Bývalý poradce ukrajinského prezidenta Oleksij Arestovyč, přestože nezastává státní funkce, je na Ukrajině velmi populární a stále na sociálních sítích komentuje dění na Ukrajině. Nedávno opakovaně kritizoval rozhodnutí ukrajinských úřadů ohledně obilí.
Myslím, že jsme ještě nestihli všechno. Musíme Polsku vyhlásit válku. Pak to bude jako před 100 lety. Je pravda, že to skončí stejně, ale to je jasně to, co chceme, napsal ironicky Zelenského bývalý poradce v příspěvku zveřejněném na platformě X (dříve Twitter).
Arestovyč také říká: „Všimli jste si, že každá vláda na Ukrajině začíná jinak a končí stejně – politickou sebevraždou? To proto, že všichni lidé u moci tam skončili náhodou. Když se naskytla historická příležitost, úřady si s ní nevědí rady, bojují sami se sebou a jediným instinktem je touha zemřít.“
Připomeňme, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v New Yorku na zasedání Valného shromáždění v souvislosti s vývozem ukrajinského obilí řekl: „Je znepokojivé, jak někteří v Evropě, někteří naši přátelé v Evropě, projevují solidaritu v politickém divadle tím, že natáčejí thriller s obilím. Může se zdát, že hrají svou vlastní roli, ale ve skutečnosti pomáhají moskevskému herci připravit scénu.“
Slova ukrajinského prezidenta vyvolala obrovskou nevoli v Polsku, které od samého počátku konfliktu s Ruskem na východě Ukrajiny poskytovalo svému východnímu sousedovi mimořádnou všestrannou pomoc. Varšavu navíc rozhořčilo, že Zelenského protipolské výroky se objevily souběžně s kritikou, která proti Polsku zaznívá z Berlín, server vasevec.cz
X X X
Fico označil poslední kroky Ukrajiny za vrchol arogance
„Stížnost Ukrajiny na Slovensko za zákaz vývozu zemědělských produktů je vrcholem arogance a dalším potvrzením toho, jaký frivolní partner Ukrajina skutečně je… Budou žalovat zemi za ochranu vlastních zájmů?“ – řekl o stížnost Ukrajiny u Světové obchodní organizace předseda strany Směr a bývalý slovenský premiér Robert Fico.
„Ukrajina pískala a my jsme vždy všechno dodali, dokud nebyly naše sklady úplně prázdné. Jak se říká, dobrý skutek nezůstane bez trestu.“ – poznamenal Fico.
Připomněl také, že problém s ukrajinským obilím vede k tomu, že cena tuny například pšenice klesá o 200 eur. „Máme obrovský problém s tím, co se vyrábí na Slovensku, jen proto, že se tady sype ukrajinské obilí. Považuji za správné, že se Slovensko, Maďarsko a Polsko rozhodly nepovolit dovoz zemědělských produktů z Ukrajiny. Protože to výrazně ohrožuje náš trh a naše zájmy. Pan velvyslanec USA s tím samozřejmě nebude souhlasit. A Ukrajina jsou velmi frivolní partneři. V této situaci se musí země sjednotit a požádat EU, aby důsledně hájila zájmy těchto zemí,“ – zdůraznil bývalý předseda vlády.
Slovensko, Maďarsko a Polsko oznámily, že rozšíří omezení na dovoz čtyř druhů zemědělských produktů z Ukrajiny. V reakci na tyto kroky podal Kyjev žalobu u WTO. Podle šéfky ukrajinského ministerstva hospodářství Julije Sviridenko je zásadně důležité dokázat, že jednotlivé členské země EU nemohou zakázat dovoz ukrajinského zboží. Je třeba připomenout, že žádná z těchto zemí nebrání tranzitu ukrajinského zboží na další trhy, server vasevec.cz
X X X
Senátor Rand Paul: Nemáme žádné peníze navíc pro Ukrajinu
„Jednoduše řečeno: Nemáme žádné peníze navíc, které bychom mohli poslat na Ukrajinu,“ píše ve svém článku na portálu The American Conservative republikánský senátor za stát Kentucky Rand Paul. Senátor v něm upozorňuje vedení Sněmovny, Senátu a prezidenta Spojených států, že nebude souhlasit s urychleným schválením jakéhokoli výdajového opatření poskytujícího více americké pomoci Ukrajině. Na začátku jeho důvodů stojí fakt, že letošní deficit USA přesáhne 1,5 bilionu dolarů a půjčovat si peníze z Číny a poslat je na Ukrajinu nedává smysl.
Od začátku ruské války na Ukrajině poskytl americký daňový poplatník Kyjevu 113 miliard dolarů. Během 583 dnů války mezi 24. únorem 2022 a koncem tohoto měsíce tento průměr přijde na 6,8 miliardy dolarů měsíčně – neboli 223 milionů dolarů za den.
Tento týden je ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve Washingtonu, aby lobboval v Kongresu, aby schválil žádost Bidenovy administrativy o dodatečnou pomoc ve výši 24 miliard dolarů.
Kdy skončí žádosti o pomoc? Kdy válka skončí? Může někdo vysvětlit, jak vypadá vítězství na Ukrajině? Prezident Biden rozhodně nemůže. Jeho administrativa nedokázala v této válce formulovat jasnou strategii nebo cíl a dlouho očekávaná protiofenzíva Ukrajiny nedokázala dosáhnout na východě smysluplných zisků.
Bez jasného konce v dohledu se zdá stále pravděpodobnější, že Ukrajina bude další nekonečnou bažinou financovanou americkými daňovými poplatníky. Proto veřejná podpora války upadá. Průzkum CNN ze srpna ukazuje, že většina Američanů je nyní proti Kongresu, který povoluje další financování Ukrajině.
Vedení Senátu obou stran to ví. Proto se snaží držet federální vládu jako rukojmí vložením žádosti o pomoc ve výši 24 miliard dolarů do trvalého usnesení: vynutit si naši ruku. Buď budeme financovat nekonečnou válku na Ukrajině, nebo jednotná strana zavře federální vládu a nechá americký lid trpět.
To je jasné zanedbání povinnosti a já za to nebudu stát. Moji kolegové: Jako zástupci amerického lidu byste o to neměli stát. Návrh zákona, který je před námi, by se měl týkat financování naší vlastní vlády, nikoli vlády kohokoli jiného. Udělám vše, co je v mých silách, abych zablokoval návrh zákona, který zahrnuje financování pro Ukrajinu.
Jako volení představitelé máme povinnost provádět zahraniční politiku, která podporuje bezpečnost a prosperitu amerického lidu. Nalévání miliard dolarů do mlýnku na maso na východní Ukrajině nedělá ani jedno.
Čím déle bude tento konflikt pokračovat, tím větší bude riziko, že špatný odhad nebo účelová eskalace zatáhne Spojené státy do přímého konfliktu s Ruskem. Ruská armáda má možná krvavý nos, ale Moskva stále udržuje největší jaderný arzenál na světě. Nepředstírejme, že americká účast v této válce přichází bez rizik.
Pokud to není dost špatné, vedení Senátu zamezilo implementaci účinných kontrolních mechanismů, které mají zajistit, aby těžce vydělané americké dolary z daní nepadly za oběť plýtvání, podvodům a zneužívání. Výsledkem je, že kromě kolosálních nákladů na válku nakonec zaplatíme daň z korupce.
Bohužel korupce je na Ukrajině hluboce rozšířena a existuje spousta důkazů, že od ruské invaze bují. Když Zelenskij na začátku tohoto týdne přistál v New Yorku, dozvěděli jsme se, že korupční obavy na ukrajinském ministerstvu obrany vedly k propuštění šesti náměstků ministra obrany. Stalo se tak dva týdny po propuštění ministra obrany Oleksije Reznikova, který byl odvolán poté, co se zjistilo, že ministerstvo obrany špatně nakládalo s vojenskými zakázkami.
Minulý měsíc Zelenskyj propustil všech 24 regionálních vojenských náborových šéfů, protože byli „zapleteni do nezákonných aktivit, včetně obohacování“.
Loni v říjnu jsme se dozvěděli, že americké zásilky granátometů, kulometů, pušek, neprůstřelných vest a tisíců nábojů končí v rukou zločineckých gangů a obchodníků se zbraněmi, kteří se vydávají za organizace humanitární pomoci.
Co to děláme? Je to spravedlivé vůči americkému lidu? Miliony Američanů se každý den snaží vyjít s penězi. Miliony Američanů se snaží zabezpečit své rodiny a dát jídlo na stůl. Můžeme se upřímně podívat našim voličům do očí a říci jim, že je to dobrá investice jejich daňových dolarů?
Někteří říkají, že je to pro záchranu demokracie. Měli by být upřímní sami k sobě i k nám ostatním. Ukrajina zdaleka není zářným příkladem demokracie. Zatímco napětí v době války může vést k pochybným vládním akcím, musíme k těmto případům přistupovat s kritickým pohledem; vždyť s nimi musíme žít, až válka někdy skončí. Jako by to chtělo dokázat, přes všechny otřepané fráze o tom, že Amerika podporuje demokracii, Ukrajina, největší příjemce amerického blahobytu, zrušila příští prezidentské volby v zemi.
Na konci dne nejde o to, co Ukrajina je nebo není s ohledem na její formu vlády. Všechno je to o našich zájmech a naší národní bezpečnosti. Každý den, kdy tato válka pokračuje, je dalším roztočením rulety s další šancí, že se zastaví na Armagedonu. A my to platíme. Nemůžeme pokračovat v práci jako obvykle. Nemůžeme stále nadřazovat potřeby jiných zemí nad naše vlastní. Nemůžeme zachránit Ukrajinu zničením americké ekonomiky. A rozhodně nemůžeme zachránit Ukrajinu válkou s Ruskem.
X X X
V Německu přibývá lidí s krajně pravicovými názory, zlehčují období nacismu
Němci se stále více hlásí ke krajně pravicovým postojům. Sdílí je každý dvanáctý obyvatel Německa. Vychází to z nové studie Nadace Friedricha Eberta. V Německu roste podpora názorů, které diktaturu vnímají jako správné státní zřízení a které jsou xenofobní a antisemitské, uvádějí autoři výzkumu. Nadace má úzké vazby na vládní sociální demokracii (SPD).
„Krajně pravicový světonázor zastává 8,3 procenta lidí, v předchozích letech to byla dvě až tři procenta,“ uvedl ve čtvrtek sociální psycholog Andreas Zick z Bielefeldské univerzity, pod jehož vedením studie vznikla.
Jako znepokojivý vědci vnímají i nárůst takzvané šedé zóny, kdy lidé pro část krajně pravicových myšlenek mají pochopení. Takových lidí je pětina, zatímco podle předchozí studie z let 2020 a 2021 jich bylo 12 procent. K jasnému odmítnutí extrémní pravice se nyní přihlásilo 71,6 procenta lidí, v předchozím průzkumu to bylo 86,2 procenta lidí.
Studie se věnovala také regionálním rozdílům v podpoře krajně pravicových názorů, které mají výrazně větší zastání na východě Německa (16,3 procenta) než na západě (6,3 procenta).
„Ve strukturálně slabých a vyloučených oblastech narůstá tendence pozorovaná v moderních společnostech, kdy sociální a institucionální vazby ztrácejí stabilitu a pevnost, částečně se rozpadají a vedou k izolaci jedinců,“ uvedla studie.
Takové dopady jsou podle vědců citelnější ve vesnicích a malých městech na východě Německa, které se desítky let potýkají s odchodem obyvatel, zejména pak mladých a vzdělaných žen. Problémem je zde rovněž rozpad sociální infrastruktury, což vede k deprivaci, chudobě, růstu nezaměstnanosti a rezignaci těch, kteří neodešli a zůstali.
Němci vidí „světlé stránky nacismu“
Na vyhraněné politické názory lidí na východě Německa letos upozornila už studie Institutu Elsy Frenkelové-Brunswikové (EFBI) při Lipské univerzitě. Podle této práce je 61 procent obyvatel někdejšího východního Německa přesvědčeno, že v zemi žije příliš mnoho cizinců.
Výzkum mimo jiné ukázal, že pětina lidí v nových spolkových zemích, jak se regionům bývalé Německé demokratické republiky (NDR) říká, zlehčuje období nacismu a více než třetina považuje vliv Židů v dnešní době za příliš velký.
Toho si všímá i práce Nadace Friedricha Eberta. Na celoněmecké úrovni vidí světlé stránky nacismu čtyři procenta lidí, na východě Německa je to ale 8,2 procenta, oproti 2,9 procenta na západě. Antisemitské názory sdílí 5,7 procent obyvatel Německa, na východě je to 9,9 procenta a na západě 4,2 procenta.
V případě xenofobie je to v celoněmeckém průměru 16,2 procenta, na východě 22,8 procenta a na západě 14,2 procenta. Diktatura jako správné zřízení se líbí 6,6 procentu Němců, na východě je to 12,9 procenta a na západě 4,9 procenta.
Radikalizaci společnosti, která se od počátku pandemie nemoci covid-19 zintenzivnila, odpovídá i růst preferencí populistické až krajně pravicové Alternativy pro Německo (AfD).
Tato strana, se kterou ostatní odmítají spolupracovat, je po opoziční konzervativní unii CDU/CSU nyní v průzkumech druhou největší politickou silou. Má okolo 22 procent preferencí, zatímco sociální demokraté kancléře Olafa Scholze mají okolo 16 až 18 procent.
X X X
SLOVENSKO PŘED VOLBAMI
O povolebním slepenci, chaosu a kumpánech. Slovenské „těžké váhy“ debatovaly
„Kdo je pro mír, je nebezpečný, a kdo je pro válku, je demokratický,“ prohlásil slovenský expremiér Robert Fico o svém přístupu k válce na Ukrajině v předvolební debatě, kterou ve spolupráci s TV JOJ přinesla CNN Prima News. Šéf Směru-SD se v ní sešel s předsedou Progresivního Slovenska Michalem Šimečkou, Hlasu-SD Peterem Pellegrinim a šéfem strany Svoboda a Solidarita Richardem Sulíkem.
Na úvod debaty se politici dotkli podoby současné kampaně, kterou provázejí i fyzické potyčky. Podle Sulíka je příliš agresivní. „Trochu působíme jako banánová republika,“ řekl Šimečka s tím, že se o Slovensku v tomto kontextu píše i v zahraničí. Řekl také, že se chaos přenáší z parlamentu do ulic. Fico jen poznamenal, že se do žádné potyčky nedostal.
Hned z kraje debaty ovšem dvakrát urazil moderátorku. Nejdřív jí místo odpovědi doporučil, aby se raději věnovala Šimečkovi, později jí zase vzkázal, že dané problematice nerozumí. Pellegrini zase čeká, že se ještě něco může stát, vzhledem k „expertům“ typu Igora Matoviče, který podle něj vulgarizoval a bulvarizoval politiku. Do první předvolební potyčky se dostal právě šéf OLaNO Matovič, když přijel na mítink Směru.
Šéf Směru Fico nicméně řekl, že mu jde o sestavení vlády, která bude „sociální, proevropská a protifašistická“. S tímto náhledem prý vidí dvě strany, se kterými by mohl kabinet sestavit tak, aby to nebyl „slepenec“. Tímto nepřímo vyloučil spolupráci s krajně pravicovou Republikou, o níž se dlouhodobě mluví jako o možném koaličním partnerovi Směru. Na přímý dotaz však Fico v tomto ohledu odmítl odpovědět.
Šimečka stejně jako po celou dobu kampaně znovu zdůraznil, že je nutné porazit Fica a fašisty a vytvořit demokratickou vládu. „Před námi je civilizační volba. Pokud by vládu sestavil Fico s extremisty, Slovensko se octne v černé díře. Proti tomu uděláme maximum,“ doplnil.
Šéf SaS Sulík pak v kontextu možné povolební spolupráce vyzdvihl jeden rozdíl mezi jeho stranou a Progresivním Slovenskem. „My jsme jediná pravicová strana. Odmítáme zvyšování daní,“ řekl s tím, že se na Slovensku rozbujela „rozdávací mentalita“. Mínil tím přitom různé přídavky prosazené vládou Matoviče, jejíž byla SaS součástí, ale i současné předvolební sliby.
„Rozdáváním se dostaneme akorát na chvost Evropy. Musíme podpořit šikovné lidi,“ dodal Sulík. Později také řekl, že se na Slovensku léta nevěnuje pozornost těm, kteří „vytvářejí hodnoty“. Zatímco Fico, Šimečka a Pellegrini vedou strany, které se v posledních týdnech stabilně umisťují na předních místech předvolebních průzkumů, Sulík se se svojí SaS pohybuje na hranici zvolení do Národní rady.
Bratislavská kavárna, lůza, oligarchové
Fico se následně pustil do „progresivců“ s tím, že je potřeba „demontáž chaosu“ a že Směr je proti „rodové ideologii a podobným ideologickým hloupostem“, čímž odkázal na prosazování práv lidí s jinou sexuální orientací. Zdůraznil, že Směr je demokratická strana.
Šimečka mu pak vmetl, že Fico se svým proruským přístupem zavede Slovensko do izolace tak, jako to udělal Viktor Orbán s Maďarskem. „Všímají si toho i zahraniční média a diplomati,“ řekl šéf PS.
„My se lišíme v pohledu na válku na Ukrajině. Jsme jediná politická strana, která mluví o příměří. Víte, to je taková móda, že když jste pro mír, tak jste nebezpečný, když jste pro válku, jste demokratický,“ pronesl Fico. Ten přitom v minulosti například řekl, že už Ukrajině nepošle „ani jeden náboj“, pokud se dostane do vlády. Pravidelně také přejímá ruskou rétoriku a nedávno například řekl, že „mír vždy přichází z Východu“, zatímco válka vždy ze Západu.
Dalším tématem debaty se stala ekonomika Slovenska a konsolidace veřejných financí. Pellegrini ujistil voliče, že jeho strana to bude dělat takovým tempem, aby se při tom nezhoršila životní úroveň lidí. Politici se přeli také o to, co je to adresná pomoc a zda je efektivní, či o ceny elektřiny.
Fico pak v jedné z odpovědí požádal Šimečku, aby o jeho kolezích nemluvil jako o „kumpánech“. „Pocházíte z bratislavské kavárny a každý, kdo má jiný názor, je pro vás lůza, dezolát, kumpán,“ řekl. Šéf PS mu odpověděl: „Omlouvám se za výraz kumpán, lepší je slovo oligarchové.“
„Likvidace opozice“
Po reklamní přestávce se debata vrhla na slovenské zdravotnictví. Kromě toho, zda má být komerční nebo ne, jak zmínil Fico, se diskuse točila i kolem nedostatku odborníků či odvodů na zdravotní pojištění. Sulík uvedl, že by chtěl Slováky motivovat. „Ti, kteří nemají nadváhu, nekouří nebo chodí na preventivní prohlídky, by mohli odvádět o trochu méně,“ řekl.
Pellegrini se pak zastal slovenských zdravotníků. „Vždyť tady se operují srdce,“ vyzdvihl a přirovnal neustále stížnosti na zdravotnicví k tomu, jak se na Slovensku přistupuje ke školství. „Ten středoškolák už pak automaticky jde do Brna nebo Prahy, ani se nejde podívat na naše univerzity, kde jsou přitom špičkoví profesoři,“ řekl předseda Hlasu.
Slovenské lékaře pak pochválil i Fico. „Já jsem důkaz. Podívejte se, jak mě dali dohromady. Děkuji kardiochirurgům,“ dodal devětapadesátiletý expremiér, který měl v minulosti problémy se srdcem. A co se týká školství, ministrovi by prý řekl, aby „vrátil rozum do škol“. Žáci se prý nemají učit, že „i otec může být těhotný“. Pellegrini v souvislosti se školstvím také zdůraznil, že je potřeba změnit systém odměňování učitelů a zajistit, aby děti ve všech regionech učili kvalitní pedagogové.
Na začátku bloku věnovaném právnímu státu dostal prostor jako první Fico. Ten znovu, stejně jako v minulosti, pronesl, že se slovenská prokuratura a policie zneužívají k likvidaci opozice. Právě po Ficovi a jeho lidech jde totiž v posledních letech policie a už zatkla množství soudců, policistů a dalších představitelů státní správy.
A zatímco by se Fico nejraději zbavil speciální prokuratury vedené Danielem Lipšicem, Šimečka by zasáhl do generální prokuratury v čele s Marošem Žilinkou, aby nemohl využívat paragraf 363 tak, jak to dělá dnes, kdy díky tomuto paragrafu zastavuje stíhání různých lidí, často napojených na Fica.
Neurážejte spojence, řekl Šimečka Ficovi
Šéfové stran se krátce dotkli i zahraniční politiky. Fico k ní řekl, že Směr chce vést „slovenskou zahraniční politiku“. „Ani americkou, ani ruskou,“ zdůraznil. Šimečka mu pak doporučil, že by měl přestat urážet spojence, protože se mu politika bude dělat těžko. „Nemůžete o německé armádě mluvit jako wehrmachtu. Pokud se pak totiž sejdete s německým kancléřem, bude to mít v podkladech. Nemůžete o Američanech říkat, že nás okupují,“ zmínil.
Nakonec každý politik dostal minutu na poslední vzkaz voličům. Fico ujistil, že se se svou stranou poučil z minulosti a že nabízí stabilní vládu a sociální stát. „Slepence“ podle něj na Slovensku vždy vedou k rozpadu vlády a předčasným volbám, jako příklad uvedl kabinet Ivety Radičové.
Předseda PS Šimečka pak apeloval na nerozhodnuté voliče. Chápe prý, že jsou frustrovaní a možná ani nechtějí po třech letech chaosu jít znovu volit. Zdůraznil, že to však má stále smysl, že se Slovensko může pohnout dopředu. „Nemusíme se vracet do minulosti, nemusíme pokračovat v chaosu,“ dodal a voliče vyzval, aby případně k volebním urnám přivedli i někoho dalšího.
Pellegrini z Hlasu voličům řekl, že je minulá vláda nechala „napospas osudu“ a že Slovensko zažilo éru amatérismu. Slibuje silný stát, který občany ochrání, udělá pořádek, ale bude i slušný. Slováky prý chce uklidnit a sjednotit. „Rozdělený národ to nikam nedotáhne,“ upozornil a slíbil, že za jeho vládu se lidé nebudou stydět ani před světem.
A nakonec Sulík připomněl, že rozdávání „zní hezky“, ale že země potřebuje přesný opak – samostatnost a osobní zodpovědnost. Slíbil vytváření pracovních míst a stovky opatření, ze kterých budou těžit i samotní obyvatelé Slovenska.
Čtvrteční debata navázala na předešlou diskusi, která se konala ve středu za účasti předsedů pěti stran – expremiéra a šéfa hnutí OLaNO Igora Matoviče, lídra strany Jsme rodina Borise Kollára, předsedy Slovenské národní strany Andreje Danka, šéfa krajně pravicové Republiky Milana Uhríka a předsedy Křesťanskodemokratického hnutí Milana Majerského.
Politici se v ní pohádali například o to, kdo víc rozkradl Slovensko či kdo má za sebou víc kauz, ale i o pomoc napadené Ukrajině. „Vím, že na Ukrajině bojují o každý kousek země a je prolitá krev vojáků. Ale to neznamená, že když vám někdo pomáhá, tak ho můžete urážet a případně vyhrožovat žalobami. Vůbec se nedivím, že Polsko k takovému kroku přistoupilo,“ řekl Kollár s odkazem na momentální spor Kyjeva a Varšavy o ukrajinské obilí.
Ukrajina proti Slovensku, Polsku a Maďarsku podala u Světové obchodní organizace (WTO) stížnost proti Slovensku, Polsku a Maďarsku kvůli jejich rozhodnutí v embargu pokračovat. Kyjev později slíbil, že na své stížnosti vůči Slovensku u WTO trvat nebude.
Rozhodnutí Polska zastavit dodávky zbraní na Ukrajinu komentoval Matovič tak, že si o to prezident Zelenskyj „koledoval“. Dodal, že by prezident měl být vůči Polsku i Slovensku vděčnější. Polsko podle něj pomáhá Ukrajině mimořádně intenzivně. Vyzývám své kolegy, aby se postavili proti jakémukoli úsilí držet federální vládu jako rukojmí pro financování Ukrajiny, píše v The American Conservative senátor Rand.
X X X
KRÁL KAREL ANGLIE VE FRANCII
Naše přátelství je nenahraditelné. Karel III. promluvil před francouzským Senátem
Král Karel III. se ve čtvrtek stal prvním britským monarchou, který pronesl projev ve francouzském Senátu. Promluvil o nenahraditelném přátelství obou zemí na úrovni vlád i obyčejných lidí nebo partnerství ve sportu a umění. Koncem řeči vyzval senátory ke spolupráci na nové dohodě mezi Británií a Francií, která bude „neodkladně“ reagovat na stav klimatu a biodiverzity ve světě.
„Jsou to lidé, kteří jsou tou skutečnou hybnou silou v našem vztahu. Naše přátelství a vřelost stojí na každém novém propojení mezi námi, na nově nalezené radosti v kultuře toho druhého, na milionech návštěvníků, kteří proudí mezi našimi zeměmi,“ pronesl Karel III. v Lucemburském paláci před 348člennou horní komorou francouzského parlamentu.
Král také připomněl, že Francie a Británie společně podporují Ukrajinu v obraně proti už rok a půl trvající ruské invazi. „Stejně, jako se společně stavíme proti vojenské agresi, musíme chránit svět před tou největší existenciální hrozbou ze všech – globálním oteplováním, změnou klimatu a katastrofickým ničením přírody,“ řekl.
Britského krále uvedli krátkými proslovy předsedkyně Národního shromáždění Yaël Braunová-Pivetová a předseda Senátu Gérard Larcher. Larcher příležitost projevu britského krále označil za „výjimečnou“, stejně jako později Karel III. připomněl partnerství Francie a Británie ve 20. století a dodal, že „osud Spojeného království je velmi úzce provázaný s Evropou, na tom brexit nic nezměnil“.
V závěru své řeči britský král zdůraznil, že „v jádru všech společných snah“ obou zemí musí být mladí lidé a připomněl kulturní historii, kterou obě země sdílejí. „Naši umělci ze sebe stále navzájem čerpají inspiraci. Od nezapomenutelných vyobrazení londýnské mlhy Claudea Moneta po současné digitální malby proměňující se krajiny v Normandii Davida Hockneyho,“ řekl Karel III.
Karel III. je ve Francii s chotí Camillou do pátku na třídenní návštěvě. S francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem se již setkal, další neformální setkání v Elysejském paláci je však naplánované i na čtvrtek po návštěvě katedrály Notre-Dame a vládního kulatého stolu k financování ochrany klimatu a biodiverzitě.
x x x
Na východě Rumunska explodoval plyn. Čtyři lidé zemřeli, další jsou zranění
Čtyři lidé zemřeli a pět dalších bylo zraněno na východě Rumunska po explozi plynu, která nastala v noci na čtvrtek na stavbě dálnice blízko plynovodu. Podle místních médií výbuch zřejmě zavinil neopatrností jeden ze zaměstnanců stavby.
Neštěstí se stalo v župě Vrancea v noci na čtvrtek na místě stavby dálnice A7, zvané též moldavská dálnice, informovala agentura Reuters. Časně ráno místní úřady informovaly o čtyřech mrtvých zaměstnancích firmy, která dálnici staví.
Dalších pět lidí bylo zraněno, z toho dva muži ve věku 61 a 53 let utrpěli vážné
Podle prvních informací místních médií byla příčinou neštěstí lidská chyba. Jeden ze zaměstnanců zřejmě poškodil plynovod bagrem. Místní prefekt uvedl, že bude nutné také prověřit, zda nepochybil autor projektu dálnice a zda stavba nebyla příliš blízko plynovodu.
Podle rumunské společnosti Transgaz, která plynovod provozuje, se nesmí stavební práce provádět blíž než 20 metrů od plynovodu a v jeho okolí se i tak musí postupovat s největší opatrností.
X X X
Arménie začala kvůli Karabachu obviňovat Rusko, očekává desítky tisíc uprchlíků
Arménský premiér Nikol Pašinjan obvinil ruskou misi v Náhorním Karabachu, že neudělala dost pro odvrácení útoku Ázerbájdžánu na tuto oblast. Arménie se také podle něj nyní připravuje na přijetí 40 tisíc karabašských rodin. Předseda arménské vlády to řekl v prohlášení k národu. V Jerevanu proti němu opět demonstrovaly tisíce lidí žádajících premiérovu demisi.
„Nemyslím si, že bychom všichni měli zavírat oči před neúspěchy ruského mírového kontingentu v Náhorním Karabachu,“ citovala Pašinjana agentura Armenpress. Takzvaný ruský mírový kontingent působí v Náhorním Karabachu od konce arménsko-ázerbájdžánské války z podzimu 2020 a měl dohlížet na dodržování příměří zprostředkovaného Moskvou.
Rusko do regionu po skončení války vyslalo podle různých zdrojů dva tisíce až tři tisíce vojáků. Ruská mírová mise tento týden pomohla dojednat nové příměří, které uzavřeli Arméni v Náhorním Karabachu s Ázerbájdžánem. „Když byli mírotvorci schopni zprostředkovat příměří, tak proč to nemohli udělat před útokem, aby se útok na Náhorní Karabach vůbec nestal?“ tázal se Pašinjan.
Kromě toho ruské misi vyčetl, že nedokázala zajistit otevření Lačinského koridoru, jediné pozemní spojnice oblasti s Arménií, kterou už deset měsíců Ázerbájdžán blokuje a bránil i dodávkám potravin, léků a dalšího zboží do Náhorního Karabachu. Podle dohody o příměří z listopadu 2020 měl být Lačinský koridor pod úplnou kontrolou ruského kontingentu, který v něm měl zajišťovat bezpečnost civilistů, dodal Pašinjan.
Hovory s PutinemArménský premiér Nikol Pašinjan ve čtvrtečním telefonickém rozhovoru s ruským diktátorem Vladimirem Putinem dal najevo, že se chce vyvarovat další vojenské eskalace. Podle TASS zdůrazňoval, že Arménie se musí vydat „cestou míru“. S Putinem si vedle Pašinjana telefonoval i ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Během rozhovoru se mu omluvil za smrt několika příslušníků ruské mírové mise při akcí ázerbájdžánských sil. Podle médií v Náhorním Karabachu ve středu zemřel mimo jiné zástupce šéfa ruského mírového kontingentu Ivan Kovgan. |
Ten také v projevu k národu řekl, že se Arménie připravuje na přijetí 40 tisíc karabašských rodin. V Náhorním Karabachu žije podle TASS asi 120 tisíc lidí. Podle agentury Armenpress Pašinjan hovořil o ochotě přijmout uprchlíky v reakci na obvinění, že Jerevan Armény z Náhorního Karabachu přijmout ve skutečnosti nechce.
Premiér se však hájil, že už začátkem týdne nařídil pracovním skupinám, aby zajistily ubytování pro potenciální uprchlíky, a že vláda už připravila desítky tisíc pokojů. O začátku evakuací karabašských obyvatel nicméně zatím z Jerevanu zprávy nejsou.
Ve středu ruské ministerstvo obrany bez dalších podrobností sdělilo, že přes dva tisíce civilistů z nejnebezpečnějších oblastí Náhorního Karabachu evakuoval ruský mírový kontingent.
Kvůli blokaci Lačinského koridoru se mnozí obyvatelé Náhorního Karabachu ve středu vydali na letiště ve Stěpanakertu, správním středisku oblasti, doufajíce, že se jim podaří z hornaté oblasti odjet. Letiště však nefunguje už od 90. let minulého století a nyní slouží jako velitelství ruských sil v Karabachu.
Síly Arménů v separatistickém Náhorním Karabachu se ve středu vzdaly Ázerbájdžánu, který tam o den dříve zahájil rozsáhlou vojenskou operaci. V ázerbájdžánském městě Jevlach se pak ve čtvrtek konaly rozhovory mezi zástupci arménských obyvatel oblasti a ázerbájdžánskými úřady o budoucnosti regionu a etnických Arménů, kteří tam žijí.
Delegace zastupující arménské obyvatelstvo horské enklávy po prvním kole rozhovorů řekla, že Arméni v Karabachu musejí ještě dojednat řadu klíčových otázek s Ázerbájdžánem včetně bezpečnostních záruk. Arménští představitelé z Karabachu se s Ázerbájdžánem ve středu sice dohodli na zastavení vojenských akcí, dohoda s Baku však není finální, sdělil poradce prezidenta neuznávané arménské karabašské republiky David Babajan.
Uvedl, že Arméni z Náhorního Karabachu se cítí být opuštěni jak Západem a Ruskem, tak také vládou v Jerevanu, ale že obyvatelé oblasti nemohou být vydaní „napospas smrti“. O situaci má večer jednat Rada bezpečnosti OSN.
Média a zdroje agentury Reuters ve čtvrtek upozornily na porušování klidu zbraní, který má v Náhorním Karabachu platit od středečních 13:00 tamního času. Pašinjan však uvedl, že až na ojedinělý incident ve správním středisku oblasti Stěpanakertu se příměří dodržuje.
X X X
Ukrajina by měla projevit více vděku, shodli se v debatě slovenští politici
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj si o rozhodnutí Polska zastavit dodávky zbraní na Ukrajinu koledoval, prohlásil předseda strany hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič na předvolební debatě na TV JOJ. Podle předsedy Národní rady a lídra strany Jsme rodina Borise Kollára by Zelenskyj měl „zařadit zpátečku“ a žádat Poláky o odpuštění.
Předseda slovenského parlamentu Boris Kollár (9. června 2023) | foto: Profimedia.cz
Kollár během předvolební debaty na TV JOJ řekl, že Ukrajinu země podporuje, za rozhodnutím Slovenska pokračovat v embargu na dovoz ukrajinského obilí si však stojí. Ukrajina proti Slovensku, Polsku a Maďarsku podala u Světové obchodní organizace (WTO) stížnost proti Slovensku, Polsku a Maďarsku kvůli jejich rozhodnutí v embargu pokračovat. Kyjev později slíbil, že na své stížnosti vůči Slovensku u WTO trvat nebude.
„Vím, že na Ukrajině bojují o každý kousek země a je prolitá krev vojáků. Ale to neznamená, že když vám někdo pomáhá, tak ho můžete urážet a případně vyhrožovat žalobami. Vůbec se nedivím, že Polsko k takovému kroku přistoupilo,“ řekl Kollár. Reagoval tím na prohlášení polského premiéra Mateusze Morawieckého, že země již Kyjevu nepošle žádné zbraně. Přitom to Polsko už nějakou dobu nedělá, protože vybavuje svou armádu.
„Myslím si, že by měl pan Zelenskyj zařadit zpátečku, pokorně přijet do Varšavy a požádat ji o odpuštění, řekl Kollár.
„Myslím si, že je to nutná reakce Polska, protože to ukrajinské obilí skutečně devastuje plno hospodářů v Polsku, na Slovensku nebo v Rumunsku a proti tomu lidé protestují a mají k tomu důvod,“ řekl.
Referendum o vystoupení Slovenska z NATO
S krokem Polska během debaty souhlasil i lídr hnutí Republika Milan Uhrík. Ten navíc dodal, že Slovensko již pomohlo Ukrajině dostatečně a že už „nemá z čeho pomáhat“.
Pokud by Ukrajina vstoupila do NATO, chtěl by Uhrík uskutečnit na Slovensku referendum o vystoupení země z aliance. Tento postoj odůvodnil naprosto nepodloženým tvrzením, že se vstupem Ukrajiny do NATO by mohla Slovákům hrozit mobilizace.
„Kdybych dostal povolávací rozkaz na obranu Slovenské republiky, neváhám ani vteřinu. Ale někam do Bachmutu se válet do bláta bych nešel,“ prohlásil v debatě.
„Podejte prst a odtrhne vám celou ruku“
Rozhodnutí Polska zastavit dodávky zbraní na Ukrajinu komentoval Matovič tak, že si o takový krok prezident Zelenskyj „koledoval“. Dodal, že by prezident měl být vůči Polsku i Slovensku vděčnější. Polsko podle něj pomáhá Ukrajině mimořádně intenzivně. „Podejte prst a odtrhne vám celou ruku. A Zelenskyj by takto chtěl celou ruku,“ komentoval.
Matovič následně dodal, že ruského prezidenta Vladimira Putina považuje za vraha. „A NATO za jediného garanta, aby naše děti mohly v klidu spát a v klidu se vzbudit se s jistotou, že jim nikdo nevybombarduje jejich dům,“ dodal.
Napjatou situaci mezi Polskem a Ukrajinou okomentoval i lídr strany Směr-SD Robert Fico. Ten označil chování ukrajinských politiků za drzé a nevychované. Zatímco humanitární pomoc zemi Fico podporuje, vojenská pomoc je podle něj nesmyslná, píše slovenský deník Hospodárske noviny.
Předčasné parlamentní volby na Slovensku proběhnou 30. září. Podle průzkumu Ipsosu pro deník Pravda je favoritem i nadále strana Směr-SD, která by získala 20,3 procenta hlasů. Za ním je strana Progresivní Slovensko s 17,2 procenta.
x x x
ZÁPAD ZELENSKÉHO PLNÉ ZUBY, RÁD BY SE VÁLKY, ZELENSKÉHO ZBAVIL
Tentokrát za zavřenými dveřmi. Bez pomoci prohrajeme, řekl Zelenskyj Kongresu
Odlišná atmosféra, než při loňské první návštěvě, čekala na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v americkém Kongresu. Na rozdíl od minulého setkání, kdy ho vítal potlesk ve stoje, na plénu amerického parlamentu nevystoupil a jednal se zákonodárci za zavřenými dveřmi. Následně se v Pentagonu setkal s Lloydem Austinem a v Bílém domě s prezidentem Joem Bidenem.
Zelenskyj se v Kongresu setkal s delegacemi Senátu a Sněmovny reprezentantů; mimo jiné hovořil s předsedou Sněmovny Kevinem McCarthym z Republikánské strany. Část republikánů žádá omezení pomoci Kyjevu. McCarthy označil rozhovor za dobrý a produktivní, novinářům však nechtěl říct, kdy pošle k projednání na plénum dolní komory nový balík vojenské a civilní pomoci pro Ukrajinu v hodnotě 24 miliard dolarů (551 miliard korun).
McCarthy podle stanice CNN uvedl, že byl proti, aby Zelenskyj znovu vystoupil na společné schůzi obou komor Kongresu, jako tomu bylo v prosinci. Podle něj na to nebyl čas. Na schůzi s ukrajinským prezidentem přišel se skupinou zákonodárců z obou stran. „Udělal jsem přesně to, co jsem udělal s italskou ministerskou předsedkyní (Giorgiou Meloniovou), britským premiérem (Rishi Sunakem),“ cituje CNN McCartyho. Podle stanice předseda dolní komory se nenechal vyfotografovat s ukrajinským prezidentem.
Šéf zahraničního výboru Sněmovny reprezentantů republikán Michael McCaul uvedl, že Ukrajinu podporuje „většina většiny“ republikánských poslanců, kteří tuto komoru kontrolují. Zelenskyj podle něj řekl, že Ukrajina válku vyhrává. McCaul ale dodal, že zákonodárci potřebují slyšet, zda Ukrajina má jasnou strategii pro vítězství. „Opotřebovávací válka to nevyhraje,“ míní politik.
„Řekl nám, a to cituji pana Zelenského doslovně – pokud nedostaneme pomoc, prohrajeme válku,“ uvedl před novináři šéf demokratických senátorů Chuck Schumer. Podle šéfa republikánských senátorů se jednalo o dobrou schůzku.
X X X
Kruliš povýšil na ředitele. Povede sekci kancelář, rozhodla rada ČNB
Bývalý ředitel odboru protokolu Kanceláře prezidenta republiky (KPR) Vladimír Kruliš povede od 1. října sekci kancelář České národní banky (ČNB). Rozhodla o tom bankovní rada ČNB na svém čtvrteční jednání. Tuto informaci mohu potvrdit, sdělila iDNES.cz mluvčí ČNB Petra Krmelová.
Kruliš nastoupil do sekce kancelář centrální banky letos v dubnu. Z pozice hlavního experta v oblasti organizace a protokolu zodpovídal dosud za koordinaci akcí a činnosti protokolárního charakteru, přípravu mezinárodních konferencí, protokolární komunikaci vůči Evropské centrální bance (ECB), ústavním institucím a státním orgánům. Od 1. října sekci kancelář povede.
„Účastníci vnitřního výběrového řízení museli projít psychotesty, včetně posouzení manažerských schopností, a doložit dosavadní reference. Vypracovali podrobnou koncepci fungování sekce, dokládali jazykovou způsobilost a absolvovali pohovor před komisí,“ uvedla k výběrovému řízení Krmelová.
Jednačtyřicetiletý Kruliš je absolventem Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, studijních programů marketingová komunikace a ekonomika a management. Mluví anglicky a německy a je držitelem bezpečnostní prověrky na druhý nejvyšší stupeň Tajné od Národního bezpečnostního úřadu a také bezpečnostní prověrky NATO Secret. V hradním protokolu Kruliš pracoval od roku 2014, od února 2018 do letošního března ho řídil. Náplní jeho práce byla mimo jiné odpovědnost za organizaci nejvyšších státních návštěv, summitů, ceremoniálních aktů a pracovních cestovny reprezentantů, a to od zástupců obou největších stran.
Od začátku války podle agentury AP Kongres schválil čtyři balíky pomoci Ukrajině ve výši zhruba 113 miliard dolarů (2,6 bilionu korun).
X X X
Ve věku 89 let zemřel scenárista Šašek. Podílel se na Homolkových nebo Koljovi
Ve věku 89 let zemřel scenárista a dramaturg Václav Šašek. Podílel se na filmech Ecce Homo Homolka, Vesničko má středisková, Helimadoe nebo Kolja.
Šašek od 60. let působil na Barrandově a jako dramaturg se podílel na všech filmech Miloše Formana před jeho emigrací do USA. Poté pracoval s režisérem Jaroslavem Papouškem na trilogii o Homolkových nebo s dvojicí Svěrák – Smoljak na filmech od Na samotě u lesa a Kulového blesku až po Vesničku mou střediskovou, Obecnou školu, Kolju nebo Vratné lahve.
Sám byl úspěšným a pilným scenáristou a pro československý a český film vytvořil více než tři desítky scénářů. V 60. letech se prosadil scénářem k filmu Intimní osvětlení, pak pro film adaptoval texty spisovatele Jaroslava Havlíčka Petrolejové lampy, Prokletí domu Hajnů nebo Helimadoe. Za scénář k tomuto snímku získal v roce 1994 Českého lva.
S manželkou Věrou Šaškovou psal scénáře k televiznímu cyklu Úsměvy.
Jeho pracovním krédem bylo „Pro scenáristu platí buď napoprvé, nebo nikdy.“ Protože, i když je scénář na počátku každého filmového příběhu, vždy je nakonec film víc režisérův, než scenáristův. „Když není s filmovou podobou scénáře spokojen, když režisérovy zásahy do scénáře nepřispěly k lepšímu výsledku, neboť i režiséři mohou mít větší ambice než talent, zbývá mu trpký pocit zmarněných nadějí, od kterého není daleko k pocitu podvedeného,“ popsal svou zkušenost v rozhovoru pro časopis Reflex.
X X X
Unie vydavatelů a Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR)
Stanovisko profesních vydavatelských asociací k návrhu tzv. „velké mediální novely”. Čeští vydavatelé zastoupení v profesních asociacích Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR) a Unie vydavatelů (UV) požadují odbornou diskuzi k financování veřejnoprávních médií a k jejich roli vedle médií komerčních. Kritizují, že představení novely zákonů o České televizi, o Českém rozhlasu a o rozhlasových a televizních poplatcích (tzv. velká novela veřejnoprávních médií) nepředcházela žádná odborná diskuze s mediálním sektorem a návrh vychyluje rovnováhu mezi komerčními a veřejnoprávními vydavateli zpravodajství.
V první řadě musíme bohužel konstatovat, že takto významnému navýšení rozpočtu veřejnoprávních médií nepředcházela potřebná diskuze, do které by byly zahrnuty také odborné asociace zastupující poskytovatele zpravodajského obsahu. Tyto organizace jsou přitom s veřejnoprávními médii v trvalém konkurenčním postavení. Plně vnímáme veřejnoprávní význam ČT a ČRo v rámci demokratického uspořádání našeho státu a tímto stanoviskem nijak nezpochybňujeme význam jejich existence. V rámci informačního prostředí, které se stále více přesouvá do online prostředí, nicméně musejí v rámci rovnováhy fungovat také silná soukromá média.
Na rozdíl od veřejnoprávních médií však soukromá média podléhají tržním principům a o své příjmy musí proto v rámci konkurenčních mechanismů soutěžit. Ve spojení s kontinuálním přesunem působení veřejnoprávních médií do internetového prostředí a navrhovaným rozšířením výjimek z umisťování online reklamy, která je pro financování médií zcela stěžejní, se proto obáváme, že by navržené úpravy mohly mít v důsledku velmi negativní dopad na soukromoprávní média, která tvoří nezbytnou součást mediálně-informační scény.
Profesní vydavatelské asociace se proto společně obrátily na zástupce vlády s žádostí, aby ještě před předložením legislativního návrhu zákona proběhla odborná diskuze ohledně postavení a vyhodnocení všech modelů možného financování veřejnoprávních médií na českém mediálním trhu. Předložený návrh Novely zákona o České televizi a Českém rozhlasu a zákona o rozhlasových a televizních poplatcích v této podobě je podle našeho názoru zcela nepřiměřený, neprojednaný s dotčenými subjekty a představoval by zásadní narušení stability celého mediálního sektoru. S předloženým návrhem novely tedy kategoricky nesouhlasíme a žádáme jeho stažení z legislativního procesu a důkladné přepracování. Kontakt: Unie vydavatelů, z. s
X X X
Pro sociální služby pracují srdcaři, zaslouží si ocenění
Už jedenáct let pořádají Pardubický kraj a Národní rada osob se zdravotním postižením Pardubického kraje slavnostní večer spojený s oceněním těch, kteří pracují v sociálních službách a ve prospěch osob se zdravotním postižením. Nejvyšším oceněním je takzvané Duhové křídlo, keramický kachel od sochaře Miroslava Chaloupky se symbolem andělského křídla v pestrých barvách, tak, jako jsou pestré příběhy, které přináší život. Tento týden se udílela Duhová křídla v kulturním centru Fabrika ve Svitavách.
„Stále se přesvědčujeme, že sociální služby by se neobešly bez takzvaných srdcařů, ať už to jsou zaměstnanci, dobrovolníci, filantropové nebo celé dobře vedené organizace. Všichni tito lidé by si zasloužili ocenění. Na Duhovém křídle jsou zastoupeni třemi, které vybrala z nominovaných porota. Dále je předávána Cena Michala Hašta za celoživotní práci ve prospěch osob se zdravotním postižením a cena radního pro sociální péči. Všem oceněným gratuluji a velmi děkuji, neboť jsou zároveň inspirací pro mnoho dalších lidí,“ uvedl radní Pardubického kraje pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola.
Letošní ročník předávání cen Duhové křídlo sebou také přinesl nevšední a netradiční překvapení. Tím byly vystavované obrazy autora Tomáše Rybičky, vozíčkáře, který u příležitosti minulých ročníků Duhového křídla získal zvláštní Cenu Pavla Šotoly již v roce 2017. Tomáš je stále více obdivovaným a žádaným umělcem, jeho díla jsou vystavována v tuzemsku i v zahraničí. Své obrazy, vzhledem k těžkému zdravotnímu postižení, maluje štětcem, který má připevněný na čele. Nejen v rámci výstav budí Tomášova díla stále větší zájem široké veřejnosti, za svou tvorbu získal mnohá uznání a ocenění. Věříme, že obrazy zaujaly a potěšily hosty dnešního slavnostního odpoledne.
Jednotlivá ocenění:
Kategorie I. – Profesionál, Milan Minář
Ředitel Sociálních služeb města Lanškroun. Za 17 let pod jeho vedením získal Domov pro seniory mnoho významných cen a uznání. Mezi svými klienty a kolegy je pan Minář velmi oblíbený. S empatií a precizností sobě vlastní dokázal naplnit osobní představu a vizi a vybudoval takové zařízení, kde se všichni cítí dobře, prožívají chvíle klidu, pohody a nezapomenutelných životních okamžiků.
Kategorie II. – Dobrovolník/Filantrop , Boccia Run Bukovka z.s.
Organizační tým nadšenců již od roku 2017 pravidelně pořádá charitativní běh Boccia Run Bukovka a získané finanční prostředky z akce jsou opakovaně věnovány tělesně postiženým hráčům bocci ze sportovního klubu Léčebny Košumberk. Projekt samotný spojuje obdivuhodnou touhu sportovat, vítězit a sílu žít, a to i přes všechny životní nesnáze. Motivace pro širokou veřejnost „Pojďte si s námi zaběhat a pomáhejte společně plnit sny handicapovaným boccistům“ opravdu funguje.
Kategorie III. – Poskytovatel sociálních služeb
Rodinné Integrační Centrum z. s. Pardubice
Zabývá se službami pro osoby a rodiny s dětmi s poruchami autistického spektra od raného věku až do věku 64 let v celém kraji. Poskytuje sociální pomoc a podporu v oblasti rané péče, sociálně aktivizačních služeb, sociální rehabilitace a osobní asistence, a dále nabízí integrační a aktivizační činnosti rodinám s dětmi se zdravotním postižením. Uplatňuje inovativní postupy a metody jako Homesharing, metodu na trénink a podporu činnosti mozku Infra-Low Frequency Neurofeedback nebo kyslíkovou terapii v hyperbarické komoře.
Kategorie IV. – Cena Michala Hašta za celoživotní práci ve prospěch osob se zdravotním postižením
Blanka Brandová: Spoluzakladatelka a dlouholetá ředitelka Střediska rané péče v Pardubicích o.p.s. Její práce je pro ni zároveň koníčkem, a nejen to je záruka stoprocentní kvality a úrovně poskytovaných služeb. Pro rodiny pečující o dítě se zdravotním postižením je obrovskou inspirací a motivací, především však doslova „hnacím motorem“. A jen díky ní se nevzdávají…Sama má dceru s těžkým zdravotním postižením, přesto anebo právě proto, už dokázala pomoci stovkám rodin v podobně tíživé životní situaci. Paní Blanka se řídí pravidlem, že vždy se dá něco dělat.
Cena radního Pavla Šotoly:
Lenka Kořínková : Již více než pět let se paní Lenka Kořínková s velkým zájmem a nasazením věnuje profesionální pomoci rodičům a dalším rodinným příslušníkům lidí, kterým do života vstoupilo duševní onemocnění. S podporou organizace Péče o duševní zdraví v roce 2014 založila na Chrudimsku svépomocnou skupinu pro rodiče a rodinné příslušníky. O skupinu byl takový zájem, že před čtyřmi lety vznikla skupina druhá a nyní paní Lenka pomáhá za podpory Pardubického kraje „rozběhnout“ také další skupiny v ostatních okresech Pardubického kraje.PhDr. Zuzana Nováková, kancelář hejtmana
X X X
V Kadani se sešli k jednání radní Karlovarského a Ústeckého kraje spolu s vládou
Členové Rady Karlovarského kraje jednali s kolegy z Ústeckého kraje a zástupci Vlády České republiky v Kadani. Projednána byla společná témata, která přesahují hranice jednotlivých krajů, ale velký důraz byl kladen zejména na konkrétní oblasti v každém z regionů.
„Na jednání jsme přijeli s obsáhlou agendou, ale prioritní byl apel na vládu, aby naplnila své proklamace a skutečně pomohla našemu strukturálně postiženému regionu. Žádáme, aby se vláda zamyslela nad specifickým nástrojem a pomohla Karlovarskému kraji se posunout na standartní úroveň v republice, a to i v rámci konkurenceschopnosti v porovnání s ostatními kraji. Dosud se nám nedostalo takové míry podpory a pomoci, kterou jsme očekávali,“ uvedl hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek.
Prioritními oblastmi pro jednání radních Karlovarského kraje s vládou pak byla oblast dopravy. Premiér Petr Fiala přislíbil podporu v podobě opakovaných jednání s německou stranou, která by vedla k napojení dálnice D6 na německou dálniční síť. Německo totiž stále nepočítá s napojením 12 kilometrového úseku v blízkosti hranic, který je ale velmi zásadní spojnicí právě s Karlovarským krajem. Snahou krajské vlády je napojení dálnice D6, aby se stala plnohodnotnou evropskou komunikací.
„Dalším tématem byla modernizace karlovarského letiště, jež nutně potřebuje rozšířit a prodloužit svou ranvej tak, aby splňovalo parametry světových leteckých společností a mohlo sloužit svému civilnímu provozu. Právě tento krok vnímáme jako velmi zásadní, a to s ohledem na dopady do lokální ekonomiky kraje,“ doplnil hejtman Petr Kulhánek.
Projednávaným bodem bylo také zdravotnictví, kdy ministr Vlastimil Válek popsal konkrétní jednotlivé kroky pro vznik komplexního onkologického centra v Karlovarském kraji. Prvními kroky je podpora pořízení přístrojového vybavení onkologických pracovišť z Národního plánu obnovy a pokračuje dalšími procedurálními postupy.
„Ve třetí prioritní oblasti, kterou je vzdělávání, byla připomenuta velmi intenzivní kooperace s ministrem školství Mikulášem Bekem, s nímž úzce spolupracujeme na otevírání vysokoškolských univerzitních oborů tak, aby v akademickém roce 2024/2025 byly otevřeny první dva obory a následně i polytechnika ať už s technickými nebo humanitními obory o rok později. I k tomuto máme konkrétní scénář, který naplňujeme jednotlivými postupnými kroky,“ uzavřel hejtman.
Bc. Jitka Čmoková, tiskové oddělení
X X X
Sedmdesátileté a přesto nejmladší basketbalistky Prahy vlétnou do KNBL doma proti Brnu
1. kolo Kooperativa NBL 2023/24, místo: 23.9.23, 17:30, Praha
Utkání: USK Praha – Basket Brno
Na Folimance Basket Brno, který loni skončil na celkové páté příčce, přestože po základní části byl první a po nadstavbové části skupiny A1 druhý Fanoušci se mohou těšit na obměněný kádr Sov. Novým lodivodem týmu je Francouz Frank Kuhn, když Francesco Tabelliny vyslyšel volání osmnáctinásobného mistra z Nymburka. Hráčský kádr zůstal po loňské sezóně téměř ve stejném složení. Pouze se vyměnili obě americké akvizice. Nejlepší střelec loňského ročníku PJ Pipes odešel do polské Legia Warszawa a Mike Okauru okusí prestižní francouzskou soutěž v dresu
Nantes. Náš mladý tým posílili křídelníci Matt Johnson a Riley Grigsby. Prvně jmenovaného trápí od příletu zranění a bude záležet, zda do utkání vůbec zasáhne.
Otazník vysí i nad Patrikem Samourou, který laboruje se zraněním a bude mít limitovanou zápasovou minutáž. Ambice USK jsou i letos postup na nadstavbové
skupiny A1 a následně bojovat o co nejlepší postavení před play-off. Jak moc klikatá cesta k cíli to letos bude může napovědět už sobotní duel. Brno dostálo také několika změn v kádru.
Trenéra Lubomíra Růžičku vystřídal jeho dosavadní asistent Martin Vaněk, kterému bude sekundovat Jan Pavlík. Ti budou mít k dispozici tři cizince a zajímavé rozehrávačské duo Viktor Půlpán a Ondřej Šiška. Bude zajímavé sledovat tuto dvojici v porovnání s rozehrávači Sovy Markem Vyroubalem a Ondrou Švecem.
Frank Kuhn (trenér USK Praha): „Víme, že Brno je velký rival a já cítím kolem tohoto prvního zápasu velké vzrušení. Jsme rádi, že můžeme začít sezonu zápasem na Folimance a můžeme se spolehnout na podporu našeho publika v tomto úvodním utkání. Kontext prvního zápasu je vždy specifický a zvláštní, soustředíme na náš výkon a pokusíme se hrát s nasazením a kolektivními hodnotami.“
Marek Vyroubal (hráč USK Praha): „Na začátek sezóny se všichni moc těšíme, příprava byla dlouhá a náročná. Teď je čas zužitkovat vše, na čem jsme během ni pracovali. Doufám, že si do haly najde cestu co nejvíce našich fanoušků a poženou nás za první výhrou v letošním ročníku KNBL /mš/
X X X
FILIP SALAČ PO ÚVODNÍM DNI V INDII OPĚT MEZI NEJRYCHLEJŠÍ DESÍTKOU
Po týdenní přestávce se šampionát MotoGP přesunul na téměř dvouměsíční zámořské turné po Asii a Austrálii. První zastávkou je Velká cena Indie na Buddh International Circuit. Filip Salač nastoupil do úvodních volných tréninků ve svých tradičních barvách a v kombinovaném měření obsadil postupové osmé místo.
V dnešním prvním tréninku kategorie Moto2 zaznamenal český jezdec týmu QJ MOTOR GRESINI RACING pátý nejrychlejší čas s hodnotou 1:53.660. Ve druhé jízdě se poměrně dlouho nic zásadního nedělo, zrychlovat se začalo až ve druhé části. Filip se propadl na 12. pozici a v polovině tréninku si zajel pro novou pneumatiku. Svůj nejrychlejší čas vylepšil nejprve na 1:53.090, aby se vzápětí dostal na 1:52.715. V tu chvíli byl na 4. místě, v závěru mu patřila nakonec 8. pozice. V kombinovaném měření se do jedné vteřiny vešlo 18. jezdců.
„První den v Indii nám vyšel poměrně dobře. Tahle trať je o hodně techničtější, než se na první pohled zdá a opravdu mě baví. Přilnavost není úplně ideální, protože je velké horko. Ale docela jsme se s tím vyrovnali a dostali se do top deset. Časy jsem zajížděl sám, což je také pozitivní. Měl jsem jeden lehčí pád, ale byl jsem schopný motorku rychle zvednout a vrátit se do svého tempa. Těším se na zítra, s úvodem závodního víkendu jsem spokojený,“ vysvětlil krátce Filip Salač #12.
V kombinovaném měření dnešních volných tréninků obsadila první tři místa trojice Arbolino, Acosta a Ogura. Zítra je na programu kategorie Moto2 třetí volný trénink a kvalifikace. Jan Koudelka, AMK