Exsoudruha Pavla odmítá i politik Kocáb. Bez legitimace KSČ žádná kariéra v NATO. Ano vyhodit Vondráka a Macuru

Hudebník Kocáb odmítá komunisty, a proto nešel ani k volbám volit Pavla. Voják Pavel musel být velice dobře prověřen, protože hlavně po odstranění nové tváře socialismu Dubčeka se dělaly důkladné prověrky ve všech oborech, fabrikách, na školách, v ústavech, v armádě, v médiích. Tisíce schopných lidí bylo vyhozeno ze zaměstnání. Na dva tisíce schopných vyškrtnutých a vyloučených soudruhů přijal do Slušovic na Zlínsku doc. Čuba do světoznámého Agropodniku. A udělal dobře, protože využil jejich schopností. Stranických funkcionářů se nebál, řídil se hlavně uměním lidí.

Doc. Čuba se nikdy nezajímal o stranickou příslušnost, ale schopnostmi lidí, protože na to byl zvyklý od podnikatele Bati, kde začínal. Doc. Čuba pak rozjel ve velkém zemědělství, stavebnictví, budování velkoobchodů, sportovišť, dostihového stadionu v Slušovicích, chov dostihových koní, závodění aut a motorek, vznik fotbalových klubů, budování bytů pro zaměstnance, výrobu počítačů, dopravu na Zlínsku za korunu a pravidelné dovolené zaměstnanců ve Vietnamu, kde vznikl velký rekreační areál. ´Doc. Čuba zavedl, jako první i první podnikovou banku ve Slušovicích.

X X X

Samozřejmě, že brzy poté se mu závidělo. A zvláště když Václav Havel pustil do světa tzv. Slušovické žilky, o nichž nikdo nevěděl a nebyly dodnes objasněny. Novináři doc. Čubu stále navrhovali na nového ministra zemědělství. Když je v Agropodniku přijal, pustil jim film o podniku. Za půl hodiny přišel a odpovídal na všechny dotazy novinářů.

Mnozí chtěli vědět, jestli by dělal ministra zemědělství třeba i když bude placem německými markami. Řekl jen, že marky nepotřebuje a ministra zemědělství nepřijme, i kdyby mu to nařídil ÚV KSČ. Mimo jiné, říkal, schopných zemědělských i jiných podniků je hodně i na Slovensku, jeďte se tam podívat. Vždycky záleží jen na schopnosti lidí a vedení podniků. Neschopné nepřijímat do čela podniku, jako to dělal i Baťa. A netřeba se řídit jen stranickou legitimací.

X X X

 PAVEL  BY  BEZ  LEGITIMACE  KSČ  ŽÁDNOU  VELKOU  KARIÉRU  NEUDĚLAL

Po ukončení vysoké vojenské školy ve Vyškově roku 1983 začínal u výsadkového vojska. Přihlášku do Komunistické strany Československa podal v roce 1983 a po dvouletém období kandidátství členství byl 13. února 1985 do strany přijat. Poté se stal předsedou základní organizace KSČ.

Roku 1988 sloužil jako výsadkář-průzkumník u vojenského útvaru VÚ 8280 v Prostějově. K 1. květnu 1988 byl v hodnosti kapitána velitelem 3. výsadkové průzkumné roty 1. výsadkového průzkumného praporu v rámci 22. výsadkové brigády speciálního určení.

Po dokončení studií na Vojenské akademii v roce 1991 nastoupil na Generální štáb Armády České republiky a v 90. letech působil v armádní zpravodajské službě Vojenském zpravodajství.

X X X

SPOR O  PAVLA  A  JEHO  SCHOPNOSTI,  JE  TO  JEN  VOJÁK,  ŽÁDNÝ  JINÝ  ODBORNÍK

Spor o Pavla: Bude generálem NATO, vyčítal Fiala

Nově zvolený prezident Petr Pavel zatím volá na všechny strany, v první řadě by se ale měl sejít se současnou hlavou státu Milošem Zemanem. V pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to řekl předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala. Vyjádřil obavy, že kroky zatím neinaugurovaného vítěze voleb poškodí Česko v zahraničí. Šéfka Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) nesouhlasila – Pavel podle ní žádnou hranici nepřekračuje.

„Místo toho, aby se Pavel sešel s Milošem Zemanem, udělal si představu o funkci prezidenta, co obnáší. Teď vyvolává na všechny strany a do celého světa,“ sdělil ve vysílání CNN Prima NEWS Fiala, první místopředseda opoziční SPD. Budoucí hlava státu již hovořila například s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským či tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen.

Fiala rovněž kritizuje, že se Pavel začal scházet s politickými špičkami země či představiteli klíčových úřadů, ačkoliv stále nebyl inaugurován. „Jeho kroky nemají legitimitu a mohou poškodit Česko v zahraniční,“ konstatoval Fiala. Pavel podle něj zkušenosti získá až v úřadu. Prý by mu teď nepomohlo ani „kdyby vystudoval prezidentskou vysokou školu“.

 Budoucí hlavu státu hájila šéfka dolní komory Parlamentu. Pavel totiž podle ní získal zkušenosti už během své vojenské kariéry a v roli šéfa Vojenského výboru Severoatlantické aliance (NATO). „Kdyby byl pasivní, lidé by si stěžovali, jak to, že se nic neděje,“ reagovala Pekarová Adamová.

 

Fiala oponoval, že Pavel se ukazuje jako příliš aktivistický a nasadil nestandardní tempo. „V takovém to žádný prezident ve světě nemá. Může udělat spoustu chyb. Modlím se, aby jich bylo co nejméně,“ komentoval šéf poslanců SPD. O Pavlovi mimo jiné pronesl, že v úřadu bude „generálem NATO“. Pekarová Adamová reagovala smíchem. „Vy prezidenty strašně podceňujete, to se musím smát,“ vpálila mu šéfka koaliční TOP 09.

Jak bude historie hodnotit Zemana?

Ta zároveň zkritizovala končící hlavu státu. „Historie jednou zhodnotí prezidentování Miloše Zemana jako takové, které přineslo neblahé věci i na samotný Pražský hrad,“ pronesla ve vysílání CNN Prima NEWS šéfka dolní komory Parlamentu. Připomněla zejména jeho kontroverzní spolupracovníky či udělování milostí lidem, jako je třeba odsouzený šéf lánské obory Miloš Balák.

Proto se prý nediví, že Pavel a jeho tým chtějí na Pražském hradě provést velký audit. „Věřím jejich pojetí, že jsou podezřívaví k tomu, co všechno za kostlivce se na ně ze skříní může vysypat,“ komentovala předsedkyně TOP 09.

X X X

IZRAEL:  CHCETE   ZAVRAŽDIT  ZELENSKÉHO

Hodláte zabít Zelenského? zeptal se izraelský expremiér. Ne, slíbil mu Putin

Bývalý izraelský premiér Naftali Bennett dostal od ruského prezidenta Vladimira Putina slib, že nezabije svůj ukrajinský protějšek. Bennett, který na začátku války sloužil jako prostředník mezi Ruskem a Ukrajinou, to řekl v rozhovoru, o kterém informovala agentura AP.

„Jak to je, máte v plánu zabít Zelenského?“ zeptal se na schůzce s Putinem bývalý izraelský premiér. Ruský prezident mu na to údajně odvětil: „Nezabiju Zelenského.“

Když se poté Bennet ujištoval, zda Putina správně pochopil, ruská hlava státu pokývala a znovu zopakovala, že Zelenského nezabije. „Dal mi slovo,“ tvrdí podle AP Bennett.

Bývalý izraelský premiér pak podle svých slov ukrajinskému lídrovi zavolal, aby ho zpravil o Putinově slibu. „Poslyšte, právě jsem měl jednání, nezabije vás,“ řekl prý Zelenskému. Když se ho ukrajinský prezident ptal, jestli si tím je jistý, ujišťoval ho, že stoprocentně jistý.

Bennett v pětihodinovém rozhovoru také řekl, že Putin upustil od slibu usilovat o odzbrojení Ukrajiny, a Zelenskyj slíbil, že nevstoupí do NATO. Rusko na Bennettův výrok nereagovalo, už dříve ale Kreml popřel ukrajinská tvrzení, že zamýšlí zabít Zelenského.

Bennett, podle agentury AP do jisté míry nezkušený lídr, který v době vypuknutí války na Ukrajině působil ve funkci premiéra jen něco málo přes půl roku, zaujal pozici, kdy se Izrael nepřiklonil ani k jedné z válčících stran.

Izrael podle AP udržuje dobré vztahy s Kremlem ze strategických důvodů, jelikož chce pokračovat v operacích v Sýrii, jejichž cílem je zabránit upevnění pozic íránských sil v blízkosti Izraele. V této věci se přitom vojensky musí koordinovat s Ruskem. Zároveň se ale snaží po vzoru západních zemí dát najevo podporu Ukrajině.

X X X

FIALA   CHUDÉ  A  NESPOKOJENĚ  LIDI  PODPOŘÍ,  JAKO   VLASTNÍ  MINISTRY  A  70  ÚŘEDNÍKŮ,  KTEŘÍ  TAM  JSOU  ZBYTEČNÍ?

V ČR vznikla velká a dosud neznámá skupina nespokojených lidí

V ČR vznikla velká a dosud neznámá skupina nespokojených, kteří nevěří vládě a nesouhlasí se směřováním státu. Novým tématem je Ukrajina. Tradiční extremisté, politická hnutí a spolky, které vnitro monitoruje, ztrácí vliv, ať jde o komunisty nebo domobrany. Výjimkou je strana SPD a komunista Josef Skála. Roste vliv konspiračních médií, pro některé lidi jsou konspirátoři noví disidenti. Vyplývá to z čerstvé zprávy o extremismu a předsudečné nenávisti v České republice.

S výjimkou hnutí Svoboda a přímá demokracie lze považovat tuzemské subjekty za marginální. Zpravidla jde o skupiny, které mají omezený dosah, případně omezenou dobu fungování. Často je limitují i vzájemné rozpory, shrnuje hned v úvodu situaci na poli extremismu a předsudečné nenávisti v aktuální zprávě ministerstvo vnitra.

Přesto ministerstvo vnitra varuje: „V České republice nicméně vznikla velká, a zatím indiferentní, skupina osob, která vyjadřuje nespokojenost se současným společenským uspořádáním a směřováním státu. Tato skupina je silně ovlivněna konspiračními teoriemi a představuje snadno manipulovatelný cíl pro extremistické a xenofobní politiky, případně pro hybridní působení cizí moci. Potenciál pro ohrožení demokratických základů v České republice existuje a může se zvyšovat.“

Před soudem stojí komunista Skála

Tradiční „terče“ zprávy buď činnost upozadily nebo ukončily: Představitelé Dělnické strany sociální spravedlnosti, ani Národní demokracie žádnou významnější akci nepořádali. Jejich vliv dlouhodobě upadá. Neorganizovaní neonacističtí militanti se veřejně příliš neprojevovali. Neonacističtí chuligáni nadále provozovali bojové sporty. Organizované projevy anticiganismu nebyly registrovány, uvádí se v aktuální zprávě. „V ČR nebyly za sledované období zaznamenány významnější projevy náboženského extremismu,“ stojí rovněž ve zprávě.

„Hlavní domobranecké skupiny již ztratily svůj vliv. Uškodily jim osobní animozity mezi čelními představiteli, informování veřejnosti o jejich činnosti ze strany médií a v neposlední řadě i postup státu,“ uvádí dále zpráva vnitra.

V úpadku jsou také komunisté: „Význam ortodoxních komunistů nadále upadal. Stará generace přestává být veřejně aktivní, mladí aktivisté nepřicházejí v relevantních počtech,“ uvádí zpráva.

Ovšem s výjimkou, kterou je komunista Josef Skála a skupina komunistů včetně zastupitele Milovic Zdeňka Miloty. Milota okomentoval smrt českého dobrovolníka na Donbase slovy, „že je dobře, že je o jednoho banderovce méně“.

Skála stojí kvůli svým postojům rovnou před soudem: „Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 7 obžalovalo bývalého místopředsedu Komunistické strany Čech a Moravy Josefa Skálu, dále další dvě fyzické osoby a spolek provozující tzv. Svobodné rádio z přečinu popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia.  V diskusi na tomto médiu Skála zpochybňoval historická fakta o tzv. katyňském masakru,“ shrnuje ministerstvo vnitra. Všem třem uložil soud trestním příkazem osmiměsíční podmínku a spolku pokutu. Protože podali odpor, řízení dále pokračuje.

Váleční štváči, vlastizrada a mocichtivé feny?

Podobně se extremisté rekrutují z parlamentní strany SPD. „Komunální volby opět prokázaly, že hnutí Svoboda a přímá demokracie nemá v českém ,pronárodním prostředí´ konkurenci,“ uvádí se ve zprávě. „Silným tématem hnutí se stala válka na Ukrajině. Tomio Okamura v televizním interview např. uvedl, že neví, kdo válku reálně rozpoutal. K dotazu moderátora, zda ruský útok byl vyvolán nutností chránit ruskou tamní etnickou menšinu, uvedl, že ,na tom něco pravdy být může´,“ předkládá příklad extremismu vnitro.

„Naprosto jasno mají politici hnutí o vládní podpoře bránící se Ukrajině. Okamura představitele vlády označoval za  ,válečné štváče´, poslanec Jiří Kobza psal o vládě ,vlastizrady´, o služkách ,zaoceánských bankéř´“ apod. Kobza rovněž obvinil ,novinářské prostitutky´ či ,neukojené mocichtivé fen´“ ze snahy zatáhnout Českou republiku a celou Evropu do válku. Díky práci novinářů se ve sledovaném období podařilo vyvrátit řadu lží a dezinformací šířených kremelskou propagandou. Opakovaně byly např. vyvraceny obsahy, které sdílel ve sledovaném období europoslanec Ivan David,“ uvádí se dále ve zprávě.

Soud kvůli adoraci Putina

Také člen SPD skončil před soudem: „Obvodní soud v Bruntále odsoudil k peněžitému trestu 45.000,- bruntálského zastupitele za SPD Daniela Makaye za jeho výroky o ,výborné strategii´ Vladimira Putina během války na Ukrajině, doplněné např. i doporučením k využití vodíkové bomby. Trest za popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia potvrdil i Krajský soud v Ostravě,“ shrnuje zpráva vnitra.

„Poslanci hnutí Svoboda a přímá demokracie nominovali jako svého kandidáta do prezidentských voleb Jaroslava Baštu. Předseda hnutí o něm uvedl, že ,chce jako jediný odvolat premiéra Fialu a jeho vládu.´ Ve snaze získat podporu voličů nespokojených se současnou vládou prezentoval Okamura protiústavní názor, že prezident má takovou pravomoc ,bez jakýchkoli dalších podmínek´,“ stojí dále k SPD ve zprávě vnitra.

Konspirátoři jako novodobí disidenti

Nejzajímavější je však staronově vzniklá a ještě nepopsaná skupina: „V České republice se etablovala jako relevantní politická síla skupina nespokojených občanů, kteří nedůvěřují vládě, demokratickému systému a nesouhlasí se zahraničním směřováním státu. Tito lidé se se současným systémem hodnotově neztotožňují, nepociťují v něm oporu, nemají pocit, že je pro ně přínosem. Hledají proto alternativu, se kterou dokáží souznít a ve které najdou pocit bezpečí, jistoty a stability,“ uvádí se v závěru zprávy.

Pro tuto skupinu jsou podle zprávy alternativou konspirační teorie: „Rizikovost těchto konspiračních teorií spočívá v tom, že v sobě často zahrnují xenofobní a vyhroceně nacionalistické názory. Manipulují s příjemci a nezřídka mají ambici je radikalizovat,“ vysvětluje zpráva vnitra. Někteří z nich už stanuli před soudem, jiné soud teprve čeká, vyplývá ze zprávy. „Pro své příznivce se stávají novodobými ,disidenty´,“ dodává zpráva.

Cílem alternativy je propagace Kremlu a kritika Západu

Jak dále vyplývá z kapitoly „Média šířící nenávistné předsudky“, disinformátoři pracují v souladu s ruským Kremlem: „Dezinformační média sledovala prioritně prokremelskou linii. Většina mediálních produktů tak v sobě měla zakomponovaný prvek prokremelské propagandy,“ stojí ve zprávě.

„Škála obsahů byla rozmanitá a v průběhu času se měnila. Tvorbu alternativních médií lze přirovnat k produkci obří PR agentury, která má za cíl propagovat vše spojené s oficiální ruskou politikou (či příznivé pro tuto politiku) a kritizovat vše prozápadní a prodemokratické. Za tím účelem je prováděno každodenní sondování potenciálně vhodných témat a vhodných potenciálních příjemců,“ uvádí k tomu vnitro.

Toto téma je „vyzkoušeno“ na omezeném množství kanálů s omezeným množstvím příjemců. Pokud se „osvědčí“ je dále rozvíjeno pro širší komunitu a multiplikováno dalšími komunikačními platformami. Pokud nenalezne patřičnou odezvu, je jednoduše zapomenuto, vysvětluje tuto techniku zpráva.

Jak rostou rozpory, narůstá agrese

Podle ministerstva vnitra, jak se prohlubují ve společnosti rozpory, roste agrese: „S dlouhotrvajícími společenskými antagonismy roste i míra agresivity. Policisté tak řešili výhrůžky adresované názorovým oponentům. V souvislosti s protiepidemickými opatřeními byly medializovány např. dvě kauzy výzev k násilí proti politikům. Krajský soud ve Zlíně uložil Zdeňkovi Strapinovi pro trestný čin podpora a propagace terorismu podmíněný trest odnětí svobody v délce 2,5 roku se čtyřletým odkladem a peněžitý trest ve výši 30.000,-. Státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze podal obžalobu ke Krajskému soudu v Plzni pro podobný skutek i v případě Tomáše Čermáka.“

Co se týče „nenávistně motivované kriminality“ bylo za celý loňský rok registrováno 149 skutků, z nichž bylo 69 objasněno. „Policie ČR eviduje za rok 2022 celkem 73 stíhaných osob u nenávistně motivovaných skutků. Nejčastěji se jednalo o TČ násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci v počtu 20 osob,“ přikládá vnitro ke zprávě statistiku. Z ní vyplývá, že podle počtu obětí bylo násilí namířeno nejčastěji proti Židům (25), Romům (20) a LGBT+ (13).

Nejvíce nenávistně motivovaných skutků se stalo v Praze (79), kde jich také bylo nejvíce objasněno (28). Za Prahou následuje Liberecký kraj (15 skutků, 13 objasněných).

„Nejvíce stíhaných osob u nenávistně motivovaných skutků bylo evidováno v Praze (22), dále pak Olomouckém (15) a v Libereckém kraji (14),“ uzavírá aktuální zpráva statistiku. Irena Válová, ceskajustice.cz

 X X X

 Německo je nově tahounem tankové koalice pro Kyjev. První Leopard je na cestě z Kanady na Ukrajinu

Jen o málokterou zbraň usilovala Ukrajina tolik jako o tank Leopard 2. První, darovaný Kanadou, už je na cestě. Vývoz původně blokovalo Německo, jeho role se ale v posledních dnech otočila: nyní je Berlín pomyslným tahounem, který lobbuje ve prospěch Kyjeva. Řada jiných spojenců totiž s věnováním leopardů váhá. Podle ukrajinského ministra zahraničí Dmytro Kuleby slíbilo 12 západncích spojenců „v první vlně“ dodat Kyjevu 120 až 140 různých tanků.

 Náměstek ukrajinského ministra zahraničí Andrij Melnyk volá po sestavení velké koalice dárců, kteří své tanky Leopard urychleně pošlou na pomoc Ukrajině. Závazně se k dodávkám přihlásili zatím jen Poláci a Němci, další země výrazně tlumí původní očekávání.

Německo pošle 14 modernějších leopardů, pro které se vyrábí náhradní díly, a tím pádem se dají lépe udržovat. Kdežto Polsko vybralo starší typ, rovněž ale pouze po 14 kusech.

Další země výrazně tlumí původní očekávání. Španělsko mluvilo o desítkách tanků, podle informací deníku El País jich ale nakonec pošle maximálně šest. Nizozemská vláda původně uvažovala o 18 leopardech, teď váhá.

Na Ukrajinu sice v neděli odpoledne putuje první Leopard, ale jde o jeden z pouze čtyř strojů, které posílá Kanada.

Původní plán přitom byl, že se spojenci dohromady složí a Ukrajina si z leopardů postaví dva prapory, tedy něco kolem šedesátky tanků.

Scholzovy telefonáty

Role Německa, které původně vývoz svých leopardů blokovalo, se tak nyní obrací. Deník Süddeutsche Zeitung a magazín Spiegel zjistily, že kancléř Olaf Scholz proto aktivně lobbuje za Ukrajinu.

Podle informací německých médií nyní Scholz obvolává lídry, aby přestali váhat a část tanků přenechali Ukrajině.

Spolková vláda obecně tlačí na státy, které sice tanky Leopard nepřímo slíbily, ale nic pro to reálně neudělaly, líčí zdroje Süddeutsche Zeitung a magazínu Spiegel.

Váhání paradoxně potvrzuje slova spolkového ministra obrany. Boris Pistorius před pár týdny varoval, že naoko vypadá ochota darovat leopardy mnohem pevněji, než jaká v reálu je.

K tomu se navíc přidávají problémy s Polskem, které na svém území nechce mít opravny tanků, pokud z nich nebude profitovat místní státní koncern, takže ukrajinští vojáci musí vážně porouchané stroje posílat až do Litvy, aby se na ně technici podívali.

Německo nyní vyjednává se Slovenskem, kde by se mohlo vytvořit zázemí pro řadu západních systémů.

Podle ukrajinského ministra zahraničí Dmytro Kuleby slíbilo 12 západních spojenců „v první vlně“ dodat Kyjevu 120 až 140 různých tanků, nikoliv jen těch německých, ale také britské Challenger 2 a americké M1 Abrams.

Že by mohlo své tanky Leopard přenechat Ukrajině také Česko, spekulovala na konci ledna německá média. Ministerstvo obrany to ale vyloučilo.

X X X

KAPKY  BRAZÍLIE  NĚMECKU?  SCHOLZOVI?

Prezident Lula dával kancléři Scholzovi „kapky“ poznámkami o Ukrajině

Politico.eu popsalo ostrou výměnu názorů o Ukrajině mezi představitelem Západu německým kancléřem Scholzem a brazilským prezidentem Luiz Inácio Lula da Silvou při pondělní konferenci, kdy odmítl postoje Scholze ohledně Ukrajiny…

Brazilský prezident během napjaté tiskové konference odmítl německého kancléře ohledně podpory Ukrajině. V diskuzi, kdo je zodpovědný za ruskou invazi na Ukrajinu totiž Brazilec, hlava největší jihoamerického státu, naznačil, že na vině může být i Kyjev.

Scholz dorazil do hlavního města Brasília v pondělí jako součást jihoamerické cesty, jejímž cílem je prosadit dlouho odkládanou dohodu o obchodní a politické spolupráci mezi EU a Mercosurem a shromáždit země globálního Jihu za podporu Západu Ukrajině.

Přesto v Brazílii se dostalo Scholzovi brutálního odmítnutí.

Po přátelském začátku společné tiskové konference, na které brazilský prezident řekl, že chce dokončit obchodní dohodu s EU „do konce tohoto semestru“, se nálada zhoršila poté, co Lula upozornil na válku na Ukrajině a odmítl prohlášení Německa podporovat Kyjev zbraněmi a střelivem.

„Myslím, že důvod války mezi Ruskem a Ukrajinou musí být také jasnější. Je to kvůli NATO? Je to kvůli územním nárokům? Je to kvůli vstupu do Evropy? Svět o tom má málo informací,“ dodal Lula.

Výroky levicového prezidenta lze číst jako urážku zejména západních vůdců, kteří loňské Lulovo zvolení povzbuzovali jako šanci vyvést Brazílii z mezinárodní izolace, kterou nastolil bývalý pravicový prezident Jair Bolsonaro.

Scholz – jeden z prvních zahraničních vůdců, kteří navštívili zemi po Lulově inauguraci na začátku tohoto měsíce – dříve na tiskové konferenci řekl: „Všichni jsme šťastní, že se Brazílie vrátila na světovou scénu.“

Po Lulových poznámkách o Ukrajině německý kancléř prohlásil, že ruská invaze na Ukrajinu není jen evropským problémem, ale „do očí bijícím porušením mezinárodního práva“ a že podkopává „základ naší spolupráce ve světě a také míru“.

Lula ze své strany kritizoval dosavadní snahy o zprostředkování: „Až doteď jsem upřímně moc neslyšel o tom, jak v této válce dosáhnout míru.“ Navrhl založit mírově orientovaný klub nezúčastněných zemí, jako je Čína, Brazílie, Indie a Indonésie, které se podle něj dosud do diskusí o válce nezapojily.

Odmítl také možnost, že by Brazílie mohla pomoci Ukrajině odrazit útoky ruských raket nebo dronů prodejem svých jednotek německých tanků protivzdušné obrany Gepard spolu s odpovídající municí: „Brazílie nemá zájem předávat munici, kterou lze použít ve válce mezi Ukrajinou a Ruskem,“ řekl Lula. „Jsme země oddaná míru.“

Scholz oponoval argumentem, že minulost Brazílie mohla být mnohem méně mírumilovná, kdyby její jihoameričtí sousedé uplatňovali podobnou imperialistickou logiku, jakou v současnosti činí Putin na Ukrajině.

No zkrátka nedohodli se. A tak to i je. Západ je jistě ve své válce proti Rusku relativně jednotný, ale jeho názory na agresi „Ruska“ končí coby jediného viníka ukrajinské krize končí na hranici EU a NATO.

Nezápad, nebo chceme-li globální jih a giganti Východu Čína, Indie, či již zmíněná Indonésie, mimochodem též víceméně přátelsky propojené vztahem k uspořádání BRICS odmítají vidět věci jednostranně podle západních notiček. A to je rozumné. Potřebujeme vyvážený svět, kde Západ je jen jednou ze stran. Asi tak přátelé…

JUDr- Jiří Vyvadil, server vasevec.cz

X X X

PŘEDSEDA   ÚS  RYCHETSKÝ   O  ZEMANOVI

Pavel by musel ignorovat Zemanovo jmenování nového předsedy Ústavního soudu, míní Rychetský

Nový prezident by mohl, a dokonce musel ignorovat krok svého předchůdce, pokud by tento předchůdce jmenoval nového předsedu Ústavního soudu v době, kdy je tato funkce stále obsazená. V neděli to v České televizi uvedl dosluhující šéf soudu Pavel Rychetský v reakci na avizovaný záměr prezidenta Miloše Zemana. V pořadu Otázky Václava Moravce dodal, že podle něj by celá věc vůbec neskončila u soudu, ale už v kanceláři nového prezidenta Petra Pavla.

 „Nemohu přes média radit nově zvolenému prezidentovi, jak se má chovat, ale mohu vás ubezpečit, že je dostatek odborníků na ústavní právo, kteří si s tím vědí rady a kteří, pokud se na ně obrátí, mu dají jednoznačný a jasný návod, jak s tím naložit,“ poznamenal Rychetský.

Krok nového prezidenta by podle něj krok původního prezidenta nepochybně přebil.

„Kompetence prezidenta není vymezena pouze věcně, ale i časově. Je nepochybné, že nemohu nikoho jmenovat do funkce, která je obsazená, to je absurdní. Bude to kompetence až nově zvoleného prezidenta Pavla,“ zdůraznil Rychetský, kterému mandát končí až v srpnu, zatímco Zemanovi v březnu.

Předsedu soudu jmenuje prezident ze stávajících soudců této instituce. „Kdyby dosluhující prezident někoho z existujících soudců jmenoval na obsazenou funkci, vznikl by problém, který by mohl způsobit jisté problémy uvnitř fungování Ústavního soudu,“ poznamenal Rychetský. „Nechci tomu věřit, že by to reálně nastalo,“ dodal.

Termín své schůzky s Pavlem zatím Rychetský nezná. Na setkání by ho rád požádal, aby jmenování nových ústavních soudců považoval za prioritu. V letošním roce totiž končí mandát nejen jemu, ale dalším šesti jeho kolegům.

„Je velice důležité, aby se to (jmenování nových soudců) stihlo – procedura není jednoduchá, může trvat i tři týdny, měsíc,“ řekl a vyjádřil obavy z toho, aby Ústavní soud zůstal usnášeníschopný v plénu. Připomněl, že situaci, kdy soud nemohl v plénu rozhodovat, už zažil.

„Bylo by to velmi nepříjemné,“ řekl s tím, že k soudu ročně dorazí přes 4000 stížností a návrhů.

Zachovat kontinuitu

Podle Rychetského je důležité pamatovat při nominacích ústavních soudců na zachování hodnotové kontinuity soudu. „Ústavnímu soudu se daří celá ta léta držet laťku vysoko z hlediska ochrany lidských práv a svobod. To je jedno ze základních poslání Ústavního soudu,“ poznamenal.

„Kontinuitu by bylo vhodné zajistit tím, aby pan prezident pamatoval na to, že by možná bylo vhodné někomu ze současného sboru ještě umožnit opakovat mandát,“ naznačil Rychetský.

Konkrétní jméno neprozradil, jen ubezpečil, že jeho se to netýká. Rád by, aby možnost zopakovat si mandát dostal některý z kolegů, kteří budou končit už letos na jaře. Někteří ale podle něj míří do akademické oblasti.

Soudce jmenuje prezident se souhlasem Senátu na dobu deseti let, přičemž opakování mandátu Ústava České republiky nezakazuje.

K 3. květnu skončí mandát trojici Milada Tomková, Jaroslav Fenyk a Jan Filip. Následně končí 4. června Vladimír Sládeček, 6. srpna Rychetský, o den později Ludvík David a 26. listopadu Radovan Suchánek.

Rychetský v souvislosti s obměnou uvedl, že Ústavní soud čeká velký nával práce. Když v minulosti končil jeden či dva soudci, posledního čtvrt roku před odchodem už nepřijímali nové pracovní věci, aby odcházeli s čistým stolem.

Aktuálně to podle Rychetského nebude možné a odcházejícím soudcům se interval k nepřijímání nových kauz zkrátí na polovinu, tedy na 1,5 měsíce před odchodem.

„Nápad nových ústavních stížností narůstá,“ vysvětlil s tím, že další případy soud očekává v souvislosti s prezidentskou volbou, až je vyřídí Nejvyšší správní soud. „Je otázka, jestli se podaří včas a plynule sbor soudců doplňovat. Je otázka, nebude-li to mít vliv na délku řízení před Ústavním soudem,“ varoval.

X X X

Čínský balón nad USA může být i psychologickým nástrojem, ne jen zpravodajským, upozorňuje sinolog

Americký ministr zahraničí Antony Blinken posune plánovanou návštěvu Pekingu. Důvodem je incident s čínským balónem, který se několik dní pohyboval v americkém vzdušném prostoru, než byl sestřelen nad Atlantickým oceánem. Podle amerických úřadů jde o balón vybavený špionážní technikou. „Je otázka, jestli Čína nepočítala s tím, že zařízení bude odhaleno,“ říká sinolog společnosti Sinopsis David Gardáš.

 x Jak pravděpodobné může být, že jde o zbloudilé meteorologické balóny, jak tvrdila Čína? Nebyla by špionáž viditelným balónem příliš okatá?

Já se přiznám, že nejsem expert na meteorologickou techniku. Nicméně v tomto ohledu se lidé z tohoto odvětví vyjádřili, že zařízení, které šlo vypozorovat nad americkým územím, mělo některé parametry, které se značně liší od běžných balónů využívaných pro tyto účely.

Ať už co do velikosti a doby, kterou se pohybovalo v tom vzdušném prostoru, tak i manévrovatelnosti. Balón se celkem jasně pohyboval nad velmi citlivým územím nad státem Montana.

Jak zmiňujete, bylo to poněkud okaté. Tady je otázka, jestli Čína dopředu nepočítala s tím, že zařízení bude odhaleno, a spíš než se samotným sběrem informací a dat počítala s tím, že to vyvolá veřejnou debatu. A spíše než nástroj zpravodajský je to nástroj psychologický nebo politický.

Psychologický nástroj k čemu? Čeho by mohla Čína tímto způsobem docílit?
Číně se dlouhodobě nelíbí aktivity nejenom Spojených států, ale i dalších zemí například v Jihočínském moři, které si Peking nárokuje čistě pro sebe. Třeba Filipíny, Vietnam, Malajsie, Tchaj-wan a další země tam také mají své zájmy.

Takže vyslat podobné zařízení nad území Spojených států je de facto jakási reakce nebo znamení toho, že Čína nenechá jiné země lézt na svůj píseček. A stejně tak může reagovat kdekoliv, pokud jiné země budou chtít přikročit k těmto krokům.

Současně může být celou podstatou oddálení návštěvy ministra zahraničí Blinkena také to, že Číně se momentálně třeba nehodí řešit některé jiné záležitosti. Třeba napětí kolem Tchaj-wanu, případně postoj Číny k Rusku a ke konfliktu na Ukrajině a celá řada dalších otázek.

x Tedy z jedné strany odveta a zároveň možné odlákání pozornosti mezinárodní veřejnosti od jiných problémů. Jak často Čína podobným způsobem rekognoskuje vojenské vybavení okolních zemí. Objevovalo se to už v minulosti?

Co se týče sběru nejen vojenských a zpravodajských informací, ale celkově mapování prostoru jiných států, tak bych řekl, že to je mezinárodně běžná praxe. V tomto zpravodajské služby, ať už Spojených států, Ruska nebo Číny, fungují podobně.

Od konce studené války se k tomu často využívají například satelitní systémy a další nástroje, od balónů se už upustilo. To je také zajímavá, proč by k tomu Čína přistupovala nyní.

Bylo to zmapováno i v případě Spojených států jako takových, kdy podobné zařízení přeletělo nad Havají a Guamem, což jsou ostrovy v Pacifiku, které jsou blíže k čínskému území. Současně Čína využívá také průzkumné drony kolem Tchaj-wanu, to bylo v posledních měsících velmi aktivní.

x Americký ministr zahraničí Antony Blinken označil vyslání balónu za nezodpovědný čin, který poškodí plánovaná jednání. Jak dlouhý může být odklad jeho cesty a jaký může mít dopad na vzájemné vztahy?

Zatím asi těžko předjímat. Možná se to bude odvíjet od toho, s čím americké služby, ať už zpravodajské nebo FBI a další, které nyní budou mít na starost rozbor toho zařízení, vlastně přijdou.

Také je otázka, co bylo na počátku, jaký byl úmysl a původní záměr čínské strany.

Je celá řada otázek, které by se měly řešit mezi těmito dvěma státy v bilaterálních vztazích. Jak už jsem zmínil, otázka Tchaj-wanu, postoji k Rusku, Jihočínské moře a v poslední době také ekonomické prvky a omezování dovozu pokročilých čipů a polovodičů na území Číny.

X X X

Další špionážní čínský balón pozorují nad Latinskou Amerikou, uvedl Pentagon

Další špionážní čínský balón se vznáší nad Latinskou Amerikou, uvedl mluvčí Pentagonu. První balón byl pozorován už několik dní ve vzdušném prostoru Spojených států a americké úřady o něm informovaly v pátek. Čínské ministerstvo zahraničí na první balón reagovalo prohlášením, že incidentu lituje, ale že se jedná o meteorologický balón, který nedokáže sám dobře manévrovat a nad USA jej zanesl vítr.

 Úřady uvedly, že „jistě“ jde o balón vybavený špionážní technikou, který se pohyboval nad vojenskými objekty v USA, a zvažovaly jeho sestřelení.

„Máme zprávy o balónu letícím nad Latinskou Amerikou. Považujeme ho za další čínský špionážní balón,“ uvedl mluvčí Pentagonu Pat Ryder. Polohu balónu blíže neupřesnil.

Čínské ministerstvo zahraničí v pátek reagovalo na balón nad USA prohlášením, že incidentu lituje a že se jedná o meteorologický balón, který nedokáže sám dobře manévrovat a nad USA jej zanesl vítr. Americký ministr zahraničí Antony Blinken kvůli incidentu odložil na víkend plánovanou návštěvu Pekingu.

Čínské ministerstvo zahraničí připojilo, že přítomnost balónu ve vzdušném prostoru Spojených států je nehoda, kterou zapříčinila vyšší moc. Někteří politici a média v USA ji podle tohoto úřadu využívají k útočení na Čínu a k její diskreditaci.

X X X

PEKAROVÁ  UKÁZAT  UMĚNÍ  VE  VÝROBĚ

Fiala z SPD přeje Pekarové práci u pásu do 68 let, cesta na Tchaj-wan mu vadí

Šéf poslaneckého klubu SPD Radim Fiala vyčetl v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS plánovanou cestu na Tchaj-wan, kterou organizuje předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Chápe, že je dobré udržovat mezinárodní vztahy, nicméně nepovažuje za šťastné, aby Češi zanevřeli na Čínu. V debatě šéfce TOP 09 vyčetl i zamýšlený odchod do důchodu v 68 letech.

 „Zmrazí to naše vzájemné vztahy s Čínou. Koneckonců za několik let bude nejsilnější ekonomikou světa,“ kritizoval Radim Fiala z SPD plánovanou cestu na Tchaj-wan. Tu organizuje předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová, která s sebou hodlá vzít kromě několika senátorů i čtyři až pět desítek zástupců českých firem.

Pekarová Adamová souhlasí, že se Čína dere do ekonomického popředí, připomíná ale, že kromě ekonomiky a svých výrobků se snaží vyvážet i své hodnoty. „Čína chce být největší velmocí, ale je to také komunistický totalitní režim,“ opáčila mu.

Opozičnímu politikovi vadí, že s postupným ochlazením vztahů dojde i k uzavírání čínských firem v Česku, což nebude mít za následek pouze zvýšení nezaměstnanosti, problém podle něj bude i v přerušení dodávek drobných či větších komponent a zboží.

Na tyto argumenty ale předsedkyně TOP 09 neslyšela a snažila se mu argumentovat čísly. „Tchaj-wan u nás poskytuje asi 25 tisíc pracovních míst, zatímco Čína pouze čtyři tisíce,“ vyzdvihla.

„Praktikuje Scholz jinou politiku?“

Fialovi se rovněž nelíbí, že zatímco zástupci Sněmovny či Senátu létají na Tchaj-wan a snaží se ho podporovat, výrobní firma na čipy u nás nakonec nebude. „Jak je možné, že Scholz jel do Číny a mají továrnu na čipy v Drážďanech, a ne u nás?“ snažil se získat odpověď od Pekarové Adamové.

Doptával se, jestli Scholz praktikuje jinou politiku, na danou otázku ale jasnou odpověď nezískal. „To já nevím, ať si pan Scholz dělá, co uzná za vhodné. A my si taky budeme, doufám, dělat, co uznáme za vhodné,“ odbyla ho. Zdůraznila, že se politika nicméně nedělá tak, že lze vše vyřešit jednou návštěvou. „Musíte na vztazích pracovat dlouhodobě,“ řekla.

Uvedla, že pozvánku poslala i zástupcům kanceláře nově zvoleného prezidenta Petra Pavla, prozatím ale neobdržela odpověď. V souvislosti se zmínkou o Pavlovi se generála ve výslužbě zastala za jeho zvýšenou iniciativu. Zatímco Fialovi jeho aktivita ještě před inaugurací vadí, Pekarová Adamová je za ni ráda.

Myslí si, že jsme si zvykli na nečinnost dosluhující hlavy státu Miloše Zemana, zatímco Pavel chce pracovat od samého začátku. „Místo aby si po inauguraci vzal dobu na rozkoukání, chce se do toho rovnou vrhnout,“ pochválila ho.

„Chci vás vidět v 68 letech u pásu,“ zuřil Fiala

Moderátorka Terezie Tománková ve své Partii na CNN Prima NEWS otevřela i téma pozdějšího odchodu do důchodu, konkrétně až v 68 letech. Myšlenka vzešla na ministerstvu práce a sociálních věcí na rezortu Mariana Jurečky.

Pekarová Adamová připustila, že jde o jednu z variant, jak současnou situaci zvládnout. Zdůraznila, že to její vládní kolegové musí řešit proto, že předchozí vlády k tomuto nepopulárnímu, zato důležitému, kroku nedošly.

„Je pro nás klíčové, abychom důchodovou reformu měli a v této vládě ji připravili a schválili. Nemůžeme si udržet systém bez reformy. Dospěli bychom k tomu, že na důchody nebude,“ řekla. „Týkalo by se to generace čtyřicátníků a mladších,“ uklidňovala ve studiu.

Podle předsedkyně Sněmovny se mladí lidé obávají o své důchody, které by dle mnoha analýz nemuseli mít. „Můžeme si vybrat. Buď důchody nebudou, nebo budou velmi nízké. Nebo přistoupíme k nepopulárním krokům, ale my jsme na to připraveni, protože chceme pracovat pro budoucnost České republiky,“ ujistila.

Že jde o dlouhodobě neudržitelný stav ví i Fiala z SPD. Nicméně směrem k Pekarové Adamové poznamenal, že by ji chtěl vidět v 68 letech u pásu či v pekárně. „Problém je, že se nerodí děti, které by později platily daně, sociální a zdravotní pojištění. Tím by bylo na seniory. Dnes je to tak, že máme jednoho pracujícího na tři seniory. Pokud se budeme chovat jako vaše vláda, že máme krizi a čtyřikrát dražší energie, tak se budou lidé bát mít děti, aby je uživili,“ poznamenal.

X X X

ANO  SE  MĚLO  S  VONDRÁKEM   A   MACUROU  UŽ  DÁVNO  ROZLOUČIT

Revolta proti Babišovi se u zákonodárců ANO nekoná. Převažuje kritika Vondráka s Macurou, i velmi tvrdá

Hejtman Ivo Vondrák a primátor Tomáš Macura (oba ANO) zkritizovali během prezidentské kampaně svého stranického šéfa Andreje Babiše. Co s nimi po volbách dál? Zatímco poslankyně Berenika Peštová volá po jejich vyloučení, podle dalších zákonodárců jejich výroky dokazují, že je hnutí demokratické. Většinová shoda mezi poslanci a senátory ANO, jak zjistil v anketě iROZHLAS.cz, ale panuje v tom, že expremiérova kampaň byla pozitivní.

 Jako nejvíce nekompromisní se ukázala být poslankyně Berenika Peštová, mimo jiné bývalá dlouholetá náměstkyně ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO).

„Tito pánové by měli opustit řady hnutí ANO, a to ve všech směrech. Tedy vzdát se nejen členství, ale i veškerých funkcí z toho vyplývajících (poslanec, zastupitel, hejtman i primátor),“ zkritizovala Vondráka s Macurou.

A dodala, že je podle ní nepřijatelné, aby místopředseda hnutí (kterým je Vondrák) vystupoval s názorem, že jeho předsedu mají odsoudit a že jej volit nebude. „Měl vystoupit z hnutí a pak ať si svůj názor prosazuje,“ doplnila Peštová.

 Politika, nemá-li nás zavést do pekla, nesmí být vedena bez skrupulí, stylem „účel světí prostředky“. A to ani v předvolební kampani. Andrej Babiš nemůže být náš prezident.

Šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová sice uvedla, že je kritika zdravá a často i potřebná, zároveň ale zopakovala, že vyjádření Vondráka s Macurou považuje za podraz.

„Nejsou nezávislými politiky, ale členy hnutí, které má nějaká pravidla a které se zpovídá svým voličům. Pravidla se musí ctít, i když nemusím se vším souhlasit,“ popsal svůj pohled druhý muž hnutí ANO Karel Havlíček.

‚Připravují si půdu k odchodu‘

Poslanec Karel Tureček v reakci na dotaz serveru iROZHLAS.cz zmínil, že se mu nelíbí medializace názorů Macury a Vondráka na prezidentské volby: „Budí to na mne dojem, že právě tou medializací si kolegové připravují půdu spíše k odchodu z ANO.“

Jeho kolega ze Sněmovny Milan Feranec se podivil nad tím, že před volbami kritiku ostravského dua na směřování ANO velmi dlouho neslyšel. Doplnil, že by setrvání v hnutí měla oba sami zvážit.

A Robert Králíček zase řekl, že uznává jejich právo vyjádřit svůj názor, sám ho ale nesdílí a nelíbil se mu způsob, jakým jej vyjadřují.

Jako jiná hnutí

Naopak zastání našli hejtman Vondrák a primátor Macura například u Stanislava Fridricha, Julia Špičáka a Jany Berkovcové. „Žádné vyloučení se nechystá, pokud vím. Jejich názory nesdílím, ale respektuji,“ uvedla poslankyně s tím, že se ale domnívá, že jim oběma šlo o vlastní zviditelnění.

Poslanec Stanislav Berkovec zmínil, že takové názory svědčí o tom, že ANO není hnutí, kde by dostávali všechno nějakým „befelem“.

„Tyto diskuse a výměny názorů probíhají otevřeně i na našem poslaneckém klubu a v případě pana hejtmana to nebylo poprvé. Veřejně a před volbami to zvenku vypadá jako ‚podpásovka‘, ale to si určitě vyříkáme uvnitř hnutí tak, jak to běžně dělají jiná demokratická hnutí nebo strany,“ věří.

Další oslovení poslanci stranické renegáty komentovat nechtěli s poznámkou, že je to čistě vnitřní věc hnutí. Tak odpověděli například exhejtman Ladislav Okleštěk nebo místopředsedkyně Sněmovny Klára Dostálová.

‚Nevzkazovat si přes média‘

Server iROZHLAS.cz se ptal i v Senátu. Tam jeho zástupci sedí v šestičlenném klubu ANO a ČSSD. Jediní dva členové ANO v celé horní komoře Ondřej Feber a Věra Procházková se shodli, že je na veřejné kritice ze strany Vondráka a Macury vidět, že hnutí ANO není stranou jednoho muže.

„Výměna názorů je vítána. Ale nejlépe je řešit problémy doma, nevzkazovat si je přes média či sociální sítě,“ vzkázal ostravské dvojici rebelů Feber.

Podle Procházkové musí kritici ukázat, že to umí lépe. „Nevidím ale důvod, aby ANO opouštěli,“ doplnila.

Frýdecko-místecký senátor Zdeněk Matušek, který se do horní komory dostal loni společně za ANO a ČSSD, s kolegy z klubu souzní v tom, že názorové rozdíly sice jsou nutnou součástí fungování každé strany, neměly by se ale řešit veřejně.

Ostrá, nebo pozitivní kampaň?

Server iROZHLAS.cz se zákonodárců ANO ptal i na to, jak hodnotí prezidentskou kampaň svého stranického šéfa Andreje Babiše – zda se vedla v pozitivním duchu, jak sám tvrdil.

Část klubu nepřipouští, že by se jejich šéf v kampani něčím neetickým provinil, a stojí pevně za tím, že za špinavosti mohl jeho protikandidát či média.

Poslanec Miloslav Janulík o prezidentské kampani prohlásil, že byla „přiměřená a slušná“. S odkazem na povolební slova neúspěšné kandidátky Danuše Nerudové, která vyzvala k podpoře Petra Pavla s tím, že je potřeba se postavit zlu, doplnil: „Řekl snad Andrej Babiš o někom, že je zlo?“

I Ladislav Okleštěk a Milan Feranec se domnívají, že šlo o kampaň v pozitivním duchu. „Všichni v médiích mluvili o podpásových útocích, ale on žádný takový nepřišel,“ uvedl Okleštěk. „Že o ní média referovala jinak, je věc druhá,“ doplnil ho Feranec.

I podle Karla Turečka se většina Babišovy kampaně nesla v pozitivním duchu. „Pokud se kandidáti snaží mobilizovat voliče, přirozeně to vede i k větší konfrontaci. Udržení čistě pozitivního tónu je pak velice složité a to přirozeně platilo pro Andreje Babiše i Petra Pavla,“ dodal.

V podobném duchu mluvila i Berenika Peštová, která vyhrocení kampaně vyčetla Petru Pavlovi a tlaku ze strany médií, konkrétně České televizi.

Do médií se opřeli i Stanislav Berkovec a Jana Berkovcová. Podle ní byla mnohem vstřícnější k Babišovu protikandidátovi. „Kampaň Andreje Babiše byla vedena v pozitivním duchu, naopak mu bylo neustále médii něco podsouváno a jeho výroky dezinterpretovány,“ popsala.

Berkovec zase uvádí, že první část byla vedena pozitivně, ve druhé přiostřil leckdo: „Těžko si umíme představit tíhu stresu a vypjaté situace, a tak nechci být po bitvě generálem. Tím je ostatně už budoucí pan prezident.“

Poslankyni Romanu Fischerovou stejně jako Ondřeje Babku podle jejich slov „překvapila míra negace a nenávisti, výhrůžek a zastrašování z druhé strany“. Fischerová doplnila, že „to opravdu nemá v demokratické společnosti co dělat“.

‚Zbytečně vyhrocená kampaň‘

Naopak část poslanců ANO dává vinu za vyhrocení kampaně i svému stranickému šéfovi.

„Prezidentská kampaň, ale nejen ze strany Andreje Babiše, byla vyhrocená, zcela jistě ne v pozitivním duchu. Petr Pavel zvítězil, je naším prezidentem a to by nyní měli všichni respektovat,“ popsal Stanislav Fridrich.

Hlavní tváře hnutí ANO také mluví o chybách na straně šéfa Babiše, ačkoliv jinak se k názorům Macury a Vondráka tito politici postavili negativně.

„Kampaň byla ve všech ohledech a ze všech stran velmi vyhrocená. Určitě ne všechno se povedlo, ale to si musíme ještě rozebrat,“ přiznala šéfka poslaneckého klubu Alena Schillerová. Doplnila ale, že Babiš nestrašil válkou, mluvil jen o míru, nerozděloval společnost, naopak vyzýval ke zklidnění.

„Kampaň byla ostrá ze všech stran, to se ale dá od druhého kola prezidentské volby očekávat,“ doplnila ji místopředsedkyně Sněmovny Dostálová a dodala, že ani ona neměla pocit, že by Babiš strašil válkou.

Havlíčkovi, prvnímu místopředsedovi hnutí ANO, v kampani chybělo více ekonomických a sociálních témat a méně válečných.

„Co se týká těch sporných billboardů, nejlepší odpověď nám dá nový prezident. Uvidíme, jestli naše obavy byly, či nebyly na místě,“ uvedl ke zřejmě nejvýraznějšímu prvku expremiérovy kampaně. „Musíme se poučit z chyb,“ dodal.

I senátoři se vyjádřili k tvrdé kampani. Zdeněk Matušek řekl, že s jejím průběhem není nadšen: „Vnímám ji zbytečně vyhrocenou, a to z obou táborů.“

Senátor Ondřej Feber ukázal na marketingové oddělení. „Dala se jim příliš volná ruka. Marketéři prosadili své chápání světa nad zkušenosti a rady dlouholetých politiků,“ popsal a dodal, že k podobnému názoru podle něj došlo i stranické vedení.

A poslanec Robert Králíček odpověděl, že jsou pro něj prezidentské volby uzavřenou záležitostí. „Vítěz je jasný,“ uzavřel lakonicky.

X X X

MILOVNICE  LÁSKY  NA  UKRAJINĚ  CHTĚJÍ  VÍC  PENĚZ

Vojáci chtějí slevu. Ukrajinské prostitutky ztratily klienty a žijí ve strachu

Když Rusko zaútočilo na Ukrajinu, život sexuálních pracovnic a pracovníků se v ní přes noc proměnil. Příliv sexuálních turistů z bohatších zemí ustal, skladba klientů se proměnila a dostupnost zdravotní péče i sociálních služeb se na mnoha místech zkomplikovala. Pro mnoho prostitutů a prostitutek to rovněž znamenalo omezení přístupu k léčbě pro boj proti HIV.

Když k Taťáně, která u silnice nedaleko ukrajinského města Kamjanske v Dněpropetrovské oblasti nabízí sex, přijdou vojáci, často od ní chtějí slevu. „Jsou ozbrojení, netroufnu se jim vzepřít. Řeknou, ať jdu s nimi na hodinu, ale poté mě žádají o více času. Nakonec je bavím celou noc, ale za stejné peníze,“ líčí žena.

Ruská invaze zasáhla každé pracovní odvětví v zemi, i prostituci. „Lidé, kteří prodávají sexuální služby, zranitelní i v době míru, se nyní ocitli v ještě větším ohrožení chudobou, nátlakem, násilím i zdravotními hrozbami,“ uvedlo vládou spravované Ukrajinské centrum veřejného zdraví.

Prostituce je na Ukrajině nelegální, ale široce tolerovaná. Před válkou patřila země k nejoblíbenějším destinacím sexuálních turistů v Evropě. V odvětví podle centra působí na třiapadesát tisíc sexuálních pracovníků. Válka výrazně snížila příjem mnoha z nich a vážně narušila sérii programů zaměřených na pomoc drogově závislým a léčbu lidí s HIV.

V době vypuknutí invaze žilo na Ukrajině podle OSN na 260 tisíc HIV pozitivních, z nichž 152 tisíc bylo na antiretrovirové léčbě. „Ta pomáhá snižovat přenos viru z pracovníků na klienty. Za poslední rok přestalo fungovat 40 zařízení pro léčbu HIV, zejména kvůli ostřelování,“ uvedlo centrum.

Podle OSN se podařilo Ukrajině zajistit dostatek zásob antiretrovirotik, ale jejich dodávka potřebným je nyní obří výzvou. Asi třetina lidí, kteří dostávali pomoc v souvislosti s infekcí HIV nebo drogovou závislostí, ji od konce léta nemá. Válka nás uvrhla o několik let nazpátek,“ míní ukrajinští sociální pracovníci, se kterými hovořil list The New York Times (NYT).

„Zbraně jsou všudypřítomné“

Tomu několik sexuálních pracovnic popsalo, že přes mnohá nebezpečí pracují dál, aby v této těžké době uživily sebe a své blízké. „První den invaze jsem vůbec nepřišla,“ uvedla Olena, jež se rovněž prodává u silnice nedaleko Kamjanske. „Druhý už jsem ale do práce šla,“ líčí.

Prostitutka Ljudmila uvedla, že si nyní účtuje 220 hřiven (130 korun) za hodinu, což je polovina její předválečné sazby. „Ani moji pravidelní klienti za mnou nemohli přijít, protože neměli peníze,“ uvedla s tím, že válka „podnikání“ změnila – vojáci se hrnou do měst a zbraně jsou všudypřítomné.

Některé ženy mají teď při práci větší strach. „Nenasedla bych do auta, ve kterém by sedělo více mužů,“ popsala Olena. Špatnou zkušenost má i Taťána. „Někteří muži odmítají zaplatit plnou cenu. Slíbí mi nějakou částku a pak mi dají půlku s tím, že teď mají méně,“ míní.

Prostitut Denys, jenž žije v Kyjevě a jehož klienti jsou zejména gayové, má od ruského úderu zákazníků pomálu. „Lidé jsou duševně vyčerpaní. Mají teď jiné priority než sex,“ říká. Místo prostituce si nyní vydělává pomocí sociálním pracovníkům, se kterými obchází potřebné.

Vlada, která pracuje v nevěstinci ve městě Dnipro a živí svou matku, měla dříve až osmnáct klientů denně. Nyní je to podle ní kolem sedmi. „Dříve nám zákazníci dávali navíc velké dýško, teď mi zbyde tak 1 500 hřiven (900 korun) poté, co dám půlku majiteli podniku,“ uvedla.

„Před válkou jsme v Dnipru věděli o 2 300 sexuálních pracovnících. Mnoho dalších se do města přestěhovalo poté, co unikli bojům,“ uvedla Iryna Tkačenko z charitativní organizace Virtus, která prostitutkám a prostitutům pomáhá, zejména s přístupem ke kondomům a antiretrovirotikům. „Vybudovat si s nimi důvěru ale vyžaduje čas,“ uzavírá.

X X X

Slováci mohou na červenou doprava. Čechům to sliboval ministr před pěti lety

V Americe je to běžné, v Evropě jen někde. Nově i na Slovensku. Tamní úřady zavádějí do provozu novou dopravní značku, která řidičům umožní odbočit doprava přesto, že na semaforu svítí červená.

Často se mluví o tom, že dopravních značek je na silnicích až moc. Především v Česku. Ovšem jedna, která by řidičům značně zpříjemnila cestování, tu stále chybí. Jde o zelenou šipku, která by umožnila i na červenou odbočení doprava. A právě tu nově zavádějí na Slovensku. Informovala o tom Správa ciest Bratislavského samosprávneho kraja, která také vysvětlila, co to znamená a jak by se řidiči při odbočování měli chovat.

Otáčení i odbočení

Zelená šipka je umístěna na dočasném světelném zařízení na křižovatce ve Slovenském Grobe v okrese Pezinok a to podle vyhlášky z roku 2020. Řidiči ovšem při odbočování nesmí ohrozit žádného dalšího účastníka provozu. Ani řidiče, ale ani chodce nebo cyklisty. Zároveň doprava mohou odbočit jen z pravého jízdního pruhu. Zjednodušeně řečeno: tato šipka supluje dopravní značku: „Dej přednost v jízdě“. Měla by zlepšit průchodnost křižovatkou a pomoci tak s kolonami.

Kromě nové zelené šipky umožňující odbočení ale slovenské úřady nasazují ještě jednu novou dopravní značku. Také jde o šipku, v tomto případě černou. A ta umožňuje legální otáčení v křižovatce. Ovšem ani v tomto případě řidič nesmí nikoho ohrozit a omezit a otočit se smí jen v případě, že má na semaforu zelenou.

V Česku tyto značky zatím nejsou nikde použity. Nicméně v roce 2018 byly velkým a hojně diskutovaným tématem. Nadnesl ho tehdejší ministr dopravy Dan Ťok, který k tomu uvedl: „S ministrem Hoferem (Norbert Hofer, rakouský ministr dopravy mezi lety 2017 a 2019 – pozn. redakce) jsme mluvili o testování 140 km/h na dálnicích, které bych rád zkusil i u nás. Oba máme také v hledáčku povolit odbočení doprava při stání na červenou. Jedná se o pravidlo platné v řadě zemí a jeho zavedení by podpořilo plynulost provozu i ekologii.“

V tuzemsku jsou na některých semaforech světelné šipky, které i přes červenou umožni odbočení doprava, ale dopravní značení, které by je nahradilo, je zatím v nedohlednu. Stejně tak možnost otočit se ve světelně řízené křižovatce. V Česku jde dokonce o přestupek, který může na pokutě stát až dva tisíce korun. Ovšem ve chvíli, kdy na semaforu jen bliká oranžové světlo a nejde tedy o světelně řízenou křižovatku, je otočení možné. Je ale potřeba si počínat opatrně a neomezit či neohrozit ostatní a pamatovat na to, že tato možnost neplatí ve chvíli, kdy je křižovatka osazena dopravní značkou, která by otáčení zakazovala.

značka č. 730 „Zelená šípka“.

Shodou okolností se ve stejném roce šipky umožňující odbočení doprava řešily i v Německu. Ovšem v jiné souvislosti. Právě v roce 2018 Němci otevřeli téma zrušení tohoto dopravního značení, protože jej řada bezpečnostních specialistů označovala za hrozbu. „Mnozí řidiči vůbec nevědí, že musí před přechodem zastavit, nebo toto pravidlo prostě ignorují. Což je nebezpečné,“ vysvětloval tehdejší dopravní expert Německé bezpečnostní rady pro dopravu Detlev Lippard. Tvrdil, že pro řidiče představují jen minimální časovou úsporu, pokud vůbec nějakou.

X X X

V Praze začalo týdenní setkání zástupců katolické církve z celé Evropy

V neděli začne v Praze setkání představitelů katolické církve z celé Evropy. V hlavním městě Česka se uskuteční kontinentální shromáždění Synody o synodalitě 2021 až 2024, kterou vyhlásil v roce 2021 papež František a která má přinést podněty k dalšímu organizování katolické církve či změnám v ní.

Desítky pravoslavných věřících se ve čtvrtek ponořily do řeky Svratky v brněnském Jundrově, aby oslavily svátek Bohozjevení, jenž je připomínkou křtu Ježíše Krista v Jordánu.

Synoda je označení pro různá shromáždění představitelů křesťanských církví, původně znamená společné putování. Synodální cesta či proces vyhlášené Františkem má obsahovat setkávání, naslouchání a rozlišování o společné budoucnosti věřících.

Po vyhlášení synody uvedla Rada kardinálů, tedy poradní sbor papeže, že synoda má v církvi „překonat rozkolnictví a dílčí zájmy“. V pražském hotelu Pyramida se na jednání sejde 200 účastníků z celé Evropy, z toho 156 osob budou tvořit delegáti z 39 biskupských konferencí.

Nejprve se konala na úrovni místních církví, nyní postoupila na kontinentální úroveň a vyvrcholí říjnovým zasedáním biskupů ve Vatikánu. Účastníci kontinentálního setkání v Praze mají předložit návrhy, jak by se v budoucnu mohli všichni věřící spolu s biskupy podílet na rozhodování v církvi.

Každá biskupská konference představí výsledky synodálního procesu ve své zemi. Delegáti budou rozděleni do menších pracovních skupin. Ve čtvrtek 9. února se předpokládá diskuse nad finální podobou dokumentu této synodální fáze, v Praze zřejmě ale zveřejněn nebude.

Při Evropském synodálním setkání se v pražské katedrále svatého Víta uskuteční 8. února slavnostní bohoslužba za účasti delegátů z celé Evropy. Mši bude předsedat sekretář Synody kardinál Mario Grech, spolu s ním ji budou sloužit předsedové evropských biskupských konferencí. Mše je otevřená pro veřejnost.

X X X

Václav Štekl chtěl zničit život Jiřímu Suchému a Šlitrovi. Ze smrti měl panickou hrůzu

Herec, komik a konferenciér Václav Štekl (†64) si zahrál v desítkách slavných filmů. Pravidelně ho obsazoval například režisér Václav Vorlíček, který si na něm cenil jeho osobitého humoru a citu pro improvizaci. Život nezapomenutelného umělce provázely vzestupy a pády.

Václav Štekl se narodil v Plzni a odmalička rád bavil ostatní. Už během studií na DAMU hostoval v Národním divadle, čehož si velmi vážil. V době vojenské základní služby působil v armádních souborech, odkud přešel do Ústředního souboru ministerstva vnitra a z něj pak do Divadla Semafor. Do slavného souboru přicházel s jasným úkolem vydaném z těch nejvyšších míst.

Mohlo by vás zajímat: Vladimír Hrabánek z Marečku, podejte mi pero! byl oblíbenec Menzela. Na co uháněl ženy?

Rozkaz zněl jasně: Staneš se uměleckým šéfem místo Jiřího Suchého, ale zbavíš se Jiřího Šlitra. Zadání splnil, ve funkci se ovšem příliš dlouho neohřál. Šlitr se Suchým totiž také měli své kontakty. Rozhodili sítě, a nakonec docílili svého. Z divadla se pakoval Štekl a oni (Šlitr se Suchým) se s velkou slávou vrátili zpátky. V tu dobu mu nabídl pomocnou ruku herec a kamarád Lubomír Kostelka.

 Pro mnohé byl druhý Menšík

Secvičili zábavné parodické scénky, s kterými objížděli republiku. Štekl se stal hercem ve svobodném povolání a do toho organizoval estrádní zájezdová představení, kam zval hosty z branže, kteří uměli udělat legraci. V praxi to fungovalo tak, že on představení moderoval, a navíc prokládal imitací Vladimíra Menšíka, kterého uměl brilantně napodobovat.

K tomu dostával nabídky na filmování. Jeho dvorním režisérem se stal Václav Vorlíček. „Štekl byl komediant od přírody, takže by byl hřích jeho talent nevyužít. Když se zrovna nenatáčelo, na place působil jako takový Menšík. Pořád bavil ostatní, vyprávěl vtipy a historky, co kde všude prožil. Ale pozor, když se tam potkal s Menšíkem, tak mlčel a pozorně naslouchal,“ sdělil redaktorovi Prima Ženy během života Vorlíček.

Naďa Urbánková odešla do pěveckého nebe. Největší utrpení jí způsobil vlastní otec

O smrti mluvil často. Měl z ní panický strach

Štekl byl milovník života, vyhlášený gurmán, který si zakládal na dobrém jídle a pití. Nikdy se neošidil. Měl rád společnost a dobrou zábavu. Přestože trpěl obezitou a lékaři mu nařídili přísnou dietu, nedbal na jejich rady. Přitom měl až panickou hrůzu ze smrti. „Mluvil o tom často, přitom na svou životosprávu kašlal. Měl držet dietu, upravit jídelníček, alespoň trochu se hýbat, sportovat, ale to on nikdy nedokázal,“ popsal režisér. Obezita Štekla dohnala v době, kdy mu bylo šedesát let. Začaly ho sužovat velké zdravotní problémy a v nemocnicích byl častěji než doma. Nakonec se mu osudným stal infarkt. Zemřel 5. února roku 1994 ve věku 64 let.

X X X

Itálie má problém s připojením k internetu. Fotbaloví fanoušci zuří

Itálie se potýká s masivními výpadky internetu. Největší poskytovatel telekomunikačních služeb Telecom Italia (TIM) má potíže s připojením k internetu po celé zemi. Policie vyloučila hackerský útok, technické komplikace se podle ní týkají pevného internetového připojení, nikoliv mobilních dat.

Po předchozích problémech, které zaznamenala e-mailová služba Libero a Virgilio, se v Itálii opět potýkají s technickými potížemi. Výpadky hlásí od nedělního dopoledne italská telekomunikační společnost Telecom Italia napříč celou zemí, informuje server corriere.it.

Potíže hlásili lidé od Milána na severu země až po sicilskou metropoli Palermo. Nejvíce lidí, kolem devíti tisíc, problém oznámilo kolem 15:00 SEČ, ukazuje sekce pro klienty na webu společnosti.

„Byl zjištěn problém s mezinárodním propojením, který ovlivňuje služby na národní úrovni. Situaci analyzujeme, abychom mohli problém vyřešit,“ uvedl mluvčí společnosti TIM.

Zákazníci Telecom Italia jsou naštvaní, stížnosti měli zejména Italové z okolí Neapole, kteří kvůli výpadkům internetu nemohli sledovat živý přenos z fotbalového zápasu mezi svým týmem a klubem Spezia Calcio. Další fotbaloví fanoušci věří, že k obnovení internetového připojení dojde ještě do večera, kdy se odehraje derby mezi týmy Inter Milán a AC Milán.

TIM je nástupcem někdejšího národního telefonního monopolu. Vláda táhle vyjednává o budoucnosti podniku s jeho hlavními investory, jimiž jsou francouzská mediální skupina Vivendi a italský státní investiční podnik CDP. Telekomunikační společnost obdržela nezávaznou nabídku od amerického investičního fondu KKR na převzetí kontrolního podílu ve své síti pevných linek, napsala tento týden s odvoláním na obeznámený zdroj agentura Reuters.

X X X

Čeští tenisté zvítězili v kvalifikaci Davisova poháru 3:1. Rozhodující bod získal Lehečka

Čeští tenisté zvítězili v kvalifikaci Davisova poháru v Portugalsku 3:1 a probojovali se do finálové fáze soutěže. Rozhodující bod získal Jiří Lehečka, který porazil v souboji týmových jedniček Joaa Sousu 6:4, 6:1. Tomáš Macháč s Adamem Pavláskem předtím prohráli čtyřhru s Nunem Borgesem a Franciscem Cabralem 5:7, 6:7. Svěřenci kapitána Jaroslava Navrátila si zahrají elitní část pro šestnáct nejlepších týmů po dvou letech.

„Panuje velká spokojenost. Chtěl bych všem v týmu poděkovat. Hráči předvedli vynikající výkon,“ řekl ve videorozhovoru Navrátil. „Byli jsme favorité, ale zvítězila zkušenost a výsledky Jirky, který vyhrál oba zápasy. Do toho Tomáš Macháč porazil první den velmi kvalitního Sousu. Kluci potvrdili, co jsem od nich čekal. I když se hrálo na antuce, ukázali, že jsou kvalitnějšími hráči a příslibem do budoucna,“ doplnil kapitán.

Jednadvacetiletý Lehečka vyhrál na antuce v Maie i druhou dvouhru. V sobotu zdolal domácí dvojku Nuna Borgese. Devětatřicátý tenista světa, který plnil roli nejvýše nasazeného hráče turnaje, nechal zapomenout na předchozí neúspěch v nedělní čtyřhře, v níž Tomáš Macháč s Adamem Pavláskem nestačili na Borgese s Franciscem Cabralem a prohráli 5:7, 6:7. Lehečka si připsal ve dvouhře v Davis Cupu čtvrté vítězství za sebou.

 „Jsem strašně rád za sebe i celý tým. Ty podmínky které jsme tu měli, byly i přes snahu organizátorů těžké. Po posledním míčku jsem cítil strašnou radost, že se to povedlo vyhrát a dotáhnout do vítězného konce,“ uvedl Lehečka.

Čtvrtfinalista Australian Open Lehečka ztratil v utkání set jako první v páté hře. O dvanáct let staršímu Sousovi ale brejk hned oplatil a za stavu 5:4 získal s dalším prolomeným servisem i celou sadu. Rodák z Mladé Boleslavi zahrál 12 vítězných míčů oproti pěti soupeřovým.

„Zápas byl od začátku nervóznější, protože v šatně panovala po velmi těžkém deblu pochmurnější atmosféra. Byli jsme ale dál optimisté, protože jsme stále vedli. Osobně mi pomohlo, že jsem nemusel čtyřhru hrát. Byl jsem čerstvý a kondičně připravený,“ podotkl Lehečka.

Svěřenec trenéra Michala Navrátila navázal na vydařenou koncovku i v úvodu druhé sady. Díky brzkému brejku se ujal vedení 2:0 a poté odvrátil při servisu tři brejkboly. Sousa získal jediný bod ve čtvrté hře, poté Lehečka ovládl zbývající tři gamy a mohl po hodině a pětadvaceti minutách zvednout triumfálně ruku nad hlavu. Čtyřiaosmdesátého hráče světa Sousu porazil podruhé, předtím proti němu uspěl loni na turnaji v Kitzbühelu.

„Ve druhém setu jsem se už dostal do antukového tenisu. Věděl jsem, že když mi to sedne a hraji to, co chci, tak to se mnou mají soupeři těžké,“ řekl Lehečka.

Macháč s Pavláskem spolu v neděli nastoupili do čtyřhry poprvé. Měli dobrý úvod a ujali se vedení 3:0. Zkušená dvojice Cabral, Borges se ale zlepšila a vývoj otočila. Od stavu 1:4 povolili domácí hráči české dvojici jen jednu hru a díky dvěma brejkům sadu otočili. Také ve druhé měli Macháč s Pavláskem vývoj ve svých rukou a vedli 4:2. Závěr však znovu nedotáhli a po třech ztracených hrách za sebou servíroval Borges na vítězství.

Češi sice v tu chvíli odvrátili mečbol a vynutili si pokračování, vzápětí ale nevyužili dva setboly. Sada tak dospěla do zkrácené hry a uspěli v ní Portugalci. K radosti zaplněné haly si Borges s Cabralem vypracovali brzy vedení 6:3. Přestože česká dvojice ještě jeden mečbol odvrátila, při dalším už byli domácí tenisté bezchybní a dovedli utkání po dvou hodinách a 13 minutách k vítězství.

Češi zdolali Portugalce v samostatné historii poprvé. V předchozích dvou duelech tehdejší československý tým také uspěl, naposledy vyhrál v roce 1971 v Praze 5:0. Finálovou část Davis Cupu hrál před dvěma lety, kdy v Innsbrucku čelili Francouzům a Britům. V minulé sezoně prohrál kvalifikaci v Argentině 0:4 a účast v elitní společnosti zachránil v baráži proti Izraeli (3:1).

Finálový turnaj se uskuteční od 12. do 17. září. Vyřazovací část je na programu od 21. do 26. listopadu v Málaze. Portugalce čeká baráž o udržení v elitní skupině.

„Od posledního finálového turnaje jsme získali hodně zkušeností. Sehráli jsme v Davis Cupu či ATP Tour plno zápasů, abychom si mohli říct, že tu výkonnost máme a nepojedeme se jen zúčastnit. Vyrazíme tam s pokorou, ale i se zdravým sebevědomím a vědomím, co umíme,“ dodal Lehečka.

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.