Fiala udělal z ČR chudobinec. Korupce přímo v EU u Leyenové z Německa. Miliardy na ničení, vraždy Ukrajinců, teď trpí

Katarská lobby v Evropském parlamentu? Zadržená místopředsedkyně a 600 tisíc eur v hotovosti. Kupčení s vlivem, které v unijních strukturách nemá obdoby. Policejní vyšetřovatelé v údajné korupční kauze zadrželi šest osob, u kterých našli stovky tisíc eur. Mezi nejvýše postavenými obviněnými je i místopředsedkyně Evropského parlamentu, Řekyně Eva Kailiová, která byla následně zbavena všech funkcí.

Měla přijímat úplatky od Kataru. Jak se v aféře vyznat? Server iROZHLAS.cz odpovídá na pět zásadních otázek týkajících se razie. Nejvážnější a nejvíce šokující korupční aféra, která se kdy na půdě evropských institucí odehrála. Tak se mluví o páteční akci belgické policie, která provedla nejméně 16 razií a zadržela šest osob, z nichž čtyři poslala do vazby.

Podle vyšetřovatelů se podezřelí dopustili trestných činů organizovaného zločinu, korupce a praní špinavých peněz. Do aféry je zapojen Evropský parlament a nejmenovaná země Perského zálivu, podle médií vše nasvědčuje tomu, že jí je Katar.

Podezření z korupce v europarlamentu. Prokuratura potvrdila čtyři vazby, mezi nimi i pro Kailiovou

 Při prohlídce policisté zabavili 600 tisíc eur v hotovosti, telefony a počítače. Za vším údajně stojí úplatky Kataru, který v současné době pořádá mistrovství světa ve fotbale.

Kdo je Eva Kailiová?

Hlavní podezřelá. Bývalá televizní moderátorka, v roce 2014 byla zvolena europoslankyní za Řecko, členka frakce Socialistů a demokratů (S&D). V lednu letošního roku se stala jednou ze 14 místopředsedů Evropského parlamentu.

Belgická policie u ní ale v pátek našla „pytle s penězi“. Z funkce byla po odhalení možné korupce okamžitě odvolána. A řecké úřady v pondělí zmrazily všechen majetek této dnes již bývalé europoslankyně.

Na starosti měla z titulu své funkce především odpovědnost za otázky spojené s Blízkým východem. 44letá Kailiová platila za jednu z nejhlasitějších obhájkyň Kataru v unijních institucích.

Na konci listopadu během plenárního zasedání chválila „historickou transformaci“ Kataru, kterou přinesly přípravy pořádání fotbalového mistrovství světa. Do hlavního města Dauhá se před konáním šampionátu sama vydala – bez podpory Parlamentu, kterou ale na místě deklarovala.

Kdo jsou další obvinění?

Kromě Kailiové i několik poslaneckých asistentů nebo odborový předák. Většina zadržených má vazby k frakci Socialistů a demokratů (S&D), což je druhé největší uskupení Evropského parlamentu.

Policie uvedla, že zadržela také partnera Kailiové, kterým je Francesco Giorgi. Pracuje jako asistent italského europoslance, je poradcem pro oblast Blízkého východu a severní Afriky v Evropském parlamentu. Zakládal také nevládní organizace Fight Impunity (Boj proti beztrestnosti), jejímž cílem je prosazovat „odpovědnost jako hlavní pilíř architektury mezinárodní spravedlnosti“.

Policie při razii v Evropském parlamentu zadržela i šéfa mezinárodních odborů, píší italská média

 Předsedou této organizace je Pier Antonio Panzeri, taktéž jedna z ústředních postav „katarského případu“. Bývalého italského europoslance zatkli vyšetřovatelé u něj doma s odůvodněním, že měl „politicky zasahovat u poslanců pracujících v Evropském parlamentu ve prospěch Kataru a Maroka“.

Seznam zaměstnanců organizace Fight Impunity nyní není k dispozici. Z webových archivů je ale zřejmé, že Giorgi a další současní parlamentní asistenti zastávali v lednu klíčové funkce.

Podezření dopadá také na další asistenty europoslanců, zejména pak na ty, kteří mají nebo měli vazbu na zmíněnou nevládní organizaci. Policie se zabývá důkazy také v kanceláři asistenta, který v současnosti pracuje pro belgickou poslankyni Marie Arenovou za socialisty. Ta potvrdila, že vyšetřování probíhá, odmítla ale osobní zapojení, nebyla prý ani vyslýchána.

Zadržen byl také generální ředitel No Peace Without Justice Niccolò Figà-Talamanca a také zakladatelka této neziskovky, bývalá europoslankyně a italská exministryně zahraničí Emma Boninová. Nevládní organizace se zaměřuje na mezinárodní trestní soudnictví, lidská práva a podporu demokracie na Blízkém východě a v severní Africe.

Co na to Katar?

„Katarský stát kategoricky odmítá jakékoli pokusy spojovat ho s obviněními z pochybení,“ cituje katarského představitele bruselský web Politico. Kauza s korupcí může mít pro zemi v Perském zálivu velmi nechtěnou dohru. Se zeměmi EU se totiž snaží uzavřít dohodu na dodávky zemního plynu. Parlament také řešil návrh na bezvízový styk v rámci schengenského prostoru.

„Jakékoli spojování katarské vlády s uvedenými tvrzeními je nepodložené a vážně dezinformující,“ uvádí Katar v nedělním oficiálním prohlášení. „Katarský stát pracuje prostřednictvím spolupráce mezi institucemi a funguje v plném souladu s mezinárodními zákony a předpisy.“

Katar v současnosti pořádá mistrovství světa ve fotbale, které probíhá v negativním světle kritiky nedodržování lidských práv. Obvinění z úplatkářství při výběrovém řízení a z otrockých podmínek pro zahraniční pracovníky už pořadatelství zpochybnila a liberální kritici šampionátu využili příležitosti, aby napadli postoj konzervativní muslimské země k právům žen a LGBTQ+.

Jaká je pozice unijních institucí?

Po prvotní informaci o možné korupci Kailiové následovalo okamžité odebrání jejích pravomocí v rámci Evropského parlamentu. Předsedkyně Roberta Metsolaová ji připravila o všechny funkce a zdůraznila, že je zastánkyní boje proti korupci. Europoslanci skandál projednávali v pondělí na zasedání ve Štrasburku. Znepokojení vyjádřil i šéf unijní diplomacie Josep Borrell.

 Eurokomisař pro hospodářství Paolo Gentiloni aféru označil za ostudnou a nepřípustnou. Velmi vážně podle něj poškozuje pověst Evropského parlamentu. „Pokud se potvrdí, že někdo vzal peníze, aby se pokusil ovlivnit názor Evropského parlamentu, bude to skutečně jeden z nejdramatičtějších korupčních příběhů posledních let,“ řekl v neděli.

44letá politička už nereprezentuje ani žádné uskupení. V pátek byla suspendována evropskou frakcí, přišla o členství v řecké straně PASOK. Řečtí socialisté europoslankyni vyzvali, aby se vzdala mandátu. „Zatím však nechce mandát přenechat někomu jinému, protože by to vedlo ke ztrátě parlamentní imunity,“ uvedla agentura AFP.

X X X

NESPOKOJENÍ  NĚMCI  CHTĚJÍ  ODSTRANIT  PO  MERKELOVÉ  SCHOLZE

Do zámečku jezdili tajně lesní cestou. Němce děsí vojenské křídlo pučistů

V lesích východního Durynska stojí lovecký zámeček Schloss Waidmannsheil. Až do minulého týdne sloužil jako velitelství skupiny spiklenců, která chtěla převzít kontrolu nad německým parlamentem, zničit struktury moderního německého státu a nahradit je monarchií v čele s princem, jehož rod v regionu vládl před první světovou válkou. Jeho příbuzní i obyvatelé regionu jsou zděšení.

 Puč se měl odehrát do Vánoc. Princ Heinrich XIII. ale nestanul v čele státu, nýbrž za mřížemi, v policejní vazbě. Plánovaný puč německé bezpečnostní složky znepokojil natolik, že během jedné z největších razií prohledaly 150 nemovitostí a zatkly pětadvacet lidí.

Zástupci zpravodajských služeb dali najevo, že během příštích týdnů a měsíců se dá očekávat další zatýkání. A německá média přinášejí informace o zpřísněných bezpečnostních opatřeních ve federálním parlamentu i sněmech jednotlivých spolkových zemí.

Lovecký zámeček působí opuštěně, až přízračně. Sousedi říkají, že vídali, jak se v usedlosti svítí, ale v posledních měsících si jen zřídkakdy všimli, že by tam někdo přijížděl. Návštěvníci používali vedlejší vchod, ke kterému se přijíždí lesní silničkou.

Je jasné, proč zdejší hosté nechtěli, aby se o nich vědělo: loni v listopadu tu začali spřádat plány převratu, které se týkaly jmenování ministrů nového režimu i vojenského křídla, které mělo puč umožnit.

Rod se od mocichtivého prince distancoval

Rod Reussů, ze kterého princ Heinrich XIII. pochází, je zděšený. Hlava rodu, Heinrich XIV., který žije v Rakousku, říká, že „tento outsider byl kvůli svým šíleným konspiračním teoriím a antisemitským názorům ostrakizován už před lety. Rod nemá s jeho názory nic společného“.

O svém příbuzném v Německu tvrdí, že vždycky takový nebýval, ale že ho v životě pronásledovala smůla. Má vážně nemocnou dceru, příliš se mu nedaří v podnikání s realitami a německé úřady obviňuje z toho, že většina jeho pokusů získat zpět rodinný majetek skončila neúspěchem.

Lovecký zámeček, který za komunismu sloužil jako mládežnická ubytovna, si musel začátkem 90. let odkoupit. „Skončil se špatnými přáteli, jak nyní vidíme,“ říká Heinrich XIV.

Byla jimi výrazně mladší ruská přítelkyně, která se snažila pro plánovaný převrat získat podporu Kremlu, špičkový kuchař, člen elitní jednotky bundeswehru, bývalá poslankyně protiimigrační strany Alternativa pro Německo a v současnosti soudkyně Birgit Malsacková-Winkemannová.

Tato žena se měla za nového režimu stát ministryní spravedlnosti. Její znalost parlamentního prostředí hrála klíčovou roli při plánování předvánočního převratu. Je také vyznavačkou esoterismu, podle vyšetřovatelů zkoumala astrologické tabulky, aby zjistila, kdy přesně má puč vypuknout.

Vojenské křídlo vedl bývalý velitel parašutistů

Pro německé tajné služby je ale znepokojivé hlavně složení vojenského křídla skupiny. V jeho čele stál Rüdiger von P., bývalý velitel parašutistů, který měl za úkol dostat pučisty do parlamentu, nasadit poslancům pouta a odrážet policisty.

Je podezřelý, že během aktivní služby ukrýval a hromadil zbraně. Podřízený mu byl člen elitní jednotky bundeswehru Andreas M., bývalý plukovník Maxmilllian Eder, který nedávno na Telegramu varoval před sociálními otřesy v předvánočním období.

Ve vojenském křídle byl také propuštěný policista a vyznavač konspiračních teorií Michael F., odborník na přežití v extrémních podmínkách Peter W., který měl kontakty s neonacisty. Vyšetřovatelé říkají, že je zaujal letos v dubnu, když u něj při domovní prohlídce našli zbraně a munici.

Nikdo si není jistý, nakolik je extremismus rozšířený mezi příslušníky německých bezpečnostních složek, a to je mimořádně znepokojivé, říká Nicholas Potter, specialista na krajně pravicový rasismus a antisemitismus z berlínské Nadace Amadea Antonia.

Mezi strůjci neuskutečněného puče je velký počet takzvaných Říšských občanů (Reichsbürger). V Německu je takových lidí asi 21 tisíc a neuznávají legitimitu současného německého státu. Odmítají proto platit daně, uznávat rozhodnutí německých soudů nebo používat německé poznávací značky na svých autech.

Německý stát podle nich existuje v hranicích Německého císařství nebo v hranicích z roku 1937. Když policisté v roce 2016 provedli razii u jednoho stoupence hnutí, střílel na ně a jednoho zabil. Říšští občané se podle tajných služeb v posledních letech radikalizují, nicméně k násilí je připravena sáhnout jen malá část z nich.

 „Myslela jsem si, že je padlý na hlavu“

Letos v létě Heinrich XIII. nechal po městečku Bad Lobenstein, k němuž patří i jeho lovecký zámeček, roznést letáky, v nichž lidi informoval, že pokud mají občanské průkazy Spolkové republiky Německo, nejsou správnými Němci.

„Myslela jsem si, že je padlý na hlavu,“ říká penzistka jménem Isabel. Na letáku byl odkaz, kde si šlo objednat doklady Říše a občanský průkaz se starou říšskou vlajkou namísto vlajky moderního Německa.

„Vybízel nás také, abychom se účastnili voleb s cílem vytvořit minikrálovství. Předpokládám, že v čele s ním. Papír jsem zmačkala a vyhodila,“ říká Isabel. Nicméně Heinrich XIII. našel i sympatizanty, kteří nejsou se současným Německem spokojení, jsou vůči německé vládě podezřívaví a chtěli by jiné Německo.

Podle výzkumů je až pětina Němců náchylná ke spikleneckým teoriím, včetně ruské propagandy. V současné době jsou podle expertů mimořádně ohrožení: žijí v období těsně po pandemii covidu-19, v časech ekonomického propadu a růstu cen energií spojovaným s válkou na Ukrajině.

Mnoho z nich obviňuje vládu. Stephan Kramer, šéf kontrarozvědky v Durynsku, říká, že stoupenci krajní pravice dříve Říšské občany považovali za bláznivé.

„Ale když tolik lidí protestovalo proti opatřením proti koronaviru, uviděli šanci spojit síly,“ vysvětluje. „Jedna skupina tvrdí, že současná federální republika neexistuje, druhá, že existuje, ale je potřeba republiku nahradit novým autoritářským režimem. Nejsou spojeni ideologicky, ale mají společný cíl,“ vysvětluje Kramer.

X X X

PO  KLAUSOVI  A  ZEMANOVI  NASTOLIL  FIALA  V  ČR  CHUDOBINEC  VÁLKOU  ZÁPADU,  NA  UKRAJINĚ  DNES  ZBYTEČNĚ  MRZNOU  LIDÉ,  VŠEM  SE  NEPOMŮŽE

NEPOSLECHL  ODBORNÉ  RADY  EXPŘEDSEDY  ODS  A  EXPREZIDENTA  KLAUSE:  VÁLKA  NA  UKRAJINĚ  NENÍ  VÁLKOU   ČR,  ALE  ZÁPADU  PROTI  RUSKU

FIALA  ŠPATNÝ  PORADCE  ZELENSKÉHO,  VELMOC  RUSKO   NEPOVOLÍ,  JAKO  PROTI  HITLEROVI

Rusko chce uvalit Ukrajinu do mrazivé tmy

,   Ukrajina potřebuje, abychom pokračovali v dodávkách vojenského vybavení, s jehož pomocí dokáže vytlačit agresora ze svého území, řekl premiér Petr Fiala ve svém projevu na konferenci k odolnosti Ukrajiny v Paříži.

„Pokud má Ukrajina přečkat zimu a pokud chceme zabránit nové migrační vlně, musíme se soustředit na humanitární pomoc. Rusko se v tuto chvíli usilovně snaží o to, aby Ukrajinu uvrhlo do nekonečné mrazivé tmy, ale to mu prostě nesmíme dovolit,“ řekl český premiér v Paříži.

Česká republika proto podle něj dodává dvě jednotky pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla v Charkovské oblasti, deset dieselových generátorů pro nemocnice a vodárenské společnosti v Kyjevské, Dněpropetrovské a Lvovské oblasti a 500 topných těles pro osobní potřebu, vše v celkové hodnotě dva miliony eur. „Lidé se tak budou moct lépe zahřát a posvítit si i v případě výpadku elektřiny,“ uvedl premiér Fiala.

„Pokud jde o přístřeší a lékařskou pomoc, dodáváme plně vybavené, zateplené ubytovací kontejnery na západní a střední Ukrajinu v hodnotě 2,5 milionu eur nebo mobilní jednotky pro intenzivní lékařskou péči ukrajinskému ministerstvu zdravotnictví v hodnotě jednoho milionu eur. Přislíbili jsme také dodání čtrnácti pontonových mostů a dalšího užitečného vybavení pro dopravu, zemědělství nebo školství,“ řekl ve svém projevu v Paříži český předseda vlády.

Rusko, které v únoru napadlo vojensky celou Ukrajinu, se v posledních týdnech soustředí na to, aby likvidovalo klíčovou infrastrukturu, což může vyvolat další uprchlickou vlnu před válkou. V ruských televizních stanicích propagandisté Putinova režimu otevřeně mluví o tom, že je třeba poslat do Evropy další miliony uprchlíků, což by mohlo v některých zemích vyvolat tlak na vlády, aby omezily pomoc Ukrajině napadené Ruskem.

X X X

Babiš: Škoda, že Zeman nedal vyznamenání mně. Zasloužil bych si ho za Agrofert

Škoda, že prezident Zeman neudělil státní vyznamenání mně. Andrej Babiš, který byl hostem pořadu 360° na CNN Prima NEWS, těmito slovy odpověděl v žertu na otázku, zda by v prezidentském úřadě vyznamenal Miloše Zemana. Sám by si prý medaili zasloužil za svou podnikatelskou činnost, zejména za vybudování koncernu Agrofert.

„Škoda, že (prezident Zeman, pozn. red.) neudělil státní vyznamenání mně. Vybudoval jsem firmu od nuly, která v Čechách zaměstnává 23 tisíc lidí a ročně vyplatí na mzdách a odvodech asi 17 miliard. Zachránil jsem i plno fabrik, které zbankrotovaly,“ reagoval Babiš pobaveně na otázku, zda by jako případný prezident udělil státní vyznamenání Miloši Zemanovi.

Bývalý premiér se k podstatě otázky nakonec vyjádřil, i když neurčitě. „Nemyslím, že by prezident o něco takového stál. Nechal bych to bez komentáře,“ sděil předseda hnutí ANO.

Vyznamenaný trestně stíhaný

Babiš čelí od roku 2017 trestnímu stíhání, a to kvůli údajnému dotačnímu podvodu v kauze Čapí hnízdo. 6. prosince 2017 se stal prvním trestně stíhaným předsedou vlády České republiky. Jakoukoliv vinu však popírá, podle něj jsou kroky policie i státního zastupitelství motivované něčím jiným, než je spravedlnost. „Moje trestní stíhání je na objednávku, je to politické trestní stíhání. Vzniklo proto, abych nebyl v politice,“ uvedl Babiš.

Státní zástupce Jaroslav Šaroch podal 21. března 2022 na předsedu hnutí ANO a jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou obžalobu. Samotné soudní řízení začalo 12. září. Momentálně je celá věc ve fázi hlavního líčení, které bude pokračovat 19. prosince výpověďmi soudních znalců. V dalších dnech by měly zaznít závěrečné řeči. Rozsudek by mohl padnout začátkem roku 2023.

 X X X

Cena pro pornoherce rozhádala italské město. Je slavný, trvá na svém starosta

Nezvyklou hádku vyvolalo v italském městě Ortona, které leží na jaderském pobřeží ve střední části Itálie, nejvyšší městské ocenění. To dostane slavný rodák Rocco Siffredi, který se živí jako herec v pornografických snímcích a producent filmu pro dospělé. „Výběr je to jako z estrády,“ kritizuje opozice. „Osobnost, kterou znají i daleko za národními hranicemi,“ oponuje starosta.

  Starosta města, které leží na jaderském pobřeží ve střední části Itálie, Leo Castiglione se rozhodl Siffredimu udělit nejvyšší městské ocenění, což se nelíbí části opozice a některým obyvatelům, uvedl deník Corriere della Sera. Siffredi, který se ve městě narodil v roce 1964 jako Rocco Tano, slíbil, že si cenu převezme.

Město Ortona, v němž žije zhruba 22 tisíc lidí, každoročně uděluje 28. prosince cenu jednomu ze svých občanů, který město proslavil i za hranicemi regionu. Podle starosty si Siffredi cenu pojmenovanou podle data osvobození města od nacistických a fašistických jednotek určitě zaslouží. „Zajisté Rocco Tano představuje osobnost, kterou znají diváci i daleko za národními hranicemi,“ uvedl Castiglione.

Volba letošního oceněného ale u některých obyvatel města vyvolala nevoli. Podle nich by cenu odkazující na osvobození od nacismu měl získat člověk, který se vyznačuje jasnými občanskými ctnostmi. Kritici tvrdí, že radnice jednala jen s vidinou získat mediální pozornost. Podle opozičního zastupitele Ilaria Coccioly navíc starosty vybral oceněnou osobnost sám, bez konzultace s ostatními zastupiteli. „Výběr je to jako z estrády,“ kritizuje opozice.

Samotný Siffredi už oznámil, že se zúčastní slavnostního udílení ceny na konci prosince i s rodinou, Dodal, že je to nejkrásnější cena, kterou kdy dostal. „Je to krásný vzkaz, který je směřován především mladým: dělejte to, co jste si vždy přáli dělat, dělejte to s vášní a výdrží, bez studu,“ řekl Siffredi římskému deníku Il Messaggero.

Vedle pornografických filmů Siffredi hrál i v několika běžných snímcích a televizních inscenacích.

X X X

Německo kvůli pučistům zpřísní držení zbraní. Ač jim zabavilo kuše a meče

Žádné zbraně extremistům: Německá vláda po rozsáhlém zátahu na Říšské občany z minulého týdne plánuje omezit možnost legálního držení střelných zbraní a zároveň zpřísnit služební zákon a postihy týkající se vojáků, policistů a státních zaměstnanců. Zbraně, které policie při razii zadržela, ale byly zčásti spíše bizarní: meče, kuše a historické pistole.

 Všichni, kdo jsou napojeni na krajně pravicové hnutí Říšských občanů, by měli mít zakázáno legálně držet zbraň, nebo by se na ně přinejmenším vztahovaly pravidelné kontroly. Pro zaměstnance státních institucí včetně vojáků a policistů, kteří by se na akcích hnutí podíleli, by pak za protistátní činnost platily přísnější tresty.

Alespoň tak si to představuje předseda sociálních demokratů (SPD) coby nejsilnější vládní strany Lars Klingbeil. Také krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), která podle něj s Říšskými občany spolupracuje, má být pod stálým dohledem bezpečnostních složek.

Podporu má Klingbeil také u své stranické kolegyně a ministryně vnitra Nancy Faeserové, přičemž první nástin související novely chce vláda předložit ještě do konce letošního roku.

Koaliční Zelení jdou ještě dál a navrhují „systematické odzbrojení“ Říšských občanů a tvrdý postup proti AfD, jež je podle předsedy Zelených Omida Nouripoura „prodlouženou parlamentní rukou všech, kdo stojí proti této republice“. Rizika spojená s působením Říšských občanů podle Zelených stát dlouhodobě podceňoval.

Kuše, meče, sběratelské pistole

Ne všichni ovšem tento názor sdílejí, a to ani uvnitř vládní koalice. Místopředseda Spolkového sněmu a bývalý předseda liberálních demokratů (FDP) Wolfgang Kubicki stávající bezpečnostní opatření považuje za dostatečná a pravděpodobné podle něj není ani to, že by toto extremistické hnutí bylo schopné způsobit výraznější škody. „Hnutí Říšských občanů představuje určité riziko pro právní stát, k ohrožení celého státu má ale velmi daleko. Už jen možnost, že by se z nich někdo nepovolaný dostal do budovy parlamentu, je v podstatě nulová,“ říká Kubicki.

Policie minulou středu během razie proti Říšským občanům zatkla 25 lidí, obviněných je celkem zhruba padesát. Podle vyšetřovatelů ozbrojená část hnutí budovala paralelní německou armádu a měla v úmyslu násilně převzít stát.

Může ale nesourodé uskupení lidí, kteří odmítají současný právní stát a odvolávají se na historickou kontinuitu Německého císařství, skutečně sesadit vládu, způsobit státní převrat a násilím převzít kontrolu? Z toho, co je dosud o případu známo, lze usuzovat, že přinejmenším v současné době těžko.

Z devadesáti zbraní, které policie zabavila, byla polovina krátkých a dlouhých ručních střelných zbraní, mezi nimi ale také lovecké a historické pistole, sebeobranné napodobeniny střelných zbraní a několik nožů, mečů a kuší.

Počkáme si na královnu

Zatímco spolková vláda se kvůli hnutí připravuje téměř na konec demokratického světa, dílčí části příběhu vypadají spíše jako parodie z komediálního filmu.

Jedním z vůdců převratu byl podle vyšetřovatelů 71letý německý šlechtic Heinrich Reuss se zálibou v konspiračních teoriích, jehož většina příznivců je ve středním nebo důchodovém věku.

Převrat měl původně nastat v den, kdy zemře britská královna Alžběta: členové hnutí by využili nastalého zmatku, vnikli do parlamentu, zajali státní úředníky a obnovili císařství pod vedením Reusse, od něhož se již v minulých letech distancovali i vlastní příbuzní.

Úmrtí královny letos v září ale Říšské občany zastihlo nepřipravené a státní převrat tedy museli o čtvrt roku posunout až na prosinec.

Poslanec, kuchař a vysloužilý voják

Narušit stabilitu nejsilnějšího evropského státu, po druhé světové válce navíc silně decentralizovaného, by byl téměř nemožný úkol i pro velmi dobře organizované „profesionály“.

Tím spíše pro Reussovu skupinu. Sice mají ve svých řadách vysloužilého člena speciálních sil, ten v nich ovšem od devadesátých let není činný a nikdy se neúčastnil bojových operací. Velkou útočnou posilou nebude ani bývalý poslanec krajně pravicové Alternativy pro Německo, zpěvák, bývalá soudkyně nebo šéfkuchař.

Říšských občanů je v zemi podle německých úřadů asi 20 tisíc a jejich dosavadní zločiny sestávají především z neplacení daní a občasných útoků na policii.

Covid podivíny zorganizoval

Zcela podceňovat je podle odborníků na extremismus ale přece jen nelze. Kombinace covidové pandemie, války na Ukrajině a energetické krize spojila odmítače očkování a popírače všeho druhu, prorusky orientované vyznavače spikleneckých teorií a všechny „jinak smýšlející“, kteří jsou v Německu označovaní všezahrnujícím výrazem Querdenker.

Současná krize jejich frustraci vyhrocuje a nárůst podobných případů a nejrůznějších protestních akcí lze v nadcházející době očekávat. S tím rozdílem, že nyní se k ideologii stále více přidává i radikalizace.

X X X

Okamura chce hlasovat o pádu vlády. Není to na pořadu dne, říká Schillerová

SPD chce nové hlasování o nedůvěře vládě. „Oslovíme hnutí ANO, doufám, že se přidají,“ řekl šéf SPD Tomio Okamura. Ke svolání mimořádné schůze a hlasování o nedůvěře vládě je třeba nejméně 50 poslanců, SPD jich má 20. K vyslovení nedůvěry je třeba 101 hlasů, opozice jich má 92.

 „Hnutí SPD se s námi o tom nebavilo. Nebavili jsme se o tom na klubu ANO, řešili jsme aktuální problémy,“ reagoval šéfka klubu ANO Alena Schillerová. „V tuto chvíli toto není pro hnutí ANO na pořadu dne,“ řekla Schillerová.

Opozici se už jednou v tomto volebním období nepodařilo vyslovit nedůvěru vládě Petra Fialy. Začátkem září pro svržení kabinetu hlasovalo jen 84 poslanců ANO a SPD. Diskuse před tím trvala 22 hodin a probíhala i celou noc.

„Žádný náš podpis pod listinu pana Okamury nepřibyde,“ reagoval za vládní koalici SPOLU šéf poslanců KDU-ČSL Marek Výborný.

Je to právo opozice, glosoval nejprve smířlivě to, oč se chce Okamura pokusit, ale pak uvedl: „Nevidím důvod, proč bychom měli celý den věnovat okénku Tomia Okamury.“

Podle Okamury je vláda nečinná při řešení vysokých cen energií a nedělá dostatečné systémové kroky v ochraně občanů a firem. Řekl také, že vláda nic nedělá proti zdražování potravin či nedostatku některých léků.

X X X

Doživotní zákaz. Nová generace si na Novém Zélandu tabák už nekoupí

Budoucí generace si na Novém Zélandu už tabák nekoupí. Parlament totiž přijal nové protikuřácké zákony, ty patří k nejpřísnějším na světě. Jejich porušení se bude trestat pokutou až do výše v přepočtu 2 milionů korun.

O souboru nových zákonů informuje agentura Reuters. Zahrnuje zákaz prodeje tabákových výrobků komukoli, kdo se narodil 1. ledna 2009 a později, porušení se trestá pokutou až do výše 150 000 novozélandských dolarů (asi 2,2 milionů Kč). Zákaz bude doživotní.

Legislativa také sníží množství nikotinu povoleného v tabákových výrobcích a o 90 procent se sníží počet cigaret, které mohou prodávat maloobchodníci.

Novozélandská ministryně Ayesha Verallová při projednávání nekuřáckého zákona v parlamentu. (13. prosince 2022)

„Tato legislativa urychluje pokrok směrem k nekuřácké budoucnosti,“ uvedla náměstkyně ministra zdravotnictví Ayesha Verrallová v prohlášení.

„Tisíce lidí budou žít delší a zdravější život, zdravotnický systém si polepší o pět miliard dolarů, protože nebude muset léčit nemoci způsobené kouřením, jako jsou četné typy rakovin, infarkty, mrtvice a amputace,“ dodala.

Počet maloobchodníků s licencí na prodej tabákových výrobků se sníží z 6 000 na 600 do konce roku 2023. Už nyní se Nový Zéland může chlubit jedním z nejnižších počtů kuřáků mezi dospělými ze všech 38 zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Nový Zéland dále zpřísňuje protikuřácké zákony v rámci vládního úsilí, aby se země do roku 2025 stala „nekuřáckou“. Pouze Bhútán, který zakázal prodej cigaret už v roce 2010 má tyto zákony přísnější.

Počet dospělých Novozélanďanů, kteří kouří, klesl za poslední dekádu z více než poloviny na 8 %, z nich 56 000 přestalo kouřit v minulém roce.

Strana ACT Nový Zéland, která drží deset ze 120 křesel v parlamentu, zákon odsoudila a uvedla, že zničí maloobchod a přiměje lidi, aby se obrátili na černý trh. „Nikdo nechce, aby lidé kouřili, ale skutečnost je taková, že někteří budou. Prohibice způsobí problémy,“ řekla místopředsedkyně strany Brooke van Veldenová.

X X X

PEKAROVÁ   A  SPOL  HODILI  FERIHO  PŘES   PALUBU,  HOLKU  NA  SEX  MU  NENAŠLI

Exposlanec Feri půjde za znásilnění k soudu, hrozí mu až deset let vězení

Státní zastupitelství obžalovalo bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho ze dvou případů znásilnění a jednoho případu pokusu o znásilnění. Informaci potvrdil mluvčí Aleš Cimbala. Expolitik tak stane před soudem, hrozí mu až deset let vězení. Vinu dlouhodobě odmítá.

 O tom, že Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 3 podalo na Dominika Feriho obžalobu, upozornil v úterý jako první server Seznam zprávy. Informaci pro iDNES.cz následně potvrdil mluvčí státního zastupitelství Aleš Cimbala.

„Státní zástupkyně Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 3 podala k Obvodnímu soudu pro Prahu 3 včerejšího dne obžalobu na jednu fyzickou osobu,“ uvedl v úterý Cimbala.

Doplnil, že obžaloba zahrnuje tři trestní skutky – dva dokonané trestné činy znásilnění a jeden pokus o znásilnění. „S ohledem na skutečnost, že dosud nebylo nařízeno hlavní líčení a s tím související potenciální předběžné projednání obžaloby, nebudeme k věci v současné chvíli poskytovat jakékoliv další a doplňující informace,“ dodal.

Feri vinu dlouhodobě odmítá. „Vítám, že po pomalu dvouletém čekání budu moci soudu předložit důkazy dokládající mou nevinu. Doposud jsem nemohl probíhající řízení veřejně jakkoliv věcně komentovat, což mělo za následek, že média byla odkázána pouze na jednostranná vyjádření. To se ale brzy konečně změní,“ uvedl nyní pro Seznam zprávy.

Exposlanci hrozí deset let vězení, je totiž obviněný i ze znásilnění nezletilé, konkrétně sedmnáctileté dívky.

Policie bývalého mladého politika prošetřuje od loňského června. Situací se začala zabývat poté, co média zveřejnila svědectví několika žen, které měl Feri sexuálně zneužít, snažil se z nich vylákat nahé fotografie nebo je veřejně dehonestoval.

Politik se sice za „nevhodné“ či „nepatřičné“ chování v některých situacích omluvil a následně rezignoval na poslanecký mandát a zrušil účast ve sněmovních volbách, odmítá ale, že by se dopustil sexuálního násilí.

X X X

Obezita může způsobit neplodnost i potrat

Těhotné ženy, které jsou zároveň obézní, mají až o třetinu vyšší riziko, že nedonosí dítě. Potvrzují to nejnovější výsledky španělské studie Ženská obezita zvyšuje riziko potratu geneticky zdravého embrya. Vysoká tělesná hmotnost mužů i žen také často brání už samotnému početí. V tuzemsku se s obezitou podle Českého statistického úřadu potýká každý pátý Čech a Češka. Specialisté očekávají, že lidí s nadváhou bude nadále přibývat, a to vlivem zhoršující se ekonomické situace.

„V rámci Evropy jsme jedni z nejobéznějších. Každý druhý Čech má nadváhu a pětina se potýká s obezitou. Tato statistika se významně promítá i do našeho oboru asistované reprodukce (IVF). Obezita rodičů ovlivňuje léčbu už od prvopočátku, včetně její úspěšnosti,“ vysvětluje specialista na asistovanou reprodukci MUDr. Tomáš Bagócsi z kliniky Reprofit. Obezita, která je definována jako BMI (Body mass index) vyšší než 30, brání v úspěšném početí dítěte jak mužům, tak ženám.

V ženském těle nadbytek tuku způsobuje hormonální nerovnováhu, nepravidelný menstruační cyklus a ztrátu ovulace. Potenciální matky tudíž nemohou přirozeně otěhotnět. Vyhráno ale nemají ani s pomocí specialistů na léčbu neplodnosti. Umělé oplodnění u obéznějších žen je komplikovanější než u žen se zdravou tělesnou hmotností, zaznamenáváme například nižší účinek injekcí, složitější anestezii i odběr vajíček. Ani v případě, že žena skutečně otěhotní, není šťastný konec zaručen. „Obézní ženy mají v těhotenství problémy například s cukrovkou nebo vysokým krevním tlakem. Ohrožený je ale i plod, a to vrozenými vývojovými vadami nebo potratem.

Obézní ženy mají až o třetinu vyšší riziko nedonošení dítěte. Ani IVF není schopné tyto hrozby odstranit,“ říká MUDr. Bagócsi a dodává: „Z nejnovějšího výzkumu španělských vědců víme, že embrya obézních žen nejsou méně kvalitní. Ztrátu plodu nejspíš způsobuje hormonální a metabolická nerovnováha v těle matky.“ Specialista také upozorňuje na to, že se z matky na dítě v děloze přenáší i predispozice k obezitě.

Odborníci na IVF a gynekologové radí pacientkám, které plánují otěhotnět, aby se pokusily svoji váhu snížit. Obvykle před podstoupením léčby doporučí ženám také návštěvu dalších odborníků z řad diabetologů a kardiologů, aby vyloučili možné zdravotní problémy, které s sebou obezita přináší. „Doporučuji jim také spolupráci s dietologem a osobním trenérem. Je důležité postavit se k problému komplexně. Nestačí před vložením embrya krátkodobě zhubnout, je potřeba si zdravou váhu udržet. Dítě bude matku potřebovat i za dalších patnáct let. Délka dožití se přitom vlivem obezity významně zkracuje,“ vysvětluje MUDr. Štěpán Machač, Ph.D., předseda výboru Sekce asistované reprodukce ČGPS ČLS JEP a lékař z IVF Clinic.

Obezita způsobuje problémy s početím i u mužů – čím vyšší mají BMI, tím horší jsou výsledky jejich spermiogramu. „Tuková tkáň není jen pasivní schránka na kalorickou zásobu, ale aktivní součást těla. Tuk produkuje nadbytek estrogenu, který vede u mužů k potlačení testosteronu, a tím i poklesu libida a zhoršení kvality spermií,“ popisuje MUDr. Bagócsi. Současně se snížením hmotnosti mohou potíže s početím vymizet, a to jak u mužů, tak u žen. Budoucí otcové spolu se zdravou tělesnou váhou získají také dobré výsledky spermiogramu a ženy pravidelný menstruační cyklus s ovulací. „Už 5% pokles hmotnosti může nastartovat u části pacientek ovulaci. Platí, že s každým ztraceným kilem se zvyšuje šance na odstranění problémů s plodností. Problematické je to u starších žen nad 36 let věku, protože hrozí, že v mezičase, kdy hubnou, dojde k významnému zhoršení kvality jejich vajíček,“ upozorňuje MUDr. Bagócsi.

Obézní pacientky i pacienti vyhledávají specialisty na reprodukci stále častěji a podle lékařů se trend nezmění ani v budoucnu. Situaci nepřejí vánoční svátky, ani pokles životní úrovně párů spojený s horšící se ekonomickou situací. „Vlivem úspor lidé omezí své výdaje za koníčky a sport. Zároveň budou nakupovat levnější a méně kvalitní jídlo. To bezesporu současnou epidemii obezity ještě zhorší,“ uzavírá MUDr. Machač. Mgr. Dominika Cardová

X X X

Kvitová chystá svatbu. Je to důležitější než kariéra, řekla kolegyně a poslala vzkaz

Petra Kvitová se příští rok chystá k životnímu úderu. Tentokrát to ale nebude na kurtu, i když podobně jako při Wimbledonu si oblékne bílé šaty. Zasnoubená tenistka si vezme svého trenéra Jiřího Vaňka.

Říjnový turnaj v Guadalajaře a další ostrý zápas až teď v tenisové extralize. Dvouměsíční pauzu Petra Kvitová vyplnila dovolenou a také trávila čas s rodinou. Nyní už je opět v tréninku a vyhlíží  budoucnost. Ta blízká přinese tenisovou novinku. United Cup. Soutěž smíšených týmů v Austrálii.

„Pro mě je všechno nové dobré. Turnajů jsem už zažila spousty, ty jsou rutina. Tohle bude něco jiného. Jsem ráda, že to takhle vše klaplo a máme možnost být jako Česká republika v takto unikátní nové soutěži,“ nechala se slyšet dvojnásobná vítězka Wimbledonu Kvitová.

Trochu vzdálenější budoucnost pak zavede tenistku k oltáři. „V osobním životě ji čeká, protože letos měla zásnuby, svatba s jejím trenérem a životním partnerem Jiřím Vaňkem,“ uvedl mluvčí Kvitové Karel Tejkal.

„Po tom všem, co dokázala, má teď evidentně radost i ze soukromého života. Myslím si, že to je stejně ne-li víc důležité než ta kariérní stránka. Chtěla bych jí popřát, aby byla právě v tom svém soukromém životě šťastná a spokojená,“ řekla tenisová kolegyně Kvitové Andrea Sestini Hlaváčková. Konec kariéry každopádně Petra Kvitová neplánuje a ze svatby obavy mít nemusí. Bílá jí opravdu sluší, jak si kromě Wimbledonu vyzkoušela i na Karlovarském filmovém festivalu

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.