Exprezident Medvedev varoval USA, aby brali vážne jadrove zbranie. Minister Polska  odmietol výzvu Kyjeva na ďalšie stíhačky. Čelíme jednému z najväčších útokov Rusov, uviedol generál Syrskyj. Šimkovičovej rezort prioritu pamiatkam Veľkej Moravy

 Medvedev, podpredseda Rady bezpečnosti Ruskej federácie, pre televíznu stanicu RT uviedol, že najvyšší americkí predstavitelia nechcú tretiu svetovú vojnu, no zároveň sú podľa jeho slov presvedčení, že by „Rusi nikdy neprekročili istú hranicu… mýlia sa“. „Pokiaľ hovoríme o existencii nášho štátu, ako to opakovane povedal prezident našej krajiny (Vladimir Putin)… a ako to povedali aj iní, jednoducho nebudeme mať na výber,“ vyhlásil Medvedev.

Vyše dva a pol roka trvajúca vojna na Ukrajine sa podľa ruských predstaviteľov dostáva do najnebezpečnejšej fázy, keď ruské sily postupujú na východe Ukrajiny a Západ zároveň zvažuje spôsoby, ako posilniť Kyjev. Rusko pritom už niekoľko týždňov Západu signalizuje, že pokiaľ Ukrajina použije rakety dlhého doletu a zaútočí hlbšie do ruského územia, bude na to reagovať, píše Reuters. V rovnakom čase NATO poukazuje na skutočnosť, že Severná Kórea vyslala do západného Ruska svoje jednotky.

Ruskí predstavitelia tvrdia, že lídri Západu však neberú na vedomie upozornenia Moskvy týkajúce sa európskej bezpečnosti a eskalácie vojny na Ukrajine.

Americkí diplomati priznali, že vzťahy s Ruskom sú horšie ako kedykoľvek od čias studenej vojny, no zároveň zdôrazňujú, že Washington sa nesnaží vojnu na Ukrajine eskalovať.

X X X

Rusko v noci na sobotu útočilo na Ukrajinu 71 bezpilotnými lietadlami, z ktorých 39 zlikvidovali ukrajinské sily. Ako informovali ukrajinské vzdušné sily, na ktoré sa odvoláva portál Ukrajinská pravda, ďalších 21 dronov zmizlo z radarov a päť strojov sa vrátilo späť do Ruska. Rusi tiež vystrelili jednu raketu Ch-31P.

Vzdušné sily uviedli, že bezpilotné lietadlá zničili v Kirovohradskej, Kyjevskej, Sumskej a Poltavskej oblasti. Trosky dronov poškodili domy v Sumskej, Poltavskej, Kyjevskej a Odeskej oblasti. Prezident Volodymyr Zelenskyj hovoril aj o Charkovskej oblasti. V samotnom Kyjeve trosky dopadli v šiestich z jeho desiatich rajónov.

Ruský útok dronmi pokračoval aj dopoludnia.

Medzičasom Moskva vyhlásila, že v noci na sobotu útočilo na Rusko a okupovaný Krym 24 ukrajinských dronov. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že tieto stroje zostrelili. Konkrétne sa tak podľa neho stalo v Kurskej, Brianskej, Belgorodskej, Oriolskej, Rostovskej a Nižnonovgorodskej oblasti a nad Krymom.

XX X

 Južná Kórea a Kanada vyzvali na stiahnutie severokórejských vojakov vyslaných do Ruska, kde majú podporiť ruské jednotky vo vojne proti Ukrajine. Krajiny tento krok označili za „vážnu eskaláciu“ napätia, ktoré neohrozuje iba Európu, ale aj indopacifickú oblasť. TASR informuje na základe správ agentúr Jonhap a Reuters.

Výzva zaznela v rámci spoločného vyhlásenia Južnej Kórey a Kanady po stretnutí ministrov zahraničných vecí a obrany oboch krajín, ktoré sa v piatok uskutočnilo v kanadskej metropole Ottawa.

Vyhlásenie dôrazne odsúdilo prehĺbenie vojenskej spolupráce KĽDR a Ruska a označilo ju za porušenie niekoľkých rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN.

Ministri vo vyhlásení tiež kritizovali Pchjongjang za poskytnutie munície a balistických striel Moskve v rámci podpory ruskej „brutálnej a neospravedlni­teľnej“ vojenskej agresie voči Ukrajine.

Obe krajiny uviedli, že pozorne sledujú, čo môže Rusko poskytovať KĽDR ako protiváhu za vojenskú podporu.

X X X

 V dôsledku zvýšeného počtu nákladných vozidiel smerujúcich k hraničnému priechodu Vyšné Nemecké – Užhorod vyhlásila polícia v sobotu ráno policajné opatrenie „Kolóna“. Za cieľ má zabezpečiť plynulosť a bezpečnosť cestnej premávky v okolí priechodu a v prihraničných obciach.

Kolóna nákladných vozidiel sa podľa polície aktuálne končí pri tehelni v obci Krčava v okrese Sobrance. „Situácia vznikla pre technické problémy pri komunikácii medzi systémom špedičnej služby a systémom finančnej správy,“ priblížil policajný hovorca Roman Hájek. Polícia žiada vodičov nákladných vozidiel o trpezlivosť a ohľaduplnosť, kým sa technický problém neodstráni. Opatrenie realizujú príslušníci Riaditeľstva hraničnej a cudzineckej polície Sobrance.

„Osobná doprava je púšťaná regulovanými úsekmi priebežne, a teda osobné vozidlá nemajú výrazné obmedzenia,“ doplnil hovorca Prezídia PZ.

X X X

 Vedenie ukrajinských ozbrojených síl sa stretlo s delegáciou ozbrojených síl Českej republiky vedenou náčelníkom generálneho štábu Karlom Řehkom. Kyjev o tom dnes informoval na sociálnych sieťach bez uvedenia dátumu či miesta stretnutia.

„Informovali sme českých kolegov o situácii na fronte, ktorá je naďalej zložitá,“ uviedol na facebooku ukrajinský generálny štáb a pripojil fotografiu veliteľa ukrajinskej armády Oleksandra Sýrskeho s Řehkou. „Česká republika je verným spojencom Ukrajiny a dala podnet k mnohým zásadným iniciatívam,“ dodala ukrajinská armáda s poďakovaním Prahe za podporu.

Česká muničná iniciatíva získava pre Ukrajinu delostreleckú muníciu v krajinách aj mimo Európskej únie. Česko na iniciatíve spolupracuje najmä s Holandskom a Dánskom. Česko podľa premiéra Petra Fialu (ODS) naplní do konca roka cieľ dodať v rámci iniciatívy Ukrajine 500-tisíc kusov veľkorážovej munície./agentury(/

X X X

 Čelíme jednému z najväčších útokov Rusov, uviedol generál Syrskyj. Rúca sa východný front?

 Ukrajinská armáda teraz čelí jednému z najväčších ruských útokov od rozpútania vojny vo februári 2022, napísal veliteľ ukrajinských síl Olexandr Syrskyj v správe na sociálnej sieti o stretnutí vedenia ukrajinských ozbrojených síl s delegáciou ozbrojených síl Českej republiky vedenou náčelníkom. Boje podľa generála Syrského vyžadujú ustavičné obnovovanie zdrojov ukrajinských jednotiek.

 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a hlavný veliteľ armády Olexandr Syrskyj sa pozerajú na mapu počas ich návštevy Súm na Ukrajine vo štvrtok 22. augusta 2024.

Kyjev o stretnutí dnes informoval na sociálnych sieťach bez uvedenia dátumu či miesta stretnutia. Česká armáda na sieti X uviedla, že Řehka so Syrským riešil bezpečnostnú situáciu a hlavne prehĺbenie spolupráce oboch armád. Navštívil aj výcvikové stredisko operátorov dronov a vzdal pamiatku padlým vojakom v Charkove.

„Informovali sme českých kolegov o situácii na fronte, ktorá je naďalej zložitá,“ uviedol na facebooku ukrajinský generálny štáb a pripojil fotografiu Syrského s Řehkou. „Česká republika je verným spojencom Ukrajiny a dala podnet k mnohým zásadným iniciatívam,“ dodala ukrajinská armáda s poďakovaním Prahe za podporu.

Česká muničná iniciatíva získava pre Ukrajinu delostreleckú muníciu v krajinách aj mimo Európskej únie. Česko na iniciatíve spolupracuje najmä s Holandskom a Dánskom. Česko podľa premiéra Petra Fialu (ODS) naplní do konca roka cieľ dodať v rámci iniciatívy Ukrajine 500-tisíc kusov veľkorážovej munície.

 Ruská ofenzíva začala pred rokom a Rusi medzitým dobyli mestá Avdijivka a Vuhledar. Na konci tohto októbra ukrajinské sily zažili jeden z najhorších týždňov, keď Rusi postúpili k okraju miest Toreck a Časiv Jar a tiež dobyli mesto Selydove, napísal v súvislosti so Syrského výrokmi server Meduza.

Rekordné zisky

Ruská armáda výrazne zrýchlila tempo svojej ofenzívy v Doneckej oblasti a za prvé dva jesenné mesiace dokázala ovládnuť územie o rekordnej rozlohe od začiatku vojny, napísal server BBC News. Pripomenul, že napríklad generál Dmytro Marčenko, ktorý na začiatku vojny velil obrane Mykolajiva, hovorí dokonca o zrútení frontu kvôli chýbajúcej munícii aj živej sile. Tézu o rúcaní frontu v Donbase okamžite prevzala ruská propaganda a aj niektorí ukrajinskí politici.

 Selydove sa ukrajinským silám dlho darilo brániť, ale v druhej polovici októbra sa ruským vojakom podarilo obranu obísť po krídlach, odrezať ju od zásobovania a potom nasledoval útok priamo na mesto. Ukrajinské sily radšej ustúpili, aby neupadli do obkľúčenia. Pád Selydove otvoril ruským silám cestu k útoku na južné krídlo obrany Pokrovska a k postupu k severnému okraju Kurachova, pripomenula BBC.

Postup Rusov je pomalý

Pokrovsk je zatiaľ od frontu vzdialený šesť kilometrov. Podľa ruských blogerov sa ruské sily teraz snažia uchytiť na južnom okraji Kurachove, zatiaľ čo ukrajinské velenie posiela k obom mestám posily. Je možné, že Rusi opäť nezaútočia priamo, ale pokúsia sa mestá najprv obísť po krídlach.

Ruský Tiger skončil na šrot po útoku ukrajinského dronu

 „Vo výrokoch o rúcaní frontu hovoria hlavne emócie, ale k reálnemu zrúteniu je ďaleko,“ povedal BBC izraelský vojenský expert David Gendelman. Ide podľa neho skôr o organizovaný ukrajinský ústup za situácie, keď má nepriateľ výraznú prevahu, ale ruský postup zostáva relatívne pomalý. Počas vojny sa front zatiaľ zrútil len raz – a to na ruskej strane na jeseň 2022, kedy sa ukrajinským silám podaril prielom v Charkovskej oblasti na severovýchode krajiny. Teraz ukrajinskej armáde podľa Gendelmana chýbajú predovšetkým vojaci, a to Rusom umožňuje prenikať medzerami v obrane či preraziť cez vyčerpané jednotky.

 Pokrovsk a Kurachove by bolo možné krátkodobo udržať, ale na úkor predčasného nasadenia záloh, ktoré si ukrajinské velenie šetrí na protiofenzívu, myslí si ukrajinský analytik Mykola Sunhurovskyj. Zdroj BBC z ukrajinského politického vedenia pripustil, že situácia na fronte je „veľmi zlá, ale nie je to katastrofa“. Pokrovsk a Kurachove by mohli padnúť v najbližších mesiacoch, ale hlavným cieľom je zachovať ukrajinskú štátnosť a nepripustiť stratu žiadneho oblastného centra, zdôraznil. Podľa BBC ide o Cherson a Záporožie, ktoré ruský prezident Vladimír Putin označuje za „ruské územie“./agentury/

X X X

 Poľský minister zahraničných vecí odmietol výzvu Kyjeva na ďalšie stíhačky

 Vyjadrenie prišlo po tom, ako ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj Poľsko obvinil, že si znova vymyslelo dôvod, prečo jeho krajine neposlať ďalšie stíhačky MiG-29.

Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski odmietol v sobotu sťažnosti Ukrajiny na to, že jej Varšava nedodala prisľúbené stíhačky na obranu krajiny proti ruskej invázii. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

„Máme vlastné obranné potreby,“ povedal Sikorski pre spravodajskú stanicu Polsat News. Ukrajina musí podľa neho pochopiť, že Poľsko ako „frontový štát“ tiež musí odstrašovať ruského prezidenta Vladimira Putina.

Vyjadrenie prišlo po tom, ako ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj Poľsko obvinil, že si znova vymyslelo dôvod, prečo jeho krajine neposlať ďalšie stíhačky MiG-29, napísala DPA.

 Poľská vláda podľa Sikorského predložila návrh na obrannú pôžičku pre Ukrajinu, ktorá by Kyjevu umožnila nakúpiť vojenskú techniku od poľských výrobcov na úver a peniaze splatiť počas povojnovej obnovy.

Zelenskyj tiež nedávno kritizoval Poľsko za odmietanie zostreliť ruské rakety nad Ukrajinou. Varšava argumentuje, že takýto krok by si vyžadoval spoločný súhlas členov Severoatlantickej aliancie.

Poľsko, člen Európskej únie a NATO, má spoločnú hranicu s Ukrajinou a spojencom Moskvy Bieloruskom, ktorá je zároveň vonkajšou hranicou EÚ. Krajina patrí k najoddanejším politickým a vojenským podporovateľom Ukrajiny od začiatku invázie Ruska vo februári 2022, po ktorej prijala státisíce ukrajinských utečencov, aktuality.sk

X X X

Šimkovičová podpísala memorandum s čínskym rezortom kultúry

Čína je podľa ministerky kultúry dôležitý partner s tým, že sa teší na rozvoj spolupráce medzi slovenskými a čínskymi divadlami, baletnými, opernými a hudobnými telesami.

Cieľom Programu kultúrnej spolupráce medzi Ministerstvom kultúry (MK) SR a Ministerstvom kultúry a cestovného ruchu Čínskej ľudovej republiky je posilniť a rozšíriť kultúrnu spoluprácu medzi oboma krajinami. Memorandum podpísala šéfka rezortu kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS) na roky 2025 až 2029 v Pekingu. TASR o tom informovala vedúca oddelenia komunikácie MK Petra Bačinská.

Podpisom memoranda podľa Šimkovičovej posunuli kultúrnu spoluprácu medzi krajinami na novú úroveň. „Čína je dôležitý partner. Teším sa na rozvoj spolupráce medzi slovenskými a čínskymi divadlami, baletnými, opernými a hudobnými telesami, ako aj inými kultúrnymi, umeleckými a vzdelávacími inštitúciami,“ povedala ministerka.

Ako je uvedené v texte memoranda, obe krajiny pripisujú dôležitosť kultúrnemu dedičstvu civilizácií a inováciám. Tvrdí, že aj toto memorandum prispeje k zintenzívneniu kultúrnych výmen a k vzájomnému spoznávaniu, aby slovenský a čínsky národ lepšie porozumeli kultúre tej druhej krajiny, aktuality.sk

X X X

Šimkovičovej rezort chce dať prioritu pamiatkam Veľkej Moravy a obrodenia, kritizuje archeológ

 Rezort dosiaľ zverejnil len výzvy v časti podprogramov.

V budúcom roku chce ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej (nom. SNS) posielať dotácie prioritne na obnovu kultúrnych pamiatok Veľkej Moravy a tých, ktoré súvisia so slovenským národným obrodením. Vyplýva to z cieľov časti výziev programu Obnovme si svoj dom pre rok 2025, ktoré rezort zverejnil na konci októbra.

„Zrejme prvýkrát v histórii sa stalo, že podpora na obnovu nie je adresovaná na obnovu kultúrnych pamiatok ako takých, predovšetkým podľa potreby ich statickej sanácie, ochrany a prezentácie, ale preferuje sa taký úsek histórie včasného stredoveku, ktorý je opradený aj povesťami. Vyhlasovateľ dotačného systému zrejme v takejto rozprávke, ktorej však nerozumie, aj žije,“ okomentoval toto zadanie na sociálnej sieti archeológ a banskobystrický vicežupan Ján Beljak (KDH).

Šimkovičovej ministerstvo kritizoval už pre politické zásahy pri prideľovaní dotácií na tento rok aj pre niekoľkomesačné meškanie rozhodnutí, pre ktoré mnohí žiadatelia hlavnú sezónu obnovy nestihli.

„V histórii Slovenska nie sú prioritné len dve obdobia, ktoré si vyžadujú pamiatkovú starostlivosť a obnovu, a prosím, nezabúdajme na naše stredoveké hrady, kostoly a ďalšie pamiatky,“ napísal archeológ v reakcii na aktuálne priority ministerstva. Beljak sám je roky členom tímu, ktorý pracuje na záchrane Pustého hradu nad Zvolenom.

Rezort dosiaľ zverejnil len výzvy v časti podprogramov. Obnova kultúrnych pamiatok v lokalitách svetového kultúrneho dedičstva a Komplexná obnova národných kultúrnych pamiatok s prioritou ochrany a obnovy medzi nimi zatiaľ nie sú. „Budú vyhlásené v najbližšom období,“ avizoval rezort.

Žiadosť o dotáciu je potrebné podať do 31. decembra 2024.

Celkovo je na program v rozpočte alokovaných deväť miliónov eur, z toho bežné výdavky sú vo výške 4,5 milióna eur a kapitálové vo výške 4,5 milióna eur.

Prerozdeľovanie dotácií na obnovu pamiatok sa stretlo s kritikou odbornej verejnosti a správcov pamiatok už tento rok. Časť členov hodnotiacich komisií sa vzdala členstva v nich po tom, čo vedenie ministerstva vo veľkej miere odignorovalo ich odborné odporúčania pre rozdelenie zdrojov, aktuality.sk

 X X X

 Nastúpil Tolič a Slovan otočil zápas. Na Dinamo Záhreb sa naladil víťazne, je lídrom tabuľky

Futbalisti Slovana Bratislava sa víťazne naladili na utorňajší zápas Ligy majstrov proti Dinamu Záhreb. V sobotňajšom súboji 13. kola Niké ligy zvíťazili na pôde Podbrezovej 3:1 a s 31 bodmi sa dostali na čelo súťaže o bod pred Žilinu.

Ústrednou postavou Slovana pri víťazstve na pôde Podbrezovej bol stredopoliar Marko Tolič, autor dvoch gólových asistencií.

Slovan prehrával 0:1 a o dokonalý obrat sa postaral v druhom polčase. Výrazný podiel na ňom mal chorvátsky stredopoliar Marko Tolič, ktorý nastúpil do hry v 46. minúte a zaznamenal dve dôležité asistencie. Tolič prihral na vyrovnávajúci gól Ninovi Marcellimu a perfektne našiel aj Tigrana Barseghjana pred tretím zásahom hostí.

„Železiari“ nastúpili v netradičných žlto–čiernych retro dresoch, ale ani v nich nevyhrali už tretíkrát za sebou.

 V prvom polčase boli viac na lopte hostia, ale nepretavili to do gólu po nevyužitých šanciach Marcelliho a Barseghjana. Úvod druhého dejstva patril domácim, keď Yirajang si dobre načasoval nábeh na pas a obstrelil brankára Takáča.

Ten potom ratoval stav zoči – voči Ďatkovi. Následne striedajúci Tolič výborne prihral Marcellimu za obranu súpera a bolo 1:1. „Belasí“ otočili skóre po rohovom kope, keď strela Marcelliho trafila Kašiu a v závere upravil na 3:1 pre hostí po načasovanej prihrávke Toliča desiatym gólom v sezóne Barseghjan.

X X X

Rakúsko a Česko si vydýchli: Polícia našla muža, ktorý zabil dvoch ľudí. Na úteku bol päť dní.

Rakúska polícia našla telo muža, ktorý v pondelok pri českých hraniciach zrejme zastrelil dvoch ľudí. Informoval o tom rakúsky spravodajský web OÖN, polícia podľa agentúry APA na následnej tlačovej konferencii jeho správu potvrdila. Všetko podľa polície ukazuje na to, že spáchal samovraždu.

 Policajné vozidlá a vrtuľník stoja v pondelok 28. októbra 2024 neďaleko poľa v obci Fraunschalg v Rakúsku po tom, čo v oblasti 56-ročný muž zabil dvojicu ľudí.

Vyšetrovatelia objavili mŕtvolu 56-ročného muža v lesnom poraste v obci Arnreit dnes okolo poludnia. „Identifikovali sme ho podľa odtlačkov prstov,“ oznámil vedúci kriminálnej polície Horného Rakúska Gottfried Mitterlehner. Zatiaľ nie je známe, ako dlho bol muž mŕtvy. Úrady nariadili pitvu.

Roland Drexler polícii unikal päť dni. K nálezu tela pomohlo nájdenie jeho auta, ktoré v piatok objavil v lese v pohraničnom regióne Mühlviertel náhodný chodec. Polícia okolitú zalesnenú oblasť uzavrela a celú noc ju prehľadávala. Do pátrania nasadila psy, termokamery, drony, a dokonca aj vrtuľník. Dnes dopoludnia v aute zaistila jednu z dlhých zbraní podozrivého.

Polícia ešte v sobotu ráno predpokladala, že Drexler sa stále pohybuje v okolí obcí Arnreit a Altenfelden. V noci policajti prehľadali karavan a ďalšie prázdne budovy, o ktorých sa domnievali, že mohli slúžiť ako úkryty.

Drexler je podozrivý z toho, že najprv v Altenfeldene pištoľou postrelil starostu. Keď sa potom zranený snažil utiecť, zabil ho výstrelom z pušky do hlavy. Následne v Arnreite zastrelil niekdajšieho policajta a vedúceho loveckého spolku. S oboma mužmi viedol spor, pretože ho vinili z nepovolených spôsobov lovu.

Vzhľadom na neúspešné pátranie panovalo v regióne veľké napätie. Mnohí sa domnievali, že Drexler už dávno utiekol a je napríklad v Českej republike. Fakt, že sa jeho auto našlo tak blízko miesta činu, miestnych podľa rakúskych médií znepokojilo.

Vyšetrovatelia sa obávali, že nebezpečenstvo by mohlo hroziť aj ďalším ľuďom, predovšetkým členom loveckého spolku. Päť desiatok ľudí tak dostalo policajnú ochranu. Niektorí z nich boli umiestnení na zabezpečených miestach a teraz sa môžu vrátiť domov k svojim rodinám, informujú rakúske médiá.

Polícii prišlo od ľudí celkom 400 tipov, kde by sa muž na úteku mohol nachádzať, uviedol zástupca riaditeľa krajinskej polície Rudolf Keplinger. Poďakoval sa tak verejnosti, ktorá podľa neho prejavila veľkú obetavosť pri pátraní, ako aj približne 250 policajtom, už sa na akcii podieľali./ agentury/

X X X

 Takmer nereformovateľný gigant, ktorý zaspal dobu. Volkswagen čelí prežitiu najmä v Číne, tam ho „ničia“ domáce značky

Boj o zachovanie statusu silného hráča. Známa nemecká automobilka a najväčší predajca áut v Európe Volkswagen aktuálne čelí veľkým problémom. Slabo predáva autá a scvrkávajú sa jej aj sumy peňazí, ktoré zarába. Svetový autovýrobca, pod ktorého spadajú značky Škoda, Audi, Porsche, kamióny Man či Scania musí pristúpiť k doteraz nemysliteľným krokom – k škrtaniu všade, kde sa dá. V hre je aj zatváranie fabrík na domácej nemeckej pôde.

 Aby tomu predišlo, vedenie automobilky prišlo s ozdravným plánom – celoplošné zníženie platov o desať percent v závodoch Volkswagenu a prehodnoteniu odmenového systému, informovala agentúra Bloomberg

Posledné kolo rokovaní vedenia a odborárov sa konali v stredu a hlavný vyjednávač automobilky Arne Meiswinkel povedal, že sú ochotní diskutovať o každom riešení, ktoré pomôže dosiahnuť finančné ciele.

Vrchná zástupkyňa odborárov Daniela Cavallo povedala, že zatvorenie minimálne troch fabrík stále nie je vylúčené a že pracovníci zostávajú „znepokojení“. Ďalšie kolo rokovaní bude 21. novembra, kedy sa obe strany budú snažiť nájsť kompromis predtým, než vyjdú odborári do ulíc.

 Značka Volkswagen zamestnáva v Nemecku približne 300-tisíc ľudí, z toho viac ako 100-tisíc v Dolnom Sasku, kde má sídlo a ktoré vlastní 20 percent jeho hlasovacích akcií. Väčšinu – 53 percent – vlastní rodina Porscheovcov a Piëchovcov, 17 percent vlastní Qatar Holding a zvyšných takmer 10 percent je verejne obchodovateľných.

Len pár nepresvedčivých čísel, ako sa nedarí Volkswagenu. Za posledné tri mesiace mu klesli zisky o 64 percent na skoro z 1,6 miliardy na 4,64 miliardy spred roka. Je to stále zisk, ale oveľa menší zisk, na aký bol zvyknutý. Od júla do septembra dodávky vozidiel do celého sveta klesli o sedem percent, v Číne až o 15 percent, iba v severnej a južnej Amerike mierne vzrástli. Predaj elektromobilov klesol o desať percent. Od začiatku tohto roka spadli akcie VW až o vyše pätinu na nemeckej burze DAX.

Čo slovenská fabrika

Na pozadí problémov v Nemecku slovenská fabrika Volkswagenu, kde sa vyrábajú novú generáciu Volkswagen Passat či napríklad novú Škodu Superb, zažíva relatívne pokojné časy. Aspoň podľa hovorkyne Lucie Kovarovič Makayovej, ktorá zatiaľ nehovorí o škrtoch, šetrení či priamych dôsledkoch pre slovenských zamestnancov. „Citlivo vnímame náročnú globálnu situáciu v automobilovom priemysle a aktivity v značke Volkswagen v súvislosti s výkonnostným programom na zlepšenie výsledkov,“ povedala Makayová.

Fabrika sa tiež pripravuje na výrobu plne elektrického SUV Porsche Cayenne. Zmeny v prevádzke vždy zosúlaďujú s podmienkami na trhu a objednávkami od zákazníkov.

Strácajú na kľúčovom trhu v Číne

Dôvodov neúspechu je viac – slabé predaje v Európe, ale najmä v Číne, pokles záujmu a problémy pri prechode na elektromobilitu či zhoršujúca sa konkurencieschop­nosť – tá jednoducho znamená, že svoje autá vyrábajú za vysoké náklady oproti konkurentom.

V celom príbehu je kľúčový trh v Číne. A to nielen pre Volkswagen. V tejto 1,4 miliardovej krajine majú nemeckí výrobcovia viac ako 40 fabrík, čo je viac ako v samotnom Nemecku.

A práve tam dostávajú „na frak“ od domácich značiek. Kým v roku 2019 Volkswagen, Mercedes-Benz a BMW predávali podľa dát Bloombergu na čínskom trhu zhruba každé štvrté auto, dnes predávajú iba každé siedme. Ich trhový podiel tak klesol z cca 25 na 14 percent, čo je pokles o skoro polovicu a to iba za posledných päť rokov. Aj tak je to stále dosť. Niet divu, že Nemecko hlasovalo proti zavedeniu ciel na elektromobily vyrábané v Číne.

 Medzitým podiel predaných elektrických čínskych značiek stúpol z 3,5 percenta na 20,5 percenta. Za posledné mesiace sa prepad predaja áut BMW v Číne prepadol o 30 percent, Mercedesu o 13 percent a Volkswagenu spomínaných 15 percent a značka Porsche zaznamenala najhorší výsledok za dekádu, keď predala o 19 percent menej svojich áut.

„Konkurenčná situácia v Číne je obzvlášť intenzívna,“ povedal Marco Schubert, ktorý má na starosti predaje Volkswagenu.

V Číne je veľká konkurencia najmä elektromobilov. V posledných rokoch sa vyrojilo množstvo firiem a značiek, ktoré vstúpili do boja o zákazníka. Tamojšie firmy elektrické autá vedia vyrábať lacnejšie a, podľa istých expertov, už aj možno kvalitnejšie.

Nemci sa Číny nemôžu len tak vzdať, majú tam veľa potenciálnych zákazníkov, čoraz viac Ľudí v ekonomikách východnej Ázie je stále bohatších, v Európe je tiež veľká konkurencia a slabšie vyhliadky na predaje, v USA zase je silná konkurencia amerických značiek. Stiahnutie sa z trhu, ako pripomína Bloomberg, tak ako v prípade japonských značiek Suzuki či Mitsubishi, tak pre Nemcov neprichádza do úvahy.

Portál tiež napísal, že urgenciu, s akou sa dívajú na Číňanov prišla niekedy po roku 2022, teda nedávno. Na šanghajský autosalón v apríli 2023 tak Volkswagen zaplatil letenky stovkám svojim zamestnancov, aby sa išli pozrieť, ako ďaleko sú Číňania vo vývoji svojich značiek.

Bloomberg priniesol skúsenosti dvoch Číňanov, korí zrejme ilustrujú nástup novej éry. Jeden z nich je IT-čkár z Wuchanu menom Zhou, ktorý si kúpil auto od Volkswagenu – elektrický model ID.4 v roku 2022. No nemilo ho prekvapilo, keď mu vypadla počas jazdy obrazovka a to niekoľkokrát. Namiesto nemeckej špičkovej kvality mal poruchy, na čo nebol zvyknutý. Neaktualizoval sa mu ani softvér podľa plánu alebo ho musel aktualizovať iba vďaka predajcovi. Teraz hľadá náhradu za toto auto. No nemecké už nebude. „Už neprídem k nemeckým predajcom. Vyberiem si z tunajších značiek alebo Teslu,“ cituje jeho slová agentúra.

 Druhý príklad je Ryan Xu, ktorý si kúpil luxusný Taycan od Porsche. Prekvapil ho však problémy s brzdami či slabé softvérové vybavenie a technické vychytávky vozidla. Preto sa auto rozhodol vymeniť. Zvažoval SUV EQE od Mercedesu, no nakoniec dal prednosť inému SUV – od čínskej značky Nio – ET5. Bolo o tretinu lacnejšie ako Mercedes, ponúklo luxusnejší dizajn interiéru, plynulé hlasové ovládanie a pozdravil svoje deti menom, keď nastúpili. „Nemecké autá sa len ťažko môžu rovnať. Mercedes, BMW a Audi teraz sotva možno považovať za luxusné autá,“ povedal čínsky podnikateľ Xu.

The Financial Times tieto slová potvrdili slovami ľudí zvnútra firmy. Keď v roku 2019 Volkswagen spustil predaj čisto elektrického modelu ID.3, mal veľmi slabé ohlasy. Popredná nemecká motoristická asociácia ADAC uviedla, že je „veľmi drahý“, trpí „priemerným rozsahom“ či „významnými problémami so softvérom“ a chybným používateľským rozhraním.

konzultant pre čínsky automobilový priemysel Michael Dunne pre The New York Times podčiarkol novú éru slovami, že „čínski spotrebitelia vidia VW ako kráľa minulosti, éry, keď kraľovali svetové značky. Dnes mnohí čínski spotrebitelia ľahostajne krčia plecami nad výrobkami VW. Uprednostňujú čerstvejšie a príťažlivejšie značky od domácich výrobcov“.

Experti: zaspali dobu

Agentúra Bloomberg to vystihla pomerne stručne: nemecké značky zaspali: „V ére spaľovákov sa nemeckí výrobcovia uspokojili, podcenili hrozby, ktoré predstavujú noví rivali, a zdráhali sa vzdať sa ziskov generovaných automobilmi s veľkými motormi. To umožnilo spoločnosti Tesla a miestnym výrobcom na čele so spoločnosťou BYD urýchliť s technicky zdatnými a cenovo dostupnými plug-inmi a teraz ich tam Čína už nepotrebuje, ani nechce“.

„Potrebujú dramaticky zmeniť svoju stratégiu na trhu,“ hovorí analytik konzultačnej spoločnosti AlixPartners Stephen Dyer zo Šanghaja. Trojica prémiových nemeckých značiek tak v Čine doslova bojuje o život. Za všetko hovorí napríklad to, že najväčší predajca čisto elektrických áut BYD (Build Your Dreams) má oveľa vyššiu trhovú hodnotu (105 miliárd eur) ako BMW (45 miliárd), Mercedes (60 miliárd) a Volkswagen (46 miliárd eur).

Výstižne situáciu zhodnotil Thomas Schäfer, ktorý velí divízii osobných automobilov. „Momentálne nezarábame dosť peňazí na našich autách, zatiaľ čo naše náklady na energiu, materiál a personál neustále rastú. Nemôžeme takto pokračovať,“ povedal a dodal, že „naše výrobné náklady sú v súčasnosti o 25 až 50 percent vyššie ako je cieľ. To znamená, že niektoré naše nemecké závody sú dvakrát drahšie ako majú naši konkurenti“.

 Podľa bývalého člena vedenia, ktorého citujú The Financial Times je VW „skoro nereformovateľný“ a to preto, lebo vo vedení majú silné slovo odbory a dolnosaská vláda. „Celý systém – odbory, Dolné Sasko, rodiny – je navrhnutý tak, aby zachoval status quo,“ povedal nemenovaný bývalý zamestnanec firmy.

Situácia vo Volkswagene podľa mnohých expertov iba symbolizuje stav celého nemeckého priemyslu. Hlavný ekonóm veľkej nemeckej banky Commerzbank Carsten Brzeziski povedal nemeckému portálu DW, že značka bola 90 rokov znakom úspechu. No z povojnového priemyselného zázraku, ktorý založili v roku 1937 Nacisti a v roku 1960 štát sprivatizoval, môže byť symbol úpadku. „Problémy VW by mali byť posledným budíčkom pre nemeckých politikov, aby opäť zatraktívnili krajinu prostredníctvom investícií a reforiem.“

Médiá sa pýtali už aj nemeckého kancelára Olafa Scholza, či je vláda ochotná finančne pomôcť mu. Ten to zatiaľ vylúčil, no nemusí to byť definitívne.

Portál Politico zase citujú slová Ferdinanda Dudenhöffera, riaditeľ nemeckého Centra pre automobilový výskum, ktorý povedal, že „situácia ukazuje, že sme v Nemecku a najmä vo VW stratili kontakt s globálnym trhom.“

Koncern Volkswagen so sídlom vo Wolfsburgu si však stále udržuje pozíciu najväčšieho predajcu na starom kontinente. V roku 2023 mu patrilo každé štvrté novo zaregistrované auto v Európe. Druhá v poradí bola automobilka Stellantis, ktorá vyrába značky ako Fiat, Citroen, Peugeot či Jeep, s takmer 17 percentami. Tretí skončil Renault s takmer 10 percentami.

Na druhej strane podľa britských novín The Financial Times má stále 34,4 miliárd eur v hotovosti a už v roku 1993 zažil krízu, z ktorej sa dostal. Vtedy firma prerobila miliardu eur za rok a dohodla sa so zamestnancami, že si znížia platy o 12 percent a zároveň znížia pracovný čas. Za dva roky, pripomínajú noviny, produktivita vzrástla o 30 percent./agentury

X X X

 Krutý dopad roztržky s trénerom. Ikona Realu Madrid v brazílskom tíme okamžite skončila

Mal nastúpiť na posledné minúty zápasu, no napokon bol trénerom poslaný naspäť na lavičku. Legendárny obranca Realu Madrid Marcelo napokon musel tím, ktorého je odchovancom, po nevídanej roztržke opustiť.

 Marcelo sa v Reale Madrid vypracoval na jedného z najlepších ľavých obrancov v histórii futbalu, v klube strávil 15 rokov – vyhral šesť titulov v La Lige a päť v Lige majstrov.

Odišiel v roku 2022 a po krátkom pôsobení v Olympiacose Pireus v Grécku, spečatil vysnívaný návrat do brazílskeho Fluminense, z ktorého vyšiel do veľkého futbalu.

 Ale druhá zastávka 36-ročného hráča vo Fluminense sa skončila s neuveriteľne trpkou príchuťou. V sobotu Fluminense remizovalo s Gremiom 2:2 v brazílskej najvyššej súťaži po tom, čo Reinaldo strelil vyrovnávajúci gól hostí z penalty v 99. minúte.

Marcelo mal nastúpiť ako striedajúci hráč, keď sa blížil koniec riadnej hracej doby a domáci viedli 2:1. Bol vyzlečený a pripravený nastúpiť, lenže po chvíli naňho manažér Mano Menezes kričal a zúril, následne ho odstrčil a prikázal mu, aby sa posadil.

Objavili sa informácie, že Marcelo nepočúval pokyny, ktoré mu dal tréner, a neskôr sa vrátil na lavičku s urazeným výrazom v tvári. Video z nevídaného incidentu pri postrannej čiare sa stalo virálnym a bolo predmetom mnohých diskusií fanúšikov.

Ale veci sa pre Marcela zhoršili, keď sa ukázalo, že to bol jeho posledný čin v drese Fluminense. Klub vo vyhlásení potvrdil, že jeho zmluva bola pár hodín po udalosti ukončená po vzájomnej dohode.

 „Fluminense FC a Marcelo Vieira oznamujú ukončenie zmluvy po vzájomnej dohode medzi oboma stranami,“ uvádza sa vo vyhlásení.

„Inštitucionálne a emocionálne väzby medzi Fluminense a Marcelom sú naďalej udržiavané. Meno športovca bolo nedávno zvečnené na štadióne v tréningovom centre Xerém. Fluminense ďakuje Marcelovi a ako vždy bude naďalej podporovať jeho ambície vo všetkých jeho výzvach,“ dodal klub./agentury/

X X X

 Keď som prestala piť alkohol, hneď som bola tehotná alebo chorá, hovorí Kristína Svarinská. Akoby ľudia nechápali, že normálne je nepiť

Od vstupu do hereckého sveta šla doslova z projektu do projektu. Patrí medzi herečky, ktorým je dopriata popri seriálovej práci a televízii aj pravá filmovačka a nakrúcanie pre veľké plátno. S herečkou Kristínou Svarinskou sme však nehovorili zďaleka len o jej profesii.

 Krásnym ľuďom dávame automaticky vyššiu hodnotu, hovorí Kristína Svarinská. Nerozumiem tomu, radšej riešme, či sú ženy rovné mužom

Hrdinka hitu Dunaj, k vašim službám je vášnivou cestovateľkou a prezradila, že zatiaľ poslednú návštevu za hranicami Slovenska absolvovala v Grécku. Vyhovuje jej uvoľnený a spomalený štýl života. „Je úplne v poriadku čakať na objednávku dlhšie ako desať minút,“ zasmiala sa hodnotiac „vychillovaný“ spôsob života v prímorských krajinách. Možno aj preto je jedným z jej snov mať raz domov pri mori.

 Svarinská sa pritom často vydáva na cesty sama a spoznáva nielen krajinu, ale aj nových ľudí. Cestovanie vníma ako prostriedok k tomu, aby sa človek vnútorne obohatil a rozšíril svoje obzory. „Je veľmi dôležité pre ľudí stretávať nové kultúry, rôzne kultúry, rôzne názory na život. Buduje to omnoho väčšiu toleranciu, vzájomný rešpekt a práve v dnešných časoch je to veľmi dôležité,“ konštatovala Svarinská.

 Za hranicami vznikala aj snímka Lóve 2, ktorú môžu diváci vidieť v kinách a v ktorej sa Kristína vrátila ako hrdinka Veronika po 13 rokoch od premiéry nového filmu. Zmenil sa žáner, zmenilo sa prostredie, ale láska zostala, uviedla herečka s úsmevom. Dodala tiež, že ak by sa náhodou nakrúcal aj ďalší diel, už bude nástojčiť na tom, aby to netrvalo tak dlho. Lóve 2 vznikalo bezmála tri roky s prestávkami.

Svarinskú diváci vnímajú z kina, kde sa objavila tiež v projektoch ako Teroristka, Lieta v tom alebo filme Striedavka. Menej je však aktívna v divadle. „Nikdy som nerozmýšľala, že by som išla do nejakého divadelného angažmán a ono sa to tak aj rokmi prirodzene dialo. Človek dostáva to, čo vyžaruje a čo si vlastne priťahuje a ja som si divadlo nikdy nejako zásadne nevysnívavala,“ uviedla v relácii Ide o nás Svarinská. Napriek tomu však v deň nakrúcania ju čakala hra EDEN v Divadle Petra Mankoveckého, kde pôsobí roky a účinkuje sporadicky. To otvorilo aj tému občianskej a spoločenskej angažovanosti, keďže je to téma hry.

  S Kristínou Svarinskou sme prebrali počas jej návštevy aj množstvo ďalších oblastí. Pre mnohých bude prekvapením, že Svarinská už dva roky nepije alkohol. Prestala tak ako niekto prestane jesť mäso. Vnímala to ako výzvu, ktorá mala trvať rok a chcela ňou testovať aj svoju pevnú vôľu. Aktuálne sú to už dva roky, čo v jej živote nie je alkohol prítomný a cíti sa lepšie ako kedykoľvek predtým. Svarinská prezradila napríklad aj to, aké únavné je niekedy odrážať nátlak okolia, aby si s nimi dala pohárik. „Zdá sa mi, že v tomto sme ako krajina naozaj špeciálni. Akoby ľudia nechápali, že normálne je nepiť,“ uviedla herečka na margo poznámok a otázok, prečo nepije.

 S Kristínou prišla na pretras aj téma fyzického vzhľadu a jeho hodnotenia. V minulosti sa objavila v množstve ankiet a často ju nazývajú najkrajšia slovenská herečka. Jej vnímanie hodnotenia vzhľadu sa však rokmi vyvinulo a myslí si, že by sme s ním ako spoločnosť mali skončiť. Čo povedala, si pozrite v našej relácii – v novej epizóde Ide o nás. Vypočuť si ju môžete aj ako podcast./agentury/

 

 

\

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.