Fiala dělá z lidí, firem ČR žebráky. To nebylo ani za Novotného, dr. Husáka. Odstraní ho, jako za Havla, další demonstrace a gen. stávka odborářů ČR? Nerudová 133 tisíc měsíčně

Od generála Pavla lidé a firmy ČR nemohou čekat žádnou pomoc, protože je to voják a dnes se točí jen kolem války na Ukrajině. Ing. Babiš uhodl, že Pavel zatáhne ČR do války na Ukrajině. A stalo se. Novináři by se teď za to měli ing. Babišovi omluvit. Už dříve před válkou na Ukrajině varoval také exprezident Klaus.

Jako komunista gen. Pavel přišel z NATO a teď se chce Západu odvděčit za to, že tam byl. Zatímco USA, Německo i další země Západu a občané už volají po ukončení bojů na Ukrajině a jednání o konci bojů, gen. Pavel stále pro Ukrajinu zajišťuje zbraně. Gen., Pavlovi vůbec není lito statisíců mrtvých lidí na Ukrajině, Ukrajinců i Ruska, a nevadí mu ani zničená města a vesnice.

Fiala se po exprezidentovi Klausovi dostal s ODS ke korytu ve vládě, o čemž se mu ani ve snu nezdálo, protože na to nemá schopnosti. Obklopil se lidmi stejně neschopnými, jimž vůbec nejde o prosperitu ČR, firem a občanů, ale jen o koryta ve vládě, na ministerstvech, v parlamentu a Senátu.

Aby se ve Strakovce Fiala udržel, musel všem stranám, na ministerstvech, v parlamentu a Senátu dát vedoucí funkce, i když na to nemají schopnosti. Přijal na 70 nových lidí, náměstků, poradců, pomocníků, kteří tancují podle jeho písničky. Tady jsou rozházené miliony a miliardy ze státní pokladny, a další do války na Ukrajině

FIALA  PROPUSTIT  VŠECH  70  NOVÝCH  LIDÍ  VE  VLÁDĚ,  JAKO  JE  LANKŠÁDLOVÁ  A  SPOL.,  Z  NÍŽ  SI  UŽ  TAKŘKA  DENNĚ  DĚLAJÍ  LEGRACI  I  ODBORNÍCI  A  NOVINÁŘI

FIALA  ZRUŠIT  I  SPORTOVNÍ  AGENTURU,  KDE  JE  NA  STO  PRACOVNÍKŮ,

SPORT  NA  MINISTERSTVU  ŠKOLSTVÍ  ŘÍDIL  VŽDYCKY  JEN  ODBOR

FIALA  KORYTO  DAL  I  NERUDOVÉ,  KTERÁ  KŠEFTOVALA  S  TIULY  V  BRNĚ  NA  UNIVERZITĚ,  KDYŽ  NEUSPĚLA  V CESTĚ  NA  HRAD

NERUDOVÁ  NENÍ  ŽÁDNÝ  ODBORNÍK  NA  DŮCHODY.   POZNAL  TO  I  GEN  PAVEL.  NEROZUMÍ  TOMU  ANI  LIDOVEC  JURAČKA,  KTERÝ  DOKÁŽE  ŘÍDIT  JEN  TRAKTOR

JAKÝ  PLAT  DAL  FIALA  NERUDOVÉ  VE  VLÁDĚ?  TAKÉ  133 TISÍC,  JAKO  UNIVERZITA  V  BRNĚ?

FIALA,  JURAČKA,  NERUDOVÁ   BY  MĚLI  ŽÍT  ZA  20 TISÍC

Fiala nikdy sám nic pořádného nedělal a nevybudoval. Myslí jen sám na sebe, místo na občany a podniky ČR. Přitom tisíce lidí nemá kde bydle. Za dr. Husáka byla bytová družstva na výstavbu bytových domů a bytů. Byty pro lidi stavěly i podniky, JZD, státní statky, doly, hutě. Mnoho podniků mělo rekreační zařízení na levnou rekreaci v zimě i v létě. Na to Fiala vůbec nemyslí a  nic takového se nedělá.

X X X

NERUDOVÁ  133 TISÍC  MĚSÍČNĚ  NA  UNIVERZITĚ  V  BRNĚ

Univerzita až na příkaz ministerstva sdělila, kolik brala Nerudová

 Informace o mzdách a odměnách bývalých rektorů odmítla Mendelova univerzita poskytnout s tím, že si to dotčené osoby nepřejí. Od letoška však díky novele informačního zákona není možné příjmy šéfů veřejných institucí zatajovat.

Až na příkaz Ministerstva školství poskytla Mendelova univerzita v Brně informace o příjmech, které vyplácela svým dosavadním rektorům. Před tím to celého půl roku odmítala zveřejnit.

Redakce Seznam Zpráv žádala o výši mezd a odměn za posledních deset let už od počátku loňského listopadu. Tehdy vrcholící prezidentské kampaně se totiž účastnila i bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová a redakce prověřovala informace o jejích nadstandardních příjmech. Přičemž nebylo jasné, jaká jejich část případně pochází z veřejných zdrojů.

Mendelova univerzita si nejdříve dvakrát k žádosti vyžádala doplňující informace, potom současný rektor Jan Mareš žádost podanou podle informačního zákona odmítl. A to s tím, že „dotčené osoby vyjádřily s poskytnutím informací nesouhlas“.

Nakonec byla univerzita nucena údaje poskytnout a plyne z nich, že příjem Danuše Nerudové včetně odměn činil v posledním roce jejího rektorského angažmá (trvalo od února 2018 do ledna 2022) v průměru 133 tisíc korun měsíčně hrubého.

Soukromí musí ustoupit

Desetileté období, za které redakce o informace o výši příjmů žádala, se týká tří rektorů. Vedle Nerudové ještě jejích předchůdců Jaroslava Hluška (ve funkci do roku 2014) a Ladislava Havla (2014 až 2018).

Mendelova univerzita ale usoudila, že právo na soukromí má v tomto případě přednost před ústavou zaručeným právem na informace, když podle ní není ani jasné, jak redakce Seznam Zpráv hodlá s údaji o příjmech bývalých rektorů naložit. „Žadatel neuvedl, jak chce informace použít a jakým způsobem hodlá rozproudit veřejnou diskuzi o požadovaných informacích,“ argumentoval v prosincovém zamítavém rozhodnutí nynější rektor Mareš.

Jenže tento právní názor odmítlo v rámci odvolacího řízení Ministerstvo školství. A to s tím, že právo na soukromí musí u vedoucích pracovníků, jako je rektor, ustoupit do pozadí –⁠ „bez zřetele na nesouhlas dotčených osob“.

Vyzvalo proto školu, aby požadované informace o mzdách a odměnách redakci poskytlo.

Jak se vyvíjely příjmy rektorů Mendelovy univerzity (mzda a odměny v letech 2012 až 2021, v Kč)

Rok Částka
2012 1 000 000
2013 1 078 800
2014 920 000
2015 1 100 000
2016 1 192 000
2017 1 344 000
2018 1 400 000
2019 1 540 000
2020 1 540 000
2021 1 600 000

 Větší příjmy mimo školu

Z údajů, které nakonec škola sdělila, vyplývá, že roční příjmy rektorů Mendelovy univerzity se během deseti let do roku 2021 zvedly o 60 procent. Z původního jednoho milionu v roce 2012 za rektora Hluška až na 1,6 milionu v roce 2021 za Danuše Nerudové.

V jejím případě nešlo přitom o jediný zdroj příjmů. Nerudová měla ještě více peněz z mimoškolních aktivit, jak lze zpětně dopočítat. Celkem si totiž za rok 2021 vydělala v čistém 3,4 milionu korun, což sdělila Seznam Zprávám už loni v září v anketě zjišťující majetkové poměry favorizovaných kandidátů.

Danuše Nerudová, která na Mendelově univerzitě nadále pracuje v pozici vedoucí katedry, se k předchozímu odmítavému postoji své „alma mater“ nechce vyjadřovat. Na otázku, zda ona sama byla proti zveřejnění mzdy a odměn, neodpověděla.

Proti zveřejnění příjmů pak bývalá prezidentská kandidátka argumentuje hlavně tím, že mzdu rektorům stanovuje ministr školství a veřejná kontrola je podle ní dostatečně zajištěna prostřednictvím registru veřejných funkcionářů. „Tyto informace jsou tak už dnes dostupné a pod kontrolou,“ uvedla ve své reakci bývalá rektorka Nerudová.

ANKETA MEZI KANDIDÁTY:

Jisté je, že v současnosti žádná vysoká škola už podobnou žádost o zveřejnění příjmů ani odmítnout nemůže.

Jak upozorňuje expert na informační zákon Oldřich Kužílek, od začátku letošního roku platí novela vztahující se i na veřejné vysoké školy, která v paragrafu 8c striktně stanovuje povinnost poskytovat informace o příjmech členů statutárních, řídících, dozorčích nebo kontrolních orgánů.

„V těchto případech o tom už vůbec nemůže být diskuze. Škola prostě takový údaj poskytnout musí,“ zdůrazňuje Kužílek s tím, že dotčená osoba je zpětně informována, kdo si údaje o příjmech vyžádal.

U dalších osob, které součástí vrcholných orgánů nejsou –⁠ pracují na nižších postech –⁠ bude každá taková žádost i nadále předmětem zkoumání, zda veřejný zájem na poskytnutí informace převažuje nad potřebou chránit soukromí.

Oldřich Kužílek také uvádí, že zpochybňování a napadání žádostí o informace byl dlouholetý trik, jak se publikaci o mzdách a platech vyhnout. „Teď už se nikdo nemůže ptát, proč to chce žadatel vlastně vědět, zda plní roli společenského hlídacího psa, jak to mnozí dříve zkoušeli,“ podotýká Kužílek.

Nikdo z vrcholných představitelů velkých českých a moravských univerzit, které Seznam Zprávy v minulých dnech oslovily, právo na informace v této oblasti výslovně nezpochybnil. Rektoři na požádání také redakci aktuální mzdy sdělili. A to i bez podání žádosti podle informačního zákona.

„Jedná se o oblast veřejných financí a transparentnost je zcela namístě,“ souhlasí s publikací čísel rektor Univerzity Palackého v Olomouci Martin Procházka.

Jak sám uvádí, jeho současná měsíční mzda činí 145 tisíc korun hrubého, přičemž loňská roční hrubá mzda včetně odměn činila 2 046 306 korun.

Jak uvedl mluvčí Karlovy univerzity Václav Hájek, nynější měsíční mzda rektorky největší české univerzity Mileny Králíčkové činí 175 tisíc hrubého. Ani Králíčková s publikací problém neměla.

Pro srovnání: prezident republiky má nyní plat 341 200 korun, premiér 274 800 korun, ministr 195 300 korun a poslanec či senátor pobírá základní plat 102 400 Kč.

Příjmy nového rektora

Rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš na dotaz Seznam Zpráv uvedl, že jeho aktuální mzda nyní činí 160 tisíc korun a za loňský rok mu byly za dobré výsledky přiznány odměny v celkové výši 400 tisíc korun.

Jako předseda České konference rektorů také rektor Bareš uvádí, že na zveřejňování těchto informací jsou rozličné názory. Odpůrci zveřejňování argumentují obavami z nežádoucí stigmatizace nebo dokonce z útoků na svou osobu. Sám Martin Bareš považuje za důležité, aby se vždy zveřejněná mzda uváděla v patřičných souvislostech.

„Tedy například, že mzdu rektorů určuje ministr školství, který v ní zohledňuje mimo jiné velikost veřejné vysoké školy, počet studentů, ‚výkonnost‘ instituce,“ podotýká rektor Bareš. V této souvislosti doplňuje, že na Masarykově univerzitě nyní studuje a pracuje takřka 40 tisíc lidí, je druhou největší vysokou školou v ČR a druhým největším zaměstnavatelem v Jihomoravském kraji.

Zveřejnění mezd a odměn se nyní ale už nebrání ani samotná Mendelova univerzita, která to dlouho odmítala. Nedávný verdikt Ministerstva školství ohledně nutnosti publikace údajů škola prý „respektuje“.

Mluvčí univerzity Tereza Pospíchalová v reakci na nový dotaz Seznam Zpráv uvedla, že současný rektor Jan Mareš, který je ve funkci od loňského dubna, má mzdu 120 tisíc korun měsíčně, loni k tomu navíc dostal odměnu 180 tisíc. Celkově si tak za 9 měsíců vydělal 1,26 milionu korun. Lze tak říci, že je na tom podobně jako předchozí rektorka Danuše Nerudová, seznam.cz

X X X

VYHOZENÉ  MILIARDY  NA  VÁLKU  NA  UKRAJINĚ

JEDNAT  PODLE  ŠVÝCARSKA,  RAKOUSKA,  AUSTRÁLIE,  MYSLÍ  HLAVNĚ  NA  VLASTNÍ  LIDI

Uprchlíci z Ukrajiny stáli dosud ČR 35,8 miliard

 Celkové výdaje na ukrajinskou uprchlickou krizi od začátku ruské agrese loni v únoru do konce letošního dubna byly 35,8 miliardy korun. Ze státního rozpočtu šlo na tyto účely 24,6 miliardy korun. Další miliardy vydala samospráva. Na Twitteru to uvedlo ministerstvo financí.

 Největší výdajovou položkou byly sociální dávky, na které šlo 11,7 miliardy korun. Výdaje spojené s ubytováním byly 7,6 miliardy korun a výdaje na zdravotní péči 5,8 miliardy korun.

Celkové výdaje na uprchlickou krizi činily ke konci dubna 35,8 mld. Kč, z toho ze státního rozpočtu šlo 24,6 mld. Kč. Současně zhruba 100 tisíc Ukrajinců začalo po příchodu pracovat, čímž se značná část prostředků vrací do ekonomiky ve formě daní a odvodů

„Zhruba 100 tisíc Ukrajinců začalo po příchodu pracovat, čímž se značná část prostředků vrací do české ekonomiky ve formě daní a odvodů,“ upozornilo ministerstvo financí. Už dříve také připomnělo, že peníze vyplacené na ubytování šly českým občanům a firmám, kteří uprchlíkům ubytování nabídli.

Česko udělilo dočasnou ochranu zhruba půl milionu uprchlíkům z Ukrajiny, zhruba třetina se jich vrátila zpět. Podle údajů ministerstva vnitra jich k 1. dubnu v Česku pobývalo přibližně 325 tisíc. Téměř 30 procent uprchlíků v Česku tvoří děti. Dvě třetiny dospělých jsou ženy, část pak senioři. Podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí z konce dubna platí odvody zhruba 85 procent pracovníků s vízem k dočasné ochraně, kteří jsou v produktivním věku.

X X X

UNIVERZITY  ČR  POTŘEBUJÍ  11  MILIARD

Univerzitám chybí 11 miliard, mimořádná injekce je v nedohlednu

Mimořádná finanční injekce pro české univerzity a především jejich společenskovědní a humanitní fakulty je stále v nedohlednu. Přestože do ulic vyšli akademici už před dvěma měsíci, k uspokojivému řešení se zástupci vysokých škol, odborů a ministerstva školství nedobrali ani na pátečním jednání v Brně. A to i kvůli nedávné výměně ministra.

 „Sice jsme se bavili o tom, že je potřeba pacienta v kritickém stavu stabilizovat, ale jak by ta stabilizace měla přesně probíhat, to nám nikdo neřekl, dokonce ani nenaznačil,“ sdělil MF DNES po jednání předseda Asociace děkanů filozofických fakult Jan Stejskal.

Ocenil ale, že už nikdo nezpochybňuje, že peníze univerzitám chybí. „Na ministerstvu spočítali, že je to asi 10 až 11 miliard korun. Nicméně není žádný nápad, jak to řešit,“ dodal. Podle ředitelky sekce vysokého školství na ministerstvu Radky Wildové chce nový šéf resortu Mikuláš Bek (STAN) problém řešit, a to i na vládě, ale později.

Navíc si podle ní svůj díl musí odpracovat i rektoři a děkani. „Zatím nepadla žádná informace ohledně řešení alarmující situace v letošním roce. Hovořilo se o finanční injekci, ale pan ministr je ve funkci několik dnů, takže to v tuto chvíli není na stole,“ potvrdila MF DNES Wildová.

Z řad akademiků i odborů sice zaznívá částečné pochopení, ale zároveň i nespokojenost s tím, že resort nejedná dostatečně pružně. „Budeme se snažit vyzývat kolegy k trpělivosti, ale ta není bezbřehá. Na řešení nemáme další rok,“ varoval Stejskal.

„Už teď víme, že budeme čekat minimálně do června. Ale opravdu nemůže rozhodnout nikdo jiný než ministr,“ doplnil předák odborů Petr Baierl. Právě v červnu má totiž jednat Česká konference rektorů a Rada vysokých škol.

Ministerstvo v pátek doporučilo, že k „osekání“ studijních programů by vysoké školy měly přistoupit, ale citlivě. Nikoli jen s vidinou ušetřit. „Aby se zvýšila jejich kvalita a flexibilita. Méně problematická a velmi výhodná je integrace (slučování oborů) uvnitř fakult nebo univerzit. Meziuniverzitní spolupráce se může stát problematickou pro studenty,“ upozornila Wildová. Podle asociace děkanů se to už děje, ale změny jsou „pouze kosmetické“.

Kromě toho by podle resortu měly fakulty na svých katedrách hledat další možnosti úspor, a to jak v počtu zaměstnanců, tak v provozním vybavení. „Vyzývali jsme, aby vysoké školy na úrovni svých pracovišť, tedy fakult, ale i kateder, provedly analýzu personálního zajištění. Jako stát totiž neříkáme, kolik docentů, profesorů a dalších akademických pracovníků musí na studijním programu pracovat. Stejně tak, aby provedly zevrubnou analýzu toho strukturního a provozně ekonomického zázemí, který ten konkrétní studijní program potřebuje,“ upřesnila Wildová.

X X X

FIALA  HODIL  VOLIČE  PŘES  PALUBU

Politolog: Je to silná káva, slušňák Fiala si to odskáče. Spolu hodilo voliče přes palubu

Podle Valeše seznam opatření působí špatně „nejenom tím, že jde o nepopulární kroky, ale jak pro voliče Spolu vycházejí, vláda s nimi přišla pozdě“. ODS úsporným balíčkem prakticky porušila svůj předvolební slib, kdy tvrdila, že daně rozhodně zvyšovat nebude, a od té chvíle se z ekonomického hlediska nic zásadního nezměnilo.

 „Jestli premiér půl roku lže, tak je to silná káva. Slušňák Petr Fiala si to zřejmě osobně odskáče. Nemluvě o Stanjurovi, který říkal, že zvýšit daň z nemovitostí je nemravnost,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Valeš. Připomněl, že součástí konsolidačního balíčku je zvednutí zmíněné sazby na dvojnásobek.

„Nejsmutnější je, že ty daně zaplatíme my, zaměstnanci. A pocítíme to,“ uvedl politolog s tím, že se ani nediví tomu, že si voliči Spolu myslí, že byli hozeni přes palubu. „Vláda to odnese na preferencích, uvidíme, jestli přijdou demonstrace,“ dodal Valeš.

Odborník se vyjádřil také k tvrzením ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS), který se vyjádřil k přivýdělkům bokem, zejména u studentů. Konkrétně pro CNN Prima NEWS uvedl: „Když někdo vydělává více než 200 tisíc ročně, je otázka, zda se má šanci řádně vzdělávat.“

Podle Valeše by si měl ministr uvědomit, kdy má hovořit, a kdy ne. „Tady propásl svoji chvíli mlčení. Je smutné, že si studenti musí přivydělávat v tak vysoké míře,“ nechal se slyšet expert. Podle něj se to sice negativně odráží na výuce, ale většinou nemají jinou možnost, aby studium ekonomicky utáhli a nezatížili jím rozpočet doma. „Demotivujeme je v práci a také v tom, aby studovali,“ dodal.

X X X

PODNIKY  VÝHODY  PRO  LIDI  ZRUŠÍ  VINOU  FIALY

Škrty v zaměstnaneckých benefitech státní kase nepomůžou. Firmy výhody zruší, varují experti

Dostupnější dovolená, posilovna nebo tábor pro děti. To všechno brzy pravděpodobně skončí. Zrušení daňového osvobození benefitů, které zaměstnavatelé dávají zaměstnancům, by mělo do státní kasy přinést 1,4 miliardy korun. Jenomže podle nového průzkumu by mohly tyto plánované

Jenomže podle nového průzkumu Unie zaměstnavatelských svazů ČR nebudou. Podle něj by 94 procent zaměstnavatelů benefity úplně zrušilo nebo omezilo. „Pokud stát daňové zvýhodnění zruší, zaměstnavatelům se to prodraží a benefity přestanou poskytovat,“ uvedl výkonný ředitel unie Vít Jásek.

Volnočasové benefity přitom aktuálně dostávají tři čtvrtiny všech zaměstnanců České republiky. Jejich zrušení by státní pokladnu mohlo naopak o zisk připravit. „Stát mimochodem nezíská těch proklamovaných 1,4 miliardy korun, protože když to zaměstnavatelé přestanou poskytovat, tak z toho žádné daně nevybere,“ zhodnotil Jásek.

Hrozí menší návštěvnost

Navíc budou mít o to menší návštěvnost a prodej i firmy, kde zaměstnanci benefity využívali. „Uživatelé multisportkarty tvoří asi 50 procent naší návštěvnosti,“ podotkla manažerka Fitness centra Martina Hloupá. „Stát možná může ušetřit o něco méně, ale nakonec ušetří,“ zhodnotil ekonom Jan Bureš.

Přetrvávající nedostatek zaměstnanců ale podle některých odborníků zkrouhnout benefity nakonec nedovolí. „Je tu nějaký dlouhodobý tlak. Zaměstnanci prostě nejsou pro zaměstnavatele snadno dostupní a za těchto okolností si zaměstnavatelé nemůžou dovolit nějak skokově zhoršit podmínky pro své lidi,“ dodal datový analytik Tomáš Ervín Dombrovský.

Jestli nové vládní škrty připraví zaměstnance o benefity, uvidíme nejdříve v příštím roce.

X X X

ZLÁMALOVÁ:  FIALA  ŠKRTAT  VÍC  DOTACE

 Dvě třetiny konsolidačního balíčku jsou na výdajové straně, největší položkou je proškrtání dotací o desítky miliard korun. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to uvedl poradce premiéra a ekonom Štěpán Křeček. Zdůraznil, že díky tomu již nebudeme dotační ale tržní ekonomikou. Analytička Lenka Zlámalová se však ptala, proč se v dotacích neškrtalo více. „Zvyšujeme daně, abychom mohli tento byznys platit. To je perverzní,“ mínila.

„Pojďme se bavit o výdajích, které tvoří dvě třetiny úsporného balíčku. To je gró, tam se pálí do těch nejpalčivějších problémů,“ uvedl Křeček. Největší položku a úsporu desítek miliard korun podle něj představuje proškrtání dotací. „Díky tomu se přestaneme stávat dotační ekonomikou a budeme tržní, což je krok správným směrem,“ pokračoval.

Že je proškrtání dotací cestou správným směrem kvitovala i Zlámalová, přesto má však výhrady. „Vážím si toho, že se do toho vláda pustila, ale proč se neškrtalo více? To jsou věci, které se mohou škrtnout ze dne na den,“ mínila. Připomněla, že na národní dotace jako první upozorňoval ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

 „Jako první rozjel debatu a uvedl, že dotace v rozpočtu činí zhruba 500 miliard korun. Řekl, že by to mohl škrtnout o desítky miliard, což v zásadě naplnil. Nejproblematičtější jsou za mě ale přímé transfery firmám. Škrtá se tam 20 miliard, což je 18,8 procent všech dotací, které jdou do firem. Celé transfery v průmyslu by tak tvořily sto miliard. Kdyby se jich seškrtalo více, tak se nemuselo vůbec sahat na daně. Proč se tedy neškrtalo více, když někdo velkolepě ohlašuje konec národních dotací a dotačního byznysu? Zvyšujeme daně, abychom mohli platit dotační byznys, což je za mě opravdu perverzní,“ reagovala.

X X X

ODBORÁŘI,  STŘEDULA:  FIALA  ZA  SVOU  NESCHOPNOST  TRESTÁ  CHUDÝ  LID

NA  ODSTRANĚNÍ  FIALY  ZALOŽIT  STÁVKOVÝ  VÝBOR:  ODBORY,  ŠKOLY,  STUDENTI,  SPORTOVCI,  HERCI,  ZEMĚDĚLCI,  HORNÍCI,  ZDRAVOTNÍCI,  DŮCHODCI,  POLITICI  A  DALŠÍ  OBORY,  JAKO  ZA  HAVLA

OBSTRUKCE  V  PARLAMENTU  NESMYSL,  FIALU  NEODSTRANÍ,  NESMÍ  SE  ČEKAT  NA  NOVÉ  VOLBY,  ALE  JEDNAT  RYCHLE,  JAKO  NA  SLOVENSKU.  KDE  JE  UŽ  NOVÁ  VLÁDA

Středula: Vláda za své chyby trestá zaměstnance a důchodce. Rodiny přijdou o desítky tisíc

Vláda škrtá, za své chyby se ale rozhodla potrestat občany, zdůraznil předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Úspory dle něj nejvíc odnesou důchodci a zaměstnanci. Někdejší kandidát na prezidenta dodal, že rodiny mohou přijít až o desítky tisíc ročně.

„Vláda má za špatné hospodaření s prostředky státu potrestat zaměstnance a důchodce, to považujeme za naprosto neakceptovatelné. V balíčku je napsáno, že úprava DPH bude znamenat v prvním roce minus 4,1 miliardy korun ve státním rozpočtu,“ sdělil Středula ve vysílání CNN Prima NEWS.

 Taková „manipulace“ dle něj nepřinese nic. „Naopak, vláda lidem zdraží výdaje, sníží životní náklady a zrušením daňového osvobození u benefitů to pro rodinu znamená až o 60 tisíc korun méně,“ uvedl.

Situaci vnímá jako velmi vážnou. „Vláda se rozhodla za své chyby potrestat ty, kteří to nezpůsobili,“ podotkl. Odbory jsou prý stále připraveny jednat s vládou. „Sociální smír znamená i dialog, ten se dosud nevedl,“ dodal Středula.

Vládou naordinovaný úsporný balíček podle odborníků pocítíme úplně všichni. Konkrétní body, které se týkají důchodů, daní či zeštíhlení státu, mají státní kase v příštím roce ušetřit přes 70 miliard korun.

 Kritika ze všech stran

Vláda si za svá opatření vysloužila velkou kritiku. „Vážím si toho, že se do toho vláda pustila, ale proč se neškrtalo více dotací? To jsou věci, které se mohou škrtnout ze dne na den,“ uvedla například analytička Lenka Zlámalová. Připomněla, že na národní dotace jako první upozorňoval ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Podle politologa Lukáše Valeše seznam opatření působí špatně „nejenom tím, že jde o nepopulární kroky, vláda s nimi přišla pozdě“. ODS úsporným balíčkem prakticky porušila svůj předvolební slib, kdy tvrdila, že daně rozhodně zvyšovat nebude, a od té chvíle se z ekonomického hlediska nic zásadního nezměnilo.

Ekonom Lukáš Kovanda uvedl, že vláda se chytla do vlastní pasti. „Vystrašila veřejnost blížící se apokalypsou, ale nic takového Česku nehrozí a v příštích letech hrozit ani nebude,“ uvedl Kovanda a odkázal na výsledky ratingových agentur.

X X X

HAMÁČEK  ZNIČIL  ČSSD,  TEĎ  KORYTO  VE  VOJENSKÉM  PRŮMYSLU

Hamáček má novou práci. Stal se viceprezidentem Asociace obranného průmyslu

Bývalý vicepremiér, ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček má novou práci. Stal se viceprezidentem Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu (AOBP). Post prezidenta obhájil Jiří Hynek, sdělil Daniel Svoboda z AOBP. Asociace sdružuje firmy zabývající se obranou a bezpečností, aktuálně má 160 členů.

Valná hromada asociace se konala 3. května v prostorách brněnské Univerzity obrany. Jejím hlavním tématem byly volby nového prezidenta a viceprezidentů. Prezidentem se opět stal Hynek, který tuto pozici zastává dlouhodobě. Viceprezidenty valná hromada zvolila kromě Hamáčka, Radka Hauerlanda, Kristýnu Helm, Aleše Orla, Jaroslava Pecháčka a Mariku Přinosilovou.

Hamáček se obrannému průmyslu věnuje po odchodu z politiky. Loni na jaře se stal místopředsedou sekce obranného průmyslu Hospodářské komory, jedné z 25 sekcí Hospodářské komory. Podle mluvčího komory Miroslava Dira tato sekce sdružuje přední české strategické firmy, které se zaměřují na obranný a bezpečnostní průmysl.

Zastoupeny v ní jsou třeba Czechoslovak Group, Aero Vodochody, ERA nebo Colt CZ Group. Jejím ředitelem je Lubomír Kovařík, předseda dozorčí rady Colt CZ Group. Hamáček na pozici místopředsedy sekce nahradil Tomáše Pojara, který se stal poradcem premiéra.

Na shromáždění AOBP bylo také podepsáno memorandum o spolupráci se Svazem měst a obcí ČR.

„Počet členů AOBP každoročně stoupá, což hovoří o rostoucím významu AOBP jako partnera státní správy a institucí v ČR, v EU a v NATO, ale také jako organizátora a koordinátora řady aktivit ve prospěch svých členů doma i na zahraničních trzích,“ uvedl Svoboda. Doplnil, že po valné hromadě má AOBP 160 členů. Jsou mezi nimi třeba Colt CZ Group SE, BAE Systems, Aero Vodochody, ERA, Excalibur Army, Explosia, Tatra Trucks, STV Group nebo Meopta.

Hamáček byl jako předseda ČSSD v Babišově koaliční vládě ministrem vnitra a prvním vicepremiérem. V říjnu 2021 po neúspěchu v parlamentních volbách, kdy se strana poprvé v historii samostatné ČR nedostala do dolní komory, na funkci rezignoval. ČSSD nyní vede Michal Šmarda.

X X X

Prvovoliči a Kurdové vs. matky v domácnosti. Kdo rozhodne o osudu Erdogana

O čí hlasy se hraje v tureckých volbách? Významným faktorem jsou třeba prvovoliči, kterých za posledních pět let dorostlo přes šest milionů. Ti „to“ podle průzkumů hodí spíš kandidátovi opozice Kemalu Kiliçdarogluovi než současné hlavě státu Recepu Tayyipu Erdoganovi. Na jeho straně ale zase stojí tradičně věřící ženy v domácnosti.

 „V našem dubnovém průzkumu více než polovina mladých voličů preferovala Kiliçdaroglua. Ten je zdaleka nejvíce preferovaným kandidátem u voličů ve věku od osmnácti do čtyřiadvaceti let. Erdogan může v této věkové skupině získat kolem třiceti procent hlasů,“ řekl pro portál Middle East Eye (MEE) ředitel turecké agentury pro výzkum veřejného mínění MetroPoll Ozer Sencar.

Dodal, že ve zmíněné skupině 78 procent respondentů uvedlo, že se voleb zúčastní. Obecně v populaci se k urnám chystá 80 procent voličů. Turků, kteří jdou letos poprvé k volbám, je přes šest milionů. Poslední prezidentské a parlamentní volby byly v roce 2018, regionální pak o rok později. Mnohým letošním voličům tak je třeba dvaadvacet, ale do politiky promluví poprvé.

„Rozhodně mě znepokojuje stav svobody slova. Zažívám to každý den. Jenže my už si to ani neuvědomujeme. Jsme zvyklí v tom žít,“ popisuje pro agenturu Reuters dvaadvacetiletý student Yunus Efe s tím, že si dvakrát rozmyslí, než na internetu „lajkne“ nebo nasdílí nějaký příspěvek. I za to totiž může každému v Turecku hrozit obvinění z trestného činu urážky prezidenta. A stávající hlava státu tohoto nástroje ráda využívá.

Obavy z povolebního vývoje

Erdogan pátečním příspěvkem na Twitteru podle některých komentářů vyvolal obavy o pokojné předání moci v případě výhry Kiliçdaroglua.

„Pokud to bude nutné, budeme bránit naši nezávislost a budoucnost za cenu našich životů, jako jsme to udělali v noci 15. července,“ napsal Erdogan. Tehdy se část armády neúspěšně pokusila o převrat a na Erdoganovu výzvu vyšli lidé do ulic. To si vyžádalo 251 obětí.

„Jsme tu pro náš národ, který ctíme a jemuž sloužíme… čelili jsme mnoha zradám, překonali jsme mnohá protivenství a bojovali o vlastní existenci,“ dodal.

„Uvědomil si, že prohraje, a poslal vzkaz, výzvu k převratu na ulici. Turecko čeká poslední test, který dokáže, že poražený ve volbách nemůže vyhrát na ulici,“ napsal turecký novinář Can Dündar, který byl v roce 2020 v Turecku v nepřítomnosti odsouzen ke 27 letům vězení za špionáž a podporu terorismu kvůli zveřejnění fotografií vozů s tureckými zbraněmi pro syrské povstalce.

Kiliçdaroglu se v pátek na volebním mítinku objevil s početnější ozbrojenou ochrankou a podle místních médií měl na sobě neprůstřelnou vestu. Zdroj z CHP uvedl, že ochranka dostala informaci o hrozbě útoku na Erdoganova rivala.

Nastupující generaci však netrápí „jen“ svoboda slova. Vnímá tristní ekonomickou situaci, ve které se její země nachází, a obává se o svou budoucnost. „Mladí lidé v Turecku, bez ohledu na jejich socioekonomický status a politické názory, mají starosti ohledně své budoucnosti, obzvlášť v souvislosti s převažující nejistotou. Hlavními důvody této nejistoty je současný stav turecké ekonomiky a kvalita vzdělávání,“ upozorňuje také Sencar.

Turečtí prvovoliči tak mohou v nedělních volbách sehrát důležitou roli. A poté, co svou kandidaturu stáhl Muharrem Ince, se voliči opozice o to víc mohou sjednotit za Kiliçdarogluem, který podle některých průzkumů může Erdogana v prvním kole porazit. A přidá se k nim zřejmě i velká část tureckých Kurdů.

Jejich Lidová demokratická stran (HDP) záměrně nenasadila vlastního kandidáta, aby se kurdští voliči mohli bez výčitek přiklonit k šéfovi Republikánské lidové strany (CHP). Jakkoliv totiž Erdogan v počátcích své vlády zásadně posílil práva kurdské menšiny, jež tvoří až pětinu turecké populace, postupem času začal jeho vstřícný přístup korodovat.

Zavřený šéf HDP Selahattin Demirtaş je toho důkazem. Jeho uvěznění kritizuje i Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Turečtí Kurdové nicméně nejsou homogenní skupina a část z nich se bezpochyby přidá k Erdoganovi. Ti, kteří podpoří jeho rivala a připojí se k prvovoličům, však mohou přispět k dalšímu náskoku opozice. Pokud některý z kandidátů v neděli získá víc než 50 procent hlasů, volby skončí. Pokud ne, 28. května bude druhé kolo.

Koho má na své straně Erdogan? Výraznou demografickou skupinou jsou v tomto ohledu ženy v domácnosti, píše MEE s tím, že ze 64 milionů v Turecku registrovaných voličů jich je kolem 11 milionů. Oba rivalové to vědí a nepracujícím ženám, které jsou většinou věřící muslimky, teď slibují mnohé. Erdogan se svou Stranou spravedlnosti a rozvoje (AKP) tak oznámil, že ženy v domácnosti budou státem vnímány stejně jako tvrdě pracující dělníci.

Kiliçdaroglu pak nabízí sociální příspěvky pro nízkopříjmové rodiny. Podle MEE se však kemalistům příliš nedaří si tyto ženy naklonit. Erdogan, který už dvacet let islamizuje zemi – a tedy z pohledu těchto muslimek posiluje práva věřících v kdysi přísně sekulární zemi – je jejich první volba. Turecký prezident léta zdůrazňuje důležitost rodiny v životě ženy, pokusil se omezit potraty a Turkyně nabádal, aby měly co nejvíce dětí.

Letos ke své rétorice přidal i ideu, která se rozmohla v Maďarsku či mezi konzervativci v Česku a na Slovensku – LGBT+ komunita ničí tradiční rodinu. Během jednoho ze svých mítinků například Erdogan řekl, že „v opozici jsou všichni gayové“. Právě lidé s odlišnou sexuální orientací, kterým paradoxně ještě coby premiér chtěl Erdogan práva spíš přiznávat než upírat, tak zase mohou být jazýčkem na volebních vahách.

Stejně jako ženy, které nestojí o rady, kolik mají mít dětí a jak mají nakládat se svou sexualitou. Ostatně Kiliçdaroglu už slíbil, že jedním z jeho prvních kroků ve funkci bude ratifikace Istanbulské úmluvy. Zatímco Erdogan se do svého protivníka navezl, že on na rozdíl od Kiliçdaroglua „není v kuchyni jako žena“, kde šéf CHP často natáčí vzkazy voličům.

Erdogan označil obavy, že se v případě své prohry odmítne vzdát moci, za směšné. „K moci se dostáváme demokratickou cestou. Pokud můj národ rozhodne jinak, udělám vše, co po nás demokracie žádá. Ať už z volebních uren vzejde jakýkoliv výsledek, budeme jej považovat za legitimní,“ řekl.

 X X X

Odvolaný šéf plzeňských hygieniků opět uspěl se žalobou proti svému odvolání

 Městský soud v Praze (MS) vyhověl na konci dubna žalobě bývalého ředitele Krajské hygienické stanice v Plzni (KHS) Přemysla Tomašuka. Tomašuk byl na podzim 2020 odvolán z funkce ředitele KHS, protože se měl podle zákona o státní službě dopustit kárného provinění. Soud však nyní rozhodnutí kárné komise Ministerstva vnitra (MV) zrušil.

Dvakrát odvolaný šéf plzeňských hygieniků Přemysl Tomašuk i napodruhé uspěl u soudu se žalobou proti svému odvolání z funkce ředitele KHS. Senát správního úseku MS v Praze totiž na konci dubna zrušil rozhodnutí odvolací kárné komise MV, které v říjnu 2020 potvrdilo verdikt kárné komise Ministerstva zdravotnictví (MZd).

Tomašuk byl podle těchto verdiktů shledán vinným kárným proviněním podle zákona o státní službě a odvolán z funkce ředitele plzeňské KHS. A to již podruhé. Poprvé byl zbaven funkce v roce 2019, avšak i v tomto případě mu dal soud zapravdu a Tomašuk se následně do funkce ředitele vrátil.

Kárného provinění se měl Tomašuk dopustit tím, že údajně svévolně uděloval podřízeným odměny a v rozporu se zákonem některé z nich zařazoval do platových tříd. Audity MZd měly odhalit i další pochybení, kterými měl Tomašuk státu způsobit škodu.

Podle aktuálního rozhodnutí soudu však kárná komise MV neuvedla v rozhodnutí přesné údaje ohledně systemizace KHS, kterou měl Tomašuk údajně porušovat. Stejně tak nejsou v rozhodnutí uvedeny konkrétní platové třídy, které jednotlivým zaměstnancům, jež měl svým rozhodnutím Tomašuk znevýhodnit, údajně náležely.

Problém soud spatřuje i v tom, že se kárná komise MV odvolává na předchozí rozhodnutí o kárném provinění z roku 2019, které však soud zrušil.

Kárná komise MV tak nyní bude muset znovu rozhodnout o námitkách Tomašuka proti rozhodnutí prvostupňové kárné komise MZd, a to v intencích aktuálního rozsudku MS v Praze. Petr Dimun, ceskajustice.cz

X X X

 Unikátní a rychlá metoda českých lékařů v IKEM. Během operace srdce si s pacientem povídají

Výměna srdeční chlopně skrze třísla kdysi zabrala lékařům hodiny na sále. Nyní se její průběh neuvěřitelně zrychlil, a to díky unikátní metodě katetrizace chlopně. Tu používají lékaři v pražském IKEM, na úspěšný zákrok stačí pouze deset vteřin, celkem operace zabere padesát minut.

Takzvaná TAVI neboli implantace srdeční chlopně se provádí pomocí katétru. Nejčastěji ji podstupují starší, nemocní lidé, kteří trpí dušností nebo bolestmi na hrudi. V minulosti se musely tyto zákroky provádět přes hrudník. Nyní se operuje skrze třísla, a pacient je navíc při zákroku plně při vědomí.

„Pokud je pacient po výkonu v pořádku, jde na standardní lůžko a za 48 hodin odchází domů,“ popsal jednu z výhod operace vedoucí lékař Oddělení intervenční kardiologie na IKEM Michael Želízko.

Mezi další patří menší bolesti a kratší hospitalizace. „Pacient si při tom s námi povídá, reaguje a je to pro něj relativně komfortní výkon, který celkem trvá 50 minut,“ uvedl pro CNN Prima NEWS kardiochirurg Jiří Malý.

Náhradní srdeční chlopeň od prasete či krávy

Operace srdeční chlopně metodou skrze třísla v IKEM dělají téměř 15 let. Počet výkonů s použitím metody TAVI se zvyšuje, naopak čísla operací prováděných klasickým způsobem, kdy je nutné rozříznout hrudník, klesají. „Začínalo se na jednotkách pacientů. Minulý rok byl pro nás rekordní,“ poznamenal Malý.

Náhradní srdeční chlopeň, která se zavádí pacientovi do těla, je vyrobená z prasečího nebo hovězího osrdečníku a do Česka se dováží.

 X X X

Sazby DPH pro tiskové publikace

Ve čtvrtek 11.5.2023 byl představen návrh opatření vlády ke snížení schodku státního rozpočtu. Návrh zahrnuje také přeřazení prodeje novin do základní sazby DPH 21 % a přeřazení časopisů do jednotné snížené sazby DPH ve výši 12 %. Doposud byla v ČR jednotná sazba DPH pro periodický tisk – tedy deníky i časopisy – ve výši 10 %. K vládnímu návrhu poskytla prohlášení předsedkyně správní rady Unie vydavatelů L. Šmuclerová, v němž uvedla:

„Návrh navýšit DPH u novin z 10 % na 21 % vypadá jako snaha zabít vydávání novin v České republice. K navýšení cen energií a papíru může více než 100 % navýšení DPH být posledním hřebíčkem do rakve jednoho mediatypu v České republice. Málokdo si uvědomuje, že krach jedněch novin může v Česku způsobit domino efekt. Deníky jsou svázány pupeční šňůrou společné distribuce novin, která v noci z tiskáren rozváží výtisky do prodejen v přesných časech po celé republice. Jakmile odpadne jeden deník (třeba právě kvůli zvýšení DPH), ostatní vydavatelé zbylé náklady na distribuci, které na ně tím pádem připadnou, již nemusí unést a budou muset svůj titul zavřít také. Domino efekt se spustil. V důsledku tohoto kroku se vláda může stát hrobníkem demokratického tisku v České republice.

Deníky byly a jsou pro čtenáře kotvou, jak se vyznat v dezinformacích na internetu. Vláda tuto kotvu lidem může navýšením DPH vzít. Hrozí tak zvýšená konzumace zpráv z internetu, kde technologické platformy žádnou zodpovědnost za obsah šířený na internetu nenesou a redakční odpovědnost vydavatele nemají. Navíc důvod rozdělit noviny, časopisy a knihy do různých sazeb DPH nedává vůbec žádnou logiku. Vyjádření, které vláda poskytla, že některé časopisy vycházejí také jako vědecké, je směšné. Časopisům, kterým návrh zvedá DPH z 10 % na 12 %, tato situace také nepřinese nic než další ekonomický tlak, což se může projevit na kvalitě, počtu vydávaných tiskových publikací atd. atd. Print v České republice nedostal v době covidu žádnou státní pomoc, podporu, ani daňovou úlevu.

Na rozdíl od ostatních evropských zemí. A mimochodem, pokud by se navýšilo DPH u novin tak, jak vláda navrhuje, pak bude Česká republika mít nejvyšší DPH pro tiskové publikace v Evropě. Viz sazby DPH v některých zemích: Německo 7 %, Polsko 8 %, Itálie a Španělsko 4 %, Francie 2,1 %. V Česku teď dostávají knihy 0 %. Jako kdybychom zde, v Česku nevěděli, že i deníky a časopisy, stejně jako knihy, pomáhají v rozvoji kultury a vzdělanosti. Mají zásadní roli nezávislého média – klíčového pilíře demokracie!“ Považujeme proto za nutné, aby ministerstvo financí upravilo předložený návrh opatření, který byl zjevně připraven bez diskuse se zástupci odvětví. Vůbec nebere v úvahu možné negativní dopady na postižený sektor.

Unie vydavatelů je i nadále připravena se zástupci vlády diskutovat o stabilizaci státních financí. Řešením ale nesmí být diskriminace jedné ze skupin periodického tisku a z toho vyplývající destrukce celého vydavatelského odvětví. Opatření nesmí otevírat prostor pro šíření dezinformací a ohrožovat svobodný přístup občanů ke kvalitním informacím vytvářeným s profesionální redakční a vydavatelskou odpovědností. 2 Unie vydavatelů proto odmítá návrh výrazného zvýšení sazby DPH u novin a časopisů. Za naprosto nepřijatelné a neodůvodněné považuje rozdělení tisku na noviny a časopisy z hlediska sazby DPH.

Taková praxe nemá obdobu v dalších členských zemích EU. Nejedná se však o žádné teoretické cvičení a úvahy o možných dopadech zvýšení sazby DPH. V ohrožení je totiž nejen svobodný přístup občanů ke kvalitním informacím, ale také stovky a možná tisíce pracovních míst v redakcích, servisních službách vydavatelů, tiskárnách a v distribuci a prodeji periodického tisku. Může dojít k celkovému rozrušení distribučního systému, který se dotkne jak vydavatelů novin, tak časopisů

Zvýšením sazby DPH by se ČR vydala zcela opačným směrem, než kterým se ubírá Evropa. Evropská unie již v roce 2018 umožnila všem členským státům EU zavést v některých případech dokonce až nulovou sazbu DPH, která se předpokládala s ohledem na jejich celospolečenský význam, že bude využita právě u tiskových publikací. Unie vydavatelů proto považuje za jediné přijatelné řešení zavedení super snížené – nulové sazby DPH – pro prodej knih, novin a časopisů. Nelze totiž mezi těmito kategoriemi vytvářet vůbec žádné odůvodnitelné rozdíly. Unie vydavatelů

X X X

Kaddáfího dědictví. Sarkozyho po letech ženou k soudu kvůli milionům na kampaň

Od svého odchodu z funkce před jedenácti lety se bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy zmítá v neustálých právních kauzách. Ať už je to obvinění z korupce, ze zpronevěry veřejných financí nebo jako nyní z nezákonného financování své volební kampaně. Kvůli tomu, že na ni v roce 2007 od libyjského diktátora Muammara Kaddáfího údajně přijal finanční podporu, nyní státní zastupitelství požaduje, aby bývalý prezident opět stanul před soudem.

 Sarkozy je obviněn je z toho, že v roce 2007 dostal od Kaddáfího na kampaň pět milionů eur a že výměnou za politické výhody přijímal úplatky od bohatých podnikatelů. Exprezident, který tehdy s gaullisty volby vyhrál a Francii poté vedl dalších pět let do roku 2012, všechna svá obvinění pravidelně odmítá. Stejně tak nyní.

Podezření vychází mimo jiné z výpovědi svědka, který v roce 2016 uvedl, že na přelomu let 2006 a 2007 přivezl na pařížské ministerstvo vnitra, které v té době Sarkozy vedl, několik kufrů zaslaných libyjským režimem, které obsahovaly celkem právě pěti milionů eur. Sarkozy to již tehdy popřel.

Společně s ním, alespoň podle přání francouzské prokuratury pro finanční trestné činy, má před soudem stanout dalších dvanáct vlivných osobností té doby a Sarkozyho blízkých spolupracovníků: bývalý ministr vnitra Brice Hortefeux, Sarkozyho bývalá pravá ruka Claude Guéant, a tehdejší finanční ředitel jeho prezidentské kampaně Éric Woerth.

Zda Sarkozy po výzvě státních zástupců kvůli této kauze před soudem nakonec skutečně stane, je zatím otevřené. Poslední slovo v případu, který je otevřen od roku 2013, budou mít vyšetřující soudci.

Odsouzený, ale stále vlivný republikán

Po volbách v roce 2012, které prohrál s kandidátem socialistů Francoisem Hollandem, byl Sarkozy v různých kauzách odsouzen již dvakrát. Ve středu 17. května si vyslechne rozhodnutí odvolacího soudu v kauze odposlechů, v níž byl v první instanci odsouzen ke třem letům vězení – z toho dvěma podmíněně – za korupci a zneužití vlivu.

Od listopadu letošního roku pak soud bude znovu projednávat odvolání v takzvané kauze Bygmalion, týkající se financování kampaně za jeho znovuzvolení v roce 2012, v níž byl v první instanci odsouzen k jednomu roku vězení.

Navzdory právním problémům Sarkozy stále v omezené míře zasahuje do politického dění a zůstává významnou osobností středopravých Republikánů. Ani v případě, že soudy dřívější rozsudky potvrdí, se ovšem neočekává, že by v těchto případech exprezident skutečně nastoupil k trestu odnětí svobody.

Přátelství s diktátorem

Muammar Kaddáfí měl vazby také na další politiky a vlády po celém světě, včetně Sarkozyho předchůdce Jacquese Chiraka, který se s Kaddáfím znal od 80. let 20. století. Během svého prezidentství Chirac Libyi několikrát navštívil a pomohl vyjednat propuštění bulharských zdravotních sester, které byly v Libyi vězněny.

Bývalý britský premiér Tony Blair udržoval s Kaddáfím nepříliš jasné vztahy a po občanské válce v Libyi pomáhal rehabilitovat jeho obraz v mezinárodním společenství.

Také bývalý italský premiér Silvio Berlusconi měl s Kaddáfím blízký vztah, který byl často popisován jako „bratrský“. Berlusconi Kaddáfího v Libyi několikrát navštívil a v roce 2008 podepsal smlouvu o přátelství mezi Itálií a Libyí.

S libyjským režimem je spojen i kanadský premiér Justin Trudeau, který bránil vyšetřování firmy SNC-Lavalin, jež mezi lety 2001 až 2011 uplácela Kaddáfího vládu ve snaze získat v zemi lukrativní zakázky. Celkem šlo na úplatky za lukrativní zakázky údajně 48 milionů kanadských dolarů, tedy v přepočtu zhruba 838 milionů korun. Případ skončil bez vznesení obvinění proti Trudeauovi, měl pro něj však měl důsledky v dalších volbách a zůstává dosud velkou kontroverzí kanadské politiky.

X X X

Jak se vyhnout komárům? Mýdlo je přitahuje, kokos odpuzuje, tvrdí vědci

Mytí mýdlem se podle některých lidí může jevit jako rozumná strategie, jak se vyhnout pozornosti hmyzu. Podle vědců ale může jeho vůně naopak komáry přitahovat, protože když se neživí krví, doplňují příjem cukru nektarem.

 Vědci, kteří výzkum prováděli, uvedli, že komáři dávali přednost vůni dobrovolníků, kteří se myli třemi ze čtyř testovaných populárních značek mýdla, uvedl list The Guardian.

„Skutečnost, že přebíráme tyto květinové a ovocné vůně a dáváme je na tělo, znamená, že nyní voníme jako květina i člověk zároveň,“ řekl Clément Vinauger, který vedl práci na americké univerzitě Virginia Tech. „Je to jako kdybyste se probudili a ucítili něco, co by bylo zároveň jako káva a muffiny. Velmi přitažlivé,“ dodal.

Účinky mýdel se u jednotlivých lidí poněkud lišily, pravděpodobně v důsledku interakcí mezi jeho vůní a jedinečným pachovým profilem každého člověka.

„Je pozoruhodné, že tentýž člověk, který je pro komáry extrémně přitažlivý, když je nemytý, se může s jedním mýdlem stát pro komáry ještě přitažlivějším a s jiným mýdlem se pak pro ně stane odpudivým,“ uvedl Vinauger.

Vědci dospěli k závěru, že výběr mýdla by mohl částečně vysvětlit, proč jsou někteří lidé magnetem na komáry, zatímco jiní vyváznou bez kousnutí.

Do studie, publikované v časopise iScience, byli zapojeni čtyři dobrovolníci, kteří předložili vzorky látek, jež měli nasazené na ruce. Kusy oblečení byly buď nemyté nebo vyprané pomocí čtyř různých značek mýdla – Dial, Dove, Native a Simple Truth.

Samičky komárů, které se na rozdíl od samečků živí krví, byly pozorovány, jak přistávají na vzorcích látek, aby bylo možné určit, čemu dávají přednost. Tkanina byla použita namísto toho, aby se hmyzu vystavili sami dobrovolníci, aby se vyloučil vliv vydechovaného oxidu uhličitého, který je pro komáry dalším důležitým vodítkem.

Mýdlo Dove, Dial a Simple Truth zvýšilo atraktivitu některých dobrovolníků pro hmyz, ale ne všech. Naopak rukáv vymáchaný v mýdle značky Native komáry spíše odpuzoval. Jeho relativně odpuzující účinek by podle vědců mohl souviset s jeho kokosovou vůní, neboť existují určité důkazy, že kokosové oleje jsou pro komáry přirozeným odpuzujícím prostředkem.

X X X

PRVNÍ DEN V LE MANS A TOP5 PRO FILIPA SALAČE

Ve Francii pokračuje pátým podnikem seriál Mistrovství světa MotoGP. V Le Mans byly dnes na programu dva volné tréninky, které vyšly pro Filipa Salače a QJMOTOR GRESINI RACING velmi dobře. V první části náš jezdec zvítězil a jeho čas nedokázal dlouho nikdo překonat. Až v polovině druhého tréninku se to podařilo nejprve Acostovi, kterého nakonec překonal Sam Lowes a před Filipa se dostal ještě Alonso Lopez. Filip Salač obsadil v kombinaci čtvrtou příčku, a to ho opět předurčuje k přímému postupu do Q2.

Komplikace v podobě vykradeného vozu přidělaly Filipovi nečekané starosti těsně před odjezdem do Francie. I když přišel například o svůj letitý talisman, na jeho jízdě to nebylo znát. Okruh v Le Mans patří mezi jeho oblíbené, protože právě tady před několika lety vybojoval svoje první pódium v Moto3.

„Byl to pro nás poměrně dobrý začátek, a především v prvním tréninku motorka fungovala skvěle. Odpoledne se změnily podmínky, foukal silnější vítr a trochu se oteplilo, i když je ve Francii stále docela chladno. Měli jsme problémy s přilnavostí zadního kola, nebyl jsem schopný dostat se do rychlého tempa s použitou pneumatikou. Motorka nechtěla zatáčet, takže s druhým tréninkem úplně spokojený nejsem. I když se mi podařilo zajet čtvrté místo, rychlý čas v jednom kole ještě neznamená, že mi to půjde v závodě. Myslím, že na kvalifikaci jsme připraveni, ale zítra musíme najít optimální nastavení motorky na závod,“ zhodnotil úvod dalšího závodního víkendu Filip Salač #12.

Kategorie Moto2 opět potvrdila neskutečnou vyrovnanost, v prvním tréninku se do dvou vteřin vtěsnalo 25 jezdců, ve druhém jich dojelo 18 v jedné vteřině. Pátý podnik seriálu Mistrovství světa silničních motocyklů pokračuje v sobotu posledním volným tréninkem a kvalifikacemi. Jan Koudelka, AMK

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.