Fiala neblbnout lidi, firmy, nebude nic jiného než ruský plyn, Schodek rozpočtu 326,9 miliardy

Energetická suverenita ČR utopie. Jednou z priorit vlády pro následující roky je nezávislost České republiky na plynu z Ruska. Podle energetického experta Vladimíra Štěpána to ale není v následujících pěti letech reálné. Důvody popsal v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) má v úmyslu současnou energetickou krizi řešit zejména dovozem zkapalněného plynu z jiných zemí než z Ruska. Podle Štěpána je to ale velmi nevýhodné. „Plyn z Kataru zkusilo Německo a katarský princ jim řekl: ‚Kontrakt na dvacet let, vysoká cena, musíte odebrat určité množství a vazba plynu na cenu ropy‘,“ popisuje zkušenost českého souseda Štěpán.

Druhým problémem má být i vysoká ekologická zátěž, kterou zkapalněný zemní plyn, neboli LNG, přináší. „Největším zdrojem emisí není jenom uhlí, ale je to LNG a je to biomasa,“ dodává.

Jediný způsob řešení vidí Štěpán v uzavření dlouhodobé rámcové smlouvy s Ruskou federací. „Musíme zachovat, alespoň částečně, dovoz z Ruska, tak jako to dělají všechny ostatní státy a budou to dělat dál.“ Česká republika patří mezi státy Evropské unie k těm nejvíce závislým na ruském plynu. Ten tvoří v celkovém objemu 86 procent. Hůře na tom je už jen trojice států – Maďarsko, Finsko a Lotyšsko. Průměr unijní sedmadvacítky je 41 procent.

Jsme prostě závislý na ruském plynu, to je realita pro tuto zimu,“ předvídá Štěpánek, člen iniciativy Energie není luxus. Zakladatelkou této pracovní skupiny je manažerka Alena Vitásková, někdejší předsedkyně Energetického regulačního úřadu, ale také bývalá kandidátka do Senátu za stranu Úsvit – Národní koalice a současná kandidátka na prezidentku.

Zatímco se Evropská unie připravuje na úplné odstřižení starého kontinentu od ruského plynu, Štěpánek vidí budoucnost jinak. „Já se nebojím. Plynovod teď jede na 40 procent a jakmile bude zprovozněna turbína Siemensu, tak se ty dodávky na Nord Stream 1 obnoví na 100 procent,“ konstatoval.

Problém vidí Štěpánek ve skutečnosti, že Česká republika nenakupuje plyn z Ruska přímo v rámci dlouhodobého kontraktu, nýbrž na burze, což kromě samotné ceny plynu zahrnuje i marži obchodníka. „Na burzu dodává Uniper a nám to prodá za cenu, kterou si stanoví sám. To bude minimálně těch 30 korun za kubík anebo i víc,“ předvídá Štěpánek a dodal: „To znamená, že plyn budeme mít, ale obávám se, že obyvatelstvo a firmy ho nemusí zaplatit.“

Podle Štěpánka není možné se spoléhat na solární energii, která v současné době tvoří pouhá dvě procenta vyrobené elektřiny, ani na jaderné elektrárny, jejichž proces budování je velmi zdlouhavý.

Nejrychlejším řešením by podle člena tzv. Pačesovy energetické komise mělo být zateplení nemovitostí. „Vezměme 150 miliard korun, dejme to domácnostem a průmyslu, ať sníží svoji spotřebu a tím klesne i celková spotřeba plynu o dvacet až třicet procent,“ navrhuje. „Když zateplíte dům, snížíte spotřebu plynu nebo elektřiny zhruba o polovinu,“ uzavírá Štěpánek.

Vladimír Štěpánek je částí veřejnosti kritizován za přílišné prosazování závislosti na ruském plynu. Publicistický web Manipulátoři.cz o Štěpánkovi hovoří jako o „hlásné troubě ruské propagandy“. Vyčítá mu zejména dlouhodobou spolupráci s „dezinformačními a prokremelskými médii“.

X X X

Gazprom opět sníží dodávky plynu. Na konci července plánuje další údržbu turbíny Nord Stream 1

Ruský plynárenský gigant Gazprom odstaví ve středu 27. července z provozu další turbínu plynovodu Nord Stream 1 kvůli údržbě. Dodávky plynu se tak dále sníží na 33 milionů metrů krychlových denně, tedy zhruba 20 procent kapacity. oznámila společnost. V současnosti je provoz plynovodu omezen na zhruba 40 procent kapacity a dodávky se pohybují kolem 67 milionů metrů krychlových denně. Německo uvedlo, že nevidí technický důvod pro další omezení.

Nord Stream 1 je hlavní trasou pro transport ruského plynu do Evropské unie. Jeho maximální kapacita činí až 167 milionů metrů krychlových denně. Mluvčí německého ministerstva hospodářství, že pro snížení dodávek plynu plynovodem Nord Stream 1 neexistuje technický důvod. „Vzali jsem toto oznámení na vědomí. Podle našich informací neexistuje žádný technický důvod pro snížení dodávek,“ řekl.

Evropská komise se chystá na možné vypnutí ruského plynu. Státy mají snížit spotřebu až o patnáct procent

Podle prohlášení Gazpromu se denní kapacita v ruské kompresorové stanici Portovaja kvůli údržbě další turbíny sníží 27. července v 6.00 SELČ na 33 milionů metrů krychlových denně, napsala agentura Reuters.

Gazprom v polovině června snížil objem dodávek asi na 40 procent kapacity. Zdůvodnil to technickými problémy souvisejícími s kompresorovou turbínou, kterou partnerská německá společnost Siemens Energy poslala do Kanady na opravu. Zařízení se ale kvůli sankcím uvaleným na Rusko za jeho invazi na Ukrajinu nemohlo z Kanady vrátit. Němečtí představitelé toto vysvětlení odmítli, Siemens Energy je naopak potvrdil.

Kanada pak rozhodla o výjimce ze sankcí, která umožnila, aby se turbína vrátila do Evropy. Agentura Reuters v pondělí uvedla, že Siemens Energy již předal ruskému plynárenskému podniku Gazprom dokumentaci k opravené turbíně.

Plynovod byl tento měsíc deset dní mimo provoz kvůli plánované údržbě. Jeho provoz byl obnoven minulý týden, objem přepravy však zůstal na 40 procentech.

Putinovo varování

Ruský prezident Vladimir Putin minulý týden prohlásil, že Gazprom je připraven svým závazkům ve vývozu plynu dostát. Varoval nicméně, že kapacita plynovodu Nord Stream 1 by se kvůli pomalému postupu při údržbě zařízení mohla ještě snížit.

Politici v Evropě opakovaně varovali, že by Rusko mohlo tuto zimu přerušit dodávky plynu, což by mohlo způsobit propad německé ekonomiky do recese a prudký nárůst cen plynu pro spotřebitele. Německo bylo minulý týden nuceno zachránit firmu Uniper, největšího dovozce ruského plynu.

Gazprom hodlá plnit své závazky, chyby v energetické politice dělá Západ, uvedl Putin k vývozu plynu

Rusko trvá na tom, že je spolehlivým dodavatelem energií a odmítá obvinění Západu, že využívá energii k vydírání Evropy. Problémy s dodávkami si podle Moskvy EU způsobila sama svými restrikcemi.

Podmořský plynovod Nord Stream 1 je v provozu od roku 2011, vede z ruského Vyborgu do Lubminu nedaleko Greifswaldu na severu Německa. Je dlouhý 1222 kilometrů a jeho maximální kapacita činí 55 miliard metrů krychlových plynu za rok. Z Německa jsou na Nord Stream 1 navázány plynovody do dalších zemí Evropské unie, včetně České republiky.

Cena plynu pro evropský trh s dodáním v srpnu roste. Krátce po 17.30 SELČ se ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku pohybovala nad 176 eur (přes 4300 korun) za megawatthodinu (MWh), a vykazovala tak růst o více než deset procent. Před rokem plyn v TTF stál zhruba 21 eur/MWh.

X X X

SCHODEK  ROKU  2022  BUDE  326,9  MILIARDY?,  NEBO  JEŠTĚ  VÍCE?

Slibované šetření Fialy se nekoná. Stanjura navrhuje zvýšit schodek rozpočtu na 326,9 miliardy

Schodek letošního s  tátního rozpočtu by měl nově činit 326,9 miliardy korun. Počítá s tím novela, kterou vládě navrhuje ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Informovala o tom Česká televize (ČT), jež má chystaný dokument k dispozici. Kabinet bude o předloze jednat ve středu. Již v březnu Sněmovna schválila letošní rozpočet se schodkem 280 miliard korun.

Ministr vnitra a první vicepremiér Vít Rakušan (STAN) informace o nové výši schodku potvrdil. „Deficit se přibližně takto pohybuje, ale mohou tam být ještě nějaké změny. Některá jednání ještě probíhají,“ řekl ČT.

Podle ČT mají státní výdaje proti původnímu rozpočtu vzrůst o více než 110 miliard korun, což by znamenalo, že poprvé přesáhnou dva biliony korun. Důvodem jsou například miliardové náklady na další růst důchodů, na úsporný tarif energií nebo na zvládnutí uprchlické krize.

Návrh nezahrnuje růst daní

Návrh také nepočítá s žádným růstem daní. Příjmy z daní budou ale vyšší, a to hlavně kvůli vysoké inflaci. Stanjura počítá s nárůstem o více než 63 miliard korun. Rozpočtové příjmy by tak měly být bezmála 1 677 miliard korun. O 25 miliard navíc by měl stát získat na DPH, víc než devět miliard navíc přinese daň z příjmu firem a zhruba stejnou částku zajistí i růst výběru sociálního pojištění.

Nyní platný rozpočet schválený v březnu počítá s příjmy 1 613,2 miliardy korun a výdaji 1 893,2 miliardy. Sněmovna by měla novelu rozpočtu schvalovat v září. Vláda má v dolní komoře většinu 108 z 200 hlasů, dá se tak předpokládat, že rozpočet Sněmovnou projde. Opozice pro něj ale hlasovat nebude.

„Je tady celá řada nadstandardních příjmů. Já se ptám, co za to lidé dostanou? Vláda schodky zvyšuje, ale nevidím to přetaveno v investicích ani v reálné pomoci lidem,“ řekla ČT místopředsedkyně hnutí ANO a bývalý ministryně financí Alena Schillerová. Kritický je i předseda SPD Tomio Okamura. „Žádnou rozpočtovou politiku v podstatě nedělají, žádné rezervy nenacházejí. Nechtějí šetřit, kde se dá,“ uvedl.

X X X

Změny v důchodech i spoluúčast ve zdravotnictví. Co radí vládě Kalousek s Topolánkem?

Jak uzdravit veřejné rozpočty a zajistit udržitelné hospodaření státu? Bývalý premiér Mirek Topolánek a exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) sepsali v komentáři pro Hospodářské noviny deset kroků, které by podle nich vláda premiéra Petra Fialy (ODS) měla udělat, aby s krizí bojovala efektivně a rozpočtově zodpovědně, jak strany pětikoalice slíbily voličům před volbami.

„S Mirkem Topolánkem jsme napsali doporučení, co a proč bychom dělali se státním rozpočtem. Jistě je možné dát na stůl i jiné, možná i lepší návrhy. Není ale možné nedělat nic. Současné hospodaření je neudržitelné. Je za minutu dvanáct,“ varoval na sociálních sítích Kalousek.

„Zase po letech spolu. Jasně, že lze vymyslet radikálnější kroky pro uzdravení veřejných rozpočtů. Ale i toto naše kompromisní desatero by si vláda měla vzít za své,“ dodal Topolánek. A co tedy dva bývalí politici, kteří mají s vládnutím v období ekonomické krize zkušenosti, ve svém desateru vládě doporučují?

  1. července 2022
  2. Do roku 2025 snížit počet státních zaměstnanců na úroveň roku 2013 (413 tisíc). „Nárůst o 70 tisíc zaměstnanců za deset let nezvýšil kvalitu veřejných služeb, neúnosně však zvýšil objem nutných mzdových prostředků,“ vysvětlili svůj návrh expolitici.
  3. Příští tři roky nezvyšovat mzdy a platy státních zaměstnanců o více než o tři procenta ročně.
  4. Změnit valorizační schéma důchodů. „Při současné právní úpravě jsou důchodci jedinou skupinou ve společnosti, která je bezpečně chráněna proti inflaci. Domníváme se, že to jednak není fér, jednak je to finančně neudržitelné,“ podotkli Kalousek s Topolánkem.
  5. Zrušit strop odchodu do důchodu v 65 letech.
  6. Při zpracování návrhu penzijní reformy mít na paměti, že hlavní prioritou reformního scénáře je dlouhodobá udržitelnost průběžného systému. Podle bývalých vládních politiků sice různé důchodové komise možná odvedly zajímavou práci, leč na tuto prioritu odpověď nenalezly. „Nalézt ji musí vláda, ideálně v kombinaci s reformou daňovou,“ zdůraznili.
  7. Zvýšit spoluúčast ve zdravotnictví, alespoň za jídlo a hotelové služby ve zdravotnických zařízeních.
  8. Umožnit nákup nadstandardní zdravotní péče, a to včetně možnosti soukromého připojištění.
  9. Zrušit všechny dotace z národních zdrojů podnikatelským subjektům.
  10. Zrušit státní příspěvek na stavební spoření.
  11. Vrátit do rozpočtu alespoň část každoročních příjmů, které vypadly s daňovým balíčkem z podzimu 2020. Podle Kalouska s Topolánkem se jednalo zhruba o 1,5 procenta HDP, což nijak nepomohlo k zotavení ekonomiky, zato představovalo proinflační impuls, a především zdvojnásobilo strukturální deficit. „Vláda by měla předložit komplexní daňovou reformu zahrnující i povinné pojistné. Jakýkoliv návrh na zvýšení daňové zátěže je však ospravedlnitelný pouze v případě, bude-li doprovázen návrhem na snížení povinných výdajů v minimálně stejné, lépe pak dvojnásobné výši,“ uvedli.

Okolnosti vzniku desatera okomentovala dvojice následovně: „Máme společnou zkušenost s konsolidací veřejných rozpočtů v komplikované vnitropolitické i geopolitické situaci. Cítíme pořád silnou míru odpovědnosti za vývoj v naší zemi, a i proto jsme oba podporovali vznik této heterogenní demokratické vlády.“

 Topolánek a Kalousek tak požadují, aby pětikoalice naplnila očekávání českých občanů, ať už ji ve volbách podpořili či nikoliv. „Všichni si totiž zaslouží naději na život v ekonomicky, a tím i politicky stabilní zemi, která bude jim, ale především jejich dětem a vnukům garantovat jejich práva, svobody, bezpečí, sociální jistoty a životní úroveň,“ zmínili bývalí vládní politici.

Napětí mezi Kalouskem a Pekarovou

Rozpočtová politika je jednou z oblastí, ve které Kalousek s Topolánkem vládu často kritizují. „Ekonomika naší země je postižena hlubokými a nebezpečnými makroekonomickými nerovnováhami. Vedle dvouciferné inflace je to zejména bezprecedentně obří strukturální deficit státního rozpočtu,“ upozornili.

Současnou vládu i ty minulé viní z politického rozpočtového populismu: „Pokud by byl realizován střednědobý rozpočtový výhled, který vláda schválila 3. června, každoroční úroky z dluhu dosáhnou na konci volebního období zhruba 150 miliard korun. Ty budou z rozpočtu vytlačovat výdaje nezbytné na rozvoj, ale i na běžné veřejné služby.“ Oba expolitici však vládu i částečně pochválili.

„Vláda Petra Fialy převzala správu země v jednom z nejsložitějších období naší moderní historie. Většinu problémů zdědila. S většinou z nich se vypořádává úspěšně a důstojně. Žádná mimořádná situace však nemůže vytvořit pro vládu alibi k rezignaci na udržitelné hospodaření státu, a to zejména v procesech, které s mimořádnými situacemi nesouvisí,“ stojí ve výzvě.

X X X)

Evropská komise schválila státní podporu 7,5 miliardy České poště, ta může splatit úvěry

 Evropská komise (EK) schválila státní podporu České poště. Zamýšlených 7,5 miliardy korun jí v souladu s pravidly Evropské unie náleží jako náhrada za plnění povinnosti univerzální poštovní služby v letech 2018 až 2022. Komise to uvedla ve svém dnešním sdělení. Univerzální služba obsahuje například povinnost provozovat 3200 poboček nebo doručovat na všechny adresy v České republice každý pracovní den. Tyto služby jsou přitom ztrátové, proto je stát doplácí.

Komise je exekutivním orgánem EU s rozsáhlými pravomocemi a plní mimo jiné i funkci unijního antimonopolního úřadu. Poskytnutí podpory vyšetřovala od června 2020. Obrátili se na ni totiž dva konkurenti České pošty, kteří tvrdili, že Česká pošta na pomoc z veřejných peněz nemá nárok.

„Poštovní služby hrají ve společnosti důležitou úlohu, protože propojují občany a usnadňují sociální soudržnost. V dnešním rozhodnutí potvrzujeme, že plán Česka kompenzovat České poště poskytování univerzálních poštovních služeb je v souladu s pravidly EU pro státní podporu. Česká pošta bude v celém Česku nadále poskytovat poštovní služby za dostupné ceny individuálním i firemním zákazníkům, aniž by docházelo k nepřiměřenému narušování hospodářské soutěže,“ uvedla místopředsedkyně EK odpovědná za politiku hospodářské soutěže Margrethe Vestagerová.

Komise podle generálního ředitele České pošty Romana Knapa potvrdila, že výše kompenzace, na kterou má pošta podle zákona nárok, ani nepokrývá veškeré čisté náklady. Nemůže tedy jít o nedovolenou podporu.

„Šetření Evropské komise jasně ukázalo, že model financování základních služeb v Česku je nastavený správně. Česká pošta prokázala, že je transparentní ve financování jak státních, tak komerčních služeb. Jsem rád, že Evropská komise zvolila hloubkové šetření, které sice trvalo výrazně déle, ale na druhou stranu rozptýlilo veškeré debaty o správnosti vykazování nákladů na univerzální službu,“ dodal Knap.

Po obdržení financí od státu splatí Česká pošta své komerční úvěry, které si musela u bank sjednat, aby pokryla výpadek financí způsobený právě zadržováním plateb za univerzální službu. Část peněz také půjde na zlepšení pracovních podmínek zaměstnanců.

Česká pošta je národním provozovatelem poštovních služeb v České republice a poskytuje univerzální poštovní služby v celé zemi. Český poštovní trh je od roku 2013 liberalizován v souladu s evropskou směrnicí o poštovních službách. Česká pošta nyní soutěží bez omezení s jinými příslušnými poskytovateli poštovních služeb.

Česká pošta loni snížila ztrátu o polovinu na 681 milionů korun. V předchozím roce ztráta činila 1,37 miliardy korun, ceskajustice.cz

X X X

Muž pátrá, kdy a kde zemřel jeho bratr. Vnitro mu odepřelo informaci kvůli osvojení

Kdy a kde zemřel jeho pokrevní bratr, se pokouší už pět let zjistit pan A. Informaci mu však odmítlo poskytnout ministerstvo vnitra. Pan A. byl totiž osvojen. Tím přestal být považován za bratra, tedy osobu blízkou s nárokem na informace a kontakt, což netušil. A mrtvý bratr souhlas s kontaktem dát nemůže, uvádí Stanislav Křeček k problému, který řešil už jeho předchůdce Otakar Motejl. Stanislav Křeček s postupem ministerstva vnitra nesouhlasí.

Jak vyplývá ze záznamu o podání k veřejnému ochránci práv Stanislavu Křečkovi, žádost o zprostředkování kontaktu s bratrem podal pan A. k ministerstvu vnitra na příslušném formuláři už v roce 2016. Letos se obrátil o radu k ombudsmanovi. „Žádal jste o radu, zda máte možnost získat informaci, kde je pohřbený Váš bratr,“ cituje žádost pana A. ombudsman. Od vnitra se pan A. totiž dozvěděl je to, že bratr je mrtvý. Další informaci mu ministerstvo nedá.

Veřejný ochránce práv shrnuje dosavadní vývoj pátrání takto: „Telefonickým dotazem na Ministerstvo vnitra jste zjistil, že informaci, kdy a kde bratr zemřel, Vám ministerstvo neposkytlo, protože po osvojení už nejste považován za bratra, tedy osobu blízkou. Nezbývá mi, než informaci, kterou jste obdržel z Ministerstva vnitra, potvrdit. Osvojením zaniká příbuzenský poměr mezi osvojencem a původní rodinou, jakož i práva a povinnosti z tohoto poměru vyplývající.“

Podle veřejného ochránce práv je to jediný důvod, pro ministerstvo panu A. informaci nedá. „Zákon o evidenci obyvatel by musel obsahovat speciální ustanovení, které by ,přebilo´ obecné pravidlo stanovené v občanském zákoníku a umožnilo poskytnout informaci o zemřelém osvojenci členům jeho původní rodiny,“ dodává k tomu Stanislav Křeček.

Poté ombudsman připomíná, že on jako instituce nemá zákonodárnou iniciativu, nemůže proto navrhovat změny zákonů. Může ale změnu právní úpravy zákonodárcům doporučit.

Otakaru Motejlovi trvala změna deset let

Což už v takové věci učinil ještě ombudsman Otakar Motejl: „V souhrnné zprávě o své činnosti za rok 2006, určené pro Poslaneckou sněmovnu Parlamentu České republiky, tehdejší veřejný ochránce práv JUDr. Otakar Motejl doporučil, aby bylo umožněno poskytnout žadateli údaj o místě trvalého pobytu jiné osoby, pokud s tím dotčená osoba bude souhlasit. Jestliže hledaná osoba zemřela, doporučil, aby údaje o datu a místu úmrtí bylo možné poskytnout stejnému okruhu osob, které mohou nahlížet do sbírky matričních listin,“ vysvětluje Stanislav Křeček.

Cesta k částečnému zmírnění tvrdého předpisu byla však ještě dlouhá: „Ustanovení § 8b, nazvané ,Zprostředkování kontaktu, které jste při hledání svých sourozenců využil, se stalo součástí zákona o evidenci obyvatel na základě novelizace, provedené zákonem č. 227/2009 Sb., s účinností od 1. 7. 2010. Sdělit osobě blízké (otci, matce, prarodiči, sourozenci, dítěti, vnuku, manželovi nebo partnerovi) údaje o datu, místu a okresu úmrtí v případě, že hledaná osoba zemřela, umožnila až novelizace provedená zákonem č. 318/2015 Sb. s účinností od 1. 1. 2016,“ uvádí v odpovědi panu A. ombudsman.

Původní rodina nesmí dostat kontakt a mrtvý ho nedá

Jak dále vyplývá ze záznamu o podnětu, důvody takové byrokracie pan A., který jen pátrá po hrobu svého skutečného bratra, nechápe. „Rozumím Vaší úvaze, že poskytnutí informace o datu a místu úmrtí osvojence sourozencům z původní rodiny nemůže být nikomu na škodu nebo být zneužito. Nejsem si však zcela jist, zda by se podařilo prosadit doporučení ke změně zákona, které by Ministerstvu vnitra umožnilo sdělit Vám údaje o datu a místu úmrtí Vašeho zemřelého bratra. Žije-li pokrevní sourozenec, který byl osvojen, záleží na něm, zda se ozve, obdrží-li z Ministerstva vnitra sdělení, že sourozenec z původní rodiny by s ním rád navázal kontakt. Zemřelý nijak reagovat nemůže,“ vysvětluje veřejný ochránce práv.

„Tuto skutečnost lze však vyložit jak ve prospěch, tak i v neprospěch naznačené právní úpravy. V tomto případě by nebylo vhodné ani srovnání se zákonem o matrikách, z něhož vyplývá, že údaje o rodičích osvojence mohou zjistit osvojitelé a osvojenec, avšak jeho biologičtí rodiče se k údajům v matričních zápisech týkajících se osvojence dostat již nemohou. Vychází se tedy z toho, že iniciativa k případným kontaktům může vzejít z nové rodiny osvojence, nikoliv z jeho původní rodiny,“ uvádí dále ombudsman.

Muž netušil, že jeho bratr už bratrem není

Jak dále vyplývá ze záznamu o šetření podnětu, nic z toho pan A. netušil. Nevěděl ani, že už se svým pokrevním bratrem není příbuzný. Naopak v žádosti vnitru zaškrtl, že je osobou blízkou. Jenže vnitro mu napsalo, že bratr je mrtvý a záměrně datum a místo neuvedlo.

„Na sdělení Ministerstva vnitra ze dne 31. 10. 2016, jehož kopii jste nám zaslal, informace o datu a místu úmrtí chybí. Až telefonickým dotazem jste se dozvěděl, že Ministerstvo vnitra Vám tuto doplňující informaci neposkytlo z toho důvodu, že po osvojení již nejste považován za osobu blízkou,“ shrnuje ombudsman.

„Takový postup Ministerstva vnitra nepovažuji za správný. Neposkytnutí informace o datu a místu úmrtí hledané osoby, kterou má kontaktující osoba za osobu blízkou, by Ministerstvo vnitra mělo ve svém sdělení odůvodnit, uvádí přesto Stanislav Křeček, který panu A. doporučuje obrátit se znovu na vnitro. Praxe se podle něho mohla mezi tím změnit. Irena Válová, ceskajustice.cz

X X X

Zemřela ikona z filmu Mafiáni. Kromě gangsterů hrál i policistu v seriálu Zákon a pořádek

Zářil ve filmu Mafiáni, do povědomí fanoušků se dostal i rolí seržanta newyorské policie Phila Cerreta v seriálu Zákon a pořádek. V pondělí v 83 letech zemřel impozantní herec, který se specializoval na role podvodníků a policistů: Paul Sorvino.

Podle informací Sorvinova mediálního zástupce zemřel umělec v pondělí ráno na klinice Mayo v Jacksonville na Floridě přirozenou smrtí. V posledních letech se potýkal se zdravotními problémy. Ke skonu herecké legendy se na sociální síti vyjádřila i jeho dcera a herečka Mira Sorvinová.

„Můj otec, velký Paul Sorvino, zemřel. Mé srdce je rozervané – život plný lásky, radosti a moudrosti s ním skončil. Byl to nejúžasnější otec. Posílám ti lásku ke hvězdám, tati,“ napsala zdrcená dcera. Obdobně reagovala i jeho manželka Dee Dee Sorvinová. „Naše srdce jsou zlomená, už nikdy nebude další Paul Sorvino. Byl láskou mého života a jedním z největších umělců, kteří kdy zdobili filmové plátno a jeviště,“ uvedla.

Během více než padesátiletého působení ve filmovém průmyslu ztvárnil Sorvino zejména role padouchů. Ať už italsko-amerického komunistu ve filmu Rudí nebo mafiánského bosse ve snímku Rocketeer. Právě role gangsterů jej proslavily, jeho skutečnou vášní přitom byla poezie, malířství a opera, uvádí agentura AP.

 Zaujal svou velikostí

Sorvino se narodil v Brooklynu v roce 1939. Od mládí měl hudební sklony a navštěvoval Americkou hudební a dramatickou akademii v New Yorku, kde nakonec propadl divadlu. Na Broadwayi debutoval v roce 1964 ve hře „Bajour“, ve filmu pak o šest let později. Jednalo se o snímek „Kde je Poppa?“. Zapamatovatelný byl nejen díky svému hereckému umu, ale také svou velikostí – měřil dva metry.

Za svou kariéru si zahrál po boku řady hvězd. Ať už Al Pacina či Jamese Caana. Obzvlášť plodnými pro něj byla 90. léta. V legendárním filmu Mafiáni, který režíroval Martin Scorsese, ztvárnil Paula Cicera. Snímek byl natočen podle skutečného mafiána Paula Varia. Objevil se také v několika desítkách epizod seriálu Zákon a pořádek. Následovaly role ve filmech The Rocketeer, The Firm či Nixon.

Z prvního manželství měl umělec tři děti, včetně oscarové herečky Miry Sorvinové, která svému otci poděkovala při přebírání prestižní sošky za film Mocná Afrodíté z roku 1995. „Všechno, co vím o herectví, mě naučil on,“ řekla tehdy. Režíroval a hrál také ve filmu, který napsala jeho dcera Amanda Sorvinová a v němž si zahrál i jeho syn Michael Sorvino.

X X X

EU marně došlapuje plynový pedál. Které světové země by Evropě mohly mluvit do energií?

Rusko od minulého týdne po odstávce plynovodu Nord Stream 1 opět posílá zemní plyn do Evropy. Evropská unie kvůli sníženým dodávkám a obavám z dalšího vývoje ale nadále hledá nové partnery, kteří v budoucnu vysokou poptávku starého kontinentu pokryjí. Na pozadí války se tak dynamicky proměňuje komoditní politika, do které budou nově významně promlouvat hráči jako USA, Izrael nebo Ázerbájdžán.

Evropská unie potřebuje ročně získat zhruba 400 miliard metrů krychlových zemního plynu, 80 procent z tohoto objemu musí dovážet ze zahraničí. Klíčovým dodavatelem bylo až donedávna Rusko, které v loňském roce dostalo do Evropy 155 miliard metrů krychlových plynu.

Jenže přišla válka. Moskva zbrzdila své dodávky a unie začala čelit kritice, že uvaluje sankce na Rusko, ale přitom od něj nakupuje plyn. Pod tlakem pragmatismu i emocí se tak Brusel začal poohlížet po jiných partnerech, kteří by mohli v průběhu let možná i stoprocentně nahradit ruský export suroviny, na které závisí 40 procent unijních domácností.

Některé partnery Evropská unie našla doslova za humny nebo ještě lépe ve svém středu, pro vyjednávání s jinými dodavateli musely unijní špičky absolvovat dlouhé pracovní cesty. V Evropě má k dispozici domácí zdroje zemního plynu Velká Británie, Nizozemsko, Německo, Dánsko, Polsko, Itálie, Norsko, Ukrajina, Rumunsko a Bulharsko. Ostatní země Evropy musí zemní plyn stoprocentně dovážet.

 Brusel si hodně slibuje od posílení dodávek z evropských států, primárně z Norska nebo Nizozemska. Člen Beneluxu v roce 2020 vyprodukoval 20 miliard metrů krychlových zemního plynu, ještě lépe je na tom Norsko, které je sedmým největším producentem této suroviny a vyprodukovalo za rok 112 miliard metrů krychlových.

Přesto pokud se chce Evropská unie úplně vymanit z dosahu ruských kohoutků, musí hledat partnery za branou kontinentu. Dva spojence už Brusel našel v Asii.

Izrael a Ázerbájdžán

Prvním staronovým spojencem v plynové krizi se stal pro Evropu Izrael. Už v červnu podepsali zástupci Evropské unie a Jeruzaléma smlouvu, na základě které se zvýší export zemního plynu z Izraele do Evropy. Tranzitní zemí se stal Egypt, který byl rovněž signatářem dohody. Izrael ročně produkuje 12 miliard metrů krychlových plynu, jeho možnosti jsou ale podle listu Washington Post mnohem větší.

Dalším asijským partnerem pro Evropu se stal Ázerbájdžán, kde byla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjednávat na začátku týdne. Vláda v Baku se zavázala, že zintenzivní dodávky zemního plynu do Evropy. Asijský stát má do roku 2027 posílat na západ alespoň 20 miliard metrů krychlových zemního plynu za 365 dní.

 USA jako hráč v pozadí

Významnou měrou se snaží zásobovací výpadky v Evropě látat také Spojené státy. Washington dokonce letos poslal více zkapalněného zemního plynu do Evropy než do Asie. Ještě loni přitom USA posílaly přes Atlantik směrem k evropským břehům zhruba třetinu vyvezeného plynu, teď už jde o více než dvě třetiny.

Americký prezident Joe Biden už v březnu Evropě slíbil, že v budoucích letech dodají USA až 50 miliard kubíků zemního plynu ročně. To by pokrylo celou třetinu exportu z Ruska.

O dodávky zemního plynu do Evropské unie se chce do budoucna přihlásit také Kazachstán. I válkou zmítaná Ukrajina slibuje, že pomůže Bruselu nahradit ruský zemní plyn.

  X X X

S tímto dopravcem nelétejte. Experti sestavili žebříček nejnebezpečnějších aerolinek

Nepal Airlines opakovaně patří podle hodnocení AirlineRatings mezi nejnebezpečnější na světě.Zdroj: Profimedia.cz

Za poslední tři roky přibylo sedm leteckých společností, které experti organizace AirlineRatings označují za nebezpečné. Nepal Airlines „doplnily“ nově aerolinky z Alžírska, Indonésie, Íránu, Kazachstánu, Pákistánu a Surinamu. Experti je hodnotí hvězdičkami od jedné do sedmi. České aerolinie patří mezi 158 leteckých společností s maximálním hodnocením a řadí se k nejbezpečnějším na světě. Smartwings mají šest hvězdiček. Jména těch aerolinek, které v bezpečnosti propadly, zveřejnil odborný cestovatelský magazín Travelbook.

AirlineRatings pravidelně zkoumá 420 leteckých společností podle různých bezpečnostních kritérií, za každé splněné uděluje jednu hvězdičku, a sestavuje žebříček nejbezpečnějších a nejméně bezpečných leteckých společností na světě.

Mezi kritéria patří, zda daná letecká společnost obdržela bezpečnostní certifikát od Mezinárodního sdružení leteckých dopravců (IATA), zda není na černé listině Evropské unie, či má povolení Federálního leteckého úřadu USA (FAA) létat do USA a zda po dobu deseti let nebyla zaznamenána žádná smrtelná nehoda. V poslední hodnocené kategorii se zohledňuje, zda u dané letecké společnosti nedošlo k „úmrtí v důsledku teroristických činů, k únosu letadla či sebevraždě pilota“.

      Letecká společnost může získat maximálně sedm hvězdiček, a pak podle názoru odborníků splňuje základní podmínky pro to, aby byla považována za bezpečnou. V současné době splňuje všechna uvedená kritéria celkem 158 leteckých společností.

Ve srovnání s rokem 2019 se počet zvláště bezpečných leteckých společností snížil o 41. To lze vysvětlit tím, že se nyní také hodnotí i míra dodržování mezinárodních norem kvůli nemoci COVID-19. Patří mezi ně například dodržování pravidel vzdálenosti při nástupu a výstupu, základní úklid letadla v noci, poskytování roušek a nošení respirátorů palubním personálem.

Pokud flotila létá výhradně s letadly vyrobenými v Rusku nebo bývalém SSSR, je to minusový bod. Naopak plusový bod se uděluje, pokud letecká společnost splňuje všech osm parametrů Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO): Legislativa, organizace, vydávání licencí, provoz, letová způsobilost, řešení nehod, navigace ve vzdušném prostoru a letiště.

Letecká společnost, která získá pouze jedinou hvězdičku, je považována za nebezpečnou. Zatímco v roce 2019 byla pouze jediná, a to Nepal Airlines, nyní je jich už osm. Na jejich jména upozornil cestovatelský magazín Travelbook.

Nejnebezpečnější letecké společnosti

  • Pakistan International Airlines, Pákistán, Air Algérie, Alžírsko, Scat, Kazachstán, Sriwijaya, Indonésie, Airblue, Pákistán, Blue Wing, Surinam, Iran Aseman Airlines, Írán, Nepal Airlines, Nepál

Letecké společnosti se dvěma hvězdičkami

  • Ethiopian Airlines, Etiopie, UTair, Rusko, Afriqiyah, Libye, Iran Air a Iran Air Tour, Írán, Pegasus, Turecko, Conviasa, Venezuela, Lion Air, Indonésie

Aerolinek jen se dvěma hvězdičkami rovněž přibylo. Ty jsou považované za nepříliš bezpečné.

České společnosti nepropadly

České aerolinie (ČSA) neztratily v hodnocení ani jednu hvězdičku. Smartwings pak zaostaly v otázce hodnocení incidentů, kde se hodnotí mimo jiné chyby pilotů. V žebříčku mají 6 hvězdiček.

Hojně využívané low-cost společnosti se mohou měřit s ČSA. Wizz Air i RyanAir splnily rovněž všechna kritéria. Tři hvězdičky si naopak vysloužil ruský Aeroflot, korejské Asiana Airlines nebo třeba EgyptAir.

 X X X

Skupinu Desmod zasáhla tragédie. Zemřel Martin Michálek, zpěvák poslal bolestný vzkaz

Jednu z nejúspěšnějších slovenských hudebních skupin Desmod v pátek navěky opustil dlouholetý člen týmu Martin Michálek. Staral se o technické zabezpečení kapely a byl její pevnou součástí od samých začátků. Skupina o jeho smrti informovala na svém Facebooku.

Podle webu Nový Čas to byl právě on, kdo pomohl skupině prorazit, když se angažoval v podpise první smlouvy na album s vydavatelstvím.

Michálek přezdívaný „Mišo“ měl v Desmodu na starosti technickou stránku přípravy koncertů. Web uvádí, že ho „trápilo chronické onemocnění jater a hepatitida typu E, až nakonec došlo k selhání celého organismu“.

Zpěvák a lídr Desmodu Mário Kuly Kollár na Facebooku skupiny napsal: „Máme smutek. Uplynulý pátek odešel náš bratr v rock’n’rolle.“

Pro Nový Čas dodal: „Jsem momentálně jako v nějaké mlze a nedokážu si představit, že už nikdy s námi nebude na koncertech. Byl naším největším podporovatelem, fanouškem, členem týmu, členem rodiny Desmod. Byl víc než kamarád, byl doslova jako bratr. Velice nám chybí.“

Skupina Desmod působí na Slovensku už 26 let. Sedmkrát se jí podařilo umístit v anketě Zlatý Slávik a její písničky se pravidelně hrají v slovenských a českých rádiích. Minulý rok prošla kapela krizí, když kvůli neshodám odešli tři její členové.

X X X

Z italské Série A a Champions League přichází na Folimanku Francesco Tabellini

Basketbalisté Prahy pokračují ve svém modelu zahraničního trenéra i po nečekaném přesunu Joshe Kinga na lavičku bundesligového Ludwigsburgu. Nově kormidlo mužů USK Praha převezme italský trenér Francesco Tabellini, který na Folimanku přichází z role asistenta italské Série A a FIBA Basketball Champions League. Absolvent klasické filozofie na boloňské univerzitě tak bude moci poprvé uplatnit své akademické vůdcovské předpoklady na lavičce seniorského týmu.

Jako hlavní trenér již působil u mládežnických týmů, kdy jeho největšími úspěchy jsou italské tituly U20 a U19. Ve svých 38 letech povede poprvé v roli hlavního trenéra nejmladší ligový tým v české Kooperativa NBL. S tím však mají sovy zkušenosti. Rychlá rekapitulace předešlých dvou úspěšných trenérských žolíků mluví za vše – chorvatský tah s Dinem Repešou, který zakončil sezónu jako trenér roku pro sezónu KNBL 20/21 a následné odstartování kariéry na pozici hlavního coacha pro Joshe Kinga – momentálně jednoho z nejzajímavějších a nejperspektivnějších amerických trenérů na starém kontinentu.

Tabellini ušel dlouhou cestu od své role studenta filosofie a literatury a následně učitele. Již během tohoto akademického období se začal více pohybovat v basketbalovém trenérském prostředí, při kterém aktivně začínal od roku 2007 jako trenér v mládežnických kategoriích v jednom z historicky nejstarších (vznik klubu v roce 1929) a nejúspěšnějších (16 titulů ze Serie A, dvojnásobný vítěz Euroligy, Euro Cup-u či Champions League!) evropských klubů Virtus Bologna! V tomto evropském gigantovi měl na starosti práci s mládežnickými talenty a jejich rozvoj jako trenér mládežnické akademie. Právě s touto mládežnickou kategorií se spojují i jeho první největší trenérské úspěchy z boloňského období, kdy se mu podařilo v letech 2010, 2012 a následně i 2013 vyhrát italský juniorský championship! Odborník na práci s mladými talenty po sedmi letech ve Virtusu Bologna odchází na sever restartovat další basketbalovou bývalou věhlasnou ikonu Treviso Basket. V té době ještě „jen“ účastníka Serie A2. Nová éra Trevisa byla nastartována 2 roky před jeho příchodem, a tak byl úkol jasný – pokračovat v práci s krystalizováním talentů a vychovat dostatek elitních hráčů, kteří by mohli potencionálně potáhnout v té době stále nový klub ke špičce italské elity – jedné z nejrenomovanějších evropských soutěží a to do Serie A.

Tabellini tedy převzal od roku 2014 maximální zodpovědnost za výchovu hráčů v benátském regionu. Kromě mládežnické akademie začíná jeho působení také u „A“ týmu Trevisa jako asistent trenéra. Cíl byl sice jasný, cesta k němu však o něco složitější. Sedmileté působení vyústilo v dosažení výsledků – postup do italské Série A, a následně i do FIBA Champions League. To již stál po boku hlavního italského trenéra Massimiliana Menettiho. Francescovi se podařilo vyhrát ještě 2 podstatné kovy – svou skvělou práci s mládeží reflektoval historickým titulem v kategorii těsně pod tou mužskou – v roce 2018 dosáhl na zlaté medaile, když vyhrál italský championship U20. Druhý zlatý kov je ve spojení s „A“ týmem mužů v postupové ligové sezóně, kdy získali titul mistra v Italian LNP Cup! Při pohledu na trenérskou kariéru nového trenéra sov je zřejmé, že vysokoškoláci opět sází na osvědčené vlastnosti – mladý ambiciózní trenér z vyhlášené zahraniční školy, který se zaměřuje na rozvoj a „čarování“ s mládeží.

Podle loňského vzoru tak opět přichází trenérská osobnost z jedné z nejlepších evropských soutěží, což bezesporu italská Série A je. Navíc se zkušenostmi s výchovou hráčů v kombinací elitního mládežnického a seniorského basketbalu. Tabellini svou dosavadní prací v mládežnických akademiích nejvyššího kalibru jako je Virtus Bologna a Treviso Basket reprezentuje a představuje právě zmíněné atributy implementace hráčů do seniorského basketbalu na té nejvyšší úrovni, což je přesně dlouhodobá strategie USK Praha. Petr Jachan (generální manažer USK Praha): „Po nečekaném odchodu Joshe Kinga do německé bundesligy nás čekal opět tradiční výběr nového trenéra.

Zkušenosti z posledních sezón nás utvrdily v pokračování strategie spolupráce s významnou zahraniční trenérskou školou, která vždy naši organizaci posune dopředu. Díky tomu jsme se dostali k zajímavému osobnímu příběhu Francesca Tabelliniho. Jeho profil dvou dlouhodobých misí ve špičkových italských programech, práce v mládežnických akademiích s přesahem do elitního mužského basketbalu je blízkým scénářem USK Praha a důkazem koncepční práce. Navíc škola jedné z nejlepších evropských lig italské série A nabízí další výzvu pro naši organizaci. Nejen praktický, ale i akademický a lidský profil Francesca, jeho ambice budování kariéry hlavního trenéra, podložená zkušenostmi z mládežnického, ale i elitního mužského basketbalu jak v roli asistenta, tak hlavního trenéra, byly hlavními rozhodovacími faktory pro italskou cestu. Věříme tak, že právě spojení USK s Francescem Tabellinim bude optimální platformou pro využití jeho potenciálu a zkušeností v nové roli hlavního trenéra a pokračování strategie USK v rozvoji nejen výkonnosti, ale výsledků naše mladého týmu.“

Francesco Tabellini (hlavní trenér USK Praha): „Jsem nadšený, že se mohu připojit k USK Praha, historickému basketbalovému klubu, jehož pověst již mluví sama za sebe. Jméno USK a její evropsky uznávanou akademii znám už několik let – od doby, kdy jsem ve Virtus Bologna začal sledovat tým „Future Stars“ pod hlavičkou USK na mezinárodních špičkových turnajích. Hluboce jsem respektoval významné úsilí, které tento tým vynaložil na vychování nejlepších hráčů českého basketbalu. Jakmile začal můj kontakt s klubem v čele s generálním manažerem Petrem Jachanem, cítil jsem, že sdílíme stejnou misi – rozvíjet mladé hráče s cílem konkurovat komukoli na nejvyšší úrovni. Budeme více než tvrdě pracovat na tom, abychom se každý den zlepšovali a prezentovali se tím nejlepším možným levelem basketbalu vždy, když vyběhneme na palubky domácí české Kooperativa NBL! Po osobní stránce se neumím dočkat, že se přestěhuji do Prahy, nádherného města s fascinující kulturní historií.“

Francesco Tabellini Narozen: 18.8.1983 v Modeně, Itálie Vzdělání: Univerzita Bologna Trenérská kariéra: 2014 – 2022 Treviso Basket (asistent trenéra „A“ týmu mužů – Serie A, FIBA Basketball Champions League) 2014 – 2019 Treviso Basket (trenér mládežnické akademie) 2007 – 2014 Virtus Bologna (trenér mládežnické akademie) Trenérské úspěchy: Italian Legadue Winner (2019) Italian Legadue Cup Winner (2019) Italian Champion U20 (2018) Italian Champion U19 (2010, 2012, 2013) /mš/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.