Fiala s papežem měl o konci mrtvých na Ukrajině, válce USA, Britů, chudobě lidí ČR

Papež František už dříve se snažil o to, aby válka Západu, USA, Bidena, Britů, Johnsona a spol., jak tvrdí odborníci, brzy skončila, protože je zbytečně ničena Ukrajina a vražděni nevinných lidí. To mělo být také hlavní poslání Fialy ve Vatikánu, a současně měl Fiala papeži říci, že celá jeho vláda se bude chovat a jednat, jak Ježíš Kristus, který se podělil s chudými o všechno, co měl. Fiala by měl rozpustit všech více než 70 nových úředníků atd., a peníze použít pro chudé v ČR, kterých stále víc přibývá a živoří. Spí pod mosty, v kanálech, bez bytů…

Fiala měl papeži sdělil, že se okamžitě zaslouží o to, aby lidé a firmy ČR měli nejlevnější PHM, ropu, plyn a další suroviny z Ruska, protože z jiných zemí jsou značně předražené. Dělají to tak i Amerika, Anglie, Španělsko, Portugalsko, Maďarsko a další země světa.

Neřídí se žádnou politikou, ale cenami a výhodnou spoluprací. Tak by měl jednat i Fiala a přestat dodávat zbraně na zabíjení lidí na Ukrajině, a postarat se o to, aby tak jednaly i další země světa. Za to by byl Fiala určitě od papeže Františka pochválen i s jeho manželkou, když se papeži svěřil, jak se drží i zásad Ježíše Krista.

X X X

Premiér Fiala audienci u papeže ocenil také jako věřící. „Měl jsem možnost se svatým otcem hovořit o náboženských zkušenostech a i o své cestě… Bavili jsme se o mé zkušenosti se skrytou církví, s podzemními církevními strukturami v době komunismu a živém křesťanství. Papež se o to velmi zajímal,“ popsal Fiala.

Celá česká delegace, v níž byl rovněž vicepremiér Marian Jurečka a předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda, na závěr dostala požehnání. Po audienci u papeže předseda české vlády jednal s vatikánským státním sekretářem Pierem Parolinem. Hlavním tématem rozhovoru byla rovněž Ukrajina, ale také vzájemné vztahy Česka a Vatikánu. „Pořád před námi leží neuzavřená smlouva, která se připravuje už řadu let nebo desetiletí,“ řekl Fiala. Podle něj chce jeho vláda tuto záležitost uzavřít.

X X X

VELKÉ  ZTRÁTY  BOJEM  NA  UKRAJINĚ,  MNOHO  MRTVÝCH

Ukrajinské denní ztráty jsou ještě markantnější, než se původně přiznávalo

Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak oznámil, že ztráty v řadách ukrajinské armády dosahují denně mezi 100 až 200 vojáky. Jde o dvojnásobný odhad oproti tomu, že doposud přiznali ukrajinští vyosce postavení činitelé. Válka Ruska proti Ukrajině pokračovala ve čtvrtek 106. dnem.

Důvodem zvýšených ztrát je podle prezidentského poradce značná převaha ruské armády v dělostřelectvu. Dodal, že k vyrovnání sil by pomohlo, kdyby Ukrajina získala 150 až 300 salvových raketometů.

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov podle agentury Interfax-Ukrajina přitom předtím řekl, že Ukrajina denně přichází až o stovku zabitých a 500 raněných vojáků. Situaci na frontě označil za těžkou

„Situace na frontě je těžká. Ztrácíme každý den až stovku zabitých bojovníků a 500 raněných. Kreml nadále vyvíjí tlak masami, přešlapuje na místě, čelí silnému odporu a trpí obrovskými ztrátami. Ale ještě stále má sílu pro postup v jednotlivých úsecích fronty. Je nutné si zachovat soustředění. Pak Ukrajina zvítězí,“ uvedl Reznikov.

O tom, že v bojích na východě Ukrajiny každý den umírá 50 až 100 lidí, hovořil už minulý měsíc prezident Volodymyr Zelenskyj. Argumentoval tak proti volání zrušit zákaz odjezdu mužů v branném věku z Ukrajiny.

Ministr obrany nyní podle agentury vyjádřil nespokojenost s rychlostí dodávek západních zbraní a jejich množstvím, současně však poděkoval zemím, které tyto zbraně poskytují.

X X X

Na Ukrajině se vyhlazování Lidic odehrává denně, říká ředitel památníku Eduard Stehlík

Totální válka, kterou na Ukrajině prosazuje ruská armáda, se podobá genocidě z 10. června 1942, kdy nacisté vyhladili Lidice na Kladensku a vyvražďování postupně podlehlo 340 civilistů. „Na Ukrajině se odehrává prakticky totéž jako v Lidicích,“ říká ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík, plukovník generálního štábu v záloze.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) už v polovině dubna porovnal vypálené Lidice se zničenými ukrajinskými městy. „Osudy Putinovými vojáky vyvražděných měst Buča, Irpiň nebo Boroďanka jsou velmi podobné osudu Hitlerovými vojáky vyvražděných českých obcí Lidice a Ležáky,“ prohlásil Vystrčil v ukrajinském parlamentu. „Češi, vzpomínáte na Lidice? U nás teď podobně lehla popelem Popasna. Nezbylo skoro nic,“ vzkázal v průběhu května do České republiky prezident Volodymyr Zelenskyj.

Zřejmá podobnost s Lidicemi

„Když se podíváte na takzvanou speciální operaci, tedy na agresivní válku Ruska proti Ukrajině, jde prakticky o totéž, co se odehrálo v Lidicích,“ porovnává v předvečer 80. výročí vypálení Lidic ředitel památníku Eduard Stehlík. „S příměry předsedy Senátu a ukrajinského prezidenta proto naprosto souhlasím, i já tam podobnost s Lidicemi vidím velice silně,“ říká historik.

„Také na Ukrajině si Rusové vyberou nevinné město a rozstřílí ho z děl, protože pěchota by ho dobýt nezvládla. A kdo přežije, je odeslán do filtračních táborů, případně někam do neznáma na území Ruské federace,“ dodává Stehlík. Také v Lidicích umírali výhradně nevinní civilisté, s atentátem na Heydricha neměl nic společného ani jeden občan.

Dvacetitisícové město Popasna v Luhanské oblasti proměnila ruská invaze v hromadu trosek. V držení Rusů je od 8. května a zhruba 1 500 civilistů, kteří se odmítli evakuovat, bylo z města vyvedeno pod hlavněmi kulometů. Rusové je nejspíše převezli do té části Luhanské oblasti, kterou kontrolují společně s proruskými separatisty. Popasna (rusky Popasnaja) se poté změnila v město duchů, což dokumentují i emotivní záběry veřejné facebookové skupiny Popasna – město kontrastů.

Ještě v únoru přitom radní z Popasné představovali svoje město jako ideální výletní cíl třeba pro turisty z Charkova. „V Popasné je spousta nádherných míst, kde se můžete projít, relaxovat a sportovat,“ lákala tamní radnice. Konkrétně třeba do pizzerie Pinocchio s otevřenou pecí vytápěnou dřevem, do sportovních areálů, na festival ukrajinských borščů anebo do vlastivědného muzea, které mělo 13 tisíc exponátů.

Po ruské invazi zůstal jen webový portál, který představuje město. Reálná Popasna téměř zmizela z povrchu země. A vážně poškozen byl i tamní pravoslavný chrám sv. Mikuláše Divotvůrce.

Opakující se zrůdnosti dějin

Zabití civilisté z Popasné a dalších ukrajinských měst, která stojí ruské armádě v cestě, jsou stejně nesmyslnými obětmi jako 340 vyvražděných obyvatel Lidic (192 mužů, 60 žen a 88 dětí). 173 lidických mužů bylo zastřeleno hned 10. června 1942, ženy pak většinou zemřely v koncentračním táboře, děti byly německými nacisty zplynovány ještě v červnu na dnešním území Polska.

„Je to pro mě až nepochopitelné, jak Rusko klidně lže, že nic nespáchalo třeba v Buče. Přitom žijeme v moderní době, kdy máme k dispozici satelitní snímky, které dokumentují i mrtvé v ulicích. A kousek od zabitých civilistů v Buče jsou vidět stojící ruské transportéry,“ říká Stehlík. Coby historika i vojáka ho šokuje, že Rusové postříleli civilisty, kteří se v Buče pouze vydali na nákup.

„Vedle mrtvých leží nákupní tašky, starý pán se někam vydal na kole a oni ho zastřelí. Ruská federace přitom dále lže, že tohle nemá na svědomí,“ kroutí Eduard Stehlík hlavou nad stále se opakujícími genocidami, které provázejí lidské dějiny.

„Bohužel, lidstvo je nepoučitelné a chová se neustále zrůdně. Takže podobně zničených a vyvražděných obcí a měst pravděpodobně v blízké budoucnosti přibude i na různých dalších místech tohoto těžce zkoušeného světa,“ přemítá ředitel lidického památníku.

Za druhé světové války nacisté vypálili spoustu sídel, zejména v Sovětském svazu a třeba francouzskou vesničku Oradour-sur-Glane, kde připravili o život 642 civilistů. Symbolem válek na Balkáně v devadesátých letech se zase stal masakr v Srebrenici, kde zahynulo přes 8 tisíc civilistů. Teď se novými Lidicemi staly Buča, Mariupol, Popasna a mnoho dalších míst na Ukrajině.

 X X X

 Rekordní pokles příjmů? Nechci být bezcitný, ale nejde o katastrofu, zdůrazňuje ekonom Bartoň

Minimálně deset let platy reálně rostly, takže nynější pokles není katastrofou. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl hlavní ekonom skupiny Natland Petr Bartoň. Druhým dechem však dodal, že nechce znít bezcitně, protože snížení reálných mezd může v některých rodinách způsobit problémy. Vedle toho finanční poradce společnosti Partners Ondřej Hatlapatka varoval, že vážnost ekonomické situace teprve poznáme.

Průměrná mzda v Česku v letošním prvním čtvrtletí reálně, tedy po zahrnutí rekordní inflace, klesla v průměru o 3,7 procenta. To je nejvíce od druhého čtvrtletí roku 1998.

„Už minimálně deset let rostly reálně platy o tři až pět procent. Teď máme před sebou rok, kdy by mohly naopak o pět procent klesnout. Je to jeden rok z deseti, takže z dlouhodobého pohledu nejde o katastrofu. Nechci ale vypadat bezcitně, v některých rodinách to může mít zásadní vliv na rozpočet,“ prohlásil ve vysílání CNN Prima NEWS Bartoň.

Podle Hatlapatky ještě není nejhůř. „Zatím máme jen čísla a nikdo si nedokáže připustit reálný dopad. Konec roku ukáže, jak strašná situace bude. Když řeknu, že budeme na osmi procentech propadu, jsem možná velký optimista. Lidem budou koncem roku teprve dobíhat smlouvy, fixace a zvýší se dopady na příjmy. Teď se téměř nic neděje,“ dodal ekonom.

Vyšší platy ve státním sektoru? Na pováženou

Úřednické odbory ale od čtvrtka vyhlašují stávkovou pohotovost. Vláda je sice připravena jim zvýšit platy ještě letos, ale ne o inflaci. Úředníků je v Česku přibližně 80 tisíc. V roce 2020 dosahovaly průměrné platy ve státní správě 45 tisíc korun. V neústřední správě to bylo 38 tisíc. To je víc, než kolik činí průměrná mzda.

„Platy v soukromém sektoru jsme překonali před sedmi až osmi lety. Je to trochu divné. Na druhou stranu si musíme přiznat, že je to kvůli rozšíření vysokoplatových státních profesí. To, že státní výplaty jsou vyšší než soukromé, je na pováženou. V ostatních s námi srovnatelných státech to není běžné,“ konstatoval Bartoň.

Hatlapatka si ale myslí pravý opak. Byl vždy zastáncem teze, že veřejný sektor by měl být placen tak, aby práci dělal zodpovědně. „Nebýt těchto lidí, neměli by lidé své dávky, nemocenskou, zdravotní péči nebo policii. Platy by tam měly být vyšší už jen kvůli tomu, že třetina úředníků půjde za pár let do důchodu,“ nastínil poradce.

Lidé podle něj do státního sektoru nechtějí, protože mají zažité, že dostanou málo peněž a nebudou mít „potvrzenou svou vysokou školu“. Míří proto do soukromého sektoru. „Nemáme ale hotovou digitalizaci a bez úředníků nemůžeme fungovat,“ zdůraznil Hatlapatka.

 Další roztáčení inflace

Nutno zmínit, že vláda premiéra Petra Fialy (ODS) na přelomu loňského a letošního roku platy státních úředníků zmrazila, zatímco přidala například zdravotníkům a menší částku i učitelům. Co se stane, když teď stávkám podlehne a platy zvýší?

„Určitě to roztočí další kolo inflace,“ má jasno Bartoň. Ve státním i soukromém sektoru rostly platy v posledních letech více než inflace, takže kdyby se zvyklost opět zakotvila, nemáme podle Bartoně způsob, jak by se mohly mzdy ve špatných dobách snížit. „Takže by jen explodovaly,“ doplnil.

Hatlapatka podotkl, že stát na případné zvýšené platů rozhodně nemá. „Zděsil jsem se, když jsem viděl plánovaný schodek rozpočtu. Je mi líto, že se úředníkům zamrazily platy, a teď se zjistilo, že je inflace a rostou ceny. Odbory místo toho, aby přemýšlely, vyrukovaly s navýšením právě o inflaci. Dopadne to tak, že se platy zvýší o minimum, nebo nakonec vůbec,“ zdůraznil.

Navíc úředníci jsou podle expertů skupinou, kterou pokles reálných mezd nemusí tolik tížit. „Snad jen málo z nich se dostane na úroveň bídy. Pokud ano, jsou zde zabudované sociální programy. Neřešíme, že ode dneška dál budou klesat platy, řešíme jeden až dva roky, než se vrátíme zase k růstu,“ konstatoval Bartoň.

 X X X

 Putin jako Petr Veliký. I naším údělem je navracet

Údělem současného ruského vedení je navracet území a upevňovat moc, prohlásil ve čtvrtek podle stanice BBC prezident Vladimir Putin. Šéf Kremlu tato slova pronesl u příležitosti 350. výročí od narození cara Petra Velikého. Ukrajinu, kde na konci února rozpoutal válku, ale Putin v tomto kontextu nepřipomněl.

 „Petr Veliký vedl 21 let severní válku. Mohlo by se zdát, že se během ní snažil něco násilně odtrhnout od Švédska. Ale on nic neodtrhával, on to navracel,“ řekl Putin podle ruskojazyčné redakce BBC při setkání s mladými podnikateli na moskevském výstavišti VDNCH. V areálu si prezident zároveň prohlédl výstavu věnovanou ruskému carovi.

„Soudě podle všeho je i naším údělem navracet a upevňovat,“ poznamenal ruský prezident. Podle zveřejněného videozáznamu z akce se přitom usmíval.

Putin tvrdí, že Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu, aby ji „denacifikovalo“ a „demilitarizovalo“. Ruské aktivity na Ukrajině Kreml označuje termínem „speciální vojenská operace“ a zakazuje ruským médiím, aby používaly slova „invaze“ či „válka“.

Ruská státní televize ve čtvrtek před Putinovým vystoupením odvysílala dokument o Petru Velikém. V něm byl podle agentury Reuters panovník zobrazen jako silný vojevůdce, který značně rozšířil ruské území na úkor Švédska a Osmanské říše díky modernizacím provedeným v armádě a vytvoření pravidelného námořnictva.

X X X

 OMBUDSMANKA   UKRAJINY   SI  VYMYSLELA  ZNÁSILŇOVÁNÍ

Skandál na Ukrajině. Hromadné znásilňování Rusy si ombudsmanka vymyslela

Na Ukrajině je to skandál starý už týden, na Západ dochází se zpožděním. Ombudsmanka pro lidská práva Ljudmila Denisovová, která barvitě referovala o hromadném znásilňování ukrajinských civilistů ruskými okupanty, se nyní přiznala, že si vymýšlela. Ve funkci nečekaně skončila před týdnem, kdy ji ukrajinský parlament odvolal.

Jako důvod uvedl právě nepodložená tvrzení o bezbřehém ruském znásilňování. Sama Denisovová dlouho mlčela. Nyní však přiznala, že „přeháněla“. Na svou obranu uvedla, že to dělala proto, že chtěla přesvědčit Západ, aby na Ukrajinu poslal více zbraní.

Poslanci při odvolání Denisovové na konci května uvedli, že její informace o údajných sexuálních útocích ze strany ruských vojáků „nebyly podloženy důkazy a odváděly pozornost světových médií od skutečných potřeb Ukrajiny“.

V rozhovoru pro ukrajinský zpravodajský server LB.ua Denisovová uvedla, že informace o znásilněních, které šířila, sloužily k tomu, aby její vlast získala větší vojenskou pomoc. „Skutečně jsem možná některá tvrzení o znásilnění zveličila,“ řekla.

„Když jsem například mluvila v italském parlamentu ve výboru pro mezinárodní záležitosti, slyšela jsem a viděla takovou únavu z Ukrajiny, víte? Mluvila jsem o strašných věcech, abych je nějakým způsobem dotlačila k rozhodnutí, které Ukrajina a ukrajinský lid potřebuje,“ vysvětlil

Jako konkrétní příklad uvedla, že italská politická strana Hnutí pěti hvězd byla zpočátku proti poskytnutí zbraní Ukrajině, ale po jejím projevu jeden z vůdců strany řekl, že zbrojní dodávky na Ukrajinu nakonec přece jen podpoří.

Uškodila Ukrajině, míní poslanec

Poslanec ukrajinského parlamentu Pavlo Frolov obvinil Denisovovou z šíření dezinformací, které „uškodily Ukrajině“. Vyčetl jí výroky o „podrobnostech, nepřirozených sexuálních deliktech a sexuálním zneužívání dětí na okupovaných územích, které nebyly podloženy důkazy“.

Její nepravdivá tvrzení o masových znásilněních, kterých se údajně dopouštěli ruští vojáci, však získala značnou pozornost sdělovacích prostředků zejména v Evropě a v Severní Americe. Denisovovou citovala i česká média, včetně zpravodajství iDNES.cz.

X X X

MUSÍ  SE  KUPOVAT  LEVNÁ  ROPA  Z  RUSKA,  LEVNÝ  PLYN

Cenu ropy neovlivní žádná vláda, říká Stanjura. Přes snížení daně z pohonných hmot jsou paliva dražší

Do týdne od snížení daně z pohonných hmot očekáváme, že se palivo zlevní, uvedlo na začátku června Ministerstvo financí. Od prohlášení uběhl více než týden, a po počátečním poklesu je na totemech čerpacích stanic ještě vyšší částka než před zásahem. Proč tomu tak je vysvětloval pro Radiožurnál ministr financí z ODS Zbyněk Stanjura.

x   Pane ministře, považujete dosavadní vládní kroky ve světle nynějších cen pohonných hmot za účinné?

Určitě ano. Musíme si říct, že kdybychom k tomu kroku nepřikročili, tak dneska jsou ceny na totemech o 1,80 korun za litr vyšší.

Víc peněz na naftu a benzin, nebo pochůzky a elektrokola. Strážníci řeší zdražování pohonných hmot. Vidíme dva efekty, které jdou proti sobě. Jednak snížení daní, podle informací, které mám v této chvíli k dispozici, první hodnocení uděláme v druhé polovině příštího týdne, kdy vyhodnotíme prvních 14 červnových dní, se bezesporu promítlo na snížení cen.

Ale bylo to současně v okamžiku, kdy Evropská komise vyhlásila šestý balík sankcí, který výrazně omezuje budoucí dovoz ruské ropy. Reakce světových trhů je taková, že roste cena ropy a to neovlivní žádná vláda v Evropě, ani česká, ani německá, ani polská.

Jde to proti sobě, ale kdyby snížení daní nenastalo, tak ceny jsou dneska o 1,80 korun vyšší. Po poklesu opět nárůst. Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu zdražily o desítky haléřů

x Říkáte, že to neovlivní žádná vláda v Evropě. Ale ony to ovlivňují, v Německu sáhli k výraznějšímu snížení…

Omlouvám se, mluvil jsem o světové ceně ropy a to neovlivní žádná vláda.

x Ano, ale ceny můžete ovlivnit a možná, že výrazněji, protože v Německu sáhli k podstatnějšímu snížení spotřební daně a cena klesla v přepočtu asi o osm korun. Čili neměli jste být v tomto směru také razantnější?

Ne. Víte, proč to tak bylo, že ceny v Německu klesly více? Protože daň byla vyšší. V této chvíli mají Němci, Poláci i Češi stejně vysokou spotřební daň z nafty.

A protože Němci před prvním červnem měli vyšší daň, tak snížení bylo vyšší, ale vycházelo  z vyššího základu.

Dneska je hranice stejná, je to minimální daň, jejíž hodnota je povinná v celé EU. Pokud jsme to snížili o 1,50 korun bez daně a víc jsme nemohli, a měli jsme tu daň o 1,50 korun nad minimem a Němci měli tři koruny nad minimem, tak je logické, když dneska máme minimální hranici stejnou, že snížení bylo vyšší.

Musíme srovnávat, jaké možnosti v daňové oblasti vlády měly. A je to pravda, Němci měli vyšší daň a dneska máme stejnou daň. Evropská komise chce po Maďarsku vysvětlení kvůli dvojí ceně paliv. Cizinci platí víc než domácí řidiči

 x A úplně stejně na tom byli i Slováci, Maďaři i Rakušané, protože ve všech těchto zemích jsou levnější pohonné hmoty, než jsou momentálně u nás?

Jak v který den, to si musíme říct otevřeně. Ano, v Maďarsku jsou zastropované ceny. Vidíme, jaké problémy to dělá. Fronty u čerpacích stanic, kdy cizinci nebo ti, kteří nemají poznávací maďarskou značku, nemohou tankovat dotovanou cenu.

Čteme o tom, že několik desítek čerpacích stanic se chce soudit s maďarskou vládou, která jim to nekompenzuje. To znamená, že z úředního zásahu se vyrábí firmám ztráty. A to všechno přináší zastropování cen a touto cestou jsme vědomě nešli.

Kontrola marží

x Ministerstvo financí uvádí, že sleduje ceny pohonných hmot, ale už na jaře konstatovalo, že monitoring neodhalil plošně nepřiměřené marže čerpacích stanic. Jaký výsledek tedy ty kontroly přinesly?

Nejprve jsme začali kontrolovat marže u čerpacích stanic, těch máme v Česku asi 3000 veřejných a přes 90 % z nich nám na denní bázi reportuje a hlásí ceny. Spotřební daň z benzinu a nafty se sníží o 1,50 koruny na litr, zákon podepsal prezident

 Od prvního května kontrolujeme ceny i u distributorů pohonných hmot, těch je mnohem méně než 3000, je to jen několik desítek velkých, rozhodujících na trhu, je to asi šest nebo sedm společnosti, tak abychom si byli jisti, jak se vytváří cena reklamy, daňové zatížení ceny, která je na světové burze v Rotterdamu, jakou marži si přidávají jak distributoři, tak  čerpací stanice. Sledujeme to celém řetězci a porovnáváme to s marží, která byla loni.

x A už jste něco odhalili?

Odhalili jsme, že ty marže odpovídají. Mluvíme o průměru, nemám údaje o konkrétních čerpacích stanicích, ale za trh jako celek. Tam zásah přinesl první vysoké snížení. V okamžiku, kdy jsme marže začali sledovat, byl výrazný pokles v prvních dnech.

Když jsme v dubnu konstatovali, že jsme nebyli spokojeni s vyšší marží, tak v květnu došlo k poklesu marží. V této chvíli je to obvykle tak, jak to bylo v předchozích let.

Čeští řidiči si za benzin a naftu výrazně připlatí. Cena ropy se přitom nemění

 x A když říkáte, že monitorujete celý distribuční řetězec, týká se to také rafinérii? Protože podle serveru Novinky.cz marže hlavních dodavatelů, jako jsou Moll a PKN Orlen, za poslední měsíce stouply několikanásobně.

Musíme si říct, jaké jsou legální možnosti. Moll používá pohonné hmoty z rafinerie v Bratislavě, v cizím státě. Myslím, že je logické, že česká vláda nemůže kontrolovat marže v cizím státě.

x A zdejší rafinerie kontrolujete?

Ne, nemáme jak, jsou jenom dvě. Víme, že jsou ve vlastnictví PKN Orlen. Jsme s nimi v kontaktu. Mám s managementem domluvenou schůzku na příští týden a budu s ním debatovat. Je to debata o tom, kdo kupuje jakou ropu, jestli je to ruská levná ropa, která se dodává do Slovnaftu v Bratislavě, a jakou ropu nakupuje PKN.

X X X

POSLANEC  HAVLÍČEK  HODNOTÍ  SIKELŮV  TARIF

Jako paní Colombová, nikdo o něm nic neví. Havlíček hodnotil Síkelův energetický

Energetický tarif z dílny ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) je jako paní Colombová. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekl jeho předchůdce Karel Havlíček (ANO). Podle něj totiž nikdo neví, jak onen tarif vůbec bude vypadat a jaká má mít další specifika. On sám by na pomoc lidem využil zejména nerozdělený zisk polostátní Skupiny ČEZ.

Čerpadlo pro starší dům

Tepelným čerpadlem ušetříte až 80 % nákladů za teplo a ohřev vody a to i ve starším domě!

„Energetický tarif Jozefa Síkely je paní Colombová,“ řekl místopředseda hnutí ANO o tarifu v narážce na slavnou, leč nikdy nespatřenou, manželku slavného seriálového detektiva. Následně kritizoval celou řadu věcí: „Už měsíc a půl se o něm hovoří, nikdo neví, v jakých bude parametrech, odkdy bude, neví se pro jaké domácnosti, zda bude platit i pro firmy, a už vůbec se nemluví o tom, zda to bude nějak zastropováno,“ shrnul Havlíček.

 Osobně by cestu na pomoc v oblasti energetiky viděl jinde. Zmiňuje přitom zejména polostátní ČEZ. Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) již oznámila, že dividendy společnosti v hodnotě 16,6 miliardy korun z minulého roku využije na pomoc, ale podle Havlíčka může jít ještě dál.

„Podle našeho názoru by dostatečná podpora v oblasti energetiky pro domácnosti a firmy byla na úrovni 30 až 35 miliard korun,“ řekl Havlíček. Ten by ideálně sáhl i do nerozděleného zisku z letošního roku. Právě v tomto roce totiž ČEZ očekává mimořádně vysoké zisky díky drahým energiím.

„Já bych z toho nerozděleného zisku stáhl kolem 20 miliard korun a k tomu bych přidal zhruba 17 miliard z roku 2021, a máme to zajištěné,“ nastínil svůj návrh řešení v pořadu K věci exministr průmyslu a obchodu, ale také dopravy.

 Pomoc díky ČEZ, DPH i modernizačnímu fondu

Samotný speciální tarif na energie pro slabé domácnosti a některé provozy by měl být dle vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) hotový a připravený nejpozději do konce srpna.

Havlíček k tarifu ještě řekl, že se vládě diví, že chce touto cestou postupovat. „Tarif je podle mého názoru dost krkolomné a složité řešení, které není nikde vyzkoušeno,“ pokračoval exministr a plán označil za pionýrský pokus.

Ministr Síkela následně na svém Twitterovém účtu informoval, že vláda úsporný energetický tarif pro domácnosti projedná 22. června. Zároveň přiblížil, že stát by měl lidem na část spotřeby zajistit slevu 15 až 20 procent. Tarif by měl platit celou nadcházející topnou sezonu, případně déle.

Havlíček závěrem zmiňuje, že stát by na pomoc lidem mohl využít kromě zisku ČEZ i jiné nástroje. Konkrétně zmínil peníze z modernizačního fondu a také zisk na dani z přidané hodnoty. „Když vyskládám tyto tři pilíře nebo zdroje, tak bez problémů dosáhneme na energetickou podporu plus podporu v pohonných hmotách,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Havlíček.

X X X

Kdo pobírá minimální mzdu, je pracující chudoba, kritizoval vládu Středula

Je tu atmosféra na protesty, řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Podle něj jsou lidé rozzlobení a nelíbí se jim, jak vláda neřeší inflaci a radí jim, aby nekouřili a méně topili. Lidé, kteří pobírají minimální mzdu, jsou dle něj v současnosti pracující chudobou. Středula to řekl v pořadu 360° CNN Prima News.

 Josef Středula v pořadu kritizoval vládu za to, jak se staví k inflaci, minimální mzdě i zvyšování platů ve veřejném sektoru. Šéf odborů vyjádřil své přání vidět ministry, jak by vyžili s minimální mzdou. „Máme jednu z nejnižších mezd vůbec, vládní politici zapomněli říct, že je to třetí nejhorší výsledek. Česká minimální mzda je v situaci, že ten, kdo jí pobírá, je pracující chudoba,“ uvedl v pořadu 360° Středula.

Šéf odborů odkazoval na to, že se v Polsku chystá dvojité zvýšení minimální mzdy. „Zaráží mě, jak se česká vláda nestará. Za posledních 30 let máme nejvyšší inflaci,“ kritizoval vládu Středula.

Ačkoliv se vláda chystá zvýšit platy ve veřejném sektoru, Středula upozornil na to, že jejich zvýšení stejně nebude kopírovat inflaci. „Nejlepší návrh vlády znamená pokles příjmů o 7,5 procenta,“ řekl už v úterý Středula.

O zvýšení platů hovořil v úterý ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Odborům vláda nabídla několik možných variant. Jurečka ale přiznal, že ani v jedné z nich nekopíruje navýšení mezd míru inflace. „Za vládu jsme jasně deklarovali, že jsme v letošním roce připraveni udělat úpravu a zvýšit platy zaměstnanců veřejného sektoru. Kloníme se k variantě zvýšení, které nebude kopírovat inflaci,“ řekl Jurečka.

Před výrazným zvyšováním mezd v pořadu 360° varoval viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj, podle něhož je jejich zvyšování dvojsečné a vysoká inflace se tím nevyřeší. „Někdo to zaplatit musí, nejsou tu peníze, které se tisknou. Kolik vydáme, tolik budeme muset posbírat, a to třeba na vyšších daních,“ upozornil Rafaj.

Podle Středuly je v Česku v současnosti atmosféra na protesty. Šéf odborů už na konci května varoval před tím, že pokud vláda nezachová kupní sílu zaměstnanců, lidé si přijdou pro chybějící peníze před úřad vlády.

„Lidé jsou rozzlobení. Nelíbí se jim, jak vláda mlčí, neřeší inflaci a vzkazuje, ať nepijeme, nekouříme a stáhneme si teplotu. To je na hranici s pohrdáním,“ řekl Středula.

X X X

 Soudce Frankič MS v Praze odblokoval zlato zajištěné po zásahu na Úřadu vlády, podle státního zástupce je to předčasné

 Příští týden to bude devět let, kdy policisté tehdejšího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) pod dozorem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci (VSZ), provedli zatýkání a domovní prohlídky v případu, který nakonec vedl k pádu vlády Petra Nečase. Policisté tehdy zabavili majetek v hodnotě bezmála 150 milionů korun, a to v podobě zlata, bankovek a akcií. Podle soudu už není důvod nyní majetek zadržovat, státní zastupitelství si však myslí opak. Jako první o tom informovaly Seznam zprávy.

O navrácení desítek akcí, zlata i hotovosti v hodnotě přibližně 150 mil. Kč rozhodl 11. května předseda senátu Městského soudu v Praze (MS) Tome Frankič. Jeho senát totiž 4. března zprostil obvinění všechny obžalované v tzv. případu Chambon. V něm vedle podnikatelů Romana Janouška, Luboše Paška a Petra Ullricha figurovali ještě lékaři Soňa Peková a Tomáš Kozák. Právě s tímto případem spojily orgány činné v trestním řízení v roce 2017 majetek zabavený při domovních prohlídkách v roce 2013.

Soudce Frankič odůvodnil rozhodnutí o zrušení zajištění majetku i omezení výkonu akcionářských práv velice prostě, neboť s ohledem na zprošťující rozsudek již podle něj nadále není k zajištění a omezení práv důvod.

S rozhodnutím ovšem nesouhlasí státní zástupce VSZ v Olomouci Alexandr Dadam. Je skutečností, že Dadam se proti zprošťujícímu rozsudku v březnu odvolal namístě, aniž by vyčkal písemného odůvodnění rozhodnutí. Učinil tak přesto, že se jednalo o případ složitý, během jednání soudu prakticky žádný důkaz nesvědčil pro verzi obžaloby a sám se ve složité materii, kombinující lékařské postupy a zdravotní politiku, během jednání soudu ne vždy přesvědčivě orientoval.

Proti odblokování majetku si Dadam podal stížnost k Vrchnímu soudu v Praze (VS). V ní především napadá to, že se jedná o rozhodnutí předčasné, neboť zprošťující rozsudek není pravomocný. K tomuto logickému argumentu však přidává Dadam ještě další důvod, totiž že soud nepřihlédl k délce, po kterou je majetek zajištěn. Jednoduše řečeno, že majetek obviněných už je zajištěn tak dlouho, že není kam spěchat. „Nelze nepřihlédnout též ke skutečnosti, že Městský soud v Praze při svém rozhodnutí neřešil hledisko časové, tedy délku vedeného řízení ani délku existujícího zajištění a jejich přiměřenost vůči závažnosti vyšetřované trestné činnosti tak, jak předpokládá judikatura Ústavního soudu ČR, ale své rozhodnutí opřel pouze a jedině o skutečnost, že ve věci došlo k vyhlášení rozsudku podle § 226 písm. b) trestního řádu,“ uvádí Dadam ve stížnosti z 23. května.

Navrhuje proto VS v Praze, aby rozhodnutí MS v Praze z důvodu „absence hlubších úvah“ a jako nepřezkoumatelné zrušil. Petr Dimun, ceskajustice.cz

X X X

Zdravotní pojištění kryje péči, ne investice. Na nemocnice je tristní pohled, říká šéf Motola Ludvík

Systém zdravotního pojištění má letos přijít o 14 miliard korun. Podle opozice může tento krok zhoršit dostupnost zdravotní péče. Ředitel Fakultní nemocnice Motol vidí problém v tom, že neexistuje systém investic. „Zdravotní pojištění dobře kryje průběžnou péči, ale je zoufale nedostatečné pro investice. Vůbec není systémově vyřešeno, v jakém stavu jsou české nemocnice, je to někdy tristní pohled,“ říká Miloslav Ludvík. pro Český rozhlas Plus.

 „To není problém roku 2022 nebo 2023. Problém by mohl nastat v letech 2024–25,“ varuje s tím, že zatímco nyní mají zdravotní pojišťovny rezervy ve výši 57 miliard korun, využitelných je jen asi 30 miliard.

V budoucnu se tak může opakovat situace z roku 2011, kdy Všeobecná zdravotní pojišťovna neměla rezervy ani na jeden den provozu. Ludvík poukazuje na to, že systém státních pojištěnců je českým unikátem, v jiných zemích se zdravotní pojištění odvádí i například z důchodů.

Vláda připravila návrh nové valorizace plateb za státní pojištěnce. Odráží se v něm inflace

„U nás je státním pojištěncem každý, kdo nemá regulérní příjem, ze kterého by se odvádělo pojištění. A už je to téměř šest milionů lidí, tedy nadpoloviční většina.“

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) v květnu ve sněmovně prohlásil, že jeho vláda navýšila výdaje do zdravotnictví o 250 miliard korun. To se podle Ludvíka projevilo tím, že se podařilo oddlužit některé velké nemocnice.

Došlo také k dramatickému navýšení plateb za státní pojištěnce: „Když jsem byl ministrem, tak jsem v roce 2017 bojoval o to, aby platba byla nějakých 940 korun. A po čtyřech letech se teď hádáme o platbu o tisíc korun vyšší,“ srovnává.

Onkologické centrum?

Bývalý premiér Andrej Babiš plánoval vybudovat ve fakultní nemocnici na Vinohradech Národní onkologický institut. Proti tomu ale protestovala např. i Česká onkologická společnost.

Na stavbu institutu mělo jít asi sedm miliard z fondů EU určených na obnovu po koronavirové pandemii. Pojišťovny teď na zmrazení plateb mají svoje rezervy, ale co bude za rok, obává se komentátor Čaban

 Současná vláda namísto toho rozhodla vybudovat o něco levnější onkologické centrum v motolské nemocnici. Podle ředitele fakultní nemocnice Ludvíka by se v něm koncentrovala péče podobně, jako tomu je v případě Masarykova onkologického ústavu v Brně.

„Může to Českou republiku dostat na mapu Evropy. Protože zatím nemáme nemocnici, která by měla evropský význam. A mimo jiné by to mohlo přinést to, že když potřebujete experimentální léčbu, což je u rakoviny časté, tak zde není kapacita, kde by se to dalo vyzkoušet. Lidé by se mohli dostat k léčbě, k jaké se jinak nedostanou,“ věří Ludvík.

Centrum by podle něj mohlo lákat lékaře nejen z Česka, ale i ze zahraničí, a to i ze Západu.

„Víme, že si nesáhneme na švýcarské lékaře, protože postup je takový, že doktor dělá v Rakousku, v Německu, ve Švýcarsku a pak už jen ve Spojených státech. To je klasická cesta. Ale myslím, že na rakouské kolegy už bychom mohli dosáhnout a jejich platové požadavky saturovat,“ domnívá se ředitel nemocnice.

Na vybudování onkologického centra v Motole by mělo jít 4,5 miliardy korun z Národního plánu obnovy, ty jsou ale limitovány do 31. prosinci 2025. „Vzhledem k tomu, že není ještě ani projekt a ani hotová soutěž, tak utratit takovou obří sumu do konce roku 2025 je strašně složité,“ přiznává.

X X X

Podnikatel Kubíček v ČR a SR z tisíců lidí vylákal přes 2 miliardy. Dostal 8 let vězení a pokutu 9 milionů

Za podvedení téměř osmi tisíc investorů uložil soud podnikateli Jiřímu Kubíčkovi osm let vězení, peněžitý trest devět milionů korun a maximální možný – tedy desetiletý – zákaz působit ve vedení firem. Podle nepravomocného rozsudku způsobil muž škodu dvě a čtvrt miliardy korun. Obžalovaný vinu odmítá.

 Kubíček zprostředkovával v letech 2012 až 2017 svým klientům v Česku a na Slovensku zřízení obchodního účtu k obchodování na devizovém trhu forex. Zájemcům nabízel licence ke svému vynálezu – robotovi, jenž za ně měl samostatně vyhodnocovat obchodní příležitosti.

Podle soudu však Kubíčkovy firmy ze skupiny WSM nikdy roboty neměly, policie žádný takový software nedohledala. Celý systém fungoval jako tzv. letadlo a Kubíček vklady používal částečně pro sebe, částečně k tomu, aby celý systém udržel v chodu.

„Od počátku uváděl klienty skupiny společností WSM v omyl,“ řekl o Kubíčkovi předseda senátu pražského městského soudu Petr Blažek. Vedle neexistence slibovaného robota podle něj Kubíček investorům záměrně zatajil i to, že k danému typu podnikání neměl potřebné povolení od České národní banky.

Podvodně vylákané peníze Kubíček soustavně vyváděl na účty jiných svých společností, vybíral je v hotovosti nebo si za ně kupoval nemovitosti zaměřené mimo jiné na zemědělskou výrobu, uvedl soudce. Klienty zároveň udržoval v přesvědčení, že jejich investice zhodnocuje – například jim zasílal výpisy z jejich údajných účtů.

Pětačtyřicetiletý Kubíček trvá na tom, že funkční automatické obchodní systémy skutečně existovaly, a že tedy klienty nepodvedl. Dožadoval se zproštění viny. Jeho zákazníci podle něj měli všechny potřebné informace a od uzavřených smluv mohli kdykoliv bez následků odstoupit. Vložené peníze jim podle svých slov nemohl vrátit, protože je zablokovala policie.

Podle verdiktu poškodil Kubíček nejméně 7801 klientů. S nárokem na náhradu škody se k trestnímu řízení chtěla připojit jen menšina, soudce navíc do řízení pustil pouze několik stovek z nich – ty, které výslovně zmiňuje obžaloba a kteří zároveň dali plnou moc k zastupování společnému zmocněnci. Přesto čtení jejich jmen a částek, o které přišli, zabralo ve čtvrtek soudu desítky minut. Vložené částky se pohybovaly většinou v řádu statisíců, případně desetitisíců, někteří klienti ale Kubíčkovi svěřili miliony.

Zablokováním Kubíčkových nemovitostí, prostředků na účtech i dalšího majetku se policii podařilo zajistit zhruba třetinu výše způsobené škody.

Trestní řízení proti Kubíčkovi iniciovala Česká národní banka. Policisté podnikatele zadrželi v březnu 2017, zasahovali také na jeho zámku v Bezdružicích. Muž nyní uvádí, že nemá žádné příjmy, a to ani z WSM Bohemia, ani ze zahraničních společností, které řídí. Je také jednatelem dalších společností, jež jsou v insolvenci.

V minulosti už byl jednou trestaný za podvod a za nedovolené ozbrojování. Další dvě jeho stíhání kvůli zkreslování údajů o stavu hospodaření letos soudy zastavily s argumentem, že je neúčelné vedle stíhání, které už běží. V případu robotů dohledali kriminalisté po podání obžaloby dalších 320 poškozených investorů WSM se škodou vyčíslenou na 161 milionů korun. Toto Kubíčkovo vyšetřování nadále pokračuje.

X X X

Rusové začali vyplácet v Mariuopolu důchody v rublech

Rusové začali vyplácet lidem v ovládnutém ukrajinském Mariupolu důchody v rublech a pouze v hotovosti. Podle serveru Ukrajinska pravda o tom ve čtvrtek informoval poradce mariupolského starosty Petro Andrjuščenko. Kvůli frontám, které lidé musejí vystát na ulici v horku, označil výplatu penzí za peklo.

„Okupanti začali v Mariupolu vyplácet důchody. Podle jejich údajů je registrováno asi 47 000 penzistů. Ale podle informací z našich zdrojů se dalších 10 000 obyvatel Mariupolu z principu o almužnu od okupantů nepřihlásilo,“ uvedl Andrjuščenko. Sám poradce starosty z města již dříve uprchl a informace z místa má tedy jen zprostředkované.

V Mariupolu ruší prázdniny, děti se budou připravovat na ruské školství. Na Krymu se nebudou učit anglicky

 Výše důchodů v přepočtu na ukrajinskou měnu podle Andrjuščenka představuje 2600 hřiven (2040 korun). Důchody se vydávají v hotovosti. Do města peníze Rusové přivezli v neprůstřelných automobilech.

„Výplata důchodů se proměnila v další peklo a výsměch,“ řekl Andrjuščenko podle serveru Ukrajinska pravda. „Dlouhé fronty, půtky a skandály kvůli horku a kvůli tomu, že tam není žádná organizace,“ popsal podle CNN ve vysílání televize.

Obyvatelé Mariupolu se také kvůli nedostatku jídla ve městě „doslova perou“ o humanitární pomoc, uvedl o den dříve na sociální síti Telegram poradce starosty. Lidé se musejí dva nebo tři dny s předstihem zapsat do pořadníku. Ale ani to jim nezaručuje úspěch, protože v rozhodující den se musejí dostat mezi prvními třemi sty lidmi do skutečné fronty. Šťastlivci pak ve frontě dostanou nekvalitní potraviny, které se rychle zkazí, a nejpozději za dva dny stejně lidé musejí bojovat o další příděly, popsal Andrjuščenko.

Přístavní Mariupol mají pod kontrolou ruské invazní síly od května, kdy se po tvrdých bojích vzdali poslední ukrajinští obránci, kteří se ukrývali v metalurgickém areálu Azovstal.

X X X

Peltova milenka promluvila o kauze dotací. Lobbovat podle ní měl i Rychetský

Za sportovní dotace lobbovali i předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský nebo ministr Marian Jurečka. V rozhovoru pro Seznam Zprávy to tvrdí exnáměstkyně ministryně školství pro sport Simona Kratochvílová. Městský soud jí v kauze Pelta poslal na 6,5 roku do vězení. Věc bude ještě řešit odvolací soud.

 Rychetský má podle serveru Seznam Zprávy (SZ) bližší vztah k tenisovému klubu v brněnských Lužánkách, pro které dříve chtěl získat dotace. Zájem měl zdůvodňovat tím, že klub každoročně pořádá charitativní akci pro postižené děti, podle serveru ale ve skutečnosti kurty sám pravidelně navštěvuje.

I v policejních odposleších mezi Peltou a Kratochvílovou zaznívá právě jméno ústavního soudce: „Rychetský, tomu bychom měli dát,“ říká podle SZ Kratochvílová a Pelta odpovídá: „Jestli je to Rychetský, tak je to potřeba.“

Kratochvílová tvrdí, že bylo mnoho dalších lidí, kteří by měli stejně jako ona či Pelta čelit soudu. Mezi těmi, kteří svého postavení kvůli dotacím zneužili, byli podle ní kromě Rychetského také ministr práce sociálních věcí Marian Jurečka, kterého zmiňuje v souvislosti s dotací pro Sokol Kokory, odkud pochází a kde je v zastupitelstvu jeho bratr.

Kratochvílová byla v roce 2017 v kauze sportovních dotací obviněna spolu s předsedou Fotbalové asociace ČR (FAČR) Miroslavem Peltou. Dvojice se tehdy měla domlouvat na přípravě dotačních programů.

Kratochvílová, která na ministerstvu měla na starosti přerozdělování sportovních dotací, měla mít s Peltou poměr a sdělovat mu zákulisní informace. Společně se domlouvali, kterým konkrétním žadatelům ministerstvo dotace poskytne.

V listopadu loňského roku udělil městský soud za manipulaci s dotacemi Kratochvílové trest odnětí svobody na 6,5 let, Peltu poslal do vězení na 6 let. Proti trestu se odvolali a věc posoudí vrchní soud.

Kromě dvojice figurovalo v kauze Pelta také někdejší ředitel ministerského odboru sportu Zdeněk Bříza, Česká unie sportu a její šéf Miroslav Jansta, generální sekretář Jan Boháč a FAČR. Obžalovaní měli nezákonně ovlivnit rozdělení nejméně 454 milionů korun ze státního rozpočtu.

X X X

Fotbalisté ve třetím utkání Ligy národů poprvé nebodovali, Portugalci rozhodli v prvním poločase

Čeští fotbalisté prohráli v Portugalsku 0:2 a ve třetím utkání skupiny A2 Ligy národů poprvé nebodovali. Vítězové prvního ročníku soutěže a mistři Evropy z roku 2016 rozhodli přímý souboj o vedoucí příčku v tabulce už v úvodním dějství, kdy se ve 33. a 38. minutě trefili Joao Cancelo a Goncalo Guedes.

 Český tým nenavázal na domácí výhru 2:1 nad Švýcarskem a remízu 2:2 se Španělskem a po polovině skupiny má na kontě čtyři body. Tabulku vede Portugalsko, druhé je s pěti body Španělsko, na jehož hřišti svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého v neděli zakončí červnový program. Skupinu uzavírá Švýcarsko bez bodu.

Český celek hraje ve třetím ročníku Ligy národů elitní divizi A poprvé. Vítěz skupiny projde do Final Four, naopak nejhorší tým sestoupí do úrovně B.

Liga národů do velké míry nahrazuje přípravné zápasy a týmům dává dodatečnou šanci postoupit na mistrovství Evropy či světa. Dvanáctka celků, které se nedostanou na Euro 2024 do Německa z klasické kvalifikace, by se měla v play off utkat o zbylá tři místa na šampionátu.

Padesátitisícový stadion Josého Alvaladeho v Lisabonu byl skoro vyprodaný a na tribunách od úvodu panovala výborná atmosféra. Portugalci s pětinásobným držitelem Zlatého míče Ronaldem na hrotu podle očekávání většinu času drželi balon a kombinovali, ale první dvě šanci měli hosté.

V 17. minutě Sadílek po Havlově přiťuknutí vypálil nad a po půlhodině v ještě větší možnosti vychytal Kuchtu gólman Costa. Útočník Lokomotivu Moskva nenavázal na dvě branky z duelů se Švýcary a Španěly.

Šance a góly

Naopak Portugalci ze své úvodní šance udeřili. Cancelo si v 33. minutě vyměnil míč se Bernardem Silvou a střelou ze strany na zadní tyč propálil brankáře Staňka, který tentokrát dostal přednost před jedničkou Vaclíkem. Obránce Manchesteru City skóroval v reprezentaci podruhé za sebou.

Domácí favorit o pět minut později i z druhé větší možnosti udeřil a asistenci si znovu připsal Silva. Na jeho přihrávku si naběhl Guedes, a přestože balon ideálně netrefil, překonal českého gólmana pokusem ze strany na zadní tyč. Ofenzivní záložník Valencie se v reprezentaci prosadil poprvé od podzimu 2019.

Fotbalová Slavia získala druhého nejlepšího střelce ligy, tříletou smlouvu podepsal útočník Jurečka.

Trenér Šilhavý v poločase třikrát vystřídal a jeden z čerstvých hráčů Jurečka po hodině hry zakončil nadějný brejk tři na dva střelou mimo. Na opačné straně se marně dožadoval penalty Guedes.

Ronaldo pak přízemní střelou nepřekonal Staňka a bilanci 117 gólů za národní celek nerozšířil. Na druhé straně pak v dalším úniku znovu mířil vedle Jurečka. Krátce nato naskočil k premiéře v reprezentaci nováček Vlkanova a v 86. minutě ji po chybě v domácí obraně mohl vyšperkovat brankou, jenže sám před Costou minul.

Portugalci, kteří na rozdíl od českého týmu v březnu postoupili z play off na podzimní světový šampionát do Kataru, si už závěr pohlídali a ve vzájemných duelech potřetí za sebou zvítězili. Předtím uspěli na Euru v letech 2008 a 2012. Trenér Santos oslavil výhrou jubilejní 100. zápas na portugalské lavičce.

Utkání 3. kola skupiny A2 fotbalové Ligy národů v Lisabonu:

Portugalsko – ČR 2:0 (2:0)
Branky: 33. Cancelo, 38. Guedes. Rozhodčí: Jug – Žunič, Vidali – Obrenovič (video, všichni Slovin.). ŽK: Carvalho, Ronaldo, Leao, Cancelo – Souček, Matějů. Diváci: 44 100.

X X X

Wimbledon rozdá rekordní odměny. Djokovič si obhajobou může vydělat daleko víc než lonV tenisovém Wimbledonu se letos bude hrát o nejvyšší prémie v historii. Pořadatelé londýnského grandslamu rozdělí mezi účastníky 40,3 milionu liber (1,16 miliardy korun). Vítězové dvouher obdrží dva miliony liber (57,6 milionu korun).

Loni činila dotace turnaje, na který nemohli chodit fanoušci v obvyklém počtu kvůli opatřením proti šíření koronaviru, přes 35 milionů liber. O dva roky dříve to bylo 38 milionů liber. V roce 2020 se Wimbledon poprvé od druhé světové války vinou pandemie nekonal.

„Od prvního kola kvalifikace až po korunovaci šampionů se letošní rozdělení odměn snaží ukázat, jak důležití hráči pro turnaj jsou,“ uvedl předseda pořádajícího All England Clubu Ian Hewitt.

Wimbledon se bude hrát od 27. června do 10. července a nebudou se za něj udělovat body do světového žebříčku. Představitelé ATP a WTA tak rozhodli poté, co pořadatelé vyloučili z turnaje ruské a běloruské tenisty kvůli válce na Ukrajině.

Titul na travnatém grandslamu bude obhajovat Srb Novak Djokovič, který před rokem ve finále na centr kurtu zdolal ve čtyřech setech Itala Mattea Berrettiniho. Za triumf si v nezdaněné podobě vydělal „jen“ 1,7 milionu liber, v přepočtu 49 milionů korun. Teď může světová jednička dosáhnout na částku o takřka devět milionů korun vyšší.

Wimbledon ale není i přes letošní rekord nejštědřejším turnajem v kalendáři. Loni organizátoři US Open rozdali mezi všechny hráče a hráčky 57,4 milionů dolarů, což je 1,3 miliardy korun.

X X X

Půjde Berbr přece jen do vězení? Policie ho navrhuje obžalovat za ovlivňování výsledků

Policie navrhla obžalovat 21 lidí a jednu právnickou osobu v kauze ovlivňování výsledků fotbalových utkání. Jednomu z hlavních podezřelých hrozí až 12 let vězení. Ve čtvrtek to sdělil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. V případu, který se týká také vyvádění peněz z Plzeňského krajského fotbalového svazu, čelí obvinění i bývalý místopředseda Fotbalové asociace (FAČR) Roman Berbr.

„Trestní stíhání všech fyzických osob je v současné době vedeno na svobodě,“ uvedl Ibehej. Hlavní podezřelí jsou podle něj čtyři. Třem z nich mohou soudy v případě uznání viny uložit až deset let vězení, poslednímu ještě o dva roky více. Ostatním obviněným hrozí nižší tresty.

Kauzu údajného ovlivňování utkání druhé a třetí ligy prostřednictvím rozhodčích odstartoval v říjnu 2020 policejní zásah na několika místech včetně pražského sídla FAČR. Berbr poté putoval na čtvrt roku do vazby, stejně jako někdejší sportovní ředitel fotbalového Vyšehradu Roman Rogoz. Jedinou obviněnou právnickou osobou je podle dřívějších informací právě Slavoj Vyšehrad. Do vazby soud poslal také rozhodčího Tomáše Grimma a bývalého prvoligového hráče Michala Káníka.

Berbrovi přitěžuje i zpronevěra

Kriminalisté tvrdí, že ovlivňování výsledků řídila organizovaná zločinecká skupina. Podle médií šlo hlavně o utkání Vyšehradu, který v sezoně 2018–⁠2019 postoupil do druhé ligy. Zápasy byly údajně ovlivňovány i za účelem sázek.

Berbr je obviněn rovněž ze zpronevěry, a to 850 000 korun z Plzeňského krajského fotbalového svazu. Obvinění odmítá, stejně jako Rogoz. Média bývalého rozhodčího Berbra dlouhodobě označovala za kontroverzní osobu s velkým vlivem na fotbalové sudí. Rogoz v minulosti čelil obvinění, že se coby funkcionář příbramského klubu pokusil uplatit hráče Českých Budějovic a ovlivnit tím utkání v dubnu 2013. Soud ho však zprostil obžaloby. Káník zase figuroval v jiné kauze ovlivňování výsledků.

Web iSport.cz dříve napsal, že mezi stíhanými jsou i rozhodčí Jiří Houdek, Miloš Vitner, Marek Janoch, Robert Hájek, Michal Myška, Zdeněk Koval, Jiří Kříž, Pavel Vlasjuk, Jan Cihlář a Jiří Musil. Řada z nich působila hlavně jako asistenti i v zápasech nejvyšší fotbalové soutěže.

FAČR letos v únoru potvrdila vyloučení Slavoje Vyšehrad kvůli úplatkářské aféře z třetí ligy a přeřazení do pražského přeboru od příští sezony. Jako poškozená strana má asociace přístup k policejnímu spisu a její etická komise může rozhodovat bez ohledu na trestní řízení.

X X X

Přestup Kúdely nebude jediným pohybem z české ligy do Indonésie. Už je tam i kouč brankářů

Obránce fotbalové reprezentace, která ve čtvrtek večer odehraje utkání Ligy národů v Portugalsku, Ondřej Kúdela se stane prvním Čechem v nejvyšší indonéské lize. Již v úterý potvrdil přestup do klubu Persija Jakarta také jeho dosavadní zaměstnavatel – SK Slavia Praha.

Muž v pozadí neobvyklého přesunu, Libanonec Feras Alí, který přes dvacet let žije v Česku, v rozhovoru pro CNN Prima NEWS přiznává, že pětatřicetiletý stoper jde za nejvýhodnější nabídkou. „Nesrovnatelné s českými poměry. To, co měl tady, se dá označit za nízký plat. Teď bude brát mnohem víc,“ popsal Alí.

 Kúdelovým oficiálním agentem je teplický Martin Hrdlička, který však spolupracuje právě s Alím. Ten má výborné kontakty na svazy a kluby v arabském světě a stojí i za působením českých trenérů nejen u reprezentací v oblasti Perského zálivu. Ivan Hašek v Libanonu, Vítězslav Lavička v Kuvajtu či Chorvat Branko Ivanković v Ománu, i to je jeho práce.

X Přesun reprezentačního obránce Ondřeje Kúdely ze Slavie Praha do indonéského klubu Persija Jakarta lze označit za překvapivý, jak se vám povedl?

Ano, je to překvapení, protože žádný Čech ještě nikdy v Indonésii nehrál. Jako agent se ve fotbale pohybuji od sezony 2012/2013 a věnoval jsem se českému fotbalu. Ale to se změnilo a moje hlavní trhy jsou mimo Českou republiku. Mám hráče, ale i trenéry, především v zahraničí. Jednu dobu jsem měl až čtyři trenéry u reprezentací v arabských zemích.

Peníze? Nesrovnatelné s českými poměry. To, co měl tady, se dá označit za nízký plat. Teď bude brát mnohem víc.

X A ta Indonésie?

V Jakartě jsem spolupracoval s Indonéským fotbalovým svazem během let 2013 až 2015, a to než dostali sankce od Mezinárodní fotbalové federace. Můj kolega působí ve funkci generálního ředitele Persija Jakarta. Takže jsem dostal důvěru pro všechny přestupy v klubu.

X Jak jste se dostal k takové pravomoci?

Vždy se snažím kontaktovat a jednat přímo s majitelem či generálním ředitelem. Na začátku prezentuji své nápady a výhledy, jak by mohl tým pro další sezonu vypadat. Tak tomu bylo i v Jakartě.

X Jak dlouho dopředu?

Minimálně půl roku, někdy trvá příprava až rok. Když se dohodneme, získám autorizaci na všechny přestupy do klubu, také na angažování trenéra a složení realizačního týmu. Děláme to tak, aby byl klid na práci, aby bylo vše dotažené do konce. Vyřešíme také, jaká je výše rozpočtu na nové hráče. Při skládání mužstva není tlak na výsledky, v první řadě chceme, aby vše fungovalo.

Feras Alí (39 let)

Fotbalový agent pocházející z Libanonu, ale více než 20 let žijící v Česku.
V červnu 2022 zorganizoval přestup obránce Ondřeje Kúdely ze Slavie Praha do indonéského klubu Persija Jakarta.
Díky svým kořenům má kontakty na fotbalové kluby a svazy v arabském světě.
Stojí za působením českých trenérů v zahraničí. Vítězslav Lavička vede od března kuvajtský národní tým. Ivan Hašek nepostoupil s Libanonem na mistrovství světa 2022, ale vyjednává o setrvání ve funkci.
Roman Nádvorník trénuje Al-Thaid Šarjah ve Spojených arabských emirátech. Michal Prokeš je technickým ředitelem egyptského klubu El Ahly Káhira.
Chorvata Branka Ivankoviće „dostal“ k reprezentaci Ománu.

X Kdy se tedy rodil Kúdelův přestup do Jakarty?

Nebylo to přímo a hned. V zimě jsem byl v kontaktu s Romanem Nádvorníkem, který působí v klubu Al-Thaid Šarjah ve Spojených arabských emirátech. Tam Ondřejovo jméno padlo poprvé, ale… Nakonec jsme tam podepsali Radima Černického ze Slovanu Liberec, kterého zastupuje agent Martin Hrdlička. S ním jsme začali více spolupracovat. Během jara jsem se dověděl, že Ondřej Kúdela bude v létě volný, protože odejde ze Slavie Praha. Takže jsem začal přestup pomalu připravovat. Představil jsem ho v klubu a tím, že mám důvěru od technického úseku, tak jsme se hned shodli na tom, že Ondřej Kúdela by byl ideální na pozici stopera. Hned jsem to projednal s trenérem, který byl také pro.

X Takže německého trenéra Thomase Dolla, který vedl Borussii Dortmund nebo Hamburger SV, jste do Jakarty přivedl také vy?

Ano, já jsem ho našel, věděl jsem, že je volný, a proto jsem ho v klubu prezentoval. K tomu jsem sehnal v Česku také trenéra brankářů Jana Klímu, který už je v Jakartě od minulého týdne. A má též smlouvu na tři roky. Navíc můžeme obsadit čtyři hráčské pozice.

X Jak se Thomas Doll stavěl k angažování Ondřeje Kúdely? Věděl, o koho jde?

Ano a hned byl také pro. Samozřejmě máme v Česku deficit, že liga není v zahraničí tak sledovaná, ale Slavia díky působení v Lize mistrů a následně i v dalších evropských pohárech byla hodně vidět, stejně jako reprezentace. A Thomas Doll věděl o Kúdelovi, protože odehrál zápasy Champions League proti Borussii Dortmund i FC Barceloně. Navíc má jako kouč vlastní skauting.

X Kúdelův věk mu nevadí?

Ne, ne. Samozřejmě všichni víme, že Ondřejovi je 35 let, ale jde o absolutního profesionála, který přinese zkušenosti a může organizovat obrannou hru.

X Říkal jste, že můžete obsadit v Persiji Jakarta čtyři hráčská místa. Dá se očekávat, že je v tomto přestupním termínu vyplníte ještě dalšími hráči z české ligy?

Je to velmi pravděpodobné. Právě jednáme. Pokud to dopadne, tak by to měl být jeden Čech a jeden cizinec, ale oba z české ligy.

Během jara jsem se dověděl, že Ondřej Kúdela bude v létě volný, protože odejde ze Slavie Praha. Takže jsem začal přestup pomalu připravovat.

X Dovolíte si říct, s kým jednáte?

(smích) To zatím ne. Prosím, nechejme to, až to bude dohodnuté a uzavřené.

X Plánujete ještě přesuny z Fortuna ligy do zahraničí?

Ano. Kromě těch dvou hráčů, kteří by měli jít do Jakarty, připravuji ještě další přestupy.

X Ví se o vás, že máte výborné kontakty na fotbalové kluby a svazy v arabském světě. Protože indonéská fotbalová liga není v Česku známá, neuvažovali jste pro Ondřeje Kúdelu o angažmá v nějaké fotbalovější zemi jako Katar, Spojené arabské emiráty, Kuvajt či Saudská Arábie?

Ale ano. Jako první se jevila možnost do klubu Al-Thaid Šarjah nedaleko Dubaje ve Spojených arabských emirátech. Ale prozradím, proč jsme volili Jakartu. Takové podmínky, jaké tam dostal na konci kariéry, pro něj byly nejvýhodnější.

 X Co to znamená? Dvojnásobek, trojnásobek současného platu ve Slavii?

Nesrovnatelné s českými poměry. To, co měl tady, se dá označit za nízký plat.

X I když byl jedním z lépe placených fotbalistů Slavie?

Ano. Teď bude brát mnohem víc.

X Neobáváte se toho, že to může být riskantní? Že dojdou peníze a vše skončí?

Ne, vůbec. Majitel je velký boháč, který má velmi stabilní byznys. Navíc tam sportovní průmysl dělají úplně jinak než v Čechách. Fanouškovská základna Persije Jakarta je hodně velká. A na té je to postavené. Je to úplně jiný svět, otevřený, chytře prodávají „produkt fotbal“. Zaměřují se na fanoušky, na média.

X Co si pod tím představit?

Persija hrála před třemi dny přátelský zápas, nikoliv na hlavním stadionu s kapacitou před 80 tisíc diváků, ale na menším. Přišlo na něj 40 tisíc lidí, přestože tým nebyl v nejsilnější sestavě. Indonésané milují fotbal, proto se mu tak věnují. Velmi dobře tam funguje marketing a sponzoring. Když v Česku klub získá sponzora, který dá dva miliony korun, tak je to významný sponzor. Ale v Indonésii jde o úplně jiná čísla.

X Čemu to přičítáte?

Zkusím to vysvětlit. Je to o přístupu k celému „fotbalovému průmyslu“. V Česku se stejně jako v Indonésii rádi díváme na fotbal v televizi. V Česku očekáváme, že nám fotbal bude dávat radost, ale jako fanoušci mu nic nedáme. Vždyť na Ligu národů proti Švýcarsku přišlo na reprezentaci jen 12 tisíc diváků. Sorry, ale to je málo. Tam je přístup nesrovnatelně jiný, proto tam peníze nedojdou, ale v Česku dojít mohou. Tam totiž fanoušci drží klub, podporují ho, protože vědí, že pak se budou bavit. Majitel Persije má další fotbalové kluby v Austrálii a v Belgii, sponzoruje velký klub v Itálii.

X X X

  ÚSTECKÁ „21“ PŘILÁKALA NA 150 JEZDCŮ

Po dvouleté pauze ožije známá cesta z Ústí nad Orlicí na Andrlův chlum burácením závodních speciálů. Jedna z nejkrásnějších tratí v České republice patří historicky mezi nejoblíbenější a není divu, že o start na 64. a 65. ročníku „Ústecké 21“ je velký zájem. Oproti původním plánům čítá seznam přihlášených 150 jmen z Mistrovství ČR, České trofeje a série Maverick Hill Climb Czech.

 Pořadatelé z Autoklubu Ústí nad Orlicí finišují s přípravami tratě a zázemí pro jezdce. Probíhá instalace bezpečnostních prvků a vytyčení diváckých míst. Jednadvacítka je oblíbená i mezi fanoušky závodů do vrchu, kteří se do Ústí nad Orlicí sjíždějí z celé republiky. Kromě toho je úzce spojená s rodinou Miroslava Urbana a také s Otakarem Krámským, který na této trati dominoval řadu let.

„Po dvouleté přestávce se na závody opravdu všichni těšíme. Vzhledem k počtu přihlášených to bude celkem výzva. Cítíme veliký respekt, protože navazujeme na dlouholetou tradici. Letos si mimo jiné připomínáme desáté výročí, co nás opustil zakladatel Ústecké jednadvacítky, Miroslav Urban. Když se v Ústí jezdily mezinárodní závody, byl náš podnik druhou nejvýznamnější motoristickou událostí Pardubického kraje hned po Zlaté přilbě. Letošní ročník bude podle mého názoru jeden z nejobsazenějších a jsem rád, že máme tak velkou podporu města i kraje,“ prohlásil nový ředitel závodu Pavel Kittlitz.  

Do Ústí přijede poprvé ve své kariéře Petr Trnka z ACCR Czech Trnka Racing Team, se speciálem Norma M20FC. „Ústí je naše premiéra. Moc se těším, protože všichni si zdejší trať pochvalují a podle toho, co jsem viděl na onboardech, je opravdu hezká a technická. Takže to bude také dobrý trénink na italské Trento. Máme možnost vyzkoušet nastavení a poznatky ze Šternberka na nové trati. To nám poskytne další důležitá data. Do Ústí jedeme s cílem vybojovat co nejvíce bodů do našeho mistrovství a využít poznatky z této trati do dalších závodů.“

Jednadvacet ústeckých zatáček projel už mnohokrát královédvorský jezdec Jaromír Malý, a to s celou řadou závodních vozů. Letos se na start postaví s továrním speciálem Hyundai I30N TCR. „Na Ústí mám spoustu krásných vzpomínek a tenhle podnik patřil vždy k mým nejoblíbenějším. Navíc ho považuji za domácí závod. Už ani nevím, kdy jsem tady startoval poprvé, ale co vím určitě, že to bylo dlouho před tím, než se kolem tratě nainstalovala svodidla. Na jednadvacítce jsem toho prostě zažil už hodně. Co se týče auta, budeme vycházet z nastavení ze Šternberka, ale určitě ho doladíme na techničtější charakter ústecké tratě.“

Letošní „Ústecká 21“ proběhne už o tomto víkendu 11. – 12. června 2022. Přijeďte se podívat a pozdravit například legendárního Miroslava Adámka, který pojede v roli předjezdce. Jan Koudelka, předseda komise ZAV

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.