Fiala: U mne je na prvním místě občan ČR, pak vše ostatní. Fiala je neschopný premiér, jak o něm několikrát hovořili experti a zakladatel ODS a exprezident Klaus, který mu radil s ekonomy, co má dělat pro zlepšení, ale Fiala ho neposlechl. Fiala je věřící, a tak po velké kritice uznává, že lidem a firmám ČR značně škodí, přivedl je na mizinu, a tak raději dá přednost odborníkům?
Určitě ho za to pochválí i Vatikán a papež. Všichni se za jeho rozumný odchod pro dobro ČR pomodlí, protože lidé v ČR musejí dobře žít, jako občané Rakouska, Švýcarska, Německa, Maďarska, Austrálie a dalších zemí světa.
X X X
ODBORNÍCI: VINOU FIALY ODS VE VELKÝCH PROBLÉMECH
ODS je ve velkých problémech, řekl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS šéfredaktor týdeníku Echo Dalibor Balšínek. Podle něj občanští demokraté doplácejí na ústupky svým koaličním partnerům. Strana by podle něj potřebovala „zlého muže“, který by odrážel kritiku. Tím by podle Balšínka mohl být Jan Zahradil.
„Ve velkých problémech je ODS, která doplácí na to, jak ustupuje svým koaličním partnerům i partnerům v rámci SPOLU. Z preferencí je zřejmé, že do velkých potíží se dostává také KDU-ČSL,“ uvedl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS šéfredaktor týdeníku Echo Dalibor Balšínek.
Podle něj je ale běžné, že v polovině funkčního období vlády strana nebo koaliční strany ztrácejí. „Ledacos se ještě může změnit. Bude klíčové, jak se vláda vyrovná s inflací, a uvidíme, jak zafungují její úsporné balíčky, které navzdory obstrukcím ve Sněmovně prosadí,“ sdělil Balšínek.
Vládě zároveň vytkl pasivitu v rámci domácí politiky. „V té zahraničí je relativně úspěšná, především v otázkách konfliktu na Ukrajině, ale v té domácí je hodně pasivní. Napadá mě taková hříšná myšlenka, že je někdy dobře, když do toho politici moc nezasahují, protože se ty problémy mohou vyřešit samy,“ dodal šéfredaktor a podotkl, že největším problém vlády je stále komunikace.
Naopak „v pohodě“ je nyní podle něj hnutí ANO, kterému průzkum společnosti Median nedávno přisoudil 35,5 procenta. Řeší se proto i otázka, s kým by ANO případně mohlo vládnout. Podle Balšínka by to mohlo být i s částí ODS. „Už teď se v rámci ODS objevují hlasy, které jsou nespokojeny s tím, jak tato strana ustupuje. Na to konto se objevují i úvahy, že by příští koalice mohla být na půdorysu ANO a ODS,“ popsal Balšínek. Dodal, že v ODS je nepochybně křídlo, které by preferovalo spolupráci s ANO více než se současnou koalicí nebo TOP 09.
Balšínek zároveň připomněl, že na posledním zasedání výkonné rady ODS zazněly kritické hlasy, že strana je významně okopávána svými koaličními partnery, jak od Pirátů, tak Starostů, a že by se vůči nim měla mnohem více vymezit. „Mluví se o potřebě toho, aby Petr Fiala našel nějakého zlého muže. Je možné, že jím může být Jan Zahradil, který bude říkat nepopulární věci a bude odrážet kritiku,“ uvedl Balšínek.
X X X
HEJTMANKA BRNA VAŇKOVÁ DROGY NEVYLOUČÍ, ODSTOUPÍ, ŘEKLA V TV NOVA
Pravost fotografie s práškem nemohu vyloučit, říká Vaňková. Přiznala HHC
Internetem od soboty koluje fotografie brněnské primátorky Markéty Vaňkové (ODS) s bílým práškem. Spekuluje se o kokainu, snímek má však nejasný původ a někteří tvrdí, že jde o fotomontáž. Vaňková v pondělí řekla, že neví, zda je fotografie pravá. Brněnská primátorka také přiznala, že občas konzumuje legální látku HHC.
Fotografie z nejasného zdroje začala internetem kolovat v sobotu na sociální síti Facebook na účtu „Ještěže se toho nedožilo Brno autem“. Vaňková je na fotografii s hloučkem lidí u mobilu, na němž je bílý prášek. Na fotografii se kromě Vaňkové objevil i zastupitel města Brna Robert Kerndl.
„Nevím, co na ní je, a jestli je pravá,“ řekla v pondělí večer pro TN.cz Vaňková, která se původně vyjádřila tak, že jde o fotomontáž. „Nebyla jsem schopna si vzpomenout na situaci, která je na fotografii. Dohledávala jsem i původní fotografii, z níž byla montáž udělaná,“ upravila své tvrzení v pondělí brněnská primátorka s tím, že Kerndl jí volal a sdělil, že „ je možné, že před třemi nebo dvěma lety mohlo k podobné situaci, jaká je na fotografii, dojít.“
Kokain je tradiční, tudíž správná droga (obzvlášť když někdo udělá lajnu jak Brno). Vždyť listy kokainovníku žvýkali už Inkové. Proti kokainu proto jakožto pravičáci nic nemáme. Jediné, co nemůžeme vystát, je, když si feťáci a piráti píchají marihuanu.
O zmíněné situaci se Vaňková vyjádřila tak, že šlo o společenskou událost, která se protáhla do pozdních hodin. „Při návratu jsme byli v dobré náladě. Potkali jsme nějaké lidi. Bavila jsem se s jedním mladým mužem o sochách, ale tuto konkrétní situaci si nevybavuji,“ uvedla v rozhovoru brněnská primátorka. Nemůže tak podle svých slov vyloučit, zda je situace na fotografii autentická, či nikoliv.
HHCHHC neboli hexahydrokanabinol je látka z konopí velmi podobná THC. V Česku se dá legálně koupit v automatech, prodává se ale i ve večerkách, trafikách, e-shopech nebo v konopných prodejnách. Při koupi není potřeba prokazovat plnoletost. |
Vaňková na závěr také doplnila, že některým omamným látkám se nebrání. „Já patřím k těm Moravanům, kteří jsou přístupní legalizaci omamných látek a alkoholu. Ve volném čase si ráda dám skleničku vína nebo diskutované HHC. I jako politik jsem zastáncem legalizace omamných látek,“ doplnila Vaňková.
K rezignaci podle ní zatím důvod není. „Situace mě mrzí a nejsem na ni pyšná, ale zatím nikdy moje chování nemělo vliv na mou funkci a město Brno,“ uzavřela rozhovor brněnská primátorka.
X X X
POLITICI O DROGÁCH HEJTMANKY VAŇKOVÉ
Vyjádření redakci iDNES.cz poskytl také předseda SPD Tomio Okamura. „Především by paní primátorka měla říct pravdu, tu zná jenom ona. Nicméně jde o otočení tvrzení o 180 stupňů,“ myslí si Okamura. „Včera říkala, že jde o fotomontáž, dnes říká, že možná ne. Jde navíc o druhou vládní stranu, jejíž vrcholní představitelé mají co dočinění s drogami. Navíc jde o domovskou organizaci Petra Fialy,“ dodal Okamura. Doplnil, že jeho strana se bude v první řadě dožadovat toho, aby Vaňková řekla pravdu.
„Musíme se o tom pobavit s kolegy a také s paní primátorkou si to musíme vyjasnit. Zatím ale nemám podrobnější informace, tak se k tomu nemohu více vyjádřit,“ řekl ČTK první náměstek primátorky René Černý (ANO).
„Může trávit volný čas, jak uváží, a my jsme poslední, kdo by za tohle někoho popotahoval. Jsem ale překvapená. Myslela jsem si, že je to fotomontáž,“ uvedla opoziční zastupitelka Monika Lukášová Spilková (Piráti).
X X X
POLITICI VYSOKÝCH ŠKOL PROTEST V PRAZE V BETLEMSKĚ KAPLI
Zástupci univerzit chtějí kvůli financím protest v Betlémské kapli, pozvou vládu
Česká konference rektorů a Rada vysokých škol plánují spolu s odboráři ve školství protestovat kvůli podfinancování univerzit. Vláda navíc avizovala další škrty v rozpočtu ministerstva školství. Protestní akce by se mohla konat v polovině září, potvrdila rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková.
„Česká konference rektorů je jednou ze dvou organizujících reprezentací vysokých škol společně s Radou vysokých škol a odbory. Akce je nyní připravována, proběhne s největší pravděpodobností 12. září od 10.00 v Betlémské kapli a zváni budou jistě i zástupci vlády ČR,“ uvedla Králíčková.
Podle rektorů a akademiků je vysoké školství v Česku podfinancované. Příští rok by se podle návrhu státního rozpočtu, který připravilo ministerstvo financí, měl navíc rozpočet školství proti letošku snížit. Univerzity přitom v souvislosti s demografickým vývojem v zemi čeká v následujících letech nárůst počtu zájemců o studium.
Plošné škrty v rozpočtu na vědu a školství mohou podle rektorů a vysokoškolských učitelů vyvolat odchody vědců a akademiků, a hrozí tak prohlubování personální nestability a snižování konkurenceschopnosti českých VŠ. Méně peněz na vědu zase podle nich omezí vědecká bádání.
Vysokoškolští pedagogové a odboráři ve školství upozorňují, že podíl výdajů na vysokoškolské vzdělávání ze státního rozpočtu dosahuje historického minima. Výdaje podle nich klesly z 0,66 procenta v roce 2009 na letošních 0,42 procenta.
Podíl výdajů v západních státech činí obvykle mezi jedním procentem a 1,5 procenta. Podle zástupců vysokoškolských reprezentací je nutné zvýšit podíl financování vysokého školství v Česku na úroveň 0,65 procent HDP.
Podle návrhu ministerstva financí by mělo ministerstvo školství v příštím roce utratit 235,75 miliardy korun, což je o 29,27 miliardy méně než letos. Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) nicméně dříve řekl, že rozpočet se bude měnit. To, že se o něm stále jedná, minulý týden potvrdila ředitelka odboru vnějších vztahů a komunikace ministerstva školství Tereza Fojtová.
Kvůli podfinancování univerzit a nízkým mzdám některých vysokoškolských pedagogů zvláště z filozofických fakult na jaře v několika českých městech protestovali rovněž akademici sdružení v iniciativě Hodina pravdy.
Situací na univerzitách se zabývala i pracovní skupina při ministerstvu školství, kterou sestavil tehdejší ministr školství Vladimír Balaš (STAN). Navrhla poslat univerzitám dotaci asi 901 milionů korun ještě v tomto roce. Ministr Bek ale navýšení rozpočtu univerzit v letošním roce opakovaně odmítl.
X X X
ZÁPAD V NIGERU PROHRÁL, DO AFRIKY RUSKO, ČÍNA A SPOL
Poslední díl domina padl. Západ v Nigeru prohrál, o slovo se hlásí Rusko
Západ dlouho sázel na Niger jako kotvu proti šířícímu se chaosu a džihádu v Sahelu. Jenže to dopadlo jako vždy: vojenským pučem. Zatímco Západ s juntou přerušuje spolupráci a okolní země hrozí intervencí, o slovo v jedné z nejchudších zemí světa se hlásí Rusové.
Političtí geografové si hýčkají zcela nový termín: pás pučů. Táhne se od Guiney na západě Afriky až po Súdán na břehu Rudého moře, je dlouhý 5 600 kilometrů a vyznačuje se tím, že ve všech šesti zemích, kterými prochází, proběhl v posledních třech letech vojenský převrat.
Poslední dílek mozaiky zapadl minulou středu, kdy pučisté svrhli prezidenta Nigeru Mohameda Bazouma. Převrat v polopouštní zemi, která je dvakrát větší než Ukrajina a zaujímá přední místa ve světových žebříčcích chudoby a porodnosti, může mít pro již tak dost křehký region osudové důsledky.
X X X
KATASTROFA PIRÁTŮ, JEDEN PROBLÉM ZA DRUHÝM
BEZ ZKUŠENOSTÍ NEMOHOU ŘÍDIT ČR, VINA FIALY, ODSTOUPT JAKO FIALA
Děsuplné kauzy strany Pirátů
Pirátská strana je skutečně nekonformní spolek lidí. Není to ani masová strana, neboť čítá několik set členů. Není to ale ani výběrová strana, protože kostlivec, který občas vypadne z nějaké pirátské skříně, svědčí o tom, že výběr kádrů spočívá na principu „já na bráchu, brácha na mě“. Potřebujeme politického náměstka ministra vnitra, řeknou si v pirátské straně, tak se poohlédneme po svých známých anebo členech. Ti ovšem mají tu drobnou nevýhodu, že žádné předpoklady pro výkon takové funkce nemají…
Případ Kolářík
Už na konci června se odehrála, a to v zařízení ministerstva vnitra Spiritka, tragikomická scéna, v níž hlavní roli sehrál politický náměstek za pirátskou stranu na MV Kolářík. Ve vedlejší roli pak byly dámy jeho srdce. Zákonitá manželka a – ehm – jak bych to tak nejslušněji řekl, abych se vyhnul slovu milenka, jeho přítelkyně. Oslava na Spiritce (není odvozeno od slova spiritus, tedy ve smyslu alkohol), probíhala jakási doderná k jakési slavnosti na počest našich hasičů. Odhadl bych to tak, že hasiči dostali kafčo a možná dva chlebíčky, minerálku bez bublinek a mazali domů. „Panstvo“, tedy šéfíci z ministerstva vnitra (MV), se ale bavilo až do němoty. A tak si do jednoho z apartmá na Spiritce náměstek Kolářík z pirátské strany, která tak ráda moralizuje druhé, odvedl jak svou zákonitou manželku, tak svou přítelkyni. Poté, co se manželka uložila ke spánku, čilý pan náměstek nelenil a zaběhl v témže apartmá – jak praktické – za svou přítelkyní. Zanedlouho, protože zřejmě tropili hluk, probuzená manželka natrapírovala dobře se bavící pár in flagranti. A pak nemá smysl brát příliš vážně svědectví, která byla podána k následným událostem, které se strhly na místě samém…
Nejvěrněji zřejmě popsala burlesku přítelkyně pana náměstka. Ve hře tam byl nějaký nůž, kterým se otevírala zavřená koupelna. Pár facek od zákonité manželky a podle všeho, tedy podle svědectví přítelkyně pana náměstka, které nám zprostředkoval jindy tak provládní Seznam Zprávy, lze se domnívat, že pan náměstek svou dnes už zřejmě bývalou intimní přítelkyni, skopal. Pan náměstek při své obraně ķv médiích nemohl posloužit vyčerpávající zkazkou. To lze vysvětlit velkými, odbornou terminologií opilců řečeno, „auslágy“ tohoto skvělého muže. Zřejmě měl málo krve alkoholu. Anebo možná ještě povzbudil svůj výkon, který byl toho večera vskutku excelentní, něčím výživnějším. Konec konců pirátská strana je velmi nekonformní, že ano.
Prostě celá věc se nám rozrostla do skandálu monumentálních rozměrů. Chlast, možné sexuální orgie (když byl pan náměstek přistižen in flagranti svou stále ještě manželkou, navrhl jí prý, aby se připojila). Opravdu skvělý sloup národa a pirátské strany.
Za catering na MMR zaplatíme 20 milionů…
Bartošovo ministerstvo pro místní rozvoj uzavřelo údajně po výběrovém řízení smlouvu s firmou Aristokrat catering na uskutečňování cateringových služeb pro MMR v příštích čtyřech letech za opulentní částku 20 mil. Kč. To vše v době, kdy velká část národa žije od výplaty k výplatě, kdy každé šesté dítě nemá peníze na obědy ve školním stravování. Kdy Češi, zejména díky špatné politice Fialovy vlády, jíž jsou Bartošovy Piráti horlivou součástí, si musí utahovat řemeny u kalhot a plést teplé svetry, aby snesly zimu ve svých domovech…
Když se dívám na přehled akcí na MMR zajišťovaných firmou Aristokrat catering, nejvíce mi utkvěla v paměti akce občerstvení na „Konzultačním dni k pohřebnictví“ za 95 tisíc Kč. Cateringová firma možná přiráží ministerstvu k cenám jako berní úřad, ale utratit 95 tisíc Kč za soiré s černými havrany, to je opravdu už příliš. Pak se ani nedivím výdaji za 160 tisíc Kč na občerstvení na večírku pro zaměstnance MMR.
Bylo by dobré tuto částku ještě rozklíčovat, kolik stály chlebíčky a káva pro běžné zaměstnance a kolik utratilo na akci „panstvo“, tedy vedení MMR samotné.
Bartošova nesmyslná cesta do východní Asie
Ministr Bartoš vyrazil před nedávnem na cestu do východní Asie, aby navštívil Japonsko a Jižní Koreu. Tento výtečný úd Fialovy vlády zdůvodnil svou cestu tak, že prý je potřebná k rozvoji byznysu, cestovního ruchu a rozvoji nových technologií (tedy alespoň podle mainstreamových médií). Chachá! Jeho cesta nás, daňové poplatníky, vyšla přes milion korun a trvala téměř týden. Hezký výlet, že.
To pan ministr Rakušan byl z trochu levnějšího kraje, když navštívil údajně devět afrických zemí s konvojem podnikatelů, přičemž tato cesta nás stála o 120 tisíc Kč méně nežli ta Bartošova.
V každém případě – u obou cest – se jedná o případy veliké rozmařilosti, které nelze v době, kdy vláda podle svých slov šetří každou korunu, aby udržela na uzdě deficit státního rozpočtu pod 300 mld. Kč, omluvit. Zkrátka, páni ministři hýří. Bohužel ale nikoliv nápady.
Michálkovy sprostoty neberou konce
Nevím, zda návrh bývalého poslance, dnes poradce nevím čeho pirátské strany, Michálka, byl podán v opilosti či nikoliv. Každopádně Piráti jako jeden ze svých nosných návrhů ke „konsolidačnímu balíčku“ navrhli, aby nebyly oběma prezidentům ve výslužbě, tedy Klausovi a Zemanovi, navyšovány podle inflace jejich měsíční penze. Prý si to nezaslouží – tedy podle Michálka. Copak si asi zaslouží pan Michálek? Možná, že přijde brzo doba, kdy panu Michálkovi budeme moci napsat: „A zpátky makat!“.
Pokud dojdeme k objektivnímu hodnocení výkonů pirátské strany ve vládě, můžeme říci, že toho dokázala opravdu hodně. Koláříkův skandál, rádoby aristokratický a rozmařilý catering na MMR, zbytečná milionová cesta šéfa strany do Japonska a Jižní Koreje, neschopnost formulovat zákony, zajišťující rozvoj komunální bytové výstavby, ukazují, že Piráti prostě nepatří do vlády.
V každé jiné zemi by skandály spjaté s touto stranou vedly, když ne k demisi premiéra a celé vlády, tak alespoň k její zásadní rekonstrukci. A k odstranění strany, provádějící podobné výstřednosti, z vlády.
V každém případě další pobyt pirátské strany ve vládě je jen zdrojem dalších ostud, ale také dobré zábavy v restauračních zařízeních nejnižších cenových skupin. Ing. Jiří Paroubek, expremiér ČR, server vasevec.cz
X X X
BUDE SAMMIT V SAÚDSKÉ ARÁBII ŘEŠIT FAŠISTY HITLERA A ZELENSKÉHO, KTEŘÍ JSOU NA UKRAJINĚ?
NA VŠECHNY UPOZORNILO RUSKO, FAŠISTÉ NADÁLE I V NĚMECKU
PO STALINOVI SE RUSKO UKRAJINY NEVZDÁ, PATŘÍ DO SSSR
Česko vybralo zástupce na summit o Ukrajině. Řeší se, zda do Džiddy poletí
Česko bude na mírovém summitu o Ukrajině v Saúdské Arábii zastupovat náměstek ministra zahraničí Jan Marian (STAN). V pondělí to uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake. Na summitu budou v Džiddě na začátku srpna jednat zástupci Ukrajiny, západních a rozvojových zemí. Zatím není jasné, zda se zástupci zemí zúčastní fyzicky, nebo on-line.
„Čekáme na rozhodnutí organizátorů, zda budou chtít, aby se zástupce České republiky zúčastnil fyzicky nebo on-line. Stanovisko očekáváme v průběhu dnešního dne či nejpozději v úterý,“ řekl iDNES.cz mluvčí ministerstva Daniel Drake. Jan Marian je podle něj připravený do Saúdské Arábie odcestovat.
Od ukrajinské strany obdržela Česká republika návrh mírového stavu, jeho cílem je získávat podporu zemí mimo Evropskou unii, prozradil zatím Marian. „Záleží nám na Ukrajině, její podpora je zásadní,“ řekl Marian ve vysílání České televize.
O konání summitu v sobotu s odvoláním na diplomaty informoval The Wall Street Journal (WSJ). Spojené státy a Evropa se podle něj snaží získat širokou mezinárodní podporu pro mír, jehož podmínky si stanoví Ukrajina. Rusko pozváno není. Na summitu má být podle WSJ zastoupeno až 30 západních a klíčových rozvojových zemí.
Schůzky se podle WSJ zúčastní i zástupci Indie či Brazílie, uskuteční se 5. a 6. srpna. Bude se konat v době, kdy mezi Západem a Ruskem narůstá rivalita o podporu ze strany nejdůležitějších rozvojových zemí. Mnoho z nich dosud ohledně ruské agrese na Ukrajině zaujímá neutrální postoj.
Představitelé Ukrajiny a západních zemí doufají, že snahy získat na svou stranu rozvojové státy by mohly vyvrcholit mírovým summitem, který by se konal ještě letos a na kterém by se světoví lídři přihlásili ke společným zásadám pro vyřešení konfliktu na Ukrajině.
Podle nich by takové principy mohly být základem pro možná budoucí jednání o míru mezi Ruskem a Ukrajinou, která by byla ve prospěch Kyjeva.
Blízké vztahy s Pekingem
Koncem června se v Kodani sešli zástupci Indie, Turecka a Jihoafrické republiky se zástupci Ukrajiny a několika významných evropských zemí. Na dálku se k nim připojil i poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan.
Na schůzku v Džiddě Saúdská Arábie a Ukrajina pozvaly také představitele Egypta, Indonésie, Mexika nebo Zambie. Prozatím není jasné, kdo všechno přijede, účast zatím potvrdila Británie, Jihoafrická republika, Polsko a EU. Spojené státy má znovu zastupovat Sullivan.
Podle západních diplomatů byla jako dějiště schůzky zvolena Saúdská Arábie, protože udržuje blízké vztahy s Pekingem. Cílem je přilákat na schůzku představitele Číny, která má blízké vztahy s Moskvou.
Ruský prezident Vladimir Putin tento týden uspořádal rusko-africký summit, na kterém zemím Afriky slíbil dodávky obilí a oznámil, že Rusko africkým státům odepsalo dluhy v řádech desítek miliard dolarů. Afričtí lídři na něj však naléhali, aby Moskva obnovila loni uzavřené dohody, které zajišťovaly vývoz ukrajinského obilí a dalších zemědělských produktů. Rusko od nich nedávno odstoupilo.
Putin v sobotu po schůzce s představiteli afrických států nevyloučil jednání o Ukrajině, základem pro ně by podle něj měly být návrhy Číny a lídrů afrických zemí. Zároveň ale řekl, že vyhlásit příměří by bylo těžké, když ukrajinská armáda vede ofenzivu proti ruským jednotkám.
X X X
NOVÁ MĚNA V EVROPĚ A SVĚTĚ?
BRICS chystají měnu
Společné měnové řešení zemí BRICS nemusí mít jenom symbolický význam a může představovat ochranu proti kurzovému a úrokovému riziku dolaru a mobilizovat dostupnější rozvojové zdroje. O obraně proti sankcím nemluvě.
Soupeření s Čínou, následky ruské války na Ukrajině a opětovné spory ve Washingtonu ohledně dluhového stropu Spojených států způsobily, že se postavení dolaru jako dominantní světové měny stalo předmětem nových kritických úvah, napsaly Reuters už na konci května.
Dynamika současné doby má však takový spád, že neuplynulo ani čtvrt roku a přiblížilo se rozhodnutí, o kterém uvažují státy s drtivou většinou světové populace. Na srpnové vrcholné schůzce zemí BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a JAR) se spoustou dalších zájemců o členství v této skupině, která je svolána do jihoafrického Johannesburgu, má být podle některých zpráv přijat koncept řešení jak obcházet dominanci dolaru. Může mít podobu společné měny.
V pozadí je zrychlení procesu „dedolarizace“, který už běží samovolně. Zmíněná zpráva Reuters věcně připomíná zjištění Mezinárodního měnového fondu, že podíl světových měnových rezerv v amerických dolarech klesl na konci loňského roku na 58 procent, což je nejméně za 20 let. Po započtení pohybů směnného kurzu je tento podíl ještě menší. Experti to připisují rozhodnutí států jako je Saúdská Arábie, Čína, Indie nebo Turecko nedávat všechna vajíčka do jednoho košíku a budovat rezervy s pestřejší měnovou skladbou, když viděli jak snadné bylo zmrazit polovinu zlatých a dolarových rezerv Ruska v zahraničních bankách po invazi na Ukrajinu.
Těch důvodů je však víc. Posilování dolaru a růst úrokové míry prudce zdražuje zahraničních dluh zemí, které si v této měně, často za účasti Mezinárodního měnového fondu, půjčují. Pokud jsou pouhými vývozci surovin nebo nezpracované zemědělské produkce, žene je to do dluhů ještě hlouběji, protože si nemohou dovolit úměrně zvyšovat ceny. Následuje devalvace domácí měny, která tomu nasazuje korunu. Život v příznivějším měnovém prostředí by tedy měl hodnotu záchranného kruhu.
Míru kurzového rizika naznačuje srovnání měnového páru USD/EUR. Na vrcholu finanční krize v červnu 2008 bylo jedno euro za 1,56 dolaru. Od té doby dolar posiloval a před rokem dosáhl téměř parity. Pak začal znovu oslabovat, i v důsledku rozhádaného Kongresu. A do toho vstupuje úrokové riziko, kdy se ve stejném období úrokové sazby přesunuly od desetiletí nuly na současných 5,5 % a míří výše.
Hodně se mluví o příští roli čínského jüanu, ale nejviditelnějším soupeřem dolaru je zatím euro. Jeho reálný podíl (se započtením proměn kurzu) se dlouho zdál být neměnný kolem 20 procent, ale v posledním období začal stoupat na 25 procent, zatímco dolar soustavně sestupuje z výšin poblíž 70 procent, kde byl ještě na začátku milénia, a nyní už je na 47 procentech.
S tou změnou kurzovních poměrů to není jednoznačné. Dokud nejsou rezervy používány, tak si na změny kurzu nehrají. Když se však do nich musí sáhnout, je taková změna podstatná. A sahá se do nich ve chvíli, kdy je třeba chránit domácí měnu a vlastní ekonomiku před zahraničními riziky. Těch se točí kolem dolaru opravdu hodně. Některá jsou i mimoměnová. Zmínka o dluhovém stropu USA, kolem kterého se teď vedlo další kolo pravidelných kongresových bitev, ukazuje zajetí amerického dluhu v polarizované vnitrostátní politice, kde je výsledek sporů stále méně předvídatelný.
Skoro třetina federálního dluhu USA je přitom držena v zahraničí. V prosinci loňského roku činil dluh Spojených států 24,4 bilionu dolarů, z čehož 7,4 bilionu dolarů bylo v zahraničí v podobě státních dluhopisů USA a podobných cenných papírů. Pokud jde o bankovky, Federal Bank of Saint Luis odhaduje, že v prvním čtvrtletí roku 2021 bylo v zahraničí 950 miliard dolarů v bankovkách, to je 45 procent americké hotovosti, a u stodolarovek to prý jsou dokonce dvě třetiny.
Americký levicový ekonom Michael Hudson se zabývá stále naléhavější úvahou, co by se asi stalo, kdyby USA měly svůj zahraniční dluh splatit a vracet dlužné dolary. Copak o to, dají se natisknout. Ale kdyby někdo chtěl něco reálného? Byly by USA ochotny rozprodávat svá domácí aktiva, jak to požadují po ostatních zadlužených zemích?
Část měnových rezerv si státy drží ve zlatě a to je nejčastěji deponováno v podzemí Federal Bank of New York v podobě zlatých cihel na paletách, takže to tam vypadá jako ve skladu stavebnin. Pravda, za tlustými mřížemi. To zlato tam fyzicky je, ale komu zrovna patří už zdaleka není tak jisté. Když ho chtěli Němci repatriovat, tak jim to prý Američané rozmluvili. Nešlo o žádnou sankci, jen prý zrovna nebylo k dispozici.
Co tedy mohou ostatní země přijmout místo zlata?, ptá se Hudson. Jednou z forem aktiv, která by mohla být přijata jako zástava, jsou americké investice v Evropě a dalších zemích. Pokud však o to budou zahraniční vlády usilovat, mohou se američtí představitelé pomstít zabavením jejich investic ve Spojených státech. Došlo by k vzájemnému uchvácení.
A je tu další problém. Ne všechno se dá za peníze koupit. Volný obchod už je jen pohádkou mládí, která uprchla kamsi do dáli. Hudson uvádí příklad, kdy Spojené státy se snaží monopolizovat elektronické technologie. Třeba přístup k výrobě nejpokročilejších čipů už nedají z ruky. Problém je v tom, že k tomu jsou zapotřebí vstupní suroviny, jejichž produkci v současné době dominuje Čína.
Jde především o kovy vzácných zemin, kterých je dostatek, ale jejich rafinace je pro životní prostředí destruktivní. Dále kovy galium nebo nikl, kde Čína také dominuje v rafinaci. Je to i ruské helium a další plyny používané k výrobě počítačových čipů. Jak Čína oznámila, hodlá od 1. srpna omezovat vývoz těchto klíčových produktů. Je schopna přerušit dodávky životně důležitých materiálů a technologií na Západ, aby se ochránila před „národně-bezpečnostními“ sankcemi Západu vůči Číně. Shrňme to těžkým češtinem: Jak vy k my, tak my k vy.
Svět se tak stále výrazněji štěpí. Pokud americká diplomacie donutí své spojence z NATO bojkotovat čínské technologie Huawei, Evropě zůstane méně efektivní a dražší alternativa, popisuje typický příklad Hudson a poukazuje na důsledky – pomůže to oddělit Západ od Číny a BRICS a vůbec od toho, co se stalo většinou světa a směřuje k soběstačnému uspořádání mnohem širšímu, než jaké vytvořil Sukarno v roce 1954 /tehdejší Hnutí nezúčastněných zemí/.
Dodejme, že součástí projektu BRICS je posílení role společné Nové rozvojové banky NDB, kterou vede bývalá brazilská prezidentka Dilma Rousseffová. Ta by měla členským zemím poskytovat investiční úvěry na projekty, které jim pomohou z neokoloniálního podřízení. Vedle společné měny by tak vznikaly i potřebné měnové instituce jako alternativy k MMF nebo Světové bance.
Michale Hudson přitom mluví o MMF a SB jako o přežitku druhé světové války a jejích následků, kdy Spojené státy založily tyto mezinárodní ekonomické a politické organizace, aby fungovaly v jejich vlastním národním zájmu. Mezinárodní měnový fond členským zemím vnucuje finanční kontrolu Spojených států a napomáhá dolarizaci světové ekonomiky. Světová banka půjčuje vládám dolary na budování exportní infrastruktury a tím dotuje investory USA/NATO, kteří ovládají ropu a další suroviny a přírodní zdroje. Podporuje také plantážní zemědělství namísto domácí produkce potravinářského obilí a vytváří tak obchodní závislost na vývozu zemědělských produktů z USA. Spojené státy trvají na tom, aby měly právo veta ve všech mezinárodních organizacích, do nichž vstoupí, včetně OSN a jejích agentur.
Podle Hudsona je často špatně chápán také vznik NATO. Bylo vydáváno za vojenskou alianci na obranu proti pokusům Sovětského svazu dobýt západní Evropu. Nejdůležitější úlohou NATO však bylo využít „národní bezpečnost“ jako záminku k podřízení evropské vnitřní a zahraniční politiky americké kontrole. Cílem bylo zajistit, aby se evropští straničtí vůdci řídili pokyny USA a stavěli se proti levicové a protiamerické politice nebo proti silným vládám, které by se chtěly bránit kontrole ze strany finanční oligarchie, jež je klientem USA.
Vyšší náklady na zbraně a státní dotace cen energií nutí evropské vlády omezovat sociální výdaje. Bankovní politika, obchodní politika a domácí zákonodárství se řídí stejným americkým neoliberálním modelem, jaký deindustrializoval americkou ekonomiku a zatížil ji dluhy vůči finančnímu sektoru, v jehož rukou je nyní soustředěna většina bohatství a příjmů, doplňuje velký obraz americký ekonom Michael Hudson. Dělí se zároveň o obavu, že celý tento velký konflikt vyústí ve válku proti Číně.
Jak je vidět, dolar je jen špička ledovce. Nakolik jsou země BRICS – plus 80 dalších zemí, které údajně usilují o členství – schopny koordinace a společného cíleného postupu, to teprve uvidíme. Ani o té společné měně nejsou zatím jasné představy, snad jen, že by byla digitální, což nesmírně snižuje náklady a usnadňuje řízení. Možná napřed půjde o koš měn ve společně spravovaném fondu a nějaké nastavení vzájemných kurzů. Třeba si vezmou příklad ze starších dějin vzniku euro a jeho předchůdce ECU. V každém případě jsme svědky historického zlomu, který není radno podcenit .Zbyněk Fiala, server vasevec.cz
X X X
EKONOMKA ŠVIHLÍKOVÁ: POLITICI ZBABĚLCI
MILIARDY Z ČR DO SVĚTA
Švihlíková: Odtékají nám miliardy. Politici jsou zbabělci, kteří plní cizí zájmy
Česko přichází ročně o stovky miliard korun. Důvodem je, že čeští politici jsou zbabělí amatéři, kteří nechtějí jít do konfliktu s nadnárodními korporacemi a Evropskou unií. „Periferní ekonomika vytváří periferní politiku,“ říká v Rozstřelu ekonomka Ilona Švihlíková. Také zhodnotila konsolidační balíček a zamyslela se nad vizí českého hospodářství.
Podle ekonomky v Česku neustále dokola v rámci hospodářské politiky neděláme nic jiného, než že reformujeme už reformované veřejné finance. „Pro mě je nejhorší, že to nikomu ani nevadí. Hospodářskou politiku jsme za nějakých 30 let degradovali skutečně na nějaké hodně hloupé účetnictví.“
Podle ní je navrhovaný konsolidační balíček pomyslným pestrým pelmelem. „Přijde mi, že každá z těch pěti koaličních stran si tam dala něco svého. Jako by za tím byly různé handly typu: my chceme tohle a vy nám ustoupíte v tomhle.“
Jako by za dluh mohli mimozemšťané
Nejhorší na tom podle ekonomky je, že chybí analýza, kde se vzaly strukturální deficity. „Bez ohledu na hospodářský vývoj ekonomika sama generuje každoroční deficit kolem 250 miliard korun. A nezaznamenala jsem debaty, jestli to spadlo odněkud z nebe, nebo to k nám přivezli mimozemšťané.“
Příčina je přitom podle ní jasná. „V minulém volebním období i strany dnešní vládní koalice hlasovaly pro řadu opatření na příjmové straně a systematicky snižovaly daňové inkaso bez ohledu na budoucí vývoj. A to není jen zrušení superhrubé mzdy a nahrazení sazbou neúnosnou pro české veřejné finance. Příkladem může být zrušení daně z nabytí nemovitosti během pandemie ve stavu legislativní nouze.“
„Co má tato daň co do činění s covidem? A kdyby to třeba někdo chtěl hájit, tak se ptám: ukažte mi analýzu, jak zrušení této daně, což činí o 20 miliard nižší příjem rozpočtu, prospělo bytové výstavbě a dostupnosti bydlení. Tu bych opravdu chtěla vidět,“ ptá se Švihlíková.
„A takhle bych mohla pokračovat: třeba naprostý nesmysl – stravenkový paušál, který poškodil rozpočet a mimochodem i hospody. Dále zpětné vratky daně, pak kombinace zrušené superhrubé mzdy a k tomu slevy na poplatníka. Prostě neskutečný amatérismus. A Fialova vláda v tom pokračuje,“ navazuje ekonomka.
Odliv zisků do ciziny
„Vždyť i nadále oslabují příjmovou stranu. Vážně může někdo říct, že zrušení EET nebude mít rozpočtový dopad? To se asi vyskytuje v nějakém jiném vesmíru. A třešničkou na dortu je rušení finančních úřadů. Od ministra financí bych naopak čekala zlepšení výběru daní, jestliže se daňové inkaso nevyvíjí dobře. A to se tedy opravdu nevyvíjí.“
V Rozstřelu pak Ilona Švihlíková hovořila o dvou možnostech, které by mohly veřejným financím výrazně pomoci. Prvním je její dlouhodobé téma – odliv zisků z české ekonomiky.
„Máme oficiální čísla, která eviduje Česká národní banka. Je to dlouhodobý strukturální problém české ekonomiky, která by byla velmi bohatá, kdyby tyto zdroje neodcházely pryč. Bavíme se o odlivu dividend v rámci nadnárodních firem. Ty u nás většinou dosahují velmi zajímavé ziskovosti. Od roku 2006 se obrátil poměr mezi odlivem zisků a reinvesticemi ze strany těchto firem. Od té doby vidíme odliv peněz, který je dlouhodobě pro českou ekonomiku nesmírně významný,“ konstatuje Švihlíková.
Podle ní jde například o velké banky, nadnárodní korporace či obchodní řetězce. „Udělat proti tomu můžete to, že více než tyto korporace podpoříte české firmy, zmenšíte vliv těchto nadnárodních společností v české ekonomice. Ale nejdůležitější je, aby se zvyšovaly mzdy v naší ekonomice. Když se budou zvyšovat mzdy, bude to pro ně znamenat menší prostor pro odliv zisků.“
Dalších až 500 miliard
„Tlak na mzdy tady musí být. My se bez toho nehneme z místa. U nás je enormně velký rozdíl mezi mzdovou úrovní a úrovní našeho hrubého domácího produktu, tedy mezi naší ekonomickou výkonností a mezi platy. Prostě jsme pro ně stále levná pracovní síla. A řada politiků to pořád bere jako něco normálního nebo dokonce zdravého. Setkala jsem se i s názorem, že máme být pyšní na to, že generujeme zisk třeba pro Die Erste (která vlastní Českou spořitelnu). Že je hezké, že je živíme,“ uvádí ekonomka.
„A potom je tu další problém,“ míní Švihlíková. „Skrývá se v šedé zóně a příliš se o něm nehovoří. Je to otázka zneužívání vnitrofiremních cen a zejména vazeb mezi matkou a dcerou. A to je druhý kanál, kdy se vytahují zdroje z českých dceřiných firem. Děje se to v neskutečné míře. Příklad: matka účtuje dceři drahé nájemné v budově, kterou sama vlastní. Účtuje jí za konzultace, poradenství. Vše se schová za software, což je velmi oblíbená položka.“
„A takto dochází k vytahování peněz z českých dceřiných společností do ciziny, odhadem je to v rozsahu 300–500 miliard ročně. Tady je skutečně potřeba, aby se do toho velmi intenzivně obula finanční správa a na tyto věci se zaměřila,“ upozorňuje ekonomka.
Chvála pana Timmermanse
Podle Švihlíkové ale na české politické scéně chybí v takto zásadních věcech pro domácí ekonomiku odvaha. „Když se na naši politiku podíváte důkladně, je tu stále velká obava z toho, že by se na nás ze zahraničí někdo rozzlobil. Třicet let je tady zvykem usilovně plnit zahraniční zájmy a nikoliv ty domácí.“
„Jedna z mých dlouhodobých hypotéz je, že periferní ekonomika vytváří periferní politiku. Oni si tedy řeknou: proč bych měl jít do konfliktu s nějakým mocným mocným aktérem? Bohužel je to na rovinu zbabělost,“ míní ekonomka.
„Prostě máte politiky, kteří mají nějakou vizi, jdou za ní a nevadí jim, že je nikdo nebude poplácávat po ramenou a že jim pan Timmermans (místopředseda Evropské komise) nebude říkat, jak jsou hodní. Schválí něco, co zničí domácí ekonomiku. A potom jsou politici, kteří na tohle nemají a chtějí se zalíbit v zahraničí. Tím ale okázale opovrhují českými občany. A to je zrovna situace, kterou tady máme my,“ uzavírá ekonomka.
Co by mělo být českým národním zájmem? V čem nás předhánějí Poláci? A jaká by měla být vize českého hospodářství? I o tom mluvila docentka Ilona Švihlíková v Rozstřelu.
X X X
KLAUS PROTI UŽ ŘADU LET, ŽÁDNÉ EURO, BYLA PROTI TOMU I KRÁLOVNA BRITŮ
FIALA NIČEMU NEROZUMÍ, TVRDÍ ODBORNÍCI, UŽ ABY BYL PRYČ
ČR BY DOPADLA JAKO CHORVATSKO, JEŠTĚ VĚTŠÍ DRAHOTA
Česko není v kondici pro přijetí eura. Green Deal zlepší život, míní Bartoš
Česká republika není podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše připravená přijmout euro. Ministr pro místní rozvoj to řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS, kde také zhodnotil cíle pro volby do europarlamentu. Piráti v nich chtějí obhájit tři mandáty a prosazovat například Green Deal. Podporu získali současní europoslanci, o kandidátce se však teprve rozhodne.
V následujících volbách do Evropského parlamentu si klade předseda Pirátů za cíl obhájit tři mandáty a případně přidat jednoho europoslance. Podporu mezi kolegy získali současní tři europoslanci, nicméně o podobě kandidátky se rozhodne až v září.
„Primární volby jsou naplánované na druhý týden v září. Tři současní zástupci v Evropském parlamentu vznesli touhu pokračovat, jsou relevantními kandidáty. Nicméně máme i další adepty, uvidíme, kolik lidí bude usilovat o lídrovský post,“ řekl Bartoš, podle kterého evropská politika významně ovlivňuje život lidí v Česku.
Reputace českých politiků v europarlamentu je podle jeho slov pozitivní, k čemuž pomohlo i loňské předsednictví České republiky. „Situace nahrávala tomu, že země s námi byly ochotnější spolupracovat. Česká republika a jednotliví ministři jsou i nadále hodnocení velice kladně,“ konstatoval ministr pro místní rozvoj.
Nelegální migrace a přijetí eura
Bartoš si vykládá nevlídné přijetí návrhu o nelegální migraci veřejností zejména činností opozičních stran. „Hnutí ANO dokáže nasvěcovat věci z různých pohledů,“ míní místopředseda vlády pro digitalizaci a návrh chválí.
„Návrh je dobrý, nejsou tam povinné kvóty, proti kterým jsme vystupovali. Hovoří se o evropské solidaritě. Je třeba si uvědomit, že když k nám přišli lidé z Ukrajiny, také se obracíme na Evropskou unii, včetně fondů, které na ně můžeme čerpat,“ připomněl
Podle něj Česká republika v současné době není připravená na přijetí eura, ačkoliv jeho koaliční partner a předseda strany KDU-ČSL Marian Jurečka míní, že jej Česko přijme do roku 2030.
„Tato otázka je poměrně hypotetická, byť jsme se zavázali, že euro přijmeme. Nejsme však v kondici k jeho přijetí. Důležitější je nyní přistoupení k systému přistoupení k systému ERM II (Evropský mechanismus směnných kurzů; země zapojené do ERM II musí udržovat kurzy svých měn v povoleném maximálním fluktuačním pásmu ± 15 procent od stanoveného středního kurzu k euru, pozn. red.). Ušetřili bychom tak od 20 do 50 miliard korun ročně,“ uvedl místopředseda vlády pro digitalizaci.
Zelená dohoda a státní dotace
Jedním z témat, které Piráti považují za důležité, je Green Deal. Český průmysl podle předsedy strany v transformaci otálel, jeho modernizace je nyní nutná.
„Dlouhou dobu se vyplatilo ždímat výrobu a neinovovat, teď emisní povolenky narostly na ceně. Já věřím, že příběh bude nakonec šťastný. Evropská unie poskytuje nemalé prostředky, v modernizačním fondu je 400 miliard korun, v sociálním a klimatickém fondu bude v následujících letech 100 miliard korun,“ předestřel Bartoš.
Problematiku zelené dohody se Bartoš pokusil vysvětlit na případu rodinného domu.
„Kdyby vám za domem stál komín, ze kterého létaly různě barevné čmoudíky podle denní doby a tlaku vzduchu, tak už nelítají. Protože se díky technologiím a investicím stala průmyslová výroba šetrnější,“ uvedl například ministr pro místní rozvoj, podle kterého Green Deal přinese například lepší životní prostředí, nižší výskyt respiračním chorob, ale také lepší pracovní dobu
Bartoš si obdobně jako představitelé dalších parlamentních stran přeje, aby dotace pomáhaly k rozvoji regionů.
„Dobře využívané dotace jsou dobro, dají lidem práci. Mají srovnat kvalitu života v hospodářsky a sociálně ohrožených územích. V nich chybí dostupnost zdravotnictví, školství. Právě zde by dotace zlepšily životní podmínky,“ míní Bartoš, podle kterého do regionů zamíří z Evropské unie až půl miliardy korun.
X X X
HOSPODÁŘSKÁ KOMORA PROTI ZMĚNÁM V ZÁKONÍKU PRÁCE
Změny v zákoníku práce? Hospodářská komora se obává přeměny podnikatelů na sociální pojišťovny
Novela zákoníku práce, která má více chránit platy zaměstnanců ve stavebnictví a zvýšit odpovědnost subdodavatelů, má podle odborníků několik problematických ustanovení. Hospodářská komora České republiky (HK ČR) má „obavy z pokračujícího, plíživého trendu transformovat řádné podnikatele do role sociální pojišťovny“. Podle Svazu podnikatelů ve stavebnictví (SPS) je obor stavebnictví vybrán za obětního beránka. Ani podle HK ČR není jasné, proč se navrhovaná pravidla nemají vztahovat i na další oblasti
Z hlediska práva EU je záměrem chránit zaměstnance, jimž není zaměstnavatelem poskytovaná mzda za práci. Pro pracovní právo se ale jedná o zcela nový institut, který má být aplikován bez ohledu na dosud existující institut ručení v občanském právu.
Cílem materiálu v gesci Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) je ukotvit režim ručení v poddodavatelském řetězci tak, aby zaměstnanec v oblasti stavebnictví mohl činit odpovědným místo svého zaměstnavatele i příjemce služby v případě, že se zaměstnavatel ocitne v platební neschopnosti. Jde o transpozici směrnice směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/67/EU. „Návrhem dojde k ukotvení režimu ručení v poddodavatelském řetězci v oblasti stavebnictví. A to tak, aby zaměstnanec mohl činit odpovědným místo svého zaměstnavatele i dodavatele nebo dodavatele na nejvyšším stupni smluvního řetězce. Cílem naopak není postihnout konečného příjemce služby, pro kterého je stavba, resp. stavební práce, prováděna. Ručení bude zakotveno až do výše minimální mzdy, platu a odměny z dohody v rozsahu, v jakém se zaměstnanec podílel na smluvním plnění pro dodavatele. Navrhovaná úprava se nebude týkat jen nadnárodního poskytování služeb, ale bude uplatňována také na vnitrostátní vztahy,“ sdělil České justici Jakub Augusta z tiskového odboru MPSV.
Cizorodý prvek v právním řádu
Některé organizace se v oficiálních připomínkách vyjádřily velmi razantně. „Hospodářská komora České republiky (HK ČR) vnímá závazky vyplývající ze členství ČR v EU, nicméně považuje za nezbytné vyjádřit obavu z pokračujícího, plíživého trendu transformovat řádné podnikatele do role sociální pojišťovny, ze snahy nutit třetí soukromý subjekt, aby řešil případné kolize mezi dvěma soukromými subjekty namísto státu, jehož služby si privátní sektor platí prostřednictvím odváděných daní,“ uvedli její zástupci. Ručení za mzdy, odměny a platy z dohody, jak je předkladatelem koncipováno, budou podle zástupců HK ČR dalším cizorodým prvkem v právním řádu.
Někteří odborníci namítají, že subdodavatelské vztahy existují i v jiných odvětvích a bude tak nesnadné určit, zda se o činnost popsanou v zákoně jedná, či nikoliv. „Velkým otazníkem u této transpozice směrnice Evropského parlamentu a Rady je, zda mají mít zaměstnavatelé povinnost o svých obchodních vztazích a podnikání vůbec informovat každého zaměstnance,“ dodává Dagmar Kužvartová ze SP ČR. Zástupci Svazu podnikatelů ve stavebnictví se v této souvislosti připomínkách táží, z jakého důvodu mají požívat ochrany zaměstnanci ve stavebnictví, a nikoliv například v IT, v automobilovém či leteckém průmyslu či v dalších odvětvích, která jsou rovněž postavena na dodavatelských řetězcích.
„Jestliže jsme skutečně nuceni přijmout v nějaké podobě navrhovanou změnu právní úpravy (což z dikce prosazovací směrnice není takto zřejmé), bude třeba vyhnout se diskriminaci a postihnout všechny případy, kterých se daná situace může týkat, a ne položit stavebnictví jako „obětního beránka“ na oltář rychlé transpozice směrnice, resp. pokynu Evropské Komise. Současně bude třeba právní úpravu vyprecizovat jak obsahově, tak z hlediska struktury právního řádu,“ uvádí SPS v připomínkách zaslaných České justici Svaz podnikatelů ve stavebnictví (SPS). Opatření je podle něj diskriminační.
Práva vyslaných zaměstnanců
Směrnice se týká primárně práv vyslaných zaměstnanců, a nikoliv zaměstnanců působících vnitrostátně. V čl. 12 odst. 4 se uvádí, že členské státy mohou stanovit přísnější pravidla odpovědnosti ve vnitrostátním právu ve vztahu k subdodavatelské odpovědnosti. „Odpadá tak prvek ochrany zaměstnance – cizince – neznalého právního prostředí ČR. Všechny zainteresované subjekty podléhají týmž právům a povinnostem, které důvěrně znají, a není tedy důvod znevýhodňovat jiné zaměstnavatele (ty na vrcholu dodavatelského řetězce) vůči zaměstnavatelům ostatním,“ uvedl SPS dále v připomínkách.
Návrhem zákona dojde ke změně zákoníku práce, zákona č. 118/2000 Sb., o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele Foto: Pixabay
V dosavadním ust. § 319 ZP se odráží původní účel směrnice s cílem ochránit zaměstnance zaměstnavatele z jiného státu EU, kterému nebyla vyplacena za práci v ČR mzda a současně jeho zaměstnavatel dostal pokutu za přestupek, přičemž osoba, která za výplatu mzdy v ČR ručí, musela o neposkytnutí mzdy vědět či alespoň vědět měla a mohla. Zvýšená ochrana je nastavena z důvodů dodržování základního souboru jasně definovaných pracovních podmínek, které musí dodržovat poskytovatel služeb v členském státě, do kterého jsou pracovníci vysláni, aby byla zajištěna minimální ochrana dotčených vyslaných pracovníků.
Zásah do soukromoprávních vztahů
Individuální právní vztahy založené zákoníkem práce jsou vztahy mezi zaměstnavatelem a jeho zaměstnanci na základě individuálně uzavřených pracovních smluv, nikoliv zaměstnanci jiného zaměstnavatele v ČR, upozorňuje SPS. „Zakotvení práva třetích osob (podléhajících právnímu řádu téhož státu) vůči zaměstnavateli do ZP tak odporuje základnímu nastavení tohoto právnímu předpisu,“ dodala za SPS Hana Matyášová. Pokud má stát podle SPS v úmyslu regulovat pracovní trh cestou zásahu do soukromoprávních vztahů, pak se jeví jako vhodnější upravit tuto problematiku například v rámci zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti nebo v rámci zákona č. 118/2000 Sb., o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele.
„Je zde řada nevyjasněných otázek, a to například, proč se má ručení aplikovat pouze na zhotovování stavby dle stavebního zákona,“ říká ředitelka Sekce zaměstnavatelské Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) Dagmar Kužvartová.
Nová pravidla podle SPS také značně překračují meze pracovního práva, když chce donutit stavební podnikatele, aby si pečlivěji vybírali své dodavatele. „Jestliže některé podnikatelské subjekty nerespektují právní předpisy, je věcí státu toto chování účinně regulovat a nikoliv přenášet tuto svoji odpovědnost (a náklady) na soukromé právnické osoby,“ uvedla Helena Matyášová s tím, že ochrana slabší smluvní strany v pracovním poměru je podle ní nutná, nicméně navrhovaná úprava zcela snímá odpovědnost ze zaměstnance jako fyzické osoby za svobodný výběr seriózního zaměstnavatele a přenáší tuto odpovědnost na obchodního partnera tohoto zaměstnavatele.
Ministerstvo se podle důvodové zprávy snaží o regulaci zastřených pracovněprávních vztahů s poukazem na „uměle vytvářené poddodavatelské vztahy“. „Tento problém je třeba řešit důslednější kontrolou plnění stávajících povinností zaměstnavatelů a postihováním případně zjištěné nelegální práce. Není přece možné vytvářet strukturu nedobrovolného ručení za závazky třetích osob jen proto, že tyto subjekty nerespektují již existující pravidla a stát nedokáže jejich respektování vymoci,“ dodává SPS a varuje před optimalizací a přesunu lidí do tzv. „švarcsystému“. Eva Paseková, ceskajustice.cz
X X X
ASISTENTKA KS OPISOVALA , PŘIŠLA O DIPLOM
Asistentce krajského soudu vzala univerzita diplom kvůli plagiátorství. Opisovala i z České justice
Vysokoškolský diplom odebrala Univerzita Karlova asistentce soudkyně Krajského soudu v Praze kvůli plagiátorství diplomové práce. Žena v žalobě o odklad namítla ztrátu obživy a zničenou existencí. Podle soudu ale neprokázala, že je asistentkou soudce a soud nemá vyhledávací povinnost. Žena měla opsat i článek z portálu Česká justice. Diplomovou práci při tom obhájila na výbornou. Škola může zahájit řízení o státní zkoušce nebo obhajobě disertace ještě tři roky od jejího vykonání.
Žalovaná Karlova Univerzita nechala na podnět další osoby prověřit diplomovou práci paní J.S.S. a zjistila 47% shody s jiným zdrojem. Pět členů přezkumné komise dospělo k závěru, že došlo k významnému plagiátorství. Následně nastal tvrdý proces pozbytí vysokoškolského vzdělání, žaloba na Karlovu Univerzitu u Městského soudu v Praze a kasační stížnost s návrhem na odkladný účinek.
Vyplývá to z aktuálního rozhodnutí Nejvyššího správního soudu o kasační stížnosti o přiznání odkladného účinku proti původnímu rozhodnutí Městského soudu v Praze.
NSS: Nezvládnuté důkazní břemeno tvrzené újmy
S podáním kasační stížnosti však odkladný účinek spojen není, uvádí Nejvyšší správní soud. Při rozhodování o odkladném účinku musí být spojeny dvě podmínky: Výrazná újma stěžovatele ve spojení s újmou dalším osobám a absence rozporu s veřejným zájmem. Se ztrátou vysokoškolského vzdělání v oboru právo a právní věda je podle stěžovatelky taková újma spojena.
Její argumenty soud takto cituje: „Těžiště stěžovatelkou tvrzené újmy představuje skutečnost, že v důsledku ztráty vysokoškolského titulu nebude moci nadále vykonávat profesi, pro níž je vzdělání v odboru nutnou podmínkou. To bude mít za následek také ztrátu zdroje obživy a způsobu seberealizace,“ stojí v rozsudku NSS.
Jenže podle soudu při návrhu odkladného účinku tíží navrhovatele důkazní břemeno, ale „stěžovatelka ale nijak nedoložila, že v současnosti jako asistentka soudce skutečně působí“. „NSS poukazuje rovněž na dispoziční zásadu ovládající celé řízení o kasační stížnosti – kasační soud není povolán k tomu, aby za stěžovatele vlastní vyhledávací činností zjišťoval či dokazoval důvody pro přiznání odkladného účinku kasační stížnosti,“ uvádí doslova soud v rozhodnutí.
„Aplikováno na nyní posuzovaný návrh, není úlohou NSS, aby ověřoval, zda stěžovatelka skutečně jak asistentka soudce působí. Jelikož se jedná o stěžovatelčin hlavní argument, resp. hlavní důvod tvrzené újmy, a stěžovatelka jej odpovídajícím způsobem nedoložila, NSS návrh na přiznání odkladného účinku zamítl,“ stojí v rozsudku Nejvyššího správního soudu.
Práce byla z Olomouce, opisování i z České justice
Co tomuto řízení u Nejvyššího správního soudu předcházelo, je obsahem původního rozsudku Městského soudu v Praze z 31. května 2023 o žalobě ženy proti rektorovi Univerzity Karlovy. Rektor na základě zjištěného plagiátorství „určil neplatnost součásti státní zkoušky – obhajoby diplomové práce Právní postavení soudce v České republice – kárná odpovědnost konané žalobkyní dne 28. 5. 2018“. Poté konstatoval, že žalobkyně pozbývá vysokoškolské vzdělání a uložil jí do 14 dní odevzdat děkanovi diplom a osvědčení.
Rektor krok zdůvodnil tím, že v roce 2020 prověřil podnět, že diplomová práce žalobkyně je totožná s prací K.Z. obhájené v roce 2016 na Univerzitě Palackého v Olomouci. Následně sestavená komise konstatovala, že „posuzovaná diplomová práce žalobkyně je z velmi významné části plagiátem, a to zejména s ohledem na obsah diplomové práce K. Z. absolventky Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, která přitom nebyla uvedena v seznamu použitých zdrojů, ani v textu či poznámce pod čarou posuzované diplomové práce“.
Kromě toho práce žalobkyně obsahovala přeformulované články, například z časopisu pro Právní vědu a praxi. Žena opsala i článek, který publikovala Česká justice. Konkrétně šlo o článek Dušana Šrámka Kárných řízení se soudci by mohlo být víc, předpokládá to větší aktivitu žalobců. „Text sice nebyl žalobkyní převzat doslova, některé věty jsou vynechány, jiné reformulovány, ale je zřejmé, že článek byl zřejmou inspirací pro její diplomovou práci,“ vyjmenovává rozsudek důvody odebrání titulu a diplomu.
Práci konzultovala s vedoucí a obhájila na výbornou
Žena před soudem namítala procesní vady, nesprávné sestavení komise, nesplnění podmínek pro anulování státní zkoušky i fakt, že pokud by se skutků dopustila, nejednala úmyslně. Ani autorské právo nemohla porušit, když nepřevzala původní díla v plném rozsahu.
Navíc obhájila na výbornou: „Poukázala, že diplomovou práci obhájila se stupněm A – výborně, čímž prokázala komplexní znalost dané problematiky. Žalobkyně vynaložila při tvorbě diplomové práce značné úsilí v podobě konzultací a revizí spolu s vedoucí práce. Za nesplnění, či zdánlivé splnění diplomové práce by se tak dala označit situace, kdy student diplomovou práci nezpracuje vůbec a nechá si ji vytvořit ,na zakázku´, anebo kdy převezme kompletně dílo jiného autora,“ uvedla v žalobě.
„Žalobkyně navíc takto získané znalosti a dovednosti zúročila, což když po ukončení vysokoškolského studia, úspěšně vykonává činnost asistentky soudkyně Krajského soudu v Praze,“ stojí v rozsudku Městského soudu v Praze.
Jenže Městský soud v Praze byl i po výměně replik jiného názoru: „Žalobkyně v žalobě sice namítala, že její diplomová práce obsahovala množství jejich vlastních myšlenek, tato námitka však zůstala v ryze obecné rovině, žalobkyně neuvedla, jaké své konkrétní myšlenky vtělila do své diplomové práce, přičemž veškeré podklady ve správním spise (zejména stanovisko přezkumné komise) prokazují opak tvrzení žalobkyně, a to že velké množství textu diplomové práce žalobkyně je plagiátem,“ uvedl soud s tím, že ani fakt konzultace s vedoucí práce nemění nic na závěru, že výtvor je významným plagiátem.
Škola může zahájit řízení o státní zkoušce do tří let
Jak dále vyplývá z rozsudku, nemusí jít o ojedinělý případ: „Soud upozorňuje, že novelizací provedenou zákonem č. 137/2016 Sb., bylo s účinností ode dne 1. 9. 2019 do zákona o vysokých školách doplněno ustanovení § 47c, jímž byla nově dána vysokým školám možnost deklarovat, a to zpětně, avšak toliko v průběhu zákonem stanovené lhůty, neplatnost státní zkoušky, její součásti či obhajoby disertační práce,“ napsal Městský soud v Praze v rozhodnutí. Zákon umožňuje zahájit řízení do tří let zpětně.
Důvodová zpráva k této novele zákona uvádí k nově zakotvené možnosti pouze následující: „Zákon vymezuje skutkové okolnosti, za nichž lze takové rozhodnutí vydat, když z důvodu ochrany dobré víry a závažného zásahu do právního postavení musí jít o nesplnění podmínek či předpokladů pro konání a úspěšné vykonání státní zkoušky v důsledku úmyslného trestného činu nebo úmyslného jednání dotyčné osoby proti dobrým mravům (soustavného a opakovaného nebo byla-li jím podstatně narušena možnost získat standardní znalosti a dovednosti absolventa daného studijního programu).“
S odkazem na judikaturu Nejvyššího soudu pak Městský soud v Praze žalobu na univerzitu zamítl jako nedůvodnou. V posuzované věci byla podle soudu „jednáním žalobkyně proti dobrým mravům podstatně narušena možnost získat standardní znalosti a dovednosti absolventa daného studijního programu“. Irena Válová, ceskajustice.cz
X X X
REŽISÉR STONE OBHAJUJE PUTINA
Putin není monstrum, to je jen americká propaganda. Režisér Stone hájí vládce Kremlu
Americký režisér Oliver Stone v rozhovoru s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.Zdroj: CTK/Profimedia
„Americká propaganda“ zobrazuje ruského prezidenta Vladimira Putina jako „monstrum“. Prohlásil to známý americký režisér Oliver Stone v podcastu britského herce Russella Branda. Dodal, že ruský prezident takový podle něj není. Stone před lety natočil dokument s rozhovory s šéfem Kremlu. V Česku je znám pod názvem „Svět podle Putina“.
„Není to žádné monstrum, jak se ho americká propagandistická mašinérie snaží zobrazovat,“ prohlásil Stone v podcastu Stay Free, který moderuje britský herec Russell Brand.
Slavný režisér se do povědomí veřejnosti zapsal také dokumentem, který natočil z rozhovorů právě s ruským prezidentem. Během nich mu Putin odpovídal na otázky k fungování Ruska, na témata ve světové politice apod.
O Stoneových výrocích informuje i prokremelská agentura TASS. Režisér v podcastu také řekl, že během rozhovorů Putinovi pokládal přímé otázky a nevšiml si, že by ruský prezident měl tendenci stát se válečným štváčem. Zmínil i to, že Putin měl při společných rozhovorech o USA hovořit jako o „americkém partnerovi“.
„Rusko a Čína, které jsou aktuálně našimi úhlavními nepřáteli, byly ještě před pár lety naši potenciální spojenci a přátelé, ale tuto příležitost jsme nevyužili,“ dodal Stone.
Ruska, Putina a jeho agrese na Ukrajinu se zastává i Steven Seagal, který před časem dokonce přijal ruské občanství a je považován za blízkého přítele prvního muže Kremlu.
X X X
Německými vodami se plavil ruský ledoborec Ural. Míří na opravu k Petrohradu
Uprostřed Baltského moře u ostrova Fehmarn se v sobotu náhle objevil ruský ledoborec Ural. Největší a nejsilnější plavidlo svého druhu, které míří k Petrohradu kvůli opravě trupu, doprovázely dvě německé policejní lodě. Německými vodami proplul bez větších incidentů. Informovala o tom zahraniční média.
Rusko během několika dní povolalo dva velké ledoborce ze Severního do Baltského moře. Nejprve do okrajového moře Atlantského oceánu vplula loď St. Petersburg, po které v sobotu večer následoval největší ruský ledoborec Ural, uvedl deník Kieler Nachrichten.
Podle něj ledoborec vyrazil z Karského moře, které se nachází na okraji Severního ledového oceánu, obeplul skandinávské státy a za dohledu dvou německých policejních lodí proplul kolem ostrova Fehmarn, který patří spolkové zemi Šlesvicko-Holštýnsko. Poté mířil dále do Kronštadtu západně od Petrohradu.
Ruský ledoborec po dobu deseti hodin doprovázely dvě německé policejní lodě Bad Bramstedt a Eschwege, které si údajně vypnuly identifikační systém, aby je Rusko nemohlo rozpoznat. Německá policie se k tomu však odmítá vyjádřit. Ruský ledoborec proplul úžinou mezi Německem a Dánskem bez nejmenších incidentů.
Důvodem této cesty je podle zahraničních serverů oprava trupu lodi, k čemuž nemá Rusko pro tak velká plavidla na Sibiři kapacitu.
Největší a nejsilnější plavidlo svého druhu na světě má na délku 173 metrů a disponuje dvěma jadernými reaktory o celkovém výkonu 350 megawatt. Jeho přítomnost u břehů Německa vzbudila pozornost zejména kvůli tomu, že se tak stalo v době ruské agrese proti Ukrajině.
Ruská flotila ledoborců je největší na světě. Stará se o to, aby se v zamrzlých oblastech na severu mohla pohybovat ruská civilní i vojenská plavidla, a Rusko tak mohlo zvyšovat svůj vliv v Arktidě.
X X X
Putin slíbil námořnictvu třicet nových lodí, Ukrajinci jim poslali jiný dárek
Ruský prezident Vladimir Putin na slavnostním ceremoniálu v Petrohradě k pravidelnému Dni ruského námořnictva slíbil 30 nových lodí. Ukrajinci zatím ale poslali ruským námořníkům jiný „dárek“. Jejich hackerům se podařilo jim poslat zprávy s videem zobrazujícím ruské námořní ztráty. „Přání“ obsahovalo též trojského koně.
„Vojenští námořníci okupantské armády dostali speciální přání na den ruského námořnictva. Předtím se ukrajinští hackeři dostali do systémů ruského systému masového posílání zpráv (reklamní spam),“ napsala ukrajinská vojenská rozvědka.
Ukrajinci poslali zprávy na komunikační platformy Viber, Telegram a WhatsApp. Přání obsahovalo video s útoky na ruské válečné lodi. Včetně úspěšného potopení křižníku Moskva, jednoho z nejponižujících okamžiků války pro ruskou vojenskou moc.
Ruští námořníci, včetně důstojníků, obdrželi i program typu „trojský kůň“, který posílal Ukrajincům data z ruských mobilů, včetně soukromých informací. „V současné době tok informací, včetně důvěrných informací, pokračuje,“ dodala rozvědka. Kromě toho ukrajinští hackeři zaútočili i na tři webové stránky ruských vládních institucí.
Každoročního Dne ruského námořnictva, tradiční přehlídky vojenské síly, která se koná ve Finském zálivu a na řece Něvě v Petrohradě, se zúčastnilo pětačtyřicet lodí, ponorek a dalších plavidel. Přibližně 3000 příslušníků námořnictva se rovněž zúčastnilo přehlídky na souši, uvedl Kreml.
„Rusko sebevědomě realizuje rozsáhlé úkoly naší národní námořní politiky a důsledně buduje sílu našeho námořnictva,“ prohlásil na přehlídce Putin. „Jen v letošním roce se flotila rozroste o 30 lodí různých tříd,“ dodal. K ruské invazi na Ukrajinu, kterou Rusko nazývá „zvláštní vojenskou operací“, se Putin nevyjádřil.
Putin v doprovodu ministra obrany Sergeje Šojgua a vrchního velitele námořnictva admirála Nikolaje Jevmenova si před projevem prohlédl některé lodě z člunu na Něvě.
Podle Kremlu se akce zúčastnily čtyři hlavy afrických států a pět dalších afrických zemí vyslalo své zástupce. Ti byli pozváni po rusko-africkém summitu v Petrohradě, který skončil v pátek a na němž delegáti jednali o dodávkách obilí a případných mírových jednáních o Ukrajině.
X X X
Čeští skauti letí na jamboree do Koreje. Představí hry i podsadový stan
Skauti a skautky z Česka odlétají na jamboree v Jižní Koreji. Největší skupina, čítající zhruba sto účastníků, vyrazila z pražského letiště v pondělí večer. V Jižní Koreji dohromady stráví dvanáct dní, další čtyři budou na cestě. „Těšíme se na poznání asijské kultury, a také na skauty z jiných zemí,“ řekl vedoucí skupiny Jakub Hodek.
Celkem bude Česko na setkání členů skauta z celého světa reprezentovat 420 skautů a skautek, řekla mluvčí organizace Junák – český skaut Barbora Trojak. Největší část skautů odletěla v 18:50 z pražského Letiště Václava Havla. „Jde o zhruba stovku účastníků a vedoucích takzvaných jamoddílů, tedy skupin, do kterých výpravu organizujeme. Zbytek výpravy odlétá z Vídně,“ sdělila Trojak.
Jakub Hodek, vedoucí celé pražské skupiny, pro iDNES.cz uvedl, že na cestě stráví výprava celkem čtyři dny, dvanáct dní potom bude trávit programem v Jižní Koreji. „Očekávám hlavně poznání asijské kultury a setkání se spoustu skautů z ostatních zemí. Zažijeme snad spoustu parádních zážitků,“ doplnil Hodek.
Skupina skautů a skautek je různorodá, nemuseli splnit žádná speciální kritéria. „Skauty jsme vybírali podle jejich zájmu, a také museli dostat doporučení od vedoucího jejich oddílu,“ upřesnil Hodek. Ideální jsou také základy angličtiny, někdo zvládá španělštinu a někteří zkoušeli i základy korejštiny, dodal vedoucí.
Zájezd pro jednoho skauta vyjde podle Hodka zhruba na 60 tisíc korun. Většina z nich si cestu platí sama. Bydlet budou ve stanech, přičemž v každém kempu bude zhruba 40 skautů z celé skupiny.
Český skaut je největší výchovnou organizací pro děti a mládež v Česku. Podle informací na svém webu má aktuálně 75 650 členů. Počet skautů a skautek v zemi stoupá od roku 2006. |
Čeští účastníci akce s sebou vezou také vlajku, kterou jim předal 20. července na Pražském hradě prezident Petr Pavel. Na setkání se zástupci skautské delegace ocenil organizaci Junák, která podle něj rozvíjí děti různého věku, posiluje v nich kladný vztah k přírodě a k ostatním lidem a dlouhodobě se stará o zachování hodnot demokracie a humanity.
Největší, celosvětové jamboree, tedy setkání skautů, se koná jednou za čtyři roky. Letošní akce potrvá od 1. do 12. srpna. Jednotlivé národní výpravy na setkání představují svoji kulturu, tradice, zvyklosti, národní jídla či skautskou činnost.
Skautky a skauti z Česka představí české hry a hlavolamy, turistické cíle, přírodu, kroje či vynalézavé firmy. „Ukáží samozřejmě i podsadový stan, který čeští skauti využívají k táboření už 110 let a na podobných akcích vždy budí zasloužený údiv a zvědavost,“ uvedla Trojak.
X X X
POSLANCI ČR NESMĚJÍ POUŽÍT PENÍZE NA DOMY, JAKO POLITICI USA, NĚMECKA, ANGLIE, FRANCIE?
Poslankyně SPD vysvětluje milionové příjmy. Za úspory koupila zahrady i s nájemníky
Poslankyně hnutí SPD Karla Maříková v majetkovém přiznání uvedla, že její vedlejší příjmy jsou v hodnotě několika milionů korun. Kde peníze získala, politička neupřesnila, čímž podle ministerstva spravedlnosti nedodržela zákon o střetu zájmů. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Maříková se hájí tím, že celý život šetřila a za uspořené peníze koupila zahrady i s nájemníky.
Za šest let ve Sněmovně přiznala poslankyně SPD Karla Maříková vedle poslaneckého platu příjmy dosahující souhrnně k bezmála sedmi milionům korun, jak informoval server Seznam Zprávy. Peníze jí plynuly z asi dvaceti různých zdrojů, které Karla Maříková neuvádí konkrétně, za což jí hrozí pokuta až ve výši 50 tisíc korun.
„Veřejní funkcionáři, nejenom politici, mají povinnost v případě příjmů oznamovat informaci o tom, kdo je původcem příjmu,“ uvedla k problematice majetkového přiznání Markéta Poslušná z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti.
Například v roce 2020 přiznala Maříková podle webu příjem ve výši 2 150 400 korun, loni to pak bylo 1 552 682 korun. Poslankyně k těmto částkám pokaždé uvedla pouze „jiný peněžitý příjem“.
„Ve svém majetkovém přiznání jsem nic nezatajila. Možná, že uvedla údaje ještě nad rámec. Šest let jsem nebyla na dovolené, nekoupila jsem si nové auto a veškeré své úspory jsem investovala, aby lidé mohli zůstat na svých svých zahradách,“ reagovala poslankyně na Facebooku.
Karla Maříková: Musím se vyjádřit k článku na Seznamu, který mě nařkl, že mi na účet přichází milióny kdo ví od koho. Celý život jsem pracovala a šetřila a nikdy jsem neutrácela a nic si nekoupila. Jednoho dne se prodávaly ve Vykmanově pozemky (zahrady) na developerský projekt a lidé byli nešťastní kam půjdou. Část pozemku jsem měla v pronájmu i já. Tak jsem vzala veškeré své peníze a tyto pozemky i s nájemci koupila. Lidé tak mohli zůstat na svých zahradách a taktéž koně, které zde mají ust…ájení. Peníze, o kterých pan redaktor píše jsou příjmy za 6 let z PS, které jsem musela uvádět, jelikož jsem byla členkou ROP Severozápad což je mj. neplacená funkce, kde jsem si ze svého platila i cestovné.
Jinak žádný z pozemků není les, ale travnatá plocha. A rybník tam není více jak 40 let, je vyschnutý, ale na mapách to musí stále držet jako vodní plochu. Dnes tam jsou nálety. Mohla jsem požádat o dotace k jeho obnovení, ale přesně kvůli takovým redaktorům jako je Nohl jsem to neudělala.
Některé části pozemku byly ve velmi špatném stavu a vyklízím je ještě dnes. Ve svém majetkovém přiznání jsem nic nezatajila možná, že ještě uvedla údaje ještě nad rámec.
Přikládám foto v jakém stavu se některé části pozemku nacházely.
Tak pro pana redaktora 6 let jsem nebyla na dovolený, nekoupila jsem si nové auto a veškeré své úspory jsem investovala, aby lidé mohli zůstat na svých svých zahradách.
Chápu, že se blíží volby a potřebují mě zlikvidovat, ale bohužel pro všechny jako je Nohl já nic nelegálního nedělám, nekradu ani nemám neziskovku.
PS: 9:39 Právě jsem hovořila s dotyčnou tiskovou mluvčí ministerstva, která mi sdělila, že se vůbec nevyjadřovala k mé osobě, ale všeobecně. Redaktor vyjádření účelové zneužil proti mé osobě, aby mě pošpinil.
Maříková tvrdí, že peníze, o kterých článek pojednává, si vydělala například pronájmem pozemků. Za celoživotní úspory prý pořídila pozemky ve Vykmanově v Karlovarském kraji, které podle jejích slov chtěl skoupit developer.
„Lidé byli nešťastní, kam půjdou. Část pozemků jsem měla v pronájmu i já. Tak jsem vzala veškeré své peníze a tyto pozemky i s nájemci koupila. Lidé tak mohli zůstat na svých zahradách a taktéž koně, které zde mají ustájené,“ doplnila Maříková s tím, že na obnovu pozemků nepožádala o žádné dotace.
Maříková, která před nastoupením politické kariéry působila jako zdravotní sestra v Léčebných lázních Jáchymov, se v roce 2016 stala zastupitelkou Karlovarského kraje a v roce 2018 také zastupitelkou města Ostrov. V Poslanecké sněmovně působí od roku 2017.
V května 2020 ji odmítla Sněmovna vydat za její výroky o migrantech, které v minulosti napsala na sociální síti. Policie požádala Sněmovnu o její vydání v březnu 2020. Maříková v lednu 2019 na svém profilu přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do EU. Maříková odmítla, že by vyzývala k násilí.