Fiala těžce snáší informace, že by Okamura mohl vytvořit vládu s Babišem, a Babiš ještě mít více než 50 % hlasů. Okamura je velký politik, bojovník, jako Trump, nebo generál De Gaulle Francie, či Tito, kteří nedokázali mlčet a rázně bojovali za spravedlnost a svou zemi. Když Okamura spráskal Fialu za to, že nebyl v jednací síni, když Okamura hovořil a chtěl, aby to Fiala slyšel, Fiala pak podle diváků TV vypadal jako zmoklá slepice, nebo spráskaný pes.
Takového partnera potřebuje i Babiš, protože plno poslanců, které má, by to nikdy nedokázali a nedokazují to i dnes. Vezou se jen v klidu, aby si neuškodili a měli tisíce, miliony každý měsíc. S Fialou se jinak jednat nedá. A právě spojení Babiše s Okamurou se bojí Fiala, protože ani po mnoha aférách, které už má spolu s Jurečkou, Válkem, Bekem a spol. nechce odstoupit, podat demisi a předat vedení ČR odborníkům. Fiala sám dnes neodstoupí, jako slušná politička prezidentka Maďarska Nováková.
Fiala snese veškerou kritiku, jen aby měl měsíčně 265 tisíc a byl u koryta premiéra, a spolu s neschopnými kamarády. Obětuje pro to i zničení země a lidí ČR. Bez funkce neschopného premiéra by se nedostal ani do světa. A chtěl by vládnout i příště. A to nechce, aby se spojil Babiš s Okamurou.
Fiala dodnes neoznámil, kolik miliard zajistil pro ČR, když byl čtrnáct dnů v cizině za drahé miliony ČR s partou kamarádů. A hlavně, kdy tyto miliardy bude mít ČR. Afrika Fialu vyhnala, vůbec ho nepřijala, protože ví, že jí v ničem nepomůže. ANO, SPD by měly rychle požadovat od Fialy zprávu z cest do ciziny, kdy budou mld. v ČR. Totéž od Pekarové, která pro ČR také nic nezajistila. A to Fiala také toleruje. S Fialou odejít i Pekarová a spol.
X X X
FIALA K ODCHODU MUSÍ BÝT DOHNÁN,
JAKO POLITICI EU, LEYENOVÁ, MICHEL A MNOZÍ DALŠÍ
DOKÁZAT TO V ČR MŮŹE JEN OKAMURA S NESPOKOJENÝMI ZEMĚDĚLCI, OSTRAVÁKY Z LIBERTY A DALŠÍCH FIREM, UČITELI Z CELÉ ČR, DŮCHODCI, STUDENTY…
Schillerová, Havlíček a spol. už dnes by chtěli vyměnit Fialu, ale nemají odvahu se pustit proti Fialovi, jako Okamura, a zorganizovat generální stávku, jako to dělal Havel, nebo dnes lidé v Belgii, Německu, Francii, Polsku i jinde.
X X X
GENERÁLNÍ STÁVKU A ODCHOD FIALY, JUREČKY BY SI ZASLOUŽILI
I MRTVÍ STUDENTI FF V PRAZE A ZRANĚNÍ
MATKA ZAVRAŽDĚNÉ STUDENTKY ELIŠKY FF STÁLE PLÁČE,
CHCE SPRAVEDLNOST
Chci spravedlnost pro dceru Elišku, říká matka zavražděné studentky z fakulty
Eliška Šimůnková by v lednu oslavila dvacáté první narozeniny. Kvůli prosincovému řádění šíleného střelce Davida K. na filozofické fakultě se jich však nedožila. Její matka Lenka byla první z pozůstalých čtrnácti vrahových obětí, která se rozhodla promluvit veřejně.
Ve svém emotivním vystoupení v pořadu 168 hodin České televize kromě jiného opakovaně vyzvala policii, aby jí vysvětlila, co se ten den stalo. „Pokud policie stála před univerzitou a byla tam z nějakého důvodu přivolána, z jakého důvodu byla odvolána. Jaký byl ten důvod? Kdo odvolal policii od fakulty, kde byly děti? Chci vás vidět a chci, abyste mi to řekl do očí. Chci vidět pravdu o čtvrtku,“ uvedla doslova.
Pro rozhovor s MF DNES si Lenka Šimůnková vyžádala otázky prostřednictvím e-mailu. S vysvětlením, že se jí tak odpovědi budou formulovat přesněji. Policie se jí dosud neozvala a ona v ni podle svých slov už nemá důvěru.
„Neukazuje mi dosud, že bych mít měla. Domnívám se, že se snaží zakrýt fatální pochybení s hrůzně tragickými následky,“ napsala Lenka Šimůnková.
V rozhovoru mluví i o tom, že chtěla nahlédnout přímo do policejního spisu, přála by si zřízení vyšetřovací komise ve Sněmovně, a že by si ráda promluvila s matkou vraha Davida K.
Jak mohl pan Rakušan doslova pár minut po zásahu hodnotit perfektně odvedenou práci zasahujících policistů na FF UK? Nemohl mít ještě všechny informace o zásahu. Byla to tedy dezinformace
X X X
VELKOU KRITIKOU PROCHÁZÍ FIALA I NA BESEDÁCH RAKUŠANA V ČR
Rakušan dostal při debatě vynadáno za Fialu. Udělejte referendum o euru, žádali lidé
Na vášnivé debatě s občany v Mostě dostal ministr vnitra a šéf STAN Vít Rakušan vynadáno za premiéra Petra Fialu (ODS). Rakušan se předsedy vlády zastal, i když Fiala a další lídři koalice nejsou z diskuzí nadšení. Padla také výzva, aby vláda udělala referendum o přijetí eura. To však podle ministra není na stole.
Jeden z diskutujících Rakušanovi vyčetl Fialovu nedávnou kauzu „kampelička“. Ministerský předseda Fiala v minulosti nezapsal podíl v družstevní záložně do majetkového oznámení, za což je kritizován opozičními představiteli.
Rakušan se v Mostě premiéra zastal. „Premiér Fiala vysvětlil tu věc dostatečně. Vysvětlil, co opomněl, jakým způsobem je ochoten situaci napravit,“ prohlásil. Předseda vlády přitom Rakušanovi vzkázal, aby se politici vzájemně nepřekvapovali. Minulý týden dokonce premiér svolal dohodovací řízení kvůli tomu, že ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák za STAN jmenoval poradce pro euro.
Ministr vnitra v rozhovoru pro CNN Prima NEWS začátkem února řekl, že by vzal na některou z diskuzí premiéra Fialu klidně s sebou. Předseda vlády to ale odmítl. „Pan předseda pravidelně do regionů vyjíždí, navštěvuje firmy, setkává se s občany. Předpokládá, že se bude účastnit předvolebních mítinků koalice Spolu, nikoliv STAN nebo jiných konkurenčních stran,“ tlumočil Fialův názor mluvčí ODS Jakub Skyva.
Rakušan si na pondělní debatě v Mostě vyslechl i kritiku za Mariana Jurečku (KDU-ČSL) kvůli dotacím pro zemědělce. „S Marianem Jurečkou já se tolik nebavím, to není otázka na mě,“ reagoval Rakušan.
Prohlásil ale, že vláda skvěle zvládla několik krizových situací, jen je neumí dostatečně dobře komunikovat. „Kdyby nám někdo řekl, že sem přijde 400 tisíc lidí a nezhroutí se sociální systém, tak tomu nikdo nevěří,“ uvedl ministr vnitra. Dodal, že je potřeba tohle lidem lépe vysvětlovat.
„Teď se euro přijímat nebude“
Další z témat, které na diskuzi padlo, bylo přijetí eura. Vicepremiér byl vyzván k tomu, aby vláda uspořádala o přijetí eura referendum. Podle Rakušana ale není nic takového na stole.
„Debata o euru je v jiném stadiu. To je to, co jsme vnesli do veřejného prostoru, že se o tom začne nahlas mluvit. Bude expertiza a veřejná debata, dávají k tomu názor odborníci. Veďme tuhle debatu. Teď se nebavíme o tom, že by se v ČR přijalo euro. Zákon o obecném referendu je ve Sněmovně dlouho. A jako STAN se vůbec nebráníme tomu, aby se v referendu hlasovalo. Ale návrhy, které přicházely, byly totálně populistické, že by se hlasovalo úplně o všem,“ vysvětloval Rakušan.
X X X
NA POTÍŽE OSTRAVSKA SE FIALA VŮBEC NEVYPRAVIL
ROZHAZUJÍ SE MILIONY A MILIARDY
LIDÉ NERACUJÍ, DOSTAVAJÍ JEN VÝPLATY
Vývoj v huti Liberty je smutný, nekomunikuje s námi majitel. Informace máme z médií, stěžuje si hejtman
Mají pravdu odboráři krachující hutě Liberty Ostrava, kteří si stěžují na nezájem státu? Jak zaměstnancům může pomoci Moravskoslezský kraj? „Na celkový vývoj v huti Liberty Ostrava se dívám smutně. Jde o soukromou společnost, která s krajem v podstatě nekomunikuje,“ říká v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška (ANO).
x Ještě v sobotu Karel Havlíček (ANO) tvrdil, že Andrej Babiš bude ve sněmovních volbách lídrem, ale nutně nemusí být premiérem. V neděli již předseda ANO kategoricky prohlásil, že ambici stát se předsedou vlády má. Dokonce řekl, že premiérem bude. Svědčí to o dostatečně demokratických postupech uvnitř vašeho politického seskupení?
Myslím, že demokracie v hnutí je a bude. Jak řekl pan předseda, ve hře jsou i další kandidáti na předsedu ANO, ať už Karel Havlíček, nebo Alena Schillerová. Lídr je ale samozřejmě jen jeden.
Na celkový vývoj v huti Liberty Ostrava se dívám smutně. Jde o soukromou společnost, která s krajem v podstatě nekomunikuje. Je smutné, když se na to, co se děje, jen díváme z médií, popisuje Jan Krkoška
Momentálně je třeba udělat vše pro to, abychom jako hnutí ANO ve volbách většinově vyhráli a jakýmsi způsobem rozbili pětikoalici. Poté se bude debatovat o tom, kdo bude premiér.
X S jakými tématy a ambicemi v rámci hnutí půjdete do letních evropských voleb?
Témat je celá řada, určitě budeme chtít na evropské půdě hájit suverénní, silné Česko, udržet právo veta. Máme zde i téma Green Dealu, kdy budeme chtít do určité míry nastavit systém, který by byl pro všechny dostačující. Také budeme bojovat proti migraci.
Sedmkrát odloženo
X Stát nechystá žádnou další pomoc ostravské huti Liberty, kde již od prosince valná část zaměstnanců nepracuje. Jak se díváte na stanovisko ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN)?
Na celkový vývoj v huti Liberty Ostrava se dívám smutně. Jde o soukromou společnost, která s krajem v podstatě nekomunikuje. Je smutné, když se na to, co se děje, jen díváme z médií a nemáme jasné kroky a stanoviska majitele, který vůbec nekomunikuje.
Máme pouze z týdne na týden měnící se písemná vyjádření, která dostávám osobně od českého managementu. Rozhodnutí, zda se Liberty rozjede, či ne, se už posunulo sedmkrát. Asi je vám jasné, že i posedmé je to o tom, že se nerozjede.
X Pokud jde o návazné firmy, podle vašeho náměstka Jakuba Unucky (ODS) se většinu firem zřejmě podaří zachránit, respektive se jim podaří přežít?
Jde o úhel pohledu. Pro dané firmy, se kterými jsme v kontaktu, jsme dělali dotazníkové šetření. Zareagovalo 320 z nich a vedou se s nimi osobní pohovory, vypracovává se studie, abychom věděli, na čem jsou.
Podařilo se nám vytvořit jakési opatření v rámci společnosti MS Pakt, která je naše, k tomu, abychom měli jakýsi balíček ucelených služeb právě pro firmy, které na Liberty Ostrava navazují.
To znamená, že v tomto týdnu začínáme dělat takzvané workshopy, kam mohou přijít majitelé a zaměstnanci a budeme s nimi řešit jejich požadavky, ať je to na státní správu, finanční úřad, Moravskoslezský pakt zaměstnanosti nebo Moravskoslezský kraj. Momentálně je základní balíček, který máme, pro dané společnosti bezplatný.
Heřmanická halda
X Pět kilometrů od centra Ostravy doslova doutná další problém. Ovzduší zamořuje takzvaná heřmanická halda. Co se stalo? Proč hoří a proč byla její sanace zastavena?
To jsou otázky spíše přímo na pana ředitele Diama, jde o státní podnik. Já zde hájím obyvatele našeho kraje, kdy mi není lhostejné životní prostředí. Pan ministr Síkela sem v pátek přijel, u heřmanické haldy jsme osobně byli.
Halda je opravdu termická a je potřeba s tím něco dělat. Pan ministr zřídil pracovní skupinu, která mu bude vyhodnocovat postup v řešení různých otázek, které jsme mu já a pan primátor zaslali. Pro Moravskoslezský kraj jde z dlouhodobého hlediska opravdu o velký průšvih a je nutné to řešit.
X X X
VELKÉ PROTESTY NA UKRAJINĚ, V KYJEVĚ
PŘÍZNIVCI EXPREZUDENTA POROŠENKA?
Protesty v Kyjevě
Obyvatelé Kyjeva vyšli na shromáždění v centru ukrajinské metropole. Hlavním požadavkem je návrat vojenského personálu z fronty. Informuje o tom agentura Ukrinform.
Přesný počet demonstrantů stále není znám, orientačně se dá odhadovat, že šlo o stovky lidí. Kyjevané vyšli do ulic s plakáty: „Nový vrchní velitel – noví vojáci“ a „Vojáci nejsou otroci“. To znamená, že můžeme předpokládat, že protestující jsou příbuzní bojovníků ukrajinských ozbrojených sil na frontě.
Připomeňme, že po odvolání vrchního velitele ukrajinských ozbrojených sil Valerije Zalužného a jmenování jeho nástupce Oleksandra Syrského se v Kyjevě konal mítink na podporu Zelenským vyhozeného generála. Podle informací byli jeho účastníky hlavně stoupenci bývalého prezidenta a dnes poslance Petro Porošenka, server vasevec.cz
X X X
V KAZACHSTANU VLÁDNE GENERÁL PETER JUZA
Peter Juza: Nová vláda v Kazachstane – na čele je generál!
Do psej matere, tak sa to robí!
To si určite vraveli mnohí Slováci, keď sa dozvedeli, že dňa 5. februára 2024 podala demisiu vláda Kazachstanu, ktorú viedol Alichan Smailov.[1] Následne sa už 7. februára 2024 zišiel nový kabinet. No, nový je dosť optimistická kategória, pretože z 25 doterajších členov svoj pozície obhájilo 21 ministrov.[2]
Doterajšiu zostavu vlády, ktorej prezident Kasym-Žomart Tokajev dôveruje, doplnili nasledujúci ministerskí „novici“:
Madi Takiev – nový minister financií, ktorý bol doteraz predsedom Výboru pre financie a rozpočet Mažilisu (dolná komora) Parlamentu Kazachstanu. Na poste vystriedal Erulana Žamaubajeva.
Nurlan Bajbazarov sa stal ministrom národného hospodárstva a okrem toho je podpredsedom vlády. Vystriedal Alibeka Kuantyrova (ktorý však nebol podpredsedom vlády). Do svojho menovania bol predsedom správnej rady holdingu Bayterek.
Novou ministerkou zdravotníctva sa stala Akmaral Aľnazarova, ktorá bola senátorkou v Senáte Parlamentu Kazachstanu.
Novým ministrom pre mimoriadne situácie a technogénne katastrofy, čo je silové ministerstvo, sa stal Čingis Aronov, ktorý nahradil Syryma Šaripchanova.
Z analyticko-informačného pohľadu je dôležité fixovať, že podpredsedami vlády ostali Tamara Dujsenova, Serik Žumangarin a Roman Skljar sa stal prvým podpredsedom vlády.
A keď sme pri tom fixovaní, ešte jedno dôležité poznanie – kazašský prezident vymenoval za ministrov zahraničných vecí, vnútra a obrany doterajších šéfov rezortov: Murata Nurtleuja, Eržana Sadenova a Ruslana Žaksylykova.
Čo sa týka politického osudu doterajšieho predsedu vlády A. Smailova, zrejme bude menovaný za akima (primátora) hlavného mesta Astany, ale to ešte ukáže čas. Len si pripomeňme, že A. Smailov bol na čele kazašskej vlády po januárových tragických udalostiach v roku 2022. No a keď sme pri špekulácii ohľadne budúcnosti expremiéra, tak skúsme špekulovať aj okolo ďalšej budúcnosti nášho fanúšika, priateľa, exveľvyslanca na Slovensku a autora SLOVA, námestníka ministra ZV Kazachstanu Romana Jurieviča Vasilenka.
Ak teda minister zahraničných vecí V. Nurtleuia dostal opakovanú dôveru prezidenta, tak predpokladajme, že nebude meniť svoj tím. Plus je ešte jedno plus. Kazašský minister sa zberá na Slovensko a vymeniť takého znalca Slovenska, akým R. Vasilenko je, by bol drahý luxus. Pritom kazašská diplomacia si vie vážiť svojich expertov a našťastie do tohto módu sa po „hrôzoministrovaní“ v podaní I. Korčoka, R. Káčera a M. Wlachovského (pod pláštikom prikrytia z prezidentského paláca – t.j. personálne hovoríme o veľvyslancoch P. Bátorovi, alebo o T. Valáškovi s manželkou) vracia aj slovenská diplomacia, kde má odbornosť väčší cveng než politická príslušnosť, či nebodaj spolupráca s niektorou zo zahraničných služieb.
A teraz to najdôležitejšie. Na čele novej kazašskej vlády bude (je) Olžas Abaevič Bektenov (Олжас Абаевич Бектенов).[3] Ide o 13. predsedu vlády v novodobej histórii nezávislého Kazachstanu a prezident si tento návrh (navrhol ho predseda vládnej strany Amanat Erlan Košanov) osvojil.
Narodil sa 13. decembra 1980 v hlavnom meste Kazašskej sovietskej socialistickej republiky – Alma-Ate (dnes Almaty).[4] Vyštudoval Kazašskú štátnu právnickú akadémiu (v súčasnosti Kazašská humanitárna právnická univerzita M.S. Narikbaeva) v Alma-Ate. Najskôr pôsobil v právnej službe na úrovni mesta, potom začal pracovať na úrade vlády a neskôr sa presunul do prezidentskej kancelárie (vtedy bol prezidentom Nursultan Nazarbajev). Naposledy pracoval ako predseda Agentúry pre boj s korupciou Kazachstanu (Агентствo по противодействию коррупции).[5] Ako šéf tejto protikorupčnej agentúry (ide o silovú štruktúru) dosiahol hodnosť generál poručíka antikorupčnej služby. Je otcom troch detí.
Prečo prepriahanie?
Toľko suché údaje z oficiálneho životopisu, lenže otázkou je, prečo prepriahanie a prečo padla voľba na tohto pomerne mladého generála.
Špecialisti na vnútornú politiku a vzťahy žúz v Kazachstane sa zhodujú na tom, že O. Bektenov je pomerne silná politická figúra, a že zo strany prezidenta K.-Ž. Tokajeva to bola rošáda s ťahom na mat. Čiastočné doplnenie vlády, rekonfigurácia kompetencii jednotlivých ministrov a najmä osoba nového predsedu vlády vytvárajú silný predpoklad, že „Tokajev tím“ zaháji forsáž plnenia prezidentského programu Nový Kazachstan (Новый Казахстан), ale aj to, že v Kazachstane budú ohlásené a odštartované ďalšie politické, sociálne a ekonomické reformy. Nakoniec práve o nich hovoril prezident na rozšírenom zasadnutí vlády 7. februára 2024.[6]
Čierny kôň prezidenta
Z pohľadu z Bratislavy si treba po prvé všimnúť, že nový premiér O. Bektenov (čo nie je náhoda) doteraz viedol protikorupčnú štruktúru, a teda má vo svojom archíve veľmi citlivé materiály. Tie určite napomôžu prezidentskému projektu nového a najmä spravodlivého Kazachstanu a samotnému O. Bektenovovi realizovať v praxi to, čo doteraz agentúrne spracovával. Po druhé, ide o človeka z novej generácie, ktorá je produktom nezávislého Kazachstanu a táto generácia musí prevziať zodpovednosť za svoju krajinu. Inak povedané, v histórii krajiny je to najmladší predseda vlády. A po tretie – po prvý raz je na čele vlády predstaviteľ silového bloku – generál!
No a na záver a po štvrté, berúc do úvahy profesionálne pozadie nového predsedu vlády, zjavne sa bude preferovať jedna téza zo spomenutého prejavu prezidenta K.-Ž. Tokajeva, ktorá znie „…vrátenie nezákonne vyvezených aktív…“
Podčiarknuté a zrátané, menovanie O. Bektenova na post predsedu vlády je veľmi zaujímavé aj v súvislosti s tým, čo sme analyzovali na stránkach SLOVA pred pár dňami[7], ale môže to byť len náhoda…
Petre Juza, Autor je emeritný vysokoškolský učiteľ, server vasevec.cz
X X X
NATO ZELENOU ARMÁDU?
NATO chce mít „zelenou“ armádu
Na žádost Generálního sekretariátu Rady Evropské unie byla vypracována zpráva analyzující výhody a nevýhody „zelenějších ozbrojených sil“, uvádí polská rozhlasová stanice RMF FM.
Zpráva odkazuje na slova generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga: „Nemůžeme si vybrat mezi zelenými nebo silnými ozbrojenými silami, potřebujeme silné a zelené zároveň.“ Portál RMF FM v neděli uvedl, že podle autorů dokumentu mohou za 5,5 procenta armády. globální emise CO2.
Zpráva zdůrazňuje, že ve „Strategické koncepci NATO 2022“ Aliance zajišťuje „příspěvek k boji proti změně klimatu snížením emisí skleníkových plynů, zlepšením energetické účinnosti a investicemi do čistých zdrojů energie“.
Autoři přiznávají, že nejdůležitější jsou efektivita a rychlost odezvy armády a nové technologie ještě nejsou plně vyzrálé.
Dokument zdůrazňuje, že pokud chce mít NATO „zelenou armádu“, bude muset vážně zvážit svou pozici v kontextu svých největších globálních rivalů. Jde o to, že Rusko a Čína nevěnují pozornost tomu, kolik CO2 jejich armády vypouštějí.
Vybavení, které bude armádě dodáno do roku 2030, bude využíváno až do roku 2080. To znamená, že bude po dlouhou dobu poháněno fosilními palivy. „Postupem času však armáda možná nebude mít na výběr. Pokud všechna civilní odvětví přejdou na méně emisní zdroje energie. To, že taková zpráva vznikla, také dokazuje, že EU začíná přemýšlet o tom, jak snížit emisní náročnost ozbrojených sil,“ uvádí portál RMF FM, server vasevec.cz
X X X
‚NATO nemůže být závislé na rozmarech prezidenta USA.‘ Borrell zkritizoval vyjádření Trumpa
NATO nemůže být vojenskou aliancí závislou na rozmarech amerického prezidenta, řekl v pondělí šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Reagoval na nedávná vyjádření pravděpodobného republikánského uchazeče o Bílý dům Donalda Trumpa, že Spojené státy by pod jeho vedením nepřišly v případě napadení Ruskem na pomoc zemím NATO, pokud by ty nedávaly dost peněz na vlastní obranu.
„Budu sarkastický. Během této kampaně uvidíme a uslyšíme velké množství věcí,“ poznamenal Borrell po novinářské otázce.
„NATO nemůže být vojenskou aliancí a la carte. Nemůže být vojenskou aliancí, která funguje v závislosti na rozmarech amerického prezidenta, který je zrovna u moci. Není to ano, ne, ano, zítra ne, záleží na tom, kdo jste,“ dodal s tím, že NATO buď existuje, nebo neexistuje.
Exprezident Trump, který se uchází o republikánskou nominaci, v sobotu ve městě Conway v Jižní Karolíně před svými příznivci vzpomínal na setkání s prezidentem jisté „velké země“ v Evropě, který se ho prý zeptal: „Když nebudeme platit a napadne nás Rusko, budete nás chránit?“
Na to podle svých slov Trump odpověděl: „Ne, neochránil bych vás. Ve skutečnosti bych je povzbuzoval, ať si dělají, co k čertu chtějí,“ řekl s tím, že státy musí platit své účty za obranu.
Vyjádření bývalého prezidenta USA zkritizoval i generální tajemník NATO. Jakékoliv náznaky, že by si členové NATO vzájemně nepřišli na pomoc, podkopávají bezpečnost celé Aliance a ohrožují americké i evropské vojáky, uvedl Jens Stoltenberg. „Každý útok na Severoatlantickou alianci bude čelit společné a silné reakci,“ dodal.
Kreml v pondělí odmítl Trumpova slova komentovat. „Jsem stále tiskový mluvčí (ruského prezidenta Vladimira) Putina, nikoliv Trumpa,“ řekl na dotaz novinářů kremelský mluvčí Dmitrij Peskov.
X X X
VÝZNAMNÝ KONGRES V PRAZE
Hybridní kongresy jsou ekologičtější, osobní zážitek ale nenahradí, říká dr. Špičák
Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) pořádá čtvrtý ročník workshopu Prague Endoscopy Days. Součástí bude tradičně přímý přenos endoskopických zákroků. Stejně jako v minulých letech bude akce hybridní, a i kvůli ochraně životního prostředí, řekl pro iDNES.cz přednosta Kliniky hepatogastroenterologie IKEM Julius Špičák.
X Příští týden se v Praze uskuteční 4. ročník Prague Endoscopy Days. Konference se zúčastní řada předních světových endoskopistů. Co pro vás tato účast znamená?
Znamená to po mě obrovskou satisfakci jak osobní, tak celého pracoviště IKEM. To, že sem přijede pět amerických profesorů, znamená, že to pracoviště je opravdu respektované. Jsou to lidé, kteří jsou doslova na roztrhání, protože jsou ozdobou každé akce.
Tradice této akce je daleko starší. Prague Endoscopy Days je extendovaný formát, původně to byl pouze endoskopický den IKEM. Úplně první kongres tohoto druhu byl živý přenos v rámci Evropské endoskopické společnosti, který nám přidělili v roce 1993.
Tehdy též přijel absolutní výkvět evropských endoskopistů, kteří velmi zírali na kvalitu naší práce. Od roku 1996 se to pak konalo každoročně. Pravidelným hostem byl vždy stávající prezident Evropské endoskopické společnosti.
Před čtyřmi lety jsme ten formát rozšířili, takže už nejde pouze o kongres v rámci IKEM, ale je to živý přenos rozšířený na celou Prahu. To samozřejmě znamená větší množství jak aktivních účastníků, co provádí endoskopie, tak i větší účast.
X Součástí programu budou také přímé přenosy endoskopických zákroků. V čem je takový způsob přednášky lepší než záznam zákroku?
Na přímém přenosu je postavena celá akce. Díky širokému spektru výkonů i jejich kvalitě a počtu jsme skutečně respektováni a já jsem za to nesmírně rád. Možné je samozřejmě obojí, přímý přenos i záznam, ale ta interakce je velmi přitažlivá. Dnes už je taková technika samozřejmostí a podobných akcí je řada.
x Letošní ročník je opět hybridní, zájemci budou moci workshopy sledovat i on-line. Proč jste u této formy zůstali? Osvědčila se vám v minulých letech při pandemii covidu?
Je tu určitý trend, aby takové akce byly hybridní, nebo dokonce aby byly jen on-line. Musím říct, že to souvisí také s tím, že zdravotnictví jako takové je jeden z největších znečišťovatelů životního prostředí a bude nutné s tím něco dělat.
Na emisích skleníkových plynů se podílí přibližně sedmi procenty. Jedním z největších znečišťovatelů je právě doprava. Bude se to muset řešit tím, že se medicína bude dělat více on-line.
Na jednu stranu je třeba se setkávat, na druhou stranu je kongres, který má třeba několik tisíc účastníků, problém pro životní prostředí. Takže i to je jeden z důvodů, proč význam hybridních akcí narůstá.
X Promítá se tedy možnost sledovat workshop on-line do celkové návštěvnosti?
Zatím to vliv na celkovou návštěvnost nemá, protože lidé se prostě setkávají rádi. Zjistili jsme, že když absolvujeme kongres on-line, tak se zkrátka nesoustředíme. Sednu si k obrazovce, za pět minut zvoní telefon a začnu řešit pacienta.
Bude se muset najít nějaký kompromis. Na jedné straně je fajn, že je dostupnost různých kurzů z Ameriky, ale zjistíte, že ta vaše účast není plnohodnotná. Ta koncentrace, když se jste na místě v sále, je zkrátka jiná.
X Na programu je široká škála přednášek domácích i zahraničních lékařů. Jaké novinky představí?
Naprostá specialita v rámci Čech je obezitologická endoskopie, tedy zmenšování žaludku různým způsobem. To, co se dříve provádělo chirurgicky, se dnes zvládne endoskopicky. Další naší specializací je POEM (perorální endoskopická myotomie, pozn. red.), což je poetický název, ale jedná se o endoskopický chirurgický zákrok na konci jícnu u pacientů, kteří obtížně polykají.
Provádíme také zákrok G-POEM u pacientů, kterým se nevyprazdňuje žaludek. Jsme jediné pracoviště v Čechách, které tyto zákroky provádí. V Evropě máme jeden z největších rozsahů a kvality těchto výkonů. Články o metodách vyšly v nejprestižnějších časopisech. Loni dostal vedoucí týmu titul Česká hlava, což je mimořádně prestižní záležitost na akademické půdě.
X Jak se IKEM na workshop připravuje?
Pro nás je to velký svátek. Je to spousta práce. To oddělení to v podstatě na týden úplně paralyzuje. Jde zhruba o třicet pacientů, všechny je musíme přijmout, připravit na výkon, poté zase propustit. To je vše na několik dnů, celé to pracoviště to vytíží. Je to tedy velký kus práce, ale je to pro nás vždy svátek.
„Umělá inteligence je velká výzva“
X Jedna z přednášek se zaměří také na využití umělé inteligence v endoskopii. Jak může AI ovlivnit obor endoskopie jako takový?
Endoskopii to skutečně zásadně změní. Vlastně to zásadně změní všechny zobrazovací metody. S určitou nadsázkou říkám, že do deseti let například rentgenologie jako zobrazovací metoda přestane existovat. Podobně je to například u histologie. Umělá inteligence se naučí rozpoznat obrazy tak, že chybovost bude menší než chybovost lidského oka.
Samozřejmě je zde otázka právní, kdo bude za výsledek umělé inteligence odpovědný. Pak je tu otázka, kdo to bude kontrolovat, protože ti lidé už to nebudou umět.
Je to velká výzva a já nevím, jestli nám umělá inteligence obecně pomůže, nebo nás zničí. Myslím, že obě varianty jsou pořád na stole, ale vývoj tu nepochybně je. Dnes už endoskopy s umělou inteligencí pracují, vyhodnocují obraz a rozpoznají změny, které pouhé oko přehlédne.
X IKEM pravidelně pořádá konference v různých oborech, vy sám jste často v organizačních výborech. V čem vidíte největší přínos podobných akcí, je to jen o vzdělávání?
Ten edukativní význam je prostě obrovský. Pořád jsme ještě lidská společnost, která je založená na bezprostřední komunikaci. Pořád v ní vidím přínos.
Ten bezprostřední zážitek je zkrátka nenahraditelný, ta emoce, která to provází, je nenahraditelná, byť všechny metody jsou samozřejmě dostupné on-line. Ten osobní zážitek je zkrátka jedinečný, síla toho vjemu je prostě stále nenahraditelná.
X X X
Při cvičení v Lotyšsku nás vystavili azbestu, stěžují si britští vojáci
Skupina 260 vojáků britského námořnictva podala u soudu stížnost na tamní ministerstvo obrany. Armádní velení je podle nich při vojenských cvičeních v Lotyšsku v letech 2018 a 2019 nutilo přespávat v budovách, kde byl azbestový prach. Případem se bude zabývat londýnský vrchní soud.
Z 260 dotyčných vojáků je v aktivní službě stále 38, uvádí stanice BBC. Podnět k soudu podaný začátkem února vychází z iniciativy Edwarda Hilla, jednoho z příslušníků námořní pěchoty, který se cvičení účastnil.
Hill tvrdí, že vojáci tehdy přespávali na základně Skrunda-1 v opuštěném bývalém sovětském městě v Lotyšsku, kde si v jedné z budov všiml prachu, který podle jeho podezření mohl obsahovat azbest.
Hill požádal velicího důstojníka, zda by skupina raději mohla spát venku ve stanu, což mu z bezpečnostních důvodů nebylo dovoleno. Hill poté z vlastní iniciativy nabral dvoukilogramový vzorek prachu. Následné testy údajně prokázaly, že prach skutečně obsahuje rakovinotvorný azbest, který se využíval k izolaci potrubí nebo střech domů.
„Jeden člověk nám řekl, že ten prach by azbest mohl obsahovat, ale že spát uvnitř je bezpečné. Jiný člověk nám řekl, že se nemáme čeho bát, protože azbest z budovy odstranili. Chtěli jsem se přesvědčit sám. Mohli jste si protřepat vlasy a vidět, jak vám z nich padá. Pokrýval naprosto všechno,“ popsal Hill podmínky při vojenském cvičení.
„Neupsali jsme se ke zdravotním potížím“
V textu žaloby rovněž stojí, že ministerstvo obrany vědělo, že azbest je na základně Skrunda-1 přítomný, ale jednotky dostatečně neinformovalo. Hostitelská země cvičení, tedy Lotyšsko, podle Hilla předalo velení armády mapu, na níž byly červeně a zeleně označené budovy, přičemž zelené značení znamenalo, že azbest byl z budovy odstraněný.
Ministerstvo obrany uvedlo, že zdraví svých jednotek bere „extrémně vážně“ a že ve věci údajného vystavení azbestu již nechalo provést vnitřní vyšetřování. To údajně dospělo k závěru, že jeden z příslušníků námořnictva byl „ústně informován“, že červeně značené budovy obsahují azbest a zelené nikoliv. K soudnímu řízení se ministerstvo vyjádřit odmítlo.
„Všichni jsme se upsali, že budeme sloužit a můžou nás poslat kamkoliv. Ale neupsali jsme se, že budeme mít v 50 letech zdravotní potíže kvůli zanedbanému vojenskému cvičení,“ řekl jeden ze 260 vojáků, který si podle BBC nepřál být jmenován.
Britská ministerstva chrání před trestním stíháním královská imunita, což je další bod, kterým se stížnost zabývá. Podle vojáků by o ni ministerstvo mělo přijít, jde-li o případy související s vojenským výcvikem.
X X X
Církve v Británii prohlašují migranty za křesťany, ztěžuje to jejich deportace
Britské církve čelí rozsáhlé kritice, že umožňují nelegálním migrantům vyhnout se deportacím pomocí konverze ke křesťanství. A to i když jde o usvědčené kriminálníky. Pobouření vyvolal případ Abdula Ezediho, po němž policie pátrá v souvislosti s chemickým útokem na ženu a její děti. Ezedi dostal azyl údajně právě poté, co konvertoval ke křesťanství.
Na začátku února vyhlásila policie po Ezedim pátrání. Migrant afghánského původu je podezřelý z útoku žíravinou na ženu a její dvě dcery, který jim způsobil vážná zranění. Ezedi přitom nebyl úřadům neznámý. Už předtím byl odsouzen za sexuálně násilný čin. Strážci zákona jej zatím nedopadli, domnívají se, že se při útěku utopil v Temži.
Ezedi dvakrát neúspěšně žádal o udělení azylu. Potřetí, kdy už mu hrozila deportace, mu soudce povolil v Británii zůstat. Stalo se tak poté, co konvertoval ke křesťanství a baptistický kněz se za něj zaručil, že je zcela oddán své nově nalezené víře.
Jeho případ vyvolal v Británii debatu, zda křesťanská společenství neumožňují migrantům získat azyl v zemi až příliš snadno. Konzervativní poslankyně a bývalá ministryně vnitra Suella Bravermanová obvinila církve, že umožňují falešné žádosti o azyl „průmyslového rozsahu“.
I další politici podezírají kněze, že pomáhají migrantům vytvořit si neupřímnou, falešnou křesťanskou identitu s cílem zachránit je před deportací. Britská vláda začala záležitost vyšetřovat.
Kriminálníci schovávající se za kříž
List The Times s odvoláním na svou analýzu soudních rozsudků tvrdí, že soudy umožnily v zemi zůstat nejen Ezedimu, ale i dalším kriminálníkům. Například muž z Bangladéše, odsouzený na dvanáct let za vraždu své ženy, se proti deportaci úspěšně odvolal. Argumentoval, že je konvertita ke křesťanství a v jeho převážně muslimské rodné zemi by mu hrozila újma.
Podle The Times citovali žadatelé přestoupení na křesťanství jako důvod, aby získal permanentní pobyt, od ledna 2023 v 28 případech. V třinácti soud žádost zavrhl, v osmi přikázal nové slyšení a v sedmi azyl schválil. Z těchto sedmi migrantů pět spáchalo vážné kriminální činy, dodává deník.
Analýza ukazuje, že nejúspěšněji se vyhýbají deportacím Íránci. A to i když má soudce vážné pochybnosti o opravdovosti jejich nově nalezené víry. V jednom případě soud rozhodl, že Íránec odsouzený za útok k 18 měsícům vězení navzdory jeho tvrzením není křesťanský konvertita, ale do vlasti ho neposlal. Dotyčný měl totiž paže pokryté tetováním s křesťanskými motivy, a íránské orgány by jej považovaly za křesťana tak jako tak.
Írán patří mezi ty muslimské země, které konverzi od islámu ke křesťanství trestají nejpřísněji. Takovým jedincům hrozí i smrt. Křesťané ale čelí veřejnému odsouzení a trestům i v dalších muslimských zemích. Podle mezinárodního práva by konvertity navracení do těchto států mohlo ohrozit na životě. Podle kritiků to někteří migranti zneužívají k tomu, aby svázali soudům ruce.
Nejsme soudy, hájí se církve
Církevní představitelé se hájí, že nikdo nedokáže stoprocentně vidět do srdce toho druhého. Podle arcibiskupa z Canterbury Justina Welbyho duchovní jednoduše „následují učení církve, kterým je starost o cizince“. „Je prací naší vlády, aby ochránila naše hranice, a soudů, aby posoudily žádosti o azyl,“ říká.
Bývalý anglikánský kněz ze severu Anglie Matthew Firth církev obvinil, že se podílí na „učiněném průmyslu“ s křty. Podle něj jen v jeho kostele požádalo o křest asi 20 migrantů, aby podpořili své žádosti o azyl.
Biskup z Durhamu Paul Butler označil Firthova tvrzení za vymyšlená a postrádající důkazy. Zdůraznil, že Firth sám pokřtil sedm migrantů. „Jako odpovědný kněz si byl jistě vědom své odpovědnosti za kontrolu pravosti kandidátů. Pokud se objevil jakýkoli náznak něčeho nesprávného, měl to pan Firth nahlásit,“ řekl.
Někteří církevní představitelé ale připouštějí, že kněží mohou být terčem cílené manipulace. Ze soudních dokumentů vyplývá, že někteří se za migranty postavili, i když ti nechodili vůbec do kostela nebo neznali základy křesťanské věrouky.
„Naší hlavní odpovědností je přijímání, pohostinnost, podpora a vyučování, ale musíme to dělat moudře a s vědomím, že občas se najdou lidé, kteří se nás pokusí podvést,“ myslí si biskupka z Chelmsfordu Guli Francisová-Dehqaniová. Podle ní by ale tato skutečnost neměla odvést pozornost od systematických problémů, mezi něž patří přetížený a neefektivní imigrační systém.
X X X
Když vy Ukrajinu, my Rusko? Mongolský exprezident škádlí Putina dávnými mapami
Vladimir Putin se ve svém nedávném rozhovoru s americkým novinářem Tuckerem Carlsonem rozpovídal o dávné historii Ruska a Ukrajiny. Ne všem se ale jeho výklad dějin zamlouval. Bývalý mongolský prezident ukázal Putinovi i světu, co by si podle logiky vládce Kremlu mohl nárokovat Ulánbátar. Zároveň ale ujistil: „Jsme mírumilovná a svobodná země.“
Vladimir Putin dal minulý týden rozhovor kontroverznímu americkému novináři Tuckeru Carlsonovi. Dvouhodinový záznam ale více než interview připomíná monolog ruského vládce, který se snaží Carlsonovi přiblížit svůj pohled na historii.
Putin opakovaně obhajuje ruské právo na Ukrajinu skrze středověké souvislosti. Tvrdí, že historie ruské státnosti začala už v devátém století, kdy kníže Rurik vládl Novgorodu.
Historici ale upozorňují, že touto érou lze dokládat i začátek ukrajinské státnosti, jelikož tehdy nic jako centristický stát jednoho národa neexistovalo. Putin pak zběžně mluví i o 13. století, ve kterém probíhala mongolská invaze na západ.
Putin zmiňuje, že v důsledku této expanze Kyjev ztratil suverenitu a spadl pod mongolskou nadvládu. Podle Putinovy logiky by pak Mongolsko mohlo mít nárok nejen na Ukrajinu, ale také na naprostou většinu Ruska.
Bývalý mongolský prezident z let 2009 až 2017 Cachjagín Elbegdordž tak raději poslal světu na sociální síti X jasný vzkaz: „Po Putinových výrocích jsem našel historickou mapu Mongolska. Nebojte. Jsme svobodná a mírumilovná země.“ V jednom z obrázků pak dokonce porovnává rozlohu mongolského impéria s Rusí v 15. století.
X X X
Francie změní ústavu, na Mayotte se změní pravidla pro udělování azylu
Ve francouzském departementu Mayotte v indickém oceánu přestane platit automatické udělování občanství dětem, které se na ostrově narodí. Po příletu na Mayotte to dnes oznámil francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin. Výrazně se podle něj také zpřísní pravidla pro sjednocování rodin. Vláda v Paříži tak vyslyšela volání místních po zastavení nelegální migrace, zejména ze sousedního souostroví Komory, píší francouzská média.
V dohledné době by stejně tak mohla zmizet i takzvaná teritoriální víza, uvedla stanice BFM TV. Mayotte má totiž ve francouzském právním systému výjimku. Víza vydaná na jednom z jejích dvou ostrovů platí právě pouze na Mayotte a držitelé nemají právo vstupu do žádného dalšího ze 100 departementů pevninské Francie.
„Už nebude možné stát se Francouzem, pokud se člověk nenarodí francouzským rodičům,“ prohlásil po příletu Darmanin. Změna podle něj bude vyžadovat revizi ústavy, Národní shromáždění by o tom mělo hlasovat „v nadcházejících týdnech“. Získat takto francouzské občanství až na výjimky není možné ani jinde ve Francii.
Mayotte má podle oficiálních statistik asi 310.000 obyvatel, podle tamních úřadů žije ale na ostrovech lidí výrazně více. Téměř polovinu obyvatel tvoří přistěhovalci z Afriky nebo z Komor. Nejbližší komorský ostrov je vzdálen od Mayotte 70 kilometrů a mnoho lidí se pokouší moře překonat v malých člunech.
Darmanin uvedl, že kombinace zpřísnění pravidel pro sjednocování rodin a dalších ohlášených opaření výrazně sníží atraktivitu Mayotte pro migranty.
Vládní krok uvítaly francouzské pravicové strany Národní sdružení (RN) a Republikáni (LR), jen podle nich přichází pozdě, když už teď polovinu obyvatel Mayotte tvoří cizinci. Rozhodnutí se naopak nelíbí francouzské levici, která v tom vidí „útok na samotnou myšlenku občanství“ a kritizuje ustupování vlády krajní pravici. Socialisté okamžitě oznámili, že proti změnám budou hlasovat, ceskajustice.cz
X X X
Advokáti si dál stěžují na krácení odměn, ČAK to chce řešit se soudy i ministerstvem
Česká advokátní komora (ČAK) kritizuje to, že soudci krátí odměny zmocněnců zranitelných obětí trestných činů. O problému chce jednat nejen s ministerstvem spravedlnosti, ale u kulatého stolu i se zástupci soudů, uvedla mluvčí profesní komory Iva Chaloupková. Podle ní nejde o ojedinělý problém, ale zřejmě o systémovou záležitost. Někteří advokáti kvůli této praxi veřejně poukázali na reálně hrozící nedostatek zájemců o pozici zmocněnce.
Podle vyjádření některých advokátů hledají soudy cesty, jak odměny pro ex offo zmocněnce obětí osekat či jak oddálit jejich vyplacení. Odmítají jim například uhradit účast na výslechu obviněných či některé písemná podání, protože tyto úkony označují za nadbytečné.
„Za tento týden jsme museli odmítnout tři oběti znásilnění, jednu oběť domácího násilí a jednu oběť těžkého ublížení na zdraví, protože nám za jejich zastupování stát neplatí,“ napsala v lednu na sociální síti X advokátka Lucie Hrdá. „Soudy nás nutí posílat klienty samotné na výslech a neúčastnit se výslechu obviněných. Žádný zmocněnec nepošle oběť samotnou na procesní úkon. Tohle je zásadní ohrožení práv obětí,“ připojila se advokátka Petra Naskosová.
Stížnosti advokátů se kupí
Mluvčí ČAK k tomu uvedla, že advokáti a advokátky si na krácení odměn advokátů ustanovených soudy k poskytnutí právní pomoci začali stěžovat nejen na sociálních sítích, ale také přímo v reakcích zasílaných komoře. ČAK proto už před časem vyzvala své členy, aby s ní své negativní zkušenosti s touto praxí soudů sdíleli. Takto získané podklady chce použít k jednání s ministerstvem.
„Už nyní se ale na základě předběžné analýzy jeví, že přes ujištění ministerstva spravedlnosti ke krácení advokátních odměn nedochází z důvodů na straně ministerstva nebo z důvodů rozpočtové nedostatečnosti,“ sdělila mluvčí. „Patrně souvisí s tím, že prostředky určené na hrazení odměn ustanovených advokátů mají soudy ve stejné rozpočtové kapitole jako ostatní věcné výdaje, takže při hledání provozních úspor šetří též na odměnách advokátů,“ dodala.
Problematiku mají na svých nejbližších schůzích na programu výbor komory pro advokátní etiku i její sekce pro advokátní tarif. Představenstvo ČAK se věcí naposledy zabývalo minulý týden. „Pověřilo předsedu Roberta Němce, aby v této věci nejen dále jednal s ministerstvem spravedlnosti a předložil podněty advokátů dokládající, že skutečně nejde o ojedinělou záležitost, ale aby také inicioval uspořádání kulatého stolu v Justiční akademii za účasti zástupců soudů,“ uvedla Chaloupková. Ministerstvo už dříve zveřejnilo, že situaci by bylo možné řešit například úpravou vyhlášky, ceskajustice.cz
X X X
Dva manažeři konsorcia PVM získali podle báňského úřadu odborná osvědčení až po podání nabídek do tendru na metro D
Konsorcium Porr-Vinci-Marti (PVM), které neuspělo v tendru na výstavbu druhé etapy Metra D v Praze, kritizuje reference vítězné společnosti Subterra. Podle zjištění České justice ale přitom do nabídky samo zahrnulo rozporuplné projekty i personál, který neměl potřebná osvědčení. Pochybnosti se týkají mimo jiné osoby Pavla Z., který byl navržen na pozici hlavního manažera výstavby. Tzv. osvědčení závodního totiž získal na Slovensku a až dodatečně si ho nechal v ČR nostrifikovat Českým báňským úřadem (ČBÚ). Pavel Z. měl navíc společně s dalším pracovníkem, Rudolfem A., oprávnění získat až po odevzdání nabídky do tendru na výstavbu metra D. České justici to sdělil mluvčí úřadu Bohuslav Machek.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v polovině ledna zatím nepravomocně zrušil rozhodnutí o výběru vítěze tendru s tím, že podle něj v dokumentaci vítězného sdružení kolem Subterra chyběly doklady prokazující zkušenosti některých členů odborného personálu. Pražský dopravní podnik následně uvedl, že s rozhodnutím nesouhlasí a v této souvislosti proti němu podal rozklad. Dozorčí rada DPP se také rozhodla zadat audit celého tendru.
U antimonopolního úřadu zároveň leží ještě jedna námitka, která se týká údajného neoprávněného vyloučení konsorcia PVM. V té úřad zatím nerozhodl. Dopravní podnik při vyřazení nabídky PVM argumentoval příliš nízkou cenou a špatným harmonogramem výstavby. Ukazují se však další pochybnosti, které se konkrétně týkají odborných osvědčení a referencí navrženého personálu PVM.
Aby mohli být zaměstnanci nominováni na klíčové vedoucí pozice v tendru na druhou etapu výstavby metra D, musí splňovat předem stanovená kritéria, která jsou vyjmenována v zadávací dokumentaci. Hlavní manažer, tedy jedna z vůbec nejdůležitějších pozic na stavbě, tak musí kromě prokazatelných zkušeností splňovat i podmínku vlastnictví osvědčení “odborné způsobilosti závodního”.
Na pozici hlavního manažera výstavby byl konsorciem PVM navržen Pavel Z.a na pozici vedoucího přípraváře Rudolf A. Česká justice se na jejich způsobilost zeptala Českého báňského úřadu. Z odpovědí mimo jiné vyplynulo, že oba získali osvědčení o odborné kvalifikaci až v prosinci 2022, dle vyjádření ČBÚ až po termínu podání nabídek do tendru.
Slovenská cesta
Osvědčení navíc nebylo uděleno v ČR, ale na základě nostrifikace osvědčení, které dříve získal od Hlavního báňského úřadu na Slovensku. Další důkazy už pak úřad od manažera nepožadoval. „V případě kvalifikací získaných v zahraničí je na uznávajícím orgánu ČR, aby posoudil, zda jsou národní podmínky naplněny či nikoliv. Při posuzování vycházíme zejména ze skutečností uváděných v osvědčení. K případného vyrovnání rozdílů zejména slouží zákonem stanovený institut „kompenzačního opatření“,“ dodal Bohuslav Machek.
V České republice je právní úprava pro získání osvědčení závodního postavena detailněji, příloha předmětné vyhlášky dokonce taxativně definuje obory, jejichž absolvování je jednou z nutných podmínek pro získání diskutovaného osvědčení. Na Slovensku je přístup obecnější, podmínkou je absolvování školy, kde se vyučují předměty potřebné k vykonávání důlní činnosti. Získání osvědčení v ČR je spojeno s konkrétnějšími nároky, než je tomu v SR.
Stavba nové linky pražského metra začala předloni, ve výstavbě je úsek mezi stanicemi Pankrác a Olbrachtova Foto: DPP
Z otevřených zdrojů je možné zjistit, že ani Pavel Z. ani Rudolf A. pravděpodobně nedisponují vzděláním, které by je v ČR opravňovalo úspěšně žádat o osvědčení závodního. Oba pracovníci navíc získali slovenské osvědčení teprve v říjnu 2022, tedy několik týdnů před termínem podání nabídek tendru. Právě termín pro podání nabídek na stavbu druhého úseku metra D, 5. prosinec 2022, je zásadní. Dle vyjádření ČBÚ totiž Pavel Z. i Rudolf A. získali české osvědčení až 12. prosince a v termínu podání nabídky jím tedy nedisponovali. “Ing. Pavlu Z. bylo vydáno ČBÚ rozhodnutí o uznání odborné kvalifikace závodní, a to dne 28. listopadu 2022. Dne 12. prosince 2022 bylo Obvodní báňským úřadem pro území Hlavního města Prahy a kraje Středočeského vydáno pro jmenovaného osvědčení o odborné způsobilosti pro výkon funkce závodní. Dnem 12. prosince 2022 (vydáním osvědčení o odborné způsobilosti) jsou jmenovaní oprávněni k výkonu funkce „Závodní“ na území České republiky,“ uvedl mluvčí ČBÚ Bohuslav Machek.
Čerstvý diplom
Otazníky budí i samotné referenční zakázky Pavla Z. V době zahájení ražeb referenční zakázky “Dálnice D2 Bratislava, Lamačská cesta – Staré grunty – tunel Sitina” měl 23 let. Vysokou školu přitom dokončil v roce 2002, což je podle zveřejněných dokumentů s ohledem na nulovou praxi neslučitelné s tím, aby splnil požadavek zadávací dokumentace na řídící funkci na tunelové stavbě.
Podle sociální sítě LinkedIn pracoval Pavel Z. v době inkriminované zakázky na pozici „tunnel engineer“. Je to vůbec jeho první pracovní zkušenost po dokončení vysoké školy v roce 2002. Za Pavla Z. se nakonec přimluvil objednavatel zakázky, a zakázka coby reference tak i přes pochybnosti nakonec byla uznána. „Zadávací dokumentace vyžadovala pro pozici hlavního manažera výstavby „zkušenost s řízením (z pozice zhotovitele) provádění nejméně jedné dopravní tunelové stavby…”. Zadavatel tuto část kvalifikace několikrát velmi pečlivě prověřoval a naše sdružení mu doložilo dostatek dokladů o tom, že potřebná zkušenost zaměstnance P. Z. na stavbě tunelu Sitina je spolehlivě prokázána, včetně opakovaně poskytnutého potvrzení od objednatele stavby,“ obhajuje referenci mluvčí skupiny VINCI Construction CS Iveta Štočková.
Neuznaná zakázka
Co se týče referencí, byla u konsorcia PVM problematická i zakázka “Metro Sofia”. Vyplývá to z materiálů zveřejněných v rámci jednání Zastupitelstva hlavního města Prahy. V jeho příloze se totiž píše, že konsorcium PVM referenci neuvedlo přesně a hodnota ražby novou rakouskou tunelovací metodou (NRTM) ani zdaleka nedosahovala hodnoty 1 miliardy korun. Reference proto nebyla uznána. Mluvčí skupiny VINCI Construction CS Iveta Štočková to obhajuje tím, že skupina referenci „dohnala“ ražením jinou metodou. „Přestože zakázka „Metro Sofia“ v části tunelu ražené metodou NRTM hodnotu 1 mld. Kč nedosahovala, v části ražené metodou TBM hodnotu 1 mld. naopak přesahovala. Reference touto zakázkou spolehlivě plní požadavky zadávací dokumentace, což naše sdružení přesvědčivě doložilo zadavateli i regulátorovi,“ uvedla pro Českou justici.
Představenstvo pražského dopravního podniku schválilo vítěze tendru na druhý úsek metra D z Olbrachtovy na Nové Dvory loni na podzim. Vítězná Subterra uspěla s nabídkou za 30 miliard korun bez DPH. U konsorcia PVM DPP shledal několik důvodů, proč byla nabídka vyhodnocena jako méně kvalitní. Harmonogram výstavby ani po revizi ze strany konsorcia nesplnil zadávací podmínky. Postup plnění v něm navržený také podle DPP není způsobilý splnit předmět zakázky. Eva Paseková, ceskajustice.cz