Exprezident Ruska Medveděv: Trump válku nezastaví. Neschopní politici ČR, jako Fiala. Nemají odvahu, jako Havel, protesty s policisty, žalobci, soudci, národem ČR odstranit Fialu a dát lidem novou vládou víc peněz

Zkusí-li to, může skončit jako Kennedy, hrozí Medveděv. „Pokud Donald Trump vyhraje volby a pokusí se zastavit válku na Ukrajině, může se stát druhým Johnem Fitzgeraldem Kennedym,“ pohrozil na Telegramu bývalý ruský prezident, předseda vlády a místopředseda Rady bezpečnosti Ruské federace Dmitrij Medveděv.

Podle Medveděva, jenž dříve stál v čele Ruska, kde se kreativně vyměnil s Vladimirem Putinem, Trump válku nezvládne ukončit. „Válku zastavit nedokáže. Ani za den, ani za tři dny, ani za tři měsíce. A pokud se o to opravdu pokusí, může se stát novým Kennedym,“ hrozil na svém telegramovém účtu.

Republikánského kandidáta označil za unaveného chrliče prázdných frází. „Vyčerpaný Trump, chrlící fráze typu ‚nabídnu dohodu‘ a ‚mám skvělé vztahy s…‘, bude také nucen dodržovat všechna systémová pravidla,“ řekl.

„Kamala je hloupá a nezkušená“

Ruský předseda vlády nenechal nit suchou ani na Trumpově soupeřce Kamale Harrisové. „Kamala je hloupá, nezkušená, řízená a všichni kolem ní se jí budou bát. Vládnout bude banda klíčových ministrů a pomocníků plus nepřímo Obamova rodina,“ uvedl.

Dodal, že záleží, kolik peněz bude chtít nový americký prezident utratit za „cizí a vzdálenou válku“ a za „vlastní vojensko-průmyslový komplex a za vypiplání banderovskou verbeží“.

Medveděvovy výroky přicházejí jen pár dnů předtím, než bude jasné, kdo se na následující čtyři roky zabydlí v Bílém domě. Za nejlepší způsob, jak oběma kandidátům zpříjemnit volební den tak považuje „pokračování rozbíjení kyjevského nacistického režimu“.

Republikánský lídr Trump v případě vítězství v prezidentských volbách plánuje ukončit válku na Ukrajině tím, že ji zmrazí. Podle blízkých zdrojů jeho týmu chce míru dosáhnout vytvořením autonomních oblastí na obou stranách demilitarizované zóny a ponecháním Ukrajiny mimo NATO.

 Demokratická kandidátka Kamala Harrisová Ukrajinu plně podporuje, stejně jako nynější dosluhující prezident Joe Biden. „Ukrajina musí mít slovo, pokud jde o budoucnost Ukrajiny,“ odpověděla Harrisová na začátku října v rozhovoru na dotaz, zda by se sešla s Putinem v zájmu ukončení války, rozpoutané před více než dvěma a půl lety ruskou invazí do sousední země.

 X x x

 JERMANOVÁ  O  SIKELOVI  V  EU

PODÍVAJI  SE  I  NA  JEHO  MAJETEK?  KOLIK  MILIARD  JE  TO?

BUDOU  TO  ŠETŘIT  I  POLICISTÉ,  ŽALOBCI  EVROPY?

 Otazníky jsou kolem jeho majetku. Zapotí se, míní Charanzová

„Grilování“ Jozefa Síkely (STAN) v Bruselu nebude podle Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) úplně hladké. Europoslankyně to uvedla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Otazníky jsou podle ní hlavně kolem Síkelova majetku. S tím, že se český kandidát na eurokomisaře zapotí, souhlasila i bývalá europoslankyně Dita Charanzová (nestr.).

„Vypadá to jednoduše, ale jednoduché to nebude. Jak já znám pana Síkelu z našeho českého parlamentu, tak ne vždy to dokázal ustát bez ztráty desítky, a tady si myslím, že to bude mnohem horší,“ uvedla Pokorná Jermanová.

 Popsala také, že část otázek dostávají kandidáti na eurokomisaře dopředu, ale většina dotazů jde přímo z pléna a reakce tak může být těžká. „Já dotazy samozřejmě připravené mám, ale říkat dopředu je nebudu, protože to by pak nebylo správné ‚grilování‘. Myslím, že dotazů padne mnoho. V Bruselu byly poměrně otazníky kolem jeho přiznání majetku a jeho vazby na bankovní sektor, takže si myslím, že z tohoto ranku osobnější dotazy možná půjdou,“ nastínila europoslankyně.

 Grilování podle ní ukáže všechny stránky kandidáta. „Nejenom odbornou zdatnost, ale také osobnost toho člověka, zda dokáže ustát i věci, které nejsou příjemné, a zda dokáže komunikovat napříč politickým spektrem,“ doplnila Pokorná Jermanová.

Hodnotí se obsah i jazyk

Podle Dity Charanzové se Síkela zapotí. „Je to pro něj úplně nová zkušenost. Prostředí Evropského parlamentu nezná, v bruselské rétorice není tak zběhlý a tři hodiny bude ‚grilován‘ jak poslanci, kteří jsou mu nakloněni politicky, tak i těmi, kteří mu nakloněni nejsou,“ nechala se slyšet bývalá europoslankyně. Dodala, že by toho měli „plné zuby“ i politici s bohatými zkušenostmi. „V tuhle chvíli ale nic nenasvědčuje tomu, že by Jozef Síkela neměl tím cvičením projít,“ konstatovala Charanzová.

S tím souhlasil také bývalý europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09). Podle něj se při této příležitosti hodnotí jak obsah, tak i kvalita jazykových znalostí. „Předpokládám, že projde, ale není to pouze formalita. Není to tak, že si jdete pro nějaké absolutorium. Kandidáti opravdu čelí dotazům, které dopředu neznají, a musí být schopni okamžitě reagovat,“ potvrdil slova obou političek Pospíšil.

X x x

KOLÁŘ  OD  PAVLA  SE  PUSTIL  DO  TRUMPA

Kolářova slova o Trumpovi jsou šokující, řekl Korecký. Varoval před zhoršením vztahů s USA

Slova Petra Koláře o Donaldu Trumpovi jsou šokující, řekl na adresu poradce prezidenta republiky novinář a politický komentátor Miroslav Korecký. V pořadu K věci ve vysílání CNN Prima NEWS varoval před možným zhoršením vztahů se Spojenými státy v případě zvolení Trumpa americkým prezidentem.

Prezidentův poradce Petr Kolář se směrem k republikánskému kandidátovi Trumpovi vyjádřil kriticky například v nedávném rozhovoru pro CNN Prima NEWS. „Musíme mluvit i s lidmi, kteří jsou na straně Donalda Trumpa, protože máme šanci, že ne každý z nich bude sdílet jeho pokusy o nastolení jiného světového pořádku. Má totiž zálibu v diktátorech,“ uvedl mimo jiné někdejší diplomat.

 „Je to pro mě naprosto šokující,“ nechal se slyšet Korecký. „Jsou to dramaticky nediplomatická vyjádření v situaci, kdy ve středu může být zvolen americkým prezidentem pan Trump,“ pokračoval analytik. „My mu tady předem vyhlašujeme válku,“ dodal.

 Korecký před rétorikou Hradu varoval. „Už máme velmi studené vztahy se Slovenskem, studené vztahy s Maďarskem a nyní zakládáme něco podobného vůči Americe,“ zdůraznil.

Americká diplomacie podle něj o postojích českých představitelů ví. „Americká ambasáda v Praze samozřejmě reportuje o tom, jaký je vztah české vlády, českého prezidenta k Americe,“ přiblížil Korecký.

Kritickými výroky dříve nešetřil ani současný prezident Petr Pavel. V podcastu Standashow v lednu 2023 Trumpa dokonce nazval „odpudivou bytostí“. Zároveň tehdy vyjádřil přání, aby už nemusel nikdy znovu Trumpovi podávat ruku.

 X x x

 MORAVSKÉ  KROJE  V  TEXASU

 Český ráj v Texasu. V nenápadném městečku nosí moravské kroje, pečou kolache a volí Trumpa

Na první pohled vypadá La Grange jako každé jiné městečko v americkém Texasu. Farmičky se skotem, pily plné nařezaného dřeva, zarostlí muži s tetováním. Jeden z nich na mě zamával, ať jdu blíž – a měl na sobě moravský kroj. „Vítejte v USA, jmenuji se Ian Homola. Berte si kolache, berte si,“ nabádal mě i další reportéry. La Grange totiž není ledajaké městečko – právě sem v 19. století zamířili čeští přistěhovalci. Češtině už sice tolik nevládnou jako jejich dávní předci, na své středoevropské kořeny ale nezanevřeli.

La Grange dlouho nezažilo takové veselí. Vzduchem se nesly pomalé tóny dechovky, tleskání a lámavá čeština. Lidé v tradičních krojích rozdávali své tvarohové dobroty na potkání, někteří se nechali i vyfotit. Událost, kterou by si Čech nejspíše spletl s nějakým moravským festivalem, byl ve skutečnosti uvítací ceremoniál. Všichni netrpělivě vyhlíželi českého prezidenta Petra Pavla, který měl přijet z osady Dubina na motorce Harley-Davidson. 

„Už jede. To je hustý, on je fakt na motorce,“ zaznělo několikrát v davu, zatímco se česká hlava státu blížila za doprovodu texaské policejní eskorty. „Popravdě vůbec nesleduji, co se děje v České republice, takže vlastně o prezidentovi nic nevím. Když jsme ale dostali zprávu, že přijede, nemohla jsem si to nechat ujít,“ svěřila se mi Antonia Johnsonová, jejíž předci – rodina Kučerových – se před necelými 200 lety přestěhovali z Olomoucka do Texasu.

„Umí anglicky? Asi umí, že jo? Protože česky umím asi jen ty kolache,“ dodala pobaveně. Jak vyšlo později najevo, není ani zdaleka sama, kdo se může pochlubit s kuriózní rodinnou historií. Čtyřtisícový La Grange je prošpikovaný potomky českých migrantů, kteří se z Hanácka či jiných koutů Česka vydali za svým americkým snem, stejně jako Poláci či Němci.

 Údolí poblíž řeky Colorado jim údajně připomínalo středoevropské luhy a háje. Netrvalo dlouho a čeští osadníci v roce 1856 založili svou první obec, kterou pojmenovali Dubina. Postupně se k ní přidaly další vesnice a města, od Prahy a Roznova po Hostyn či zmiňovaný La Grange. A třebaže názvem nezní vůbec česky, nakonec se stal „hlavním městem“ krajanů v okrese Fayette.

Dechovka, kolache i Trump

Není proto těžké narazit na česká příjmení jako Skopeček, Novák nebo Kroupa, byť bez háčků a čárek. Někteří Čechoameričané hrají i v místní dechovce. „Jmenujeme se Round Top Brass Band. Kapelu jsme založili už v roce 1971 s mým spolužákem z vysoké školy, bubeníkem Georgem Koudelkou. Umíme hrát české, ale i německé písničky. S jazykem je to každopádně mnohem horší,“ řekl s nadsázkou Ronny Sacks, který po Pavlově příjezdu zahrál jak českou, tak americkou hymnu.

Snaha opečovávat své středoevropské kořeny se promítla také do kuchyně. Místní tvarohové kolache se sice výrazně liší od tradičních frgálů nebo plněných buchet, na chuti jim to ale neubralo vůbec nic. „Kolache pečeme při každé významnější události. Za mě jsou rozhodně lepší než přecukrované donuty,“ pochválila své výrobky Emily Stoszak, která pochází z česko-polské rodiny přistěhovalců. „V Česku jsem byla jen jednou. Koláče tam máte tvrdší, ale strašně mi chutnala povidla. Trošku se mi po nich stýská, tady je vyrobit neumím,“ podotkla žena ve středních letech, jež se v texaském San Antoniu živí jako provozovatelka restaurace.

 Do La Grange zavítala podle svých slov především kvůli prezidentovi, stejně jako řada dalších návštěvníků. „Je to velká událost, to je jasné. Možná jsme od svých předků vzdálení na celé generace, ale není špatně, že v sobě pečujeme o kus své české identity, ať už v jakékoliv formě. Ocenil bych pivo, to máte jednoznačně lepší,“ připojil se do diskuze Bernard Janek, též Čechoameričan ze San Antonia.

Po chvíli se řeč stočila k politice. „Jsem hrdý trumpovec. V Texasu volíme všichni Donalda Trumpa, jedině on rozumí problémům na venkově. Republikáni tu měli vždy velké zastání,“ nechal se slyšet Janek – jen pár hodin předtím, než světem proletěla zpráva o pokusu o atentát na svérázného prezidentského kandidáta.

Kroje od českých babiček

Žádná česká venkovská veselice se pochopitelně neobešla bez tradičních krojů. „Tyhle jsme vyrobili s babičkami. Všechno jsme ušili ručně, jsem na to pyšná. Ale polku v tom neumím, je to pekelný tanec,“ svěřila se mi dívka, která měla na sobě šerpu s nápisem „Československá Miss Texas“.

Nedaleko kulturního centra, kde se dělo veškeré veselí, si mohli návštěvníci prohlédnout i drobná muzea a zrestaurované původní domy českých přistěhovalců. „Je to strašně divné, být v Americe a koukat na chatrče, jako kdyby je někdo přestěhoval z Krkonoš,“ řekl pobaveně Martin Myslivec, který se před pár lety přestěhoval do Austinu za svou americkou přítelkyní.

O české sešlosti slyšel prakticky náhodou, zvědavost ho ale přemohla a rozhodl se přijet. „Baví mě to, baví. Věděl jsem, že v Texasu jsou nějací potomci Čechů, ale nečekal jsem jich tolik. A ty kolache mají asi fakt lepší než my,“ dodal na závěr Myslivec.

X x x

 Ministr jen slibuje. Policisté budou odcházet dál, varuje šéf protestu

Avizované navýšení platů policistů je jen planým slibem ministra vnitra Víta Rakušana. Pokud se nezlepší podmínky a policisté nasazující svůj život budou pracovat za 27 tisíc korun měsíčně, spousta příslušníků od sboru odejde. V rozhovoru pro iDNES.cz to řekl organizátor protestu Martin Červenka. Protest, který potrvá do pátku a má být veden formou osvěty, podle něj neohrozí bezpečnost lidí.

X Policisté se rozhodli protestovat za zlepšení situace ve sboru. Víte, kolik lidí se do akce prozatím zapojilo?

Jsou to tisíce policistů. Celý den mi přicházejí zprávy od kolegů z celé republiky, protože i oni cítí, že je situace špatná. V tomto týdnu chceme šířit osvětu a vysvětlit lidem, že policie není v dobré kondici. Chybí nám lidi a nikdo se nemá k tomu, aby to začal řešit.

Za významný problém považuji zejména množství papírů. Jsme králové v byrokracii. Když se dva lidé nepohodnou v hospodě, poperou se a například skončí na záchytné stanici, pro policistu je to více než dvacet vícestránkových dokumentů, které v souvislosti s tím musí vytvořit. Navíc děláme spoustu činností, které ani policii nepřísluší.

X Můžete uvést příklad?

Neustále řešíme pojistné události, u kterých ale není podezření z trestného činu ani přestupku. Pojišťovny vyzývají lidi, aby k případu nejprve dorazila policie. A lidé potom mají pocit, že tam musíme.

Denně se navíc potýkáme s dotazy exekutorů, kteří po nás požadují informace o dlužnících. Ke všem těmto případům si musí někdo sednout, prolustrovat databázi a sestavit nějaký výstup. Bere nám to spoustu času.

X V souvislosti s policejními protesty se hovoří o promíjení pokut. Nedojde tím k ohrožení bezpečnosti na silnicích?
Máme jasně stanovené zákonem, co můžeme a nemůžeme dělat. Naprosto odmítám to, že by došlo k ohrožení občanů. Pokud si někdo myslí, že budeme přehlížet přestupky, tak silně narazí.

X Jak tedy vypadají protesty v praxi, kdy například policista zastaví řidiče kvůli méně závažnému přestupku?

Pokud budou splněny všechny zákonné podmínky, budeme přestupky řešit dohodou. Za hlavní součást protestů ale považujeme osvětu, kdy se budou policisté snažit právě třeba i řidičům vysvětlit, jaká situace v našich kruzích panuje.

X Od vedení policie jste dostal vytýkací dopis. Myslíte si stejně jako vaši nadřízení, že jste stávkou vzbudil nedůvěru v policii?

Nedůvěru v policii vzbuzuje to, že se neustále prodlužují dojezdové časy, protože není dostatek hlídek, které by k případu zvládly dojet v rozumném čase. Protest, který spojujeme s osvětou, je podle mě pravým opakem nedůvěry.

Na koho má protest cílit? Na vedení policie? Nebo je to spíš vztyčený ukazovák vůči vládě, aby se začala situací u policie zabývat na svých jednáních?
Vedení policie s touto situací bohužel nemůže udělat vůbec nic. Prakticky vše, co požadujeme, záleží na politickém rozhodnutí. Byli bychom rádi, kdyby si s námi někdo sedl a začal situaci řešit. Zatím jsou to spíš sliby, než že by došlo k reálnému vyústění.

Ministr vnitra Vít Rakušan avizoval, že příslušníci bezpečnostních sborů dostanou od příštího roku plošně přidáno 1 500 korun měsíčně. Ukázalo se ale, že to platí jen pro ty nejhůře placené policisty v nejnižších platových třídách. Je to podle vás dostatečné řešení?
Jedna věc je, co pan ministr říká, druhá, co udělá. Zatím dochází jen k planým slibům. Situace je taková, že policisté, kteří slouží v mém útvaru a kteří jsou dennodenně na ulici a v ohrožení života a zdraví, tuto práci vykonávají za 27 tisíc korun čistého měsíčně. Nemůžeme se tak divit, že je takřka nemožné sehnat do našich řad další policisty.

X Je tedy reálné, že pokud nedojde k dramatickému navýšení platů, odejdou od sboru další policisté?

Jsem přesvědčený o tom, že ano. Roztáčí se totiž začarovaný kruh. Čím méně lidí mám, tím více nočních a víkendových služeb musím rozepsat zbývajícím policistům.

Musím jim také rozdělit více spisů a oni jsou zkrátka přetěžovaní. Kruh se roztáčí, až se někdo utrhne a odejde. Tím se zase jeho služby a spisy přesunou na ostatní. A dojdeme do situace, kdy ani přidání částky pár set korun nebude stačit.

X x x

 Šefčovič slíbil omezení regulací. Před europoslanci hájil i protiruské sankce

 Omezení regulační zátěže pro malé a střední podniky, sankce proti Rusku nebo cla na elektromobily z Číny. To jsou některé z témat, na které se europoslanci z výboru pro mezinárodní obchod (INTA) a výboru pro ústavní záležitosti (AFCO) ptali slovenského kandidáta na eurokomisaře pro obchod a hospodářskou bezpečnost Maroše Šefčoviče během pondělního slyšení.

Hned první otázka na Šefčoviče, kterou položil zástupce Evropské lidové strany Jörgen Warborn, se týkala omezování regulatorní zátěže evropských firem. Warbon mimo jiné mluvil o tom, že evropské firmy čelí nadměrné regulaci. Za problém považuje také to, že malé evropské podniky jen v malé míře vyváží mimo Evropskou unii. Šefčovič v reakci připomněl, že se Evropská komise zavázala k dodržování principu „one in, one out“. Ten má v praxi znamenat, že pokud Unie přijme další povinnost, jinou by měla zrušit. Dodal, že by regulatorní zátěž malých a středních podniků chtěl snížit o 35 procent, namísto dříve avizovaných 25 procent. Kromě toho hovořil i o zavedení nového způsobu posuzování dopadů legislativ.

Dalších několik dotazů se týkalo mezinárodních obchodních vztahů. „Bez ohledu na výsledek amerických voleb přijdu s nabídkou spolupráce,“ řekl třeba Šefčovič na téma vztahů s USA. Dodal, že současně bude připraven postavit se za náš zájem, jestliže budeme čelit nějakému „znepokojivému scénáři“. Tím by mělo být druhé prezidentství Donalda Trumpa. S jeho případným vítězstvím by totiž mohla USA začít uplatňovat více protekcionistickou politiku. Šefčovič přitom poukázal i na současné nedostatky ve vztahu EU-USA. Například v rámci amerického programu s názvem Inflation Reduction Act jsou podle něj evropské firmy vyloučeny z využití některých subvenčních nástrojů.

V reakci na zástupce Evropských konzervativců Daniela Polato zase Šefčovič řekl, že Evropa nemůže být u kritických surovin závislá třeba z 95 procent na jednom dodavateli. Bude proto apelovat na snahu zajistit diverzifikaci zdrojů. Pomoci by mohly také společné nákupy kritických surovin, podobně jako tomu bylo u zemního plynu po začátku ruské invaze na Ukrajinu.

Čína, Rusko a Izrael

Ze strany německého europoslance z Evropy suverénních národů, do které patří z českých politických stran SPD, pak přišla kritika protiruských sankcí. Konkrétně jejich dopadu na evropský průmysl. „Přijali jsme 14 sankčních balíčků a rád bych zdůraznil, že všechny jednomyslně. Jde o naprosto nezbytný nástroj, abychom zajistili, že agresor zaplatí za agresi a že činíme maximum pro to, abychom pomohli Ukrajině se bránit,“ reagoval Šefčovič.

Několik otázek se týkalo vztahu Evropské unie a Číny. EU totiž před několika dny zavedla cla na dovoz elektromobilů právě z Číny. Jde o reakci na vyšetřování, které se týkalo čínských subvencí. „Musíme znovu vyvážit naše vzájemné vztahy, zajistit spravedlivé podmínky,“ řekl Šefčovič na adresu Pekingu. „EU nemá zájem o obchodní války. Jde nám o novou rovnováhu ve vztazích s Čínou. Chceme postupovat prostřednictvím diplomacie a vyjednávání,“ dodal.

Evropa s Čínou podle něj musí znovu vyvážit vzájemné vztahy. Dále musí Evropská komise více investovat nejen do využívání nástrojů proti neférovému jednání na trhu, ale také do diplomatických nástrojů.

V souvislosti s Pekingem došlo i na slovenskou domácí politiku. Slovenská europoslankyně Miriam Lexmann z KDH se Šefčoviče ptala, jak si má kritiku vůči Číně vysvětlit ve světle jednání slovenského premiéra Roberta Fica, který je nyní v této zemi na návštěvě a dle čínských médií jedná o hospodářské spolupráci.

Šefčovič, který jinak hovořil převážně anglicky, reagoval ve slovenštině. „Uvědomujeme si, že Čína je druhou největší ekonomikou,“ řekl. Naznačil tak, že zemi nelze ignorovat. Právě její velikost je však podle něj do značné míry důvodem, proč řešit nekalé praktiky.

Irská europoslankyně Lynn Boylanová z frakce Levice se Šefčoviče ptala na vztah EU a Izraele. Uvedla, že Evropská unie je největším obchodním partnerem této země, a to navzdory tvrzením, že se v Pásmu Gazy dopouští genocidy. „Situace v Pásmu Gazy je strašlivá, čelíme bezprecedentní humanitární krizi,“ reagoval Šefčovič. Doplnil, že Evropská unie dělá vše pro to, aby bylo dosaženo příměří.

Hodnocení médií: Šefčovič si vedl dobře

Podle bruselských médií si Šefčovič při slyšení vedl dobře. „Na otázky odpovídá stručně a s lehkostí přeskakuje z jednoho tématu na druhé,“ napsal třeba bruselský deník Politico. „Šefčovič odvádí na tomto slyšení dobrou práci, sebevědomě se vyrovnává s náročnými otázkami a prokazuje své odborné znalosti v obchodních záležitostech. Jeho klidné a jasné odpovědi jednoznačně zanechají na členy výboru silný dojem,“ napsal zase EUObserver.

Slyšení před europoslanci jsou tříhodinová. Začínají vždy patnáctiminutovým projevem kandidáta, následně se europoslanci ptají dle předem stanoveného klíče. Šefčovič proceduru neabsolvoval poprvé – v Evropské komisi působí již od roku 2009. Je jedním z prvních kandidátů, který letos předstoupil před výbory Evropského parlamentu. Ty jej buďto mohou potvrdit, případně si mohou vyžádat další slyšení. Pokud by jej ani opakovaně neschválili, muselo by Slovensko nabídnout nového kandidáta. Pokud budou všichni kandidáti stvrzeni, proběhne následně hlasování na plénu, kde budou europoslanci schvalovat celé nové složení Evropské komise.ceskajustice.cz

 X X X

 Státní zastupitelství odmítlo vydat policejní usnesení v kauze Čapí hnízdo. Soud to potvrdil

 Vydat usnesení policie o odložení případu reklamní větev Čapí hnízdo odmítlo Městské státní zastupitelství v Praze. Soud rozhodnutí stvrdil. Nelze vyloučit další pokyny od dohledu ani kontrolu z Nejvyššího státního zastupitelství, neboť s případem je spojen bývalý předseda vlády Andrej Babiš. Vrchní státní zastupitelství odmítlo soudu předložit úplný spis a soud rozhodl bez něho. Muži, který chtěl informaci, dal nyní za pravdu Nejvyšší správní soud.

Muž požádal o policejní usnesení podle informačního zákona. Poskytnout usnesení policie o odložení případu reklamní větve Čapí hnízdo, byť v anonymizované podobě, postupně zamítly Městské státní zastupitelství v Praze a Vrchní státní zastupitelství v Praze (VSZ). Rozhodnutí informaci nevydat potvrdil v lednu 2024 Městský soud v Praze.

K Městskému soudu v Praze se nyní případ neúspěšné žádosti o informaci k případu reklamní větve Čapího hnízda vrací. Rozsudek zrušil Nejvyšší správní soud, když dal za pravdu kasační stížnosti žalobce proti VSZ v Praze. Soud totiž rozhodl, aniž by měl úplný správní spis včetně předmětného usnesení. VSZ v Praze soudu napsalo, že „trestní spis nepředkládá“ a soud se s tím spokojil.

Stěžovatel: Jak je možné, že novináři informaci mají?

Pokud bylo policejní usnesení pravomocné, mělo mu být poskytnuto, uvedl v kasační stížnosti stěžovatel, který nenalez pro neposkytnutí informace právní důvod, nýbrž politické záminky. Ty spatřoval v okolnosti, že Andrej Babiš kandidoval na funkci prezidenta, do které nakonec nebyl zvolen.

K argumentu, že usnesení nemůže být poskytnuto, protože ve věci probíhá dohled, uvedl stěžovatel, že tento dohled probíhá už dva roky. V srpnu 2024 pak doplnil, že nejvyšší státní zástupce nenařídil ve skončeném případu kontrolu. Navíc Seznam Zprávy disponují dokumentem, v němž „pražský policista popisuje, proč nebyl spáchán trestný čin, a proč případ odložil“. Usnesení policejního orgánu akceptoval i dozorová státní zástupce. „Podle stěžovatele odporuje právu na spravedlivý proces, pokud mu nebyla informace poskytnuta, zatímco jinému (zpravodajskému médiu) ano. Informace by mu proto měla být poskytnuta,“ uvedl stěžovatel v kasační stížnosti. ceskajustice.cz

X X X

Zatímco Valencie pátrá po dalších obětech záplav, Barcelona čelí novým bouřím

V okolí španělské Valencie pokračuje pátrání po obětech bleskových záplav, při nichž zemřelo nejméně 217 lidí. Španělská vláda vyšle do oblasti celkem 7 500 vojáků na pomoc s pátráním a úklidem zasažených oblastí. Další bouře zažívá Katalánsko, letiště v Barceloně zrušilo či odložilo na 50 letů, pod vodou je několik silnic.

 Hasiči a záchranáři pátrají ve Valencii a okolí po možných obětech zejména v podzemních garážích u nákupních center, kde velká voda uvěznila stovky automobilů. Rozsáhlou pátrací akci provádějí zejména u obchodního centra Bonaire nedaleko valencijského letiště.

Podle listu El País se šířily zprávy o tom, že tam může být až několik stovek mrtvých, podle vyjádření ministerstva vnitra však zatím záchranné týmy nenašly žádné oběti. Podle záběrů televize RTVE projíždějí hasiči a policisté garáže stále zaplavené téměř metrem vody na člunech. Prohlédli již zhruba pět desítek zaplavených automobilů, aniž by objevili jediného člověka. Zatopená podzemní část garáží čítá přibližně 1 500 parkovacích míst, uvedla televize.

Armáda již do oblasti vyslala 5 tisíc vojáků a ministryně obrany Margarita Roblesová v pondělí rozhlasové stanici RTE řekla, že je bude následovat dalších 2 500 příslušníků armády. Do regionu také míří vojenská loď se stovkou námořníků a několik kamionů s vodou a potravinami.

 Místní obyvatelé obviňují úřady v Madridu stejně jako samosprávu z toho, že je včas nevarovaly před hrozící katastrofou. Mnoho lidí blesková povodeň zastihla při cestě z práce či z nákupů, aniž měli o riziku tušení. Hněv místních obyvatel pocítil v neděli premiér Pedro Sánchez, na něhož při návštěvě postižených míst házeli lidé bláto a kamení a ochranka jej po přímém zásahu musela odvést z místa. Podobně dopadl i král Felipe VI. s manželkou, kterým se po několika desítkách minut hlasitých slovních útoků podařilo krátce s několika místními promluvit a slíbit další pomoc.

Po povodních je v oblasti komplikovaná doprava, na hlavních tazích kolem Valencie se v pondělí podle médií tvoří fronty v celkové délce až 30 kilometrů. Tisíce školáků v regionu Valencie jsou doma, město nechalo uzavřené školy.

Školy a univerzity zavřely brány i v Barceloně, kterou od dopoledne sužují přívalové deště. Meteorologové v Katalánsku vyhlásili druhý nejvyšší stupeň varování před bouřemi, pro oblast Barcelony dokonce stupeň nejvyšší. Letiště El Prat zrušilo či odložilo pět desítek letů, uzavřen byl mimo jiné silniční tunel vedoucí k terminálu a několik dalších silničních úseků v Barceloně a okolí, kde ve vodě uvázlo několik automobilů. Úřady poslaly na mobily varování před nebezpečím bouří obyvatelům oblasti Baix Llobregat, v níž žije na 800 tisíc lidí.

El aeropuerto de El Prat en Barcelona ha quedado parcialmente inundado tras una intensa tromba de agua que ha caído esta mañana. Parte de la ciudad también ha quedado anegada, siendo especialmente preocupante la situación en Gav | (0:22)

El aeropuerto de El Prat en Barcelona ha quedado parcialmente inundado tras una intensa tromba de agua que ha caído esta mañana. Parte de la ciudad también ha quedado anegada, siendo especialmente preocupante la situación en Gavá (no muy lejos del aeropuerto) donde también están… 

Bouře již přinesly na několik míst i krupobití, hasiči vyjíždějí k desítkám zásahů, avšak vážnější následky se podle předpovědí nečekají. V oblasti Valencie podle meteorologů původní varování odpoledne pominulo a obyvatelé se nemusejí obávat dalších silných dešťů.

 X x x

 Srbský ministr dopravy po neštěstí v Novém Sadu rezignuje. Pád betonového přístřešku zabil 14 lidí

Srbský ministr dopravy Goran Vesić v úterý předá rezignaci premiérovi Miloši Vučevićovi, učiní tak po neštěstí na železničním nádraží ve městě Novi Sad, které si vyžádalo čtrnáct mrtvých. V pondělí o tom informovala agentura Reuters. „Zítra (v úterý) premiérovi nabídnu svou rezignaci,“ řekl Vesić na tiskové konferenci. Reuters poznamenal, že se stane prvním vysokým činitelem, který tak kvůli Novému Sadu učiní.

 Před týdnem v pátek se v Novém Sadu na severu země zřítil betonový přístřešek u vchodu na místní nádraží. Neštěstí nepřežilo čtrnáct lidí, další tři utrpěli zranění. Mezi mrtvými je i šestiletá dívka. Všem třem zraněným ve věku 18 až 24 let museli lékaři amputovat končetiny.

V Bělehradu o víkendu protestovalo asi tisíc lidí, kteří se dožadovali demisi ministra dopravy a zatčení viníků. Rozzlobení demonstranti nechávali u vchodů do vládních budov v srbském hlavním městě červené otisky rukou.

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.