Fašisté nechtějí z Ukrajiny, od Hitlera slíbené statky. Černochová rozvrací armádu, vyhazuje ředitele ÚVN v Praze. Dopis Fialovi o zdražení tisku. V ČEZ si rozdělili 135 milionů

Když Hitler napadl Polsko a táhl dál na Moskvu, důstojníkům vermachtu slíbil statky na Ukrajině. Proto dnes fašisté a nacisté Hitlera nechtějí z Ukrajiny. Německo, Scholz a EU s Leyenovou, která je z Německa, se stále starají o obiloviny Ukrajiny, aby se prodaly ve světě. Rusko upozornilo na fašisty na Ukrajině, jako Izrael, ale Německo, USA s Bidenem, Anglie a další země Západu se o řešení fašistů na Ukrajině nestarají, problém neřeší.

HITLEROVI  FAŠISTÉ  A  NACISTÉ  V  NĚMECKU  ZNOVU  SÍLÍ,  OBJEVUJÍ  SE  I  NA  VEDOUCÍCH  MÍSTECH  ÚŘADŮ

„Červená čára překročena.“ Němci provedli razii u aktivistů Poslední generace

Německá policie ve středu v několika spolkových zemích provedla razie u členů klimatického hnutí Letzte Generation (Poslední generace). Státní zastupitelství uvedlo, že domovní prohlídky jsou součástí vyšetřování sedmi lidí, kteří čelí obviněním ze založení a podpory organizované zločinecké skupiny.

 Hnutí se proti domovním prohlídkám ostře ohradilo a uvedlo, že žádné zločiny nepáchá, naopak se staví za životy všech lidí. Podporu aktivistům vyslovily mimo jiné ekologické uskupení Greenpeace a také postkomunistická Levice.

Naopak spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová razie hájila. „Červená čára v právním státě je vždy jasná, legitimní protest končí tam, kde začínají trestné činy a kde jsou porušována práva ostatních,“ řekla. Dodala, že pokud se červená čára překročí, policie musí jednat.

Klimatické hnutí v posledních týdnech vystupňovalo blokády silnic a další nátlakové akce, jimiž se snaží politické představitele a úřady přinutit k důraznějšímu boji proti globálnímu oteplování. Radikální akce aktivistů, které vyžadují doprovodné nasazení stovek policistů, však vyvolávají rozporuplné reakce veřejnosti i politiků.

Spolkový kancléř Olaf Scholz blokády, při kterých se demonstranti lepí k vozovkám či autům, ostře kritizoval a označil je za naprosto šílené. Berlínská senátorka pro vnitro Felor Badenbergová, jejíž funkce odpovídá zemské ministryni, chce prověřit, zda hnutí Letzte Generation není organizovanou zločineckou skupinou.

Protestní hnutí tak čelí řadě trestních oznámení, která státní zastupitelství označilo za důvod středeční razie. Asi 170 policistů prohledalo 15 objektů v sedmi spolkových zemích, mimo jiné v Berlíně, Bavorsku či Sasku. Policisté zablokovali také dva bankovní účty a jednu webovou stránku.

Zmíněných sedm obviněných organizovalo podle vyšetřovatelů finanční sbírku pro hnutí, díky které vybrali nejméně 1,4 milionu eur (33 milionů korun). Tyto peníze hnutí používá pro financování svých akcí, kterými se Letzte Generation podle obvinění dopouští trestných činů.

Dva z těchto sedmi lidí jsou navíc podezřelí z pokusu o sabotáž na ropovodu z Terstu do Ingolstadtu. Tento čin se stal v dubnu 2022, kdy dva lidé pronikli do regulační stanice ve Freisingu. Policie je krátce poté zadržela. Žádné větší škody hlášeny nebyly, provoz produktovodu se však asi na pět hodin zastavil.

X X X

BÍLÝ  PRÁŠEK  MINISTROVI

Německému ministrovi Habeckovi přišla obálka s bílým práškem

Robert Habeck je německý spisovatel, absolvent filosofie na Freiburské univerzitě, který byl 8. prosince 2021 jmenován ministrem pro hospodářství a ochranu klimatu a vicekancléřem Spolkové republiky Německo.© MSC

Obálka přišla do kanceláře ve Flensburgu, který leží nedaleko hranice s Dánskem. Zaměstnanci ji následně přinesli na policii, což vedlo k vyvolání požárního poplachu. Následovala dvouhodinová policejní operace.

Prášek zajistili hasiči a umístili ho do speciálního kontejneru. Policie v prohlášení podle Reuters uvedla, že nedošlo k žádným škodám ani zdravotním problémům. Látka bude podrobena analýze, na výsledek se zatím čeká.

X X X

BOMBY  NA  UKRAJINU,  POLITICI  UKRAJINY ŽÁDNĚ  SNAHY  O  KONCI  VÁLKY

ZBYTEČNĚ  NIČENÁ  ZEMĚ  A  LIDÉ  PŘICHÁZEJÍ  O  ŽIVOT

Rusové místo kinžalů nasazují sovětské bomby, Ukrajina má potíž je sestřelit

Ukrajinští a američtí činitelé i nezávislí analytici si všímají, že ruské síly čím dál častěji k útokům na Ukrajině využívají bomby z časů Sovětského svazu. Tyto letecké pumy, z nichž některé jsou upravené, aby mohly dlouho klouzat vzduchem, je velmi obtížné sestřelit. Neustále hledají způsob, jak nás zasáhnout, zní z ukrajinského letectva.

 Ukrajinská města a vesnice nejen v blízkosti fronty čelí neustálému bombardování, v posledních týdnech ovšem Kyjev hlásí, že téměř všechny balistické střely a útočné drony se ukrajinské protivzdušné obraně daří likvidovat. Při vlně ostřelování v minulém týdnu Ukrajinci oznámili i zničení šesti nadzvukových střel Kinžal.

Podle zjištění deníku The New York Times (NYT) ale nyní sílí hrozba v podobě starších bomb, které sice mají jisté nedostatky, ale ukazují se být obtížnějším terčem pro protivzdušnou obranu než moderní zbraně.

„Letecké bomby jsou jiné. Nemají vlastní pohon jako střely s plochou dráhou letu a nezůstávají tak dlouho ve vzduchu jako drony. Jsou ve vzduchu jen sedmdesát sekund nebo méně a pro ukrajinskou obranu je mnohem obtížnější je sledovat,“ uvádí list.

Evoluce ve vzdušné válce

Ukrajinští a američtí činitelé uvedli, že Rusové některé bomby vylepšili navigačními systémy a křidýlky, které ze staromódních zbraní dělají modernější „plachtící“ bomby.

Nejmenovaný zdroj z amerického ministerstva obrany popsal, že bomby shazují ruští piloti ze stíhaček Su-34 a Su-35. Vypouští je nad okupovaným územím a nálože pak pokračují i déle než třicet kilometrů a zasahují cíle za frontovou linií.

„Tohle je evoluce ve vzdušné válce,“ řekl důstojník ukrajinského letectva Denys Smažnyj. „Nejdřív zkusili střely s plochou dráhou letu a my jsme je sestřelili. Pak zkusili drony a my jsme je sestřelili. Neustále hledají způsob, jak nás zasáhnout, a my hledáme způsob, jak je zastavit,“ dodal.

NYT ve svém článku popisuje i konkrétní případ ze začátku května, kdy nedaleko fronty u řeky Dněpr podle Ukrajinců dopadla 500kilogramová upravená bomba. Mladá místní žena Maryna Ivanovová vylíčila, že slyšet výbuchy už pro ni není nic neobvyklého, ale tento byl mnohem děsivější. „Měla jsem pocit, že něco spadlo přímo na nás,“ uvedla.

O několik minut později slyšela venku křik a seběhla k přístavišti. Tam našla svého bratra zbroceného krví a vedle něj svého snoubence, který při výbuchu přišel o část obličeje. Oba byli mrtví. „Nemohla jsem uvěřit svým očím,“ řekla.

X X X

Wagnerovci opouštějí Bachmut, Kreml viní Kyjev z diverzí jaderných elektráren

Vojáci ruské Wagnerovy skupiny se začali stahovat z východoukrajinského Bachmutu. Ve čtvrtek to oznámil šéf Wagnerovců Jevgenij Prigožin. Rusko tvrdí, že odvrátilo ukrajinskou diverzi na dvě jaderné elektrárny v Rusku. Dva podezřelé sabotéry zadrželo. Ruské síly v noci na čtvrtek útočily na Ukrajinu bezpilotními letouny.

 Šéf Wagnerovců Prigožin krok avizoval už v minulých dnech poté, co město prohlásil za dobyté a pod ruskou kontrolou. Ukrajinské úřady oficiálně ztrátu Bachmutu nepotvrdily. „Stahujeme bojové jednotky z Bachmutu. Až do 1. června se bude hlavní část přesouvat do táborů v týle. Pozice předáváme ruské armádě. Pokud to ale bude pro armádu těžké, necháme tam ty, kteří sehráli zásadní roli při dobytí Bachmutu,“ prohlásil Prigožin na Telegramu. Už dříve uvedl, že v týlu jeho jednotky čeká reorganizace a přezbrojení.

Prigožin dobytí Bachmutu, který podle pozorovatelů nemá už dlouho žádný strategický, ale pouze symbolický význam, oznámil 20. května. V pondělí pak uvedl, že se jeho jednotky stáhnou. Na jejich pozicích je vystřídají vojáci ruského ministerstva obrany, se kterým Prigožin vede mocenské spory a často kritizuje jeho styl vedení válečného tažení na Ukrajině.

Není jasné, zda se Rusku podařilo pro dlouhých měsících tvrdých bojů Bachmut dobýt. Stncie BBC poznamenává, že ukrajinský generální štáb ve svých pravidelných hlášeních o situaci na bojišti v posledních dnech v souvislosti s Bachmutem hovoří jen o obcích na jeho předměstí a o bojích přímo ve městě se nezmiňuje.

Pozornost podle amerického Institutu pro studium války (ISW) vyvolal i Prigožinův středeční rozhovor o ruském válečném tažení na Ukrajině, zejména pak ta část, ve které hovořil o ztrátách wagnerovců při bojích o Bachmut.

Šéf žoldnéřů uvedl, že se mu v ruských věznicích podařilo naverbovat na 50 tisíc vězňů, z nichž jich 20 procent (deset tisíc) u Bachmutu padlo. Prigožinova tvrzení se chopili zejména proruští váleční blogeři, kteří komentovali masivní rozsah ztrát a spekulovali, že skutečné počty Rusů zabitých v boji můžou být mnohem vyšší.

„Prigožinova tvrzení o ztrátách začala určovat převládající diskurz o celé ruské kampani v Bachmutu,“ píší analytici ISW, podle kterých budou vysoké ztráty a náklady na bitvu o město definovat podobu debaty v ruském informačním prostoru i do budoucna.

Nové raketové útoky

Rusko v noci na čtvrtek opět zaútočilo na ukrajinské území bezpilotními letouny, většina ukrajinských oblastí v noci a ráno vyhlásila protiletecký poplach. Správa Kyjeva oznámila, že se všechny drony podařilo sestřelit.

Charkov na východě Ukrajiny informoval o útoku protiletadlovými střelami, který se ale obešel bez zranění. Dronový útok ohlásila i proruská správa Krymu, podle které si ani tento incident nevyžádal oběti.

Na Ukrajině nejprve krátce po půlnoci místního času (ve středu před půlnocí SELČ) vyhlásily protiletecký poplach Kyjev, Kyjevská, Žytomyrská, Černihivská či Chersonská oblast. V následujících hodinách se přidávaly nejprve oblasti na severovýchodě, severu a jihu; kolem čtvrté ráno poplach platil i na většině západní Ukrajiny.

„Ruští okupanti v noci spustili raketový útok na vesnici Cyrkuny (na předměstí Charkova). Raketa S-300 dopadla na zem a poškodila nedaleký obytný dům. Naštěstí nebyl nikdo zraněn,“ uvedl na telegramu charkovský gubernátor Oleh Syněhubov.

Diverze proti elektrárnám

Ruská tajná služba FSB ve čtvrtek rovněž uvedla, že odvrátila diverzi plánovanou ukrajinskou rozvědkou proti dvěma jaderným elektrárnám v Rusku. Dva Ukrajince, které podezřívá ze sabotáže, zadržela, jakož i jejich dva údajné ruské spolupracovníky. Tvrzení nešlo ve válečných podmínkách bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů. Podezřelým hrozí až 20 let vězení, dodala agentura Interfax.

Ukrajinští diverzanti se podle FSB, citované ruskými tiskovými agenturami, chystali v předvečer oslav vítězství v druhé světové válce 9. května vyhodit do povětří více než 30 sloupů elektrického vedení Leningradské a Kalininské jaderné elektrárny, což by mohlo vést k odstavení jaderných reaktorů, k vážným ekonomickým škodám a poškození pověsti Ruska.

Skupině diverzantů se podle tajné služby podařilo vyhodit do povětří jeden sloup a uložit výbušniny u čtyř dalších sloupů Leningradské jaderné elektrárny a uložit výbušniny pod sedm sloupů Kalininské jaderné elektrárny.

FSB zadržela dva Ukrajince a po dalším, který se nyní údajně nachází v Belgii, vyhlásila pátrání. Zadržela také dva Rusy, kteří Ukrajincům podle ní pomáhali, zajistili jim komunikaci a přepravu auty s falešnými poznávacími značkami. Sabotéry zverbovala rozvědka údajně loni v září a poté prošli speciálním výcvikem; do Ruska se dostali přes Polsko a Bělorusko.

Výbušniny rozvědka propašovala kamiony mezinárodní dopravy přes Polsko, Litvu a Bělorusko, tvrdí FSB. Dodala, že zabavila 36,5 kilogramu výbušniny C-4, 61 roznětek zahraniční výroby, 38 přístrojů umožňujících odpálení ve stanoveném čase a dvě pistole Makarov sovětské konstrukce s náboji.

Ruská redakce BBC připomněla, že o vyhození sloupu elektrického vedení do povětří informoval na počátku května gubernátor Leningradské oblasti. Média poté s odvoláním na nejmenované zdroje psala o odhalení výbušnin na sloupech elektrického vedení v Leningradské a Tverské oblasti, kde se nachází Kalininská jaderná elektrárna.

X X X

DeSantisův DeBakl. Prezidentská kampaň začala trapasem, Trump se tetelí

Takový start volební kampaně si Ron DeSantis určitě nepředstavoval ani v nejhorších snech. Napjatě očekávaný rozhovor floridského guvernéra s Elonem Muskem totiž začal se zpožděním kvůli technickým problémům Twitteru. Donald Trump toho hned využil k útokům na svého největšího soka v boji o republikánskou nominaci.

DeSantis klip oznamující vstup do prezidentského souboje zveřejnil na Twitteru ve středu v 18:00 východoamerického času (o půlnoci SELČ), tedy ve chvíli, kdy měl začít jeho rozhovor se šéfem sociální sítě Elonem Muskem.

Netradiční forma zahájení kampaně se mu ovšem příliš nevyplatila, neboť zvukový přenos se službě Twitter Spaces podařilo plně zprovoznit až po přibližně 25 minutách. Média to hodnotí jako pohromu a trapný moment jak pro DeSantise, tak pro Twitter, který po Muskově loňském převzetí opustila většina pracovníků a který od té doby potkalo několik výpadků či jiných problémů.

Prakticky okamžitě po začátku přenosu pak vypadl zvuk, načež byla slyšet konverzace Muska s jeho týmem, zatímco se šéf Twitteru snažil dění vysvětlovat. „Máme připojený obrovský počet lidí, servery jsou poněkud napjaté,“ řekl v jistém okamžiku.

Přenos, který přitáhl 600 000 posluchačů, byl nakonec zastaven a spuštěn znovu. DeSantis navíc chtěl svou kandidaturu ohlásit při debatě s Muskem, ovšem informace, že zaregistroval prezidentskou kampaň u federální volební komise, se dostala na veřejnost o více než tři hodiny dříve.

 „Člověk má jenom jednu šanci na první dojem. V podání floridského guvernéra Rona DeSantise jím byly technické potíže,“ komentoval událost web Politico. Britský bulvár označil start kampaně slovní hříčkou „De-Saster“ a konzervativní portál Breitbart News s odkazem na kandidátovo jméno zvolil slovo „DeBakl“.

Donald Trump si takovou příležitost samozřejmě nemohl nechat ujít. „Wow. DeSanctusův (jedna z Trumpových přezdívek pro jeho rivala – pozn. red.) start na Twitteru je katastrofa!“ napsal Trump na své sociální síti Truth Social. „Celá jeho kampaň bude katastrofa. Uvidíte!“ dodal.

Trumpův štáb na oficiální start DeSantisovy kampaně reagoval i videem, v němž uvádí, že Donald Trump je jenom jeden a že republikánští voliči se nemusí spokojit s „kopiemi“. Odkazuje tím na DeSantisovu věrnost Trumpovu programu a politickému stylu, kterou dokládá guvernérovo úřadování v čele třetího nejlidnatějšího státu USA.

Trumpův tábor zároveň ve svých materiálech využil problémů, které zdržely DeSantisův noční rozhovor s Muskem, přičemž vývoj prezentoval jako odraz osobnosti floridského guvernéra a celé jeho kampaně. Exprezidentovi spojenci reagovali na technické problémy twitterového přenosu vlnou posměšných příspěvků včetně videa, kde se střídají záběry z loňského Trumpova spuštění kampaně se snímky twitterového rozhraní s nápisem: „start se připravuje“.

Ještě před pěti lety byli oba republikánští politici blízkými spojenci, když Trump pomohl DeSantisovi k těsnému vítězství v guvernérských volbách na Floridě. Po loňské obhajobě mandátu se však DeSantis v očích komentátorů i Trumpova týmu stal nejvážnějším vyzyvatelem exprezidenta v souboji o nominaci Republikánské strany pro nadcházející prezidentské volby. Trump svého soupeře už před potvrzením jeho kandidatury kritizoval a zesměšňoval, DeSantis se konfrontaci vyhýbá.

X X X

FIALA  ZAKÁZAL  PARKOVAT  ODBORÁŘI  DUFKOVI  PŘED   VLÁDOU

STŘEDULA   NESPOLUPRACUJE  S  DALŠÍMI  ODBORÁŘI  NA  GEN:  STÁVKU?

 Předseda ČMKOS Josef Středula nemá podporu veřejnosti a nevěnuje se své práci. Ve vysílání CNN Prima NEWS to uvedl ekonom a poradce premiéra Petra Fialy (ODS) Štěpán Křeček. Šéf Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek si během debaty ve studiu stěžoval, že kabinet s odbory nevede dialog. „Zakázali mi parkovat před Úřadem vlády,“ dodal.

„Pan Středula vyhrožuje generální stávkou. Přitom nebyl schopen svolat ani demonstraci, v podstatě mu tam nepřišli žádní lidé. Nedávno také neúspěšně kandidoval na prezidenta. Ukázalo se, že prostě nemá podporu veřejnosti. Nemůže si tak brát celou Českou republiku jako rukojmí a vyhrožovat generální stávkou. To je prostě nepřípustné. Pořád chodí po médiích a nevěnuje se své práci,“ kritizoval Křeček šéfa odborů ve vysílání CNN Prima NEWS.

 Dufek připustil, že by mohlo ke generální stávce skutečně dojít. Zároveň se ostře pustil do vlády: „V tuto chvíli hovoříme o stávkové pohotovosti. Jsem si vědom velice složité politické situace, za to si ale může vláda sama. Kdyby s námi chtěla opravdu vést kvalitní sociální dialog, tak by tady ani nebylo vyhrožování. Ten dialog je tak ‚kvalitní‘, že mi zakázali parkovat před vládou (budovou Úřadu vlády, pozn. red.).“

Odbory hrozí generální stávkou právě kvůli konsolidačnímu balíčku, který vláda představila 11. května. Vyhlásily stávkovou pohotovost a kabinet vyzvaly k jednání. O dalším postupu by měli odboráři a odborářky z celé republiky rozhodovat v Praze 30. května.

X X X

PROTESTY  VE  SVAZU  PRŮMYSLU,  PŘIDAJÍ  SE  K  ODBORÁŘŮM?

ZAPOJÍ  SE  KE  GEN.  STÁVCE?

Dopravci chystají revoltu ve Svazu průmyslu, ve volbách se na ně nedostalo

Zvolení Jana Rafaje do čela Svazu průmyslu a dopravy ČR bude mít dohru v podobě rozkolu mezi dopravci a tuzemskými výrobci. Spolu s Rafajem totiž bylo do šestnáctičlenného představenstva zvoleno dalších patnáct zástupců průmyslu, na zástupce dopravců se nedostalo. Ti však hlas ve vedení požadují a nevylučují ani odchod ze svazu, který za zájmy obou skupin lobbuje.

„Volby nedopadly pro dopravu dobře, zvažujeme reakce,“ řekl MF DNES výkonný ředitel železniční nákladní společnosti Metrans Martin Hořínek. Zástupci dopravců chtějí v první řadě jednat s nově zvoleným prezidentem Rafajem. Věří přitom ve změnu stanov, která by jim místo ve vedení organizace zajistila.

„Budeme do představenstva velkého svazu chtít kooptovat alespoň jednoho z našich kandidátů,“ uvedl prezident Svazu dopravy ČR Oldřich Sládek, tedy takzvaného „malého“ svazu sdružujícího jen dopravce.Uvedenými kandidáty jsou generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda a generální ředitel výrobce kolejové techniky Škoda Transportation Tomáš Ignačák.

Pro mnohé členy z řad dopravců byly volby z minulého týdne velkým rozčarováním. „Ačkoliv bylo předjednáno, že bude zvolen alespoň jeden zástupce dopravy, při samotných volbách to tak nebylo,“ uvedl spolumajitel rejdařství EVD Lukáš Hradský.Pokud se situaci nepodaří narovnat, hrozí, že dopravci ze svazu úplně vystoupí. Zároveň by požadovali, aby z názvu svazu zmizelo i slůvko odkazující na jejich účast.

Podle Hradského ale není důvod takový krok uspěchat. „Členské příspěvky na letošní rok už máme zaplacené a výpovědní lhůta jsou dva měsíce, máme čas do října,“ dodal.Jan Rafaj minulý týden ve vedení Svazu průmyslu a dopravy ČR nahradil dlouholetého prezidenta Jaroslava Hanáka. Hanák pocházel z prostředí autobusové dopravy, takže řídil „velký“ i „malý“ svaz, až prakticky splynuly.

Nový šéf Svazu průmyslu a dopravy se nicméně snaží rozkol mezi členy mírnit. “Dopravní sektor má i z podstaty názvu Svazu průmyslu a dopravy ČR důležitou pozici a aktivně jsme se mu vždy věnovali a podporovali jej, nejen na tripartitě,“ řekl MF DNES Rafaj. Zatím podle něj nebylo svoláno první zasedání nového předsednictva. Jednotliví členové si tak ještě nerozdělili agendy, kterými se budou zabývat.

Český produkt a Green Deal

Dopravci se přesto obávají, že jejich požadavky nebudou při jednání se zástupci státní správy slyšet tak jako dřív. Poukazují mimo jiné na hlavní témata, kterými se chce nový prezident zabývat a jež odkazují spíše na zájmy průmyslu.Rafaj mezi pětici svých priorit zařadil podporu domácích produktů, vypořádání se s evropskou politikou snižování emisí oxidu uhličitého, digitalizaci a ozdravení trhu práce a na posledním místě rozvoj dopravní infrastruktury.

„První a na prvním místě je český produkt. Nemůžeme mu klást překážky a vytvářet problémy a často je to Česká republika, která si sama zpřísňuje podmínky, které Evropská unie navrhuje,“ uvedl ve své inaugurační řeči Rafaj, který je zároveň generálním ředitelem společnosti Heimstaden zaměřené na správu nájemních bytů.

Ne všichni dopravci ale chápou výsledky voleb ve svazu jako problém. „Naše společnost je členem Svazu průmyslu a dopravy ČR, situace v prezidiu je nám tedy známa. Z toho stavu nepociťujeme žádnou újmu a z budoucího vývoje nemáme obavy,“ řekl MF DNES ředitel společnosti ČSAD Brno Holding Jakub Dvonč.

X X X

PRIGOŽIN:  LIDÉ  SI  NA  VÁS  VEZMOU  VIDLE…

Lidé si na vás vezmou vidle. Prigožin se opřel do „tlustého života“ bohatých

Šéf ruských vojáků Jevgenij Prigožin se opět pustil do vedení své vlasti. Tentokrát se zakladatel Wagnerovy skupiny zaměřil na elitu, jež se podle něj málo angažuje ve válce na Ukrajině. „Zatímco se synové obyčejných Rusů vracejí domů v zinkových rakvích, zlatá mládež se maže krémem a vystavuje na internetu,“ varuje před revolucí podobnou té z roku 1917.

 

„Moje rada ruským elitám zní: Svolejte své kluky, pošlete je do války, a až půjdete na pohřeb a až je začnete ukládat do země, lidé si řeknou, že je to fér,“ rozohnil se Prigožin ve středečním rozhovoru s ruským blogerem Konstantinem Dolgovem.

Ve své kritice bezstarostných životů dětí boháčů jmenovitě zmínil třeba Ksenii Šojguovou, dceru ruského ministra obrany, která se i se svým snoubencem nedávno vydala do Dubaje. Neochotu nasadit život ve „speciální vojenské operaci“, jak Rusko nazývá svou agresi na Ukrajině, ostatně před časem projevil i syn mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova Nikolaj.

Ten svoje výsadní postavení použil jako výmluvu, když mu loni na podzim zavolali z vojenského komisariátu a nařídili, aby druhý den přišel. Bez váhání odmítl. „Já jsem Peskov, vyřeším si to na jiné úrovni,“ prohlásil. Nevěděl však, že spadl do pasti a že mu volá novinář Dmitrij Nizovcev, který jeho vytáčky později zveřejnil ve svém pořadu.

Šéf ruských žoldnéřů, kteří se z velké části na frontu dostali rovnou z vězení výměnou za milost, v poslední době vedení Ruska kritizuje pravidelně. Stěžoval si například na nedostatek munice i na samotného ministra Šojgua. A s odkazem na kontrast životů bohatých a chudých Rusů nyní také varuje, že lidem jednou dojde trpělivost a na rozmazlené elity vyrazí s vidlemi.

„Všechno by mohlo skončit revolucí tak jako v roce 1917. Nejdřív povstanou vojáci a pak i jejich blízcí,“ domnívá se Prigožin. Odkazuje přitom na události, při nichž byl svržen car Mikuláš II. a k moci se nakonec dostali bolševici v čele s Leninem. O současném vládci, prezidentu Vladimiru Putinovi, se ostatně Prigožin také nedávno vyjádřil dost nelichotivě. Ačkoliv později tvrdil, že myslel Šojgua, slova o „šťastném dědečkovi“ vyvolala v Kremlu pozdvižení.

Prigožin totiž prohlásil, že jsou lidé, kteří bojují, a lidé, kteří si hromadí zásoby. „Místo toho, aby utratili zdroje za náboje, zabili nepřítele, zachránili život našich vojáků, tak naše muže zabíjejí. Mezitím si šťastný dědeček myslí, že se má dobře. A co má dělat naše země dál? Co mají dělat naše děti? Jak vyhrajeme tuhle válku, pokud se ukáže, a to jen spekuluji, že ten dědeček je totální blbec?“ řekl.

„Jsme zkrátka v situaci, kdy o Rusko můžeme přijít. Musíme vyhlásit stanné právo, novou vlnu mobilizace. Každého, kdo je schopen práce, musíme poslat do továren na munici. Rusko potřebuje žít pár let jako Severní Korea, tedy zavřít hranice a tvrdě pracovat,“ radí Kremlu šéf Wagnerovců, který ve čtvrtek rovněž oznámil, že se jeho vojáci začali stahovat z východoukrajinského Bachmutu a že je nahradí členové ruské armády. Ukrajinské úřady oficiálně ztrátu města nepotvrdily.

X X X

„DeSantis se ale ve středu večer při sérii událostí naplánovaných ke startu kampaně vymezoval vůči svému hlavnímu rivalovi jen nepřímo, aniž by ho jmenoval,“ napsala agentura AP. Jeho strategie podle ní připomíná počínání Trumpových soupeřů v roce 2016, kteří se pozdějšího prezidenta zdráhali přímo napadat a nesprávně předpokládali, že sám své šance na zvolení pohřbí.

Během přenosu na službě Twitter Spaces, který se nakonec podařilo zprovoznit, zopakoval DeSantis frázi, kterou v poslední době používá v reakci na otázky na Trumpa. „Musíme ukončit kulturu poražených, která v posledních letech nakazila Republikánskou stranu,“ řekl zřejmě v odkaze na neschopnost Trumpa přijmout porážku v prezidentských volbách roku 2020. V následném rozhovoru v televizi Fox News guvernér dodal, že všichni republikánští kandidáti by se během primárek měli zapojit do televizních debat, což Trump zatím neslíbil.

„DeSantis ve středu dal jasně najevo, že ještě není úplně připraven jít s Trumpem do ringu,“ napsal deník The New York Times. Podle listu ale zároveň naznačil, že jeho případná kritika se bude týkat Trumpova nesplněného slibu o vybudování zdi na americko-mexické hranici nebo jím jmenovaných šéfů americké centrální banky a Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI).

X X X

KONTROLY  NĚMECKA  NA  HRANICÍCH

Německo přece jen zavede ostrahu hranic s Českem, ale namátkovou

Německo kvůli ilegální migraci posiluje policejní hlídky u hranic s Českou republikou a Polskem, oznámila ve čtvrtek spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová. Policisty doplní mobilní jednotky, policie bude intenzivněji provádět takzvané skryté namátkové kontroly.

Automobily 5. června 2020 projíždějí přes česko-německou hranici ve Svatém Kříži na Chebsku. Od 12:00 stejného dne lidé jezdí z Německa do České republiky bez povinnosti testu na koronavirus.

Faeserová odmítla požadavky zástupců Saska a Braniborska, aby na hranicích s Českem a Polskem byly zavedeny stálé kontroly. Trvá na tom, že předpokladem pro takový krok by bylo závažné ohrožení veřejného pořádku a vnitřní bezpečnosti a považuje ho za „opatření poslední instance“.

DPA píše, že i policejní odbory (GdP) se k obnovení stálých kontrol na hranicích s Polskem a Českem staví skepticky. Jejich šéf Andreas Rosskopf řekl, že nutné jsou „flexibilní kontroly“, policii se při nich daří odhalovat profesionální pašeráky lidí. Rosskopf vysvětlil, že stálé kontroly na hraničních přechodech se převáděči rychle naučí obcházet.

Německá policie v dubnu podle údajů spolkového ministerstva vnitra zaznamenala nejvíce případů ilegálního překročení hranice ve směru z Polska. Bylo to 2 427 případů. Na hranicích s Rakouskem jich evidovala necelých 1 300 a na hranici s Českem asi devět stovek.

V pátek ministryně Faeserová přijíždí do Česka. Se svým českým kolegou Vítem Rakušanem bude o aktuální situaci jednat ve společném centru česko-německé policejní a celní spolupráce v Petrovicích-Schwandorfu.

Fiala požadavky odmítá

Faeserová chce dlouhodobě zpřísnit azylovou politiku Evropské unie a zavést praxi rychlého prověřování migrantů přímo na vnějších unijních hranicích, odkud by neúspěšní žadatelé o azyl byli rovnou deportováni. Migrace je pro ni klíčové téma, neboť Německo je v Evropě jednou z cílových zemí, do kterých běženci míří.

Český premiér Petr Fiala už ale na začátku května uvedl odmítl požadavky ministrů vnitra německých spolkových zemí Sasko a Braniborsko na zavedení stacionárních kontrol na hranicích s Polskem a Českou republikou.

X X X

BALISTICKĚ   RAKETY  ÍRÁNU

Írán ukázal novou generaci balistických raket, dolétnou do Izraele

Írán informoval o nové generaci své balistické rakety Chorramšahr. Podle oficiální tiskové agentury IRNA má dolet 2 000 kilometrů a může nést hlavici těžkou 1 500 kilogramů, píše Reuters. Írán začal poprvé testoval rakety typu Chorramšahr v roce 2017.

 Nová generace rakety byla podle agentury IRNA představena za přítomnosti ministra obrany Mohammada Rezy Aštíaního. Není jasné, zda ji už má ve výzbroji armáda.

V loňském roce íránští představitelé uvedli, že země bude pokračovat v rozvoji svých balistických raket. Írán pokračuje se svým balistickým programem navzdory odmítavému postoji Spojených států a kritice ze strany evropských zemí, píše agentura Reuters. Podle Teheránu má program pouze obrannou a odstrašující funkci.

Zbraně s doletem 2000 kilometrů mohou zasáhnout největšího protivníka této země v regionu, Izrael, a také některé země Severoatlantické aliance, píší specializované servery. Íránci své rakety Chorramšahr vyvinuli na základě severokorejských raket BM-25.

Raketové základny z komerčních lodí

Oznámení o pokroku ve vývoji raket přišlo jen tři dny poté, co Izrael obvinil íránské revoluční gardy z toho, že mění komerční lodě v platformy pro odpalování raket či vysílání dronů. Podle izraelského ministra obrany Joava Galanta je cílem Íránu rozšířit svůj námořní vliv daleko za Perský záliv. Informovala o tom agentura Reuters.

Prohlášení izraelského ministra přichází v době zvýšeného napětí mezi regionálními nepřáteli mimo jiné kvůli íránskému jadernému programu, který kromě Izraele odsuzuje i Evropská unie a Spojené státy.

Galant již začátkem května řekl, že se Írán pokusí vyrobit více jaderných bomb než jednu, pokud bude mít tu možnost. Už nyní má podle něj dost uranu k výrobě pěti takových bomb. Židovský stát rovněž Teherán kritizuje kvůli podpoře palestinských a libanonských radikálů.

Izraelský ministr na bezpečnostní konferenci ukázal snímky šesti údajně íránských plavidel, která jsou podle něj „plovoucími teroristickými základnami“. Jedna z lodí podle něj nedávno vyplula směrem k Adenskému zálivu. V této souvislosti Galant hovořil o „námořním terorismu“. „(Írán) pracuje na tom, aby rozšířil své aktivity rovněž do Indického oceánu a později do Rudého a Středozemního moře,“ uvedl. Írán zatím izraelské vyjádření nekomentoval .

Izraelci považují Írán za ohrožení své existence. Íránský režim stát Izrael neuznává. V posledních dvou letech se obě země navzájem obviňují právě i z útoků na lodě v Perském zálivu.

X X X

MINISTRYNĚ  ČERNOCHOVÁ  ROZVRACÍ  ARMÁDU

FIALA  BEZ  AUTORITY,  BOJÍ  SE  PROBLÉMY  ŘEŠIT

NÁROD  VOLÁ  PO  DEMISI  FIALY,  GEN  PAVEL  SE  O  TO  NESTARÁ

Další spory Černochové s podřízenými? Opozice ministryni obrany nešetří, kritizuj

Zasahování do kompetencí Generálního štábu Armády ČR ministryní Černochovou. To měl být podle několika médií důvod, proč Karel Řehka zvažoval konec ve své funkci. Podle Černochové jde o nafouknutou bublinu, Řehka informace z médií nekomentoval. I přesto si oba aktéry předvolal premiér Fiala.

„Setkání jasně ukázalo, že žádné spory nejsou. Bavili jsme se o tom, jakým způsobem zlepšovat spolupráci mezi Armádou a ministerstvem obrany,“ sdělil premiér. O schůzku s Řehkou a Černochovou má zájem i prezident Petr Pavel. „Nerad bych, aby se problémy, které se mají řešit uvnitř, řešily cestou médií,“ vysvětloval.

 „Nemáme prezidentský systém. Je zásadní, co udělal premiér. Když vycítil, že je problém, tak si pozval oba aktéry a pokusil se situaci vyřešit. Druhá věc je role Pavla. Prezident je ten, kdo jmenuje a případně odvolává náčelníka, je přirozené, že si chce vzít informace od obou aktérů,“ komentoval situaci bezpečnostní analytik Milan Mikulecký ve vysílání CNN Prima NEWS.

Důvěra je elementární

Důvěra mezi resortem obrany a armádou je podle něj elementární. „Zvlášť v situaci, kdy v sousedství 400 kilometrů od nás, zuří agresivní válka. V situaci, kdy téměř po 30 letech se podařilo přesvědčit většinu společnosti, že je třeba do armády investovat a modernizovat ji. V minulosti nebyly vztahy mezi jednotlivými ministry a náčelníky generálního štábu naprosto ideální, ale to, jak vygradovala tato situace, je naprosto něco nového,“ doplnil Mikulecký.

 Opozice se shoduje, že chyba je rozhodně na straně ministryně Černochové. „Personální zemětřesení byla téměř na všech ministerstvech, mnoho lidí bylo odvoláváno. Mě už nic od současné pětikoalice nepřekvapuje,“ sdělil redakci poslanec Radek Koten (SPD). „Spojující faktor je pro mě paní ministryně obrany,“ doplnil poslanec Jiří Mašek (ANO).

Obrázek na celou situaci si naopak chce udělat sám poslanec Pavel Žáček (ODS). „Chci se na to zeptat sám než sbírat informace – které mohou být zabarvené – přes někoho,“ vysvětloval. Neshody podle médií nemá Černochová jen s Řehkou. Server iRozhlas tvrdí, že ministryně usilovala i o odchod Miroslava Zavorala, šéfa Ústřední vojenské nemocnice, která přímo spadá pod resort obrany.

Zavoral? Excelentní lékař a manažer

O reakci na informace z médii redakce CNN Prima NEWS požádala ředitele Zavorala, toto napsal: „Interní záležitosti ÚVN a ministerstva obrany nekomentuji a v budoucnosti komentovat nebudu.” Zavorala se zastali kolegové z konzilia, které se v roce 2021 scházelo kvůli zdravotnímu stavu tehdejšího prezidenta Miloše Zemana. „Profesor Zavoral je excelentní lékař a zkušený manažer, který nemocnici vede mnoho let,“ mínil lékař Tomáš Zima.

„Bezdůvodně odvolat ředitele je minimálně problematické a divné,“ doplnil chirurg Pavel Pafko. Ministryně obrany se k údajnému tlaku na ředitele Zavorala ve čtvrtek nevyjádřila. Její mluvčí pouze napsal, že ministerstvo obrany žádné personální otázky komentovat nebude.

X X X

SVĚTOVÁ  ASOCIACE  VYDAVATELŮ  ŽÁDÁ  FIALU  O  ZRUŠENÍ  DANĚ  NA  TISK

Otevřený dopis Světové asociace vydavatelů zpravodajství WAN-IFRA premiéru Petru Fialovi a ministru Martinu Baxovi Světová asociace vydavatelů zpravodajství WAN-IFRA

zaslala otevřený dopis předsedovi vlády ČR Petru Fialovi a ministru kultury Martinu Baxovi, ve kterém vyjadřuje znepokojení nad návrhem české vlády zvýšit v rámci ozdravění státních financí sazbu DPH za prodej novin ze současných 10 na 21 %. V dopise podepsaném generálním ředitelem WAN-IFRA Vincentem Peyrégnem se mimo jiné uvádí: „Z pohledu mnohaleté zkušenosti můžeme bez váhání konstatovat, že iniciativa vlády ČR zhorší situaci vydavatelů a sníží dostupnost tisku jako zdroje kvalitních a profesionálních informací pro české občany. Je to poselství, které by hlasitě rezonovalo mezi našimi mezinárodními členy a vytvořilo dramatický precedens pro ostatní země, které by mohly být v pokušení následovat váš příklad.“

WAN-IFRA vyzývá vládu ČR, aby v návrhu provedla změnu a přeřadila tiskové publikace také do nulové sazby DPH, jak navrhuje u knih. Posláním WAN-IFRA – Světové asociace vydavatelů zpráv je chránit po celém světě práva novinářů a vydavatelů na provozování nezávislých médií. WAN-IFRA poskytuje svým členům odborné znalosti a služby, aby mohli inovovat svou činnost a prosperovat v digitálním světě při plnění své klíčové role ve společnosti. Asociace má své zastoupení v OSN, UNESCO a Radě Evropy.

WAN-IFRA sdružuje přední světové vydavatele zpravodajského obsahu a 60 národních asociací vydavatelů na všech kontinentech, kteří zastupují 18 000 titulů ze 120 zemí. www.wan-ifra.org. Již 19. května 2023 vyzvaly českou vládu Evropská asociace vydavatelů novin (ENPA) a Evropská asociace vydavatelů časopisů (EMMA), aby zařadila noviny a časopisy do nulové sazby DPH, stejně jako to učinila v případě knih. V dopise asociace upozorňují na řadu negativních dopadů zvýšení sazby DPH pro tisk, například pokud jde o rozšíření prostoru pro šíření dezinformací. Uvádí také mj., že daňový přínos opatření bude velmi nízký.

„Více než dvojnásobné zvýšení sazby DPH u novin povede k výraznému zvýšení jejich ceny a jednoznačně způsobí snížení dostupnosti novin a časopisů pro občany ČR. Domníváme se, že finanční přínos tohoto zvýšení sazeb pro státní rozpočet by byl v případě prodejů periodického tisku nepatrný. Stejně tak bychom rádiupozornili na to, že zvýšení ceny tisku se nevyhnutelně negativně projeví na tržbách, což v konečném důsledku znamená, že se sníží daňové příjmy pro stát,“ stojí v dopise EMMA a ENPA. Unie vydavatelů, Praha

X X X

DOPIS  FIALOVI  KE  ZDRAŽENÍ  TISKU  V  ČR

Vážený pane předsedo vlády, vážený pane ministře kultury, reprezentuji Světovou asociaci vydavatelů zpravodajství (WAN-IFRA), globální organizaci tisku zastupující 18 000 titulů z celého světa. Věříme, že svoboda projevu je základním právem a prubířským kamenem všech našich svobod. Jedním z jejích základních pilířů je svoboda tisku, kterou posilují spolehlivé, nezávislé společnosti vydávající zprávy. Naše asociace má za úkol pomáhat světovému tisku rozvíjet udržitelný ekosystém pro svobodu médií a pracuje na zlepšení pracovních podmínek novinářů v digitálním světě. Tímto dopisem vás chci upozornit na důležitou otázku, která může mít vážné důsledky pro žurnalistiku v České republice a schopnost místních vydavatelů novin plnit svou zásadní roli ve společnosti. Byli jsme informováni o posledním návrhu vlády ČR na zvýšení sazby DPH na prodej novin ze současných 10 na 21 procent. Taková opatření jsou známá v zemích s autoritářskými režimy.

Pro Českou republiku, národ vysoce respektovaný pro své demokratické a sociální hodnoty, by to byl bezprecedentní krok zpět. WAN-IFRA má dlouhou historii v oblasti obrany odvětví proti nežádoucí a zbytečné regulaci médií a přesvědčování o hodnotě neomezovaného tisku. Naše zkušenosti nám ukázaly, že vlády jsou si intenzivně vědomy a znepokojeny mezinárodní kritikou, zejména pokud jsou vnímány jako zpochybňující základní hodnoty demokracie a lidských práv. Z pohledu mnohaleté zkušenosti můžeme bez váhání konstatovat, že iniciativa vlády ČR zhorší situaci vydavatelů a sníží dostupnost tisku jako zdroje kvalitních a profesionálních informací pro české občany.

Je to poselství, které by hlasitě rezonovalo mezi našimi mezinárodními členy a vytvořilo dramatický precedens pro ostatní země, které by mohly být v pokušení následovat váš příklad. Váš návrh, bude-li prosazována, ještě více otevře dveře zničujícímu fenoménu dezinformací, kterému se naši členové po celém světě snaží čelit. Zpráva NewsGuard ilustruje fenomén dezinformací v kontextu ozbrojeného konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskou federací. Vítáme rozhodnutí vlády ČR uplatňovat nulovou sazbu DPH na prodej knih. Noviny a časopisy jsou však stejně důležitým kulturním bohatstvím a prostředkem šíření vzdělání.

Nezastupitelnou roli při poskytování ověřených, důvěryhodných, vysoce kvalitních zpráv a informací s odpovědností a bezúhonností, kterou profese vyžaduje, hrají i profesionální vydavatelé. Vyzýváme proto vládu České republiky, aby ve svém nadcházejícím rozpočtovém návrhu uplatnila nulovou sazbu DPH pro noviny a časopisy. Jako ministr odpovědný za resort kultury včetně médií věříme, že pan ministr Baxa toto podpoří a prosadí. Vážíme si zvláštní pozornosti, kterou budete věnovat našim obavám. S úctou Vincent Peyrégne, v. r. Generální ředitel WAN-IFRA, Světová asociace vydavatelů zpravodajství

X X X

PRACOVNÍCI  ČEZ  SI  ROZDĚLILI  135  MILIONŮ,  NEJVÍC  BENEŚ

Šéfové ČEZ si loni rozdělili 135 milionů korun. Nejvíc dostal generální ředitel Beneš

Šéfové ČEZ si loni rozdělili 135 milionů korun. Nejvíc dostal generální ředitel Beneš© Poskytovatel: CNN Prima NEWS

Celkový příjem člena představenstva se člení na pevnou a pohyblivou složku. Pohyblivá složka vychází z plnění ukazatelů výkonnosti, které stanovuje a vyhodnocuje dozorčí rada. Nárok na plnou výši pohyblivé složky za loňský rok mají podle zprávy podniku všichni členové představenstva.

Nejvíce dostal generální ředitel společnosti Daniel Beneš. Jeho celkový roční příjem činil 35,2 milionu korun, což je oproti předloňsku o procento více. Ředitel divize finance Martin Novák dostal 20,4 milionu korun, na 20,1 milionu korun si pak přišel místopředseda představenstva a šéf sekce obchodu a strategie Pavel Cyrani.

 Ředitel divize nová energetika Tomáš Pleskač měl 16,2 milionu Kč. Ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek získal za loňský rok téměř 14,6 milionu Kč a ředitelka sekce správa Michaela Chaloupková 14,5 milionu Kč. Nejméně, 12,7 milionu korun, připadlo Janu Kalinovi, který je služebně nejmladší, když nastoupil do představenstva během roku 2021 a nahradil Ladislav Štěpánka. Ten ještě loni dostal 1,6 milionu korun.

 „Přestože ČEZ v loňském roce vydělal svým akcionářům o 70,8 miliardy korun více, a pokud to valná hromada schválí, vyplatí svým akcionářům i rekordní dividendu, příjem vedení společnosti zůstal na shodné úrovni jako v předchozím roce,“ řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Čistý zisk společnosti loni stoupl na rekordních 80,7 miliardy z předloňských 9,9 miliardy korun. Významný nárůst podle firmy odrážel enormní růst cen v důsledku ruské invaze na Ukrajinu, rekordní zisk z obchodování s komoditami na zahraničních trzích a vysokou provozní spolehlivost elektráren společnosti.

Majoritním akcionářem ČEZ je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií. ČEZ už oznámil, že navrhne valné hromadě dividendu ve výši 80 procent z loňského očištěného zisku. Výplata na akcii by tak měla činit 117 Kč, což pro stát znamená příjem 44 miliard Kč. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) vláda dividendy ČEZ použije na pomoc občanům i na konsolidaci státních financí.X X X

„Krvavé“ zásilky na ukrajinských úřadech v Česku šetří Němci. Znají podezřelého

Případy krvavých zásilek se zvířecíma očima, které došly na ukrajinské úřady v Česku loni v prosinci, převzalo státní zastupitelství v německém Stuttgartu. Podezřelého viní nejen z tuzemských případů, ale i dalších podezřelých balíčků v patnácti zemích Evropy. Navíc měl podle policie vyhrožovat spácháním dalších trestných činů.

 Jednu podezřelou zásilku se živočišnou tkání brněnští kriminalisté zajistili loni na začátku prosince již na brněnské poště. Další dvě doputovaly ke svým cílům, jedna došla na ukrajinskou konzulát v Brně a druhá na ambasádu v Praze.

„Všechny tři případy podezřelých zásilek, tedy dva v Brně a jeden v Praze, jsme předali německým policistům. Šetření tedy není v naší gesci,“ sdělil iDNES.cz mluvčí brněnské policie David Chaloupka.

Případy převzalo německé státní zastupitelství ve Stuttgartu. Nejspíše proto, že podobné podezřelé zásilky adresovány ukrajinským velvyslanectvím a úřadům ve zhruba patnácti evropských zemích byly odeslány z Německa. Podle ukrajinského ministra zahraničí Dmytra Kuleby měly stejnou adresu odesílatele: autosalon značky Tesla v německém městě Sindelfingen.

„Mohu potvrdit, že stuttgartské státní zastupitelství případy, včetně tří zmíněných v České republice, vyšetřuje. Předmětem tohoto předběžného šetření je velké množství podobných případů po Evropě, které nejsou omezeny na konkrétního příjemce,“ potvrdil iDNES.cz stuttgartský státní zástupce Aniello Ambrosio.

Dodal, že stuttgartské státní zastupitelství identitu a jméno podezřelého zná. Viní ho z několika případů ublížení na zdraví a pokusu o něj. To by mohlo souviset s šesti dopisovými bombami adresovanými ukrajinským úřadům a politikům ve Španělsku v prosinci. Jedna z nich lehce zranila zaměstnance ukrajinské ambasády.

 Státní zastupitelství také nejmenovanou osobu podezřívá ze zneužívání tísňového volání a rušení veřejného pořádku, protože vyhrožoval, že spáchá další trestné činy. Podezřelého zatím Ambrosio nejmenoval.

„S ohledem na probíhající vyšetřování nelze v současné době z taktických důvodů poskytnout žádné další podrobnosti,“ uvedl Ambrosio.

Česká policie kvůli prosincovým zásilkám konzulát i ambasádu evakuovali. Příslušníci nevěděli, zda balíčky neobsahují výbušninu jako ve Španělsku.

„Uvnitř ovšem byla živočišná tkáň, řekněme něco jako kus zvířecího těla,“ uvedl v prosinci mluvčí Chaloupka.

Podle mluvčího ukrajinského ministerstva zahraničních věcí Oleha Nykolenka, který se ke věci vyjadřoval, se mělo jednat o zvířecí oči. Stejné zásilky ke konci loňského roku dostala také velvyslanectví v Maďarsku, Polsku, Chorvatsku, Itálii a Rakousku a generální konzuláty v Neapoli a Krakově.

X X X

Léčba roztroušené sklerózy zažívá revoluci

Lékaři s pomocí registru monitorují bezpečnostní rizika

 Léčba roztroušené sklerózy zažívá v Česku revoluci. K pacientům se dostávají hned po první atace vysoce účinné léky, na které by dříve museli dlouho čekat. Jak jsou tyto léky účinné a bezpečné, nyní lékaři ostře sledují prostřednictvím registru pacientů s roztroušenou sklerózou ReMuS. Ten letos oslaví 10leté výročí – nejnovější data tradičně vydává při příležitosti Světového dne roztroušené sklerózy, který připadá na 30. května.

 „Přišla nová léčiva a dramaticky zlepšila osudy nemocných. Protože jsou efektivní, nesou s sebou více nežádoucích účinků. Roztroušená skleróza často propuká v mladším věku, a proto musíme pečlivě sledovat, jak se léky chovají v těle pacientů po 10, 20 letech od nasazení – zda nezpůsobují jiné problémy. K tomu potřebujeme co nejvíce dat, například z registru ReMuS. Nová léčba je navíc drahá, a bez dat jasně prokazujících její účinek, by se k ní čeští pacienti dostávali těžko,“ vysvětluje neuroložka a odborná garantka registru ReMuS doc. MUDr. Dana Horáková, Ph.D.

Rychle nasazená vysoce efektivní léčba může oddálit nástup invalidity až o 10 let – říká vedoucí Centra pro demyelinizační onemocnění Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze prof. MUDr. Eva Kubala Havrdová, CSc. „Zcela mění prognózu roztroušené sklerózy. Rádi bychom do konce letošního roku nasazovali tuto léčbu 60–70 % nově diagnostikovaných pacientů – původně to bylo pouze kolem 20 %. Pro srovnání, ve Švédsku užívá vysoce efektivní léky od začátku nemoci asi 90 % pacientů,“ doplňuje neuroložka. V Česku každý rok přibude 700 až 800 nemocných.

Pro to, aby mohli odborníci sbírat a vyhodnocovat data a monitorovat případná bezpečnostní rizika, musí letos požádat všechny pacienty v registru o nový informovaný souhlas. „Abychom získali některé údaje, potřebujeme sesbírat data alespoň od 50 000 lidí, a tolik jich v českém registru nemáme. Proto je důležité jej propojit se zahraničím a k tomu potřebujeme souhlas pacientů. Můžeme pak rychle zasáhnout a varovat, pokud by se v budoucnu ukázalo, že některé léky nejsou pro určité pacienty dostatečně bezpečné,“ říká doc. Horáková.

Český registr ReMuS patří k největším v Evropě. „Díky datům v něm obsaženým můžeme reagovat i na tak nenadálou situaci, jakou byla například epidemie covidu-19, kdy se řešilo, jak nemoc či vakcinace ovlivňuje pacienty s roztroušenou sklerózou. Revoluční je pak možnost propojení registru s daty zdravotních pojišťoven. Bez nich by některé výzkumy vůbec nebyly proveditelné. Do budoucna se jedná například o zkoumání toho, jak lze roztroušenou sklerózu zachytit ještě před prvním klinickým projevem. To by lékařům umožnilo zasáhnout opravdu včas,“ komentuje ředitel registru ReMuS Ing. Jiří Drahota a dodává, že se počet lidí s roztroušenou sklerózou v registru v loňském roce vyšplhal na 20 274, z toho 15 459 pacientů je na biologické léčbě a 4 815 ne.

S pomocí ReMuSu lékaři například loni sledovali, jak roztroušenou sklerózu ovlivňuje kojení, a to konkrétně u 1681 těhotenství. Pozorovali, jak se nemoc chová u žen, které vysadily léčbu a kojily tři a více měsíců, ve srovnání s těmi, které nekojily a hned po porodu zahájily terapii. Zjistili, že kojení u žen s RS nemělo negativní vliv na průběh onemocnění a jejich stav byl srovnatelný s těmi, které nekojily vůbec. „Tyto výsledky, které samozřejmě musí potvrdit ještě odborné studie, jsou pro nás velmi důležité. Maminky s RS, chtějí kojit jako všechny ostatní, ale vzhledem k tomu, že období po porodu s sebou nese vyšší riziko relapsů a pokročení nemoci, panují kolem kojení obavy.

Data z registru však silně naznačují, že se ženy s RS nemusí kojení obávat, pokud je jejich nemoc stabilizovaná. Vzhledem k tomu, že nově už mohou užívat některé léky na RS i během těhotenství a kojení, bude důležité sledovat zdravotní stav této skupiny v registru v dalších letech. Tato zjištění by mohla pomoci ženám s RS, které plánují těhotenství nebo již těhotné jsou, usnadnit jejich rozhodování,“ říká MUDr. Pavel Hradílek, Ph.D., z Centra pro diagnostiku a léčbu demyelinizačních onemocnění Neurologické kliniky FN Ostrava a LF OU. „Stále platí, že těhotenství a kojení je třeba předem plánovat a konzultovat s lékařem,“ doplňuje lékař. Podle dat z registru ReMuS loni v Česku porodilo 206 pacientek s RS.

Z registru dále vyplývá, že se ve všech 15 centrech pro léčbu roztroušené sklerózy v roce 2022 léčilo 71,19 % žen a 28,81 % mužů. Průměrný věk v době začátku onemocnění byl 32,63 let. Nejvíce pacientů bylo z Prahy (16,4 %). Naopak nejméně (3 011) z Karlovarského kraje. Více než polovina pacientů s nasazenou biologickou léčbou pracovala na plný úvazek (61,47 %) a dalších 17,23 % na částečný úvazek. Z těch, co biologickou léčbu neměli, nepracovalo 52,07 % pacientů. Invalidní důchod 3. stupně pobíralo 9,33 % pacientů na biologické léčbě a 36,67 % bez ní.

Mgr. Markéta Pudilová, Mgr. Veronika Ostrá

x x x

FILM  O  KRIEGELOVI,  DUBČEKOVI…

Film o tom, že zlu se nesmí ustupovat, měl předpremiéru v Pardubicích

 Pardubický kraj v loňském roce podpořil vznikající film s názvem Muž, který stál v cestě. Ten zachycuje dramatické události 21. srpna 1968 v Československu. Některé scény se natáčely v Pardubickém kraji a díky tomu měl tento dlouho očekávaný snímek jednu z předpremiér v Pardubicích. Zúčastnili se jí i režisér Petr Nikolaev, hlavní představitel Tomáš Töpfer a herečka Zuzana Kajnarová. Do distribuce vstupuje film 25. května.

 Film je strhujícím příběhem lékaře a politika Františka Kriegla, který byl 21. srpna 1968 v noci společně s čelními představiteli KSČ (Alexander Dubček, Oldřich Černík, Josef Smrkovský, Josef Špaček, Bohumil Šimon) zatčen a unesen do Moskvy. Byl jediným československým politikem, který se v zajetí i pod hrozbou likvidace postavil Leonidu Iljiči Brežněvovi a nepodepsal Moskevský protokol, dokument, jenž znamenal souhlas s okupací Československa.

„Nemáme mnoho filmů, u kterých pociťujeme národní hrdost. Povznášející pocit. Příběh Františka Kriegla nám takový pocit dává plnou měrou. A možná proto, že to byl muž, který udělal spoustu chyb a věřil naprosto idealisticky v systém, jenž neměl naději na úspěch, tak právě proto jeho morální postoj ve správnou chvíli, kdy se lámaly naše dějiny, působí tak silně,“ uvedl producent Miloslav Šmídmajer.

„Každoročně se snažíme vybrat nějaká audiovizuální díla, k jejichž vzniku můžeme přispět jako kraj a která se budou aspoň částečně natáčet v našem kraji. Těší mě, že je to tentokrát tak silné téma o zlu, kterému se nesmí ustupovat. Důsledky většinového postoje tehdejších politiků pak pociťovala celá československá společnost více než dvacet dalších let,“ konstatoval hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Režisérem snímku je Petr Nikolaev: „Člověk, který žije v Čechách, stále hledá přístup k tomu, co je odvaha. Odvaha jednotlivce nebo odvaha jako národní rys. Pro mě jako mladého kluka to byla otázka důležitá. Sovětská okupace v roce 1968 byla pro mě a moji generaci základní formující zkušenost. V jedenácti letech jsem viděl tanky jizvící dlažební kostky v ulici, kde jsem hrával kuličky. Má nenávist byla poměrně značná. Vnímám jako velkou satisfakci, že mohu po těch desítkách let skrze film okupantům jaksi vystavit účet. To je můj osobní přístup, osobní vztah k tomu tématu.“

„Filmová místa pro natáčení pomáhá vybírat filmová kancelář East Bohemia Film Office, která působí v rámci naší Destinační společnosti Východní Čechy. Produkce si z nabízených míst vybrala tentokrát písník Oplatil. Tam se odehrává scéna kolem zvacího dopisu s Vasilem Biľakem a vítr v korunách stromů jen zvyšuje dramatičnost této situace,“ řekl radní pro cestovní ruch Alexandr Krejčíř.

Hlavní roli Františka Kriegla ztvárnil herec Tomáš Töpfer a byla to pro něj jedna z největších filmových příležitostí. Události roku 1968 osobně zažil a tak měl ke své postavě blízko. Kriegel byl ovšem velmi kontroverzní postava. „Byl to přesvědčený komunista, prožil španělskou občanskou válku, zachraňoval lidské životy v zákopech. Po 2. světové válce velel Lidovým milicím, byl jedním ze strůjců komunistického převratu. Byl naivně přesvědčen, že se dá socialismus reformovat. Nakonec se Rusům postavil. Bylo to však velmi složité,“ předeslal k filmu hlavní představitel.

K nečekaně aktuálnímu vyznění filmu dodal: „Nyní zažíváme zkušenost s Rusy skrze válečný konflikt na Ukrajině. My s Ruskem zkušenost už máme, my už jsme to zažili. Ale západ byl překvapen a myslel si, že s Ruskem se dá dohodnout, že Rusko dohody dodržuje. Z dnešního hlediska je téma tohoto filmu velmi důležité jako připomenutí pro pamětníky, ale také jako nové sdělení pro současnou mladou generaci.“

Do role Kriegelovy ženy obsadil Petr Nikolaev slovenskou herečku Zuzanu Mauréry, Zuzana Kajnarová hraje mladou televizní reportérku, příbuznou Krieglových. Další role ve filmu ztvárnili například Alois Švehlík jako prezident Ludvík Svoboda, Jiří Ployhar si zahrál premiéra Oldřicha Černíka, Přemysl Bureš politika Josefa Smrkovského, slovenský herec Daniel Heriban se zhostil role Alexandra Dubčeka a Adrian Jastraban se ujal postavy dlouholetého přítele Františka Kriegela, nastupujícího ctižádostivého komunisty Gustáva Husáka, který se následně dostane do čela KSČ a postaví se proti Krieglovi.

Ambiciózní projekt producentské společnosti Bio Illusion se začal natáčet 17. listopadu 2021 na Ukrajině, v Buči nedaleko Kyjeva, pokračoval natáčením v Praze a ve středních Čechách, v Pardubickém kraji, na Ostravsku, a poslední záběry byly dotočeny v červnu 2022 v polské Varšavě. Tam vznikaly scény odehrávající se v Kremlu.

Film vznikl za podpory Státního fondu kinematografie ČR, Ukrajinské státní filmové agentury, televize Nova a platformy VOYO, Pardubického kraje, Moravskoslezského kraje, Pražského audiovizuálního nadačního fondu, Nadace Charty 77, Nadace Blíž k sobě, Vršanské uhelné a v koprodukci s Insightmedia a Artbox. Distribuční premiéra je naplánována na 25. května 2023, distributorem je společnost Bontonfilm. PhDr. Zuzana Nováková

X X X

PETR TRNKA MÁ ZA SEBOU DVA NEJVZDÁLENĚJŠÍ EVROPSKÉ PODNIKY

Subida el Fito ve Španělsku a Rampa da Falperra v Portugalsku byly dalšími dvěma podniky seriálu Mistrovství Evropy v závodech automobilů do vrchu. Pro naše reprezentanty to jsou navíc nejvzdálenější destinace, ve kterých se evropský šampionát koná. Petr Trnka startoval na obou podnicích, ve Španělsku obsadil třetí pozici za svým největším soupeřem Merlim a Lanzagortou, v Portugalsku skončil druhý za italským fenoménem.

 Subida el Fito nepatří mezi nejoblíbenější tratě Petra Trnky, a kromě soubojů s Christianem Merlim se přetahoval také s domácím pilotem Lanzagortou. Nakonec z toho bylo třetí místo absolutně a druhé ve skupině E2-SC. „Španělsko není úplně můj šálek kávy, ale oproti loňské sezóně se mi podařilo zrychlit o čtyři sekundy svůj nejrychlejší čas. Pochopitelně jsem chtěl zabojovat s Merlim, ale ve druhé závodní jízdě jsem trefil balík u krajnice a poškodil předek auta včetně zavěšení. Do třetí jízdy jsme to sice stihli opravit, ale kvůli ohnutému držáku nešlo úplně optimálně nastavit geometrii. Takže s ohledem na tuto epizodu musím být se třetím místem spokojený,“ ohlíží se za španělským závodem Petr Trnka.

Rampa da Falperra v portugalském městě Braga patří naopak mezi nejoblíbenější tratě Petra Trnky. Dokazoval to nejen v minulosti, ale také celý minulý víkend. I tady se Petr dokázal zrychlit oproti svému nejrychlejšímu času a své účinkování v Portugalsku zakončil druhým místem absolutně a vítězstvím ve skupině E2-SC. A Merli byl zase na dosah. „Falperru mám opravdu hodně rád, i když povrch je na mnoha místech nerovný a uskákaný. Profil trati je rychlý, ale i technický, protože má poměrně veliké převýšení. Rozhodujícím faktorem jsou rychlé a přesné průjezdy zatáčkami, aby se udržela rychlost na výjezdu. To je v Portugalsku důležité. Máme už celkem vychytaný setup, ale museli jsme ještě trochu zapracovat na tuhosti auta. Oproti Španělsku udělal chybu tentokrát Merli, když uklouzl v poslední zatáčce a vrazil do svodidel. Také on musel opravovat, ale mechanici to stihli a ve třetí jízdě byl Ital zase o něco rychlejší. Jinak celkově jsem spokojený, vylepšil jsem svůj čas o vteřinu oproti minulému roku. Zatím máme dobrou bilanci a už se těším na svůj domácí závod ve Šternberku,“ komentoval své portugalské vystoupení Petr Trnka.

Dalším podnikem evropského šampionátu v závodech automobilů do vrchu je proslulé Ecce Homo ve Šternberku, které proběhne už o prvním červnovém víkendu. Jan Koudelka. AMK

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.