Fámy o Leyenové? Nestačí na vedení EU, Fiala nic v EU nezmění, Německo šetří, Johnson končí

Podporuje Ukrajinu? Je potomkem nacistů. Schytala to i Ursula von der Leyenová. V poslední době se z toho stal v oblasti falešných zpráv určitý trend. Pokud se v českých médiích výrazněji zviditelní nějaký evropský politik vyjadřující podporu Ukrajině, okamžitě se na proruských dezinformačních kanálech vyrojí lži, jež z něho dělají potomka nacistů. Naposledy se to stalo předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové.

„Joachim Freiherr von der Leyen (1897, †1945 Drážďany) coby správní úředník působil v období nacionálního socialismu jako okresní správce v okupovaných zemích Československa a Polska. Do NSDAP vstoupil v roce 1940. Podílel se na organizaci holokaustu. Ursula je jeho vnučka,“ tvrdí lživá zpráva, kterou začaly na Twitteru šířit různé proruské dezinformační účty.

Zpráva lže. Ursula von der Leyenová se narodila jako Ursula Gertrud Albrechtová a jejím otcem byl Ernst Albrecht, jenž patřil k první generaci úředníků Evropských společenství. Své současné příjmení získala až po svatbě s lékařem Heikem von der Leyenem, který byl synem jiného lékaře Ulricha von der Leyena.

Člen NSDAP Joachim Freiherr von der Leyen sice existoval a nějakou dobu opravdu řídil z pozice nacistického úředníka okres Německý brod v Protektorátu Čechy a Morava, ale původní rodina předsedkyně Evropské komise ani jejího manžela s ním nemá vůbec nic společného. Podle dostupných pramenů měl tento muž manželku jménem Huberta, s níž zplodil syna jménem Friedrich Heinrich von der Leyen II. Ten se po smrti otce a matky věnoval rodinnému panství.

Lhalo se také o Dudovi

Není to zdaleka poprvé, co dezinformátoři začali lhát o předcích současných evropských politiků s cílem udělat z nich nacisty. Právě tvrzení o „boji proti nacismu“ má totiž obhájit současnou ruskou invazi na Ukrajinu i ruské vyhrožování dalším zemím.

Letos v květnu tak byl polský prezident Andrzej Duda například lživě označen za vnuka ukrajinského nacionalisty z období druhé světové války Michaila Ivanoviče Dudy, a to jen krátce poté, co jako první nejvyšší představitel jiného státu od zahájení ruské invaze vystoupil v ukrajinské Nejvyšší radě a vyjádřil podporu přijetí Ukrajiny do Evropské unie.

Skutečný dědeček Andrzeje Dudy z otcovy strany se přitom jmenoval Alojzy Duda, pracoval jako kožešník a rukavičkář a pocházel z malé vesnice na jižním Polsku nedaleko hranic se Slovenskem. Na Ukrajině pravděpodobně v životě nebyl.

Michailo Ivanovič Duda sice existoval, ale s rodinou Andrzeje Dudy neměl nikdy nic společného a zemřel s největší pravděpodobností bezdětný – o žádných jeho potomcích není nic známo.

Dezinformátorům neunikl ani Schwab

Jiná dezinformace se objevila také o zakladateli a výkonném předsedovi Světového ekonomického fóra Klausi Schwabovi, jehož otce Eugena Schwaba začali dezinformátoři označovat za Hitlerova blízkého důvěrníka a vysokého nacistického důstojníka, který prý měl jako šéf strategické společnosti nacistického Německa k dispozici vlastní koncentrační tábor.

Tato lživá informace se začala hodně šířit na českém a slovenském internetu krátce poté, co Klaus Schwab navštívil v rámci letošního Světového ekonomického fóra v Davosu Ukrajinský dům a vyjádřil svou podporu Ukrajině a jejímu boji.

„Ukrajinský lid prokázal neuvěřitelnou statečnost a jak řekl prezident Zelenskyj, za svobodu je třeba bojovat, každá země má právo na mír a svobodu,“ uvedl 26. května 2022 Klaus Schwab.

Lživou informaci o jeho otci doprovázela fotografie muže v uniformě brigádního generála wehrmachtu. Právě ten měl být podle dezinformátorů otcem Klause Schwaba. Ve skutečnosti však šlo o snímek německého generálmajora Waltera Dybilasze, který zemřel v roce 1950 v sovětském zajetí.

Otec Klause Schwaba se sice skutečně jmenoval Eugen Schwab, ale nic nedokazuje, že by to byl Hitlerův blízký přítel nebo nacistický důstojník – neexistuje ani žádný doklad o tom, že by se vůbec znali.

Podle denaficikačních spisů ze Státního archivu Bádenska-Württemberska, které získala tisková agentura AFP, a podle mnichovského Ústavu pro novodobé dějiny nebyl Eugen Schwab dokonce ani členem nacistické strany NSDAP, a tedy v ní také nikdy nezastával žádnou funkci.

To sice podle vědeckého spolupracovníka ústavu Nielse Weiseho nevypovídá plně o tom, jaké názory Eugen Schwab za války zastával, zdá se však, že to byl typický „následovatel“. Působil jako obchodní ředitel švýcarské průmyslové továrny Escher Wyss, která měla své závody i v jihoněmeckém Ravensburgu a skutečně využívala nucené práce válečných zajatců a lidí z pracovních táborů. Eugen Schwab ovšem nebyl oproti tvrzení dezinformátorů jejím šéfem a nelze tvrdit, že by měl vlastní koncentrační tábor. Pracoval nicméně pro společnost, jež profitovala z nucených prací lidí, které nacistická moc věznila.

X X X

Lavrov: Svět se vyvíjí komplikovaným způsobem, všechny země by měly chránit mezinárodní právo

Do Vietnamu šéf ruské diplomacie přijel na pozvání svého protějšku Bui Thanh Sona v době, kdy si země připomínají deset let od uzavření vzájemného strategického partnerství.

„Vietnam je v ASEAN (Sdružení národů jihovýchodní Asie) klíčovým partnerem Ruska a vztahy našich zemí jsou založeny na historii a jejich společném úsilí o spravedlnost,“ řekl Lavrov.

Vietnam, který s Ruskem vážou vztahy z doby Sovětského svazu, současnou ruskou válku proti Ukrajině neodsoudil. MInistři zahraničí skupiny G-20 budou tento týden jednat na indonéském Bali.

Zastoupena bude také Čína. Náměstek jejího ministra zahraničí Ma Čao-sü dnes řekl, že je Čína připravená prohloubit spolupráci s Ruskem v rámci širšího rámce včetně uskupení G-20. Ma to řekl na jednání s ruským velvyslancem v Pekingu. Podle čínského představitele chce Čína posílit strategickou spolupráci s Ruskem a rozšířit spolupráci v různých oblastech.

X X X

FIALA  NEPŘIŠEL  S  NOVÝM  NÁPADEM  NA  ZMĚNU  EU,  MÍSTO  OPRAVOVAT  ZNIČENOU  UKRAJINU,  RADĚJI  JEDNAT  S  RUSKEM  O  UKONČENÍ  BOJŮ,  ABY  NEBYLI  DALŠÍ  TISÍCE  MRTVÝCH

Fiala ve Štrasburku nezaujal. V médiích jsem nenašel jedinou citaci, kritizuje Svoboda

Projev premiéra Petra Fialy na plénu Evropského parlamentu (EP) byl velmi obsáhlý, což byla největší slabost. Tak zkritizoval předsedu ODS bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL). Podle něj v zahraničních médiích nezazněla žádná zajímavá citace. S tím v pořadu souhlasil i exministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Politologové by ale v kritice byli mírnější.

„Projev Petra Fialy byl velmi obsáhlý. Mluvil o prioritách českého předsednictví a to byla největší slabost. To mu vytýkám. Že byl obsáhlý a že tam bylo všechno,“ pustil se do předsedy vlády Svoboda.

Tím pádem prý nezaujal. „Vedlo to k tomu, že v žádných světových agenturách a v tiskových zprávách Evropského parlamentu se neobjevila ani jedna citace,“ dodal v pořadu 360°.

 I když jinak jeho výkon ohodnotil jako rétoricky správný, chybělo mu něco, co by v Evropě vzbudilo pozornost. „To je úkol každé řeči,“ dodal bývalý ministr zahraničí Svoboda. A s kritikou nešetřil ani Petříček. „Projev přinesl pouze shrnutí priorit českého předsednictví. Chyběl tomu aktuální náboj. Pan Svoboda má pravdu,“ přitakával bývalý šéf Černínského paláce.

Premiér by podle něj měl být schopný říct, jak bude české předsednictví reagovat na jednotlivé krize. „Šlo spíše o akademickou přednášku, nezaujalo to samotné europoslance ani to nerezonovalo ve světovém tisku,“ dodal.

 Experti jsou mírnější

Pozitivní názor mají také experti. „Projev byl velice pragmatický, říkám řečí, které rozumí europoslanci, a byl zaměřen na jediný cíl – aby Fiala dosáhl toho, čeho chtěl. A toho také dosáhl,“ ohodnotil jeho výstup komentátor Martin Schmarcz.

I podle politologa Jana Kubáčka bylo na plénu vše potřebné řečeno. „Premiér mluvil o zneužívání a potravinové krizi, energetické hrozbě vydíratelnosti, problematickém vývoji v dalších měsících. Myslím, že byl velmi konkrétní,“ sdělil ve vysílání CNN Prima NEWS.

Je navíc přesvědčen, že společnost teď více slyší na konkrétní potíže. Připustil ale i jisté chyby. „Bohužel, chyběly tam určité scénáře řešení, ale v tomto formátu tam není moc prostor a nenosí se to při nastavování předsednictví,“ dodal na Fialovu obranu politolog.

X X X

 České předsednictví? Přeceňovaný humbuk a oslavná akce EU, říkají politologové

Význam českého předsednictví v Radě Evropské unie bývá přeceňován. Na tom se ve vysílání CNN Prima NEWS shodli politologové Petr Drulák a Alexander Tomský. Upozornili především na omezený manévrovací prostor české vlády pro prosazování vlastní agendy.

„Předsednictví je humbuk, oslavná akce pro EU a tak trochu reklama. Hostující vláda ale nemůže za těch šest měsíců schválit vůbec nic. Tvrdí se, že to zviditelní naši zemi, mám o tom pochyby. Evropská unie má 27 států, které se v předsednictví střídají každý půlrok. Nevidím, že by těch šest měsíců mělo nějaký větší význam,“ uvedl politolog Alexander Tomský.

Zároveň upozornil, že v prosazování nových návrhů má větší slovo spíš Evropská komise či Rada Evropské unie než předsedající vláda. Že unijní předsednictví média přeceňují, si myslí i bývalý velvyslanec ve Francii Petr Drulák.

„Není to tak, že bychom šest měsíců v kuse rozhodovali, co se v Evropské unii bude dít. I kdyby předsedal kdokoliv, témata by byla podobná. Nebudeme v centru dění,“ prohlásil.

České předsednictví Radě EU se má opírat o pětici priorit. Vyřešení uprchlické vlny, přípravu poválečné obnovy Ukrajiny, energetickou bezpečnost Evropské unie, strategickou odolnost evropské ekonomiky a odolnost vůči vnějším i vnitřním hrozbám pro demokracii. Během projevu v Evropském parlamentu je představil český premiér Petr Fiala (ODS). Nutno zmínit, že pro prosazování vlastních zájmů bude muset Česko hledat shodu napříč členskými státy.

Drulák zmiňované body zhodnotil. „Ukrajina, energetická bezpečnost, ekonomická odolnost – takové priority jsou na místě,“ pronesl. Nad pátým bodem, který se týká odolnosti vůči vnějším i vnitřním hrozbám pro demokracii, však zmínil své pochybnosti: „Samo o sobě to jsou vznešené věci. Ale v bruselském prostředí to znamená tlak na Polsko a Maďarsko. Bylo by velmi nešťastné, abychom na straně Bruselu stáli proti Polsku a Maďarsku. Doufám, že naše vláda tuto roli hrát nebude.“

Tomský za nejdůležitější témata považuje řešení energetické krize a války na Ukrajině. Znovu však zpochybnil význam samotného předsednictví.

X X X

 Babiš: Ministr vnitra Rakušan se tváří, jak je čistý. Ať zažádá o prověrku. Pryč s celou vládou, zní z SPD

Ministr vnitra a šéf hnutí STAN Vít Rakušan by si měl kvůli kauze Dozimetr požádat o prověrku Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ). Před mimořádnou schůzí Sněmovny ohledně pražského korupčního skandálu ho k tomu vyzval předseda opozičního hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš. Šéfka poslaneckého klubu hnutí Alena Schillerová pak Rakušana vyzvala k demisi. Pokud neodejde sám, měl by ho podle ní premiér Petr Fiala (ODS) odvolat. Zástupci hnutí SPD následně prohlásili, že by demisi měla podat celá vláda.

„Rakušan by měl požádat o prověrku NBÚ,“ vyzval ho Babiš před tím, než se poslanci sešli z podnětu opozice k diskusi o korupčním případu kolem pražského dopravního podniku, v němž čelí stíhání vedle dalších lidí i někdejší primátorův náměstek za STAN Petr Hlubuček.

Schillerová na tiskové konferenci uvedla, že na čtvrteční schůzi chce načíst čtyřbodové usnesení, které mimo jiné konstatuje, že korupční kauza Dozimetr významným způsobem znedůvěryhodňuje nejméně jednu z vládních stran a poškozuje dobré jméno Česka v Evropské unii.

 Dále usnesení prohlašuje, že není záruka, že se Rakušan nebude snažit ovlivňovat orgány činné v trestním řízení. Podle ANO může být hnutí STAN, jehož je vicepremiér předsedou, jakožto právnická osoba v souvislosti s kauzou prověřováno.

„Dále vyzýváme Víta Rakušana k vyvození politické odpovědnosti a k demisi. Pokud tak neučiní, premiér Fiala by jej měl odvolat a nenavrhovat jako nástupce minimálně po dobu vyšetřování kauzy žádného nominanta STAN,“ zdůraznila šéfka poslanců ANO Schillerová.

Demise celé vlády

Vedle toho SPD žádá demisi celé vlády. Situace kolem „kriminální činnosti STAN na pražském magistrátu“ je podle předsedy hnutí Tomia Okamury natolik závažná, že se musí podrobně projednat na parlamentní úrovni. Kriminální jednání podle něj zasahuje i do struktur dalších vládních stran a poškozuje jméno ČR v zahraničí.

„Do kauzy Dozimetr jsou zapojení i TOP 09, ODS a Piráti, vzájemně se kryjí,“ prohlásil před mimořádnou schůzí Okamura.

Koaliční většina konání schůze pravděpodobně neumožní. Ještě před hlasováním o návrhu programu ale mohou vystupovat řečníci s přednostním právem.

Rakušan už dříve uvedl, že pro svou demisi nevidí důvod, popřel, že by jakkoli ovlivňoval policii. Podpořili ho i koaliční lídři včetně Fialy. Kvůli případu již dříve rezignoval na pozici ministra školství Petr Gazdík (STAN), jenž se stýkal s obviněným podnikatelem Michalem Redlem.

X X X

 Babiš: STAN je mafie. Neodstoupím, radost vám neudělám, opáčil Rakušan

Poslanci se přeli kvůli korupční kauze v Praze. „STAN je mafie, která byla tak založena, je to projekt pana Redla, u vzniku asistovali pan Gazdík a pan Polčák,“ řekl šéf ANO Andrej Babiš. Michal Redl je podnikatel obviněný v korupční kauze v Praze, dřív pracoval pro uprchlého mafiána Radovana Krejčíře.

 „Ani stokrát opakovaná lež se nestane pravdou,“ reagoval na Babišovo vystoupení ministr vnitra a šéf STAN Vít Rakušan. „Zloděj křičí chyťte zloděje,“ opáčil také Babišovi. Připomněl, že jeho hnutí STAN obviňuje politik obvinění z dotačního podvodu, kterého čeká brzy soud. Babiš půjde k soudu v září kvůli čerpání padesátimilionové dotace na farmu Čapí hnízdo. „Nebudu odstupovat z ministerstva vnitra. Tu radost vám neudělám,“ řekl také ve Sněmovně ministr vnitra Vít Rakušan.

Poslanci se ve čtvrtek sešli kvůli snaze opozice o mimořádnou schůzi nazvanou Organizovaný zločin hnutí STAN. Jedním z obviněných v korupční kauze v Praze je totiž exnáměstek pražského primátora za STAN Petr Hlubuček. Kvůli kontaktům s obviněným podnikatelem Michalem Redlem na post ministra školství rezignoval bývalý šéf STAN, zakladatel hnutí Petr Gazdík.

Hlubuček rezignoval na stranické funkce, včetně pozice na kandidátce STAN pro podzimní volby do zastupitelstva, kde figuroval na třetím místě. Stanislav Polčák je europoslanec za hnutí STAN a stejně jako Redl a Gazdík je ze Zlínského kraje a byl u vzniku STAN. Za největšího gaunera označil Babiš právě Polčáka.

„Rakušan by si měl požádat o prověrku NBÚ,“ vyzval Babiš ministra vnitra a předsedu hnutí STAN Víta Rakušana. Připustil, že mimořádnou schůzi vládní většina nepřipustí. Čekáme, že nebude schválena,“ řekl Babiš.

Koalice by podle šéfky poslanců ANO Aleny Schillerové měla mít zájem na tom, aby schválila program schůze a mohli vystoupit i další poslanci. Pokud by vládní poslanci konání schůze umožnili, ANO připravilo návrh usnesení, podle nějž korupční kauza významným způsobem znedůvěryhodňuje nejméně jednu z vládních stran a poškozuje dobré jméno Česka v Evropské unii.

„Nesbíráme podpisy pro vyslovení nedůvěry vládě,“ řekla ve Sněmovně šéfka poslanců ANO Alena Schillerová. Pro vyslovení nedůvěry ve Sněmovně třeba 101 hlasů poslanců, vládní koalice má 108 z 200 poslanců ve Sněmovně.

 Tomu, že Rakušan neovlivňuje policii, může věřit jen někdo zfetovaný, tvrdil Okamura

„Žádáme demisi celé vlády,“ vyjádřil se ještě radikálněji předseda druhého opozičního hnutí SPD Tomio Okamura.

Vít Rakušan by měl podle něj okamžitě rezignovat na post ministra vnitra. Tomu, že Rakušan neovlivňuje policii, může podle Okamury věřit jen někdo zfetovaný.

Kauza dopadla i na další vládní stranu TOP 09. Bývalý šéf strany Jiří Pospíšil ve své straně čelí tlaku, aby nekandidoval do pražského zastupitelstva kvůli kontaktům jeho poradce Jiřího Fremra na Redla, bývalého spolupracovníka uprchlého Radovana Krejčíře. K tomu, aby nekandidoval, vyzvalo Pospíšila vedení strany. Samotného Pospíšila zaskočilo, že to šéfka strany Markéta Pekarová Adamová řekla i veřejně.

 Rakušana podporuje premiér i celá koalice

Ministr Vít Rakušan nevidí k demisi žádný důvod a podrželi ho i lídři dalších vládních stran, včetně premiéra Petra Fialy z ODS.

Fiala ve středu ve Štrasburku řekl, že nevidí žádný smysl v tom, aby se parlament věcí zabýval. „Politické řešení té nepříjemné situace jsme už vlastně přinesli,“ uvedl s odkazem na výměnu ministra školství Gazdíka.

Vládní strany mají většinu, aby konání mimořádné schůze neumožnily. Ještě před hlasováním o návrhu jejího programu mohli vystupovat řečníci s přednostním právem – šéfové stran a klubů, členové nejužšího vedení Sněmovny a také členové vlády.

Ve chvíli, kdy bylo definitivně jasné, že koalice konání mimořádné schůze a vystoupení řadových poslanců neumožní, vzala si Schillerová jménem poslanců ANO pauzu a tím odložili debatu o korupční kauze v Praze.

X X X

Trénink na válku s Čínou. Tchajwanci bojují na Ukrajině proti Rusům

Válka Ukrajinců s Rusy láká dobrovolníky z celého světa. Zvláštní význam má pro Tchajwance. Ti se obávají, že jejich ostrovní domovině hrozí ze strany Číny podobný osud jako Ukrajině. Tchajwanští bojovníci chtějí v bojích s Rusy získat praktické zkušenosti z války, které by mohli použít i v případě čínského vpádu.

„Tchaj-wan nemůže být velké dítě, které volá o pomoc, ale není ochotné pomoci jiným,“ řekl listu The Washington Post jednapadesátiletý Čchuang Jü-wej, veterán tchajwanské armády, který nyní bojuje na ukrajinské straně proti ruské invazi. „Chci, aby svět věděl, že nejsme ten druh lidí, co leží na zemi a čekají na záchranu. Pokud chceš, aby ti lidi pomohli, musíš jim pomoci jako první,“ dodává.

Válka na Ukrajině u Tchajwanců rezonuje. Jako Ukrajina, i Tchaj-wan má ve své blízkosti velmoc, která zpochybňuje jeho státnost a nezávislost. Peking považuje ostrovní stát za vzbouřenou provincii, která mu náleží, i když má vlastní politické zřízení.

Peking zatím na rozdíl od Moskvy neproměnil výhružná slova o případném vojenském angažmá v čin. Napadení Ukrajiny Ruskem ale na ostrově vyvolalo stále trvající obavy, že čínský prezident Si Ťin-pching se bude inspirovat svým ruským protějškem Vladimirem Putinem.

Právě tento strach vedl některé tchajwanské dobrovolníky k tomu, aby se přidali k Ukrajincům v boji proti invazivním silám. Doufají, že zde pochytí cenné zkušenosti, jak čelit početnějšímu a minimálně na papíře silnějšímu protivníkovi.

„Nejdůležitější zkušeností, kterou jsem získal, je obratnost na bitevním poli,“ říká Čchen Tching-wej, jenž sloužil na Tchaj-wanu u elitní obojživelné průzkumné jednotky přezdívané „žabí muži“. „Bez zkušeností nebudete schopni rychle reagovat.“

Někteří Tchajwanci připouštějí, že byli ohromeni způsobem, jakým ukrajinská armáda operuje. For Pchan, který působil u tchajwanských zvláštních jednotek a ve francouzské cizinecké legii, například uvítal rozkaz, aby spolu se svými spolubojovníky chránil piloty dronů za každou cenu.

„Na Tchaj-wanu jsou naši specialisté na elektronickou válku druzí v pořadí v porovnání s tradiční armádou, která stále podporuje používání bajonetů,“ vysvětluje For. Doufá, že po návratu z války na ostrově otevře výcvikový tábor, v němž bude učit tchajwanské civilisty, jak se bránit.

Jsou jednotnější než my, vidí Tchajwanci

Na jiné dobrovolníky ze zámoří učinila dojem i vysoká morálka Ukrajinců. „Mají opravdu silný smysl pro jednotu. Mám pocit, že na Tchaj-wanu je naše solidarita spíše jako show pro mezinárodní společenství,“ říká řidič Uberu Lee Čcheng-ling.

Tchajwanci též oceňují, že zahraniční bojovníci působící na Ukrajině vyjadřují ostrovu sympatie. „Lidé z Polska, USA, Austrálie, Brazílie a Ukrajiny mi všichni řekli, že pokud Čína zaútočí na Tchaj-wan, sejdeme se tam,“ řekl Čchen.

Kvůli hrozbě čínského vpádu začali Tchajwanci na ostrově chodit na lekce střelby. Válka na Ukrajině též podnítila debatu o posílení obrany a prodloužení povinné vojenské služby.

Šéf tchajwanského Národního bezpečnostního úřadu (NSB) Čchen Ming-tchung nicméně v dubnu prohlásil, že ruské potíže na Ukrajině a uvalená tvrdá sankční politika Západu Čínu od spuštění invaze na příští tři roky odradí. Ukrajinský odpor pak citoval jako inspiraci pro Tchaj-pej.

Tchajwanští dobrovolníci věří, že podporou Ukrajinců pomáhají uchránit před agresí i svou domovinu. „Pokud by Ukrajina byla během dvou týdnů poražena, Si Ťin-pching by na Tchaj-wan zaútočil,“ tvrdí Čchuang.

X X X

KOHO  VYBEROU  LORDI  ANGLIE  MÍSTO  JOHNSONA  NA  VEDENÍ  VLÁDY?

Hvězda televizní show Žbluňk!, zámožný exšéf kasy? Kdo nahradí Johnsona

Britský premiér Boris Johnson oznámil, že rezignuje na post lídra konzervativců. Sázkaři už vypisují kurzy, kdo jej v čele strany a tedy i křesle předsedy vlády nejpravděpodobněji nahradí. Redakce iDNES.cz přináší přehled hlavních kandidátů.

Kdy bude mít Británie nového premiéra, není jasné. Volba nového lídra konzervativců obvykle trvá několik týdnů. Ale zatímco například Theresa Mayová se stala předsedkyní vlády po méně než třech týdnech od chvíle, kdy oznámil rezignaci její předchůdce David Cameron, Johnson se i kvůli většímu počtu protikandidátů chopil moci až po dvou měsících.

V první fázi volby nového lídra mají slovo konzervativní poslanci. Ty kandidáty postupně eliminují, až zůstanou dva. Z těch posléze ve druhé fázi vybírá vítěze celá členská základna. Vzhledem k většině konzervativců v Dolní sněmovně se nový vůdce strany stane i britským premiérem. A kdo jsou podle médií a sázkových kanceláří hlavní favorité na uvolněný post?

X X X

Protest nizozemských farmářů se zvrhl v násilí, policisté stříleli na traktor

V násilí se změnily v nizozemské severní provincii Frísko protesty proti vládní ekologické politice. Policisté stříleli na traktor a následně zadrželi tři demonstranty. Jedním z nich byl i šestnáctiletý chlapec, který traktor řídil.

 Událost se stala v úterý večer. Policie na svém Twitteru uvedla, že reagovala na hrozivou situaci, kdy se farmáři snažili protlačit přes blokádu na dálnici a najížděli svými vozidly do policistů.

„Byl zasažen traktor, který od nehody ujel a krátce poté byl zastaven na Jousterweg. Tři podezřelí byli zatčeni. Nikdo nebyl zraněn. Silnice je v současné době kvůli vyšetřování uzavřena,“ vysvětlila policie s tím, že ještě předtím několikrát varovně vystřelila.

Demonstrující farmáři zpomalují provoz na dálnici poblíž Venlo v jižním Nizozemsku. (4. července 2022) Interní vyšetřovatel nizozemské vlády uvedl, že se událostmi bude podrobně zabývat.

Řidičem zasaženého traktoru byl 16letý chlapec, napsala místní média. Podle všeho je mladík stále ve vazbě, jeho totožnost policie zatím nepotvrdila. Před stanici mezitím dorazilo několik farmářů a žádají jeho propuštění.

Mladíkova matka popírá, že by její syn najížděl do strážníků. „Chtěl to objet, přes násep. Opravdu nechápu, proč na traktor stříleli. A když střílíte, proč ne na pneumatiky? Díra po kulce je u kabiny, mohl být mrtvý,“ upozornila žena.

Desítky tisíc farmářů protestují v Nizozemsku od začátku týdne. Blokují silnice, distribuční centra supermarketů či pálí slámu. V některých obchodech tak dochází zboží.

Farmářům se nelíbí vládní plány na snížení emisí dusíku, které vláda představila minulý měsíc. Vláda požaduje, aby farmáři používali méně hnojiv a snižovali stavy dobytka, což by mohlo některé farmy donutit k uzavření.

Nizozemská vláda chce do roku 2030 snížit emise oxidu dusíku a čpavku, které produkují zejména hospodářská zvířata, až o 50 procent. Farmáři argumentují, že jsou nespravedlivým terčem a není jim dána žádná perspektiva pro jejich budoucnost.

Poslankyně Caroline van der Plasová kvůli stupňujícím se protestům vyzvala k „nouzové debatě“ s nizozemským premiérem Markem Ruttem a ministryní spravedlnosti a bezpečnosti Dilan Yeşilgöz Zegeriusovou.

Předchozí protesty přitom nebyly nijak centrálně organizovány, šlo o neukázněné demonstrace před domy politiků a zákonodárců.

X X X

Covid na Kypru sílí, země od pátku nařizuje na určitých místech povinné roušky

Na Kypru budou od pátku ve vnitřních veřejných prostorách znovu povinné roušky, oznámilo ve středu kyperské ministerstvo zdravotnictví. Epidemiologové opatření doporučili obnovit kvůli nárůstu počtu nákaz koronavirem SARS-CoV-2.

Kypr povinnost zakrývání ústa a nosu kvůli koronavirové infekci zrušil teprve před měsícem. Nyní ji ale vláda znovu zavádí pro osoby starší 12 let. Minulý pátek oznámily úřady za předchozí týden 10 879 nových případů covidu-19, o zhruba tři tisíce více než před týdnem.

Za porušení povinnosti bude podle místních médií na Kypru hrozit pokuta 300 eur (asi 7 500 Kč). Nošení roušek či respirátorů v místech, kde je velký počet lidí, doporučila minulý týden i Světová zdravotnická organizace (WHO). Zároveň uvedla, že očekává v evropských zemích v létě vysoké počty nakažených koronavirem. Způsobí to podle ní nové a nakažlivější subvarianty viru i zrušení protikoronavirových opatření.

X X X

ČT u soudů prohrává spory o poskytování informací, její postup označil NSS za „hraničící se svévolí“

 Česká televize (ČT) v nedávné době prohrála několik soudních sporů, když odmítla žadatelům poskytnout informace podle zákona o svobodném přístupu k informacím. V jednom z případů Nejvyšší správní soud (NSS) dokonce postup televize veřejné služby označil za „hraničící se svévolí“.

ČT minulý týden prohrála u Městského soudu v Praze (MS) další spor se žadatelem o informace podle zákona o svobodném přístupu k informacím. V daném případě televize odmítala odpovědět i přes to, že jí to opakovaně přikázal Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ).

Žadatele zajímaly okolnosti reportáže, kterou ČT vysílala minulý rok v únoru a která se týkala pandemické situace v nemocnici v Sokolově. Zajímaly ho údaje o tom, kolikrát byla a v jakém čase reportáž vysílána, kolik diváků ji shlédlo a také jaký zásah měla na webu ČT. Vedle toho ale požádal i o velmi specifickou informaci, konkrétně „kdy byly osobní a citlivé údaje klienta z reportáže odstraněny, zda a kým o tom byl učiněn záznam“, a zároveň požádal i o kopii tohoto záznamu.

Podle ČT o šlo zneužití „stošestky“

První žádost ČT odmítla s tím, že se jedná o zneužití práva na informace, kdy podle televize žalobce nevykonával toto právo za účelem kontroly výkonu veřejné moci, ale za účelem obstarání podkladů pro případný soudní spor. ÚOOÚ rozhodnutí ČT zrušil, ta ale opět odmítla informace poskytnout s tím, že chce předejít sebeobviňování pro případ soudního sporu. ÚOOÚ ovšem rozhodnutí ČT opět zrušil. Televizi ale tentokrát přímo nařídil, aby žadateli poskytla statistické informace a ohledně otázky na odstranění citlivých údajů z reportáže rozhodla znovu.

ČT však rozhodnutí ÚOOÚ nerespektovala, podala žalobu k MS v Praze a současně požádala, aby soud žalobě přiznal odkladný účinek. MS ovšem žalobu odmítl pro zjevnou neoprávněnost. ČT se s tím nesmířila a podala kasační stížnost, kterou NSS dosud nerozhodl.

Protože ale informace žadateli ČT neposkytla, tak se obrátil s žalobou na soud, který mu vyhověl a přikázal ČT, aby ve věci znovu rozhodla a nevyčkávala na s tím na výsledek kasační stížnosti.

Na povinnosti ČT respektovat pravomocné rozhodnutí ÚOOÚ a opět rozhodnout podle soudu nic nemění, že byla podána kasační stížnost, neboť té nebyl přiznán odkladný účinek.

Bůh s mnoha tvářemi

Podle soudu se ČT sice podle aktuálního vývoje judikatury ÚS a NSS otevřela možnost napadnout žalobou rozhodnutí odvolacího orgánu, tedy ÚOOÚ. „To ovšem neznamená, že se žalovaná do případného zrušení předmětného pravomocného rozhodnutí ÚOOÚ (ze dne 16. 8. 2021, č. j. UOOU-02585/21-5, které nabylo právní moci dne 16. 8. 2021) nemusí řídit pravomocným rozhodnutím nadřízeného orgánu, adresovaným právě žalované. Výrok předmětného rozhodnutí je pro žalovanou nadále závazný a nadále jí ukládá povinnost rozhodnout o vymezené části žádosti žalobce o poskytnutí informace ve lhůtě 15 dnů ode dne doručení rozhodnutí (viz ust. § 16 odst. 4 zákona o svobodném přístupu k informacím),“ konstatuje se k tomu v odůvodnění rozhodnutí MS.

Letos na jaře pak ČT neuspěla s kasační stížností v jiném případu, v němž také odmítla žádost o informace s odkazem na „Boha s mnoha tvářemi“, jak označil v jednom svém rozhodnutí NSS princip zákazu zneužití práva (rozhodnutí NSS 10 Afs 289/2021 ze dne 26. 4. 2022).

V tomto případě se na ČT obrátil s žádostí o informace podle zákona o svobodném přístupu k informacím Filip Smoljak. Ten po ČT žádal podle zákona o svobodném přístupu k informacím údaje ohledně způsobu a rozsahu nakládání s divadelními hrami Divadla Járy Cimrmana, na nichž se autorsky a režisérsky podílel jeho otec Ladislav Smoljak.

ČT jeho žádost odmítla, právě s odkazem na zneužití práva na informace pro účely soudního sporu. Poukázala na to, že jí žalobce před podáním žádosti zaslal ve stejné věci předžalobní výzvu. V tomto případě odmítla ČT výzvu s odkazem na závazek mlčenlivosti.

Žádná osobní zvídavost

Smoljak následně podal žalobu k MS v Praze, v níž tvrdil, že důvodem žádosti podle zákona o svobodném přístupu k informacím není osobní zvídavost, ale zájem na kontrole hospodaření ČT. MS však v tomto případě dospěl k závěru, že se o zneužití zákona o svobodném přístupu k informacím opravdu jedná. Podle soudu tak lze dovodit právě ze skutečnosti, že se žalobce pokoušel nejprve získat požadované informace předžalobní výzvou s odvoláním na autorský zákon, a teprve když neuspěl, zvolil postup dle informačního zákona. Účelem podání žádosti podle soudu tedy bylo získání informací pro jejich další soukromoprávní využití, nikoli jejich získání za účelem naplnění smyslu práva na informace, kterým je primárně kontrola výkonu veřejné moci.

Smoljak se proto obrátil s kasační stížností na NSS, který mu vyhověl a rozhodnutí MS zrušil. Podle NSS totiž o žádné zneužití práva nešlo. Právo na informace označil NSS v rozhodnutí za „sestru svobody projevu“.

„Právo na informace představuje jednu z právních záruk zákonnosti ve veřejné správě. Dává občanům možnost kontrolovat fungování veřejné moci, což představuje jeden ze základních atributů demokratického státu. Zároveň je i prostředkem ochrany ústavnosti, neboť slouží k naplňování ústavního příkazu čl. 2 odst. 3 Ústavy, podle kterého má státní moc sloužit všem občanům a může být uplatňována jen v případech, v mezích a způsoby, které stanoví zákon. Jinými slovy, právo na svobodný přístup k informacím je jedním z prostředků, kterým je možné kontrolovat, zda platí ústavní východisko, že stát je tu pro občany, nikoliv občané pro stát,“ připomněl v rozhodnutí NSS.

Přístup k informacím lze odmítnout jako ultima ratio

Podle NSS sice lze přístup k informacím odmítnout, avšak důvod musí být opravdu silný. „Zákaz zneužití práva je ovšem prostředkem ultima ratio, a má být proto použit ve zcela výjimečných situacích. Může se jednat např. o tzv. šikanózní jednání, jímž by měl žadatel v úmyslu poškodit dotčenou osobu, či o kverulační jednání s cílem paralyzovat úřední činnost povinného subjektu. Vždy však půjde při úvaze o odmítnutí poskytnout informace o uplatňování nanejvýš restriktivního přístupu a za pečlivého poměření s jinými obdobně důležitými principy vlastními právnímu řádu, zejména principem právní jistoty,“ uvádí NSS.

Podle NSS je v rozporu s těmito principy paušální odmítnutí poskytnutí informace, dopadající navíc na budoucí žádosti, jako učinila v tomto případě ČT, což NSS označil za jednání „hraničící se svévolí“.

ČT totiž podle soudu odmítla žádost bez jakékoliv úvahy o tom, zda poskytnutí, byť i části informací, povede k porušení smyslu a účelu zákona, případně jeho obcházení, či zda i část poskytnutí informací má potenciál způsobit tvrzenou újmu, tedy vyvolat soukromoprávní spor. Neposoudila ani, zda některé požadované informace nejsou chráněny jinými právy, které právo na informace může převážit.

Riziko soudního sporu

A podle NSS nelze odmítnout poskytnout informace ani s odkazem na riziko soudního sporu.  „Jedním z aspektů práva na informace je vnější kontrola moci veřejné. Zřejmě nedosažitelným ideálem v demokratickém právním státě je stav, ve kterém moc soudní postrádá návrhy na zahájení řízení tohoto typu – stát dělá vše pro občana a občan vše pro stát (nevznikají mezi nimi spory). Kontrola moci veřejné proto zákonitě může vést i k situacím, že její výkon (byť i přenesený či zprostředkovaný skrze veřejné finance) bude v některých případech nesprávný či nezákonný (a to v rovině civilní, správní či dokonce i trestní). Nelze proto vyloučit z toho vyplývající soudní spory. Paušální neposkytování informací právě s ohledem na hrozící soudní spor, proto bez dalšího nemůže být důvodem pro odmítnutí informace s odkazem na zákaz zneužití práva,“ konstatuje NSS.

„Požadujeli proto stěžovatel, potomek zůstavitele spoluautora neformální národní kulturní památky, mezi jinými informaci o tom, kolikrát se inscenace díla jeho otce objevila ve vysílání osoby zúčastněné na řízení, resp. kdy se tomu tak stalo, nejeví se soudu posouzení jeho žádosti jako právo zneužívající za dostatečné,“ uzavřel NSS s tím, že z rozhodnutí ČT ani z odůvodnění MS v Praze není seznatelné, proč by bylo nutné zatáhnout za pomyslnou „záchrannou brzdu“ a požadované informace neposkytnout.

Česká justice také nedávno informovala, že ČT bude muset znovu odpovědět na dotaz, kolik stojí výroba pořadů moderátora Václava Moravce. Rozhodl tak Městský soud v Praze, který vyhověl žalobě neúspěšného žadatele. ČT mu informaci odmítla sdělit s tím, že se jedná o obchodní tajemství. Petr Dimun, ceskajustice.cz

X X X

Francouzská vláda znárodní svůj „ČEZ“. Jaderný gigant EDF tak bude mít plně pod kontrolou

Francouzská vláda chystá úplné znárodnění energetické společnosti EDF, uvedla ve středu podle agentury Reuters premiérka Élisabeth Borneová. Akcie společnosti po jejím výroku prudce zpevnily. Francouzský stát nyní vlastní 84 procent akcií tohoto zadluženého jaderného giganta.

„Potvrzuji vám, že stát má v úmyslu kontrolovat sto procent kapitálu EDF,“ uvedla Borneová ve svém projevu v dolní komoře parlamentu. V promluvě formulovala priority své menšinové vlády.

 Společnost EDF nabrala zpoždění a překročila rozpočet při stavbě jaderných elektráren ve Francii a v Británii. Potýká se také s korozí u některých svých stárnoucích reaktorů. Polovina jejích reaktorů ve Francii je nyní mimo provoz.

Roli hrály i volby

Energetický podnik dále poškodilo vládou nastavené pravidlo, podle něhož musí elektřinu prodávat konkurentům se slevou. Nařízení přišlo před dubnovými prezidentskými volbami, v nichž Emmanuel Macron obhajoval mandát. Podle Reuters se tak snažil odvrátit hněv veřejnosti kvůli rostoucím účtům za energii.

EDF odhaduje ušlý zisk na 18,5 miliardy eur (458,4 miliardy korun) a předpokládá, že prodej elektřiny se slevou ji bude stát kolem 10,2 miliardy eur. Její dluh se letos zvýší o 40 procent na více než 61 miliard eur, napsala agentura Reuters.

Možnost úplného znárodnění EDF naznačil Macron už na začátku tohoto roku. Znovuzvolený prezident hodlá ze společnosti učinit hlavní pilíř masivních investic do nových jaderných reaktorů. Kolem 16:50 SELČ si akcie EDF na burze v Paříži připisovaly bezmála jedenáct procent.

X X X

V populaci je až 300 tisíc nakažených, říká Hořejší. Prymula nechce plošné testy

Denní přírůstek nakažených covidem-19 od minulého týdne opět nabral na obrátkách a vyjma víkendu vždy atakoval hranici tisícovky nových případů. Podobně na tom bylo i nesváteční pondělí. V odpadních vodách je navíc nálož koronaviru vyšší než za minulých vln, přesto odborníci uklidňují, že apokalypsu neočekávají. Ochránit by nás paradoxně mohla i laxnost při očkování.

V poslední době rychle přibývá nových případů v Portugalsku. „Země je možná obětí svého úspěchu, kdy se jí rychle podařilo naočkovat 90 procent populace. Po nějaké době protilátky vyvanou a je možné, že s tím souvisí jejich rapidní nárůst nakažených. V Čechách nemusí být takový vzestup. Tím, že jsme očkovali pomaleji, může nám to paradoxně pomoct,“ uklidňoval před časem v rozhovoru pro iDNES.cz náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic.

Přestože předchozí laxnost může Čechům výrazně pomoci v boji proti submutaci omikronu BA.4 a BA.5, doporučuje všem očkování třetí, potažmo čtvrtou dávkou vakcíny proti covidu-19. Podobně mluví i imunolog Václav Hořejší.

„Už teď probíhá další vlna. Sice jsme řekli, že to vypadá docela dobře, ale znám ze svého okolí mnoho případů, kdy lidé sice nemuseli do nemocnice, ale týden měli dost ošklivou respirační chorobu. Přestože měli dvě dávky očkování. Je potřeba jít na třetí, potažmo čtvrtou,“ vysvětluje Hořejší, který se plánuje taktéž v nejbližší době znovu přeočkovat.

Přírůstek nakažených s covid-19 za poslední týden

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula říká, že za tři týdny stoupl počet hospitalizovaných z devadesáti na dvě stě. „Zatím není takové riziko, jaké bylo při vlně způsobené deltou,“ uklidňuje.

Přesto náměstek Pavlovic apeluje na všechny neočkované, aby se ve vlastním zájmu nechali naočkovat. „Riziko hospitalizace tady rozhodně stále je. Pokud nejsem očkovaný nebo jsem se s virem nesetkal, existuje možnost těžších průběhů,“ apeluje na všechny, kteří se z nějakého důvodu za dva roky pandemie nenechali naočkovat.

 Covidová nálož v odpadních vodách je na historickém maximu

Zatímco před dvěma týdny byl denní průměrný přírůstek nakažených koronavirem 534 případů, minulý týden se vyšplhal až na číslo 912. Nejvíce záchytů objevily laboratoře v pátek, kdy detekovaly 1299 nakažených.

Biochemik Jan Konvalinka navíc upozornil na přítomnost viru v pražských odpadních vodách. Hodnoty podle něj přesahují ty z vrcholů minulých vln.

„Analýzy mého přítele profesora Jana Bartáčka z VŠCHT ukazují mimořádně strmý nárůst viru v pražských odpadních vodách, přesahující nejvyšší hodnoty z vrcholů epidemie. Tyhle vrcholy v minulosti předcházely zaplněným nemocnicím zhruba o čtyři týdny,“ napsal Konvalinka.

Náměstka resortu zdravotnictví Pavlovice těší, že je nyní léto. Lidé mají podle něj jiné vzorce chování, tráví více času venku, mají větší rozestupy, tudíž virová nálož, kterou případně dostávají, je nižší, než by tomu bylo v zimních měsících. Uklidňuje, že vysoký nárůst nakažených měli i například v Portugalsku, nyní už tamní křivka ale klesá.

Příznaky koronaviru omikron BA.4 a BA.5

Imunolog Václav Hořejší popisuje, že subvarianta omikronu BA.4 a BA.5 se svou nakažlivostí blíží spalničkám, které jsou považovány za nejinfekčnější onemocnění.

Přesto ho těší, že na rozdíl od předchozích mutací infikují méně plíce a jiné orgány, zůstávají převážně v nosní a ústní sliznici a nevyvolávají vážnější onemocnění.

Nejčastější aktuální příznaky covidu-19:

· Bolest hlavy, Únava, Suchý kašel, Rýma, Ztráta čichu a chuti, Střevní potíže, Teplota.

Na Konvalinkova slova zareagoval i Hořejší. Podle jeho informací se odhaduje, že jsou momentálně infikovaná asi 2-3 procenta populace. „To je asi 200 až 300 tisíc lidí. A my víme jenom o těch, kteří se nechali testovat.“ Z toho důvodu by byl pro testy zdarma nebo plošné testování. Myslí si, že lidé, kterým není příliš dobře, by se pak odhodlali jít na test a nemoc nepřecházeli, protože by věděli, že mají koronaviru a nejsou jen nachlazení.

S jeho slovy ale nesouhlasí Prymula, podle něj je na to zatím brzy. „Břemeno plošného testování v masivní míře je obrovské a mělo by to být kombinované. Lidé se mohou testovat sami, pokud potřebují, a to, co by mělo být hrazeno, jsou testy vycházející z klinických příznaků, kdy je člověk indikován lékařem,“ vysvětluje.

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová pro iDNES.cz minulý pátek přiznala, že jediné opatření, které připadá v úvahu v případě, že by se situace rapidně zhoršila – tedy primárně počty hospitalizovaných v nemocnici – by bylo opětovné zavedení respirátorů.

Válek chce zkrouhnout krajské hygieny

Deník Právo ve čtvrtek informoval, že má k dispozici dopis, jehož adresátem měly být krajské hygienické stanice. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek v něm měl psát o myšlence, že všech 134 pracovních míst, která vznikla kvůli pandemii v roce 2020, budou zrušena.

„V souvislosti se snížením počtu míst o 134 Vás žádáme o zaslání plánovaných škrtů míst, vyjádřených počtem služebních míst zvlášť a pracovních míst zvlášť za Vámi řízenou organizaci,“ stojí v dopise, který má Právo k dispozici.

Válkův náměstek Pavlovic mírní obavy. Místo rušení míst a podepisování výpovědí má jeho rezort v plánu údajně „optimalizaci personální struktury“. „Bavíme se o tom, která místa jsou dlouhodobě neobsazená nebo jsou obslužná a to tak, aby struktura obslužných míst byla stejná v rámci všech krajů,“ ubezpečil.

Proti tomu se ale razantně vymezil bývalý šéf rezortu Prymula. Válkův krok označil za špatný přístup. „Dlouhé desítky let jsme podceňovali hygienickou službu, rozevíraly se nůžky mezi platy na hygienických stanicích a v klasických nemocnicích. Participace mladých lékařů byla mizivá. Hygienická stanice nebo orgány veřejného zdraví potřebujeme a nikdo není schopný predikovat, jak se bude vyvíjet epidemie do budoucna,“ upozornil.

X X X

Opatření způsobila mnoho škod. Jeďte na dovolenou a žijte normální život, radí Hostomský

Návrat k opatřením proti covidu, jako je povinné nošení roušek, odporuje západním normám, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS biochemik Zdeněk Hostomský. Uznal, že současný nárůst nakažených je v porovnání se stejným obdobím v minulých letech vyšší, důležité je ale sledovat především počet hospitalizovaných a těžce nemocných.

Přestaňte ukládat tuky

Denní přírůstky nakažených koronavirem v Evropě se za poslední měsíc ztrojnásobily. Vysoké počty nakažených hlásí například Portugalsko, Francie nebo Německo, rostoucí trend ale pozorují i Češi. Například v pondělí bylo potvrzeno 1 297 případů, což je o 56 víc než před týdnem, méně se ale testovalo. Za nárůstem jsou nakažlivější submutace varianty omikron BA.4 a BA.5.

„Není to očekávané, protože loni nic podobného nebylo, ale čísla odráží vývoj viru. Máme mutace, které jsou o mnoho nakažlivější. Důležitější je ale počet lidí v nemocnicích nebo těžce nemocných, kterých je relativně málo. Nová varianta se silně šíří, ale nebude tak škodit,“ vysvětlil ve vysílání CNN Prima NEWS Hostomský.

Například epidemiolog Roman Prymula už dříve uvedl, že letní vlna covidu je v plném proudu a je možné, že tu očekávanou podzimní odsune až do zimy. Rovněž ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v květnu v Partii připustil, že podzimní vlna covidu je nevyhnutelná, Češi se však nemusí bát dalších lockdownů. Ve hře je ale například nošení roušek v hromadné dopravě nebo lékařských zařízeních. Rizikové skupiny se pak budou muset podle ministra zřejmě znovu přeočkovat.

Návrat k neosvědčeným praktikám? Chyba

„Opatření v minulosti nefungovala tak dobře a způsobila mnoho škod. Nejen ekonomických, ale i na psychickém zdraví. Vracet se k neosvědčeným praktikám by byla chyba. Současnou vládou a ministrem Válkem jsem povzbuzen. Nošení roušek nebo přechod na covid pasy je krok zpět, který odporuje západním normám,“ konstatoval Hostomský.

 Omikron je podle biochemika stále daleko infekčnější než původní varianty, proto už roušky nebo respirátory nemají žádný účinek a jejich případné nařízení by byla spíše symbolika. „Z biologického hlediska nemají cenu,“ zdůraznil. Apeloval ale na vakcinaci, protože virus v populaci zůstane.

„Ideální je se očkovat a nechat všemu volný průběh. Jeďte na dovolenou a žijte normální život. Pokud jste v rizikové skupině, běžte na vakcinaci. Na podzim bude i více léků,“ vzkázal Hostomský občanům. Lidská imunita se prý nedá srovnat s rokem 2020. Od té doby bylo viru vystaveno 95 procent společnosti a organismus už má protilátky.

„Samozřejmě jsou mezi námi lidé, jejichž imunitní systém je utlumen. Jedná se o občany nad 60 let nebo po vážných operacích či nemocích. Ti jsou vážně ohroženi a doporučil bych jim i čtvrtou dávku očkování,“ dodal Hostomský.

Návrat tvrdých opatření by byl devastující

Počet nakažených se v Evropě začíná rozmáhat ve chvíli, kdy se naplno rozbíhá sezona letních dovolených a pohyb lidí mezi státy je velmi vysoký. Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří ČR Jana Papeže ale údaje o covidu nervozitu mezi turisty zatím nezpůsobují.

 „Například Portugalsko má vysoká čísla, ale rozvolnilo zbývající restrikce. Nervozitu daleko víc způsobují někteří lidé v médiích, kteří připravují veřejnost na lockdowny a něco strašného. Odborníci mají úkol upozorňovat na realitu, a ne šířit paniku,“ rozzlobil se Papež ve vysílání CNN Prima NEWS.

Cestující tak mohou být z hlediska přijímání nových restrikcí v turisticky oblíbených destinacích klidní. „Maximálně se zavádějí roušky ve veřejné dopravě. V exotických zemích se stále více rozvolňuje, stejně tak v Asii kromě Číny. Zdá se, že mnoho vlád si uvědomuje, že není možné vrátit stav zpět, bylo by to pro všechny devastující. Když k tomu připočteme inflaci, společnosti by opatření hnala do agresivity a na ulice. To by nebylo správné,“ varoval Papež.

X X X

Ovečkin se baví, hokejoví šéfové se bojí: vrátí se do NHL Rusové?

V dresu moskevského Dynama se zaskvěl při fotbalové exhibici, při níž i skóroval. Minulý týden s několika dalšími ruskými osobnostmi Alexandr Ovečkin zase válel na hokejové taškařici v Krasnojarsku, po níž pravil: „Fandové by si zasloužili, aby tady vznikl klub KHL.“ O víkendu si ještě zapěl při koncertu na zaplněném stadionu Lužniki. Krátký šot umístil i na Instagram, z něhož se na vás stále směje jeho společný snímek s prezidentem Putinem.

Ovečkin vypadá jako prominent režimu než jako jeho rukojmí, o čemž opakovaně přesvědčoval jeho hokejový zaměstnavatel z Washingtonu. Jeden z nejslavnějších střelců historie si doma v Rusku náramně užívá po sezoně, ve které přepisoval gólové rekordy NHL.

 Mnozí jeho krajané nejspíše podobnou pohodu neprožívají. „Myslím, že někteří Rusové by měli přes léto zůstat v Americe,“ přiznal jeden z agentů, který v NHL zastupuje některé ruské klienty.

A jeden z šéfů NHL anonymně pro respektovaný server The Athletic přidal: „Bezpečnější by pro ně bylo zůstat v Severní Americe. Ale jak chcete zakázat dospělým mužům, aby neodcestovali domů? Záleží na nich. My jen můžeme držet palce, aby nenastala nějaká potíž.“

V poslední sezoně si v NHL zahrálo celkem 57 Rusů. Po rozpoutání války na Ukrajině jim vedení soutěže nezatrhlo účast, jako se stalo na tenisovém Wimbledonu, v kvalifikaci o fotbalový šampionát v Kataru nebo na květnovém mistrovství světa v hokeji.

Komplikace se objevují jiné.

Počátkem července ho odstartovalo zatčení brankáře Ivana Fedotova. Po zdařilé sezoně v CSKA Moskva se upsal týmu Philadelphia Flyers, jenže místo do USA musí zjevně zamířit do armády. Dál v jeho případu vycházejí stále nové a znepokojivé zprávy.

Hospitalizace v nemocnici. Možný pokus o otravu. Přesun za Severní polární kruh, kde by měl sloužit na vojenské základně. Právník pětadvacetiletého Fedotova se už odvolal proti násilnému odvedení do armády. Úřady hokejového gólmana viní za zfalšování dokumentů, s nimiž se měl vyhnout roční vojně, kterou musí absolvovat mladí Rusové mezi 18. a 27. rokem života.

Brankáře Fedotova zadrželi u stadionu. Zřejmě narukuje

Ovečkin: Co mám říkat?

Nyní se naplňují obavy manažerů NHL, protože problémy v rodné vlasti má i první velká ruská hvězda. Ze stejného důvodu jako Fedotova stíhá režim i útočníka Minnesoty Kirilla Kaprizova, jenž patří mezi osmičku borců, kteří v sezoně překonali magickou stobodovou hranici.

Kaprizovův otec Oleg pro Sport Express argumentoval, že syn coby student Národní hospodářské akademie při Úřadu Ruské federace v Moskvě je dočasně osvobozen od povinné vojenské služby. U Fedotova se zase zmiňuje, že v minulosti vojnu suplovalo angažmá ve vojenském oddíle CSKA Moskva.

Snad ještě zajímavější je, že se hledají prohřešky u jedinců, kteří na ledě vzorně reprezentovali vlast a které Kreml oceňoval.

Vždyť samotný prezident Putin vyznamenával Kaprizova za úspěchy i za to, že v minulosti místo přesunu do zámoří pokračoval v KHL. Gólman Fedotov na únorové olympiádě prahl po úspěchu tak moc, že si po prohraném finále s Finy 1:2 z frustrace nepověsil na krk stříbrnou medaili, což způsobilo mezinárodní poprask.

Jeho nucené narukování do armády vzbuzuje zájem znovu. Krok kritizují i některé ruské legendy a také kanonýr Ovečkin dostal otázku, zda chce něco říct k případu Fedotov. „Ne. Proč?“ citoval jeho reakci server Sport.ru.

„Jakékoli emotivní komentáře nejsou na místě, řídíme se zákonem,“ uvedl i Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.

Ben Noble – odborník na ruskou politiku z britské University College London – pro The Athletic upozorňuje na nevypočitatelné chování Kremlu ve válečné době. „V zákoně není nic, co by úřadům umožnilo zablokovat lidem odchod ze země v případě, že řeknou něco, co se Kremlu nelíbí,“ sděluje Noble.

Kirill Kaprizov z Minnesoty se raduje ze své branky v promrzlém utkání proti St. Louis.

Na druhou stranu Rusové nemohou opustit zemi, pokud například vědí státní tajemství, mají nesplacený dluh nebo jsou vyšetřovaní za údajné porušení zákona, do čehož může spadat případ Kaprizova.

Ruská média už zveřejnila, že se s ním počítá k výsadkové jednotce. Podle nich už ale známý útočník zmizel do USA. Americké servery naopak citují generálního manažera Minnesoty Billa Guerina, že eso Wild dál zůstává v Rusku.

Připomíná se také jejich vzájemný rozhovor po konci sezony, kdy se Guerin Kaprizova tázal, zda nechce strávit léto v Americe nebo kdekoli jinde než v Rusku.

Další hokejoví profíci v potížích

Celý komplikovaný příběh se bude dál vyvíjet. Mezitím ruský web Championat.com upozorňuje, že podle jeho zdroje se zahájila trestní řízení s dalšími ruskými profíky z Kontinentální ligy – s Michailem Vorobjovem (24 let) z Petrohradu, Vladislavem Lukinem (24) z Vladivostoku a gólmanem Anvarem Sulejmanovem (22), který stejně jako ostatní dřív hrál za Ufu.

Trojici hrozí až dvanáctileté vězení. Dá se předpokládat, že je otázkou času, kdy se objeví další zvláštní obvinění. „K pochopení hlavního tématu letošního hokejového léta je zatím katastrofální nedostatek informací,“ podotýká Championat.com.

Jistě se jeví, že v Rusku je dusno. Komplikace se mohou vyskytnout i u hokejistů, ač se na ně Kreml nezaměří.

Kvůli krveprolití na Ukrajině se komplikovaně cestuje z Ruska. Komunikace s úřady drhne. Americký konzulát v Moskvě momentálně nevydává víza, což může cestu do Spojených států zcela znemožnit. „Někteří ruští hráči dostali víza v zemích Evropské unie, což je ale stále obtížnější, protože konzuláty jsou zavaleny spoustou žádostí,“ upozorňuje hráčský zástupce ruských hokejistů.

I proto sílí obavy, zda se všichni ruští hokejisté po létě vrátí do NHL. A šéfové soutěže se jen modlí, aby v ruské pasti neuvázlo další slavné jméno.

X X X

Zfalšoval vojenský průkaz? Přední ruský hokejista má rukovat, místo bruslí nafasuje kanady

Významných ruských hokejistů, kteří mají nastoupit do povinné vojenské služby, začíná přibývat. Vše odstartoval příběh brankáře Ivana Fedotova, který byl místo angažmá v NHL odklizen za polární kruh, kde má nastoupit na vojnu. A podobné problémy řeší také útočník Minnesoty Wild Kirill Kaprizov. Muž, který na zimní olympiádě 2018 vybojoval své zemi zlato, si měl údajně před pěti lety pořídit falešný vojenský průkaz. Rusové a Američané se navíc přou, kde se hokejista momentálně nachází.

Zatímco případ Fedotova má podle všech dostupných zdrojů jasné obrysy, kauza Kaprizova je zatím zahalena hustou mlhou. V ruských médiích se nejprve objevily zprávy, že 25letý rodák z Novokuzněcku měl ze země před úřady uprchnout do USA. Důvod? Jeho jméno je spojeno se zfalšovanou vojenskou průkazkou.

 Vše se mělo stát v roce 2017, kdy současný útočník Minnesoty hrál za ruskou Ufu. „Kanál SHOT na Telegramu uvedl, že Farit Samigullin, někdejší policista z Ufy, byl zatčen v dubnu, protože prodával hokejistům vojenské průkazy. Na zločinném schématu se podíleli Fedotov i Kaprizov,“ píše ruský web Sport-Express.

Neděláme si velké starosti, zní z Minnesoty

Jenže generální manažer Wild Bill Guerin pro web The Athletic uvedl, že Kaprizov je stále v Rusku. „Snažíme se zjistit co nejvíce, ale neděláme si s případem příliš velké starosti. Mluvil jsem s jeho agentem. Nebudeme vytvářet paniku. Snažíme se shromáždit informace a zjistit, jak moc jsou ruské informace věrohodné,“ sdělil Geurin.

Falešný armádní průkaz má být důvodem, proč Kirill Kaprizov porušil státem stanovená pravidla. „Jeho otec Oleg je v neustálém kontaktu s komisariátem. V pondělí musí na základě plné moci přijet a odhlásit syna z vojenské evidence v Ufě. Poté ho znovu nahlásí, ale už v Novokuzněcku, odkud Kirill pochází,“ napsal na Telegramu profil Mash s tím, že Kaprizov se bude účastnit vojenské služby, konkrétně u výsadkové jednotky.

 Otec Oleg ale pro Sport-Express popřel, že by si jeho syn průkaz koupil. Podotkl, že jeho syn je studentem Ruské prezidentské akademie národního hospodářství a veřejné správy (RANEPA). Je běžné, že ruští profesionální sportovci studují dálkově, aby své vojenské povinnosti oddálili.

Podle webu the Athletic a renomovaného novináře Michaela Russoa však Kaprizovova výjimka vypršela 30. června. „Pokud je to pravda, bez ohledu na obvinění, že si před pěti lety koupil vojenský průkaz, by měl Kaprizov splnit vojenské povinnosti. V Rusku musí v armádě sloužit muži ve věku od 18 do 27 let, a to minimálně jeden rok,“ píše novinář a poukazuje na fakt, že Rusové si údajného podvodu všimli zrovna v době, kdy probíhá jejich invaze na Ukrajině.

Zachrání Kaprizova angažmá v CSKA?

Nutno dodat, že Kaprizov rozhodně nepatří mezi průměrné ruské hráče. V sezóně 2020/2021 získal Calder Trophy pro nováčka roku NHL a v poslední sezóně vytvořil se 47 góly a celkovými 108 kanadskými body v základní části klubový rekord. Na zimní olympiádě 2018 pak vstřelil v prodloužení finále proti Německu rozhodující branku.

Před misí v zámoří tři roky hrál za CSKA Moskva, tedy za klub, který patří pod ruské ministerstvo obrany a obvykle byli jeho hráči v minulosti osvobozeni od vojenské služby. „To je však jen neformální pravidlo,“ upozorňuje Russo.

Debaty ohledně nasazení předních ruských hokejistů do vojenské služby rozpoutala kauza brankáře Ivana Fedotova, který měl již podepsanou smlouvu v týmu NHL Philadelphia Flyers. Právě vyhýbání se vojenské službě bylo oficiálním důvodem, proč 25letého gólmana na základě výzvy vojenské prokuratury v ruském Petrohradu policisté zadrželi.

Zatím ruská státní média včetně agentury TASS informují o tom, že stříbrný olympionik z Pekingu byl poslán na Arktidu. Jeho novým nechtěným „domovem“ za polárním kruhem je takzvané uzavřené město Severomorsk na poloostrově Kola. Toto místo je sídlem administrativní základny Severní flotily ruského námořnictva. Nejmenovaný zdroj uvedl, že Fedotov už je připraven začít vojenskou službu. K tomu dodal, že pravděpodobně by měl být převelen na souostroví Nová země v Severním ledovém oceánu.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.