Fiala nerozhazovat mld. ČR Ukrajině, nejsou Fialy, ODS vyměnit Fialu

 Pane premiére, je to přesně půl roku od chvíle, kdy byla jmenována vaše vláda. Od té doby jste musel řešit i nečekané problémy, včetně války na Ukrajině, kterou napadlo Rusko. Musím se vás ale nejprve zeptat na jednu aktuální věc. Je tu další kauza, už několikátá kolem politiků STAN, tentokrát korupční, v Praze. Nemůže otřást i vládní koalicí?

Fiala: Těch věcí, které řešíme, je tolik, že jsem si ani neuvědomil, že je to přesně půl roku. Inflace, ceny energií, energetická bezpečnost, válka na Ukrajině, to všechno jsou věci, kterým se musíme věnovat.

Samozřejmě, důležité je, aby bylo řádně vyšetřeno, k čemu došlo, aby byli potrestáni viníci a byl dán průchod spravedlnosti. Je ale dobře, že hnutí STAN reagovalo tak rychle, jak reagovalo, a vyzvalo pana Petra Hlubučka, aby se vzdal všech funkcí.

X Říkal jste i při interpelacích ve Sněmovně, že to nemá vliv na vládu. Bylo obviněno 11 lidí, včetně podnikatele Michala Redla, který měl úzké vazby na uprchlého Radovana Krejčíře. Teď se objevují zprávy, že se Redl staral o mediální obraz hnutí STAN a že se současným ministrem školství Petrem Gazdíkem jezdil na dovolenou. Neznepokojuje vás to ani trochu?

Mě ta kauza chladným nenechává, ale já mám zatím jen informace z médií. S ministry za hnutí STAN jsem mluvil. Je to živá kauza a nepřísluší mi ani, abych to komentoval. Ale co určitě chci a co se děje, je to, aby politická odpovědnost byla vyvozována.

x Volání opozice, abyste ministerstvo vnitra svěřil někomu jinému než hnutí STAN, nevyhovíte. Je fakt, že bez dohody celé koalice to ani udělat nemůžete.

Hlavně je to volání z opozice, která se sama chovala tak, že všechny kauzy, které byly, vydávala za mediální případy a nereagovala na to vůbec. Hnutí STAN okamžitě reagovalo.

Upřímně řečeno, kdyby existovalo nejmenší podezření, že předseda hnutí STAN, který je zároveň ministrem vnitra, nějak zasahuje do nějakých kauz, tak bychom určitě nebyly svědky této kauzy, která se dotýká pražského radního za hnutí STAN.

Žádné politické zásahy tu nejsou, ty bych ani nepřipustil. Hnutí STAN se samo rozhodlo, už na základě toho, co bylo zveřejněno, vyzvat pana Hlubučka k rezignaci, to pokládám za důležité a to jiné hnutí v případech jiných kauz neudělalo.

Žádná žlutá karta ministrovi nebyla

Když se podíváte na výkony svých ministrů, je mezi nimi někdo, komu jste už řekl, že by měl přidat?
S prací týmu jsem spokojen. Žádná vláda v moderní historii neměla tak složitý nástup, nečelila takovým výzvám. Všichni kolegové do toho dávají všechno. Snažíme se řešit situaci ve prospěch občanů.

Žádnou žlutou kartu jste tedy nikomu z vlády dát nemusel?
Ne, žlutá karta nebyla. Můj styl není nechat věci dojít do situace, kdy se z nich stává problém. Snažím se poslouchat názory kolegů a zvyšovat kvalitu práce ve vzájemném dialogu.

 Teď k tomu, co zajímá většinu občanů. Sněmovna schválila návrh vlády na jednorázový příspěvek 5 tisíc korun pro děti do 18 let z rodin s příjmem do milionu korun hrubého ročně. Jak jste přišli právě na 5 tisíc korun a není to proto, že právě 5 tisíc dostávají jako humanitární dávku uprchlíci z Ukrajiny?
Tato souvislost tam určitě není. Nám šlo o to, aby to ta rodina nebo samoživitelka skutečně poznali, aby jim to pomohlo, aby to odpovídalo nějakým zvýšeným nákladům. Načasovali jsme to na srpen, kdy každý, kdo má dítě, má v souvislosti se začátkem školního roku zvýšené náklady.

Nejohroženější jsou rodiny s dětmi

Není to jen takové „všimné“ pro rodiny, protože jsou v září komunální a senátní volby?
Ne, my jsme se snažili pomoci těm, kteří jsou příslušníky střední třídy, ještě třeba nemají nárok na sociální dávky, protože jsou na tom o něco lépe, ale současně se jich už dotýkají existenční problémy a patří k té nejohroženější skupině. A ze všech analýz vyplývá, že tou nejohroženější skupinou jsou rodiny s dětmi a samoživitelé.

X Neuvažovali jste o tom, že by se to týkalo všech nezaopatřených dětí, tedy i studentů do 26 let?
Zvažovali jsme různé varianty, ale někde musíme udělat hranici, a udělali jsme to takto. Vycházeli jsme i z toho, že přece jen dospělý člověk, který je nezaopatřený a studuje, má nějakou možnost si někde na brigádě vydělat, zatímco děti do 18 let ne.

X  Jednáte v koalici také o zvýšení rodičovského příspěvku nebo o vyšších slevách na dani na poplatníka nebo na děti?
My jsme zvýšili některé sociální dávky, upravili jsme čerpání rodičovské a sleva na poplatníka se zvyšovala naposledy na začátku letošního roku. Dokud se na něčem ve vládě nedohodneme, tak máme ve zvyku to neříkat veřejnosti, protože nechceme přinášet zmatek, ale řešení, za kterými vláda stojí.

Nemohu vyloučit, že přistoupíme k dalším krokům. Vidíme, co se lidem děje. Reagovali jsme na to „Deštníkem proti drahotě“, reagujeme na to podporou seniorů, podporou sociálně slabých rodin a teď připravujeme úsporný tarif, kterým chceme pomoci opravdu velmi široké skupině občanů.

Neustále hledáme cesty, jak na jedné straně neudělat plošná opatření, která by navyšovala inflaci, a na druhou stranu jak pomoci lidem, aby tu situaci zvládli.

X Úsporný tarif představíme do konce června

Lidi trápí zdražování elektřiny, plynu. Řada z nich se nestačila divit, když dostali dopis, jak mají dál vypadat platby za elektřinu nebo za plyn. O tom úsporném tarifu se hovoří už dlouho, ale stále není jasné, jak bude vypadat. Kromě toho z vlády zaznělo, že to bude stát 24 až 25 miliard korun, pak zaznělo 50 miliard korun. Můžete říci, jak to bude vypadat?’
S přípravou úsporného tarifu jsme docela daleko. Jen musím říci, že není úplně jednoduché to nachystat tak, aby to odpovídalo jednotlivým typům tarifů, které domácnosti platí a abychom dosáhli toho, čeho chceme dosáhnout. Tedy aby určitá část energií vám byla garantována za sníženou cenu prostřednictvím státu.

Parametry dolaďujeme a seznámím se nimi veřejnost do konce června. Levné to pro státní rozpočet nebude.

Měli jsme jednání se společností PKN Orlen, která nám přislíbila navýšení investic do zvýšení produkce paliv v České republice o 10 miliard, a tímto způsobem s těmi firmami jednáme, aby občané ze zisků těchto firem měli víc.„Nemyslím si, že je divné se bavit o vyšším zdanění, když vzrostly ceny energií a energetické společnosti mají výrazně vyšší zisky, aniž by musely vynaložit nějaké zvláštní investice. Británie zavedla dočasné zvýšení zdanění energetických firem, aby se ty peníze vrátily zpátky do systému. A tímto směrem bychom se měli vydávat asi i my,“ řekl ministr vaší vlády, šéf Pirátů Ivan Bartoš. Vydá se vláda i tímto směrem?
Bavíme se o řadě věcí. Díváme se i do zahraničí. Když srovnávám naše kroky s kroky jiných zemí, tak myslím, že česká vláda dělá poměrně razantní opatření. My nechceme jít cestou zvyšování daní, na druhou stranu musím říci, že jsme si vědomi, že řada firem z té situace profituje, aniž by to znamenalo, že něco zmodernizovaly, nabídly lepší produkt.

Jinak chci říci, aby tady nevznikaly nějaké pochybnosti, všechny zisky, tedy dividendy, které získáme v rámci sedmdesátiprocentního podílu ve společnosti ČEZ, reinvestujeme zpátky do státního rozpočtu do pomoci lidem s cenami energií.

X Odpuštění plateb za obnovitelné zdroje

Co třeba možné odpuštění plateb občanům za obnovitelné zdroje energie, což opakovaně navrhuje bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček?
Karel Havlíček má spoustu nápadů, ale jejich dopady na státní rozpočet, když si je spočítáte, jsou neuvěřitelné. Nicméně odpuštění plateb za obnovitelné zdroje je jedna z věcí, nad kterou sami přemýšlíme a kterou propočítáváme, v jaké podobě by to mohlo fungovat.

Je to logické a je to opatření, které by mohlo pomoci firmám, což je také věc, kterou vedle pomoci občanům musíme mít na paměti. Přijdeme s balíčkem opatření, ve kterém bude úsporný tarif a některé další věci.

x Polsko přistoupilo ke snížení DPH na zemní plyn a výraznému snížení DPH na pohonné hmoty, Slovensko k zastropování ceny elektrické energie do konce roku 2024, Rakousko se rozhodlo pro příspěvek 500 euro dospělému a 250 eur každému dítěti, Chorvatsko ke snížení DPH na dodávky tepla, snížení DPH u plynu, snížení DPH na tuhá paliva. Skutečně nic z toho vláda nezvažuje, když obdobná opatření přijímají mnohé evropské země, včetně těch okolo nás?

Musíme to vidět v souvislostech. Mně moji kolegové premiéři říkají, že se jich novináři ptají, proč neudělají taková opatření, jaká udělala česká vláda. Uvedu jeden příklad. Rakousko připravilo balíček protiinflačních opatření zhruba ve výši 6 miliard eur, to představuje asi 6 procent výdajů rakouského rozpočtu. My jsme připravili balíček za 100 miliard korun a to představuje 5,3 procenta výdajů. Takže to, co jsme udělali my, je srovnatelné. Je to trochu bohatší země a ještě mají nižší inflaci, než má Česká republika.

Pokud jde o ceny pohonných hmot, opatření, která jsme udělali my, to znamená zrušení povinného přimíchávání biosložky, snížení spotřební daně a kontrola marží, nepochybně fungují. Cena benzinu a nafty v České republice je taková, že patříme k lepší polovině zemí Evropské unie. Dokonce řada zemí, které přistoupily ke snížení DPH, nedosahuje lepších cen, protože tam to neznamená, že se to promítne do koncové ceny pro zákazníka.

X Zabrala ta vaše opatření dostatečně? Jste si tím opravdu jistý?

Ta cena po 1. červnu skutečně poklesla, ale mezitím vzrostla cena na burze, zejména na burze v Rotterdamu, která má zásadní vliv na tu koncovou cenu benzinu a nafty. Ale oni mi dají za pravdu, když se podívají na výkyv cen v Evropě.

Všechny státy se s tím potýkají a jak se ukazuje, Česká republika patří k těm, kde ceny pohonných hmot jsou v dolní polovině tabulky. Kdybych to měl říci koncepčně, tak česká vláda se snažila odstranit všechny národní vlivy na růst cen. Cenu ropy na světových trzích Česká republika neovlivní. Mimochodem i to je jeden z důsledků ruské agrese na Ukrajině.

X Odbory vyhlásily stávkovou pohotovost kvůli tomu, že jste se dosud nedokázali dohodnout na přidání zaměstnancům ve veřejné sféře. Kolik je maximálně vláda ochotna lidem přidat a od kdy?
Je mi líto, že odbory vyhlásily stávkovou pohotovost a je mi to líto proto, že jsem zvyklý, že když s někým jednám, tak jednám a neuchyluji se k hrozbám a takovým silovým akcím. Já bych tomu rozuměl, kdybychom se nedomluvili, ale ta jednání ještě nejsou ukončena.

Musíme mít odpovědnost k lidem, kteří platí daně, potýkají se s těmi obrovskými problémy, které mají, a chtějí po nás oprávněně, abychom dokázali zkrotit inflaci, která znehodnocuje jejich úspory, jejich peníze a všechno jim zdražuje. A proti tomu jde navyšování platů.

My jsme proto, abychom udrželi inflaci pod kontrolou, zmrazili platy státních zaměstnanců, přidali jsme opravdu jen některým skupinám – ozbrojené složky, učitelé, zdravotníci – a snažíme se inflaci držet pod kontrolou.

O některých požadavcích opravdu mluvme, platy třeba nepedagogických pracovníků, ale mějme na paměti, že jakékoli přidání platů je krok, který může vést k posilování inflace. Takže nepovažuji ten nátlak za vhodný a myslím, že ani nepovede k žádnému lepšímu výsledku.

x Rusko nezajímají jen naše města Mariupol, Severodoněck, Charkov, Oděsa a Kyjev. Jeho ambice směřují do obrovského prostoru od Varšavy po Sofii, od Prahy po Tallinn, řekl v projevu k českým poslancům a senátorům ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Uvědomuje si to Evropa?

Uvědomuje. Nejsilněji si to uvědomují země střední a východní Evropy, a proto děláme to, co děláme. Proto jsme podpořili a byli motorem řady sankcí. Evropa už přijala šest balíků sankcí proti Rusku. Proto Česká republika patří na jedno z předních míst podporovatelů Ukrajiny, proto je tu tak obrovská solidarita s ukrajinskými uprchlíky.

Všechno, co se tu odehrává, ukazuje, že si to česká společnost uvědomuje, uvědomují si to další země střední a východní Evropy. Co je důležité, ty země, které jsou dál od Ruska, které nemají zkušenosti s ruským imperialismem, tak nás poslouchají, naše obavy, naše zkušenosti a nápady mnohem více než v minulosti.

 X Jednáte s lídry dalších zemí NATO, přete se o to, jestli je pomoc Ukrajině, kterou se snaží zničit Rusko, dostatečná? „Neudělali jsme dost, abychom podpořili Ukrajince, abychom bránili jejich svobodu a svrchovanost,“ prohlásil na adresu zemí Západu polský premiér Mateusz Morawiecki.

Mluvíme o tom, kde ta podpora má být, kde má být silnější, kde má být i jasnější distanc od Ruska a ono to přináší výsledky. Česká republika třeba v oblasti té vojenské podpory, která je nesmírně důležitá, šla v mnoha směrech příkladem a k tomu se přidávají další státy. Postupně se to nabaluje. Samozřejmě jsou státy, které jsou opatrnější, zdrženlivější.

X Nevidím teď smysl v komunikaci s Putinem

x Na jednu stranu Ukrajina slyší slova podpory od západních politiků, na druhé straně třeba výrok francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, že Rusko nesmí být na Ukrajině poníženo. Ponížen tedy nemá být podle něj agresor, který se sám přirovnává k carovi Petru Velikému. Není to ostudné?

Já jsem s Emmanuelem Macronem mluvil i o těch některých výrocích a hlavně o té jeho snaze o dialog s Vladimirem Putinem. Musím říci, že nikomu nebráním, aby se snažil dosáhnout nějakého mírového řešení, současně sám nevidím momentálně smysl v komunikaci s prezidentem Putinem, protože ta komunikace je permanentní, byla už před válkou a k ničemu to zatím nevedlo, protože Vladimir Putin si nechce sednout ke stolu a vést mírová jednání, ale pokračuje v té agresi.

X Vy byste tedy neřekl, že Rusko nemá být poníženo na Ukrajině?  

Jsem přesvědčen, že Rusko se ponižuje samo. Vyčlenilo se úplně z nějakých pravidel světového řádu. Nejenom že napadlo nezávislou zemi, která chtěla sama rozhodovat o tom, kam patří a kterým směrem se její společnost vydá, ale ještě ta neuvěřitelná brutalita, které jsme svědky, staví Rusko a Vladimira Putina do řad válečných zločinců.

 X Odmítám stavět naše občany proti Ukrajincům

V pomoci s posíláním zbraní na Ukrajinu by podle expremiéra Andreje Babiše mělo Česko přibrzdit. „Já si nemyslím, že v tom máme i nadále pokračovat v takové míře a že má naše desetimilionová země patřit na špičku všech zemi, které na Ukrajinu dodávají zbraně,“ řekl Babiš. Předpokládám, že se tímto doporučením řídit nebudete, že?

Ne, nebudu se tím doporučením řídit, a nechci se ani řídit doporučeními lidí, kteří neváhají v těch nejtěžších chvílích pro Evropu a Českou republiku, když kousek od nás je válka, stavět české občany proti Ukrajincům, to je pro mě nepřijatelné.

x Česko zatím poskytlo dočasnou ochranu více než 370 tisícům uprchlíkům z Ukrajiny, někteří se již vrátili domů nebo odešli do jiné země. Má vaše vláda přehled o tom, kolik jich vlastně nyní v Česku je? A kolik si jich už dokázalo najít v Česku práci na hlavní pracovní poměr, nemyslím tím různé brigády či dohody o provedení práce, protože mnozí zaměstnavatelé trvají na znalosti češtiny a lidé se běžně za tak krátkou dobu cizí jazyk nenaučí. 

Máme přes 370 tisíc zaregistrovaných, víme, že několik tisíc nebo desítek tisíc lidí se vrací zpátky, ale nemáme úplně přesný přehled, protože jsme uprostřed schengenského prostoru.

Víme, že asi 73 tisíc lidí z těch uprchlíků do poloviny června nastoupilo do zaměstnání. Úřad práce nezjišťuje, zda se jedná o pracovněprávní vztah nebo dohodu o provedení práce, nicméně když se porovnávají údaje, které posílají zaměstnavatelé na Českou správu sociálního zabezpečení, tak se zdá, že to je zhruba půl na půl.

x  Nikdo neví, kdy Putinova válka skončí. Uprchlíci před válkou dostali dočasnou ochranu na rok. Bavíte se už nyní ve vládě o tom, jak se k nim Česká republika postaví poté, zda jim tu ochranu prodlouží? Někteří se ani nemají kam vrátit, protože jim ruská armáda zničila jejich domovy.

Myslím, že se o tom musíme bavit v rámci Evropské unie. Toto je věc, kde by měla nastoupit evropská solidarita. Ty země, které jsou zasaženy vlnou uprchlíků z Ukrajiny, by v tom neměly být samy. Měly by dostat dlouhodobější finanční podporu, aby tu situaci zvládly.

X Na podzim bude mít vaše koalice Spolu 19 společných kandidátů v senátních volbách. Jaký volební výsledek budete považovat za úspěch?
Chceme obhájit většinu v Senátu jak pro koalici Spolu, tak pro celou vládní koalici. Ukazuje se to důležité, když jsme viděli, jak opozice blokovala vůbec fungování Poslanecké sněmovny a chceme také dosáhnout takové většiny, aby Miloš Vystrčil mohl pokračovat ve své výborné práci předsedy Senátu.

A bude mít výsledek šéfa Senátu Miloše Vystrčila ve volbách na Jihlavsku vliv na to, zda bude kandidovat na prezidenta republiky s podporou koalice Spolu?

Věřím, že Miloš Vystrčil bez problémů uspěje a obhájí svůj senátorský mandát, ale k nominacím kohokoli a ke kandidátům na prezidenta se ještě nebudu vyjadřovat. Koalice Spolu řekne, jak bude postupovat, až po prázdninách.

 Míním naplnit, co jsem občanům slíbil

x Bývalý premiér Andrej Babiš vás vyzval, abyste kandidoval a on by pak do voleb šel taky. Vy jste svoji kandidaturu už několikrát odmítl. Existuje nějaká okolnost, která by vás mohla přimět toto vaše ne ještě přehodnotit?

Ne. Já jsem kandidoval ve volbách v čele koalice Spolu a byl to souboj, kdo dostane důvěru, aby mohl sestavovat vládu a získá funkci premiéra. Já jsem tu důvěru dostal a míním ji naplnit. Teď jsou velice těžké časy pro Českou republiku, funkce předsedy vlády je zásadní pro to, co se v České republice děje a já nemám v úmyslu z toho zápasu odcházet. Míním naplnit to, co jsem občanům slíbil.

X Od července bude Česká republika předsednickou zemí Evropské unie. Tentokrát naše země neříká, že to Evropě „osladíme“, jak dvojsmyslně Evropě slibovala v roce 2009 tehdejší vláda Mirka Topolánka, než ji opozice svrhla. K čemu chcete předsednictví využít?

Naprosto zásadní je posílení energetické bezpečnosti Evropy a to i pro Českou republiku znamená, že uděláme zásadní kroky k tomu, abychom se zbavili závislosti na ruských fosilních palivech. Musíme se vyrovnat s válkou na Ukrajině, ať už jde o uprchlíky nebo poválečnou pomoc Ukrajině.

Strašně důležité je posílit obranyschopnost Evropy. Musíme posílit odolnost evropské ekonomiky. Nejde jen o energie, jde i o suroviny, o další věci. Nemůžeme být tolik závislí na zemích, které se ukáží jako nespolehlivé.

Vzpomeňme si třeba, abych uvedl příklad, na situaci v covidu s čipy a jak těžce to zasáhlo automobilový průmysl, na kterém jsme do značné míry závislí. Musíme i v této věci posílit svou odolnost. Naším hlavním úkolem je to se ctí zvládnout, provést Evropskou unii tímto složitým obdobím a správně reagovat na výzvy, které před námi stojí.

X X X

Soud poslal do vazby Hlubučka i další dva obviněné v kauze dopravního podniku

X V kauze korupce v pražském dopravním podniku dnes soud poslal do vazby bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (STAN). Novinářům to na místě řekli mužův advokát Lukáš Trojan a dozorující státní zástupce Adam Borgula. Ten uspěl i s dalšími dvěma návrhy na vazbu. Podle některých médií se první z nich týkal podnikatele Zakaríi Nemraha, ve druhém jde podle obsahu obvinění patrně o zlínského podnikatele a lobbistu Michala Redla, který byl podle policejních dokumentů hlavou celé skupiny.

Obvodní soud pro Prahu 9 dospěl u Hlubučka i dalších dvou obviněných k závěru, že by mohli uprchnout nebo ovlivňovat dosud nevyslechnuté svědky. „Podle mého je dána reálná obava, že by se mohli vyhýbat stíhání,“ poznamenal Borgula. Všichni tři obvinění proti vzetí do vazby podali stížnost. O té bude rozhodovat pražský městský soud.

Hlubučka přivedla k soudu policejní eskorta, na rukou měl pouta. Vazební zasedání trvalo přes dvě hodiny. „Samozřejmě není rád, že jde do vazby. Kdo by byl rád?“ uvedl jeho právník. Domnívá se, že až policie vyslechne dosud nevyslechnuté svědky, bude možné Hlubučkovu útěkovou vazbu nahradit jinými opatřeními. Pobyt v policejní cele podle něj exnáměstek snáší „jako každý, takže normálně“. „Zatímco v médiích je označován za, řekněme, spoluřídící osobu té skupiny, z usnesení o zahájení trestního stíhání nic takového jednoznačně nevyplývá. Jeho role je tam podle mého hodnocení spíše okrajová,“ zdůraznil Trojan.

I u prvního obviněného souhlasil soud podle Borguly s tím, že panují důvodné obavy, že by mohl uprchnout nebo působit na dosud nevyslechnuté svědky či spoluobviněné. „Aby osoba byla vzata do vazby, musí soud shledat, že trestní stíhání je důvodné. Mám za to, že k tomuto závěru zdejší soud dospěl,“ sdělil státní zástupce. Obhájkyně obviněného zástupcům médií po vazebním jednání řekla, že se nemůže k ničemu vyjadřovat.

Trojice obviněných, u nichž Borgula navrhl vazbu, čelí stíhání kvůli založení organizované zločinecké skupiny nebo za účast na její činnosti, dále za požádání o úplatek s cílem opatřit si značný prospěch a také za nedovolené nakládání s drogami. V souvislosti s drogami média zmiňovala Redla, který byl podle policejních dokumentů zároveň hlavou skupiny.

Třetím obviněným, o jehož vazbě dnes soud rozhodoval, byl tedy pravděpodobně právě Redl. „Obviněná osoba je viněna z účasti na organizované zločinecké skupině pro organizátorství, přijetí úplatku a pro přečin nedovolená výroba a jiné nakládání s psychotropními látkami a jedy,“ shrnul po třetím vazebním zasedání Borgula.

Ve středu informovalo státní zastupitelství o tom, že policisté v případu obvinili 11 lidí. Borgula dnes upřesnil, že usnesení o zahájení stíhání se zatím podařilo doručit deseti z nich. Policie tvrdí, že skupina systematicky obsadila klíčové pozice v dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat různá výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky. Podle médií se gang snažil získat podíl například ze zakázky na přestavbu okolí metra Nádraží Holešovice.

Za činnost v organizované zločinecké skupině lze uložit až desetileté vězení nebo propadnutí majetku, vedoucímu činiteli gangu hrozí ještě o dva roky vyšší trest. Korupci trestá zákoník rovněž až deseti lety vězení. Za distribuci drog pak hrozí až pětiletý pobyt za mřížemi či peněžitý trest.

Mezi další obviněné patří podle čtvrtečních informací serveru Seznam Zprávy i vedoucí jednotky informačních technologií dopravního podniku Luděk Šteffel, šéf právního odboru Dalibor Kučera, vedoucí odboru technické správy objektů Martin Vejsada, různí podnikatelé, Redlův osobní řidič či obchodní zástupce radiokomunikační firmy. Server také uvedl, že vedle 11 již stíhaných lidí chce policie obvinit i ekonomického náměstka dopravního podniku Mateje Augustína a podnikatele Pavla Dovhomilija. Dále upozornil na to, že Redl se v minulosti vyhnul soudům v jiných kauzách díky lékařskému potvrzení o své duševní poruše.

Hlubuček ve čtvrtek rezignoval na funkci náměstka pražského primátora, člena rady hlavního města a člena dozorčí rady Pražských služeb. Ve středu po výzvě vedení strany se vzdal také všech stranických funkcí včetně pozice na kandidátce STAN pro podzimní volby do zastupitelstva, kde figuroval na třetím místě. Hnutí STAN mu pozastavilo členství. Hlubuček opustil také dozorčí radu DPP.

X X X

Hlubuček vládl autoritářsky. Nekalosti jsme tušili již delší dobu, říká zastupitel za STAN Kužílek

Pražskou politikou otřásla korupční kauza spojená s bývalým náměstkem primátora Petrem Hlubučkem (STAN) a pražským dopravním podnikem. „Upozorňovali jsme, že to všichni ve vzduchu můžou cítit a je potřeba neumožnit, aby vedení organizace bylo směřováno tímto klientelistickým způsobem,“ říká pro Radiožurnál Oldřich Kužílek, člen zastupitelského Výboru pro veřejnou správu, legislativu a transparentnost za TOP 09 a STAN – Spojené síly pro Prahu.

 x Zástupci české kanceláře protikorupční organizace Transparency International srovnávají tento případ s nejzávažnějšími kauzami například ve sportu. Jakou váhu připisujete vy?

Váha je to jistě značná. Vidíme to koneckonců v tom mediálním obrazu, i bez ohledu na to, jestli budou nakonec závěry trestního řízení vůči jednotlivým osobám tak či onak konkretizované. Dá se říct, že tato kauza je bohužel celkem silnou politickou kauzou. Ač musíme ctít presumpci neviny, tak se dá případ charakterizovat jako určitá neopatrnost ve vysoké politické funkci. Přinejmenším na to, jaký typ dravců okolo mě krouží, tedy ne okolo mě osobně, ale okolo dotčených politiků.

Domnívám se, že býti v politice a zejména na vyšší úrovni v sobě zahrnuje nejenom nějaké otázky, jestli skutečně jsem se něčeho zúčastnil, někde jsem řekl, někde jsem ovlivnil, ale jestli jsem si dal dostatečný pozor na to, co se děje okolo mě. Toto je všechno podle mě, na co si musejí politici dát zatracený pozor. V tomto smyslu prostě tady je veliký problém.

X Jak mělo hlavní město zatím nastavenou kontrolu, aby k takovému jednání nedocházelo? Souhlasíte s názorem Transparency International, že prakticky žádné podobné mechanismy neexistovaly?

Nějaké mechanismy – všeobecné, preventivní – na hlavním městě Praze jsou spíš z oblasti transparentnosti, přístupu k informacím a postupu při zadávání veřejných zakázek, případně při okolnostech instalování a sledování činnosti dozorčích. To se v poslední době, myslím, aspoň jak jsem byl seznamován, třeba z hlediska práva na informace, z vývoje těchto norem, zlepšovalo..

‚Tušili jsme to‘

Asi to evidentně nestačilo.
Nepochybně. To jsem právě chtěl říci, že to je v tom celkovém boji proti korupci jenom jedna složka. Něco jako, když pro růst květiny musí být humus a nějaké hnojivo, ale to vůbec ještě neznamená, že se tam nechytne plevel a že se to nezvrátí v něco jiného. Těch opatření samozřejmě může být více.

Oldřich Kužílek je spoluautorem zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím. Od roku 2014 působí za STAN jako zastupitel na Praze 6, poslední roky je také členem Výboru pro legislativu, veřejnou správu a transparentnost Zastupitelstva hlavního města Prahy, do kterého ho nominovaly strany TOP 09 a STAN – Spojené síly pro Prahu.

Pro mě je tato situace významná v té rovině politická, že ukazuje osobní odpovědnost politiků držet si jaksi mimo své gravitační pole veškeré osoby, vztahy, konexe, zájmy, které by mohly vzbuzovat tato podezření. To se tady bohužel prostě nepodařilo. Pan Hlubuček si to neohlídal a musím říci, že to jsme samozřejmě tušili delší dobu a třeba v pražské organizaci jsme proti tomu i dost vystupovali a upozorňovali jsme dlouhodobě na toto riziko, které může poškodit potom práci mnoha slušných lidí ze STANu v Praze.

X Co jste konkrétně tušili a jak jste s tím potom nakládali, protože třeba radní Hana Marvanová tvrdí, že také měla ta různá podezření, ale vlastně nikdo ani v rámci STAN, ani koalice na její podněty nereagoval?

Ano, ptáte se velmi správně. V rámci pražské organizace probíhalo dlouhodobé přetlačování. Tu druhou stranu prezentoval třeba místostarosta Prahy 6 pan Lacina, ale i Petr Prokop a já. Koneckonců některé sněmy se takovým přetlačováním vyznačovaly a pozadí toho bylo právě silný názor, že prostě to riziko je značné.

Upozorňovali jsme, že to všichni ve vzduchu můžou cítit a že je potřeba neumožnit, aby vedení pražské organizace bylo směřováno tímto klientelistickým nebo způsobem, který si získává politickou podporu i určitým zavazováním si lidí z členské základny a tím pádem získávání pozice, ze které se potom může člověk dostat do takto rizikových nepříjemných situací, jako se pan kolega Hlubuček nebo naštěstí dřívější kolega  dostal.‚Jak se to vyřeší, tak ti donesu půl míče.‘ Tři zakázky, které ovlivňovala skupina kolem radního Hlubučka

X Hana Marvanová říkala, že v té době neměla dostatek podkladů pro to, aby podala trestní oznámení. Vy jste to chápali taky tak?

Přesně tak, to bych mohl potvrdit. Prostě to jsou situace v životě, které zná asi každý. Něco si myslíte, jaksi vás svědí v nose, nebo jak bych to řekl, ale nemáte za co je jak chytit. Nemáte jak dobře argumentovat. Snažíte se přesvědčovat lidi spíš na jiné rovině, na rovině třeba vyšší průhlednosti, demokratičtějších postupů, než bylo v pražské organizaci bohužel pod vedením pana Hlubučka vedeno. Skutečně se dá říci, že to byl relativně autoritářský způsob vedení. Myslím si, že ta kauza ukazuje, že se s tím musí udělat rázný, nějaký pohyb dopředu.

X Připadají vám ty kroky, které na zastupitelstvu navrhuje, dostatečné? Například snížení limitu, nad kterým musí zakázku schvalovat rada hlavního města, ze šesti miliard na 50 milionů?

Z hlediska hlavního města Prahy tato opatření jdou dobrým směrem, nemyslím si ale, že jsou úplně dostatečná. Z hlediska STANu si myslím, že je potřeba svolat mimořádný pražský sněm řešit tu situaci i třeba ve vztahu ke kandidátce do příštích voleb.

X X X

Pravá ruka gangstera Krejčíře a známý Gazdíka s Polčákem. Kdo je obviněný  

Společně s bývalým náměstkem pražského primátora Petrem Hlubučkem (STAN) figuruje mezi osobami obviněnými z korupce v souvislosti s hospodařením pražského dopravního podniku (DPP) i lobbista a podnikatel Michal Redl. Ten byl v minulosti jedním z klíčových spolupracovníků gangstera Radovana Krejčíře. V posledních letech se také často psalo o jeho vazbách na hnutí STAN. Opakovaně byl v kontaktu s ministrem školství Petrem Gazdíkem či europoslancem Stanislavem Polčákem (oba STAN).

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) ve středu obvinili 11 osob kvůli hospodaření DPP. Deník Právo v pátek napsal, že je celkem stíháno již 13 lidí. Mezi podezřelými je mimo jiné dnes již bývalý náměstek pražského primátora a člen hnutí STAN Petr Hlubuček či kontroverzní podnikatel Michal Redl.

Na základě zjištění policie má jít o korupci a účast na organizované zločinecké skupině. „Politickou hlavou“ byl údajně Hlubuček. Výkonnou funkci měl mít Redl. Hlubuček však není jediným členem STAN, se kterým je jméno zlínského podnikatele spojeno.

V roce 2017 Stanislav Polčák odeslal Redlovi e-mail se žádostí o doporučení k nominacím na důležitá místa v pražských firmách a na magistrátu. Toto zjištění tehdy stálo Polčáka kandidaturu do předsednictva STAN. Přesto na místopředsedu hnutí kandidoval úspěšně o čtyři roky později.

Šifrovaná komunikace

Další Redlovou známostí z hnutí STAN je Petr Gazdík. Podle webu Neovlivní.cz si měl současný ministr školství s podnikatelem opakovaně volat prostřednictvím šifrovaného telefonu a rovněž došlo i na několik osobních schůzek. Trojice se také potkala v roce 2016 v Rakousku, kde byl Gazdík s Polčákem na dovolené.

Podle webu Novinky.cz Gazdík s Redlem řešil mimo jiné mediální obraz hnutí STAN. Během schůzky, kterou si domluvili v prosinci minulého roku, Redl ministra ujišťoval, že „jde o absolutně zabezpečenou kancelář“.

Oba dva politici však své vazby na Redla dlouhodobě bagatelizují. „S Michalem Redlem se známe, to jsem nikdy nepopíral. Ale rozhodně popírám, že by jakkoliv zasahoval do rozhodování hnutí STAN nebo do mých politických rozhodnutí,“ řekl Gazdík s tím, že se s Redlem setkávali i společensky na přátelské bázi.

„Kdysi jsem mu (Redlovi) řekl, že o politice budeme rozhodovat my (Starostové). Respektive, že může říct svůj názor, protože on je člověk, který má poměrně vysokou míru politického zájmu. Avšak že my se rozhodujeme podle vlastního přesvědčení,“ zmínil Polčák v rozhovoru pro Seznam Zprávy. Podle komentátora Jaroslava Spurného udělali oba členové hnutí STAN velkou chybu.

Tunelování České spořitelny a daňové úniky

„Pan Gazdík není obviněn ani podezřelý, ale s Redlem se několikrát sešel. Politici by se něčemu takovému měli vyhýbat. Měl si to vyhodnotit jako riziko a od takových lidí se držet dál. Komunikace Polčáka s Redlem v roce 2017 mě velmi překvapila. Mohlo to být sice neformální, ale požadovat rady od takhle kontroverzní osoby bylo od Polčáka hodně neprozíravé,“ hodnotil Spurný ve vysílání CNN Prima NEWS.

 Podle politologa Lukáše Jelínka by měl Gazdík co nejdříve vyložit všechny karty na stůl. „Neměl by opakovat chyby svého zesnulého kolegy Věslava Michalika z loňského roku. Šifrovaná komunikace vyvolává pochybnosti. Možná jsou pouze přátelé. Gazdík měl ale jako politický matador myslet na to, že takový kontakt se mu může vymstít,“ dodal.

Redl se podle vyšetřovatelů spolu s Radovanem Krejčířem před dvaceti lety podílel na tunelování České spořitelny i na půlmiliardovém daňovém úniku v takzvané kauze M5. V obou případech byl obviněn. Soudu se ale nakonec vyhnul. Podle lékařů má totiž vážnou duševní chorobu.

Že si byl s jedním z nejznámějších českých zločinců blízký, ukazuje i dopis, který Krejčíř poslal Redlovi v době, kdy pobýval ve vazbě: „Čau Míšo. I když se spolu moc dlouho neznáme, musím objektivně říct, že jsem velmi pozitivně překvapen za loajalitu a přístup tvojí osoby ke mně. Prosím tě, snaž se vytahovat v klidu peníze z TL a dávej cash otci. Měj se fajn. Brzy na shledanou, Raďulka.“

X X X

Policistou roku je dopravní expert, oceněni byli i zachránci dětí pod ledem

Policistou loňského roku se na ceremoniálu v pražské Betlémské kapli stal vedoucí odboru metodiky a koordinace výkonu služby z ředitelství dopravní policie Michal Hodboď. Ocenění za čin roku převzali policisté z oddělení v Žamberku Michal Hirka a Jaroslava Hartmannová, kteří se podíleli na pomoci třem chlapcům tonoucím v rybníce pod ledem, sdělil mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.

Hodboď je dlouhodobě považován za vynikajícího experta dopravní policie. Inicioval například legislativní změnu, která vedla k lepší vymahatelnosti nedoplatků pokut za dopravní delikty, nebo koncepční řešení digitalizace procesu ukládání pokut příkazem na místě. Aktivně se podílí na přípravě další legislativy týkající se činnosti dopravní policie.

Hirka a Hartmannová loni v březnu obdrželi hlášení o tonutí tří dětí na prolomeném ledu na žamberském rybníce. „Oba po příjezdu na místo, kde se již k dětem snažili dostat hasiči, běželi k díře v ledu a po cestě shazovali svršky. Praporčík Hirka se nakonec také propadl, ale pak se bez váhání potápěl až do vyčerpání a prochladnutí do ledové vody pod led,“ stojí v odůvodnění ocenění.

Čin roku? Tak ten mají na svědomí Michal Hirka a Jaroslava Hartmannová z obvodního oddělení policie Žamberk a to za záchranu chlapců, pod kterými se prolomil led

Všechny tři chlapce se mu podařilo nakonec najít, nadporučice Hartmannová pomáhala ze souvislé vrstvy ledu děti vytáhnout na břeh a podílela se na jejich oživování. Dva z chlapců se podařilo zachránit.

Týmem roku se stalo Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje v souvislosti s tornádem, které loni 24. června na Břeclavsku a Hodonínsku poškodilo asi 1 200 domů a vyžádalo si šest obětí. Policisté po ukončení záchranných prací zajišťovali uzávěry silnic, podíleli se na likvidačních pracích, střežili sklady stavebního materiálu, doprovázeli hasičské transporty, řídili provoz či zajišťovali informovanost občanů.

„Všichni policisté pracovali v enormním pracovním i osobním nasazení,“ stojí ve zdůvodnění. Likvidace následků tornáda se stala začátkem června i hasičským zásahem roku.

Zaměstnancem roku se stal vedoucí personálního a školského odboru ochranné služby Ján Bán, specialistou roku pak vedoucí oddělení terorismu z pražského krajského ředitelství Jan Rejha. Sportovcem roku byl vyhlášen Martin Hermann z jihomoravského školního policejního střediska.

Do síně slávy byl uveden major ve výslužbě Josef Kotlan z ředitelství služby pořádkové policie. Cenu policejního prezidenta dostala vedoucí personálního odboru policejního prezidia Simona Hrubá.

Cenu ministra vnitra pak obdržel Jiří Ignác Laňka, který působí přes 30 let u Útvaru rychlého nasazení, ale věnuje se také duchovní činnosti ve prospěch policistů, policejních zaměstnanců a jejich blízkých. V roce 2011 byl vysvěcen na římskokatolického jáhna a má ve správě kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla Velikého v areálu Muzea policie.

X X X

  S Putinem musíme nadále mluvit, říká Scholz. Macron by jel i do Moskvy

Ruské jednotky se nadále soustřeďují na postup na Slavjansk a na to, aby plně ovládly Severodoněck. Rusko ohlásilo slovenským plynárnám SPP krácení dodávek plynu o polovinu. Ruský prezident Vladimir Putin v projevu v Petrohradu prohlásil, že skončil jednostranný světový řád, podřízený USA, které podle něj nemají povinnosti, jen posvátné zájmy. Ukrajinští vojáci u Hadího ostrova zasáhli ruskou loď, která převážela zbraně, munici i vojáky, uvedl gubernátor Oděské oblasti. Německý kancléř Olaf Scholz i Macron volají po nutnosti i nadále mluvit s Putinem. Francouzský prezident by prý klidně jel i do Moskvy.

Pokračují tvrdé boje na Donbasu. Ruské jednotky se soustřeďují především na postup na Slavjansk a na to, aby plně ovládly Severodoněck. Ukrajinci dál vzdorují v areálu tamního chemického závodu. Tam se nachází i zhruba 500 civilistů. Jejich evakuaci znemožňují boje mezi oběma armádami, uvedl tamní gubernátor.

Ukrajinské síly zasáhly raketami Harpoon ruský remorkér, který v Černém moři u Hadího ostrova převážel zbraně, munici a vojáky. Na sociálních sítích to gubernátor Oděské oblasti Maksym Marčenko. Podle něj jde o plavidlo Vasilij Bech.

Ukrajinští uživatelé sociálních sítí píší o výbuších v Charkově na východě Ukrajiny a v Oděse na jihu země. Předpokládají, že Rusové odpálili rakety na tato města, uvedl ruskojazyčný web BBC News. Připomněl, že letecký poplach byl vyhlášen po celém území státu.

Ruská strana oznámila slovenským plynárnám SPP krácení dodávek zemního plynu o polovinu, řekl na konferenci ITAPA 2022 generální ředitel SPP Richard Prokypčák. Nižší dodávky ruského plynu oproti plánu zaznamenaly SPP už dříve v tomto týdnu, nebyly ovšem tak výrazné.

Francouzský prezident Emmanuel Macron nevyloučil další telefonické hovory se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. „Budu s ním mluvit vždy, když to bude užitečné,“ uvedl. Zároveň dodal, že Francie udělá vše pro to, aby Ukrajina ve válce s Ruskem zvítězila.

X X X

Dehonestující výroky řeporyjského starosty Pavla Novotného týkající se někdejšího předsedy KSČM Vojtěcha Filipa a komunistů nejsou trestným činem. V pátek o tom rozhodl Obvodní soud pro Prahu 5. Věc poslal do přestupkového řízení. Státní zástupce podal na místě stížnost.

 „Nebyly naplněny všechny obligatorní (závazné) znaky trestného činu. V jednání však může být spatřován přestupek. Výroky byly urážlivé a vulgární, ale byly směřovány především na poškozeného Vojtěcha Filipa, nikoliv na voliče nebo příznivce KSČM. Jejich intenzita není způsobilá poškodit širší skupinu osob,“ odmítla názor obžaloby samosoudkyně Monika Hrmová.

Novotnému hrozily ze zákona za hanobení skupiny lidí a výtržnictví až tři roky vězení. Žalobce Radek Kytnar mu v závěrečné řeči navrhoval patnáctiměsíční podmínku s odkladem na zkušební dobu 30 měsíců. Obhájkyně Alena Žežulková žádala pro klienta zproštění.

Novotný byl obžalován kvůli rozhovoru pro Parlamentní listy (PL), který vyšel v květnu před dvěma lety. Starosta před soudem uvedl, že ve skutečnosti nešlo o rozhovor, otázky i odpovědi sepsal sám poté, co ho v televizi namíchlo vystoupení Vojtěcha Filipa. Někdejší předseda KSČM bagatelizoval nutnost policejní ochrany, kterou tehdy Novotný i jeho rodina měli.

Starosta v PL například uvedl, že by Filipovi „přál šibenici“. „Já jak vidím placeného udavače StB Vojtu Filipa, tak chci říct ‚čau Falmere, ty vlastizrádná děvko‘, prostě normálně, jak je zvyklý na ulici, ale ze mě vyletí automaticky ‚svině‘,“ napsal také.

V textu rovněž sděluje, že „tyhle bolševické podlidi hodné pomočení hrobu prostě nelze v diskusi vůbec akceptovat“, „už aby bolševici vymřeli“ nebo že je rád, že se nepotkají ve sněmovně, protože „bych před něj (Filipa, pozn. red.) plival a křičel na něj před plénem ‚ty bolševická ku*vo‘.“

Filip v jednací síni prohlásil, že ho předmětné výroky zasáhly například tím, že musel občanům vysvětlovat, že se ničeho nezákonného nedopustil. Po Novotného slovech údajně čelil i pokusu o fyzický útok. „Šel jsem od zastávky tramvaje na Barrandově, kde jsem tehdy bydlel, a nějaký muž na mě chtěl zaútočil. Obořil se na mě, co si dovoluji tam bydlet,“ řekl bývalý předseda KSČM. Na starostu podal trestní oznámení.

Na dotazy obhajoby Filip uvedl, že není bolševik. Připomněl, že v minulosti dostal „cenu za lidská práva“ a odmítl, že byl agentem Státní bezpečnosti. Odkázal přitom na rozsudek z roku 1991, podle něhož s StB vědomě nespolupracoval.

„Nikdy v životě jsem nikým tak nepohrdal. Bezostyšně lže. Všechno, co jsem o něm řekl, je pravda,“ reagoval Novotný. Svou závěrečnou řeč zakončil tím, že si myslí, že „Vojtěch Filip je bolševická svině“.

Rozladěný žalobce, zasmušilý Filip

Soud se nakonec ztotožnil s obhajobou v tom, že věc neměla být projednávána v trestním řízení. Expředseda KSČM mohl podat civilní žalobu na ochranu osobnosti.

Soudkyně připomněla, že nelze odhlédnout od historických faktů. „KSČM je legální stranou, na druhou stranu její předchůdkyní byla KSČ, která byla zákonem prohlášena za zločinnou a zavrženíhodnou organizaci. Je nesporné, že někteří členové včetně pana poškozeného (Filipa) přešli z původní strany do současné a zastávají stejnou ideologii. To, že dostal přezdívku Falmer v době, kdy spolupracoval s StB, je také historický fakt,“ uvedla Hrmová.

Dodala, že si pečlivě pročetla diskuzi pod sporným „rozhovorem“ pro PL a dospěla k závěru, že v ní lidé – voliči napříč politickým spektrem – řešili spíš autora Pavla Novotného, než Vojtěcha Filipa a komunisty. Parlamentní listy jsou podle ní navíc známé jako dezinformační médium.

Státního zástupce její slova zjevně rozladila. Když podával stížnost, podotkl, že doufá, že vše, co řekla, bude i v písemném rozsudku.

Zklamaný odcházel také Vojtěch Filip, který od Novotného neúspěšně žádal odškodnění ve výši 125 tisíc korun za inzerát v Haló novinách, kterým údajně musel starostovy výroky uvést na pravou míru.

„V odůvodnění paní soudkyně jsem zaznamenal hluboký rozpor s Ústavou ČR, že by snad někdo pro své přesvědčení neměl mít stejná práva jako jiný,“ řekl iDNES.cz bývalý šéf komunistů.

„Odůvodnění bylo moc pěkně. Moc pěknou práci odvedla moje paní advokátka. Odkazuji vás na poslední větu své závěrečné řeči a těším se na setkání s Vojtou Filipem u přestupkové komise,“ loučil se s novináři Novotný.

X X X

Přes falešné platební brány vylákali z lidí miliony, hrozí jim 10letý trest

Pražští kriminalisté zadrželi společně ve spolupráci s krajskými detektivy dva cizince, kteří se v rámci organizované skupiny dopouštěli finančních podvodů nejen v České republice, ale i v jiných zemích Evropy. Dopadení muži si měli prostřednictvím falešných platebních bran přijít až na miliony korun. Za jejich činy jim hrozný až desetiletý trest vězení.

Oba muže zadržela policie v uplynulých dnech nedaleko pražské Palmovky, informovala policie na svých webových stránkách. Zadržení cizinci jsou podle dostupných informací součástí organizované skupiny, která má své zázemí mimo ČR, odkud sofistikovaně koordinuje své působení po celé Evropě.

Pachatelé vylákali ze svých obětí pod různými záminkami skrze falešné platební brány bankovní informace včetně čísel karet a PIN kódů. Muži z účtů následně vybírali tisícikorunové až statisícové částky, které okamžitě převáděli na své vlastní účty, nebo částky ukládali pomocí bitcoinmatů na území Prahy.

Kriminalisté zaznamenali doposud čtyřicet tři případů včetně nevydařených pokusů o takové výběry. Celková škoda se předběžně odhaduje na několik milionů korun.

Pražští kriminalisté zadrželi dva cizince, kteří se dopustili řady podvodů. Vzhledem k vysokému nárůstu takových případů policie opět varuje před jakýmkoliv poskytováním údajů k platebním kartám či internetovému bankovnictví. Více https://t.co/F0ruj | (1:20)

Pražští kriminalisté zadrželi dva cizince, kteří se dopustili řady podvodů. Vzhledem k vysokému nárůstu takových případů policie opět varuje před jakýmkoliv poskytováním údajů k platebním kartám či internetovému bankovnictví.

K získání bankovních údajů obětí využívali muži fiktivní inzeráty o prodeji či koupi zboží, skrze které byly dále oběti odkázány na platební brány bankovních institucí, které působily natolik důvěryhodně, že je většina poškozených nedokázala odlišit od těch pravých a požadované údaje mužům odeslala.

Pachatelé si tak během několika málo dní přišli na velké množství peněz. „Podezřelí do České republiky podle zajištěných kamerových záznamů přijeli pouze s igelitovou taškou v ruce a po několika dnech páchání trestné činnosti již bydleli v hotelu s cenou za noc ve výši čtyř tisíc korun,“ uvedla policie.

Během domovní prohlídky policisté nalezli kromě velké finanční hotovosti v různých měnách také desítky mobilních telefonů a luxusní oblečení, které si muži stihli nakoupit.

Policejní komisař už oba pachatele obvinil ze spáchání trestných činů podvod a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředků. Nyní jsou muži stíháni vazebně a hrozí jim až osmiletý pobyt za mřížemi. Předpokládá se ale další rozšíření obvinění, které by mohlo sazbu trest zvýšit až na deset let odnětí svobody nepodmíněně.

Policie nabádá k obezřetnosti

Tento případ není podle policie ojedinělý. Policie nabádá k obezřetnosti a upozorňuje, že by lidé za žádných podmínek neměli zadávat své bankovní údaje k platebním kartám nebo internetovému bankovnictví jinam, než do oficiálních stránek jejich banky.

Upozorňuje také na nový typ podvodů, ke kterým podvodníci využívají telefonní hovory, kdy se vydávají za pracovníka banky a snaží se z volaného vylákat informace jako například číslo účtu, CVC kódy nebo PIN kódy. Fiktivní úředník tvrdí volanému, že jeho účet byl napaden a v rámci jeho bezpečnosti je třeba převést jeho finance na údajně bezpečný účet. Věrohodnost informací umocňuje i druhý telefonát, ve kterém se volaný vydává za policistu a celý příběh volanému potvrdí.

X X X

Ruská válečná loď vplula do dánských vod. Kodaň si předvolala velvyslance

Ruská válečná loď v pátek v Baltském moři narušila dánské výsostné vody. Incident se odehrál poblíž ostrova Bornholm, uvedl na internetu šéf dánské diplomacie Jeppe Kofod. Kodaň si podle něho předvolala na ministerstvo zahraničí ruského velvyslance.

Podle prohlášení dánského námořnictva vplula v pátečních ranních hodinách dvakrát do dánských výsostných vod ruská korveta. Krátce nato je pokaždé opustila.

Na Bornholmu se v těchto dnech koná každoroční debatní setkání politiků s občany, takzvaný Folkemödet.

„Ruské válečné plavidlo dvakrát narušilo dánské výsostné vody. Hluboce nezodpovědná, hrubá a zcela nepřijatelná ruská provokace uprostřed Folkemödetu,“ uvedl na Twitteru dánský ministr zahraničí Jeppe Kofod. „Metody šikany proti Dánsku nefungují,“ dodal.

Není to poprvé, co se ruské síly přiblížily k Bornholmu v době konání tradičního politického setkání na ostrově. V roce 2014 prováděla ruská bojová letadla simulovaný nálet na Bornholm, připomněl list Jyllands Posten.

X X X

Vzpoura proti Putinovi? Šéfka ruské centrální banky navrhuje odvážná opatření

Hlavní hvězda v boji proti dopadům západních protiruských sankcí Elvira Nabiullinová se možná pouští na tenký led. Chce, aby Rusko uvolnilo přísná pravidla pro držení zahraničních měn, zejména amerického dolaru. Rubl má být podle ní opět volně obchodovanou měnou. Nabiullinová rovněž navrhuje, aby Rusko přehodnotilo svou exportní politiku a průmysl se více orientoval na domácí trh.

„Máme řadu měnových omezení. Můj názor je, že bychom je měli odstranit. Většinu z nich bez ohledu na cokoli,“ uvedla guvernérka Ruské národní banky Elvira Nabiullinová na ekonomické konferenci v Petrohradě, která se koná pravidelně jednou ročně.

Rusko zavedlo přísné kontroly měnových operací v reakci na západní sankce vůči Rusku, které zahrnovaly zmrazení zhruba 300 miliard dolarů rezerv centrální banky. Ruské firmy například musí nejméně 80 procent svých příjmů realizovaných v zahraničních měnách převést na rubly.

Tím je de facto zajištěna umělá poptávka po rublu, která spolu s restrikcemi centrální banky na nabídkové straně ústí v kurs rublu, který je vůči dolaru mnohem silnější než před vpádem ruských vojsk na Ukrajinu.

Vyhněme se sovětskému hospodářskému modelu

Daní za to ale je, že ruský rubl přestal být volně směnitelnou měnou, což obnáší mimo jiné výrazně omezenou dostupnost zahraničních měn na ruském trhu. Podle Elviry Nabiullinové by se rubl měl na volný trh vrátit a i jeho kurs vůči dolaru či euru by měl být volně plovoucí. Z její strany jde o poměrně odvážný návrh, jelikož schopnost rublu po úvodním volném pádu na přelomu února a března opět posilovat byla Kremlem prezentována jako důkaz, že protiruské sankce nemají na ruské hospodářství žádný vliv.

Jenže i to Nabiullinová nepřímo zpochybnila, když vyzvala k přehodnocení exportní politiky země. Ruský průmysl by se měl podle ní více orientovat na domácí trh, místo aby se spoléhal na příjmy z exportu. Právě proto, že závislost na vývozu je pro ruské hospodářství nebezpečná. Smyčka ekonomických sankcí nejen ze strany Evropské unie, ale také USA se totiž dále utahuje.

Nabiullinová rovněž připomněla, že ruský průmysl by se měl více orientovat na technologický rozvoj, jelikož Rusko k moderním technologiím ze zahraničí ztratilo či ztratí přístup. Země by podle ní neměla sklouznout k sovětskému modelu hospodářství, protože jinak ekonomicky začne výrazně zaostávat za svými konkurenty.

Podle informací agentury Reuters šéf britské vlády nabídl Ukrajině rozsáhlý výcvikový program pro nové i stávající příslušníky ozbrojených sil s potenciálem vycvičit každých 120 dní až 10 000 vojáků. Tento výcvik by měl probíhat na neupřesněném místě mimo Ukrajinu a přizváni k němu budou „mezinárodní partneři“. Podle Johnsona by program mohl změnit rovnováhu sil ve válce.

„Cílem mé návštěvy tady uprostřed hluboké války je vyslat ukrajinskému lidu jasné a prosté poselství: Velká Británie je s vámi a budeme s vámi, dokud nakonec nezvítězíte,“ prohlásil britský premiér.

Ukrajinský prezident Zelenskyj na sociálních sítích uvedl, že je za britskou podporu vděčný. Jde už o druhou cestu britského premiéra do Kyjeva od začátku války. Do ukrajinské metropole britský premiér přijel jen den poté, co Kyjev navštívili francouzský prezident Emmanuel Macron, německý kancléř Olaf Scholz, šéf italské vlády Mario Draghi a rumunský prezident Klaus Iohannis.

Představitelé čtveřice zemí EU potvrdili podporu tomu, aby Ukrajina získala postavení kandidáta na členství v Evropské unii, které dnes také doporučila Evropská komise. Británie z EU vystoupila na konci ledna 2020, v bezpečnostních otázkách ale státy dál úzce spolupracují v rámci Severoatlantické aliance.

Boris Johnson se v pátek měl původně zúčastnit velkého labouristického setkání v Doncasteru, ale v poslední minutě účast zrušil. Jeho cesta do Kyjeva byla z bezpečnostních důvodů držena v tajnosti.

X X X

Zemřela francouzská herecká legenda. Proslavil ho skandální film A Bůh stvořil ženu

Ve věku 91 let zemřel v pátek ráno francouzský herec Jean-Louis Trintignant, který se proslavil zejména rolí ve filmu Muž a žena. Poprvé ovšem zazářil ve skandálním melodramatu A Bůh stvořil ženu po boku Brigitte Bardotové. Podle jeho manželky zesnul v poklidu ve svém domě v jižní Francii obklopen svými nejbližšími.

V roce 1969 získal Trintignant na festivalu v Cannes cenu pro nejlepšího herce za film Z režiséra Costy Gavrase. Za ztvárnění role stárnoucího manžela ve snímku Láska (2012) režiséra Michaela Hanekeho obdržel ve stejné kategorii francouzskou cenu César.

Trintignant si zahrál ve více než 130 filmech, podle svých vlastních slov měl nejradši roli fašistického přisluhovače Marcella Clericiho ve filmu Konformista (1970), který natočil režisér Bernardo Bertolucci podle románu Alberta Moravii. Mezinárodní proslulosti dosáhl také ve snímku Muž a žena (1966) režiséra Clauda Lelouche či jako introvertní věřící inženýr, kterého přinutí mladá vdova ve filmu Moje noc s Maud (1969), aby s ní strávil čas od večera do rána.

Syn průmyslníka Trintignant se narodil 11. prosince 1930 ve městě Piolenc na jihu Francie. Studoval práva na univerzitě v Aix-en-Provence, kde však vydržel jen rok a půl, pak ho zlákalo divadlo a zmizel do Paříže. Na divadelních prknech debutoval v roce 1951.

S filmováním začínal Trintignant v roce 1956, kdy si jej vyhlédl režisér Roger Vadim pro svůj film …a Bůh stvořil ženu. Role mu předepisovala zamilovat se do Julietty, svůdně krásné ženy v podání Brigitte Bardotové. Tento snímek Trintignanta katapultoval mezi filmové ikony.

Ani Bardotová mu neodolala

Bardotová neodolala jeho zadumanému šarmu i mimo plátno a zrodil se jejich vztah: „Lákala mě jeho plachost a uzavřenost. Naučil mě nocovat na teplém písku pláže a poslouchat klasickou hudbu.“ Idylka skončila, když Jean-Louis, vyčerpaný pronásledováním médii, narukoval na tříletou vojenskou službu do Alžírska.

 Trintignant hrál i chladnokrevného vraha ve Zločinu v expresu (1965), mstitele v dramatu Agrese (1975) nebo špiona ve snímku Pod palbou (1983). V roce 1993 zaujal rolí podivínského soudce ve filmu Krzysztofa Kieslowského Tři barvy: červená.

Na festivalu v Cannes, kde uvedl film režiséra Patrice Chéreaua Kdo mě má rád, pojede vlakem, Trintignant v roce 1998 oznámil, že s kinematografií končí. Filmování označil za náročné a podotkl, že se může věnovat divadlu. „Má totiž proti filmu velkou výhodu – když hrajete na jevišti, nevidíte se,“ přiznal herec.

K filmu se však po několikaleté pauze vrátil a to rovnou ve velkém stylu. V roce 2012 ztvárnil hlavní roli v dramatu Láska režiséra Michaela Hanekeho, které vypráví o manželích, jejichž dlouholetá láska a pevné pouto je náhle vystaveno těžké zkoušce poté, co žena prodělá mozkovou mrtvici a okolí se musí smířit s její proměnou. Trintignantovou partnerkou byla francouzská herečka Emmanuelle Rivaová a snímek získal Zlatou palmu v Cannes, Evropskou filmovou cenu či americký Zlatý glóbus pro nejlepší zahraniční film. Ústřední herecká dvojice pak za svůj výkon obdržela Césara.

Jeho dceru ubil žárlivý milenec

Naposledy se Trintignant objevil na filmovém plátně v roce 2019 ve filmu Nejlepší léta jednoho života (2019), kde se opět setkal se svou filmovou partnerkou z Muže a ženy Anouk Aiméeovou a režisérem tohoto snímku Claudem Lelouchem.

Trintignant již ve 12 letech objevil vášeň pro poezii a v pozdějším věku se začal věnovat i veřejnému čtení. Na festivalu v Avignonu účinkoval v pořadech Pro Rolanda Dubillarda, Pocta Jeanu Tortelovi a William Shakespeare, před několika lety četl i Apollinairovy Básně pro Lou a Deník Julese Renarda. V roce 2009 recitoval v zaplněném sále pražského Divadla Komedie verše Jacquesa Préverta.

V osobním životě jej potkalo neštěstí, jedno dítě mu umřelo záhy po narození a druhé, Marii, nadanou herečku, ubil v roce 2003 k smrti žárlivý milenec Bertrand Cantat, zpěvák skupiny Noir Désir. Zůstal mu jen syn Vincent, herec a scenárista.

K Trintignantovým celoživotním vášním patřila i rychlá auta. V této zálibě se shodoval se svou ženou Marianne, která dokonce vyhrála francouzskou rallye.

X X X

 Nejlepší biatlonistkou roku je počtvrté za sebou Davidová

Markéta Davidová se stala počtvrté za sebou nejlepší českou biatlonistkou roku. Vítězka malého křišťálového glóbu za vytrvalostní závody Světového poháru uspěla v anketě před Jessicou Jislovou a Terezou Voborníkovou. Cenu převzala na dnešním slavnostním vyhlášení v Národním domě na Vinohradech, které se uskutečnilo po třech letech. Předchozí dva galavečery se nekonaly kvůli pandemii koronaviru.

 Pětadvacetiletá Davidová vládne domácí scéně nepřetržitě od roku 2019. Minulou sezonu zahájila triumfem ve vytrvalostním závodě SP v Östersundu. Později byla ve stejné disciplíně šestá v Anterselvě a vyhrála malý křišťálový glóbus o 12 bodů před Lisou Theresou Hauserovou z Rakouska. V konečném pořadí Světového poháru obsadila 10. místo.

Rodačka z Jablonce nad Nisou sahala po stupních vítězů i na olympijských hrách v Pekingu. V mrazivých podmínkách skončila po nepřesné poslední ráně šestá ve vytrvalostním závodě a v závodě s hromadným startem byla čtvrtá.

„Toho ocenění si moc vážím. Možná to bude znít jako klišé, ale vím, že se něco povedlo a že byla i spousta věcí, které se nepovedly. Vím, kde se ještě zlepšit. Na druhou stranu jsem také na spoustu výsledků pyšná a jsem s nimi spokojená,“ řekla novinářům Davidová. „Zpětně asi budu nejvíce vzpomínat na olympiádu. Zajela jsem dobré závody. I když to neklaplo, jak bych si představovala, nebo jak by si každý představoval, nebyly to ode mě špatné závody,“ doplnila.

Davidová vyhrála také hlasování fanoušků na portálu iDNES.cz, kde dostala 681 hlasů. Druhá Jislová měla o 282 hlasů méně. „Toho si vážím možná ještě víc, protože je fajn, že si diváci váží našich výsledků a že pro nás hlasují,“ uvedla Davidová.

Trenérem roku se stal reprezentační kouč žen Egil Gjelland. Největšími nadějemi jsou juniorský mistr světa Jonáš Mareček a Voborníková, která dokonce získala z juniorského MS dvě zlata a jeden bronz. Skokanem roku se stala Jislová, která se posunula z loňského 68. místa v SP na 17. příčku.

Během vyhlášení se představitelé Českého biatlonu rozloučili na dálku s Evou Puskarčíkovou, která po sezoně ukončila kariéru. Jednatřicetiletá závodnice obsadila v individuálních závodech SP dvakrát třetí místo, bronzová byla také se smíšenou štafetou před dvěma lety na mistrovství světa. Po diskvalifikaci ruských biatlonistek by měla dodatečně obdržet bronzovou medaili ze štafety žen z olympiády v Soči 2014.

„Jsme dohodnuti s ČOV, MOV a IBU, že se to bude předávat na příštím Světovém poháru v Novém Městě na Moravě. Takový je plán,“ řekl šéf Českého svazu biatlonu Jiří Hamza.

Do Síně slávy byli uvedeni manželé Jiří a Miluše Roučkovi, bývalí reprezentanti v letním biatlonu, trenéři a mezinárodní rozhodčí.

Davidová bude pokračovat v kariéře, půjde sezonu od sezony

Nejlepší česká biatlonistka Markéta Davidová se rozhodla pokračovat v kariéře a ráda by se v závodech posunula ještě výš. Pětadvacetiletá reprezentantka, která získala po sezoně titul Ing. et Ing., věří, že by jí mohly pomoci i některé změny v realizačním týmu české reprezentace.

„Po sezoně jsem ještě neměla jasno. Dala jsem si na jaře trochu čas na rozmyšlenou a vyhodnotila si to. Neslibuju, že budu ještě čtyři roky. Neslibuju, že budu jenom rok. Prostě uvidím, jak to půjde a spíše to bude sezonu od sezony,“ řekla dnes Davidová novinářům.

K rozhodnutí pokračovat v závodění více důvodů. „V uplynulé sezoně byla spousta věcí, které bych chtěla udělat jinak. Bylo tam i spousta věcí, které jsem nemohla ovlivnit a chtěla bych je vylepšit. Plně si uvědomuju, že se to nakonec nemusí stát, ale chtěla bych do toho dát vše a zkusit to,“ uvedla Davidová.

Rodačka z Jablonce nad Nisou vládne domácí scéně nepřetržitě od roku 2019. Minulou sezonu zahájila triumfem ve vytrvalostním závodě Světového poháru v Östersundu. Později byla ve stejné disciplíně šestá v Anterselvě a vyhrála malý křišťálový glóbus. V konečném pořadí Světového poháru obsadila 10. místo. Také sahala po stupních vítězů na olympijských hrách v Pekingu, kde skončila šestá ve vytrvalostním závodě a v závodě s hromadným startem byla čtvrtá.

„Zpětně asi budu nejvíce vzpomínat na olympiádu. I když vše neklaplo, jak bych si představovala, nebyly to ode mě špatné závody,“ podotkla Davidová. „Také zisk malého křišťálového glóbu byl super. Je těžké se k němu dostat, na druhou stranu si uvědomuji, že to bylo jen ze dvou závodů a byl to nejjednodušší způsob, jak ho získat. Jsem ale ráda, že jsem to proměnila, protože furt je lepší mít nějaký malý glóbus než žádný,“ usmála se.

Trenéry ženského výběru zůstávají Egil Gjelland a Jiří Holubec, změny ale nastaly v servisním týmu, který posílili norský expert Ole Björn Tretterud a Rakušan Benjamin Eder. „Myslím, že je to rozhodně cesta k lepšímu. Je sice strašně fajn si držet český servisní tým, ale minulé čtyři roky se ukázalo, že to nebylo úplně funkční. Samozřejmě ale uvidíme, co to přinese. Také to nemusí přinést vůbec nic,“ řekla Davidová.

Od loňska inženýrka v oboru reprodukční biotechnologie dokončila na České zemědělské univerzitě v Praze i druhé studium v oboru výživa a dietetika zvířat. Získala tak titul Ing. et Ing. Stále má však možnost studovat dál.

„Musím si to ještě trošku promyslet, dostala jsem nějaké nabídky na Ph.D., ale uvidíme. Na jaře toho bylo tolik, že moje hlava byla ráda, že dodělala školu, má chvíli klid a může malinko vypustit,“ uvedla Davidová.

Po sezoně si také premiérově vyzkoušela oblastní závody v parkuru v Ptýrově. V sedle koně Wiga byla více nervózní než na biatlonových tratích. „V biatlonu vím, co dělám, ale u koní to ještě takové není. Byla jsem tedy hodně nervózní. Kůň mě v tom ale nenechal a podržel mě ve všem, takže to bylo výborné,“ řekla s tím, že mezi zhruba padesáti účastníky skončila v polovině. „Pro mě i pro toho koně to byly první závody, takže myslím, že jsme ostudu neudělali. Moc jsem si to užila,“ dodala Davidová.

Anketa o nejlepšího českého biatlonistu sezony 2021/22

(hlasování členů Českého svazu biatlonu):

Biatlonista roku: 1. Markéta Davidová 207 bodů, 2. Jessica Jislová 144, 3. Tereza Voborníková 140, 4. Michal Krčmář 113, 5. Jonáš Mareček 111.

Trenér roku: Egil Gjelland.Talenti roku: Jonáš Mareček, Tereza Voborníková. Skokan roku: Jessica Jislová. Síň slávy: Jiří a Miluše Roučkovi. Hlasování fanoušků na serveru iDNES.cz: 1. Markéta Davidová 681 hlasů, 2. Jessica Jislová 399, 3. Michal Krčmář 12.

X X X

Apoštolský nuncius Okolo dorazí do ČR v pátek 1. července

Nový apoštolský nuncius arcibiskup Jude Thaddeus Okolo přiletí do České republiky v pátek 1. července 2022. Bude tedy již přítomen na slavnostním uvedení nového pražského arcibiskupa Jana Graubnera do úřadu. Jeho další kroky budou směřovat na Velehrad, kde se zúčastní 4. – 5. července Dnů lidí dobré vůle i následného plenárního zasedání ČBK.

 Ex. arcibiskup JUDE THADDEUS OKOLO, titulární arcibiskup novický (Novica)

  1. Arcibiskup Okolo se narodil 18. prosince 1956 v Kanu v Nigérii. Na kněze byl vysvěcen 2. července 1983. V roce 1990 vstoupil do diplomatických služeb Svatého stolce a působil na apoštolské nunciatuře na Srí Lance, Haiti, Antilách, ve Švýcarsku, České republice a Austrálii.

Dne 2. srpna 2008 byl jmenován apoštolským nunciem ve Středoafrické republice a Čadu, 6. října 2013 apoštolským nunciem v Dominikánské republice a apoštolským delegátem v Portoriku.

Dne 13. května 2017 byl arcibiskup Okolo jmenován apoštolským nunciem v Irsku. 1. května 2022 ho papež František jmenoval novým apoštolským nunciem v České republice. Hovoří anglicky, italsky, francouzsky, německy a španělsky.

 X X X

POSÁDKY PEUGEOT RALLY CUPU  V  HUSTOPEČI

 Hustopeče jsou pravidelně nejteplejší soutěží sezóny a podle předpovědi to letos nebude jinak. Rally mezi vinicemi uzavře první polovinu Sonax Mistrovství České republiky v automobilových soutěžích. Posádky Peugeot Rally Cupu čeká třetí setkání, tentokrát na krásných tratích v okolí jihomoravských Hustopečí.

 Prozatím neporaženou posádkou a hlavními favority zůstává dvojice Jaromír Tarabus – Daniel Trunkát. Ta se v Hustopečích představí s novým designem svého vozu Peugeot 208 Rally4 v černočerveném provedení. „Naposledy jsem v Hustopečích startoval před pěti lety, takže jsem zvědavý, jak se rychlostní zkoušky od té doby změnily. Těším se na šotolinu, čeká nás také hodně odboček na asfalt, které budou zaprášené a určitě hodně zrádné. Nadcházející soutěž je skvělá díky formátu pátek–sobota, a především svojí kompaktností. Všechny rychlostní zkoušky jsou jen pár kilometrů od servisní zóny a centra soutěže,“ uvedl Jaromír Tarabus.

„S Mírou jsme si řekli, že by si naši fanoušci zasloužili nějakou změnu, a tak jsme na Hustopeče připravili úplně nový design vozu. Náš dvorní designér je Keane Design, kterému jsme naší dvěstěosmičku s důvěrou svěřili. Z výsledku jsem nadšení, opět nezklamal. Francouzská kráska bude na jihomoravské šotolině určitě skvěle vypadat,“ doplnil Daniel Trunkát. 

„Pojedeme sice v komornějším počtu, ale i tak se do Hustopečí moc těšíme. Zdejší kraj je krásný a celá soutěž má úžasnou atmosféru. Je prostě ojedinělá. Diváci toho mohou stihnout poměrně hodně, protože přejezdy jsou krátké a rychlé. Hustopeče jsou navíc jasným signálem, že je léto v plném proudu a závodní sezóna se nám brzdy překlopí do druhé poloviny,“ poznamenal ředitel značky Peugeot v ČR – Marco Venturini.

17. ročník Agrotec Petronas Rally Hustopeče proběhne v pátek a sobotu 17. a 18. června 2022. Pro posádky je připraveno bezmála 150 ostrých kilometrů rychlostních zkoušek. PEUGEOT RALLY CUP CZ Jan Koudelka

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.