Fiala, EU, Leyenová nezajistili léky pro nemocné, chybí sůl na zimu. Varování před Nerudovou z Brna

Fiala s Leyenovou a spol. z EU by měli jet na Vánoce na Ukrajinu, aby viděli, jak se lidem žije v zimě a mrazu, bez elektřiny, plynu, PHM a dalších surovin. Neudělali nic pro utrpení těchto lidi spolu s USA, Anglií, Německem a dalšími zeměmi Západu. Nejednali s Ruskem, jako Erdogan, Izrael a další země.

K zimě každoročně patří i posypová sůl na chodníky, aby nedošlo ke zranění chodců. Ve všech obchodech v Praze i  jinde v ČR není. Za dr. Husáka byl obchodní dům Bílá labuť v Praze chloubou Pražanů i turistů z ČR i světa. Dnes je to ubohost, protože je sortiment zboží jen v přízemí a v prvním patře. Ostatní patra jsou zabedněná, žádné zboží tam není.

Podobně dopadl i další obchodní dům, známá Kotva v Praze, kde se začal předvádět v podnikání reprezentační hokejový brankář Hašek. Dlouho ale nevydržel, zkrachoval. Své brankařské umění nezačal ani předávat mladým. Za to se chtěl stát šéfem hokejového svazu. Ještě dobře, že byl odmítnut a Svaz hokeje vede zkušený trenér Hadamczik.

X X X

ZOUFALÍ  RODIČE  NEMOCNÝCH  DĚTÍ,  PROTOŽE  FIALA,  LEYENOVÁ  A  SPOL  NEZAJISTLI  POTŘEBNÉ  LÉKY  S  MINISTREM  VÁLKEM

Vidět své dítě v horečkách strašné. Zoufalí rodiče nedostatek léků řeší po svém

Zoufalých rodičů, kteří nemohou pro své nemocné děti sehnat léky na tlumení horečky, je čím dál víc. Hledají proto alternativní cesty, jak dětem teplotu srazit. Sami pediatři prý tak rozsáhlé výpadky léků nepamatují.

Lucie Havlíčková z Plzně v posledních dnech zaživá náročné období. Obě její děti marodí a teplota jim neklesá. Dnes navštívila čtyři lékárny. Všude se dozvěděla to samé – dětské sirupy ani čípky proti horečce nejsou.

„Syn má už třetí den horečky, dnes v noci mu stoupla přes 40 stupňů,“ řekla jedna zoufalá matka. Situaci se tedy rozhodla řešit tím, že dětem podává bylinné tinktury a zábaly. Ty ale horečku tlumí pouze částečně.

„Je to strašné vidět své dítě v horečkách. Myslím, že tohle by se dít nemělo,“ postěžovala si matka nemocných dětí na nedostatek medikamentů.

Pediatrička Anna Urbanova za svou čtyřicetiletou praxi nezažila tak velké výpadky léků tlumicích u dětí horečku a bolest. Na to, že nejsou k sehnání, si prý stěžuje každý druhý rodič.

„Takto kritický výpadek co do absence některých léku, ještě nebyl. Myslím, že teď stoupá počet rodičů, kteří se přiklání k přírodní medicíně.“ V případě horeček lékaři doporučují i studené zábaly. Důležitý je přísun tekutin.

X X X

LIDÉ  V  ČR  SI  SAMI  VYRÁBĚJÍ   LÉKY,  SIRUPY

Nedostatek léků řeší Češi po svém. Sirupy si vyrábí sami, ministerstvo ale varuje

Někteří Češi se současnou situaci kolem výpadků dodávek léků tlumících u dětí horečku rozhodli řešit po svém – sirupy si dělají doma sami. I část lékáren začala vyrábět vlastní přípravky. Jde zatím pouze o dětské čípky. Výroba sirupů je totiž finančně výrazně nákladnější. Domácí přípravu léků nebo sirupů ale ministerstvo zdravotnictví nedoporučuje.

Někteří lidé se rozhodli přípravky tlumicí horečku nebo bolest v krku vyrobit sami. Třeba Tomáš Kotora z Plzně. „Na teplotu mám připraveny šípek, jak to měly naše babičky. Mohu z něj udělat buď čaj, nebo pro nás pro muže ho naložím na měsíc do vodky,“ uvedl pro CNN Prima NEWS. „Nejsem úplně alternativně zaměřeny, ale používám třeba badyán, který je známý jako antivirotikum,“ doplnil.

Domácí přípravu léku ale ministr zdravotnictví nedoporučuje. „Bezesporu není dobré si dělat medicínu doma, pokud to není čaj s citronem a medem, nebo pokud to není jiný bylinkový čaj,“ řekl ministr Vlastimil Válek (TOP 09).

Část lékáren se na situaci s aktuálním nedostatkem medikamentů rozhodla reagovat samovýrobou vlastních. „Máme centrální laboratoř, kde jsme schopni například vyrobit antipyretické dětské čípky na bázi paracetamolu,“ konstatoval mluvčí sítě lékáren Dr. Max Michal Petrov.

Do výroby sirupů, tlumících u dětí horečku se prý lékárna nepouští. Jde totiž o výrazně nákladnějších proces a lidé by si za ně připlatili minimálně o 100 procent víc než platí teď.

Podle některých lékařů nás situace s výpadky dodávek léků čekají i v následujících měsících.

„Myslím, že bude zase návrat ke kořenům, budeme se muset učit fytoterapii, fyzikální techniky,“ doplnila pediatrička Zdeňka Růžičková. Podle odborníků je cestou nezávislost Česka na dodávkách léčivých látek ze zahraničí. To je ale podle tuzemských farmaceutických firem proces na mnoho let.

X X X

EXPERTI:  NERUDOVÁ  STEJNĚ  NEZODPOVĚDNÁ  JAKO  FIALA,  PATŘÍ  DO  JEDNOHO  PYTLE

KRYLA  I  DĚKANA  JANKOVSKÉHO,  KDYŽ  ZNIČENÉ  STROMY  V  PRAZE,  VYSOKÉ,  DĚRAVÉ,  SVÁZANÉ  VĚTVE  LANY,  ABY  NEUPADLY,  A  VŮBEC  JE  NEVIDĚL,  NAHLÁSIL  SOUDKYNI  OS  V  PRAZE  5  HNĚVKOVSKÉ,  A   MS,  JAKO  V  BEZVADNÉM  STAVU.

NERUDOVÁ  SE  STÍŽNOSTÍ   VŮBEC  NEZABÝVALA.  A TAK  DNES  JEDNÁ  I  FIALA.  STÍŽNOSTI  OBČANŮ  A  FIREM  NEŘEŠÍ  A  NECHCE  PODAT  PRO  NESCHOPNOST  DEMISI

Nerudová o plagiátech věděla tři měsíce, nic nedělala. Krádež dosud trvá, kritizuje historik

Problémy na brněnské Mendelově univerzitě se Danuše Nerudové týkají, uvedl historik Petr Kreuz. V pořadu 360° podotkl, že jako tehdejší rektorka byla hlavou celé instituce a ani tři měsíce po upozornění na plagiáty nic neudělala. Kreuz loni na jaře upozornil na pochybení Národní akreditační úřad (NAÚ).

Univerzita pod vedením Nerudové měla porušit, co mohla, ukázala kontrola. „Týká se jí to – byla hlavou školy a za druhé minimálně tři měsíce po upozornění na plagiáty nepodnikla vůbec nic,“ kritizoval kandidátku na Hrad historik Kreuz, který na problém poukázal jako jeden z prvních.

„Pověřené osoby konstatují, že na kontrolované Mendelově univerzitě v Brně zjistily při ověřování akreditovaných činností nedostatky, včetně závažných nedostatků souvisejících s dodržováním zákona na vysokých školách, nařízení vlády o standardech pro akreditaci ve vysokém školství a vnitřních předpisů MENDELU,“ uvádí podle Deníku N v závěru dvanáctistránkové zprávy Národní akreditační úřad (NAÚ).

 Plagiáty jsou stále na webu univerzity

Kreuz ve vysílání CNN Prima NEWS také zmínil, že celou situaci začal řešit už v březnu 2021, tedy dávno před prezidentskými volbami. „Sdělil jsem paní Nerudové, že se nebudu vyjadřovat, než bude zveřejněna závěrečná zpráva. To jsem dodržel,“ podotkl.

Pokud by se podle něj potvrdila i další podezření z pochybení, ke kterým mělo dojít v roce 2022, nemá k tomu co říct. Upozornil také, že diplomové práce, které jsou plagiátem, dosud visí na webu školy.

„Na webu není uvedeno, že jde o plagiáty, nikdo to neví. Jsou tak poškozováni autoři, od kterých byly práce opisovány. Krádež dosud trvá, nikdo se neomluvil a ani nepodnikl opatření, aby duchovní krádež byla napravena,“ dodal.

 X X X

 VÁLKA   ZÁPADU  NA  UKRAJINĚ,  LEYENOVÁ  ODHALILA   ŠKODY  A  HRŮZY  MRTVÝCH

George O’Neill Jr.: Západní vůdci již nemohou skrývat pravdu o Ukrajině

George O’Neill Jr., člen správní rady „American Ideas Institute“, který je vydavatelem „The American Conservative“ publikoval na jeho stránkách text „Západní vůdci již nemohou skrývat pravdu o Ukrajině“. Obsahuje nesporně zajímavá fakta a myšlenky, vymykající se každodenním zprávám mainstreamových sdělovacích prostředků. V článku píše:

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová nedávno neprozřetelně odhalila ničivé dopady konfliktu na Ukrajině. „Podle dostupných odhadů k dnešnímu dni zemřelo více než 20 000 civilistů a 100 000 ukrajinských vojáků,“ uvedla. Komentář vyvolal silný odpor a EU později prohlášení z videozáznamu projevu odstranila. Tato bující cenzura, která zůstala nevysvětlena, prokázala zmatek poskytovatelů schváleného narativu.

Pokud je odhad von der Leyenové správný, pak zemřelo téměř desetkrát více ukrajinských vojáků, než uvádí Kyjev. Poznámka předsedkyně Evropské komise ukazuje, že ani ti nejzarytější zastánci tohoto krvavého a zbytečného ozbrojeného konfliktu již nemohou skrývat pravdu: Ukrajina riskuje prohru.

Mainstreamová média a Bidenova administrativa trvají na tom, že Ukrajina poráží Rusko. Ale fakta na místě neodpovídají jejich vyprávění. Toho si je dobře vědoma jak administrativa, tak média. „Jestřábi“ vědí, že jejich cynická politika vůči Ukrajině nevedla k vysídlení Rusů ze země. Bohužel jsou to Ukrajinci, kdo nese obrovské náklady na takovéto zahraničněpolitické selhání. Jejich národ je zničen pro a na popud globalistického amerického impéria.

Vzhledem k tomu, že Ukrajina ztratila kontrolu nad dobře bráněnými a důležitými dálnicemi kolem města Bachmut, zahájil západní tisk kampaň, aby tuto ztrátu bagatelizoval. Defence Express hlásí: „Britské ministerstvo obranného zpravodajství říká, že dobytí Bachmutu se pro Rusko stává především symbolickým politickým cílem. Minulý týden zveřejnil Financial Times článek s názvem „Sakra, peklo: Ukrajina vs. Rusko kvůli Bachmutu“. Podtitul článku zní: „Vojáci říkají, že boj na východ od Doněcka a jeho okolí připomíná zákopové bitvy ve stylu první světové války.“

Následující informace naznačují povahu ukrajinského „vítězství“ za předchozích šest měsíců.

Ukrajina ztratila asi 20 % svého území. Nejméně 22 % ukrajinské zemědělské půdy je pod kontrolou Ruska. Tyto oblasti představují velkou část území, které se podle druhé minské dohody mělo stát autonomií. Kvůli selhání těchto minských dohod Rusko ve skutečnosti oznámilo speciální vojenskou operaci k osvobození těchto regionů z područí Kyjeva. A ode dneška se zdá, že Moskva je na pokraji dosažení některých ze svých původních cílů.

V květnu 2022 Agentura OSN pro uprchlíky oznámila, že téměř osm milionů Ukrajinců bylo vnitřně vysídleno a dalších šest milionů je registrováno jako uprchlíci. V zimě se toto číslo pravděpodobně ještě zvýší. V důsledku nedávných ruských raketových útoků na ukrajinskou energetickou infrastrukturu opouští Ukrajinu více lidí. Tuto zimu Evropa očekává statisíce ukrajinských uprchlíků kvůli ničení měst v zemi. Kyjevský starosta Vitalij Kličko pravděpodobně vyzve k evakuaci obyvatel kvůli tomu, že nedokáže zajistit obyvatelstvu základní životní podmínky.

Před měsícem CNN uvedla, že nejméně 30 % ukrajinských elektráren bylo zničeno. Podle BBC zůstalo bez elektřiny šest milionů Ukrajinců. EuroNews nedávno informovalo, že dvě třetiny Kyjeva jsou bez energie. Odhaduje se, že 80 % ukrajinského hlavního města je bez vody. Zprávy uvádějí, že Kyjev se připravuje na přežití bez elektřiny, vody a topení. Ukrajina evakuovala města, která se bez topení a elektřiny stala neobyvatelná. Světová zdravotnická organizace varuje, že tuto zimu budou „v ohrožení“ miliony lidí.

Časopis Forbes uvádí, že téměř polovina Ukrajiny je bez proudu. Ukrajinská státní energetická korporace podle Newsweeku dochází zařízení na řešení výpadků elektřiny. Jak dlouho může ukrajinské hlavní město fungovat bez elektřiny?

Podle Centrální banky Ukrajiny se HDP země v roce 2022 sníží o 32 %, inflace dosáhne 30 % a nezaměstnanost bude 30 %. The New York Times píše, že zemědělský průmysl země přišel v důsledku konfliktu o zhruba 23 miliard dolarů. Mezinárodní měnový fond uvádí, že vojenský konflikt na Ukrajině vedl k nejhoršímu nedostatku potravin od roku 2008. Podle CNN je komunikace na Ukrajině zcela závislá na systému Starlink Elona Muska. Pokud s tím nastanou problémy, země se ponoří do temnoty a ticha.

„Podle Kyjevské ekonomické školy měl konflikt za následek zničení budov a další infrastruktury v zemi za nejméně 127 miliard dolarů,“ uvádí Brookings Institution. A The Washington Post píše, že Ukrajinci žádají 700 miliard dolarů, navíc k více než 100 miliardám, které jim Západ poslal.

Na bojišti je pro Ukrajinu obtížné dobýt jakékoli území, které Rusko aktivně brání. Nedávné „vítězství“ Kyjeva v Chersonu se již vypařilo. Ukrajinský vojenský stroj není schopen udržet kontrolu nad městem, které bylo evakuováno jejich nepřítelem. Všechny ukrajinské ofenzivy v září a říjnu se zastavily a zdá se, že Rusové posilují své obranné linie a drasticky zvyšují svou bojovou sílu, zatímco Ukrajina verbuje šedesátileté lidi do řad ukrajinských ozbrojených sil.

Ukrajina také ztrácí přístup ke zdrojům, které potřebuje k pokračování v boji. USA a Evropě docházejí zásoby zbraní. CNN uvádí, že zásoby zbraní na samotné Ukrajině docházejí. Kyjevská vojenská technika, zejména dělostřelectvo, se rozpadá a Západ nedokáže nahradit mnoho z toho, co selhává.

Podle Foreign Policy jsou představitelé NATO velmi znepokojeni nedostatkem zbraní na Ukrajině. I neokonzervativista Frederick Kagan připouští, že aliance nebyla na takový konflikt připravena. „NATO ve skutečnosti nepočítalo s takovými konflikty, a tím myslím konflikty s příliš intenzivním používáním dělostřeleckých systémů a spoustou tankových a dělostřeleckých granátů,“ řekl Kagan pro Foreign Policy. „Nikdy jsme neměli zásoby na takový konflikt.“ Podle generálního ředitele Raytheonu zásoby protitankových systémů Javelin, které korporace vyrobila za 13 let, Kyjev spotřeboval za pouhých deset měsíců.

Nemělo to tak být. Ukrajina a Rusko by mohly uzavřít trvalý mír, nebýt zásahu globalistického amerického impéria. V březnu 2022 se obě strany zdály být blízko k dohodě o podmínkách řešení konfliktu. Zdálo se, že projednávaná dohoda zaručovala, že Ukrajina nikdy nevstoupí do NATO. Problém NATO je obecně největší v celém tomto byznysu. Spojené státy a Británie však dohodu zmařily a od té doby pokračují boje, v jejichž důsledku zemřely desítky tisíc Ukrajinců, Rusů a lidí jiných národností. Jejich krev je na rukou vůdců Spojených států a Velké Británie.

Američtí zbrojní dodavatelé, politici a think-tanky profitují na úkor Ukrajiny a jejích nešťastných občanů. Zbytek Evropy trpí „maximálními sankcemi“ proti Rusku a Ukrajinci nadále utíkají ze své země. A zdá se, že nic z tohoto utrpení se netýká lidí odpovědných za americkou zahraniční politiku. Nezajímá je zkáza Ukrajiny – jde jim pouze o to, jak ji použít jako kyj proti Rusku. Je to nevyhnutelný produkt washingtonského vidění světa, který se k lidem chová jako k dobytku.

Cena konfliktu pro Rusko je bezpochyby také vysoká. Během této tragédie se přepočítalo a udělalo chyby. Ale informace o tomto vojenském konfliktu, předkládané americkému lidu, nebyly přesné a upřímné. Co Ukrajina získá ztrátou desítek tisíc životů a významné části své infrastruktury? Mnoho Ukrajinců ztratilo své blízké a vydrželo krutou zimu kvůli lidem jako Ursula von der Leyen, Joe Biden a jeho neokonzervativci. Je načase, aby západní vůdci čelili pravdě a začali směřovat k jednání o záchraně Ukrajinců před touto lidskou tragédií.

George O’Neill Jr., Člen správní rady American Ideas Institute, který vydává The American Conservative, server vasevec.cz

X X X

Nemáme v plánu pohltit Bělorusko, řekl Putin. V Minsku jednal s Lukašenkem

Bělorusko uvedlo do pohotovostního bojového režimu raketové systémy S-400 a Iskander, které mu dodalo Rusko. V pondělí to uvedl běloruský lídr Alexandr Lukašenko po schůzce s ruským protějškem Vladimirem Putinem v Minsku. Putin ujistil, že Rusko nemá v plánu Bělorusko „pohltit“, a řekl, že s Lukašenkem probíral pokračující spolupráci na armádních cvičeních.

Bělorusko od začátku války na Ukrajině propůjčuje Rusku své území k provádění raketových útoků na napadenou zemi.

O tom, že Rusko hodlá Bělorusku dodat raketové komplexy Iskander, které mohou odpalovat balistické rakety krátkého doletu s potenciálně jadernou hlavicí, informoval Putin v červnu. Podle ukrajinského letectva už ale Rusko těmito raketami na Ukrajinu z běloruského území útočilo.

Ruskému vpádu na Ukrajinu předcházelo loni v zimě rozsáhlé společné cvičení ruské a běloruské armády v Bělorusku. Putin v pondělí řekl, že obě země hodlají v praxi společných manévrů pokračovat.

„Dohodli jsme se, že budeme pokračovat v praxi pravidelných společných cvičení i dalších aktivit týkajících se operativní bojové přípravy,“ sdělil ruský prezident. Podle Putina se nabízí i možnost, že se Rusko bude podílet na přípravě posádek běloruských armádních letounů, uzpůsobených k použití munice se speciální jadernou bojovou hlavicí.

„Načrtnutá vojenská a ekonomická spolupráce obou zemí ale neznamená, že se Rusko snaží Bělorusko pohltit,“ upozornil Putin.

Uvedl, že tyto „fámy“ jsou pokusem nepřátel Běloruska a Ruska zpomalit „integrační proces“ obou zemí. Rusko a Bělorusko tvoří formálně svazové soustátí od roku 1999.

Za „naprosto hloupé a nepodložené“ označil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov spekulace a tvrzení některých ukrajinských představitelů, že Putin v Minsku s Lukašenkem hovořil o běloruské účasti na speciální vojenské operaci, jak Moskva oficiálně invazi na Ukrajinu nazývá.

Prezidentského jednání se zúčastnili i členové vlád obou zemí. Do běloruské metropole v pondělí bez předchozího ohlášení přicestovali také ruský ministr obrany Sergej Šojgu a šéf diplomacie Sergej Lavrov.

Poté prezidenti hovořili mezi čtyřma očima. Putin je na návštěvě země poprvé od června 2019, tedy před pandemií koronaviru a vlnou prodemokratických protestů z roku 2020, které autoritářský Lukašenko potlačil s pomocí Kremlu.

Země vyhodnocují bojeschopnost jednotek

Zahraniční diplomaté tvrdí, že přímé zapojení Běloruska do války na Ukrajině by se setkalo s odporem běloruské veřejnosti.

Ruští vojáci rozmístění v Bělorusku budou mít podle ruského ministerstva obrany taktické cvičení. Ministerstvo informovalo, že jeho cílem je vyhodnotit bojeschopnost a bojovou připravenost jednotek. Podle agentury Reuters však není jasné, kdy a kde se manévry uskuteční.

Podle dřívějších údajů Rusko do sousední země poslalo až devět tisíc vojáků a stovky kusů bojové techniky.

Agentura TASS uvádí, že Minsk jen několik hodin před očekávaným příjezdem ruského prezidenta oznámil, že skončila neohlášená prověrka bojové připravenosti běloruských vojsk.

Podle dřívějších vyjádření běloruských představitelů zahrnovala rozsáhlé přesuny armádní techniky i vojáků a dočasné omezení pohybu občanů na některých silnicích. Do stavu zvýšené bojové pohotovosti byla uvedena také jednotka umístěná na hranicích s Ukrajinou.

Ukrajina je připravena

„Bělorusko nemá v plánu vyslat ke svému jižnímu sousedovi vojenské jednotky,“ opakovaně deklamoval Lukašenko. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nicméně v neděli ve svém pravidelném proslovu řekl, že prioritou je stále ochrana hranic Ukrajiny jak s Ruskem, tak s Běloruskem. „Připravujeme se na všechny možné obranné scénáře,“ uvedl.

Běloruská nezávislá média a opozice v pátek spekulovaly, zda Putin nejede do Minsku proto, aby Lukašenka přiměl k přímému zapojení do války proti Ukrajině. Nevylučují však ani variantu, že Putinova návštěva bude gestem „na počest posledního spojence Moskvy“.

Ukrajinský prezident v neděli znovu vyzval západní spojence, aby jeho zemi poskytli účinné systémy protivzdušné obrany. V pátek Rusko na Ukrajinu odpálilo téměř sto řízených střel, které mířily na civilní a energetickou infrastrukturu. Podle Zelenského se od té doby podařilo obnovit dodávky elektřiny pro devět milionů lidí.

Zelenskyj také řekl, že ukrajinské síly nadále drží východoukrajinské město Bachmut, o které obě strany svádějí aktuálně patrně nejlítější boje.

Společné cvičení i s Čínou

Rusko a Čína ve středu rovněž zahájí společné cvičení námořnictva, které potrvá do 27. prosince. S odkazem na ruské ministerstvo obrany to v pondělí. Při manévrech, které se konají od roku 2012, budou vojáci nacvičovat kromě jiného také odpalování raket a dělostřeleckou palbu.

„Hlavním účelem cvičení je posílit námořní spolupráci Ruska a Číny a udržet mír a stabilitu v regionu Asie a Tichomoří,“ uvedlo ruské ministerstvo. Moskva na cvičení vyslala čtyři plavidla, včetně raketového křižníku Varjag, za Čínu se ho zúčastní šest lodí. Podpoří je letadla a vrtulníky. Ruská plavidla se v pondělí vydala na cestu z přístavu ve Vladivostoku.

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu se Moskva snaží posilovat politické, bezpečnostní a ekonomické vztahy i s Pekingem, čínského prezidenta Si Ťin-pchinga považuje za svého klíčového spojence proti Západu, uvedl Reuters. Obě země se jen krátce před ruským vpádem na Ukrajinu zavázaly k „bezmeznému“ strategickému partnerství. Peking apeluje na politické řešení konfliktu a kritizuje sankce, jež na Rusko kvůli invazi uvalil Západ.

X X X

Macron v ofsajdu. Prezident se snažil využít MS ve fotbale, píší ve Francii

I když tvrdil, že nechce „politizovat sport“, od vítězného semifinále ve fotbale nad Marokem se francouzský prezident Emmanuel Macron často objevoval po boku fotbalových hráčů Francie, Doufal snad, že Francie zapomene na energetickou krizi, inflaci či reformu důchodů, o které si Francouzi myslí, že se jedná o nespravedlivé opatření, ptá se v pondělí deník Le Monde.

 Fotbalová porážka, která přišla po penaltových kopech, neposkytla francouzskému prezidentovi bezstarostnou radost, která by v jiných dobách pozvedla náladu země v depresi.

Průběh zápasu, kdy se francouzské mužstvo zdálo mimo hru prvních 80 minut, aby následovně zázračným způsobem vyrovnalo skóre díky gólům útočníka Kyliana Mbappého a za pomoci mladé generace fotbalistů, však podle Le Monde stačil k tomu, aby Macron dostal alegorii, která se mu zamlouvala.

„Tento zápas o nás něco říká,“ uvedl Macron po prohraném finále s Argentinou. Francouzské mužstvo popsal jako „plné srdce a jednoty“.

„Tento zápas nám také ukazuje, že nikdy není nic dáno předem,“ dodal Macron, když chválil těžko představitelné vyrovnání skóre ze strany francouzského mužstva. Macron přitom neváhal vstoupit do oblasti, která je vyhrazena vedení fotbalu, když vyzval trenéra francouzské reprezentace Didiera Deschampse, aby zůstal na svém místě.

„Chci, aby pokračoval,“ řekl. Rozhodnutí je však na předsedovi francouzské fotbalové federace (FFF) Noëlovi Le Graëtovi.

V polovině listopadu, krátce před začátkem šampionátu, francouzský prezident tvrdil, že je potřeba se vyvarovat „politizaci sportu“. Tímto způsobem se chtěl vyrovnat s kritikou opozice ohledně ekologické náročnosti světového šampionátu v Kataru a stavu lidských práv v této zemi.

Pro prezidenta, který označuje sám sebe za fotbalového fanouška, to však byl neudržitelný postoj. Jak slíbil, jel se podívat na zápasy francouzské reprezentace počínaje semifinálem.

Po vítězství nad Marokem se podle Le Monde zapojil do soutěže, jako by byl trenérem, a hráče navštívil na konci zápasu v šatnách.

„Naši občané potřebují jednoduché a čiré radosti, a ty jim dodává sport, fotbal obzvlášť,“ tvrdil po vítězném semifinále. Tehdy bylo vše dovoleno.

Patří prezident na hřiště?

Důstojnost prohry má rovněž své přednosti. Při návštěvě šaten po nedělním zápase se Emmanuel Macron snažil utěšit skleslé hráče tím, že jim řekl, že je na ně hrdý. „Díky vám snily miliony Francouzů a Francouzek,“ uvedl.

„Je vás tady hodně mladých, kteří si zahrají mnohé další zápasy (o světový pohár), více než já o prezidentský úřad,“ řekl Macron, který po druhém prezidentském mandátu nebude moci v roce 2027 znovu kandidovat do čela státu. Po několika málo hodinách se Macronův proslov, za který by se nestyděl kdejaký trenér, objevil na prezidentově účtu na Twitteru.

Při přenosu televizních kamer z celého světa francouzský prezident sestoupil po konci zápasu na fotbalový trávník a pokusil se, zřejmě marně, vzpružit francouzského útočníka Mbappého. Udělal to vše jen kvůli svému PR?

„Tato přítomnost a toto chování byly nepatřičné,“ domnívá se francouzský magazín So Foot, který v neděli večer vidě Macrona „v jasném ofsajdu“.

„Prezident není na hřišti. Jeho role a jeho funkce se nemohou projevovat tímto způsobem a v těchto okamžicích, které patří, ať už jde o prohry či triumfy, jen hráčům a případně dalším lidem v reprezentaci. Víme ale, do jaké míry Emmanuel Macron rád míchá různé žánry, jen aby podpořil své vyprávění příběhů,“ napsal server.

Mnozí opoziční politici také varovali před politickým zneužitím této sportovní události. „Nevhodné a vzbuzující nevolnost.“ Tak komentoval chování francouzského prezident šéf opoziční Socialistické strany Olivier Faure.

Před ponělním odletem na letadlovou loď Charles-de-Gaulle, kde s vojáky předčasně oslaví Vánoce, Macron poděkoval vojákům, kteří se podíleli na zajištění bezpečnosti, a francouzským podnikatelům, kteří spolupracovali na pořádání šampionátu. Ve snaze přeměnit porážku ve vítězství, kterou francouzský prezident vyvinul, byla francouzská reprezentace vyzvána k slavnostnímu defilé na bulváru Champs-Elysées. Fotbalisté to ale odmítli.

X X X

Britští poslanci na zájezdech řádí, pletou si je se sexuální turistikou

Někteří britští poslanci využívají zahraniční cesty k sexuálnímu turismu, uvádějí lidé obeznámení s jejich výjezdy. Vyžadují též po hostitelích, aby se jim vycházelo vstříc, co se týče pití a jídla, zároveň se k nim chovají arogantně a přezíravě. Britští poslanci v poslední době čelí podezřením z nevhodného chování a sexismu.

Když byl jeden bývalý poslanec za Konzervativní stranu, nynější člen Sněmovny lordů, na návštěvě s parlamentní skupinou v jihovýchodní Asii, zeptal se svých hostitelů, kde je nejbližší nevěstinec. Další konzervativní poslanec a bývalý ministr zase zůstával venku a vykazoval zájem o „velmi mladé dívky“, sdělili listu Politico další účastníci výpravy.

Jiný vysoce postavený labouristický zákonodárce zase projevoval během zahraničních cest slabost „pro ruské dívky“, uvedl jeden zahraniční diplomat. Místní činitelé s tím nemohli nic dělat, protože se báli možného narušení vztahů s Británií.

Některé diplomatičtí zástupci dokonce organizovali večírky, které byly „zásobovány“ mladými muži a ženami za účelem sexuálních aktivit. Chtěli si tak získat přízeň představitelů bývalé imperiální velmoci.

Někteří britští poslanci též přímo žádali zahraniční vlády o proplacené výjezdy do zahraničí, přičemž jim sdělovali i své preference ohledně šampaňského a jídla.

Nová taktika: poslance je třeba unavit

Některé země pro britské poslance začaly vymýšlet náročnější program, aby hosté neměli možnost se potulovat a dělat neplechu. Taková opatření se u návštěvníků nesetkávají s přílišným nadšením, dodává Politico.

Bývalý britský zákonodárce uvedl, že vláda jedné takové země cítí „hlubokou frustraci“ z chování jeho kolegů. Údajně se považují za „celebrity“ a „pijí a chovají se špatně a arogantně“. Poslanci se podle něj chovají povýšeně ke kolegům politikům z hostitelské země a neberou ohled na lidi kolem nich, včetně personálu pověřeného péčí o ně.

Tyto zahraniční výjezdy se týkají především takzvaných všestranných parlamentních skupin (APPG), které jsou pod mírnějším dohledem než parlamentní výbory. Cesty vykonávané APPG musejí být deklarovány v registru o střetu zájmů, samotné cesty však nepodléhají žádnému formálnímu hlásícímu procesu, podotýká Politico.

Podle jedné členky APPG na zahraničních zájezdech dominují muži. Labourističtí a konzervativní řadoví poslanci „spolupracují, aby kontrolovali všestranné skupiny, které jedou na pěkná místa“, dodává.

Podezření z nevhodného chování i na domácí půdě

Letošní zpráva výboru pro standardy Dolní sněmovny varovala – aniž by specificky zmínila zahraniční cesty – že by se APPG v současné podobě mohly postarat o „další velký parlamentní skandál“. Doporučila snížení jejich počtu a zavedení funkce „vrátného“, který by na ně dohlížel.

Britští poslanci i na své domácí půdě čelí podezřením z nevhodného chování. Jeden poslanec byl například v dubnu obviněn, že se díval během zasedání parlamentu na porno.

Mnoho žen si stěžovalo, že se v parlamentu staly terčem sexismu. Podle zprávy z roku 2018 byla svědkyní či samotnou obětí sexuálního obtěžování a nevhodného chování skoro jedna z pěti žen.

Minulý měsíc musel rezignovat labouristický poslanec Christian Matheson poté, co ho bývalá členka jeho personálu obvinila, že ji pozval na tajnou cestu na Gibraltar. Nezávislý panel pro chování poslanců došel k závěru, že cesta měla sexuální motiv. Matheson jakékoliv provinění odmítá.

X X X

NĚMECKO  POTŘEBUJE  SCHOPNÉHO  KANCLÉŘE  MÍSTO  SCHOLZE

Německo už není evropským lídrem. Scholzovi se tragicky nedaří komunikovat, hodnotí analytik

 Německo se v posledních měsících při vyjednávání klíčových otázek EU ocitá často v opozici – naposledy při zdlouhavém vyjednávání o mechanismu proti výkyvům cen plynu. Podle ředitele výzkumu Ústavu mezinárodních vztahů Jakuba Eberleho po loňském nástupu kancléře Olafa Scholze Němci ztratili schopnost dojednávat kompromisy.

„Německo teď není lídrem, ale nemyslím si, že by bylo zásadním nebo největším blokátorem evropské politiky,“ hodnotí Eberle v nové epizodě Bruselských chlebíčků.

Německo za Scholze už není evropským lídrem

Olaf Scholz má s bývalou německou kancléřkou Angelou Merkelovou podle Jakuba Eberleho řadu věcí společných. Oba postupují spíše pomalu a nepatří mezi největší evropské vizionáře. Zásadně se ale liší v komunikaci a způsobu vyjednávání, zejména na mezinárodní úrovni.

„Německo v tuto chvíli není tím, kdo by byl schopen nějakým způsobem agregovat různé zájmy a odvést řemeslnou práci,“ vysvětluje.

„Angela Merkelová byla známá tím, že byla schopna v těch nekonečných nočních bruselských maratonech oběhat všechny státy, vyjednávat s nimi jak společně, tak neformálně v menších skupinkách, a kompromisy získat. Tohle Olaf Scholz určitě nedělá,“ myslí si Eberle.

Introvertní intelektuál

Scholzovi se podle něj tragicky nedaří komunikovat, za což do značné míry může povaha stávajícího kancléře. Je introvertním intelektuálem, který si „občas myslí, že ví všechno tak trochu nejlépe“.

Ani za Angely Merkelové ovšem Německo nepatřilo mezi evropské vizionáře a premianty evropské integrace. A Scholz na druhou stranu není výrazně neúspěšný, domnívá se ředitel výzkumu Ústavu mezinárodních vztahů.

„On rozhodně nezáří, spousta věcí se mu nepovedla. Ale když se podíváme na jeho domácí agendu a na klíčová témata sociální demokracie, tak tam bez úspěchu rozhodně není,“ shrnuje Eberle a připomíná například reformu podpory v nezaměstnanosti nebo sociální opatření, která bojují s inflací a reagují na ceny energií.

X X X

ZÁVADY  NA  VOZIDLECH  NĚMECKA

 ,Jde o značný nezdar‘. Německé obrněnce Puma se potýkají se závadami, armáda pozastavuje nákup

Moderní německá bojová vozidla pěchoty Puma, která mají být jednou z hlavních opor armády, se potýkají s vážnými problémy. Ministryně obrany Christine Lambrechtová v pondělí proto až do vyřešení potíží pozastavila další nákupy těchto strojů. Závady ohrožují nejen akceschopnost bundeswehru, ale také závazky Německa vůči Severoatlantické alianci, protože Berlín v příštím roce přebírá vedení aliančních sil velmi rychlé reakce.

 Generální inspektor německé armády Eberhard Zorn ujišťuje, že na obnově provozuschopnosti obrněnců se pracuje a že Německo bude hned od začátku nadcházejícího roku schopno závazkům vůči Severoatlantické alianci dostát.

„Nedávné selhání obrněnců Puma je značným nezdarem,“ řekla v pondělí Lambrechtová. Zdůraznila, že dokud se vozidlo neprokáže jako stabilní, nemůže je armáda používat. „Naši vojáci se musejí spolehnout na to, že zbraňové systémy zůstanou robustní a stabilní i v boji,“ uvedla.

Spolehnout se na německé ozbrojené síly může podle Lambrechtové i Severoatlantická aliance. Pro potřeby aliančních sil velmi rychlé reakce proto Německo místo původně zamýšlených Pum nasadí stroje Marder. Ty do výzbroje bundeswehr zařazoval od 70. let minulého století a za jejich nástupce si armáda vybrala zmíněné Pumy.

„S bojovými vozidlem pěchoty Marder jsme počítali už během příprav, což se ukázalo jako moudré,“ dodala ministryně.

,Velký den pro Německo‘

Ještě před týdnem přitom Lambrechtová hovořila o velkém dni pro Německo, když rozpočtový výbor Spolkového sněmu schválil nákup amerických stíhaček F-35 a další miliardové projekty modernizace německé armády, včetně dozbrojení vozidel Puma.

Problémy obrněnců odhalilo nedávné cvičení, na kterém bylo z provozu vyřazeno všech 18 zapojených vozidel. Generál Ruprecht von Butler poté napsal inspektorovi pozemních sil Alfonsu Maisovi zprávu, ve které podle magazínu Der Spiegel označil operační připravenost vozidel za sázku do loterie.

„Bohužel se musím takto tvrdě vyjádřit. S obvyklou spolehlivostí německých pozemních vozidel to nelze srovnávat,“ citoval magazín generála.

Nejpalčivější závady se podle magazínu týkaly elektroniky, jednoho z obrněnců postihl také požár kabelů v prostoru pro řidiče a potíže byly i s funkčností střeleckých věží. Tyto problémy jsou podle generálova dopisu známé, za překvapivou ale označil jejich četnost.

K rozsáhlým výpadkům uvedl, že se nedaly očekávat, protože stroje byly nasazeny pouze na střelnici v severoněmeckých nížinách, kde nebyly vystaveny nadměrné zátěži.

Zájem politiků

Zprávy o technických nedostatcích obrněných vozidel zaujaly nejen média, ale také poslance.

Šéfka parlamentního výboru pro obranu Marie-Agnes Stracková-Zimmermannová kritizovala především to, že Spolkový sněm nebyl vůbec informován a že ona sama se o všem dozvěděla až z tisku. To, že problémy jsou, případně mohou nastat, není podle ní nic neobvyklého. „Očekávám ale, že my jako výbor dostaneme obratem prohlášení,“ řekla.

Generální tajemník opoziční Křesťanskodemokratické unie (CDU) Mario Czaja v pondělí v televizi RTL prohlásil, že problémy obrněných vozidel Puma jsou nejen nepříjemné, ale také ponižující, proto by měl kancléř Olaf Scholz zasáhnout.

„Doufáme, že tento týden bude jasno,“ dodal Czaja, jehož Křesťanskodemokratická unie je společně se sesterskou bavorskou Křesťansko-sociální unií (CSU) největší opoziční silou v parlamentu.

Lambrechtová v pondělí označila kritiku z parlamentu za oprávněnou a uvedla, že do konce nadcházejícího týdne bude mít analýzu incidentů.

„Projekt Puma se nachází v rozhodující fázi, a to jsem všem zúčastněným jasně zdůraznila,“ řekla o pondělní krizové schůzce na ministerstvu obrany. Na tu Lambrechtová pozvala zástupce armády a zbrojního průmyslu.

První bojová vozidla pěchoty Puma ze sériové produkce dostala německá armáda poprvé v roce 2015. V budoucnu mají plně nahradit dosluhující vozidla Marder, o která se německá mechanizovaná pěchota opírá od 70. let minulého století.

 X X X

Čtyři zločiny včetně obvinění z podpory ve vzpouře. Kongresový výbor navrhl obžalovat Trumpa

Reuters: Kongresový výbor vyšetřující nepokoje v Kapitolu 6. ledna 2021 navrhl obžalovat bývalého prezidenta Trumpa ze čtyř zločinů včetně napomáhání vzpouře.

 Výbor v pondělí uzavřel vyšetřování Trumpova jednání jakožto prezidenta v době, kdy jeho podporovatelé vtrhli do budovy Kapitolu, kde se zákonodárci chystali stvrdit Trumpovu volební porážku ve volbách z listopadu 2020. V nich zvítězil současný prezident Joe Biden.

Trump výsledek voleb dodnes zcela neuznal. „Uvědomujeme si závažnost doporučení, které dnes vynášíme. Šli jsme nicméně tam, kam nás vedly fakta a zákon. Dovedly nás sem,“ řekl člen výboru Jamie Raskin poté, co návrh na Trumpovu obžalobu oznámil.

Devítičlenný výbor s demokratickou většinou doporučil ministerstvu spravedlnosti obžalovat nejen Trumpa, ale i jeho povolebního poradce a advokáta Johna Eastmana, a to celkem ze čtyř zločinů: napomáhání vzpouře, maření úředního řízení, spiknutí proti vládě Spojených států a spiknutí s cílem učinit nepravdivé prohlášení.

Výbor své doporučení podle kongresmanky Zoe Lofgrenové postavil na měsících vyšetřování, během něhož mimo jiné vyslechl „stovky svědků“ včetně zástupců bezpečnostních složek, zaměstnanců tehdejší administrativy Bílého domu i lidí jinak blízkých Trumpovi.

Stoupenci exprezidenta Trumpa vtrhli do budovy Kapitolu 6. ledna 2021, necelé dva měsíce poté, co Trump prohrál v prezidentských volbách. Trumpův postoj, že mu „volby byly ukradeny“, převzali i jeho stoupenci a na základě tohoto přesvědčení pak podle výboru 6. ledna jednali.

Přímo při útoku na Kongres či nedlouho po něm přišlo o život devět lidí. Trump těsně před útokem na shromáždění své příznivce vyzval, aby „bojovali jako o život“. Bývalý prezident nejméně tři hodiny nereagoval na výzvy svých spolupracovníků i členů své rodiny, aby vyzval k zastavení nepokojů a povolal bezpečnostní složky, uvedl dnes výbor.

Policisté bránící budovu, z nichž desítky utrpěly vážná zranění, se stali terčem hněvu davu, který je v některých případech bil tyčemi, tahal je po schodech nebo po nich šlapal. Někteří utrpěli zranění mozku a budou mít celoživotní následky.

X X X

Kongresový výbor USA doporučil obžalovat Trumpa kvůli zteči na Kapitol

Zvláštní výbor amerického Kongresu vyšetřující nepokoje v budově Kapitolu z 6. ledna 2021 v pondělí jednomyslně doporučil ministerstvu spravedlnosti obžalovat bývalého prezidenta Donalda Trumpa ze čtyř zločinů včetně napomáhání vzpouře. Rozhodnutí není závazné.

 Výbor v pondělí uzavřel vyšetřování Trumpova jednání jakožto prezidenta v době, kdy jeho podporovatelé vtrhli do budovy Kapitolu, kde se zákonodárci chystali stvrdit Trumpovu volební porážku ve volbách z listopadu 2020. V nich zvítězil současný prezident Joe Biden. Trump výsledek voleb dodnes zcela neuznal.

„Uvědomujeme si závažnost doporučení, které dnes vynášíme. Šli jsme nicméně tam, kam nás vedly fakta a zákon. Dovedly nás sem,“ řekl člen výboru Jamie Raskin poté, co návrh na Trumpovu obžalobu oznámil.

Devítičlenný výbor s demokratickou většinou doporučil ministerstvu spravedlnosti obžalovat nejen Trumpa, ale i jeho povolebního poradce a advokáta Johna Eastmana, a to celkem ze čtyř zločinů: napomáhání vzpouře, maření úředního řízení, spiknutí proti vládě Spojených států a spiknutí s cílem učinit nepravdivé prohlášení.

Výbor své doporučení podle kongresmanky Zoe Lofgrenové postavil na měsících vyšetřování, během něhož mimo jiné vyslechl „stovky svědků“ včetně zástupců bezpečnostních složek, zaměstnanců tehdejší administrativy Bílého domu i lidí jinak blízkých Trumpovi. Bílý dům uvedl, že 6. leden 2021 byl největším útokem na americkou demokracii.

Stoupenci exprezidenta Trumpa vtrhli do budovy Kapitolu 6. ledna 2021, necelé dva měsíce poté, co Trump prohrál v prezidentských volbách. Trumpův postoj, že mu „volby byly ukradeny“, převzali i jeho stoupenci a na základě tohoto přesvědčení pak podle výboru 6. ledna jednali.

Přímo při útoku na Kongres či nedlouho po něm přišlo o život devět lidí. Trump těsně před útokem na shromáždění své příznivce vyzval, aby „bojovali jako o život“. Bývalý prezident nejméně tři hodiny nereagoval na výzvy svých spolupracovníků i členů své rodiny, aby vyzval k zastavení nepokojů a povolal bezpečnostní složky, uvedl dnes výbor.

Policisté bránící budovu, z nichž desítky utrpěly vážná zranění, se stali terčem hněvu davu, který je v některých případech bil tyčemi, tahal je po schodech nebo po nich šlapal. Někteří utrpěli zranění mozku a budou mít celoživotní následky.

X X X

Syna znám celý život, kritizoval Babiš u soudu znalkyni. Soudce ho krotil

Pražský městský soud odročil další projednávání kauzy Čapí hnízdo. Znovu se bude věcí zabývat 4. ledna. Svou výpověď v pondělí podala třeba znalkyně, která se zabývala duševním zdravím Andreje Babiše mladšího. Ta uvedla, že bludy syn netrpí, jde mu podle ní o spravedlnost, nikoli o snahu otce poškodit.

 Počátkem prosince obdržel soud dva posudky. První se týkal podpisu na listě o převodu a převzetí akcií společnosti vlastnící farmu Čapí hnízdo z přelomu let 2007 a 2008.

Andrej Babiš už v minulosti zpochybnil, že by podpis byl jeho. Znalec v oboru písmoznalectví Aleš Čulík v pondělí před soudem potvrdil, že obžalovaný Babiš přichází v úvahu jako autor podpisů pod dokumenty o převodu a převzetí akcií společnosti vlastnící farmu Čapí hnízdo. Tento závěr je ale podle něj v rovině „nízké pravděpodobnosti“.

Babišův advokát Eduard Bruna uvedl přání, aby se další posudky včetně zdravotního stavu syna projednávaly s vyloučením veřejnosti, to však soudce odmítl.

Druhým posudkem je ten z odvětví psychiatrie a psychologie. Znalkyně se v něm vyjadřuje k duševnímu stavu Andreje Babiše mladšího, který u soudu vypovídal v září.

„To je velká spekulace,“ odmítla před soudem znalkyně Gabriely Leblové otázku, že by spouštěčem schizofrenie u Andreje Babiše mladší byla kauza Čapí hnízdo. Na adresu Babišova syna uvedla, že od roku 2015 trpí paranoidní schizofrenií. „Je schopen účasti u soudu, v současné době je jeho nemoc velmi dobře kompenzovaná,“ uvedla dále znalkyně.

Babiš mladší podle ní ví, že je nemocný, má psychické problémy. „Polemizuje s diagnózou, což je pro lidi s touto nemocí zcela běžné. Je to smlouvání sám se sebou, než si přizná psychickou nemoc,“ vylíčila Leblová. Své závěry opírá o kompletní chorobopis lékařských zpráv Národního duševního ústavu i osobní prohlídky.

„Vztah k otci je narušený. Není ale na úrovni bludů,“ konstatovala dále znalkyně. Podle ní také nebylo shledáno, že by měl posuzovaný chorobně narušené funkce.

„Otce považuje za tyrana, za zlého člověka,“ přečetl následně advokát Bruna z posudku ke zdravotnímu stavu Andreje Babiše mladšího.

Před 11 hodinou si vzal slovo expremiér Babiš. „Je to pro mě velmi bolestné, nepřál bych to žádnému rodiči takto mluvit o svém synovi,“ řekl na úvod. Znalkyně se dotázal, jestli se syna ptala na únos na Krym, o kterém hovoří. Ten totiž tvrdí, že měsíc před pobytem na Krymu bydlel se svou přítelkyní na Ukrajině.

Soudce Jan Šott musel Babiše přerušit a přeformulovat otázku na znalkyni. Expremiér následně pokračoval v kladení dotazů. „Řekl vám můj syn, že se stal novou součástí rodiny Protopopových? Že s nimi jezdil na dovolené?,“ dotazoval se Babiš starší. Následně jej soudce přerušil.

Psycholožka Jindřiška Záhorská, která dostala za úkol se v posudku vyjádřit k důvěryhodnosti Andreje Babiše mladšího u soudu uvedla, že „bájnou lhavostí“ netrpí. Snaha poškodit otce ze strany syna prý nebyla. „Vždy mu šlo jen o spravedlnost,“ řekla psycholožka.

Soudce musel Babiše staršího v některých chvílích krotit. „Vaše chování začíná být vůbec poprvé krajně nevhodné,“ napomenul soudce Babiše. Ten se v soudní síni pustil do psycholožky, že za pět hodin zná jeho syna lépe než on za celý život. Babiš znovu zopakoval, že je mu celá záležitost krajně nepříjemná. Následně uvedl, že jeho syn byl zneužit k politickému boji.

„Hodlají obžalovaní vypovídat, nebo opět přednesou jen nějaký monolog,“ ptal se pak soudce před polední pauzou. Nakonec však došlo k odročení kauzy, obvinění se tak k celé věci znovu vyjádří až 4. ledna.

Soud probíhá od září

Soud začal kauzu Čapí hnízdo projednávat v září. Státní zástupce tvrdí, že Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo ze svého holdingu Agrofert a prodej akcií svým dětem a partnerce. Podle státního zástupce to udělal proto, aby farma zdánlivě splňovala podmínky pro získání padesátimilionové dotace pro malé a střední podniky. Nagyová podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala. Babiš i Nagyová vinu odmítají.

X X X

Epidemie chřipky, říká ministerstvo o aktuální situaci. Infekcí dýchacích cest přibylo o třetinu

Nemocných s infekcemi dýchacích cest včetně chřipky za týden v Česku přibylo o třetinu. Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že na 100 tisíc obyvatel eviduje 2342 nemocných. Pacientů přibývá ve všech krajích napříč věkovými skupinami. Podle ministerstva lze aktuální situaci označit za epidemii chřipky. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) vlna nákaz respiračního synciciálního (RS) viru kulminuje a bude klesat, čeká také růst případů covidu-19.

 „Lze předpokládat, že i v dalším týdnu se počty nemocných s respiračními onemocněními včetně chřipky budou zvyšovat. Lidé by se měli pokud možno vyhýbat větším uskupením a zejména ve zvýšené míře dodržovat základní hygienická pravidla,“ uvedl ředitel odboru ochrany veřejného zdraví ministerstva Matyáš Fošum.

Lidem s příznaky doporučuje zůstat doma a omezit kontakt s rizikovými skupinami, jako jsou senioři nebo chronicky nemocní. „Pro posílení imunity je vhodné konzumovat dostatečné množství ovoce a zeleniny jako přirozených zdrojů vitamínů,“ dodal.

V Praze podle ministerstva zatím nejde o epidemii, ale zvýšený výskyt akutních respiračních infekcí, v Jihočeském kraji je situace hraniční. „Data naznačují, že epidemie je v tomto kraji zatím lokalizovaná jen ve dvou okresech,“ uvedlo v tiskové zprávě ministerstvo. Podle údajů Státního zdravotního ústavu v současné době cirkuluje virus SARS-CoV-2, chřipka a respirační synciciální virus.

Vlna respiračního synciciálního viru, který postihuje hlavně malé děti a výrazně zvýšil počet pacientů na dětských odděleních nemocnic, podle mluvčí Státního zdravotního ústavu Štěpánky Čechové kulminuje a v příštích týdnech odborníci očekávají pokles.

„Epidemie chřipky je zatím založena především na cirkulaci typu A/H3, postupně se přidává typ A/H1. Chřipku typu B evidujeme pouze sporadicky,“ uvedla.

Očekává se podle ní také vzestup počtu nákaz novým typem koronaviru, která už se projevuje v dalších evropských zemích. „V České republice zatím převažuje varianta omikronu BF.7 a mírně roste počet detekcí variant BQ.1. Klinická praxe ale nehlásí žádné neobvyklé průběhy nemoci u těchto variant,“ dodala.

X X X

Kordová Marvanová: Rezignovat nehodlám. Podpořit menšinovou radu pro mě byl morální problém

Volba pražského primátora se odkládá na únor příštího roku po tom, co senátorka a zastupitelka Hana Kordová Marvanová nepodpořila svým hlasem kandidáta Spolu Bohuslava Svobodu. Rezignuje na svůj mandát vzhledem k současné vlně kritiky? Jak odkládání volby ovlivňuje rozvoj města?

 „Obracela se na mě řada voličů, kteří volili Spolu nebo kteří volili přímo mě v senátním obvodu a sdělovali mi, že pokud toto podpoříme nebo pokud já osobně to podpořím, tak to je naposledy, kdy nás volili,“ říká Kordová Marvanová.

X Po tom, kdy se definitivně nedohodli na nové pražské koalici vyjednavači Spolu, hnutí STAN a Pirátů, se koalice Spolu dohodla s hnutím ANO, že společně zvolí nového primátora, a s ním u moci zůstane stará rada zastupitelstva. K tomu mělo dojít ve čtvrtek na jednání zastupitelstva, ale nakonec nedošlo. Vy jste se totiž rozhodla, že nepodpoříte kandidaturu vašeho lídra Bohuslava Svobody. Tím bylo jasné, že pro jeho zvolení nebude dost hlasů a volba byla odložena na únor. Dala jste svým rozhodnutím přednost své image před zájmy Pražanů, jak o vás řekl ve čtvrtek kandidát na primátora Bohuslav Svoboda?

Rozhodně to tak není. Myslím, že jsem dala přednost tomu, co mi Pražané naopak psali. Ta situace nabrala rychlý spád. Týden předtím se ukázalo, že Spolu by s ANO mělo vytvořit dohodu o podpoře menšinové rady. Bylo to nazýváno médiích jako opoziční smlouva, jako poměrně nestandardní řešení.

Nechtěla jsem přispět k tomu, aby vznikla opoziční smlouva ohledně vedení Prahy. Rozhodovala jsem se asi týden, měla jsem s tím velký morální problém, říká senátorka a pražská zastupitelka Hana Kordová Marvanová (koalice Spolu)

Já jsem nad tím velmi přemýšlela a zároveň se na mě obracela řada voličů, kteří volili Spolu nebo kteří volili přímo mě v senátním obvodu a sdělovali mi, že pokud toto podpoříme nebo pokud já osobně to podpořím, tak to je naposledy, kdy nás volili.

Dostala jsem velké množství hlasů lidí protestujících proti tomu.

X Můžete říci, jak velké toto množství řádově je?

Nevím, stovky.

X Vy říkáte stovky, na druhé straně ve volbách to byly desetitisíce hlasů.

Nesetkala jsem se s tím, že by to někdo podporoval. Konzultovala jsem to s lidmi, kteří mají blízko jak ODS, tak ke Spolu, k TOP 09, KDU-ČSL. I já jsem byla toho názoru, že to je vlastně to nejhorší možné řešení. Pokud by vznikla menšinová rada Spolu s podporou ANO, tak by to znamenalo pokračování nestability. To byl návrh, který měl platit vlastně jenom do února a nevědělo se, co bude pak.

Velmi důkladně jsem to zvažovala asi týden a zároveň jsem i vyjednavačům, s kterými jsem hovořila, tedy s představiteli našeho klubu, řekla, že s tím mám velký morální problém. Nechtěla jsem přispět k tomu, aby vznikla opoziční smlouva ohledně vedení Prahy, navíc jenom dočasná. To jsem jim sdělila.

‚Svoboda má mojí podporu‘

X Ale teď mluvíte o celé menšinové radě, zatímco ve čtvrtek se mělo hlasovat jenom o primátorovi. 

Návrh, že by bylo možné zvolit pana Svobodu primátorem, vyplynul ve středu večer těsně před zastupitelstvem. Koneckonců jeho roli jako budoucího primátora nezpochybňovali ani Piráti, ani STAN, ani ANO. To znamená, že byla šance, že by mohl být aspoň částečně konsensuálně zvolen zastupitelstvem.

Pozdě večer jsme ještě ve středu obdrželi stanovisko jak naší legislativy, tak ministerstva vnitra, že po právní stránce to možné je. A pak už ve čtvrtek od rána běželo zastupitelstvo. Já jsem říkala, že pan Svoboda má moji podporu, takto jsem se vyjadřovala i v médiích, a to trvá doteď.

X Uvažujete o tom, že byste se vzdala mandátu?

Ne, o tom opravdu neuvažuji. Jsem z toho zklamaná, protože myslím, že to řešení, které se zvolilo, je diskutabilní. Přečtěme si všechny možné názory, že se o tom mělo diskutovat, a ne rovnou přistoupit na návrh, který notabene předložil zástupce ANO. Já jsem to vyhodnocovala tak, že pro ANO je to dobrá nabídka, protože se dostane už aspoň jednou nohou k vládnutí. Pro nás to ale byla past. A v tomto smyslu byly i komentáře v médiích.

X Volba primátora byla odložena na devátého února. Očekáváte, že by k dohodě mohlo dojít ještě dřív?

Myslím, že tomu nic nebrání. Zablokovalo se to kvůli nesouladu o počtu křesel pro jednotlivé strany v radě. Mám informace, že kdyby Spolu netrvalo na většině v radě, mohlo by to pomoci.

X X X

,Šlo o těžké rozhodnutí.‘ Právní duel mezi Heardovou a Deppem skončil, herečka zrušila odvolání

Reuters: Herečka Amber Heardová uzavřela dohodu o ukončení odvolacího řízení v právním sporu se svým bývalým manželem, americkým hercem Johnnym Deppem, píše agentura AFP. Šestatřicetiletá herečka se původně odvolala proti červnovému verdiktu soudu, který jí nařídil vyplatit Deppovi za pomluvu přes deset milionů dolarů (asi 230 milionů korun). Depp naopak měl zaplatit dva miliony dolarů (asi 46 milionů korun) za vyjádření svého právníka.

 „Je důležité říct, že jsem tohle nikdy nechtěla. Můj život byl ničen během toho, co jsem bránila svoji pravdu. Očerňování, kterému jsem čelila na sociálních sítích, je symptomem toho, jak se ženy znovu stávají oběťmi, když vystoupí (se zkušeností domácího násilí),“ napsala v pondělí Heardová na svém instagramu a dodala, že rozhodnutí uzavřít dohodu bylo „velmi těžké“.

Právní spor mezi bývalými manželi vycházel ze sloupku zveřejněného v listu The Washington Post v roce 2018, kde se Heardová označila za „veřejně známou tvář domácího násilí“. Depp v něm není jmenován, podle jeho právníků ale vyjádření vyznívalo jasně, neboť obvinění ze strany americké herečky už byla veřejnosti známá.

Heardová v roce 2020 na žalobu svého exmanžela reagovala vlastní stížností kvůli tvrzením Deppova právníka, že veškerá její nařčení jsou falešná.

Sedmičlenná porota v červnu dala Deppovi za pravdu ohledně všech tří výroků ze zmíněného článku, které právníci hollywoodské hvězdy napadli.

Porotci přitom dospěli k závěru, že Heardová jednala se zlým úmyslem, když si ve svém textu mimo jiné stěžovala na „instituce“ chránící muže obviněné z domácího násilí. Depp veškerá nařčení z fyzických útoků na svou bývalou manželku odmítá a naopak u soudu vykresloval o 22 let mladší herečku jako agresora.

Heardová naopak uspěla se svojí stížností na vyjádření exmanželova právníka, který její tvrzení označil za mystifikaci.

Proces mezi oběma hollywoodskými herci byl sledovaný v přímém přenosu po celém světě a vyzněl zcela jinak než dřívější spor v Británii, kde se soud přiklonil k obvinění, že Depp svou exmanželku bil.

X X X

Probační služba vypsala zakázku na náramky pro vězně za 135 milionů

 Probační a mediační služba (PMS) hledá nového dodavatele elektronických náramků pro domácí vězně. Zájemci o veřejnou zakázku na dodání monitorovacího systému se mohou hlásit a předkládat své nabídky do 20. března. Uvedl to mluvčí PMS Martin Bačkovský.

Z informací zveřejněných na webu vyplývá, že předpokládaná hodnota zakázky je 134,6 milionu korun bez DPH. Elektronický monitorovací systém dodávala a provozovala od září 2018 izraelská společnost SuperCom, a to právě prostřednictvím PMS. Probační služba s firmou ukončila spolupráci loni v listopadu, kdy uvedla, že SuperCom neplnila řádně a včas své povinnosti. Firma to odmítá.

Probační služba od nových náramků vyžaduje, aby dokázaly kontrolovat jednak povinnost setrvat v obydlí a jednak povinnost respektovat takzvané zakázané a přikázané zóny. Předpokládá, že smlouvu s novým dodavatelem uzavře ve druhém až čtvrtém čtvrtletí příštího roku. Maximální dílčí nabídkové ceny stanovila na 71 milionů korun včetně DPH za dodávku náramků a 50 milionů korun včetně DPH za podporu provozu celého systému. K prokázání dostatečné technické kvalifikace musejí zájemci doložit, že už realizovali aspoň jednu veřejnou zakázku, která se týkala dodání obdobného zařízení pro kontrolu výkonu soudních rozhodnutí, a jednu, která zahrnovala provoz helpdesku pro významný informační systém.

Probační služba od nových náramků vyžaduje, aby dokázaly kontrolovat jednak povinnost setrvat v obydlí a jednak povinnost respektovat takzvané zakázané a přikázané zóny.

Elektronické náramky hlídaly domácí vězně i některé obviněné, u kterých nahradily vazbu. Celkem je nosilo 617 lidí, ročně tedy zhruba 206. Týkalo se to například pachatelů maření výkonu úředního rozhodnutí, pachatelů krádeží a ohrožení pod vlivem návykové látky a také neplatičů alimentů. Zařízení ale monitorovala i výtržníky nebo podvodníky. Pokud domácí vězeň porušil podmínky stanovené soudem a nezdržoval se na určeném místě, monitorovací systém dokázal zjistit, kde se nachází, a zachytit trasu jeho pohybu. V případě nedodržení pravidel nebo při pokusu o sejmutí náramku upozornilo zařízení okamžitě pracovníky v operačním středisku v sídle ministerstva spravedlnosti.

Podle PMS ale předchozí dodavatel opakovaně ohrozil funkcionalitu zařízení, protože nedodržoval smlouvu. Po rozchodu se SuperCom se probační služba vrátila k namátkovým kontrolám prováděným probačními úředníky. Vláda Petra Fialy (ODS) se v programovém prohlášení zavázala k tomu, že výběr nového dodavatele náramků zajistí. Ministerstvo spravedlnosti původně předpokládalo, že PMS uzavře smlouvu na dodání a sedmiletý servis zařízení do konce letošního roku, přičemž samotný monitoring měl začít fungovat ve druhém pololetí roku 2023.

Elektronický monitoring využívá většina vyspělých evropských států. Nejvíce na něj spoléhá Anglie s Walesem, kde náramky fungují od roku 1999 a ročně hlídají kolem 54.000 lidí. Ve Francii je to zhruba 29.000 lidí, v Polsku přes 5000. Na Slovensku, v Rakousku či Estonsku se počty monitorovaných ročně pohybují v řádu stovek.

V Česku zavedl možnost alternativního trestu domácího vězení nový trestní zákoník od ledna 2010. Výhodou je mimo jiné to, že pachatel – který se musí ve stanovený čas zdržovat doma – může přes den chodit do práce a nezpřetrhá vazby s rodinou. Soudy ale tento trest příliš neukládají, přičemž situace se nezměnila ani po zprovoznění monitorovacích náramků. Soudcovská unie míní, že systém potřebuje novou koncepci: o monitoring by se podle ní neměla starat PMS, ale Vězeňská služba nebo soudy.

Vybrat předchozího dodavatele technologie trvalo státu osm let. Podařilo se to za ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO), který zvolil formu soutěžního dialogu poté, co pět předchozích tendrů skončilo neúspěšně, ceskajustice.z

X X X

Rus Kudaškin držený přes dva roky ve vazbě dostane od české vlády dvanáct tisíc eur

 Ke smírnému urovnání dospěli ruský občan Sergej Kudaškin a česká vláda před Evropským soudem pro lidská práva (ESLP) . Kudaškin byl v ČR držen dva roky a čtyři měsíce ve vydávací vazbě na základě žádosti o jeho vydání do Ruska. Stížnost k ESLP podal letos v únoru. V srpnu se dohodl s českou vládou na smírném narovnání a o náhradě ve výši 12 000 eur. Před rokem chtěl Rus trestní odpovědnost českého soudce i státního zástupce.

Stížnost Evropský soud pro lidská práva na základě smírného urovnání vyškrtl ze seznamu stížností. Případ tím pro ESLP definitivně končí, uvádí Soud v rozhodnutí, které zveřejnil 15. prosince 2022. „Platba bude představovat konečné řešení případu,“ stojí v rozhodnutí ESLP.

Stěžovatel Sergej Kudashkin je ruský státní příslušník, který se narodil v roce 1978 a žije v Kladně. Před Soudem jej zastupoval pan V. Churcev, advokát působící v Praze, uvedl Soud ve faktech případu. Stížnost, kterou podal k ESLP 17. února 2022, se týkala více než dvouleté vazby v extradičním řízení o vydání do Ruska na základě žádosti Ruské federace.

Zadržený má právo na soud v přiměřené lhůtě

Rus si stěžoval, že Česká republika porušila Článek 5 Úmluvy – Právo na svobodu a osobní bezpečnost. „Každý má právo na svobodu a osobní bezpečnost. Nikdo nesmí být zbaven svobody kromě případů, pokud se tak stane v souladu s řízením stanoveným zákonem,“ uvádí první odstavec předmětného článku.

V odstavci 3 pak Článek pokračuje takto: „Každý, kdo je zatčen nebo jinak zbaven svobody v souladu s ustanovením odstavce 1 písm. c) tohoto článku, musí být ihned předveden před soudce nebo jinou úřední osobu zmocněnou zákonem k výkonu soudní pravomoci a má právo být souzen v přiměřené lhůtě nebo propuštěn během řízení. Propuštění může být podmíněno zárukou, že se dotčená osoba dostaví k přelíčení,“ přičemž „každý, kdo byl obětí zatčení nebo zadržení v rozporu s ustanoveními tohoto článku, má nárok na odškodnění,“ stojí dále v předmětném ustanovení Úmluvy.

Otázky: Je zadržení zákonné? Probíhá řízení s náležitou péčí?

Jenže Sergej Kudaškin strávil ve vydávací vazbě v České republice dva roky a čtyři měsíce: „Stěžovatel byl vzat do vazby dne 27. listopadu 2019 na základě žádosti o jeho vydání vydané Ruskou federací. Vydání žadatele bylo soudně schváleno dne 2. března 2020, ale nemohlo být provedeno z důvodu stále probíhajícího azylového řízení zahájeného žadatelem následující den po jeho zadržení. Dne 22. března 2022 byl žadatel propuštěn,“ uvádí Soud fakta z jeho stížnosti.

Zejména s ohledem na délku a průběh azylového řízení, bylo zadržení zákonné a nikoli svévolné? Položil otázku v komunikaci s českou vládou Soud s odkazem na případ Komissarov v. ČR. Probíhá vydávací řízení stále a probíhá s náležitou péčí? Tázal se ESLP v komunikaci s českou vládou dne 4. července 2022.

Po stížnosti k ESLP se daly věci do pohybu

Už na konci srpna se věci daly do pohybu: „Dne 26. srpna a 30. září 2022 Soud obdržel prohlášení o smírném narovnání podepsané stranami, v nichž stěžovatel souhlasil, že se vzdá jakýchkoli dalších nároků vůči České republice v souvislosti se skutečnostmi, které vedly k této stížnosti oproti závazku vlády zaplatit mu 12 000 eur na pokrytí jakékoli a veškeré nemajetkové újmy, jakož i nákladů a výdajů, které budou převedeny na české koruny kurzem platným v den platby a budou osvobozeny od případných daní. Bude splatná do tří měsíců ode dne oznámení rozhodnutí přijatého Soudem,“ stojí v rozhodnutí ESLP z 15. prosince 2022.

V případě nezaplacení této částky v uvedené tříměsíční lhůtě se vláda zavázala zaplatit z ní prostý úrok, a to od uplynutí této lhůty až do vypořádání, se sazbou rovnající se mezní zápůjční sazbě Evropské centrální banky během období prodlení plus tři procentní body. Platba bude představovat konečné řešení případu, dodává Soud svoje obvyklé sdělení.

Rus chce trestní odpovědnost českého soudce i státního zástupce

O případu Sergeje Kudaškina informovala téměř všechna média v České republice. S mužem, který se v ČR prezentuje jako podnikatel v obchodu s automobily a odpůrce ruského režimu, před kterým utíká, vyšlo několik rozhovorů a o jeho případ byl novináři široce komentován. Podle médií byl Kudaškin v Rusku obviněn z podvodu, obvinění považuje za vykonstruované. Rovněž podle svých veřejných výroků strávil čas v ruském vězení, kde ho bili a mučili a kam se kvůli násilí a krutým podmínkám nechce vrátit.

V roce 2020 rozhodl soud, že Rus může být do Ruska vydán, ale Kudaškin vzápětí požádal o azyl v České republice, takže do extradičního řízení zasáhlo řízení o mezinárodní ochraně. Ochrana mu nebyla udělena.

Po invazi Ruska na Ukrajinu zrušil na základě nových okolností Nejvyšší správní soud předchozí rozhodnutí, kterým se mezinárodní ochrana Kudaškinovi nepřiznávala. Městský soud v Praze ho 22. března 2022 propustil z vazby.

„První, co udělám, až mě pustí z vězení, a mě určitě pustí, protože jsem v České republice ve vazbě nezákonně, je to, že se budu snažit, aby byl pohnán k trestní odpovědnosti soudce pražského městského soudu Tomáš Kubovec a také státní zástupce, který se zabývá mou extradicí. Hned potom budu požadovat, aby odstoupila ministryně spravedlnosti Marie Benešová za nedodržování práva a nekompetentnost a dále aby odstoupil ministr vnitra Jan Hamáček za neplnění rozhodnutí českého soudu, které již nabylo právní moci,“ uvedl Sergej Kudaškin v rozhovoru s Janem Zieglerem pro portál Neviditelný pes před více než rokem dne 27. července 2021. Irena Válová, ceskajustice,cz

X X X

Konec debat o nejlepším hráči světa? Trenér Rada zhodnotil fotbalové MS v Kataru

V pořadu Nový den sdílel své pocity z infarktového finále, ve kterém nakonec Argentina po penaltách porazila obhájce titulu z Francie 4:3. Lionel Messi tím získal svou vytouženou trofej, debaty o nejlepším hráči všech dob to ale podle Rady neukončí. Vyjádřil se také k organizaci šampionátu a největšímu překvapení turnaje.

„Bylo to o nervy, mělo to všechno,“ zhodnotil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS fotbalové finále trenér Rada. Podle něj se v posledním zápase šampionátu střetly dva nejlepší týmy, které se v jeho průběhu zlepšovaly.

 Messi, nebo CR7?

Víc štěstí měli v penaltovém rozstřelu Jihoameričané. Lionel Messi tak konečně, na pátý pokus, vybojoval pro svůj tým historicky třetí titul mistrů světa. Pro mnohé jde o definitivní potvrzení, že on je tím nejlepším hráčem kopané naší éry, podle Rady však srovnávání s Cristianem Ronaldem neustane. „Tito dva hráči určují trend posledních let, střídají se v dosahování těch nejvyšších met, takže já si myslím, že ty debaty neutichnou.“

Podtrženou jedničkou oznámkoval Rada polského rozhodčího zápasu Szymona Marciniaka. Správně podle něj odpískal všechny tři penalty, a navíc se ani nepotřeboval poradit s videorozhodčím.

„Myslím, že to byl dobře zorganizovaný turnaj s nádhernými stadiony. Hlavně se mi však líbily finálové výkony,“ zhodnotil katarský turnaj Rada. Výkony jej nejvíc pozitivně překvapily týmy ze zápasu o třetí místo, tedy bronzové Chorvatsko a „bramborové“ Maroko. Nepříjemně překvapen byl naopak výkony evropských gigantů Německa, Španělska a Belgie. Z nich pouze Španělé postoupili ze skupiny, ale domů se vraceli už po prohraném osmifinále.

X X X

Tenisovou anketu Zlatý kanár poprvé vyhrála Siniaková, na trůnu vystřídala Krejčíkovou

Světová jednička ve čtyřhře Kateřina Siniaková vyhrála jubilejní 30. ročník ankety Zlatý kanár. Šestadvacetiletá tenistka získala ocenění časopisu Tenis a Českého tenisového svazu poprvé. Na trůnu vystřídala deblovou parťačku Barboru Krejčíkovou, s níž letos získala tři grandslamové tituly a společně uspěly také v kategorii nejlepší deblový pár roku.

 Siniaková s Krejčíkovou triumfovaly na Australian Open, ve Wimbledonu a na US Open a podařilo se jim zkompletovat kariérní Grand Slam. Rodačka z Hradce Králové zakončila rok potřetí v kariéře jako světová jednička ve čtyřhře. V září zvítězila na turnaji v Portoroži a oslavila první titul ve dvouhře po pěti letech.

„Cítím se výborně. Je to obrovská čest, že se mohu řadit mezi tato jména. Nemohu uvěřit, že tu stojím a mám tuhle hlavní cenu,“ řekla Siniaková na pódiu při vyhlášení.

„Ne vždy jde vše jen nahoru a jsou tam také velké výkyvy. Chtěla bych poděkovat všem, co mě podporují,“ doplnila.

Ocenění pro nejlepšího hráče roku obhájil Jiří Lehečka, který se vypracoval do pozice české jedničky. Rodák z Mladé Boleslavi dostal i cenu za postup v žebříčku ATP. Ze 141. místa si polepšil na současnou 81. příčku.

Mezi ženami triumfovala nejvýše postavená česká tenistka Petra Kvitová, jíž patří v pořadí WTA 16. místo. Ocenění za posun v žebříčku dvouhry získala Marie Bouzková, která si polepšila z 90. na 24. místo.

Ženská série pokračuje

Devětačtyřicátá hráčka světa Siniaková získala v hlasování o Zlatého kanára 100 bodů ze 162 možných. Deblový pár Krejčíková, Siniaková skončil druhý s 23 hlasy. Po deseti hlasech dostali Lehečka s Kvitovou, o hlas méně obdržel ženský tým, který se v Poháru Billie Jean Kingové dostal do semifinále.

Ženy uspěly v hlavní kategorii podeváté za sebou. Vedle Siniakové a Krejčíkové vyhrál v tomto období Zlatého kanára třikrát fedcupový výběr, dvakrát uspěla Petra Kvitová, která je trojnásobnou laureátkou.

Jednou v anketě triumfovaly i Karolína Plíšková a Barbora Strýcová. Muži se naposledy radovali v roce 2013 díky daviscupovému družstvu.

Týmem roku se staly mistryně světa do 14 let Alena Kovačková, Laura Samsonová a Eliška Forejtková vedené kapitánkou Petrou Cetkovskou. Kovačková je také talentem roku, mezi chlapci vyhrál Maxim Mrva.

Nejlepším tenistou na vozíčku je Tomáš Svášek. Cenu prezidenta ČTS dostali trenérka mládeže a dlouholetá manažerka sportovního úseku tenisového svazu Jana Strnisková a bývalý daviscupový reprezentant a současný trenér juniorské reprezentace Daniel Vacek.

VÝSLEDKY TENISOVÉ ANKETY ZLATÝ KANÁR 2022

Zlatý kanár 2022: Kateřina Siniaková (TK Sparta Praha), Nejlepší český hráč: Jiří Lehečka (TK Agrofert Prostějov), Nejlepší česká hráčka: Petra Kvitová (TK Sparta Praha), Postup na žebříčku ATP: Jiří Lehečka, Postup na žebříčku WTA: Marie Bouzková (TK Sparta Praha), Deblový pár roku: Barbora Krejčíková (Tenis Ivančice), Kateřina Siniaková,

Tým roku: Mistryně světa do 14 let (Alena Kovačková, Laura Samsonová, Eliška Forejtková, kapitánka Petra Cetkovská), Talent roku – chlapci: Maxim Mrva (TK Agrofert Prostějov), Talent roku – dívky: Alena Kovačková (TK Sparta Praha), Senior roku: Barbora Koutná (TJ Baník Ostrava OKD), Nejlepší tenista na vozíčku: Tomáš Svášek (Brandýs nad Labem), Cena prezidenta ČTS: Jana Strnisková a Daniel Vacek, Cena čtvrtstoletí prezidenta ČTS: fyzioterapeut Pavel Kolář

X X X

   Infarkt ženám hrozí později než mužům

O to nebezpečnější může být

  Tlak na hrudi a tím způsobené pocení nebo nevolnost – až potud jsou příznaky infarktu stejné jak u žen, tak u mužů. U žen se však často hlásí neurčitě – bolest na hrudi je nevýrazná, stěží popadají dech a cítí se celkově slabě. Přicházející zdravotní hrozbu si tak nemusí uvědomit včas a pomoc vyhledají pozdě. Zatímco v mládí je navíc před infarktem chrání hormony, v pozdějším věku se co se rizika vzniku infarktu týče vyrovnají mužům – i kvůli špatné životosprávě.

 Hlavní příznaky infarktu obě pohlaví sice sdílí, lékaři však upozorňují na rozdíly. „Ženy mají častěji netypické příznaky, jako je necharakteristická bolest na hrudi, pocit dechové tísně, slabosti nebo žaludeční nevolnosti. Tyto příznaky si na rozdíl od typické palčivé bolesti na hrudi mohou zaměnit s jinou příčinou. Kvůli tomu se také u nich onemocnění diagnostikuje později a hůře, a později se tak dostávají i k účinné léčbě,“ říká prof. MUDr. Aleš Linhart, DrSc., FESC, předseda České kardiologické společnosti. Kromě zvláštních příznaků samotného infarktu lékař upozorňuje na to, že se liší i následky. „U žen často nacházíme větší postižení malých cév, které lze léčebně těžko ovlivnit. Proto je prognóza jejich infarktu i přes adekvátní léčbu často horší než u mužů,“ popisuje prof. Linhart.

Přesto je podle něj stále riziko infarktu významnější u mužů, kteří jej dostávají ve výrazně nižším věku – v průměru v 65 letech. U žen se onemocnění vyskytuje až kolem 71. roku. Každoročně pak s infarktem do českých nemocnic putuje přibližně 14 000 pacientů.

U žen je v mladším věku infarkt myokardu relativně vzácný. Hlavní ochranou je jejich hormonální aktivita. Po menopauze však hladina hormonů klesá a ženy od infarktu neochrání,“ říká prof. Linhart.

Ženy mají díky hormonům velkou výhodu, stoprocentně je však před infarktem neochrání ani v období před menopauzou. „Přestože je to méně časté než u mužů, i ženu může postihnout infarkt v mladším věku. Často je to v souvislosti s nahromaděním rizikových faktorů, jako je kouření, diabetes, vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol a obezita,“ vysvětluje prof. MUDr. Petr Ošťádal, Ph.D., předseda České asociace akutní kardiologie ČKS. Ženy by tak stejně jako muži neměly podceňovat prevenci. „Hlavním opatřením je dodržovat zásady zdravé životosprávy, nekouřit, mít dostatek pohybu a kontrolovat si tělesnou hmotnost, popřípadě důsledně léčit další přítomná onemocnění, jako je vysoký krevní tlak, cukrovka nebo vysoká hladina cholesterolu,“ říká prof. Ošťádal. K infarktu myokardu dochází v situaci, kdy srdeční sval není dostatečně prokrven, ať už z důvodu ucpání nebo kritického zúžení tepny zásobující srdeční sval.

Experti připomínají, že jakmile pacienti pozorují příznaky infarktu, je důležité dostat se do rukou lékařů včas – rozhodují doslova minuty. Každý, kdo zaznamená příznaky jako silná bolest na hrudi nebo dušnost, by neměl čekat déle než deset minut a zavolat záchranku. Pokud do nemocnice dojede do hodiny, má podle lékařů 96% šanci, že infarkt přežije ve velmi dobrém stavu a jen s malou jizvou na srdci. „Obecně platí, že je lepší přijít s potížemi stokrát zbytečně nežli jednou pozdě,“ dodává prof. Linhart. Infarktům v zimním období podle lékařů nahrávají také mrazivé teploty, vysoká vlhkost a kolem Vánoc také stres a zhoršená životospráva. Mgr. Vojtěch Šprdlík, Mgr. Markéta Pudilová

X X X

Pěstounství dává lidem životní naplnění

 Někteří mají vlastní děti odrostlé, někteří touží vlastní rodinu rozšířit a někteří vlastní děti nemají… Jedno ale mají společné – chtějí dát svému životu nový smysl tím, že vytvoří cizímu dítěti domov. Je to o to složitější, že ono dítě rodiče sice má, ale ve většině případů mu domov nejsou schopni zabezpečit. Pěstounů je ovšem nejen v Pardubickém kraji, ale i v celé republice, stále málo.

 Pěstouni jsou vzácní a potřební lidí. V Pardubickém kraji máme 620 dlouhodobých pěstounů, kteří se starají o 640 dětí. V mnoha případech jsou to členové širší rodiny, ale ne vždy je to možné. Bohužel máme stále 290 dětí v evidenci Krajského úřadu Pardubického kraje, kterým je potřeba zprostředkovat náhradní rodinnou péči,“ uvedl Pavel Šotola, radní pro sociální péči a neziskový sektor.

Setkání s pěstouny přináší kraji zpětnou vazbu

Péče, kterou náhradní rodiče dětem poskytují, si Pardubický kraj velmi váží, a proto Pavel Šotola spolu s vedoucí odboru sociálních věcí Helenou Zahálkovou a dalšími pracovnicemi oddělení sociálně právní ochrany dětí pozvali nově zařazené pěstouny do Sálu Rady Pardubického kraje, aby jim osobně poděkovali za jejich rozhodnutí stát se pěstouny a také od nich získali zpětnou vazbu na celý proces a dozvěděli se, jak by jim kraj mohl cestu pěstounstvím ulehčit. „My jsme měli štěstí, že naše cesta k prověření a proškolení byla celkem plynulá. Dalo nám to čas na dozrání, na promyšlení všech okolností. Od dalších zájemců ale vím, že je dokáže frustrovat, když čekají na převzetí dítěte do péče dlouhou dobu a v tom čase nemají žádné informace.  V tu chvíli si to třeba mohou rozmyslet,“ uvedla jedna z  pěstounek. Velmi důležité jsou pro pěstouny doprovázející organizace, které jim pomáhají ve všech důležitých krocích.

Osvojení a pěstounství

Někteří zájemci o osvojení se o možnosti pěstounské péče dozvědí, až když si podávají žádost. „Právně volných dětí k osvojení je málo, ale přijmout dítě a nabídnout mu rodinné zázemí, lásku a péči je možné i formou pěstounské péče. Zásadní rozdíl mezi osvojením a pěstounskou péči je kontakt s biologickou rodinou dítěte, který je ovšem velmi důležitý pro harmonický vývoj dítěte především z pohledu jeho identity.  Proto je možné, že z některých zájemců o adopci se mohou stát  v období procesu posouzení jejich podané žádosti i pěstouni. Pro zájemce o osvojení mohou být informace o pěstounství nedostatečné, ale ve výsledku jde v obou formách o přijetí dítěte s jeho minulostí a biologickou rodinou,“ vysvětlila Petra Bílá z Krajského úřadu. U pěstounství je výhodou a významnou podporou spolupráce s doprovázející organizací jak je již zmíněno výše.

Profesionální pěstouni na přechodnou dobu řeší krizové období pro dítě

Trochu jinou skupinou pěstounů jsou ti na přechodnou dobu. Toto „povolání“ vzniklo poměrně nedávno z toho důvodu, aby úřady mohly umožnit dítěti krátce, v době krize v rodině, zůstat v náhradním rodinném prostředí namísto ústavní péče. Mezitím mají rodiče čas, aby si mohli upravit své poměry tak, aby byli znovu schopni převzít dítě do své péče. Pokud se to nedaří, hledá se stabilní náhradní rodina.

„Pro tyto pěstouny jsme uspořádali samostatné setkání, jejich práce je odlišná. Starají se o dítě jen přechodně, v době, kdy prožívá ve svém životě velmi složité období odloučení od rodičů, sourozenců či jiných osob, které do té chvíle byly součástí jeho života. Pokud se podaří vyřešit důvody, které vedly k jeho umístění k pěstounům, vrací se děti zpět do své původní rodiny,“ řekl Pavel Šotola.

V Pardubickém kraji působí nyní 23 pěstounů na přechodnou dobu, na začátku jich bylo o 9 více. Z některých se totiž stali dlouhodobí pěstouni, někteří si potřebovali odpočinout a jiní se rozhodli skončit a věnovat se své rodině v roli prarodičů.

„V každém případě bychom potřebovali získat další přechodné i dlouhodobé pěstouny. Příspěvek na jejich práci se v poslední době sice zvýšil, ale víme, že to není o penězích. Je to práce, nebo spíš služba na 24 hodin, 7 dní v týdnu, a přechodní pěstouni navíc musí být schopni se s dítětem po určité době rozloučit. To každý neumí,“ konstatovala vedoucí odboru sociální péče Helena Zahálková.

 Dar do dalšího života dětí

Hodně přechodných pěstounů je vyššího věku. „U nás je výhodou, že už máme naplněné naše biologické potřeby, a jsme schopni dítě předat. Proto to můžeme dělat už deset let,“ uvedla další pěstounka. Porci lásky, bezpečí a starostlivosti, kterou dětem za dobu péče dali, si tito kluci a holčičky ponesou dál do života. PhDr. Zuzana Nováková, oddělení komunikace a vnějších vztahů

x X X

Syn miliardáře a bývalý fotbalista pražské Sparty je po smrti. Malina se měl udusit jídlem

Fotbalista Jakub Malina, syn miliardáře Tomáše Maliny, je po smrti. Informoval o tom web eXtra.cz s odkazem na čtyři na sobě nezávislé zdroje. 34letý expřítel modelky Elišky Bučkové se údajně udusil masem a skončil v kómatu v Ústřední vojenské nemocnici v Praze, kde v sobotu zemřel.

Druholigový fotbalista Jakub Malina zemřel v pražské střešovické nemocnici. Informoval o tom web eXtra.cz, kterému tragickou zprávu potvrdily čtyři na sobě nezávislé zdroje. Jde o bývalého hráče pražské Sparty, Bohemians nebo Viktorie Žižkov a syna miliardáře Tomáše Maliny, který byl v roce 2013 odsouzen za zpronevěru.

 Úmrtí měl potvrdit Jakubův kamarád Michal Hrdlička. „Bohužel, je to pravda,“ sdělil. Zmíněný web uvedl, že se Malina měl 5. prosince v jedné restauraci v centru Prahy zadusit masem a poté skončit v kómatu. Pomoci se mu údajně dostalo příliš pozdě a po necelých dvou týdnech v umělém spánku v sobotu zemřel.

Malina byl známý svým extravagantním stylem. Jezdil například v luxusním automobilu značky Lamborghini, jehož hodnota je zhruba 6 milionů korun. V minulosti randil s modelkami Eliškou Bučkovou a Gabrielou Bártovou nebo s Terezou Vojtkovou, exmanželkou herce Romana Vojtka.

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.