAVEL KRITIZOVAL FIALU ZA LŽI, NEUDĚLAL NIC PRO JEHO ODVOLÁNÍ,
NEŽÁDÁ DEMISI, NEODMÍTL FIALŮV ROZPOČET, NENAVRHL NOVOU VLÁDU
Jsme zklamaní z nenaplněných slibů, řekl Pavel. Zmínil strašení, lži, německé platy i euro
Ne všem se v České republice daří dobře, někteří jsou zklamaní z nenaplněných slibů, řekl v novoročním projevu prezident Petr Pavel. Na druhou stranu si nemyslí, že by byla ekonomická situace v zemi tak špatná, jak si někteří myslí, přestože země v jistých oblastech hospodářsky dlouhodobě zaostává a reálné mzdy rostou spíše pomalu. Podle něj se řeč politiků stále častěji redukuje na marketingová hesla, a to včetně slova „mír“. Nepřímo také podpořil zavedení eura.
„Při pohledu na dny a události, které nás čekají, mnozí z nás cítí obavy. A já tomu rozumím. Jsme vyčerpaní ze strachu, který šíří probíhající války. Jsme unavení z krizí. Zklamaní z nenaplněných očekávání. Plní starostí ze životních nákladů, které v předcházejících letech prudce rostly. Jsou zpochybňovány hodnoty, které jsme považovali za neměnné. Jsme pod tlakem, abychom si vytvářeli vyhraněné názory k celé řadě společenských otázek, podstatných i nepodstatných. Jsme pod tlakem velkých emocí,“ pronesl na úvod prezident republiky.
Vzápětí Pavel dodal do svého novoročního projevu trochu optimismu – skutečný stav České republiky není podle něj ani zdaleka tak špatný, jak si někdy myslí na základě negativní nálady ve společnosti, o které mluvil také premiér Petr Fiala (ODS) ve svém vánočním projevu.
„Česká republika má na rozdíl od mnoha míst tohoto světa štěstí, že není přímým dějištěm války ani rozsáhlého lidského utrpení. Naopak je zajištěna silnou bezpečnostní sítí Severoatlantické aliance a řadou dalších mezinárodních záruk. Našim názorům a postojům se v zahraničí dostává prostoru i respektu. Mnoho lidí je spokojeno se životy, které žijí,“ pokračovala hlava státu.
Znovu ale uznal, že jsou v Česku nepochybně oblasti, které by si zasloužily zlepšení. Zmínil jejich hospodářskou zaostalost i pomalu rostoucí reálné mzdy. Podpořil také zavedení eura, stejně jako v dřívějších promluvách k široké veřejnosti. „I kdybychom ještě za několik let neměli stejné platy jako v Německu, jistě by naši budoucí prosperitu podpořilo i to, kdyby byly, stejně jako v Německu, vypláceny v evropské měně. Ano, jsem přesvědčený o tom, že pro další roky si můžeme sebevědomě vytvářet optimistické plány, nikoli ustrašené scénáře,“ sdělil v novoročním projevu.
Ne všem se daří, uznal Pavel a nabídl podporu
Vyjádřil také podporu lidem, jimž se aktuálně příliš nedaří. „Jsou domácnosti, které s námahou ze dne na den překonávají životní překážky. Čtvrtina z nás žije v hospodářsky a sociálně ohrožených územích. A i když to neznamená, že každý čtvrtý čelí vyloučení nebo chudobě, znamená to, že velké části naší společnosti se přímo dotýká špatný stav těchto území,“ řekl Pavel na Nový rok.
„Zmírnění nerovností mezi regiony je přitom jednou z nejdůležitějších výzev, se kterými se musíme vypořádat. Protože pokud máme uspět jako celek, jako celá země, nemůže nám být jedno, jak si vedou její nejslabší části. A podle toho také musíme v politice konat. Chci proto dnes vám, kteří dobré podmínky k životu nemáte, vám, kteří nemáte tolik možností najít dobré bydlení, dobrou práci, lékaře nebo školu pro své děti, chci říct, že budu nadále usilovat o to, aby váš hlas byl slyšet,“ vzkázal spoluobčanům.
X X X
BABIŠ: Vláda se vykašlala na občany, asociální. S drahotou zatočíme
Osobně ho též mrzí, že současná doba „nefandí“ lidem ochotným se domluvit. „Pomalu se ztrácí schopnost spolu mluvit, naslouchat si a přemýšlet o argumentech toho druhého. Tomu jistě přispívá i to, že řeč politiků se stále častěji redukuje na marketingová hesla, která s podstatou věci mají už jen málo společného,“ poznamenal prezident Pavel.
„Dokonce i tak ryzí slovo jako mír se stalo předmětem marketingového deformování. Jako člověk, který válkami prošel, si hodnotu míru i cenu za něj uvědomuji velmi silně. Jsem si jistý, že všichni soudní lidé chtějí žít v míru a že rozhodně není tím, co by nás mělo rozdělovat. Nenechme si to vnutit,“ varoval Čechy z Pražského hradu.
Připomněl také blížící se sněmovní volby, s nimiž přichází intenzivní politické kampaně. „Můžeme očekávat, že fakta a argumenty, podle kterých bychom se měli orientovat, budou zakryty ještě silnější vrstvou odtažitých hesel a emocí. Budeme ještě více než jindy čelit překrucování pravdy, nebo přímo lžím,“ dodal Pavel.
X X X
HAMPL: V ROCE 2025 BUDE HŮŘ
FIALOU, PAVLEM JSME ZTRATILI ZÁSADY BOHATNOUT
Ztratili jsme výsady, které nám umožňovaly bohatnout. Bude hůř, varuje Mojmír Hampl
Rok 2025 rozhodně nebude ekonomickým zázrakem, přiznává upřímně v novoročním rozhovoru pro CNN Prima NEWS předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl. Česko podle něj musí s obavou sledovat vývoj v Německu a být připraveno na to, že bude hůř. Evropa po roce 2019 podle něj ztratila výsady, které jí umožňovaly bohatnout – levné energie, bezpečnost i globalizaci. Politické elity přitom v řešení krizí selhávají.
Je něco, za co byste tuto vládu za tři roky pochválil?
Nejsem tu od toho, abych dával známky vládě. Jsem auditor, který říká něco o hospodaření. Za nás v této souvislosti platí, že hospodaření se za této vlády zlepšilo, nicméně ne dost.
X I přes kritiku státního rozpočtu na rok 2025, nejste na ministra financí Zbyňka Stanjuru moc mírný?
Osobně si myslím, že když se Zbyňka Stanjury zeptáte, tak vám řekne opak, že jsme na něj nespravedlivě přísní. Je to vždy o tom, že auditovaný to bere velmi úkorně a nám je to více méně jedno. Role naší instituce, která je placená z peněz daňových poplatníků, je dbát na principy zdravého hospodaření. Monitorovat je, vymáhat je, mluvit o nich.
X Budete stejně přísný i pokud se příští ministryní financí stane Alena Schillerová?
Jsme nastaveni tak, že a priori je pro nás akceptovatelnější vždy ten, který se chce k těm principům dostat než ten, který je chce rozmontovat a nechce pravidla respektovat vůbec. Kdyby kdokoliv nechtěl respektovat pravidla rozpočtové odpovědnosti, tak s námi bude určitě v konfliktu.
Platy do čtyř let jako v Německu? Neumím si představit takový výhled
X Co nás z hlediska ekonomiky čeká v roce 2025?
Sestavování rozpočtu na roky 2026 a 2027, a to bude mnohem komplikovanější než sestavování toho letošního.
X V čem?
V tom, že potřeba konsolidačního úsilí nekončí. Zároveň nebude pokračovat daň z neočekávatelných zisků, všechny výnosy z povolenek už by měly být účelově vázány v modernizačním fondu, takže ani část z nich nebude běžným příjmem státního rozpočtu. Nově máme automatické valorizace u obrany, školství nebo zdravotnictví, které tam nebyly a automaticky táhnou mandatorní výdaje nahoru. Shodou okolností pro automatické valorizace vždy hlasuje celá Sněmovna. Vedeme tady debaty o platech politiků na celostátní úrovni, ale to, že od roku 2024 máme automatickou valorizaci platů všech 60 tisíc komunálních politiků, už nikdo neřeší.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Přibývá dlužníků, kteří obcházejí systém
Budeme mít mnohem více povinných výdajů.
Ano a pokud ekonomika nepojede úplně dobře, tak nebude generovat kerosin do motoru, který to bude schopen financovat, ale zároveň tam stále bude tlak na to, aby se strukturální deficit stále zmenšoval. Bude to vyžadovat mnohem víc úsilí, zejména pak v roce 2027 a 2028.
X Pojďme se podívat na ekonomickou situaci nás obyčejných Čechů. Jak se budeme mít v roce 2025?
Podle všech prognóz, které máme, ať už z léta nebo z podzimu, to vypadá, že určitě lépe než v časech velké inflace. Můžeme očekávat podobný rok jako byl ten uplynulý. Mohl by být trochu lepší, ale tempa růstu, která očekávají ministerstvo financí, ČNB, Evropská komise nebo Měnový fond, jsou kolem dvou procent HDP. Oproti těm špatným časům vám to může připadat hodně, ale oproti těm časům, kdy jsme rychle bohatli, to žádný zázrak není.
Velký přehled změn v roce 2025: Rostou důchody, odvody a otevírají se další kilometry dálnic
X Jak nás ovlivní vývoj v Evropě?
Ten bude zcela zásadní. Dost sleduji okolní země a pohled třeba na Německo je opravdu velmi nepříjemný. Německá ekonomika je dva roky v recesi, téměř se tam hroutí politický systém. To, že tam ekonomika nejede, způsobuje problémy ve Francii, kde nejsou schopní mít ani funkční rozpočet ani vládu. Pro nás je celkem dobré, že jsme schopní malinko růst, i pokud je Německo v recesi.
V Evropě se nahromadila rizika na tu špatnou stranu a my jsme malá otevřená ekonomika a bezprostředně se nás to týká. To, co tvrdí někteří politici, že zajistí skvělý růst české ekonomiky bez ohledu na to, co se děje v okolí, je iluze. Zdá se, že platí, že bude pokračovat mírné zlepšování, ale na juchání to není a určitě nikdo ze seriózních ekonomů vám neřekne, že příští rok nás čeká ekonomický zázrak. S tím nepočítejte.
X Když jsme u zázraků a u Německa, tak pan premiér nám usilovně od konce loňského roku slibuje, že za čtyři roky dosáhneme na německé platy. Je to vůbec reálné?
Stali jsme se v tomto naprosto normální zemí z hlediska kvality předvolební debaty. Zde platí zlaté Bismarckovo pravidlo, že vůbec nejvíc se lže před volbami, za války a po lovu. Už dávno jsem se ve vyspělých demokraciích naučil brát předvolební debatu s rezervou a řadu výroků nebrat vážně.
X Je vůbec možné, abychom se k německým platům někdy v budoucnu dostali?
Pořád se k nim blížíme, akorát že pomaleji a nižším tempem, než jsme si mysleli před 20 lety. Velmi intenzivně probíhalo do covidu, od té doby se zadýcháváme a auto moc nejede, škytá.
X Co by se muselo stát, aby se to do čtyř let podařilo?
To je úplně stejné jako když se mě zeptáte, jestli se mají politické sliby brát doslova nebo vážně. Neumím si představit takový výhled, který by tohle uměl, stejně jako si to neumím představit u řady jiných politických slibů.
X Dobrá, takže nevěříte tomu, že by se to do čtyř let mohlo podařit?
V tomto kvantitativním vyjádření by se asi muselo Německo úplně zhroutit a pak zase nevím, kdo by byl tahounem růstu. Nevím, jestli to spíš není tak, že je někde někdo rád, že se o tom mluví. Slyšel jsem spoustu předvolebních slibů, u kterých mám stejný pocit – viz druhý penzijní pilíř, který bude úplně dobrovolný, a ze kterého se budou platit dálnice, jádro a následně i důchody.
Alkohol a cigarety Čechům už v lednu podraží. Opozice to kritizuje a upozorňuje na nejasnosti
To prosazuje hnutí ANO, a především Karel Havlíček.
V této podobě je to úplný nonsens.
X Může vůbec stát výši platů ovlivnit? Není to na soukromých firmách, na zaměstnavatelích?
Ano, to je ta podstatná otázka. Stát vytváří základní podmínky, ale tahounem růstu je soukromý sektor. Rozebíral jsem to ve své knize Pro Čechy je nebe nízko. Češi mají stále představu, že žijeme ve vrchnostenském systému, kde vrchnost je buď hodná nebo špatná a buď zařídí, že se budeme mít dobře nebo ne. Vrchnostenský způsob uvažování o ekonomice je absolutně zničující v řadě zemí Evropy. V Americe to tolik nefunguje, tam je to víc o tom, že si to musíme udělat sami. Představa, že ze všech sejmu odpovědnost tím, že ji předám vrchnosti, je podle mě v úplném rozporu s tím, jak můžeme zajistit dlouhodobou prosperitu země. Akorát vám to říká, že nemusím dělat nic a zodpovědnost je na jiných.
X Naťukl jste vaši knihu Pro Čechy je nebe nízko. Od jejího vydání uplynulo pět let. Tak zlepšilo se podle vás uvažování Čechů. Umíme chtít víc nebo je pro nás nebe stále nízko?
Myslím, že bohužel trochu ano. Abych navázal na to, o čem jsme se bavili, tak v čem se rozhodně nízko nedržíme, jsou právě ty politické sliby. Tam je to velká změna kvality a kvantity.
X Jedno z hlavních témat voleb roku 2025 bude bydlení. Objevují se různé nápady na řešení, to hlavní, co tato vláda vyprodukovala, je program tzv. dostupného bydlení. Zabývali jste se jím i na úrovni NERV. Je to za vás rozumná cesta?
Když se dívám na mladší generace a kolegy, které mám kolem sebe, tak vás to možná překvapí, ale nejsou to fanoušci sdílení. I mladí po škole chtějí model, který znají z domova, chtějí vlastnit. V drtivé většině usilují o to být součástí těch 80 procent české populace, která může říkat, že jsou vlastníci. Představa, že tuto kulturní věc, která je u nás silná, začne někdo vrchnostensky sociálně inženýrsky měnit ze Sněmovny, tomu se celkem usmívám. Češi se budou modelu vlastnického bydlení držet do té doby, dokud nebudou donuceni k jiným variantám z ekonomických důvodů. Trend, který v posledních pěti letech sledujeme, je, že řada mladších lidí se vrací po několika letech v Praze do svých rodných měst.
Mně by stále přišlo správnější bavit se o tom, aby nabídka bytů byla co nejvíce dostupná, a ne pořád říkat, že poptávka je velká, ceny jsou vysoké, tak pojďme vymyslet program dostupného bydlení.
X Takže program dostupného bydlení za vás není dobrá cesta?
Program vlády byl v součtu o cca 7 miliard korun, ale má někdo proporce? Za měsíc se u nás poskytnou hypotéky za cca 20 miliard korun. Bavíme se tak o podpoře bydlení, která kvantitativně řeší bydlení běžně odfinancovatelné tak za 10 dní.
X Jak na krizi bydlení? Vláda má na stole 12 klíčových návrhů, vypracovali je poradci z NERV
Chtěli jsme jako NERV otevřít debatu o stavebním řízení a územním rozhodování a o tom, kolik je tam stále bariér pro to, aby bylo vydáno stavební povolení rychleji. Reforma stavebního řízení, kterou tato vláda připravila, stavební řízení nezrychlí dost, není to ta potřebná revoluční změna. Očekával bych, že se mnohem více budeme bavit o tomhle, a ne o tom, že za 7 miliard za mnoho let vzniknou nějaké projekty. Tahounem trhu vždy byly soukromé firmy a představa, že stát nebo obce budou úspěšným nebo dokonce lepším developerem, než jsou soukromé firmy, je směšná. Nevěřím tomu ani na 12 vteřin.
X Dostali jsme se k tématu mladých lidí, mladých rodin, bydlení. Poslední průzkumy ukazují, že mladí Češi nechtějí zakládat rodiny z důvodu ekonomické nejistoty. Jak to jako ekonom vidíte? Je to objektivní strach?
Podívám se na celosvětové srovnání a dojdu k závěru, že naprosto nejvyšší míry plodnosti na světě mají země, které nemají vůbec žádnou sociální politiku, jako je Nigérie nebo Egypt. Dokonce třeba Jižní Korea má nižší míru plodnosti než řádově chudší Severní Korea. Pak se podíváme na ty nejbohatší ekonomiky světa, jako je Německo, Švýcarsko nebo Itálie, které se dokonce snaží o proaktivní rodinnou politiku, a přesto mají mnohem nižší čísla než my. Závěr z toho je takový, že je to mnohem více kulturní věc než cokoliv jiného. A představa řady lidí, že stávající generaci rodiček, kterých je objektivně málo, zalije penězi a zítra se plodnost dramaticky zvrátí, je mimo.
X Takže prorodinná opatření nemají smysl?
Je to fajn, ale určitě to nemůže změnit fundament té věci. Tedy, že máme málo rodiček, protože máme slabé ročníky. Křivka se vychýlí ve chvíli, kdy mají děti silnější ročníky – u nás se často říká Husákovy děti, ale to je v celé Evropě.
Jsme zklamaní z nenaplněných slibů, řekl Pavel. Zmínil strašení, lži, německé platy i euro
X Nicméně obecně křivka pozvolna klesá. Děsí vás to jako ekonoma?
Musím říct, že v historii vlastně nemáme žádnou zkušenost s tím, že by velká část vyspělého světa zažila takovýto postupný proces stárnutí a vymírání. Není to ale jen v Evropě, mluvil jsem o Jižní Koreji, kde je nejnižší míra plodnosti vůbec a žádný demograf nechápe, co se děje. Máme ale i příklady ekonomik, kde demografický problém není zdaleka tak velký, například USA. Řešení je se zaprvé spontánní, plodnost je trochu vyšší a zadruhé migrací. Vidíte, že ta populace neustále expanduje a stále se zvětšuje. Řešíme v Evropě zároveň dva problémy – ubývá nás a nechceme žádnou migraci. Je to největší paradox evropské debaty, který si ani nepřipouštíme.
X Jak je to s vaší aktivní účastí v politice. Chce se vám do ní?
Odpovídám na to vždy, že přeci ještě není v Česku tak zle. Mám v radě svůj mandát do roku 2028, který hodlám dokončit. Zároveň dodávám, že z řady míst dostávám nabídky a pokud mě nebo nás jako Národní rozpočtovou radu pozvou strany na nějaký svůj think-tank, tak jdeme a rádi tam vystoupíme.
X Jak špatně by muselo tedy být?
Třeba to uvidíme, ale i z hlediska fiskální politiky bych vše udělal rád tak, aby nic tak špatného nenastalo. Určitě to teď není něco, co by bylo předmětem debaty.
X Cítíte v sobě nějaké nenaplněné ambice v tomto směru?
Možná to budete považovat trochu za drzé, ale mě ta stávající expertní práce, která má nějaký obsah, baví a zároveň si nemyslím, že nemáme vliv na politiku. Myslím, že ho máme, a dokonce se podařilo naplnit jeden z cílů, které jsem si stanovil při příchodu do NRR, udělat z Rady instituci, která bude neopominutelná pro diskusi o veřejných financích a bude muset být brána vážně.
X Co očekáváte od vlády v posledním roce vládnutí?
V první řadě očekávám od ekonomiky, že bude schopná udržet nějaké aspoň trochu rozumné tempo růstu vzhledem k daným okolnostem. Očekávám, že bude ekonomikou stabilnější, než jsou ty okolní. Kdybychom to zachovali, tak je to dobré našlápnutí k tomu, co nás čeká, a to je řada věcí, které si v Evropě pořád lidé neuvědomují. Po roce 2019 jsme přišli o tři výsady posledních dekád – levné energie, levný bezpečnostní deštník i o míru globalizace, protože se svět začal zavírat. Všechny tyto věci, které nám umožňovaly bohatnout, jsme po roce 2019 začali ztrácet.
Politická elita v řadě zemí EU selhává v tom velkém obrázku a nenabízí vůbec žádné zamyšlení nad řadou klíčových otázek
X Takže se jako společnost máme připravit na to, že bude hůř?
Ano, bude hůř. Do nástupu covidu jsme měli v EU jednu jedinou prioritu, a to je dekarbonizace. A stále ji držíme přesto, že se objevilo strašně moc jiných drahých priorit. Nejsme nachystaní na to, že budeme muset prioritizovat a výdaje alokovat jinak.
X Je problém v tom, že nám politická reprezentace neumí tyto problémy otevřít a cyklíme se v detailech, protože nám je servírují politici, jelikož to je to, co běžný občan dokáže pochopit?
Přesně, protože si stále myslíme, že se můžeme soustředit jen na detail. Myslím si, že už dávno ne a kdybych měl říct, co mě znervózňuje, tak je to to, že v Česku vůbec nevedeme vážnou debatu o tom, jakou jako absolutně otevřená ekonomika budeme chtít obchodní politiku po EU. To by měla být absolutní priorita. To, že jsme nebyli schopní formulovat jasnou pozici k tomu, zda mají být zavedena cla na čínská elektroauta, že toho vůbec nebyla politická elita schopná, je to, kde zírám. To by mi přišlo, že je ta skoro nejzásadnější věc. Týká se to 10 procent HDP a my jsme v té době vedli debatu o tom, jestli má mít plat paní prezidentová.
X Selhává naše politická elita v řešení těchto klíčových otázek?
Politická elita v řadě zemí EU selhává v tom velkém obrázku a nenabízí vůbec žádné zamyšlení nad řadou klíčových otázek. A kdybych měl právě dát příklad, kde je pro Čechy nebe nízko, tak je to toto. Jestli je nějaký okamžik začít znovu řešit podstatné věci, tak je to teď. Čekat na to, že Němci to nějak vyřeší za nás, je absolutně alibistické a pokrytecké a utopit se v tom, že budeme řešit drobné detaily našeho přerozdělování, by mi přišlo jako, že politika ztrácí polovinu svého smyslu.
X Mám často pocit, že lidé o tom nechtějí přemýšlet, ekonomika je pro ně složité téma, přestávají mít chuť dávat věci do kontextu a jen čekají, co jim politici naservírují.
Pokud to tak skutečně je, tak to bude končit čím dál větším zadlužováním, protože nejpřirozenější a nejprimitivnější reakcí politické elity na to bude, že si půjčí peníze z budoucna, aby udrželi stávající hodnotu blahobytu.
X Taky u nás tato myšlenka ve volbách vyhrává.
Naštěstí pořád ne tak moc jako jinde. To je naše naděje.
X X X
BABIŠ CHCE ZATOČIT S DRAHOTOU
Vláda se vykašlala na občany, je asociální. My s drahotou zatočíme
Budeme potřebovat pozitivní energii, pronesl v novoročním projevu předseda opozičního hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš. „Musíme udělat vše pro to, aby skončila tato neschopná, asociální, arogantní a prolhaná vláda,“ pokračoval ve svém poselství. Podle šéfa ANO vláda Petra Fialy už čtvrtým rokem „devastuje naši krásnou zemi“, přičemž se prý stačí podívat na naše účty a složenky.
Novoroční projev věnovaný kritice stávající vlády. Andrej Babiš, šéf hnutí ANO, zveřejnil na sociálních sítích video, v němž v pěti minutách převážně kritizuje práci vlády Petra Fialy (ODS).
Po slovech o potřebě pozitivní energie se Babiš začal hned věnovat hodnocení vlády. „Stačí se podívat na účty a složenky a porovnat si, kolik jsme platili za nájmy, potraviny, léky, dopravu, energie v roce 2021 a kolik platíme nyní. Vinou naprosté nekompetence vládní koalice zdražilo o třetinu úplně všechno,“ řekl Babiš.
Fiala v novoročním videu naopak označil za zdroj inflace právě neschopnost expremiéra. „Inflací, kterou vláda způsobila, okradla ty, kteří se chovali zodpovědně a šetřili si na horší časy,“ podotkl Babiš.
Šéf hnutí ANO kritizoval Fialův kabinet za to, že zemi zadlužil víc než 3,5 předchozích vlád, ale také za to, že se podle něj „vykašlala“ na občany ve chvíli, kdy jim bylo nejhůř. Kritizoval zvýšení daní, navýšení věku odchodu do důchodu či návrhy na zvýšení televizního a rozhlasového poplatku či platů vrcholných politiků.
Pro současný kabinet podle Babiše čeští občané nikdy nebyli prioritou a nikdy nebudou. „Máme zkušenosti, byli jsme ve vládách, máme odborníky a víme, jak zodpovědně a efektivně řídit zemi s ohledem na skutečné potřeby našich občanů,“ podotkl.
„Nepřinášíme prázdné sliby o německých platech. Slibujeme jen to, co dokážeme splnit,“ dodal v narážce na listopadové Fialovo vyjádření, že pokud jeho vláda bude po volbách pokračovat další čtyři roky, budou v Česku výdělky jako v Německu.
Cílem ANO je podle Babiše nastartovat ekonomiku, „zatočit“ s drahotou, zlepšit život občanů. Chce také vytvořit předvídatelné prostředí, kde se podnikatelé a firmy nebudou bát investovat. „Podpoříme lidi, kteří chtějí tvořit a budovat, ať už jde o tradiční průmysl nebo všechny sektory naší ekonomiky. Ale i nové sektory, jako kryptoměny nebo start-upy, budou naší prioritou,“ poznamenal.
ANO, které bylo ve vládě do roku 2021, chce podle Babiše vyhrát sněmovní volby a sestavit příští kabinet. „Věřím, že rok 2025 bude rokem restartu, naděje a prvním krokem k tomu, aby zase bylo líp,“ dodal expremiér.
X X X
Moskva a Kyjev hlásí vzájemné nálety dronů. Rusko také postoupilo v dobývání Donbasu
Nejméně jednoho mrtvého si vyžádalo ruské bombardování vsi Stepnohirsk v Záporožské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny, oznámily ve čtvrtek regionální úřady. Ukrajinská obrana v noci sestřelila 47 ze 72 nepřátelských dronů, dalších 24 bezpilotních letounů se zřítilo, tvrdí ukrajinské letectvo.
Ruská protivzdušná obrana naopak zničila 13 ukrajinských dronů nad pěti ruskými regiony, uvedlo ruské ministerstvo obrany. Zřejmě kvůli hrozbě dronů úřady v Kazani, Penze, Saransku a Saratově, ležících stovky kilometrů východně od Moskvy, načas přerušily provoz místních letišť. Ruská vojska v bojích na východě Ukrajiny dosáhla dalšího postupu, připouštějí podle médií ukrajinští analytici.
Ve Stepnohirsku záchranáři po více než pětihodinovém pátrání vyprostili mrtvé tělo z trosek pětipodlažní budovy, které zasáhla ruská naváděná letecká bomba, napsal na sociální síti šéf záporožské oblastní správy Ivan Fedorov.
Ruští vojáci intenzivně útočí ve vsi Novovasylivka jižně od Pokrovska, důležitého logistického uzlu v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. „Nepřítel je po celé vsi; v jednom domě mohou být naši vojáci a v sousedním nepřítel,“ popsali chaotickou situaci podle médií analytici projektu DeepState, pokládaného za blízký ukrajinské armádě. Připustili, že rozhodující se může ukázat ruská převaha v živé síle.
V Kurachove ruští vojáci dobyli zbývající obytné čtvrti a také část průmyslové zóny na západě města, vyplývá podle serveru BBC News z aktualizované mapy bojiště, zveřejněné projektem DeepState.
Rusové podle těchto údajů postoupili na třech místech: jihozápadně od Pokrovska, jihozápadně a západně od města Velyka Novosilka a také v Kurachove a okolí, napsal server. Nepřítel se pokouší obklíčit Pokrovsk, aby přiměl ukrajinskou posádku ke stažení, napsala agentura Unian s odvoláním na jednoho z důstojníků, bránících město. Ukrajinské síly podle agentury také připouštějí, že nepřítel zničil řadu pozic ukrajinských sil ve městech Časiv Jar a Toreck.
X X X
Vyvedeme Podněstří z impéria strachu, věří Kišiněv po zastavení ruského plynu
Efektivní řízení následků přerušení dodávek ruského plynu do Moldavska a separatistického Podněstří by mohlo vytvořit šanci na sjednocení země. Prohlásil to ve čtvrtek před novináři místopředseda moldavské vlády Oleg Serebrjan, kterého citovala moldavská i ruská média.
Účinným zvládáním energetické krize by Kišiněv mohl získat sympatie obyvatel separatistického regionu na levém břehu řeky Dněstr, aby je „osvobodil od impéria strachu a nejistoty“, ve kterém je drží vůdci separatistů v Tiraspolu a Moskva, prohlásil Serebrjan podle serveru point.md.
„Budeme pracovat nad upevněním těchto pozitivních nálad, jsme připraveni pomoci obyvatelstvu na levém břehu Dněstru vypořádat se s obtížnou situací, která může vzniknout v nejbližších týdnech a měsících,“ řekl vicepremiér. „K úvahám o geopolitických důsledcích je ještě daleko, ale je zjevné, že zvýšení závislosti Podněstří na Kišiněvu povede k přiblížení reintegrace,“ dodal.
Serebrjan upozornil, že i Podněstří by mohlo být zásobováno z alternativních zdrojů plynu, které si obstarává Moldavsko, ale problém tkví v tržní ceně tohoto plynu, kterou si obyvatelé levého břehu vzhledem k výši svých platů a penzí nemohou dovolit.
Plynová elektrárna v Podněstří, patřící ruské společnosti Inter RAO, přešla po přerušení dodávek plynu od Nového roku z plynu na uhlí a přerušila dodávky elektřiny do Moldavska, kterými dosud pokrývala 80 procent moldavské spotřeby. Moldavsko tak musí kupovat elektřinu v Rumunsku, kde je téměř třikrát dražší, poznamenala ruská agentura TASS.
Moldavští dodavatelé elektřiny, Premier Energy a FEE Nord 2, požádaly regulační úřad o souhlas se zvýšením cen na více než dvojnásobek, uvedl dnes moldavský server NewsMaker.
Moldavská společnost Energocom se kvůli pokrytí deficitu chystá nakupovat noční přebytky energie od ukrajinské společnosti Enerhoatom.
V Podněstří, kde žije přibližně 450 tisíc obyvatel, jsou od Nového roku přerušené dodávky tepla a teplé vody do domácností.
Podle vůdce neuznávané republiky Vadima Krasnoselského úřady také odpojily 130 škol a přibližně stejný počet úředních budov a školek. Zastavily se také výrobní provozy náročné na energii, činnost přerušily stovky firem.
Mezinárodně neuznané Podněstří leží na hranici s jihozápadní Ukrajinou. Od Moldavska se odtrhlo po rozpadu Sovětského svazu na počátku 90. let, když separatisty aktivně podpořili ruští vojáci.
Dodnes je v regionu rozmístěno asi 1500 ruských vojáků, které Moskva označuje za mírové jednotky. V Moldavsku je v současnosti prozápadní vláda, která usiluje o vstup do Evropské unie.
V současnosti může Gazprom vyvážet plyn do Evropy pouze přes Turecko, a to v množství 45–50 milionů metrů krychlových za den, zatímco přes Ukrajinu to bývalo v průměru 40 milionů, uvedla stanice BBC News.
Ještě větší ranou pro ruský export než uzavření ukrajinské trasy by podle analytiků bylo, kdyby se Evropa zřekla i zkapalněného plynu, jehož dodávky z Ruska do Evropy rostou. Tím by utrpěl nejen Gazprom, který se v důsledku Putinovy války poprvé ocitl ve ztrátě, ale i druhý ruský plynárenský obr Novatek, dodal portál.
X X X
Pár odložil do babyboxu v Libni „novoroční miminko“. Holčička dostala tradiční české jméno
V babyboxu u Libeňského zámku v Praze skončila na Nový rok 2025 dvoutýdenní holčička. Shodou okolností se podařilo na místě zastihnout i zoufalé rodiče bez domova, kteří dítě do boxu odložili. Děvčátko dostalo jméno Zuzana.
„Je to holčička stará 14 dní a získala pořadové číslo 271. Byla odložena ve středu 1. ledna v 17:32 hodin,“ přiblížil ve vyjádření pro média duchovní otec babyboxů a předseda Nadačního fondu pro odložené děti Statim Ludvík Hess. „Na sobě měla sněhově bílý kabátek a bílou čepičku,“ dodal.
Podle Hesse se podařilo na místě zastihnout i rodiče děvčátka. Jednalo se o bezdomovce a odložení svého potomka si následně rozmysleli. „Zastihla je Zuzana Holíková, vedoucí odboru zdravotní a sociální péče úřadu Prahy 8. Po Zuzaně jsem také holčičku pojmenoval,“ popsal Hess. Pracovnice sociálky zoufalým rodičům nabídla sociální pomoc.
„Děťátko odvezla záchranka na neonatologii Fakultní nemocnice Bulovka. Tak dramatický příběh jsem ještě nezažil,“ svěřil se Hess, pro kterého je právě babybox v Libni speciální. „V letech 1962-1965 jsem se jako student Libeňského gymnázia z okna učebny díval na místo, které bylo babyboxu předurčeno,“ uvedl Hess. Za čtyři roky fungování tohoto konkrétního babyboxu do něj byli dosud odloženi čtyři novorozenci.
„Ať žije Zuzanka, holčička z Libeňského zámku! Ať žije Zuzana Holíková, která k babyboxu přispěchala takovou rychlostí!“ uzavřel duchovní otec projektu babyboxů.
X X X
Požár v pečovatelském domě v Karlových Varech nepřežila starší žena. Další přišli o bydlení
Při požáru domu s pečovatelskou službou v Karlových Varech v noci na čtvrtek zemřela 87letá žena. Evakuována byla z domu se 137 byty stovka lidí. Osm z nich potřebuje náhradní ubytování, ostatní se do domu vrací. Médiím to řekli zástupci záchranářských složek.
K požáru vyjížděli hasiči ve čtvrtek po půlnoci. „Hořela jedna bytová jednotka, ale byla nutná evakuace všech osob z objektu. Většina z nich je s omezenou pohyblivostí. Velitel zásahu proto vyhlásil třetí stupeň požárního poplachu,“ uvedl Kasal.
Před druhou hodinou ráno se hasičům podařilo v zasaženém bytě plameny uhasit. Evakuace ale pokračovala. Na likvidaci požáru se podílelo devět požárních jednotek a deset kusů techniky.
Dům s pečovatelskou službou v Drahovicích je vícepodlažní objekt. Je v něm přes 130 bytů, většinou garsoniér.
X X X
Správce Liberty Ostrava chce prodat pohledávky, které má huť za Tamehem. Vyhlásil aukci na konec ledna
Insolvenční správce zkrachovalé huti Liberty Ostrava Šimon Peták chce prodat pohledávky téměř za 122 milionů korun, které má huť za společností Tameh Czech. Vyhlásil aukci na koupi těchto pohledávek, uskuteční se 20. a 21. ledna. Vyplývá to z informací zveřejněných v Insolvenčním rejstříku. Správce uvedl, že záměrem je ověřit, zda by postoupení pohledávek bylo výhodné.
„Z pohledu Liberty je důležité pro posílení cash flow získat nějaké peněžní prostředky do majetkové podstaty co nejdříve,“ řekl Peták už dříve.
Společnost Tameh Czech dodávala huti Liberty Ostrava elektřinu, různé plyny a páry. Jde o její původní závod Energetika, který se nachází přímo v areálu huti. Předloni v prosinci na sebe Tameh podal insolvenční návrh, protože mu Liberty jako jediný zákazník neplatila za služby, a Tameh se tak dostal do druhotné platební neschopnosti.
Tameh huti přestal dodávat energie, provozy huti se tehdy zastavily. V následném konkurzu Tameh získala společnost Vítkovice Energy ze skupiny UCED miliardáře Pavla Hubáčka. V insolvenci skončila i Liberty Ostrava, která je teď rovněž v konkurzu. Pohledávky má jak Tameh za Liberty, tak Liberty za Tamehem.
Peták řekl, že výběrové řízení chtěl vyhlásit tak, aby všichni zájemci měli dostatek času seznámit se se všemi relevantními informacemi týkajícími se Tamehu. „Ty jsou v dnešní době už zcela veřejně známé, protože z insolvenčního rejstříku Tamehu je patrné, za kolik byly prodány emisní povolenky i za kolik byl prodán závod,“ řekl Peták.
Z informací v insolvenčním rejstříku vyplývá, že 674 698 emisních povolenek patřících Tamehu koupila za více než miliardu korun společnost ČEZ. Kupní cena za společnost Tameh pak byla 127 milionů korun.
„V Insolvenčním rejstříku jsou perfektně dostupné informace o výši pohledávek, takže v podstatě každý si může učinit nějaký vlastní názor na zhodnocení rizik, která tam jsou též. Mezi ty patří řada vedených incidenčních sporů, nějaké podmíněné pohledávky,“ řekl Peták. Rovněž je podle něj nejisté, kdy dojde k uspokojení věřitelů.
Se všemi těmito faktory musí zájemci o pohledávku Liberty vůči Tamehu počítat. „Věříme, že trh si dokáže ocenit ta rizika a za přístupu ke všem relevantním informacím předloží nějakou nabídku, tak jak trh bude oceňovat hodnotu té pohledávky. Poté co obdržíme nabídky, tak se rozhodneme, zda ji prodáme, či nikoliv,“ řekl Peták.
Polovina zaměstnanců odešla
Vyvolávací cena pohledávky byla stanovena na 120 milionů korun. Aukce začne 20. ledna v 15.00 a skončí o 24 hodin později. Minimální příhoz činí tisíc a maximální milion korun.
„Insolvenční správce zdůrazňuje, že tímto nečiní žádné závazné nebo nezvratné kroky ve vztahu k majetkové podstatě. Cílem indikativní elektronické aukce je kvalifikovaně zjistit hodnotu, za níž by bylo možné uvažovat o postoupení pohledávek na třetí osobu s cílem opatřit peněžní prostředky do majetkové podstaty,“ uvedl Peták.
Slezská huť patří od roku 2019 Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty. Vyráběla ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl. Dostala se ale do dluhů a od loňského června je v úpadku. Přes 900 věřitelů huti přihlásilo u soudu pohledávky za 23,23 miliardy korun, insolvenční správce ale uznává pohledávky věřitelů zhruba za 7,4 miliardy korun. Peták nyní připravuje i prodej celého podniku.
V současné době v Liberty Ostrava fungují tři závody, jejichž provoz financují jiné firmy. Před rokem měla firma 6000 zaměstnanců, více než polovina z nich už ji opustila, většinu podnik propustil. Nyní v huti zůstává okolo 2500 lidí.
X X X
Armáda mění vstupní fyzické testy. ‚Stojíme o specialisty,‘ vysvětluje šéf vojenské tělovýchovy
Armáda od 1. ledna zjednodušila vstupní fyzické testy. Kliky nebo jízdu na rotopedu nahradilo nové minimum – hod medicinbalem a dřepy se zátěží pět kilogramů. Resort obrany tak chce dát šanci více zájemcům o službu v uniformě, třeba IT odborníkům. Nováčci se ale shybům nebo běhu nevyhnou ani tak. Od přijetí do armády budou mít 12 měsíců na to, aby natrénovali na výroční přezkoušení fyzické zdatnosti, které se nijak nemění.
Příspěvek Kateřiny Gruntové o nových fyzických testech do armády
Dosavadní kliky, sedy-lehy, skok do dálky a jízdu na rotopedu teď nahradily dva jiné cviky: hod medicinbalem a dřepy se zátěží pět kilogramů, což je přibližně hmotnost pušky se zásobníkem.
„Lokty musí být pod úrovní ramen, zpevním střed těla,“ předvádí Radiožurnálu správnou techniku dřepu s pětikilovým kettlebellem vedoucí oddělení armádní tělesné výchovy plukovník Jiří Malík a dodává, že nový způsob testování vymysleli odborníci z Vojenského oboru Fakulty těleské výchovy a sportu Karlovy univerzity.
„Myslím, že je potřeba reagovat na to, jaký je momentální stav, a ten je takový, že populace nevykazuje takovou fyzickou zdatnost jako před deseti a více lety,“ vysvětluje plukovník, co ke změně vedlo.
Kromě snahy přizpůsobit se mladé generaci navazuje novinka ve vstupních fyzických testech také na nedávnou úpravu zdravotní vyhlášky. Díky ní například můžou na vybrané pozice v armádě nově nastoupit lidé až se šesti dioptriemi nebo s protézou končetiny.
„Ne všichni budou v první linii, máme i druhou a třetí linii. Opravdu stojíme i o specialisty, u kterých vyžadujeme určitou úroveň fyzické zdatnosti, ale zároveň říkáme, že u nich nebudeme trvat na tom, aby fyzicky byli na úplně top úrovni,“ říká Malík.
Víc práce pro tělocvikáře
Kdo by si ale myslel, že teď stačí udělat pár dřepů a stane se vojákem, tvrdě narazí. Hned během úvodního výcviku ve Vyškově nováčky čekají kliky i běh. A nejpozději do 12 měsíců od vstupu do armády musí všichni natrénovat tak, aby zvládli přezkoušení, které vojáci musí dělat každý rok a které se nijak nemění.
Podle Malíka nové fyzické minimum pro vstup do armády znamená také více práce pro tělocvikáře na útvarech. Právě oni se budou nováčkům věnovat, aby je dostali do kondice. A nadchnout rekruty pro sport má i lepší vybavení posiloven.
„V následujících letech od roku 2025 do roku 2031 připravujeme rozsáhlé investice v jednotlivých posádkách, co se týče vybavení posiloven,“ slibuje Malík.
Nové fyzické testy jsou dalším krokem resortu obrany k rychlejším náborům. Právě nedostatek lidí nedávno označil náčelník generálního štábu Karel Řehka za strategický problém.
„Pokud máme investovat víc peněz do lidí na úkor modernizace techniky – budiž. Teď totiž nezadržitelně směřujeme ke stavu, kdy budeme mít novou techniku, ale nebude ji mít kdo obsluhovat,“ řekl na listopadovém setkání armádních velitelů.
V roce 2024 odešlo s armády nejvíc lidí za posledních 10 let. Sice se loni podařilo nabrat přibližně 1800 nováčků, jenže zároveň uniformu svléklo asi 1400 lidí. Čistý přírůstek byl tedy přibližně čtyři stovky lidí.
Aktuálně slouží v české armádě asi 24 tisíc vojáků z povolání. Podle strategických dokumentů jich má být do roku 2030 o šest tisíc víc. A podle Řehky ani to nebude vzhledem k novým úkolům, které Česko letos dostane od NATO, stačit.