Fiala mld. Ukrajině, motoristé ČR nemají miliony na závody, Fiala nejedná s AMK dr. Šťovičkem

Prezident AMK ČR JUDr. Jan Šťovíček a stovky obětavých pořadatelů motoristických závodů v celé republice si už nevědí rady s tím, že Fiala nechce s nimi jednat o milionech na letošní motoristické závody, které zakázal, protože prý nejsou peníze. Nové sportovní agentuře celý rozpočet na motoristické závody škrtl, neboť všechny miliardy poslal na válku Ukrajiny.

Odborníci už při vzniku Fialovy vlády upozorňovali na to, že Sportovní agentura by měla být zrušena, protože vždycky tělovýchovu a sport v ČR řídilo a zodpovídalo za ni Ministerstvo školství, a tak nový ministr Gazdík ji měl s Fialou už dávno zrušit, čímž by se ušetřily stovky milionů, neboť v agentuře je na sto pracovníků a nemají žádnou zodpovědnost.

Než se k tomu Gazdík dostal, prchl pryč z ministrování, aby nebyl trestně stíhán za korupci ve STAN, kde je i šéf Rakušan a dodnes nejsou vyřešeny miliony, které dostali od firem z Kypru, a ty nechce Rakušan veřejnosti i polici oznámit. A Fiala to nepožaduje, protože se bojí, aby nepřišel o místo premiéra ČR, vláda se rozpadla.

Na úterý 12. 7. 2022 proto prezident AMK dr. Šťovíček svolal novináře do AMK v Praze 1, Opletalově ulici, aby si spolu s organizátory motoristických závodů v ČR postěžovali na Fialovu vládu, která nepřeje v ČR motoristickému sportu, ale víc se věnuje válce na Ukrajině a zapomíná na sport, firmy a lidi ČR.

Nežádá o pomoc ani EU s Leyenovou, která se chlubí tím, jak zemím EU pomáhá a zasílá miliony a miliardy.  Ale je to hlavně na zbraně pro Ukrajinu, kde zbytečně umírají tisíce Ukrajinců, což je Zelenskému naprosto jedno a nejedná s Ruskem vůbec o ukončení bojů.

Zelenskému už odmítlo zbraně i Německé, protože samo potřebuje především levný plyn, ropu, PHM a další suroviny z Ruska, které potřebuje pro levný život občanů Německa. A tak by se měl chovat a jednat i Zelenskyj, protože už na 7 milionů lidí z Ukrajiny uprchlo a těžko se vrátí do zničené země. Proto se Zelenským nechtějí jednat ani Izraelci, kteří už dříve měli zájem válku ukončit, ale Zelenskyj o to nestal, protože stále podporuje válku Západu, USA a spol., proti Rusku. Proč to dělá, co za to má Zelenskyj?, dotazují se odborníci a prostí lidé světa.

X X X

AMK: Významné sportovní akce prospívají ekonomice ČR, Státní podpora je investicí, bez které to nejde

Těžkou situací prochází oblast státní podpory významným sportovním akcím (VSA). Oproti loňsku se podpora VSA snížila o více než polovinu pro celý sport. Nemohlo se tak dostat na řadu žadatelů, mezi nimiž jsou renomované mezinárodní podniky motorsportu s vysokou návštěvností.  Autoklub ČR z pozice národní autority pro motoristický sport upozorňuje na současný stav s poukazem na mimořádné ekonomické přínosy z pořádaných akcí. Z analýz vyplývá, že akce motocyklového a automobilového sportu přinášejí několikanásobně více prostředků pro stát svým pořádáním, než sami od státu potřebují.

„Státní podpora je tak investicí s významnými finančními příjmy pro veřejné rozpočty. Právě v této obtížné době mohou významné sportovní akce pomoci při nastartování ekonomiky České republiky. Na druhou stranu, ztráta příjmu z rozpočtu státu může znamenat stopku pro řadu pořadatelů tradičních a veřejností oblíbených závodů,“ vysvětlil Jan Šťovíček, prezident Autoklubu ČR.

Zatímco v loňském roce činila státní podpora VSA 250 milionů, letos jde o zatím 107 milionů Kč. Na významné akce motoristického sportu byla v roce 2021 uvolněna státní podpora ve výši celkem 35 milionů, letos dosud pouze 3,5 milionu Kč. Zástupci Autoklubu ČR a pořadatelé významných sportovních akcí dnes na společné tiskové konferenci vyzvali k potřebě uvolnění finančních prostředků ze státního rozpočtu na vypsání druhého kola výzvy pro významné sportovní akce v roce 2022. „Se vší odpovědností si uvědomujeme, že se v souvislosti s konfliktem na Ukrajině a jeho dopady nacházíme ve velmi obtížné ekonomické situaci. Autoklub byl od založení republiky v roce 1918 zodpovědným partnerem státu. Tato tradice nás zavazuje nikoliv kritizovat, ale apelovat na nutnost řešení výpadku financování renomovaných sportovních podniků. Ve svém důsledku totiž přinášejí významný příjem do státní pokladny,“ doplnil Jan Šťovíček.

Česká republika patří v mezinárodním měřítku mezi pořadatelské velmoci motoristického sportu, vysoce uznávané Mezinárodní automobilovou federací FIA a Mezinárodní motocyklovou federací FIM. Závody, jako plochodrážní Zlatá přilba Pardubice nebo mistrovství světa na pražské Markétě, prestižní mistrovství světa superbiků v Mostě, legendární Barum Czech Rally Zlín, to jsou klenoty českého motorsportu. A právě letos jejich pořadatelé zatím nemohou počítat s podporou státu. „Přitom analýzy hovoří jasně. Je velmi důležité si uvědomit, že tyto akce jsou jednoznačným přínosem pro veřejné rozpočty a cestovní ruch. Použiji příklad u nás. Barum Czech Rally Zlín patří mezi celosvětově známé soutěže. Důkazem popularity je nejen mediální pozornost, která je akci věnována – v rámci celého závodu je letos plánováno poprvé v historii vysílat živě celý průběh na mediálních platformách po celém světě – ale hlavně návštěvnost akce samotné. Každoročně do Zlínského kraje, města Zlína zavítá 55 tisíc unikátních a 250 tisíc kumulovaných návštěvníků z celého světa,“ zdůraznil Jan Regner, viceprezident Autoklubu ČR pro VSA a ředitel Barum Czech Rally Zlín.

Z Analýzy ekonomických dopadů akcí motoristického sportu konaných na území České republiky s plánem na rok 2020 bez vlivu mimořádných opatření kvůli koronavirové pandemii vyplývá celkový přínos pro veřejné rozpočty ve výši 2,0 až 2,9 miliard Kč. (Zdroj: ECONOMIC IMPACT – Analýza vlivu pandemie Covid-19 na akce automobilového a motocyklového sportu v ČR). Jakub Schimmer, PR a média – sport, Autoklub České republiky

X X X

POLITOLOG  KUBÁČEK  HODNOTÍ  FIALU,  O  ČR  SE  NESTARÁ

Politolog: Fialova mise v zahraničí dobrá, doma trestuhodná. Čeho by se měl obávat Rakušan?

Více než půl roku vlády u moci hodnotí politolog Jan Kubáček jako poloviční úspěch. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS uvedl, že kabinet podceňuje domácí události. Naopak vyzdvihl práci premiéra Petra Fialy (ODS) v zahraničí. „Zahraniční misi zvládá Fiala dobře, v domácím prostředí je to trestuhodné,“ vzkázal. A varoval ministra vnitra Víta Rakušana (STAN).

„Upřímně řečeno, vláda má z mého pohledu poloviční úspěch. Podceňuje domácí události, což je velmi nebezpečný trend. Předsednictví v EU neumožňuje se příliš věnovat domácí politice, navíc v době kampaní, otřesů a voleb. Na domácí úkoly nezbyde mnoho času a společnost bude mít tendenci vládu hodnotit a možná i trestat,“ vzkázal Kubáček.

 Dodal, že se bude jednat o první volby a test důvěry jak pro premiéra, tak pro celou jeho sestavu. „To je velmi nepříjemné. Co nenaberete na začátku, budete těžko dobíhat, zvlášť v hubených letech, které nás čekají,“ pokračoval.

Zároveň zhodnotil Fialu jako premiéra. „Zahraniční misi zvládá poměrně dobře. Mnozí asi začali hledat, kde je Česká republika a kdo je Fiala, neboť v zahraničí Česko uvedl. Na začátku války velmi ambiciózně a sebevědomě cestoval, prezentuje české cíle. Ale v domácím prostředí je to trestuhodné. Máme vzdělaného a znalého premiéra, jenže sousední země s domácnostmi a firmami pracují mnohem citlivěji než my,“ podotkl.

Slyšíme jen ideologii a prázdné fráze

Osobně se obává, že se to v Česku zúročí. „Dopad bude tvrdší, než by musel být. Vláda nemá kouzelný proutek, ale věci může průběžně vylepšovat. Snaha i vůle se počítá. Zatím slyšíme ideologii a prázdné fráze, ty však toho, kdo je nyní ve složité situaci, pouze naštvou. O to více budou mít lidé tendenci protestovat již při volbách,“ varoval.

 Okomentoval také vzkaz Fialy, že nenechá lidi padnout. „Velmi ambiciózně a velkolepě něco slíbil. V dalších měsících se povedou slovní války o to, co znamená padnout,“ uvedl s tím, že tvrdé existenční potíže se bohužel začínají ve velké části společnosti prohlubovat.

Doplnil, že zatím nevidíme „supertýmy ministrů“, které by problémy řešily společně. „Přitom na to čas byl. Jsou to promarněné příležitosti, které nenaženete ani úspěšným předsednictvím v EU,“ dodal.

Stane se Rakušan ministrem úředníků?

Kromě předsedy vlády zhodnotil také počínání ministra vnitra, který nyní reorganizuje Národní centrálu proti organizovanému zločinu (NCOZ). „Reorganizace byla plánovaná, ale z mých zkušeností ze státních úřadů vím, že je nepotřebujeme předělávat, aby byly efektivnější. Fakticky je pak na rok, dva zabavíme jen tím, kde kdo bude, jakou získá cedulku či rozpočet. Obávám se, že priority jsou jinde,“ vzkázal.

Je toho názoru, že čím více se Rakušan bude stávat ministrem boje proti dezinformacím a reorganizaci úřadů, tím více klesnou preference strany. „Protože zadání Starostů bylo jinde. Začíná nebezpečně směřovat k tomu, že se stane ministrem úředníků. A to je začátek konce jakéhokoliv ministra vnitra,“ uzavřel Kubáček.

X X X

Putin drží trumfy a snaží se rozdělit Evropu. Tahá za delší konec provazu, říkají exministři

Ruská invaze na Ukrajinu trvá již skoro pět měsíců. Tahá za delší konec Moskva, nebo Ukrajina podporovaná Západem? O tom ve vysílání CNN Prima NEWS diskutovali bývalí ministři zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) a Cyril Svoboda (KDU-ČSL). Shodli se, že Kreml drží v případě konfliktu několik trumfů. Hlavním z nich je závislost evropských zemích na ruském plynu.

„Bojuje se o Ukrajinu, ale i o Evropu. Pro nás je to existenční záležitost, aby se Evropa nerozdrobila a někdo si ji nerozdělil. Evropa je v sázce a bylo by špatně, kdyby si ji někdo rozdělil. Plyn je právě Putinova zbraň, jak Evropu rozdělit,“ zmínil Zaorálek své obavy ve vysílání CNN Prima NEWS. Rovněž podotkl, že má Rusko nad koalicí Ukrajiny a západních zemí několik strategických výhod.

X X X

Jednání Putina je dáno i tím, že se na válku dlouho připravoval. My jsme to neočekávali. Ukázalo se, že na konflikt nejsme připraveni ani ekonomicky, ani vojensky. Pokud si Ukrajina někdy stěžuje, že vojenská podpora není dostatečná, ani to není neochotou Západu, ale spíš logistikou,“ dodal exministr zahraničí.

Poté pojmenoval i hlavní ruskou zbraň, jež dle něj spočívá v plynu: „Je to taková atomová bomba. Putin bude hrát s plynem nadále hru. Nemyslím, že by úplně skončil tok plynu do Evropy. Rusko spíš na základě omezení dodávek bude usilovat o zvednutí ceny. Budeme v tom tahat za kratší konec.“

S tím souhlasil i Svoboda. „Ano, Moskva v tomto případě tahá za delší konec provazu. Energie z Ruska potřebujeme, to Putin ví. Pokud se zastaví dodávky plynu, tak to Evropu bude bolet. Plnohodnotnou náhradu nyní nemáme,“ prohlásil.

 Oba bývalí politici se přesto shodli, že Západ dodáváním zbraní na Ukrajinu a protiruskými sankcemi Kremlu výrazně škodí. Do budoucna tím navíc Evropa se Severní Amerikou zabraňují tomu, aby se z Ruska stala supervelmoc, kterou se země podle vlastní doktríny chce znovu stát.

„O sankcích říkáme, že jsou do jisté míry bezzubé, ale pokud bude Rusko dlouhodobě izolované, tak si nemyslím, že by bylo schopno se prosadit. Když nebude spojeno s hlavními technologickými centry ve světě. Všechno sofistikované, co Rusové mají, mají ze Západu. Svět se změní, ale Rusko v něm nebude hrát zásadní roli, kterou by si přálo,“ předpověděl Zaorálek.

Podle Svobody bude záležet také na tom, jak se obě strany dokážou vypořádávat s ekonomickými dopady. „Co všechno vydrží ruská a evropská společnost? Rusové žijí ve špatných podmínkách a jsou schopni žít ještě v horších. Otázkou je, co zkousne evropská společnost,“ dodal.

X X X

Putin navštíví Írán, setká se tam s prezidenty Raísím i Erdoganem

Ruský prezident Vladimír Putin se příští týden vydá do Teheránu, kde se setká se svými protějšky, íránským prezidentem Raísím a tureckým prezidentem Erdoganem. Cílem setkání je podle Rusů nalézt mírové řešení situace v Sýrii. Jde teprve o druhou zahraniční cestu ruského prezidenta od počátku války na Ukrajině.

S íránským prezidentem Ebráhímem Raísím a tureckou hlavou státu Recepem Tayyipem Erdoganem bude šéf Kremlu řešit situaci v Sýrii, uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Půjde podle něj o trilaterální jednání v takzvaném astanském formátu. První jednání v tomto formátu se odehrálo v roce 2017 v kazachstánské metropoli Astaně.

Rusko a Írán jsou klíčovými vojenskými a politickými podporovateli syrského prezidenta Bašára Asada, zatímco Turecko poskytlo vojenskou pomoc Svobodné syrské armádě a dalším povstaleckým skupinám, které stále bojují proti Asadovým silám na severozápadě této blízkovýchodní země, poznamenal Reuters.

Putin bude podle mluvčího Kremlu rovněž zvlášť jednat s Erdoganem, který se od ruské invaze na Ukrajině staví do role prostředníka mezi Moskvou a Kyjevem. Turecký prezident v pondělí hovořil s prezidenty Ukrajiny i Ruska, přičemž podle dostupných informací řešili vývoz ukrajinského obilí, zablokovaného v černomořských přístavech kvůli Ruskem rozpoutané válce.

X X X

Írán se chystá Rusku dodat bezpilotní letouny

Spojené státy se domnívají, že se Írán chystá Rusku dodat několik stovek dronů, z nichž některé budou schopny nést zbraně. Novinářům to v pondělí řekl bezpečnostní poradce Bílého domu Jake Sullivan. Rusko by podle něj tyto bezpilotní letouny mohlo použít při své pokračující invazi na Ukrajině.

„Naše informace naznačují, že se íránská vláda chystá poskytnout Rusku až několik stovek bezpilotních letounů včetně těch schopných nést zbraně, a to vše ve zrychleném termínu,“ řekl Sullivan. USA podle něj také mají informace dokládající, že Írán chystá výcvik ruských sil, při kterém je naučí tyto bezpilotní letouny používat možná již tento měsíc. Zda Teherán Rusku již některé z těchto bezpilotních systému poskytl, podle Sullivana není jasné.

Masivní ruské bombardování Ukrajiny, které mu v posledních týdnech pomohlo upevnit vojenské zisky na východě země, se tak podle Sullivana zřejmě děje na úkor ruských zbrojních zásob.

Odhalení přichází v předvečer cesty amerického prezidenta Joea Bidena do Izraele a Saúdské Arábie, kde bude hlavním tématem jednání íránský jaderný program a nepřátelské aktivity Íránu v regionu. Sullivan poznamenal, že Teherán poskytl podobné bezpilotní letouny jemenským rebelům, aby je mohli používat k útokům na Saúdskou Arábii předtím, než se začátkem roku znepřátelené strany dohodly na příměří.

X X X

Ochrana spisů, nebo krytí politiků? Ukrajinci v den invaze zničili důležité tajné dokumenty

Ukrajinský Státní úřad pro vyšetřování jen několik hodin před začátkem ruské invaze zničil v Kyjevě více než 100 tajných dokumentů, které se týkaly významných trestných případů. Řada z nich pojednávala i o vedoucích politických osobnostech. Po vpádu ruských vojsk byly zničeny další stovky dokumentů. Zůstává otázkou, zda se jednalo o krok, který měl spisy ochránit před Rusy, nebo naopak pomoct lidem, o nichž pojednávaly. Informaci o zničení stovek tajných dokumentů potvrdilo webu Current Time několik zdrojů činných v trestním řízení. Jednalo se nejen o spisy, ale také o zvukový a obrazový materiál.

Zničené dokumenty se týkaly například vyšetřování bývalého prezidenta Petra Porošenka, poslance Viktora Medvedčuka, blízkého přítele ruského prezidenta Vladimira Putina, a také Oleksandra Jakimenka, bývalého šéfa ukrajinské bezpečnostní služby (SBU). Ten byl vyšetřován kvůli incidentu z roku 2014, kdy nařídil střelbu do demonstrantů v Kyjevě.

Mezi materiály dále patří vyšetřování kontroverzní dohody bývalého prezidenta Viktora Janukovyče s bývalým ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem i opakovaných převodů vojenského vybavení – včetně stíhaček a vrtulníků – do Ruska v letech 1992 až 2014, cituje stanice Rádio Svobodná Evropa.

Dále šlo o vyšetřování dohody o tom, že Rusko bude Ukrajině dodávat levnější zemní plyn výměnou za prodloužení ruského pronájmu černomořského přístavu na Krymu do roku 2042. Dohoda vyvolala na Ukrajině mezi západně orientovanými politiky pobouření.

Datum zničení: 24. února v 1:30 ráno

Za zničením dokumentů stojí Státní vyšetřovací úřad, který má prověřovat nekorupční trestné činy spáchané vrcholnými představiteli Ukrajiny. Jedná se o obdobu amerického FBI. Ačkoliv se úřad k věci nevyjádřil a vyžádal si na odpověď téměř tři týdny, informaci o zničení dokumentů potvrdil na začátku července Úřad generálního prokurátora.

Ten v prohlášení uvedl, že „některé materiály obsahující tajné informace z předmětných trestních případů byly zničeny oddělením bezpečnosti informací Státního úřadu pro vyšetřování“. Jak se ukázalo, 140 dokumentů bylo úřadem zničeno v Kyjevě 24. února v 1:30 ráno – tedy jen dvě a půl hodiny před zahájením ruské invaze.

 Zbytek dokumentů nechal šéf vyšetřovacího úřadu – Oleksij Suchačov – tentýž den ráno převézt do Chmelnyckého vzdáleného 360 kilometrů jihozápadně od hlavního města. Následně schválil, aby byly stovky materiálů v průběhu dvou dní zničeny. Bývalý prokurátor Serhij Horbatjuk si však pokládá otázku, proč byly zničeny i materiály ve Chmelnyckém.

„Městu nehrozilo nebezpečí, že bude vypleněno ruskými silami. Pokud nebezpečí skutečně hrozilo, měli úřednici vyšetřovacího úřadu převézt dokumenty dále na západ,“ podotkl. Dodal, že pokud byly dokumenty zničeny, „jde nejen o nezákonné jednání, ale hrozí i trestní odpovědnost za zničení tajného materiálu“.

Státní zástupci se nyní pokoušejí zničené dokumenty rekonstruovat a využít archivy spisů k daným případům. Podle Horbatjuka nedojde k ukončení trestných případů, stíhání se ale v daných případech „výrazně ztíží“.

X X X

Japonci se loučili se zavražděným expremiérem, někteří se slzami v očích

Japonsko se loučí s nejdéle sloužícím poválečným premiérem. Zavražděného bývalého předsedu vlády Šinzóa Abeho naposledy doprovodili jeho političtí kolegové, přátelé a příbuzní. Ačkoliv byl pohřeb v buddhistickém chrámu Zodžódži soukromý, v okolí se shromáždily davy lidí s květinami, aby zesnulému státníkovi věnovali modlitbu.

Pohřbu předcházely vigilie v noci na úterý s účastí stovek politických představitelů a tisíců obyčejných Japonců. Pohřební obřad začal v jednu hodinu odpoledne tamního času. Kromě rodiny a přátel na něm byl současný premiér Fumio Kišida i další zástupci vládní Liberálnědemokratické strany (LDP). Auto s rakví pak projíždělo kolem budov spojených s Abeho působením v minulosti – sídla LDP, rezidence předsedů vlád i parlamentu, do nějž Abe poprvé jako poslanec vstoupil roku 1993.

Vůz poté zamířil do smuteční síně v tokijské čtvrti Šinagava. V Tokiu byly vlajky staženy na půl žerdi. Podél ulic stály při průjezdu smuteční kolony davy lidí, mnozí se slzami v očích nebo hlavami skloněnými k modlitbě. Ozývalo se volání „děkujeme, Abe“ či „na shledanou“.

Abe, který byl nejdéle sloužícím poválečným předsedou vlády, dokázal Japoncům podle mnohých dodat pocit bezpečí. Jedna z přihlížejících, s níž mluvil reportér stanice BBC, řekla, že na začátku epidemie koronaviru, kdy byl Abe ještě v čele vlády, měla pocit, že premiér krizi řeší dobře.

Japonka Misaki Jošikavová se s Abem setkala při návštěvě turistického místa v prefektuře Jamaguči. Abe k ní prý tehdy přišel a podal jí ruku. „Byl jiný než ostatní politici, dokázal vyvolat dojem, že mezi námi a jím není žádná bariéra,“ citovala Jošikavovou agentura Kjódó. Abeho vražda ženou otřásla.

Podobný dojem vyvolával také ve světě a soustrast vyjádřilo množství politiků. Japonský ministr zahraničí Jošimasa Hajaši řekl, že vláda dostala přes 1 700 kondolencí z 259 zemí a regionů. „Znovu jsem si uvědomil, čeho Abe dosáhl v diplomacii,“ řekl Hajaši.

Mezi účastníky noční vigilie byla například americká ministryně financí Janet Yellenová i ruský velvyslanec v Tokiu Michail Galuzin. Kondolovat na japonské velvyslanectví v Paříži přišel osobně francouzský prezident Emmanuel Macron a na japonské zastupitelství v Canbeře australský premiér Anthony Albanese a ministryně zahraničí Penny Wongová.

Expremiéra Abeho při jeho předvolebním projevu v západojaponském městě Nara v pátek smrtelně postřelil jedenačtyřicetiletý bývalý voják Tecuja Jamagami. Podle investigativních zdrojů agentury Kjódó choval Jamagami nevraživost vůči jisté náboženské skupině, jejíž součástí byla také jeho matka, a věřil, že Abe byl s touto skupinou propojený.

X X X

Na splátku průměrné hypotéky už padne přes 23 tisíc. Kdy úvěry na bydlení zlevní?

Průměrná nabídková úroková sazba u hypotečních úvěrů se přehoupla přes šestiprocentní hranici. Úvěry na bydlení jsou tak nejdražší za posledních 13 let. Nově složená bankovní rada České národní banky by mohla být garantem, že hypoteční sazby po nějakou dobu nevzrostou. Záležet ovšem bude na vývoji inflace.

Ještě do konce června se dala bezpečně sehnat hypotéka s úrokovou sazbou pod šesti procenty. Nyní už je něco takového prakticky nemožné. Podle Fincnetra Hypoindexu se průměrná nabídková úroková sazba u hypotečních úvěru v červenci vyšplhala na 6,24 procenta. To je o 0,53 procentního bodu více než před měsícem.

 Na vině poměrně prudkého zdražení úvěrů na bydlení je rozhodnutí bankovní rady České národní banky z 22. června o dalším zvýšení úrokových sazeb. Vedení ČNB ještě ve starém složení dalo zelenou růstu základní úrokové sazby na rovných sedm procent. „Po červnovém skokovém zvýšení základních úrokových sazeb ze strany ČNB reagovala již většina bank zvýšením hypotečních sazeb,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Jiří Sýkora, hypoteční analytik Fincentrum & Swiss Life Select.

Kam až sazby vyrostou?

Podle Sýkory se „snad začíná blýskat na lepší časy“. Analytik se odvolává na prohlášení nového guvernéra České národní banky Aleše Michla při svém jmenování. „Uvedl, že nehodlá pokračovat ve zvyšování základních sazeb,“ dodal Sýkora. Jenže zároveň upozornil, že nastavování úrokových sazeb nemá v kompetenci samotný guvernér, ale celá bankovní rada.

„Myslím, že pro další měsíce můžeme očekávat alespoň stagnaci sazeb a ne jejich další zvyšování. Otázkou i nadále zůstává, zda zásadnější obrat ve vývoji sazeb hypoték, který se očekával podle původních předpovědí na počátku příštího roku, se nám spíše neposouvá minimálně do druhé poloviny roku 2023, či spíše na jeho konec,“ uvedl dále Sýkora.

 Podle hlavního ekonoma společnosti BH Securities Štěpána Křečka jsou ale úvahy o zlevnění hypoték v současnosti předčasné. „Domnívám se, že úrokové sazby u hypoték se budou držet přibližně jeden procentní bod nad základní sazbou České národní banky,“ řekl před časem CNN Prima NEWS. To tedy znamená, že není vyloučen pokračující růst hypotečních sazeb k osmi procentům. Na druhé straně jsme v dosavadním průběhu roku svědky poklesu zájmu o hypoteční úvěry, což dokládá objem i počet poskytnutých hypoték. Podle indexu Hypomonitor České bankovní asociace se objem poskytnutých úvěrů na bydlení od ledna do května meziročně snížil asi o 45 procent.

Měsíční splátka nad 23 tisíci

Zdražování hypoték se pochopitelně promítá také do výše měsíčních splátek. Hypotéka v objemu 3,5 milionu korun poskytnutá do 80 procent odhadní hodnoty nemovitosti (takzvané LTV) při tříleté fixaci a se splatností 25 let dnes už vyjde měsíčně na 23 074 korun.

„Klienti, kteří chtěli uzavřít ať už novou smlouvu, či prodloužení kontraktu na další fixační období, musí opět sáhnout hlouběji do kapsy. Například na průměrné hypotéce na 3,5 milionu korun se splatností 25 let je to o neuvěřitelných 8 100 korun více při refixaci hypotéky z června 2017,“ uved Jiří Sýkora.

V červnu 2017 byla průměrná úroková sazba hypoték na úrovni 2,04 procenta. Podobné úrovně dosahovaly úrokové sazby hypoték ještě v první polovině loňského roku. Jen za poslední rok se měsíční splátka průměrné hypotéky zvýšila o více než 7 000 korun. Nejvýrazněji ale podražila měsíční splátka za poslední měsíc, a to o 1 148 korun.

X X X

Restrikce kvůli nové vlně covidu? Co nás čeká, ukazují zkušenosti ze zahraničí

Nová covidová vlna nabírá v České republice znovu na síle, což samozřejmě vyvolává otázky, zda nehrozí naplnění nemocnic a zavedení přísných opatření. Data ze zahraničí však naštěstí ukazují, že není potřeba kvůli rostoucím číslům příliš panikařit. Vlna varianty omikron BA.4 a BA.5 totiž prošla již několika státy a všude vypadala v podstatě totožně. Několikatýdenní nárůst a nikterak dramatické zaplnění nemocnic.

Je pravděpodobné, že v Česku je více nakažených, než uvádějí oficiální data, což by zároveň mohlo znamenat i dřívější pokles současné vlny. Čísla denních přírůstku nakažených se u nás v minulém týdnu blížila ke dvěma tisícům. Přitom zůstává smutnou skutečností, že po konci jednoho propláceného PCR testu měsíčně je počet provedených testů stále velmi nízký a v minulém týdnu bylo provedeno maximálně 4 800 testů. Z toho lze usoudit, že je covidová situace v zemi ve skutečnosti ještě horší, než by se mohlo na první pohled zdát.

 Biochemik Jan Konvalinka v minulých dnech na svém Facebooku upozornil, že z analýz odpadních vod v Praze vyplývá, že koncentrace covidu ve společnosti je vyšší než při vrcholu předchozích vln.

„Z přehledu Národní referenční laboratoře pro chřipku (Dr. Jiřincová) vyplývá, že 86 % viru kolujícího v ČR patří k nejinfekčnější variantě omikron B4/B5, jehož infektivita se už blíží spalničkám. Analýzy mého přítele prof. Jana Bartáčka z VŠCHT ukazují mimořádně strmý nárůst viru v pražských odpadních vodách, přesahující nejvyšší hodnoty z vrcholů epidemie. Tyhle vrcholy v minulosti předcházely zaplněným nemocnicím zhruba o čtyři týdny,“ napsal.

 Jihoafrická republika

Co nás česká v příštích týdnech, lze nejlépe vyvodit ze zahraničních dat. Současná vlna, stejně jako některé předchozí, začala řádit nejdříve v Jihoafrické republice (JAR), která ji má už v podstatě za sebou. Vlna v zemi vrcholila přibližně v polovině května, takže již může zpětně hodnotit, jaké napáchala škody. Z grafů je patrné, že zatímco počty hospitalizovaných v průběhu května mírně stouply (nedosáhly však ani poloviny naplněnosti nemocnic v porovnání s předchozí omikronovou vlnou z přelomu prosince a ledna) a na počty zemřelých měla současná vlna pouze minimální vliv.

To bylo patrné už v průběhu této nové vlny. „Pátá vlna nemoci COVID-19 způsobena variantami BA.4 a BA.5 v Jihoafrické republice má již svůj vrchol za sebou. Slibné je, že počet hospitalizovaných a úmrtí je v zemi zatím nízký,“ uvedl na Twitteru matematik z Cambridgeské univerzity Ridhwaan Suliman již v květnu, když měla vlna čerstvě za sebou svůj vrchol.

 Nová vlna v Evropě

Také v Evropě již nová vlna variant omikronu BA.4 a BA.5 prošla řadou zemí a všude měla v podstatě stejný průběh jako v Jihoafrické republice. Jako první evropský stát to odneslo Portugalsko. Stejně jako v JAR trval růst případů přibližně čtyři týdny a poté čísla rychle spadla dolů, přestože země v té době nezavedla žádné nové restrikce.

Podobný trend aktuálně hlásí v rámci Velké Británie nejpostiženější Skotsko. Rovněž tam čísla čtyři týdny rostla a poté začala rychle padat. Podle komentátora BBC Jamie Jankinse proto není potřeba se aktuální vlny příliš obávat. Na Twitteru hovoří také o číslech hospitalizovaných, kdy počátkem července bylo na jednotkách intenzivní péče v Anglii s covidem pouze 78 pacientů. Připomíná, že ve stejné době před rokem to bylo 296 pacientů.

Denní počet nakažených ve zhruba 50 státech, které spadají pod evropskou pobočku WHO, činil v pátek přibližně 675 000 lidí denně. Stejné počty Evropa vykazovala na začátku dubna po silné zimní vlně, píše AFP. Na konci května bylo nakažených zhruba 150 000 denně, na konci června 500 000 denně. V Česku začaly denní počty nových případů v mezitýdenním srovnání stoupat počátkem června. Na konci června opakovaně přesáhly tisícovku a údaje byly nejvyšší od počátku května. Přesto není zjevně důvod k panice ani k nutnosti zavádění nových přísných opatření.

Evropská unie pouze v pondělí doporučila podávat druhou posilující dávku očkování proti covidu lidem nad 60 let a dalším rizikovým skupinám. Dosud doporučení platilo pro lidi nad 80 let. Ve společné zprávě o tom informovaly Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) a Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC).

X X X

V Británii nominace na premiéra, favorit je exministr Sunak

V Británii se v úterý vyjasní, z jakých kandidátů si budou konzervativci vybírat svého nového lídra a příštího premiéra, který nahradí končícího Borise Johnsona. Do souboje o nejvyšší vládní post smí vstoupit jen ti konzervativní politici, kteří na své straně budou mít minimálně dvacet zákonodárců. Tuto podmínku zatím splnili pouze tři kandidáti včetně bývalého ministra financí Rishiho Sunaka.

 Jeho pozici favorita v úterý potvrdil fakt, že jej podpořil jak vicepremiér Dominic Raab, tak ministr dopravy Grant Shapps, který svou vlastní kandidaturu vzdal. „Věřím, že má potřebné schopnosti a zkušenosti, aby vedl tuto zemi,“ napsal Shapps na Twitteru. Silného zastánce má Sunak i ve vicepremiérovi Raabovi.

„Vím, že Rishi disponuje tím, co je třeba. Má vše, aby dokázal vést tuto zemi ekonomicky velmi obtížnými časy,“ řekl vicepremiér při zahájení Sunakovy kampaně.

Nominace na post lídra Konzervativní strany se otevřely v úterý ráno a uzavřou se v 18:00 (19:00 SELČ). Jistotu potřebných dvaceti podporovatelů z řad konzervativních poslanců zatím mají Sunak, náměstkyně ministryně obchodu Penny Mordauntová a šéf zahraničního výboru Dolní sněmovny Tom Tugendhat.

Očekává se ale, že seznam nakonec bude čítat nejméně desítku jmen, mezi nimiž bude i ministryně zahraničí Liz Trussová, ministr financí Nadhim Zahawi či bývalý ministr zdravotnictví a zahraničí Jeremy Hunt.

Sám Sunak v projevu slíbil, že jeho cílem bude boj s inflací, daňové škrty a hospodářský růst a odsoudil „démonizaci“ Borise Johnsona. „Nebudu se pokoušet přepisovat dějiny a snažit se démonizovat Borise, zveličovat jeho chyby a popírat jeho zásluhy,“ řekl Sunak, který se tak podle komentátorů snaží získat na svou stranu část spolustraníků, kteří Johnsonovu éru vnímají pozitivně.

Hlasité podporovatele má i šéfka diplomacie Trussová, za kterou se dnes postavila ministryně kultury Nadine Dorriesová či tajemník pro brexit Jacob Rees-Mogg. Kampaň zahájil také Tom Tugendhat, kterého podpořila mimo jiné ministryně pro zahraniční obchod Anne-Marie Trevelyanová. Do boje o hlasy spolustraníků se pustila rovněž poslankyně Kemi Badenochová.

Výběr nového šéfa konzervativců bude probíhat v několika kolech. První kolo hlasování je na programu ve středu a další budou pokračovat až do chvíle, dokud se pole kandidátů nezúží na finální dvojici, ze které budou v poslední fázi vybírat všichni členové strany, kterých je asi 200 tisíc. Takzvaný Výbor 1922, který sdružuje většinu konzervativních poslanců, v pondělí oznámil, že jméno vítěze bude známo 5. září.

X X X

Spor advokátky Samkové s Komorou o prokletí Turka nekončí, ČAK chce kasační stížností testovat měřítka pro projevy advokátů

 Spor advokátky Kláry Samkové s Českou advokátní komorou o dopady jejího projevu vůči velvyslanci Turecka, nekončí. Česká advokátní komora (ČAK) podala kasační stížnost proti rozsudku Městského soudu v Praze, který zrušil rozhodnutí Odvolacího kárného senátu ČAK potvrzující kárné provinění Samkové. Komora chce posoudit kritéria verbálních projevů advokátů jako součásti justice. Samková to očekávala. Spor o politický projev proti standardům jednání advokáta rozhodne Nejvyšší správní soud.

Podání kasační stížnosti proti rozsudku Městského soudu v Praze schválilo představenstvo České advokátní komory na svém zasedání 21. června 2022, kde „diskutovalo písemné odůvodnění rozsudku Městského soudu v Praze z 27. dubna 2022, kterým bylo zrušeno kárné rozhodnutí ve věci JUDr. Samkové v souvislosti s jejím verbálním projevem na adresu tureckého velvyslance“, uvádí v zápisu Komora.

V projevu 7. června 2016 před tureckou ambasádou Samková na adresu velvyslance Ahmeta Bigaliho uvedla: „Proklínám vás, proklínám vás, proklínám vás. Umřete dřív, než zplodíte syny, a umřete beze cti.“ Kárný senát České advokátní komory jí za to udělil pokutu 25 tisíc korun. Proti tomu se Samková odvolala, přičemž Odvolací kárný senát pokutu potvrdil. Toto rozhodnutí zrušil Městský soud v Praze.

Na tahu je Nejvyšší správní soud

Kasační stížnost České advokátní komory už byla s ohledem na zákonnou lhůtu podána. Jak dále stojí v aktuálním zápisu z jednání, představenstvo se „zabývalo tím, zda v řízení pokračovat“. Jak také vyplývá ze zápisu, Komora chce prostřednictvím kasační stížnosti testovat, zda mají být projevy členů advokacie jako součásti justice posuzovány přísněji.

„Převážná většina diskutujících vyjádřila názor, že je potřebné, aby Nejvyšší správní soud posoudil zejména, zda je na místě, aby na verbální projevy členů justice, jejíž je advokacie rozšířenou součástí, byla kladena přísnější měřítka, aby posoudil, zda projev JUDr. Samkové byl způsobilý poškodit advokacii jako celek,“ stojí v zápisu z jednání.

Krok České advokátní komory advokátka Klára Samková očekávala: „Celkem nepochybuji o tom, že Česká advokátní komora podá proti tomuto rozhodnutí kasační stížnost, ale i z ústního odůvodnění rozsudku bylo zřejmé, že soud měl velmi dobře připravenou argumentaci pro své rozhodnutí, odvolal se i na některé judikáty jak Nejvyššího správního soudu tak Ústavního soudu, takže Nejvyšší správní soud by se musel s touto argumentací pečlivě vypořádat. Jak jsem již naznačila, jásat je předčasné. Na druhou stranu je nutno připustit, že se jedná o skutečně průlomové rozhodnutí proti České advokátní komoře,“ uvedla na svém fb profilu advokátka Klára Samková už v den vyhlášení rozsudku 27. dubna 2022.

Standardy jednání advokáta v. politický projev

Městský soud v Praze má na rozdíl od kontrolních a kárných orgánů ČAK za to, že za svá veřejná vyjádření pronesená mimo výkon advokacie není advokát kárně odpovědný, bez ohledu na jejich obsah. „Tento případ je jedním z dokladů toho, že sami advokáti jsou připraveni, prostřednictvím nezávislých orgánů stavovské samosprávy, uplatňovat na chování a jednání advokátů vyšší morální standardy než Městský soud v Praze,“ komentovala rozhodnutí soudu z 27. dubna 2022 mluvčí ČAK Iva Chaloupková. Podle ní názor, že jednání advokátů v běžném životě, která snižují důstojnost advokátního stavu, jsou nepřijatelná a jsou porušením povinností advokáta stanovených v článku 4 odst. 1 Etického kodexu, bude Česká advokátní komora zastávat i nadále.

Rozsudek komentovala i Klára Samková: „Soud prvoinstanční i odvolací rozhodnutí kárných senátů České advokátní komory zrušil, a to z důvodu, že se u mne evidentně jednalo o politické prohlášení, které mělo přímou návaznost na moje předcházející vystoupení v Poslanecké sněmovně. Soud konstatoval, že moje jednání se žádným způsobem netýkalo výkonu advokacie, takže mým kárným stíháním Česká advokátní komora přestoupila své pravomoci. Dále soud uvedl, že nebylo prokázáno, ba ani prokazováno, že by moje jednání jakýmkoliv způsobem poškodilo pověst advokátního stavu nebo České advokátní komory,“ uvedla na svém Facebooku Klára Samková 27. dubna 2022. Irena Válová, ceskajustice.cz

X X X

Drahé obědy hosty odrazují. Hospody musí změnit koncept, varuje restauratér

Během několika měsíců se zásadně změnilo spotřebitelské chování v čase oběda. Z nejnovějšího průzkumu agentury Ipsos vyplývá, že si lidé častěji nosí jídlo z domova a odklání se od stravování v restauracích a hospodách. „Hospody musí zásadně změnit své koncepty, jinak budou mít na podzim velké problémy,“ řekl na úterní tiskové konferenci Luboš Kastner, zástupce gastronomů z Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.

Ceny obědů v restauracích meziročně poskočily o 13 procent a od nového roku pak o pět procent. Podle dat společnosti Dotykačka, jejíž pokladní systém využívá více než čtvrtina tuzemské gastronomické scény, nyní za obědové menu host zaplatí v průměru 161 korun, což je o 33 korun více než v roce 2019.

„Cena nejprodávanějších jídel během času obědů pak narostla ve srovnání s rokem 2019 o 28 procent,“ říká ředitel rozvoje produktu a služeb ve společnosti Dotykačka ČR Vladimír Sirotek.

Pro restaurace to nyní znamená citelný odliv hostů, kteří každodenní stravování v hospodách začali omezovat.

„Již nyní vidíme, že až 33 procent respondentů si nosí do práce vlastní jídlo v krabičkách,“ komentuje čísla z průzkumu nezávislý konzultant výzkumu trhu Miroslav Fous a dodává, že každý desátý kvůli ceně oběd vynechá úplně.

Dominantním faktorem, na základě něhož se lidé rozhodují, zda poobědvají v restauraci, je právě cena jídla. Dále jde o blízkost podniku, rychlost obsluhy, kvalitu a chuť jídla a dostupnost zvýhodněných menu. „Zvýhodněná menu vyhledávají hlavně ženy a podle průzkumu v tradičních českých rodinách jsou to právě ženy, na které nejvíce doléhají tlaky, kterým v poslední době čelí,“ doplňuje Fous.

Podle Luboše Kastnera se již nyní s problémy potýkají tradiční české restaurace, které jedou v zajetých kolejích a své koncepty nezměnily. „Provozovatelé, kteří v oboru podnikají již několik let, mají problémy již nyní a na podzim to bude ještě horší. Kdo se nepřizpůsobí spotřebitelům, tak bude mít problém,“ míní Kastner a dodává, že profitovat budou hlavně podniky, které nabídnout buď nejlevnější služby anebo zážitek. „Podniky musí být buď nejlevnější nebo nejlepší,“ říká Kastner.

X X X

Účet za Jágrovu nehodu: škoda na tramvaji za statisíce, závěr vyšetřování tajný

Pražská policie ukončila vyšetřování květnové nehody hokejové legendy Jaromíra Jágra v Plzeňské ulici v Praze 5. Portálu iDNES.cz to potvrdila mluvčí Violeta Siřišťová. Neuvedla konkrétní závěr ani postih. Pražský dopravní podnik potvrdil, že škoda na tramvaji, se kterou se Jágrovo auto srazilo, vychází předběžně na 400 tisíc korun.

 „Poškozená tramvaj je v tuto chvíli v opravě. Konečnou a přesnou částku budeme vědět po ukončení opravy. V tuto chvíli máme předběžný odhad škody na tramvaji, který činí 400 tisíc korun,“ řekl v úterý iDNES.cz vedoucí komunikace pražského Dopravního podniku Daniel Šabík.

Mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová portálu iDNES.cz už v pondělí potvrdila, že vyšetřovatelé nehodu uzavřeli hned 25. května, kdy se stala. „Nehoda byla vyřešena už v ten den, přestupce se o tom vyjadřoval na sociálních sítích. Nedošlo tam ke zranění osob, nikdo nebyl pod vlivem, takže vyšetřování bylo ukončené,“ uvedla Siřišťová.

Výsledek šetření a to, zda za ní bude Jágrovi hrozí nějaký postih, například pokuta, ale neuvedla. Redakce iDNES.cz v úterý telefonicky kontaktovala také Jágra s dotazem, jaký je závěr vyšetřování a zda mu byla uložena nějaká sankce. Telefon nebral a na zaslané dotazy v SMS zprávě zatím nereagoval.

Jágr havaroval se svým elektromobilem 25. května v Plzeňské ulici v Praze 5. Skončil tehdy v péči záchranářů, odmítl ale transport do nemocnice a podepsal revers. Svou nehodu následně potvrdil na Facebooku.

„Chtěl bych vám jen krátce sdělit, co se dnes stalo, kdy jsem byl součástí dopravní nehody. Byla to moje chyba. Na Plzeňské jsem se snažil přejet z jednoho směru do druhého. Kontroloval jsem si tu druhou stranu a ve vhodnou chvíli jsem do ní najel. Byl ale velký provoz a v tom jsem nestihl zareagovat na tramvaj, která jela velkou rychlostí ve stejném směru jako já,“ napsal hokejista.

„Všiml jsem si ji půl metru přede mnou, na poslední chvíli. Myslel jsem si, že je to můj konec. Vždy jsem… věřil, že vyšší moc má nade mnou ochranou ruku a dnes jsem se o tom znovu přesvědčil. Díky bohu!,“ dodal. Napsal také, že on i cestující v tramvaji vyvázli bez zranění.

Jágr špatnou historii ohledně řízení auta nemá. V roce 2013 se stal svědkem dopravní nehody, podle některých médií byl první, kdo se pokusil zraněnému řidiči poskytnout první pomoc, ten ale havárii nepřežil. O rok dříve se v amerických médiích objevila zpráva, že český hokejista ve Spojených státech zemřel při autonehodě, ta se však ukázala jako nepravdivá.

Jaromír Jágr je jeden z nejúspěšnějších českých hokejistů všech dob. Pro Českou republiku vyhrál jeho tým zlatou medaili v roce 1998 na olympijských hrách v Naganu nebo v letech 2005 a 2010 na hokejových mistrovstvích světa.

X X X

 Svět se zbavil dalšího vůdce Islámského státu. Aghála zabili u turecké hranice

Spojené státy pomocí dronu zabily lídra teroristické skupiny Islámský stát (IS) v Sýrii. S odkazem na úterní oznámení Pentagonu o tom informuje agentura AP. Další důležitý člen organizace byl vážně zraněn. Zpráva přichází pět měsíců poté, co americký prezident Joe Biden oznámil zneškodnění předchozího vůdce IS.

Velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM) oznámilo, že Máhir Aghál byl v úterý zabit a nejmenovaný vysoce postavený člen IS byl vážně zraněn.

Podle Pentagonu nejsou žádné civilní oběti. Agentura AP píše, že toto tvrzení nemohla nezávisle ověřit. Útok se odehrál v severozápadní Sýrii nedaleko hranice s Tureckem. Agentura Reuters píše, že zabitý muž patřil k pěti nejvýše postaveným představitelům IS.

Úder na Aghála byl proveden poté, co se letos v únoru šéf IS Ibráhím Hášimí Kurajší odpálil spolu s dalšími členy své rodiny při razii amerických speciálních sil. Kurajší vedl IS od roku 2019, kdy se zabil při podobné americké operaci jeho předchůdce abú Bakr Bagdádí.

V roce 2014 se teroristům z IS podařilo získat kontrolu nad téměř polovinou Sýrie a skoro třetinou Iráku. V oblasti, kde žilo skoro osm milionů lidí, příslušníci skupiny řezali hlavy, zotročovali ženy, unášeli a páchali mnohá další zvěrstva.

V roce 2017 byl IS v Iráku poražen, v sousední Sýrii se tak stalo o dva roky později. V obou zemích však teroristé udržují menší buňky schopné zorganizovat jednotlivé útoky.

X X X

Srílanský prezident prchal ze země. V útěku mu zabránil letištní personál

Prezident Srí Lanky Gotabaja Radžapaksa má ve středu oficiálně odstoupit, již v pondělí se však pokusil uprchnout ze zbědované země do Dubaje. Úřady uvedly, že pracovníci imigračního úřadu odmítli hlavu státu pustit do letištní VIP zóny, on zase nechtěl projít běžnou frontou ze strachu, že se na něj vrhne dav lidí.

 Radžapaksa údajně zmeškal čtyři lety do Spojených arabských emirátů a s manželkou se musel potupně vrátit na nedalekou vojenskou základnu, kde se nyní ukrývá.

Dokud je prezidentem, požívá imunitu a úřady ho nemohou zatknout. Ještě před odstoupením však hodlá „odjet“ do zahraničí, aby se vyhnul možnosti zadržení. Je totiž obviněný z korupce a špatného hospodaření země. Ta se nyní nachází v bankrotu a zažívá nejhorší finanční krizi ve své historii.

Prezident rovněž čelí obvinění z válečných zločinů včetně násilných zmizení lidí či mimosoudních poprav. Tyto činy měl spáchat v době, kdy byl ministrem obrany a kdy v roce 2009 dovedl ke krvavému konci občanskou válku vedenou proti tamilské menšině. Již více než deset let se tato obvinění nemohou dostat před soud.

Na mušce jsou i další prominenti

Prezident ovšem nebyl jediným členem rodiny, který se neúspěšně snažil uprchnout. Jeho mladšímu bratrovi Basilu Radžapaksovi, který dříve působil jako ministr financí a rovněž čelí obvinění z rozsáhlé korupce, také v úterý ráno po protestech ostatních cestujících zabránili v nástupu na let do USA přes Dubaj. Zaměstnanci letiště mu odmítli využití služby zrychleného odbavení a zabránili mu v nástupu do letadla. Podle letištních úředníků se Basil Radžapaksa, který má i americké občanství, nakonec stáhl, protože situace na letišti byla stále napjatější.

Po zprávách o pokusech rodiny Radžapaksů o útěk úřady podaly návrh k nejvyššímu soudu, aby jak Basil Radžapaksa, tak i jeho starší bratr Mahinda, stejně jako předseda vlády Ranil Wickremesinghe a několik dalších prominentů nesměli opustit zemi.

Prezident Radžapaksa se dlouhé měsíce bránil tlaku veřejnosti, aby odstoupil. V sobotu poté, co statisíce demonstrantů zaplnily ulice Kolomba a obsadily prezidentský palác a kanceláře, neměl jinou možnost než oznámit rezignaci.

Od protestů však prezidenta nikdo neviděl a místo jeho pobytu zůstávalo zdrojem spekulací. S největší pravděpodobností dlí s rodinou v přísně střeženém vojenském objektu. Jeho rezignaci, která se očekává ve středu, zveřejnil nejprve předseda parlamentu, poté úřad předsedy vlády, ale žádné veřejné vystoupení prezident neučinil.

Srílanský parlament se znovu sejde v pátek a nového prezidenta budou poslanci volit 20. července. Očekává se, že přechodná vláda bude vládnout šest až osm měsíců, dokud si země nebude moci dovolit uspořádat parlamentní volby.

Nalezené bankovky

Srílanští demonstranti našli při sobotním vpádu do prezidentova paláce miliony rupií, které dostane soud. Oznámila to v pondělí srílanská policie. Dav demonstrantů vtrhl do paláce při protestu proti hospodářskému kolapsu země. Prezidenta Radžapaksu nezastihli, ale objevili nové bankovky v hodnotě 17,85 milionu rupií (1,2 milionu korun) a kufřík s dokumenty.

„Hotovost převzala policie a peníze budou předány soudu,“ řekl mluvčí. Podle AFP třiasedmdesátiletý prezident před davem v sobotu uprchl tajnými dveřmi a vojenská loď ho dopravila na armádní základnu na severovýchodě ostrova.

Situace na Srí Lance podle agentur zůstává nevyjasněná. Předseda vlády Ranil Vikremesinghe v sobotu slíbil, že odstoupí, až bude sestaven nový kabinet. V případě prezidentovy rezignace by se stal úřadujícím prezidentem premiér, kdyby odstoupili oba, pak předseda parlamentu.

V pondělí podle agentury AP devět ministrů oznámilo, že okamžitě rezignují, aby uvolnili posty pro své nástupce. Zbytek vlády chce zůstat do vytvoření nového kabinetu. Vyjednávají o něm nyní vůdci opozičních stran.

Srí Lanka v dubnu přestala splácet zahraniční dluh a vyjednává s Mezinárodním měnovým fondem o případné pomoci.

Zásoby pohonných hmot v zemi jsou téměř vyčerpány, takže vláda nařídila zavřít úřady a školy, což má zmírnit provoz a přesuny lidí.

X X X

Náhlá smrt českého podnikatele na dovolené. Vala se zasloužil o záchranu zámku na Vysočině

Před čtrnácti lety se podnikatel a stavitel Bronislav Vala rozhodl udělat riskantní krok – koupil chátrající zámek ve Valči. Svou pílí a nasazením dokázal z ruiny znovu vytvořit prosperující areál, který se těší vysoké návštěvnosti. Mnohé proto šokovala zpráva, že úspěšný hoteliér náhle zemřel. Stalo se tak minulý týden na dovolené v Itálii.

Informaci o smrti podnikatele potvrdilo webu iDNES jak ministerstvo zahraničí, tak kolegové z jeho firmy V-Stav. „Můžeme potvrdit, že v Itálii došlo minulý týden k úmrtí českého občana během vyjížďky na kole. S ohledem na rodinu ale nebudeme komentovat další detaily,“ uvedla mluvčí ministerstva Mariana Wernerová.

Ze zprávy o smrti oblíbeného podnikatele jsou v šoku jak přátelé, tak kolegové. Všichni se shodují, že byl Vala neskutečně pracovitým člověkem, který se mimo jiné zasloužil o rozvoj Třebíčska a Hrotovicka. Právě zde se nachází zámek Valeč, kterým se Vala dostal i do povědomí široké veřejnosti.

Ke koupi zchátralého komplexu se dlouho dobu neměl. Ve Valči ale bydlel s rodinou, a tak sledoval, jak se zámek mění v ruinu. „Deset, možná i patnáct let jsem si říkal, zda najdu odvahu ho koupit. Kdyby byl zámek v sousední vesnici, asi bych do toho nešel,“ svěřil se v rozhovoru pro iDNES Vala. Zprvu si chtěl zámek pronajmout, majitelé však trvali na prodeji.

Zámek si na sebe musel vydělat

„Sídlo firmy jsem si nakonec udělal v Hrotovicích. Věděl jsem, že když zámek koupím, bude si na sebe muset vydělat. Cestu jsem viděl v kongresové turistice a wellness. V roce 2008 jsem tedy zámek koupil a v roce 2011 jsme začali s jeho rekonstrukcí. O dva roky později jsme ho otevřeli,“ doplnil podnikatel, kterému kromě zámku patří zmiňovaná stavební firma V-Stav, hotely v Praze či Sport V hotel v Hrotovicích.

Jeho plán se naplnil, rekonstrukce budovy a jejího okolí se vyplatila a lidé se do luxusního zámku rádi vrací za odpočinkem. Na svou práci mohl být Vala pyšný, minimálně ho za ni obdivovali jeho kolegové z branže.

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.