Fiala odmítl rady Klause, zatáhl ČR do války Ukrajiny. Dnes Ukrajinci mrznou, ČR živoří, bez léků

Fialova vláda by měla padnout, jako Hegerova vláda na Slovensku, protože v ČR mají lidé a firmy stejné potíže, které Fiala nedokáže odstranit, protože na to nemá vědomosti, jako exprezident, expremiér a bývalý předseda ODS Klaus, a poté i Miloš Zeman. Fiala vůbec neměl být premiérem. Dnes nedokáže zajistit nejdůležitější léky pro děti i dospělé, a chrání i ministra Válka, aby nebyl odvolán a nerozpadla se celá vláda.

FIALU  KRITIZUJÍ  I  NEJBLIŽŠÍ  POLITICI

Kalousek cupuje Fialu: Ať se na to vykašle, pokud neumí zjednat pořádek ve vlastní straně

Bývalý ministr financí a někdejší předseda TOP 09 Miroslav Kalousek není spokojený se situací na pražském magistrátě, která stále čeká na nové vedení.Zdroj: Viet Tran

Neuvěřitelná neschopnost a impotence. Těmito slovy okomentoval odložení volby nového pražského primátora na únor bývalý ministr financí a expředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Výsledek táhlých a bezvýsledných jednání na magistrátu označil za neakceptovatelný. Ostrou kritikou nešetřil ani na adresu premiéra a šéfa ODS Petra Fialu – tomu vzkázal, „ať se na to vykašle“, pokud nedokáže zjednat pořádek ve své vlastní straně. Praha hledá nové vedení už přes dva měsíce.

Ani mnohahodinové čtvrteční projednávání pražských zastupitelů nepřineslo žádné velké změny. Původně se čekalo, že v čele metropole stane lídr Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) a občanský demokrat Bohuslav Svoboda. Po četných slovních přestřelkách ale nakonec odložili volbu primátora na 9. února 2023, za což zastupitelé sklidili obří dávku kritiky ze všech stran – nejen od široké veřejnosti, ale také bývalých politiků.

Velkou nespokojenost s výsledkem jednání v Praze vyjádřil i exministr Kalousek. Průběh (ne)volby nového primátora označil za „neuvěřitelnou neschopnost a impotenci“. „Troufnu si říct, že za časů Josefa Luxe a Václava Klause blahé paměti by to předsedové stran vyřešili za jediný den. Ti dnešní se ale tváří jako diváci. Smutné, neakceptovatelné,“ napsal bývalý předseda TOP 09 na Twitteru.

Posléze se ostře opřel do premiéra Petra Fialy, který podle něj má podíl na tom, že se vládní politici nedokážou shodnout na sestavě vedení metropole.

„Řeknu to zcela natvrdo. Tím hlavním odpovědným politikem je Petr Fiala. Pokud si neumí zjednat pořádek ve vlastní straně a ve vlastní koalici, tak ať se na to vykašle. Alibistů, kteří se nechtějí ‚ušpinit‘, už máme plné zuby,“ nešetřil kritikou Kalousek.

Chyběl jediný hlas od Marvanové

Přerušení volby primátora podpořilo 55 z celkových 65 zastupitelů hlavního města. Spolu se původně domluvilo s hnutím ANO, že zvolí primátorem Svobodu, ale zbylých deset radních volit nebudou. Spolu a ANO chyběl jeden hlas, neboť proti dohodě se postavila radní Hana Kordová Marvanová (za Spolu), které vadí způsob volby. Proti se postavili také Piráti, Praha sobě a pro volbu nehlasovala ani SPD.

 Koaliční vyjednávání začala hned po volbách. Od té doby se průběžně setkávali zástupci jednotlivých stran. Spolu prosazovalo vznik obdobné koalice, jako je ta vládní, tedy s Piráty a STAN, avšak jednání skončila neúspěchem. Letošní jednání o novém vedení města je nejdelší v historii Prahy od roku 1993.

„Vždy mi šlo o zájmy Pražanů. Pevně jsem věřil tomu, že úplně stejně to má všech zbývajících 18 zastupitelů, které mám v týmu. Dnes se ukázalo, a osobně musím říci, že je to pro mě lidské zklamání, že ne všichni cítí zodpovědnost stejně. Pro někoho je důležitější jeho image než služba Pražanům a budoucnost města. Za mě je to pozérství,“ řekl ve čtvrtek Svoboda.

Spolu a ANO nakonec neměly dostatek hlasů. Proti se postavila senátorka a radní Marvanová. „Jsem pro, aby se pan docent Svoboda stal primátorem, ale je mi proti srsti, aby to bylo na základě takové dohody s ANO. To je pro mne nepřijatelné a není to správně. Podporuji pana Svobodu a dlouze jsme o tom hovořili,“ řekla Marvanová.

Podle ní je nemožné, aby jako disidentka, kterou komunisté věznili, podpořila dohodu s ANO. Narážela tím mimo jiné i na to, že za ANO je v zastupitelstvu bývalá starostka Prahy 10 Radmila Kleslová, která byla podle médií agentkou komunistické StB.

Marvanová také řekla, že je připravena hlasovat pro Svobodu v případě, že bude dohodnuta koalice standardní cestou. „Budu ráda, když bude primátorem, vážím si ho, ale nemohu odhlédnout od toho, jak byla tato dohoda učiněna,“ dodala s tím, že podle reakcí lidí ze sociálních sítí navíc proti takové volbě stojí i Pražané, kteří jí to napsali.

X X X

POLITIČKA   MARVANOVÁ  SHODILA   KANDIDÁTA   FIALY  NA   PRIMÁTORA SVOBODU

SVOBODA   VEDLE  FUNKCE  POSLANCE  CHCE  DĚLAT  I  PRIMÁTORA   PRAHY,  I  KDYŽ  DŘÍVE  VE  FUNKCI  NEUSPĚL  A  BYL  TRESTNĚ  STÍHÁN

SVOBODA  VZHLEDEM  KE  SVÉMU  VĚKU  BY  TO  MĚL  NECHAT  MLADŠÍM  A  SCHOPNĚJŠÍM  KANDIDÁTŮM,  TVRDÍ  ODBORNÍCI

Politolog: Kordová Marvanová zatáhla za záchrannou brzdu. Pražské vyjednávání je opět na bodě nula

Pražští zastupitelé ve čtvrtek nezvolili primátorem lídra Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) Bohuslava Svobodu (ODS). Spolu se původně domluvila s hnutím ANO, že Svobodu primátorem zvolí. Proti dohodě se ale postavila radní Hana Kordová Marvanová (za SPOLU). „Zatáhla za záchrannou brzdu, která by mohla udržet nějakou tvář ODS,“ říká politolog Michal Pink z Masarykovy univerzity v Brně.

 X Co podle vás znamená pro vývoj povolebních vyjednávání pražského zastupitelstva, že Bohuslav Svoboda nebyl zvolen primátorem?

Když se na to podíváme zvnějšku, tak je to vlastně zase na koaliční vyjednávání bod nula. Může začít na tom stejném bodě, na kterém jsme byli den po komunálních volbách.

Praha stále nezná jméno primátora. Zastupitelé lídra koalice Spolu Svobodu nezvolili, volbu odložili na únor

 V tuto chvíli je otázka, co bylo reálně tím problémem, proč ta koalice doposud nevznikla. Jsou to osobní animozity? Vzájemná programová nesouhra? Nebo co stálo za tím hlavním debaklem?

A je otázka, jestli to, co do této chvíle bylo prezentováno, je opravdu tím skutečným problémem, anebo je to jenom nějaký deklarovaný důvod. Ten skutečný je někde vevnitř a my o něm nevíme.

X V okresních a krajských městech vstoupila ODS do koalice s ANO téměř v polovině případů. V čem může být toto spojení v Praze problematické?

Řekl bych, že v Praze se uvažuje racionálně, kdežto na úrovni okresních a krajských měst se komunální politici chovají diletantsky. Ve chvíli, kdy hraji za nějakou stáj, měl bych ctít roli, kterou moje stáj nějakým způsobem zastává.

Když se totiž politici obzvláště v komunální politice začnou chovat tak, že nectí hodnotové nastavení svých politických stran, ztrácí postupně v očích veřejnosti důvěru a otvírá se prostor pro radikální a extrémistické politické strany.

Racionální politik ODS nemůže podporovat politickou kariéru kohokoliv v ANO. A obráceně. V tuto chvíli vidíme, že vlastně paní Kordová Marvanová zatáhla za záchrannou brzdu, která by mohla udržet ODS nějakou tvář.

X Je rozhodování o městě nyní nějakým způsobem ochromené? Praha má připravené rozsáhlé investice, bude moci probíhat jejich realizace?

Ve chvíli, kdy má primátor zastupitelský mandát a radu, které prochází návrhy na půdě zastupitelstva, tak v tomto formátu můžeme fungovat další tři a půl roku.

Zastupitelé některých obcí ani tři měsíce po volbách neustavili rady. Patří mezi ně i Františkovy Lázně

 Vládne se do toho momentu, dokud zastupitelstvo nehlasuje a nevysloví nedůvěru, a tak nenastolí novou vládu v podobě nového primátora, jeho náměstků a rady. Do té doby jedeme pořád postaru. Obzvláště ve chvíli, když jsou členové přesluhující rady zároveň současní členové zastupitelstva.

Důležité je, zdali má Praha v tuto chvíli například schválený rozpočet. To je jedno z pěti klíčových zasedání, na kterém za dobu čtyřletého funkčního mandátu zastupitelstvo hlasuje.

První klíčové hlasování je sestavení rady a zvolení primátora, a potom rozpočty na každý další rok. Pokud se dokáží na těchto hlasováních nějakým způsobem dohodnout, tak mohou v tomto provizoru setrvat dlouhodobě. Vidíme tu, že třeba volba vedení je méně důležitá než ten rozpočet.

X Jaké důsledky by měl vznik koalice ODS a ANO v pražském zastupitelstvu na celostátní politiku?

V očích voličů obě dvě politické strany ztratí. Volič ANO si bude říkat: „proč jsem volil ANO, které se vymezuje vůči ODS a SPOLU, když potom společně vládnout? Tak to radši budu podporovat zpátky KSČM, SPD nebo ČSSD.“

Podobně to může mít efekt i u voličů ODS, TOP 09, KDU-ČSL, kteří v tu chvíli hlasují pro tuto kandidátní listinu nikoliv proto, že chtějí mít hezký chodník nebo nové metro, ale že si nepřejí, aby vládlo ANO. Ale ANO najednou vládne.

V tu chvíli se začíná otevírat prostor pro kandidátní listiny, jako jsou Demokraté Jana Kasla, Tábor2020, Žít Brno a jiné, které začnou těžit z toho, že etablované politické strany mají máslo na hlavě.

Typickým příkladem toho může být Zlín, kde před delší dobou uspěla kandidátní listina MOR (Morální očista radnice). Je to protestní hnutí, které se vymezovalo vůči široké konsensuální radniční koalici.

Piráti jsou připravení soudně napadnout zvolení Svobody primátorem Prahy. Není totiž členem rady

 X Bude to ale mít vliv i na mimopražské voliče? Jak jsem zmiňoval v mnohých zastupitelstvech už koalice ANO a ODS vznikly.

Tam je otázka, jak moc se o tom bude psát, jak moc se o tom bude hovořit a jak moc se na to bude poukazovat. Dnes nevíme, kdo tuto zkušenost vytáhne za tři čtyři roky.

Dokážu si představit, že v roce 2025, kdy by nás měly čekat nové volby do Poslanecké sněmovny, může někdo vytáhnout kartu a říct: „proč chcete volit jedno nebo druhé, když oni stejně spolu budou po volbách vládnout?“

Toto se stalo v Rakousku před třiceti lety, kdy spolupráci dvou odlehlých táborů – lidovců a socialistů, kritizovali Jörg Haider z pozice Svobodomyslné strany Rakouska. Výsledkem bylo, že Svobodomyslná strana Rakouska se postupně dostala až do vlády, protože začala na sebe nabalovat nespokojené voliče z jedné i z druhé strany, kteří chtěli změnu.

Typickým příkladem toho jsou také české země před třinácti lety. Když přijde vláda úředníků, na pozici ministerského předsedy je Jan Fišer a díky tomu není přítomná opozice a koalice, protože všichni na půdě poslanecké sněmovny hlasují společně.

Pak se nespokojenost vylije mimo mantinel poslanecké sněmovny a vzniká prostor pro nástup Věcí veřejných, protože to je ta strana kritizující poměry, které jsou spojeny s vládou.

X Můžou toto téma zvednout i vládní strany STAN a Piráti?

Kdyby v Praze vznikla koalice ODS, KDU-ČSL, TOP 09 s ANO a Piráti v opozici, tak mají nejlepší výchozí pozici pro to, aby v následujících komunálních volbách dokázali maximalizovat svůj zisk a kritizovali právě toto spojení. Čekám například, jak se to projeví v komunální politice Brně, kde ze systémové opozice zůstali jenom Piráti.

X X X

Paní Kleslová byla poslední kapka. Marvanová vysvětlila, proč šla v Praze proti Svobodovi

S opoziční smlouvou, která by takovýmto způsobem vznikla, nesouhlasím. Těmito slovy komentuje Hana Kordová Marvanová (nestr. za ODS) své rozhodnutí nehlasovat pro zvolení Bohuslava Svobody (ODS) primátorem hlavního města. Poslední kapkou, jež o jejím kroku rozhodla, byla zastupitelka hnutí ANO Radmila Kleslová, která byla pro političku nepřijatelná svou minulostí spojenou s StB. Mluvila o tom v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

„Není to tak, jak popisoval pan docent Svoboda. Měli jsme dlouhý rozhovor, ještě odpoledne, kdy jsem odešla ze sálu a kdy jsem dala najevo, že ho nemohu podpořit. Řekla jsem mu, že podporuji, aby se stal primátorem. S tou opoziční smlouvou (tolerance hnutí ANO, pozn. red.) ale nesouhlasím,“ vysvětlovala svůj krok Kordová Marvanová.

Spolupráce koalice Spolu s hnutím ANO však nebyla jediným důvodem, proč se rozhodla nehlasovat pro zvolení Bohuslava Svobody do funkce primátora. „Pro mě byla poslední kapkou paní Kleslová (ANO). Za bývalého režimu jsem byla zavřena z politických důvodů, nemohla pracovat, a ona pracovala ve stejnou dobu pro StB,“ odkázala na minulost zastupitelky zvolené za hnutí ANO, která před rokem 1989 dle dochovaných záznamů působila coby rozvědčice Státní bezpečnosti.

Roli sehrál i strach ze soudu

Navíc měla obavy z případné kontroverze, kterou by hlasování a případné zvolení Svobody mohlo vyvolat. „Bylo to právně zpochybňováno a prezentováno tak, že v případě hlasování budou podány žaloby. Říkala jsem, že není vhodné, aby se pan docent Svoboda stal primátorem a pak probíhal soud,“ pokračovala politička.

Sama věří, že udělala správnou věc. Domnívám se, že jsem vytvořila prostor pro nová jednání o koalici na vládním půdorysu,“ uzavřela.

X X X

EXPREMIÉR  TOPOLÁNEK  NAPADEN  AKTIVISTY

Topolánek pod palbou klimatických aktivistů. Házeli po něm dortíky, pak ho srazili k zemi

Bývalý předseda vlády Mirek Topolánek se dostal pod palbu klimatických aktivistů. Ti po něm házeli dortíky a párkrát ho trefili do obličeje. Poté ho jeden z aktivistů srazil i na zem. Skupina s názvem „Limity jsme my“ čtvrteční incident obhajuje slovy, že „Topolánek tančí, jak (Daniel) Křetínský píská“. Ženu, která házela moučníky, poté zadrželi policisté. Podle nich jde o přestupek, který oznámili správním orgánům.

Někdejší šéf ODS jednou za čas pořádá živou diskuzi Topol Show live v pražském kině Dlabačov. Čtvrteční vystoupení ale narušili klimatičtí aktivisté. „Začali na něco troubit a skandovat. Vyvedli je naši lidi. Nepočítali jsme s tím, že by někdo na Topol Show dělal nějaké problémy,“ popsal redakci sled událostí moderátor a šéfredaktor Info.cz Michal Půr.

Tím ale incident neskončil. Po vystoupení se Topolánek s dalšími lidmi přesunul do kavárny, u níž čekali aktivisté. Jedna z žen pak po nic netušícím expremiérovi začala házet dortíky známé pod názvem cupcake.

„Pane Topolánku, to je pro vás,“ volala na expremiéra, zatímco po něm metala moučníky. Někdejší politik si kryl hlavu, přesto ho žena párkrát trefila do obličeje. Část útoku si aktivisté natáčeli na mobil.

„Chtěl se bránit. Nevěděl, co se děje. Najednou tam přiběhl nějaký kluk a srazil ho k zemi. Diváci chytili tu holku a zavolali policii. Ona se odmítala legitimovat,“ doplnil Půr, jak dopadl střet s klimatickými aktivisty. Skupina Limity jsme my podle svých slov bojuje za klimatickou spravedlnost a mimo jiné proti těžbě uhlí a dalších fosilních zdrojů.

Aktivisté se svým dortíkovým útokem pochlubili i na sociálních sítích. Doplnili, že dezerty byly veganské. Podle policie, která si přišla pro ženu, šlo o přestupek. „Oznámili jsme ho správnímu orgánu,“ upřesnil policejní mluvčí Jan Daněk. Zmiňovaná aktivistka se konkrétně hlásila také ke skupině „Biotická pekařská brigáda“.

Skupina klimatických bojovníků dlouhodobě kritizuje společnosti, které se zabývají těžbou fosilních paliv. Topolánek se stal terčem konkrétně kvůli tomu, že působí ve firmách spojených s EPH, energetické skupiny miliardáře Daniela Křetínského. „Ničí planetu spalováním uhlí a plynu,“ vysvětlila skupina důvody své účasti na výše zmíněné akci.

Aktivisté upozornili, že Topolánek zastává manažerskou pozici v Eustreamu, který podle nich vydělává na transportu plynu z Ruska. „Byl členem dozorčí rady elektrárny Opatovice a nyní je předsedou sdružení za Plzeňskou teplárenskou. Topolánek je Křetínského člověk,“ sdělili ve svém veřejném prohlášení na sociálních sítích.

„Fosilní kapitalismus nefunguje. Dává moc do rukou několika málo lidí, kteří nemají žádný zájem na tom, abychom zachovali planetu, na které se dá žít. Důsledky klimatické krize ale neponesou,“ hájila svůj moučníkový útok na politika. Topolánek se k incidentu zatím veřejně nevyjádřil.

X X X

ZÁPAD  PROBLÉMY  V  KATARU  DLOUHO  PŘEHLÍŽEL

Odborník Krpec: Problémy v Kataru existují dlouho. Západu to v obchodování nikdy nebránilo

Na mistrovství světa v Kataru se v neděli ve finále utkají Francie a Argentina. V průběhu mistrovství se ale přidalo vyšetřování korupční aféry spojené s Evropským parlamentem a samotnou fotbalovou asociací. Katar byl však terčem mezinárodní kritiky už před začátkem šampionátu, zejména kvůli drastickým podmínkám dělníků a množství úmrtí při stavbách a také kvůli omezování práv menšin.

 Katar jako první arabská pořadatelská země vnímá organizování zejména jako posílení své prestiže. „Pro vládce arabských zemí to znamená možnost se zviditelnit. Obecně je cítit obrovská hrdost na to, že arabská země dokázala celý ten šampionát zorganizovat,” rozebírá význam pořádání zahraniční redaktor Českého rozhlasu Zdeněk Novák.

Arabové podle něj kritiku vnímají jako další z řady historických křivd ze stany Evropanů. „Kritiku často automaticky odmítají s tím, že podle jejich chápání to není kritika založená na faktech, ale na jakési předpojatosti,” dodává.

Kritika během příprav se však týkala zejména laxního přístupu k právům dělníků a také omezování práv menšin. „Během přípravy toho mistrovství a stavby stadionů v zemi zemřelo šest a půl tisíce dělníků,“ popisuje Novák. „Už před mistrovstvím se také mluvilo o tom, že homosexuálním fanouškům za jejich orientaci v Kataru hrozí vězení.”

Zpřetrhat vazby je nesmysl

V souvislosti s výběrem Kataru pro pořádání MS se v jeho průběhu začala také řešit rozsáhlá korupční kauza v Evropském parlamentu. Ze závěrů vyšetřování belgické policie vyplývá, že Katar europoslance podplácel.

„Katar potřebuje se Západem pragmatické vztahy.“

Oldřich Krpec

„Za dlouhou dobu je to největší skandál, který potkal evropské instituce,” komentuje redaktor Hospodářských novin Ondřej Houska. Detaily korupční kauzy zatím nejsou známé, Katar nicméně veškerá obvinění popírá.

Za osobní návštěvu šampionátu sklidil kritiku i francouzský prezident Macron. „Tato kritika je úplně scestná. Představa, že kvůli korupčnímu skandálu zpřetrháme vztahy se všemi státy, které nemají standard lidských práv a demokracie na naší úrovni, je cesta do pekel,” rozebírá Houska. Zpřetrhání vazeb s Katarem by tak mohlo vést k prohloubení problémů s dodávkami.

Katar jako hospodářský partner

Země je nyní jedním z klíčových dodavatelů zemního plynu do EU, jeho význam vzrostl s útlumem dodávek z Ruska. „Státy EU jsou nyní v roli slabšího hráče. Máme energetickou závislost na Rusku, které se musíme zbavit, protože Rusko dodávky zneužívá dlouhodobě, Katar tu surovinu má,” dodává Houska.

Plyn je pro Katar hlavním obchodním artiklem, jeho prodej se tak nebude snažit omezovat. „Se Západem navíc potřebuje i pragmatické vztahy, protože má politiku nezávislou na svém regionu. Pokoušejí se naklonit si jednotlivé velmoci tak, aby mohli udržet svoji suverenitu a prestiž,” doplňuje Oldřich Krpec, odborník na hospodářskou politiku z FSS MUNI.

Podle Housky však na Katar mají páku i státy EU, země například usiluje o bezvízový styk s eurozónou. „Politické rozepře obecně nemají na hospodářské vztahy zásadní vliv. Problémy s politickým režimem v Kataru existují dlouho a nezabránilo to Západu obchodovat,” uzavírá Krpec.

X X X

EXPERTI:  EU  SE  BOJÍ  RUSKA?  RUSKO  UKRAJINU  NEPUSTÍ,  PATŘÍ   K  RUSKU

ZÁPAD  S  ČR  NEMĚL  DODÁVAT   NA  UKRAJINU  ŽÁDNÉ  ZBRANĚ,  ŠKODA  MRTVÝCH,  UŽ  DÁVNO  MOHLA  BÝT  DOHODA

DNES  UKRAJINCI  MRZNOU,  ZÁPAD  JE  NEZACHRÁNÍ

Kdo geopoliticky vyhraje v Evropě ? EU nebo Rusko?

Válka Západu proti Rusku má mnoho podob. Ale je mylná představa, že je to jen rusko – ukrajinská válka. Ano, na Ukrajině se jistě festovně bojuje. Ale na její straně stojí celý kolektivní Západ, všechny státy NATO a celá EU a všechny se vojensky i ekonomicky spojily s cílem Rusko na dlouho coby protivníka v euroatlantickém prostoru srazit na kolena.

Samozřejmě, že jedno těžiště je ukrajinské bojiště, kde po počátečních chybách, to pro Rusko k překvapení všech nevypadalo zrovna nejlépe, ale nástupem generála Sorovokina se radikálně odvážně změnila taktika i výsledky. Je podstatné, že generál odvážně i proti přání Vladimíra Putina provedl organizovaný ústup z části Chersonu, což bylo západní propagandou líčeno za další triumfální úspěch, aby započal s novými operacemi a především systematickým prakticky obdenním celoukrajinským ničením kritické infrastruktury.

Zabrousíte-li do článků západní provenience, nejsou samozřejmě schopny se zbavit v části z nich pohrdavých protiruských komentářů, ovšem postupně u těch autorů , kteří věcem rozumí se objevuje přiznání, že změna strategie je zjevná a líbivé myšlenky na jasné vítězství Ukrajiny postupně mizí. Vítěz války v Čečensku i Sýrii svému řemeslu, prostě rozumí porážka na ukrajinském poli by byla jeho první. A podobné názory lze zaznamenat i u některých ukrajinských velitelů.

Druhým těžištěm války Západu proti Rusku je historicky největší sankční válka sankcí Západu proti jednotlivé zemi, které Západ ihned na počátku započal, ale které zcela selhaly pokud šlo o cíl změnit chování Ruska. Jejich historickým paradoxem zůstává, že dopadají drtivě, zejména pokud jde o energetiku na země, které je vyvolaly protože bez ohledu na samotné události na ukrajinském bojišti budou nepochybně trvat mnoho let, a zdá se že podváží a možná i zcela rozvalí ekonomiku Evropské unie a její politické postavení ve světě.

Vzájemně se vylučující souběh opatření Green Dealu a sankcí už po pouhých 10 měsících ukazuje hloubku problémů států EU a pravděpodobnost jejich prohlubování.

V očích Globálního jihu či chcete-li nezápadních států je jednoznačným viníkem Západ, neboť podle nich v podstatě z jen regionálního konfliktu učinily světový konflikt, do kterého zatáhly státy, které po desetiletí trpěly západním kolonialismem či americkým vojenským imperialismem a vynucování plnění sankcí neopírající se o žádná mezinárodní pravidla institucí bez právní subjektivity jako je např. G7 či mezinárodní organizace EU, která nemá oprávnění omezovat subjekty, které nejsou jejich členy vede prohlubuje ztrátu důvěry nezápadního světa vůči USA i EU a vede k jeho pokračující oslabování.

V Evropě tak zůstávají dva silné subjekty EU a Rusko, které každý po své linii soupeří s tím druhým.

Zatímco EU je jistě oproti Rusku bohatou entitou, má však prakticky nulový geopolitický význam. Naopak Rusko je jedinou vojenskou geopolitickou evropskou supervelmocí, neboť v tomto duchu ani Francie tím spíše Německo se mu rovnat nemohou. Jakkoliv státy EU jsou zároveň státy NATO, ve skutečnosti to nic neznamená, vojenskou silou proti Rusku nic prosadit nemohou. V tomto ohledu je zřejmé, že by Rusko bez zaváhání použilo jaderné zbraně. Zároveň ovšem platí, že Rusko to, v čem je silné, tj v energetice velmi úspěšně směřuje mimo EU, do Číny, Indie, Latinské Ameriky.

Vztahy mezi EU a Ruskem budou na úrovni mrazu A první změny mohou nastat, v dobrém i ve zlém až skončí konflikt na Ukrajině. Ale to jistě bude trvat.

Podle historického kontextu zůstává faktem, že Rusko porazilo Napoleona i Hitlera, a vyhrálo čečenskou, gruzínskou i syrskou válku.

Záleží samozřejmě vždy na osobním pohledu.

Fiala věří, že Rusko bude poraženo a v tomto duchu podporuje útočnou válku proti Rusku, které nás prakticky již zcela ignoruje a zemím EU válku nevyhlásilo.

Já si naopak nedovedu představit totální vítězství Ukrajiny, tak jak ho každý večer z televizních obrazovek zvěstuje Volodymyr Zelenskyj.

A protože Fiala je nejhorším premiérem v historii Česka a válečným štváčem, přidržím se historie s konstatováním, že geopolitickým vítězem bude v Evropě Rusko. Dr. Jiří Vyvadil, server vasevec.cz

X X X

MUDr. David: Půlka pravdy horší než lež o válce Ukrajiny

Systémy HIMARS jsou velmi přesná zbraň, když jde o střelbu na nehybné cíle – ideálně obytné domy, nemocnice, školy, tržiště…

 Všechny tyto systémy na Ukrajině mají ryze americkou obsluhu. „Americké MLRS HIMARS jsou řízeny posádkami personálu NATO, uvedl nejmenovaný představitel ruských bezpečnostních sil. Komplexy hlídají zaměstnanci soukromých vojenských společností blízkých Pentagonu, s nimiž americká armáda uzavírá smlouvy,“ dodal. Navádění se provádí pomocí amerických vojenských satelitů, po startech se instalace rychle přesune a nevrátí ji do předchozích pozic.

Už slyším, jak mi tu zuřiví bojovníci budou od počítače spílat, že Rusové také cílí na civilní cíle. Nejenže si pletou infrastrukturu s ryze civilními cíli, ale také zapomínají, že ukrajinské systémy protivzdušné obrany jsou umístěné v civilní zástavbě, jak je notoricky známo, takže minimálně část obětí spadá na vrub ukrajinské PVO, asi jako ti dva traktoristi v Polsku.

Tím nemám v úmyslu obhajovat válku či relativizovat civilní oběti. Není vám ale podivné, že o útocích vysoce přesnými raketami Made in USA se u nás nepíše ale lautr nic? Tyto oběti pro naše novináře neexistují, stejně jako neexistovaly ani předtím, v době ostřelování Doněcku a Luhansku po roce 2014. Wikipedie dokonce odstranila jakoukoli zmínku o Aleji andělů v Doněcku, tedy o dětských obětech ostřelování. Půlka pravdy je horší než lež, a nám se od února servíruje ne půlka, ale sotva čtvrtina pravdy o konfliktu, který se údajně vynořil zničehonic a „nevyprovokovaně“ 24. února 2022.

Ruský vyslanec OSN Vasilij Nebenzja řekl na Radě bezpečnosti OSN, že rakety a granáty dodané ze zahraničí se používají k úderům na školy a domy. Západní země, jejichž zbraně používá ukrajinská armáda k zabíjení civilistů v Donbasu, budou čelit právním důsledkům, varoval ruský vyslanec při OSN.

Vasilij Nebenzja v pátek v Radě bezpečnosti OSN řekl, že několik raketových odpalovacích zařízení HIMARS a řízených dělostřeleckých granátů M982 Excalibur jsou používány k palbě na Doněck a další města. „Například sportovní aréna Družba [v Doněcku], kde byla distribuována pitná voda civilistům, byla 4. prosince napadena granátem Excalibur. Ukrajinské síly, povzbuzené západními zeměmi, se doslova snaží srovnat město se zemí,“ řekl ruský diplomat.

Podle Nebenzji bylo od 27. listopadu v Donbasu zabito 22 civilistů a více než 80 zraněno a byly poškozeny četné domy a školy. Dodal, že rakety HIMARS zasáhly pouze civilní cíle, jako jsou školky a hotely. „Pečlivě zaznamenáváme všechny tyto trestné činnosti ze strany USA a jejich spojenců. Povedou ke konkrétním právním důsledkům pro všechny zúčastněné,“ řekl Nebenzja.

Mohou být všechny tyto četné zaznamenané útoky na civilní místa chybami nebo nehodami? Je zřejmé, že jde o vědomou a záměrnou účast USA a NATO na zločinech kyjevských úřadů. To je stanovisko ruské diplomacie.

Pentagon v pátek oznámil dodatečnou sumu 275 milionů dolarů na bezpečnostní a vojenskou pomoc Ukrajině, včetně raket HIMARS a 80 000 155mm dělostřeleckých nábojů.

Moskva již dříve označila dodávky dálkových a těžkých zbraní na Ukrajinu za „červenou linii“ a varovala, že by to mohlo vést k přímému konfliktu mezi Ruskem a Západem. Washington a jeho spojenci trvají na tom, že nejsou stranou nepřátelských akcí, ale pouze posílají dodávky zbraní do Kyjeva.

Že jsou západní zbraně na Ukrajinu dodávány bez jakékoli kontroly a končí různě v Evropě, na Středním východě a v Africe, to je další smutná kapitola amerického způsobu vedení války jako byznysu. Naposledy si stěžoval nigerijský prezident Muhammadu Buhari, že zbraně z amerických zásilek pro Ukrajinu se objevují v e výzbroji islamistických skupin Boko Haram a dalších. Ptá se dokonce, jestli to není ze strany západních zemí záměr, protože jeho země a další se odmítly připojit k protiruským sankcím. A Pentagon se na Ukrajině nemůže dopočítat zbraní za 20 miliard dolarů.

Systémy HIMARS jsou velmi přesná zbraň, když jde o střelbu na nehybné cíle – ideálně obytné domy, nemocnice, školy, tržiště…

Všechny tyto systémy na Ukrajině mají ryze americkou obsluhu. „Americké MLRS HIMARS jsou řízeny posádkami personálu NATO, uvedl nejmenovaný představitel ruských bezpečnostních sil. Komplexy hlídají zaměstnanci soukromých vojenských společností blízkých Pentagonu, s nimiž americká armáda uzavírá smlouvy,“ dodal. Navádění se provádí pomocí amerických vojenských satelitů, po startech se instalace rychle přesune a nevrátí ji do předchozích pozic.

Už slyším, jak mi tu zuřiví bojovníci budou od počítače spílat, že Rusové také cílí na civilní cíle. Nejenže si pletou infrastrukturu s ryze civilními cíli, ale také zapomínají, že ukrajinské systémy protivzdušné obrany jsou umístěné v civilní zástavbě, jak je notoricky známo, takže minimálně část obětí spadá na vrub ukrajinské PVO, asi jako ti dva traktoristi v Polsku.

Tím nemám v úmyslu obhajovat válku či relativizovat civilní oběti. Není vám ale podivné, že o útocích vysoce přesnými raketami Made in USA se u nás nepíše ale lautr nic? Tyto oběti pro naše novináře neexistují, stejně jako neexistovaly ani předtím, v době ostřelování Doněcku a Luhansku po roce 2014. Wikipedie dokonce odstranila jakoukoli zmínku o Aleji andělů v Doněcku, tedy o dětských obětech ostřelování. Půlka pravdy je horší než lež, a nám se od února servíruje ne půlka, ale sotva čtvrtina pravdy o konfliktu, který se údajně vynořil zničehonic a „nevyprovokovaně“ 24. února 2022.

Ruský vyslanec OSN Vasilij Nebenzja řekl na Radě bezpečnosti OSN, že rakety a granáty dodané ze zahraničí se používají k úderům na školy a domy. Západní země, jejichž zbraně používá ukrajinská armáda k zabíjení civilistů v Donbasu, budou čelit právním důsledkům, varoval ruský vyslanec při OSN.

Vasilij Nebenzja v pátek v Radě bezpečnosti OSN řekl, že několik raketových odpalovacích zařízení HIMARS a řízených dělostřeleckých granátů M982 Excalibur jsou používány k palbě na Doněck a další města. „Například sportovní aréna Družba [v Doněcku], kde byla distribuována pitná voda civilistům, byla 4. prosince napadena granátem Excalibur. Ukrajinské síly, povzbuzené západními zeměmi, se doslova snaží srovnat město se zemí,“ řekl ruský diplomat.

Podle Nebenzji bylo od 27. listopadu v Donbasu zabito 22 civilistů a více než 80 zraněno a byly poškozeny četné domy a školy. Dodal, že rakety HIMARS zasáhly pouze civilní cíle, jako jsou školky a hotely. „Pečlivě zaznamenáváme všechny tyto trestné činnosti ze strany USA a jejich spojenců. Povedou ke konkrétním právním důsledkům pro všechny zúčastněné,“ řekl Nebenzja.

Mohou být všechny tyto četné zaznamenané útoky na civilní místa chybami nebo nehodami? Je zřejmé, že jde o vědomou a záměrnou účast USA a NATO na zločinech kyjevských úřadů. To je stanovisko ruské diplomacie.

Pentagon v pátek oznámil dodatečnou sumu 275 milionů dolarů na bezpečnostní a vojenskou pomoc Ukrajině, včetně raket HIMARS a 80 000 155mm dělostřeleckých nábojů.

Moskva již dříve označila dodávky dálkových a těžkých zbraní na Ukrajinu za „červenou linii“ a varovala, že by to mohlo vést k přímému konfliktu mezi Ruskem a Západem. Washington a jeho spojenci trvají na tom, že nejsou stranou nepřátelských akcí, ale pouze posílají dodávky zbraní do Kyjeva.

Že jsou západní zbraně na Ukrajinu dodávány bez jakékoli kontroly a končí různě v Evropě, na Středním východě a v Africe, to je další smutná kapitola amerického způsobu vedení války jako byznysu. Naposledy si stěžoval nigerijský prezident Muhammadu Buhari, že zbraně z amerických zásilek pro Ukrajinu se objevují v e výzbroji islamistických skupin Boko Haram a dalších. Ptá se dokonce, jestli to není ze strany západních zemí záměr, protože jeho země a další se odmítly připojit k protiruským sankcím. A Pentagon se na Ukrajině nemůže dopočítat zbraní za 20 miliard dolarů. MUDr. Ivan David, europoslanec

X X X

PUTIN  SE  SETKÁ  S  LUKAŠENKEM

Putin pojede v pondělí na návštěvu do Minsku za Lukašenkem

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí pojede do Minsku na schůzku se svým běloruským protějškem Alexandrem Lukašenkem. Oznámila to tisková služba běloruského prezidenta. Minsk je spojencem Moskvy v její válce proti Ukrajině, do bojů se však přímo nezapojuje.

 Nezávislá média a opoziční politici si kladou otázku, zda Putin poprvé za tři roky přijede na návštěvu do Minsku, aby Lukašenka přiměl k přímému zapojení do války proti Ukrajině. Nevylučují však ani variantu, že Putinova návštěva bude gestem „na počest posledního spojence Moskvy“.

Putin má při pracovní návštěvě s Lukašenkem jednat především o bezpečnostních otázkách a „vymění si názory na situaci v regionu a ve světě“, uvádí se v prohlášení. Zmínka o ruské invazi na Ukrajinu v něm není.

„Lukašenko nemá žádnou šanci odstřihnout se od Putina. Celé hospodářství, všechny podniky, dodávky potravin jsou orientovány na Rusko. Lukašenko nemá žádnou možnost odmítnout Putinovo rozhodnutí (o přímém zapojení Běloruska do agrese), pokud na něj dojde,“ řekl serveru Naša Niva bývalý ministr kultury Pavel Latuška, který nyní patří k předákům běloruské opozice v exilu.

Pravděpodobnost zavlečení Běloruska do války se podle něj bude časem jen zvětšovat. Putin se každopádně pokusí návštěvu v Minsku využít k tomu, aby zvýšil tlak na Ukrajinu a znovu se pokusil přimět Kyjev přistoupit na mírové rozhovory podle ruských podmínek, míní Latuška.

„Hrozba druhého vpádu (ruských vojsk) z běloruského území nutí ukrajinskou stranu mít na severních hranicích značné množství vojáků a techniky, což je výhodné pro Rusko,“ upozornil ministr kultury.

Překvapivá ofenziva

Politik předpokládá, že při jednání v Minsku bude klíčová právě otázka běloruské účasti na příští ruské ofenzivě proti Kyjevu. I skeptičtější analytici než Latuška podle portálu připouštějí, že od Kremlu se dá v současnosti očekávat v podstatě cokoliv.

„Putin potřebuje vytvářet různé iluze a kouřové clony, aby ofenziva, kterou bezpochyby chystá, byla znovu překvapením,“ odhadl účel návštěvy ruského prezidenta expert Pavel Macukevič podle serveru Zerkalo.

Upozornil, že Putin a Lukašenko tráví spoustu času v důvěrných jednáních mezi čtyřma očima. Příliš se chovají spíše jako spiklenci, než aby šlo o nějaké velké přemlouvání. Závislost Minsku na Moskvě je v současnosti tak veliká, že by podle experta stačilo, aby Putin dal pokyn – a Lukašenko by se nezmohl na odpor.

Lukašenkův režim na začátku ruského vpádu na Ukrajinu poskytl běloruské území ruským vojskům, která útočila na Kyjev. V současnosti Rusům poskytuje prostor pro vzdušné útoky na Ukrajinu a ruskou invazi podporuje rovněž materiálně.

Moskva a Minsk spolu před časem vytvořily společné vojenské uskupení, jen v říjnu Rusko do sousední země poslalo až 9 000 vojáků a stovky kusů bojové techniky.

X X X

Angelina Jolie končí jako vyslankyně OSN pro uprchlíky. Aktivistkou zůstane

Americká herečka Angelina Jolie opouští svoji pozici zvláštní vyslankyně Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Jolie to oznámila ve společném prohlášení s OSN. Známá hollywoodská hvězda, která se za 21 let ve funkci zúčastnila více než 60 misí v terénu, uvedla, že humanitární aktivistkou zůstane.

 „Budu nadále dělat vše, co bude v mých silách, abych pomohla uprchlíkům i dalším vysídleným lidem. Po 20 letech práce ve strukturách OSN mám pocit, že je načase, abych pracovala jinak. Chci pracovat přímo s uprchlíky a místními organizacemi a naslouchat jejich návrhům na řešení,“ oznámila Jolie ve společném prohlášení s OSN.

Dodala, že je „vděčná za možnost pracovat s tolika vynikajícími a oddanými pracovníky UNHCR“.

OSN přichází o svoji nejslavnější osobnost v náročné době, píše list The New York Times. Humanitární odnož OSN v srpnu uvedla, že organizace se kvůli válce na Ukrajině, která odvedla pozornost od jiných světových problémů, potýká s rekordním nedostatkem peněz v souvislosti s jinými konflikty na Blízkém východě, v Africe i Asii.

„Kvůli způsobu, jakým OSN vznikla, se nyní přiklání na stranu zájmů nejmocnějších národů a jejich hlasům na úkor těch, kteří konflikty a pronásledováním trpí nejvíce,“ napsala Jolie v eseji pro časopis Time v červnu.

„Po desetiletí OSN fungovala prostřednictvím svých mezinárodních organizací. Naopak dost pozornosti a podpory se nedostalo místním skupinám a dobrovolníkům,“ uvedla Jolie.

OSN v červnu odhadla, že vysídlených je ve světě rekordních 100 milionů lidí, z toho polovina dětí, kteří byli nuceni opustit své domovy kvůli válkám, klimatické změně a přírodním katastrofám. Každé šesté dítě žije v oblasti zasažené konfliktem, uvedla ve zprávě OSN.

X X X

Kongerosový výbor rozhodne, zda doporučit obvinění Trumpa ze tří trestných činů, zjistil server Politico

Americký kongresový výbor vyšetřující nepokoje v budově Kapitolu 6. ledna 2021 bude v pondělí hlasovat, zda doporučí ministerstvu spravedlnosti obvinit bývalého republikánského prezidenta Donalda Trumpa z nejméně tří trestných činů. Píše to server Politico s odvoláním na dva zdroje obeznámené s vyšetřováním.

 Mezi obviněními, která by výbor mohl ministerstvu navrhnout, je vzpoura, maření úředního řízení a spiknutí proti vládě Spojených států, uvádí Politico s dodatkem, že není jasné, zda návrhů na obvinění bude víc než tyto tři.

Stoupenci exprezidenta Trumpa vtrhli do budovy Kapitolu 6. ledna 2021, necelé dva měsíce poté, co Trump prohrál v prezidentských volbách proti současnému prezidentovi Joeovi Bidenovi. Výsledek voleb nicméně odmítl uznat a tento postoj převzali i jeho stoupenci.

Trumpovi příznivci do Kapitolu vtrhli ve chvíli, kdy se zákonodárci sešli, aby potvrdili výsledky voleb a Bidena uznali prezidentem. Přímo při útoku na Kongres či nedlouho po něm přišlo o život devět lidí. Trump těsně před útokem například na shromáždění své příznivce vyzval, aby „bojovali jako o život“.

Policisté bránící budovu, z nichž desítky utrpěly vážná zranění, se stali terčem hněvu davu, který je v některých případech bil tyčemi, tahal je po schodech nebo po nich šlapal. Někteří utrpěli zranění mozku a budou mít celoživotní následky.

Devítičlenný kongresový výbor s demokratickým předsedou Benniem Thompsonem svoji činnost ukončí nejpozději v lednu, kdy se Kongres poprvé po listopadových volbách sejde v nové sestavě, v níž budou mít převahu republikáni, kteří odmítají další parlamentní vyšetřování události.

X X X

Siréna, zvuky střelby a ukrajinská hymna. U ruského konzulátu v Montrealu denně demonstrují lidé

Před ruským konzulátem v Montrealu se ozývá zvuk sirény a výstřely. Tohle není žádný reálný poplach ani skutečná střelba. Serge Sasseville stojí s přáteli před branou ruského konzulátu v Montrealu a zvuky pouští z reproduktoru | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Žijí až za oceánem a při zprávách z Ukrajiny o zvěrstvech páchaných ruskou armádou cítili bezmoc. A tak se rozhodli, že aspoň budou představitelům Ruska každý den narušovat pohodlí tím, že i jim přinesou zvuky války až ke dveřím. Skupina přátel v kanadském Montrealu se takto už od března den co den schází u tamního konzulátu Ruské federace k pravidelnému polednímu rituálu, kvůli kterému došlo i k potyčkám.

 Před ruským konzulátem v Montrealu se ozývá zvuk sirény a výstřely. Tohle není žádný reálný poplach ani skutečná střelba. Serge Sasseville stojí s přáteli před branou ruského konzulátu v Montrealu a zvuky pouští z reproduktoru.

Městský radní bydlí v domě přímo naproti, má ho vyzdobený osmi ukrajinskými vlajkami a tento polední rituál tu pořádá den co den už od 12. března, tedy víc než tři čtvrtě roku.

„Toho rána jsem se vzbudil a viděl ve zprávách, že na Ukrajině dopadly bomby na porodnici a zabily děti. V tu chvíli jsem si uvědomil, že vyvěsit ukrajinské vlajky nestačí. Taky jsem viděl záběry zkrvaveného dětského kočárku, proto sem chodím s kočárkem natřeným na červeno a v červeně zbarvených rukavicích. Symbolizuje to krev Ukrajinců. Střelbu a sirény, které tu Rusům pouštíme, to Ukrajinci poslouchají od 24. února neustále. V té nahrávce je i výkřik ruského vojáka, jaké je to na Ukrajině peklo, ať tam další nechodí. A k tomu hrajeme ukrajinskou hymnu,“ popisuje Sasseville pro Radiožurnál.

A protože Carole LeDezová je sopranistka, zní před ruským konzulátem i živý zpěv. „Ukrajinsky neumím, takže spoléhám na fonetický přepis textu. Nevím, co by tomu řekli Ukrajinci, ale snažím se, jak nejlíp umím,“ říká.

Co tomu říkají představitelé a zaměstnanci Ruské federace, kteří za plotem ruského konzulátu jak pracují, tak i bydlí? Dva z nich právě procházejí kolem nás, ale na žádost o rozhovor nereagují a zavírají za sebou dveře.

Ostnatý drát na plot

Manifestující skupinka oblečená do modro-žlutých ukrajinských barev vypráví, že kromě ignorování se už setkali i s agresivními reakcemi zaměstnanců konzulátu a došlo k několika potyčkám.

„Asi před měsícem jsem tu zaskakoval za Serge. Někdo z konzulátu vyšel ven, vzal mi ten reproduktor a zahodil ho. Odletěl asi 20 metrů, ale pořád hrál, a to ho rozzuřilo. Byl vysoký a řekl, že mám pět sekund na to, abych odsud vypadnul. V mém věku jsem radši šel stranou,“ popisuje jednadevadesátiletý režisér Claude Fournier, který polední sešlosti před ruským konzulátem dlouhodobě dokumentuje.

Společně sledujeme, jak dělníci na pozemku konzulátu zrovna rozbalují kotouč ostnatého drátu, který zevnitř připevňují k vysokému plotu. Další náznak toho, že zástupcům Ruské federace akce montrealských obyvatel nejsou příjemné.

„Mám to sem půl hodiny autem, bydlím až za Montrealem. Ale co se děje na Ukrajině, je strašné. A máme kamarády Ukrajince. Proto jsme se přidali a přicházíme sem každý den v poledne, aby Rusové věděli, že jsme proti tomu, co dělají na Ukrajině. Někdy si říkáme, že je to zbytečné. Ale čas od času vidíme, že to má odezvu,“ vypráví Marie-Joseph Raymondová o iniciativě skupiny přátel, ke které se občas přidávají i lidé z komunity montrealských Ukrajinců.

‚Sláva Ukrajině‘

Někdy se tu konají i větší akce, Montreal přijímá uprchlíky z Ukrajiny a zastupitelstvo města, kde zasedá právě také Serge Sasseville, ruskou agresi na Ukrajině i formálně odsoudilo.

Velvyslanec politý barvou se dopustil provokace. Rusové jsou tím známí, prohlásil Morawiecki

 „V naší zemi žije druhá největší ukrajinská diaspora na světě. Takže když o naší akci před ruským konzulátem poprvé napsala kanadská média, začaly mi chodit děkovné zprávy od Ukrajinců z celé Kanady. Navíc to sdíleli s krajany ve své vlasti, takže mi pak začali děkovat i lidi přímo z Ukrajiny, že prý je to povzbuzuje, aby dál bojovali. A to zase motivovalo mě, abych pokračoval v tom, co dělám,“ vysvětluje Serge Sasseville.

V každodenním protestním rituálu se zvuky války a zpěvem ukrajinské hymny chce Sasseville s přáteli u budovy ruského konzulátu pokračovat, dokud Rusko z Ukrajiny neodejde a válka neskončí.

„Sláva Ukrajině! Hrdinům sláva!!!“ ozývá se ulicí před ruským úřadem v Montrealu, než se všichni pro dnešek rozejdou.

X X X

Bizarní motivace v podání Berlusconiho. Hráčům za úspěch slíbil autobus plný prostitutek

Během svého premiérování čelil problémům kvůli pořádání neřestných večírků. Skandály k politické kariéře Silvia Berlusconiho patří a on sám si zřejmě nechce vylepšit pověst. Fotbalistům klubu AC Monza, který vlastní, totiž nabídl za úspěch v dalších zápasech Serie A proti těžkým soupeřům nevídanou motivaci.

„Řekl jsem klukům: ‚Teď hrajete proti Milánu, proti Juventusu a tak dále. Když dokážete jeden z těch velkých týmů porazit, přivezu vám do kabiny autobus plný prostitutek,‘“ prohlašuje Berlusconi na videu z úterní předvánoční večeře s hráči, manažery a sponzory, jež se rozšířilo na sociálních sítích.

 Za výrok týkající se nezvyklé stimulace mančaftu – nacházejícího se na 14. místě v Serii A – se stal současný senátor za vládní stranu Vzhůru Itálie okamžitě terčem kritiky. Leckdo si ihned vzpomněl na četné skandály z dob jeho nejzářnější politické kariéry.

Nyní již 86letý Berlusconi figuroval v mnoha kontroverzních kauzách a za svou politickou kariéru absolvoval přes 20 soudů. Proslul mimo jiné skandálem týkajícím se sexuálních večírků, které pořádal během svého působení v čele vlády.

Italský mediální magnát mezi lety 1986 až 2017 vlastnil i slavnější klub na Apeninském poloostrově – AC Milán. Prodal ho v přepočtu za 20 miliard korun čínské investiční skupině, ale mimo fotbal nezůstal dlouho. Už v září 2018 koupil Monzu, která se v tu dobu nacházela až ve třetí lize. A za Berlusconiho podpory se klub dokázal vydrápat na nejvyšší level.

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.