Fiala místo Ukrajinců se starat o lidi ČR, Wimbledon: Tenistky chtějí podíl z pokuty

 Žena s třemi dětmi v Praze 6 v Makovského ulici už delší dobu shání byt a nemůže ho získat. Na všech úřadech jí sdělují, že žádný byt pro ni nemají, protože přednost mají Ukrajinci. Co má dělat? Zařídí jí byt premiér Fiala? Třeba i na Úřadu vlády? Velké potíže mají i lidé na Hodonínsku a Břeclavsku, v Lanžhotě, protože stále nemají opravené domy po tornádu. Potřebují nejen materiál, ale i peníze na opravu domů a dalšího vybavení.

Fiala by měl přestat organizovat opravu Ukrajiny po bojích, když se tam stále bojuje, ničí se země, domy, fabriky a konec války je v nedohlednu. Hlavně o to by se měl postarat Fiala s Bidenem, protože je to válka podle politiků Západu, USA, Bidena, Anglie, Johnsona, Kanady a spol. Fiala by už měl dostat rozum a snažit se hlavně o vzkvétání ČR, aby byla dnes jako Anglie, Švýcarsko a Německo po Hitlerově válce, jemuž všemožně pomohla Amerika. 

X X X

Schillerová: Žádná vládní pomoc. Recept na zažehnání krize je jednoduchý. Dělat to tak, jak  to dělá Chorvatsko, Maďarsko, Německo, Švýcarsko…

U příspěvku 5 000 korun na dítě jí vadí, že se na něj stále čeká. Zmínila i snížení spotřební daně na pohonné hmoty o 1,50 koruny. „O tom bych začala hodně rychle mlčet, protože to nikdo nepocítil. Vlastně po zavedení okamžitě stoupla cena o více než 1,50 koruny,“ poznamenala Schillerová.

Řada věcí pak podle ní má rok zpoždění. „My (vláda bývalého premiéra Andreje Babiše – pozn. red.) už v říjnu 2021 řekli a připravili legislativní návrh, aby se prominul poplatek za obnovitelné zdroje,“ zdůraznila Schillerová s tím, že současná vláda tento krok teprve zvažuje. „Zatím je to jedna velká nula,“ shrnula svůj názor na vládní opatření exministryně financí.

Dále řekla, že má jednoduchý recept, jak občanům pomoci. Zmiňuje v této souvislosti třeba Chorvatsko. „Tam máme zastropované ceny benzínu. Máme tam cenu, která je dána pevným způsobem, tedy je mnohem nižší než u nás. Řada zemí přistoupila ke snížení daně z přidané hodnoty,“ dodala ve vysílání CNN Prima NEWS Schillerová.

Bývalá šéfka resortu financí kromě toho prohlásila, že vzhledem k rostoucím cenám řady komodit se do finanční tísně dostává čím dál více osob. „Tady se skutečně ocitá celá řada lidí na hranici chudoby,“ pokračovala Schillerová. V problémech jsou dle jejích slov také firmy. „Nejsou to jen střední či malé, ale i větší firmy,“ dodala exministryně.

X X X

 Německo má obavy z konce dodávek ruského plynu. Nord Stream 1 přestane fungovat kvůli opravě

Německo se připravuje na možnost, že úplně skončí dodávky ruského plynu. Tahle hrozba je podle spolkových úřadů mimořádně reálná. Právě z Německa přitom většinu suroviny odebírá i Česko.

Už příští pondělí se zastaví plynovod Nord Stream 1, který je teď hlavním a jediným zdrojem dodávek. Rusko sice tvrdí, že jde o technickou odstávku, ale podle spolkového úřadu pro infrastrukturu se tomu nedá úplně věřit. Prý za tím může být čistě jen politika a není jisté, kdy a jestli se ten provoz vůbec obnoví.

Německé firmy proto narychlo dokončily plány pro případ, že dovoz z Ruska skončí. Podle informací deníku Handelsblatt teď všichni, pokud možno, přecházejí na jiné zdroje, ať už na uhlí nebo na ropu.

Ale třeba chemický průmysl nemůže plyn nahradit. Například koncern BASF proto uvažuje o případném útlumu svých továren. Podle vládního krizového scénáře se totiž po konci dodávek musí postupovat následovně: domácnosti a klíčová infrastruktura mají prioritu, jejich zásobování se omezit nesmí. V případě potřeby se využijí i rezervy v zásobnících. Průmysl je ale odkázaný sám na sebe a firmy musí s plynem šetřit.

Státní záchrana firem

Energetika je v Německu sice čistě v soukromých rukou, stát si ale teď připravuje nástroj, díky kterému by v některých firmách mohl získat podíl.

Je to kvůli problémům největšího plynárenského koncernu Uniper, kterému mimo jiné patří i stovky tepláren a je největším odběratelem ruského plynu v Německu. Kvůli energetické krizi a sázce na dlouhodobou spolupráci s Ruskem je teď na pokraji bankrotu. V posledních dnech navíc přišel o obrovskou část úspor kvůli tomu, že narychlo skupoval plyn od jiných než ruských dodavatelů, a to za vysoké ceny. Uniper už požádal o pomoc stát a ministerstvo hospodářství hledá cesty, jak firmu zachránit.

Vláda by chtěla už do několika dnů, dokonce možná i tento týden, v parlamentu prosadit zákon, kterým by energetické koncerny pojistila. V případě potřeby by v nich stát převzal podíl, aby tyto firmy dál fungovaly.

Německo by vlastně v podstatě mohlo už napodobit to, co udělalo s aerolinkami Lufthansa, kterým na začátku pandemie koronaviru hrozil bankrot. Po zlepšení situace se ale potom stát z aerolinek velice rychle zase stáhl.

Podle ministerstva hospodářství a jeho šéfa Roberta Habecka se země teď bez Uniperu obejít nemůže. Jeho bankrot by prý jen vyvolal řetězovou reakci a plynárenství by to úplně ochromilo. Takže jeho záchrana, ať už tím či oním způsobem, je teď pro německou vládu naprosto klíčová.

Koupě podílu v Uniperu?

List Handelsblatt v úterý informoval, že německá vláda se skutečně chystá získat podíl v Uniperu.

Berlín podle deníku jedná o nákupu balíku nových akcií, čímž by ve firmě získal čtvrtinový podíl. Nominální cena jedné akcie má činit 1,70 eura a objem transakce se bude pohybovat mezi třemi až pěti miliardami eur, tedy až 124 miliard korun.

Energetická společnost na dotaz agentury Reuters nereagovala, ministerstvo financí se odmítlo vyjádřit.

Cena plynu pro evropský trh se v posledních dnech vytrvale zvyšuje a dnes odpoledne se ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility v Nizozemsku pohybovala kolem 165 eur, tedy 4085 korun, za megawatthodinu. Od začátku loňského roku vykazuje růst přibližně o 700 procent.

X X X

Inflace může dosáhnout až třiceti procent. Ekonomové vysvětlili, kdy přijde další vlna

Inflace mezi dvaceti až třiceti procenty. Podle některých ekonomů by se lidé měli připravit i na takové číslo. Vláda by proto měla ustoupit od svých volebních slibů v podobě nezvyšování daní a soustředit se na pomoc těm, na které má růst cen drtivý dopad.

Zdražování dál válcuje Česko. „Mám malé děti, je to hrůza. Olej osmdesát korun, těstoviny taky zdražily, benzín, ještě že nemám auto. Jsem na tom blbě finančně, už to ani horší být nemůže,“ popsala jedna z dotazovaných v anketě CNN Prima NEWS. „Myslím, že ještě zdraží. Musíme šetřit, snažit se vyjít,“ sdělil další dotazovaný. Inflace se dostala na šestnáct procent a podle některých bude ještě stoupat. „Ta dvacítka je nevyhnutelná,“ řekl ekonom Petr Bartoň.

 To, co si lidé loni nakoupili za tisícovku, letos pořídí za dvanáct stovek. Je to sice mírné zjednodušení, i tak se ale dá vysvětlit, jak vypadá dvacetiprocentní inflace. Ve hře jsou však i horší scénáře. „Pokud by došlo k odpojení ruského plynu od Evropské unie, tak v takovém případě překročíme úroveň dvaceti procent a budeme v pásmu dvaceti až třiceti procent, což by bylo samozřejmě ničivé ekonomicky i sociálně,“ uvedl ekonom Lukáš Kovanda.

„To jsou ty dramatičtější scénáře, ale tam už by roli hrálo přidělování plynu, kde se dá předpokládat, že by prioritu měla páteřní infrastruktura,“ uvedl ekonom a bývalý guvernér ČNB Miroslav Singer. Vyhlídky ale zatím nejsou nijak růžové. „Lidé si řeknou, že si to léto ještě užijí, na podzim je však začnou zasahovat relativně výrazně vyšší účty za energie. Takže začnou šetřit,“ popsal Singer. „Vnímám to tak, že čím víc se tím zabýváte, tím víc přilíváte olej do ohně,“ řekla dotazovaná v anketě CNN Prima NEWS.

X X X

Krnáčová k Dozimetru: Že Hřib nic nevěděl? To je haluz. Mě se báli, zlomila bych jim hnátu

Že pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) nic nevěděl? To je haluz. Tak v rozhovoru pro CNN Prima NEWS mluví ke korupční kauze Dozimetr jeho předchůdkyně Adriana Krnáčová, která magistrátu šéfovala v letech 2014 až 2018 za hnutí ANO. Zároveň popsala, jak to na radnici chodí a co podle ní měl Hřib dělat.

X Překvapilo vás, když jste se dozvěděla o korupci na pražském magistrátu, kde náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN) podle policie spolu s dalšími lidmi ovlivňoval zakázky, uplácel a snažil se vyvádět majetek z dopravního podniku (DPP) a dalších institucí?

Ani ne.

X Jak to, že ne? Byla jste primátorkou v předchozím volebním období, víte, jak to tam funguje.

Jasně, že vím, jak to tam funguje. Překvapilo mě, že to trvalo tak dlouho. V každém městě máte ty dobré a zlé a mezi nimi je šedá zóna, která mezi nimi pobíhá, to je komunální politika. Když někdo říká, že to bude dělat lépe a bude transparentnější, buď to tak skutečně myslí, nebo to dělá jen proto, aby něco zakryl. Politické strany zpravidla naslibují hory doly, ale nemohou odstranit padouchy mezi sebou.

X Jak říkáte, překvapilo vás, že na to nepřišli dřív. Vy jste měla nějaké podezření nebo jste o tom už dříve něco slyšela?

Systém byl takto nastaven už dávno, dlouho. Nenastavovali ho zlínští kluci (naráží na politiky a podnikatele ze Zlína, kteří v kauze figurují, pozn. red.), ale někdo jiný, to se ví. Nemám na to důkazy, proto to nebudu říkat konkrétně. Dopravní podnik je v první řadě velké politikum, a pak je to taková otevřená kešeň pro některá individua – co si budeme nalhávat, to tak vždycky bylo.

Buď jsou to nevýhodné nákupy, nebo údržba nebo opravy, u kterých nemůžete ohlídat, jestli to tak fakt je, nebo není, jestli se to jen fakturuje, nebo se to skutečně děje. Celé ICT je Pandořina skříňka, protože tam je tak obrovská informační asymetrie, že nikdo z radnice nemůže vědět, co ajťáci v dopravním podniku dělají. Jak máte vědět, zda to je správně, jestli je to dobrá cena, nebo ne? A pak tam jsou firmy, jejichž jméno padlo několikrát, například Solutions, kde jsem smlouvu chtěla vypovědět už já. Ale nešlo to.

X Jak to?

Protože je tak dobře nastavená, že ji nemůžete vypovědět.

Kdybych se to dozvěděla, tak jim zlomím hnátu, dám jim útrum. Nebabrala bych se s nimi v rukavičkách.

X Proč někdo tedy už dřív nenastavil v DPP hranice tak, aby se tam takové věci neděly?

To se nedá. V každé politické straně existují hodní a zlí, kteří většinou mají navrch. Máte jen jednu možnost, buď se o to začnete zajímat – já jsem se zajímala a sršela jsem síru, báli se, nebo to necháte, a pak to dopadne takhle. Tehdy za mého působení se to nedělo. Řekli si, že je tam ta kráva, která jim udělá problém, a nedělo se to. Kdybych se to dozvěděla, tak jim zlomím hnátu, dám jim útrum. Nebabrala bych se s nimi v rukavičkách.

X Měl něco takového udělat primátor Hřib?

Měl se zajímat, co se děje v jeho městě. Pokud to nevěděl, nemá tam co hledat. Bylo jasně řečeno, že nějaký náměstek už podal trestní oznámení poté, co policie zahájila vyšetřování. Tak jak to, že nic nevěděl? Nezlobte se na mě, to je haluz. (Kvůli podezření z korupce podal šéf dozorčí rady dopravního podniku a náměstek pro dopravu Adam Scheinherr z iniciativy Praha sobě na jaře 2020 trestní oznámení na obviněného člena rady Mateje Augustína, pozn. red.)

X Myslíte si tedy, že to Hřib věděl a neřešil?

Do hlavy mu nevidím, ale podle toho, co slyším z jeho slov, tak se o to evidentně nezajímal, že to není jeho věc. Ale on je proboha primátorem, nemůže říkat, že to není jeho věc. Měl řídit město. Když ho neřídí, pak to takhle dopadá. Nemůže od sebe odsunout odpovědnost, to nejde. Musíte se zajímat, je to 24hodinový job, který je krutý a nic neodpouští. Musíte být furt ve střehu.

 X Jaký má primátor dohled například nad DPP?

Takový, jaký si vynutí. On je primátor. Může si pod sebe vzít jakoukoliv agendu, když není spokojený s tím, jak ji náměstek dělá. Nebo se velice intenzivně zajímá. To potom dělá neshody v koalici, jasně, my jsme se hádali jako koně furt, ale zase na druhé straně nedopustím, aby mi tam dělali takovou šarádu. I když Hřib říká, že on nic, nese za to odpovědnost minimálně politickou. Když jsem byla primátorkou, četla jsem každý tisk, který mi předkládali. Nikdy se nestalo, že bych měla nějaký takový skandál.

X Jak se k tomu měl tedy podle vás postavit pirátský primátor?

Měl to řešit, vyvolat koaliční jednání. Když měl podezření s náměstkem Hlubučkem, tak měl žádat, aby STAN vyměnili náměstka.

X I když neměl důkazy?

Měl podezření. Politici jsou hodnocení podle důkazů? Stačí malé podezření a jste v médiích, nestačí presumpce neviny. Hřib měl podle toho postupovat, protože si měl uvědomit, že z toho může být velký problém. A ne si říct, že se ho to netýká. Je to jeho rada, jsou to jeho lidi a jeho náměstek teď sedí v base. Šokuje mě, že to veřejnost neuzná. Kdyby se to stalo mně, už jsem zpopelněná, protože patřím do „zlého ANO“.

 Hřib říká, že s kauzou nemá co do činění.

Jak to, že ne? Vždyť jsou v koalici. Ať jde dělat do skladu. Podívejte se na Piráty, to jsou lidi z call centra. Když vstupovali do koalice se STAN, věděli už od roku 2017, kdo za nimi stojí.

X Měl tedy rezignovat?

Čemu by to teď pomohlo? Máme před volbami. Je jedno, jestli rezignuje, nebo ne. To už nezachrání. Měl to řešit tvrdě politicky před dvěma lety, a to i za cenu, že by se rozpadla koalice. Považuji to za příšernou zbabělost, že se k tomu nepostaví už ani jako chlap, ani jako politik. A to už je na pováženou.

Je to smutné, je mi to líto. Zdeňkovi jsem přála hodně úspěchů, protože říkal, že to všechno budou dělat lépe. A teď člověk zjišťuje, že jsou to kecy. Jsou to kluci nezkušení a nemají za sebou řízení velkých celků. Jsou mladí, mají ideály, ale tohle je srážka s realitou, ve které asi v životě nebyli. To není příjemné, ale když chce jednou člověk být v takové funkci, je to se vším všudy. U Hřiba mi navíc přijde, že funkci ani nechce dělat, že ho to obtěžuje. On mi vždy říkal, že jsem všechno moc řešila a že on to řešit nebude. Na druhou stranu to není špatný člověk, není to zločinec nebo něco takového, jen je naprosto nevhodný na tu pozici.

 Někteří lidé jdou do politiky, protože nemají co jiného na práci. Podívejte se na Piráty, to jsou lidi z call centra. Když vstupovali do koalice se STAN, věděli už od roku 2017, kdo za nimi stojí. (Hnutí STAN v jeho začátcích sponzoroval otec obviněného podnikatele Michala Redla, s Michalem Redlem, jedním z hlavních podezřelých v kauze Dozimetr, navíc někteří členové STAN byli v kontaktu, pozn. red.)

X Za vašeho působení v čele radnice hnutí ANO také bylo v koalici se STAN. Věděla jste, co jsou Starostové zač?

No jasně, že jsem to věděla. Svolali jsme koaliční jednání a chtěli jsme od paní Plamínkové vysvětlení, co to sakra má být, že je financuje člověk, který je zločinec. (Jana Plamínková byla v letech 2014 až 2018 radní za STAN, v současné době je náměstkyní primátora, pozn. red.) Odpověděla mi, že také máme trestně stíhaného předsedu.

Pak ODS s Piráty vyvolali mimořádné zastupitelstvo kvůli tomu, že se profláklo, že pan Redl určuje, kdo bude v dozorčích radách městských firem. Piráti velice dobře věděli, kdo je STAN, a v roce 2021 s nimi podepsali koaliční smlouvu před volbami do Poslanecké sněmovny, a najednou jsou všichni překvapení, že o tom nevěděli? To téma se na zastupitelstvu veřejně probíralo.

X I vy jste přeci se Starosty v koalici zůstali.

Ano, Plamínková byla jeden reprezentant. Neměla jsem nikoho, kdo by mi škodil, protože ji jsem hlídala. (V zastupitelstvu byl za STAN ještě Miloš Růžička, pozn. red.)

X Hřib říká, že se teprve ukáže, kdo všechno je v korupční kauze ještě „namočený“, narážel třeba na ODS. Myslíte si to také?

Myslím si, že teď do toho ODS zapojená není, ale v minulosti zcela jistě. Systém byl nastavován v době, když byli u moci, to nezmizelo, jen se to utlumilo. Určitě někde vyhřezne nějaký problém. Na druhou stranu, někteří lidé umí dobře zametat své stopy.

X Letos v září budou komunální volby. Jak podle vás v Praze dopadnou?

Velkou šanci má podle mě ODS, ANO bude mít dobrá čísla. Čižinský je katastrofa (šéf iniciativy Praha sobě, pozn. red.), zbytek jako TOP 09, KDU-ČSL nebo Piráti se posbírá.

X X X

Ruská Duma podpořila opatření pro armádu. Ukrajina zakázala mužům opustit bez svolení bydliště

Ruská Státní duma schválila v prvním čtení návrhy dvou zákonů, které by vládě umožnily žádat po firmách dodávky zboží armádě a po zaměstnancích pracovat přesčas. Smyslem je podpořit ruskou invazi na Ukrajinu, informovala v úterý agentura Reuters.

Podle místopředsedy ruské vlády Jurije Borisova je zapotřebí podpořit vojsko v době, kdy je ruská ekonomika pod „kolosálním tlakem“ západních sankcí.

Ukrajina zakázala mužům v branném věku opouštět místo bydliště bez zvláštního povolení, oznámil v úterý generální štáb ukrajinské armády. Ministerstvo obrany po kritice uklidňuje obyvatele, že není důvod k panice.

Na základě zákona o povinné vojenské službě z roku 1992 potřebují muži ve věku od 18 do 60 let v době války k opuštění místa svého trvalého bydliště povolení od příslušného okresního vojenského úřadu.

 Jeden z návrhů zákona v Ruské Státní dumě praví, že stát může během vojenských operací zavést „zvláštní ekonomická opatření“, na jejichž základě může vláda žádat, aby firmy dodávaly armádě zboží a služby.

V důvodové zprávě připojené k návrhu zákona se uvádí, že armáda potřebuje nový materiál a opravy zbraní, aby mohla pokračovat ve válce na Ukrajině.

Návrh na druhou normu chce pozměnit zákoník práce tak, aby měla vláda právo regulovat pracovní dobu a určovat volno ve vybraných firmách. Podle agentury Reuters by to mohlo znamenat, že by kabinet mohl nutit zaměstnance podniků dodávajících zboží vojsku pracovat v noci, o víkendech či svátcích.

Státní dumě, tedy dolní komoře ruského parlamentu, předložila oba návrhy zákonů vláda. Aby se staly zákonem, musí ještě projít druhým a třetím čtením v Dumě, následně bude zapotřebí jejich schválení v horní komoře parlamentu a podpis prezidenta Vladimira Putina.

Kritizované opatření na Ukrajině

Během krátké doby komentovaly příspěvek generálního štábu, který oznámil zákaz opouštět místo bydliště bez zvláštního povolení pro muže v branném věku, stovky rozhořčených Ukrajinců, přičemž někteří nařkli ministerstvo z „idiocie“, uvedla agentura DPA.

Nařízení podle nich podpoří korupci na okresních vojenských úřadech. Další dávají najevo obavy z ještě většího hospodářského chaosu, který by toto opatření mohlo způsobit.

Kontroly pohybu osob se nyní odehrávají především na hranicích mezi správními oblastmi a na kontrolních stanovištích na okrajích měst.

Mnoho Ukrajinců ale nežije v místě svého trvalého bydliště. Po zahájení ruské invaze 24. února navíc uprchly desítky tisíc mužů do bezpečnějších oblastí na západě země. Armáda se pro ně nyní chystá vydávat zvláštní povolení.

Mluvčí ministerstva obrany Oleksandr Motuzjanyk serveru RBK-Ukrajina sdělil, že opatření je nutné z důvodu evidence „mobilizačních zdrojů“ pro případ, kdy je bude nutné aktivovat. Odmítl také názory, že nutnost obstarávání povolení povede ke korupci.

„Žádnou paniku,“ řekl. A dodal, že opatření je navrženo tak, aby zachovalo rovnováhu mezi právem na volný pohyb osob a nutností mít pod kontrolou „mobilizační prostředky“.

X X X

Johnsonovu vládu opouští dva členové. Rezignovali ministři zdravotnictví a financí

Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a ministr financí Rishi Sunak v úterý na twitteru oznámili, že rezignují na své vládní posty. Uvedli, že nechtějí pokračovat ve vládě premiéra Borise Johnsona, kterou v posledních měsících zmítalo několik skandálů.

Sajid Javid oznámil rezignaci v prohlášení, v němž uvedl, že už nemůže s čistým svědomím nemůže dál sloužit v této vládě.

„Možná jsme (Konzervativní strana) nebyli vždy populární, ale byli jsme kompetentní jednat v národním zájmu. Bohužel za současných okolností veřejnost dochází k závěru, že nyní nejsme ani jedno, ani druhé,“ uvedl v rezignačním dopise Javid.

„Hlasování o důvěře, které se konalo minulý měsíc, ukázalo, že velká část našich kolegů s tím souhlasí. S lítostí však musím konstatovat, že je mi jasné, že se tato situace pod vaším vedením nezmění, a proto jste ztratil i mou důvěru,“ dodal.

O chvíli později oznámil odchod z vlády i Rishi Sunak, který uvedl, že vláda by měla být vedena řádně, kompetentně a seriózně.

„Věřím, že za tyto standardy stojí bojovat, a proto rezignuji,“ dodal. Podle agentury Reuters se ministr financí údajně s Johnsonem střetl v soukromí kvůli státním výdajům.

Rezignace dvou z nejvýše postavených ministrů by mohla znamenat Johnsonův konec ve vládě, napsala agentura AP. Autoritou britského premiéra už minulý měsíc otřáslo hlasování o nedůvěře, které premiér sice ustál, ale 41 procent konzervativců hlasovalo pro jeho odvolání z funkce.

Zhruba hodinu a půl po Javidově prohlášení oznámil rezignaci také jeden z místopředsedů Konzervativní strany Bim Afolami.

Případ sexuálního napadení

Johnson momentálně čelí obvinění, že na vládní post náměstka hlavního whipa dosadil někdejšího konzervativce Christophera Pinchera, který v té době čelil obvinění ze sexuálního napadení. Whip je vybraným poslancem, který dohlíží na to, aby příslušníci jeho strany hlasovali podle stranických zájmů.

Britský premiér nejprve tvrdil, že o vyšetřování Pinchera nic nevěděl. Downing Street později uvedla, že na případ zapomněl. Ze lži ho však usvědčil vysoce postavený diplomat Simon McDonald, podle kterého premiér o vyšetřování věděl. Selhání ve vedení, vyplývá ze zprávy britské vlády k večírkům v Downing Street v době omezení

Sunak a Javid své rezignace na twitteru oznámili právě ve chvíli, kdy se Johnson za svá pochybení omlouval. „Při zpětném pohledu to byla špatná věc. Omlouvám se všem, které to zasáhlo,“ uvedl Johnson. Prý si neuvědomil, že Pincher na tuto vlivnou pozici není vhodný.

Pincher, který v současné době čelí další oficiální stížnosti, že sexuálně napadl dva muže, které zřejmě v opilosti osahával ve stranickém klubu v centru Londýna, už na funkci rezignoval. Z poslaneckého klubu jej následně vyloučila i Konzervativní strana.

Johnsonova Partygate

Krizi důvěry ve vlastní straně čelí Johnson ale už od chvíle, co se od listopadu minulého roku potýká se skandálem známým jako Partygate. Ten vyvolaly zprávy o večírcích a setkáních v premiérově sídle v Downing Street v době, kdy byla Británie v přísném koronavirovém lockdownu.

Imunitní výbor britského parlamentu minulý týden zahájil vyšetřování, zda Johnson lhal parlamentu, když loni v prosinci tvrdil, že jeho kancelář neporušila žádná koronavirová opatření. Johnsona, Sunaka a řadu dalších konzervativců za účast už pokutovala britská policie.

Výzvy k rezignaci

Lídr liberálních demokratů Ed Davey a šéf opoziční Labouristické strany Keir Starmer v úterý vyzvali Johnsona k rezignaci.

„Už jste naši skvělou zemi diskreditoval dost dlouho,“ napsal Davey na twitteru. Podle Starmera je jasné, že se konzervativní vláda rozpadá. „Po všech těch špinavostech, skandálech a selháních je jasné, že se tato vláda nyní hroutí,“ uvedl Starmer v prohlášení.

„Skončil,“ řekl agentuře Reuters pod podmínkou zachování anonymity jeden z dříve loajálních konzervativních poslanců. „Neměl by tu agonii prodlužovat. Je to neuctivé vůči jeho kolegům, straně i zemi,“ uvedl. „Je konec. Divil bych se, kdyby teď vydržel až do léta,“ dodal další zdroj.

Podle médií má Johnson ale stále podporu jiných vysoce postavených ministrů, včetně ministra obrany Bena Wallace a šéfky diplomacie Liz Trussové, která v úterý uvedla, že za ním stoprocentně stojí. Mezi zákonodárci se však objevily spekulace, že by mohli skončit někteří níže postavení členové vlády.

X X X

Bazén i saunový svět v hotelu Thermal jsou v provozu. ,Nic nám tu nechybí,‘ říkají návštěvníci

Loni v létě byl při filmovém festivalu v Karlových Varech bazén hotelu Thermal ještě spíš staveništěm. Řemeslníci i po jeho slavnostním otevření pokračovali v rekonstrukci zázemí. Lidé tak při opalování poslouchali rozbrusky nebo v šatně míjeli řemeslníky, kteří teprve instalovali dvířka skříněk. Letos už to u bazénu s výhledem na Karlovy Vary vypadá mnohem líp.

Pítko, které loni stříkalo silný proud dva metry do výšky, už letos funguje, jak má. Dá se to říct i o ostatním vybavení, jako jsou sprchy, skříňky nebo lehátka. Zatímco loni si lidé museli počkat, až jim personál lehátko smontuje, letos už jich tu je plno. A přibyly i slunečníky.

„Máme se dobře, voda je výborná, teplá a nic nám neschází,“ říká Simona, která je přímo z Karlových Varů. Přišla s kamarádkou Petrou, která za ní na filmový festival přijela z Prahy. Leží na lehátku a z kelímku popíjejí drink. Loni tady žádné občerstvení nefungovalo a lidé si na to stěžovali.

„Loni jsem tady byla se podívat a byly tady nedodělávky, nebylo to moc hezké,“ vzpomíná Simona. V karlovarském Thermalu dokončují bazénové centrum, kompletně jej otevřou v polovině června

 Spokojený byl i Aurel Klimt animátor a držitel Českého lva za film Lajka. „Libí se mi tu, celkem mi tu scházela možnost se tady trochu zchladit nebo vykoupat,“ říká.

Přes to, že byl parný den, plzeňák Václav vyrazil do Saunového světa. Ten začal fungovat teprve v pátek. „Líbilo se nám tam moc. První rituál se jmenoval finské peklo, pak jsem byli teď na druhém, čaj o páté. To tam vonělo po Earl grey.“

Spokojení návštěvníci znamenají jistou úlevu pro ředitele hotelu Thermal Vladimíra Nováka. „My jsme na podzim bazén zavřeli, abychom dali stavební firmě šanci to dílo dokončit a napojit ho na saunový svět. V mezidobí samozřejmě odstranili vady a nedodělky, které jsme našli během zkušebního provozu. Od května funguje i restaurace v posledním patře s nezapomentelným výhledem na Vary,“ popisuje Novák.

Ředilel Novák ale přiznává, že všechno ještě dokončené není. Chybí třeba recepce u sanouvého světa a dětské brouzdaliště se teprve zprovozní během několika dní.

X X X

Filmový festival ve Varech se přehoupnul do druhé poloviny, fanoušky pozdravil Geoffrey Rush

Na 170 filmů letos čeká diváky na karlovarském filmovém festivalu, který se po koronavirové roční pauze a loňském odkladu na konec srpna vrátil do svého tradičního termínu na začátku letních prázdnin. Mezi jeho největší zahraniční taháky patří herci Geoffrey Rush, Benicio del Toro a Liev Schreiber, ve světových premiérách se představí také sedm nových českých filmů. Server iROZHLAS.cz sleduje festivalové dění v online reportáži.

 První festivalový den odstartoval v pátek 1. července v 9.00 projekcí napínavého mexicko-amerického snímku Bedna. Program je rozdělený do dvanácti kinosálů. Poslední filmy si pořadatelé schovali na půlnoc v sobotu 9. července.

Oficiální zahájení 56. ročníku karlovarské přehlídky mělo v pátek večer podobu slavnostního ceremoniálu s tradiční choreografií připravenou týmem bratří Cabanů a odehrálo se ve Velkém sále hotelu Thermal. Páteční večer zčásti patřil bývalé dlouholeté programové ředitelce festivalu Evě Zaoralové, která letos v březnu zemřela.

Po přivítání publika a oficiálním zahájení festivalu jeho prezidentem Jiřím Bartoškou viděli diváci krátký sestřih z mnoha okamžiků, při nichž od poloviny devadesátých let stála Zaoralová s Bartoškou v čele festivalu. Po jeho zhlédnutí celý sál poděkoval Zaoralové za její práci potleskem vstoje.

Bývalou programovou ředitelku festivalu dále připomene výstava a uvedení filmu Federica Felliniho Silnice, který patřil k jejím oblíbeným. Sama Zaoralová ho opatřila českými titulky.

Roli zahajovacího filmu festivalu získala italská romantická tragikomedie Superhrdinové v režii Paola Genovese. Festivalové finále bude patřit výstřednímu fantasy Tři tisíce let touhy s Tildou Swinton a Idrisem Elbou v hlavních rolích.

Během ceremoniálu, který bude zakončení předcházet, převezme australský herec Geoffrey Rush Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Cenu prezidenta festivalu obdrží americký herec a producent Benicio del Toro. Z českých tvůrců bude Cenou prezidenta festivalu oceněn Bolek Polívka.

X X X

Zisk prvního setu nestačil. Bouzková prohrála s Džabúrovou a semifinále Wimbledonu si nezahraje

Marie Bouzková si semifinále Wimbledonu nezahraje. Ve čtvrtfinále proti světové dvojce Ons Džabúrové z Tuniska sice získala první set, nakonec ale prohrála 6:3, 1:6 a 1:6.

Česká tenistka ztratila úvodních šest výměn a brzy se octla v nepříznivé situaci, když v první sadě prohrávala 0:1 a 0:30. V pravý čas ale zabrala, podržela si podání a hru vyrovnala.

Deblistky Krejčíková se Siniakovou zvládly obrat a postoupily ve Wimbledonu do semifinále

 Za stavu 2:2 pak Bouzková vybojovala při podání soupeřky dva brejkboly, ten druhý dokázala využít a získala důležitý náskok. Pak ustála Češka při svém podání za stavu 4:3 nepříjemnou situaci, když měla Džabúrová blízko k brejku, a nakonec dotáhla první set k vítězství v poměru 6:3.

Do druhé sady vstoupila lépe Tunisanka, když hned v úvodu prolomila servis Bouzkové a utekla do vedení 3:1. Bouzková pak tahala po celý zbytek setu za kratší konec, Džabúrová vyhrála 6:1 a rozhodnout se muselo až ve třetím dějství.

 Zlomový moment rozhodujícího setu přišel za stavu 0:1 z pohledu Bouzkové, když Češka při svém podání zázračně v pozici na kolenou dokázala vybojovat zdánlivě ztracený míček a vedla 40:0. Jenže pak přišel její kolaps, Džabúrová gem otočila a šla do trháku, který skončil jejím vítězstvím 6:1.

Třiadvacetiletá Bouzková tak svou dosud nejpovedenější cestu grandslamovým turnajem zakončila ve čtvrtfinále. Její soupeřka, která je momentálně druhou hráčkou žebříčku WTA, se poprvé v kariéře probojovala do semifinále grandslamu. V něm se utká o postup do finále s Němkou Tatjanou Mariaovou.

X X X

Nejsou tu Rusové a my na tom tratíme. Tenistky chtějí podíl z pokuty pro Wimbledon

Letošní tenisový svátek Wimbledon je jiný. Bez ruských a běloruských profesionálek a profesionálů, kvůli tomu i bez přidělování bodů do žebříčku. Ženská asociace WTA se rozhodla potrestat pořadatele travnatého grandslamu pokutou milion liber (28,7 milionu korun). Přední hráčky chtějí, aby se tyto finance rozdělily mezi ně kvůli ušlým ziskům.

Běžné turnaje si asociace WTA spravuje sama. Jenže o čtyři grandslamy se starají organizace v dané zemi. A ve Velké Británii rozhodly společně Lawn Tennis Association (LTA) a All England Club o tom, že ruské a běloruské tenistky se na Wimbledon kvůli válce na Ukrajině nepodívají. Stejně tak jejich mužští kolegové z inkriminovaných zemí.

To ATP a WTA hájící zájmy hráčů a hráček pořádně naštvalo. Připravily si odvetu pomocí jediné zbývající pravomoci – rozhodly se na akci v Londýně neudělovat žádné body do žebříčku. A WTA jde na rozdíl od ATP ještě dál, udělila Britům pokutu milion dolarů za to, že nepovolili účast Rusek a Bělorusek. Konkrétně 750 tisíc pro LTA a 250 tisíc pro All England Club, který Wimbledon hostí.

V návaznosti na to si chtějí některé nejlepší ženské tenistky podle Daily Mailu urvat kus milionového koláče, který WTA požaduje. Argumentují tím, že kvůli neudělování bodů přišly o možnost vyletět díky představení na travnatých dvorcích v „rankingu“ vzhůru. Dostávají například bonusy za to, když patří do nejlepší světové desítky. A samozřejmě od takovéto pozice se odvíjí i lepší jednání s potenciálními sponzory.

Výkonná ředitelka All England Clubu Sally Boltonová i přes dohry rozhodnutí – které padlo v dubnu – trvá na tom, že verdikt byl správný. „Ale přemýšleli jsme o něm dlouho a bylo to velmi těžké rozhodnutí. Každopádně jsme hluboce znepokojeni tím, jak se zachovaly asociace WTA a ATP,“ podotkla šéfka s tím, že pokuty si řeší All England Club a LTA zvlášť. Dodala, že už došlo na odvolání. ATP zatím nesáhla k peněžitému trestu.

Na Wimbledonu kvůli ruské invazi chybí například mužská světová jednička Daniil Medveděv, jeho krajan Andrej Rubljov, případně ženské běloruské hvězdy Aryna Sabalenková a Viktoria Azarenková. Zákaz se vztahoval také na anglické generálky před grandslamem v Eastbourne, Nottinghamu a Birminghamu. Vyloučení našli zastání třeba u americké persony narozené v Československu Martiny Navrátilové nebo Novaka Djokoviče.

X X X

Z Wimbledonu do vězení? Tenisový bouřlivák Kyrgios měl napadnout bývalou přítelkyni

Po dlouhých sedmi letech se dostal do čtvrtfinále Wimbledonu. Ve středu může tenista Nick Kyrgios překonat své grandslamové maximum a klidně o pár dní později celý turnaj v Londýně vyhrát. Radost mu ovšem kalí závažná zpráva z jeho rodné Austrálie. Známý bouřlivák čelí obvinění z napadení bývalé partnerky.

Kyrgios byl předvolán k soudu v jeho rodné Canbeře, dostavit se má příští měsíc. Koncem loňského roku měl totiž aktuálně 40. hráč žebříčku ATP napadnout teď už bývalou přítelkyni Chiaru Passariovou. Píše o tom web Canberra Times.

Pokud by byl australský tenista řecko-malajsijského původu shledán vinným, hrozí mu až dva roky vězení. Kyrgiosův advokát Jason Moffett uvedl, že jeho klient si je vědom obvinění a bere ho velmi vážně. „V této fázi nemá směrem k veřejnosti žádné komentáře,“ konstatoval Moffett.

Passariová už před několika měsíci zmiňovala, že vztah s Kyrgiosem byl plný hádek. Zároveň vzkázala, že i soužití hráče s její „nástupkyní“ Costeen Hatziovou pravděpodobně časem také skončí v slzách.

Zatím je Kyrgios za své prohřešky zvyklý platit pouze dolary, nikoliv svobodou. Za vulgarity na kurtu, ničení raket, naposledy na londýnském grandslamu za plivnutí směrem k divákovi a nadávky. Jen na letošním Wimbledonu ho prudká povaha stála 14 000 dolarů (asi 330 tisíc korun). A zřejmě bude muset ještě přidat další balík.

Když v pondělí odehrál bez výlevů osmifinálový zápas s Američanem Brandonem Nakashimou, opět na sebe upozornil. V červených botách už přišel na kurt, na zápas si je přezul za bílé, ale pro rozhovor znovu sáhl po červených i kšiltovce stejné barvy. Porušil tím pravidla o výhradně bílém tenisovém oblečení – jednu z tradic slavného turnaje na trávě.

I přes všechna finanční potrestání může být spokojený, protože si potřetí v kariéře zahraje singlové čtvrtfinále na grandslamu. Naposledy však tenisový „enfant terrible“ byl mezi nejlepší osmičkou v roce 2015. Ve středu ho čeká souboj s Chilanem Cristianem Garínem o premiérové semifinále.

Na čtvrtfinále v All England Clubu mimochodem dosáhla i bývalá Kyrgiosova partnerka Ajla Tomljanovičová.

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.